ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 01:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχουμε και πολλούς τρόπους να δείξουμε ότι δεν μπορούν, πλέον, οι πολιτικοί να βιάζουν τη δημοκρατία, δημιουργώντας άλλες καταστάσεις του παρελθόντος, με μόνιμα θύματα εμάς τους ίδιους.

Θα πρέπει να καταλάβουν ότι τους ψηφίζουμε μεν κάθε τέσσερα χρόνια, αλλά θα τους ελέγχουμε κάθε ημέρα.

Μήπως πρέπει να γίνουμε, από παθητικά άτομα που απλά αποτελούν ένα σύνολο, άτομα ενεργητικά που διαμορφώνουν τη συμπεριφορά αυτού του συνόλου;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 17:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω αυτο που ξερω,ειναι οτι πρεπει καποτε να σταματησουμε να ειμαστε ελληναραδες των φορουμ και να παρουμε μια αποφαση ,οτι πανω απο ολα η πατρις.Μας εχουν βαλει ολους στο τρυπακι,μη τυχον και ζοριστουμε....Μπηκαν οι τουρκοι στα ιμια,ελα μωρε για μια βραχονησιδα θα παμε να σκοτωθουμε?μας ειπαν......Λεγονται τα σκοπια μακεδονια,ελα μωρε για ενα ονομα κανετε ετσι?μας ειπαν....Τωρα μπροστα στο μπαμπουλα της φτωχευσης,αποφασισαμε να γινουμε δουλοι των τραπεζιτων,εκχωρωντας τους την διακυβερνηση.....


Μας λενε το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα.Π Α Π Α Ρ Ι Α λεω εγω.Το 1821 ,απο τους πρωτους που ξεσηκωθηκαν ηταν ελληνες που ειχαν περιουσια αντιστοιχη της σημερινης του λατση,κοκαλη ,βαρδινογιαννη.Και ομως δεν σκεφτηκαν το βολεμα τους ,αλλα την πατριδα τους.


Για να μην ειμαστε ομως μονο λογια,εγω εχω να προτεινω κατι στους διαχειριστες του φορουμ,που φαινομενικα ειναι ασχετο με ολα αυτα,αλλα στη πραγματικοτητα ειναι πολλυ σχετικο.Νομιζω πως εχουν καποιες επαφες με το δημοσιογραφο χαρδαβελα.Το σαββατο ειχε καλεσμενο τον αρχαιολογο σπυροπουλο,ο οποιος ειπε οτι το κρατος δεν χρηματοδοτει τις ανασκαφες που χρειαζονται,για να εξερευνησει τις στοες που βρεθηκαν στο αμφειο της θηβας,οπου βρεθηκε ο ταφος των διδυμων του 2700-2500 περιπου π.χ.Το ποσο ανθελληνικο ειναι πλεον το ιδιο μας το κρατος ειναι γνωστο και οτι παραπανω πουμε θα γινουμε κουραστικοι.

Προτεινω λοιπον ,να δημιουργηθει μια εθελοντικη ομαδα απο τα μελη του εσοτερικα,οπου με κοκκινο μεροκαματο να παμε στη θηβα.Να δωσουμε ενα μυνημα σε ολους.Περιμενω τις αποψεις σας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 17:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω αυτο που ξερω,ειναι οτι πρεπει καποτε να σταματησουμε να ειμαστε ελληναραδες των φορουμ και να παρουμε μια αποφαση ,οτι πανω απο ολα η πατρις.Μας εχουν βαλει ολους στο τρυπακι,μη τυχον και ζοριστουμε....Μπηκαν οι τουρκοι στα ιμια,ελα μωρε για μια βραχονησιδα θα παμε να σκοτωθουμε?μας ειπαν......Λεγονται τα σκοπια μακεδονια,ελα μωρε για ενα ονομα κανετε ετσι?μας ειπαν....Τωρα μπροστα στο μπαμπουλα της φτωχευσης,αποφασισαμε να γινουμε δουλοι των τραπεζιτων,εκχωρωντας τους την διακυβερνηση.....


Μας λενε το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα.Π Α Π Α Ρ Ι Α λεω εγω.Το 1821 ,απο τους πρωτους που ξεσηκωθηκαν ηταν ελληνες που ειχαν περιουσια αντιστοιχη της σημερινης του λατση,κοκαλη ,βαρδινογιαννη.Και ομως δεν σκεφτηκαν το βολεμα τους ,αλλα την πατριδα τους.


Για να μην ειμαστε ομως μονο λογια,εγω εχω να προτεινω κατι στους διαχειριστες του φορουμ,που φαινομενικα ειναι ασχετο με ολα αυτα,αλλα στη πραγματικοτητα ειναι πολλυ σχετικο.Νομιζω πως εχουν καποιες επαφες με το δημοσιογραφο χαρδαβελα.Το σαββατο ειχε καλεσμενο τον αρχαιολογο σπυροπουλο,ο οποιος ειπε οτι το κρατος δεν χρηματοδοτει τις ανασκαφες που χρειαζονται,για να εξερευνησει τις στοες που βρεθηκαν στο αμφειο της θηβας,οπου βρεθηκε ο ταφος των διδυμων του 2700-2500 περιπου π.χ.Το ποσο ανθελληνικο ειναι πλεον το ιδιο μας το κρατος ειναι γνωστο και οτι παραπανω πουμε θα γινουμε κουραστικοι.

Προτεινω λοιπον ,να δημιουργηθει μια εθελοντικη ομαδα απο τα μελη του εσοτερικα,οπου με κοκκινο μεροκαματο να παμε στη θηβα.Να δωσουμε ενα μυνημα σε ολους.Περιμενω τις αποψεις σας....



+1

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 18:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ημουν σιγουρος για σενα φιλε,οπως και για το τρεχα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 21:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαφωνείς για τους επιμέρους χαρακτηρισμούς αδιάβαστε; Δηλαδή αν απομονώσεις τις φράσεις, πχ αν πάρει μόνο τη φράση "είσαι βλάκας επειδή δεν ψηφίζεις και αφήνεις τους άλλους να πάρουν αποφάσεις για σένα" διαφωνείς με αυτή; Εγώ παραθέτω τις φράσεις που συμφωνούμε όλοι ότι ισχύουν και τις βάζω όλες μαζί ώστε να δείξω ότι κάθε κίνηση που κάνει κανείς στη δημοκρατία είναι βλακεία...


Αν αυτοκτονήσεις, όπως σωστά λέει ο άθεος, πάλι θα είσαι βλάκας...



Συμφωνω με ολα οσα λετε βρε παιδια ... τι πρεπει ομως να κανουμε δεν λετε ???
quote:
Βουλευτές με κλήρο για ένα διάστημα. Και κανένας μισθός. Πώς πχ σε υποχρεώνουν να πας στρατιώτης χωρίς μισθό; Ε έτσι να σε υποχρεώνουν να γίνεις βουλευτής για 6 μήνες πχ.
Ποιοι , ποσοι και με ποια κρητηρια θα μπουν στην κληρωτιδα ; Δεν νομιζω να ειναι ενδεδειγμενη λυση αυτη .

quote:
Sesostris : Καμιά ευφυής αντιπρόταση υπάρχει φίλε IndustrialAngel ???

Βεβαιως και υπαρχει ... ας είναι υποψηφιος οποιος θελει ... αν κονομισει αυτός και το σηναφι του και ζημιωσει την χωρα με τις επιλογες του να τους δημευθει η περιουσια μεχρι του βαθμου τριτης συγγενειας και να οδηγηθουν σε καταναγκαστικα εργα ... ενας θα το κανει , δυο θα το κανουν , ο τριτος θα στρωσει ... ολα τ΄αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιοι , ποσοι και με ποια κρητηρια θα μπουν στην κληρωτιδα ; Δεν νομιζω να ειναι ενδεδειγμενη λυση αυτη .


Τα κριτήρια είναι προφανή. Να είναι ενήλικοι,να έχουν λευκό ποινικό μητρώο, να εκλέγονται από κάθε νομό κτλ κτλ...

Να σου θυμίσω ότι με μια αντίστοιχη μέθοδο βρίσκουν ενόρκους τα δικαστήρια. Γιατί το κάνουν αυτό, ξέρεις να μας πεις; Η' πράττουν εσφαλμένοι οι νομικοί ή απλώς κακώς αποκλείεις την κλήρωση.Η τυχαία επιλογή ανθρώπων αποτελεί εγγύηση της αμεροληψίας και της πολυφωνίας, και κυριότερα μέχρι να προλάβεις να διαφθαρείς έχει παρέλθει η θητεία σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 23:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Προτεινω λοιπον ,να δημιουργηθει μια εθελοντικη ομαδα απο τα μελη του εσοτερικα,οπου με κοκκινο μεροκαματο να παμε στη θηβα.Να δωσουμε ενα μυνημα σε ολους.Περιμενω τις αποψεις σας....

Φίλε μου, πολύ καλή πρόταση αλλά, κατά τη γνώμη μου, άκαιρη!!!

Αν συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε πλέον κατεχόμενη χώρα (νέα είδη πολέμου, νέες πρακτικές κατοχής), θα πρέπει να δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις στην απελευθέρωση της πατρίδας μας και έπειτα αυτή η πρόταση που κάνεις, έχει και στόχο και μέλλον, διότι τότε ό,τι έρθει στο φως θα ανήκει σ΄εμάς, θα αφορά σ' εμάς και όχι στο ΔΝΤ.

Γι' αυτό, πάλι κατά τη γνώμη μου, πριν το σκάψιμο θα πρέπει να ασχοληθούμε με το... διώξιμο...

Θεωρώ ότι αυτήν την περίοδο η θέση ενός υπεύθυνου πολίτη και πατριώτη, είναι στους δρόμους.

Όπως πολύ σωστά λες...

quote:
Εγω αυτο που ξερω,ειναι οτι πρεπει καποτε να σταματησουμε να ειμαστε ελληναραδες των φορουμ και να παρουμε μια αποφαση ,οτι πανω απο ολα η πατρις.Μας εχουν βαλει ολους στο τρυπακι,μη τυχον και ζοριστουμε....Μπηκαν οι τουρκοι στα ιμια,ελα μωρε για μια βραχονησιδα θα παμε να σκοτωθουμε?μας ειπαν......Λεγονται τα σκοπια μακεδονια,ελα μωρε για ενα ονομα κανετε ετσι?μας ειπαν....Τωρα μπροστα στο μπαμπουλα της φτωχευσης,αποφασισαμε να γινουμε δουλοι των τραπεζιτων,εκχωρωντας τους την διακυβερνηση.....

... ας γίνουμε, από Ελληναράδες των φόρουμς, Έλληνες του δρόμου!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Μας λενε το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα.Π Α Π Α Ρ Ι Α λεω εγω.Το 1821 ,απο τους πρωτους που ξεσηκωθηκαν ηταν ελληνες που ειχαν περιουσια αντιστοιχη της σημερινης του λατση,κοκαλη ,βαρδινογιαννη.Και ομως δεν σκεφτηκαν το βολεμα τους ,αλλα την πατριδα τους.

Μα.....και τώρα φίλε skartado οι κεφαλαιούχοι μας έχουν στην καρδιά τους την Ελλάδα . Το πορτοφόλι τους έχουν μόνο στο εξωτερικό . Όσο για τους καραβοκύρηδές μας .....όλοι στο city του Λονδίνου .
quote:
skartados
Προτεινω λοιπον ,να δημιουργηθει μια εθελοντικη ομαδα απο τα μελη του εσοτερικα,οπου με κοκκινο μεροκαματο να παμε στη θηβα.Να δωσουμε ενα μυνημα σε ολους.Περιμενω τις αποψεις σας....

Το σπίτι μου απέχει 35 χλμ από τη Θήβα , εκεί κάνω τα ψώνια μου , και τώρα με τον Καλλικράτη θα γίνω δημότης Θηβαίων .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ -Θεωρώ ότι αυτήν την περίοδο η θέση ενός υπεύθυνου πολίτη και πατριώτη, είναι στους δρόμους.

Γιάννη θα συμφωνήσω με αυτό που λες, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς γνωρίζουμε την πραγματικότητα, γνωρίζουμε και την άλλη όψη του νομίσματος.

Δηλαδή να μην ξεχνάμε πως και ένα πολύ μεγάλο μέρος των πολιτών (ιδιωτικός τομέας) όσο και να θέλει να κατέβει στους δρόμους δεν μπορεί γιατί σκέπτεται τις συνέπειες που μπορεί να έχει, το να χάσει/σουμε ένα μεροκάματο δεν λέει τίποτα, αλλά το να χάσει την δουλειά του λέει πολλά, ο φόβος που έχουν δημιουργήσει τα νέα οικονομικά μέτρα, τα ΜΜΕ, η ανεργία, και από την άλλη ένα μεγάλο μέρος από τους εργοδότες να αναγγέλλουν αλλαγές συμβάσεων (από 8ωρο σε 4ωρο) ή ακόμα και απολύσεις γιατί τους συμφέρει περισσότερο να προσλάβουν νέο προσωπικό με χαμηλότερο μισθό, κάνει πολλούς ανθρώπους (ειδικά από τον ιδιωτικό τομέα) να σκέπτονται προσεκτικά την κάθε κίνηση τους..

Τρομοκρατία σε όλο το μεγαλείο της…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 01:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo

quote:
να μην ξεχνάμε πως και ένα πολύ μεγάλο μέρος των πολιτών (ιδιωτικός τομέας) όσο και να θέλει να κατέβει στους δρόμους δεν μπορεί γιατί σκέπτεται τις συνέπειες που μπορεί να έχει, το να χάσει/σουμε ένα μεροκάματο δεν λέει τίποτα, αλλά το να χάσει την δουλειά του λέει πολλά,

Σωτήρη, πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή, με πολλές και ετερόκλητες απαντήσεις.

Αναλογιζόμενος το μέγεθος της εργοδοτικής τρομοκρατίας, που τη θωρακίζει με νόμους το κράτος, θα σου απαντήσω, μόνο με το, ας κατέβουν στο δρόμο αυτοί που δεν έχουν ή δεν φοβούνται να ρισκάρουν (υπάρχουν και τέτοιοι και είναι πολλοί) πολλά και ας ανοίξουν το δρόμο για τους υπόλοιπους.

Αυτά που αναφέρεις είναι σωστά μόνο όταν αφορούν σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Τη μεγάλη "μάζα" ή το σύνολο, δεν μπορεί να το βλάψει κανείς...

Αν το καλοσκεφτούμε, είναι μεγάλο δίλημμα το

"Κερδίζεις ή επαιτείς την εργασία;;;"

Το μόνο που δεν ξέρω είναι σε ποιά απ' τις δύο επιλογές, οι συνέπειες είναι μονιμότερες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 18:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα κριτήρια είναι προφανή. Να είναι ενήλικοι,να έχουν λευκό ποινικό μητρώο, να εκλέγονται από κάθε νομό κτλ κτλ...

Οι προϋποθέσεις σου αγγίζουν περί τα 7 εκατομυρια Ελληνες ... αν υπολογισεις τωρα το 1 εκ. δημοσιους υπαλληλους και την νοοτροπια του βολεματος που εχουν και μεταδιδουν στις οικογενειες του περιπου 3 εκ. πρεπει να αφαιρεθουν απο την λιστα ... στην συνεχεια εχεις αλλα 3 εκ. που θα ηθελαν να ειναι στην θεση τους , παμε στα 6 εκ. εκτος λιστας ... βγαλε τωρα καμια 500 χιλ. νοημονες που δεν θα ανακατευοντουσαν ποτε με την πολιτικη , βγαλε και καμια 200 χιλιαδες πρωην προεδρους δημοτικους συμβουλους κλπ ,βγλε και καμια 100 χιλιαδες επιχειρηματιες , βγαλε και καμια 100 χιλιαδες υπερηλικες , βγαλε και καμια 100 χιλιαδες αρρωστους ... τι μενει ; Οι 300 διεφθαρμενοι , ανικανοι , κλεφτες κλπ που μας κυβερνουν !!!Ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι ...
quote:
Να σου θυμίσω ότι με μια αντίστοιχη μέθοδο βρίσκουν ενόρκους τα δικαστήρια. Γιατί το κάνουν αυτό, ξέρεις να μας πεις; Η' πράττουν εσφαλμένοι οι νομικοί ή απλώς κακώς αποκλείεις την κλήρωση.Η τυχαία επιλογή ανθρώπων αποτελεί εγγύηση της αμεροληψίας και της πολυφωνίας, και κυριότερα μέχρι να προλάβεις να διαφθαρείς έχει παρέλθει η θητεία σου.

Για μενα ειναι απλως αστειο το αφεθει το μελλον της χωρας και του πληθυσμου της στην θεα τυχη (στην οποια ετσι κι αλλιως δεν πιστευω) . Μια ειναι η λυση για μενα και την ανεφερα στο προηγουμενο post μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 19:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο γιαπετ

Φίλε μου, πολύ καλή πρόταση αλλά, κατά τη γνώμη μου, άκαιρη!!!"


Δεν συμφωνω,τη θεωρω επικαιρη οσο ποτε.Θα σου εξηγησω γιατι.Ενας απο τους λογους που φτασαμε ως εδω,ειναι η απαθεια που εχουμε δειξει ολοι μας,μπροστα σε τετοιες αποφασεις.Δε μπορει ρε ακατανομαστο υπ.πολιτισμου,να εχεις χρηματοδοτησει το καθε περιεργο συλογο και να κλεινεις τα ματια σου,μπροστα σε μια τετοια ανακαλυψη.Ειναι ευκαιρεια να δειξουμε οτι το κρατος ειμαστε εμεις και οχι οι πασης λογης νενεκοι...


Φαντασου ομως φιλε μου ,να κανουμε μια τετοια κινηση και να ερθουν μαζι μας εκατονταδες ανθρωποι...Ειδικα με τετοιες δυσκολες συνθηκες.Θα αναγκαστουν να επιτρεψουν τις ανασκαφες.Ερε και να αποδειχτει οτι εχει δικιο ο σπυροπουλος και να υπαρχει ολοκληρο συστημα στοων κατω απο τη πυραμιδα του 2700π.χ.Να ξαναγινει η ελλαδα επικεντρο για καλο σκοπο αυτη τη φορα,αλλα και να μαθει ο κοσμος ποιοι εχουν ξεβρακωθει και δεν αφηνουν να παει ο τοπος μπροστα.Φαντασου τα οφελη και των ευρηματων αλλα και του οτι αυτο θα οφειλεται σε ανυπακοη καποιων απλων πολιτων στις αποφασεις των δοσιλογων...Μπορει να ειμαι λιγο παραπανω ενθουσιωδης,αλλα αξοιζει να κανουμε κατι για την πατριδα μας.Η ΕΛΛΑΣ ειναι ιερη,δεν μας φταιει σε τιποτα που καποιοι μας φτασαν ως εδω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 19:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
+1

Με μια διΕυκρίνηση όμως...

Ο Φίλος Γιάπετ , δεν είπε "όχι" στην πρόταση απλά όρισε τις προτεραιότητες της στιγμής!!!

Θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί του , μολονότι πιστεύω ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο...ίσα ίσα που κάποια στγμή θα πρέπει να μην τα περιμένουμε όλα απο το κράτος αλλα να είμαστε "μπροστάρηδες" και να οδηγούμε εμείς τα πράματα...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 02:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελος παντων ,αυτο που ειναι το μεγαλυτερο προβλημα κατα τη γνωμη μου και αποτελει τροχοπεδη για τη μη κινιτοποιηση των ελληνων και οχι μονο,ειναι οτι οι ιδεολογιες που μας προτεινουν να συνταχθουμε μαζι τους σε εναν αγωνα για την ανατροπη του σαπιου συστηματος,εχουν εφαρμοστει και εχουν αποτυχει οικτρα.Αν για παραδειγμα ο κομμουνισμος ηταν μια καινουρια ιδεολογια ,ολοι μας τωρα θα ειμασταν κοκκινοι και ηδη θα ειχε γινει η ανατροπη.Λειπει η καινουρια εναλακτικη προταση που θα εμπνευσει το λαο.Πιστευω πως η καινουρια επανασταση πρεπει να ειναι ατομικη και οχι ομαδικη......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 22:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Έλειπα αρκετό χρονικό διάστημα και θα εξακολουθήσω για λίγο ακόμη να λείπω, λόγο ανελαστικών υποχρεώσεων, διαβάζοντας μόνο τα μηνύματα της σελίδας αυτής να προσθέσω και τη δική μου άποψη.
Η μόνη λύση και δικαίωση, είναι η φυσική εξόντωση κάθε υπουργού, υφυπουργού και βουλευτή της εκάστοτε κυβέρνησης της τελευταίας τριακονταετίας και φυσικά των αντίστοιχων πρωθυπουργών.
Αυτό όμως είναι αδύνατον γιατί ελέγχουν τα ένοπλα σώματα τα οποία είναι σήμερα δεκανίκι τους.

Ίσως μία "τρομοκρατική ομάδα", αλλά και αυτό είναι αδύνατον γιατί χρειάζεται ο κατάλληλος εξοπλισμός, άρα χρήματα κ.ο.κ. κομματάκι δύσκολο, αφού το χρήμα, διασυνδέσεις κ.λ.π., το ελέγχει μόνο το κεφάλαιο και οι μαριονέτες τους πολιτικοί, οι οποίοι χρηματοδοτούν και χρηματοδότησαν τις μέχρι στιγμής σοβαρές τρομοκρατικές οργανώσεις που έχουν περάσει από τη χώρα μας και όσες από αυτές δρουν ή θα δράσουν.
Άρα και δω πόρτα.

Ο λαός είναι ανώριμος για ένα πανελλαδικό κίνημα-επανάσταση και φυσικά λόγω της ανωριμότητας του εύκολα θα έπεφτε θύμα στους επιτήδειους και δε θα κατάφερνε απολύτως τίποτα.

Γι΄αυτό και πριν 3 περίπου χρόνια είχα ως Απόφθεγμα το: "Καληνύχτα Ελλάδα καημένε γιε μου τι σε περιμένει", για το οποίο μάλιστα επικρίθηκα από ένα μέλος που το θεώρησε ανατριχιαστικό.....δεν ήταν όμως.

Λύση δε βλέπω καμία.
Για να είχαμε ελπίδες θα έπρεπε οι Έλληνες να αλλάξουν νοοτροπία, αλλά δυστυχώς για τη μεγάλη πλειοψηφία σήμερα, το ρουφιανιλήκι, η κουτοπονηριά, η αμορφωσιά και ο "εαυτούλης μου" είναι πλέον μέρος του dna.
Να αλλάξει ξαφνικά η νοοτροπία?......δε νομίζω.... το κουτόχορτο που τους τάισαν τόσα χρόνια έχει κάνει τη δουλειά του.

Τέσπα....στο επανιδείν.


Και να μην ξεχάσω την κυρία Διαμαντοπούλου, που την ημέρα της γενοκτονίας των Ποντίων 19 Μαΐου από τον σφαγέα των Ελλήνων, των Αρμενίων και των Ασσυρίων (για τους οποίους κανένας δε μιλάει), Κεμάλ Ατατούρκ έβαλε ως θέμα στις πανελλήνιες εξετάσεις στα λογοτεχνικά το κάτωθι:
"Στο σπίτι του Κεμάλ"
.....ίσως να ντρεπόταν να βάλει "στο σπίτι του Νικηταρά ή του Πλστήρα"..........

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 21/05/2010 22:22:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 23:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να αλλάξει ξαφνικά η νοοτροπία?......δε νομίζω.... το κουτόχορτο που τους τάισαν τόσα χρόνια έχει κάνει τη δουλειά του.

Τέσπα....στο επανιδείν.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 21/05/2010 22:22:55


Kαι τι άλλαξε για να αλλάξει και η νοο-τροπία???

Ίδιες ιδέες αναπαράγονται περί ορθού και καλού....

Ώρα γι'αλλαγή νοο-τροπίας...και ιδεών...οτιδήποτε ως σήμερα εμφανιζόταν ως ορθό...προφανως δεν είναι!

Πάμε λοιπόν να "αναστηλώσουμε" ορθές πεποιθήσεις και ιδέες , προκειμένου να παράξουν διαφορετικές νοο-τροπίες και διαφορετικά αποτελέσματα..!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 23:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό είναι, ότι αυτές τις ιδέες, τις καλλιεργούν, δεν μένουν....Και μεις, δεν το καταλαβαίνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 11:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κακό είναι, ότι αυτές τις ιδέες, τις καλλιεργούν, δεν μένουν....Και μεις, δεν το καταλαβαίνουμε...

Αυτό το βλέπω φίλε μου...το ότι κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 19:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Kαι τι άλλαξε για να αλλάξει και η νοο-τροπία???

Ίδιες ιδέες αναπαράγονται περί ορθού και καλού....

Ώρα γι'αλλαγή νοο-τροπίας...και ιδεών...οτιδήποτε ως σήμερα εμφανιζόταν ως ορθό...προφανως δεν είναι!



Όπως?

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Γιατι , ειχαμε αλλη επιλογη ...

Ο μητροπολίτης Ιωαννίνων Θεόκλητος, προέδρος της Κεντρικής Υπηρεσίας Οικονομικών της Εκκλησίας της Ελλάδος, λέει : «η επιβολή φόρων θα οδηγήσει τα εκκλησιαστικά πρόσωπα σε κατάσταση χρεοκοπίας». Άλλωστε «δεν υπάρχει πόλεμος ή θεομηνία για να συνεισφέρουμε. Καλούμαστε, αντίθετα, να συνεισφέρουμε για τις ανύπαρκτες οικονομικές πολιτικές. Δεν θα πληρώσουμε εμείς τα σπασμένα άλλων»!

Προτιμα δηλαδη ο ενεκδιηγητος την πτωχευση του κρατους , προτιμα να φορολογηθουν και να χασουν οι κατοικοι αυτης της χωρας το 40% του εισοδηματος τους παρα να πληρωσει η εκκλησια τον φορο που δεν πληρωνε ποτε . Και τα λεει αυτα σε εμας που τους πληρωνουμε !!!


Για πρόσεξε λίγο:
-To κράτος το κλέβουν οι επιχειρηματίες....αυτό το ξέρει, αλλά δεν κάνει τίποτα.
-Το κράτος τι κλέβουν οι ίδιοι οι κρατικοί λειτουργοί....αυτό το ξέρει, αλλά και πάλι δεν κάνει τίποτα.
-Το κράτος το κλέβουν οι πολιτικοί που βρίσκονται σε θέσεις επιτελικές (υπουργοί, υφυπουργοί κ.ο.κ.)....αυτό το ξέρει, αλλά και πάλι δεν κάνει τίποτα.
-Το κράτος το κλέβουν οι επιχειρηματίες σε συνεργασία με τους δημοσίους υπαλλήλους (που βρίσκονται σε θέσεις επιτελικές).....και αυτό το γνωρίζει, αλλά δεν κάνει τίποτα.
-Το κράτος το κλέβουν οι αιρετοί (δήμαρχοι, νομάρχες κ.ο.κ)......και αυτό το γνωρίζει αλλά και πάλι δεν κάνει τίποτα.

-Όλα τα παραπάνω τα ξέρουν εδώ και χρόνια οι πολίτες....αλλά δεν κάνουν τίποτα.

-Παράλληλα προσπαθείτε από τους κυβερνώντες να χτυπηθεί και να χαλκευτεί η ιστορία του κράτους........αυτό το ξέρουν οι πολίτες αλλά και πάλι δεν κάνουν τίποτα.

-Μια εξίσου μεγάλη προσπάθεια γίνεται να χτυπηθεί και η θρησκεία των Ελλήνων, τόσο από διάφορους πολιτικάντηδες όσο και από διάφορους συμπολίτες μας, που χρησιμοποιούν ως επιχείρημα ακόμη και τα μούτρα των αλλόθρησκων που ξινίζουν τάχα αν βλέπουν κάπου αναρτημένα χριστιανικά σύμβολα.
Με όλα αυτά τα χτυπήματα το κράτος όντως μπορεί να εξαφανιστεί.......η θρησκεία όμως όχι.
Ας δούμε τι γράφει ένα μέλος:

quote:
Sesostris:
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ με πρόλαβες .....Τα ίδια και πολύ περισσότερα ήθελα να γράψω κι εγώ . Εκτός όμως φίλε μου από όλα αυτά τα έσοδα που έχουν από τον κρατικό κορβανά , δηλαδή από την τσέπη του Έλληνα εργαζόμενου και συνταξιούχου που σηκώνουν το βάρος του κρατικού προϋπολογισμού , έχουν και έσοδα όχι μόνο από τις πάσης φύσεως ιεροπραξίες , αλλά και από την περιφορά λειψάνων , και ...τμημάτων αγίων , που δίνονται δανεικά και ανταλλάσσονται με άλλα από τις αδελφές ορθόδοξες εκκλησίες . Στείλανε επί παραδείγματι δανεικό το δεξί του αγίου Σπυρίδωνα (τι στο καλό σε εξαρτήματα τον έχουν και του αποσυναρμολογούν τα διάφορα μέρη) στους Ρώσους , έστειλαν σε αντάλλαγμα οι Ρώσοι ένα δικό τους λείψανο , διοργάνωσαν αμφότεροι από μια φιέστα και τρέξανε τα κορόιδα οι πιστοί να τους γεμίσουν τα παγκάρια . Κατά τα άλλα μας λένε ότι πένονται , και αν φορολογηθούν από το κράτος θα χρεωκοπήσουν .


Ο Έλληνας φορολογούμενος στη μεγάλη του πλειοψηφία είναι χριστιανός Ορθόδοξος και ένα μέρος της φορολογίας του θέλει να το δίνει και για τη μισθοδοσία των ιερέων.
Η θρησκεία θέλουν δε θέλουν κάποιοι είναι λειτούργημα για τους πιστούς και σε μία δημοκρατία η πλειοψηφία είναι αυτή που ορίζει και όχι η μειοψηφία.
Επιπλέον η φορολογία στα έσοδα της Εκκλησίας που προέρχονται από την εμπορική αξιοποίηση ακινήτων, απ' ότι φαίνεται κλειδώνει στο 20%.
Η μισθοδοσία των ιερέων έγινε ως ελάχιστο δείγμα σεβασμού από το Ελληνικό κράτος για την προσφορά της εκκλησίας σε αυτό, όπως οι τεράστιες εκτάσεις που παραχώρησε για την αποκατάσταση των προσφύγων της Μικρά Ασίας και πολλά άλλα ακίνητα στα οποία στεγάζονται δημόσιες υπηρεσίες, όπως νοσοκομεία κ.λ.π.
- Το κράτος όμως δεν έκανε χρηστή σωστή διαχείριση και έφτασε σχεδόν σε πτώχευση......η εκκλησία φταίει?
Η κάθε εκκλησία έχει έξοδα όπως ΔΕΗ, ψαλτάδες και καθαρίστρια, τα έξοδα αυτά καλύπτονται από το κεράκι του πιστού και από τυχόν χρηματικές δωρεές προς την ενορία και όχι από το κράτος.

Αν θέλει κάποιος λοιπόν να δει από που μπορούν να μαζευτούν τα αμάζευτα ας κοιτάξει προς Σπηλιωτόπουλο μεριά, όταν για εφταήμερο ταξίδι με το επιτελείο του στη Σαγκάη και το Πεκίνο το κόστος έφτασε σε 137.000 ευρώ και στα γραφεία των Υπουργών όπου οι νέες κουρτίνες έφτασαν σε ποσά χιλιάδων ευρώ! .....το να νομίζει όμως ότι θα σωθεί το κράτος με τη φορολόγηση του κεριού που ανάβει ο πιστός.....

Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 20:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Οταν εγινε η επανασταση του 1821,η εκκλησια ηθελε να αντικατασταθει ολοκληρη η οθωμανικη αυτ.και να γινει ρωμαιικη,αν σωνει και καλα επρεπε να γινει αυτο,οχι οτι τραβουσε και κανενα ζορι ,μια και ηταν βολεμενη καλα.Δεν το ηθελε αυτο λογω εθνικου φρονιματος,αλλα επειδη γνωριζε το πατριαρχειο,οτι αν απελευθερονωταν η ελλαδα,η ενα τμημα της,αμεσως θα γινοταν αυτονομη ελλαδικη εκκλησια.Οποτε πανε τα καλα και τα συμφεροντα.Ηξερε επισης οτι αυτο θα εφερνε ντομινο επαναστασεων,αρα και καταργηση συμφεροντων σε ολη την αυτοκρατορια.


Οταν ξεκινησε η επανασταση,την αφορισε ,αλλα παρασκηνιακα πηρε πισω τον αφορισμο.Δηλαδη μπρος πισω ειχε αποδειξεις οτι ηταν με το νικητη....


Αν ήταν βολεμένη καλά δε θα έδινε χιλιάδες ιερείς μάρτυρες στον αγώνα για την ελευθερία ούτε ο Γρηγόριος θα καθόταν να τον κρεμάσουν, ούτε οι Επίσκοποι το 1612 θα οργάνωναν επανάσταση κατά του Τούρκου, που πνίγηκε στο αίμα με αποκορύφωμα το γδάρσιμο του Επίσκοπου Διονυσίου του Σκυλόσοφου.

Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2010, 20:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να φανταστείς, καλέ μου Εαρινέ, ότι αυτοί που λέμε,εγώ κι εσύ, ότι νομίζουν, πως καταλαβαίνουν, όντως, νομίζουν ότι καταλαβαίνουν..
Οπότε,δεν προκειται να καταλάβουν ποτέ...
Τοσο πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 09:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο ευρωπαιος


Αν ήταν βολεμένη καλά δε θα έδινε χιλιάδες ιερείς μάρτυρες στον αγώνα για την ελευθερία ούτε ο Γρηγόριος θα καθόταν να τον κρεμάσουν, ούτε οι Επίσκοποι το 1612 θα οργάνωναν επανάσταση κατά του Τούρκου, που πνίγηκε στο αίμα με αποκορύφωμα το γδάρσιμο του Επίσκοπου Διονυσίου του Σκυλόσοφου."


Για Το ποσο βολεμενη ηταν ,δεν εχει σημασια το τι λεει ο καθενας μας,αλλα οπως λεει και ο βγενο,μονο η πορεια του χρηματος ειναι αδιαψευτος μαρτυρας.Το θεμα ειναι πια ηταν η περιουσια πριν την αλωση και ποια ηταν κατα την απελευθερωση.....ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.Φαντασου στην αμερικη,μετα απο 4 αιωνες σκλαβιας των ινδιανων ,να ανηκε στα αυτοχθονα ιερατεια το ενα τριτο της γης....Αν ειναι δυνατον.....


Οσον αφορα τη σταση του πατριαρχειου απεναντι στην επανασταση την εχω αναλυσει.Το προβλημα ηταν οι ανεξαρτητες εκκλησιες που θα δημιουργοντουσαν ,οχι μονο στην ελλαδα και αυτο φανηκε απο τα 20 χρονια που περασαν για να αναγνωριστει αυτη,αλλα ακομη και σημερα δεν εχουν ξεπεραστει ολα τα προβληματα,που φυσικα ειναι για το συμφερον....


Το γρηγοριο οι τουρκοι το σκοτωσαν,γιατι τον θεωρησαν υπευθυνο ,που δεν μπορεσε να σταματησει την επανασταση μια και ηταν απολυτα υπευθυνος για τους λεγομενους ρωμιους.Εγινε επισης για να σπασει το ηθικο των ελληνων.

Οι ιερεις που αγωνιστηκαν ηταν απο τα κατωτερα στρωματα και οχι απο τον ανωτερο κληρο.Το κυρος της εκκλησιας το εσωσε ο υψηλαντης,ο οποιος για να κρατησει ψηλα το ηθικο ,ελεγε πως η εκκλησια στην πραγματικοτητα ειναι με τον αγωνα.Τι να ελεγε στους ανθρωπους,οτι ο πιο ισχυρος θεσμος τους προδωσε?Ειχε μυαλο και επραξε απολυτως σωστα,δεν ηταν καιρος για να πληγει το θρησκευτικο αισθημα των επαναστατημενων.


Οσον αφορα για το σκυλοσοφο,ειναι η εξαιρεση στους τοσους αιωνες που επιβεβαιωνει το κανονα.Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο ,που σε ολους τους λεγομενους εθνικους(αλλοι και αυτοι....)αναφερεται ως λαμπρη εξαιρεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Για Το ποσο βολεμενη ηταν ,δεν εχει σημασια το τι λεει ο καθενας μας,αλλα οπως λεει και ο βγενο,μονο η πορεια του χρηματος ειναι αδιαψευτος μαρτυρας.Το θεμα ειναι πια ηταν η περιουσια πριν την αλωση και ποια ηταν κατα την απελευθερωση.....ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.Φαντασου στην αμερικη,μετα απο 4 αιωνες σκλαβιας των ινδιανων ,να ανηκε στα αυτοχθονα ιερατεια το ενα τριτο της γης....Αν ειναι δυνατον.....

Εάν στους 4 αιώνες σκλαβιάς των Ινδιάνων οι Κοκκινισταδόροι με διάταγμα επέτρεπαν στα ιερατεία να διατηρήσουν την περιουσία τους τότε και αυτά θα είχαν περιουσία.

Σου διαφεύγει ότι και Έλληνες "μή" ιερείς είχαν περιουσίες?

Σου διαφεύγει ότι η Μπουμπουλίνα για παράδειγμα είχε δικό της εμπορικό στόλο?...μήπως ήταν και αυτή βολεμένη κατά την περίεργη λογική σου....σύμφωνα με την πορεία του χρήματος?
Θες να πιάσω για τους Μαυροκορδάτους κ.λ.π.? για ψάξε λίγο για τους βολεμένους της Υψηλής Πύλης!.....αυτοί κι αν ήσαν βολεμένοι!!....και ο Οδυσσέας Ανδρούτσος! και αυτός!, γνωρίζεις μήπως το αξίωμα που του είχε δώσει ο πασάς?....Βάση λοιπόν αυτής της ίδιας άκαμπτης λογικής! τι δουλειά είχε με τους επαναστάτες Ελληνες?

Και με αφορμή την άλωση που ανέφερες κ.λ.π. καλά θα κάνεις να συνειδητοποιήσεις ότι το εξαρτημένο Ελληνικό κράτος σήμερα και "οι δυνάμεις που το συνθέτουν", αφού επέδειξε επανειλημμένα την ιστορική του ανικανότητα να γίνει φορέας της εθνικής ολοκλήρωσης, σήμερα παρουσιάζεται άβουλο αντιφατικό και αναποφάσιστο να εγγυηθεί την ακεραιότητα του εναπομείναντα εναέριου-θαλάσσιου-χερσαίου εθνικού χώρου.
Αφού απόλεσε τη γη της Ιωνίας, διαπραγματεύεται σήμερα το ύδωρ του Αιγαίου.

Τι λες? Δε θα έπρεπε το Ορθόδοξο Οικουμενικό Πατριαρχείο της Πόλης να συγκροτηθεί και να αναδειχτεί σε πολιτική κρατική οντότητα, υποκείμενο του Διεθνούς Δικαίου, όπως το Βατικανό ή ο Άγιος Μαρίνος?

Όταν ο Βυζαντινός Ορθόδοξος πολιτισμός αποτελεί μία θεμελιώδη και πλούσια παράμετρο του ευρωπαϊκού πολιτισμού, τα ιστορικά του σύμβολα όπως το Πατριαρχείο και η Αγία Σοφία θα πρέπει να εξακολουθούν να μένουν εγκατελειμμένα και αιχμάλωτα?

Θα ανέχονταν οι ευρωπαϊκοί λαοί ανάλογες συνθήκες για το Βατικανό? και τον Άγιο Πέτρο?

-Είσαι πολύ λάθος φίλε μου!

quote:
skartados:
Οσον αφορα τη σταση του πατριαρχειου απεναντι στην επανασταση την εχω αναλυσει.Το προβλημα ηταν οι ανεξαρτητες εκκλησιες που θα δημιουργοντουσαν ,οχι μονο στην ελλαδα και αυτο φανηκε απο τα 20 χρονια που περασαν για να αναγνωριστει αυτη,αλλα ακομη και σημερα δεν εχουν ξεπεραστει ολα τα προβληματα,που φυσικα ειναι για το συμφερον....

Μάλιστα.....δηλαδή ο Σκυλόσοφος πολέμησε για ανεξάρτητες εκκλησίες!!!! και ο Γρηγόριος έκατσε να τον κρεμάσουν για τον ίδιο λόγο!!......ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ? ή κάτι άλλο?

quote:
skartados:
Το γρηγοριο οι τουρκοι το σκοτωσαν,γιατι τον θεωρησαν υπευθυνο ,που δεν μπορεσε να σταματησει την επανασταση μια και ηταν απολυτα υπευθυνος για τους λεγομενους ρωμιους.Εγινε επισης για να σπασει το ηθικο των ελληνων.

Η κατηγόρια ήταν "προδοσία" και όχι ανικανοτητα! Και εφόσον έγινε για να σπάσει το ηθικό των Ελλήνων τότε αυτό σημαίνει ότι οι Έλληνες γνώριζαν καλά το ρόλο του! και ίσως και γι' αυτό ο Υψηλάντης προσπάθησε να τον φυγαδεύσει με καράβι αλλά αυτός αρνήθηκε!.....ποια είναι η γνώμη σου?

quote:
skartados:
Οι ιερεις που αγωνιστηκαν ηταν απο τα κατωτερα στρωματα και οχι απο τον ανωτερο κληρο.Το κυρος της εκκλησιας το εσωσε ο υψηλαντης,ο οποιος για να κρατησει ψηλα το ηθικο ,ελεγε πως η εκκλησια στην πραγματικοτητα ειναι με τον αγωνα.Τι να ελεγε στους ανθρωπους,οτι ο πιο ισχυρος θεσμος τους προδωσε?Ειχε μυαλο και επραξε απολυτως σωστα,δεν ηταν καιρος για να πληγει το θρησκευτικο αισθημα των επαναστατημενων.

Εάν εσύ θεωρείς τους επισκόπους κατώτερο κλήρο! τότε ο απλός παπάς τι είναι για σένα?

quote:
skartados:
Οσον αφορα για το σκυλοσοφο,ειναι η εξαιρεση στους τοσους αιωνες που επιβεβαιωνει το κανονα.Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο ,που σε ολους τους λεγομενους εθνικους(αλλοι και αυτοι....)αναφερεται ως λαμπρη εξαιρεση.

Καλά πάρε κι άλλους τότε:

-Ο Φιλκός Αρχιμανδρίτης Άνθιμος Γαζής, ιδρυτής του περιοδικού "Λόγιος Ερμής",

-Ο Πατριάρχης Κύριλλος Λούκαρις 1638 που στραγγαλίστηκε από τους γενίτσαρους.

-Σε συνεργασία με τον αρχιεπίσκοπο Αλβανίας Κροΐα, Πατριάρχη Ιεροσολύμων Σοφρώνιο Δ', ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου οργανώσε επανάσταση, η οποία στην Κύπρο καταπνίγηκε στο αίμα από τον εξισλαμισμένο Έλληνα Μουσταφά.

-Οι επίσκοπος Μάνης Νεόφυτος και Χρύσανθος μητροπολίτης Λακεδαιμόνος, οργανώνωσαν επανάσταση στην Πελοπόννησο το 1612, ελπίζοντας και πάλι στην «ξένη βοήθεια» όπως τους είχαν υποσχεθεί.

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Β’ (τον έπνιξαν στην θάλασσα).

-Ο Πατριάρχη Παρθένιος Γ΄ (Σάββατο του Λαζάρου, τον απαγχόνισαν στην Καγκελωτή Πύλη της Κωνσταντινουπόλεως).

-Ο αρχιεπίσκοπος Χίου Πλάτωνας, αποκεφαλίστηκε στο φρούριο του Βεχήτ Πασά.

-Ο επίσκοπος Κίτρους Μελέτιος, μαζί με τον ιερέα Παπαγιάννη κατακρεουργήθηκαν το 1821.

-Το 1821 απαγχονίστηκαν οι επίσκοποι Κρήτης Νεόφυτος, Ιωακείμ, Ιερόθεος, Καλλίνικος, Μελχισεδέκ, και ο μητροπολίτης Γεράσιμος Παρδάλης.

- Ο μυημένος στη Φιλική Εταιρεία Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος ο Β’, όχι μόνο μυήθηκε στη Φιλική Εταιρεία και συνεισέφερε χρηματικά (μαζί με την μικρή – τότε - ελληνική κοινότητα της Αλεξάνδρειας), αλλά ευλόγησε τη σημαία της Επανάστασης στην Πάτμο.

Τώρα θα μου πεις όπως και στο ανέκδοτο...:καλά πέρα από αυτούς?

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 23/05/2010 13:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 13:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τά'παμε τα ξα'νάπαμε και νά'σου ξανά στον ίδιο "παρονομαστή"...πάλι γι'αλλη μια φορά "καταλήξαμε" ότι καλώς οι άνθρωποι εκ-παιδεύονται και νοη-ματοδοτούνται ... καλώς σκέπτονται ... καλώς πράττουν και γι'αλλη μια φορά , θα μείνουμε "κάγκελο" αναρρωτώμενοι:"Τελικά αφού δεν χρειάζεται αλλαγή ιδεών και πεποιθήσεων -αφού όλα είναι καλά- τότε γιατί είμαστε σε μια παρακμιακή κατάσταση"???

http://www.youtube.com/watch?v=u4gEAA5cwyg&feature=related


soul

Edited by - Εαρινός on 23/05/2010 13:43:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 14:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Τά'παμε τα ξα'νάπαμε και νά'σου ξανά στον ίδιο "παρονομαστή"...πάλι γι'αλλη μια φορά "καταλήξαμε" ότι καλώς οι άνθρωποι εκ-παιδεύονται και νοη-ματοδοτούνται ... καλώς σκέπτονται ... καλώς πράττουν και γι'αλλη μια φορά , θα μείνουμε "κάγκελο" αναρρωτώμενοι:"Τελικά αφού δεν χρειάζεται αλλαγή ιδεών και πεποιθήσεων -αφού όλα είναι καλά- τότε γιατί είμαστε σε μια παρακμιακή κατάσταση"???

Ποια είναι για σένα αυτή η πεποίθηση-ιδέα που εφόσον αλλάξει θα αρχίσει η ακμή?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 14:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σημασία έχει Ευρωπαίε , έχω την αίσθηση ότι εσύ προσωπικά , απο τα όσα πιστεύεις και ορίζουν τον νου και την εν-νοήσή σου αλλα και αυτόν καθ'εαυτόν τον κώδικα πεποιθήσεών σου και αρχών σου , είσαι απόλυτα πεπεισμένος ότι είναι ορθός και συνάμα παραγωγικός...οπότε τι σημασία έχει να αναφερθώ στα όσα εν-νοώ...δεν σε αφορούν προφανώς...


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 15:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό σε ρώτησα?.....το τι πιστεύεις για μένα?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 16:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό σε ρώτησα?.....το τι πιστεύεις για μένα?

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Προφανώς γι'αλλη μια φορά , υπάρχει μεγάλη δυσκολία επικοινωνίας των δυό μας...το "καινούργιο" θα ήταν να συνέβαινε το αντίθετο , οπότε όλα είναι στην "θέση" τους.."Keep walking"..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2010, 19:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γραφει ο ευρωπαιος


Σου διαφεύγει ότι και Έλληνες "μή" ιερείς είχαν περιουσίες?

Σου διαφεύγει ότι η Μπουμπουλίνα για παράδειγμα είχε δικό της εμπορικό στόλο?...μήπως ήταν και αυτή βολεμένη κατά την περίεργη λογική σου....σύμφωνα με την πορεία του χρήματος?
Θες να πιάσω για τους Μαυροκορδάτους κ.λ.π.? για ψάξε λίγο για τους βολεμένους της Υψηλής Πύλης!.....αυτοί κι αν ήσαν βολεμένοι!!....και ο Οδυσσέας Ανδρούτσος! και αυτός!, γνωρίζεις μήπως το αξίωμα που του είχε δώσει ο πασάς?....Βάση λοιπόν αυτής της ίδιας άκαμπτης λογικής! τι δουλειά είχε με τους επαναστάτες Ελληνες?"


Τωρα τι κανεις?Ερχεσαι και γραφεις και πεντε αυτα που εγραψα εγω παρα πεντε?Δες τι εγραψα στο παρων νημα.

Μας λενε το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα.Π Α Π Α Ρ Ι Α λεω εγω.Το 1821 ,απο τους πρωτους που ξεσηκωθηκαν ηταν ελληνες που ειχαν περιουσια αντιστοιχη της σημερινης του λατση,κοκαλη ,βαρδινογιαννη.Και ομως δεν σκεφτηκαν το βολεμα τους ,αλλα την πατριδα τους."


Αυτοι ομως φιλε ειχαν πανω απο ολα την πατριδα ,για αυτο διαθεσαν τις περιουσιες τους για τον αγωνα.Για πες μου τωρα ,ποιο κομματι της περιουσιας του διεθεσε το πατριαρχειο για τον ιδιο σκοπο?Θα σου πω εγω.Τ Ο Α Π Ο Λ Υ Τ Ο Τ Ι Π Ο Τ Α.Ακου ακαμπτη λογικη.....


Γραφει ο ευρωπαιος

Εάν στους 4 αιώνες σκλαβιάς των Ινδιάνων οι Κοκκινισταδόροι με διάταγμα επέτρεπαν στα ιερατεία να διατηρήσουν την περιουσία τους τότε και αυτά θα είχαν περιουσία."


Ερχεσαι στα λογια μου παλι.Α κριβως για αυτο λεω οτι ηταν μια χαρα βολεμενη η εκκλησια,δεν θα μπορουσα να το πω καλυτερα,ευχαριστω......


Γραφει ο ευρωπαιος


Και με αφορμή την άλωση που ανέφερες κ.λ.π. καλά θα κάνεις να συνειδητοποιήσεις ότι το εξαρτημένο Ελληνικό κράτος σήμερα και "οι δυνάμεις που το συνθέτουν", αφού επέδειξε επανειλημμένα την ιστορική του ανικανότητα να γίνει φορέας της εθνικής ολοκλήρωσης, σήμερα παρουσιάζεται άβουλο αντιφατικό και αναποφάσιστο να εγγυηθεί την ακεραιότητα του εναπομείναντα εναέριου-θαλάσσιου-χερσαίου εθνικού χώρου.
Αφού απόλεσε τη γη της Ιωνίας, διαπραγματεύεται σήμερα το ύδωρ του Αιγαίου."

Αντε τωρα να δωσω σε ατομα σαν και εσενα να καταλαβουν οτι ολα αυτα γινονται γιατι στον ιερο χωρο της ελλας ηρθαν καποιοι ασιατικοι ισμοι,με αποτελεσμα ανθρωποι κοινης καταγωγης εδω και τουλαχιστον 5000 χρονια,να κατοικουν στις απεναντι οχθες του αιγαιου και να μισιουνται ,λογω ξενοφερτων θρησκευτικων πεποιθησεων που ηρθαν καποτε εδω....και μας επιβληθηκαν....


Γραφει ο ευρωπαιος


Τι λες? Δε θα έπρεπε το Ορθόδοξο Οικουμενικό Πατριαρχείο της Πόλης να συγκροτηθεί και να αναδειχτεί σε πολιτική κρατική οντότητα, υποκείμενο του Διεθνούς Δικαίου, όπως το Βατικανό ή ο Άγιος Μαρίνος?"


Το δυστυχημα με ατομα σαν και εσενα ειναι,οτι δεν μπορειτε να καταλαβετε ,οτι μονο κακο κανετε στο χριστιανισμο λεγοντας τετοιες βλακειες .Αλλα θα μου πεις χεστηκες για το χριστιανισμο,το θεμα ειναι το μαγαζι που δημιουργηθηκε στο ονομα του χριστου να αποκταει πιο πολλη εξουσια και δυναμη,εκτος απο θρησκευτικη,πολιτικη και οικονομικη....Ποσο δικιο εχω οταν λεω πως αν ξαναερθει ο χριστος και ζητησει να δωσουν οι εκκλησιες πισω ολα αυτα,η θα τον καθαρισουν η θα πουν πως ηρθε ο αντιχριστος και θελει να τους καταστρεψει.....Παντως πισω δεν τα δινουν....

Γραφει ο ευρωπαιος

Η κατηγόρια ήταν "προδοσία" και όχι ανικανοτητα! "


Εγω ξερω οτι καποιος προδινει τους δικους του ανθρωπους και οχι τους κατακτητες...Φαντασου σε τι σημεια υποτελειας ειχαν φτασει οι προσκυνημενοι πατριαρχες ,ωστε επειδη δεν μπορεσαν να σταματησουν την επανασταση ,παρα τη λυσασμενη προσπαθεια τους,να μην τους θεωρουν επαναστατες αλλα προδοτες.....Οσο περισσοτερο μιλας .λογω της ελειψης κριτικης σκεψης που σε διακατεχει.τοσο χειροτερα τα κανεις για εσενα....αστο καλυτερα δεν το εχεις.....


Γραφει ο ευρωπαιος


Και εφόσον έγινε για να σπάσει το ηθικό των Ελλήνων τότε αυτό σημαίνει ότι οι Έλληνες γνώριζαν καλά το ρόλο του! και ίσως και γι' αυτό ο Υψηλάντης προσπάθησε να τον φυγαδεύσει με καράβι αλλά αυτός αρνήθηκε!.....ποια είναι η γνώμη σου?"


Ηδη σου απαντησα σε αυτο λεγοντας σου,Το κυρος της εκκλησιας το εσωσε ο υψηλαντης,ο οποιος για να κρατησει ψηλα το ηθικο ,ελεγε πως η εκκλησια στην πραγματικοτητα ειναι με τον αγωνα.Τι να ελεγε στους ανθρωπους,οτι ο πιο ισχυρος θεσμος τους προδωσε?Ειχε μυαλο και επραξε απολυτως σωστα,δεν ηταν καιρος για να πληγει το θρησκευτικο αισθημα των επαναστατημενων"

Και αν ηθελε να τον σωσει ,θα το εκανε ακριβως για να μην πληγει το ηθικο των επαναστατων.Ρωτας ομως με τι μουτρα θα τους αντικρυζε ο προσκυνημενος πατριαρχης μετα τα οσα καταπτυστα εγραψε στο αναθεμα?ειδικα αυτους που για να μην προσκυνησουν επαναστατησαν παρολο που η οικογενεια τους ηταν ξεκληρισμενη?


Φυσικα το πατριαρχειο φροντισε με υποχθονιες συσκεψεις στη συνεχεια να παραδωσει μαθημα διπλωματιας ,πως σε περιπτωση πολεμου ,μπρος πισω εχω αποδειξεις οτι ειμαι με το νικητη......



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2010, 03:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Αυτοι ομως φιλε ειχαν πανω απο ολα την πατριδα ,για αυτο διαθεσαν τις περιουσιες τους για τον αγωνα.Για πες μου τωρα ,ποιο κομματι της περιουσιας του διεθεσε το πατριαρχειο για τον ιδιο σκοπο?Θα σου πω εγω.Τ Ο Α Π Ο Λ Υ Τ Ο Τ Ι Π Ο Τ Α.Ακου ακαμπτη λογικη.....

Θες να πεις ότι η ζωή του Πατριάρχη ή του επισκόπου αξίζει λιγότερο από ένα χρηματικό ποσό?
Το Πατριαρχείο ανοιχτά δεν μπορούσε να δώσει χρήματα για τον αγώνα, για σκέψου του λίγο! μέσα στο σπίτι ακριβώς του Σουλτάνου να έδινε φανερά χρηματικά ποσά για την επανάσταση? Λες ο Σουλτάνος να μην παρακολουθούσε το Πατριαρχείο?
Οι κινήσεις ήσαν όσο προσεκτικότερες θα μπορούσαν να είναι.
"Οι Πατριάρχες, όντας σκλάβοι, επίσημα ομιλούσαν υπέρ των τούρκων, αλλα ανεπίσημα ήταν ΗΓΕΤΕΣ της Ελλάδας και των επαναστατικών ενεργειών." (Steven Runciman, The Great Church in captivity)

Από την αλληλογραφία του Φιλικού Π. Σέκερη, πληροφορούμαστε ότι ο Γρηγόριος συνεργαζόταν με την Φιλική Εταιρία, αν και δεν είχε ορκισθεί
(Τ. Γριτσόπουλος Γρηγόριος ο Ε΄ ΘΗΕ τ. 4, 1964, στ. 739).

Είχε μάλιστα μεταξύ τών Φιλικών, και το συνθηματικό προσωνύμιο: «παλαιότερος».
Υπήρχε επίσης το λεγόμενο «κιβώτιο του ελέους», με σκοπό να συγκεντρώνει χρήματα για τον Αγώνα του Έθνους, κατά τη μαρτυρία τού Ι. Φιλήμονα (Τ. Γριτσόπουλος Γρηγόριος ο Ε΄ ΘΗΕ τ.4, 1964, στ. 739).
Πάντως φανερά σε επίσημο έγγραφο όσο και να ψάξεις δε θα βρεις κάτι. Δεν ήσαν τίποτα ηλίθιοι οι Πατριάρχες. Γι' αυτό και ο Τούρκος πιάστηκε σχεδόν στον ύπνο.

quote:
skartados:
Ερχεσαι στα λογια μου παλι.Α κριβως για αυτο λεω οτι ηταν μια χαρα βολεμενη η εκκλησια,δεν θα μπορουσα να το πω καλυτερα,ευχαριστω......

Και σου ανταπαντώ ότι και η Μπουμπουλίνα και ο Ανδρούτσος και ο Υψηλάντης και ο Μαυροκορδάτος και αυτοί σύμφωνα με τη λογική σου "μια χαρά βολεμένοι" ήσαν! Ή δύο μέτρα και δύο σταθμά?

quote:
skartados:
Αντε τωρα να δωσω σε ατομα σαν και εσενα να καταλαβουν οτι ολα αυτα γινονται γιατι στον ιερο χωρο της ελλας ηρθαν καποιοι ασιατικοι ισμοι,με αποτελεσμα ανθρωποι κοινης καταγωγης εδω και τουλαχιστον 5000 χρονια,να κατοικουν στις απεναντι οχθες του αιγαιου και να μισιουνται ,λογω ξενοφερτων θρησκευτικων πεποιθησεων που ηρθαν καποτε εδω....και μας επιβληθηκαν....

Το κάνεις λίγο ποιο λιανά?...γιατί κάτι ενδεχομένως να μην κατάλαβα.
-Οι Τούρκοι ζούσαν απέναντι πριν 5.000 χρόνια?
-Οι Τούρκοι θέλουν το μισό Αιγαίο λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων?
-Την Κύπρο την κατέλαβαν επειδή ήσαν οι Κύπριοι χριστιανοί?

quote:
skartados:
Το δυστυχημα με ατομα σαν και εσενα ειναι,οτι δεν μπορειτε να καταλαβετε ,οτι μονο κακο κανετε στο χριστιανισμο λεγοντας τετοιες βλακειες .Αλλα θα μου πεις χεστηκες για το χριστιανισμο,το θεμα ειναι το μαγαζι που δημιουργηθηκε στο ονομα του χριστου να αποκταει πιο πολλη εξουσια και δυναμη,εκτος απο θρησκευτικη,πολιτικη και οικονομικη....Ποσο δικιο εχω οταν λεω πως αν ξαναερθει ο χριστος και ζητησει να δωσουν οι εκκλησιες πισω ολα αυτα,η θα τον καθαρισουν η θα πουν πως ηρθε ο αντιχριστος και θελει να τους καταστρεψει.....Παντως πισω δεν τα δινουν....

Ούτε παπάς είμαι, ούτε σχέσεις έχω ιδιαίτερες με την εκκλησία πλην εκκλησιασμού μία περίπου φορά το μήνα.
Ωστόσο που είναι το κακό? Στο ότι ανέφερα ότι το Πατριαρχείο βρισκόταν εκεί 1.100 περίπου χρόνια πριν τον Τούρκο? ή ότι βρίσκεται εκεί σκλαβωμένο? Τι από τα δύο είναι ψέματα?

quote:
skartados:
Εγω ξερω οτι καποιος προδινει τους δικους του ανθρωπους και οχι τους κατακτητες...Φαντασου σε τι σημεια υποτελειας ειχαν φτασει οι προσκυνημενοι πατριαρχες ,ωστε επειδη δεν μπορεσαν να σταματησουν την επανασταση ,παρα τη λυσασμενη προσπαθεια τους,να μην τους θεωρουν επαναστατες αλλα προδοτες.....Οσο περισσοτερο μιλας .λογω της ελειψης κριτικης σκεψης που σε διακατεχει.τοσο χειροτερα τα κανεις για εσενα....αστο καλυτερα δεν το εχεις.....

Ναι ε?
Έκανα λάθος.
Η κατηγορία του θανάτου ήταν "ΡΑΔΙΟΥΡΓΙΑ κατά της Πύλης!" ραδιουργία και όχι προδοσία. Ως γνώστης δήθεν των πραγμάτων έπρεπε να το γνώριζες.....εγώ απλά έκανα ένα λεκτικό λάθος.
Τώρα? θα αλλάξεις το συμπέρασμά σου?

Και τον Ανδρούτσο τον θεωρούσαν δικό τους, το ίδιο και τον Αθανάσιο Διάκο που εκπαιδεύτηκε στα γυμναστήρια του πασά. Και? τι έδειξε το αποτέλεσμα?

quote:
skartados:
Ηδη σου απαντησα σε αυτο λεγοντας σου,Το κυρος της εκκλησιας το εσωσε ο υψηλαντης,ο οποιος για να κρατησει ψηλα το ηθικο ,ελεγε πως η εκκλησια στην πραγματικοτητα ειναι με τον αγωνα.Τι να ελεγε στους ανθρωπους,οτι ο πιο ισχυρος θεσμος τους προδωσε?Ειχε μυαλο και επραξε απολυτως σωστα,δεν ηταν καιρος για να πληγει το θρησκευτικο αισθημα των επαναστατημενων"

Ναι .....και τους όρκιζε τους στρατιώτες του να πάρουν εκδίκηση στο όνομα του απαγχονισμένου Πατριάρχη.....ο "θεατρίνος".....
Και ο Ξάνθος, ο ιδρυτής της Φιλικής Εταιρείας γράφει ψέματα όταν λέει ότι κατήχησε τον Πατριάρχη Γρηγόριο, ο Ιωάννης Φαρμάκης το 1818 ....ενδεχομένως να τα είχε τσεπώσει χοντρά από τον Πατριάρχη.........ή εκτός εάν ο Γρηγόριος δεν πρόλαβε σε τρία χρόνια να πεταχτεί 500 μέτρα ποιο πέρα για να ενημερώσει τον Σουλτάνο.....

quote:
skartados:
Και αν ηθελε να τον σωσει ,θα το εκανε ακριβως για να μην πληγει το ηθικο των επαναστατων.Ρωτας ομως με τι μουτρα θα τους αντικρυζε ο προσκυνημενος πατριαρχης μετα τα οσα καταπτυστα εγραψε στο αναθεμα?ειδικα αυτους που για να μην προσκυνησουν επαναστατησαν παρολο που η οικογενεια τους ηταν ξεκληρισμενη?

Φυσικα το πατριαρχειο φροντισε με υποχθονιες συσκεψεις στη συνεχεια να παραδωσει μαθημα διπλωματιας ,πως σε περιπτωση πολεμου ,μπρος πισω εχω αποδειξεις οτι ειμαι με το νικητη......



Και τον Κολοκοτρώνη τον οποίο αφόρισε και αυτόν....σίγουρα τον λάδωσε το Πατριαρχείο!....γιατί μετά την επανάσταση και στη δύση της ζωής του, όταν ο Γέρος έγραψε ότι με τον αφορισμό αυτό κατάφερε ο Πατριάρχης να αποπροσανατολίσει τον Τούρκο και να γλιτώσει χιλιάδες Έλληνες από τη σφαγή...ενδεχομένως να τα είχε χάσει για...... να βγουν τα κουκιά των χριστιανομάχων.....ή να τα είχε πάρει χοντρά!!

Τι από τα δύο πιστεύεις?
Γιατί να φοβηθεί!!! ο Γέρος!!!.....ούτε τον θάνατο!!! όπως και ο Γρηγόριος τον οποίο τον έβαλε ο Σολωμός στον εθνικό μας Ύμνο.....αλλά και αυτός χοντρά τα πήρε!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 24/05/2010 03:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy