ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, θα περιμένουμε το Φως. Μέχρι τότε θα είμαστε οι ζητιάνοι και οι ουραγοί της Ευρώπης γιατί θα περιμένουμε να μας σώσουν οι ΕΛ

Αυτό ακριβώς εννοώ για την διαστρέβλωση.Προσωπικά και εμένα η ιστορία των Ελ μου φένεται πολλύ μα πολλύ γελοία. Βλέπετε τις αηδίες του λιακόπουλου και νομίζετε οτι όλοι είναι το ίδιο και έχουν τις ίδιες γελοίες απόψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, φτάνουν οι άσκοπες αντιπαραθέσεις. Θα προτιμούσα να δώ νέα στοιχεία του μελετητή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και φυσικα να μας αιτιολογηση ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ στοιχεια που κατεθεσε για τους γιγαντες !!!! γιστι ως ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ θα επρεπε να το ειχε ψαξει πριν μας το φερει ... οχι οτι σαβουρα βρισκουμε την φερνουμε

δεν υπαρχει αντιπαραθεση αλεξ , υπαρχει απλα κενο , καθως δεν σε ειδα να αναπτυσεις καποιο ΛΟΓΙΚΟ επιχειρημα για το γιατι πρεπει να υπαρχουν ή γιατι υπαρχουν ολα τα παραπανω που υποστηριζεις !!!! (οπως τα περι πλατωνα , για πες εαν θες και εαν εχεις αποψη ... ή την ερευνα καποιου που εξηγει οτι μιλουσε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ) εκτος εαν εκτος απο τους σκεπτικιστες πρεπει να ριξουμε στην φωτια και τους "λογικιστες" !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 17:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mimoza
quote:
Οκ, ας πούμε οτι οι φωτογραφίες είναι αληθινές, βρήκαν και την ταμπέλα που γράφει Νεφιλίμ εκ Νιμπιρού, γιός του Κρόνου και δεν ξέρω τί άλλο; Γιατί να είναι Νεφιλίμ οι σκελετοί;

Δεν έχουν ταμπέλα?
Αχ βρε μιμοζα έπρεπε να τους θάβουν μαζί με την ταυτότητα τους.
Δεν γνωρίζω αν οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι αληθινές αλλά εχω δεί με τα μάτια μου σκελετούς απο τις ανασκαφές του μετρό με ασυνήθιστα μεγάλες διαστάσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 17:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex
quote:
Προσωπικά και εμένα η ιστορία των Ελ μου φένεται πολλύ μα πολλύ γελοία. Βλέπετε τις αηδίες του λιακόπουλου και νομίζετε οτι όλοι είναι το ίδιο και έχουν τις ίδιες γελοίες απόψεις.

Εάν δέχεσαι οτι στο απώτατο παρελθόν υπήρξαν κάποιοι που θα πληρούσαν τις προυποθέσεις αυτών που ονόμαζαν τότε θεούς, τότε οι Ελ υπάρχουν.
Τώρα είτε δέχεσαι, είτε δεν δέχεσαι, είτε υπήρξαν είτε δεν υπήρξαν αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα μπορέσουν να υπάρξουν σήμερα, ή στο μέλλον.
Αύριο μπορεί να κάνει να κάνουν την εμφάνιση τους κάποια Ιπτάμενα αντικείμενα, άγνωστης τεχνολογίας στο ευρύ κοινό αλλά γνωστής τεχνολογίας απο το 1940 και κάποιες ασυνήθιστες υπερφυσικές δυνάμεις που ο Τέσλα και οι αλλοι είχαν τελειοποιήσει και να σου πούν... είμαστε οι Ελ..
ερε γλέντια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 18:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λογική είναι απλή. Πρώτον ο δημιουργισμός του Μελετητή ως επιστημονικοφανής κοσμογονία με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Δεύτερον, για τα περί νεφελίμ και γιγάντων ή υπήρξαν όντως τέτοια όντα και κάποιος(ποιος και γιατί;)μας αποκρύπτει την ύπαρξη τους ή δεν υπηρξαν απλώς.Σύμφωνα με το ξυράφι του Χόκαμ η απλούστερη εξήγηση ισχύει εφόσον ΔΕΝ υπάρχουν ατράνταχτα στοιχεία.

Μελετητή, θεωρείς τον εαυτό σου Χριστιανό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 19:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν δέχεσαι οτι στο απώτατο παρελθόν υπήρξαν κάποιοι που θα πληρούσαν τις προυποθέσεις αυτών που ονόμαζαν τότε θεούς, τότε οι Ελ υπάρχουν.
Τώρα είτε δέχεσαι, είτε δεν δέχεσαι, είτε υπήρξαν είτε δεν υπήρξαν αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα μπορέσουν να υπάρξουν σήμερα, ή στο μέλλον.
Αύριο μπορεί να κάνει να κάνουν την εμφάνιση τους κάποια Ιπτάμενα αντικείμενα, άγνωστης τεχνολογίας στο ευρύ κοινό αλλά γνωστής τεχνολογίας απο το 1940 και κάποιες ασυνήθιστες υπερφυσικές δυνάμεις που ο Τέσλα και οι αλλοι είχαν τελειοποιήσει και να σου πούν... είμαστε οι Ελ..
ερε γλέντια..

Όπως και να χει,εγώ δέν απορίπτω την υπόθεση των ΕΛ. Είπα οτι μου φένεται γελοία γιατί έτσι φένεται,ίσως φταίει το γεγονός οτι αυτά τα λέει ο Λιακόπουλος.Δέν ξέρω αν υπάρχουν οι όχι οι ΕΛ,(μακάρι να υπάρχουν),εγώ δέν κατεχω την γνώση για να απορίψω βλακωδώς το οτιδήποτε.

Εχω μια απορία στους δύο σκεπτικιστές.Με ποιά αιτία γράφετε στο esoterica? Ποιός ο λόγος,αφού το φόρουμ τονίζεται απο την ονομασία του ώς προς το αντικείμενο συζήτησης.

Πώς είναι δυνατόν κάποιος που ξέρει οτι όλα αυτά είναι βλακείες, να κάθετε να ασχολείται και να προσπαθεί να διαψεύδει.Δέν βγάζει νόημα για μένα,γιατί με την ίδια λογική που εγώ θεωρώ τους σεπτικιστές λάθος και δέν μπαίνω σε φόρουμ τους γιατί δέν θέλω να χάσω τσάμπα τον χρόνο μου,θα έπρεπε και εσείς να μήν το κάνετε αυτό,εφ όσον δέν πιστεύετε τίποτα απο αυτά.

Καταλαβαίνετε οτι δέν υπονοώ τίποτα το κακό.

Περιμένω να μου λύσετε την απορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 20:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο να είσαι ανοιχτός και άλλο να είσαι ευκολόπιστος.Εξάλλου η κριτική και ο σκεπτικισμός ισχυροποιούν μια θεωρία ΑΝ αυτή μπορέσει να σταθεί. Άρα μπορεί και να βοηθάω. Από μικρός ασχολιόμουν με τα αντικείμενα που υπάρχουν στο "παράξενο" και τα περισσότερα τα πίστευα. Σπουδάζοντας και μαθαίνοντας αρκετά πράγματα άρχισα να αναθεωρώ πάρα πολλά. Δυστυχώς πολλά από αυτά που κυκλοφορούν απλώς δεν ισχύουν. Αυτά που έμαθα ότι δεν ισχύουν και είμαι σίγουρος για αυτά σας τα παρουσιάζω. Σε ζητήματα που ΔΕΝ έχω γνώσεις δε μιλάω. Επίσης δε μιλάω για μεταφυσικές ανησυχίες. Δεν έχω πει ποτέ και ούτε πρόκειται να πω για τη θρησκεία που πιστεύουν οι άνθρωποι. Είναι προσωπικό ζήτημα και έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ότι θέλουν.Δεν μπορώ εγώ να έρθω και να πω δεν υπάρχει θεός.Μια ακόμα παράμετρος είναι ότι αν δεν υπάρχει ποικιλία απόψεων η ζωή είναι βαρετή. Άρα μπορεί και να κοντράρω από χόμπυ


Είμαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να υπήρξε κάποιος πολύ αξιόλογος (ίσως και αρκετά εξελιγμένος) πολιτισμός ο οποίος εξαφανίστηκε από κάποια φυσική καταστροφή. Αλλά το να υπήρξαν γίγαντες και νεφελίμ αυτό πάει πολύ μακρύτερα. Εκεί θα κοντράριστώ. Το ίδιο έγινε και στο θέμα της κούφιας γης. Ναι υπάρχουν σπήλαια μεγάλα που χωράνε ενδεχομένως και πόλεις και χιλιάδες ανθρώπους αλλά όταν λένε ότι η γη είναι φλοιός αντιδράω


Ειδικά το ζήτημα του 2012 το έχω πάρει πατριωτικά. Μπορείς να φανταστείς τι ζημιά μπορεί να προκληθεί από προφητείες περί καταστροφής; Προσπαθώ να βάλω έναν ορθολογισμό για νπροστατέψω ΙΣΩΣ κάποιους συνανθρώπους μας. Το τι θα γίνει ΔΕΝ το ξέρει κανένας.
Ελπίζω να απάντησα στον άλεξΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 20:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό συμβαίνει γιατί δεν μπορείς, σε αυτή τη φάση της ζωής σου, να αντέξεις μια διαφορετική άποψη. Γιατί σε επηρεάζει τόσο πολύ; Γιατί θέλεις να είσαι σε ένα χώρο που να λέγονται αυτά που θέλεις εσύ ν ακούς για να ευχαριστιέσαι;
Θέλεις να πιστέψεις και δεν σαφήνει ο μακ φόρ κια ο ειντζελ καλέ μου;
Τα παλιόπαιδα.

Edited by - mimosa on 31/12/2009 20:14:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 20:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

mimoza
quote:
Οκ, ας πούμε οτι οι φωτογραφίες είναι αληθινές, βρήκαν και την ταμπέλα που γράφει Νεφιλίμ εκ Νιμπιρού, γιός του Κρόνου και δεν ξέρω τί άλλο; Γιατί να είναι Νεφιλίμ οι σκελετοί;

Δεν έχουν ταμπέλα?
Αχ βρε μιμοζα έπρεπε να τους θάβουν μαζί με την ταυτότητα τους.
Δεν γνωρίζω αν οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι αληθινές αλλά εχω δεί με τα μάτια μου σκελετούς απο τις ανασκαφές του μετρό με ασυνήθιστα μεγάλες διαστάσεις.



Ε, μπορεί να είπαν, "ποιος κάθεται τώρα να ξαναγράψει την Ιστορία απο την αρχή..." "ποιός κάθεται τώρα να ψάξει λεπτομέρειες για να εξηγήσει" Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 18:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:
Όπως και να χει,εγώ δέν απορίπτω την υπόθεση των ΕΛ. Είπα οτι μου φένεται γελοία γιατί έτσι φένεται,ίσως φταίει το γεγονός οτι αυτά τα λέει ο Λιακόπουλος.Δέν ξέρω αν υπάρχουν οι όχι οι ΕΛ,(μακάρι να υπάρχουν),εγώ δέν κατεχω την γνώση για να απορίψω βλακωδώς το οτιδήποτε.

O Λιακόπουλος δε λέει τίποτα φίλε alex.
Ολα αυτά ήταν γνωστά χιλιάδες χρόνια πρίν το Λιακόπουλο.
Αυτός απλά στηρίζεται στις αρχαίες γραφές και προκειμένου να πουλήσει μπερδεύει τα ``μούσμουλα με τα τρόλευ``.
Τώρα λές οτι δεν απορρίπτεις την υπόθεση των Ελ.
Θα ήταν καλύτερα να έλεγες αν απορρίπτεις την ύπαρξη αυτών που ονόμαζαν θεούς στην αρχαιότητα.
Οι σκεπτικιστές οπωσδήποτε έχουν πάρα πολύ ύλη μπροστά τους ώστε να βγάλουν ενα συμπέρασμα για το αν υπήρχαν θεοί και για τη δημιουργία του ανθρώπου. Οι δύο κατηγορίες που συγκρούονται στην ολη υπόθεση είναι οι τεχνοκράτες και οι εσωτεριστές.

quote:
Εχω μια απορία στους δύο σκεπτικιστές.Με ποιά αιτία γράφετε στο esoterica? Ποιός ο λόγος,αφού το φόρουμ τονίζεται απο την ονομασία του ώς προς το αντικείμενο συζήτησης.

Για ποιούς λές?

Καλή χρονιά σε όλους σας.
Ευχομαι ο νέος χρόνος να μην είναι έτσι οπως τον περιγράφουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 19:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ποιούς λές?

Allzzaro,εννοώ τον Μακφορ και τον IndustrialAngel.

quote:
O Λιακόπουλος δε λέει τίποτα φίλε alex.
Ολα αυτά ήταν γνωστά χιλιάδες χρόνια πρίν το Λιακόπουλο.
Αυτός απλά στηρίζεται στις αρχαίες γραφές και προκειμένου να πουλήσει μπερδεύει τα ``μούσμουλα με τα τρόλευ``.
Τώρα λές οτι δεν απορρίπτεις την υπόθεση των Ελ.
Θα ήταν καλύτερα να έλεγες αν απορρίπτεις την ύπαρξη αυτών που ονόμαζαν θεούς στην αρχαιότητα.
Οι σκεπτικιστές οπωσδήποτε έχουν πάρα πολύ ύλη μπροστά τους ώστε να βγάλουν ενα συμπέρασμα για το αν υπήρχαν θεοί και για τη δημιουργία του ανθρώπου. Οι δύο κατηγορίες που συγκρούονται στην ολη υπόθεση είναι οι τεχνοκράτες και οι εσωτεριστές.

Πιστεύω οτι υπήρχαν εξωγήινοι θεοί στην αρχαιότητα,μερικοί απο αυτούς ήταν και οι 12 θεοί του ολύμπου.Αυτά που έχω διαβάσει σε ένα αγγλικό site,το οποίο θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο,δέν λένε τίποτα γου τους ΈΛ,αυτούς δηλαδή που λέγετε οτι δημιούργησαν την ελληνική φυλή.

Αναφέρει τους Ελοχείμ, τους νεφελείμ(έκπτωτους) και αρκετές άλλες φυλές αγγέλων.

Επειδή μόνο απο τον Λιακόπουλο άκουσα την ιστορία των ΕΛ και της ομάδας Ε,σκέφτηκα οτι απλώς πρόκειται για κάτι το εμπορικό.Και εδώ που τα λέμε πολλούς απο μάς αυτό θα μας ενθουσίαζε και αυτό ενισχύει τον σκεπτικισμό μου εδώ.

Επίσης κάτι άλλο που δέν μου αρέσει καθόλου,είναι το γεγονός οτι οι αρχαίοι θεοί που κυβερνούσαν,ήταν έκπτωτοι.Αν όντως έχουν δημιουργήσει τους Έλληνες ή έχουν πειράξει το dna τους,τότε αυτό μόνο καλό δέν είναι.

Edited by - alex22 on 01/01/2010 19:05:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ (καλη χρονια καταρχην σε σενα και σε ολους !!!), σε ενα φορουμ (και οχι μονο φυσικα) οταν καταθετουμε μια αποψη πρεπει να δεχομαστε και την κριτικη ή εαν θες την αντιθετη αποψη , αυτο δεν πρεπει να μας πικραινει ουτε να μας στεναχωρει , ισα ισα που η καθε αντιθετη αποψη πρεπει να ειναι καλοδεχουμε γιατι μας (πρεπει τουλαχιστον) να μας βαζει σε σκεψεις

το γεγονος οτι συμμετεχουμε σε ενα ΑΝΟΙΧΤΟ φορουμ (ναι υπαρχουν και τα κλειστα) πρεπει να το δουμε λιγο ποιο χαλαρα καθως ο καθενας μπορει να εκφρασει την αποψη του (καμια φορα και αυτοι που ΔΕΝ εχουν αποψη) αλλα δεν εχουμε κανενα δικαιωμα να τους απαγορευσουμε την εισοδο

τελος , το τι κανει τον καθενα μας να μπει σε ενα φορουμ ειναι καθαρα υποκειμενικο , στο συγκεκριμενο και οσο αφορα εμενα , η λεξη ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ δεν εσωκλειει μονο ΤΟΝ πνευματικο κοσμο , 'εσωτερικα' ειναι και το να γνωρισουμε τον εαυτο μας και πολλα αλλα , τελος καποιος που το επισκεπτεται βλεπει διαφορα θεματα τα οποια πιστευω πως ολοι μας απο λιγο εως πολυ δειχνουν ενδιαφερον (πχ υπαρχουν επιστημονικα αρθρα που περιγραφουν την λειτουγρια του εγκεφαλου , που αναφερουν τις επιστημονικες ερευνες για τον θεο στον εγκεφαλο και πολλα αλλα)

αρα το οτι δεν μας αρεσει αυτο που "διαβαζουμε" δεν δικαιολογει σε τιποτα το "τι θετε εδω" δες το λιγο ποιο χαλαρα φιλε , δεν γνωριζομαστε καν , ηλικιες , γνωσεις , εργασια , σπουδες , χαρακτηριστικα , ειναι αγνωστα , δεν γνωριζομαστε , μπορει να συνομιλεις με εναν 10χρονο ή με εναν 80 χρονο , πως θα σου φαινοταν να λες σε εναν 80 πχ συγραφεα μερικων βιβλιων σε μερικα πανεπιστημια , "εισαι ασχετος , αυτο που λες ειναι μπουρδες !!!!" (οκ σε καποιους ειναι εμφανεστατο το επιπεδο του οπου εκει δεν σηκωνει κουβεντα οτι μιλαμε για ΜΩΡΑ -κυριολεκτικα- )

θα σου φερω 2 παραδειγματα , το ενα ειναι οι φωτογραφιες που ετυχε να γνωριζω , το αλλο ειναι οτι συμμετηχα σε μια ερευνα για τον "θεο στον εγκεφαλο" στην αμερικη - προγενεστερη απο αυτη που εμφανιζεται στο Εσωτερικα- , αρα τυχαινει να υπαρχει μια εμπειρια , οταν πχ μου λες οι φωτος ειναι αληθινες , αντιλαμβανεσαι οτι ειναι κατι χωρις νοημα (ως παραδειγμα το ανεφερα δεν εκανες κατι τετοιο οκ?). εγω προσωπικα προσπαθω να μιλαω παντα για θεματα που εχω καποια επαφη ή εχω ασχοληθει.
εαν παρω τον φιλο τον εαρινο , ο οποιος απο οσο εχω καταλαβει εχει αμμεση σχεση με την ψυχολογια , φαντασου να του πω οτι δεν ξερει τι λεει οταν μιλαει για την "ψυχη" και τα "αισθηματα μας" δεν θα ηταν υποκριτικο απο μενα ?


εγω προσωπικα (και πιστευω παρα πολλοι εδω μεσα) ειχα παντα ενδιαφερον για το μεταφυσικο και ολα τα αλλα , η ενασχοληση με αυτα αλλα και η επαφη με την επιστημη , το πανεπιστημιο , την εργασια , τα διαφορα βιβλιο κτλπ , σιγα σιγα με οδηγησαν απο την μια πλευρα στην αλλη και σε διαβεβαιω δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα ουτε ειναι τοσο ευκολα να βγαζουμε συμπερασματα αναθεματα (για ενθεους και αθεους!!!) ΤΟ σωστο για μενα ειναι ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ πρωτα τον ανθρωπο , το πως λειτουγρει , το πως δουλευει , και μεσα απο αυτον θα οδηγηθουμε να δουμε και για αλλα , μπορει αυτη η πορεια να μας οδηγησει σε εναν θεο , σε εναν εξωγηινο ή δεν ξερω που αλλου ... αλλα ΠΡΩΤΑ πρεπει να μαθουμε τον ανθρωπο. γιαυτο και πολλες φορες κανω το ερωτημα (που δεν ξερω εαν μπηκε κανεις στο κοπο να κανει στον εαυτο του) αυτο που αισθανομαι ειναι ΑΛΗΘΙΝΟ? ή ειναι ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ του εγκεφαλου μου ? (η απαντηση σε πολλα απο οσα ζουμε και αισθανομαστε στην ζωη μας θα εκανε πολλους να τρομοκρατηθουν!!!!!!!! σκεψου οτι στο τραπεζι εχει πεσει το θεμα κατα ποσο ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ!!!! )

(σορυ για το μακροσκελες , τωρα και γεννικοτερα , αλλα ειναι συνηθεια που προεκυψε απο την δουλεια και την αναλυση !!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 01/01/2010 20:35:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2010, 20:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:
Επίσης κάτι άλλο που δέν μου αρέσει καθόλου,είναι το γεγονός οτι οι αρχαίοι θεοί που κυβερνούσαν,ήταν έκπτωτοι.Αν όντως έχουν δημιουργήσει τους Έλληνες ή έχουν πειράξει το dna τους,τότε αυτό μόνο καλό δέν είναι.

Σε γενικές γραμμές φίλε μου alex σε όλες τις αναφορές που έχουμε σε οτι αφορά την δημιουργία του ανθρώπου είναι απογοητευτική.
Ο άνθρωπος αντιμετωπίζεται πολύ ρατσιστικά απο το πάνθεον σε τέτοιο βαθμό που ξεπερνά κάθε όριο.
Σε όλες τις γραφές οι Θεοί θέλουν τον άνθρωπο ζώο ή ακόμα χειρότερα απο ζώο.
Αυτό μου μας δίνει κάποια ελπίδα είναι οτι κάποιοι που ανήκαν σε αυτό το πάνθεον φαίνεται να ήταν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι για το μέλλον του ανθρώπου. Αυτό που θα πρέπει να σκεφτούμε είναι οτι αξίζουμε την ευαισθητοποίηση αυτή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 14:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ Μακφορ, ευχαριστώ για την απάντηση, με καλύπτεις.

quote:
Ο σωστο για μενα ειναι ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ πρωτα τον ανθρωπο , το πως λειτουγρει , το πως δουλευει

Ναι,αυτό είναι πάνω απο όλα.Το θέμα είναι άν το κάνουμε κίολας,όχι να λέμε για να λέμε, και απο πράξη τίποτα.

quote:
Σε γενικές γραμμές φίλε μου alex σε όλες τις αναφορές που έχουμε σε οτι αφορά την δημιουργία του ανθρώπου είναι απογοητευτική.
Ο άνθρωπος αντιμετωπίζεται πολύ ρατσιστικά απο το πάνθεον σε τέτοιο βαθμό που ξεπερνά κάθε όριο.
Σε όλες τις γραφές οι Θεοί θέλουν τον άνθρωπο ζώο ή ακόμα χειρότερα απο ζώο.
Αυτό μου μας δίνει κάποια ελπίδα είναι οτι κάποιοι που ανήκαν σε αυτό το πάνθεον φαίνεται να ήταν ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι για το μέλλον του ανθρώπου. Αυτό που θα πρέπει να σκεφτούμε είναι οτι αξίζουμε την ευαισθητοποίηση αυτή?

Αυτό που αξίζουμε είναι να ξέρουμε την αλήθεια,και αυτοί οι "θεοί" μας την έκρυβαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 16:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει ψιλοξεφύγει το θέμα από το 2012. Η συζήτηση δυστυχώς στρέφεται σε Ελ και σε άλλα φανταστικα πρόσωπα. Και επειδή όπως είπε και ο άλεξ το φόρουμ εδώ είναι το εσωτερικά, θα ήθελα να θέσω τον προβληματισμό σε φιλοσοφικό επίπεδο τι αξία έχει να γνωρίζεις το μέλλον και τι αξία έχει να προοδεύσει κάνείς(να πλησιάσει το Θεό αν θέλετε) όχι από επιλογή αλλά από τυχαία γεγονότα ή υποχρεωτικά (με την ερχομό συγκεκριμένης χρονολογίας. Επίσης, γιατί ο "κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν"άνθρωπος να χρειάζεται βοήθεια από Ελ και λοιπούς καλικάντζαρουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 17:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22
quote:
Αυτό που αξίζουμε είναι να ξέρουμε την αλήθεια,και αυτοί οι "θεοί" μας την έκρυβαν.

Για να κρύβουν την αλήθεια φίλε μου αλεξ τόσο επιμελώς αυτό πάει να πεί οτι κάτι βρωμάει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2010, 18:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:
Έχει ψιλοξεφύγει το θέμα από το 2012. Η συζήτηση δυστυχώς στρέφεται σε Ελ και σε άλλα φανταστικα πρόσωπα. Και επειδή όπως είπε και ο άλεξ το φόρουμ εδώ είναι το εσωτερικά, θα ήθελα να θέσω τον προβληματισμό σε φιλοσοφικό επίπεδο

Αν εσύ φίλε μου IndustrialAngel θεωρείς οτι οι Ελ είναι φανταστικά πρόσωπα ενα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό των γράφωντων πιστεύει οτι δεν είναι. Και επειδή οπως είπε και ο alex εδώ είναι το esoterica και επειδή εδώ τίθεται προβληματισμός σε φιλοσοφικό επίπεδο οπως λές μπορούμε να ξεφεύγουμε απο το θέμα του τόπικ και αυτό γιατί πολλά είναι αλληλένδετα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2010, 16:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή είναι ζήτημα ψηφοφορίας το αν υπάρχουνε Ελ ή όχι; Άμα πιστεύουυνε κάτι πολλοί ισχύει; Να χτίζουμε από μόνοι μας το πλατωνικό σπήλαιο;


Εγώ ρώτησα κάτι άλλο όμως. Όσοι πιστεύετε στην ύπαρξη αυτών των οντοτήτων μπορείτε να μου πείτε τι θα κερδίσετε αν υπάρχουν.Υπάρχει ελευθερία επιλογών σε ένα κόσμο όπου υπάρχουν Ελ; Και αν οι Ελ κάνουνε κάτι για εμάς θα αξίζει να γευόμαστε του καρπούς των κόπων κάποιων άλλων; Δε θα είμαστε κάτι λιγότερο αν υπάρχουν Ελ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2010, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν υπαρχουν υποθετικα μιλωντας φανταζομαι οτι θ εχουμε τις ιδιες ελευθεριες επιλογων που εχουμε και με τις τωρινες κυβερνησεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2010, 20:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρίξτε μια ματιά στο ``μυθιστόρημα`` του Θανάση Νικολάου με τίτλο ``ΟΙ ΕΨΙΛΟΝ``
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 22:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ

ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΥΜΝΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΕΛΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΕΣ.
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΣΥΛΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΥΤΑ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑΝ
ΕΡΓΑΤΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟ ΜΕ ΠΛΑΤΗ [ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ], Ο ΟΠΟΙΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ ΕΥΡΕΘΗΣΑΝ ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΡΡΑΓΓΩΝ , ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΑΜΕΣΩΣ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΥΜΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΑΝΕΥΡΕΘΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΥΜΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ.
ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ Ο MAKFOR KAI ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ. ΕΔΩ ΠΑΙΔΙΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΥΠΤΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ , ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΑΛΕΙΨΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΟΥΝ η ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΚΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ.
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ η ΑΛΛΩΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ.
ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ , ΤΟΥ ΕΝΩΧ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΡΟΔΟΤΟΥ , ΤΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥΜΜΕΡΙΑΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ , ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : ΟΙ "ΘΕΟΙ" ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΙΓΑΝΤΕΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΕΙ Η ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΟΝ ΕΩΣΦΟΡΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΘΕΟ.

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ , ΤΗΝ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΣΚΕΛΕΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΣΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΟΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ , Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ "ΘΕΩΝ", ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΕΑΝ ΥΙΟΘΕΤΟΥΣΕ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΥΡΗΜΑΤΑ.

ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΨΗ.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΘΗ Ο INDUSTRIAL , AΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ,[ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ].

ΦΙΛΙΚΑ


MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 22:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 22:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 23:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς μελετητή:
Δεν είναι πολύ βολικό να μη σε αφορά η αρχαιολογία και ότι δε συμφωνεί με τα πιστεύω σου να είναι προϊόν συγκάλυψης; Γιατί απορρίπτεις έτσι βιαστικά αυτά που ισχύουν;

Επίσης, σημειώνω ότι τα βιβλία του Ενώχ και του Νώε ΔΕΝ είναι βιβλία της Παλαιάς διαθήκης, που τα δέχεται επίσημα η εκκλησία.

Να διευκρινήσω ότι δεν αρνούμαι την ύπαρξη μεγαλόσωμων ανθρώπων που να έφταναν ας πούμε τα 2.5-3 μέτρα.Τέτοιοι γεννιούνται και στις μέρες μας. Αλλά στις φωτό που ανέβασες φαίνονται σκελετοί κοντά 12 μέτρα ψηλοί.Και η ερώτηση που προκύπτει εύλογα είναι γιατί μια τέτοια τόσο δυνατή "φυλή" ανθρώπων να εξαφανιστεί. Μάλλον οι γίγαντες, όπως και οι δεινόσαυροι, δε χωρούσαν την κιβωτό του Νώε.

Όσον αφορά την"επιβεβαιωμένη" σεξουαλική επαφή μεταξύ γυναικών και αγγέλων σε βρίσκω αδιάβαστο. Αναμασάς μια κακή μετάφραση των αρχαίων εβραϊκών. Οι ελοχίμ της Παλαιάς Διαθήκης(σε ελεύθερη μετάφραση "οι υψηλοί") είναι μάλλον οι πλούσιοι άνθρωποι όχι οι άγγελοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 23:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
quote:
Μάλλον οι γίγαντες, όπως και οι δεινόσαυροι, δε χωρούσαν την κιβωτό του Νώε.

Σε οτι αφορά τους δεινόσαυρους δεν υπήρχαν την εποχή του Νώε
Σε οτι αφορά τους γίγαντες, για αυτούς έγινε ο κατακλυσμός.
Ο κατακλυσμός γράφει η Βίβλος την οποία επικαλείσαι,έγινε επειδή οι υιοί του Θεού νυμφεύθηκαν τις κόρες των ανθρώπων και δημιούργησαν απογόνους. Ο Θεός δεν ήθελε το θεικό σπέρμα των υιών του να περιέλθει στο ανθρώπινο γένος. Για το λόγο αυτό τους πήρε σβάρνα όλους εκτός του Νώε.
Σε οτι αφορά το βιβλίο του Ενώχ, το οποίο η εκκλησία δεν παραδέχεται, δικό της πρόβλημα.
Στο βιβλίο του Ενώχ αναφέρει οτι οταν γεννήθηκε ο Νώε, ο πατέρας του ο Λάμεξ τρελλάθηκε γιατί το παιδί αυτό δεν είχε τα χαρακτηριστικά της φυλής του. Πήγε λοιπόν στον πατέρα του τον Μαθουσάλα για να πάει στον Ενώχ ο οποίος κατοικούσε με τους αγγέλους να τον ρωτήσει αν το παιδί ήταν δικό του ή ήταν σπόρος των αγγέλων..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 23:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα δεί αυτά που είχε δημοσιοποιήσει ο μελετητής και έγραψα τα ίδια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 01:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτά ακριβώς περί κατακλυσμού περιγράφονται σε ταινία του 2000 με τον christopher walken, το prophecy 3(οι άγγελοι του σκότους στα ελληνικά). (SPOILER) Και στο τέλος ο πρωταγωνιστής(νεφελίμ) σκοτώνει τον άγγελο του θανάτου. Πολύ φάση. Δείτε τες όλες της σειράς είναι πολύ καλές ταινίες. Θα πάρετε ιδέες

Εγώ διευκρινίζω ότι αυτά που λέει Μελετητής είναι μια δικιά του(και μερικών άλλων) θρησκεία η οποία μόνο επιφανειακή σχέση έχει με τη χριστιανική. Και ας με συγχωρήσει θα το κάνω κάθε φορά που θα λέει κάτι που θα θεωρώ ότι είναι "αιρετικό". Δισχιλιετής σειρά αγίων και θεολόγων λένε ότι οι Ενοχιανές γραφές δεν είναι ιερό βιβλίο. Θεωρήστε ότι το γράφω για λόγους πληρότητας

Δηλαδή η διαφθορά που είχαν οι πλούσιοι άνθρωποι δεν ήταν λόγος για να γίνει κατακλυσμός. Όχι. Ο κατακλυσμός έγινε για να εξαφανιστεί ένα είδος ανθρώπων. Και γιατί να πνιγούν και οι υπόλοιποι αθώοι μαζί με αυτούς; Δεν πάσχει κάπου η λογική των γεγονότων; Εξάλλου αυτό είναι σχεδόν αθωωτικό. Οι «αθώοι» άνθρωποι δεν έχουν καμιά ευθύνη για τα εγκλήματα τους και δεν τιμωρούνται για αυτά. Αντίθετα έχουμε μια άλλη ράτσα «έλλογων» όντων τα οποία προσβάλλουν το Θεό με την ύπαρξη τους μόνο. Εμένα μου φαίνεται παράλογο.

Δε μου απάντησε κανένας γιατί να έχουν τη δύναμη να δημιουργήσουν ζωή άλλα όντα(και μάλιστα δαίμονες) πλην του Θεού.
Δε μου απάντησε κανένας αν έχει ψάξει άλλες μεταφράσεις του περίφημου όρου ελοχίμ που έχει παρερμηνευτεί υπερβολικά. Επιμένω allzaro ότι «οι γιοι του Θεού» είναι λάθος μετάφραση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 08:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε μελετητη , δεχεσε τις φωτος των γιγαντων ως αληθινες ? η περιπτωση του δημιουργου τους (των φωτο) που τις εκανε για να παρει μερος σε διαγωνισμο ψηφιακικης φωτογραφιας το 2002-2003 σε αφηνει αδιαφορο ? ή το αποριπτεις ?

οπως λεει καιο φιλος ποιο πανω , σιγουρα δεν μπορουμε να αποριψουμε οτι ισως να υπηρχαν αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ υπάρχουν ? εδω εχουμε βρει σκελετους κατι εκατομυριων χρονων και θα κολουσαμε σε σκελετους μερικων χιλιαδων ? γιατι ?

το θεμα δεν ειναι να φερνουμε στοιχεια ,το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει και καποια αξιοπιστια στα στοιχεια αυτα η οποια θα πρεπει να αποδεικνυεται οτα τα στοιχεια ειναι αντιθετα με την κοινη λογικη ή ερχονται σε συγκρουση με αλλα στοιχεια που υπαρχουν !!!

πολλα μπορει να συμβαινουν αλλα πρεπει να προσεχετε τα στοιχεια που φερνετε και κυριωτερα τα στοιχεια που σας παρουσιαζουν , και οχι ο λιακοπουλος και καθε πουλος δεν ειναι οτι ποιο αξιοπιστο υπαρχει ΤΟ ΑΝΤΙΕΘΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ... εαν η ενημερωση σου ειναι απο τους πουλους και τα βιλβια τους (που ειναι ολα μια απατη και αυτοι περνουν τα λεφτα και εσεις τον αερα) ... τοτε εγω δεν εχω να πω τιποτα !!! εχετε απολυτο δικιο σε οτι λετε !!!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 05/01/2010 09:50:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 19:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ INDUSTRIAL

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.
ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ.
ΕΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΩ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ,
ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΥΠ΄ΟΨΙΝ.

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ; ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ
ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΙ Η ΒΙΒΛΟΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΛΟΧΕΙΜ [ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΘΕΟΙ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΨΗΛΟΙ ]
ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ
ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΧΒΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ
ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΟΛΥΜΠΙΟΙ;

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy