ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2009, 15:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεχνατε ομως εσεις οτι η βιβλος και γνικα τα χριστιανικα κειμενα εχουν υποστει μεγαλη αλλιωση οποτε δεν μπορουμε να τα περνουμε τοις μετρητοις...

οι θεασεις ατια παντως τον τελευταιο καιθρο πληθαίνουν συνεχως..καπου ειχα διαβασει πριον ακιρο οτι οντως αυτες οι εμφανισεις θα αρχισουν να πληθαινουν ωστε να γινει γνωστη η παρουσια τους στον κοσμο.λετε τελικα ακτι τετοιο να ισχυει και να εχει αρχισει να γινεται πραγματικοτητα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2009, 20:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Μελετητη , δεν μπορω να επιβεβαιωσω με σιγουρια τιποτα , αλλωστε αυτη η αγνοια μας για το αυριο ειναι ΠΟΥ μας κανει να πιστευουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ αρκει να ειναι ομορφα διατυπομενα και αληθοφανη

τα κειμενα που φερνεις ,δεν μπορω να τα δεχτω ως επιστημονικα αποδεδειγμενα καθως δεν φερουν καμια τετοια πληροφορηση , αντιθετα καποια (πχ το κειμενο απο εφημεριδα ισως ή περιοδικο με τις ψιλες και δασίες , με κανει να το βλεπω αρκετα επιφυλακτικα)

πριν απο μερικα χρονια σε καποιο διαλειμα απο την εργασια μου σε πανεπηστημιο της αμερικης εχω ερθει ελλαδα για 6 μηνες , ηταν τοτε που οι εψιλον εδιναν και επερναν , μαζι με τους ανατολικους που ειχαν ερθει και εφεραν την βιοενεργεια και αλλα .... οι φιλοι μου ειχαν ξετρελαθει με ολα αυτα , καποιος μου ανεφερε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που λες ... για την μαχη στο συμπαν κτλπ οταν τον ρωτησα για αποδειξεις κτλπ εκει μου εδειξε καποια βιβλια με μηδενικη επιστιμονικη βαση ... οταν γυρισα αμερικη εψαξα να βρω για αυτα που ειχα ακουσει , βρηκα και ΕΚΕΙ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ βιβλια που ελεγαν ακριβως τα ιδια πραγματα αλλα γραμμενα απο ανθρωπους με μηδενικο επιστημονικο υποβαθρο αλλα με οπλο την φαντασια τους και μονο !!!!!!! στο παιχινδι μπηκαν και οι εκει φιλοι , διαφορων ειδικοτητων , κανεις μα κανεις δεν μπορεσε να βρει μια βαση ή να επαλυθευση το οτιδηποτε .... σε αυτο που καταληξαμε ηταν οτι εχουν παρθει αληθινα στοιχεια τα οποια δεν χριζουν καποια εξηγηση (αστρικ φαινομενα) ή που δεν μπορουν να εξηγηθουν (πχ αρχαιες επιγραφες) και τις παρουσιαζουν κατα πως θελουν αυτοι !!!!

τον πλανητης που αναφερει ενα απο τα παραπανω κειμενα σου ,συμπειπτει (απο οσο θυμαμαι) με την παρατηρηση ενος εξωηλιακου σωματος που ειναι πολυ μικρο για να ειναι πλανητης και πιθανον δεν ειναι το μονο που υπαρχει καθως η περιοδηκοτητα ορισμενων σωματων ειναι δεκαδες ή εκατοντδες και χιλιαδες χρονια , κατι που σημαινει οτι δεν ειμαστε σε θεση να το παρατηρησουμε καθως δεν ξερουμε ΠΟΥ να στρεψουμε τα τηλεσκοπια (ειναι αδυνατο να αντιληφθουμε το μεγεθος του συμπαντος ακομη και του ηλιακου μας συστηματος , νομιζουμε οτι ανοιγουμε μια καμερα και τα βλεπουμε ολα , το μεγιστο που μπορουμε να δουμε ειναι, σαν να κοιταμε με μεγενθυτικο φακο τον ειρηνικο ωκεανο και βλεπουμε μια φυσαλιδα !!!!!! )

δεν θα πω τι να πιστευει καποιος ή οχι , θα πω οτι θα πρεπει να ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το τι ειναι αυτο που πιστευει (για μενα αλλωστε δεν τιθεται θεμα πιστης αλλα μονο γνωσης)

παντως για το 2012 ηδη εχει δωθει συνεχεια καποιος φιλος αναφερθηκε στο 2038 (ο ιδιος πολυ πιθανον τυχαια, καποιοι αλλοι μετα το 2012 ή οσο αυτο πλησιαζει ΟΧΙ)

εδω ειμαστε και θα τα δουμε ολα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stathis12
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 01:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stathis12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xerete. sory gia ta greeklis alla ...

h gnomi moy gia to ti tha ginei to 2012 einai apli k sintomi ... dino 100 pros 1 k stiximatizo oti d tha ginei tpt ! ama kerdiso to stixima tha iparxoyme os to 2013 , ama to xaso , legome stathis georgioy k meno arianoy 93A thessaloniki opoios kerdisei as erthei na parei ta leyta toy...

y.g. to mono poy mporei na xasoyme einai h zoi mas ... prama poy sigoyra kapote tha ginei :)

dexome stiximata apo 50 eyro k pano opoios thelei moy to pei .exei dyo gemata xronia na to skeytei !!!

apo panta edoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 04:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε stathis12 καλώς ήρθες στο φόρουμ. Θα ήταν προτιμότερο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτηρες και όχι με greeklish για να διαβαζονται ευκολότερα τα μηνύματά σου...
Αν το πρόβημα είναι τεχνικό μπορείς να απευθυνθείς στον ακόλουθο δεσμό

(Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !)
http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=488


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 15:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, για διευκρινήσω τη θέση μου εγώ ΔΕ δέχομαι ως απόλυτα αληθινό βιβλίο την Παλαιά Διαθήκη. Εγώ είμαι απόλυτα ορθολογιστής που κατά κύριο λόγω δέχεται την εξέλιξη των ειδών και δύσκολα δέχεται τα περί θεϊκής παρέμβασης. Αυτό δε σημαίνει ότι την απορρίπτω και φυσικά σέβομαι απόλυτα τα μεταφυσικά πιστεύω του κάθε ανθρώπου. Αν βρίσκει αποκούμπι εκεί, εμένα μου φτάνει. Εξάλλου η θρησκεία απαντάει στο ΓΙΑΤΙ της δημιουργίας ενώ η επιστήμη στο ΠΩ’Σ.


Ο Μελετητής ρώτησε πώς εξηγώ που βρήκε γυναίκα ο Κάιν. Έχω 2 απαντήσεις, μια σοφιστεία και μια σοβαρή. Ας αρχίσω από τη λιγότερο σοβαρή, να ευθυμήσουμε και λίγο. Ο Κάιν συνάντησε τη Λίλιθ, την πρώτη σύζυγο του Αδάμ η οποία είχε φτιαχτεί όπως ο Αδάμ με την ίδιο ακριβώς τρόπο (εξού και τον "ανδρα και γυναίκα εποίησεν αυτούς"). Ήταν ας πούμε η θηλυκή (και σκοτεινή) πλευρά του ανρδόγυνου Η Λίλιθ δαιμονοποίηθηκε πριν τη δημιουργία της Εύας επειδή αρνήθηκε να υποταχτεί στον Αδάμ. Έκτοτε είναι γνωστή ώς Λάμια, Λίλιθ Λαμαστού,Λιλούτου κτλ κτλ και μισεί τους απογόνους του Αδάμ και της Εύας. Αυτή είναι η γυναίκα που βρήκε ο Κάιν.Και άμα βάλουμε κάτω και την κατάρα του Θεού στον Κάιν, μάλλον ο Κάιν είναι βρυκόλακας!!!!!!.Τονίζω ότι αυτά τα λέω για πλάκα, απόψεις που έχω διαβάσει και κοροϊδεύω είναι. Ούτε πιστεύω ότι ο άνθρωπος φτιάχτηκε ανδρόγυνος.


Στα σοβαρα, τώρα, φυσικά και βρήκε γυναίκα ο Κάιν γιατί υπήρχε. Συμβολικά είναι τα ονόματα και τα γεγονότα. Δηλαδή 2 άνθρωποι υπήρχαν στη γη και έφτιαξαν την ανθρωπότητα μέσω αλλεπάλληλων αιμομιξιών;;;;;;;;Φαιδρό. Συμβολικά η Βίβλος λέει για 2 ανθρώπους. Το νόημα είναι η άρνηση των ανθρώπων και η απομάκρυνση τους από το Θεό.Αυτός είναι ο συμβολισμός. Τουλάχιστον έτσι λένε οι θεολόγοι. Όσον αφορά τα 2 είδη ανθρώπων, υπάρχει κάποιο απτό ίχνος των "προ-αδάμ"; Στα σοβαρά πιστεύεις αυτά που γράφεις, αυτά που παραπέμπεις,Μελετητή; Μήπως ανήκεις σε αυτούς που άθροισαν τις ηλικίες των γενεαλογικών δέντρων της αγίας γραφής και πιστεύεις ότι η γη είναι 10000 ετών; Και ότι οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν γιατί δε χωρούσαν στην Κιβώτο του Νώε; Ποια είναι ακρίβως η κοσμοθεωρία σου; Δημιουργισμός; Συγγνώμη αν σου φαίνομαι επιθετικός, το μόνο που θέλω είναι να καταλάβω εσύ ο ίδιος τι πιστεύεις.


Φυσικά Μakfor θα αρχίσουμε να μιλάμε για 2038 γιατί φαίνεται ότι θα αποδειχτούν οι μπούρδες περί του 2012. Εδώ θα είμαστε να γίνουμε μάρτυρες ότι τίποτα δε θα γίνει. Θα πούνε σόρρυ μετράγαμε λάθος, με το άλλο ημερολόγιο. Η΄ θα βρούνε άλλο γεγονός, πέρασμα κομήτη κτλ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 17:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως,δέν πιστεύω οτι η βίβλος είναι συμβολική,πιστεύω οτι την έχουν παραποιήσει αλλά σίγουρα αυτά που λέει δέν μπορούμε να τα πάρουμε στα αστεία.

Για αυτά που λέει ο μελετητής,υπάρχουν αποδήξεις αλλά το σύστημα δέν θέλει να τις δούμε.Με λίγα λόγια δέν θέλουν να ξέρουμε,γιατί άμα ξέρουμε την έβαψαν,δέν θα μας ελέγχουν.

Ελπίζω μέχρι το 2013 να είμαστε όλοι καλά και να δούμε τελικά τί θα συμβεί.Προσωπικά δέν πιστεύω οτι θα γίνει η καταστροφή της γής,αυτοί που το υποστηρίζουν αυτό προφανώς θέλουν να διασπείρουν τον φόβο στους ανθρώπους και να τους χειραγωγήσουν,"πρέπει να κάνεις το τάδε για να σωθείς",αυτά είναι αστεία πράγματα.Αλλά έτσι σαμποτάρεται η αληθινή γνώση,με την γελοιοποίηση σοβαρών γεγονότων διαστρεβλόνοντας την ουσία τους.Σας προτείνω να τσεκάρεται αυτά που λεει ο David Icke.
Εξηγεί τον τρόπο της διαστρέβλωσης της γνώσης και την τακτική τους να κοιμίζουν τους ανθρώπους.

"Η γνώση είναι δύναμη"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 18:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
David Icke , και για ποιο λογο θα πρεπει να πιστεψω τον εν λογω κυριο ? εμενα τα ΟΣΑ ΠΟΥΛΑΕΙ με κανουν να τον βλεπω με σκεπτικισμο!!!!! γιατι κατα την αποψη μου οτι κανει το κανει για το ΧΡΗΜΑ !!!

τουλαχιστον τα παρακατω δεν με αφηνουν και αδιαφορο

David Vaughan Icke (pronounced /aɪk/; born April 29, 1952) is an English writer and public speaker who has devoted himself since 1990 to researching what he calls "who and what is really controlling the world."[1] Describing himself as "the most controversial speaker and author in the world," he has written 16 books explaining his views, characterized as New Age conspiracism, and has attracted a substantial following across the political spectrum.[2] His books have been translated into eight languages, he runs a website that receives 600,000 hits a week, and his lecture tours, during which he speaks for up to eight hours at a time, attracted audiences of 30,000 between 2000 and 2006.[3] His 533-page The Biggest Secret has been called the Rosetta Stone for conspiracy theorists.[4]


Icke was a well-known BBC television sports presenter and spokesman for the British Green Party, when, at the age of 38, he had an encounter with a psychic who told him he was a healer and had been placed on Earth for a purpose.[5] In April 1991, he announced on the BBC's Terry Wogan show that he was the son of God—though he argued later he had been misunderstood—and predicted that the world would soon be devastated by tidal waves and earthquakes.[6] The show changed his life, turning him practically overnight from a respected household name into an object of public ridicule.[3]

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Icke

http://www.davidicke.com/index.php/

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 28/12/2009 18:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 18:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα εσύ μας λες Alex22, ότι ο Θεός έχει χέρια και πλάθει τον πηλό, και πνευμόνια για να δώσει την πνοή ζωής. Επίσης οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν επειδή δε χώραγαν στην κιβωτό του Νώε.Αφου η Βίβλος δεν είναι συμβολική έτσι πρέπει να είναι κυριολεκτικά.Σωστά;;;;


Ποια είναι τα σοβαρά γεγονότα που αναφέρεις;; Για ποια γεγονότα έχουμε αποδείξεις;;;Μιλάω για αρχαιολογικά ευρήματα, για επιστήμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 18:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
David Icke , και για ποιο λογο θα πρεπει να πιστεψω τον εν λογω κυριο ? εμενα τα ΟΣΑ ΠΟΥΛΑΕΙ με κανουν να τον βλεπω με σκεπτικισμο!!!!! γιατι κατα την αποψη μου οτι κανει το κανει για το ΧΡΗΜΑ !!!

τουλαχιστον τα παρακατω δεν με αφηνουν και αδιαφορο

David Vaughan Icke (pronounced /aɪk/; born April 29, 1952) is an English writer and public speaker who has devoted himself since 1990 to researching what he calls "who and what is really controlling the world."[1] Describing himself as "the most controversial speaker and author in the world," he has written 16 books explaining his views, characterized as New Age conspiracism, and has attracted a substantial following across the political spectrum.[2] His books have been translated into eight languages, he runs a website that receives 600,000 hits a week, and his lecture tours, during which he speaks for up to eight hours at a time, attracted audiences of 30,000 between 2000 and 2006.[3] His 533-page The Biggest Secret has been called the Rosetta Stone for conspiracy theorists.[4]


Icke was a well-known BBC television sports presenter and spokesman for the British Green Party, when, at the age of 38, he had an encounter with a psychic who told him he was a healer and had been placed on Earth for a purpose.[5] In April 1991, he announced on the BBC's Terry Wogan show that he was the son of God—though he argued later he had been misunderstood—and predicted that the world would soon be devastated by tidal waves and earthquakes.[6] The show changed his life, turning him practically overnight from a respected household name into an object of public ridicule.[3]


Είναι πολύ γενικές πληροφορίες και το πλασάρουν ώς κάτι το γελοίο,"ο γιός του θεού".Μπορούν να πάρουν μια καλή είδηση και να την κάνουν να φένεται κακή,media είναι αυτά.

Θα σε συμβούλευα να μήν είσαι τόσο καχύποπτος περι χρήματος.Αυτή είναι η δουλειά του.Εσείς μόλις βλέπετε κάπου χρήματα,αμέσως θα πείτε να ορίστε για τα λεφτά το κάνει,και ρωτάω εγώ, πώς στο καλό θα ζήσει χωρίς χρήματα.

http://www.youtube.com/watch?v=0DdCIsm-H64&feature=PlayList&p=C1CCBDDC45E3F402&playnext=1&playnext_from=PL&index=30

Αυτό το μεγάλο βίντεο είδα εγώ και μου άρεσε,δέν νομίζω οτι θα μπορούσες να το δείς(επειδή δέν σε ενδιαφέρει),αλλά είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον.

quote:
Άρα εσύ μας λες Alex22, ότι ο Θεός έχει χέρια και πλάθει τον πηλό, και πνευμόνια για να δώσει την πνοή ζωής. Επίσης οι δεινόσαυροι εξαφανίστηκαν επειδή δε χώραγαν στην κιβωτό του Νώε.Αφου η Βίβλος δεν είναι συμβολική έτσι πρέπει να είναι κυριολεκτικά.Σωστά;;;;

Εννοώ κυριολεκτική ώς προς τα γεγονότα,το πώς λέγονται είναι άλλη ιστορία,δέν ξέρω γιατί τα εξηγεί έτσι.

quote:
Ποια είναι τα σοβαρά γεγονότα που αναφέρεις;; Για ποια γεγονότα έχουμε αποδείξεις;;;Μιλάω για αρχαιολογικά ευρήματα, για επιστήμη.

ΑΝ θές να μάθεις για τα σοβαρά γεγονότα μόνος σου,τότε πρέπει να ξεμάθεις την ψεύτικη επιστήμη που σου έμαθαν στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 19:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη ρε συ αλεξ , θες να μου πεις οτι ενας σπεικερ αθλητικων , εγινε ξαφνικα ο γνωστης των παντων ??? ΜΕ ΤΙ ΡΕ συ αλεξ?

να μου κατεβαζες ενα κατεβατο με πτυχια και ερευνες σε διαφορα ερευνητικα κεντρα ΝΑΙ να καθησω και να διαβασω και να τον παρω στα σοβαρα , αλλα οχι και ετσι ... ειπαμε , με τι γνωσεις μιλαει ο ανθρωπος ? με τη εμπειρεια ? με τι ???

δικαιωμα σου να τον εχεις "θεο" ... δικαιωμα μου να μη του δωσω σημασια

σορυ ρε φιλε αλλα αυτα δεν μπορω να τα παρω στα σοβαρα ... γιατι θα ερθει κανας αλλος και θα μου μιλαει για το νερο οτυ καματερου και την αγια παρασκευη (ή οπως την λεγανε!!!!)

ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗΣ ειναι ο τυπος και κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ!!!
επικινδυνος ομως για οσους τον περνουν στα σοβαρα !!! (παντα κατα την αποψη μου)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 19:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο David icke εκμεταλλεύεται διάφορες συμπτώσεις και πάει να σε τρελάνει με τα συμπεράσματα που βγάζει. Έχω διαβάσει 1 βιβλίο του "το μυστικό όλων των εποχών". Μιλάει για τους reptilians, που κινούν τα νήματα της ανθρωπότητας αλλά δεν μπορούμε να τους δούμε (βολικό ε;; υπάρχουν αλλά δεν τους βλέπουμε, έτσι δεν αμφισβητείται άμεσα ο μύθος που φτιάχνει).

Ψεύτικη επιστήμη;;;; Δηλαδή εσύ alex22 νιώθεις ότι έχεις κατακτήσει αυτήν τη γνώση, τη γνωρίζεις και την κατανοείς, και έχεις βρει ότι πάσχει για αυτό την απέρριψες. Και μάλιστα στο συνολό της. Ιστορία, γεωγραφία,ανθρωπολογία, χημεία, φυσική. Πρέπει να είσαι παν-επιστήμονας!

Η επιστήμη των ημερών μας (η σοβαρή) ΔΕ λέει ότι τα ξέρει όλα. Απλώς ξέρει πότε κάνει λάθος. Αυτή είναι η αξία της γνώσης που παράγει. Σκέψου το. Πώς μπορείς να επιβεβαίωσεις τις θεωρίες των "ερευνητών" τύπου Icke;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 19:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗΣ ειναι ο τυπος και κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ!!!
επικινδυνος ομως για οσους τον περνουν στα σοβαρα !!! (παντα κατα την αποψη μου)

Ναι τυχοδιώκτης είναι,φένεται άλλωστε.Ακόμα δεν τον είδαμε,Γιάννη τον βαφτίσαμε.Κλασσικά.


quote:
Ο David icke εκμεταλλεύεται διάφορες συμπτώσεις και πάει να σε τρελάνει με τα συμπεράσματα που βγάζει. Έχω διαβάσει 1 βιβλίο του "το μυστικό όλων των εποχών". Μιλάει για τους reptilians, που κινούν τα νήματα της ανθρωπότητας αλλά δεν μπορούμε να τους δούμε (βολικό ε;; υπάρχουν αλλά δεν τους βλέπουμε, έτσι δεν αμφισβητείται άμεσα ο μύθος που φτιάχνει).

Είναι τόσο δύσκολο να το αποδεχτείς αυτό,τόσο κλειστό είναι το μυαλό σου? Όταν φοβάσαι τρέφεις αυτές τις οντότητες.Αραγε γιατί παντού υπάρχει ο φόβος? Οι ειδήσεις για παράδειγμα,δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να πουλάνε μιζέρια.

quote:
Ψεύτικη επιστήμη;;;; Δηλαδή εσύ alex22 νιώθεις ότι έχεις κατακτήσει αυτήν τη γνώση, τη γνωρίζεις και την κατανοείς, και έχεις βρει ότι πάσχει για αυτό την απέρριψες. Και μάλιστα στο συνολό της. Ιστορία, γεωγραφία,ανθρωπολογία, χημεία, φυσική. Πρέπει να είσαι παν-επιστήμονας!

Η επιστήμη των ημερών μας (η σοβαρή) ΔΕ λέει ότι τα ξέρει όλα. Απλώς ξέρει πότε κάνει λάθος. Αυτή είναι η αξία της γνώσης που παράγει. Σκέψου το. Πώς μπορείς να επιβεβαίωσεις τις θεωρίες των "ερευνητών" τύπου Icke;


Ημουν υπερβολικός,δέν αρνούμαι την σημαιρινή επιστήμη,απλώς πιστεύω οτι χρειάζεται το συμπλήρωμα της "μεταφυσικής" για να εξηγήσει πλήρως το σύμπαν.Όμως αυτό που βλέπουμε συνεχώς,είναι η άρνηση της μεταφυσικής αποκαλούμενη ώς γελοία,ενώ όλοι βαθιά μέσα μας ξέρουμε οτι υπάρχει κάτι που δέν φένεται.

Αυτός ο τυφλός ορθολογισμός,είναι ό,τι χειρότερο,σημαίνει άγνοια και η άγνοια σε οδηγεί σε όλα τα λάθη και την δυστηχία.Υπάρχει και το υπέρφυσικό το οποίο όμως δέν είναι στην πραγματικότητα υπερφυσικό,απλά δεν το γνωρίζουμε και το ονομάσαμε έτσι.

Υπάρχει και ο Ηράκλειτος,του οποίου οι θεωρίες είναι επιβαιβεομένες απο την κβαντική φυσική,γιατί κολάτε ακόμα στον Αριστοτέλη?


Edited by - alex22 on 28/12/2009 19:31:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 19:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Alex είναι δύσκολο να πιστέψω ότι υπάρχουν reptilians. Επίσης θα σου πώ, αν και ξέρω ότι θα σε πληγώσει, ότι δεν πιστεύω ούτε στον Άη Βασίλη. Πάντως γενικά δε συνηθίζω να φοβάμαι στη ζωή μου. Άρα δεν τρέφω τις "οντότητες".

"Τυφλός ορθολογισμός" είναι να μη δέχεσαι ένα ΦΥΣΙΚΟ φαινόμενο(γιατί η ύπαρξη αόρατης μορφής ζωής είναι φυσικό φαινόμενο)αν δεν πειστείς με επαρκείς αποδείξεις;;; Αν ναι, τοτέ βεβαίως και είμαι τυφλός ορθολογιστής.Τιμή μου.

Πάντως η επιστήμη είναι σοβαρή όταν επιβεβαιώνει τον Ηράκλειτο; Ενώ από μόνη της δεν είναι σοβαρή; Το θέμα είναι αν θα ξέραμε ποιος από τους 2 φιλοσόφους έχει δίκιο αν δεν είχαμε τη σημερινή επιστήμη. Πάντως όλοι οι "ανοιχτόμυαλοι" την κβαντική την έχετε καραμέλα. Μακάρι να τη γνωρίζετε, αν και αμφιβάλλω γιατί έχει απίστευτα δύσκολα μαθηματικά.Οι περισσότεροι αναμασούν πράγματα που άκουσαν, ότι έτσι λέει η κβαντική φυσική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 19:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το προβλημα δεν ειναι το χρημα και το κερδος , ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΕΡΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΚΕΡΔΟΣ

εαν ηταν οτι λεει και εαν πρεσβευε οσα λεει (το βιντεο το ειχα δει οπως και πολλα αλλα , οπως εχω παει και σε σεμηναρια και ελλαδα και αμερικη για τετοια θεματα , εαν θυμασαι σου ειχα πει και παλιοτερα οτι εψαχνα διαφορα) δεν θα πουλουσε με τετοιο κερδος αλλα θα μειωνε το κερδος ωστε τα λεφτα να αρκουν απλα για να ζει και να περνα καλα , και οχι να ειναι ΠΛΟΥΣΙΟΣ και να ξεπετα το ενα βιβλιο μετα το αλλο ... που αμφιβαλω κατα ποσο τα γραφει ο ιδιος και δεν εχει καποια ομαδα απο πισω απο συγραφεις επιστημονικης φαντασιας !!!

τωρα εαν εσυ το ΚΕΡΔΟΣ δεν το βλεπεις καχυποπτα , κανενα προβλημα , αλλα με το ιδιο σκεπτικο πρεπει και να βιβλια των εν ελλαδη δημοσιογραφων του λαος και ελληναραδων , να τα παρω επισης στα σοβαρα ??? (μαλιστα εαν θυμαμαι καλα επικαλουντε τον εν λογω κυριο !!!!)

και ξανα ρωταω , τι ΚΥΡΟΣ εχει αυτος ο ανθρωπος , τι επιστημονικο υποβαθρο για να κανει τις οποιες αναλυσεις κτλπ ... τωρα φυσικα υπαρχει και η αφειξη του "αγιου πνευματος" μεσα του που του εδωσε ολες τις ικανοτητες και πληροφοριες , σαν τον υπολογιστη εκτος πριζας των εν ελλαδι εψιλον ...

και φυσικα μπερδευεις διαφορα πραγματα , αλλωστε ο στοχος του κυριου αυτου ειναι ακριβως αυτο το μπερδεμα που εχεις , ο φοβος δεν τρεφει τιποτα, μαθε τι ειναι ανθρωπος και θα μαθεις τι ειναι ο φοβος ... (καμια σχεση με οσα λες)

απο την αλλη μπερδευεις αριστοτελιδες ηρακλειτους , κβαντικη φυσικη ... και ισως πολλα αλλα , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ετσι , ουτε ειναι ΤΟΣΟ απλα τα πραγματα !!! εαν θες ριξε καμια ματια σε κανενα πανεπιστημιακο βιβλιο , η ελειψη γνωσης σε τοσο δυσκολα θεματα οπως η κβαντικη ειναι που δημιουργει την ψευδευσθηση οτι αυτο που μας λεει καποιος οταν βαλει και το κβαντικη μεσα ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ !!! δεν παει ετσι (πχ το κολπο με τα φωτονια που ειναι συχνο παραδειγμα ολων αυτων των καραγκιοζηδων)


εγω νομιζα οτι μιλουσαμε σοβαρα ρε συ αλεξ ... συγχωραμε αλλα σε θεωρησα σοβαρο ατομο ... λαθος μου , ζητω συγνωμη !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 22:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ INDUSTRIAL

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΪΝ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;

1) ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΣΕ ΑΔΑΜ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΡΣΕΝ ΚΑΙ ΘΗΛΥ.
[ ΓΕΝΕΣΙΣ Ε 2 ]
2) ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΪΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΕΚΤΙΖΕ ΠΟΛΗ;
ΠΟΣΟΥΣ ΑΡΑΓΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΕΓΑΣΕΙ;
ΜΗΠΩΣ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΠΡΟ- ΑΔΑΜ ΥΠΑΝΘΡΩΠΩΝ , ΚΥΝΗΓΩΝ ΠΟΥ ΓΥΡΝΟΥΣΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΘΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΕΩΡΓΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΠΟ;

ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟ-ΑΔΑΜ;
ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ ΚΑΙ ΚΡΟ ΜΑΝΙΟΝ !
ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΕ ΟΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΨΑΞΕ.
Η ΥΔΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ,ΛΕΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: ΤΟΜ. 40 ΣΕΛ. 349

ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 150.000 ΕΤΗ.

ΒΛΕΠΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ
ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΠΡΟΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΘΕΟΥ.
ΗΤΑΝΕ ΜΑΛΛΟΝ ΖΩΑ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΓΙ ΑΥΤΟ Η ΒΙΒΛΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΩΝ ΣΟΥΜΜΕΡΙΩΝ.

ΤΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΑΔΑΜ.
ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 6000 ΕΤΩΝ!
ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΣΝΟΗΤΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΓΙΑ ΚΑΙΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΩΝ ΩΣ ΑΔΑΜ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΕΛΝΩ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 22:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 22:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2009, 22:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 10:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Μελετητη, ο οποιοσδηποτε μπορει να μας φερει πληροφοριες που εξηγουν εξισου καλα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ υποθεσεις , για υπαρξη εξωγηινων , οτι ειμαστε παιδια τους , οτι μας εσπειραν ή παρα πολλα αλλα , μεταφεροντας σελιδες απο διαφορα βιβλια

γεννιεται ομως το εξης ερωτημα, ποιο στοιχειο ειναι αυτο που θα με πεισει οτι τα πραγματα ειναι ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ το καθε βιβλιο ? γιατι να δεχθω την ιστορια του αδαμ και του θεου και οχι των ανδρομεδιανων ή των δε ξερω τι ?

για να ειναι αποδεκτη οποιαδηποτε θεωρια δεν αρκει να γραψει καποιος 10 20 σελιδες ή βιβλια , πρεπει αυτα που λειει να αντεχουν στον ελεγχο και την αποδειξη , μαλιστα με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεδομενα- στοιχεια και οχι με αναφορες απο το ενα βιβλιο στο αλλο προσπαθοντας να αποδειξουμε κατι , ειδικα οταν ολα αυτα τα βιβλια ΜΑΖΙ και η βιβλος κρινονται μη αξιοπιστα και γεματα μυθοπλασιες και φαντασιωσεις

αραγε το γεγονος πχ οτι μοιραζομαστε ολα τα πλασματα το ιδιo DNA μας λεει κατι? το στοιχειο οτι η σημερινος ανθρωπος υπαρχει εδω και 100.000 χρονια περιπου και συνυπηρχε με τα προηγουμενα ειδη μας λεει κατι ? το γεγονος οτι ολα τα ειδη που βρεθηκαν μεχρι σημερα αποτελεουν μια εξελικτικη σειρα του ενος απο το αλλο , οτι ολα εχουν κοινα χαρακτηριστικα που δειχνουν να εξελισονται μεσα απο το περασμα του χρονου αλλα και με σχεση με την περιοχη που παρεπεινε το καθε ειδος ... και δεκαδες αλλα στοιχεια, ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ?

δηλαδη επειδη καποια βιβλια μιλανε περι ανεμων και υδατων εγω πρεπει να πιστευω σε θεους και δαιμονες και να αποκλειω καθε νεο στοιχειο που αποτελει γνωση για το παρελθον μας ?

με συγχωρεις φιλε μου αλλα εγω δεν μπορω να κανω κατι τετοιο και οπως εχω εξηγησει σε αλλο θεμα υπαρχει λογος που ΕΓΩ δεν πιστευω ενω ΕΣΥ πιστευεις (ουτε καλο ουτε κακο, ουτε κερδιζω ουτε χανεις τιποτα , εφοσον θες να πιστευεις ειναι δικαιωμα σου αν και για την ακριβεια ειναι αναγκη σου)

ευχαριστω

(οι εικονες που στελνεις εξακολουθουν να μην εμφανιζονται ισως λογω μεγεθους ειναι κριμα γιατι παει χαμενη η δουλεια σου, δοκιμασε να τα μικρινεις να δωσεις 75 dpi αναλυση και να τα κανεις jpg με συμπιεση πανω απο 50% !!! οπως και σε μεγεθος να το κανεις κατω απο 1024!!!! η οπτικη αλοιωση ειναι μηδενικη)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 11:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω νομιζα οτι μιλουσαμε σοβαρα ρε συ αλεξ ... συγχωραμε αλλα σε θεωρησα σοβαρο ατομο ... λαθος μου , ζητω συγνωμη !!!!

Ενώ εσύ φίλε μου,είσαι πολύ σοβαρός όταν μηδενήζεις τα πάντα,εσύ και ο άλλος.Όταν σας έρχονται οι αριθμοί το μόνο που κάνετε μηχανικά είναι να το πολλαπλασιάζετε με το μηδέν! Όντως πολλύπλοκα μαθηματικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 12:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ ,δεν ειναι θεμα μηδενισμου, μηδενισμος ειναι το γεγονος οτι πρεπει να δεχτω τι μου λεει ενας αγγλος σπικερ αθλητικων αγωνων, που δεχτηκε ξαφνικα την επιφοιτηση στα 38 χρονια και εγω δεν ξερω απο που.!!!!!!! αυτο ειναι μηδενισμος της ανθρωπινης σκεψης φιλε μου και υποτιμα την νοημοσυνη ολων των ανθρωπων !!!

και η ιστορια του ανθρωπινου γενους ειναι γεματη απο τετοιους ανθρωπους , ουτε ο πρωτος ειναι ουτε ο τελευταιος (καπως ετσι ξεκινησαν τα ιερατια και η πολιτικη) , πολλοι το κανουν αυτο που κανει , εχω διαβασει αρκετους (απο τους οποιος ο ποιο παλιος σε βιβλιο του 1960!!!) ..

και οπως ειπα , λιγη υπομονη , συντομα θα φανουν ολα ... αλλα ακομη και εκει θα σας ξεγελασουν με αορατες αλλαγες που εγιναν και που δεν μπορει να καταλαβει ο ανθρωπος .... τεσπα , το παραμυθι γνωστο...

το θεμα ειναι οτι καμια φορα ολα αυτα γινονται επικινδυνα ειδικα οταν τα λεμε σε μικρα παιδια ή σε ανθρωπους μειωμενης αντιληψης ή αντιστασεων εαν θες , δες την περιπτωση που αναφερει ο φιλος εδω http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10442

η αντιρηση που εχω σε ολα αυτα φιλε μου ειναι οτι δεν υπαρχει η λεξη , ισως , μπορει ναι μπορει και οχι , αυτη η βεβαιοτητα και σιγουρια ειναι επικινδυνη (αλλωστε εκει βασιζεται εαν δεν ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ δεν μπορεις να δεις λενε!!!) και ετσι καποιος που θα το παρει σοβατα μπορει να του στοιχισει ακριβα , και πολυ φοβαμαι οτι θα εχουμε τετοια δειγματα το 2012 απο λιγους ελπιζω !!!! φυσικα μακαρι να μην υπαρξει κανενα περιστατικο , αλλα η ιστορια εχει δειξει οτι υπαρχουν σχεδον παντα!!!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 13:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελετητή, δεν κατάλαβες τι είπα. Επιμένω ότι είναι συμβολική η γραφή. Ο Κάιν μπορεί να συμβολίζει μια ομάδα ανθρώπων όχι ντε και καλά ένα συγκεκριμένο άτομο. Επομένως λογικό είναι να χρειάζονται πόλη και γυναίκες.


Επίσης, λες ότι η επιστήμη επιβεβαιώνει τη Βίβλο. Λάθος. Η Βίβλος θα μας πει ΓΙΑΤΙ και η επιστήμη Π'ΩΣ. Μας λέει τι σκόπο έχουμε, γιατί φτιαχτήκαμε. Άσε όμως τις τεχνικές λεπτομέρειες στου επιστήμονες. Η Βίβλος δεν μπορεί να έχει επιστημονικό λόγο. Επίσης, ξεχνάς ότι αναφέρει ότι η δημιουργία των νερών προηγείται των άστρων και του 'Ηλιου. Αυτό δεν ισχύει. Θα σε ξαναρωτήσω, οι δεινόσαυροι γιατί εξαφανίστηκαν;

Είσαι λοιπόν δημιουργιστής που προσπαθεί μάταια να επιβεβαιώσει με την επιστήμη ένα ιερό βιβλίο. Στην πραγματικότητα πίσω από όλα αυτά κρύβεται η δικιά σου ανασφάλεια και αδυναμία να δείξεις ΠΙΣΤΗ, και προσπαθείς να την υποστηρίξεις (σαθρά φυσικά) με ψευδεπιστημονικά τεχνάσματα.

Έχεις μπλέξει την καταγωγή του ανθρώπου με τη βίβλο. Οι Νεάτερνταλ και οι Κρο Μανιόν είναι ένα βήμα πριν από του εμάς στην εξέλιξη, και για την ακρίβεια, οι πρόγονοι πιθανότατα επικράτησαν ώς ανθεκτικότεροι ή δυνατότεροι. Ελάχιστα διαφέρουμε από αυτούς εμφανισιακά και νοητικά(χρήση εργαλειών, κοινωνικές ομάδες κτλ). Και καλό είναι να ψάξεις την πιο σύγχρονη εξελικτική θεωρία έχει κάποιες διαφοροποιήσεις. Άραγε η Υδρία λέει για προ-αδάμ; Κρατάς μόνο αυτά που σε συμφέρουν;

Μέσα σε αυτή την παραζάλη επιστημονικοφανών θεωριών λες και κάτι που αντιβαίνει στη θρησκεία. ΜΟΝΟ ο Θεός έχει δύναμη να δημιουργεί. Οι έκπτωτοι άγγελοι που λες ότι δημιούργησαν προ-αδάμ δε θα μπορούσαν να έχουν τέτοια δύναμη. Για αυτό σου λέω ότι έχεις φτιάξει δικιά σου θρησκεία. Πάρε και άδεια από το ειρηνοδικείο. Χριστιανός δεν είσαι πάντως με αυτά που λες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ INDUSTRIAL ΚΑΙ MAKFOR

MOY ΑΡΕΣΕΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ , ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ.

ΣΑΣ ΤΙΣ ΣΤΕΛΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΣΘΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ , ΣΟΥΜΜΕΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ.

Ο ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελετητή,είναι άδικος κόπος να προσπαθείς να αποδήξεις κάτι σε αυτούς.
Θα πούν οτι οι φωτογραφίες είναι ψεύτικες,τί άλλο?Αν αυτό δέν είναι μηδενισμός τότε τί είναι?Χωρίς κάν να ξέρουμε κρίνουμε τί είναι αλήθεια.

Εντυπωσιακές οι φωτογραφίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy