ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 13:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια βόλτα στην Ισπανία θα σε πείσει

ποια Ισπανία ? εδώ ούτε μέχρι τα καμένα βούρλα δεν μπορέσαμε να πάμε φέτος !!! Κρίση allzzaro κρίση !!! μη με βάζεις σε έξοδα !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 16:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να βρέθηκαν ανάκτορα και ερείπια αλλά τα πρόσωπα Ιναχος, Ατρέας, Φορωνέας, Νιόβη, Περσέας θεωρούνται μυθικά.
Αντιθέτως σε αλλα μέρη του κόσμου οπως πχ στην Αίγυπτο ολοι οι Φαραώ θεωρούνται ιστορικοί.
Αν εξετάσεις ομως πρίν απο τη χρονολογία αυτή υπάρχει ιστορία υπο τη μορφή του μύθου. Διόνυσος, Ηρακλής, Ασκληπιός. Σκέφτηκες ποτέ αν τα πρόσωπα αυτά μπορεί να είναι υπαρκτά? Αν οχι μια βόλτα στην Ισπανία θα σε πείσει.

Γείτονα κάνεις λάθος. Κανένας δεν αρνείται την ιστορικότητα αυτών των ονομάτων... Πότε άκουσες κάποιων να λέει ότι "ουδέποτε υπήρξε βασιλιάς των Μηκυναίων με το όνομα Αγαμέμνων;"Ποιος σοβαρός αιρχαιολόγος το είπε αυτό; Υπαρκτά ήταν όμως το θέμα είναι ότι δεν είχαν τις μυθικές διαστάσεις που θα ήθελες να έχουν. Σίγουρα υπήρξαν σπουδαίοι άντρες με αυτά τα ονόματα (και πολύ πιθανόν να ήταν 2 ή και περισσότεροι με το ίδιο όνομα) που πρόσφεραν ή κυβέρνησαν καλά στην εποχή τους. Τώρα το αν μπορούσαν να σηκώνουν βουνά ή να σκοτώνουν τέρατα που σήμερα ξέρουμε ότι δεν υπήρξαν ποτέ αυτό είναι άλλη υπόθεση...


Ξαναλέω... Είναι γνωστό ότι ο Κόμης Δράκουλας είναι ιστορικό πρόσωπο. Βλαντ ο Ανασκολοπιστής ή Βλαντ Ντρακούλ, Ρουμάνος ηγεμόνας που πολέμησε τους Τούρκους. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ήταν όντως βρυκόλακας...


Και οι Φαραώ δεν είναι όλοι ιστορικά πρόσωπα. Από όσο ξέρω, πρώτος Φαραώ θεωρείται ο ίδιος ο Όσιρις... Αυτός εμπίπτει ακριβώς στην ίδια κατηγορία με τον Ηρακλή ας πούμε. Ίσως να υπήρχε κάποιος σπουδαίος που λεγόταν έτσι αλλά μέχρι εκεί...

Edited by - IndustrialAngel on 02/09/2010 16:50:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 17:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το "όπου υπάρχει καπνός , υπάρχει και φωτιά" δυστυχώς δεν ισχύει όλες της φορές φίλε μου .

...Ισχύει όμως τις περισσότερες...

Τέλος πάντων, ήθελα να σε ρωτήσω AitheroVamon, αν γνωρίζεις κάποιον Σπύρο Σπυρόπουλο, ιδρυτή τού ΠΑ.ΣΥ.Α. (Αυτό ισχύει και για όλους τούς συμφορουμίτες). Ακούγονται και γράφονται πολλά περί κάποιων ανωμαλιών του. Θέλω λοιπόν να μού πεις και εσύ και κάποιος που μπορεί να γνωρίζει, το άτομο αυτό έχει το παρατσούκλι "Σεριφάτος"; Ξέρω, είναι λίγο άσχετο με το θέμα μας, αλλά υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος που θέλω να το εξακριβώσω. Όποιος γνωρίζει μπορεί να με ενημερώσει σχετικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 17:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
User 120

έχεις pm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 18:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί εννοείς AitheroVamon; Τί είναι το pm;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 18:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

pm = Private Messages - Προσωπικό μήνυμα
θα το βρεις στο κάτω μέρος της αρχικής σελίδας όλων των φόρουμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 18:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon,
Ποιο είναι το όνομά του; Μήπως έχει βενζινάδικο; Και αν επιτρέπεται, ποια είναι η πόλη σου;

Υπάρχει λόγος που σε ρωτάω για όλα αυτά. Πες μου εσύ και θα σού εξηγήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υποψιάστηκα από την αρχή AitheroVamon, απλά δεν γνωρίζω την όλη διαδικασία. Τι πρέπει να κάνω για να στείλω προσωπικό μήνυμα;

Αγόρι μου... Από το μήνυμά σου είπα μέσα μου "έχει γούστο"... και ναι, έχει πολύ. Φαντάστηκα ότι αυτή θα είναι η πόλη σου, με υποψίασες γιατί και ο εργοδηγός μου στην δουλειά είναι από την πόλη σου. Πιάσαμε κουβέντα περί αυτού τού θέματος και μού είπε ουκ ολίγα ενδιαφέροντα πράγματα...

Edited by - User 120 on 02/09/2010 18:42:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 18:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφού (προφανώς) διάβασες το μήνυμα μου , πάνω δεξιά έχει ένα "κουτάκι"
που λέει "Reply" πάτα εκεί και γράψε μου και μετά "send"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποια Ισπανία ? εδώ ούτε μέχρι τα καμένα βούρλα δεν μπορέσαμε να πάμε φέτος !!! Κρίση allzzaro κρίση !!! μη με βάζεις σε έξοδα !!!

Aσε AitheroVamon εχει πέσει καμουτσί που πάει σύννεφο.
Δεν είναι ανάγκη βέβαια να πάς πλάκα κάνω, αν και είναι υπέροχη χώρα και την κυβερνά και ενας συμπαθέστατος ηγέτης, εννοώ τον Θαπατέρο μην πάει το μυαλό σας στη Σοφία..
Ο Ηρακλής φαίνεται να είχει δημιουργήσει αποικίες στην Ισπανία, ειδικά στην Ισπανία το υλικό είναι πλούσιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrial
quote:
Γείτονα κάνεις λάθος. Κανένας δεν αρνείται την ιστορικότητα αυτών των ονομάτων... Πότε άκουσες κάποιων να λέει ότι "ουδέποτε υπήρξε βασιλιάς των Μηκυναίων με το όνομα Αγαμέμνων;"Ποιος σοβαρός αιρχαιολόγος το είπε αυτό;

Κοίταξε..
Κανένας αρχαιολόγος δεν βρήκε κάποιο προσωπικό αντικείμενο ή κάτι που να υποδηλώνει οτι υπήρξε ο γιός του Ατρέα καθώς και ο Ατρέας.
Μην ξεχνάς οτι και οι Μυκήνες και η Τροία θεωρούνταν μύθος εως ότου ο Πιττάκης το 41 καθάρισε την πύλη και παρουσιάστηκαν τα στοιχεία.
Το ιδιο ισχύει και για την Τροία.
Αν δεν υπήρχαν οι αναφορές του Ομηρου θα ξεθάβαμε την Τροία και τις Μυκήνες καθώς και το παλάτι του Οδυσσέα και δεν θα γνωρίζαμε οχι σε ποιόν ανήκουν αλλά δεν θα γνωρίζαμε κάν περί τίνος πρόκειται.
Συνεπώς οι πρώτες αναφορές δεν έρχονται απο τις ανασκαφές αλλά απο τις αφηγήσεις.
Ιδρυτής των Μυκηνών φαίνεται να είναι ο Περσέας.
Απο τη στιγμή που δεχόμαστε οτι ο Αγαμέμνων είναι ιστορικό πρόσωπο και οχι μυθικό θα πρέπει να δεχτούμε οτι ιστορικό πρόσωπο ήταν και ο Περσέας. Και απο τη στιγμή που θα δεχθούμε αυτό, θα πρέπει να δεχθούμε οτι ιστορικό πρόσωπο ήταν και ο Ιναχος και γιατί οχι και ο Δευκαλίωνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα σε όλα τα παράλια της μεσογείου (και όχι μόνο)
Έλληνες έχουν αφήσει τα σημάδια τους ,
Εκείνο τον καιρό ήταν πολύ ανεπτυγμένοι και από τους πρωτοπόρους στη ναυτιλία .
Δεν αμφισβήτησα πότε την Ελληνική Αρχαία Ιστορία (τους μύθους εξακολουθώ να θεωρώ ... μύθους)
ο Ηρακλής μπορεί να ήταν ιστορικό πρόσωπο οι άθλοι του όμως ήταν μυθοπλασίες ...

(πρόσεξε που θα με στείλεις την άλλη φορά , κατα Μπαχάμες έχουμε τίποτα ? εκεί πάω ευχαρίστως , και δεν ξανά γυρνάω !!! )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οι Φαραώ δεν είναι όλοι ιστορικά πρόσωπα. Από όσο ξέρω, πρώτος Φαραώ θεωρείται ο ίδιος ο Όσιρις... Αυτός εμπίπτει ακριβώς στην ίδια κατηγορία με τον Ηρακλή ας πούμε. Ίσως να υπήρχε κάποιος σπουδαίος που λεγόταν έτσι αλλά μέχρι εκεί...

Είναι αυτό που σου είπα παραπάνω.
Δεν βρίσκουμε ευρήματα, δεν τα θεωρούμε ιστορικά.
Το μέχρι εκεί φίλε μου δεν είμαστε σε θέση να το πούμε εικάζεται οτι τρείς έφεραν το όνομα Ηρακλής και μιας και μένεις στο Ηράκλειο θα πρέπει να γνωρίζεις οτι στο Παλαιό Ηράκλειο λατρευόταν ο Ηρακλής καθώς υπήρχε και ναός αποτελούσε δε τον περίφημο Δήμο Ηφαιστιάδων.
Δεν γνωρίζουμε ομως τίποτα. Τίποτα απολύτως.
Πώς γίνεται να μην γνωρίζουμε για εναν χώρο οπου ήταν γηγενής ο Ηρακλής και να γνωρίζουμε οτι ίδρυσε αποικίες πολύ μακρυά απο την Ελλάδα.
Πρόσφατα το καλοκαιράκι επισκέφθηκα τα Ελληνόφωνα χωριά της Ιταλίας καθώς και τη Νάπολι αλλά και το Herculaneum κοντά στο Βεζούβιο.
Το Ελληνικό στοιχείο εκεί είναι ευρύτατα διαδεδομένο.
``Ηρακλής δε επεί τα τε κατ Ιταλίαν άπαντα ως εβούλετο κατεστήσατο και ο ναυτικός αυτώ στρατός σώος εξ Ιβηρίας αφίκετο θύσας τοις θεοίς τα δικάτας των λαφύρων και πολίχνην επωνύμου αυτού κτίσας ενθα ο στόλος αυτώ εναυλόχει.``
Κόβεις οσα δεν θές, κόβεις όσα δεν ταιριάζουν σε αυτά που θές να πιστεύεις και κρατάς αυτά που εξυπηρετούν το πιστεύω σου.
Δεν μπορείς να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα λοιπόν και να λές ``ήταν κάποιος σπουδαίος αλλά μέχρι εκεί`` .. Πώς το λές αυτό εσύ, χωρίς στοιχεία, μετά απο 5.000 χρόνια ίσως και 10.000 χρόνια.
Εν ολίγοις φίλε μου μην βγάζεις συμπεράσματα και μην εξετάζεις επιφανειακά τα στοιχεία που έρχονται σε αντίθεση με τα πιστεύω σου.
Βλέπεις οτι και εγώ κρατάω μικρό καλάθι.. δεν είμαι απο αυτούς που λένε πιστεύω.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μπλέξατε σαν τον Ηρακλή με τις κουβαρίστρες
Επί του θέματος κάτι ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αμφισβήτησα πότε την Ελληνική Αρχαία Ιστορία (τους μύθους εξακολουθώ να θεωρώ ... μύθους)
ο Ηρακλής μπορεί να ήταν ιστορικό πρόσωπο οι άθλοι του όμως ήταν μυθοπλασίες ...

Λογικό είναι να τους θεωρείς μύθους αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε να συλλέγουμε τις αλήθειες μέσα απο τη μυθολογία.
Τα παραμυθάκια έτσι οπως παρουσιάζονται στη μυθολογία απέχουν πολύ απο την πραγματικότητα καθώς πρέπει να τα αποσυμβολίσουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 20:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα μπλέξατε σαν τον Ηρακλή με τις κουβαρίστρες
Επί του θέματος κάτι ?

Ποιό θέμα, τον Νιμπίρου?
Κοντός ψαλμός αληλλούια.
Εγώ προσωπικά έχω βρεί μια σπηλιά μούρλια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 21:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε ξεφύγει από το θέμα όλοι μού φαίνεται. Αν είναι να συζητάτε περί μυθολογίας τόσο εκτενώς, ανοίξτε καινούργιο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 21:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι μας λές?
Κουμάντο θα μας κάνεις τι θα συζητάμε?
μπααα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 21:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

είμαστε καλοκαιρινοί ακόμα 120 , όταν αρχίσει το κρύο σοβαρεύουμε
κάτσε να έρθει κι ο trexagireve

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 21:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ξανασκέφθηκα παιδιά.
Εχει δίκιο ο user120 είμαστε έξω απο το θέμα.
Μυθολογία τέλος λοιπόν.
Πάμε στον πόλεμο των άστρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 22:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ακόμη my captain,
μην το κλείνεις αύριο επί του θέματος
(εκτός θέματος!!!),έχω
...πολλά να πώ,τώρα
μου φωνάζουν ....

Βλέπεις,ξένο το λαπ τοπ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 23:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου user120 λυπάμαι, βλέπεις εγώ προσπάθησα να σου κάνω το χατήρι αλλά εδώ η μάγισσα Μοργκάνα θέλει να τοποθετηθεί..

Λέγε εσύ ομως και να σε σκουντήξω να σου κάνω μία ερώτηση.
Ο Δίας ζεί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 23:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Δίας ζεί?

Προς το παρόν ναι. Αλλά θα είναι λίγα τα ψωμιά του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 23:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προς το παρόν ναι. Αλλά θα είναι λίγα τα ψωμιά του...

Και για τον Μητσοτάκη έτσι έλεγαν και τους έθαψε όλους..
Και που βρίσκεται ο Δίας, αληθεύει αυτό που λένε για το ``ακατανόμαστο βουνό``?
Κοίτα να δείς πάλι ο Μητσοτάκης ακατανόμαστος και αυτός..
Βρε κάτι συμπτώσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 23:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σύμβολο τού Διός είναι κλεμμένο από κάποιον προγενέστερό του. Δεν είναι ο κεραυνός.

Δεν είναι δυνατόν να αντιληφθεί κανείς τί πραγματικά σημαίνει αυτό το σύμβολο...και πώς να το αντιληφθεί άλλωστε, αφού το μισό λείπει...

Edited by - User 120 on 02/09/2010 23:45:58

Edited by - User 120 on 02/09/2010 23:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2010, 23:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου είσαι φοβερός.
Πραγματικά μένω έκπληκτος.
Αυτό το οτι είναι μισό πρώτη φορά το ακούω..
Για πές μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 00:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Δίας εκμεταλλεύτηκε μία κατάσταση και κυριάρχησε σε ένα τμήμα του σύμπαντος. Φυσικά και δεν είναι αυτός που κινεί τα νήματα. Αυτοί που κινούν τα νήματα είναι ξενιστές στον ιδιοκοσμικό πανσερναντόκοκκο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 00:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι καλά σου κάνει τα ήθελε ο οργανισμός σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
User 120
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 12:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και οι Φαραώ δεν είναι όλοι ιστορικά πρόσωπα. Από όσο ξέρω, πρώτος Φαραώ θεωρείται ο ίδιος ο Όσιρις... Αυτός εμπίπτει ακριβώς στην ίδια κατηγορία με τον Ηρακλή ας πούμε. Ίσως να υπήρχε κάποιος σπουδαίος που λεγόταν έτσι αλλά μέχρι εκεί...

Είναι αυτό που σου είπα παραπάνω.
Δεν βρίσκουμε ευρήματα, δεν τα θεωρούμε ιστορικά.
Το μέχρι εκεί φίλε μου δεν είμαστε σε θέση να το πούμε εικάζεται οτι τρείς έφεραν το όνομα Ηρακλής και μιας και μένεις στο Ηράκλειο θα πρέπει να γνωρίζεις οτι στο Παλαιό Ηράκλειο λατρευόταν ο Ηρακλής καθώς υπήρχε και ναός αποτελούσε δε τον περίφημο Δήμο Ηφαιστιάδων.
Δεν γνωρίζουμε ομως τίποτα. Τίποτα απολύτως.
Πώς γίνεται να μην γνωρίζουμε για εναν χώρο οπου ήταν γηγενής ο Ηρακλής και να γνωρίζουμε οτι ίδρυσε αποικίες πολύ μακρυά απο την Ελλάδα.
Πρόσφατα το καλοκαιράκι επισκέφθηκα τα Ελληνόφωνα χωριά της Ιταλίας καθώς και τη Νάπολι αλλά και το Herculaneum κοντά στο Βεζούβιο.
Το Ελληνικό στοιχείο εκεί είναι ευρύτατα διαδεδομένο.
``Ηρακλής δε επεί τα τε κατ Ιταλίαν άπαντα ως εβούλετο κατεστήσατο και ο ναυτικός αυτώ στρατός σώος εξ Ιβηρίας αφίκετο θύσας τοις θεοίς τα δικάτας των λαφύρων και πολίχνην επωνύμου αυτού κτίσας ενθα ο στόλος αυτώ εναυλόχει.``
Κόβεις οσα δεν θές, κόβεις όσα δεν ταιριάζουν σε αυτά που θές να πιστεύεις και κρατάς αυτά που εξυπηρετούν το πιστεύω σου.
Δεν μπορείς να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα λοιπόν και να λές ``ήταν κάποιος σπουδαίος αλλά μέχρι εκεί`` .. Πώς το λές αυτό εσύ, χωρίς στοιχεία, μετά απο 5.000 χρόνια ίσως και 10.000 χρόνια.
Εν ολίγοις φίλε μου μην βγάζεις συμπεράσματα και μην εξετάζεις επιφανειακά τα στοιχεία που έρχονται σε αντίθεση με τα πιστεύω σου.
Βλέπεις οτι και εγώ κρατάω μικρό καλάθι.. δεν είμαι απο αυτούς που λένε πιστεύω..


My Captain,Καλημέρα,
λοιπόν πολύ καλά έχεις τοποθετηθεί
επί του θέματος Ηρακλής! Ναι,όντως και
στην Ωγυγία του Αθ. Σταγειρίτου,διαβάζουμε
την αναφορά τριών προσώπων με το όναμα,αυτό.

Τόσο για την Ιταλία που αναφέρεις,αλλά
και για την Γαλλία έχουμε αναφορές περί
της λατρείας του Ηρακλέους ως Θεού,στον
οποίο ήταν αφιερωμένοι και αρκετοί ναοί.
Μάλιστα και στις δυο αυτές περιοχές καυχώνται
περί της καταγωγής τους από τον Ηρακλή!!!

Τώρα όσο αφορά την χρονολόγηση για το΄
πότε έζησε ο ήρωας,αυτό που είναι σίγουρο
είναι πως στην Αργοναυτική εκστρατεία
έλαβε μέρος. Και αφού ο Τρωϊκός πόλέμος
έγινε 30-40 χρόνια μετά την Αργοναυτική εκστρατεία
να δεχτούμε την χρονολόγηση της συμβατής ιστορίας
δηλ. περί το 1300 π.Χ.,τοποθετούμε λοιπόν
την ύπαρξη του Ηρακλέους στον αιώνα αυτόν.

Βέβαια για πολλούς ερευνητές οι χρονολογήσεις αυτές
είναι πολύ μα πολύ νεώτερες των πραγματικών,τις
οποίες τοποθετούν μερικές χιλιάδες χρόνια νωρίτερα!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy