ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 23:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρε φίλε, τον σεβασμό που ζητάς προς την φύση, τον έχω, εσύ δεν έχεις
την πίστη στον άνθρωπο, που έχω....

Εχεις δίκιο.
Δεν του έχω.
Και οσο περισσότερο τον γνωρίζω τόσο περισσότερο δεν του έχω.

Λές το σεβασμό προς την φύση τον έχεις.
Σεβαστόν.
Δεν σε άκουσα να ανοίγεις ενα τόπικ που να λές.
Κύριε Πρωθυπουργέ τι θα κάνετε φέτος για τις πυρκαγιές.
Γιατί δεν νοικιάζετε απο τώρα 10 Ιλιούσιν.
4 τόννους νερό έκαστον.
1 μας έδωσαν οι Ρώσοι πρίν απο 4 χρόνια και έσβησε ολες τις πυρκαγιές.
Πιο φτηνά θα σας έρθει απο το να πληρώνετε πυροσβέστες, έξοδα για να πετάξουν τα πυροσβεστικά αεροσκάφη, ζημιές που θα προκληθούν σε αεροσκάφη, επιδόματα για τους πυρόπληκτους και το κυριότερο καμμένα δάση.
Αν και ο φουκαράς ο Πούτιν μας τα δίνει έτσι , τζάμπα.
Που τον είδες το σεβασμό λοιπόν.
Πως να έχω λοιπόν σεβασμό στον άνθρωπο που λέει οτι σέβεται τον κήπο που τον συντηρεί και τον γράφει στα #$%%^^^^^^του
Ακου να του έχω σεβασμό.

Εντάξει κουραστικός δεν γίνεσαι αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αναθεωρήσεις τις αντιλήψεις σου σε οτι αφορά τον άνθρωπο.
Ξεκόλλα επιτέλους απο την αγία γραφή και δες τον κόσμο οπως ακριβώς είναι.

Φίλε τρεχαχύρευε για να ξέρεις οι φωτιές που καίνε τα δάση συμβάλλουν στην οικονομική ανάπτυξη.
Ετσι για να ξέρεις.

Edited by - allzzaro on 08/06/2009 23:58:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tatiana
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 23:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tatiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνώμη για τα greeklish ελπίζω να καταλαβαίνετε τι έγραψα...δεν εχω διαβασει ολο το θεμα μονο μερικες σελιδες .....όσο γιάυτόν τον πλανήτη οπως ειπα ηδη ειναι αδυνατον να υπαρχει...θα ηταν ηδη ορατος χωρις τα μεσα της τεχνολογιας...
θα συμφωνησω με τον industrial angel οτι και να υπηρχε αυτος ο πλανητης θα ηταν αδυνατο να υπολογησουμε με ακριβεια την περιφορα του και να τη συνδεσουμε με καποια καταστροφη και αυτο ειναι ενα ακομα στοιχειο που δειχνει οτι προκειται για απατη....
επισης εχω διαβασει οτι υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι το 2012 θα γινουν πολυ σημαντικες αλλαγες.ο ανθρωπος θα αναπτυχθει πνευματικα στον υπερτατο βαθμο.ακομα και το σωμα του θα λαβει αλλη υποσταση,θα σκεφτεται και θα ενεργει εντελως διαφορετικα.ειναι και αυτο μια αποψη η οποια ομως προσωπικα δεν με εκφραζει...δεν πιστευω σ'αυτες τις "δια μαγειας"αλλαγες απο τη μια στιγμη στην αλλη....πιστευω οτι ο ανθρωπος μπορει να αλλαξει προς το καλυτερο, αλλα αυτο χρειαζεται χρονο,σκληρη δουλεια και πανω απ'ολα την προσωπικη βουληση του καθενος γι'αυτην την αλλαγη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 00:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παρακολουθώ το θέμα αρκέτο καιρό και συγκρατιέμαι να μην αρχίσω να λέω κακές λέξεις.

Εγώ πάλι προτείνω αν είναι να αρχίσεις να λές κακές λέξεις να εξακολουθήσεις να συγκρατιέσαι και να μην γράφεις καν προκειμένου να συνχίζεσαι.. όταν μερικοί θα καταλάβετε πως δεν πρέπει να πορώνεστε με τις απόψεις σας αλλά ότι κάνουμε συζήτηση τότε θα τα λέμε όμορφα.. δεν είναι δυνατόν να έρχετε ο καθένας και να "απειλεί" ότι θα πεί κακές λέξεις επειδή δεν συμφωνεί με όσα διάβασε ήμαρτον δηλαδή!.. είσαι σε ένα forum με θέμα το παράξενο και με topic το 2012 που απο μόνο του είναι κάτι "παράλογο", η συζήτηση γίνεται πάνω σε αυτό το "παράξενο" θέμα και είναι λογικό να υπάρχουν παράξενες απόψεις, ιδέες, θεωρείες προς συζήτηση.. αυτό είναι υγιεινό, το να κλείναμε το μυαλό μας και να σκεφτόμασταν μόνο με την λογική και τίποτε άλλο δεν θα ήταν.. ούτε καν νόημα να υπάρχει ένα τέτοιο forum δεν θα υπήρχε τότε :) .. τώρα το "συνομιλητές" σε εισαγωγικά που δείχνει ειρωνία το προσπερνάω :) Αν θες να συζητήσουμε είσαι ευπρόσδεκτος αρκεί να το κάνεις χωρίς ειρωνία ή επιθετικότητα...

Στο θέμα μας για όλα αυτά που έγραψες.. είναι λίγο ανούσιος ο τρόπος που προσπαθείς να καταρρίψεις κάποια πράγματα κάνοντας να φαίνεται ότι τα παρουσιάσαμε σαν κάτι σίγουρο και ΠΡΕΠΕΙ να μας αλλάξεις γνώμη, γιατί πολύ απλά κανείς δεν υποστήριξε τίποτε απ όλα αυτά με σιγουριά.. και για την περιοδικότητα γεγονότων και για όλα τα υπόλοιπα παρουσιάστηκαν κάποια στοιχεία που τονίστηκε ότι μπορεί να είναι τυχαία μπορεί όχι και κανείς δεν ξέρει. αυτό δεν σου αρκεί? :)
Τώρα όμως επειδή τα χεις μπερδέψει .. άλλο η στατιστική περιοδικότητα που σημαίνει πχ ότι κάθε 100 εκ. χρόνια ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΌΡΟ (το ζουμί) πχ πέφτει ένας μεγάλος μετεωρίτης και άλλο ότι βλέπω ότι ακριβώς κάθε τόσα χρόνια γίνεται "κατι" το ένα είναι στατιστική περιοδικότητα όπως είπες το άλλο όμως είναι κανονική και με τον νόμο (δεν μιλάω για κάτι συγκεκριμένο εγώ απλά σαν δικηγόρος του διαβόλου για όσους μιλούν)
Για τους Μάγιας.. αυτό που τους αναγνωρίζει ο καθένας ήταν ο αστρονομικές γνώσεις και κυρίως όσον αφορά το ημερολόγιο τους που εμείς τώρα καταφέραμε να το φτάσουμε και ξεπεράσουμε σε ακρίβεια.. φυσικά και αυτοί απο κάπου το πήραν.. αυτό όμως τι σχέση έχει με ανωτερότητα σαν πολιτισμός και ποιός μίλησε για κάτι τέτοιο?

Πάντα φιλικά και για την αρχική παράγραφο είμαι σίγουρος πως πρόκειται απλά για λάθος χρήση λέξεων απο μέρους σου και παρεξήγηση απο μέρους μου :) εύχομαι καλές και ήρεμες συζητήσεις χωρίς κακές λέξεις :)

Edited by - Craven on 09/06/2009 00:59:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 09:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ και πολλές δεκαετίες φίλε μου allzzaro, έχω ζήσει και
θρηνήσει απο πυρκαγιές....Αυτές τις βάζουν άνθρωποι, ή ευθύνονται
άνθρωποι, αν βελτιωθούμε,δεν θα βάζουν.....
Τον άνθρωπο πρέπει να βελτιώσουμε, γιατί ειναι για να μείνει
και σαν συμπέρασμα βγαίνει, ότι πρέπει να εκαιδευτεί και αυτό
κάνει σε αυτή τη γή....
Φίλε Craven,συμφωνώ απολυτα μαζί σου, εδώ συζητάμε για να ακούσουμε
θέσεις και απόψεις, νέα...Δεν χρειάζονται ...κακές λέξεις....
Φίλη Τατιάνα, οι αλλαγές, κάποιες φορές είναι πιο έντονες....
Αυτό λέμε για το 2012...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 15:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tatiana
quote:
θα συμφωνησω με τον industrial angel οτι και να υπηρχε αυτος ο πλανητης θα ηταν αδυνατο να υπολογησουμε με ακριβεια την περιφορα του και να τη συνδεσουμε με καποια καταστροφη και αυτο ειναι ενα ακομα στοιχειο που δειχνει οτι προκειται για απατη....

Φίλη μου αν ο Νιμπίρου ήταν ορατός και είχαμε προσδιορίσει την τροχιά του απλά δεν θα το συζητούσαμε εδώ.
Επειδή υπάρχει ενα πέπλο μυστηρίου καθώς ο πλανήτης αναφέρεται στα αρχαία κείμενα καθώς και η τροχιά του καθώς και πλήθος συμπτώσεων ... το συζητάμε..

quote:
....πιστευω οτι ο ανθρωπος μπορει να αλλαξει προς το καλυτερο, αλλα αυτο χρειαζεται χρονο,σκληρη δουλεια και πανω απ'ολα την προσωπικη βουληση του καθενος γι'αυτην την αλλαγη.

Είναι αργά πλέον για να αλλάξει προς το καλύτερο.
Ηδη εχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση.
Η μεθοδευμένη καταστροφή των φυσικών πόρων και παράλληλα η εξειδικευμένη ανισορροπία της φυσικής τάξης έκριναν οτι ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος για αυτή. Ετσι εχει ξεκινήσει ο αφανισμός του.
Ο άνθρωπος κινείται με πολύ αργούς ρυθμούς ώστε να επανορθώσει.


Edited by - allzzaro on 09/06/2009 15:41:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 15:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγύρευε
quote:
Αυτές τις βάζουν άνθρωποι, ή ευθύνονται
άνθρωποι, αν βελτιωθούμε,δεν θα βάζουν.....

Δεν τις βάζουν άνθρωποι φίλε μου τρεχαγύρευε.
Δεν είναι άνθρωποι αυτοί που το κάνουν και δεν βελτιώνονται.
Αυτοί που θα μπορούσαν να βελτιωθούν, είναι βελτιωμένοι, αλλά είναι λίγοι.
Σου ανέφερα πιο πάνω, γιατί η κυβέρνηση δεν νοικιάζει 10 αεροπλάνα.
Ενα είναι αρκετό.
Με 10 δεν θα καεί ούτε ενα δένδρο.
Να σου πώ το γιατί.
Πρίν απο 30 ημέρες εντάχθηκε στο σχέδιο πόλεως η πρόσφατα καμμένη περιοχή πίσω απο το Νέο Βουτζά.
Ολες οι καμμένες περιοχές εχουν ενταχθεί στο σχέδιο πόλεως.
Εμείς οι ίδιοι πάμε και αγοράζουμε σπίτια στις περιοχές αυτές.
εεε.. οχι εμείς.. δεν αντέχει η τσέπη μας.
Λοιπόν, βρε Βαγγέλη αυτόν τον άνθρωπο λές να βελτιώσουμε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tatiana
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 19:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tatiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro ενταξει ας υποθεσουμε οτι και εγω συμφωνω οτι μπορει να υπηρξε ενας πλανητης/μετεωρητης/αστεροειδης η οτι αλλο θες και περασε απο τη γη πριν 3.600 χρονια...και συμφωνω οτι μπορει να προκαλεσε και καταστροφες....γιατι δηλαδη να επιστρεψει μετα απο 3.600 χρονια υποχρεωτικα?μπορει να μην επιστρεψει καθολου...μπορει να αλλαξε η τροχια του για διαφορους λογους, μπορει να καταστραφηκε μπορει να επιστρεψει μετα απο αρκετα ακομα χρονια .πως μπορει καποιος να βγει και να πει οτι θα ειναι κοντα στη γη το 2012 εφοσον δεν υπαρχουν τετοιες επιστημονικες αποδειξεις,ποιος υπολογησε τη τροχια αυτου του πλανητη για να πει οτι το 2012 θα συγκρουστει με τη γη?τον ειδε κανενας?οχι ...υπαρχει μονο στα κειμενα καποιων αρχαιων λαων οι οποιοι μπορει να το ειδαν αλλα ουτε τροχια μπορουσαν να υπολογησουν ουτε μεγεθος ουτε τιποτα...ειναι εντελως χαζομαρα....αλλα το πιο εξοργιστικο ειναι οτι καποιοι το πιστευουν...υπαρχουν ανθρωποι που πανικοβαλλονται για μη επιστημονικα τεκμηριωμενες πληροφοριες...και εκεινη τη μερα θα αυτοκτονησουν ανθρωποι επειδη πιστευουν οτι αυτος ο πλανητης θα χτυπησει τη γη, επειδη καποιοι το τοσο το εκαναν τοοοοσο

οσο για το αν μπορει να αλλαξει ο ανθρωπος εγω το πιστευω και το ελπιζω...το ελπιζω οτι στο τελος κατι θα καταφερουμε αν προσπθησουμε...αν ομως τα παρατησουμε και πουμε οτι ειναι να γινει θα γινει τοτε ειναι που το χασαμε το παιχνιδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 20:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro, στις περσινές φωτιές ήταν όλα τόσο
πετυχημένα, ο καιρός, η εποχή και η αντιμετώπιση τους, που
ήταν αδύνατο να ελεγχθούν...Είπαν πολλά, υπάρχουν πολλά...
Ο άνθρωπος κάνει επίτηδες ότι κάνει κι αυτό ειναι ανεύθυνο και
ανάρμοστο με το ρόλο του...
Αυτοί που τα κάνουν αυτά δεν ξέρουν ότι μπορεί να αντιμετωπισθούν;
Ξέρουν ότι δεν θα αντιμετωπισθούν,γιατί οι ελλείψεις αυτές είναι
εσκεμμένες..Τόσα χρόνια τόσες φωτιές, μιας κι έφερες το παράδειγμα,
πως κι ακόμη δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο;
Ότι και να κάνεις, πάντα αυτός που θέλει να βάλει, θα βάλει φωτιές,
με καλύτερη τεχνογνωσία και τρόπο, δεν είναι ένας απλός ασυνείδητος,είναι συνειδητός εγκληματίας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 21:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλα το πιο εξοργιστικο ειναι οτι καποιοι το πιστευουν...υπαρχουν ανθρωποι που πανικοβαλλονται για μη επιστημονικα τεκμηριωμενες πληροφοριες...και εκεινη τη μερα θα αυτοκτονησουν ανθρωποι επειδη πιστευουν οτι αυτος ο πλανητης θα χτυπησει τη γη, επειδη καποιοι το τοσο το εκαναν τοοοοσο

Φίλη tatiana κατ`αρχήν οι επιστημονικές πληροφορίες βρίσκονται ακόμα στο σκοτάδι.
Ετσι λοιπόν στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος.
Ο τύπος αυτός ο Zechariah Sitchin Εβραίος το θρήσκευμα, συγγραφέας, αρχαιολόγος, μελετητής εβραικών κειμένων αλλά και πολύ καλός γνώστης της Σουμεριακής μυθολογίας το 1976 εκδίδει το βιβλίο του ``ο 12ος πλανήτης`` βασισμένο σε κείμενα των αρχαίων Σουμερίων και οχι μόνο.

quote:
...υπαρχει μονο στα κειμενα καποιων αρχαιων λαων οι οποιοι μπορει να το ειδαν αλλα ουτε τροχια μπορουσαν να υπολογησουν ουτε μεγεθος ουτε τιποτα...ειναι εντελως χαζομαρα....

Εδώ φίλη μου επέτρεψε μου να σου πώ οτι το 3.500 πχ οι αρχαίοι Σουμέριοι γνώριζαν πολύ περισσότερα απο οσα νομίζουμε.
Μην προτρέχεις λοιπόν να το χαρακτηρίσεις χαζομάρα γιατί αναφέρεται στα γραπτά τους οτι υπάρχει ενας 10ος πλανήτης στο ηλιακό μας σύστημα και κάνει μία πλήρη περιστροφή γύρω από τον Ήλιο σε μία διάρκεια 3.600 ετών.
Αυτά λοιπόν αναφέρονται σε κάποια εποχή που λογικά ο ουρανός με τα αστέρια για αυτούς θα έπρεπε να ήταν ενας πίνακας του Μπομπ Ρός.
Και ομως το 1981 εχουμε την πρώτη δήλωση απο το Εθνικό Παρατηρητήριο των ΗΠΑ κάτι ύποπτο πίσω απο τον Πλούτωνα.
Το 1983 ενα υπέρυθρο τηλεσκόπιο στα πλαίσια του προγράμματος IRAS απο δορυφόρο η NASA επιβεβαιώνει επίσημα πλέον την ύπαρξη ενός πλανήτη με το όνομα Χ.
Ο πλανήτης αυτός πέρασε απο το ηλιακό μας σύστημα δές σχετικό βίντεο που έχω παραθέσει των αστροφυσικών Δανέζη και Θεοδοσίου.
Τέτοιοι πλανήτες λένε υπάρχουν αρκετοί και οχι ενας!
Μάλιστα αναφέρουν οτι θα ανακαλυφθούν και αλλοι
Φίλη μου εδώ συμβαίνει το εξής.
Το πρόβλημα μας δεν ειναι μόνο αν υπάρχει ή οχι.
Το πρόβλημα μας είναι οτι οι Σουμέριοι γνώριζαν την ύπαρξη του ηλιακού μας συστήματος, γνώριζαν πολύ καλά τη θεωρία του Κοπέρνικου περί των ``ουράνιων σφαιρών`` που τεκμηριώθηκε μετά απο 4.500 χρόνια
Αφού λοιπόν γνώριζαν οι Σουμέριοι, γιατί να μην γνώριζαν και οι Μάγια, γιατί να μην γνώριζαν και οι Ελληνες, γιατί να μην γνώριζαν και οι Αιγύπτιοι, γιατί τότε λοιπόν να μην λάβουμε σοβαρά και αλλες αναφορές περί των κατακλυσμών οπως του Νώε , του Δευκαλίωνα, του Ωγύγου, του Ίναχου , του Δαρδάνου κλπ.
Μήπως λοιπόν κάποιοι πλανήτες, κομήτες, αστεροειδείς κλπ κάθε τόσο περνούν απο τη γή και προκαλούν τέτοιες καταστροφές.

Το οτι δεν είναι σαχλαμάρες, δεν είναι.
Αυτό το οποίο συμβαίνει είναι οτι υπάρχει ενα μέρος που οι μύθοι περιέχουν αληθινά σενάρια αλλά απο εκεί και μπρός κάποιοι προσθέτουν σάλτσα στο μίγμα για να τα κονομήσουν.
Πάντως το θέμα είναι πολύ καλό προς συζήτηση και καλό θα είναι πρίν κάποιος το ονομάσει ``σαχλαμάρα`` να το ψάξει λίγο πιο βαθειά..

Edited by - allzzaro on 09/06/2009 21:17:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 21:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε
quote:
Αυτοί που τα κάνουν αυτά δεν ξέρουν ότι μπορεί να αντιμετωπισθούν;
Ξέρουν ότι δεν θα αντιμετωπισθούν,γιατί οι ελλείψεις αυτές είναι
εσκεμμένες..Τόσα χρόνια τόσες φωτιές, μιας κι έφερες το παράδειγμα,
πως κι ακόμη δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο;

Για αυτό Βαγγέλη ρίχνω τα βάρη στον πολίτη.
Για αυτό κατηγορώ τον πολίτη.
Ο πολιτικός, ο κάθε πολιτικός, ο κάθε τεχνοκράτης, το κάθε ραμολί κοιτά να τα κονομήσει.
Αυτός ο μ#@##@ς ο πολίτης που κάθε χρόνο καίγεται και τσουρουφλίζεται που κάθε χρόνο βγαίνει και φωνάζει και κλαίει που κάθε χρόνο ψάχνει κάποιους να ρίξεις τις ευθύνες να πεί.
Ποιά πολιτική προστασία ρε καραγκιόζηδες.
Ο ΓΓ της πολιτικής προστασίας πρίν απο 2 μήνες αυτός ο περίφημος άνθρωπος, αυτός ο πρώην αρχηγός της πυροσβεστικής βρέθηκε να κατέχει λαθραία αρχαία αντικείμενα.
Είναι καραγκιόζηδες και μας δουλεύουν.
Και εμείς το ανεχόμαστε.
Πέρυσι ο Πρωθυπουργός ζήτησε βοήθεια απο τη Ρωσία αφού είχε καεί η μισή Ελλάδα.
Κανείς δεν τον ρώτησε γιατί δεν το έκανε αυτό πολύ πιο πρίν.
Κανείς.
Για αυτό ρίχνω τα βάρη στον πολίτη τρεχαγύρευε.
Για αυτό ρίχνω τα βάρη σε ολους εσάς εδώ που τα ακούτε και δεν κάνετε κάτι.
Το μεγαλύτερο βάρος ομως το ρίχνω σε εμένα τον ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 21:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου allzzaro, δεν φτάνει η καλή σου θέληση, ή των
άλλων..Ότι γίνεται, γίνεται επι τούτου...Αυτά που λές,
δεν τα έχουν σκεφτεί άλλοι;;Γιατι δεν γίνεται τίποτε;
Εσκεμμένα σου λέω και το αμφισβητείς, ή όχι αλλά,πάλι σε
αυτόν που τα τραβάει, τον πολίτη τα ρίχνεις...
Μα με αυτούς που τα κάνουν είσαι;
Αστειεύομαι φυσικά....
Ρε φιλε,όπως και με το 2012, η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη και
αυτά που είναι να γίνουν θα γίνουν...Τζάμπα κουράζεσαι,δεν αντιμετωπίζονται εύκολα..
Μέχρι το 2012, ο χρόνος θα φέρει πολλές τους συγκρούσεις, θα αδυνατήσουν και τότε θα χάσουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 22:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά που λές,
δεν τα έχουν σκεφτεί άλλοι;;Γιατι δεν γίνεται τίποτε;

Ναί, τα έχουν σκεφτεί.
Επιφανειακά ομως.
Δεν τους απασχολεί σε βάθος.

quote:
Εσκεμμένα σου λέω και το αμφισβητείς, ή όχι αλλά,πάλι σε
αυτόν που τα τραβάει, τον πολίτη τα ρίχνεις...

Σε ποιόν να τα ριξω Βαγγέλη.
Αυτός κάνει κουμάντο.
Ο πολίτης.
Αυτός βγάζει τις κυβερνήσεις, αυτός τις ρίχνει.
Οταν ομως ο πολίτης είναι ανεγκέφαλος πέφτει θύμα των ΜΜΕ, θύμα των πολιτικών που του πετάνε οπως πετάνε στο σκύλο ενα λουκάνικο για να του θολώσουν το μυαλό.

quote:
Ρε φιλε,όπως και με το 2012, η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη και
αυτά που είναι να γίνουν θα γίνουν...Τζάμπα κουράζεσαι,δεν αντιμετωπίζονται εύκολα..

Αυτό είναι κάτι που το έχω καταλάβει απο καιρό.
Για αυτό λέω οτι δεν έχει καμμία απολύτως ελπίδα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 22:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, φίλε allzzaro, πιστεύεις ότι αυτά που λές,
δεν τα ξέρουν, σε ξαναρωτάω;Δεν τα ξέρουν, ή κάνουν
μόνο τόσα;Αυτοί τ ζούν και δεν το σκέφτονται σε βάθος;Δεν τους
αφήνουν...
Δεν βλέπεις ότι είναι τεχνητή και η μείωση της ανάπτυξης,
της προόδου;Δεν βλέπεις ότι κρατάνε τον χρόνο, λές και μπορούν
να τον επηρεάσουν... Για να ετοιμάσουν ότι θέλουν, πριν ανεβεί ο άνθρωπος,λόγω τεχνολογικής προόδου;
Μας θέλουν υπανάπτυκτους, κατάλαβε το...
Γκρίζους , όχι άσπρους ή μαύρους, κάτι άχρωμο και αδρανές....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 23:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν βλέπεις ότι είναι τεχνητή και η μείωση της ανάπτυξης,
της προόδου;

Aυτό Βαγγέλη είναι υπέρ μας νομίζω.
Κάποια μέρα Βαγγέλη ο πλανήτης Γή μαζί με οτι υπάρχει επάνω του θα σταματήσει να υπάρχει.
Μέχρι να έρθει εκείνη η ημέρα θα έχουν περάσει αρκετές χιλιάδες χρόνια. Μέχρι τότε ο άνθρωπος θα μπορέσει να εξερευνήσει αλλους κόσμους, μακρινούς, να βρεί πλανήτες που θα μπορέσει να μεταφέρει οτι υπάρχει πάνω στη Γή στον νέο πλανήτη.
Για να το πετύχει ομως αυτό θα πρέπει να υπάρχει ανάπτυξη.
Ελα ομως που η ανάπτυξη καταστρέφει αυτό που τον συντηρεί.
Θα μπορέσει λοιπόν κάποια μέρα να πετύχει το σκοπό του.
Θα μπορέσει να πετύχει αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε.
Γιατί είναι το μοναδικό όν που θα μπορέσει να το κάνει αυτό.
Η καθυστέρηση της ανάπτυξης είναι υπέρ του.
Χρόνος υπάρχει πολύς φτάνει να προχωρά χωρίς να κάνει ζημιές...
Μην τα θέλεις ομως ολα δικά σου.
Πρέπει να σπάσουν αρκετά αυγά για να πετύχει η ομελέτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 00:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@craven
Δεν έβρισα κανέναν! Είπα ότι συγκρατιέμαι και θα συγκρατιέμαι για πόλυ όχι ότι συγκρατήθηκα αρκετά και στο εξής θα αρχίσω να βρίζω. Ήμουν ίσως λίγο παραπάνω ειρωνικός και μπορεί να το αντιλήφθηκες ως επιθετικότητα.Poor choice of words, που λέει και ο Τζόκερ. Ζητώ συγγνώμη. H πρόθεση μου είναι να τηρηθούν οι ισορροπίες. Εσείς μπορεί να λέτε θεωρίες που ούτε εσείς οι ίδιοι να πιστεύετε για χάρη της συζήτησης αλλά ένας άνθρωπος με πιο περιορισμένη κρίση μπορεί να παρασυρθεί. Θέλω για αυτόν τον άνθρωπο να δείξω ότι υπάρχει μια άλλη άποψη. Πες ότι ανέλαβα το ρόλο του κακού, αλλά δε βρίζω. Παραθέτω επιχειρήματα μόνο και περιμένω απάντηση για ώριμο διάλογο.
Τώρα στο κύριο ζήτημα, η συλλογιστική μου περί ανωτερότητας είναι η εξής. Εμάς(το σημερινό πολιτισμο) μας θεωρώ ανώτερους από τους Μάγια, αν εμείς δεν μπορούμε να προφητεύουμε το μέλλον τότε γιατί να μπορούσαν αυτοί; Και η απλουστεύτικη λογική οι αρχαίοι ξέρανε καλά μου θυμίζει αυτούς που λένε ότι το χασίς είναι της φύσης άρα αγνό και ότι τα τεχνήτα είναι επικίνδυνα. Δε λέω ότι το είπες εσύ αυτό,
γενικά το λέω. Καμιά φορά οι νέοι ξέρουν περισσότερα από τους αρχαίους.
@tatiana
Έχεις διαβάσει όντως πολύ λίγες σελίδες γιατί και εγώ έχω γράψει ότι με αυτόν τον τρόπο που λες θα πάμε μπροστά. Ανησυχώ που συμφωνούμε τόσο πολύ!μπορεί να κατηγορήθω ότι έφτιαξα δεύτερο λογαριασμό για να συμφωνώ με τον εαυτό μου. Σε καλώ να δηλώσεις δημοσίως ότι δε σε ξέρω και ότι δεν είμαστε το ίδιο πρόσωπο :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 09:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
δηλαδη η επιστημη εχει μαυρα μεσανυχτα , ενω ο "Zechariah Sitchin" εχει την "γνωση" ? δε μου φαινεται και τοσο λογικο αυτο, κατα την αποψη μου
δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι το επαγγελμα του εν λογω κυριου αλλα φανταζομαι οτι τα βιβλια τα πουλαει , αρα βγαζει ΧΡΗΜΑΤΑ απο αυτα ??? ή αποτελουν πανεπιστημιακες μελετες?

συμφων φυσικα με το οτι οι αρχαιοι γνωριζαν πολυ περισσοτερα απο οσα ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ και οχι απο οσα ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ομως σε ορισμενες περιπτωσεις υπερεκτιμουμε καταστασεις
πχ μεχρι πριν μερικα χρονια οι πυραμιδες ηταν κατι το μοναδικο απο κατασκευαστικης αποψης και ΟΛΟΙ αναρωτιοντουσαν ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ, σημερα ομως υπαρχει κατασκευαστικη εξηγηση , ομοια για τα δικα μας κυκλωπεια τειχη , υπαρχει ομως εξηγηση και δεν εχει να κανει ουτε με αντιβαρυτητα ουτε με τιποτα απο τα οσα οι διαφοροι "βιβλιοπωλητες" μας λενε !!!!

επισης το γεγονος οτι "γνωριζαν" για καποια αστρικα φαινομενα ή την ύπαρξη ενος πλανητη ,δεν παει να πει οτι ειχαν και την πληρη εικονα για το τι συμβαινει
συμφωνω οτι μπορει να γνωριζαν και την θεωρια του κοπερνικου , αλλωστε ενα μεγαλο μερος της αρχαιας γνωσης ΧΑΘΗΚΕ , εσκεμενα κατα την αποψη μου απο τους γνωστους αγνωστους !!!! και στην συνεχεια η γνωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ ΩΣ ΔΙΑΒΟΛΙΚΗ !!!!
θα ηθελα ομως μια πληρορφορια , εαν γνωριζει φυσικα , το πλανητικο συστημα των σουμεριων ηταν ηλιοκεντρικο ή γαιοκεντρικο? η γη τους ηταν στογγυλη ή επιπεδη ? (και εαν εχεις υποψιν σου καποι βιβλιο για τους σουμεριους και την κοσμοθεωρια τους που εδω και καιρο ψαχνω αλλα δεν βρισκω)


αναφερεσαι επισης σε μια σειρα κατακλυσμων που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ειναι αληθινοι , ομως τι αφησαν πισω τους ? τιποτα και να να μην αφησαν ΤΙΠΟΤΑ παει να πει οτι η καταστροφη ηταν ΤΕΤΟΙΑ που δεν εμεινε τιποτα απο την "ζωη" ουτε φυσικα και ο ανθρωπος , αρα μετα απο μια τετοια καταστροφη πως μεταφερθηκε η γνωση???

τα αρχαιολογικα ευρηματα δειχνουν οτι ο ανθρωπος με την σημερινη του μορφη εμφανιστηκε πριν απο 100.000 χρονια περιπου , δεν βρεθηκαν τοιχοι , αντικειμενα ή οτι αλλο που να ανηκει σε "αλλους" προγενεστερους πολιτισμους , χωρις να αποκλειουμε την περιπτωση να εμφανιστει αυριο κατι τετοιο !!!! ομως γιατην ωρα δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια και αρα ολα αυτα αποτελουν ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και τιποτα αλλο


θα μου πεις αυτο δεν λεει τιποτα ? ισως ,
εγω παλι θα πω οτι εφοσον δεν εχω στοιχεια , πρεπει να διαλεξω εαν θα δεχτω αυτα που ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ή αυτα που ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ και διαλεγω φυσικα το πρωτο , γιατι ΜΕΧΡΙ στιγμης τα παει ΚΑΛΑ !!!

εαν σκεφτουμε οτι η επιστημη εχει "αρχισει" και παλι να λειτουργει ΕΛΕΥΘΕΡΗ τα τελευταια 200 χρονια ΚΑΙ ΜΕ αποκορυφωμα τα τελευταια 50 που εχουμε και την επιστημονικη επανασταση σε καθε τομεα της ζωης μας , πρεπει να παραδεχτουμε οτι εχουμ ΒΡΕΙ-ΜΑΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ , σιγουρα λιγα για να πουμε με σιγουρια οτι ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ και ΕΞΗΓΟΥΜΕ τα παντα αλλα οτι νεο ερχεται επιβεβαιωνει προηγουμενες πληρφοριες / γνωσεις !!!

πχ η περιπτωση του Δαρβινου και η εξελιξη των ειδων , σημερα εχει αποδειχθει τοσο η συγγενεια των ειδων (μεσω DNA) οσο και οτι τα χαρακτηριστικα των κατωτερων ειδων εχουν μεταφερθει στα ανωτερα και εχουν εξελιχθει ... οτι εχει ο ανθρωπος το εχουν ολοι απο τον ανθρωπο και κατω ... με μικες ή μεγαλες διαφορες !!!

αρα τι πρεπει να κανω ? να ταξιδευω μεσα σε υποθεσεις του .. μπορει , ισως , αν , θα ... συμβει ή να πιασω την ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ γνωση και να πορευθω μαζι της ???

χωρις να αποκλεισω την πιθανοτητα να συμβει κατι το 2012 (με την προυποθεση οτι υπαρχουν πληροφοριες που μας κρυβουν) οπως και την πιθανοτητα να συμβει κατι σε 5 λεπτα ... η δικη μου αποψη ειναι οτι ΔΕΝ θα συμβει και ΔΕΝ μπορει να συμβει τιποτα
ουτε σε υλικο , ουτε σε "πνευματικο" επιπεδο (το δευτερο αλλωστε δεν το δεχομαι ως υπαρκτο)

οι λογοι που μπορει να συμβει κατι , ειναι καθαρα υποθετικοι , λογια κειμενα προφητειες και πολλα αλλα που δεν εχουν καμια βαση εκτος απο την αναγκη του ανθρωπου για να καταλαβει το αγνωστο και την μαγεια που του προσφερουν ολες αυτες οι ιστοριες !!! δεν ειναι τυχαιο που ΟΛΟΙ οι πολιτισμοι εχουν ΤΕΤΟΙΕΣ ιστοριες (εχουμε αναρωτηθει ΓΙΑΤΙ συμβαινει αυτο ? γιατι μας μαγευουν τα ΠΑΡΑΞΕΝΑ??)

οι λογοι που ΔΕΝ μπορει να συμβει κατι , ειναι η γνωση , η γνωση για το τι ειμαστε και πως λειτουργει ο κοσμος μας ολος !!!

φυσικα για αυτους που θεωρουν τον κοσμο μας ανθρωποκεντρικο ή πνευματικο ή οτι αλλο , ειναι δυσκολο να δεχτουν οτι δεν ισχυει , τοσο δυσκολο οσο ηταν πριν απο χρονια να δεχτουν οτι ο ηλιος ειναι το κεντρο του πλανητικου συστηματος , οπως το οτι η γη ειναι στρογγυλη και πολλα πολλα αλλα !!!

μπορει λοιπον η επιστημη να μην εχει φτασει στο επιπεδο να μας εξηγησει τα παντα , αλλα και οι αρχαιοι φανταζομαι οτι δεν ειχαν φτασει σε καλυτερο επιπεδο γιατι αλλιως δεν θα εξαφανιζονταν απο τη μια και απο την αλλη θα μας ειχαν προσφερει ενα ΚΑΛΥΤΕΡΟ κοσμο !!!

πριν λοιπον αναλυσουμε ολα αυτα τα κειμενα , μυθους , θρησκειες , παραμυθια και οτι αλλο , ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζουμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ και τον ΤΡΟΠΟ που λειτουργει γιατι ετσι θα βρουμε και τον λογο που ΕΓΡΑΨΕ οσα εγραψε ΑΛΛΑ και κρυβετε πισω απο οσα ΕΓΡΑΨΕ !!!


Edited by - makfor on 10/06/2009 11:57:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 09:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@craven
Δεν έβρισα κανέναν! Είπα ότι συγκρατιέμαι και θα συγκρατιέμαι για πόλυ όχι ότι συγκρατήθηκα αρκετά και στο εξής θα αρχίσω να βρίζω. Ήμουν ίσως λίγο παραπάνω ειρωνικός και μπορεί να το αντιλήφθηκες ως επιθετικότητα.Poor choice of words, που λέει και ο Τζόκερ. Ζητώ συγγνώμη. H πρόθεση μου είναι να τηρηθούν οι ισορροπίες. Εσείς μπορεί να λέτε θεωρίες που ούτε εσείς οι ίδιοι να πιστεύετε για χάρη της συζήτησης αλλά ένας άνθρωπος με πιο περιορισμένη κρίση μπορεί να παρασυρθεί. Θέλω για αυτόν τον άνθρωπο να δείξω ότι υπάρχει μια άλλη άποψη. Πες ότι ανέλαβα το ρόλο του κακού, αλλά δε βρίζω. Παραθέτω επιχειρήματα μόνο και περιμένω απάντηση για ώριμο διάλογο.
Τώρα στο κύριο ζήτημα, η συλλογιστική μου περί ανωτερότητας είναι η εξής. Εμάς(το σημερινό πολιτισμο) μας θεωρώ ανώτερους από τους Μάγια, αν εμείς δεν μπορούμε να προφητεύουμε το μέλλον τότε γιατί να μπορούσαν αυτοί; Και η απλουστεύτικη λογική οι αρχαίοι ξέρανε καλά μου θυμίζει αυτούς που λένε ότι το χασίς είναι της φύσης άρα αγνό και ότι τα τεχνήτα είναι επικίνδυνα. Δε λέω ότι το είπες εσύ αυτό,
γενικά το λέω. Καμιά φορά οι νέοι ξέρουν περισσότερα από τους αρχαίους.

Το ξέρω ότι ήταν λάθος χρήση λέξεων γιαυτό το τόνισα στο τέλος :) όλα καλά :)
Τώρα για αυτούς με περιορισμένη κρίση εννοείς τους ευκολόπιστους φαντάζομαι.. αυτοί οτι και να κάνεις κάτι θα ακολουθήσουν κάποια στιγμή και μετά θα ξαναλλάξουν γνώμη ξανά και ξανά.. δεν έχουμε χρηστεί προστάτες τούς ούτε θα λογοκρίνουμε το τι λέμε μήπως και παρασυρθεί κάποιος από αυτούς :) αν κάποιος δεν μπορεί να προστατέψει τον εαυτό του, δεν μπορεί κανείς.
Αλλά ακόμα και να τον παρέσυρε κάποιος σε μια θεωρία για το παρελθόν πχ.. τι κακό θα μπορούσε να προκαλέσει σε αυτόν τον άνθρωπο μια θεωρία όπως πχ η γή είναι ζωντανός οργανισμός ή ότι το ίδιο το σύμπαν είναι ή ότι κάποιοι μας έχουν επισκευθεί στο παρελθόν ή οτιδήποτε? το πολύ πολύ να κολλήσει σε μια απ τις υποθετικές θεωρίες (όπως ο trexagireve για να κάνουμε και λίγο πλάκα :P) και απλά να προσπερνάει όλα τα άλλα... σίγα τα ωα..
By the way οι ευκολόπιστοι έχουν μεγαλύτερο φόβο απο ένα συνολικό πλαίσιο θεωριών και απόψεων όπως πχ το να ακολουθήσουν τυφλά μια θρησκεία, παρά απο μια ανούσια θεωρία για το παρελθόν που δεν επιβάλλει κανόνες ή μια θεωρία για το μέλλον που συνήθως απλά καταρρίπτεται όταν έρθει η ώρα :)
Τώρα το θέμα της ανωτερότητας είναι λεπτό και θέλει λίγο σκέψη.. εσύ όταν μιλάς για ανωτερότητα μιλάς για αυτοκίνητα υπολογιστές και γενικά τεχνολογία πχ βασισμένη στον ηλεκτρισμό κτλ.. υπάρχουν όμως και άλλου είδους ανωτερότητες όπως η πνευματική, η πολιτισμική ή των βαθύτερων γνώσεων.. ο καθένας διαλέγει τι θεωρεί σημαντικότερο.. χωρίς να εννοώ ότι οι Μάγιας ήταν σε κάτι απ αυτά ανώτεροι αλλά και χωρίς να αποκλείω ότι άλλοι υπήρξαν :) πχ για μένα οι αρχαίοι έλληνες ή αιγύπτιοι ή σουμέριοι κτλ ήταν πνευματικά ανώτεροι και πιθανόν πριν απ αυτούς να υπήρχαν ακόμα πιό ανώτεροι πρόγονοι .. ποιός ξέρει :)
Σταματάω όμως για να μην παρασύρω καναν ευκολόπιστο :P (πλάκα και όχι ειρωνία:))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 09:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τατιανα
"οσο για το αν μπορει να αλλαξει ο ανθρωπος εγω το πιστευω και το ελπιζω...το ελπιζω οτι στο τελος κατι θα καταφερουμε αν προσπθησουμε...αν ομως τα παρατησουμε και πουμε οτι ειναι να γινει θα γινει τοτε ειναι που το χασαμε το παιχνιδι"

δεν ειναι στο χερι μας , ειναι στην φυση μας , ειναι τετοια η κατασκευη μας που για να αλλαξουμε πρεπει να αλλαξει το φυσικο περιβαλον μας , η φυση ή για την ακριβεια η ΜΑΝΑ ΓΗ , ειναι που μας εχει "κανει" (οχι εσκεμενα , ουτε για καποιο λογο) ετσι οπως ειμαστε

λειτουγρουμε με τον τροπο που λειτουγρουμε γιατι ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ "φτιαγμενοι - DNA", η οποια αλλαγη πανω μας εχει προερθει μεσα απο της φυσικες συνθηκες στις οποιες ζησαμε , μια ξηρασια μας εκανε να σταθουμε στα ποδια μας και ενας παγετωνας μας εμαθε να σκεφτομαστε ποιο γρηγορα ... (υποθετικα δεν ειμουν παρων , αλλα υπαρχουν πληφοροφιες που υποστηριζουν αυτη την αποψη)

το εαν θα υπαρχουμε αυριο , δεν ειναι στο χερι μας , ειτε συνολικα ως ειδος , ειτε ως δυτικος πολιτισμος , μια επερχομενη φυσικη ακραια για τον ανθρωπο κατασταση (πχ παγετωνας) θα μπορουσε να εξαφανισει ολο ή μεγαλο μερος του πλυθισμου μας , χωρις να υπαρχει καποιος ΛΟΓΟΣ που θα συμβει ... αυτοι που θα μεινουν (αραγε ποιο θα ειναι ? μηπως το κεντρο της αφρικης ? αυτοι που θα μπορεουν να ζησουν γιατι ΔΕΝ θα τους λειψει ΤΙΠΟΤΑ, εμεις ομως θα ειμασταν σε θεση να ζησουμε ? μαλλον οχι , μια θεωρια που ισως επιβεβαιωνε τους πολλαπλους κατακλυσμους ... αλλα μενει απλα θεωρια για την ωρα) ΕΑΝ μεινουν , θα εξεληχθουν σε ενα "καλυτερο" ισως ειδος δεν μπορουμε να ξερουμε οποτε μονο υποθεσεις κανουμε. σιγουρα θα υπαρξει μελοντικα μια σκελετικη βελτιωση , ο λογος που πολλοι υποφερουμε απο σκελετικα προβληματα (απο το ποιο απλο πονος στην μεση) ειναι γιατι ο σκελετος μας δεν εχει ΦΤΙΑΧΘΕΙ για την ορθια σταση ... ειμαστε ακομη σε εξελιξη... και αυτο ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ !!!!

το βασικοτερο για μενα ειναι να γνωρισουμε τον ανθρωπο και τον κοσμο του , μονο ετσι θα ΜΑΘΟΥΜΕ τι ειμαστε , πως λειτουργουμε , τι απο οσα κανουμε ειναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΒΟΥΛΗΣΗ ή απλα ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ DNA
ολα τα αλλα , θρησκειες ,πνευματα κτλπ τα εφευρισκουμε ΙΣΩΣ γιατι ο κοσμος μας ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ , τον ΑΡΝΟΥΜΣΤΕ και ψαχνουμε για το ΑΛΛΟ, τον αλλο κοσμο , τον μετα αυτον ή τον παραλληλο με αυτον, ΟΜΩΣ αγνοουμε το ποιο ΒΑΣΙΚΟ , ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ δεν τον ξερουμε , δεν ασχοληθηκαμε με αυτο γιατι μεσα σπο την καθημερινοτητα μας τον αποριψαμε , ειπαμε ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ , ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ , ειναι ΓΕΜΑΤΟΣ ΒΑΣΑΝΑ .. ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ...

το κατι αλλο ομως δεν υπαρχει (για την ωρα να πω για οσους θα διαφωνησουν με αυτο) και αυτο που υπαρχει το απαξιωνουμε αντι να το ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ , να το ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ετσι ωστε ΙΣΩΣ βρουμε και τροπο να το ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ή εστω να το αποδεχθουμε ωστε να παψουμε να αναλωνομαστε με αυτον και να μεταφερουμε την ενεργεια μας αλλου σε κατι καλυτερο ... (ποσα τρισεκατομυρια ωρες και ακομη παραπανω , εχουμε χαμενες για την αναζητηση του αγνωστου , για την αναλυση των θρησκειων , για τις προσευχες και τις λατρειες , ΕΑΝ ολες αυτες οι ωρες πηγαιναν για την αναζητηση του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ κοσμου , την αναζητηση ΛΥΣΕΩΝ στα προβληματα μας , στην πραγματικη ερευνα και αναπτυξη ... ΠΟΣΟ ΙΣΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ???)


Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 11:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro, ο χρόνος τελειώνει,απλά, έρχεται λέει
σαν κλέφτης μές στη νύχτα...Ο καθένας θα πάρει ότι έχει απάνω
του....
Φίλε μου, το μέλλον ανήκει στον άνθρωπο...
Ότι γίνεται γίνεται για να υποτιμηθεί η αξία του ανθρώπου...
Αυτή θα φανεί, όμως, τώρα..Μήν είσαι απο αυτούς που πιστεύουν
όι κάποιοι μπορούν και κάποιοι δεν μπορούν..Είναι ρατσιστικό...
Ο άνθρωπος, μέσα απο το σύνολο του, την ανθρωπότητα,θα προχωρήσει
κι αυτό κανείς δεν μπορεί να το σταματήσει...
Σκληρόν λακτίζειν προς κέντραν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 20:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
δηλαδη η επιστημη εχει μαυρα μεσανυχτα , ενω ο "Zechariah Sitchin" εχει την "γνωση" ? δε μου φαινεται και τοσο λογικο αυτο, κατα την αποψη μου

Ο Σίτσιν έβγαλε το πρώτο βιβλίο για να τα κονομήσει το 1976.
Το 1983 ανακαλύφθηκε ο πλανήτης Χ.
Η θεωρία των ουράνιων σφαιρών τεκμηριώθηκε επι Κοπέρνικου , Μπράχε και Γαλλιλαίου.
Η θεωρία αυτή ήταν τεκμηριωμένη επι Αρίσταρχου του Σάμιου 2.000 χρόνια πρίν.
Οι Σουμέριοι macfor το γνώριζαν 5.000 χρόνια πρίν απο τον Κοπέρνικο.
Οι Σουμέριοι γνώριζαν οτι υπήρχε ενας πλανήτης 5.500 χρόνια πρίν απο το 1983.
Εχει λοιπόν ή δεν έχει μαύρα μεσάνυχτα.
Μην μου μιλάς λοιπόν για επιστήμη.
Ασε.. οσα θέλουν λένε οσα δεν θέλουν δεν λένε ασε λοιπόν..

quote:
πχ μεχρι πριν μερικα χρονια οι πυραμιδες ηταν κατι το μοναδικο απο κατασκευαστικης αποψης και ΟΛΟΙ αναρωτιοντουσαν ΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ, σημερα ομως υπαρχει κατασκευαστικη εξηγηση , ομοια για τα δικα μας κυκλωπεια τειχη , υπαρχει ομως εξηγηση και δεν εχει να κανει ουτε με αντιβαρυτητα ουτε με τιποτα απο τα οσα οι διαφοροι "βιβλιοπωλητες" μας λενε !!!!


Ενα, μόνο ένα θα σου πώ.
Η κάθε πέτρα της πυραμίδας αυτής εχει βάρος απο 10 εως 20 τόννους.
Η εξόρυξη μιας γωνιασμένης πέτρας 20 τόννων με χάλκινα καλέμια είναι κάτι το ακατόρθωτο.
Oι περισσότερες πέτρες φίλε macfor είναι από γρανίτη.
Εχεις δοκιμάσει όχι να εξορύξεις απλά να σκαλίσεις γρανίτη με χάλκινο σκαρπέλο?
Ασε το πως την έσυραν ασε το πως την τοποθέτησαν.

Μία πέτρα φίλε macfor που αποτελεί την οροφή του ταφικού θαλάμου ζυγίζει 60 τόννους.
Μπορείς εσύ ή κάποιος απο αυτούς που δίνουν αυτές τις .. κατασκευαστικές εξηγήσεις να μας εξηγήσει πως έκοψαν μια πέτρα 80 τόννων.
Και αν την έκοψαν πως την μετέφεραν.
Χρησιμοποίησαν ξύλινους κυλίνδρους?
Γνωρίζεις πόσοι άνδρες χρειάζονται?
Αυτοί που λές ότι δίνουν τις κατασκευαστικές εξηγήσεις υπολόγισαν για μια πέτρα αυτού του βάρους ότι χρειάζονται 1.200 άτομα σε στέρεο έδαφος και με σιδερένιους κυλίνδρους.
Επειδή σιδερένιοι κύλινδροι δεν υπήρχαν τότε και επειδή οι ξύλινοι δεν αντέχουν και επειδή το έδαφος δεν ήταν στέρεο και με το βάρος αυτό θα βύθιζε τον κύλινδρο στο χώμα υπολογίστηκε ότι για να συρθεί μια τέτοια πέτρα χρειάζονταν 12.000 εργάτες.
12.000 εργάτες χωριζόμενοι σε 5 σειρές με απόσταση μισό μέτρο ο ενας από τον αλλον σχηματίζουν 1.200 μέτρα.
5 σειρές λοιπόν με μήκος 1.200 μέτρα ή κάθε μία και με σχοινί?
Τι σχοινί 1.200 μέτρα σχοινί με διάμετρο τουλάχιστον 1 μέτρο.
Πως έδεσαν το σχοινί αυτό φίλε macfor.
Πώς εξόρυξαν αυτή την πέτρα?
Πώς την μετέφεραν?
Το πώς την έκοψαν και πως την τοποθέτησαν αυτό να μας το πείς εσύ λοιπόν που έχεις γνώμη και άποψη του θέματος.

Εγώ θα αρκεστώ σε αυτά φίλε μου.
Ασε τα υπόλοιπα.


Edited by - allzzaro on 10/06/2009 21:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 20:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα αρχαιολογικα ευρηματα δειχνουν οτι ο ανθρωπος με την σημερινη του μορφη εμφανιστηκε πριν απο 100.000 χρονια περιπου , δεν βρεθηκαν τοιχοι , αντικειμενα ή οτι αλλο που να ανηκει σε "αλλους" προγενεστερους πολιτισμους , χωρις να αποκλειουμε την περιπτωση να εμφανιστει αυριο κατι τετοιο !!!! ομως γιατην ωρα δεν υπαρχουν τετοια στοιχεια και αρα ολα αυτα αποτελουν ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ και τιποτα αλλο

Φίλε μου ο homo sapiens κάνει την παρουσία του 30.000 χρόνια πρίν.
Ο μέχρι τότε neaterntal εξαφανίζεται ακριβώς εκείνη την εποχή.
Και τα δύο αυτά είδη δεν βρίσκονται ταυτόχρονα.
Τώρα αν εσύ δεν θέλεις να κάνεις υποθέσεις δικαίωμα σου είναι αλλά επέτρεψε σε εμάς να κάνουμε υποθέσεις.

quote:
αναφερεσαι επισης σε μια σειρα κατακλυσμων που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ειναι αληθινοι , ομως τι αφησαν πισω τους ? τιποτα και να να μην αφησαν ΤΙΠΟΤΑ παει να πει οτι η καταστροφη ηταν ΤΕΤΟΙΑ που δεν εμεινε τιποτα απο την "ζωη" ουτε φυσικα και ο ανθρωπος , αρα μετα απο μια τετοια καταστροφη πως μεταφερθηκε η γνωση???

Καί ομως μεταφέρθηκε.
Κάποιοι την μετέφεραν.

Edited by - allzzaro on 10/06/2009 21:14:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 20:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή θα φανεί, όμως, τώρα..Μήν είσαι απο αυτούς που πιστεύουν
όι κάποιοι μπορούν και κάποιοι δεν μπορούν..Είναι ρατσιστικό...

Tην λέω την αμαρτία μου ρε Βαγγέλη.
Πάνω σε αυτό το θέμα είμαι ρατσιστής.
Τους κατατάσσω σε μια κατηγορία λίγο πιο κάτω απο τα ζώα.
Επιεικώς!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 21:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Tην λέω την αμαρτία μου ρε Βαγγέλη.
Πάνω σε αυτό το θέμα είμαι ρατσιστής.
Τους κατατάσσω σε μια κατηγορία λίγο πιο κάτω απο τα ζώα.
Επιεικώς!"
Κρίμα ρε φιλε allzzaro, πρέπει να το ψαξεις λίγο αυτό...
Δεν είναι καλό να εισαι μισάνθρωπος, να μην πιστεύεις στο
ανώτερο πλάσμα του πλανήτη, που ανήκεις...
Ο άνθρωπος θα φτάσει κάπου, έστω με την οδυνηρή γνώση...
Κι ο χρόνος που έρχεται, είναι λυτρωτικός....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 22:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι καλό να εισαι μισάνθρωπος, να μην πιστεύεις στο
ανώτερο πλάσμα του πλανήτη, που ανήκεις...

Mην μου λές εμένα για ανωτερότητες Βαγγέλη μου.
Σε παρακαλώ.
Πέστα σε κανέναν αλλον αλλά οχι σε εμένα.
Δεν είμαι μισάνθρωπος, δεν μας μισώ, μας λυπάμαι.
Λυπάμαι που δεν έχουμε το ``γνώθιν σ` εαυτόν``.
Φίλε Βαγγέλη, σε κάποια συζήτηση που είχα με κάποια σχετικά με αυτά τα θέματα μου είπε.
Αν είμαστε σε ενα νησί, ναυαγοί διψασμένοι, πεινασμένοι, δεν θα έτρωγε ο ενας τον αλλον. Ο δυνατότερος, ο ανώτερος θα έτρωγε τον αλλον. Ο αγώνας για την επιβίωση μου είπε.
Ασε λοιπόν Βαγγέλη μου τις ανωτερότητες. Κράτα τις για εσένα, για τους αλλους, αλλά εμένα ασεμε απέξω..

quote:
Ο άνθρωπος θα φτάσει κάπου, έστω με την οδυνηρή γνώση...

Θα φτάσει , στην καταστροφή του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 22:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαριά η κληρονομιά του ανθρώπου, φίλε μου allzzaro, αλλά,
είναι και δεν αλλάζει...Όσο κι αν την αποποιηθείς, θα σου ζητηθεί
λογαριασμός...
Ακόμη κι αν εσύ πιστεύεις ότι δεν χρωστάς....
Το μέλλον που ερχεται δεν θα είναι για όλους, αλλά, δεν θα τους
κρινουμε εμείς....
Αυτό με το νησί, ωραίο...Ούτε ψάρια, ούτε..σούπερ μάρκετ,
θα το γυρνούσαμε στον κανβαλλισμό;
Κι εγώ που ειμαι χορτοφάγος;Θα θεωρούμαι ελαφρύ γεύμα; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 22:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ που ειμαι χορτοφάγος;Θα θεωρούμαι ελαφρύ γεύμα;

Δεν ξέρω.
Είναι η πραγματικότητα ομως.
Ισως εάν έβαζαν εμας τους δύο μαζί να πεθαίναμε παρέα.
Τώρα πως θα με εβλεπες οταν σε κυρίευε η πείνα?
μμμμ.. εδώ σε θέλω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 23:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να θεωρησω φιλε μου οτι εχουμε καποιες μαρτυριες ? ή απλα κανουμε και παλι υποθεσεις ???

τα πραγματα με την πυραμιδα δεν ειναι τοσο απλα (η ποιο σωστα τα στοιχεια με τους τονους και τα σχοινια χιλιομετρα και με διαμερρο μετρα, ειναι αφελεστατα) , δεν ηταν τοσο χαζοι ας μη τους υποτιμαμε , υπαρχουν πολλα νεα στοιχεια τοσο για την εξορυξη - μεταφορα όσο και για την τοποθετηση ... υπαρχει ακομη σκεψη και για το πρωτο ειδους τσιμεντο , κατι που κανει την δουλεια πολυ ποιο ευκολη (δηλαδη ο ογκολιθος να ειναι κατασκευασμενος) καθως και παρα πολλα αλλα ....αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας !!!

το γεγονος που υπαρχει ειναι η ΑΓΝΟΙΑ ΜΑΣ για το τι θα συμβει αυριο , μας μαγευει το γεγονος οτι ΚΑΠΟΙΟΣ με ΚΑΠΟΙΟ τροπο μπορει να ΜΑΝΤΕΨΕΙ τι θα γινει ... αυτο συμβαινει εδω και αιωνες ... γιατι αραγε ? γιατι πιστευαν την πυθια ή τους μάντης? γιατι ειμαστε τοσο ευπιστοι ? το 1900 ολοι πειρμεναν την καταστοφη του κοσμου , το ιδιο και με την εμφανιση του κομητη του χαλεϋ , την εποχη του 1970 ανθρωποι αυτοκτονησαν γιατι θα γινοταν η δευτερα παρουσια ή θα ερχοντας ο εξωγηινος πολιτισμος ... και πολλα αλλα ή ή ή

γιατι συμβαινει αυτο ? γιατι πιστευουμε ΤΟΣΟ ευκολα το υποθετικο και δεν δινουμε ΚΑΜΙΑ ευκαιρεια στην γνωση ? ειναι αραγε μια τυχαια συμπεριφορα ή ενα κοινο χαρακτηριστικο ολων των ανθρωπων ? αρα κατι που μας χαρακτηριζει αρα εμφυτο ? κατασκευαστικη ατελεια ή ισως τελειοτητα ? και γιατι ΔΕΝ πιστευουν ολοι το παραμυθι ????

και το ερωτημα που θα ηθελα να κανω σε καθε εναν που πιστευει οτι το 2012 θα γινει κατι ειναι το "ΕΑΝ ΔΕΝ γινει κατι , τοτε τι θα πειτε ? ποια θα ειναι η αποψη σας ? ή ακομη ακομη πως θα δικαιολογησετε το οτι ΔΕΝ εγινε τιποτα ?"

δεν αμφισβητω οτι θα γινει , αμφισβητω την ΣΙΓΟΥΡΙΑ οτι θα γινει ... και θα πρεπει να υπαρχουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αποδεικνυουν οτι θα γινει κατι και οχι απλα υποθεσεις , με υποθεσεις δεν χτιζεις ουτε σπιτια ουτε πυραμιδες , με υποθεσεις δεν κατασκευαζεις αεροπλανα ουτε θεραπευεις ασθενιες ... οι υποθεσεις υπο συνθηκες μπορει να οδηγησουν σε τραγικα σφαλματα !!!

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elandili
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 23:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρις να εχω διαβασει τιποτα απο οσα εγραψαν.. Να ξερετε οτι το 99% απ οσα λεγονται για το 2012 ειναι ψεματα. Απλα πραματα.

Amin Uuma Malia..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elandili
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 23:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Εννοω οτι μολις μπηκα και δεν εχω διαβασει κατι συγκριμενο)

[Amin Uuma Malia..]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2009, 23:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να θεωρησω φιλε μου οτι εχουμε καποιες μαρτυριες ? ή απλα κανουμε και παλι υποθεσεις ???


quote:
υπαρχει ακομη σκεψη και για το πρωτο ειδους τσιμεντο , κατι που κανει την δουλεια πολυ ποιο ευκολη (δηλαδη ο ογκολιθος να ειναι κατασκευασμενος) καθως και παρα πολλα αλλα

εεεε.. να υποθέσω φίλε macfor οτι δεν κάνεις υποθέσεις!!
Μου αρέσει οτι δεν σας αρέσουν οι υποθέσεις αλλά ψοφάτε για υποθέσεις

quote:
δεν αμφισβητω οτι θα γινει , αμφισβητω την ΣΙΓΟΥΡΙΑ οτι θα γινει ... και θα πρεπει να υπαρχουν ΣΤΟΙΧΕΙΑ που αποδεικνυουν οτι θα γινει κατι και οχι απλα υποθεσεις , με υποθεσεις δεν χτιζεις ουτε σπιτια ουτε πυραμιδες , με υποθεσεις δεν κατασκευαζεις αεροπλανα ουτε θεραπευεις ασθενιες ... οι υποθεσεις υπο συνθηκες μπορει να οδηγησουν σε τραγικα σφαλματα !!!

Σε οτι αφορά την σιγουριά, δεν νομίζω οτι έβαλε κανείς το χέρι του στο ευαγγέλιο οτι θα γίνει.
Την σιγουριά που την είδες εσύ?
Εχεις δίκιο πάντως για τις υποθέσεις, αλλά υποθέτεις οτι οι πέτρες των πυραμίδων μπορεί να κατασκευάστηκαν σε καλούπια απο μπετόν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy