ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 15:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ALEX.

ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΟΤΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 15:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Άλεξ είμαστε μηδενιστές, αρχαιολογία με φωτογραφίες δε γίνεται.Είπαμε η επιστήμη ΞΕΡΕΙ πότε κάνει λάθος. Αν μια αποδεικτική διαδικασία έχει κενά και αμφισβητείται εύκολα δε μας κάνει. Περιμένουμε στοιχεία συγκεκριμένα μελετητή. Ποιος έκανε την ανασκαφή και που είναι τα ευρήματα σήμερα;

Στο μεταξύ σας παραπέμπω στην ταινία the prophecy 2 και 3, όπου σχετίζεται με ένα νεφελίμ η ιστορία. Ούτε καν πρωτότυπη δεν είναι η ιστορία με τα νεφελίμ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 18:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου άνθρωποι, έχασα την ...λογική,μήπως την βρήκε κανείς;
Ποια Νεφελίμ,που πετάνε και πεθαίνουν σαν απλοί άνθρωποι;Και γιατι τους κρύβουν και ποιοί; Εδώ πετάνε την σκούφια τους όλοι, για φεγγαρι, Άρη, Αφροδίτη και διάφορα επιστημονικής φαντασίας παραμυθάκια,εσείς στα Νεφελείμ, κολλήσατε;
Ψάχνουμε το παρελθόν, αλλά, μάλλον δεν ζούμε το παρόν...Έτσι, το όποιο 2012,θα μας αιφνιαδιάσει..Γιατί είμαστε αλλού...Ότι και να ρθεί,μας αιφνιαδιάζει μια χαρά...Και με λίγη τεχνολογία,ας συνοδευτεί, με ανάλογο κινηματογράφο, πάμε για νάνι κανονικά...
Βρε μανια να μας κοιμήσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 19:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος έκανε την ανασκαφή και που είναι τα ευρήματα σήμερα;

IndustrialAngel, τα στοιχεία τα κρύβουν,είπαμε δεν θέλουν να τα ξέρουμε όλα,θα ήταν καταστροφικό για αυτούς γιατί η γνώση είναι δύναμη,αυτοί δέν θέλουν να μοιραστούν την δύναμη.Δυστηχώς οι άνθρωποι με την άγνοιά τους ευνοούν τα σχέδια τους.

Οι κοιμισμένοι είναι σύμμαχοι του κακού,όπως λέει και ο Ηράκλειτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε Μελετητη κοιτα που επεσες τωρα (οχι εσυ οι δημιουργοι αυτων των πληροφοριων)

το 2000-2005 βρισκομαι στην αμερικη και ενα απο τα χομπυ μου ειναι τα γραφικα και ψηφιακη φωτογραφια !!! τις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ που εβαλες τις εχω δει σε ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ στην αμερικη σε καποιο διαγωνισμο που ειχε γινει τοτε .... το ονομα του καλιτεχνη IRONKITE , αυτες τις φωτο της πηραν ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 χρονια και τις χρησιμοποισαν ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ !!!!!!!! τωρα το σιτε της εκθεση δεν το βρηκα (ισως να μην ειχε ή να εχει αλλαξει η εταιρεια λογω των μεγαλων αλλαγων που εχουν προκυψει στην αμερικη τα τελευταια χρονια , ομως βρηκα ενα ελληνικο site με το ιδιο θεμα , καθως και η αναφορα του καλυτεχνη στο google μας δινει τις ιδιες εικονες !!!!)

ριξε λοιπον μια ματια εδω
http://www.psaxtiria.com/2009/04/mythbusters.html

επισης δωσε στο google ironkite photo και δες τι θα βγαλει

οπως αντιλαμβανομαστε η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ απο τους ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΗΤΕΣ δεν εχει ΟΡΙΑ !!! ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ , δεν ειναι ολα οπως δειχνουν!!!

(ενα δεν τυχαινε να δω την εκθεση το 2002 , πραγματικα θα με προβληματιζε και θα το εψαχνα μεσω φιλων αρχαιολογων αλλα δεν υπαρχει λογος)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και για να δεις πως σας δουλευουν φιλε αλεξ

ολο τυχαιος η φωτογραφια που ΔΗΘΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ εμφανιζεται εδω να ειναι καπου αλλου ...

http://lovebigfoot.com/?p=217


ΡΕ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΟΥ ΛΕΩ !!!!

μελετητη μου ,δε σε περιμενα τοσο ευκολοπιστο , στο ναυπλιο ειπαμε ? αα καλα καποιοι αλλοι λενε στην ινδια και στο μπαγκλαντες , ΓΙΑ ΠΕΣ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΕΓΩ !!!! μαλιστα εχουν ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ !!!!

αλεξ , κακο δεν υπαρχει αρα δεν τιθεται θεμα συμμαχων , οι παραπλανιμενοι ομως ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ και τον ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ !!!!
[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 29/12/2009 21:30:30

Edited by - makfor on 29/12/2009 21:34:16

Edited by - makfor on 29/12/2009 21:34:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 23:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
internet hoax οι νεφελίμ τελικά. Μπράβο στο makfor από εμένα. Πάντως ακόμα και μην το είχε πάλι δεν έπρεπε να το πιστέψουμε.Αρχαιολογία γίνεται με ευρήματα, ονόματα αρχαιολόγων(ή ανθρωπολόγων) που αναλαμβάνουν την ευθύνη(και τη δόξα) της ανακάλυψης. Επιστημονική μέθοδος δεν είναι μου είπαν, μου έδειξαν, άκουσα και αφού το λένε αυτοί είναι αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 00:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς makfor όπως πολύ σωστά αναφέρεις στο βωμό του κέρδους και τις φήμης σερβίρονται πολλά παραμύθια από κάποιους επιτήδειους.

Τι να πρωτοθυμηθούμε από δήθεν αληθινές φωτογραφίες..

Κένταυροι
Γοργόνες
Τελχίνες
Σάτυροι
Γίγαντες
ο άνθρωπος του Piltdown
Νεραΐδες
…..
….

Και ότι άλλο περνάει από το μυαλό μας από μυθολογικά όντα και μη..



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 00:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, ας πούμε οτι οι φωτογραφίες είναι αληθινές, βρήκαν και την ταμπέλα που γράφει Νεφιλίμ εκ Νιμπιρού, γιός του Κρόνου και δεν ξέρω τί άλλο; Γιατί να είναι Νεφιλίμ οι σκελετοί; Οι Νεφιλίμ δεν είναι αυτοί με τα κεφάλια γερακιού, τσακαλιού κλπ;
Με άνθρωπο μοιάζει. Δεν έχει κάποιο ΕΞΩγήινο χαρακτηριστικό γνώρισμα. Δεν ξέρω, ίσως πρίν εκατομμύρια χρόνια οι συνθήκες της Γής να ηταν τέτοιες που οι άνθρωποι να έφταναν τα 5-6 μέτρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 00:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και για να πούμε την αλήθεια, τα πόδια του είναι πάρα πολύ κοντά σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 00:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μπορουν να το καταλαβουν , τους εχουν ψησει το μυαλο με ολα αυτα και αδυνατουν να δουν καθαρα , το εχω δει σε πολλους , το εχω ακουσει για ακομη περισσοτερους ... απο μια αποψη ειναι και φυσικη τους αναγκη να πιστεψουν σε κατι αλλο , και εκει δημιουργητε προσφορο εδαφος για τον καθε κερδοσκοπο ...

ο μελετητης , προφανως μελετησε αρκετα το θεμα με το ναυπλιο και τον χαρτη και της φωτο , ισως αναγνωρισε και ελληνες στις φωτογραφιες ... ετυχε ομως να ξερω τις συγκεκριμενες φωτογραφιες!!!!

ειναι κατι σα τα ναρκωτικα, οταν μπεις μεσα δεν ξερεις οτι εισαι μεσα , και θελει πολυ δουλεια και προσπαθεια για να βγεις και να ΔΕΙΣ ξανα με τα ματια της λογικης και της γνωσης !!!

ολα οσα λενε τα ελληνικα βιβλια ειναι απο αμερικανικα και αγγλικα μιας 10ετιας ή 5ετιας πριν , τα βρισκουν και αλλα τα μεταφραζουν οπως ειναι (ακομη και με συντακτικα λαθη) και αλλα τα προσαρμοζουν στην ελληνικη πραγματικοτητα ...

δεν λεω να τα αποριψουμε ολα , αλλα ως βασικο οδηγο πρεπει να εχουμε την επιστημη , γιατι οσο οργανομενο και εαν ειναι το "κολπο" , οσο και εαν θελουν να "κρυψουν" κατι , με τοσο κοσμο που ασχολειτε ειναι αδυνατο να τα καταφερουν (το παιχνιδι αλλωστε ειναι αλλου , στο χρημα , στα φαρμακα , στα οπλα , στα ναρκωτικα , και χστηκαν αυτοι για θεου δαιμονες , νεφελιμ και οτι αλλο !!!!)

οπως λεει και το IndustrialAngel δεν ειναι τοσο απλο το πραγμα , πεντε κουβεντες και 10 φωτογραφιες (κλεμενες στην προκυμενη) και δηθεν βρηκαν τους γιγαντες νεφελιμ και ππραλιμ ...

ξυπνηστε λεμε ... το κουτοχορτο κανει κακο

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 10:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακφορ, με την ίδια λογική που λές οτι πείραξαν τις φωτογραφίες και απο κάτι άλλο που ήταν έβαλαν τους γίγαντες,θα μπορούσαν να κάνουν το αντίστροφο,δηλαδή οι φωτογραφίες να ήταν γνήσιες και να τις πείραξαν και να δημιούργησαν ψεύτικες.Δέν πάει εκεί το μυαλό σου,γιατί δέν μπορεί,πάει μόνο στην εύκολη λύση,αυτό ναί είναι κουτόχορτο.

Και για ακόμα μία φορά θα σου πώ οτι υπάρχουν οι κερδοσκόποι που προσαπθούν να πουλήσουν με αυτήν την ιστορία αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι πρέπει να τα μηδενίζουμε όλα,δέν μπορείς να ξέρεις την πραγματικότητα.Ετσι κρύβεται η γνώση,κάνουν τους ανθρώπους να πιστεύουν το αληθινό οτι είναι κάτι ψεύτικο,(όπως και με τα ufo,αυτή η ιστορία εχει πολύ γέλιο,"πρόκειται για την Αφροδίτη" xaxaxaxa),και μετά μπορούν επιτηδευμένα να δημιουργήσουν ψεύτικα γογονότα με στόχο να αποκαλυφθεί στο τέλος η μούφα και να πιστέψουν οι αδαείς σαν εσένα οτι όλη η ιστορία είναι ψέμα,ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για δικό τους ψέμα άσχετο με την αλήθεια,απλώς το πλασάρουν για να δείξουν και να διακωμοδήσουν το θέμα,το αληθινό γεγονός να το κάνουν ψεύτικο μέσα απο μια ψεύτικη ιστορία..Δέν πάει εκεί το μυαλό σου,βλέπεις μόνο την μία όψη.

Δικαίωμα σου να κοιμάσαι αλλά μήν τραβάς και άλλους στον ύπνο σου,είναι αμαρτία.

Edited by - alex22 on 30/12/2009 10:42:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 10:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα σου Makfor είναι το οτι μπορεί να σου πεί κάποιος π.χ. οτι ο Αινστάιν είναι απο την Ανδρομέδα, και σύ μετά να τα ισοπεδώσεις όλα και να πιστεύεις οτι όλα μα όλα τα μεταφυσικά είναι το ίδιο στην ουσία με την δήλωση "ο Αινστάιν είναι απο την Ανδρομέδα".Χρειάζεται διάκριση αλλά δέν μπαίνεις στον κόπο,είτε γιατί δέν μπορείς είτε γιατί δέν θέλεις ή και τα δύο.

Edited by - alex22 on 30/12/2009 10:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 11:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη εσυ αλεξ πιστευεις τους γιγαντες απο το ναυπλιο ? σωστα ?

το οτι ο δημιουργος των φωτογραφιων τις χρησιμοποιησε για να παρει μερος σε διαγωνισμο το 2002 ΔΕΝ σου λεει τιποτα ?

το οτι οι ιδιες φωτογραφιες εμφανιζονται και στην ινδια και σε εφημεριδες εκει , για τους εκει γιγαντες ? παλι δε σου λεει τιποτα?

(τωρα για την εκθεση των φωτογραφιων το 2002 που ειδα εγω , να μη ρωτησω εαν σου λεει τιποτα, ειμαι σιγουρος οτι δεν σου λεει!!!)

εγω δεν εχω να πω τιποτα φιλε μου , πιστευε οτι θες και οτι γουσταρεις ειναι δικαιωμα σου, οπως δικαιωμα μου ειναι να λεω την αποψη μου (οποια και εαν ειναι αυτη , ειτε σου αρεσει ειτε οχι!!!)

για οτι αλλο , ξαναδιαβασε τα μυνηματα μου σου περιγραφω εκει τα παντα , αρκει να μπορεις να τα δεις (αυτο το τελευταιο σκεψου το λιγο!!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 11:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δέν πιστεύω στους γίγαντες του ναύπλιου,γιατί δέν τους έχω δεί με τα μάτια μου,οταν ανοίξει το τρίτο μου ματι τότε ναί,χαχαχαχα.
Απο την άλλη όμως ούτε και το διαψεύω.Θα ήταν ανόητο να το διαψεύσω όπως θα ήταν ανόητο και να το πιστέψω σάν άβουλο όν.Προσπαθώ να είμαι στην μέση.Είναι δύσκολο να ισσοροπείς αλλά αυτό είναι το μυστικό.Η λογική μου είναι στην μέση γιατί δέν ξέρει, όμως η διαίσθησή μου λέει οτι ναί υπήρχαν οι γίγαντες.Δέν ξέρω γιατί το αισθάνομαι αυτό.

Εσύ όμως ότι και να σου πούν το αρνήσαι καταφατικά και ομολογώ οτι βρίσκω την έλλειψη πίστης σου τουλάχιστον ενοχλητική.

Και κάτι άλλο,άν ακολουθείς συνέχεια την λογική σου τότε θα βρίσκεσαι σε έναν λανβύρινθο δίχως τελειωμό,το έχω αρατηρήσει αυτό σε εσένα,λές "άν ισχύει αυτό αλλά δέν ισχύει το άλλο και είναι το άλλο το οποίο όμως μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι" και ο λαμβύρινθος δέν έχει τελειωμό.

Προσπαθείς να ντριπλάρεις τον αντίπαλο,καταφέρνεις τον πρώτο αλλά σου έρχεται ο άλλος και εσύ έχεις ήδη χάσει την ισσοροποία σου και αν δεν την χάσεις την μπάλα απο αυτόν τότε θα έρθει ο άλλος να σου την κλέψει,δέν μπορείς να τριπλάρεις όλη την άμυνα μόνος σου(εκτός και αν είσαι ο Ρονάλντο της Βραζιλίας) πρέπει να φανείς ώριμος και να δώσεις πάσα στον κοντινό σου συμπαίκτη.Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορείς να τριπλάρεις,όταν π.χ. έχεις μόνο έναν παίκτη για αντίπαλο και τον τερματοφύλακα,διαφορετικά είναι αυτοκτονία.

Edited by - alex22 on 30/12/2009 11:29:39

Edited by - alex22 on 30/12/2009 11:37:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 11:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ

ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΟΥ ΕΣΤΑΛΗΣΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙΣ ΕΛΑΒΕ
ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ.
Ο ΤΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΜΥΚΗΝΕΣ!
ΤΙ ΕΚΑΝΑ;
ΤΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΕ Ε- ΜΑΙΛ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΟΥΝ.
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΑΝΑΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΛΗ Η "ΟΡΘΟΔΟΞΗ" ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ,
ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ
ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΙΔΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΥΜΝΑ.

MAKFOR ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΣΤΟ YOUTUBE , OTI ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ, ΚΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ
ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ. ΤΟΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ.

ΕΛΠΙΖΩ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΟΜΠΗ, ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΦΙΛΙΚΑ

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 11:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκει βρισκεται ολη η γοητεια της αμφισβητησης φιλε αλεξ

καποιος αμφισβητησε πριν απο χρονια εαν πρεπει να μεινουν στο δασος και να πεθανουν απο την πεινα και ετσι ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ξερεις τι θα του λεγαν σημερα? κατσε στα αβγα σου θα σε φανε τα λιονταρια , ακριβως τα σημερινα λιονταρια ειναι αυτοι οι ανθρωποι που γραφουν αυτα τα βιβλια , ισως ο ρολος τους ειναι ο αντιθετος απο αυτον που πιστευεις , κρατα το σε μια ακρη του μυαλου σου, δεν ζηταω με τιποτα να πιστεψεις οσα λεω ή να τα δεχετεις ,,,, ψαχτο λιγο το θεμα ... ακουμε ... ολα οσα λενε και εχουν δηθεν στοιχεια αποριπτονται παρα πολυ ευκολα!!!)

το ιδιο και με τα σπιτια , με το τροχο , με την φωτια ... η αμφισβητηση ειναι αυτη που παει μπροστα τον κοσμο μας ,γιατι να ειναι ετσι και οχι αλλιως ...

απλα φιλε μου , δεν "πιστευω" δεν μου αρκει , δεν με γεμιζει η "πιστη" ισως εχω "ελατωμα" στον εγκεφαλο μου (κατα τους επιστημονες !!! το ελατωμα σχετικα οκ? γιατι οτι και να ειναι ο εγκεφαλος δεν ειναι ελλατωμα ειναι ετσι φτιαγμενος !!!) και κρινοντας ολα αυτα τα χρονια (εαν μετρησω απο τα 13 μου , ειναι σχεδον 30 χρονια!!!!) ΟΛΑ οσα εχω ακουσει , διαβασει , ολα οσα μου εχουν πει και διηγηθει διαφοροι , εχω καταληξει οτι ο χειροτερος συμβουλος ειναι ο ανθρωπος που θα σου πει " ετσι ειναι ,αυτο ειναι , ολοιλενε ψεματα , εγω λεω αληθεια κτλπ " , για να δεχθω κατι πρεπει να ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο , εως τοτε το κραταω στο μυαλο μου αλλο τιποτα παραπερα!!!!

ειναι τυχαιο το γεγονος οτι ολα αυτα βασιζονται ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ? νομιζεις οτι ειναι τυχαιο που παρουσιαζονται ολα ως σηνομωσια , ως οι κακοι που θα μας φανε , ενω ο συγραφεας ειναι ο κακος που ειδε οτ καλο κτλπ ???? ειναι τυχαιο λες ? στο ξαναλεω , η ιστορια του ανθρωπου ειναι γεματη τετοιους ανθρωπους που ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΚΑΝΑΝ , καποτε ηταν συνδεδεμενοι με την εκκλησια , σημερα με τα ΜΜΕ ειναι ποιο ανεξαρτητοι (και παλι οχι ολοι)

δυστυχως ομως φιλε , φοβαμαι οτι τα νεα που ερχονται ειναι με το μερος μου (χωρις αυτο να εχει καμια σημασια!!!) και το μελον θα δειξει ... μεινε συντονισμενος

να εισαι παντα καλα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 12:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν νομίζεις οτι προσπαθώ να σε χειραγωγήσω και να σου υποδείξω τί να πιστέψεις, τότε κάνεις λάθος.Απλώς σου λέω κράτα ανοιχτό το μυαλό σου,γιατί γέρνεις επικίνδυνα απο την μία πλευρά,απο την πλευρά της ύλης.Αυτό ποτέ δέν οδήγησε σε κάτι καλό.Απλώς σε συμβουλεύω, σε καμία περίπτωση δέν προσπαθώ να σου πώ τί να κάνεις.Μείνε μακριά απο τους ανθρώπους που κατέχουν την "αλήθεια" και θέλουν να σε φωτίσουν.

Δέν στηρίζονται όλα τα πνευματικά της σημαιρινής εποχής στον φόβο,αυτά που στηρίζονται στον φόβο είναι ψεύτικα γιατί προσπαθούν με τον φόβο να σε υποτάξουν,να σε κάνουν δούλο τους.Αυτό είναι το λάθος σου,οτι τους βλέπεις όλους το ίδιο.


quote:
καποιος αμφισβητησε πριν απο χρονια εαν πρεπει να μεινουν στο δασος και να πεθανουν απο την πεινα και ετσι ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (ξερεις τι θα του λεγαν σημερα? κατσε στα αβγα σου θα σε φανε τα λιονταρια , ακριβως τα σημερινα λιονταρια ειναι αυτοι οι ανθρωποι που γραφουν αυτα τα βιβλια , ισως ο ρολος τους ειναι ο αντιθετος απο αυτον που πιστευεις , κρατα το σε μια ακρη του μυαλου σου, δεν ζηταω με τιποτα να πιστεψεις οσα λεω ή να τα δεχετεις ,,,, ψαχτο λιγο το θεμα ... ακουμε ... ολα οσα λενε και εχουν δηθεν στοιχεια αποριπτονται παρα πολυ ευκολα!!!)

Ξέρω οτι οι περισσότεροι "φωστήρες" είναι ψεύτες αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι δέν υπάρχουν πράγματι κάποιοι που έχουν να πούν σημαντικά πράγματα.Πάλι κάνεις το ίδιο,τους βάζεις όλους σε ένα καζάνι,καλούς και κακούς,λεφτάδες και μή όλους στο ίδιο καζάνι που λέγεται πνευματικότητα.

Συμφωνα με την παρομοίωσή σου, εσύ θεωρείς οτι είσαι απο τους ανθρώπους που θα αμφισβητήσουν το αν πρέπει να κάτσουν στο δάσος?Γιατί εγώ αυτό που βλέπω είναι το αντίθετο,είσαι απο αυτούς που λές καθίστε εδώ.

Για να ξεχωρίσεις το αληθινό πνευματικό απο το ψεύτικο,όπου φόβος βάλε αγάπη.Πρόσεχε γιατί υπάρχουν αυτοί οι πνευματιστές που μιλάνε για αγάπη αλλά στην ουσία εντείνουν τον φόβο,"οι κακοί που ντυθήκανε καλοί".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 12:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλεξ ,οχι δεν ειδα ουτε ειπα , ουτε σκεφτηκα οτι προσπαθεις να κανεις κατι τετοιο (θα ηταν και δυσκολο αλλωστε χαχα)

δες τι γινεται , εγω μπορω να σου αποδειξω ακριβως αυτα για τα οποια ισχυριζεσαι , μπορω να σου φερω αποδειξεις για πνευματα , θεους , καρμα , γιγαντες , νανους και οτι θες , εσυ μπορεις να υποστηριξεις το αντιθετο?

τι θελω να πω , οτι καλο ειναι να γνωριζεις και τις δυο πλευρες πριν διαλεξεις κατι , και εαν προσεξες , δεν σου ειπα ουτε οτι γερνεις ουτε τιποτα αλλο , ειναι δικαιωμα σου να εισαι οπως θες εσυ και δικο μου για μενα ... και πιστεψε με ,εστω και εαν δεν φανηκε, δεν εχω καμια διαθεση να δωσω συμβουλες , να προβληματισω και να καταθεσω την αποψη μου θελω (αν και ολοι μας καμια φορα ξεφευγουμε)

μαρεσει να βλεπω τα παντα απο οσες περισσοτερες πλευρες μπορω και μετα να επιλεγω την ποιο ορθη συμφωνα με οσα ξερω και γνωριζω , κρατοντας ολες τις αλλες οπτικες μεσα μου , αυτος ειναι τροπος που λειτουργω φιλε και μαρεσει και δεν εχει να κανει σε τιποτα με σωστο και λαθος (δεν υπαρχουν αυτες οι εννοιες)

ομως σημερα , σε ενα κοσμο που χωρις την επιστημη δεν θα υπηρχε ειναι αδικο να την απαξιωονουμε και να δινουμε περισσοτερη βαρυτητα σε ενα σωρο ασχετα κειμενα με μηδενικη επιστημονικη βαση και με ΜΠΟΛΙΚΗ ΠΙΣΤΗ

(ολα τα παραδειγματα φιλε μου εχουν δυο οψεις , μπορει να ειμουν για τους πανω στο δεντρο μπορει και οχι , με το παραδειγμα δεν ηθελα να καταταξω κανενα απλα ηθελα να πω οτι το να αμφισβητεις δεν ειναι κακο ,ασχετα με το τι ειναι αυτο , αλλωστε και εσυ απο την πλευρασου κατι αμφησβητεις, η διαφορα μας ειναι -ισως- οτι αυτο που αμφισβητω εγω ζηταω αποδειξεις απο την επιστημονικη κοινοτητα , ενω αντιθετα εσενα -παλι ισως- σου αρκει το οτι θα στου πουν φωτεισμενοι ανθρωποι!!! δεν ξερω εαν το προσδιορισα σωστα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 20:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε διαφορα αρχαια γραπτα αναφερεται περιοδος προ και μετα σεληνης και επισης περιοδος που η γη ειχε 2 δορυφορους.
αν αυτο με τους 2 δορυφορους ειναι αληθεια τοτε δεν αποκλειεται αυτα τα εύρηματα να ειναι απομειναρια εκεινης της εποχης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 20:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρημα ? ποιο ευρημα? οι σκελετοι ? οι φωτογραφιες ειναι απο διαγωνισμο ψφιακης φωτογραφιας !!!!! φτιαγμενες σε προγραμματα οπως το photoshop!!!!!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 01:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατα την δικη σου τακτικη θελω να μου φερεις αποδειξεις εδω μπροστα μου να τις δω...


πιστευεις οτι ολοι οι αρχαιοι που μιλουσανε για γιαντες,τιτανες,12 θεους,κενταυρους κλπ τα εβγαζαν απο το μυαλο τους??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 10:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πιστευεις οτι ολοι οι αρχαιοι που μιλουσανε για γιαντες,τιτανες,12 θεους,κενταυρους κλπ τα εβγαζαν απο το μυαλο τους??

Φυσικά, όλοι τους ήταν τρελοί. Ο Πλάτωνας για παράδειγμα,άν ζούσε σήμαιρα θα τον είχαμε κλεισει σε κανά ψυχιατρείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 12:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην δεν ειναι σωστο να λεμε πραγματα που δεν εχουν λεχθει ή ποιο απλα να κανουμε λογικα αλματα γιατι ετσι μας βολευει και εξηγουμε

το εαν υπηρχαν ή οχι γιγαντες δεν μπορω να το ξερω , τα σχολια μου αφορουν τις φωτο που εφερε ο μελετητης που ετυχε (τι να κανω δηλαδη εγω φταιω γιαυτο?) να τις γνωριζω απο ΧΡΟΝΙΑ !!!! ετυχε !!!! επισης μια απλη αναζητηση στο ιντερνετ δειχνει ξεκαθαρα το κενο που υπαρχει , αυτες τι φωτο τις χρησιμοποιουν οι ανα το κοσμο σεναριογραφοι για να δηλωνουν οτι βρεθηκε στην χωρα τους !!! για αυτο παλι εγω φταιω? αρα ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΡΚΙΜΕΝΟ θεμα , δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντιδρατε ΕΤΣΙ !!! αρκει να μου αποδειξετε οτι οι φωτος ειναι αληθινες (Εγω απο την πλευρα μου βρηκα ποιος τις εκανες , σας δηλωσα τον διαγωνισμο στον οποιο πηραν μερος , και -αυτο εαν θετε το πιστευετε- σας δηλωνω οτι τις εχω δει σε εκθεση στην νεα υορκη!!!!)

οσο αφορα την γενικοτητα εαν υπαρχουν ή οχι γιγαντες , εδω πραγματα δεν μπορω να πω ναι ή οχι κτλπ ... αυτο που μπορω να πω ομως ειναι οτι εχουν βρεθει σκελετοι με ηλικια μερικα εκατομυρια χρονια , και απολιθωματα που ισως αγγιζουν ΔΙΣ χρονια ... σε ολα αυτα τα ευρηματα δεν βρεθηκαν ουτε γιγαντες ουτε τιποτα ... φυσικα μενει να βρεθουν στο μελλον ισως , ισως παλι δεν βρεθουν ποτε ... αυτο τι σημαινει δηλαδη ? οτι εγω πρεπει να πιστευω στον πηγασο ??? ρωταω για να ξερω ... δεν με χαλαει η υποθεση οτι ισως να υπηρχαν και αναμενουμε την αποδειξη , με χαλει η ΠΙΣΤΗ , ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ !!!

τελος φιλε αλεξ , το τι ηταν ο πλατωνας , το τι ειπε , το τι εννουσε και πολλα αλλα , εχουν να κανουν με την εποχη που εζησε και τις γνωσεις που ειχε , και τυχαινει εκεινη την εποχη να πιστευουν σε χιλια δυο πραγματα που σημερα δεν πιστευουν ουτε μικρα παιδια , αυτο δεν μειωνει την αξια του πλατωνα ουτε των τοτε ανθρωπων , που για την εποχη τους ελεμψαν και μας οδηγησαν εδω που ειμαστε σημερα , ΑΛΛΑ επειδη ειπαν κατι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ή ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΑΞΙΩΜΑ !!! μενει να αποδειχθει ... για την ωρα , τιποτα τετοιο δεν εχει αποδειχθει και οσες αποπειρες εγιναν τελικα ηταν ΑΠΑΤΗ (οπως οι παραπανω γιγαντες!!! φανταζομαι αυτο το αποδεχεσε?)

ξερετε μπορουμε να λεμε οτι υπαρχει οτι μας κατεβασει η κουτρα αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο , πρεπει να το εξηγουμε και να το αποδεικνυουμε !!! εαν δεν δεχεστε την προηγουμενη προταση δεν υπαρχει σημειο επαφης και συζητησης !!!! και επειδη ρωταει ο φιλος να αποδειξω κατι που δεν υπαρχει , θα του πω οτι υπαρχουν ανθρωποι με 5 κεφαλια και 18 χερια , και εαν ΔΕΝ με πιστευει μενει να αποδειξει οτι ΔΕΝ υπαρχουν!!!

ο κοσμος μας εφτασε εδω που εφτασε ακολουθοντας συγκεκριμενα βηματα σε καθε τι που ανακαλυπτε και σε καθε τι που απερηπτε , το βασικοτερο ολων για να παμε μπροστα ηταν το τροπος που δεχομαστε κατι και πως το αποδεικνυουμε !!!

δεν μηδενιζω και δεν αποριπτω ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΑΡΚΤΟ , αντιθετα μου ζητατε να αποδεχνω ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΤΚΟ , ακουω λοιπον τα επιχειρηματα για τα οποια πρεπει να το αποδεχθω... οποιος καλος φιλος θελει να με πεισει , καλοπραιερετα παντα , καλοδεχουμενη η αποψη του


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά ο άνθρωπος πόσταρε και links, έλεος δηλαδή.Κοιτάξτε τα.

Δεν ήταν τρελοί οι αρχαίοι Έλληνες. Παραμύθια λέγανε για να διδάξουν πράγματα. Η' ιστορίες ανρθώπινων διαστάσεων με τα χρόνια απέκτησαν μυθικές διαστάσεις. Ας πούμε η Λερναία Ύδρα μάλλον ήταν τα νερά της λίμνης Λέρνης που πλημμύριζαν το χειμώνα και όποτε κλείνανε τον ένα χείμαρο τα νερά έβρισκαν άλλο δρόμο(εξού και τα κεφάλια που φύτρωναν όποτε έκοβε το ένα φύτρωναν άλλα 2). Και κάποιος έξυπνος εκείνης της εποχής έλυσε το πρόβλημα με ειδικά έργα. Και με τα χρόνια αυτός θεωρήθηκε ότι ήταν ο Ηρακλής. Ειδικά ο Ηρακλής πρέπει να είναι το άθροισμα των επιτευγμάτων πολλών ανθρώπων, δηλαδή δεν ήταν ένας.

Ήδη οι Έλληνες φιλόσοφοι είχαν απορρίψει ως παραμύθια τα περί ολύμπιων θεών. Για αυτό ψάχνανε λογικές εξηγήσεις στα φαινόμενα (αίτιο και αιτιατό).Το βέλος πετούσε επειδή υπήρχε μια αιτία που έψαχναν(το κενό που δημιουργούσε η αιχμή, όπως έλεγε ο Αριστοτέλης εσφαλμένα, αλλά μια καλή πρώτη προσπαθεια) όχι επειδή το έσπρωχνε ο Θεός του πολέμου. Επίσης είχαμε και τον "προ Χριστού χριστιανό" Σωκράτη.

Για να καταλάβω τη λογική σας, ότι λέγανε οι παλιοί είναι σωστό; Και υπήρχε; Και τα 3 γουρουνάκια ας πούμε; Και ο Αη βασίλης; Δηλαδή γιατί αποκλείεται να τα φαντάστηκαν ντε και καλά υπήρχανε όλα τα μυθολογικά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πλάτωνας μιλούσε ξεκάθαρα,για θεούς και πνευματικά γεγονότα. Όταν περιέγραφε την άνοδο της ψυχής,μετά τον θάνατο,δέν μιλούσε μεταφορικά γιατί δέν γίνεται να μιλάς μεταφορικά για αυτό.Όταν επίσης μιλούσε για την κούφια γή και την ατλαντίδα, προφανώς μιλούσε κυριολεκτικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 13:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως για την ατλαντίδα ήθελε να κάνει μια παραβολή για τη διεφθαρμένη Αθήνα της εποχής του;Λέω τώρα.

Η υπόθεση της ψυχής, της μετά θάνατον ζωής και των μεταφυσικών ανησυχιών εν γένει είναι άλλο ζήτημα. Αν σε ικανοποιεί να πιστεύεις ότι με το θάνατο σου θα πας στο βασίλειο του Πλούτωνα δικό σου πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν αναιρεί την αλήθεια που υπάρχει μπροστά μας.

Όσον αφορά την κουφιά γη δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί θα σε προσβάλλω και σε σέβομαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια μέρα το σκοτάδι θα πέσει,υπομονή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, θα περιμένουμε το Φως. Μέχρι τότε θα είμαστε οι ζητιάνοι και οι ουραγοί της Ευρώπης γιατί θα περιμένουμε να μας σώσουν οι ΕΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 14:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν περιέγραφε την άνοδο της ψυχής,μετά τον θάνατο,δέν μιλούσε μεταφορικά γιατί δέν γίνεται να μιλάς μεταφορικά για αυτό.

για κανε μια εξηγηση ΓΙΑΤΙ δεν μπορουσε να μιλαει ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ?

ξερει αραγε κανει με βεβαιοτητα ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ο συνομολιτης του οταν λεει κατι ? και με ποσο σιγουροι μπορουμε να ειμαστε ΣΤΟ ΤΙ ΗΘΕΛΕ να πει καποιος που εζησε ΠΡΙΝ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ???

ο σωκρατης ηταν αληθινο προσωπο ? και ποσο ΣΙΓΟΥΡΟΣ ειναι για ΑΥΤΟ ? (μιας και αναφερθηκε το ονομα του , οποιος ξερει να μας πει !!!!)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy