ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2010, 20:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Κρητικοί δεν υπάγονται στην ηπειρωτική Έλλαδα, έχουν ημιαυτόνομη σχέση με το Οικουμενικό ΠατριαρχείοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2010, 21:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, γυρίζουμε γουέστερν;.....
Κι οι παπάδες, σερίφηδες;....
Κι εσείς, όλοι κριτές και δικαστές τους;...
Γουστάρω...Θέλω να δω ποιός θα κάνει τους ...μπαντιντος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 17:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πραγματική κατάθεση ψυχής στον Sport103 fm από τον παπα-Χρήστο «Είναι άλλο πράγμα η υπακοή σε αυτά που μας διδάσκει η Εκκλησία και άλλο να σιωπάς όταν βλέπεις μπροστά σου να γίνονται αδικίες. Θεωρώ ότι πληρώνω μια συνέντευξη που είχα δώσει τον Αύγουστο του 2009 για την υπόθεση του Βατοπεδίου και βρήκαν αφορμή την τρέλα που έχουμε με τα παιδιά του ΠΑΟΚ. Θέλω ένα ράσο καθαρό και να μπορώ με καθαρά μάτια να κοιτάω τα παιδιά μου, τους μαθητές μου και τους «αληταράδες» στο γήπεδο.


Τα μάτια τους είναι πολύ πιο καθαρά από αυτούς που αποφασίζουν όλα αυτά που έφεραν την ζωή μας σε αυτό το σημείο. Λένε ότι αυτά που κάνω είναι αήθη για τη ζωή ενός παπά. Οι κλεψιές και οι ρεμούλες δεν είναι αήθη ; Ποιος μεγάλος και τρανός ορθώνει το ανάστημα του απέναντι στους μεγάλους του κέντρου που έφεραν την κοινωνία μας σε αυτά τα χάλια ; Τώρα που τα παιδιά χρησιμοποιούν έναν παπά για σύνθημα είναι βωμολοχία. Δεν τα παρατάω. Τότε θα πρέπει όλα αυτά τα παιδιά να με φτύσουν. Προτιμώ τη δική τους αγκαλιά, το δικό τους χαμόγελο. Είναι παιδιά που τα πέταξε το σύστημα, η κοινωνία και δεν θα πρέπει κανείς να τα φοβάται. Όταν τα αγκαλιάζω δεν φοβάμαι να λερώσω το ράσο μου. Την επόμενη μέρα ευωδιάζει το ράσο από τη θύρα 4 από τις ψυχές που έχουμε τσαλαπατήσει όλοι εμείς οι μεγάλοι και οι τρανοί.


Με αγκαλιάζει όλη η νεολαία όχι μόνο αυτή του ΠΑΟΚ και αισθάνομαι υπερήφανος που αντιλαμβάνεται το άδικο και το κακό. Αν χρειαστεί, κρεμάω το ράσο μου και το δίνω στα παιδιά να τον κάνουν σημαία. Είμαι ένας απλός παπάς, φίλων των παιδιών και των «αληταράδων» που πηγαίνουν στη Θύρα 4. Θα προσπαθήσω να μην τους προδώσω ποτέ έστω κι αν είμαι νεωκόρος σε κάποιο ναό. Κι όταν πεθάνω, κι από κει πάνω πάλι ΠΑΟΚ θα είμαι» δήλωσε χαρακτηριστικά ο ιερέας που έχει αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης τον τελευταίο καιρό.sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 20:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο μπορούμε ομως, φίλε μου Σκαρτάδε, να διακρίνουμε, το λαικό φρόνημα, απο το πνευματικό φρόνημα, το φρόνημα της ψυχής, που
ένας ιερέας, που δεν έχει σώμα, γιατί, αυτό λέει η μοναχική πολιτεία,δεν έχει ανάγκες του σώματος, ούτε ανήκει σε συλλόγους,
εδώ στη γή...
Δεν λέω, ότι δεν πρέπει να το κάνει, αλλά, ότι το δόγμα της θρησκείας μας, λέει, ότι το μαύρο ράσο, σημαίνει νεκρός για τα γήινα, όχι υπέρμαχος των αγώνων ποδοσφαίρου...
Και μου αρέσει το ποδόσφαιρο, μην παρεξηγηθούμε..Αλλά, απο ένα παπά, άλλα, πνευματικά περιμένεις, όχι ότι θα πει κι ο τελευταίος οπαδός μιας ομάδας....Ειναι οξύμωρο σχήμα, πέραν του συναισθήματος...Και νεκρός και παοκάρα;...
Πολλά δεν είναι;...
Και με το συμπαθειο, δηλαδής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 23:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Ρε παιδιά, γυρίζουμε γουέστερν;.....
Κι οι παπάδες, σερίφηδες;....
Κι εσείς, όλοι κριτές και δικαστές τους;...
Γουστάρω...Θέλω να δω ποιός θα κάνει τους ...μπαντιντος...

Όχι μόνο σερίφηδες καλέ μου φίλε Βαγγέλη , αλλά και Μουφτήδες γίνονται για το συμφέρον τους όπως θα διαβάσης στη νέα ανάρτησή θέματος που έκανα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2010, 11:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πολλά τα λεφτά, φίλε μου sesostris....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 22:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις τραγικές συνέπειες των χριστιανικών επι­δρομών στις αγροτικές περιοχές καταγγέλλει ο Λιβάνιος στην περίφημη επιστολή του προς τον Θεοδόσιο Α. Σαρώνουν τα πάντα σαν αφηνια­σμένοι χείμαρροι και ερημώνουν την ύπαιθρο. Οι ναοί, αυτοκράτορα μου, είναι κτίσματα των αγρών, η ψυχή τους. Αυτές οι αγριότητες αφανίζουν τους γεωργούς, τους εξαθλιώνουν καθώς χάνουν το θάρρος τους. Και το αποτέλε­σμα: ξεπέφτουν οι χωρικοί, χάνει το δημόσιο.


Αν είναι έτσι Βαγγέλη , όντως κρατάει χρόνια αυτή η "κολόνια"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 10:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλούς αιώνες φίλε μου Εαρινέ και η ντροπή πεφτει σε όλους μας, γιατι δεν αντιδράσαμε και δεν στματήσαμε αυτη την κατάσταση, ανεξαρτήτως θρησκείας, ιερατείου και ανθρώπων, όσο συμβαίνει...
Δεν πρέπει να αγνοούμε, όμως, και τη συμμετοχή μας, στην διατήρηση του, αφού όλοι βολευόμαστε, με ..εξυπηρετήσεις, μικρού αντικειμένου,που τυχαίνουν...
Δεν μιλαω προσωπικά, αλλά, για τον μέσο πολίτη, που οτι και να λέει για τα "μέσα" και τους "ημέτερους", μόλις του πέσει ευκαιρία,την
αρπάζει απο τα μαλλιά και φέρεται χειρότερα, απο ότι έκρινε...
Μακρυά απο μένα τέτοια κατάρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 13:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλούς αιώνες φίλε μου Εαρινέ και η ντροπή πεφτει σε όλους μας, γιατι δεν αντιδράσαμε και δεν στματήσαμε αυτη την κατάσταση, ανεξαρτήτως θρησκείας, ιερατείου και ανθρώπων, όσο συμβαίνει...
Δεν πρέπει να αγνοούμε, όμως, και τη συμμετοχή μας, στην διατήρηση του, αφού όλοι βολευόμαστε, με ..εξυπηρετήσεις, μικρού αντικειμένου,που τυχαίνουν...
Δεν μιλαω προσωπικά, αλλά, για τον μέσο πολίτη, που οτι και να λέει για τα "μέσα" και τους "ημέτερους", μόλις του πέσει ευκαιρία,την
αρπάζει απο τα μαλλιά και φέρεται χειρότερα, απο ότι έκρινε...
Μακρυά απο μένα τέτοια κατάρα...

Ας όψεται το Βυζάντιο του Μεγάλου Κνωνσταντίνου , φίλε μου....απ'οπου πέρασε όλη η Ελλάδα απο τα "Καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και της αποδόμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!

Βυζαντινή εποχή...το δράμα της Ελλάδας ... που κρατάει μέχρι σήμερα!

Ελπίζω στην μέρα , που οι Έλληνες θα πούν :"Φθάνει πιά..ΦΘΑΝΕΙ.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 15:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ φιλε μου ελπίζω στη μέρα, που οι άνθρωποι θα πούν "ξέρω,
δεν με ξεγελάει κανείς, φταίω κι εγώ"....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 22:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ας όψεται το Βυζάντιο του Μεγάλου Κνωνσταντίνου , φίλε μου....απ'οπου πέρασε όλη η Ελλάδα απο τα "Καυδιανά δίκρανα" του ευνουχισμού και της αποδόμησης ολόκληρου Ελληνικού πολιτισμού!

Βυζαντινή εποχή...το δράμα της Ελλάδας ... που κρατάει μέχρι σήμερα!
Ελπίζω στην μέρα , που οι Έλληνες θα πούν :"Φθάνει πιά..ΦΘΑΝΕΙ.."



Tώρα γιατί στο σύνολό τους οι ιστορικοί που έχουν ασχοληθεί με το Βυζάντιο είτε Έλληνες είτε ξένοι το θεωρούν όχι μόνο συνέχεια του Ελληνισμού, αλλά και διασώστη της αρχαίας Ελληνικής κληρονομιάς καθώς και προπύργιο που έσωσε την Ευρώπη από τους Μουσουλμάνους, δίνοντάς της τον κατάλληλο χρόνο ώστε μπορέσει να ετοιμαστεί και να ανακόψει το δρόμο του σουλτάνου.....είναι κάτι που ο Εαρινός......δεν πρόκειται να μπει στον κόπο (τουλάχιστον με στοιχεία), να αιτιολογήσει......
Μάλλον Εαρινέ οι ιστορικοί χρειάζονται τις γνώσεις σου!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 00:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tώρα γιατί στο σύνολό τους οι ιστορικοί που έχουν ασχοληθεί με το Βυζάντιο είτε Έλληνες είτε ξένοι το θεωρούν όχι μόνο συνέχεια του Ελληνισμού, αλλά και διασώστη της αρχαίας Ελληνικής κληρονομιάς καθώς και προπύργιο που έσωσε την Ευρώπη από τους Μουσουλμάνους, δίνοντάς της τον κατάλληλο χρόνο ώστε μπορέσει να ετοιμαστεί και να ανακόψει το δρόμο του σουλτάνου.....είναι κάτι που ο Εαρινός......δεν πρόκειται να μπει στον κόπο (τουλάχιστον με στοιχεία), να αιτιολογήσει......
Μάλλον Εαρινέ οι ιστορικοί χρειάζονται τις γνώσεις σου!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



Ναί , τι λές τώρα φίλε μου...όπως τα λέτε είναι , μα ακριβώς έτσι...!

Τι να αιτιολογήσω και σε ποιόν φίλε Ευρωπαίε..αρκεί να ενημερωθείς απο βιβλία εκτός του "ιερού χώρου σου" και θα δείς όλα όσα χρειάζεσαι..!

Παραδεχθήκτε ποτέ τοοτιδήποτε , για να το κάνετε τώρα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 01:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθνική Ιδεολογία

Ο Μέγας Κωνσταντίνος εγκαινιάζει στίς 11 Μαΐου τού έτους 330 τήν νέα Ρώμη, πρωτεύουσα του Ρωμαϊκού κράτους. Σύμφωνα μέ τόν Κωνσταντίνο Παπαρρηγόπουλο η Ρωμαϊκή κυριαρχία διήρκησε μέχρι τόν 5ο αιώνα, καί ομοίως συμφωνεί η ιστορικός Ελένη Γλυκατζή Αρβελέρ, η οποία αναφέρει: "Κατά τήν διάρκεια της περίοδου (379-641), τό Βυζάντιο θά αποκτήσει τά χαρακτηριστικά, πού θά τό καταστήσουν αργότερα, Ελληνική Αυτοκρατορία της χριστιανικής Ανατολής." O Finlay θεωρεί ότι: "από τό 716 η ιστορία των Ελλήνων τοσούτον στενώς συμπλέκεται μετά των χρονικών της κραταιώς ήδη οργανωθείσης αυτοκρατορικής κυβερνήσεως, ώστε η ιστορία του ανατολικού κράτους αποτελεί έκτοτε έν όλον μετά της του ελληνικού έθνους ιστορίας."

Η Ελληνική αυτοκρατορία ήταν ο προμαχώνας της χριστιανικής Ευρώπης γιά χίλια καί πλέον έτη, προστατεύοντάς τήν από επιδρομές βαρβάρων, επιδρομές οι οποίες ήταν ικανές νά διαγράψουν τελείως τήν πολιτιστική ταυτότητα της Ευρώπης πού γνωρίζουμε σήμερα. Αν οι Πέρσες ή οι Aραβες ή οι Οθωμανοί είχαν κατακλύσει τήν Ευρώπη, σίγουρα η Ευρωπαϊκή ιστορία θά ήταν πολύ διαφορετική σήμερα. Επίσης τό κράτος του Βυζαντίου ήταν ο θεματοφύλακας της Ελληνικής γλώσσας καί της πνευματικής κληρονομιάς των Αρχαίων Ελλήνων. Αν δέν είχαν αντιγραφεί τά χιλιάδες έργα των αρχαίων σοφών καί είχαν παραδοθεί στό έλεος των ασιατών εισβολέων, ελάχιστα θά γνωρίζαμε γιά τίς αρχαίες επιστήμες καί τήν αρχαία φιλοσοφία.

Οι αρχαίοι Ελληνες ανέπτυξαν όλες τίς επιστήμες, αλλά παρέλειψαν νά κάνουν κάτι εξίσου σημαντικό. Δέν δημιούργησαν Ελληνικό κράτος μέ αποτέλεσμα νά γίνουν υπόδουλοι των αρχαίων Ρωμαίων χωρίς νά οργανώσουν ούτε τήν υποτυπώδη αντίσταση. Οι μεσαιωνικοί Έλληνες δημιούργησαν καί οργάνωσαν τό πρώτο Ελληνικό κράτος, τό οποίο ήταν τό ισχυρότερο του τότε γνωστού κόσμου. Όλοι οι υπόλοιποι λαοί σέβονταν τόν Έλληνα αυτοκράτορα καί φθονούσαν τόν πλούτο καί τήν αίγλη της Κωνσταντινουπόλεως. Η Ελληνική γλώσσα ακούγονταν από τήν Σικελία μέχρι τήν Καππαδοκία καί τόν Πόντο, καί από τήν Μακεδονία μέχρι τήν Κρήτη καί τήν Κύπρο. Οι Ελληνες, γιά πρώτη φορά ήταν ενωμένοι καί δέν μάχονταν ο ένας τόν άλλον.

Οι αρχαίοι Ελληνες ανέπτυξαν τήν ιατρική, αλλά οι Βυζαντινοί δημιούργησαν νοσοκομεία καί ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, οι αρχαίοι Ελληνες είπαν: "Υπέρ πάντων η Πατρίς", αλλά οι Βυζαντινοί έκτισαν τά δυνατότερα τείχη καί οργάνωσαν τόν ισχυρότερο στρατό καί στόλο της εποχής, οι αρχαίοι Ελληνες μίλησαν πρώτοι γιά δικαιοσύνη καί ισότητα, αλλά οι Βυζαντινοί ανέπτυξαν τό καλύτερο νομοθετικό καί διοικητικό σύστημα γιά νά διοικήσουν τό αχανές κράτος τους, οι αρχαίοι Ελληνες ήταν οι καλύτεροι μαθηματικοί καί φυσικοί, αλλά οι Βυζαντινοί έκτισαν τό μεγαλύτερο κτίριο του τότε γνωστού κόσμου μέσα σέ πέντε χρόνια, τήν του Θεού Αγία Σοφία. Οι μεσαιωνικοί Ελληνες ή Ρωμιοί, όπως αποκαλούσαν τούς εαυτούς τους, ήταν εξίσου ικανοί μέ τούς προγόνους τους στήν τέχνη. Σύμφωνα μέ τόν ιστορικό Steven Runciman: "Η βυζαντινή τέχνη ήταν από τίς μεγαλύτερες σχολές τέχνης παγκοσμίως. Κανένας αρχαίος Ελληνας δέ θά μπορούσε νά χτίσει τήν Αγία Σοφία, αυτό απαιτούσε πολύ βαθιά τεχνική γνώση".

Οι Βυζαντινοί πού συνέχισαν μέ φανατισμό νά ομιλούν τήν αρχαία Ελληνική γλώσσα καί νά εξελληνίζουν τά ξένα ονόματα θεωρούσαν τιμή τους ότι ήταν απόγονοι των Αρχαίων Ελλήνων. Τά πρώτα βιβλία πού μάθαιναν τά παιδιά ήταν η Ιλιάδα καί η Οδύσσεια του Ομήρου καί οι αγαπημένοι τους ήρωες ήταν μεταξύ άλλων, ο Λεωνίδας καί ο Μέγας Αλέξανδρος. O Παναγιώτης Κανελλόπουλος άριστος μελετητής της Ελληνικής Ιστορίας μάς παραθέτει στό βιβλίο του, Γεννήθηκα στό 1402: "Οι πατέρες της Εκκλησίας πήραν από τήν αρχαία Αθήνα τά φώτα τους, ενώ οι άριστα μορφωμένοι Πατριάρχες, Φώτιος καί Αρέθας, είχαν αγκαλιάσει τόν Πλάτωνα. Όταν δε οι Φράγκοι κατέλαβαν τήν Βασιλεύουσα, ξύπνησε έντονα η Ελληνική συνείδηση των Ελλήνων καί αισθάνθηκαν όσοι αποσύρθηκαν στήν Μικρά Ασία, αντικρύζοντας τήν Σμύρνη, τήν Έφεσσο καί τή Μίλητο, τό Ελληνικό αίμα νά ρέει στίς φλέβες τους. Εάλω μέν η πατρίς, αλλ' ανδρί σοφώ πάς τόπος Ελλάς".

...........
.....................

Πηγή: http://www.agiasofia.com/greek/greek.php


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 01:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ναί , τι λές τώρα φίλε μου...όπως τα λέτε είναι , μα ακριβώς έτσι...!
Τι να αιτιολογήσω και σε ποιόν φίλε Ευρωπαίε..αρκεί να ενημερωθείς απο βιβλία εκτός του "ιερού χώρου σου" και θα δείς όλα όσα χρειάζεσαι..!

Παραδεχθήκτε ποτέ τοοτιδήποτε , για να το κάνετε τώρα???Ναί , τι λές τώρα φίλε μου...όπως τα λέτε είναι , μα ακριβώς έτσι...!

Τι να αιτιολογήσω και σε ποιόν φίλε Ευρωπαίε..αρκεί να ενημερωθείς απο βιβλία εκτός του "ιερού χώρου σου" και θα δείς όλα όσα χρειάζεσαι..!
Παραδεχθήκτε ποτέ τοοτιδήποτε , για να το κάνετε τώρα??



Πέρα από την αποστομωτική απάντηση που δίνει ο Ψηλός να δούμε τι γράφουν και άλλοι όπως η Τζούντιθ Χέριν "Τι είναι το Βυζάντιο", για την Τζούντιθ Χέριν, στο Βυζάντιο οφείλει η Ευρώπη την ύπαρξή της.: "αν η Βυζαντινή αυτοκρατορία δεν είχε αναχαιτήσει για τόσους αιώνες του Άραβες, τους Σελτζούκους και τους Οθωμανούς, η Δύση δε θα είχε προλάβει να ορθοποδήσει".

Και φυσικά όπως γράφει και ο πιο μεγάλος Βυζαντινολόγος του 20ού αιώνα, Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, είπε: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι Έλληνες είναι περισσότερο Έλληνες από τους βυζαντινούς".

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 02:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ και ευρωπαίοι, τι σας κάνει να νομίζετε ότι επαναλαμβάνοντας τις μπούρδες που έχετε ξανα-αντιγράψει τόσες και τόσες φορές, θα τις επιβάλλεται σε κάποιον;;;;

Ότι είστε νοσταλγοί του Μεσαίωνα δεν χρειάζεται να το γράφετε πολλές φορές, το γνωρίζουν όλοι και τώρα, απλώς, το επιβεβαιώνετε, για άλλη μια φορά.

Δεν παραξενεύει κανέναν το γεγονός ότι θέλετε να πείσετε πως ο Μεσαίωνας "έσωσε" την Ελλάδα, την Ευρώπη και τον κόσμο ολόκληρο.

Οι επαγγελματίες χριστιανοί, ευτυχώς, δεν είναι οι μόνοι ιστορικοί.

Η Χέριν ευρωπαίοι, μεταξύ άλλων λέει και

"Για να μιλήσει όμως κανείς πραγματικά για το Βυζάντιο θα πρέπει να αναφερθεί σε πράγματα που δεν θα είναι ευχάριστα στην Εκκλησία»." (Το βήμα)

γι' αυτό μη βιάζεστε...

Μάλλον έρχεται σε αντίθεση με τον Steven Runciman, που του πλέκουν το εγκώμιο οι χριστιανοσελίδες απ' όπου συνεχίζεις να ξεσηκώνεις τις... απόψεις σου, ψηλέ.

Θεωρώ ότι δεν πρέπει να σας απαντάει κανείς πλέον στις χιλιοειπωμένες "θέσεις σας" διότι θα είναι σα να μηρυκάζει μαζί σας...

Στις αρλούμπες που αναμασάτε απ' τον απολογητή και την ΟΟΔΕ υπάρχουν απαντήσεις στα θέματα που τις έχετε ξαναπεί...

Αυτά, για την περίπτωση που υπάρχει κάποιος καινούριος αναγνώστης, που δεν σας ξέρει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 10:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Μάλλον έρχεται σε αντίθεση με τον Steven Runciman, που του πλέκουν το εγκώμιο οι χριστιανοσελίδες απ' όπου συνεχίζεις να ξεσηκώνεις τις... απόψεις σου, ψηλέ.


Το ακούσαμε και αυτό.

Μπούρδες τα όσα λένε οι ιστορικοί.

Δηλαδή βρε γιαπετ, ανάλογα με τις ιστοσελίδες "τις δικές σας" ή "τις δικές μας" αλλάζουν και οι απόψεις των ειδικών;;

Τι να πει κανείς .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 10:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Η Χέριν ευρωπαίοι, μεταξύ άλλων λέει και

"Για να μιλήσει όμως κανείς πραγματικά για το Βυζάντιο θα πρέπει να αναφερθεί σε πράγματα που δεν θα είναι ευχάριστα στην Εκκλησία»." (Το βήμα)
......
........

γι' αυτό μη βιάζεστε...
Αυτά, για την περίπτωση που υπάρχει κάποιος καινούριος αναγνώστης, που δεν σας ξέρει...



Έχουμε συναίσθηση πως κατά την Βυζαντινή περίοδο, οι άνθρωποι δεν ζούσαν σε μια "ιδανική πολιτεία αγγέλων".

Το να προσπαθείτε όμως να βρωμίσετε και διαγράψετε από την ιστορία των Ελλήνων όλη εκείνη τη λαμπρή περίοδο είναι ύπουλο και κακόβουλο ........ οπότε, ας έχουν γνώση οι "καινούργιοι αναγνώστες" που δεν σας γνωρίζουν.

*Βέβαια, που να ξέρουν οι "φουκαράδες οι καινούργιοι" πως εσείς ήσασταν κλεισμένοι σε αυγά, από την περίοδο των διωγμών κατά των Χριστιανών έως σήμερα, και μόλις πριν λίγα χρόνια έσκασαν τα αυγά και ...... τσουπ νάσου ο γιαπετ και η άλλη τρελοπαρέα

Προς γνώση σας, αγαπητοί "καινούργιοι", η Ελληνική ιστορία για τον γιαπετ σταματά στο 300 μ.Χ. ...... και είπαμε το λόγο ....... τα αυγά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 11:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεν είναι μόνο αυτο φίλε Ψηλέ....
Την αιώνια εμφυλιοδιχαστική πολιτική των Ελλήνων, που απο την αρχαία Ελλάδα, πέρασε στο Βυζάντιο, μετά την επανάσταση του 21 μέχρι σήμερα, δεν την "χρεώνεις" στον χριστιανισμο....
Γιατί, αν γίνανε άσχημα πράγματα, επι Βυζαντίου, ήταν η κατάρα της φυλης μας, αλλά,όπως και κάθε λαού του τοτε,οπυ ευθύνεται, με πολλούς φιλόδοξους για εξουσία και δύναμη, παρατρεχάμενους της εξουσίας....
Αυτοί, πουλήσαν αξίες, ανθρώπους και πατρίδα, για να αναρριχηθούν στην εξουσία, να γίνουν αυοτκράτωρες, βασιλιάδες, ή οτι άλλο....
Κι αυτό, είναι, επαναλαμβάνω, κατ εξοχήν ελληνικό προνόμιο...
Διχως θρησκευτικές..ρίζες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 12:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Το ακούσαμε και αυτό.


Μπούρδες τα όσα λένε οι ιστορικοί.


Διευκρίνισα ότι αναφέρομαι στους επαγγελματίες χριστιανούς "βυζαντινολόγους" (άκου ειδικότητα), που προσπαθώντας να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους, αναγάγουν την πιο σκοτεινή,γνωστή, περίοδο της ανθρωπότητας, σε "μεγαλειώδη".

Άρα λοιπόν, δεν κερδίζεις εντυπώσεις βάζοντας στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Γνωστή η προσπάθειά σου, χρόνια τώρα, αλλά, επίσης και αποτυχημένη.

quote:
Δηλαδή βρε γιαπετ, ανάλογα με τις ιστοσελίδες "τις δικές σας" ή "τις δικές μας" αλλάζουν και οι απόψεις των ειδικών;;

Τι να πει κανείς .......


Να πει αυτό που ισχύει. Οι χριστοσελίδες που σας συντηρούν "πνευματικά" διαστρεβλώνουν την ιστορία και προάγουν τους εκκλησιοδίαιτους "ειδικούς" ενώ παράλληλα καθυβρίζουν οτιδήποτε Ελληνικό. Μια ματιά σ' αυτές αποσαφηνίζει προθέσεις και θέσεις....

quote:
Έχουμε συναίσθηση πως κατά την Βυζαντινή περίοδο, οι άνθρωποι δεν ζούσαν σε μια "ιδανική πολιτεία αγγέλων".

Μπα!!! Τι λές;;;
Είχε και... ψεγάδια η περίοδος του Μασαίωνα;;;;

quote:
Το να προσπαθείτε όμως να βρωμίσετε και διαγράψετε από την ιστορία των Ελλήνων όλη εκείνη τη λαμπρή περίοδο είναι ύπουλο και κακόβουλο

Α... και νόμιζα ότι κάτι έπαθες.

Συνήλθες.

quote:
*Βέβαια, που να ξέρουν οι "φουκαράδες οι καινούργιοι" πως εσείς ήσασταν κλεισμένοι σε αυγά, από την περίοδο των διωγμών κατά των Χριστιανών έως σήμερα,

Τώρα μάλιστα!!

Άρχισες να μιλάς σαν... ψηλός.

quote:
Προς γνώση σας, αγαπητοί "καινούργιοι", η Ελληνική ιστορία για τον γιαπετ σταματά στο 300 μ.Χ. ...... και είπαμε το λόγο ....... τα αυγά

Πράγματι, ακριβώς όπως το λες.
Η Ελληνική ιστορία σταματάει τότε και αρχίζει η ατελέσφορη προσπάθεια εξαφάνισης του Ελληνισμού.

Και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, έχει χαρακτηριστεί, απ' όλους τους σοβαρούς ιστορικούς, που δεν ξεχρεώνουν γραμμάτια στην εκκλησία και που δεν εξαρτάται απ' αυτήν, όπως καλή ώρα, η διαβίωσή τους, σκοτεινός Μασαίωνας.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 12:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πέρα από την αποστομωτική απάντηση που δίνει ο Ψηλός .....


......να δούμε τι γράφουν και άλλοι όπως η Τζούντιθ Χέριν "Τι είναι το Βυζάντιο", για την Τζούντιθ Χέριν, στο Βυζάντιο οφείλει η Ευρώπη την ύπαρξή της.: "αν η Βυζαντινή αυτοκρατορία δεν είχε αναχαιτήσει για τόσους αιώνες του Άραβες, τους Σελτζούκους και τους Οθωμανούς, η Δύση δε θα είχε προλάβει να ορθοποδήσει".

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Μπρός στον φανατισμό σας φίλε μου , δυστυχώς αρνείσθε να δείτε την καταστροφική επίδραση του Χριστιανισμού ακόμα και σήμερα...όσο για την Ελληνική Αυτοκρατορία αυτό κι'αν είναι "εύρημά" σας...ούτως ή άλλως , όπως σας βολεύει "ονοματίζετε" το κάθε τι...

Νά'σαι καλά , έμαθα πλέον για την μεγάλη "Ελληνική Αυτοκρατορία"...ρε μπράβο μας και Αυτοκράτορας Φίλε μου σου εύχομαι...άντε να δούμε καμμιά ξάστερη μέρα!

Ρε τι πάθαμε , με την Αρβελέρ...!

Δεν παίρνετε χαμπάρι φίλτατε Ευρωπαίε...χαμπάρι φίλε μου!

Νοηματοδοτείσθε απο κάτι το υποστασιοποιημενο μέσα στην φαντασια σας φίλε μου και που πουθενά δεν εμφανίζεται...μια ιδέα κενή και σαθρή άνευ αντικρίσματος και αυτό πλέον το βλέπουν όλοι , παρά τις οργανωμένες προσπάθειες του "κονκλαδίου"...!

Ασφαλώς και είναι δικαίωμά σου να πιστευεις ότι θέλεις...αλλα είναι και δικαίωμα των Ελλήνων ν γνωρίζουν την πραγματική αλήθεια!

Οι Εβραίοι με τους Εβραίους και οι Έλληνες με τους Έλληνες...αυτό το μόρφωμα ...μίξης Ελληνικού πολιτισμού και Χριστιανικού δεν μπορεί να αποδώσει και αυτό διότι , αποτελούν δύο εντελώς διαφορετικές αφετηρίες σκέψεως...που αλληλογρονθοκοπούνται...!

Ή η μία θα υπάρχει ή η άλλη ... αλλα Ιράν δεν πρόκειται να γίνει η Ελλάδα..ποτέ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 12:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Γιατί, αν γίνανε άσχημα πράγματα, επι Βυζαντίου, ήταν η κατάρα της φυλης μας, αλλά,όπως και κάθε λαού του τοτε,οπυ ευθύνεται, με πολλούς φιλόδοξους για εξουσία και δύναμη, παρατρεχάμενους της εξουσίας....
Αυτοί, πουλήσαν αξίες, ανθρώπους και πατρίδα, για να αναρριχηθούν στην εξουσία, να γίνουν αυοτκράτωρες, βασιλιάδες, ή οτι άλλο..

Όλως τυχαίως, αυτοί ήταν οι ταγοί της εκκλησίας, που, σε βάρος των άμοιρων πιστών συγκέντρωναν πλούτο και δύναμη για να την εφαρμόζουν πάνω τους, προς όφελος των σαλεμένων αυτοκρατόρων τύπου παιδοκτόνου Κωνσταντίνου, αιμοσταγούς Θεοδόσιου, "κερατούκλη Γιουπράδα και άλλων μισαλλόδοξων, μισότρελων.

Μετά πέρασαν στη δούλεψη των σουλτάνων, από τον πρώτο κιόλας, Σχολάριο πασά, μέχρι τον Μπαρτόλομιου πασά, που θέλει να κάνει Τούρκους τους Κρητικούς παπάδες!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 12:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ Γιάννη, που το ιερατείο,το κάθε ιερατείο,
αυτό που χρόνια καταδεικνύεις,έγινε οι ταγοί της εκκλησίας...
Παρα λίγο να σε ρωτήσω, για ποιά...εκκλησία μιλάς...
Την μανια για εξουσία, μοιράζονται, αν όχι όλοι, το 99%, του πληθυσμού,κάθε χώρας,σε συλλόγους,συνδικάτα,κάποια θέση, τέλος πάντων, εξουσίας, ασχέτως προσχήματος....
Και όταν ανέβουν, βρίσκουν, ένα μικρό δικτάτορας μέσα τους, που δικαιολογούν, πολύ άνετα....
Αλλά, για το συγκεκριμένο ιερατείο, δη του Βυζαντιου, ατύχησες, φιλαράκι..Τι το πέρασες, υποτελή σε βασιλιάδες, σαν τους καημένους αρχαίους προγόνους μας, που τους καθορίζαν τη μοίρα, ο πάσα είς;;
Αν θυμάσαι, στο Βυζάντιο, κλεισαν και τις πόρτες του ναού της Αγίας Σοφίας, για μερικούς, τους είχαν ακοινώνητους....
Εσύ, θυμάσαι κανέναν αρχαίο μας πρόγονο που να του απαγορεύτηκε,
η είσοδος σε ναό;Και βέβαια, επειδή δεν είχαμε αυτοκράτορα, κανένα βασιλιά, έστω;....
Για να μην λέμε, ότι θέμε......
Ρε συ Εαρινέ,συγνώμη αλλά, κνίτη του 80 μου θυμίζεις, ρε φιλε...Ηρέμησε λίγο..
Σε λίγο θα μας πεις ότι σε βιάζουν κι όλας..Στο τι να πιστέψεις εννοώ...Μην παρεξηγηθούμε...
Άσε τον όποιο άλλο να πιστεύει ελευθερα, δικό του μυαλό είναι,στο κάτω κάτω, δεν σου ανήκει...
Κουβέντα κάνουμε, όταν θα ρθει ο εχθρός, τότε να σε δω επαναστάτη...
Όχι μόνο μεταξύ μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 13:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Έλα μωρέ Γιάννη, που το ιερατείο,το κάθε ιερατείο,
αυτό που χρόνια καταδεικνύεις,έγινε οι ταγοί της εκκλησίας...

Δηλαδή, για σένα, ποιοί είναι οι ταγοί της εκκλησίας, αν όχι το ιερατείο της;;;

quote:
Την μανια για εξουσία, μοιράζονται, αν όχι όλοι, το 99%, του πληθυσμού,κάθε χώρας,σε συλλόγους,συνδικάτα,κάποια θέση, τέλος πάντων, εξουσίας, ασχέτως προσχήματος....

Βεβαίως. Ακολουθούν όμως την απληστία τους ή την δική τους ηθική και ΟΧΙ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, όπως ισχυρίζονται οι παπάδες...

quote:
Εσύ, θυμάσαι κανέναν αρχαίο μας πρόγονο που να του απαγορεύτηκε,
η είσοδος σε ναό;Και βέβαια, επειδή δεν είχαμε αυτοκράτορα, κανένα βασιλιά, έστω;....
Για να μην λέμε, ότι θέμε......

Αυτό που λες, είναι μια απ' τις διαφορές του δόγματος με την ελεύθερη σκέψη.
Ψιλά γράμματα για κάποιον που ασπάζεται ό,τι του σερβίρουν και το θεωρεί θεϊκό, αλλά έτσι είναι, τι να κάνουμε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 14:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ρε Γιάννη, με δουλεύεις νομίζεις;
Δεν ξέρεις, οτι ιερατειο, είναι οι βολεψάκηδες, που πάντα παρεισφρύουν σε τέτοιες άκριτες τάξεις,όπως οι ιερείς, για να κάνουν, ότι θέλουν, υπο το κράτος της εξουσίας που τους δινεται;
Δεν είναι ιδιοι παντού;
Οι ταγοί της εκκλησίας, είναι άλλη κατηγορία και το ξέρεις...
Οι μεγάλοι, κρίνονται αυστηρότερα....Τι να πω εγώ;Γιατι έγιναν, τόσες χιλιάδες αμούστακα παιδιά παπάδες σε τόσες μητροπόλεις
στην Ελλάδα;
Υπήρχε ανάγκη...Αλλά, έγινε δημοσιουπαλληλίκη...Χθές άκουγα, ότι οι ιερείς θα ενταχθούν στο ΙΚΑ, όπως κι άλλοι ...ένστολοι δημόσιοι υπάλληλοι....
Δημόσιος υπάλληλος, ο ιερέας του Θεού;
Δεν είναι οξύμωρο το σχήμα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι γνωρίζουν ποιοί είναι οι ταγοί.

Στα υπόλοιπα, που λες, ανασύρεις την... άλλη σου ιδιότητα, αυτήν του παλαιοημερολογίτη και καυτηριάζεις το κατεστημένο των οπαδών του "νέου" ημερολογίου και αυτό δεν με αφορά καθόλου.
Αντίθετα, ίσως, ενδιαφέρει τους "συνχριστιανούς" σου, διότι είναι εσωτερικό σας θέμα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ρε συ Εαρινέ,συγνώμη αλλά, κνίτη του 80 μου θυμίζεις, ρε φιλε...Ηρέμησε λίγο..
Σε λίγο θα μας πεις ότι σε βιάζουν κι όλας..Στο τι να πιστέψεις εννοώ...Μην παρεξηγηθούμε...
Άσε τον όποιο άλλο να πιστεύει ελευθερα, δικό του μυαλό είναι,στο κάτω κάτω, δεν σου ανήκει...
Κουβέντα κάνουμε, όταν θα ρθει ο εχθρός, τότε να σε δω επαναστάτη...
Όχι μόνο μεταξύ μας...


Aσφαλώς κουβέντα φίλε μου και γι'αυτό τοποθετούμαι και ασφαλώς έχω τις θέσεις μου ....

Γνωρίζεις πολύ καλά -αν δεν κάνω λάθος- ότι τις καταθέτω και τις τεκμηριώνω και δεν αναφέρομαι σε "εξ αποκαλύψεως ιδέες" εγώ αλλα σε κάτι που ο κάθε καλόπιστος "παρατηρητής" μπορεί εύκολα να αξιολογήσει για την ορθότητά του .... πάντως δεν αναφέρομαι σε κάτι το οποίο καλούμαι να πιστέψω και να δεχθώ ως σωστό και επειδή κάποιος -όποιος κι'αν είναι αυτός- το αναφέρει ως σωστό και αληθινό , επειδή έτσι του το εμαθαν!!!

Κνίτης , ο Δήμος ρε Βαγγέλη...Κνίτης και μάλιστα του 80...???

Θα σε μαλώσω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρισιά είναι το "κνίτης";;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρισιά είναι το "κνίτης";;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Ασφαλώς και είναι Γιάννη...όταν αναφέρεται έτσι και με τα συμφραζόμενα , τότε "ναί" πρόκειται για απόδοση μομφής ...

Αλλα ας μην ξεκινήσουμε τώρα πολιτική συζήτηση ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 17:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο άρθρο που παρέθεσα, μεταξύ άλλων, αναφέρει κάτι πολύ σημαντικό που, εσκεμμένα πιστεύω, δεν το αγγίζετε, όπως και τα υπόλοιπα, παρά προσπαθείτε με επιθέσεις επί προσωπικού, να μαμ......, όπως συνήθως, τη συζήτηση.

Αναφέρει:

"Οι αρχαίοι Ελληνες ανέπτυξαν όλες τίς επιστήμες, αλλά παρέλειψαν νά κάνουν κάτι εξίσου σημαντικό. Δέν δημιούργησαν Ελληνικό κράτος μέ αποτέλεσμα νά γίνουν υπόδουλοι των αρχαίων Ρωμαίων χωρίς νά οργανώσουν ούτε τήν υποτυπώδη αντίσταση. Οι μεσαιωνικοί Έλληνες δημιούργησαν καί οργάνωσαν τό πρώτο Ελληνικό κράτος, τό οποίο ήταν τό ισχυρότερο του τότε γνωστού κόσμου." Όλοι οι υπόλοιποι λαοί σέβονταν τόν Έλληνα αυτοκράτορα καί φθονούσαν τόν πλούτο καί τήν αίγλη της Κωνσταντινουπόλεως. Η Ελληνική γλώσσα ακούγονταν από τήν Σικελία μέχρι τήν Καππαδοκία καί τόν Πόντο, καί από τήν Μακεδονία μέχρι τήν Κρήτη καί τήν Κύπρο. Οι Ελληνες, γιά πρώτη φορά ήταν ενωμένοι καί δέν μάχονταν ο ένας τόν άλλον."

ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;

Για ποιον Έλληνα και Ελληνικό κράτος μας μιλάτε λοιπόν; Αυτοί σκότωναν με λύσσα ο ένας τον άλλον και ισοπέδωνε ό,τι ιερό και όσιο είχε ο αντίπαλος. Αν υπήρχε κοινή εθνική συνείδηση θα το έκαναν αυτό; Όχι βέβαια!!!

Ποια αντίσταση προέβαλαν στη ρωμαϊκή λαίλαπα; Ναι, σωστά το σκέφτεστε, αλλά ντρέπεστε να το πείτε.

Ποιοι είναι αυτοί που έσωσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε «αρχαία ελληνική κληρονομιά» Πότε και χάρη σε ποιους έγινε γνωστός ο αρχαίο ελληνικός πολιτισμός στον υπόλοιπο κόσμο; Ναι, πολύ σωστά, το γνωρίζετε ........... αλλά ο αντιχριστιανικός φανατισμός σας σάς εμποδίζει να το αναγνωρίσετε.

Δεν πειράζει ... δεν μας εκπλήσσει τίποτα πλέον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 17:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ποιοι είναι αυτοί που έσωσαν αυτό που εμείς σήμερα ονομάζουμε «αρχαία ελληνική κληρονομιά» Πότε και χάρη σε ποιους έγινε γνωστός ο αρχαίο ελληνικός πολιτισμός στον υπόλοιπο κόσμο; Ναι, πολύ σωστά, το γνωρίζετε ........... αλλά ο αντιχριστιανικός φανατισμός σας σάς εμποδίζει να το αναγνωρίσετε.

Δεν πειράζει ... δεν μας εκπλήσσει τίποτα πλέον.




Μπράβο ρε Ψηλέ , καλά που ήρθαν οι Εβραίοι και διέσωσαν τον Αρχαίο Ελληνικό πλούτο....τι καλά που τα λές φίλε μου..!

Αλλα υπάρχει μια αντίφαση στον λόγο σου...αναγνωρίζεις τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό...αναγνωρίζεις την "Αρχαια Ελληνική κληρονομιά" και απο την άλλη καταφέρεσαι εναντίον των Ελλήνων , με τα λόγια και τα επιχειρήματα τ'στεία και φαιδρά , ως μη ικανοί να παράγουν πολιτισμό ... εφόσον λοιπόν Ψηλέ ήσαν έτσι τα πράματα με τους Αρχαίους Έλληνες , τότε ποιός παρήγαγε αυτόν τον σπουδαίο Πολιτισμό που αναγνωρίζεις αλλα δεν αναγνωρίζεις την ποιότητα αυτών που τον παρήγαγαν???

Θα σου πώ εγώ φίλε μου ....

Η αδυναμία σας να αντιληφθείτε και να επεξεργασθειτε σκέψη και λόγο και ο λόγος δεν έχει ασφαλώς καμμιά σχέση με τον λόγο του Χριστού σας αλλα είναι μια αναλογία και στην οποία πουθενά δεν αναφέρεται ο Χριστιανισμός ... γι'αυτό και δεν αναφερεσθε και σείς..αλλα το ξανα-είπα ...κανενα παιδί δεν φταίει για όσα λέει και όσα κάνει...ο πατέρας του και η μάνα του "φταίνε"...οι "εμπνευστές" του..!

Αυτά μαθαίνει και αυτά κάνει..!!!

Σημ:" Ο πολιτισμός των αρχαίων Ελλήνων άσκησε σημαντική επίδραση στη γλώσσα, την πολιτική, τη φιλοσοφία, την επιστήμη και τις τέχνες, ιδίως κατά την περίοδο της Αναγέννησης στη Δυτική Ευρώπη και κατά τις κλασικιστικές περιόδους το 18ο και 19ο αιώνα στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ.

Αυτή είναι η Ελλάδα ψηλέ..αλλα οφείλεις ... όπως όλοι μας να αναγνωρίσεις ότι όλα ξεκίνησαν -όπως παντού- απο μιά αρχή και είχαν πάντα μια πρόοδο -με τα καλά και τα άσχημα ασφαλώς- και ότι δεν μπορείς εσύ -ποιός είσαι?- που θα κρίνεις τους Αρχαίους Έλληνες με όρους του σήμερα , καθήμενος σε μια καρεκλίτσα , με τον σταυρό στο χέρι..!!!

Λές ότι δεν εκπλήσεσσεσαι απο τίποτα , λογικό είναι απο την στιγμή που δεν σε εκπλήσσει τίποτα απο τα παραμύθια που ασπάζεσαι...λογικότατο φίλε μου..όπως και τότε που μου έφερες εν είδει απαντήσεως εκείνα τα απείρου γέλιου επιχειρήματα περί ύπαρξης γνώσης ψυχολογίας και εσωτερικών λειτουργιών του ανθρωπου ,στα "ιερά κείμενα" ΣΑΣ!

Έχουμε ν'ακούσουμε πολλά φίλε μου...αλλα για μένα ο άνθρωπος δεν είναι το μέσον αλλα ο σκοπός..κάτι άγνωστο για την κοσμοθεωρία σας!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 04/07/2010 17:44:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy