ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2011, 23:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
H πληρωμή των Δημοσίων Υπαλλήλων γίνεται μέσω Τραπέζης.

Η πληρωμή των Δημοσίων Υπαλλήλων γίνεται από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.

quote:
Το ότι απαγορεύεται κάποιος να αρνηθεί να πάρει το μισθό του, είναι τουλάχιστον ανέκδοτο.

Εγώ έγραψα επί λέξη:
"Άρα, παρ' όλη την "άρνηση" του μισθού του, αυτός καταβάλλεται κανονικά."

Ο μισθός καταβάλλεται κανονικά στο δικαιούχο και σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να παραμείνει στο κράτος (εφ' όσον είναι στη διάθεση του δικαιούχου και έχει αφαιρεθεί από την αντίστοιχη πίστωση).

Ο μόνος τρόπος για να "δωρηθεί" στο κράτος είναι να εισπραχτεί και να αποδοθεί εκ νέου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 01:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios

quote:
H πληρωμή των Δημοσίων Υπαλλήλων γίνεται μέσω Τραπέζης.

Η πληρωμή των Δημοσίων Υπαλλήλων γίνεται από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.

quote:
Το ότι απαγορεύεται κάποιος να αρνηθεί να πάρει το μισθό του, είναι τουλάχιστον ανέκδοτο.

Εγώ έγραψα επί λέξη:
"Άρα, παρ' όλη την "άρνηση" του μισθού του, αυτός καταβάλλεται κανονικά."

Ο μισθός καταβάλλεται κανονικά στο δικαιούχο και σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να παραμείνει στο κράτος (εφ' όσον είναι στη διάθεση του δικαιούχου και έχει αφαιρεθεί από την αντίστοιχη πίστωση).

Ο μόνος τρόπος για να "δωρηθεί" στο κράτος είναι να εισπραχτεί και να αποδοθεί εκ νέου.

macedon


Έχεις κάνει εκκαθαριστής macedon? Μην εκτίθεσαι.

Ως δάσκαλος θα γνωρίζεις φαντάζομαι ότι πολλοί συνάδελφοί σου δεν δίνουν το λογαριασμό τους για να τους κατατεθεί η αποζημίωση των εκδρομών (συνήθως οι αποσπασμένοι, όπου οι εκκαθαριστές δε γνωρίζουν το λογαριασμό τους, γιατί πληρώνονται από αλλού.)
Η πληρωμή των εκδρομών γίνεται μέσω της ΥΔΕ και αυτή απαιτεί λογαριασμό.

Αν για τον Α' ή Β' λόγο δε δοθεί ο λογαριασμός του, πολύ απλά αυτός δεν πληρώνεται.

Το Λογιστήριο του κράτους δεν βγάζει καμία μισθοδοσία πέρα του οίκου του.
Αυτό απλά βγάζει το μπάτζετ. Αν μία υπηρεσία πέσει λίγο έξω ή ακόμη και περισσότερο, δεν τρέχει κάστανο γιατί ήδη υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις.

Η μισθοδοσία τώρα γίνεται από το φορέα.
Εσύ για παράδειγμα για να πληρωθείς η διαδικασία γίνεται ως εξής:
Ο εκκαθαριστής του Γραφείου ή της Διεύθυνσης από την οποία μισθοδοτήστε, υπολογίζει την μισθοδοσία.
Στη συνέχεια ανεβάζει το αρχείο σε xml, στην ΕΑΠ και αυτή αναλαμβάνει τη διεκπεραίωση των πληρωμών.
Μέσα στο αρχείο αυτό υπάρχει ο λογαριασμός του κάθε εκπαιδευτικού. Θα πάει λοιπόν η εντολή στην τράπεζα ώστε να κατατεθούν τα χρήματα στον εν λόγω λογαριασμό.
Δεν ξέρω τώρα αν είστε εκτός ΕΑΠ, γιατί με μετάθεση μου ήρθαν φέτος από Διευθύνσεις που είναι πολύ πίσω ακόμη σε αυτό.

Μία δασκάλα, που είχε έρθει από μετάθεση πέρσι, επειδή μέχρι και πέρσι πληρώναμε μόνο μέσω eurobank, αφού της εξήγησα ότι προς το παρόν δεν υπάρχει η δυνατότητα για πληρωμή μέσω άλλης τραπέζης, μου έδωσε έναν λογαριασμό της eurobank.
Όταν έγιναν οι πληρωμές διαπιστώθηκε ότι αυτή δεν πληρώθηκε γιατί τον λογαριασμό αυτόν είχε να τον κινήσει χρόνια και χωρίς υπόλοιπο αυτός έκλεισε.

Έτσι έμεινε απλήρωτη. Πληρώθηκε μετά από μέρες σε νέο λογαριασμό που πήγε και άνοιξε και κατόπιν συνεχής οχλήσεως της ΕΑΠ από μέρους μου.

Αν λοιπόν εσύ κλείσεις το λογαριασμό στον οποίο πληρώνεσαι από την υπηρεσία σου, για τον χ ή ψ λόγο, πολύ απλά θα μείνεις απλήρωτος.

Αν πάλι δεν κινήσεις ο ίδιος τις διαδικασίες πληρωμής σου, θα μείνεις για πάντα απλήρωτος.
Εάν εμένα δε με ειδοποιούσε η δασκάλα, που να ήξερα εγώ τι είχε συμβεί? Θα προχωρούσα τον άλλον μήνα στην επόμενη μισθοδοσία και αυτή θα παρέμενε απλήρωτη.

Ο μισθός λοιπόν εφόσον δεν βρει το λογαριασμό στον οποίο θα κατατεθεί, θα παραμείνει στον ειδικό λογαριασμό της ΕΑΠ.

Μέχρι και πέρσι που πληρώναμε εκτός ΕΑΠ, στο λογαριασμό του φορέα μου μαζεύονταν αρκετά ψιλολόγα από τις εκδρομές που σου ανέφερα πιο πάνω.
Περίπου 60,00 το χρόνο. Με αυτά καλύπταμε την πίτα της χρονιάς και τα γνωστά, αναψυκτικά κ.λ.π.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ



Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 17/09/2011 01:15:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 01:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Έχεις κάνει εκκαθαριστής macedon? Μην εκτίθεσαι.

Ε, μια και έκανες εσύ, πες μας

quote:
Ως δάσκαλος θα γνωρίζεις φαντάζομαι ότι πολλοί συνάδελφοί σου δεν δίνουν το λογαριασμό τους για να τους κατατεθεί η αποζημίωση των εκδρομών

"Αποζημίωση των εκδρομών"; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στους δασκάλους, αγαπητέ εκκαθαριστή.

quote:
Αν λοιπόν εσύ κλείσεις το λογαριασμό στον οποίο πληρώνεσαι από την υπηρεσία σου, για τον χ ή ψ λόγο, πολύ απλά θα μείνεις απλήρωτος.

Άσχετα με το τι θα μείνω εγώ, τα χρήματα του μισθού μου ΔΕΝ είναι στη διάθεση του κράτους. Δεν μπορεί δηλαδή να πει "α, αυτός δεν πληρώθηκε, φέρτα εδώ να τα βάλουμε κάπου αλλού". Παραμένουν στη διάθεση του δικαιούχου.

quote:
Ο μισθός λοιπόν εφόσον δεν βρει το λογαριασμό στον οποίο θα κατατεθεί, θα παραμείνει στον ειδικό λογαριασμό της ΕΑΠ.

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε (πού είναι το νέο θα μου πεις...)

Να στο πω μια τελευταία φορά, μπας και το κατανοήσεις.

ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να παραιτηθεί από το μισθό του ώστε να τον δωρήσει έτσι στο κράτος. Ο μισθός παραμένει στη διάθεση του δικαιούχου και ΔΕΝ επιστρέφει στα κρατικά ταμεία. Ακόμη κι αν δεν υπάρχει λογαριασμός για να κατατεθεί, ο μισθός ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥ. Μπορεί να μη γίνεται εκροή από τον ειδικό λογαριασμό της ΕΑΠ αλλά το ποσό είναι δεσμευμένο.

Αυτό σημαίνει σε απλά ελληνικά πως η κίνηση του εν λογω Μητροπολίτη, ήταν καθαρά για επικοινωνιακούς λόγους, καθώς ουσιαστικά δεν δωρίζει τίποτε στο κράτος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 10:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έκανα, κάνω και σου είπα.

Παίρνετε χρήματα για κάθε εκδρομή, ακόμη και περίπατο που πηγαίνετε ναι ή όχι?

-Παίρνετε.

-Τα χρήματα αυτά εφόσον για ένα α, χρονικό διάστημα δεν αναζητηθούν, επιστρέφουν οριστικά στον φορέα, ή στο Λογιστήριο του κράτους.
Πολλά ποσά που δεν αξιοποιήθηκαν στους διάφορους ΚΑΕ και αφορούν αποζημιώσεις όπως π.χ. για υπερωρίες, για τους χ ή ψ λόγους, αυτοί γίνονται σκούπα στο τέλος τους έτους.
Μπορούν όμως να αναζητηθούν εκ νέου και μέσα στην πενταετία.
Εκτός από ορισμένες περιπτώσεις όπως οι υπερωρίες για το πρώτο δίμηνο του νέου Σχ. έτους για παράδειγμα. Έτσι εάν ο εκκαθαριστής για τους χ ή ψ λόγους δεν υποβάλει στην ΥΔΕ τις καταστάσεις αποζημιώσεως των υπερωριών για το δίμηνο Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου, μέσα στο 2011, χάνεται για πάντα η αποζημείωση, παρόλο που στον ΚΑΕ 0516 έχει γίνει πρόβλεψη γι' αυτό.

Οι τακτικές αποδοχές όμως είναι διαφορετικό πράγμα. Δε γνωρίζω για πόσο χρονικό διάστημα αυτές παραμένουν εν ισχύ και διεκδηκήσημες. Ίσως το κράτος μετά από ένα α χρονικό διάστημα να τις καταθέτει στο Τ.Παρακ. Αλλά και εκεί να κατατεθούν εφόσον δεν αναζητηθούν μετά από ένα α χρονικό διάστημα παραμένουν οριστικά στο κράτος.

Αν λοιπόν κάποιος δε θέλει τις μηνιαίες τακτικές του αποδοχές, μπορεί εύκολα να μην τις δέχεται κλείνοντας το λογαριασμό του στην Τράπεζα.


-Εσύ δεν καταλαβαίνεις, έγινες και εκκαθαριστής τώρα.....

Αν λοιπόν ο Μητροπολίτης δε θέλει τις μηνιαίες τακτικές του αποδοχές για τους χ, ή ψ λόγους θα πρέπει να κλείσει το λογαριασμό του στην τράπεζα. Τόσο απλό είναι. Το αν θα τις αναζητήσει αργότερα και πόσο είναι το χρονικό διάστημα που μπορεί να το κάνει αυτό, χωρίς να χάσει το δικαίωμα, δε γνωρίζω, γιατί δε μου έχει τύχει τέτοια περίποτωση.

Ωστόσο αν το θυμηθώ μέσα στην εβδομάδα θα επικοινωνήσω με συνάδελφο στο Γ.Λ.Κ. και της ΕΑΠ, για να μου πουν.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 17/09/2011 10:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2011, 13:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Παίρνετε χρήματα για κάθε εκδρομή, ακόμη και περίπατο που πηγαίνετε ναι ή όχι?

Όχι, εκκαθαριστή της συμφοράς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 00:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios

quote:
Παίρνετε χρήματα για κάθε εκδρομή, ακόμη και περίπατο που πηγαίνετε ναι ή όχι?

Όχι, εκκαθαριστή της συμφοράς.

macedon



ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΚΔΡΟΜΗ
Την αποζημίωση εκδρομών δικαιούται ο εκπαιδευτικός ο οποίος συνοδεύει μαθητές σε εκδρομή, πέραν του ωραρίου του σχολείου. Η αποζημίωση αυτή μπορεί να είναι με ή χωρίς διανυκτέρευση, και το ποσό της αποζημίωσης εξαρτάται  από την διάρκεια της εκδρομής και αν υπάρχουν ή όχι αποδείξεις διανυκτέρευσης.
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ
Για την αποζημίωση ημερήσιας ΕΚΔΡΟΜΗΣ,  η αμοιβή ισούται με το 1/3  της αποζημίωσης εκτός έδρας, δηλαδή με 9,78 €. Σε αυτό το ποσό υπάρχει κράτηση υπέρ Μ.Τ.Π.Υ. 2 % .
Για την αποζημίωση ΕΚΔΡΟΜΗΣ δύο και περισσοτέρων ημερών, η αποζημίωση ισούται με το 1/3 της αποζημίωσης εκτός έδρας (9,78 € ) για την ημέρα επιστροφής, και με το ποσό των 29,35 € για κάθε μια επιπλέον ημέρα.
Στο ποσό αυτό προστίθεται και η αποζημίωση διανυκτέρευσης, η οποία ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ το ποσό των 35,22 € ανά ημέρα.
Η κράτηση υπέρ Μ.Τ.Π.Υ. 2 % υπολογίζεται ΜΟΝΟ στην αποζημίωση εκτός έδρας και όχι στο ποσό διανυκτέρευση.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Την αποζημίωση των 29,35 €  δικαιούται ο εκπαιδευτικός που συνοδεύει σε εκδρομή ΜΟΝΟ όταν προσκομίσει και απόδειξη διανυκτέρευσης. Αν δεν υπάρχει απόδειξη διανυκτέρευσης τότε ανεξαρτήτως διάρκειας της εκδρομής, η αποζημίωση περιορίζεται στο ποσό των 9,78 € μόνο."

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/oikonomika/673-apozhmiwsh-ekpaidevtikwn-ekdromh.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 04:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Ψηλέ, γιατί ασχολείσαι με πράγματα που δεν κατέχεις;

Είπα και προηγουμένως ότι οι δάσκαλοι δεν παίρνουν αποζημίωση για εκδρομές. Τι έρχεσαι και μου παραθέτεις μια νομοθεσία που δεν ξέρεις καν πού αναφέρεται και για τί πράγμα μιλάει;

Για να μαθαίνεις λοιπόν και συ (ως ξερόλας) και ο εκκαθαριστής του Κιάτου:

Η νομοθεσία για την αποζημίωση των εκπαιδευτικών που μετακινούνται εκτός της έδρας τους για εκτέλεση υπηρεσίας βασίζεται στο Ν.2685/99 που ορίζει τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια αποζημίωσης των μετακινούμενων υπαλλήλων εκτός έδρας.

Με την ΥΑ Γ2/13324/7-2-2006 (ΦΕΚ 206 Β΄) ορίζεται το είδος των πολυήμερων και ημερήσιων εκδρομών που δικαιούνται οι μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Στην εγκύκλιο 4268/31.5.1990 αναφέρεται ότι οι εκπαιδευτικοί που συνοδεύουν τους μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε ημερήσιες ή πολυήμερες εκδρομές, θεωρείται ότι εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία και άρα δικαιούνται αποζημίωσης, σύμφωνα με το Ν.2685/99.

Στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δεν προβλέπονται πολυήμερες εκδρομές και ως εκ τούτου δεν προβλέπεται και αποζημίωση. Οι πολυήμερες εκδρομές (π.χ. στο πλαίσιο των πολιτιστικών ανταλλαγών στο εσωτερικό ή το εξωτερικό) πραγματοποιούνται πάντα (με εντολή του Υπουργείου) κατά τη διάρκεια των διακοπών των Χριστουγέννων ή του Πάσχα και δεν εμπίπτουν στην παραπάνω νομοθεσία για την αποζημίωση.

Εν κατακλείδει: Η νομοθεσία που παράθεσες έχει εφαρμογή μόνο στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Κατάλαβες ξερόλα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 21:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστον ψηλέ, δεν ξέρει τι του γίνεται.

Αύριο ή μεθαύριο θα σκανάρω κατάσταση με αποζημίωση.

-Πολύ στόκος βρε macedon!.....στόκο σε άφησα, στόκο σε ξαναβρήκα!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 18/09/2011 21:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2011, 22:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Αύριο ή μεθαύριο θα σκανάρω κατάσταση με αποζημίωση.

Ναι, μπράβο. Σκάναρε μια κατάσταση με αποζημιώσεις της πρωτοβάθμιας και ανέβασέ το να το δούμε και μεις...

Βέβαια, είναι άξιον απορίας πού θα βρεις κατάσταση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης όταν εσύ εργάζεσαι στη δευτεροβάθμια, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

macedon

Edited by - macedon on 18/09/2011 22:39:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 00:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό είναι το νέο σχέδιο των πολυκατοικιών , με άδεια οικοδομής από την "Ναοδομία" , που μπορούν να ανεγερθούν δίχως περιορισμούς οπουδήποτε , ακόμα και μέσα σε δασικές εκτάσεις . Το κυριότερο απ' όλα όμως είναι ότι απαλλάσσονται και από την έκτακτη εισφορά ακινήτων !!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 02:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άστον ψηλέ, δεν ξέρει τι του γίνεται.



Αρχίζω να υποψιάζομαι πως κάτι τέτοιο συμβαίνει και όσο πάει χειροτερεύει.
Αφού να φανταστείς, τις κρατήσεις σε εμάς, τις παρουσίαζε ως ετήσιες αυξήσεις!!!

*Εγώ αυτό που βρήκα, αυτό παρέθεσα. Στο άρθρο πουθενά δεν κάνει διάκριση μεταξύ πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
..... μπορεί να έχει και δίκιο, αλλά, τελικά ποιος από τους δυο ψεύδεται .......; ένας Δίας ή ένας σατάν το γνωρίζει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 07:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Εγώ αυτό που βρήκα, αυτό παρέθεσα. Στο άρθρο πουθενά δεν κάνει διάκριση μεταξύ πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Δεν το είδες γιατί:
1. Έχεις μαύρα μεσάνυχτα από την εκπαίδευση
2. Δεν έχεις συνθετική σκέψη.

Το λέει καθαρά:
"Την αποζημίωση εκδρομών δικαιούται ο εκπαιδευτικός ο οποίος συνοδεύει μαθητές σε εκδρομή, πέραν του ωραρίου του σχολείου."

Δεν υπάρχουν εκδρομές πέραν του ωραρίου του σχολείου στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκκαθαριστής στην Α/μθια είμαι macedon. Στη Β/μια ήμουν μια φορά κι έναν καιρό.....εσύ δεν ξέρω πότε ήσουν τελευταία φορά δάσκαλος, αφού αγνοείς το ότι οι δάσκαλοι αμείβονται, έστω και πενιχρά για τις εκδρομές τους.

Οπότε ότι ποιο εύκολο είναι να κάτσω να βγάλω μια φωτοτυπία στις καταστάσεις, να σβήσω τα επίθετα και τα ΑΦΜ, με ένα μπλάνκο για ευνόητους λόγους και να το σκανάρω.
Θέμα χρόνου είναι μόνο.

Από εκεί κι έπειτα σου ζήτησα απόδειξη του ισχυρισμού σου ότι: "Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα"?

Την πηγή με λίγα λόγια....

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

σε ρώτησα και που βρήκες τα

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
εσύ δεν ξέρω πότε ήσουν τελευταία φορά δάσκαλος, αφού αγνοείς το ότι οι δάσκαλοι αμείβονται, έστω και πενιχρά για τις εκδρομές τους.

Είναι γιατί τα τελευταία 25 χρόνια που είμαι δάσκαλος, αγαπητέ βοηθέ λογιστή, δεν θυμάμαι να έχω πάρει αποζημίωση για καμία εκδρομή, ούτε γνωρίζω κάποιον που να έχει πάρει...

Ενδεχομένως βέβαια να παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν υπάρχουν εκδρομές στην πρωτοβάθμια πέραν του διδακτικού ωραρίου.

quote:
Από εκεί κι έπειτα σου ζήτησα απόδειξη του ισχυρισμού σου ότι: "Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα"?

Το ποσό στο ΦΕΚ δημοσίευσης του προϋπολογισμού (πού αλλού άραγε να το έβρισκα;)

Τα στοιχεία για τον αριθμό των αρχιερέων από τον ιστοχώρο της εκκλησίας της Ελλάδας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 21:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπράβο!! 25 χρόνια δάσκαλος και δεν ξέρεις τίποτα ε?....φαντάζομαι πως θα τα παιρνάς σαν δάσκαλος.....απόσπαση...της απόσπασης....ω! απόσπαση!....έτσι εξηγείται πως βρέθηκες αντί να διδάσκεις στην πρεσβεία.....κ.λ.π....


Η εν λόγω κατάσταση αφορά τις αποζημιώσεις των εκπαιδευτικών από τη συμμετοχή τους σε εκδρομές ενός από τα δύο Γραφεία του Ν. Κορινθίας.


Δε χωρά καμία αμφιβολία ότι και πάλι έγινες ρεζίλι, αφού εμμένεις σε κάτι για το οποίο έχεις μαύρα μεσάνυχτα.


- Για το άλλο θέμα το ότι το γράφει το ΦΕΚ, έτσι κοφτά και ξερά που το λες, απλά δείχνει ότι κάτι κρύβεις.....αλλιώς θα έφερνες το κείμενο πανηγυρίζοντας.
Μέχρι να το κάνεις λοιπόν και να δούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα όπως λες, θεωρείται μούσι.

Έχεις βεβαρυμένο παρελθόν macedon....δε φταίω εγώ!....και καλημέρα να λες, θα πρέπει να κοιτάμε ψηλά στον ουρανό...να δούμε αν είναι έτσι!


Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 23:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
25 χρόνια δάσκαλος και δεν ξέρεις τίποτα ε?....φαντάζομαι πως θα τα παιρνάς σαν δάσκαλος.....απόσπαση...της απόσπασης....ω! απόσπαση!

Δεν έχω πάρει ποτέ απόσπαση στο εσωτερικό βρε τενεκέ. Δεν χρειάστηκε.

quote:
έτσι εξηγείται πως βρέθηκες αντί να διδάσκεις στην πρεσβεία.....κ.λ.π....

Η απόσπασή μου στις Η.Π.Α. ξεκίνησε το 2002 και έληξε το 2008, μετά από 6 (5+1) χρόνια, όπως ισχύει για όλους τους εκπαιδευτικούς (περίπου 300 κάθε χρόνο) που έπαιρναν παρόμοια απόσπαση στο εξωτερικό. Οι διαδικασίες εξέτασης και τα αποτελέσματά της αναρτώνται στο internet και μπορεί να τα ελέγξει ο καθένας.

Όσο για το πώς βρέθηκα στην Πρεσβεία to 2003, ήταν γιατί θεωρήθηκε ότι ήμουν απαραίτητος εκεί. Απόδειξη ότι παρ' ό,τι έφυγα το 2004 από την Πρεσβεία, δεν έκαναν τον κόπο ούτε να αλλάξουν το e-mail που είναι το ίδιο από τότε: macedon@greekembassy.org. Ίσως να μην ξέρουν και πώς γίνεται βέβαια...

quote:
Η εν λόγω κατάσταση αφορά τις αποζημιώσεις των εκπαιδευτικών από τη συμμετοχή τους σε εκδρομές ενός από τα δύο Γραφεία του Ν. Κορινθίας.

Η εν λόγω κατάσταση δείχνει κάποιους που έχουν κάνει πολυήμερες εκδρομές (1 και 2 διανυκτερεύσεις) και οι οποίες (εκτός αν ήταν στο πλαίσιο πολιτιστικών ανταλλαγών) απαγορεύονται ρητά από το ΠΔ 201, άρθρο 13 για παιδιά του δημοτικού.

Οπότε είτε οι παραπάνω δεν είναι δάσκαλοι είτε δεν είναι κοινές εκδρομές αλλά ανταλλαγές.

quote:
Δε χωρά καμία αμφιβολία ότι και πάλι έγινες ρεζίλι, αφού εμμένεις σε κάτι για το οποίο έχεις μαύρα μεσάνυχτα

Ναι, ευτυχώς υπάρχουν και οι βοηθοί λογιστές των ΤΕΙ και ξεστραβώνουν τους εκπαιδευτικούς της Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης

quote:
Για το άλλο θέμα το ότι το γράφει το ΦΕΚ, έτσι κοφτά και ξερά που το λες, απλά δείχνει ότι κάτι κρύβεις

Τι να κρύψω βρε λογιστάκο; Βρες το ΦΕΚ και πες μας τι γράφει.

quote:
αλλιώς θα έφερνες το κείμενο πανηγυρίζοντας.

Το διάβασα όταν δημοσιεύτηκε, πριν ένα χρόνο. Δεν πιστεύω να θέλεις να κρατάω ό,τι εκδίδει το Εθνικό Τυπογραφείο, επειδή ενδεχομένως κάποιος αυτιστικός κάποτε θα αμφισβητούσε τον προϋπολογισμό της χώρας... Βρες το ΦΕΚ και διέψευσέ με...

quote:
Έχεις βεβαρυμένο παρελθόν macedon....δε φταίω εγώ!....και καλημέρα να λες, θα πρέπει να κοιτάμε ψηλά στον ουρανό...να δούμε αν είναι έτσι!

Α, μην κατηγορείς τους άλλους για τη δική σου έλλειψη εγκεφαλικής λειτουργίας. Το ότι έχεις εσύ αδυναμία κατανόησης, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι ψεύδονται... Έτσι, αντί για το "βεβαρυμένο παρελθόν" μου, τις αιτίες θα πρέπει να τις αναζητήσεις μάλλον στη βεβαρυμένη κληρονομικότητά σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 20:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Δεν έχω πάρει ποτέ απόσπαση στο εσωτερικό βρε τενεκέ. Δεν χρειάστηκε.

Η απόσπασή μου στις Η.Π.Α. ξεκίνησε το 2002 και έληξε το 2008, μετά από 6 (5+1) χρόνια, όπως ισχύει για όλους τους εκπαιδευτικούς (περίπου 300 κάθε χρόνο) που έπαιρναν παρόμοια απόσπαση στο εξωτερικό. Οι διαδικασίες εξέτασης και τα αποτελέσματά της αναρτώνται στο internet και μπορεί να τα ελέγξει ο καθένας.

Όσο για το πώς βρέθηκα στην Πρεσβεία to 2003, ήταν γιατί θεωρήθηκε ότι ήμουν απαραίτητος εκεί. Απόδειξη ότι παρ' ό,τι έφυγα το 2004 από την Πρεσβεία, δεν έκαναν τον κόπο ούτε να αλλάξουν το e-mail που είναι το ίδιο από τότε: macedon@greekembassy.org. Ίσως να μην ξέρουν και πώς γίνεται βέβαια...



quote:
macedon:
Η εν λόγω κατάσταση δείχνει κάποιους που έχουν κάνει πολυήμερες εκδρομές (1 και 2 διανυκτερεύσεις) και οι οποίες (εκτός αν ήταν στο πλαίσιο πολιτιστικών ανταλλαγών) απαγορεύονται ρητά από το ΠΔ 201, άρθρο 13 για παιδιά του δημοτικού.

Οπότε είτε οι παραπάνω δεν είναι δάσκαλοι είτε δεν είναι κοινές εκδρομές αλλά ανταλλαγές.


Kαλά δεν ντρέπεσαι να λες συνεχώς βλακείες?
Γράμματα δεν ξέρεις? Γράφει πουθενά για πολυήμερες εκδρομές? και πολιτιστικές ανταλλαγές?
Η αποζημίωση των εκδρομών γίνεται προς όλους τους δασκάλους που συμμετάσχουν σε εκδρομές άνω των 40χμ. Μέχρι και το 2009 και άνω των 60 από το 2010 και μετά.
Το ότι έγραψα ακόμη και για κάθε περίπατο οφειλόταν στο ότι ήθελα να δω πως θα αντιδράσεις, γιατί υπέθεσα ότι θα ρώταγες τουλάχιστον κάποιον συνάδελφό σου, οπότε θα έμπαινες στη χαρά να το αναφέρεις.....έπεσα όμως πολύ έξω.....είσαι τελείως για τα μπάζα....

quote:
macedon:
Ναι, ευτυχώς υπάρχουν και οι βοηθοί λογιστές των ΤΕΙ και ξεστραβώνουν τους εκπαιδευτικούς της Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης

Μόνο που εμένα όρισαν ως αναπληρωτή εκκαθαριστή στη Διεύθυνση Π.Ε. ολόκληρου του Ν. Κορινθίας και όχι κάποιον δασκαλάκο!

Βλέπεις εκκαθαριστής ορίζεται ανέκαθεν ο Διευθυντής....γνωρίζει δε γνωρίζει....οπότε χρειάζεται ο αναπληρωτής για να δουλέψει το σύστημα.

Βέβαια δεν έχω τις περγαμηνές τις δικές σου, δάσκαλος....συγγραφέας, όπου γράφει δυο βιβλία το χρόνο και διαβάζει καμιά 60ρια?....κάπου εκεί...δε θυμάμαι καλά...και φυσικά το ίδιο έτος προσπαθεί να πάρει το πτυχίο του ψεύτη.
Αλήθεια το πήρες? είσαι και επίσημα τώρα? ....ψεύτης με πτυχίο?

Το βιβλίο σου πάλι πως πάει? Από βόδια η Ελλάδα δόξα το Θεό!...φαντάζομαι ότι θα έχεις τρελές πωλήσεις!

quote:
macedon:
Τι να κρύψω βρε λογιστάκο; Βρες το ΦΕΚ και πες μας τι γράφει.

Εγώ λέω ότι λες ψέματα! Εσύ καλείσαι να μας αποδείξεις ότι λες αλήθεια.

quote:
macedon:
Το διάβασα όταν δημοσιεύτηκε, πριν ένα χρόνο. Δεν πιστεύω να θέλεις να κρατάω ό,τι εκδίδει το Εθνικό Τυπογραφείο, επειδή ενδεχομένως κάποιος αυτιστικός κάποτε θα αμφισβητούσε τον προϋπολογισμό της χώρας... Βρες το ΦΕΚ και διέψευσέ με...

Άρα παραμύθια λες.
Εάν είχε πέσει στα χέρια σου όπως λες θα το είχες κρατήσει για να το παρουσιάσεις με την πρώτη ευκαιρία.

quote:
macedon:
Α, μην κατηγορείς τους άλλους για τη δική σου έλλειψη εγκεφαλικής λειτουργίας. Το ότι έχεις εσύ αδυναμία κατανόησης, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι ψεύδονται... Έτσι, αντί για το "βεβαρυμένο παρελθόν" μου, τις αιτίες θα πρέπει να τις αναζητήσεις μάλλον στη βεβαρυμένη κληρονομικότητά σου...

Για μια ακόμη φορά απέδειξες το πόσο λίγος είσαι απέναντί μου.
Για πρωινό σε έχω macedon!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 21/09/2011 20:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 00:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Η εν λόγω κατάσταση δείχνει κάποιους που έχουν κάνει πολυήμερες εκδρομές (1 και 2 διανυκτερεύσεις) και οι οποίες (εκτός αν ήταν στο πλαίσιο πολιτιστικών ανταλλαγών) απαγορεύονται ρητά από το ΠΔ 201, άρθρο 13 για παιδιά του δημοτικού.

Οπότε είτε οι παραπάνω δεν είναι δάσκαλοι είτε δεν είναι κοινές εκδρομές αλλά ανταλλαγές.



Ψευταράκο!!...... Να! δύο νηπιαγωγοί συνόδευσαν τα νήπια σε πολυήμερες εκδρομές (1 και 2 διανυκτερεύσεις) οι οποίες είναι στα πλαίσιο πολιτιστικών ανταλλαγών ........ στας Αθήνας!!!


Α! ναι μη το ξεχάσω....έπεσε στα χέρια μου εγκύκλιος με ειδικά μισθολόγια, όχι πρόσφατη αλλά δεν έχει καμία σημασία οι διαφορές με το σήμερα το πολύ πολύ να είναι μικρές.
....αναφέρομαι στην παπαριά που είχες γράψει: "macedon: "Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα"?

...... προκειμένου να μειώσεις τον Ψηλό όταν είχε γράψει:

Ψηλός:
"ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος ζήτησε διακοπή της μισθοδοσίας του.
(...)Ο μισθός του είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ."

Μάντεψε.....είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ....ψευταράκο.....είσαι και γκαντέμης πανάθεμά σε....



Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 01:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Α! ναι μη το ξεχάσω....έπεσε στα χέρια μου εγκύκλιος με ειδικά μισθολόγια, όχι πρόσφατη αλλά δεν έχει καμία σημασία οι διαφορές με το σήμερα το πολύ πολύ να είναι μικρές.
....αναφέρομαι στην παπαριά που είχες γράψει: "macedon: "Στον προϋπολογισμό του 2011 για παράδειγμα, προβλέπονται 6.654.000 ευρώ για 81 αρχιερείς, που μας δίνει μέσο όρο 82.000 ευρώ το χρόνο ή 6.800 ευρώ το μήνα"?

...... προκειμένου να μειώσεις τον Ψηλό όταν είχε γράψει:

Ψηλός:
"ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος ζήτησε διακοπή της μισθοδοσίας του.
(...)Ο μισθός του είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ."

Μάντεψε.....είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ....ψευταράκο.....είσαι και γκαντέμης πανάθεμά σε....


Από τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Παιδείας για το έτος 2011.

macedon

Edited by - macedon on 16/10/2011 01:03:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 01:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι ο μισθός ενός μητροπολίτη είναι κάτω από 2.000 ευρώ είναι το ίδιο αληθές με το "ο Πάγκαλος τρώει μόνον ντομάτες και λαχανικά αλλά παχαίνει από το ... άγχος"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 01:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως με τις εκδρομές θα την πατήσεις macedon!....αν πάω αύριο Κόρινθο θα σκανάρω....αλλιώς από Δευτέρα.

Δεν ξέρω από που έχεις φέρει το κομμάτι αυτό..... αλλά να σε ενημερώσω ότι οι υπερωρίες στον κωδικό 0516 και όχι 516 (μικρό το κακό) για τους δασκάλους και τους αναπληρωτές μόνο της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Κορινθίας για το Σχ. έτος 2010-2011 έκλεισε πολύ πάνω από τις 6.000 που μας φέρνεις.

Να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι εκπαδευτικοί στις λοιπές Διευθύνσεις και Γραφεία έμειναν απλήρωτοι αφού το ποσό αυτό ήδη έχει υπερκαλυφτεί μόνο και μόνο από τους εκπαιδευτικούς τις Π/θμιας του Ν. Κορινθίας?

Δείξε μας λοιπόν όλο το έγγραφο (αρ. πρωτοκόλλου και συντάκτη) ...εκτός και εάν θέλεις να σου φτιάξω στο Excel καμιά δεκαριά από δαύτα.


Εγώ θα φέρω αναλυτικά τον τρόπο αμοιβής των αρχιερέων και το ποσό που ήδη έχουν πληρωθεί για τις υπερωρίες τους οι εκπαιδευτικοί και αναπληρωτές της Π/θμιας Ν. Κορινθίας ..... ποιος καλός άνθρωπος άραγε να κάλυψε τη διαφορά?


Και βέβαια όλοι!!!!! οι άλλοι εκπαιδευτικοί της λοιπής Ελλάδας της Π/θμιας αλλά και της Δ/θμιας εκπ/σης.....έμειναν απλήρωτοι.....αφού οι 6.000 δε φτάνουν ούτε για στραγάλια....

Περιμένω εξηγήσεις.....

Αλήθεια ο κωδικός 500 πρόσθετες και παρεπόμενες παροχές 24.000 γιατί είναι με μπόλντ?.....έχει τίποτε το ιδιαίετερο?....ή επάνω στη βιασύνη?

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 16/10/2011 01:52:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 02:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Δεν ξέρω από που έχεις φέρει το κομμάτι αυτό

Από τον προϋπολογισμό της χώρας για το έτος 2011 που αφορά τις δαπάνες του Υπουργείου Παιδείας...

quote:
αλλά να σε ενημερώσω ότι οι υπερωρίες στον κωδικό 0516 και όχι 516 (μικρό το κακό) για τους δασκάλους και τους αναπληρωτές μόνο της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Κορινθίας για το Σχ. έτος 2010-2011 έκλεισε πολύ πάνω από τις 6.000 που μας φέρνεις.

Δεν μπορεί να είσαι τόσο ηλίθιος... Αλλά πάλι... πώς να το εξηγήσω...

Στην τρίτη στήλη του προϋπολογισμού φαίνεται ο φορέας. Στην εικόνα λέει "Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων". Οι δάσκαλοι και αναπληρωτές δεν πληρώνονται από τις πιστώσεις της Γ.Γ. Θρησκευμάτων αλλά από τον τομέα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Το ποσό των 6.000 αφορά τις υπερωρίες αυτών που απασχολούνται στο συγκεκριμένο φορέα. Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, το ποσό των υπερωριών που προβλέφθηκε για το 2011 ήταν 9.500.000 ευρώ.

Ω,ρε κάτι υπαλλήλους που πληρώνουμε και τους εμπιστευόμαστε και τη μισθοδοσία μας...

quote:
Να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι εκπαδευτικοί στις λοιπές Διευθύνσεις και Γραφεία έμειναν απλήρωτοι αφού το ποσό αυτό ήδη έχει υπερκαλυφτεί μόνο και μόνο από τους εκπαιδευτικούς τις Π/θμιας του Ν. Κορινθίας?

Αν πλήρωσες τους δασκάλους από τα κονδύλια της Γ.Γ. Θρησκευμάτων, ως παπάδες, τότε, ναι. Οι υπόλοιποι έμειναν απλήρωτοι.

Αν πάλι τους πλήρωσες από τα κονδύλια της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, τότε περισσεύουν ακόμη 9.494.000 ευρώ για τους υπόλοιπους...

quote:
Δείξε μας λοιπόν όλο το έγγραφο (αρ. πρωτοκόλλου και συντάκτη)

Ο συντάκτης... χμμμ... κάτσε να δω...α, τον βρήκα!

Η Υπουργός
Άννα Διαμαντοπούλου

Πάντως αν δεν μπορείς να βρεις αυτό το έγγραφο ενώ σου έχω πει τόσες φορές ποιο είναι, είσαι για γέλια... Θα μου πεις πως το ξέρεις αυτό, αλλά απλά στο υπενθύμισα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 02:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon:
quote:
"Στην εικόνα λέει "Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων". Οι δάσκαλοι και αναπληρωτές δεν πληρώνονται από τις πιστώσεις της Γ.Γ. Θρησκευμάτων αλλά από τον τομέα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Το ποσό των 6.000 αφορά τις υπερωρίες αυτών που απασχολούνται στο συγκεκριμένο φορέα."

Τότε να μας εξηγήσεις ο κωδικός 342 με τα 3.014.000 τι αφορά!!
3.014.000 σε σε Ι.Δ.Ο.Χ. και εποχιακό προσωπικό στα περί Θρησκευμάτων.....
Για καντηλανάφτισσες προορίζονταν ή ψαλτάδες?....ή προσλαμβάνουν παπάδες έκτακτα το Πάσχα που έχει πολλές λειτουργίες?

Σκάναρε λοιπόν τη πρώτη σελίδα και άσε τα λόγια....

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 16/10/2011 02:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 02:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Τότε να μας εξηγήσεις ο κωδικός 342 με τα 3.014.000 τι αφορά!!
3.014.000 σε σε Ι.Δ.Ο.Χ. και εποχιακό προσωπικό στα περί Θρησκευμάτων....

Θα ήθελα πολύ να σε εξυπηρετήσω αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω. Δεν τον βγάζω τον προϋπολογισμό εγώ, τον βγάζει το Υπουργείο Παιδείας.

Μπορείς να τους ρωτήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν.

quote:
Σκάναρε λοιπόν τη πρώτη σελίδα και άσε τα λόγια....

Αντί γι'αυτό, θα σου δώσω το τμήμα που αναφέρεται στις υπερωρίες των δασκάλων που πληρώνονται από τον Τομέα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (αυτών που εσύ τους πλήρωνες για ... παπάδες από τα κονδύλια της Γ.Γ. Θρησκευμάτων).

Έτσι, για να μην πληρώνεις άλλα αντ' άλλων.

Ω, ρε κάτι υπαλλήλους που πληρώνουμε... Πάντως το βασικό μου ερώτημα "Γιατί πτωχεύσαμε", απαντήθηκε. Να'σαι καλά!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 03:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Θα ήθελα πολύ να σε εξυπηρετήσω αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω. Δεν τον βγάζω τον προϋπολογισμό εγώ, τον βγάζει το Υπουργείο Παιδείας.

Μπορείς να τους ρωτήσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν.



Εγώ δεν έχω τις παρτίδες που έχεις εσύ....ώστε να σου δώσουν τον προϋπολογισμό.

quote:
macedon
Αντί γι'αυτό, θα σου δώσω το τμήμα που αναφέρεται στις υπερωρίες των δασκάλων που πληρώνονται από τον Τομέα πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (αυτών που εσύ τους πλήρωνες για ... παπάδες από τα κονδύλια της Γ.Γ. Θρησκευμάτων).

Έτσι, για να μην πληρώνεις άλλα αντ' άλλων.


Δημιουργείς περισσότερα προβλήματα αντί να λύνεις τα ήδη υπάρχων.

Θες να μας πεις ότι ο 352 της Π/θμιας Εκπ/σης που αφορά τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις των Ι.Δ.Ο.Χ και του εποχιακού προσωπικού είναι μόλις 44.000 ενώ ο αντίστοιχος κωδικός της Γ. Γραμματείας Θρησκευμάτων είναι 846.000?....λίγο δύσκολο...για βάλε λίγο το μυαλουδάκι σου να δουλέψει.....

Πάντως και πάλι θα σε απογοητεύσω και θα σου σκανάρω τις ασφαλιστικές εισφορές των Ι.Δ.Ο.Χ. του Ν. Κορινθίας....εκεί να δεις τι έκπληξη σε περιμένει....

quote:
macedon
Ω, ρε κάτι υπαλλήλους που πληρώνουμε... Πάντως το βασικό μου ερώτημα "Γιατί πτωχεύσαμε", απαντήθηκε. Να'σαι καλά!

Εγώ καλά είμαι.....εσύ δε βλέπω να είσαι καλά....

Ναι....μην το ξεχάσω για το ερώτημα που θέτεις....όταν η Ελληνική πολιτεία κάνει απόσπαση ενός δασκάλου σε πρεσβεία γιατί έκρινε ότι η παρουσία του (κάποιος μια μέρα της χτύπησε την πόρτα και της μίλησε για τον macedon.....και τη χρησιμότητά του ) ήταν απαραίτητη εκεί.....πραγματικά απαντάει στο ερώτημα που θέτεις.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 16/10/2011 03:17:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 04:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios

quote:
Εγώ δεν έχω τις παρτίδες που έχεις εσύ....ώστε να σου δώσουν τον προϋπολογισμό.

Τον ζήτησα προσωπικά από την υπουργό και μου τον έδωσε χέρι-χέρι. Είχε και αφιέρωση...

Αλλά, να σου πω και κάτι να μαθαίνεις, μια και σέρνεται και εφεδρεία και με τα προσόντα σου ... σε βλέπω να αλλάζεις ειδικότητα:

Ο προϋπολογισμός ενός υπουργείου είναι υπουργική απόφαση. Χμμ... δεν το ήξερες αλλά να που το έμαθες. Α, σου έχω κι άλλα: Εδώ και λίγο καιρό όλοι οι νόμοι (υπουργικές αποφάσεις, προεδρικά διατάγματα, κτλ.) δημοσιεύονται. Από πότε δημοσιεύονται;

Από πρόσφατα... Από το 1833!

Πάμε παρακάτω...

quote:
Θες να μας πεις ότι ο 352 της Π/θμιας Εκπ/σης που αφορά τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις των Ι.Δ.Ο.Χ και του εποχιακού προσωπικού είναι μόλις 44.000 ενώ ο αντίστοιχος κωδικός της Γ. Γραμματείας Θρησκευμάτων είναι 846.000?

Εγώ δεν θέλω να πω τίποτε για τον 352 της Πρωτοβάθμιας. Δεν τον γνωρίζω τι είναι και υποθέτω πως δεν με γνωρίζει κι αυτός. Ούτε γνωρίζω τι δουλειά κάνει. Δεν με απασχολεί άλλωστε. Τις δουλειές αυτές τις αφήνουμε στους βοηθούς λογιστές. Μαζί με την εντολή να φτιάχνουν κανα καφέ και να βγάζουν καμια φωτοτυπία...

quote:
Πάντως και πάλι θα σε απογοητεύσω και θα σου σκανάρω τις ασφαλιστικές εισφορές των Ι.Δ.Ο.Χ. του Ν. Κορινθίας....εκεί να δεις τι έκπληξη σε περιμένει....

Καλά, δεν νομίζω να απογοητευτώ και ιδιαίτερα αλλά πάλι... τι να σου πω... αν θέλεις τόσο πολύ, σκάναρέ το... Άμα θες πάντως, να σου δώσω το κινητό της Διαμαντοπούλου να της πεις να το διορθώσει...

Μα τόσοι αριθμοπνίχτες μέσα στο Υπουργείο, τόσοι επιστήμονες στο Υπουργείο Οικονομικών (το οποίο προεγκρίνει τους προϋπολογισμούς των άλλων υπουργείων), τόσες επιτροπές και τους έβαλε τα γυαλιά ο βοηθός λογιστή από το Κιάτο! Μπράβο σου, να ξέρεις ότι εγώ σε θαυμάζω! Μην κοιτάς που δεν μπορείς να μοιράσεις 2 γαϊδουριών άχυρα, στους προϋπολογισμούς είσαι αστέρι...

quote:
Εγώ καλά είμαι.....εσύ δε βλέπω να είσαι καλά....

Κι εγώ μια χαρά είμαι. Ποτέ ίσως δεν ήμουν καλύτερα... Σ'ευχαριστώ που νοιάζεσαι πάντως.

quote:
όταν η Ελληνική πολιτεία κάνει απόσπαση ενός δασκάλου σε πρεσβεία γιατί έκρινε ότι η παρουσία του (κάποιος μια μέρα της χτύπησε την πόρτα και της μίλησε για τον macedon.....και τη χρησιμότητά του ) ήταν απαραίτητη εκεί.....πραγματικά απαντάει στο ερώτημα που θέτεις.

Καλά, μην μου πεις ότι κοτζάμ βοηθός λογιστή, με θέση στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Κορινθίας, που βγάζει μισθοδοσίες (όπως τις βγάζει τέλος πάντων), δεν έχει ακούσει για το Ν.2413 (άλλαξε τώρα) και τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών στο εξωτερικό;

Κάτσε τώρα να σου πω τι έγινε για να ζηλέψεις...

Αποσπαστήκαμε το 2002 τέσσερις εκπαιδευτικοί στις Η.Π.Α. (ήταν η πρώτη χρονιά που γινόταν αποσπάσεις για σχολεία εκεί). Επειδή εγώ είχα proficiency και επειδή ήμουν πρώτος στους πίνακες για ΗΠΑ, έχοντας το μέγιστο των μορίων, πήγα στην πρώτη μου προτίμηση που ήταν η Καλιφόρνια. Εκεί έκατσα ένα χρόνο. Το 2003 η συνάδελφος που ήταν στην Πρεσβεία έφυγε και απ' όσους ήμασταν εκεί ήμουν ο μόνος που είχε μεταπτυχιακό στους υπολογιστές και μιλούσε καλά αγγλικά. Έτσι με ζήτησαν στην Πρεσβεία, στην Ουάσιγκτον, γιατί το Γραφείο Εκπαίδευσης ήθελε κάποιον να ξέρει να χειρίζεται υπολογιστές.

Μετά από ένα χρόνο στην Ουάσιγκτον, μετακινήθηκα πάλι στη Νέα Υόρκη, όπου έκατσα άλλα τέσσερα χρόνια, ένα παραπάνω από την πενταετία, επειδή είχα καρκίνο και ακολουθούσα θεραπεία...

Τώρα, για το αν ήμουν απαραίτητος, μια ματιά στο site του Γραφείου Εκπαίδευσης της Πρεσβείας, θα σε πείσει για του λόγου το αληθές. 7 χρόνια μετά την αποχώρησή μου από κει, δεν βρέθηκε κανείς να αλλάξει το e-mail του γραφείου στην ιστοσελίδα. Ακόμη macedon@greekembassy.org είναι

Ειλικρινά όμως, λυπάμαι που δεν αποσπούν στο εξωτερικό βοηθούς λογιστών ή χειριστές φωτοτυπικού αλλά μόνο εκπαιδευτικούς. Τι να κάνω τώρα γι'αυτό; Δεν κάνω εγώ τις αποσπάσεις ... αν τις έκανα εγώ βεβαίως να σε έστελνα έξω.

Κάνε αν θέλεις μια εισήγηση στο υπουργείο και πες τους "Είμαι ειδικευμένος βοηθός λογιστή, έχω μετεκπαιδευτεί στο τάδε φωτοτυπικό, γνωρίζω και το χειρισμό απ'όλες τις καφετιέρες της BRAUN, ζητάω απόσπαση στο εξωτερικό".

Και, πού ξέρεις... Αν σου κάτσει;


macedon

Edited by - macedon on 16/10/2011 04:08:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 23:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Τον ζήτησα προσωπικά από την υπουργό και μου τον έδωσε χέρι-χέρι. Είχε και αφιέρωση...

Αλλά, να σου πω και κάτι να μαθαίνεις, μια και σέρνεται και εφεδρεία και με τα προσόντα σου ... σε βλέπω να αλλάζεις ειδικότητα:

Ο προϋπολογισμός ενός υπουργείου είναι υπουργική απόφαση. Χμμ... δεν το ήξερες αλλά να που το έμαθες. Α, σου έχω κι άλλα: Εδώ και λίγο καιρό όλοι οι νόμοι (υπουργικές αποφάσεις, προεδρικά διατάγματα, κτλ.) δημοσιεύονται. Από πότε δημοσιεύονται;

Από πρόσφατα... Από το 1833!

Πάμε παρακάτω...



Tότε γιατί δεν τους διαβάζεις?
Πάντως χαίρομαι που η υπουργός σου έδωσε χέρι χέρι τον προϋπολογισμό....ξέρεις ο όμοιος στον όμοιο.....

quote:
macedon
Εγώ δεν θέλω να πω τίποτε για τον 352 της Πρωτοβάθμιας. Δεν τον γνωρίζω τι είναι και υποθέτω πως δεν με γνωρίζει κι αυτός. Ούτε γνωρίζω τι δουλειά κάνει. Δεν με απασχολεί άλλωστε. Τις δουλειές αυτές τις αφήνουμε στους βοηθούς λογιστές. Μαζί με την εντολή να φτιάχνουν κανα καφέ και να βγάζουν καμια φωτοτυπία...

Δασκαλάκος και να δώσει εντολή στον αναπληρωτή και κατ' ουσίαν εκκαθαριστή....θα πρέπει να είναι τουλάχιστον Διευθυντής Διεύθυνσης.....γιατί ο Προϊστάμενος τους ενός από τα δύο Γραφεία ακόμη φυσάει το γιαούρτι.....είχε κάτι απόψεις σαν κι εσένα και έφτασε στο σημείο να υποβάλλει την παραίτησή του εάν δεν υποχωρούσα σε μία κόντρα που είχαμε με διαιτητή τον ίδιο τον Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας...... δεν την υπέβαλε όμως κι ας μην υποχωρούσα.
Πόσο μάλλον ένας αποσπασμένος δασκαλάκος....όπως είπες για τις μπατσοδουλιές σας έχουμε.

quote:
macedon
Καλά, δεν νομίζω να απογοητευτώ και ιδιαίτερα αλλά πάλι... τι να σου πω... αν θέλεις τόσο πολύ, σκάναρέ το... Άμα θες πάντως, να σου δώσω το κινητό της Διαμαντοπούλου να της πεις να το διορθώσει...

Μα τόσοι αριθμοπνίχτες μέσα στο Υπουργείο, τόσοι επιστήμονες στο Υπουργείο Οικονομικών (το οποίο προεγκρίνει τους προϋπολογισμούς των άλλων υπουργείων), τόσες επιτροπές και τους έβαλε τα γυαλιά ο βοηθός λογιστή από το Κιάτο! Μπράβο σου, να ξέρεις ότι εγώ σε θαυμάζω! Μην κοιτάς που δεν μπορείς να μοιράσεις 2 γαϊδουριών άχυρα, στους προϋπολογισμούς είσαι αστέρι...




Το ξέρω ότι με θαυμάζεις βλέπεις σου σου έχω βάλει όχι απλά γυαλιά...ολόκληρα ματομπούκαλα σε πολλά θέματα.

Για πάμε λοιπόν στο θέμα μας.....

Έγραψες ότι ο προϋπολογισμός του 352 της Π/θμιας Εκπ/σης που αφορά τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις των Ι.Δ.Ο.Χ και του εποχιακού προσωπικού είναι 44.000 για το 2011.

Ας δούμε πόσες ήταν οι ασφαλιστικές εισφορές των Ι.Δ.Ο.Χ. μόνο για τους μήνες Απρίλιο και Μάρτιο του 2011 και μόνο για τον Ν. Κορινθίας.



Για τον Μάρτιο λοιπόν ήταν 45.136,12 και για τον Απρίλιο 53.900,21.....και μόνο στον Νομό Κορινθίας.......πόσο μας είχες πει ότι ήταν για όλο το έτος του 2011 και για όλη την Ελλάδα?
44.000,00


Να σε χαίρονται!!!!

quote:
macedon
Κι εγώ μια χαρά είμαι. Ποτέ ίσως δεν ήμουν καλύτερα... Σ' ευχαριστώ που νοιάζεσαι πάντως.

Είναι να μη νοιάζεται κανείς για τον συνάνθρωπό του όταν βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση όπως η δική σου?
Μην απελπίζεσαι όμως, είναι της ηλικίας τα καμώματα, δεν είσαι ο μόνος.

-Και μία συμβουλή ακόμη....κάνε λίγο υπομονή ώστε να λες παραμυθάκια μόνο στα εγγονάκια σου.......μη σπαταλάς το ταλέντο σου εδώ.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 16/10/2011 23:04:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2011, 23:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Καλά, μην μου πεις ότι κοτζάμ βοηθός λογιστή, με θέση στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Κορινθίας, που βγάζει μισθοδοσίες (όπως τις βγάζει τέλος πάντων), δεν έχει ακούσει για το Ν.2413 (άλλαξε τώρα) και τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών στο εξωτερικό;

Κάτσε τώρα να σου πω τι έγινε για να ζηλέψεις...

Αποσπαστήκαμε το 2002 τέσσερις εκπαιδευτικοί στις Η.Π.Α. (ήταν η πρώτη χρονιά που γινόταν αποσπάσεις για σχολεία εκεί). Επειδή εγώ είχα proficiency και επειδή ήμουν πρώτος στους πίνακες για ΗΠΑ, έχοντας το μέγιστο των μορίων, πήγα στην πρώτη μου προτίμηση που ήταν η Καλιφόρνια. Εκεί έκατσα ένα χρόνο. Το 2003 η συνάδελφος που ήταν στην Πρεσβεία έφυγε και απ' όσους ήμασταν εκεί ήμουν ο μόνος που είχε μεταπτυχιακό στους υπολογιστές και μιλούσε καλά αγγλικά. Έτσι με ζήτησαν στην Πρεσβεία, στην Ουάσιγκτον, γιατί το Γραφείο Εκπαίδευσης ήθελε κάποιον να ξέρει να χειρίζεται υπολογιστές.

Μετά από ένα χρόνο στην Ουάσιγκτον, μετακινήθηκα πάλι στη Νέα Υόρκη, όπου έκατσα άλλα τέσσερα χρόνια, ένα παραπάνω από την πενταετία, επειδή είχα καρκίνο και ακολουθούσα θεραπεία...

Τώρα, για το αν ήμουν απαραίτητος, μια ματιά στο site του Γραφείου Εκπαίδευσης της Πρεσβείας, θα σε πείσει για του λόγου το αληθές. 7 χρόνια μετά την αποχώρησή μου από κει, δεν βρέθηκε κανείς να αλλάξει το e-mail του γραφείου στην ιστοσελίδα. Ακόμη macedon@greekembassy.org είναι


Μάλιστα......είχες πάρει το πτυχίο του Δάσκαλου και μετά πήγες και έκανες μεταπτυχιακό στους υπολογιστές......δηλαδή εγώ πήρα το πτυχίο Λογιστικής και αν θέλω μπορώ να πάω για μεταπτυχιακό σε κάποιον κλάδο της Ιατρικής.........δεν είναι εδώ όμως το θέμα.

Το θέμα είναι ότι ολόκληρη πρεσβεία και δεν είχε έναν άνθρωπο με γνώσεις στους υπολογιστές, ώστε να τον βάλει στο Γραφείο Εκπαίδευσης.....ευτυχώς όμως που έφτασαν εκεί οι πρώτοι δάσκαλοι και έτσι μία από αυτούς που είχε μεταπτυχιακό στους Υπολογιστές ανέλαβε τα καθήκοντά της στην Πρεσβεία για να δουλέψουν επιτέλους οι Υπολογιστές της πρεσβείας του Γραφείου Εκπαίδευσης εκεί.

Όμως η συνάδελφος δασκάλα που ήταν εκεί από το 2002....έφυγε τον επόμενο χρόνο αφήοντάς τους στα κρύα του λουτρού.....και τότε ένα πέπλο απελπισίας απλώθηκε στην πρεσβεία μας εκεί!

Η καλή τύχη όμως της Ελλάδας δεν την εγκατέλειψε και είχε μεταπτυχιακό στους Υπολογιστές και ο macedon!....έτσι άρον άρον τον έφεραν στην πρεσβεία!!!!

Δυστυχώς όμως τον επόμενο χρόνο έφυγε ο macedon και το Γραφείο Εκπαίδευσης της Πρεσβείας έμεινε και πάλι ορφανό από πληρφορικάριους.....και μάλιστα μέχρι σήμερα!!! αφού οι υπόλοιποι εκεί δεν ξέρουν υπολογιστές και δεν έχουν αλλάξει το e-mail την πατρότητα του οποίου την έχει καπαρώσει ο macedon κατά τα λεγόμενά του.

quote:
macedon
Ειλικρινά όμως, λυπάμαι που δεν αποσπούν στο εξωτερικό βοηθούς λογιστών ή χειριστές φωτοτυπικού αλλά μόνο εκπαιδευτικούς. Τι να κάνω τώρα γι'αυτό; Δεν κάνω εγώ τις αποσπάσεις ... αν τις έκανα εγώ βεβαίως να σε έστελνα έξω.

Κάνε αν θέλεις μια εισήγηση στο υπουργείο και πες τους "Είμαι ειδικευμένος βοηθός λογιστή, έχω μετεκπαιδευτεί στο τάδε φωτοτυπικό, γνωρίζω και το χειρισμό απ'όλες τις καφετιέρες της BRAUN, ζητάω απόσπαση στο εξωτερικό".

Και, πού ξέρεις... Αν σου κάτσει;



Πας γυρεύοντας δηλαδή......καλά ότι πεις.....ας δούμε στο επόμενο μήνυμα μου γιατί γίνονται οι λαμογιές με τις αποσπάσεις σε εκτός υπηρεσίας καθήκοντα.

Γιατί την απόσπαση την πήρες σαν δάσκαλος για να διδάξεις στα παιδιά της ομογένειας και όχι ως διοικητικός υπάλληλος της πρεσβείες....το μάμαλο όμως είναι ισχυρό κίνητρο ώστε όσοι έχουν βύσμα αντί να κάτσουν και να μάθουν τα παιδιά γράμματα ως οφείλουν να παίρνουν απόσπαση στην απόσπαση για να φορτώνουν τις τσέπες τους με το μάμαλο εις βάρος του Έλληνα που είναι υποχρεωμένος να πληρώνει από την τσέπη του τις γνωριμίες ενός δάσκαλου και τις πρόσθετες αμοιβές του....
....βέβαια εδώ που τα λέμε κερδισμένος δε βγήκες μόνο εσύ αλλά και τα παιδιά!.....θα τους δίδασκες ότι η Θράκη ήταν Ελληνική ήδη από το 1912....και αν σε ξεμπρόστιαζε κανά πιτσιρίκι θα τους έλεγες....ε! λάθος μωρέ....το συνέδεσα με κάτι γεγονότα του 1954...

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"


Edited by - europaios2 on 17/10/2011 00:21:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι βλέπουμε κύριοι στις παραπάνω εικόνες?
Το μεγαλείο της Ελλάδας και έναν από τους πολλούς λόγους που κατέρρευσε η οικονομία μας.

Η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός πήρε 6.933,51 ευρουλάκια τη στιγμή που κάποιοι άλλοι συνάνθρωποι μας είναι άνεργοι.
Το θέμα είναι τα δικαιούταν? Σαφώς και όχι!....οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών σε χώρους πέρα της διδασκαλίας τους οφείλεται καθαρά σε λόγους ίδιου συμφέροντος.
Οι εκπαιδευτικοί (αυτοί που έχουν μεγάλο βύσμα) εκμεταλλεύονται τις γνωριμίες τους και αντί να διδάσκουν στα σχολεία ως οφείλουν, βόσκουν μακρυά από αυτά.
Γιατί το κάνουν αυτό? Μα φυσικά για τα φράγκα γιατί άλλο?

Η εν λόγω εκπαιδευτικός εκμεταλλεύτηκε τον νόμο που οι βολευτές έχουν ψηφίσει για να βολεύουν τους δικούς τους και πήγε σε γραφείο Βολευτή....έτσι όχι μόνο δε δούλευε και κοπροσκύλιαζε αλλά έκανε λέει και υπερωρίες......μα εκεί είναι το ζουμί!

Σε πολλούς δεν τους αρέσει μόνο να κάθονται, αλλά και να πληρώνονται και από πάνω!
Τι κάνουν λοιπόν? (με την προϋπόθεση πάντα ότι έχουν μεγάλο βύσμα) παίρνουν απόσπαση εκεί που βρίσκεται το βύσμα.
Το βύσμα όχι μόνο τους καλύπτει σε κοπάνες κ.λ.π. αλλά τους δίνει και αβέρτα κουβέρτα υπερωρίες......πολύ δουλειά εκεί που πάνε μακρυά από τα σχολεία.....πολύ δουλειά!....τόση πολύ δουλειά που κάνουν και υπερωρίες για να προλάβουν να τα βγάλουν πέρα.

Η παραπάνω κυρία μάλιστα πήρε απόσπαση σε γραφείο βουλευτή κόμματος του λαού.....όχι παίζουμε!.....ο λαός πάνω απ' όλα και το συμφέρον της χώρας....πες τα βρε macedon....πέστα.......γιατί κάτι europaioi έχουν πάρει πολύ φόρα!


ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ




Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2011, 00:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
γιατί ο Προϊστάμενος τους ενός από τα δύο Γραφεία ακόμη φυσάει το γιαούρτι.....είχε κάτι απόψεις σαν κι εσένα και έφτασε στο σημείο να υποβάλλει την παραίτησή του εάν δεν υποχωρούσα σε μία κόντρα που είχαμε με διαιτητή τον ίδιο τον Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας

Όχι ρε π... μου... Και; Τι έγινε; Μη μας κρατάς σε αγωνία...

quote:
δεν την υπέβαλε όμως κι ας μην υποχωρούσα.

Α, οκ. Ησύχασα!

quote:
Πόσο μάλλον ένας αποσπασμένος δασκαλάκος

Λέγοντας "αποσπασμένος"; Αποσπάστηκα και δεν το ξέρω; Και είχα σκοπό τη Δευτέρα να πάω στο γραφείο μου... Μπορείς τουλάχιστον σε παρακαλώ να μου πεις πού αποσπάστηκα; Και για πόσο;

quote:
Το ξέρω ότι με θαυμάζεις βλέπεις σου σου έχω βάλει όχι απλά γυαλιά...ολόκληρα ματομπούκαλα σε πολλά θέματα.

Ναι, ναι... Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

quote:
Έγραψες ότι ο προϋπολογισμός του 352 της Π/θμιας Εκπ/σης που αφορά τις ασφαλιστικές υποχρεώσεις των Ι.Δ.Ο.Χ και του εποχιακού προσωπικού είναι 44.000 για το 2011.

Εγώ δεν έγραψα τίποτε. Η υπουργός έγραψε, στον προϋπολογισμό του 2011 για το Υπουργείο παιδείας, στη σελίδα 13.

quote:
Ας δούμε πόσες ήταν οι ασφαλιστικές εισφορές των Ι.Δ.Ο.Χ. μόνο για τους μήνες Απρίλιο και Μάρτιο του 2011 και μόνο για τον Ν. Κορινθίας.

Και δε βλέπουμε; Τι έχουμε να χάσουμε σάμπως;

quote:
Για τον Μάρτιο λοιπόν ήταν 45.136,12 και για τον Απρίλιο 53.900,21.....και μόνο στον Νομό Κορινθίας

Πώ πώωωω! Και τώρα;

quote:
πόσο μας είχες πει ότι ήταν για όλο το έτος του 2011 και για όλη την Ελλάδα? 44.000,00

Εγώ δεν είπα τίποτε. Ούτε ξέρω τι είναι αυτό, ούτε με απασχολεί.
Η υπουργός το έγραψε, κάντης παράπονα αν δεν σ'αρέσει.

quote:
Να σε χαίρονται!!!!

Ευχαριστώ. Αλλά γιατί;

quote:
Και μία συμβουλή ακόμη....κάνε λίγο υπομονή ώστε να λες παραμυθάκια μόνο στα εγγονάκια σου.......μη σπαταλάς το ταλέντο σου εδώ.

Μπα, η θητεία μου σαν διευθυντής λήγει τον Ιούλιο του 2015. Μετά σκέφτομαι για παραπάνω... Με 30 μετρήσιμα μόρια το 2015, ε... κάτι θα γίνει. Εσύ τι λες;

quote:
Μάλιστα......είχες πάρει το πτυχίο του Δάσκαλου και μετά πήγες και έκανες μεταπτυχιακό στους υπολογιστές......δηλαδή εγώ πήρα το πτυχίο Λογιστικής και αν θέλω μπορώ να πάω για μεταπτυχιακό σε κάποιον κλάδο της Ιατρικής

To μεταπτυχιακό μου είναι στη "Διδακτική των Φυσικών Επιστημών και στις Νέες Τεχνολογίες" και το έκανα στο Παιδαγωγικό του ΑΠΘ.

Το διδακτορικό μου στη "Διοίκηση της Εκπαίδευσης" το έκανα στο εξωτερικό.

quote:
Το θέμα είναι ότι ολόκληρη πρεσβεία και δεν είχε έναν άνθρωπο με γνώσεις στους υπολογιστές, ώστε να τον βάλει στο Γραφείο Εκπαίδευσης

Αχ, ξερόλα βοηθέ λογιστή. Όχι μόνον δεν ξέρεις την τύφλα σου, αλλά δεν ξέρεις και τι να ανοίξεις να ξεστραβωθείς... Άκου λοιπόν βοηθέ λογιστή των ΤΕΙ:

Η Πρεσβεία ανήκει στο ΥΠΕΞ ενώ το Γραφείο Εκπαίδευσης (όπως και όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες του εξωτερικού διαφόρων υπουργείων) είναι αυτόνομο, ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας και απλά εποπτεύεται από τον πρέσβη (όπως όλες οι δημόσιες υπηρεσίες του εξωτερικού). Δεν μπορεί όμως να πάρει κανείς έναν υπάλληλο του ΥΠΕΞ και να τον βάλει είτε στο Γραφείο Εκπαίδευσης (που ανήκει σε άλλο υπουργείο) είτε στο γραφείο τουρισμού (που επίσης ανήκει σε άλλο υπουργείο) είτε σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που ανήκει σε άλλο υπουργείο.

Αν δεν το καταλαβαίνεις, πες μου.

quote:
και το Γραφείο Εκπαίδευσης της Πρεσβείας έμεινε και πάλι ορφανό από πληρφορικάριους.....και μάλιστα μέχρι σήμερα!!! αφού οι υπόλοιποι εκεί δεν ξέρουν υπολογιστές και δεν έχουν αλλάξει το e-mail την πατρότητα του οποίου την έχει καπαρώσει ο macedon κατά τα λεγόμενά του.

Γιατί δεν το ελέγχεις μόνος σου: Πάνε εδώ και δες τι γράφει στο κάτω μέρος της σελίδας. Αυτό μπήκε εκεί το Σεπτέμβριο του 2003.

Αν δεν το βρίσκεις, πες μου

quote:
ας δούμε στο επόμενο μήνυμα μου γιατί πως γίνονται οι λαμογιές με τις αποσπάσεις σε εκτός υπηρεσίας καθήκοντα.

Εκτός υπηρεσίας καθήκοντα οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών σε ελληνόγλωσσες μονάδες του εξωτερικού; T' ακούσαμε κι αυτό.

quote:
Γιατί την απόσπαση την πήρες σαν δάσκαλος για να διδάξεις στα παιδιά της ομογένειας και όχι ως διοικητικός υπάλληλος της πρεσβείες

"Η στελέχωση των γραφείων των μορφωτικών εκπαιδευτικών συμβούλων και των συντονιστών εκπαίδευσης γίνεται με εκπαιδευτικούς και διοικητικούς υπαλλήλους αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας που υπηρετούν στο εξωτερικό". (άρθρο 18, παρ. 2 Ν.2413/1996)

Για λόγους οικονομίας όμως, δεν αποσπώνται διοικητικοί υπάλληλοι, καθώς έναν διοικητικό υπάλληλο δεν μπορείς να τον βάλεις στο σχολείο, αν προκύψει ανάγκη. Τον εκπαιδευτικό τον βάζεις όπου θέλεις. Κατάλαβες βοηθέ λογιστή;

quote:
το μάμαλο όμως είναι ισχυρό κίνητρο ώστε όσοι έχουν βίσμα αντί να κάτσουν και να μάθουν τα παιδιά γράμματα ως οφείλουν να παίρνουν απόσπαση στην απόσπαση

Η μετακίνηση του αποσπασμένου εκπαιδευτικού από γραφείο σε σχολείο και το ανάποδο, δεν θεωρείται απόσπαση (αφού είναι ήδη αποσπασμένος). Επίσης δεν έχει καμία επίπτωση στο επιμίσθιο που είναι το ίδιο σε όποια θέση κι αν υπηρετείς στην ίδια χώρα και καθορίζεται με υπουργική απόφαση, με την τελευταία να έχει υπογραφεί το ... 2000.

quote:
για να φορτώνουν τις τσέπες τους με το μάμαλο εις βάρος του Έλληνα που είναι υποχρεωμένος να πληρώνει από την τσέπη του τις γνωριμίες ενός δάσκαλου και τις πρόσθετες αμοιβές του

Πρόσθετες αμοιβές δεν υπάρχουν στους αποσπασμένους του εξωτερικού, με εξαίρεση την περιοχή της Βαυαρίας, την οποία (πρόσθετη αμοιβή) επιβαρύνεται η γερμανική κυβέρνηση.

Τώρα βέβαια, αν θέλεις να δεις αποσπάσεις αργόσχολων εκπαιδευτικών, που έχουν βύσμα και αποσπώνται επί χρόνια σε άλλες αργόμισθες υπηρεσίες, ρίξε μια ματιά στις εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που αποσπώνται σε "Ιερές Μητροπόλεις" (συνολικά 50 για φέτος). Κι αν δεις τις αποφάσεις των προηγούμενων ετών, έχουν ακριβώς τα ίδια ονόματα. Αυτές γίνονται με χαρτάκι από το Μητροπολίτη, με καλή γλώσσα και εύκαμπτη μέση (ξέρεις εσύ). Μερικοί απ'αυτούς μπορεί να εξελιχτούν και να βρεθούν στις Βρυξέλλες, πού ξέρεις...

Κανένα σχόλιο;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy