ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AitheroVamon, σού υποσχέθηκα χθες ότι θα έβρισκα στο ίντερνετ κάποιο επίμαχο βιντεάκι με τον αείμνηστο Κεραμυδά. Ιδού λοιπόν η διεύθυνση:

http://www.youtube.com/watch?v=111iqg44ykI&feature=related

Θαύμασε παραλήρημα το άτομο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να΄ταν μόνο αυτά ... τέλος πάντων .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολίγον άκυρο, αλλά το όλο θέμα μου θυμίζει το θέμα με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και την τρομοκρατία. Θυμάμαι έναν τύπο που κόπτονταν στο forum ότι θα γίνει τρομοκρατικό χτύπημα στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων. Αν δεν έκανε πλάκα, σίγουρα είχε παθει τρελή εμμονή. Και γενικά αυτές οι εμμονές δεν οδηγούν σε καλό δρόμο (στην καλύτερη στα ψυχοφάρμακα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 19:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις πόσοι κομήτες Zephyr έχουν περάσει από το 2002 που παρακολουθώ το φόρουμ ?
άλλοι για πλάκα , άλλοι όπως λες κι εσύ έχοντας έμμονες ιδέες ...
Εδώ όμως αντέχουμε ακόμα !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 22:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα 2 τελευταία ποστ είναι ΟΛΑ τα λεφτά. Μπράβο παιδιά από εμένα. Zephyr και ΑιθεροβάμωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexisDDD
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι λες τώρα...Από ευγένεια πρέπει να περιμένουμε τον νιμπιρού πρώτο!
--
Thanks Predator!!!
Και εσένα!


Πάντα αγαπάμε αυτά που δεν μπορούμε να έχουμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 23:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι φίλε IndustrialAngel παράξενα συμβαίνουν πολλά , όπως λέω κάθε φορά είμαστε σε εμβρυακή ηλικία ακόμα για να κατανοήσουμε όλο αυτό το μεγαλείο που έχει κατασκευαστεί επί της γης και κατ'επέκταση στο συμβάν ολόκληρο .

Κανείς δεν μπορεί να "αμφισβητήσει" όμως κι αυτά που λέει ο φίλος μας ο 120 , εννοώ ότι η ιδέα ύπαρξης άλλον πολιτισμών (και μάλιστα πολλών) για μένα είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο , χρησιμοποιώντας αυτή την εμβρυακή λογική που διαθέτω .

Τώρα βέβαια αν είναι σε εμπόλεμη κατάσταση , κι αυτό δεν θα με έκπληκτε , καποτε πολέμαγε η μια φυλή την άλλη με δόρια και πέτρες , τώρα ? η μια φυλή την άλλη ... με πυρηνικά , δεν μπορώ να ξέρω τι θα έχουν αυτοί ...(?)

Φαντάσου να εμφανιζόσουν μπροστά στον neaterdal και να του πεις τι ? ούτε τη γλώσσα ξέρεις , ούτε λέξεις (έννοιες) για να συνεννοηθείς τι θα του πεις ?
για το internet για τα αεροπλάνα ? και την πυρηνική σχάση ? για τι ? για εκπαίδευση ? σχολείο ? υγεία ? τι ?
Και μιλάμε για "μερικές" χιλιάδες χρόνια πίσω ε ? όχι πολλές πολλές χιλιάδες ....
εδώ ένα ταξίδι στην Αρχαία Ελλάδα να κάναμε , ούτε την μητρική μας γλώσσα δεν θα κατανοούσαμε !

Που το πάω ? (μέσο Κίνας αλλά οκ το μαζεύω)
Ναι προσωπικά το βρίσκω άκρος λογικό να υπάρχουν πολλοί πολλοί πολιτισμοί στο σύμπαν ,
άλλοι πολύ ανεπτυγμένοι άλλοι λιγότερο .
Ακόμα και το κλασικό παράδειγμα του μυρμηγκιού να πάρουμε , τι να πεις στο μυρμήγκι και τι θα καταλάβει ένα πράμα ,
Έτσι ίσως είναι κι αυτοί , σαν εμάς , γνωρίζουμε αιώνες τώρα την υπαρχή των μυρμηγκιών αλλά ποτέ δεν ασχοληθήκαμε με αυτά .

Ολοκληρώνοντας
μια και η πίκρα μου από την ήτα της εθνικής μου βγήκε σε "σεντόνι"
Έγραψα παραπάνω πράγματα γνωστά που τα έχουμε κουβεντιάσει ουκ ολίγες φορές εδώ μέσα , αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι μομφή για τον 120 , απεναντίας ειλικρινά θέλω να μας πει πράγματα γιατί η κατάθεση όποιας άποψης είναι ενα καλό θέμα κουβέντας , άλλωστε γι αυτό είμαστε κι εδώ ....

(άσχετο . ο τρέχαγύρευε που είναι ? αρχίζω κι ανησυχώ )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 11:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως κάποιες φορές να παρεξηγούνται αυτά που γράφουμε, άλλες φορές να γινόμαστε εριστικοί.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω σκοπό να κάνω επίθεση στον φίλο -120-. Καλώς πιστεύει ότι πιστεύει, δικαίωμά του είναι.
Προς διερεύνηση είναι όσα λέει, αν και τι έρευνα μπορεί να γίνει πάνω σε τέτοια θέματα? Όσο και αν προσπαθώ να είμαι ανοιχτόμυαλος, οι ισχυρισμοί του είναι τραβηγμένοι από τα μαλλιά και φυσικά δεν μπορούν να υπάρξουν αποδείξεις που να τους ισχυροποιούν. Μόνο ο χρόνος θα δείξει αν είναι αληθή τα όσα μας παραθέτει.
Απλά, έχει πέσει τόσο παραμύθι με τις ομάδες-Ε και όλα τα συναφή τα τελευταία χρόνια, τόση σεναριολογία και παραπληροφόρηση, που πραγματικά ακόμα και αν υπάρχει κάποια δόση αλήθειας σε όλα αυτά θάβεται κάτω από τους τόνους βλακειολόγιας των γνωστών παραμυθάδων, που πλέον δεν κάνουν εντύπωση σε όποιον έχει ασχοληθεί με τα θέματα αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 14:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zephyr το παραμύθι με τους Ε ,
είναι το ίδιο με το παραμύθι της Αγιά Σοφιάς ,
το ίδιο με τους 12 θεούς του Ολύμπου ,
το ίδιο με τα υπέρ όπλα του αείμνηστου Γκιόλβα
και τόσα πολλά άλλα .
Η ίδια πάντα εγωιστική Ελληνοκεντρική υπεροψία !
Είχα πει κάποτε οτι αυτή η ένδοξη ιστορία μας , αποτελεί "βαρίδι" και το μόνο που κάνει είναι να μας φουσκώνει τα μυαλά .
Οσο για το 2012 , ιστοριούλες λέμε να περνά η ώρα , οτι κατι θα γινει θα γινει , οχι το 2012 , μπορει το 2100 , το 2200 , ισως αυριο !
δυστυχώς η φύση έχει τους δικούς της κανόνες τους οποίους δεν γνωρίζουμε άρα δεν μπορούμε να προβλέψουμε ...
κι όπως λέγαμε σε άλλο θέμα , προ ημερών , έχουν γίνει τόσες καταστροφές (αλλαγές καλύτερα)πάνω στη γη που ούτε η τρύπα του όζοντος έφταιγε ούτε το διοξείδιο του άνθρακα ούτε ο ανθρώπινος παράγοντας , γιατί πολύ απλά ούτε καν υπήρχε τότε άνθρωπος .
Ο πλανήτης μας είναι ένας "ζωντανός" οργανισμός που εμείς τα "μυρμήγκια" πολύ απλά δεν μπορούμε να κατανοήσουμε (κι ούτε πρόκειται δηλαδή)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 19:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AitheroVamon,
αυτά τα παραμυθάκια ενίοτε βοηθούν στην ψυχολογία του κόσμου και ενίοτε αποκοιμίζουν! Π.χ. στην τουρκοκρατία άκουγε ο κοσμάκης ότι θα παρουμε πίσω την Αγ.Σοφιά και εμψυχώνονταν, "φτιάχνονταν" για επανάσταση.
Τώρα αν πεις στον μέσο νεοέλληνα ότι σε 1-2 χρόνια σκάνε μύτη οι Τζενται με τα φωτόσπαθα από τον Σείριο, ότι θα κάνουν την Ελλάδα υπερδύναμη και όλους εμάς δημοσίους υπαλλήλους με παχυλούς μισθούς, το πιο πιθανό είναι να πει: "ωραία, ας αράξουμε 1-2 χρόνια και μετά θα τα βρουμε έτοιμα"!

ΥΓ. ο παραλληλισμός σου με τα μυρμήγκια είναι κάτι παραπάνω από πετυχημένος!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 20:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zephyr το παραμύθι με τους Ε ,
είναι το ίδιο με το παραμύθι της Αγιά Σοφιάς ,
το ίδιο με τους 12 θεούς του Ολύμπου ,
το ίδιο με τα υπέρ όπλα του αείμνηστου Γκιόλβα
και τόσα πολλά άλλα .


Τα παραμύθια αυτά κάπου είναι βασισμένα, έτσι ακριβώς ώστε να παρουσιάζονται ως παραμύθια..οπως αυτό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 20:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που είπα και παραπάνω είναι ότι ακόμα και αν μέσα σε όλα υπάρχει μια δόση αλήθειας, αυτή χάνεται μέσα στην παραφιλολογία που αναπτύσουν επιτήδιοι με σκοπό (συνήθως) τα ευρώπουλα και όχι την αλήθεια. Το έργο το έχουμε δει και το έχουμε ξαναδεί. Τόσο από βιβλία όσο και από εκπομπές...

Προφανώς αγνοούμε ή γνωρίζουμε λανθασμένα βασικά κομμάτια της ιστορίας μας. Αλλά εδώ καλά καλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν (ή και δεν μπορούν να ξέρουν) τι έγινε στον εμφύλιο, ποσό μάλλον το γιατί π.χ. υπάρχει στον θρόνο του Μίνωα το Δελφικό Ε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτός ο κυριούλης "αληθινός" ήταν και το είχαν "δει" πολλοί με τα μάτια τους

Επόμενος , ένα άγαλμα ή μια εικαστική τεχνοτροπία δεν μπορεί να αποτελέσει αξιόπιστο στοιχείο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφω σε λίγο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις αναφορές/παραπομπές πάνω σ' αυτό;

Φίλε Rankett, διευθύνσεις γι' αυτά έχω, αλλά στον άλλον μου υπολογιστή ο οποίος έχει πάει για service. Τώρα πού γράφω αυτές τις γραμμές, δηλαδή από τότε που ξεκίνησα να γράφω σε αυτό το forum, χρησιμοποιώ άλλον υπολογιστή. Βρήκα λοιπόν κάποια post.

Δεν ξέρω αν τα έχεις δει αυτά τα βιντεάκια, είναι παρμένα από το dvd του βιβλίου "Πόλεμος στον Ήλιο" του Γεράσιμου Καλογεράκη. Άκουσε τί λέει και κοίταξε προσεκτικά όλα τα βίντεο.

Αστρόπλοια, αστροπολιτείες στο ηλιακό σύστημα:

http://il.youtube.com/watch?v=-9sY6cQj-9o
http://www.youtube.com/watch?v=MaVtb-7Zz8Q&feature=related

Έχω και κάποια post για ερπετοειδή. Πρόσεξε τα μάτια τους και την αλλαγή τής μορφής τους. Κάποιοι ενδέχεται να ισχυριστούν για φωντομοντάζ, για βιντεομοντάζ, αλλά εγώ εδώ και χρόνια ακούω και διαβάζω και γνωρίζω από μελέτες μου, ότι αυτοί οι ερπετικοί γόνοι δεν μπορούν αδιαλείπτως να συγκρατήσουν την ανθρώπινη μορφή τους και κατά διαστήματα περιπίπτουν στην ερπετοειδή τους φύση.

reptilian eyes & shapeshifters:

http://www.youtube.com/watch?v=Vei5MUxkATM
http://www.youtube.com/watch?v=s5TuKZlapiM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=klxKA7TRDaA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=i-2jZ2r-pIk&NR=1

Edited by - User 120 on 01/09/2010 22:00:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 21:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως σου έγραψα και παραπάνω,
Άμα γίνει ο πόλεμος που λες, θα αντιληφθούμε τίποτα ή μαύρα μεσάνυχτα;;;

Όταν λες, AlexisDDD, αν αντιληφθούμε τίποτα, τί ακριβώς εννοείς; Αν δηλαδή αντιληφθούμε κάτι εσύ κι εγώ ή κάτι πιο ευρύτερο... Το σίγουρο πάντως είναι πως η ΝΑΣΑ, οι αστρονόμοι και διάφοροι παρατηρητές τού ουρανού θα αντιληφθούν πράγματα...άλλωστε αναμένεται χαλασμός κυρίου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά πιστεύω οτι ο Καλογεράκης δεν γνωρίζει τη θερμοκρασία που επικρατεί κοντά στον ήλιο ούτε της συνθήκες (να ήταν μόνο η θερμοκρασία καλά θα ήταν)
Λοιπόν αυτοί οι "Οικολόγοι" που κόβουν βόλτες γύρο απο τον ηλιο και περιμένουν δεκάδες χρόνια να μασ βάλουν στον ίσιο δρόμο (αν βέβαια η αυτοκρατορία δώσει το ΟΚ), τι τα θέλουν τα σκάφη σε σχήμα αεροπλάνου ?
μάλλον για να αναγνωρίσουμε εμείς οτι είναι πετούμενα τεχνικά μέσα ... (είδες οι μέρμηγκες μυαλό ? θα λένε )

120 με "απογοήτευσες"
εγω περιμένω να ακούσω την δικιά σου ιστορία , οχι την ιστορία του κάθε ..... μη το πω ....
Άλλο να υποστηρίζεις αυτή τη θεωρία , κι άλλο να έχεις προσωπικά βιώματα , αυτα τα έχουμε δει και τα έχουμε ακούσει , αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο με τον Καλογερακη ,
Εκτός κι αν απλά υποστηρίζεις αυτή τη θεωρία , γιατί πολυ απλά σε έχουν πείσει τα "στοιχεία" τους .... τότε οκ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν αυτοί οι "Οικολόγοι" που κόβουν βόλτες γύρο απο τον ηλιο και περιμένουν δεκάδες χρόνια να μασ βάλουν στον ίσιο δρόμο (αν βέβαια η αυτοκρατορία δώσει το ΟΚ), τι τα θέλουν τα σκάφη σε σχήμα αεροπλάνου ?

Πρόσεξες καλά όλα τα βίντεο και τίς φωτογραφίες και σού φάνηκαν για αεροπλάνα αυτά τα σκάφη; Πρόσεξες καθόλου τίς φασματοσκοπικές αναλύσεις; Κάποια από αυτά τα σκάφη είναι τα μητρικά, οπότε μην περιμένεις να έχουν όλα δισκοειδές σχήμα.

Έχουμε συνηθίσει όταν μιλάμε για εξωγήινα σκάφη να φανταζόμαστε δισκοειδή σχήματα, λες και οτιδήποτε άλλο ξεφεύγει τής λογικής.

Υ.Γ.: Γνώριζα από την πρώτη στιγμή ότι θα σε απογοητεύσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά δεν είπα ποτέ οτι είμαι κι ευκολόπιστος
κι αφού δεν πρόκειται να πεις την δική σου ιστορία
να πούμε για την ιστορία του Καλογεράκη ,
εσύ δηλαδή το πιστεύεις αυτό το το πράγμα ότι γίνετε αυτή τη στιγμή ε ?
(έχουν αρχίσει δηλαδή ο πόλεμος από το 2000 κατά τον Καλογεράκη)
10 χρόνια δεν έχουμε νικητή ?
γιατί αυτά του τα έλεγαν οι ολύμπιοι τότε ... σήμερα τι γίνετε ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επόμενος , ένα άγαλμα ή μια εικαστική τεχνοτροπία δεν μπορεί να αποτελέσει αξιόπιστο στοιχείο


Απο το άγαλμα κρίνεις εσύ αν είναι αξιόπιστα τα στοιχεία ή οχι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο το άγαλμα κρίνεις εσύ αν είναι αξιόπιστα τα στοιχεία ή οχι?

Οχι , αλλά το άγαλμα είναι ενα στοιχείο , που δεν φτάνει από μόνο του να κάνει κάποιον να πιστέψει οτι ο Δίας ήταν υπαρκτό πρόσωπο , όπως και η "τέχνη" της διακόσμησης του θρόνου δε φτάνουν για να παραδεχτούμε οτι οι Ε είναι υπαρκτοί κι οχι απάτη , προερχόμενοι βέβαια απο το συγκεκριμένο σχέδιο (το οποίο είναι υπαρκτό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 22:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάνεις λάθος φίλε.
Το άγαλμα δεν αποτελεί κανένα στοιχείο ούτε κατασκευάστηκε για να πιστέψει ο καθένας κάτι.
Το άγαλμα βέβαια αυτό ανήκει σε ενα απο τα 7 θαύματα του κόσμου αν αυτό σου λέει κάτι και μην το προσπερνάς έτσι απλά..

Ασε τους Ε κατά μέρος, εννοώ όλους αυτούς που παρουσιάζει ο Χαρδαβέλας και σκέψου γιατί ο Δίας έσπερνε παντού μπάσταρδα..
Μέσα απο τους μύθους ξεπηδούν αλήθειες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro έχουμε διαφωνήσει και στο παρελθόν μη το κάνουμε και τώρα , είναι γνωστές οι θέσεις και τον δυο μας

Εγώ δεν πείθομαι ότι ο οι 12 θεοί ήταν υπαρκτοί , το ότι κάτι άλλο "έβλεπαν" και το ερμήνευσαν ως 12 θεούς , ούτε αυτό με καλύπτει , γιατί έχουν περάσει τόσες πολλές θρησκείες από τη Γη που η κάθε μια ήταν κομμένη και ραμμένη για τον πολιτισμό την κουλτουρα του λάου που την εφηύρε , μιλάμε για χιλιάδες θρησκείες !
Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας , ας αφήσουμε τους 12 και να δούμε το 2012 έχουμε ένα πόλεμο στο ήλιο μας εδώ και 10 χρόνια τουλάχιστον και δεν έχουμε πάρει χαμπάρι τίποτα

Edited by - AitheroVamon on 01/09/2010 23:03:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κι αφού δεν πρόκειται να πεις την δική σου ιστορία
να πούμε για την ιστορία του Καλογεράκη ,
εσύ δηλαδή το πιστεύεις αυτό το το πράγμα ότι γίνετε αυτή τη στιγμή ε ?
(έχουν αρχίσει δηλαδή ο πόλεμος από το 2000 κατά τον Καλογεράκη)
10 χρόνια δεν έχουμε νικητή ?
γιατί αυτά του τα έλεγαν οι ολύμπιοι τότε ... σήμερα τι γίνετε ?

Αν πω την δική μου ιστορία, θα πρέπει ν' αλλάξω... πλανήτη! Με συμβούλεψαν να μη μιλήσω γι' αυτά που μού είπαν. Στο παρελθόν, ορισμένες ψιλοδιαρροές που υπήρξαν σε ελάχιστα πράγματα, προκάλεσαν κάποιες περίεργες παρακολουθήσεις μου, που δεν μού άρεσαν καθόλου.

Γιατί λες ότι ο πόλεμος άρχισε από το 2000; Η πρώτη αστροπολιτεία κατέφθασε το 1984 στο ηλιακό σύστημα και έκτοτε παρατηρείται απλά ενίσχυση δυνάμεων. Έχουν γίνει κάποιες σποραδικές συγκρούσεις, αλλά αυτό δεν θεωρείται και πόλεμος - σε καμία περίπτωση. Αν εμείς με τους Τούρκους έχουμε που και που κανένα θερμό επεισόδιο, καθημερινές παραβιάσεις τού εναερίου χώρου και εικονικές αερομαχίες, αυτό δεν στοιχειοθετεί εμπόλεμη κατάσταση...καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Είμαι χίλια τοις εκατό σίγουρος ότι το θέμα δεν το έχεις ψάξει τόσο καλά όσο ισχυρίζεσαι, νομίζεις ότι το έχεις ψάξει καλά. Θα μπορούσες να το ψάξεις και καλύτερα. Παρακολουθείς ένα σίριαλ, όμως έχεις χάσει κάποια ζωτικής σημασίας επεισόδια και αδυνατείς να συνθέσεις αποτελεσματικά το παζλ του προβλήματος.

Πρόσεξε: Αν είχες μελετήσει και κείμενα τής Ο.Ε.Α, από α' μέχρι τελικής γενεάς, ίσως σε είχαν προβληματίσει κάποια πράγματα. Το αξιοσημείωτο τής όλης ιστορίας ξέρεις ποιο είναι; Είτε έχει απόλυτο δίκιο ο Καλογεράκης είτε όχι, εμφανίζεται ο ίδιος παρονομαστής. Η Ο.Ε.Α ισχυρίζεται ότι τα μηνύματα που λαμβάνει είναι παρεμβολές "σεληνιακής" τεχνολογίας τών Αποστατών. Αν συμβαίνει αυτό (και όχι αυτά που ισχυρίζεται ο Καλογεράκης), πάλι ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή που λέει ότι "κάτι κινείται" στην γειτονιά μας...πώς αλλιώς να σού το εξηγήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε θυμάμαι φίλε μου ούτε θυμάμαι τις θέσεις σου.

quote:
Εγώ δεν πείθομαι ότι ο οι 12 θεοί ήταν υπαρκτοί , το ότι κάτι άλλο "έβλεπαν" και το ερμήνευσαν ως 12 θεούς , ούτε αυτό με καλύπτει , γιατί έχουν περάσει τόσες πολλές θρησκείες από τη Γη που η κάθε μια ήταν κομμένη και ραμμένη για τον πολιτισμό την κουλτουρα του λάου που την εφηύρε , μιλάμε για χιλιάδες θρησκείες !

Υπαρκτοί ώς θεοί?
Τι πάει να πεί θεοί?
Ανθρωποι, αθάνατοι κατά τον Ησίοδο!
Ακριβώς λοιπόν άνθρωποι αλλά με κάποιες ιδιαιτερότητες, ποιός μίλησε για θεούς λοιπόν.
Σε ρώτησα κάτι και δεν απάντησες γιατί ο Δίας φαίνεται να έσπερνε μπάσταρδα.
Θα σε ρωτήσω και κάτι αλλο.
Εχεις αναρρωτηθεί ποτέ ποιά η ιστορία του Ελληνικού τότε χώρου πρίν το 1580 ΠΧ..?
Οι θρησκείες φίλε μου μπορεί να δημιουργηθήθηκαν αλλά αυτά που συνέβησαν τότε είναι καταγεγραμμένα και δεν αλλάζουν.


Edited by - allzzaro on 01/09/2010 23:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2010, 23:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ρώτησα κάτι και δεν απάντησες γιατί ο Δίας φαίνεται να έσπερνε μπάσταρδα.

Για να μπω στην λογική να απαντήσω σε μια ερώτηση πρέπει να την πιστεύω , έτσι δεν είναι ? δεν εχω αναλύσει τόσο πολύ τη μυθολογία για να σου απαντήσω σε αυτό . εκτός κι αν εννοείς την σπορά αυτή ως "παρεμβατική εξέλιξη"

quote:
Εχεις αναρρωτηθεί ποτέ ποιά η ιστορία του Ελληνικού τότε χώρου πρίν το 1580 ΠΧ..?

Αν και δεν καταλαβαίνω που το πας με αυτη την ερώτηση , τι εννοείς ? πριν ? πριν ήταν ο Μυκηναϊκός Πολιτισμός (1700πχ - 1000πχ αν θυμαμαι καλά) στην λεγόμενη "ύστερη εποχή του χαλκού" θες και ποιο πίσω ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 00:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Καλογεράκης 120 εχει πολυ λιγότερους οπαδούς ακόμα κι απο αυτούς που τον τελευταίο καιρό βλέπουν (δυτικα) την Αφροδίτη (τον πλανήτη) και νομίζουν οτι είναι ο "χάλκινος δίσκος της Αθηνάς" (πιστεύω να ξέρεις γι αυτό το "κίνημα" που είναι εν τη γέννεση του τους τελευταίους μήνες


"""..TO ΠΑΤΡΟΩΝ ΓΕΝΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΔΩ, ΚΑΛΩΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ, Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ Ο ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΑΤΩΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ..."""

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 00:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο Καλογεράκης 120 εχει πολυ λιγότερους οπαδούς ακόμα κι απο αυτούς που τον τελευταίο καιρό βλέπουν (δυτικα) την Αφροδίτη (τον πλανήτη) και νομίζουν οτι είναι ο "χάλκινος δίσκος της Αθηνάς" (πιστεύω να ξέρεις γι αυτό το "κίνημα" που είναι εν τη γέννεση του τους τελευταίους μήνες

Συμφωνώ, AitheroVamon. Αυτό με τον πλανητίσκο της Αθηνάς και μένα μού προκαλεί γέλια. Είδα κάποιο βιντεάκι στο youtube και ξενέρωσα τελείως. Κάποιοι προσπαθούν να το παίξουν ειδικοί, ξερόλες, εθνοσωτήρες, θέλουν όλοι να κρέμονται από τα χείλη τους...τί να πω. Πίσω από αυτό το βιντεάκι με τον πλανητίσκο της Αθηνάς, κρύβεται κάποια ερευνητική οργάνωση ονόματι Ε.Ο.Ε; Γιατί αν συμβαίνει αυτό, ένα βιντεάκι που είδα με τον αντιπρόεδρό της, μού παραπέμπει σε διασταύρωση Έλληνα με Πακιστανού... Το άτομο δεν μού ενέπνευσε τίποτα. Αυτός θα προασπιστεί τα ελληνικά ιδεώδη;

Όσο για τον Καλογεράκη, το εξήγησα και σε προηγούμενη αναφορά μου, ότι δηλαδή "κρατώ ελαφρώς ουδέτερη στάση", γιατί, πώς να το κάνουμε, δεν είναι ούτε Κεραμυδάς ούτε Πάλμος (άλλο ούφο κι αυτός). Πάντως, σε μια συζήτηση που είχα πριν μερικούς μήνες με ένα άτομο που ασχολείται με "τα τού χώρου", μού είπε ότι είχε συναντήσει τον Καλογεράκη σε κάποια εκδήλωση, τόν άκουσε, συζήτησε και μαζί του και μού τον περιέγραψε ως "αναξιόπιστο" και "φυτό" και ότι "δεν ξέρει τί τού γίνεται". Και τον τελευταίο καιρό, από 'δω κι από 'κει, κάτι τέτοιο οσμίζομαι κι εγώ.

Ακόμα κι έτσι να είναι, πάμε στην άλλη πλευρά τού νομίσματος, που, σύμφωνα με την Ο.Ε.Α, το συγκεκριμένο άτομο έχει πέσει θύμα δρακονιανών παρεμβολών. Άρα κάτι συμβαίνει γιατί υφίσταται ο κοινός παρονομαστής...

Edited by - User 120 on 02/09/2010 00:31:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 11:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "όπου υπάρχει καπνός , υπάρχει και φωτιά" δυστυχώς δεν ισχύει όλες της φορές φίλε μου .
Όλες αυτές οι θεωρίες οι όποιες είναι τρύπιες και μπάζουν απο παντού , πολύ εύκολα δίνουν χώρο σε επίδοξους "κυνηγούς της αλήθειας" να διατυπώσουν την δική τους ιστορία και να την πασάρουν στο κόσμο , που δυστυχώς κάνει σαν Αμερικανάκι για τέτοια (και θέλουν να λέγονται και ΕΛ)
Πάνω σε αυτό που είπες για τον Καλογερακη , θυμήθηκα πριν 10+ χρόνια που είχα μερικές συζητήσεις με τον πιο (κατά τη γνώμη μου) "σεμνό" ερευνητή της Ελλάδας τον αείμνηστο Σ.Αικατερινίδη ο οποίος ενώ είχε ξεκινήσει την ερεύνα του πάνω στα Α.Τ.Ι.Α. (ειδικά στο 1ου Βιβλίο) και παρουσίαζε και την "ορθολογική" πλευρά , μετά κάπου "χάθηκε" μπαίνοντας κι αυτός στους κύκλους των "εμπόρων" και μίλαγε κι αυτός για "ερπετοειδοί" , "πτηνόμορφα" , "εντομοειδοί" και "ανθρωποειδή" , οι κουβέντες μας ήταν πάνω σε αυτή του τη "στροφή" και πραγματικά δεν με έπεισε ούτε αυτός , για την αξιοπιστία των συμπερασμάτων του , δεν ήταν δικά του βέβαια είμαι πεπεισμένος πια , λόγια άλλον ήταν που κατάφεραν και τον αείμνηστο Σωκράτη να τον πείσουν .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 13:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μπω στην λογική να απαντήσω σε μια ερώτηση πρέπει να την πιστεύω , έτσι δεν είναι ? δεν εχω αναλύσει τόσο πολύ τη μυθολογία για να σου απαντήσω σε αυτό . εκτός κι αν εννοείς την σπορά αυτή ως "παρεμβατική εξέλιξη

Δεν είναι απόλυτο να πιστεύεις κάτι για να το ψάξεις.
Το τι ακριβώς πιστεύεις εχει να κάνει με μια καθαρά υποκειμενική αντίληψη η οποία μπορεί να σε οδηγεί λανθασμένα.
Η παρεμβατική εξέλιξη είναι διατυπωμένη σε όλες τις μυθολογίες του κόσμου εδώ ομως τα μπάσταρδα του Δία έχουν να κάνουν με το ποιοί είναι πραγματικά γηγενείς, κάτι για το οποίο ολα τα τότε Εθνη υιοθέτησαν.. Οχι απλά θα πρέπει να αναλύσεις τη μυθολογία αλλά θα πρέπει να την συνδυάσεις και με αλλες μυθολογίες.

quote:
Αν και δεν καταλαβαίνω που το πας με αυτη την ερώτηση , τι εννοείς ? πριν ? πριν ήταν ο Μυκηναϊκός Πολιτισμός (1700πχ - 1000πχ αν θυμαμαι καλά) στην λεγόμενη "ύστερη εποχή του χαλκού" θες και ποιο πίσω ?

Ναί πιο πίσω φυσικά αλλά και το 1000 ΠΧ η ιστορία της Ελλάδας θεωρείται μυθολογία. Ακόμα και ο Μυκηναικός πολιτισμός ανήκει στη σφαίρα του μύθου. Μπορεί να βρέθηκαν ανάκτορα και ερείπια αλλά τα πρόσωπα Ιναχος, Ατρέας, Φορωνέας, Νιόβη, Περσέας θεωρούνται μυθικά.
Αντιθέτως σε αλλα μέρη του κόσμου οπως πχ στην Αίγυπτο ολοι οι Φαραώ θεωρούνται ιστορικοί.
Αν εξετάσεις ομως πρίν απο τη χρονολογία αυτή υπάρχει ιστορία υπο τη μορφή του μύθου. Διόνυσος, Ηρακλής, Ασκληπιός. Σκέφτηκες ποτέ αν τα πρόσωπα αυτά μπορεί να είναι υπαρκτά? Αν οχι μια βόλτα στην Ισπανία θα σε πείσει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1711426
Maintained by Digital Alchemy