ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 12:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eχω μια απορια αγαπητε φιλε τρεχα...

ολη μερα μεσα στο φορουμ εισαι??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 13:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγαπητέ hurricane, απλά λόγω εργασίας, είμαι
συνέχεια υπολογιστή και ιντερνέτ...
Πάντως το 2012, το βλέπουν πολλοί ως χρονιά αλλαγής..Και
πέρα απο τις όποιες προφητείες επ αυτού, όλα δείχνουν, ότι
αν όχι το 2012, κάπου κοντά περιμένουμε πολλές αλλαγές,που
θα ανοίξουν άλλο δρόμο για τον άνθρωπο...Δρόμο προς κάτι
σαφώς ανώτερο, αλλά αφού μέσα μας σκοτώσομυε τα πάθη, είτε
πνευματικά είτε με πολέμους και καταστροφές...
Αυτό λένε και για το 2012, έτος αλλαγών για τον άνθρωπο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι νέο μέλος του φόρουμ.Σε πρώτη φάση σας χαιρετώ.Γράφτηκα λόγω του ντόρου που γίνεται τον τελευταίο καιρό για αυτό το έτος.Δεν αντέχω να κυκλοφορούν φήμες και να παρατηρώ έλλειψη ορθολογικής σκέψης από τους ανθρώπους.Ξέρετε πόσες φορές έχει προφητευθεί το τέλος του κόσμου από διάφορους; Για πάραδειγμα διάφορες αιρέσεις όπως των Ιαχωβάδων κάθε περίπου 20 χρόνια προβλέπουν το τέλος του κόσμου.Έχετε ξεχάσει τι έλεγαν όλοι για το 2000 και τον ιό Y2K(που δεν ήταν καν ιός ήταν bug αλλά σιγά μην κολλάμε σε τεχνικές λεπτομέρειες);Επίσης, θα ήθελα να μάθω ειλικρινά πως το μετρήσαν το 2012,από πιο έτος αναφοράς;Εδώ ακόμα και ο δικός μας πολιτισμός έχει τοποθετήσει σε λάθος έτος τη γέννηση του Χριστού που έχουμε και αστρονομία και υπολογιστές.Και δε χρειάζεται να αναφερθώ στά δύο ημερολόγια...
Δε θέλω να εμφανιστώ ότι εξαπολύω κατηγορίες απλώς με πιάνει φόβος ότι μπορεί κάποιος να εκμεταλλευτεί την αβεβαιότητα για το αύριο για να πουλήσει ελπίδα στους τρομαγμένους από τις προφητείες.Και μάλιστα να την πουλήσει σε χρήμα πολύ ακριβά. Ή να βρεθούν άνθρωποι που να αυτοκτονήσουν για να αποφύγουν την καταστροφή του 2012 όπως συνέβη και παλαιότερα σε αντίστοιχες σημειακές ημερομηνίες(θυμίζω πχ την περίπτωση "Heaven's gate" ).Αυτός είναι ο φόβος μου και για αυτό θέλω να φωνάξω στους συνανθρώπους να μη φοβούνται για το αύριο, να προσπαθούν,να ελπίζουν,να βοηθάνε ο ένας τον άλλο και πάνω από όλα να χαίρονται τη ζωή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 20:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν ξεκίνησε κανείς να κυκλοφορεί στους
δρόμους, λέγοντας την κλασσική ατάκα:"΄Ηλθε το
τέλος, ήλθε το τέλος.."φίλε Industrial Angel..
Απλά συζητάμε κάποιες προφητείες, το συμπλήρωμα ενός
συμπαντικού κύκλου και την έναρξη μιας νέας πραγματικότητας
που προβάλλει δίπλα μας,με δεδομένο την εξέλιξη του
ανθρώπου σε ένα ανώτερο πλάσμα..
Τώρα το πως θα γίνει αυτό, αν γίνει ήσυχα ή όχι, αυτό το
συζητάμε..Επ αυτού εσύ τι λές;Υπάρχει μια αλλαγή που περιμένει
κάπου κοντά τον άνθρωπο;Το 2012, έχει να κάνει με κύκλους
χρόνους, όχι τυχαίο έτος καταστροφής...Και κάθε τέλος,
σηματοδοτεί μια νέα αρχή...Ελπίζουμε για την τελική υπόσταση του ανθρώπου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 23:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό έλειπε να γίνει και αυτό...Εδώ εγώ δηλώνω την αντιθέση μου στην καλλιέργεια ακόμα αυτού του κλίματος των υπερβατικών αλλαγών. Εσύ μου μιλάς για κύκλους άλλοι μιλάνε για ενέργειες. Τι είναι αυτά; Πώς μετριούνται; Με τι όργανα; Με τι μέθοδο;
Εγώ θέλω να γίνουν αλλαγές θέλω να πάει μπροστά οι ανθρωπότητα.Όμως αυτό να γίνει μέσα από την ελεύθερη επιλογή, τη γνώση, τη σκληρή δουλειά, τη μόρφωση και την ανθρωπιά όχι από τη δύναμη των πνευμάτων.
Προκαλώ τον αναγνώστη να κάνει το εξής "νοητικό πείραμα": να σκεφτεί τι νόημα έχει η γνώση του μέλλοντος. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα να μπορεί να αλλαχθεί ή όχι(γιατί "φυγείν αδύνατο").Στην δεύτερη περίπτωση δεν έχει νοήμα γιατί είτε το ξέρουμε είτε όχι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Στην πρώτη αν αλλάξουμε το μέλλον τότε το μέλλον που προφητέψαμε δεν υφίσταται τότε τι προφητεύτηκε;;;;
Άρα μάλλον είναι λάθος να μιλάμε για γνώση του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για γνώση του πως θα πάμε στο μέλλον μιλάω, φίλε Industrial Angel,
κάτι που ζουμε,δλδ, να το παρατηρήσουμε, ώστε να
μάθουμε...Να δούμε τι γίνεται, που πάει και αν μπορούμε όχι να
προφητεύσουμε, όπως το λές, αλλά να προ-δούμε, καθώς, παλιά ο
προφήτης, λέγονταν ο Βλέπων....Δεν είναι κακό να βλέπεις που
πηγαίνεις..Ή να καταλάβεις τι γίνεται γύρω σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 23:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι κακό να προετοιμάζεσαι για το μέλλον.Να κάνεις έργα αντιπλημμυρικά ή αντιπυρικά για παράδειγμα ή να παίρνεις ομπρέλα τις βροχερές μέρες. Και όσον αφορά την τυχαιότητα η μή του έτους σε παραπέμπω στο πρώτο ποστ μου. Πώς το μετράνε; που είναι το έτος 1;Γιατί οι Μάγιας ήξεραν πότε θα τελειώσει ο κόσμος αλλά όχι πότε θα έρθουν οι Κονκισταδόρες;
Πάντως πάνω στο τι νιώθει ο καθένας εγώ δεν μπορώ να έχω γνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2009, 16:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην ανοίξω νέο θέμα συζήτησης θα κάνω εδώ την ερώτηση .

Έχει δει κάνεις τώρα τελευταία καμιά κινητικότητα στο θέμα του πλανήτη Nibiru ?
Πριν λίγα χρόνια μας είχαν ταράξει στα video και τα άρθρα
σε παγκόσμια κλίμακα
(και δεν αναφέρομαι στα fake video του youtube)

Τελευταία παρατηρώ μια ησυχία .....

Μόδα ήταν και πέρασε ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2009, 21:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ola οπως τα ξερεις ο παλνητης συνεχιζει κανονικα την τροχια του προς την γη και θα ειναι εδω το 2012...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 00:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιες πηγές φιλε hurricane21?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 14:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείτε να μου πείτε πώς μάθατε ότι πλησιάζει ο "πλανήτης" αυτός; Ελπίζω όχι διαβάζοντας κάποιο σάιτ ή κάποιο φόρουμ αντίστοιχης θεματολογίας με το "Εσωτερικά".Μιλάω για επιστημονικό paper ή έστω κάποια ανακοίνωση από κάποιο οργανισμό που ασχολείται με την αστρονομία.Και μόνο το γεγονός ότι τον ονομάζουν πλανήτη δείχνει άγνοια. Ο πλανήτης πρέπει να περιφέρεται γύρω από κάποι άστρο για να λέγεται πλανήτης. Ένα ουράνιο σώμα που απλώς κινείται στο σύμπαν μπορεί να είναι κομήτης, αστεροειδής και πολλά άλλα, αλλά αποκλείεται να το ονομάζουν πλανήτη. Αν ένα σώμα περιστρέφεται γύρω από ένα πλανήτη λέγεται δορυφόρος. Η ελληνική γλώσσα είναι πλούσια και έχει ένα διαφορετικό όνομα για κάθε περίπτωση

Η θεωρία περί του πλανήτη αυτού και ενός άλλου του "Tiamat" ξεκίνησε από έναν κύριο ονόματι Zecharia Sitchin ο οποίος δεν είναι κάν αστρονόμος. Χρησιμοποιεί παρόλα αυτά ένα ψευδοεπιστημονικό περίγραμμα στη θεωρία του.

Μπράβο από μένα στον ilias1972 που ζητάει πηγές

Edited by - IndustrialAngel on 11/04/2009 14:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 21:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε IndustrialAngel την υπάρξει του πλανήτη την έχει δημοσιοποιήσει ίδια η ΝΑSΑ με αναφορά της στο site της το 2005 (αν δεν κάνω λάθος)
Απλα μετά απο λίγο καιρό αυτή η ανάρτηση "αποσύρθηκε"
Αν παρακολουθούσες ειδήσεις εκείνο το καιρό θα το είχες δει κι εσύ , γιατί είχε γίνει θέμα .
Απο την άλλη ο ilias απλά ρωτάει (αν κατάλαβα καλά) αν υπάρχουν "νέα" link όσων αφορά τον πλανήτη Χ ή Nibiru , γιατί τον τελευταίο καιρό υπάρχει μια "ηρεμία" στο θέμα

(Το θέμα Nibiru (ή Planet X) μπορεί να αναλυθεί ως προς το πως μπορεί ή θα επηρεάσει το ηλιακό μας σύστημα κατά την εισαγωγή του σε αυτό , όχι για το αν υπάρχει ή όχι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 23:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon εννοείς αυτό:
http://www.nasa.gov/vision/universe/solarsystem/newplanet-072905.html
?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 12:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Marte , αν και σε αυτή την ανάρτηση έχει "διορθωθεί" το τμήμα που έλεγε οτι "είναι στην τροχιά του δικού μας ήλιου" άρα πλανήτης του δικού μας ηλιακού συστήματος , και οχι εξωηλιακος πλανήτης (κάπως το μπερδεύουν)

Edited by - AitheroVamon on 12/04/2009 13:05:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 20:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ανάρτηση της οποίας το link παρατίθεται μιλάει για ένα σώμα που βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη απόσταση (97 αστρονομικές μονάδες)και με μία εκτίμηση του μεγέθους του. Δηλαδή μάλλον ένας πλανήτης του ηλιακού συστήματος (ή όπως λένε άλλοι μια ζώνη αστεροειδών). Το πώς ο πλανήτης μετασχηματίζεται σε βολίδα που κυνηγάει τη γη αυτό δεν το κατάλαβα. Δε στέκει βαρυτικά.

Αν υπήρχε κίνδυνος για κάποια σύγκρουση αυτή θα ήταν από κάποιον αστεροειδή. Έχει φτιαχτεί και μία κλίμακα που εκφράζει την πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο. Παραθέτω μία διαδικτυακή πηγή:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/927991.stm

όποιος το ψάξει περισσότερο θα βρει αρκετές πληροφορίες.

Συγκρούσεις με σώματα από το διάστημα είναι δυνατό να συμβούν και έχουν συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν σύμφωνα με διάφορα ευρήματα επιστημόνων. Οι πλανήτες βαρυτικά είναι σαν να κάνουν μια διελκυνστίδα και επομένως δεν είναι τόσο γίνεται να πλησιάσουν με τον τρόπο που περιγράφεται. Τώρα τα άλλα που λένε περί μαγνητικών πεδίων μου φαίνονται πολύ περίεργα. Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος από όσοι διαδίδουν τη θεωρία αυτή μπορεί να γράψει τις εξισώσεις του Maxwell. Δηλαδή αν έχει μια στοιχειώδη γνώση ηλεκτρομαγνητισμού.

Συνοψίζοντας, δηλώνω ότι αποδέχομαι τον κίνδυνο από το διάστημα και πρέπει τα τηλεσκόπια να ερευνούν τον ουρανό για ουράνια σώματα που πλησιάζουν. Αλλά η ιστορία με τον πλανήτη μπάζει από παντού

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 12:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel πότε δεν είπαμε (εγώ τουλάχιστον)οτι ο πλανήτης X ή Nibiru θα συγκρουστεί με τη γη ...
Κι ενώ απ'οτι βλέπω είσαι ενήμερος για τέτοια θέματα , απορώ πως δεν κατανοείς αυτή τη "θεωρία" περί πλανήτη Χ ....
Αυτό που υποστήριζαν οι Σουμέριοι πριν χιλιάδες χρόνια , ακόμα και δικοί μας σοφοί αστρονόμοι της αρχαιότητας (που μιλούσαν γι σύστημα με 10 πλανήτες) τώρα έρχεται η σύγχρονη αστρονομία να το παραδεχτεί , και βέβαια δεν ήταν "λάθος" των αρχαίων ....
Τώρα αν αυτός ο πλανήτης είναι του δικού μας ηλιακού συστήματος , αν θα κάνει την εμφάνιση του στη "γειτονιά" μας , αν μπορεί να μας "επηρεάσει" ... αν .. αν .. αν .... αυτά θα τα μάθουμε σύντομα ...

Τέλος πάντων , κανείς απο εμάς δεν είναι "ειδικός" στην αστρονομία (πιστεύω) αυτό που κάνουμε χρόνια στο esoterica είναι απλοί άνθρωποι με "ανήσυχο" πνεύμα να ψάχνουν για απαντήσεις , μέσα απο την κουβέντα , τις απόψεις και τις ενδεχόμενες γνώσεις άλλων μελών του φόρουμ ...

Καλή σας ήμερα
Καλή μεγάλη εβδομάδα να έχουμε (έστω και τυπικά)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 19:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας μας δεν είναι ειδικός στην αστρονομία.Ούτε καν οι αστρονόμοι δεν τα ξέρουν όλα. Οι επιστήμες είναι τεράστια πεδία γνώσεων και κανένας δεν μπορεί να πει κατέχει πλήρως ένα αντικείμενο. Απλώς οφείλουμε να έχουμε μια στοιχειωδώς ορθολογική επιστημονική σκέψη.

Τα μαγνητικά πεδία εξασθενούν τετραγωνικά με την απόσταση .(άρκει πχ διπλάσια απόσταση για υποτετραπλάσια τιμή πεδίου). Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει και ένα παιδί που παίζει με μαγνήτες.Για αυτό υποστηρίζω ότι είναι αδύνατο να υπάρξει στο έσχατο άκρο του ηλιακού συστήματος πεδίο τόσο ισχυρό ώστε να προκαλέσει οποιαδήποτε αισθητή μεταβολή. Δεν είμαι ειδικός απλώς ξέρω τα βασικά περί ηλεκτρομαγνητισμού. Όποιος θέλει ψάχνεται, υπάρχει ίντερνετ, κυκλοφορούν επιστημονικά βιβλία για κατέβασμα στα γνωστά "πειρατικά" site. Υπάρχει πλούτος επιστημονικών γνώσεων δωρεάν. Μη φτάσουμε στο σημείο να λέμε ανόητα πράγματα μόνο και μόνο από την άγνοια μας(δε λέω για σενα aitherovamon αλλά για αυτούς που ξεκίνησαν τη θεωρία που κυκλοφορεί). Κάποια πράγματα απλώς δε γίνονται κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

Επομένως η "εμφάνιση" πολύ δύσκολα μπορεί να έχει οποιoδήποτε βαρυτικό η ηλεκτρομαγνητικό αποτέλεσμα στη γη.

Η όλη ιστορία με τον πλανήτη-"καταστροφέα κόσμων" μου θυμίζει flash gordon ή Galactus από τα κόμικς.

Edited by - IndustrialAngel on 13/04/2009 22:19:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 20:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exω ακούσει ότι γύρω στις 15 Μαϊου 2009 θα είναι ορατός σαν ένας κόκκινος σταυρός. Υπομονη, θα δούμε. Πω, πω, λέτε να το δούμε;
Κατ'αρχήν θα πάθουμε κρίση πανικού!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 17:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel περί "θεωρίας" πρόκειται και ψάχνουμε να δούμε αν στέκει...
Τώρα τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα που αναφέρεις , δεν έχουν να κάνουν με το αν ο πλανήτης αυτός (και το τονίζω ΑΝ !!!)
είναι σε τροχιά του δικού μας ηλίου ...

mimoza δε νομίζω οτι αν και εφόσον υπάρχει αυτός ο πλανήτης όλα θα γίνουν "ξαφνικά" , δηλαδή ξαφνικά θα τον δούμε την τάδε ημερομηνία ή την τάδε ημερομηνία θα μας επηρεάσει η δεν ξέρω κι εγώ τι ...
Αυτά δεν γίνονται μέσα σε μια μέρα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 18:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε να τον βλέπαμε ήδη ε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 19:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα στην αρχή είχαν πει διάφορα ....
Αν είναι να μπει στο ηλιακό μας σύστημα στο 2012 εσύ τη λες ? δεν θα βλέπαμε κάτι ? (όχι με γυμνό μάτι βέβαια) τώρα θα μου πεις μετά την "ανακάλυψη" του , έφτιαξαν ολόκληρο τηλεσκόπιο στο Νότιο Π.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 22:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry διπλό πόστ..

Edited by - allzzaro on 14/04/2009 22:54:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 22:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2009/01/2012-nibiru-planet-x.html

Μπορείτε να δείτε τρία βίντεο των δύο Ελλήνων αστροφυσικών Δανέζη και Θεοδοσίου που παρουσιάστηκε απο την ΕΤ3 για οσους δεν γνωρίζουν τα περί Αννουνάκι.
Οι δύο αστροφυσικοί Δανέζης και Θεοδοσίου μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουν για την ύπαρξη του συγκεκριμένου πλανήτη Νιμπίρου με την συγκεκριμένη τροχιά αλλά γνωρίζουν ενα αλλο πλήθος πλανητών σε διαφορετικές τροχιές απο αυτή του Νιμπίρου που τώρα ανακαλύπτονται και υπολογίζεται οτι θα ανακαλυφθούν και αλλοι.
Πολύ ενδιαφέροντα είναι τα λόγια του Δανέζη στο τρίτο βίντεο οπου θέλει να παρουσιάσει την καταστροφολογία που κυκλοφορεί ευρέως με την τρομοκράτηση του ανθρώπου που ως αποτέλεσμα εχει την υποταγή...


Edited by - allzzaro on 14/04/2009 22:58:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 00:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και η εκπομπή είναι απο τις καλύτερες έχει να επιδείξει η Ελληνική τηλεόραση ....
Αν και δεν την είχα δει την συγκεκριμένη ευτυχώς ο φίλος allzzaro έπραξε πολύ καλά που μας την "παρουσίασε".
Βλέποντας την , έχω να κάνω 2-3 μικρο παρατηρήσεις

1) ΑΡΧΗ της επιστήμης είναι να υπάρχει διαφωνία μεταξύ των επιστημόνων , και μέσα από αυτή την "διαφωνία" έρχονται οι ανατροπές και η γνώση (κρατήστε το αυτό)

2) εντυπωση μου εκανε που ενω η ΝΑSA κανει λογο για 10ο Πλανητη (το 2005) αυτοί τον "βρίσκουν το 2003 .....

3) Σαν πολύ δεν ανέλυσαν ένα θέμα (ψεύτικο γι' αυτούς) αυτοί ξέρουν πιο πολλά από άλλους που ψάχνουν χρόνια το θέμα , μιλάμε για τρομερή ανάλυση , και η "διάψευση" ? μερικά μόνο λεπτά ....

Έχω που λέω χρόνια , και το πιστεύω οτι κι αν μου πείτε , κάνεις δεν θα διαφωνήσει (πιστεύω) οτι κάποιοι ξέρουν πολλά πράγματα , και τα σερβίρουν σιγά σιγά στον κόσμο ....

Ένα μικρο παράδειγμα και θα καταλάβετε τι εννοώ ,
αν έβγαινε και έλεγε κάποιος τη δεκαετία του '70 , για εξωγήινους
(σαν το γνωστό αστείο ραδιοφωνικού παραγωγού που είπε τότε οτι έφτασαν οι Αριανοί στη Γη , και ξέσπασε πανικός)
αν όμως αυτό και πολλά άλλα έχουν περάσει στο υποσυνείδητο ?
Εγώ πιστεύω οτι αν αύριο βγουν και πουν οτι ΝΑΙ υπάρχει ζωή κι αλλού και θα έρθουμε σε επαφή με αυτούς , να με συγχωρείτε αλλα οι περισσότεροι θα πουν :
"καλά πέστε μας τίποτα άλλο , αυτά τα ξέρουμε" ......

Αναμένω τα σχόλια κι άλλων φίλων

(ευχαριστούμε allzzaro)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 15:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο στον allzzaro και πολλά μπράβο στους κυρίους καθηγητές. Επιτέλους η επιστημονική αλήθεια να βγει στο προσκήνιο και να διαλύσει της φήμες. Με λίγα λόγια στο βίντεο λένε ότι κανένα από τα σώματα που παρατηρούνται δεν ικανοποιεί την περιγραφή του Νιμπίρου. Ακόμα και υπήρχε δεν μπορεί να μας επηρεάσει λόγω απόστασης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 18:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει ο κ. Δανέζης:

" Η φιλοσοφία του φόβου αποτελεί μια πανάρχαια μέθοδο υποταγής των ανθρώπινων συνειδήσεων. Ο φοβισμένος άνθρωπος, είναι ένας υποταγμένος άνθρωπος. Ένα πλάσμα έτοιμο να υπακούσει, να ανεχθεί και να παραδοθεί χωρίς αντίδραση στη ροή των γεγονότων που οι άλλοι του επιβάλλουν."

Με καλύπτει.
Δηλ, αν δούμε κανέναν κόκκινο πλανήτη απο το πουθενά, θα είναι έργο του Blue Beam
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 19:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα που αναφέρατε την ΝΑΣΑ κι είπα να σας δείξω αυτό το
κομμάτι που διάβασα πριν καιρό σε ενημερωτικό σάιτ...:

"Τι θα γίνει το 2012... τί κρύβει η NASA
DolceVii, Mon Jul 02 2007, 05:53PM

«ΗΛΙΑΚΟ ΤΣΟΥΝΑΜΙ».

H είδηση προήλθε από το Εθνικό Κέντρο Ερευνας της Ατμόσφαιρας (NCAR) των ΗΠΑ. H εκεί ομάδα της ερευνήτριας Μαουσούμι Ντικπάτι (Mausumi Dikpati) ολοκλήρωσε τις μελέτες της με ένα νέο υπολογιστικό μοντέλο προσομοίωσης των ηλιακών κύκλων - το «Predictive Flux-transport Dynamo Model» - και αποφάνθηκε ότι ο επόμενος θα είναι έως και κατά 50% σφοδρότερος από τον τελευταίο. Το μοντέλο αυτό και οι μετρήσεις του - που δημοσιεύθηκαν στο τεύχος Μαρτίου του έγκριτου «Geopgysical Research Letters» - αξιοποιεί την πρόσφατα αναπτυχθείσα ηλιοσεισμολογία, που παρακολουθεί με ηχοβολήσεις το τι γίνεται στο εσωτερικό του Ηλίου, όπως περίπου συμβαίνει με τα ιατρικά υπερηχογραφήματα. Ο συνδυασμός τους μας προσφέρει μια πιθανή εξήγηση στο 150 ετών μυστήριο του τι κρύβεται πίσω από την περιοδική αλλαγή ακτινοβολίας του Ηλίου (γνωστή ως 11ετής ηλιακός κύκλος). Οι προσομοιώσεις του μοντέλου για την ένταση των τελευταίων οκτώ ηλιακών κύκλων είχαν ακρίβεια 98%. Αν τελικά το μοντέλο ευσταθεί, θα μας επιτρέψει να έχουμε καλύτερες προβλέψεις του «διαστημικού καιρού», που καταλήγει να επηρεάζει δραματικά το κλίμα και τα φυσικά φαινόμενα του πλανήτη μας. Οπως ήδη γνωρίζαμε, ο Ηλιος αλλάζει πολικότητα κάθε 11 χρόνια και περνάει σταδιακά από τη φάση της υπερδιέγερσης σε εκείνη της σχετικής ηρεμίας, για να ακολουθήσει αντίστροφη πορεία στον επόμενο κύκλο. Οι επιστήμονες παρακολουθούν εδώ και χρόνια αυτούς τους κύκλους, παρατηρώντας τη σχετιζόμενη με αυτούς εμφάνιση «ηλιακών κηλίδων», αλλά δεν είχαν κατορθώσει να έχουν σαφές μοντέλο πρόβλεψης της έντασης του φαινομένου. Στη διάρκεια του κύκλου, ηλιακές καταιγίδες μπορούν να εκδηλωθούν, προερχόμενες από τεράστιες πυρηνικές εκρήξεις στην επιφάνεια του Ηλίου, που καταιωνίζουν την ατμόσφαιρα της Γης με ακτινοβολία. Οι καταιγίδες αυτές ξεσπούν οποτεδήποτε, αλλά οι σφοδρότερες συμπυκνώνονται σε μια περίοδο του κύκλου που ονομάζεται «ηλιακό μέγιστο». Το ηλιακό μέγιστο του λήγοντος κύκλου ήταν εξαιρετικά ισχυρό και συνέβη το 2001, ακολουθούμενο από μεγάλης κλίμακας διακοπές ηλεκτροδότησης στη ζώνη του Ειρηνικού και βλάβες στα δίκτυα τηλεπικοινωνίας. Λογικά οι επιστήμονες περίμεναν ότι ο επόμενος κύκλος - ο κωδικά ονομαζόμενος «Κύκλος 24» - θα ήταν μια ήρεμη ενδεκαετία. Το μοντέλο της Ντικπάτι όμως διέλυσε αυτές τις ελπίδες: Προέβλεψε ότι, αρχίζοντας από τα τέλη του 2007, θα δημιουργηθούν ηλιακές κηλίδες σε έκταση μεγαλύτερη του 2,5% της ορατής επιφάνειας του Ηλίου, που θα έχουν την κορύφωση της δράσης τους το 2012. Αρα από του χρόνου θα πρέπει να περιμένουμε αυξανόμενες βλάβες σε δορυφόρους, διαταραχές στις επικοινωνίες και στις εκπομπές, έως και μαζικά «black-out» στην ηλεκτροδότηση. Σαν να μην έφτανε αυτή η πρόβλεψη, μια ομάδα ηλιακών μελετητών της NASA, υπό τον αστρονόμο Ντέιβιντ Χαθαγουέι (David Hathaway), έσπευσε μεν να συμφωνήσει με τις εκτιμήσεις του μοντέλου αλλά να το «διορθώσει» στο ότι η καταιγίδα θα αρχίσει ακόμη νωρίτερα - από τα μέσα ίσως του τρέχοντος έτους! ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ 2012? Πέρα από το πότε θα αρχίσει, το ενδιαφέρον εστιάζεται στο τι θα συμβεί κατά την κορύφωση του φαινομένου, το 2012. Αν πραγματικά αποκτήσει ένταση 50% μεγαλύτερη των όσων γνωρίσαμε το 2001, τότε - δηλώνει το μέλος της ομάδας Ντικπάτι, Πίτερ Γκίλμαν (Peter Gilman) - θα γνωρίσουμε τον πιο σφοδρό ηλιακό κύκλο από τα τέλη του 1950 και τον δεύτερο χειρότερο από τις αρχές του 17ου αιώνα. Ακριβώς πριν από εκείνον του 1715 είχαμε έξι κύκλους με «ηλιακό ελάχιστο», που έφεραν τη γνωστή ως «Μικρή Εποχή των Παγετώνων» στην Ευρώπη. Στο σημείο αυτό «μπήκαν στο παιχνίδι» και οι από καιρό προφητεύοντες ένα δραματικό φινάλε του 2012. Βασίζονται στο ότι στις 6 Ιουνίου 2012 θα συμβεί η δεύτερη και τελευταία ηλιακή περιφορά της Αφροδίτης για τον 21ο αιώνα και ότι οι αστερισμοί θα έχουν την ίδια διάταξη στο Διάστημα με εκείνη που είχαν όταν... καταποντίστηκε η Ατλαντίδα (με τον κλυδωνισμό των πόλων της Γης στις 27 Ιουλίου 9792 π.X!), για να συμπεράνουν ότι το ηλιακό μέγιστο του 2012 θα επιφέρει μετατόπιση των πόλων της Γης και... θα επαληθευθεί η εσχατολογία του ημερολογίου των Μάγια για τη συγκεκριμένη χρονολογία! Οι ιστορίες αυτές ήδη κυκλοφορούν ευρέως και δίνουν τροφή για σενάρια του Χόλιγουντ. Ωστόσο είναι πολύ πιο συνετό να περιμένουμε την επιστήμη να μιλήσει. H ομάδα του NCAR προγραμματίζει να μας δώσει του χρόνου την πρόβλεψή της για τον επόμενο ηλιακό κύκλο - τον Κύκλο 25 - που θα κορυφωθεί στις αρχές του 2020. Ως τότε... η Κιβωτός μπορεί να περιμένει. Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΣΤΟ ΟΖΟΝ: Κατά σύμπτωση, τις ημέρες αυτές δημοσιεύθηκαν και τα αποτελέσματα μιας άλλης έρευνας, από γερμανούς επιστήμονες, σχετικά με το στρώμα του όζοντος στη στρατόσφαιρα. Το στρώμα αυτό είναι η ασπίδα προστασίας μας για όλη την ηλιακή ακτινοβολία μήκους κύματος μεταξύ 240 και 290 nm. Επίσης η υπερθέρμανση αυτού του στρώματος από την απορρόφηση του ορατού και υπεριώδους φάσματος των ακτίνων καθορίζει τη μετεωρολογία της ανώτερης ατμόσφαιρας του πλανήτη. Αρκετοί μελετητές είχαν διατυπώσει πρόσφατα τις εκτιμήσεις τους ότι οι περιορισμοί που έχουν επιβληθεί στην εκπομπή ρύπων στην ατμόσφαιρα μετά το 2000 έχουν ήδη αρχίσει να περιορίζουν την τρύπα του όζοντος και να αντιστρέφουν το φαινόμενο του θερμοκηπίου. H γερμανική έρευνα όμως κατέδειξε ότι οι όποιες θετικές μετρήσεις της τελευταίας δεκαετίας οφείλονταν περισσότερο στον έντονα δραστήριο ηλιακό κύκλο. Αρα η όποια πραγματική ανάνηψη θα καθυστερήσει. Αν αυτή η ζοφερή διαπίστωση συνδυαστεί με την πρόβλεψη για 11 χρόνια ακόμη πιο έντονης ηλιακής δράσης, τότε η ελπίδα μας να εξαφανιστεί η τρύπα του όζοντος από την Ανταρκτική ως το 2040 μετατίθεται για ακόμη μακρύτερα. Οι ηλιακές καταιγίδες θα συνεχίσουν να μας βρίσκουν «στο ξέφωτο, χωρίς ομπρέλα».
focus

Η ΝΑΣΑ ανακοινωσε προσφατα οτι το ετος 2012 η γη θα δεχτει για πρωτη φορα στην ιστορια της επιδραση ακτινοβολιων με αγνωστα και <ιδιομορφα αποτελεσματα>.Το οτι εικαζεται απο πολλους το ετος 2012 σαν τελος του κοσμου δεν ειναι κυριολεκτικο.Ειναι το τελος του κοσμου οπως το γνωριζε η ανθρωποτητα μεχρι σημερα.

Μερικα γεγονοτα ακομα που θα λαβουν χωρα το 2012 ειναι τα εξης.

Συνοδος του 2012 Αρης,Κρονος,Ερμης,Ηλιος,Αφροδιτη,Σεληνη,Διας

Η εκλειπτικη του Ηλιακου μας συστηματος ευθυγραμμιζεται με αυτην του Σειριου

Αντιστροφη των πολων της Γης. Αναμενεται το 2012.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 19:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κόκκινος πλανήτης υπάρχει. Είναι ο Άρης. Ο κ. Δανέζης τα λέει σωστά. Και προσθέτω ότι εκεί ακριβώς βρίσκεται η συνωμοσία. Ποιοι θέλουν τον άνθρωπο υποταγμένο και γιατί.

Οι ηλιακές κηλίδες και οι ηλιακές καταιγίδες είναι γνωστά φαινόμενα και επηρεάζουν τηλεπικοινωνίες και δορυφόρους. Ενδεχομένως να χάσουν το δρόμο τους και μερικά πουλιά που προσανατολίζονται με το μαγητικό πεδίο της γης. Η απόσταση και το μέγεθος του ήλιου επιτρέπουν σε φαινόμενα που συμβαίνουν στην επιφάνεια του να επηρεάζουν τη γη. Πράγματι αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψιν από τους ειδικούς για να θωρακίσουν τις ευαίσθητες και εκτεθιμένες διατάξεις

Τα υπόλοιπα περί αντιστροφής των πόλων και συνόδου πλανητών είναι μυθεύματα. Όλοι οι πλανήτες μαζί δεν έχουν ούτε τη μισή μάζα του ήλιου, επομένως δεν έχουν την δυνατότητα να επηρεάσουν τη γη.Σύνοδοι πλανητών έχουν γίνει ξανά και ξανά στην ιστορία και κάθε φορά περιέργως επιζούμε.

Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2009 19:35:43

Edited by - IndustrialAngel on 15/04/2009 20:05:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2009, 20:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ παιδιά, χαίρομαι που σας φάνηκε χρήσιμο.
Είχα δεί την εκπομπή και έψαξα στο διαδίκτυο για να σας την παραθέσω.

mimoza

quote:
Με καλύπτει.

Και εμένα με καλύπτει κατά εναν τρόπο αλλά ο κ. Δανέζης κάνει την δουλειά του και εμείς τη δική μας...

Ο Νιμπίρου λοιπόν φαίνεται να περνά απο το ηλιακό μας σύστημα κάθε 3.600 χρόνια.
Η μυθολογία και οχι μόνο μιλά για καταστροφές, για πλημμύρες τις οποίες λαμβάνουμε σοβαρότατα υπόψιν.
Η Ελληνική μυθολογία λοιπόν μας δίνει τουλάχιστον τέσσερις καταγεγραμένους κατακλυσμούς.
Ο πρώτος του Δευκαλίωνα ο οποίος φαίνεται να έζησε πρίν τη δημιουργία του ανθρώπινου γένους δλδ κατά τη διάρκεια του χρυσού γένους συνεπώς κάπου το 10.000 ΠΧ.
Το 6.000 ΠΧ μπορούμε να τοποθετήσουμε τον κατακλυσμό του Ωγύγου.
Το 2.000 ΠΧ τον κατακλυσμό του Ινάχου.
Ο κατακλυσμός του Δάρδανου ίσως να ταυτίζεται με τον κατακυσμό του Ινάχου.
Κάθε 3.500 χρόνια λοιπόν έχουμε τέτοια συμβάντα.

Εγώ προσωπικά προβληματίζομαι σε οτι αφορά τις γραφές και τα συμβάντα και θέλω να λειτουργώ ως σκεπτικιστής.
Ετσι θα είναι καλό θα λειτουργούμε ολοι οι γράφωντες εδώ και να μην πέφτουμε θύματα της παραπληροφόρησης καθώς και της καταστροφολογίας που ομως λέει και ο κ. Δανέζης σκοπός της είναι η τρομοκράτηση του ανθρώπου ωστε να υποταχθεί πιό εύκολα.

Εγώ θα σας αποχαιρετήσω προς το παρόν και θέλω να σας ευχηθώ η Ανάσταση του Θεανθρώπου να φέρει στις καρδιές σας Αγάπη και Ειρήνη.
Να είστε ολοι καλά.
Καλό Πάσχα...

Edited by - allzzaro on 15/04/2009 20:52:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2009, 10:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Νιμπίρου λοιπόν φαίνεται να περνά απο το ηλιακό μας σύστημα κάθε 3.600 χρόνια.
Η μυθολογία και οχι μόνο μιλά για καταστροφές, για πλημμύρες τις οποίες λαμβάνουμε σοβαρότατα υπόψιν.
Η Ελληνική μυθολογία λοιπόν μας δίνει τουλάχιστον τέσσερις καταγεγραμένους κατακλυσμούς.
Ο πρώτος του Δευκαλίωνα ο οποίος φαίνεται να έζησε πρίν τη δημιουργία του ανθρώπινου γένους δλδ κατά τη διάρκεια του χρυσού γένους συνεπώς κάπου το 10.000 ΠΧ.
Το 6.000 ΠΧ μπορούμε να τοποθετήσουμε τον κατακλυσμό του Ωγύγου.
Το 2.000 ΠΧ τον κατακλυσμό του Ινάχου.
Ο κατακλυσμός του Δάρδανου ίσως να ταυτίζεται με τον κατακυσμό του Ινάχου.
Κάθε 3.500 χρόνια λοιπόν έχουμε τέτοια συμβάντα.

Μόνο που υπάρχει ένα μικρό θέμα με την συγκεκριμένη θεωρία που ίσως σου διέφυγε.. αν ισχύει όχι υπήρχε η Ατλαντίδα και ότι η καταστροφή της συμπέφτει με κάποιον κατακλυσμό στο 9600 ΠΧ (ας πούμε περίπου) και ότι υπάρχει ένα περιοδικό γεγονός 3600 χρόνων στο οποίο οφείλεται αυτός ο κατακλυσμός και όλοι οι μεταγενέστεροι τότε όντως βγαίνουν οι χρονολογίες που λες (9600πχ,6000πχ,2400πχ) αλλά η επόμενη χρονολογία είναι το 1200μχ και όχι το 2012 :) .. νομίζω ότι έχουν περάσει αρκετοί αιώνες αλλά παράλληλα είναι κάπως "πρόσφατο" ώστε να ξέρουμε αν συνέβει κάτι..
Αν το πάρουμε ανάποδα.. τότε 2012 - 3600 τότε θα πρέπει να συνέβει κάτι τρομερό σε όλη την γή το 1588πχ.. υπάρχει κάποια τέτοια αναφορά για ένα παγκόσμιο γεγονός το 1588ΠΧ που να προκάλεσε εκτεταμένες καταστροφές και μαζικές εξαφανίσεις ειδών? βέβαια ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα έγινε σύμφωνα με αρκετούς, ξένους κυρίως, ιστορικούς (εμένα δεν μου κάθετε καλά) το 1500-1550ΠΧ ΜΕΤΑ τον κατακλυσμό του Ωγύγου ενώ είχε ξεκινήσει ο Μυκηναικός πολιτισμός και όχι το 10000... αλλά ακόμα και να το πάρουμε σαν ένα γεγονός που εστω έγινε πριν απο 3500-3600 περίπου χρόνια δεν φαίνεται να ηταν κάτι εκτεταμένο σε όλη την γή αλλά κυρίως σε μέση ανατολή και στην περιοχή μας και σίγουρα δεν κατέστρεψε τους πολιτισμούς ή προκάλεσε κάτι τόσο τρομερό (πέρα απ τις ιστορίες που ίσως έμειναν).. ίσα ίσα μετά ο Μυκηναικός αλλά και ο Μινωικός πολιτισμός άνθισαν για αρκετούς αιώνες :)

Απ την άλλη για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου... αν όντως έγινε ένας κατακλυσμός γύρω στο 1600-1500ΠΧ απ τον οποίο σύμφωνα με την μυθολογία ήταν το τέλος της Χρυσής εποχής...., χρυσής εποχής των ανθρώπων όπου σύμφωνα με τον Ισίωδο οι άνθρωποι ζούσαν ευτυχισμένοι σαν θεοί (??? θυμίζουν διάφορα αυτά απο βίβλο παράδεισους, νεφιλιμς και δεν ξέρω τι??..) και απ τον οποίο κατακλυσμό καταστράφηκε και η Αθήνα και σύμφωνα με την μυθολογία την επανοικοδόμισε ο Κέκρωπας.. ότι κάπου εκεί (1600ΠΧ) έγινε η έκρηξη του ηφαιστείου της Σαντορίνης, ότι κάπου τότε έγινε και μεγάλη έκρηξη στον Βεζούβιο αρκετά μεγάλη για να θεωρείτε υπεύθυνη για την τότε πτώση της θερμοκρασίας μαζί με αυτή της Θήρας και ότι κάπου τότε εμφανίστηκαν και οι Maya (αν και οι χρονολογίες παίζουν ανάμεσα στο 2500 και 1500ΠΧ), κάποιος κακεντρεχής θα έλεγε για εκρήξεις, για τσουνάμι που έμεινε σε μνήμες σαν κατακλυσμός ή και ταυτόχρονα γεγονότα ηφαιστείων και κατακλυσμού και γενικά θα έλεγε ότι πολλές συμπτώσεις είχαν μαζευτεί μαζί τότε και ότι όλα αυτά καταγράφηκαν στις μνήμες των λαών σαν μια όχι και τόσο καλή εποχή :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy