ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Η παραπάνω κυρία μάλιστα πήρε απόσπαση σε γραφείο βουλευτή κόμματος του λαού.....όχι παίζουμε!.....ο λαός πάνω απ' όλα και το συμφέρον της χώρας....πες τα βρε macedon....πέστα.......γιατί κάτι europaioi έχουν πάρει πολύ φόρα!

Όλοι γνωρίζουν ότι όσοι εκπαιδευτικοί έχουν μέσο, παίρνουν αποσπάσεις χρησιμοποιώντας τη γλώσσα τους και τη μέση τους σε υπηρεσίες που δεν προσφέρουν κανένα έργο και αμοίβονται και για υπερωρίες.

Τέτοιες αποσπάσεις είναι:

1. Σε Μητροπόλεις, Αρχιεπισκοπές, στην Ιερά Σύνοδο και στην Εξαρχία της Πάτμου.
2. Σε γραφεία βουλευτών
3. Σε φορείς του Δημοσίου (περιφέρειες, νομαρχίες, Εθνική Βιβλιοθήκη κτλ.)
4. Σε Πανεπιστήμια

Όλοι αυτοί αποσπώνται χωρίς κανένα κριτήριο και χωρίς καμία εξέταση παρά μόνον με το τηλεφώνημα ή το χαρτάκι από τον αρμόδιο μητροπολίτη, αρχιεπίσκοπο, βουλευτή, καθηγητή, περιφερειάρχη. Και αποσπώνται κάθε χρόνο!

Αλλά... νόμιζα ότι θα παρουσίαζες στοιχεία για το πώς γίνονται οι αποσπάσεις στο εξωτερικό. Δεν είδα τίποτε, λες να μην το πρόσεξα;


macedon

Edited by - macedon on 17/10/2011 00:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 22:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Αχ, ξερόλα βοηθέ λογιστή. Όχι μόνον δεν ξέρεις την τύφλα σου, αλλά δεν ξέρεις και τι να ανοίξεις να ξεστραβωθείς... Άκου λοιπόν βοηθέ λογιστή των ΤΕΙ:

Η Πρεσβεία ανήκει στο ΥΠΕΞ ενώ το Γραφείο Εκπαίδευσης (όπως και όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες του εξωτερικού διαφόρων υπουργείων) είναι αυτόνομο, ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας και απλά εποπτεύεται από τον πρέσβη (όπως όλες οι δημόσιες υπηρεσίες του εξωτερικού). Δεν μπορεί όμως να πάρει κανείς έναν υπάλληλο του ΥΠΕΞ και να τον βάλει είτε στο Γραφείο Εκπαίδευσης (που ανήκει σε άλλο υπουργείο) είτε στο γραφείο τουρισμού (που επίσης ανήκει σε άλλο υπουργείο) είτε σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που ανήκει σε άλλο υπουργείο.

Αν δεν το καταλαβαίνεις, πες μου.



Θα μπορούσε εφόσον υπήρχε όντως ανάγκη να πάρει απόσπαση εκεί διοικητικός υπάλληλος του Υπουργείου παιδείας και όχι εκπαιδευτικός. Αλλά......

quote:
macedon
Γιατί δεν το ελέγχεις μόνος σου: Πάνε εδώ και δες τι γράφει στο κάτω μέρος της σελίδας. Αυτό μπήκε εκεί το Σεπτέμβριο του 2003.

Αν δεν το βρίσκεις, πες μου



Δεν ξέρω πότε μπήκε, εσύ το λες.

quote:
macedon
Εκτός υπηρεσίας καθήκοντα οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε ελληνόγλωσσες μονάδες του εξωτερικού; T' ακούσαμε κι αυτό.

Οι εκπαιδευτικοί είναι για να διδάσκουν σε σχολεία....βάση λογικής βέβαια γιατί στο Ελλαδιστάν........τους βλέπουμε σε γραφεία βολευτών σε πρεσβείες κ.λ.π.

quote:
macedon
"Η στελέχωση των γραφείων των μορφωτικών εκπαιδευτικών συμβούλων και των συντονιστών εκπαίδευσης γίνεται με εκπαιδευτικούς και διοικητικούς υπαλλήλους αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας που υπηρετούν στο εξωτερικό". (άρθρο 18, παρ. 2 Ν.2413/1996)

Για λόγους οικονομίας όμως, δεν αποσπώνται διοικητικοί υπάλληλοι, καθώς έναν διοικητικό υπάλληλο δεν μπορείς να τον βάλεις στο σχολείο, αν προκύψει ανάγκη. Τον εκπαιδευτικό τον βάζεις όπου θέλεις. Κατάλαβες βοηθέ λογιστή;



Δεν είπε κανείς ότι ήσουν παράνομος.....και η εκπαιδευτικός που αποσπάστηκε στο Γραφείο Βολευτή και αυτή βάση νόμου πήγε εκεί και δεν ήταν παράνομη αλλά....

quote:
macedon
Η μετακίνηση του αποσπασμένου εκπαιδευτικού από γραφείο σε σχολείο και το ανάποδο, δεν θεωρείται απόσπαση (αφού είναι ήδη αποσπασμένος). Επίσης δεν έχει καμία επίπτωση στο επιμίσθιο που είναι το ίδιο σε όποια θέση κι αν υπηρετείς στην ίδια χώρα και καθορίζεται με υπουργική απόφαση, με την τελευταία να έχει υπογραφεί το ... 2000.

Το είδαμε με το παράδειγμα της εκπαιδευτικού που έφερα.

quote:
macedon
Πρόσθετες αμοιβές δεν υπάρχουν στους αποσπασμένους του εξωτερικού, με εξαίρεση την περιοχή της Βαυαρίας, την οποία (πρόσθετη αμοιβή) επιβαρύνεται η γερμανική κυβέρνηση.

Αυτό το λες εσύ.
Μόνο και μόνο ότι απήχες (νομίμως) από τα καθήκοντά σου που βρίσκονταν σε κάποιο σχολείο φτάνει και περισσεύει.

quote:
macedon
Τώρα βέβαια, αν θέλεις να δεις αποσπάσεις αργόσχολων εκπαιδευτικών, που έχουν βύσμα και αποσπώνται επί χρόνια σε άλλες αργόμισθες υπηρεσίες, ρίξε μια ματιά στις εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που αποσπώνται σε "Ιερές Μητροπόλεις" (συνολικά 50 για φέτος). Κι αν δεις τις αποφάσεις των προηγούμενων ετών, έχουν ακριβώς τα ίδια ονόματα. Αυτές γίνονται με χαρτάκι από το Μητροπολίτη, με καλή γλώσσα και εύκαμπτη μέση (ξέρεις εσύ). Μερικοί απ'αυτούς μπορεί να εξελιχτούν και να βρεθούν στις Βρυξέλλες, πού ξέρεις..

Όλες οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών εκτός των σχολείων είναι καταδικαστέες και γίνονται εις βάρος τους Έλληνα πολίτη, αυτό ξέρω.

quote:
macedon
Κανένα σχόλιο;

Ναί...τίποτα για την ταμπακέρα?.....ή το ξέχασες?

quote:
macedon
Εγώ δεν έγραψα τίποτε. Η υπουργός έγραψε, στον προϋπολογισμό του 2011 για το Υπουργείο παιδείας, στη σελίδα 13.

Εσύ είσαι αθώος.....έβοσκες εκεί πάρα πέρα και άκουσες μόνο έναν κρότο...

quote:
macedon
Πώ πώωωω! Και τώρα;

Τίποτε το ιδιαίτερο εξάλλου έχεις συνηθίσει στις φάπες...

quote:
macedon
Μπα, η θητεία μου σαν διευθυντής λήγει τον Ιούλιο του 2015. Μετά σκέφτομαι για παραπάνω... Με 30 μετρήσιμα μόρια το 2015, ε... κάτι θα γίνει. Εσύ τι λες;

Στο Ελλάδιστάν? και με τις προσωπικές συνεντεύξεις? (πέρασες από εκεί προκειμένου να γίνει Διευθυντής).... ακόμη και Περιφερειάρχης μπορείς να γίνεις.....αρκεί να είσαι του κόμματος.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 17/10/2011 22:31:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 00:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Θα μπορούσε εφόσον υπήρχε όντως ανάγκη να πάρει απόσπαση εκεί διοικητικός υπάλληλος του Υπουργείου παιδείας και όχι εκπαιδευτικός. Αλλά

Είτε είσαι τελείως ηλίθιος και δεν καταλαβαίνεις είτε δεν καταλαβαίνεις γιατί είσαι τελείως ηλίθιος.

quote:
Δεν ξέρω πότε μπήκε, εσύ το λες.

Μπήκε όταν διαχειριζόμουν εγώ την ιστοσελίδα: Το Σεπτέμβριο του 2003.

quote:
Οι εκπαιδευτικοί είναι για να διδάσκουν σε σχολεία....βάση λογικής βέβαια γιατί στο Ελλαδιστάν........τους βλέπουμε σε γραφεία βολευτών σε πρεσβείες κ.λ.π.

Δεν έχει ελληνικές πρεσβείες στην Ελλάδα. Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί του εξωτερικού είναι για διδάσκουν σε σχολεία που έχουν ελληνικό πρόγραμμα ΚΑΙ να στελεχώνουν τα γραφεία εκπαίδευσης.

quote:
Δεν είπε κανείς ότι ήσουν παράνομος.....και η εκπαιδευτικός που αποσπάστηκε στο Γραφείο Βολευτή και αυτή βάση νόμου πήγε εκεί και δεν ήταν παράνομη αλλά....

Σου εξήγησα γιατί δεν αποσπώνται διοικητικοί. Διάβασε το πρώτο σχόλιο.

quote:
Το είδαμε με το παράδειγμα της εκπαιδευτικού που έφερα

Μόνο που η εκπαιδευτικός πήγε εκεί με χαρτάκι. Εγώ (και 270 άλλοι εκείνη τη χρονιά) αποσπάστηκαν μετά από εξετάσεις γλώσσας και με βάση τα χρόνια υπηρεσίας τους, με πίνακες αξιολόγησης που μπορούσε να τις παρακολουθεί και να τις προσβάλλει ο καθένας.

quote:
Αυτό το λες εσύ.

Αυτό το λέει η KYA 2/59403/0022/24.10.2006 (ΦΕΚ 1657/Β/2006)

quote:
Μόνο και μόνο ότι απήχες (νομίμως) από τα καθήκοντά σου που βρίσκονταν σε κάποιο σχολείο φτάνει και περισσεύει.

Διάβασε το πρώτο σχόλιο.

quote:
Όλες οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών εκτός των σχολείων είναι καταδικαστέες και γίνονται εις βάρος τους Έλληνα πολίτη, αυτό ξέρω.

Διάβασε το πρώτο σχόλιο. Και επιπροσθέτως, δεν ξέρεις την τύφλα σου.

quote:
Στο Ελλάδιστάν? και με τις προσωπικές συνεντεύξεις?

Με τις προσωπικές συνεντεύξεις που καθιέρωσαν οι πολιτικοί για να προωθούν τους δικούς τους με τη βοήθεια των συνδικαλιστών. Γι' αυτό και όλοι οι συνδικαλιστές υποψήφιοι που δεν είχαν κανένα ουσιαστικό τυπικό προσόν, πήραν όλοι άριστα.

quote:
(πέρασες από εκεί προκειμένου να γίνει Διευθυντής)

Πέρασα. Παρ' όλο που προσπάθησαν σκληρά οι συνδικαλιστές του ΠΥΣΠΕ να με αφήσουν απ' έξω... Αλλά δεν τους έβγαιναν τα κουκιά στο μέτρημα... Ήταν πολλά τα μόριά μου και η σημασία της συνέντευξης μειώθηκε φέτος... Τι κρίμα γι'αυτούς... Γιατί άραγε λύσσαξαν τα κομματόσκυλα να καταργηθεί ο Ν. 3848/2010 που μείωσε τη σημασία της συνέντευξης και έδωσε περισσότερη βαρύτητα στα τυπικά προσόντα;

quote:
ακόμη και Περιφερειάρχης μπορείς να γίνεις.....αρκεί να είσαι του κόμματος.

Κι επειδή δεν είμαι κανενός κόμματος ούτε γνωστός κανενός Μητροπολίτη, ούτε καν μέλος του Συλλόγου (απ' όπου διαγράφηκα εθελούσια) χρειάζομαι αυξημένα τυπικά προσόντα.

Όσο γι'αυτούς που ήταν στελέχη νεολαιών κομμάτων (π.χ. ΠΑΣΠ) και εξαργύρωσαν τον "αγώνα" τους με θέσεις στο δημόσιο (άσχετα αν τώρα κατηγορούν τους ευεργέτες τους), ρίξε μια ματιά στον καθρέφτη, αγαπητέ Γκρούεζα... Μπορεί να αναγνωρίσεις κάποιον.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 01:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon εχω πρόβλημα στο <,Ψυχή>>,δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο νέος φίλος μας.Μπορείς να βοηθήσεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 16:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πείθεις macedon. Όπως δεν έπεισες και για τους μισθούς των Μητροπολιτών.

Ο δάσκαλος ανήκει στο σχολείο. Ούτε σε πρεσβεία, ούτε σε γραφεία Βολευτών ούτε οπουδήποτε αλλού πλην του σχολείου. Όλα τα άλλα είναι φτηνές δικαιολογίες που μόνο αφελείς μπορούν να ξεγελάσουν.-

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 18:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.

Το θέμα μας κύριοι είναι το αν η εκκλησία ανταποκρίνεται στον ρόλο της ή όχι. Δεν είναι το αν ξέρουμε τα πόσα παίρνει ο κάθε Μητροπολίτης και αν ξέρουμε να διαβάζουμε τον προϋπολογισμό του κράτους. Το αν παίρνουν κάποια λεφτά και πόσα είναι αυτά, και αν θα έπρεπε να τα παίρνουν είναι ένα άλλο θέμα. Κάνετε έτσι για 81 Μητροπολίτες και τα 6,5 εκ. ευρώ και οι 300 της "Πηνελόπης" που κάθονται στην Βουλή, αυτά τα λεφτά τα έχουμε μόνο για "χαρτί υγείας" στην Βουλή.
Το θέμα αφορά την εκκλησία και ειδικά τους κληρικούς της για το αν είναι αυτοί που πρέπει να είναι και αν κάνουν αυτό που πρέπει. Σαφώς και παίρνουν χρήματα, αλλά αυτά τα χρήματα πιάνουν τόπο; αυτό συζητάμε εδώ πιστεύω και αυτό πρέπει να είναι το αντικείμενο μας σε αυτό το θέμα. Όσο για τα χρήματα των Ιερέων και Μητροπολιτών δεν είναι μόνο αυτά που παίρνουν, είναι και άλλα που παίρνουν και δεν φαίνονται!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 18:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως με τις εκδρομές θα την πατήσεις macedon!....αν πάω αύριο Κόρινθο θα σκανάρω....αλλιώς από Δευτέρα.

Δεν ξέρω από που έχεις φέρει το κομμάτι αυτό..... αλλά να σε ενημερώσω ότι οι υπερωρίες στον κωδικό 0516 και όχι 516 (μικρό το κακό) για τους δασκάλους και τους αναπληρωτές μόνο της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Κορινθίας για το Σχ. έτος 2010-2011 έκλεισε πολύ πάνω από τις 6.000 που μας φέρνεις.
...


Συγνώμη αλλά ο Macedon έχει εδώ φέρει το ποσό του προϋπολογισμού για τους Αρχιερείς. Δεν έχει φέρει για τους δασκάλους και τους αναπληρωτές που αναφέρεις. Σαφώς και δεν είναι αυτό το ποσό αφού είναι σε άλλη παράγραφο. Λογικά το ποσό αυτό (6000) αφορά μόνο κάποιους που έχουν άμεση σχέση με τον κλήρο(είναι ιερείς δηλαδή) και είναι και δάσκαλοι-εκπαιδευτικοί.

Αμέσως μετά ο macedon φέρνει για Π/μια Εκπαίδευση και αυτή αφορά λογικά μόνο δασκάλους Πρ/μιας Εκπαίδευσης το οποίο είναι και αυτό που ζητάς και σαφώς είναι πάνω από τα 6000.

Χίλια συγνώμη αν κατάλαβα λάθος αλλά αυτό διαπίστωσα.

Edited by - ipkara on 18/10/2011 18:51:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 19:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon
Θα ήθελα πολύ να σε εξυπηρετήσω αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω. Δεν τον βγάζω τον προϋπολογισμό εγώ, τον βγάζει το Υπουργείο Παιδείας.

Μπορείς να τους ρωτήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν.



Εγώ δεν έχω τις παρτίδες που έχεις εσύ....ώστε να σου δώσουν τον προϋπολογισμό.


Συγνώμη και δεν θέλω να σε προσβάλλω προς Θεού αλλά για τον προϋπολογισμό τον βρήκα και χωρίς μέσον
http://www.edugate.gr/files/proypologismos%20yp2011_0.pdf

οπότε όποιος έχει απορίες για αυτά που λέτε παραπάνω μπορούμε να τα συζητήσουμε!

Αν και όπως προανέφερα δεν είναι το θέμα μας ποιος παίρνει, πόσα και από που. Άλλο είναι το θέμα μας στο συγκεκριμένο thread.

Edited by - ipkara on 18/10/2011 19:09:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2011, 19:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πείθεις macedon. Όπως δεν έπεισες και για τους μισθούς των Μητροπολιτών.


Εμένα πάντως με έπεισε ώστε να ψάξω γνωριμίες και να βρω τον προϋπολογισμό. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2011, 10:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέντε μονές που προσέφυγαν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια εναντίον του νόμου Τρίτση αποτιμούσαν τα περιουσιακά τους στοιχεία στο αστρονομικό ποσό των 8 τρισ. δρχ. (!!!). Και μάλιστα το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο τους επιδίκασε το ποσό των 3 τρισ. δρχ.Μπορεί να φανταστεί κανείς ότι εάν η περιουσία των 5 μονών άγγιζε πριν μια 20ετία τα 3 ή 8 τρισ. δρχ., τότε πώς μπορεί κανείς να υπολογίσει την περιουσία των 2.500 μοναστηριών και ναών σε όλη τη χώρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2011, 09:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραμύθια της χαλιμάς.

Ναι να μη το ξεχάσω, είχα γράψει ένα μήνυμα όπου είχε αναλυτικά το ποσό με το οποίο αμείβονται βάση νόμου οι Μητροπολίτες. Δυστυχώς για κάποιος λόγους (τεχνικούς) δεν έφτασε στο forum, έτσι είχα μείνει με την εντύπωση ότι είχε αποσταλεί. Διαπίστωσα όμως ότι τελικά δεν είχε εμφανιστεί, αλλά δεν είχα το χρόνο να το ξαναγράψω και δυστυχώς δεν το είχα αποθηκεύσει στο word.
Σήμερα το απόγευμα θα ασχοληθώ.....και θα απαντήσω και στο μέλος ipkara, που ντρέπεται φαίνεται να χρησιμοποιήσει το αρχικό του nic-name.


ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ



Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2011, 17:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα το απόγευμα θα ασχοληθώ.....και θα απαντήσω και στο μέλος ipkara, που ντρέπεται φαίνεται να χρησιμοποιήσει το αρχικό του nic-name.


πιο αρχικό nic-name?????? Αυτό το nickname το έχω εδώ και καιρό. Δεν ντρέπομαι για τίποτα. Δεν ξέρω τι εννοείς. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ?

Όσο για τα παραμύθια της χαλιμάς που αναφέρεσαι (αν αναφέρεται και σε μένα) ο προϋπολογισμός που σου έφερα στο Link είναι από site όποτε δεν μπορείς να τον παραποιήσεις (κάποιος κατηγόρησε τον Macedon αν δεν κάνω λάθος ότι το έφτιαξε στο excel). Τώρα για το αν είναι σωστή η λογική του Macedon 6.664.000/81=μισθός Αρχιερέων δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά και εμένα δεν μου φαίνεται σωστό γιατί δεν ξέρω τι αντιπροσωπεύει αυτό το νούμερο, είναι καθαρός μισθός, είναι μαζί με τα δώρα, είναι και οι κρατήσεις; Συγνώμη αλλά δεν ξέρω να απαντήσω.
Τώρα το αν οι Ιερείς παίρνουν χρήματα και άλλα που δεν φαίνονται και δεν δηλώνονται μπορώ να σου απαντήσω το πως και το γιατί. Αλλά και πάλι λέω ότι το συγκεκριμένο θέμα έχει ξεφύγει και δεν πραγματεύεται αυτό. Το θέμα μας είναι αν κάνει αυτό που πρέπει η εκκλησία, όχι τα πόσα παίρνει ο κάθε Ιερέας/Μητροπολίτης.

Edited by - ipkara on 22/10/2011 18:02:22

Edited by - ipkara on 22/10/2011 18:15:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2011, 19:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας , βρήκα αυτό..
"

Ο μέσος μισθός των ιερέων στην Ελλάδα και μάλιστα αποφοίτων Θεολογικών Σχολών, δηλαδή, πρώτης κατηγορίας, κυμαίνεται από 850 έως 1,100 ευρώ τον μήνα. Συγκεκριμένα, Αρχιμανδρίτης με 28 έτη υπηρεσία παίρνει 1,200 ευρώ μηνιαίως, ενώ ο μισθός των Μητροπολιτών στην Ελλάδα δεν υπερβαίνει τα 1,500 με 2,000 ευρώ το μήνα.


Επί πλέον για αμφοτέρους υπάρχουν τα τυχερά από ιεροπραξίες, και μυστήρια, τα οποία, πολλές φορές, είναι διπλάσια του μισθού τους. Οι ιερείς και οι Μητροπολίτες στην Ελλάδα θεωρούνται δημόσιοι υπάλληλοι, καθότι αμείβονται από τον κράτος".

Και αυτό..

"Από την άλλη μεριά, υπάρχουν ιερείς οι οποίοι πεινούν στην κυριολεξία και παραμένουν ξεχασμένοι σε μικρές κοινότητες".

Αλλα και αυτό...
Πέρα από αυτά έχουν και τα τυχερά τα ποσά των οποίων δεν είναι ευκαταφρόνητα. Σημειώνεται ότι μέγα χάος χωρίζει τους μισθούς των δασκάλων των Ελληνικών Σχολείων από τους μισθούς των ιερέων. Κατ' αρχήν δεν υπάρχει καταρτισμένη μισθολογική κλίμακα όπως συμβαίνει με τους ιερείς".

http://www.romfea.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2910&Itemid=2

Το ερώτημα για μένα δεν είναι πόσα παίρνουν , διότι ΚΑΙ άλλοι πολλοί -ονόματα δεν λέμε- σε τούτο τον τόπο παίρνουν αμύθητα ποσά απο διάφορες κομπίνες και λοβιτούρες...
Το θέμα είναι γιατί θα πρέπει να θεωρούνται ως δημόσιοι υπάλληλοι??
Ας τους πληρώνει η ίδια η εκκλησία και ας τους δίνει και ένα εκατομμύριο το μήνα!
"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2011, 19:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δές τε ΚΑΙ αυτό...όμωςςςς...
Ειδικά την τελευταία παράγραφο...


Όπως είπαμε και στη αρχή του άρθρου μας οι διάφοροι «ειδήμονες» κραυγάζουν για το χωρισμό Εκκλησίας και κράτους πιστεύοντας πως έτσι θα πληγεί η Εκκλησία. Το πόσο γελασμένοι είναι όλοι αυτοί οι κύριοι είναι περιττό να το πούμε. Η Εκκλησία ούτε έπαθε ποτέ τίποτα ούτε και αν γίνει ο χωρισμός πρόκειται να πάθει τίποτε. Είναι τόσο μεγάλη η αγάπη των πιστών παιδιών της που δεν θα την αφήσουν να πάθει το παραμικρό.
Άλλωστε λίγο Εκκλησιαστική Ιστορία να ήξερε κάποιος από αυτούς τους «ειδήμονες», δεν θα τα έλεγε αυτά. Γιατί από την στιγμή της ίδρυσης του Νεοελληνικού κράτους και της συμπόρευσής του με την Εκκλησία δεν ήταν λίγες οι φορές που επενέβη στα εσωτερικά της. Ενδεικτικά να αναφέρουμε δύο γεγονότα. Επί Βασιλείας του Όθωνα όταν συνεδρίαζε η Ιερά Σύνοδος παρευρίσκετο υποχρεωτικά αντιπρόσωπος του Βασιλέως, ο οποίος αν δεν του άρεσε κάποια απόφαση της Ιερά Συνόδου την ακύρωνε και την επέστρεφε πίσω!
Το δε 1967 παρατύπως με πραξικόπημα το Κράτος καταργεί τον τότε αρχιεπίσκοπο Χρυσόστομο Β΄ (κατά κόσμο Θεμιστοκλή Χατζησταύρου) και ενθρονίζει αρχιεπίσκοπο με «αριστίνδην» Σύνοδο τον εκλεκτό των ανακτόρων Ιερώνυμο Κοτσώνη.

Τέλος κάτι που αγνοούν όλοι αυτοί οι «ειδήμονες» και το οποίο δεν το αναφέρουμε υπό τύπου απειλής ή πρόκλησης σε αυτούς τους δύσκολους οικονομικούς καιρούς που καλούμαστε να διαβιώσουμε, αλλά σαν κάτι που φυσιολογικά θα γίνει βάσει της νομιμότητας.

Αν επέλθει χωρισμός Εκκλησίας – Κράτους, τότε το Κράτος είναι υποχρεωμένο να αποδώσει πίσω την δημευθείσα υπ’ αυτού Εκκλησιαστική Περιουσία. Περιττό βέβαια να αναφέρουμε τι τεράστιο κονδύλι θα είναι που είναι αδύνατο να αντέξει η χειμάζουσα Οικονομία μας.

Ομιλεί περί δημευθείσας περιουσίας παρακαλώ , που πρέπει σε περίπτωση χωρισμού Ε-Κ αποδώσει το κράτος!
Γλέντια!!!

http://www.egolpion.com/mis8oi_ierewn.print.el.aspx


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 22/10/2011 19:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2011, 19:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχέσεις "Στοργής" , θα έλεγα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2011, 00:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αφορά το ποσό των 6.664.000 απλά και μόνο τους Μητροπολίτες, αλλά και τους Τιτουλαρίους και τον μισθό του Αρχιεπισκόπου και τους Ιεροκύρηκες όπου μάλιστα οι τελευταίοι εντέχνως έχουν σβηστεί από τον macedon,
ενώ αν κοιτάξεις ipkara, σε αυτό που εσύ μας έφερες, θα δεις ότι αναφέρει και τους ιεροκήρυκες οι οποίοι ως διά μαγείας έχουν εξαφανιστεί από τον προυπολογισμό που μας έφερε ο macedon, καραμπινάτη πλαστογραφία!.....ξέρει από αυτά ο γεροmacedon!

Πέρα από τους 81 όμως Μητροπολίτες και τους λοιπούς (Αρχιεπίσκοπος, Τιτουλάριοι, Ιεροκήρυκες) που προανέφερα, υπάρχουν και οι αντίστοιχοι Μητροπολίτες και λοιποί των Δωδεκανήσων και της Κρήτης που δεν υπάγονται μεν στην Εκκλησία της Ελλάδας αλλά ωστόσο μισθοδοτούνται από τον Ελληνικό κράτος.

Αν λάβουμε υπόψη OΛΑ τα παραπάνω, μόνο 6.664.000/81 δεν είναι o λόγος.
Τόσος είναι, μόνο και μόνο για να βγει η σούπα του macedon

Τέσπα, είχα επισκέψεις σήμερα και δεν μπόρεσα να γράψω. Ελπίζω αύριο να ολοκληρώσω.

Υ.Γ. ipkara, με μόλις 11 μηνύματα και τέτοιο ύφος.....δεν πείθεις για νέος όσο και να θέλεις. Εκτός βέβαια κι εάν παρακολουθούσες καιρό το φόρουμ και τώρα αποφάσισες να μπεις.


Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2011, 11:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
ενώ αν κοιτάξεις ipkara, σε αυτό που εσύ μας έφερες, θα δεις ότι αναφέρει και τους ιεροκήρυκες οι οποίοι ως διά μαγείας έχουν εξαφανιστεί από τον προυπολογισμό που μας έφερε ο macedon, καραμπινάτη πλαστογραφία!.....

Είναι απλά η διαφορά με το σχέδιο νόμου του προϋπολογισμού που έχω εγώ με το τελικό κείμενο όπως ψηφίστηκε που έχεις εσύ. Αλλά μικρή η διαφορά, όπως θα δούμε παρακάτω.

quote:
Πέρα από τους 81 όμως Μητροπολίτες και τους λοιπούς (Αρχιεπίσκοπος, Τιτουλάριοι, Ιεροκήρυκες) που προανέφερα, υπάρχουν και οι αντίστοιχοι Μητροπολίτες και λοιποί των Δωδεκανήσων και της Κρήτης που δεν υπάγονται μεν στην Εκκλησία της Ελλάδας αλλά ωστόσο μισθοδοτούνται από τον Ελληνικό κράτος.

Από το ελληνικό κράτος μισθοδοτούνται μόνον οι μητροπολίτες της Εκκλησίας της Ελλάδας, όπως σαφώς ορίζει το άρθρο 8 του Ν.1041/80 και στην παράγραφο 1 που λέει:

"Η δαπάνη της μισθοδοσίας των Αρχιερέων της Εκκλησίας της Ελλάδος, βαρύνει από 1ης Ιανουαρίου 1980 εξ ολοκλήρου τον κρατικόν προϋπολογισμόν". "

Όσο για το ύψος της μισθοδοσίας ενός μητροπολίτη, μόνο για τα βασικά έχουμε (με τιμές του 2003), βάσει του Ν.3205/2003.

Βασικός μισθός: 1244
Χρονοεπίδομα: 746
Επίδομα αποκλειστικού λειτουργήματος: 274
Αποζημίωση εξόδων παράστασης: 74
Σύνολο μισθού (χωρίς επιδόματα μεταπτυχιακών, δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων, επιδόματος άδειας, εισφοράς ιερών ναών και έσοδα από ιερουργίες) μας κάνει 2.338 ευρώ το 2003.

Το 2004 το επίδομα αποκλειστικού λειτουργήματος πήγε στα 375 ευρώ, και με τις αναπροσαρμογές του βασικού μισθού και του χρονοεπιδόματος, ο μισθός (βασικός+βασικά επιδόματα+χρονοεπίδομα) από 2.338 έγινε 2424 ευρώ.

Αν υπολογίσουμε σ'αυτά αναλογικά το επίδομα εορτών και άδειας, αυτό μας κάνει 2670 ευρώ το 2003 και 2.785 ευρώ το 2004.

Το 2004, με μισθό αρχιερέων 2.785 ευρώ, είχαν προβλεφθεί 4.500.000 εκατομύρια ευρώ. Το 2011 που προβλέπονται 6.641.000 εκατομύρια, μπορεί κανείς να κάνει τους υπολογισμούς του, με δεδομένο ότι τόσο οι οργανικές θέσεις των ιεροκηρύκων (70) όσο και των αρχιερέων δεν έχουν αλλάξει.

Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά του διασκεδαστή του φόρουμ...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2011, 19:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε.....


Ας δούμε λοιπόν τι γίνεται με τους μισθούς των μητροπολιτών βάση Νόμου, γιατί βάση macedon είναι πάνω από 6.800 ευρώ.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄
ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ


Άρθρο 48
Βασικός μισθός-Επιδόματα

1. Ο μηνιαίος βασικός μισθός των Αρχιερέων της Εκκλησίας της Ελλάδος καθορίζεται με βάση το βασικό μισθό του Τιτουλάριου Επισκόπου και Βοηθού Επισκόπου, ο οποίος πολλαπλασιάζεται με τους παρακάτω συντελεστές και στρογγυλοποιείται στην πλησιέστερη μονάδα ευρώ.

α. Αρχιεπίσκοπος 1,40

β. Μητροπολίτης και Τιτουλάριος Μητροπολίτης 1,20

γ. Τιτουλάριος Επίσκοπος και Βοηθός Επίσκοπος 1,00

Για τη διαμόρφωση των βασικών μισθών, ο μηνιαίος βασικός μισθός του Τιτουλάριου Επισκόπου και Βοηθού Επισκόπου ορίζεται σε χίλια τριάντα επτά ευρώ (1.037€).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με το άρθρο 1 παρ.1γ του Ν.3554/2007 (ΦΕΚ Α 80/2007) ο μηνιαίος βασικός μισθός του Τιτουλάριου Επισκόπου και Βοηθού Επισκόπου της Εκκλησίας της Ελλάδος ορίζεται από 1.1.2007 σε χίλια εκατόν σαράντα πέντε ευρώ (1.145)
Mε την παρ.γ του άρθρου 5 (Αναπροσαρμογή βασικών μισθών) του Ν.3670/2008-ΦΕΚ 117/Α ορίσθηκε:
γ) Τιτουλάριου Επισκόπου και Βοηθού Επισκόπου της Εκκλησίας της Ελλάδος, σε χίλια εκατόν εβδομήντα τέσσερα ευρώ (1.174 €) από 1.1.2008 και σε χίλια εκατόν ενενήντα επτά ευρώ (1.197 €) από 1.10.2008 (άρθρο 48 παρ. 1 του ν. 3205/2003).

Είναι γνωστό ότι από το 2009 πάγωσαν οι αυξήσεις στο Δημόσιο.


2. Πέρα από το βασικό μισθό της προηγούμενης παραγράφου παρέχονται και τα εξής επιδόματα και παροχές κατά μήνα:
α. Χρόνου υπηρεσίας με ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου Α.1. του άρθρου 30 του παρόντος νόμου.
Ως υπηρεσία για τη χορήγηση του επιδόματος αυτού λαμβάνεται υπόψη εκείνη που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 15 του παρόντος νόμου.

[Ας δούμε το εν λόγω άρθρο:
Άρθρο 30
Επιδόματα, παροχές και αποζημιώσεις

Α. Πέρα από το βασικό μισθό του προηγούμενου άρθρου παρέχονται και τα εξής
επιδόματα, παροχές και αποζημιώσεις, κατά μήνα:

1. Χρόνου υπηρεσίας, οριζόμενο σε ποσοστό τέσσερα τοις εκατό (4%) με τη
συμπλήρωση ενός (1) έτους υπηρεσίας, προσαυξανόμενο στη συνέχεια ανά διετία
από τη χορήγηση του ποσοστού αυτού και μέχρι δεκατέσσερις (14) διετίες κατά
τέσσερις (4) ποσοστιαίες μονάδες και μέχρι συνολικού ποσοστού εξήντα τοις
εκατό (60%)
. Το επίδομα αυτό υπολογίζεται στο βασικό μισθό που δικαιούται
κάθε φορά ο δικαστικός `λειτουργός.
]

β. Μεταπτυχιακών σπουδών, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου Α.1. του άρθρου 8 του παρόντος νόμου.

γ. Αποκλειστικού ειδικού λειτουργήματος οριζόμενο σε διακόσια εβδομήντα τέσσερα ευρώ (274€)*****.

δ. Αποζημίωση εξόδων παράστασης οριζόμενη ως εξής:
Αρχιεπίσκοπος, εκατόν σαράντα επτά ευρώ (147€).
Εν ενεργεία Μητροπολίτης, εβδομήντα τέσσερα ευρώ (74€).

3. Εορτών και αδείας, χορηγούμενα σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του παρόντος νόμου.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο Μητροπολίτης βρίσκεται στην ανώτερη μισθολογική κλίμακα στο τέλος της καριέρας του.
Άρα θα παίρνει ως βασικό μισθό 1.197*1,2 (προσαύξηση επί του βασικού του Τιτουλάριου Επισκόπου και Βοηθού Επισκόπου) =1.436,4 και αυτό επί 60% (η ανώτερη κλίμακα που μπορεί να φτάσει κάποιος στο τέλος της καριέρας του) = 2.298,24

To χρονοεπίδομα ο macedon το γενικεύει και δεν αναφέρει ότι τα μισθολογικά κλιμάκια δίνονται αναλόγως του χρόνου υπηρεσίας του κάθε Μητροπολίτη, έτσι άλλος μπορεί να έχει μεγάλο επίδομα και άλλως πολύ μικρό, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας των.

Ας προσθέσουμε τώρα και τα επιδόματα.

2.298,24 +45 (Μεταπτυχιακό) + 274,00**** (επίδομα αποκλειστικού ειδικού λειτουργήματος) + 74 (Εν ενεργεία Μητροπολίτης), τελικό ποσό 2.646,24

Αν αφαιρέσουμε τις κρατήσεις περίπου 22% (χοντρικά), πάμε στα 2.646,24-582.17=2064,06
Αν αφαιρέσουμε τώρα και τον φόρο που αναλογεί, πάμε πολύ ποιο κάτω από τα 2.000 ευρώ.

Άρα ο Μητροπολίτης που ανέφερε ο Ψηλός όσον αφορά το ύψος των καθαρών του αποδοχών όντως αυτές δεν ξεπερνούν τα 2.000,00

Αυτά για τον Μητροπολίτη εκείνο που βρίσκεται στην ανώτερη κλίμακα. Γιατί για όσους βρίσκονται χαμηλότερα, τα καθαρά τους είναι σαφώς λιγότερα.

Πάντως ότι ποιο γελοίο έχω ακούσει ποτέ μου, είναι τα επιδόματα εορτών και άδειας να επιμερίζονται στο μηνιαίο μισθό .... και όχι τίποτε άλλο αλλά αυτά τα γράφεις δημοσίως macedon...... δε φοβάσαι μήπως τα διαβάσει κανείς από τον κύκλο του Βενιζέλου, τα μεταφέρουν στον χοντρό και του βάλεις καμιά ιδέα?

Εξάλλου όσο λάστιχο και να τα κάνεις τα πράγματα, από τα 2.785,00 το 2004 (όπως μας λες), να φτάσεις στα 6.800,00 το 2011....είναι κομματάκι δύσκολο!...παραμυθά!!! ά παραμυθά!!!

***** Το ότι το επίδομα των 274,00 έγινε 375,00 δεν το συνάντησα κάπου.
Το περίεργο όμως είναι ότι στον Ν.3205/2003 (ας το κοιτάξει και ο ipkara, που τα ψάχνει), αναφέρει το ποσό το οποίο αναφέρω κι εγώ......άρα ή έχουμε δύο Νόμους.....έναν για τον macedon και έναν για όλους τους άλλους, ή κάτι άλλο συμβαίνει ..... όπως και να έχει αυτή η διαφορά των 101,00 δε φτάνει με τίποτα παραμυθατζή, χρειάζεσαι περίπου 4.000,00 για να σου βγει ο τραχανάς που πήγες να μας σερβίρεις!

Σε επόμενο μήνυμά μου, θα δούμε που ακριβώς προορίζονται τα 6.664.000.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 23/10/2011 19:58:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 18:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Υ.Γ. ipkara, με μόλις 11 μηνύματα και τέτοιο ύφος.....δεν πείθεις για νέος όσο και να θέλεις. Εκτός βέβαια κι εάν παρακολουθούσες καιρό το φόρουμ και τώρα αποφάσισες να μπεις.



Off-topic
Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής Nickname άλλαξα, αλλά όχι σκόπιμα και για να είμαι ακριβής άλλαξα λογαριασμό. Πριν 4 χρόνια περίπου είχα έναν λογαριασμό στο όνομα-nickname Dierwtwmenos. Αυτός ο λογαριασμός είχε ένα email από παλιά σύνδεση της vivodi. Έκοψα όμως την σύνδεση και ξέχασα να αλλάξω το email στο esoterica.gr και μετά από καιρό όταν θέλησα να ξαναμπώ στο esoterica δεν μπόρεσα να θυμηθώ τον κωδικό και δεν τον έκανα και reset γιατί δεν είχα ούτε το email ενεργό, αφού έκοψα την σύνδεση, για να μπορέσω να τον ανακτήσω. Έτσι τον άφησα να υπάρχει μπας και έβρισκα τον κωδικό κάπου σημειωμένο και μπορέσω να ξαναμπώ και αλλάξω και το email μου. Μετά δημιούργησα αυτόν εδώ τον λογαριασμό για να μπορέσω να γράφω και να μπαίνω να διαβάζω συζητήσεις. Τον κωδικό από τον Dierwtwmenos τον βρήκα αλλά δεν τον πείραξα και δεν μπαίνω πια από αυτόν μιας και έχω αυτόν εδώ. Όσο για το ύφος μου ζητώ συγνώμη αν κάποιον ενόχλησε αλλά πραγματικά δεν το έκανα από κακία. Οπότε ναι, μπαίνω καιρό στο forum. Πάντως δεν είχα γράψει κάτι τότε για να ντρέπομαι.Ο λόγος που δεν έμπαινα και δεν μπαίνω με το προηγούμενο λογαριασμό εξηγούνται από τα παραπάνω.

Στο θέμα μας.

quote:

***** Το ότι το επίδομα των 274,00 έγινε 375,00 δεν το συνάντησα κάπου.
Το περίεργο όμως είναι ότι στον Ν.3205/2003 (ας το κοιτάξει και ο ipkara, που τα ψάχνει), αναφέρει το ποσό το οποίο αναφέρω κι εγώ......άρα ή έχουμε δύο Νόμους.....έναν για τον macedon και έναν για όλους τους άλλους, ή κάτι άλλο συμβαίνει ..... όπως και να έχει αυτή η διαφορά των 101,00 δε φτάνει με τίποτα παραμυθατζή, χρειάζεσαι περίπου 4.000,00 για να σου βγει ο τραχανάς που πήγες να μας σερβίρεις!

www.upatras.gr/index/page/id/91/file/N_3205_2003.pdf Αυτός είναι ο νόμος που περιγράφεις σε pdf, και όντως είναι έτσι.

Αλλά και πάλι δεν είναι τα πόσα παίρνουν το θέμα μας. Το θέμα μας είναι αν αυτοί που αποτελούν τους εκπροσώπους της εκκλησίας (εκκλησία=λαός για να μην ξεχνάμε και τι σημαίνει) κάνουν αυτό που πρέπει στην συγκεκριμένη κατάσταση που βρίσκεται η χώρα μας. Το να βγει ο Μητροπολίτης Νικόλαος και να πει ότι χαρίζω τον μισθό μου, όποιος και να είναι αυτός δεν μου λέει κάτι, όπως και δεν λέει σε κανέναν από αυτούς που αυτήν την στιγμή δεν έχουν να πληρώσουν την ΔΕΗ τους και τους έχουν κόψει το ρεύμα. Αντίθετα με αυτή του την κίνηση αυτό που θα πει ο άμοιρος ο άνθρωπος, είναι "Έχει λεφτά αυτός και αν δεν έχει, θα έχει η Μητρόπολή του να τον ταΐσει" ή το ποιο πιθανό "Γιατί τον χαρίζει στο κράτος και όχι σε μένα τον φτωχό". Η δεδομένη στιγμή είναι μία απίστευτη ευκαιρία γι αυτούς να φέρουν περισσότερο κόσμο στην εκκλησία παρά ποτέ και αντί αυτού βγαίνουν με λόγους και κηρύγματα επιτηδευμένα, αλλά από πράξεις που θα συμπαρασταθούν στο κοινωνικό σύνολο τίποτα. Θα έπρεπε όλοι τους να είναι στα σπίτια μέσα και τα παπούτσια τους να έχουν λιώσει από το περπάτημα. Σε ΠΟΙΟΝ συμβαίνει αυτό???? ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Γι αυτό είπα αυτά που είπα για τον συγκεκριμένο Μητροπολίτη. Βέβαια ένας καχύποπτος θα έλεγε και το εξής: "Γιατί να μην δωρήσει τον μισθό του, αφού ξέρει εκ των προτέρων ότι θα του τον αναπληρώσουν". Ποιοί; ρωτήστε τον καχύποπτο.



Edited by - ipkara on 24/10/2011 18:39:04

Edited by - ipkara on 24/10/2011 18:39:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 20:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ipkara,
χαίρομαι για τις εξηγήσεις που δίνεις.

Όσον αφορά το πως θα μπορούσε να βοηθήσει η εκκλησία στην κρίση, γνώμη μου είναι να έβγαινε και να έλεγε επακριβώς ποια είναι η περιουσιακή της κατάσταση, ώστε να βλέπαμε τις δυνατότητές της και αν θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.

Είναι γνωστό ότι έχει ένα πολύ μεγάλο μέρος των μετοχών της Εθνικής και άλλες μετοχές.

Είναι γεγονός ότι σήμερα οι μετοχές αυτές είναι για κλάματα, αύριο όμως μπορεί να πάρουν και πάλι την ανιούσα.

Της καταλογίζονται εκατομμύρια εκτάσεων, μέσα στις οποίες υπάρχουν δασικές εκτάσεις (το μεγαλύτερο μέρος) και βοσκοτόπια.
Το αναφέρω αυτό, γιατί παλαιότερα είχε φέρει κάποιος ένα μέρος των εκτάσεων αυτών, προκειμένου να συκοφαντήσει την εκκλησία, Έτσι έφερε και κάμποσες χιλιάδες στρέμματα στην περιοχή Φανερωμένη της Κορινθίας, την οποία γνωρίζω πολύ καλά. Μόνο που επρόκειτο για δασική έκταση, ούτε καν βοσκοτόπια.

Από εκεί κι έπειτα έχει χαρίσει πολλά οικόπεδα για να φτιαχτούν νοσοκομεία και άλλα ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Πέρα από αυτά σε πολλές ενορίες παρέχει:
δωρεάν φαγητό,
δωρεάν καινούργια ρούχα και ελαφρώς μεταχειρισμένα,

Συντηρεί πολλά φιλανθρωπικά ιδρύματα, όπως βρεφονηπιακούς σταθμούς, ιδρύματα για την εξυπηρέτηση της εργαζόμενης μητέρας και ξενώνες όπου δέχεται απόρους, αστέγους και κακοποιημένες γυναίκες,
κέντρα Πρόνοιας Γερόντων αλλά και στέγες Γερόντων, παιδικές κατασκηνώσεις, ορφανοτροφεία, ακόμη και Φοιτητικές στέγες.

Προικοδοτεί άπορες άγαμες κορασίδες
Παρέχει βοήθεια σε άγαμες μητέρες
Δίνει 3.000,00 σε κάθε τρίτο παιδί που γεννιέται στη Θράκη.

Εκφράζει τις θέσεις των Ελλήνων έναντι των εθνικών μας ζητημάτων, μιας και οι κυβερνήσεις μας, αδυνατούν να το κάνουν.

Αν τα παραπάνω είναι αμελητέα.....

Σίγουρα δεν είναι.
Αυτό όμως που πρέπει να μάθουμε είναι η πραγματική εικόνα όσων αφορά την περιουσία της.
Και αυτό θα πρέπει η ίδια η Εκκλησία να μας το πει.

Ο Θούριος του Ρήγα Φεραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 22:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "παραμύθια της Χαλιμάς" πήγαινε στο αμέσως προηγούμενο της τοποθετήσεως μου μηνύματος του Αίολου. Δε μένει παρά να μας δείξει ότι δεν είναι παραμύθια αλλά πραγματικότητα.

quote:
macedon:
Είναι απλά η διαφορά με το σχέδιο νόμου του προϋπολογισμού που έχω εγώ με το τελικό κείμενο όπως ψηφίστηκε που έχεις εσύ. Αλλά μικρή η διαφορά, όπως θα δούμε παρακάτω.

Είδαμε...είδαμε....

Το ποσό το οποίο αναγράφεται στον Προϋπολογισμό, προορίζεται για τους μισθούς των 81, Μητροπολιτών, 9 Τιτουλαρίων Μητροπολιτών, 10 Βοηθών Επισκόπων, 2 Τιτουλαρίων Επισκόπων, 4 Σχολάζοντων Αρχιερέων, του Αρχιεπισκόπου και των ιεροκηρύκων (δεν έχω ιδέα πόσοι είναι).


Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος (04.10.2011):

"...Ὑπὸ τὸν θόρυβο γιὰ τὴν δῆθεν ἀμύθητη περιουσία τῆς Ἐκκλησίας θεώρησα χρήσιμη μία συνάντηση μὲ τὸν ἁρμόδιο ὑπουργὸ καὶ τοῦ ἐξήγησα ὅτι ἡ ἐκκλησιαστικὴ περιουσία δὲν εἶναι ἕνας ἑνιαῖος κορβανὰς, ὅπως συνήθως θεωρεῖται ἀλλὰ περιουσίες περισσότερων ἀπὸ δέκα χιλιάδες νομικῶν προσώπων, ὅπως Μητροπόλεις, Μοναστήρια, Ναοί, Ἱδρύματα κ.ἅ. ποὺ λειτουργοῦν ὡς Ν.Π.Δ.Δ.,
μὲ τὰ συμβούλιά τους καὶ καταβάλλουν ὅλους τοὺς φόρους ποὺ ἐπιβάλλει τὸ Κράτος, παρὰ τὰ ὅσα μερικοὶ κακοπροαίρετα ὑποστηρίζουν.....

Η Ἱερὰ Ἀρχιεπισκοπὴ Ἀθηνῶν καὶ οἱἹερὲς Μητροπόλεις τῆς χώρας διέθεσαν τὸ ἔτος 2010 σὲ Ἱδρύματα καὶ εὐπαθεῖς ὁμάδες: 96.234.510,47 εὐρὼ "

....ποσό ικανό για να βγάλει την υποχρέωση των 6.664.000,00 και με το παραπάνω!


ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ



Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 22:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος (04.10.2011):
[i]
"...Ὑπὸ τὸν θόρυβο γιὰ τὴν δῆθεν ἀμύθητη περιουσία τῆς Ἐκκλησίας θεώρησα χρήσιμη μία συνάντηση μὲ τὸν ἁρμόδιο ὑπουργὸ καὶ τοῦ ἐξήγησα ὅτι ἡ ἐκκλησιαστικὴ περιουσία δὲν εἶναι ἕνας ἑνιαῖος κορβανὰς, ὅπως συνήθως θεωρεῖται ἀλλὰ περιουσίες περισσότερων ἀπὸ δέκα χιλιάδες νομικῶν προσώπων, ὅπως Μητροπόλεις, Μοναστήρια, Ναοί, Ἱδρύματα κ.ἅ. ποὺ λειτουργοῦν ὡς Ν.Π.Δ.Δ.,
μὲ τὰ συμβούλιά τους καὶ καταβάλλουν ὅλους τοὺς φόρους ποὺ ἐπιβάλλει τὸ Κράτος, παρὰ τὰ ὅσα μερικοὶ κακοπροαίρετα ὑποστηρίζουν.....

...

Στις αρχές του 2011 εστάλη στις εκκλησίες εγκύκλιος οι οποία υποχρέωναν της εκκλησίες με τοπογραφικά και νομικές διαδικασίες να καταγράψουν την περιουσία τους και τουλάχιστον στην εκκλησία που είμαι, ήταν υποχρεωμένοι να το πράξουν μέχρι τέλος Ιουλίου αν θυμάμαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy