ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid μου, σε βρίσκω αρκετά σκληρή απέναντι σε έναν άνθρωπο ο οποίος θέλησε να μοιραστεί μαζί με κάποιους συνανθρώπους του ορισμένες εμπειρίες του.
Το γεγονός ότι κάποιος έχει Internet πχ ενώ δεν έχει να φάει - εξάλλου διάφορες εταιρίες τηλεφωνίας κι Internet κάνουν αρκετά καλές προσφορές προς άγραν πελατών - δεν αποδεικνύει κατ' ανάγκη κάτι κι ούτε μπορούμε να γνωρίζουμε τις ακριβείς συνθήκες διαβίωσης του, εάν έχει κάποια χρήματα τα οποία του τελείωσαν πρόσφατα, εάν έχει κάποια βοήθεια από κάποιον συγγενή κλπ κλπ.
Υπάρχουν πολλά πράγματα για τους γύρω μας τα οποία σαφώς και δεν γίνεται να γνωρίζουμε τίποτα, επομένως δε μπορούμε να πούμε και πολλά...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?»

Γιατί είναι ίσως το μόνο μέσον για να βρείς μια δουλειά στο εξωτερικό με καλή προοπτική και όχι να γράφω αμπελοσοφίες του τύπου που έγραψες παρά πάνω?

Κοντά έπεσες Dying και ευχαριστώ.

Edited by - ipkara on 09/08/2011 13:12:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω ότι η πραγματική και σωστή εκκλησία θα έπρεπε να είχε πάρει θέση μέχρι τέλους σε αυτά που συντελούνται στην χώρα εδώ και χρόνια. Αυτός ο λαός είναι αποκύημα του πελατειακού συστήματος που δημιουργήθηκε τα τελευταία 50 χρόνια. Υπάρχει σαπίλα από μέσα. Δεν φαντάζεστε πόσο εύκολο είναι για αυτούς τους ανθρωπους να κατευθύνουν έναν λαό όταν τους ανοίγεις την πόρτα. Η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά , αγανακτισμένοι και ειρηνικές διαμαρτυρίες είναι κολοκύθια. Ψάξτε όσο θέλετε..στην ελληνική και στην παγκόσμια ιστορία..ποτέ δεν κερδήθηκε αγώνας για δικαιώματα με ειρηνική διαμαρτυρία. ΠΟΤΕ! Το να πηγαίνεις να κάθεσαι σαν βλάκας έξω από κάποιον και να φωνάζεις συνθήματα δεν του κάνεις απολύτως τίποτα.
Οπότε και αυτός σου λέει.. " που θα πάει..θα σταματήσει αφού βαρεθεί" Επίσης είναι καλύτερο να γίνει ένα μπαμ οιασδήποτε μορφής, να καθαρίσει η ήρα από το σιτάρι μια κι έξω, και τότε θα έρθει η ανάκαμψη πολύ πιο γρήγορα, ασύγκριτα πιο γρήγορα, από το να αργοπεθαίνει η χώρα για τον επόμενο αιώνα.Με την βοήθεια της εκκλησίας βέβαια κάτι τέτοιο θα ήταν περισσότερο εφικτό. Όταν έχεις να κάνεις με άθεους , μασόνους , πουλημένα τομάρια..πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα και να αρχίσεις να δουλευέις περισσότερο αυτό που σου έδωσε Ο Θεός μέσα στο κεφάλι. Φυσικά είναι πιο πολύ εύκολο απ'όσο νομίζουμε. Αρκεί η αρχή να γινόταν από τις εκλογές..μπορείς να τους εξαφανίσεις μια κι έξω τότε..αρκεί να μην πίνουν φραπέ πολλοί εκείνη την μέρα στην παραλία..αρκεί... Αρκεί πολλά!! αλλά η πορεία πιστεύω σε κάποια πράγματα είναι προδιαγεγραμμένη και το μέλλον θα δείξει. Κοντός ψαλμός αλληλούια λοιπόν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά πιστεύω ότι η πραγματική και σωστή εκκλησία θα έπρεπε να είχε πάρει θέση μέχρι τέλους σε αυτά που συντελούνται στην χώρα εδώ και χρόνια. Αυτός ο λαός είναι αποκύημα του πελατειακού συστήματος που δημιουργήθηκε τα τελευταία 50 χρόνια. Υπάρχει σαπίλα από μέσα. Δεν φαντάζεστε πόσο εύκολο είναι για αυτούς τους ανθρωπους να κατευθύνουν έναν λαό όταν τους ανοίγεις την πόρτα. Η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά , αγανακτισμένοι και ειρηνικές διαμαρτυρίες είναι κολοκύθια. Ψάξτε όσο θέλετε..στην ελληνική και στην παγκόσμια ιστορία..ποτέ δεν κερδήθηκε αγώνας για δικαιώματα με ειρηνική διαμαρτυρία. ΠΟΤΕ! Το να πηγαίνεις να κάθεσαι σαν βλάκας έξω από κάποιον και να φωνάζεις συνθήματα δεν του κάνεις απολύτως τίποτα.


εγώ θα σου έλεγα να ανοίξεις και κανένα βιβλίο και θα δεις ότι υπήρξε μεγάλο κέρδος από την ειρηνική διαμαρτυρία
δες μαχάτμα γκάντι

quote:
Επίσης είναι καλύτερο να γίνει ένα μπαμ οιασδήποτε μορφής, να καθαρίσει η ήρα από το σιτάρι μια κι έξω, και τότε θα έρθει η ανάκαμψη πολύ πιο γρήγορα, ασύγκριτα πιο γρήγορα, από το να αργοπεθαίνει η χώρα για τον επόμενο αιώνα.Με την βοήθεια της εκκλησίας βέβαια κάτι τέτοιο θα ήταν περισσότερο εφικτό. Όταν έχεις να κάνεις με άθεους , μασόνους , πουλημένα τομάρια..πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα και να αρχίσεις να δουλευέις περισσότερο αυτό που σου έδωσε Ο Θεός μέσα στο κεφάλι.

η εκκλησία το μόνο που θα κάνει θα είναι να βοηθήσει τον εαυτό της και τα παράσιτα αυλοκόλακες που τρέφει όπως κάνει πάντα

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 14:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?

κλασική χριστιανική απάντηση
απάντηση ενός ατόμου που του έθιξαν την εκκλησιά και σαν καλό "παβλοφικό σκυλί" έπρεπε να αντιδράσει χτυπώντας όχι αυτά που έθεσε ο συνομιλητής αλλά πράγματα άσχετα με την συζήτηση, αλλά που έχουν να κάνουν με την προσωπική κατάσταση του ατόμου

το internet λοιπόν μικρή χριστιανοπούλα είναι πλέον απαραίτητο εργαλείο όπως απαραίτητο είναι το ρεύμα το τηλέφωνο κλπ


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 15:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιβλία έχω ανοίξει και πολλά μάλιστα άθεε.. αλλά θέλω να μιλάω με τα γεγονότα. Λες ότι υπήρξε μεγάλο κέρδος. Δεν ξέρω τι έγινε με τον γκάντι αν αρχίσουμε να λέμε τι έγινε με τον καθένα τότε θα διαπιστώσεις ότι εγώ ίσως να έχω διαβάσει πράγματα που δεν έχεις διαβάσει εσυ και τούμπαλιν. Εγώ μιλούσα για την Ελλάδα..αλλά φαίνεται δεν το έπιασες. Στην Ελλάδα δεν έχει συμβει ποτέ τίποτα τέτοιο και απ'ότι δείχνουν τα γεγονότα που ζούμε σήμερα, κανένα κέρδος δεν υπήρξε..για να μην τις χαρακτηρίσω και τραγελαφικές τέτοιες καταστάσεις. Αυτά είχα να πω. Καλή συνέχεια. Πάμε γι'άλλα τώρα.-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 15:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?

κλασική χριστιανική απάντηση
απάντηση ενός ατόμου που του έθιξαν την εκκλησιά και σαν καλό "παβλοφικό σκυλί" έπρεπε να αντιδράσει χτυπώντας όχι αυτά που έθεσε ο συνομιλητής αλλά πράγματα άσχετα με την συζήτηση, αλλά που έχουν να κάνουν με την προσωπική κατάσταση του ατόμου


Θα προσθέσω κακή κλασική χριστιανική απάντηση.
Πιστεύω ένας σωστός χριστιανός θα έλεγε το εξής: "Ηρέμησε και άσε τους παπάδες στην τύχη τους. Εσύ προσευχήσου στον θεό σου και κάνε κουράγιο. Ίσως είναι μια δοκιμασία και θα περάσει." Αλλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 16:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ μιλούσα για την Ελλάδα..αλλά φαίνεται δεν το έπιασες.

έλα σοβαρά;
αυτή η διατύπωση λέει για Ελλάδα;

quote:
Η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά , αγανακτισμένοι και ειρηνικές διαμαρτυρίες είναι κολοκύθια. Ψάξτε όσο θέλετε..στην ελληνική και στην παγκόσμια ιστορία..ποτέ δεν κερδήθηκε αγώνας για δικαιώματα με ειρηνική διαμαρτυρία. ΠΟΤΕ!

ελληνική και παγκόσμια ιστορία έγραψες, αλλά ξέχασα εσείς οι χριστιανοί έχετε μια παράξενη χρήση της γλώσσας, λέτε φόβος και μπορεί να σημαίνει σεβασμός και τώρα βλέπω ότι λέτε παγκόσμια αλλά σημαίνει ελληνική, μάλιστα που θα πάει θα τα μάθω τα χριστιανικά


quote:
Θα προσθέσω κακή κλασική χριστιανική απάντηση.
Πιστεύω ένας σωστός χριστιανός θα έλεγε το εξής: "Ηρέμησε και άσε τους παπάδες στην τύχη τους. Εσύ προσευχήσου στον θεό σου και κάνε κουράγιο. Ίσως είναι μια δοκιμασία και θα περάσει." Αλλά...

λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω άλλα αυτή η απάντηση που δίνεις δεν πρόκειται να βγει από τα χείλη πιστού χριστιανού, όπως δεν πρόκειται να βγει από τα χείλη κανενός πιστού της όποιας θρησκείας, τους έχουν μάθει να υπερασπίζονται τους ιερείς τους μέχρι εσχάτων

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 16:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?

κλασική χριστιανική απάντηση
απάντηση ενός ατόμου που του έθιξαν την εκκλησιά και σαν καλό "παβλοφικό σκυλί" έπρεπε να αντιδράσει χτυπώντας όχι αυτά που έθεσε ο συνομιλητής αλλά πράγματα άσχετα με την συζήτηση, αλλά που έχουν να κάνουν με την προσωπική κατάσταση του ατόμου


Θα προσθέσω κακή κλασική χριστιανική απάντηση.
Πιστεύω ένας σωστός χριστιανός θα έλεγε το εξής: "Ηρέμησε και άσε τους παπάδες στην τύχη τους. Εσύ προσευχήσου στον θεό σου και κάνε κουράγιο. Ίσως είναι μια δοκιμασία και θα περάσει." Αλλά...



Αν θεωρήσουμε πως αυτά που παρουσιάζεις ως εμπειρίες σου είναι αλήθεια και όχι στημένα, τότε γιατί βάζεις όλους τους παπάδες στο ίδιο τσουβάλι;

Ναι, δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις σαν και αυτή της ή των εμπειριών σου, αλλά θεωρείς πως έτσι είναι διαρθρωμένος όλος ο Κλήρος; Θα πάρουμε ένα τεράστιο σφουγγάρι και θα σβήσουμε την Εκκλησία από το χάρτη;

Γνωρίζεις τόσο καλά τον Μητροπολίτη Νικόλαο, το έργο του, το ποιόν του, ώστε να τον απαξιώσεις τόσο (αναφέρομαι στο πρώτο σχόλιό σου);
Σε ενόχλησε το σχόλιο της pyramid, αλλά δεν σκέφτηκες καθόλου το πόσο μπορεί να ενοχλήσει και το δικό σου τσουβάλιασμα;

Και, αν πράγματι είσαι στο χώρο της Εκκλησίας και βλέπεις τα κακώς κείμενα, τότε δράσε, κάνε κάτι, γίνε ενεργός και προσπάθησε να συμβάλλεις ώστε να διορθωθούν. Η Εκκλησία έχει ανάγκη και από σένα.

Η αντίδρασή σου, το θάψιμο κοινώς, όμως, αφήνει να φανεί πως η ενασχόλησή σου με την Εκκλησία (αναφέρομαι στη Βυζαντινή μουσική και στο ότι είσαι ψάλτης) ήταν και είναι απλώς μια λύση για τις βιοποριστικές σου ανάγκες και τίποτα παραπάνω. Μπορεί και να σφάλλω, ίσως να μην ξεκίνησες έτσι, αλλά αυτή την εντύπωση δίνεις, τουλάχιστον με όσα γράφεις, τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 16:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να αναφερθώ και στο σχόλιο του Tasosled, όπου αναφέρει πως η Εκκλησία θα έπρεπε να έχει πάρει θέση στα όσα συντελούνται τα τελευταία χρόνια στη χώρα.

Βλέπουμε πως ο Τάσος θεωρεί ανεπίτρεπτο τη μη συμμετοχή της Εκκλησίας, όπως θεωρεί ο ίδιος, ενώ ..... την ίδια ακριβώς στιγμή υπάρχουν άτομα που έχουν ακριβώς την αντίθετη άποψη και ισχυρίζονται πως η Εκκλησία πρέπει να ασχολείται με τα δικά της και να μην ασχολείται με τα της Πολιτείας.
Πόσο υποκειμενική είναι άραγε η κρίση μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 18:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος ζήτησε διακοπή της μισθοδοσίας του.

(...)Ο μισθός του είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ.


Το παραπάνω ανέκδοτο μου θυμίζει έναν άλλο "εύθικτο", τον Μένιο Κουτσόγιωργα, που όταν έγιναν τα επεισόδια του 85, "παραιτήθηκε" από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, κρατώντας όμως το υπουργείο εσωτερικών, το οποίο επίσης κατείχε. Έτσι και την "ευθιξία" του έδειξε, αφού παραιτήθηκε, και καμία ζημία δεν είχε, καθώς είχε ένα υπουργείο στην καβάντζα.

Έτσι και ο παραπάνω μητροπολίτης, καταφεύγοντας σε μια ρίψη πυροτεχνημάτων για λόγους εντυπωσιασμού, δήλωσε πως "απαρνείται" το μισθό του, χωρίς ουσιαστικά να τον απαρνείται, και ο οποίος, λέει, είναι κάτω των 2.000. Ας δούμε το πυροτέχνημα σε λεπτομέρειες.

1. Κανείς υπάλληλος του δημοσίου δεν έχει δικαίωμα να απαρνηθεί το μισθό του. Ακόμη κι αν καταθέσει έγγραφη αίτηση στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, αυτό είναι υποχρεωμένο να του καταβάλει το μισθό του. Διακοπή μισθού γίνεται μόνον μετά από απόφαση των αρμόδιων πειθαρχικών συμβουλίων και για σοβαρές πειθαρχικές παραβάσεις. Άρα, παρ' όλη την "άρνηση" του μισθού του, αυτός καταβάλλεται κανονικά.

2. Ο μισθός των αρχιερέων ΔΕΝ είναι μικρότερος από 2.000. Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα. Στο μισθό του μητροπολίτη θα πρέπει να προστεθούν και τα έσοδα του ειδικού δίσκου της εκκλησίας "υπέρ της μητροπόλεως" που προηγείται αυτού του τακτικού δίσκου της εκκλησίας. Επίσης, η παράσταση του μητροπολίτη σε εκκλησία της περιφέρειας που έχει πανήγυρη, την παραμονή της γιορτής, κυμαίνεται από 200-500 ευρώ.

quote:
Αυτός τουλάχιστον δίνει κάτι, δίνει το μισθό του.

Τίποτε δεν δίνει. Αυτά είναι για τους αφελείς σαν και σένα.

quote:
Οι άλλοι, πιθανώς και εσύ, όπως και εγώ, όχι μόνο δεν δίνουν τίποτα, αλλά παίρνουν και από αυτά που δεν έχει το κράτος.

Εσύ, κακώς, μια και ο μισθός σου προσεγγίζει αυτόν του μητροπολίτη. Εγώ, προσωπικά, δηλώνω πως μόλις φτάσω να παίρνω όσα παίρνει ένας μητροπολίτης, ευχαρίστως να απαρνηθώ 2000 ευρώ και να μείνω με τα υπόλοιπα 5-6 χιλιάρικα.

αθεος

quote:
το internet λοιπόν μικρή χριστιανοπούλα ...

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, η pyramid ΔΕΝ είναι "μικρή χριστιανοπούλα", αγαπητέ άθεε. Είναι από τα πλέον σοβαρά άτομα του φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με τους χριστιανοκαραγκιόζηδες επιπέδου Ψηλού ή ευρωπαίου. Ευτυχώς, για όλους εμάς τους μη χριστιανούς, οι χριστιανοί σαν την pyramid είναι εξαιρετικά λίγοι...

Συγνώμη και για την παρέμβαση, αλλά δεν μ'αρέσει να μιλούν άσχημα για τους φίλους μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 10:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying μου πως μπορείς να ξέρεις εάν είμαι σκληρή ή όχι απέναντι στον ipkara αφού υπάρχουν πολλά πράγματα για τους γύρω μας για τα οποία δεν γίνεται να γνωρίζουμε τίποτα και έτσι δε μπορούμε να πούμε και πολλά?
Εξάλλου το σχόλιο δεν ήταν internet ή τροφή αλλά το «Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....». Το δεύτερο μέρος με το internet ήταν βοήθεια για την κατανόηση του πρώτου.

Αυτά στα πλαίσια της συζήτησης ανάμεσα σε μέλη διότι εάν το σχόλιό σου είναι συντονιστικό να το συζητήσουμε.


Κώστα μου σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την φιλία σου.


αθεε
Έχε χάρη που είπες πετυχημένη ατάκα αλλιώς θα σε λιβάνιζα για καμιά βδομάδα για να μάθεις!


Ipkara
Put the blame on...meΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 11:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευτυχώς, για όλους εμάς τους μη χριστιανούς, οι χριστιανοί σαν την pyramid είναι εξαιρετικά λίγοι...

macedon



Το έχει ξαναπεί και άλλες φορές αυτό. Γιατί ευτυχώς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 12:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Το έχει ξαναπεί και άλλες φορές αυτό. Γιατί ευτυχώς;

Ε, μεγάλο παιδί είσαι. Σκέψου μόνος σου. Αν δεν το βρεις, θα στο πω...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 12:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Το έχει ξαναπεί και άλλες φορές αυτό. Γιατί ευτυχώς;

Ε, μεγάλο παιδί είσαι. Σκέψου μόνος σου. Αν δεν το βρεις, θα στο πω...

macedon



Προτιμώ να το πεις εσύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ithaca
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 13:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εδώ που τα λέμε (χωρίς καμία ειρωνία),

να δώσει την περιουσία της η εκκλησία στο κράτος ... ???

για ποιόν λόγο?

Για να τα φάνε και αυτά?

Δεν θα μείνει καντήλι για καντήλι.

Εάν μπορούν και τα διαχειρίζονται μόνοι τους, και τα αυγατίζουν κιόλας, και ίσως πού και πού βοηθάνε και κανέναν που έχει ανάγκη, ας τα κρατάνε.

Εγώ βλέπω (και γνωρίζω ξώφαλτσα και επιγραμματικά) πως πίσω από την εκκλησία και τους απλούς ιερείς, οι οποίοι άλλες φορές κοιτάνε απλώς την βόλεψη τους, όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των συμπολιτών μας, και άλλες -σπάνιες- έχουν την συνείδηση πως επιτελούν λειτούργημα για τον κόσμο που πιστεύει ( τεράστιο ζήτημα το τί πιστεύει, δεν είναι? - δεν μου φαίνεται πως οι αυτο-αποκαλούμενοι χριστιανοί πιστεύουν και πολύ ή καθόλου στον Χριστιανισμό της Καινής Διαθήκης ),

κρύβονται πολύ σημαντικά παιχνίδια εξουσίας και χρήματος, στα υψηλα κλιμάκια της ιεραρχίας,

παιχνίδια δύναμης ανάλογα με αυτά του Τεκτονισμού / Μασονισμού, εάν δεν ταυτίζονται κιόλας.

Ο Θεός μαζί μας (:))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 11:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying μου πως μπορείς να ξέρεις εάν είμαι σκληρή ή όχι απέναντι στον ipkara αφού υπάρχουν πολλά πράγματα για τους γύρω μας για τα οποία δεν γίνεται να γνωρίζουμε τίποτα και έτσι δε μπορούμε να πούμε και πολλά?

pyramid μου, πιστεύω ότι είναι διαφορετικό να εκφέρεις μια άποψη για μια μεμονωμένη στάση κάποιου όπως αυτή φαίνεται σε εσένα από ένα μήνυμα του κι είναι διαφορετικό να εκφέρεις μια θέση η οποία δεν έχει να κάνει με αυτό αλλά κινείται σε ένα άλλο επίπεδο.
Για παράδειγμα, εάν σου πω ότι το τάδε μήνυμα σου μου φαίνεται φιλικό, εχθρικό, επιθετικό, αμυντικό κλπ κλπ, αυτό που με κινητοποιεί είναι το πως το εκλαμβάνω εγώ.
Αντιθέτως, δε μπορώ να σου πω "Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα...." γιατί αυτό κατά την γνώμη μου συνιστά μια προτροπή/συμβουλή/παραίνεση επί προσωπικού.
Πόσο μάλλον όταν ένας συνομιλητής μας έχει γράψει 2 μηνύματα - όπως είχε γράψει ο ipcara έως εκείνη την στιγμή - οπότε έχεις ελάχιστα δείγματα γραφής του για να έχει υπάρξει μια μικρή και τυπική οικειότητα ώστε να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε ένα μικρό έστω βαθμό.
Από την στιγμή λοιπόν που δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά, δεν γνωρίζω τις συνθήκες της ζωής του και δεν έχει ζητήσει κάποια συμβουλή ή παραίνεση από εμένα, γιατί να το κάνω αυτό;
Πόσο μάλλον όταν το σχόλιο μου μπορεί να εκληφθεί από εκείνον με αρνητικό τρόπο.

quote:
Αυτά στα πλαίσια της συζήτησης ανάμεσα σε μέλη διότι εάν το σχόλιό σου είναι συντονιστικό να το συζητήσουμε.

Μα, και στις 2 περιπτώσεις συζήτηση δεν θα κάναμε;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2011, 23:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άθεος

quote:
εγώ θα σου έλεγα να ανοίξεις και κανένα βιβλίο και θα δεις ότι υπήρξε μεγάλο κέρδος από την ειρηνική διαμαρτυρία
δες μαχάτμα γκάντι




Ο Γκάντι προώθησε κάτι *περισσότερο* από διαμαρτυρία. Πρότεινε την παθητική αντίσταση, το φρένο στην κρατική μηχανή και την οικονομία. Ξαφνικά οι Ινδοί σταμάταγαν να πληρώνουν ή έκαναν όλοι μαζί ένα μικρό έγκλημα και κατέκλυζαν τις φυλακές. Για σκέψου να σταματήσουν όλοι να πληρώνουν τι έχει να γίνει...

Edited by - IndustrialAngel on 12/08/2011 23:50:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 01:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying μου συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν ολιγοήμερες διακοπές.

Είπες το εξής

quote:
pyramid μου, σε βρίσκω αρκετά σκληρή
όχι ότι το μήνυμά μου σου φάνηκε σκληρό, άρα λογικό είναι να σε ρωτήσω το πώς ξέρεις κάτι τέτοιο μιας και εάν υποθέσουμε ότι με ξέρεις τόσο καλά και μπορείς να με χαρακτηρίσεις δεν ξέρεις τον ipcara, ούτε ξέρεις εάν τον γνωρίζω.

Εσύ πιθανόν να μην μπορείς να πεις

quote:
Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
για τους λόγους που ήδη ανέφερες εγώ όμως κρίνω ότι μπορώ να το πω άρα δεν βλέπω θέμα.

Επιπλέον γιατί με ρωτάς

quote:
Από την στιγμή λοιπόν που δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά, δεν γνωρίζω τις συνθήκες της ζωής του και δεν έχει ζητήσει κάποια συμβουλή ή παραίνεση από εμένα, γιατί να το κάνω αυτό;»
που θες να ξέρω για ποιον λόγο θα το έκανες, θα μπορούσα να σου πω για ποιον λόγο το έκανα εγώ αλλά μιας και δεν ρώτησες εξ αρχής σημαίνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η δική μου εξήγηση.

Το σχόλιό μου δεν εκλήφθηκε από εκείνον αρνητικά αλλά από εσένα και εκείνος ακολούθησε, δηλ. δεν του άφησες το περιθώριο να αποφασίσει για τον εαυτό του αποφάσισες εσύ για εκείνον, πάντα κατά την άποψή μου.

quote:
Μα, και στις 2 περιπτώσεις συζήτηση δεν θα κάναμε;

Dying μου εάν η επέμβαση είναι συντονιστική θα ήθελα να το συζητήσουμε περισσότερο ώστε να μου εξηγήσεις το γιατί κρίνεις πως το δικό μου μήνυμα θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στις συζητήσεις του χώρου. Εκεί πήγαινε το «να το συζητήσουμε» δηλ. να συνεχίσουμε την κουβέντα.
Εσύ τι σκέφτηκες ότι θα μπορούσε να γίνει και βάζεις smilies με κλείσιμο ματιού?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 19:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό χειμώνα λοιπόν να έχουμε, καλή μου!

Αναφέρεις:

quote:
όχι ότι το μήνυμά μου σου φάνηκε σκληρό, άρα λογικό είναι να σε ρωτήσω το πώς ξέρεις κάτι τέτοιο μιας και εάν υποθέσουμε ότι με ξέρεις τόσο καλά και μπορείς να με χαρακτηρίσεις δεν ξέρεις τον ipcara, ούτε ξέρεις εάν τον γνωρίζω.

Φυσικά και δεν γνωρίζω εάν ξέρεις τον ipcara και δεν γνωρίζω τον ίδιο, καθώς κατέθεσα το πως εξέλαβα το μήνυμα σου.
Αναφέροντας λοιπόν ότι σε βρήκα αρκετά σκληρή απέναντι του σαφώς και στάθηκα στο μήνυμα σου και το οποίο προηγήθηκε του δικού μου.
Αυτό είχα ως κριτήριο, αυτό μου έδωσε μια συγκεκριμένη εικόνα κι ορμώμενος από αυτό, σου ανέφερα πως μου φάνηκε η στάση σου απέναντι του.

Όπως ανέφερες, εσύ κρίνεις ότι μπορείς να πεις σε έναν συνάνθρωπο μας να "μην προσπαθεί να σώσει τον κόσμο αλλά να σώσει τον εαυτό του από εσένα" κι εγώ πιθανόν - κι έτσι είναι - δε μπορώ να το πω από την στιγμή που δεν τον γνωρίζω και δεν ζητάει κάποια συμβουλή τέτοιας φύσεως από εμένα.
Εφόσον λοιπόν εσύ κρίνεις ότι μπορείς να το αναφέρεις, εγώ έκρινα ότι μπορώ να καταθέσω την ένσταση μου, κάτι το οποίο έκανα.
Οπότε - όπως είπες κι εσύ - δεν υπάρχει θέμα.

quote:
Το σχόλιό μου δεν εκλήφθηκε από εκείνον αρνητικά αλλά από εσένα και εκείνος ακολούθησε, δηλ. δεν του άφησες το περιθώριο να αποφασίσει για τον εαυτό του αποφάσισες εσύ για εκείνον, πάντα κατά την άποψή μου.

Μα, μπορείς να γνωρίζεις εσύ, pyramid μου, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος πέραν του ίδιου του ipcara εάν το σχόλιο σου δεν εκλήφθηκε από τον ίδιο αρνητικά αλλά ακολούθησε εμένα που το εξέλαβα με αυτόν τον τρόπο;
Εμείς μπορούμε να κάνουμε μόνο εικασίες επ' αυτού, ο άνθρωπος που το γνωρίζει αυτό είναι ο ίδιος καθώς είναι αυτός που ξέρει εάν εξέλαβε όντως το μήνυμα σου αρνητικά ή εάν επηρεάστηκε από εμένα.
Οπότε όσο πιθανόν είναι να ισχύει αυτό που ανέφερες άλλο τόσο θεωρώ ότι δεν είναι.

quote:
Dying μου εάν η επέμβαση είναι συντονιστική θα ήθελα να το συζητήσουμε περισσότερο ώστε να μου εξηγήσεις το γιατί κρίνεις πως το δικό μου μήνυμα θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στις συζητήσεις του χώρου. Εκεί πήγαινε το «να το συζητήσουμε» δηλ. να συνεχίσουμε την κουβέντα.
Εσύ τι σκέφτηκες ότι θα μπορούσε να γίνει και βάζεις smilies με κλείσιμο ματιού?

Κατέθεσα απλώς την εντύπωση που μου άφησε το μήνυμα κάποιου συνομιλητή μου, δεν θεώρησα ότι έχρηζε κάποια συντονιστική παρέμβαση την δεδομένη χρονική στιγμή.
Ο λόγος που σε ρώτησα δεν ήταν άλλος από το γεγονός ότι δεν κατάλαβα τι εννοούσες, μου εξήγησες και κατάλαβα.
Τα smilies που χρησιμοποιώ ενίοτε στα μηνύματα μου - όπως κι εσύ κι οι περισσότεροι συνομιλητές μας - μπορεί να δείχνουν πολλά πράγματα, την δεδομένη χρονική στιγμή έδειχνε μια χαμογελαστή διάθεση από την πλευρά μου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 23:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Dying μου αρχικά δεν κατέθεσες κάποια ένσταση ως προς το πρώτο μέρος του μηνύματός μου, έδωσες προσοχή στο θέμα του internet-τροφή. Αφού σου επεσήμανα ποιο ακριβώς ήταν το μήνυμα τότε σχολίασες. Όμως δεν υπάρχει θέμα διότι ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο τα γεγονότα.

quote:
Μα, μπορείς να γνωρίζεις εσύ, pyramid μου, εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος πέραν του ίδιου του ipcara εάν το σχόλιο σου δεν εκλήφθηκε από τον ίδιο αρνητικά αλλά ακολούθησε εμένα που το εξέλαβα με αυτόν τον τρόπο;

Το αν γνωρίζω τι θα γινόταν είναι ένα άλλο θέμα, αυτό που λέω είναι ότι ερμήνευσες μέσα από τα δικά σου φίλτρα ένα μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε σένα, κατέθεσες την ερμηνεία σου και επηρέασες την ερμηνεία του ανθρώπου στον οποίον απευθυνόταν. Αυτή την επιρροή, κατά την δική μου άποψη, μπορείς να την διακινδυνεύσεις μόνο εάν επεμβαίνεις συντονιστικά ή εάν αυτός που έχει σχολιάσει έφτασε στα άκρα.
Μιας λοιπόν και εγώ σίγουρα δεν έφτασα στα άκρα και εδώ δεν είναι ένας αποστειρωμένος συντηρητικός χώρος αυτό που έμεινε είναι η συντονιστική παρέμβαση. Μου λες όμως ότι ούτε κάτι τέτοιο συμβαίνει άρα για ποιον λόγο σχολίασες?
Ίσως βέβαια και να μην υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απλώς έγινε...δεν ξέρω...τέλος πάντων.
Καλό χειμώνα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 00:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αν γνωρίζω τι θα γινόταν είναι ένα άλλο θέμα, αυτό που λέω είναι ότι ερμήνευσες μέσα από τα δικά σου φίλτρα ένα μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε σένα, κατέθεσες την ερμηνεία σου και επηρέασες την ερμηνεία του ανθρώπου στον οποίον απευθυνόταν.

Καλή μου pyramid, από την στιγμή που αναφέρεις ότι η ερμηνεία μου επηρέασε την ερμηνεία ενός άλλου ανθρώπου και μάλιστα αρνητικά ως προς την ερμηνεία του μηνύματος που του είχες γράψει, θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν είναι "άλλο θέμα" εφόσον με αφορά άμεσα.
Από την στιγμή που το συγκεκριμένο μέλος δε μας έχει επιβεβαιώσει εάν επηρεάστηκε όντως από το δικό μου μήνυμα, γιατί δεν αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο να επηρεάστηκε ως προς την κρίση του αποκλειστικά από το δικό σου μήνυμα προς εκείνον κι επιλέγεις να αναφέρεις ότι το δικό μου μήνυμα επηρέασε την ερμηνεία του;
Όσον αφορά αυτά τα δύο ενδεχόμενα - για εμένα τουλάχιστον - έχουν τις ίδιες πιθανότητες να ισχύουν και κανείς άλλος πέραν του συγκεκριμένου μέλους δε μπορεί να αποφανθεί με βεβαιότητα ότι ισχύει το ένα ενδεχόμενο ή το άλλο.

Σαφώς κι ερμήνευσα ένα μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε εμένα - όσον αφορά την επιρροή που είχε η ερμηνεία μου σε αυτήν του ipcara θα μπορούσα να την δεχθώ μόνο ενδεχομενικά για τους λόγους που προανέφερα - μέσα από τα δικά μου φίλτρα.
Το ίδιο προφανώς έκανες κι εσύ όταν απέστειλες το μήνυμα εκείνο στον ipcara, ερμήνευσες ένα μήνυμα που δεν απευθυνόταν σε εσένα και το πέρασες μέσα από τα δικά σου φίλτρα.
Γιατί λοιπόν σε μπέρδεψε η δική μου τοποθέτηση, αφού ακόμα και στο προηγούμενο μήνυμα μου σου εξήγησα το λόγο;

quote:
Όπως ανέφερες, εσύ κρίνεις ότι μπορείς να πεις σε έναν συνάνθρωπο μας να "μην προσπαθεί να σώσει τον κόσμο αλλά να σώσει τον εαυτό του από εσένα" κι εγώ πιθανόν - κι έτσι είναι - δε μπορώ να το πω από την στιγμή που δεν τον γνωρίζω και δεν ζητάει κάποια συμβουλή τέτοιας φύσεως από εμένα.
Εφόσον λοιπόν εσύ κρίνεις ότι μπορείς να το αναφέρεις, εγώ έκρινα ότι μπορώ να καταθέσω την ένσταση μου, κάτι το οποίο έκανα.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2011, 11:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying μου, όπως ήδη ανέφερα, συμφωνώ με τις παρεμβάσεις τέτοιου είδους μόνο για συγκεκριμένους λόγους, άρα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς την αναγκαιότητα ή και χρησιμότητα αυτών των μηνυμάτων.
Όσον αφορά στον θέμα από ποιον και αν επηρεάστηκε ο ipkara, αν και πιστεύω πως μια προσεκτική εξέταση των διαφόρων χρονικών στιγμών αποστολής ή διορθώσεων μπορεί να ρίξει, γενικώς, φως, θα επιμείνω στην άποψή μου δεχόμενη ότι εσύ θα επιμείνεις στην δική σου και έχουμε τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες ορθού και λάθους.
Επιπλέον, λόγω του ότι οι εσωτερικές ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές θεωρώ πως δεν χρειάζεται να συζητήσουμε περαιτέρω το θέμα, σίγουρα όλοι λάβαμε κάτι από την συζήτηση, συμμετέχοντες και μη, που ίσως να μας χρησιμεύσει στην περαιτέρω πορεία μας και αυτό είναι το σημαντικό.

Εύχομαι μια όμορφη ημέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2011, 00:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω πως η χρονική στιγμή αποστολής των μηνυμάτων μπορεί να είναι ένα σίγουρο δεδομένο για την εξαγωγή κάποιου συμπεράσματος σχετικά με την επιρροή που θα δεχθεί ένα μέλος από το μήνυμα ενός άλλου.
Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση δε μπορώ να δω μια τέτοια σύνδεση οπότε μπορεί να είναι ένα καθαρά συμπτωματικό γεγονός, μπορεί κι όχι.
Όπως είπες όμως κι εσύ, θα επιμείνεις στην άποψη σου, εγώ επιμένω στην δική μου οπότε κι οι 2 έχουμε τις ίδιες πιθανότητες ορθού και λάθους.

quote:
Επιπλέον, λόγω του ότι οι εσωτερικές ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές θεωρώ πως δεν χρειάζεται να συζητήσουμε περαιτέρω το θέμα, σίγουρα όλοι λάβαμε κάτι από την συζήτηση, συμμετέχοντες και μη, που ίσως να μας χρησιμεύσει στην περαιτέρω πορεία μας και αυτό είναι το σημαντικό.

Συμφωνώ μαζί σου κι εύχομαι να υπήρξε πραγματικά όφελος για όλους μας, συμμετέχοντες και μη.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2011, 00:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.

Δυστυχώς η κατάσταση δεν έχει αλλάξει για μένα άλλα τουλάχιστον κατάφερα να βρώ κάποια χρήματα για να καλύψω της ανάγκες μου όσο και το ίντερνετ. Για να ξεκαθαρίσω κάτι το ίντερνετ-τηλέφωνο το χρειάζομαι για να μπορέσω να βρώ μια δουλειά στο εξωτερικό και δεν στοιχίζει τόσο πολύ αν σκεφτείς οτι είναι 2ΜΒ.

Προς Pyramid
Αν το πνεύμα που το έγραψες ήταν άλλο χίλια συγνώμη το κατανόησα λάθος, αλλά πες μου αλήθεια το άλλο που έγραψες το "....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?" με τι πνεύμα το έγραψες γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω αγαπητή μου; Εν πάσει περιπτώση χίλια συγνώμη αν σε έθιξα σε κάποιο μύνημα και αν καταλαβά λάθος σε κάτι που έγραψες.

Προς Ψηλό
Ψηλέ για τον μητροπολίτη που λες είναι ένας άνθρωπος που θαύμαζα, θαυμάζω και ίσως θα θαυμάζω όσον αφορά την καλιέργεια του και το συνολό του ως άνθρωπος, αλλά δεν παύει είναι μέρος του συτήματος (το οποίο και πολλές φορές σύστημα καταδικάζει αλλά μόνο έμμεσα). Όντως είναι ένα υπέροχος άνθρωπος αλλά
1. Γιατί στην μητρόπολή του(εννοώ στους ναούς που έχει στην εποπτεία του) υπάρχουν Ιερείς που δεν αξίζει ούτε να τους φτύσεις και δεν κάνει κάτι για να τους απομακρύνει;
2. Γιατί όταν βρίσκεται σε ναούς με τέτοιους Ιερείς δεν τους δείχνει την απέχθειά του; τι προσδοκεί από αυτούς;
3. Αφού είναι σε θέση να κάνει κάποια πράγματα και έχει και την μόρφωση και την ευχέρεια να τα κάνει με διάκριση εντούτοις γιατί δεν τα κάνει; κ.α.
Με απλά λόγια θέλω να πώ ότι δεν τον απαξιώνω εγώ ψηλέ, ο ίδιος απαξιώνει τον ευατό του με τον να κάθεται στο ίδιο τραπέζι με τα σκουπίδια, και είναι κρίμα.

Προς Dying_Incubus
"Dying_Incubus υπήρξε πραγματικά όφελος για όλους μας, συμμετέχοντες και μη."
Πράγματι πολύ καταλάβανε ότι ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να υποσκελίσει τον προφορικό λόγο Θα ήταν αλλιώς αν βλέπαμε την έκφραση αυτού που μιλάει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2011, 00:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
παιχνίδια δύναμης ανάλογα με αυτά του Τεκτονισμού / Μασονισμού, εάν δεν ταυτίζονται κιόλας.

Ο Θεός μαζί μας (:))


Υπάρχουν φωτογραφίες και ντοκουμέντα τα οποία δείχνουν ότι επίσκοποι της Εκκλησίας ανα καιρούς ήταν Τέκτονες. Μπορείτε να τις βρείτε εύκολα με ένα "ψάξιμο" στο Google.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2011, 16:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[
quote:

Καλησπέρα φίλοι μου.
Προς Ψηλό
Ψηλέ για τον μητροπολίτη που λες είναι ένας άνθρωπος που θαύμαζα, θαυμάζω και ίσως θα θαυμάζω όσον αφορά την καλιέργεια του και το συνολό του ως άνθρωπος, αλλά δεν παύει είναι μέρος του συτήματος (το οποίο και πολλές φορές σύστημα καταδικάζει αλλά μόνο έμμεσα). Όντως είναι ένα υπέροχος άνθρωπος αλλά
1. Γιατί στην μητρόπολή του(εννοώ στους ναούς που έχει στην εποπτεία του) υπάρχουν Ιερείς που δεν αξίζει ούτε να τους φτύσεις και δεν κάνει κάτι για να τους απομακρύνει;
2. Γιατί όταν βρίσκεται σε ναούς με τέτοιους Ιερείς δεν τους δείχνει την απέχθειά του; τι προσδοκεί από αυτούς;
3. Αφού είναι σε θέση να κάνει κάποια πράγματα και έχει και την μόρφωση και την ευχέρεια να τα κάνει με διάκριση εντούτοις γιατί δεν τα κάνει; κ.α.
Με απλά λόγια θέλω να πώ ότι δεν τον απαξιώνω εγώ ψηλέ, ο ίδιος απαξιώνει τον ευατό του με τον να κάθεται στο ίδιο τραπέζι με τα σκουπίδια, και είναι κρίμα.


Ίσως να μη κάνει αυτά που αναρωτιέσαι γιατί αυτός έχει το Χριστό μέσα του, ενώ εσύ και γω, μάλλον θα το κάναμε.

**Το πρόβλημα φίλε δεν είναι στη μονάδα (κακός ιερέας), αλλά στο σύνολο (κοινωνία). Ακόμη και αν απομακρύνεις μια μονάδα, όταν το σύνολο νοσεί, δε δίνεις λύση στο πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 15:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[
quote:

Καλησπέρα φίλοι μου.
Προς Ψηλό
Ψηλέ για τον μητροπολίτη που λες είναι ένας άνθρωπος που θαύμαζα, θαυμάζω και ίσως θα θαυμάζω όσον αφορά την καλιέργεια του και το συνολό του ως άνθρωπος, αλλά δεν παύει είναι μέρος του συτήματος (το οποίο και πολλές φορές σύστημα καταδικάζει αλλά μόνο έμμεσα). Όντως είναι ένα υπέροχος άνθρωπος αλλά
1. Γιατί στην μητρόπολή του(εννοώ στους ναούς που έχει στην εποπτεία του) υπάρχουν Ιερείς που δεν αξίζει ούτε να τους φτύσεις και δεν κάνει κάτι για να τους απομακρύνει;
2. Γιατί όταν βρίσκεται σε ναούς με τέτοιους Ιερείς δεν τους δείχνει την απέχθειά του; τι προσδοκεί από αυτούς;
3. Αφού είναι σε θέση να κάνει κάποια πράγματα και έχει και την μόρφωση και την ευχέρεια να τα κάνει με διάκριση εντούτοις γιατί δεν τα κάνει; κ.α.
Με απλά λόγια θέλω να πώ ότι δεν τον απαξιώνω εγώ ψηλέ, ο ίδιος απαξιώνει τον ευατό του με τον να κάθεται στο ίδιο τραπέζι με τα σκουπίδια, και είναι κρίμα.


Ίσως να μη κάνει αυτά που αναρωτιέσαι γιατί αυτός έχει το Χριστό μέσα του, ενώ εσύ και γω, μάλλον θα το κάναμε.

**Το πρόβλημα φίλε δεν είναι στη μονάδα (κακός ιερέας), αλλά στο σύνολο (κοινωνία). Ακόμη και αν απομακρύνεις μια μονάδα, όταν το σύνολο νοσεί, δε δίνεις λύση στο πρόβλημα.



Και ο ίδιος o Χριστός όταν μπήκε στον Ναό τα έκανε γυαλιά καρφιά, οπότε αυτό που λες ότι αυτός έχει το Θεό μέσα του γι αυτό δεν το κάνει μου ακούγεται λίγο περίεργο εκτός αν κατάλαβα λάθος το τι είπες οπότε συγχώρεσέ με.
Άρα τι πρέπει να κάνεις? να απομακρυνθείς εσύ από το σύνολο.
Γιατί δεν το κάνεις; Μα σαφώς θα χάσεις αυτά που έχεις. Άρα μέσα του δεν έχει Θεό αλλά τα λεφτά του μισθού του;
Όταν νοσεί το σύνολο νοσείς και εσύ γιατί είσαι και εσύ κομμάτι του συνόλου.

Edited by - ipkara on 07/09/2011 16:02:20

Edited by - ipkara on 07/09/2011 16:04:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 17:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ο ίδιος o Χριστός όταν μπήκε στον Ναό τα έκανε γυαλιά καρφιά, οπότε αυτό που λες ότι αυτός έχει το Θεό μέσα του γι αυτό δεν το κάνει μου ακούγεται λίγο περίεργο εκτός αν κατάλαβα λάθος το τι είπες οπότε συγχώρεσέ με.
Άρα τι πρέπει να κάνεις? να απομακρυνθείς εσύ από το σύνολο.
Γιατί δεν το κάνεις; Μα σαφώς θα χάσεις αυτά που έχεις. Άρα μέσα του δεν έχει Θεό αλλά τα λεφτά του μισθού του;
Όταν νοσεί το σύνολο νοσείς και εσύ γιατί είσαι και εσύ κομμάτι του συνόλου.

Edited by - ipkara on 07/09/2011 16:02:20

Edited by - ipkara on 07/09/2011 16:04:59



Ο Χριστός αυτό που μισούσε δεν ήταν τον αμαρτωλό, αλλά την αμαρτία. Ακόμη και όταν μπήκε στο ναό και τα έκανε "γυαλιά καρφιά", δεν αναφέρθηκε σε κάποιον προσωπικά, αλλά αναφέρθηκε στο πώς κατάντησαν οι άνθρωποι το ναό του πατέρα του.
Αν δεν κάνω λάθος, ακόμη και στις ιδιαίτερες στιγμές του Ιησού με κάποιο πρόσωπο, όπως υπάρχει στην αφήγηση στην Κ.Δ., ποτέ ο Ιησούς δεν καταφέρθηκε κατά του προσώπου.

Υπάρχουν διάφορες επιλογές:

Με το να απομακρυνθείς εσύ από το σύνολο, και θέλοντας να παραμείνεις εκεί που είσαι ταγμένος ως Χριστιανός, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς, όπως ήδη γίνεται, από τους πολέμιους του Χριστιανισμού, ως αρνησίζωος, φυγόπονος, .....

Αν δεν απομακρυνθείς, τότε σε πιάνει η κριτική που ασκείς εσύ με τα σχετικά που αναφέρεις πιο πάνω περί μισθού, αν και ο εν λόγω Μητροπολίτης, σύμφωνα με όσα έχουν δημοσιευθεί, δεν παίρνει μισθό.

Οπότε, όπως και να πράξεις, την έχεις βαμμένη.
Τι βρεγμένος τι καμένος;


Τώρα,

Αν έχεις δικαιοδοσία να λύνεις και να δένεις, να αποκρίνεις και βαστάς κοντά σου ανθρώπους/παπάδες, σαν να χρησιμοποιείς ένα τσεκούρι και να κόβεις τα άρρωστα κλαδιά ενός δένδρου, χωρίς να σε ενδιαφέρει να γιατρέψεις την ασθένεια, στο τέλος το δένδρο θα μείνει χωρίς κλαδιά και θα φταις εσύ γιατί δεν φρόντισες να βρεις την αιτία της ασθένειας.
Θα μου πεις, μπορεί ο εν λόγω Μητροπολίτης, από μόνος του, να γίνει ο γιατρός όλου του δένδρου;
Μάλλον όχι.
Αλλά προσπαθεί.
Πώς;
Με το παράδειγμά του.
Αυτός ο τρόπος είναι ο πιο αποδοτικός στο να διδάξει το λαό.
Τα παχιά λόγια, ιδιαίτερα στους καιρούς μας, δεν αποδίδουν και τόσο.

Σε ολόκληρη την Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια, παρόλο που το «σύνολο» νοσούσε και νοσεί, ο Πατέρας Παΐσιος, ο Πατέρας Πορφύριος και ο Πατέρας Ιάκωβος Τσαλίκης, με το παράδειγμά τους, με τη ζωή τους, έχουν γίνει οι φάροι της Ορθοδοξίας και τη βαστάζουν.
Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν νοσούν παρότι ζουν σε μια κοινωνία βαριά άρρωστη. Βέβαια, ας μην περιμένουμε να τους δούμε στο δελτίο ειδήσεων του Χατζηνικολάου (έτσι δεν τον λένε;).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 23:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Ψηλός

quote:
ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος ζήτησε διακοπή της μισθοδοσίας του.

(...)Ο μισθός του είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ.


Το παραπάνω ανέκδοτο μου θυμίζει έναν άλλο "εύθικτο", τον Μένιο Κουτσόγιωργα, που όταν έγιναν τα επεισόδια του 85, "παραιτήθηκε" από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, κρατώντας όμως το υπουργείο εσωτερικών, το οποίο επίσης κατείχε. Έτσι και την "ευθιξία" του έδειξε, αφού παραιτήθηκε, και καμία ζημία δεν είχε, καθώς είχε ένα υπουργείο στην καβάντζα.

Έτσι και ο παραπάνω μητροπολίτης, καταφεύγοντας σε μια ρίψη πυροτεχνημάτων για λόγους εντυπωσιασμού, δήλωσε πως "απαρνείται" το μισθό του, χωρίς ουσιαστικά να τον απαρνείται, και ο οποίος, λέει, είναι κάτω των 2.000. Ας δούμε το πυροτέχνημα σε λεπτομέρειες.

1. Κανείς υπάλληλος του δημοσίου δεν έχει δικαίωμα να απαρνηθεί το μισθό του. Ακόμη κι αν καταθέσει έγγραφη αίτηση στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, αυτό είναι υποχρεωμένο να του καταβάλει το μισθό του. Διακοπή μισθού γίνεται μόνον μετά από απόφαση των αρμόδιων πειθαρχικών συμβουλίων και για σοβαρές πειθαρχικές παραβάσεις. Άρα, παρ' όλη την "άρνηση" του μισθού του, αυτός καταβάλλεται κανονικά.

2. Ο μισθός των αρχιερέων ΔΕΝ είναι μικρότερος από 2.000. Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα. Στο μισθό του μητροπολίτη θα πρέπει να προστεθούν και τα έσοδα του ειδικού δίσκου της εκκλησίας "υπέρ της μητροπόλεως" που προηγείται αυτού του τακτικού δίσκου της εκκλησίας. Επίσης, η παράσταση του μητροπολίτη σε εκκλησία της περιφέρειας που έχει πανήγυρη, την παραμονή της γιορτής, κυμαίνεται από 200-500 ευρώ.

quote:
Αυτός τουλάχιστον δίνει κάτι, δίνει το μισθό του.

Τίποτε δεν δίνει. Αυτά είναι για τους αφελείς σαν και σένα.

quote:
Οι άλλοι, πιθανώς και εσύ, όπως και εγώ, όχι μόνο δεν δίνουν τίποτα, αλλά παίρνουν και από αυτά που δεν έχει το κράτος.

Εσύ, κακώς, μια και ο μισθός σου προσεγγίζει αυτόν του μητροπολίτη. Εγώ, προσωπικά, δηλώνω πως μόλις φτάσω να παίρνω όσα παίρνει ένας μητροπολίτης, ευχαρίστως να απαρνηθώ 2000 ευρώ και να μείνω με τα υπόλοιπα 5-6 χιλιάρικα.

αθεος

quote:
το internet λοιπόν μικρή χριστιανοπούλα ...

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο κανενός, η pyramid ΔΕΝ είναι "μικρή χριστιανοπούλα", αγαπητέ άθεε. Είναι από τα πλέον σοβαρά άτομα του φόρουμ και δεν έχει καμία σχέση με τους χριστιανοκαραγκιόζηδες επιπέδου Ψηλού ή ευρωπαίου. Ευτυχώς, για όλους εμάς τους μη χριστιανούς, οι χριστιανοί σαν την pyramid είναι εξαιρετικά λίγοι...

Συγνώμη και για την παρέμβαση, αλλά δεν μ'αρέσει να μιλούν άσχημα για τους φίλους μου.


1. H πληρωμή των Δημοσίων Υπαλλήλων γίνεται μέσω Τραπέζης.
Αν κάποιος κλείσει το λογαριασμό του, ο μισθός του υπαλλήλου, απλά παραμένει στο λογαριασμό είτε του φορέα του, εφόσον είναι εκτός ΕΑΠ, είτε στο λογαριασμό της ΕΑΠ.
Το ότι απαγορεύεται κάποιος να αρνηθεί να πάρει το μισθό του, είναι τουλάχιστον ανέκδοτο.

2. Απόδειξη του ισχυρισμού ότι: "Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα"?

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2029991
Maintained by Digital Alchemy