ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 15:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 15:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 15:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 16:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 16:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 16:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΝΩΕ ΗΤΑΝ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΟΥΡΑΝΟΣ. Η ΣΕΛΙΔΑ 76 ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ.

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 16:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2010, 23:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά μελετητή λυπάμαι. Αφιέρωσες τόσο κόπο, να βρεις τα βιβλία, να τα διαβάσεις, να τα ανεβάσεις εδώ για να τα δούμε. Δεν μπορώ να πω ότι με έπεισες. Πρώτον γιατί λείπει η συνοχή. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι λείπουν οι αποδείξεις.Σε όλα αυτά που λες δεν υπάρχει ίχνος σοβαρής επιστημονικής έρευνας δηλαδή απόδειξης.Δηλαδή εσύ απέρριψες την επίστημη και την επίσημη θεώρηση της χριστιανικής θρησκείας για να τις αντικαταστήσεις με αυτό;;;;


Ας πούμε μερικά σκοτεινά σημεία, δεν πιστοποιείται από καμία γλωσσολογική μελέτη η συσχέτιση των ονομάτων. Από που και ως που μπερδεύει όλους τους θεούς των αρχαίων θρησκειών και βιβλικά πρόσωπα μεταξύ τους. Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πώς υπάρχουν "μνήμες" όλων αυτών των γεγονότων.Αν δεχτούμε ότι συνέβησαν, ποιος είχε τη διάρκεια ζωής και τη γνώση της γραφής για κρατήσει ιστορία αυτόν των γεγονότων. Και λέγοντας ιστορία στέκομαι λίγο για να θυμίσω ότι ο πρώτος που έκανε ιστορία ήταν ο Ηρόδοτος αν και αυτός δεν απέφυγε εντελώς τις υπερβολές και ο πρώτος που έκανε σωστά ιστορία ήταν ο Θουκυδίδης. Θέλω να πω ότι που λέει η πηγή σου ότι έγιναν καταγράφονται μια εποχή που ΔΕΝ υπήρχε ιστορία ως επιστήμη αρα ΔΕΝ είναι δόκιμο να αγνοούμε το παραμυθιακό στοιχείο των αφηγήσεων των όποιων γραφών. Επίσης από όσο ξέρω ο Ερμής και η Αθηνά δεν είναι παιδιά του Κρόνου αλλά του Δία.Με τον μεν πρώτο να γεννιέται από τη Μαία και τη δεύτερη από το κεφάλι του Δία. Σε ένα σχηματάκι φαίνονται σα να είναι αδέλφια του Δία.


Επίσης σε ένα σημείο χρησιμοποιείται ως επιχείρημα για την ύπαρξη του Μεγάλου κατακλυσμού η εύρεση κοχυλιών σε ψηλά βουνά. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποτε τα ψηλά βουνά ήταν στον πάτο των θαλασσών και σηκώθηκαν λόγω των συγκρούσεων μεταξύ των ηπείρων


Και ας μην ξεχνάμε την απλούστερη εξήγηση για όλα αυτά που παρέθεσες.Κανένας δεν έχει δει ποτέ αυτά τα πλάσματα, κανένας δεν έχει βρεί έστω και ένα κοκαλάκι από αυτά τα όντα. Το μόνο απτό που υπάρχει είναι μια αόριστη διατύπωση της γεννέσεως, η οποία επίσης δεν έχει αυστηρά ιστορικό χαρακτήρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 17:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χωρις να εχω καποια επιστημονικα στοιχεια να παραθεσω φιλε μελετητη,διαφωνω οτι ο Διας ειναι κακος και ειναι φυλακισμενος στα ταρταρα.Αποψη μου ειναι οτι ο κρονος ηταν κακος και ειναι αυτος που πραγματικα εχει φυλακιστει...

Το να θεωρείται κακός ο Κρόνος και ταυτόχρονα να θεωρείται ότι επι της βασιλίας του ο άνθρωπος ζούσε στο χρυσό γένος (με ότι συνεπάγεται αυτό) είναι λίγο οξύμορο δεν βρίσκεις? :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 17:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης Μελετητή εμφανίζεσαι σίγουρος για τις ημερομηνίες των κατακλυσμών (για όσους έγιναν ΑΝ έγιναν) ώστε να καταρρίπτεις όλα τα άλλα. Το θέμα είναι ότι εγώ όπως δεν είμαι σίγουρος για τις δικές σου ημερομηνίες δεν είμαι ούτε γιαυτές που βρήκα ούτε για καμιά και θεωρώ πως αυτή είναι η σωστή αντιμετωπιση. Μπορώ να είμαι σίγουρος για τις 2 χρονολογίες (για την έκρηξη του ηφαιστείου και για την υπερχείλιση της μαύρης θάλλασας) και θα έλεγα πως ίσα ίσα αυτές οι χρονολογίες μάλλον προς το να διαφωνούν μαζί σου τείνουν :) οπότε δεν καταλαβαίνω απο που αντλείς τόση σιγουριά. Το να ανεβάζουμε αβέρτα κείμενα και θεωρίες δεν τις κάνει αυτόματα αληθινές ή αποδεδειγμένες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 09:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟΥΣ INDUSTRIAL KAI GRAVEN.

ΘΑ ΣΑΣ ΤΟΝΙΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ
ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
ΕΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ
ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΡΟΣΕΞΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.

Ο ΗΡΟΔΟΤΟΣ INDUSTRIAL ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ
ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 76 ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ ΟΥΡΑΝΟ - ΝΩΕ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕΣ;
ΕΚΕΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ.
ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ!

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ!
ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΕΥΣΕΒΙΟΣ [ Α΄ΒΙΒΛΙΟ 19-47 ]
ΣΑΣ ΔΙΝΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ;
Η ΠΡΩΤΗ ΑΘΗΝΑ ΗΤΑΝ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΜΜΩΝΟΣ ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΗΓΕΣ.
ΚΑΙ Ο ΚΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑΤΕ;

INDUSTRIAL ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΕΑΝ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΜΗ ΤΟΝ ΕΠΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ
ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΞΕΤΥΛΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΒΑΡΙ ΤΗΣ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ.
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΦΙΛΙΚΑ


MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 18:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε πάντως το να κάνει αχταρμά κάποιος γραφές απο διαφορετικές κουλτούρες και θρησκείες διαλέγοντας βολικά ότι του ταιριάζει (γιατί αν τα έβαζε όλα θα βλέπαμε ότι ουσιαστικά ούτε ημερομηνίες ταιριάζουν ούτε τίποτα), να βάζει αυθαίρετες ημερομηνίες με αυθαίρετους υπολογισμούς λέγοντας ότι αυτό έγραψαν οι αρχαίοι (έλεγαν οι αρχαίοι ακριβής ημερομηνίες στα γραπτά τους και μάλιστα Π.Χ.?) δεν νομίζω ότι είναι σοβαρή έρευνα. Συγνώμη αλλά αν είναι να τα κάνουμε όλα μια σαλάτα παίρνοντας ότι μας μοιάζει όμορφο στο μάτι δεν καταλλήγουμε πουθενά. Προτιμώ για την ώρα να πιστέψω ή τα επιστημονικά δεδομένα που δίνουν ημερομηνίες γεγονότων έστω και στο περίπου, ή και να πιστέψω γεγονότα που συνέβησαν και να τα ταιριάξω παρά να δώσω ημερομηνίες που ή διαβασα στην βίβλο ή τις έβγαλα αυθαίρετα υπολογίζοντας μέσους όρους γενεών ή δεν ξέρω γω τι..
Υπάρχει το φιλτράρισμα υπάρχει και η σαλάτα.. εσύ προτειμάς το δεύτερο εγώ προτειμώ το πρώτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 17:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ GRAVEN

ΦΙΛΤΑΤΕ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΕ ΜΕΛΕΤΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ.
ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ!
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΞ ΑΥΤΗΣ ΤΕΚΜΑΙΡΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙΣ
ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ
ΕΚΕΙΝΟ.
π.χ. λεει η παραπομπή " Ο ΜΑΝΟΥ ΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΝΑΥΠΗΓΩΝΤΑΣ ΠΛΟΙΟ "
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ Ο ΜΑΝΟΥ η ΑΝΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΝΩΕ.
ΕΣΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΝΩΕ ΑΛΛΑ Ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ.
ΑΛΛΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΕ!
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ;

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 17:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 17:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 18:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 12:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Μελετητή,
Η γνώση σου της Θεογονίας είναι πρωτογενής ή δευτερογενής;Δηλαδή έχεις διαβάσει το βιβλίο του Ησιόδου ή έχεις διαβάσει ένα άλλο βιβλίο ότι αυτά λέει η Θεογονία;Το ίδιο κάνε και με τα ομηρικά έπη.Κάνε έναν κόπο να κοιτάξεις τις πρωτογενείς πηγές για να πειστείς ότι κάνεις λάθος για την Αθηνά.


Λες αν οι συγγραφείς λένε ψέμματα τότε είναι λάθος αυτό που λες. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ είναι ιστορία οι μυθολογίες του κάθε λαού. Εκεί κάνεις λάθος, τα δέχεσαι ως αληθή.

Επίσης, δεν απάντάς οπότε επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν υπάρχει γλωσσολογική συσχέτιση μεταξύ των ονομάτων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prophet
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prophet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον η 21 δεκεμβριου 8α ειναι μια ενδιαφερον μερα!για το 2012 υπαρχουν πολλες εκδοχες.8α σας πω ωσες 3ερω!λενε οτι ενας κομητης 8α περασει εκ.ετη φωτος επηρεαζοντας την γη.με απλα λογια 8α την σπρω3ει και πι8ανοτατα 8α την βγαλει απο την τροχια της και μαλλον 8α αιωρειται αιωνια στο διαστημα!η συνεπειες 8α ειναι η καταστροφη της αν8ρωποτητας!επισης λενε οτι 8α πλημμυρισει ο κοσμος.1 πολη λενε οτι 8α ειναι η Καλιφορνια!αλλα εγω προσωπικα δν το πιστευω αυτο!σχετικα με τν κομμητη που ανεφερα προηγουμενος λενε οτι 8α σπρω3ει την γη απο την 5 διασταση στην 6.η γη σμρ ειναι στην 6 διασταση.η 6 διασταση ειναι η διασταση στην οπια οι αν8ρωποι δν νιω8ουν πονο...οποτε κτλβτ τι 8α γινει.εγω πιστευω οτι αυτο 8α ειναι μοιραιο γτ ο κα8ενας 8α κανει οτι 8ελει!(οχι πως δν το κανουν τρ)!η Ελλαδα δυστηχως δν 8α περασει στην 6 διασταση.αλλα 8α μας βοη8ησουν οι φιλοι μας οι ε3ωγηινοι.*μην νομιζετε οτι πριν λιγα ετοι πηγε ο αν8ρωπος στο φεγγαρι!στην πτηση Απολλων 11 στο φεγγαρι βρηκαν ενα ειδωλιο.δλδ ενα αγαλματιδιο το οπιο εδειχνε μια γυναικα με φτερα!αυτη η γυναικα ηταν μια 8εοτητα των Σουμεριων!(μετα3υ μας αλλα οι Σουμεριοι προκαλεσαν πολλα προβληματα στις ελληνικες αποικιες)!οι Κερκυρεοι ειχαν απο οτι λενε καραβια που πετανε!ο Οδυσσεας ειχε ενα τετιο!κατα περιεργο τροπο λεει μεσα στην Οδυσσεια οχι αυτη που κανουν στα σχολεια αλλα στην πραγματικη οπως την βρηκαν χωρις διορ8ωσεις οτι ο Οδυσσεας βρε8ηκε καποια στιγμη σε μια λιμνη μεσα στην μεση της Τουρκιας!επιστρεφουμε τρ στο 8αμε μας.τελος η τελευταια εκδοχη που 3ερω ειναι οτι 8α καταιβουν οι φτεροτοι φιλοι μας!οι αγγελοι του 8εου!οι προστατες τις αν8ρωποτητας!8α ανοι3ουν οι ουρανοι και 8α καταιβουν πανω σε φτεροτα αλογα ενας στρατος μεγαλυτερος απο οσο χωραει η γη!τοτε 8α αποκεφαλισουν ολους τους κακους τους οποιους ειχε υπο την ε3ουσια του ο διαβολος!αλλα δυστηχως για αυτων ειμαστε πολλοι εμεις που μπορουμε να αντιστα8ουμε.εγω εχω περασει παρα πολλα πιστεψτε με!αλλα βγηκα νικητος και ο διαβολος χαμενος!απο μικρος η3ερα οτι εχω τον 8εο στο πλα'ι' μου να με προσεχει αλλα τρ πια μεγαλωσα και με αφησε να επιλε3ω εγω τν δρομο που 8α παρω!και κανω οτι μπορω να ειμαι στο πλα'ι' του 8εου!ειμαι σκληρο καριδι και δν τα παραταω ευκολα!για υτο παντα 8α προσπα8ω να αντιστεκομαι στο 8ελημα του διαβολου και 8α αφηνομαι στο 8ελημα του 8εου!την στιγμη της αποκαλυψης αν8ρωπους σαν εμας 8α βοη8ησουν τους απλους 8νητους!δν 3ερβ αμα 8α ζω αλλα 8α ζουν τα παιδια μου και σγρ 8α εχουν το χαρισμα που εχω!μεχρι την στιγμη της αποκαλυψης αν κι οποτε γινει 8α υπαρχουν αν8ρωποι οπως εγω που 8α αντιστα8ουν στον διαβολο και 8α τν νικησουν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2010, 19:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε prophet αλλο ενα τέτοιο να γράψεις θα μας στείλεις στον οφθαλμίατρο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy