ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 11:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να στεναχωρήσω κάποιους, όπως τον αγαπητό Sesostris, αλλά αξίζει τον κόπο:

«Ο μισθός μου στο κράτος»

Της ΕΛΕΝΑΣ ΑΚΡΙΤΑ. Δημοσιεύθηκε 20/3/2010
Πηγή: Τα Νέα


ΣΕ ΜΙΑ εποχή όπου όλοι γνωρίζουν την Τζούλια και ελάχιστοι τους πραγματικά αξιόλογους ανθρώπους αυτού του τόπου, σήμερα ας κάνουμε τη διαφορά.

Και ας ασχοληθούμε με μια είδηση που πέρασε στα ψιλά. Κανείς δεν τη συζήτησε, κανείς δεν τη σχολίασε, κανείς δεν της έδωσε τη σημασία που της αρμόζει.

Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος ζήτησε διακοπή της μισθοδοσίας του.

Όπως είπε στο κεντρικό δελτίο του Αlter:

«Η Εκκλησία πρέπει να συμμετέχει στον αγώνα και την προσπάθεια που γίνεται. Θεωρώντας ότι εγώ δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω, ζήτησα να επιστραφεί ο μισθός μου στο κράτος. Μια συμβολική κίνηση την οποία έκαναν και άλλοι άνθρωποι. Σκέφτηκα αφού την κάνει μια ευρωβουλευτής, γιατί να μην την κάνει και ένας επίσκοπος!».
(Να σημειώσω εδώ ότι το ίδιο έπραξε και ο Μητροπολίτης Αλεξανδρουπόλεως κ.
Άνθιμος, βάζοντας όμως την παράμετρο να μη φορολογηθούν οι επαρχιακές
μητροπόλεις!)

Η είδηση με κέντρισε και άρχισα να ψάχνω στο Διαδίκτυο ποιος είναι αυτός ο Ανθρωπος. Ακόμα περισσότερο με κέντρισαν τα ευρήματα της έρευνάς μου. Μεταφέρω εδώ μέρος του βιογραφικού του (ολόκληρο θα χρειαζόμασταν τρεις σελίδες της εφημερίδας):

Ο Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος Χατζηνικολάου γεννήθηκε το 1954 στη Θεσσαλονίκη. Σπούδασε Φυσική στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης και συνέχισε τις σπουδές του στον τομέα της Αστροφυσικής στο Πανεπιστήμιο του Ηarvard. Στη συνέχεια ασχολήθηκε με τη μελέτη της Μηχανικής των Ρευστών και της Μαθηματικής Φυσιολογίας στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), όπου έλαβε μεταπτυχιακούς τίτλους και διδακτορικό.

ΟΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ σπουδές του στο κοινό πρόγραμμα αυτών των δύο πανεπιστημίων επικεντρώθηκαν στον τομέα της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας. Αντικείμενό τους ήταν η αιμοδυναμική μελέτη του κυκλοφορικού συστήματος (καρδιάς και αγγείων) με χρήση Μηχανικής των Ρευστών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών. Συγκεκριμένα, ασχολήθηκε με την επινόηση, το σχεδιασμό και τη μελέτη μιας μη αιματηρής μεθόδου διαγνώσεως βαλβιδικών παθήσεων με τη μέθοδο της ακουστικής ανάλυσης !

Εργάστηκε ως ερευνητής και επιστημονικός συνεργάτης στο αγγειολογικό εργαστήριο του Νew Εngland Deaconess Ηospital στην Αμερική. Παράλληλα εργάστηκε ως επιστήμων στη ΝΑSΑ.

Δίδαξε σε σεμινάρια του Χάρβαρντ και στις Ιατρικές Σχολές των Πανεπιστημίων Αθηνών και Κρήτης.

Η επιστημονική και ερευνητική ενασχόλησή του με τον φυσικό κόσμο και τον άνθρωπο και η προσωπική του αναζήτηση οδήγησαν αυτό τον κορυφαίο επιστήμονα στην Ορθοδοξία. Σπούδασε Θεολογία στη Βοστώνη και ανακηρύχθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Υπήρξε διευθυντής του Κέντρου Βιοϊατρικής Ηθικής και Δεοντολογίας και πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Βιοηθικής της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Το 1989, γίνεται πρώτα μοναχός, έπειτα διάκονος και στη συνέχεια πρεσβύτερος. Από το 1990 μέχρι το 2004 διακονούσε ως εφημέριος το αγιορείτικο μετόχι της Αναλήψεως (Μονής Σίμωνος Πέτρας) στον Βύρωνα.

Το 2004 εκλέγεται Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, ενώ πριν από δύο χρόνια αναγορεύεται επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

ΑΥΤΟΣ Ο λαμπρός επιστήμων απαρνήθηκε τιμές, δόξες και πλούτη και στράφηκε στην Εκκλησία. Ο μισθός του είναι μικρότερος από 2.000 ευρώ. Αυτό τον μισθό δωρίζει στο κράτος, για να συμβάλει όπως μπορεί στην αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης. Και όπως λέει: «Αυτό είναι μια συμβολική κίνηση συμπαράστασης στον αγώνα που γίνεται για την αντιμετώπιση των οικονομικών δυσχερειών της πατρίδας μας».

Σεβασμιώτατε, με ταπεινότητα το χέρι σας φιλώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 12:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, καλημέρα!

Χωρίς να αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ιερωμένο αφού δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη περίπτωση - όπως όμως ο ίδιος αναφέρει, προσπαθεί να βοηθήσει όπως μπορεί αυτή την δύσκολη περίοδο κι αυτό τον τιμάει - θα πω ότι σαφώς κι υπάρχουν ιερωμένοι οι οποίοι θεωρούν αυτό που κάνουν ως λειτούργημα κι επιθυμούν πραγματικά να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους και τους γύρω τους, όπως ακριβώς επιτάσσει ο λόγος του Ιησού.

Νομίζω ότι κανείς δεν θα μπορούσε να το αμφισβητήσει αυτό κι εάν το έπραττε, θα γινόταν άδικος και θα εθελοτυφλούσε.

Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ιερωμένοι οι οποίοι με τις πράξεις τους και τον βίο που διάγουν απέχουν μακράν από τον χριστιανικό τρόπο ζωής που οι ίδιοι έχουν κληθεί να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο.

Προσωπικά θεωρώ ότι σε κάθε μια "κατηγορία" - τουλάχιστον επαγγελματική - ανθρώπων, θα υπάρχουν πάντοτε κι αυτοί που τιμούν αυτό που κάνουν με τις πράξεις τους και τον τρόπο ζωής τους κι αυτοί οι οποίοι όχι.
Το ίδιο συνεπώς συμβαίνει και με τους ιερείς του Χριστιανισμού.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ, καλημέρα!

Χωρίς να αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ιερωμένο αφού δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη περίπτωση - όπως όμως ο ίδιος αναφέρει, προσπαθεί να βοηθήσει όπως μπορεί αυτή την δύσκολη περίοδο κι αυτό τον τιμάει - θα πω ότι σαφώς κι υπάρχουν ιερωμένοι οι οποίοι θεωρούν αυτό που κάνουν ως λειτούργημα κι επιθυμούν πραγματικά να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους και τους γύρω τους, όπως ακριβώς επιτάσσει ο λόγος του Ιησού.

Νομίζω ότι κανείς δεν θα μπορούσε να το αμφισβητήσει αυτό κι εάν το έπραττε, θα γινόταν άδικος και θα εθελοτυφλούσε.

Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ιερωμένοι οι οποίοι με τις πράξεις τους και τον βίο που διάγουν απέχουν μακράν από τον χριστιανικό τρόπο ζωής που οι ίδιοι έχουν κληθεί να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο.

Προσωπικά θεωρώ ότι σε κάθε μια "κατηγορία" - τουλάχιστον επαγγελματική - ανθρώπων, θα υπάρχουν πάντοτε κι αυτοί που τιμούν αυτό που κάνουν με τις πράξεις τους και τον τρόπο ζωής τους κι αυτοί οι οποίοι όχι.
Το ίδιο συνεπώς συμβαίνει και με τους ιερείς του Χριστιανισμού.


In anticipation of my resurrection...



Καλώς τον φίλο μας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σε βρήκα, φίλε μου, κι εσένα κι όλους τους υπόλοιπους!

Γιατί κάνεις quote όλο το μήνυμα μου, βρε;
Αφού καταλαβαίνω ότι απευθύνεσαι σε εμένα, γράφεις αμέσως κάτω από εμένα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς σε βρήκα, φίλε μου, κι εσένα κι όλους τους υπόλοιπους!

Γιατί κάνεις quote όλο το μήνυμα μου, βρε;
Αφού καταλαβαίνω ότι απευθύνεσαι σε εμένα, γράφεις αμέσως κάτω από εμένα.



"Αθεράπευτα αδιόρθωτος" ως Εαρινός φίλε μου....
Χάρηκα που σε ξανά'δα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Ψηλέ, καλημέρα!

Χωρίς να αναφέρομαι στον συγκεκριμένο ιερωμένο αφού δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη περίπτωση - όπως όμως ο ίδιος αναφέρει, προσπαθεί να βοηθήσει όπως μπορεί αυτή την δύσκολη περίοδο κι αυτό τον τιμάει - θα πω ότι σαφώς κι υπάρχουν ιερωμένοι οι οποίοι θεωρούν αυτό που κάνουν ως λειτούργημα κι επιθυμούν πραγματικά να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους και τους γύρω τους, όπως ακριβώς επιτάσσει ο λόγος του Ιησού.

Νομίζω ότι κανείς δεν θα μπορούσε να το αμφισβητήσει αυτό κι εάν το έπραττε, θα γινόταν άδικος και θα εθελοτυφλούσε.

Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ιερωμένοι οι οποίοι με τις πράξεις τους και τον βίο που διάγουν απέχουν μακράν από τον χριστιανικό τρόπο ζωής που οι ίδιοι έχουν κληθεί να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο.

Προσωπικά θεωρώ ότι σε κάθε μια "κατηγορία" - τουλάχιστον επαγγελματική - ανθρώπων, θα υπάρχουν πάντοτε κι αυτοί που τιμούν αυτό που κάνουν με τις πράξεις τους και τον τρόπο ζωής τους κι αυτοί οι οποίοι όχι.
Το ίδιο συνεπώς συμβαίνει και με τους ιερείς του Χριστιανισμού.



Αυτη η λογικη απαντηση ομως ταιριαζει,και στα αποσπασματα που κατηγορουνται ιερωμενοι για φυλαργυρια.Δεν βλεπω ομως να τη χρησιμοποιειται τοτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 13:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτη η λογικη απαντηση ομως ταιριαζει,και στα αποσπασματα που κατηγορουνται ιερωμενοι για φυλαργυρια.Δεν βλεπω ομως να τη χρησιμοποιειται τοτε.

(Η υπογράμμιση είναι δική μου)

Αγαπητέ skartados, επειδή με μπερδεύει λίγο η χρήση του β' προσώπου πληθυντικού αριθμού, δε μπορώ να είμαι σίγουρος εάν απευθύνεσαι σε εμένα.
Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο, νομίζω πως μέσα στο μήνυμα μου αναφέρω ότι υπάρχουν κι αρκετές περιπτώσεις όπου κάποιοι Χριστιανοί ιερείς πράττουν έργα τα οποία απέχουν μακράν από το έργο που θα όφειλαν να επιτελούν.

quote:
Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ιερωμένοι οι οποίοι με τις πράξεις τους και τον βίο που διάγουν απέχουν μακράν από τον χριστιανικό τρόπο ζωής που οι ίδιοι έχουν κληθεί να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο.

Επειδή δεν έχει βρεθεί η ευκαιρία να συνομιλήσουμε αρκετά έως τώρα, σε όλα αυτά τα χρόνια που συμμετέχω στις Συζητήσεις του Esoterica, δεν είναι λίγες οι φορές που έχω επικρίνει περιπτώσεις Χριστιανών ιερέων οι οποίοι υποπίπτουν σε διάφορα σοβαρά παραπτώματα - ανάμεσα σε αυτά κι η φιλαργυρία.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 00:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus 05/01/2011
Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί ιερωμένοι οι οποίοι με τις πράξεις τους και τον βίο που διάγουν απέχουν μακράν από τον χριστιανικό τρόπο ζωής που οι ίδιοι έχουν κληθεί να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο.

Σε επιβεβαίωση των όσων έγραψε ο φίλος Dying_Incubus στην απάντησή του προς τον Ψηλό έρχεται το παρακάτω δημοσίευμα , το οποίο προβλήθηκε και στα βραδινά δελτία ειδήσεων .

Ιερή κομπίνα από «αμαρτωλό» μοναστήρι

Ποινική δίωξη κατά παντός υπευθύνου για τα κακουργήματα της απάτης, της υπεξαίρεσης και της νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες, άσκησε η Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, για την «ιερή» κομπίνα εκατομμυρίων ευρώ που στήθηκε γύρω από το γυναικείο μοναστήρι Αναστάσεως του Κυρίου Εμμαούς, στον Λαγκαδά Θεσσαλονίκης.
Η δίωξη ασκήθηκε με βάσει το πολυσέλιδο πόρισμα των ελεγκτών του ΣΔΟΕ, στο οποίο «φωτογραφίζονται» ως εμπνευστές της απάτης δύο μοναχοί κι ένας δικηγόρος. Το ύψος της «κομπίνας» ανέρχεται σε 17 εκατ. ευρώ.
Σύμφωνα με το πόρισμα, οι μοναχοί έπειθαν πιστούς να συνάψουν τραπεζικά δάνεια για την αγορά ακινήτων τα οποία αποπλήρωνε το μοναστήρι. Εξάλλου, οι «εμπνευστές» της απάτης είχαν στήσει off shore εταιρεία στη Λιβερία προκειμένου να εκταμιεύσουν υπέρογκα δάνεια στο όνομα του μοναστηριού και να «ξεπλύνουν» με αυτό τον τρόπο μεγάλα χρηματικά ποσά.
Την περαιτέρω ποινική διερεύνηση της υπόθεσης ανέλαβε τώρα ειδικός ανακριτής.
Από το http://www.newsbomb.gr/
Αν ήταν άλλες εποχές η είδηση αυτή θα έκανε πάταγο , όμως τα τελευταία χρόνια οι πάσης φύσεως ρασοφόροι μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιου είδους «θεάρεστες» δραστηριότητες , και έτσι το τελευταίο δημοσίευμα δεν προκάλεσε και τόσο μεγάλη αίσθηση , γιατί έχουμε ζήσει και άλλες πολύ μεγαλύτερες κομπίνες εκ μέρους τους . Ωστόσο το αναφέρω , περισσότερο από περιέργεια για το πως θα αντιδράσουν οι εντός και εκτός Ελλάδος γνωστοί συνήγοροί τους στο forum , και αναμένω τα σχόλιά τους .



*

Edited by - Sesostris on 12/02/2011 00:45:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2011, 13:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεμονωμμένα περιστατικά...απλά.....φίλε Σωτήρη και τα οποία -όπως θα πεί η επίσημη ανακοίνωση- απορρίπτονται και καταδικάζονται αλλα και δεν εκφράζουν την "Επίσημη Εκκλησία"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 22:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Που τον μειωνω;Ισα-ισα λεω οτι εκανε αυτο που επρεπε να κανει ο καθε μεγαλος ηγετης στη θεση του,δηλαδη να δικαιολογησει τον πατριαρχη,που στα ματια του κοσμου ο οποιος ηταν θρησκοληπτος,δεν επρεπε με τιποτα να μειωθει.Εδω μιλαμε για πολεμο,οχι για πλακα....και ο καθε ηγετης πρεπει να φροντιζει και για το ηθικο των ανδρων του....

Εξακολουθείς να τον μειώνεις.
Ο Πατριάρχης μπορούσε να φύγει με πλοίο που του είχε εξασφαλίσει ο Υψηλάντης, ακούγοντας την προτροπή των Ελλήνων της Πόλης. Ωστόσο έκατσε να τον σκοτώσουν γιατί, όπως ο ίδιος είπε, ενδεχομένως ο θάνατός του να συγκινούσε τους Δυτικούς άρχοντες προς όφελος της Επανάστασης.

Γράφει για το θέμα η ιστορία του Ελληνικού έθνους (Εκδoτικής Αθηvώv, τόμ. ΙΒ', σ. 32 και 36):
"...Επικρίθηκε εv τoύτoις o Πατριάρxης και επικρίvεται ακόμη, επειδή έστερξε στov αφoρισμό και έστειλε τις voυθετικές εγκυκλίoυς.
Οι επικριτές όμως δεv αvαλoγίζovται τί θά πάθαιvε τo ΄Εθvoς, αv o Πατριάρxης τηρoύσε αρvητική στάση απέvαvτι στις αξιώσεις τoυ Σoυλτάvoυ.
Συμμoρφώθηκε, άλλωστε, τότε o Πατριάρxης πρoς τηv σταθερή παράδoση της Εκκλησίας, πoυ με παρόμoια στάση κατόρθωvε σε αvάλoγες κρίσιμες περιστάσεις vα σώζει τo Γέvoς.
΄Αλλωστε θα ήταv εvτελώς παράλoγη και αvεύθυvη διαφoρετική απόφαση. Αv δεv γιvόταv o αφoρισμός, ήταv σxεδόv βέβαιo, ότι θα εξovτώvovταv εκατovτάδες xιλιάδες oρθoδόξωv xριστιαvώv".

quote:
skartados:
Μα ο υψηλαντης καλα εκανε και εστειλε καραβι.Ο γρηγοριος ηταν αυτη η μεγαλη μορφη που ηξερε πως αν φυγει θα επρεπε να συναινεσει στην απεξαρτηση του νεου κρατους απο το πατριαρχειο.
Ξερεις τι ειναι ,να ηγεισαι σε κατι με παραδοση αιωνων ,οπως το πατριαρχειο,και ξαφνικα να κινδυνευει να χασει την αιγλη του στα χερια σου,οπως και τελικα εγινε;

Και να άφηνε εκατοντάδες χιλιάδες Ελλήνων στη χαντζάρα του Τούρκου!
Αν ήταν ανδρείκελο όπως θέλεις να τον παρουσιάσεις, θα την είχε κοπανήσει, γιατί κανένα ανδρείκελο δε σκέφτεται τίποτε άλλο, πέρα του τομαριού του!

quote:
skartados:
Ο πατριαρχης δεν ηταν προδοτης των τουρκων,ουτε τουρκοφιλος.Ο πατριαρχης κρατησε αυτη τη προδοτικη σταση για την επανασταση,για να μην προδοσει το πατριαρχειο και την οικουμενικοτητα της ορθοδοξιας.Αλλωστε αυτος ηταν ο ρολος του.ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ.

Άλλο και τούτο πάλι!!

quote:
skartados:
Τιποτα απο αυτα που λες δεν ισχυουν.Αν ηθελαν οι τουρκοι,τους εκαναν ολους μουσουλμανους.Τοτε ομως δεν θα ειχε χαρατσι.Θα επρεπε να τους δωσει δε και ολους προνομια.

Τότε γιατί οι μισοί την κοπάνησαν ασπάστηκαν το Ισλάμ και έγιναν Τούρκοι στην εθνική τους συνείδηση? Επειδή πίστεψαν ότι ο Αλάχ είναι ο αληθινός Θεός?


Οι Τούρκοι εξισλάμισαν όσους μπόρεσαν, εξάντλησαν την αυστηρότητά τους μέχρι ένα σημείο. Εάν είχαν περάσει αυτό το σημείο, θα έπρεπε να είχαν εξολοθρεύσει όλους τους χριστιανούς που δεν εξισλαμιζόντουσαν.
Χρειάζονταν όμως τους φόρους. Τους οποίους φόρους τους πλήρωναν σε μικρότερο βέβαια βαθμό και οι Τούρκοι.
Εάν όμως οι Έλληνες είχαν εξισλαμιστεί με τη θέλησή τους και είχαν Τουρκεύσει, οι δαπάνες των Τούρκων για τη συντήρηση στρατού ώστε να τιθασεύει τους Έλληνες θα υπερκέραζαν τη χασούρα από την υψηλή φορολόγηση, πέραν του ότι ο Τουρκικός στρατός θα γινόταν ακόμη περισσότερος και στη Διεθνή σκηνή η Τουρκία θα εμφανιζόταν ενισχυμένη κατά πολύ περισσότερο, με ότι αυτό συνεπάγεται.

quote:
skartados:
Κατα τη γνωμμη μου δε,μακαρι να μας εκαναν ολους μουσουλμανους.Τωρα θα ειμασταν 30 εκατομμυρια και δεν θα χωριζοταν το γενος μας οπως σημερα στις 2 πλευρες του αιγαιου.Με το διαιρει και βασιλευε ομως μεσω θρησκειας,εσπειραν το μισος σε ελληνες στο γενος και στη λαλια,γιατι τους ποτισαν με θρησκευτικο μισος.Χιλιαδες ανθρωποι αυτοχθωνες και με ελληνικη συνειδηση,αναγκαστηκαν να φυγουν απο εδω λογω θρησκειας.Αντιθετα τους κουρδους δεν μπορεσαν να τους χωρισουν ετσι και καποια στιογμη θα το πληρωσουν.Αν ηταν εξυπνοι,θα εκαναν τωρα τους μισους κουρδους χριστιανους και θα τους διελυαν....οπως και εμας.

Η γνώμη σου βάση της ιστορίας, είναι άκαιρη. Όσοι εξισλαμίστηκαν Τούρκευσαν. Εάν είχαν όλοι εξισλαμιστεί, θα είχαν όλοι Τουρκεύσει.

quote:
skartados:
Καθολου δεν με ενδιαφερει αν αυριο ειμαστε χριστιανοι -μουσουλμανοι-δωδεκαθειστες.Αρκει να ειμαστε ολοι το ιδιο.Αν ομως μας κανουν 25%αθεους,25% μουσουλμανους,25%δωδεκαθειστες και 25% χριστιανους,απλα τη γαμησαμε....Με αυτο τον τροπο και σημερα,οποιος γινεται μουσουλμανος στη θρακη,σιγα-σιγα αρχιζει να αισθανεται και τουρκος...

Το θρήσκευμα παίζει μεγάλο ρόλο στην εθνική συνείδηση. Λιγότερο σήμερα, αλλά εξίσου σημαντικό.
Δεν είναι τυχαίο που το Τουρκικό Προξενείο έχει ρίξει όλο το βάρος στους Πομάκους που είναι μουσουλμάνοι!
Γιατί δε ρίχνει το ίδιο βάρος και τους ορθόδοξους? -Γιατί ποιο εύκολα θα τουρκεύσει ο μουσουλμάνος Έλληνας παρά ο ορθόδοξος.

-Εάν ήμασταν στο κέντρο της Ευρώπης ή στα Δυτικά της, ούτε εμένα θα με ένοιαζε. Λόγω όμως της γεωγραφικής μας θέσης και του γείτονά μας εξ' ανατολών, η αύξηση του μουσουλμανικού στοιχείου στην Ελλάδα θα οδηγήσει κατά τη γνώμη μου σε άσχημες για εμάς καταστάσεις.

Αντιθέτως είτε η στροφή στην αθεΐα, είτε στο δωδεκάθεο, είτε στο βουδισμό κ.λ.π. δε νομίζω ότι θα έχει κάποια συνέπεια.

quote:
skartados:
Εμ,αυτο σου λεω τοσο καιρο....Οτι το πατριαρχειο κατεντησε ενα απλο ιδρυμα,εξαιτειας των απελευθερωτικων κινηματων στην οθωμανικη αυτοκρατορια.Αυτο πηγε να προλαβει ο γρηγοριος και απο την εξελιξη των πραγματων δικαιωθηκε οσον αφορα το καταντημα του πατριαρχειου,για την σταση που κρατησε απεναντι στο ξεσηκωμο....Ολα τα αλλα ειναι για ναχαμε να λεγαμε,οτι και αν εγραψε υπερ του η κατα του ο ενας και ο αλλος.Εγινε αυτο που ηθελε ο κοραης και αυτο που δυστυχως η ευτυχως επρεπε να γινει.

Να και προφήτης ο Γρηγόριος!!!!
Κινείσαι τελείως σε λάθος κατεύθυνση.

quote:
Ψηλός:
Αλλά, για να σου απαντήσω, με το χέρι στην καρδιά, όπως είπες, αν ήμουν στη θέση του Υψηλάντη, και θεωρούσα τον Πατριάρχη προδότη, όχι, δεν θα "αφόριζα" τον Πατριάρχη γιατί κάθε άλλο παρά τη διαίρεση (μόνο και μόνο στη σκέψη ως πιθανού αποτελέσματος της εκδοχής που εσύ παρουσιάζεις) είχε ανάγκη η επανάσταση, αν και οι συγκρούσεις ή/και διαφωνίες μεταξύ των επαναστατούντων δεν αποφεύχθηκαν τελικά.

Αλλά, η στάση μου θα ήταν ουδέτερη και όχι επαινετική απέναντί του.



Eγώ θα τον είχα δολοφονήσει εάν πίστευα ότι ήταν προδότης.
Ούτε κάποια διαίρεση θα ερχόταν.

Ο Υψηλάντης όμως, όχι μόνο γνώριζε ότι ο Πατριάρχης δεν ήταν προδότης, αλλά και ότι ήταν μέλος της Φιλικής Εταιρείας και μέσω αυτού (του Πατριάρχη), αγόραζε από τις φυλακές της Τουρκίας ανθρώπους του που είχαν πέσει στα χέρια των Τούρκων.

Όλα αυτά συνυπολογίστηκαν από τον Σουλτάνο με την έναρξη της επανάστασης....αλλά φτάσανε κάποιοι στο σημείο να παρουσιάσουν το Σουλτάνο, σαν καθυστερημένο που έκανε λάθος και έφαγε από βλακεία του τον Πατριάρχη, μόνο και μόνο για να θίξουν τον χριστιανισμό.

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2011, 22:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris :
Αν ήταν άλλες εποχές η είδηση αυτή θα έκανε πάταγο , όμως τα τελευταία χρόνια οι πάσης φύσεως ρασοφόροι μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιου είδους «θεάρεστες» δραστηριότητες , και έτσι το τελευταίο δημοσίευμα δεν προκάλεσε και τόσο μεγάλη αίσθηση , γιατί έχουμε ζήσει και άλλες πολύ μεγαλύτερες κομπίνες εκ μέρους τους . Ωστόσο το αναφέρω , περισσότερο από περιέργεια για το πως θα αντιδράσουν οι εντός και εκτός Ελλάδος γνωστοί συνήγοροί τους στο forum , και αναμένω τα σχόλιά τους .

Έχω πολλάκις γράψει ότι η διαφθορά βρίσκεται παντού και πρέπει να ξεριζώνεται όταν αυτή εντοπίζεται και καταγράφεται.
Απορώ λοιπόν από που πηγάζει η περιέργειά σου!

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 00:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"...Επικρίθηκε εv τoύτoις o Πατριάρxης και επικρίvεται ακόμη, επειδή έστερξε στov αφoρισμό και έστειλε τις voυθετικές εγκυκλίoυς.
Οι επικριτές όμως δεv αvαλoγίζovται τί θά πάθαιvε τo ΄Εθvoς, αv o Πατριάρxης τηρoύσε αρvητική στάση απέvαvτι στις αξιώσεις τoυ Σoυλτάvoυ.
Συμμoρφώθηκε, άλλωστε, τότε o Πατριάρxης πρoς τηv σταθερή παράδoση της Εκκλησίας, πoυ με παρόμoια στάση κατόρθωvε σε αvάλoγες κρίσιμες περιστάσεις vα σώζει τo Γέvoς.


Βλακειες στο τετραγωνο.Οταν εγιναν τα ορλωφικα με ιδεολογικο υποβαθρο την ανασυσταση του βυζαντιου,ο τοτε πατριαρχης τα στηριξε.Οταν εγινε το 21 με ιδεολογικο υποβαθρο την κηρυξη ανεξαρτητου κρατους και εκκλησιας,ο πατριαρχης την αφορισε.Ολα τα αλλα ειναι για χαχες και τουρκαλβανους....

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
skartados:
Εμ,αυτο σου λεω τοσο καιρο....Οτι το πατριαρχειο κατεντησε ενα απλο ιδρυμα,εξαιτειας των απελευθερωτικων κινηματων στην οθωμανικη αυτοκρατορια.Αυτο πηγε να προλαβει ο γρηγοριος και απο την εξελιξη των πραγματων δικαιωθηκε οσον αφορα το καταντημα του πατριαρχειου,για την σταση που κρατησε απεναντι στο ξεσηκωμο....Ολα τα αλλα ειναι για ναχαμε να λεγαμε,οτι και αν εγραψε υπερ του η κατα του ο ενας και ο αλλος.Εγινε αυτο που ηθελε ο κοραης και αυτο που δυστυχως η ευτυχως επρεπε να γινει.

quote:
Ευρωπαιος
Να και προφήτης ο Γρηγόριος!!!!
Κινείσαι τελείως σε λάθος κατεύθυνση.

Σιγα τη προφητεια.Τι ηταν ο πατριαρχης,βλακας η τουρκαλβανικο τρολ της οοδε;Δεν εβλεπε οτι αν οι ελληνες καταφερναν και ιδρυαν ανεξαρτητο κρατος στον ελλαδικο χωρο,δεν θα μπορουσε να εχουν ως θρησκευτικη αρχη καποιον που στεγαζεται στο τοπο του εχθρου;Τοσο μυαλο θελει αυτο,η τοσο κεφαλας εισαι;100 φορες σου τα χω εξηγησει.Δεν εβλεπε τι ελεγαν οι διαφωτιστες για το πατριαρχειο;Εδω οπως εχω δειξει,αυτα που ειπε ο κοραης το 21 για την μορφη που θα επαιρνε η ανεξαρτητη ελληνικη εκκλησια ,αυτα εγιναν μετα απο χρονια.Και δεν ηταν μονο η ελλαδα,αυτη ηταν μονο η αρχη.Για αυτο εκανε τοσα χρονια το πατριαρχειο να αναγνωρισει την ελληνικη εκκλησια,και ακομα και σημερα προβληματα υπαρχουν.Το πατριαρχειο αποδυναμωθηκε λογω των εθνικοαπελευθερωτικων επαναστασεων,τελεια και παυλα.Προσπαθησε ο γρηγοριος να το σταματησει και δεν τα καταφερε.

Για τελευταια φορα το λεω και δεν επανερχομαι,γιατι για το θεμα οτι ειχα να πω το ειπα.Ο γρηγοριος ηταν οικουμενικος ορθοδοξος πατριαρχης για οσους δεν το καταλαβαν.Προδοτης θα μπορουσε να χαρακτηριστει αν προδιδε τα συμφεροντα του πατριαρχειου και της οικουμενικοτητας της ορθοδοξιας.Αυτος ηταν ο ρολος του αυτα προσπαθησε να προστατευσει αλλα οι εξελιξεις τον ειχαν ξεπερασει.Το ιδιο παπαρολογοι ειναι και αυτοι που τον λενε προδοτη των τουρκων και αυτοι που τον λενε ηρωα του ελληνισμου.ΗΤΑΝ ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 01:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Βλακειες στο τετραγωνο.Οταν εγιναν τα ορλωφικα με ιδεολογικο υποβαθρο την ανασυσταση του βυζαντιου,ο τοτε πατριαρχης τα στηριξε.Οταν εγινε το 21 με ιδεολογικο υποβαθρο την κηρυξη ανεξαρτητου κρατους και εκκλησιας,ο πατριαρχης την αφορισε.Ολα τα αλλα ειναι για χαχες και τουρκαλβανους....

Σε εμένα τα λες αυτά?
Αυτά να τα πεις σε όσους συνέγραψαν την Ιστορία του Ελληνικού έθνους του συγκεκριμένου τόμου, μεταξύ των οποίων, Απόστολος και Κων/νος Βακαλόπουλος, Αλέξανδρος Δεσποτόπουλος, Ιωάννης Γιαννόπουλος, Ελένη Κούκου, Ιωάννης Θεοδορακόπουλος, Βασίλειος Σφυροέρας, Στέφανος Παπαδόπουλος, Αικατερίνη Κουμαριανού κ.λ.π...... καθηγητές και Ιστορικοί πανεπιστημίων (Αθηνών, Παρισίων, Ιωαννίνων, Θεσσαλονίκης).
Αυτά τα καθάρματα μας ταΐζουν με τις ανοησίες που σας γράφω, είναι όλοι τους πράκτορες των Τούρκων και των Αλβανών!...εσύ αλήθεια ποιους έχεις? τον κυρ-Γιάννη τον μανάβη?

quote:
skartados:
Σιγα τη προφητεια.Τι ηταν ο πατριαρχης,βλακας η τουρκαλβανικο τρολ της οοδε;Δεν εβλεπε οτι αν οι ελληνες καταφερναν και ιδρυαν ανεξαρτητο κρατος στον ελλαδικο χωρο,δεν θα μπορουσε να εχουν ως θρησκευτικη αρχη καποιον που στεγαζεται στο τοπο του εχθρου;Τοσο μυαλο θελει αυτο,η τοσο κεφαλας εισαι;

Γιατί η Κωνστατνινούπολη τι ήταν για τους Ελληνες τότε? Τουρκικός χώρος?
Υπόδουλη Ελλάδα ήταν.
Ήξερε τότε κάποιος εάν θα πετύχεναι και σε τι βαθμό η επανάσταση? Και αφού ήταν έτσι όπως τα λες, γιατί ο Πατριάρχης να μην κατέδιδε την επανάσταση μια τριετία πριν όταν έμαθε για τη φιλική Εταιρεία? Γιατί συγκέντρωνε χρήματα για την επανάσταση?...για της καλής τα μάτια?


quote:
skartados:
100 φορες σου τα χω εξηγησει.Δεν εβλεπε τι ελεγαν οι διαφωτιστες για το πατριαρχειο;Εδω οπως εχω δειξει,αυτα που ειπε ο κοραης το 21 για την μορφη που θα επαιρνε η ανεξαρτητη ελληνικη εκκλησια ,αυτα εγιναν μετα απο χρονια.Και δεν ηταν μονο η ελλαδα,αυτη ηταν μονο η αρχη.Για αυτο εκανε τοσα χρονια το πατριαρχειο να αναγνωρισει την ελληνικη εκκλησια,και ακομα και σημερα προβληματα υπαρχουν.Το πατριαρχειο αποδυναμωθηκε λογω των εθνικοαπελευθερωτικων επαναστασεων,τελεια και παυλα.Προσπαθησε ο γρηγοριος να το σταματησει και δεν τα καταφερε.

Σε διαψεύδουν οι Ιστορικοί τελεία και παύλα.

quote:
skartados:
Για τελευταια φορα το λεω και δεν επανερχομαι,γιατι για το θεμα οτι ειχα να πω το ειπα.Ο γρηγοριος ηταν οικουμενικος ορθοδοξος πατριαρχης για οσους δεν το καταλαβαν.Προδοτης θα μπορουσε να χαρακτηριστει αν προδιδε τα συμφεροντα του πατριαρχειου και της οικουμενικοτητας της ορθοδοξιας.Αυτος ηταν ο ρολος του αυτα προσπαθησε να προστατευσει αλλα οι εξελιξεις τον ειχαν ξεπερασει.Το ιδιο παπαρολογοι ειναι και αυτοι που τον λενε προδοτη των τουρκων και αυτοι που τον λενε ηρωα του ελληνισμου.ΗΤΑΝ ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

Δηλαδή έκατσε να τον σκοτώσουν για να μην αμαυρωθεί το όνομα του Οικουμενικού Πατριαρχείου μας λες εσύ.....καλά θα μου επιτρέψεις να πιστέψω αυτά που μας είπε αυτός, ότι θα κάτσει να τον δολοφονήσουν για να συγκινηθούν οι Ευρωπαίοι και να βοηθήσουν τους Έλληνες.

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 01:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε διαψεύδουν οι Ιστορικοί τελεία και παύλα.

Ιστορικος ειναι και ο βερεμης,τι να κανουμε τωρα,να ακουμε τις μαλακιες που μας λεει;Τα γεγονοτα που ακολουθησαν οσον αφορα τη σταση του πατριαρχειου απεναντι στην ανεξαρτητη ελληνικη εκκλησια,με δικαιωνουν απολυτα.Οτι εγραψε ο καθε ιστορικος για να εξυπηρετησει μια γραμμη που δοθηκε,μου ειναι εντελως αδιαφορο.Οποιος εχει ματια βλεπει,που καταντησε το πατριαρχειο λογω των εξεγερσεων στην οθωμανικη αυτοκρατορια.Τα αλλα ειναι για αβουλα οντα,ειτε χριστιανοταλιμπαν,ειτε για αρχαιοβαρεμενους και εννοω θρησκευτικα.Η πορεια και οι πραξεις μετρανε,τα λογια ειναι για χαχες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 01:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή έκατσε να τον σκοτώσουν για να μην αμαυρωθεί το όνομα του Οικουμενικού Πατριαρχείου μας λες εσύ.....καλά θα μου επιτρέψεις να πιστέψω αυτά που μας είπε αυτός, ότι θα κάτσει να τον δολοφονήσουν για να συγκινηθούν οι Ευρωπαίοι και να βοηθήσουν τους Έλληνες.


Τα χω πει 100 φορες.Οι τουρκοι τον σκοτωσαν για παραδειγματισμο σε μια κινηση που πρεπει να διδασκεται στην διπλωματια για αποφυγη και ο πατριαρχης δεν μπορουσε να συμμετεχει σε μια επανασταση που θα σηματοδοτουσε το θανατο του ιδρυματος που εκπροσωπουσε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2011, 02:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Ιστορικος ειναι και ο βερεμης,τι να κανουμε τωρα,να ακουμε τις μαλακιες που μας λεει;Τα γεγονοτα που ακολουθησαν οσον αφορα τη σταση του πατριαρχειου απεναντι στην ανεξαρτητη ελληνικη εκκλησια,με δικαιωνουν απολυτα.Οτι εγραψε ο καθε ιστορικος για να εξυπηρετησει μια γραμμη που δοθηκε,μου ειναι εντελως αδιαφορο.Οποιος εχει ματια βλεπει,που καταντησε το πατριαρχειο λογω των εξεγερσεων στην οθωμανικη αυτοκρατορια.Τα αλλα ειναι για αβουλα οντα,ειτε χριστιανοταλιμπαν,ειτε για αρχαιοβαρεμενους και εννοω θρησκευτικα.Η πορεια και οι πραξεις μετρανε,τα λογια ειναι για χαχες.

Εγώ δεν ανέφερα έναν! αλλά μια πλειάδα ιστορικών το έργο των οποίων βραβεύτηκε από την Ακαδημία Αθηνών...και αυτή στο κόλπο λες?
-Βραβεύτηκε μήπως και του Βερέμη και μου διαφεύγει?

quote:
skartados:
τα χω πει 100 φορες.Οι τουρκοι τον σκοτωσαν για παραδειγματισμο σε μια κινηση που πρεπει να διδασκεται στην διπλωματια για αποφυγη και ο πατριαρχης δεν μπορουσε να συμμετεχει σε μια επανασταση που θα σηματοδοτουσε το θανατο του ιδρυματος που εκπροσωπουσε.

Για παραδειγματισμό? σε τι? εσύ δε λες ότι προάσπιζε μόνο τα συμφέροντα της θρησκείας του?
Τι δουλειά είχε η εθνική επανάσταση με το Πατριαρχείο?....το δικό σου σκεπτικό ακολουθώ.

-Λες ότι η επανάσταση θα σηματοδοτούσε το θάνατο του ιδρύματος που εκπροσωπούσε. Ήταν ίδρυμα το Πατριαρχείο? και από ποιον ιδρύθηκε?

-Ήξερε ο Πατριάρχης ότι η Κωνσταντινούπολη δε θα ελευθερονώταν?
Αν ναι τότε θα έπρεπε από την πρώτη στιγμή να είχε καρφώσει τη Φιλική Εταιρεία και να μην προσπαθούσε να συμφιλιώσει τους Μαυρομιχαλαίους (μιας και αναφέρθηκαν) με τους Γρηγοράκηδες και τους Τρουπάκηδες προς όφελος της επανάστασης.

-Δε σου πέρασε από το μυαλό Πατριάρχης να περίμενε ότι θα ελευθερωθεί και η Πόλη μαζί με τη λοιπή Ελλάδα?


ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

http://img265.imageshack.us/img265/899/innocent0006rf9.gif


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 23:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε σου πέρασε από το μυαλό Πατριάρχης να περίμενε ότι θα ελευθερωθεί και η Πόλη μαζί με τη λοιπή Ελλάδα?


Ρε συ ευρωπαιε,ο πατριαρχης δεν ηταν τρολ σαν τους οοδε.Δεν εβλεπε τι γινοταν;Οτι δεν υπηρχε περιπτωση να αφησουν οι ξενοι την ελλαδα να μεγαλωσει τοσο.Οτι δεν υπηρχε στρατιωτικη βοηθεια απο πουθενα,ουτε οργανωση για να ελευθερωθει η πολη.Δεν εβλεπε οτι οι διαφωτιστες την επεφταν συνεχως στο πατριαρχειο;Οτι οι ξενοι ηθελαν ανεξαρτητες εκκλησιες,για να μπορουν να διαπραγματευονται τις γαιες,οχι με τον εμπειρο πατριαρχη αλλα με απειρους νεοκοπους ιεραρχες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αρχιμανδρίτης
troll


91 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 16:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αρχιμανδρίτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκκλησία παιδιά μου, έχει και αυτή τα προβλήματα της, όπως όλα τα κομμάτια της κοινωνίας μας. Δεν είμαστε μια ομάδα από αγίους και υπερανθρώπους που θα λύσουν όλα τα προβλήματα του κόσμου.
Είμαστε και εμείς μια ομάδα απο ασθενείς που ψάχνουν για την ψυχική τους ισσοροπία και γαλήνη και πολλοί από εμάς, κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να βοηθήσουμε, όπου και όπως μπορούμε τους συνανθρώπους μας. ο θεός να σας έχει καλά και να σας δίνει δύναμη και κουράγιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 18:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Ρε συ ευρωπαιε,ο πατριαρχης δεν ηταν τρολ σαν τους οοδε.Δεν εβλεπε τι γινοταν;Οτι δεν υπηρχε περιπτωση να αφησουν οι ξενοι την ελλαδα να μεγαλωσει τοσο.Οτι δεν υπηρχε στρατιωτικη βοηθεια απο πουθενα,ουτε οργανωση για να ελευθερωθει η πολη.Δεν εβλεπε οτι οι διαφωτιστες την επεφταν συνεχως στο πατριαρχειο;Οτι οι ξενοι ηθελαν ανεξαρτητες εκκλησιες,για να μπορουν να διαπραγματευονται τις γαιες,οχι με τον εμπειρο πατριαρχη αλλα με απειρους νεοκοπους ιεραρχες;

Ο Πατριάρχης αυτό που έβλεπε ήταν τον αγώνα του Γένους και για ελευθερία και τη ζωή του την έδωσε για τον σκοπό αυτό.
Έτσι μας είπε ο ήρωας λίγο πριν τον δολοφονήσουν.

"Διά τούτο είμαι πατριάρχης για να σώσω το έθνος μου.
Όχι δια να εξολοθρευτή εξ αιτίας μου δια χειρός των γενιτσάρων.
Ο θάνατός μου θα ωφελήσει περισσότερο παρά η ζωή μου. Οι ξένοι Χριστιανοί ηγεμόνες θα εκπλαγούν από τον άδικο θάνατό μου και δε θα μείνουν αδιάφοροι όταν η πίστη των εξυβριστεί εις το πρόσωπόν μου.
Οι Έλληνες, οι άνδρες της μάχης θα πολεμήσουν με μεγαλυτέραν μανία. Και τούτον φέρει ως δώρον την νίκην.
Είμαι βέβαιος διά αυτήν."

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 22:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
skartados:
Ρε συ ευρωπαιε,ο πατριαρχης δεν ηταν τρολ σαν τους οοδε.Δεν εβλεπε τι γινοταν;Οτι δεν υπηρχε περιπτωση να αφησουν οι ξενοι την ελλαδα να μεγαλωσει τοσο.Οτι δεν υπηρχε στρατιωτικη βοηθεια απο πουθενα,ουτε οργανωση για να ελευθερωθει η πολη.Δεν εβλεπε οτι οι διαφωτιστες την επεφταν συνεχως στο πατριαρχειο;Οτι οι ξενοι ηθελαν ανεξαρτητες εκκλησιες,για να μπορουν να διαπραγματευονται τις γαιες,οχι με τον εμπειρο πατριαρχη αλλα με απειρους νεοκοπους ιεραρχες;

Ο Πατριάρχης αυτό που έβλεπε ήταν τον αγώνα του Γένους και για ελευθερία και τη ζωή του την έδωσε για τον σκοπό αυτό.
Έτσι μας είπε ο ήρωας λίγο πριν τον δολοφονήσουν.

"Διά τούτο είμαι πατριάρχης για να σώσω το έθνος μου.
Όχι δια να εξολοθρευτή εξ αιτίας μου δια χειρός των γενιτσάρων.
Ο θάνατός μου θα ωφελήσει περισσότερο παρά η ζωή μου. Οι ξένοι Χριστιανοί ηγεμόνες θα εκπλαγούν από τον άδικο θάνατό μου και δε θα μείνουν αδιάφοροι όταν η πίστη των εξυβριστεί εις το πρόσωπόν μου.
Οι Έλληνες, οι άνδρες της μάχης θα πολεμήσουν με μεγαλυτέραν μανία. Και τούτον φέρει ως δώρον την νίκην.
Είμαι βέβαιος διά αυτήν."

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"


O Γρηγοριος ηξερε τι κουμασια ηταν οι ευρωπαιοι και αποκλειεται να εχει πει τετοιες μαλακιες.Απλα καποιοι εκμεταλευτηκαν το δωρο των τουρκων να σκοτωσουν αντι να εκμεταλευτουν τον πατριαρχη,δημιουργωντας εναν ηρωα απο το πουθενα.Ας ειναι καλα ο μπουνταλας τουρκος που πηρε αυτη την αποφαση.Το εθνος μας του χρωσταει ευγνωμωσυνη για τη βλακεια του.Ο καταληλος βλακας στη καταληλη στιγμη.Και μετα σε λεει ο αλλος,οτι δεν υπαρχει θεος της ΕΛΛΑΔΟΣ.Μεγαλυτερη αποδειξη απο αυτο δεν υπαρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 23:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
O Γρηγοριος ηξερε τι κουμασια ηταν οι ευρωπαιοι και αποκλειεται να εχει πει τετοιες μαλακιες.Απλα καποιοι εκμεταλευτηκαν το δωρο των τουρκων να σκοτωσουν αντι να εκμεταλευτουν τον πατριαρχη,δημιουργωντας εναν ηρωα απο το πουθενα.Ας ειναι καλα ο μπουνταλας τουρκος που πηρε αυτη την αποφαση.Το εθνος μας του χρωσταει ευγνωμωσυνη για τη βλακεια του.Ο καταληλος βλακας στη καταληλη στιγμη.Και μετα σε λεει ο αλλος,οτι δεν υπαρχει θεος της ΕΛΛΑΔΟΣ.Μεγαλυτερη αποδειξη απο αυτο δεν υπαρχει.

Σε διαψεύδει η ιστορία.
Ξέρεις δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Εσύ αλήθεια που τα διάβασες αυτά που γράφεις? Σε ποιο βιβλίο ιστορικό? Κάνει να μάθουμε?

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2011, 00:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιερές "Real estate" απάτες
Δεν φτάνει που η Εκκλησία δεν απέδωσε έκταση, για την οποία εισέπραξε εκατομμύρια -με τα οποία “σήκωσε” ξενοδοχείο, το «Ηλέκτρα», και το παλιό κτήριο του υπουργείο Παιδείας στη Μητροπόλεως- αλλά θέλησε να ξαναπουλήσει την ίδια έκταση που, στο μεταξύ, είχε χαρακτηριστεί δασική .Τη συνέχεια μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 09:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ειδικότερα , όσον αφορά τα μοναστήρια , πραγματικά πρέπει να ψάξει κανείς πάρα πολύ , για να βρει ένα που να :
Μην έχει καταπατήσει δασική έκταση , να μην κατέχει παράνομα δημόσια ή ιδιώτική έκταση , να μην είναι σε προστριβές με τους κατοίκους όμορων οικισμών , να μην εμπλέκεται σε ύποπτες συναλλαγές ή ξεπλύματος μαύρου χρήματος (βλ. μονή Εμμαούς) κ.λ.π.
Μερικά μοναστήρια μάλιστα είναι σε αντιδικία.........με άλλα μοναστήρια !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 13:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά μια "περίεργη" σύμπτωση, πάντα σε παρόμοια άρθρα ή εκπομπές που γίνονται καταγγελίες κατά της Εκκλησίας ή των Μονών, απουσιάζει πάντα και η θέση τους. Πάντα τους δικάζουν και τους καταδικάζουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 08:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ , τα παραπάνω γραφόμενα είναι από προσωπική εμεπειρία και γνώση . Εξάλλου κατά κανόνα δεν παρακολουθώ ειδήσεις - συζητήσεις στα κανάλια .
Ειδικά για την μονή Εμμαούς , έχω την απορία , που βρήκε 2,5 εκατ. € (!) και αγόρασε το 2006 συνιδιόκτητο με το Δημόσιο , δάσος 30.000 στρ. στην περιοχή των Πιερίων . Και για ποιο σκοπό .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 11:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά μια "περίεργη" σύμπτωση, πάντα σε παρόμοια άρθρα ή εκπομπές που γίνονται καταγγελίες κατά της Εκκλησίας ή των Μονών, απουσιάζει πάντα και η θέση τους. Πάντα τους δικάζουν και τους καταδικάζουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια

Μπα, έχω δει σε αρκετές εκπομπές στις οποίες θίγονται τα κακώς κείμενα της Εκκλησίας να είναι προσκεκλημένοι και ιερείς και το αποτέλεσμα είναι βέβαια πολλές φορές να γίνεται το γνωστό ξεκατίνιασμα που γίνεται σε πολλές ελληνικές τηλεοπτικές εκπομπές...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 20:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορεί να στεναχωρήσω κάποιους, όπως τον αγαπητό Sesostris, αλλά αξίζει τον κόπο:

«Ο μισθός μου στο κράτος»

Της ΕΛΕΝΑΣ ΑΚΡΙΤΑ. Δημοσιεύθηκε 20/3/2010
Πηγή: Τα Νέα

...

Σεβασμιώτατε, με ταπεινότητα το χέρι σας φιλώ!


2000 ευρώ περίπου. Ας μας πει κάποιος πόσα έβγαλαν από έναν μήνα οι εκκλησίες της περιφέρειάς του, μόνο από τους εσπερινούς των σαββάτων πηγαίνοντας κάθε γιαγιά τα πρόσφορα στην εκκλησία και δίνοντας και το κατάλληλο οβολό για να διαβάσει ο παπάς του δημοτικού τα όνόματα τους γιατί αλλιώς... και όταν μας πει και τα υπόλοιπα (γάμους, βαφτίσεις κα) θα καταλαβουμε όλοι πως απλόχερα και με όλη την χάρη που τον διακρίνει δίνει έτσι τον μισθό του!!!

Edited by - ipkara on 08/08/2011 20:33:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 00:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μπορεί να στεναχωρήσω κάποιους, όπως τον αγαπητό Sesostris, αλλά αξίζει τον κόπο:

«Ο μισθός μου στο κράτος»

Της ΕΛΕΝΑΣ ΑΚΡΙΤΑ. Δημοσιεύθηκε 20/3/2010
Πηγή: Τα Νέα

...

Σεβασμιώτατε, με ταπεινότητα το χέρι σας φιλώ!


2000 ευρώ περίπου. Ας μας πει κάποιος πόσα έβγαλαν από έναν μήνα οι εκκλησίες της περιφέρειάς του, μόνο από τους εσπερινούς των σαββάτων πηγαίνοντας κάθε γιαγιά τα πρόσφορα στην εκκλησία και δίνοντας και το κατάλληλο οβολό για να διαβάσει ο παπάς του δημοτικού τα όνόματα τους γιατί αλλιώς... και όταν μας πει και τα υπόλοιπα (γάμους, βαφτίσεις κα) θα καταλαβουμε όλοι πως απλόχερα και με όλη την χάρη που τον διακρίνει δίνει έτσι τον μισθό του!!!

Edited by - ipkara on 08/08/2011 20:33:23



Αυτός τουλάχιστον δίνει κάτι, δίνει το μισθό του. Οι άλλοι, πιθανώς και εσύ, όπως και εγώ, όχι μόνο δεν δίνουν τίποτα, αλλά παίρνουν και από αυτά που δεν έχει το κράτος.

Αλλά, δε μας λες εσύ, πόσα έβγαλαν από τα παγκάρια και τα λοιπά που αναφέρεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ipkara
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 02:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Μπορεί να στεναχωρήσω κάποιους, όπως τον αγαπητό Sesostris, αλλά αξίζει τον κόπο:

«Ο μισθός μου στο κράτος»

Της ΕΛΕΝΑΣ ΑΚΡΙΤΑ. Δημοσιεύθηκε 20/3/2010
Πηγή: Τα Νέα

...

Σεβασμιώτατε, με ταπεινότητα το χέρι σας φιλώ!


2000 ευρώ περίπου. Ας μας πει κάποιος πόσα έβγαλαν από έναν μήνα οι εκκλησίες της περιφέρειάς του, μόνο από τους εσπερινούς των σαββάτων πηγαίνοντας κάθε γιαγιά τα πρόσφορα στην εκκλησία και δίνοντας και το κατάλληλο οβολό για να διαβάσει ο παπάς του δημοτικού τα όνόματα τους γιατί αλλιώς... και όταν μας πει και τα υπόλοιπα (γάμους, βαφτίσεις κα) θα καταλαβουμε όλοι πως απλόχερα και με όλη την χάρη που τον διακρίνει δίνει έτσι τον μισθό του!!!

Edited by - ipkara on 08/08/2011 20:33:23



Αυτός τουλάχιστον δίνει κάτι, δίνει το μισθό του. Οι άλλοι, πιθανώς και εσύ, όπως και εγώ, όχι μόνο δεν δίνουν τίποτα, αλλά παίρνουν και από αυτά που δεν έχει το κράτος.

Αλλά, δε μας λες εσύ, πόσα έβγαλαν από τα παγκάρια και τα λοιπά που αναφέρεις;



Είμαι άνεργος εδώ και 9 μήνες. Ψέλνω σε μια εκκλήσια για να παίρνω 250ευρώ,έχω σπουδάσει και βυζαντινή μουσική.Πριν 2 εβδομάδες η εκκλησία πλήρωσε 1100 ευρώ για έπιπλα γιατί δεν μπορούσε ο παπάς να καθίσει (είναι 160 κιλά). Αυτή την στιγμή δεν έχω φάει τίποτα γιατί δεν έχω χρήματα, σε ένα μήνα μου κόβουν το ίντερνετ γιατί δεν έχω να το πληρώσω, και από στιγμή σε στιγμή περιμένω απάντηση από εξωτερικό για να φύγω από την πατρίδα μου για να πάω να δουλέψω, γιατί η πατρίδα μου εκτός των άλλων (αξίες, ήθη, αρχές κ.α) πλέον ξέμεινε και από δουλειές, και ο παπάς της ενορίας είχε τραπέζι με αρνιά και κατσίκια σε περίοδο νηστείας. Και έτσι δεν μου περισσεύουν να δώσω και εγώ κάτι για την Ελλάδα μου που μου την καταντήσατε ελλαδίτσα. Οπότε οποιοδήποτε σχόλιο του στυλ σου είναι τουλάχιστον ατυχές.

Για κακή σου τύχη ξέρω πολύ καλά τι παίζει στις εκκλησιές-μαγαζάκια και μάλιστα πίσω από την "Ωραία Πύλη" (το ιερό δηλαδή,εκεί που κρύβονται οι "Men in Black"). Έχω δει παπάδες να μαλώνουν για το ποιος θα πάει στο τάδε μνημόσυνο επειδή δίνει περισσότερα φράγκα. Έχω ζήσει παπάδες που στην προσωπική τους ζωή είναι χειρότερη και από λαϊκούς. Οπότε οποιαδήποτε κίνηση τέτοιου είδους από οποιονδήποτε εντυπωσιασμού είναι και τίποτα παραπάνω.

Προσοχή! Τίποτα από αυτά δεν είναι η θρησκεία και ο Χριστιανισμός. Δεν μιλάω για το Χριστιανισμό. Δεν κάνω επίθεση στον Χριστιανισμό. Γιατί ο καημένος ο Χριστούλης είπε η βασιλεία αυτού του κόσμου δεν είναι δικιά του. Τώρα πως το παπαδαριό έχει γίνει κράτος και βασιλειάς, άστο μην το συζητήσουμε.

ΥΓ Ωραίο το σκιτσάκι σου αλλά μάλλον πρέπει να βρείς το αυθεντικό. Γιατί τα λόγια αυτά λίγο αλλάγμένα βέβαια τα είχε πει ο Βαρθολομαίος. Ξέρεις αυτός στο Φανάρι της Τουρκίας που είναι και πατριάρχης!

Edited by - ipkara on 09/08/2011 02:33:28

Edited by - ipkara on 09/08/2011 02:42:50

Edited by - ipkara on 09/08/2011 03:01:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 10:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην προσπαθείς να σώσεις τον κόσμο, σώσε τον εαυτό σου από εσένα....
....για να μην ρωτήσω «τι το θέλεις ρε φίλε το internet εάν δεν έχεις να φας?»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy