ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 44
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2012, 23:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε...σαχλαμάρα!!

Τι δεν καταλαβαίνεις απο ότι διαβάζεις?

quote:

Εγω θα σε ρωτήσω εντελώς αθώα (ούτε καν του δημοτικού δηλαδή):
Πως γίνετε να έχουμε αυτη την είσοδο, εδω και 40 χρόνια
(στις παρυφές δηλαδή)
το φαινόμενο να κορυφωθεί σε 10 χρόνια

Που λέω ότι η κορύφωση θα είναι σε 10 χρόνια?
Απλά λέω οτι μέχρι το 2020 θα έχουν τελειώσει.
Εχουν ήδη αρχίσει.
Το ότι θα τελειώσουν σε 10 χρόνια δεν σημαίνει ότι θα κορυφωθούν κι όλας.
Ούτε σημαίνει ότι θα εξαφανισθούν και τελείως.Δεν μπορώ να υπολογίσω μακροχρόνιες συνέπειες του φαινομένου.
Κανείς δεν μπορεί.
Σε βάθος δεκαετίας κάτι μπορούμε να δούμε και πάλι με επιφύλαξη.

Οπως θα πρόσεξες στην αρχή του κειμένου μου,λέω τι πιστεύω ΕΓΩ προσωπικά.
Δεν είπα ότι είναι γενική και επίσημη παραδοχή.

Επομένως οι όποιες αντιρρήσεις σου,ευχαρίστως να τεθούν υπο...διαπραγμάτευση.

Σε ακούω λοιπόν.
Ποιά η άποψή σου δια την διέλευση του ηλιακού συστήματος,δια μέσου της περιοχής των ισχυρών δεσμών φωτονίων και ποιές κατα την άποψή σου πάντα,οι συνέπειες για την Γη.

Για να σε δώ!!

Επίσης η παράθεση της εικόνας στην απάντησή σου πρός το πόστ μου,είναι τουλάχιστον trollικού περιεχομένου,καθ'όσον δεν έκανα καμμία νύξη για τις δέσμες απο τις πυραμίδες.

ξέρω θα μου πείς ότι δεν το έκανες για μένα,αλλά "κοροϊδεύεις" τον Αίολο για τις φωτό που παρέθεσε.

θα μπορούσες να βάλεις την φωτό σου σε απάντησή σου πρός τον Αίολο.

Δεν θύμωσα καθόλου...εξακολουθώ να σε αγαπώ!

Θέλω και τα αυστηρώς Χ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 00:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γιατι να θυμώσεις ? ποιος ο λόγος ?
ερώτηση εκανα και περιμένω απάντηση ,
(αλλα να μην παίζουμε με τις λέξεις)
πως θα "σταματήσει" μεχρι το '20 ,
και γιατί οχι, τα επόμενα 100-200 χρόνια
να μην είναι σαν τα περασμένα 40 ?

γενικοτερα, να σου πω οτι αυτο που εχω διαβάσει εγω ,
(οχι απο τα σκουπιδοBlogs)
ειναι για το "πέρασμα" απο αυτη τη ζώνη φωτονίων ,
καπου το '12-'13
και οτι δεν μιλάμε για 1000 χρόνια , αλλα για μερικές εβδομάδες ή μήνες ...

Τωρα για την φωτογραφία , δεν κορόιδεψα κανέναν
παρα μονο , το τι κυκλοφορεί στο net


ps i love you


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 01:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

Το νέφος των φωτονίων έχει διάμετρο 90 ετών φωτός!!!

Αν υπολογίσεις την ταχύτητα του ηλιακού συστήματος θα δείς πόσα χρόνια χρειάζονται να εξέλθουμε.

Μη ρωτήσεις πώς ξέρω την διάμετρο.Πάντως δεν αναγράφεται σε κανένα μπλόγκ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 01:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
πως θα "σταματήσει" μεχρι το '20 ,

Δεν θα "σταματήσει" μέχρι το 20,η διέλευση της Γης απο το νέφος.

Τα φαινόμενα θα αρχίσουν να ομαλοποιούνται μετά το 20,επειδή η Γη θα "εγκλιματισθεί" στις καινούργιες συνθήκες!

Και επαναλαμβάνω,προσωπικές απόψεις εκφράζω και δεν είμαι υποχρεωμένος να παρουσιάσω λίνκ ή να τις αναλύσω.

Σύμφωνα με αυτά που έχω διδαχθεί στο σχολείο,αυτά τα συμπεράσματα βγάζω.

Αν κάποιος άλλος νομίζει ότι η διέλευση μέσω ισχυρών ακτινοβολιών,δεν έχει επιπτώσεις και δεν θα είναι αισθητή,είναι δικαίωμά του.

Υπάρχουν φυσικοί και αστρονόμοι,που λένε ότι δεν θα υπάρχει καμμία επίπτωση στον πλανήτη.Οτι οι ζώνες Van Allen,δεν πλησιάζουν την Γη αλλά είναι σταθερές.Οτι οι σεισμοί δεν οφείλονται σε αυξημένη ακτινοβολία.Οτι το μαγνητικό πεδίο της Γης δεν έχει επηρρεασθεί σχεδόν καθόλου.

Ανάλογα με το πόσο πρόσεχε ο καθένας και την αντιληπτική του ικανότητα,λέει!Αλλοιώς ερμηνεύει ένα φαινόμενο ο Α επιστήμονας και αλλοιώς ο Β.Και αλλοιώς ο Γ.Οτι έμαθε κανείς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 14:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μπαγλαμά ! εγω δεν ειμαι επιστήμονας !
ερωτήσεις κανω για να μου λύσεις απορίες !
δεν σε δουλεύω !!!
(όταν το κάνω φαίνεται απο μακριά)

απο αυριο που θα εχω περισσότερο χρόνο θα κάνουμε μια συζήτηση
ξέρεις οτι με ενδιαφέρει το θέμα ,και το ψάχνω
ειμαι ανοιχτός σε καθε άποψη
γιατι η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση .


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 15:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μπέρδεψες μάστορα... Έστω ότι υπάρχει ένα νέφος διαμέτρου 90 ετών φωτός και εμείς πάμε προς αυτό, το ότι θέλουμε 1000 χρόνια να το περάσουμε πως βγαίνει? λογικά και εμείς κινούμαστε προς αυτό σαν Γαλαξίας ή σαν ηλιακό σύστημα με μια Χ ταχύτητα αλλά και αυτό κινείται προς εμάς με μια Ψ ταχύτητα (συνήθως κοντά σε αυτήν του φωτός αφού υπάρχουν ελάχιστες φαντάζομαι συγκρούσεις και εμπόδια στα ίδια τα φωτόνια) άρα φαντάζομαι ένα τέτοιο νέφος θα το πέρναγες πολύ γρηγορότερα (ίσως σε λίγα χρόνια-10ετίες) και αν το πετύχαινες και στις παρυφές του ακόμα γρηγορότερα (εκτός αν πάμε στην ίδια φορά και μας προλαβαίνει)..
Αν με λίγα λόγια το νέφος έρχεται με σχεδόν την ταχύτητα του φωτός και εμείς πάμε προς αυτό με τα 600km/h που ταξιδεύει ο γαλαξίας * την ταχύτητα του ηλιακού συστήματος μέσα στον γαλαξία (210-220km/h) τότε το διάστημα μικραίνει αρκετά. Αλλά για να κάνει κάποιος γενικά τέτοιους υπολογισμούς όπως έκανες εσύ πρέπει να ξέρει αμέτρητες παραμέτρους.. προς τα που κινείται ο γαλαξίας σε σχέση με το νέφος, προς τα που κινείται το ηλιακό σύστημα σε σχέση με το νέφος, τι εμπόδια έχει βρει ή βρίσκει το ίδιο το νέφος, τι ενέργεια έχει και σε τι μορφή είναι τα φωτόνια κτλ κτλ...
Επίσης δεν κατάλαβα αν μιλάμε για απλό νέφος φωτονίων που έχουν χάσει μέρος της αρχικής τους ενέργειας ή για ακτίνες γάμα (πολύ υψηλής ενέργειας φωτόνια) πράγμα λίγο δύσκολο αν μιλάμε για τόσο αρχαίο υπερκαινοφανή όπως λένε. Τέλος αν είμαστε απ την 10ετία του 80 μέσα σε ένα νέφος φωτονίων με ενέργεια τα οποία θα ιόνιζαν την ατμόσφαιρα ή ανάλογα την ενέργεια θα ήταν και τα ίδια στο ορατό φάσμα του φωτός, δεν θα έπρεπε να βλέπουμε μια διαφορετική λαμπρότητα στον ουρανό την νύχτα ή και περίεργα φαινόμενα χρωματισμών στην ατμόσφαιρα (εφόσον πάντα δεν μιλάμε για ακτίνες γάμμα)?
Τέλος σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν μιλάμε για ακτίνες γάμμα αλλά για μικρότερης ενέργειας φωτόνια, δεν μπορώ να σκεφτώ τι επιπτώσεις θα είχε αφού προφανώς για να έχει θα πρέπει να μιλάμε για ιονισμό της ύλης και των σωματιδίων απ τα φωτόνια και για να γίνει αυτό απ όσο ξέρω πρέπει αυτά να έχουν αρκετή ενέργεια (δεν γνωρίζω πόση και αν πάμε σε μεγέθη ακτίνων γάμμα ή αρκεί μικρότερη). Φαντάζομαι όμως ακόμα και εκεί η ιονόσφαιρα θα άντεχε (?!?)
Φυσικά μπορεί να λέω απλά μαλακίες σε όλα αυτά (το πιθανότερο) γιατί και εγώ δεν παύω να είμαι ένας άσχετος και σε καμιά περίπτωση επιστήμονας στο οτιδήποτε .. καλή η λογική αλλά άμα δεν έχεις την γνώση μπορεί να σε πάει σε λάθος μονοπάτια οπότε αν είναι απλά γράψε λάθος :PΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 16:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου τα εξηγήσω φίλε Craven:

quote:

Αν με λίγα λόγια το νέφος έρχεται με σχεδόν την ταχύτητα του φωτός και εμείς πάμε προς αυτό με τα 600km/h που ταξιδεύει ο γαλαξίας * την ταχύτητα του ηλιακού συστήματος μέσα στον γαλαξία (210-220km/h)

Δεν ξέρω απο που πήρες αυτη την πληροφορία,αλλά είναι εντελώς λάθος.
Η ταχύτητα του ηλιακού μας συστήματος μέσα στον γαλαξία είναι 72.000 χιλ/h και όχι 210-220.

Ο δε γαλαξίας μας ταξιδεύει στο σύμπαν με ταχύτητα 2.160.000χιλ/h και οχι 600χιλ.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις μπερδέψει την ταχύτητα περιστροφής με την ταχύτητα κίνησης,αλλά δεν πειράζει,δικαιολογείσαι.

Σκέψου οτι η μέση ταχύτητα κίνησης γύρω απο τον Ηλιο είναι 106.000χιλ/h.


quote:

Αλλά για να κάνει κάποιος γενικά τέτοιους υπολογισμούς όπως έκανες εσύ πρέπει να ξέρει αμέτρητες παραμέτρους.. προς τα που κινείται ο γαλαξίας σε σχέση με το νέφος, προς τα που κινείται το ηλιακό σύστημα σε σχέση με το νέφος, τι εμπόδια έχει βρει ή βρίσκει το ίδιο το νέφος, τι ενέργεια έχει και σε τι μορφή είναι τα φωτόνια κτλ κτλ...
Επίσης δεν κατάλαβα αν μιλάμε για απλό νέφος φωτονίων που έχουν χάσει μέρος της αρχικής τους ενέργειας ή για ακτίνες γάμα (πολύ υψηλής ενέργειας φωτόνια) πράγμα λίγο δύσκολο αν μιλάμε για τόσο αρχαίο υπερκαινοφανή όπως λένε.

Σχεδόν σωστά τα λές.Εχω τις παραμέτρους.
Δεν ισχύει αυτο που γράφεις για εμπόδια.
Η μορφή των φωτονίων είναι σε συμπύκνωση κατα τόπους και απλώς περιφέρονται στα υπόλοιπα μέρη,χωρίς αυτο να σημαίνει ότι είναι ακίνδυνα.

Εχει συμβεί εδώ μια συμπύκνωση,μια γέφυρα Bose-Αινσταϊν,με νέφος φωτονίων.Κάτι που πρόσφατα δημιουργήθηκε και σε εργαστηριακές συνθήκες,απο Γερμανούς φυσικούς.

Δεν είναι και τόσο αρχαίο το γεγονός σε σχέση με τα διαστημικά μεγέθη.
Αναλόγως του μεγέθους του άστρου,που εκρήγνυται και της μάζας που αυτο έχει συσσωρεύσει πριν την έκρηξη,είναι και η "διασπορα" των φωτονίων.
Συνήθως οι αποστάσεις που θεωρούνται επικίνδυνες,μετα την έκρηξη υπερκαινοφανούς ηλιακής μάζας,[της μάζας του ηλίου μας],φθάνουν και τα 5.000 έτη φωτός απο το σημείο του γεγονότος.


quote:

Τέλος σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν μιλάμε για ακτίνες γάμμα αλλά για μικρότερης ενέργειας φωτόνια, δεν μπορώ να σκεφτώ τι επιπτώσεις θα είχε αφού προφανώς για να έχει θα πρέπει να μιλάμε για ιονισμό της ύλης και των σωματιδίων απ τα φωτόνια και για να γίνει αυτό απ όσο ξέρω πρέπει αυτά να έχουν αρκετή ενέργεια (δεν γνωρίζω πόση και αν πάμε σε μεγέθη ακτίνων γάμμα ή αρκεί μικρότερη). Φαντάζομαι όμως ακόμα και εκεί η ιονόσφαιρα θα άντεχε (?!?)

Σωστό εν μέρει.Μια ιονόσφαιρα χωρίς την Ζώνη Van Allen,σε μικρή απόσταση,πιθανόν να άντεχε,άν η έκρηξη ήταν μεγέθους ηλιακής μάζας και όχι μεγαλύτερη και άν το γεγονός συνέβη έως 5000 έτη φωτός μακρυά.

Ομως η ιδιομορφία της δικής μας ιονόσφαιρας,με τις ζώνες Αλλεν να πιέζουν ενισχυόμενες απο το νέφος φωτονίων και πολλαπλασιάζοντας την επιβλαβή ακτινοβολία τους,δεν νομίζω να αντέξουν.Φυσικά δεν βάζουμε το χέρι στο "ευαγγέλιο",αλλά οι υπολογισμοί μας,δεν είναι ενθαρυντικοί.


Οσο για την διάμετρο του νέφους,φαίνεται ότι το διασχίζουμε κάθετα με ελαφρά κλίση 2 μοιρών της ευθείας.
Craven ο γαλαξίας μας,όπως θα ξέρεις έχει διάμετρο δεκάδων χιλιάδων ετών φωτός.Κάποια γεγονότα που συμβαίνουν σε κάποια σημεία αυτής της τεράστιας διαμέτρου,ουδόλως επηρρεάζουν την κίνηση του ίδιου του γαλαξία,καθ'όσον κινούνται και αυτα μαζί του.

Δηλαδή για παράδειγμα,αν εκραγεί ο ήλιος μας και καταστρέψει όλο το ηλιακό σύστημά μας,δημιουργώντας μια φονική περιοχή φωτονίων,ένα άλλο ηλιακό σύστημα που μας ακολουθεί,κάποτε θα περάσει μέσα απο αυτο το νέφος,αλλά και τα δυο συστήματα,το ζωντανό και το νεκρό,θα εξακολουθούν να κινούνται μέσα στον ίδιο γαλαξία.

Αν δούμε το γεγονός σε κλίμακα ηλιακού συστήματος,μας φαίνεται τεράστιο και ακαταλαβίστικο.
Αν το δούμε σε γαλαξιακή κλίμακα,γίνεται πιο κατανοητό,καθώς μεγαλώνουν οι αποστάσεις.
Αν το δούμε σε κλίμακα σμήνους γαλαξιών,τότε φαίνεται εντελώς ασήμαντο,μπροστά στο εύρος των γεγονότων που λαμβάνουν χώρα συνολικά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 05/09/2012 16:44:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 16:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon
quote:

απο αυριο που θα εχω περισσότερο χρόνο θα κάνουμε μια συζήτηση
ξέρεις οτι με ενδιαφέρει το θέμα ,και το ψάχνω
ειμαι ανοιχτός σε καθε άποψη
γιατι η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση .

Κοίτα τις απαντήσεις πρός τον Craven και άν δεν λύνονται κάποιες απορίες σου,εδώ είμαι!!

Μόνο μη μου ζητάς πολλές επι μέρους εξηγήσεις,γιατι πρέπει να γράφω κατεβατά και...κουράζομαι!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 17:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω απο που πήρες αυτη την πληροφορία,αλλά είναι εντελώς λάθος.


Προφανώς είναι :) βέβαια οι ταχύτητες είναι ανάλογα προς ποιον αστερισμό τις μετράς δεν ξέρω την ακριβή ταχύτητα στο "κενό" του γαλαξία (φαντάζομαι θα είναι όσο λες αν και αυτό το νούμερο το χω ξαναδεί και είναι προς συγκεκριμένο αστερισμό εγώ έδωσα λανθασμένο νούμερο προς άλλον αστερισμό)
Οπότε ας πάρουμε το 2.160.000 που απ ότι είδα είναι προς τον αστερισμό του Λέοντος (η γενική ταχύτητα προς το ίδιο το νέφος την γνωρίζουμε? του ηλιακού συστήματος πάντα εννοώ)

quote:

Δεν ισχύει αυτο που γράφεις για εμπόδια.

Μα τα φωτόνια δεν ταξιδεύουν με την ταχύτητα του φωτός πάντα... όταν βρεθεί εμπόδιο αυτή μειώνεται καθώς η ταχύτητα του φωτός αφορά μόνο το κενό (γιαυτό ένα φωτόνιο για να φτάσει στην επιφάνεια του ήλιου απ τον πυρήνα κάνει 10000+ χρόνια) .. ε όλο και κάποια εμπόδια θα βρίσκει.. αλλά οκ ας το δεχτώ και ας μιλάμε για ταχύτητα του φωτός.

quote:

Εχει συμβεί εδώ μια συμπύκνωση,μια γέφυρα Bose-Αινσταϊν,με νέφος φωτονίων.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με τα λίγα που ξέρω απ τις θεωρίες και τα πείραματα, λες ότι το νέφος (τα μποζόνια σε αυτό) είναι σε μια αέρια κατάσταση ύλης τέτοια (συμπυκνωμένα?), ώστε στην ουσία να είναι ένα σχεδόν ακίνητο πλέον νέφος (ώστε έτσι απαντιέται η απορία μου περί ταχύτητας των φωτονίων και του νέφους κτλ..). Πως όμως έφτασαν σε αυτή την κατάσταση αφού χρειάζεται η ψύξη τους στο απόλυτο 0 ενώ ακόμα και στο πιο απόμερο μέρος του σύμπαντος υπάρχει πάντα κάποιου είδους κοσμική ακτινοβολία που προκαλεί πάντα κάποια έστω ελάχιστη θερμότητα.
Νομίζω 1-2 kelvin είναι το πιο ψυχρό μέρος που υπολογίζουμε να υπάρχει (φυσικά και μπορεί να κάνουμε λάθος) ενώ η κατάσταση που λες θέλει χιλιάδες φορές λιγότερο για να επιτευχθεί. Ξέμπλεξε με :)

quote:

Δεν είναι και τόσο αρχαίο το γεγονός σε σχέση με τα διαστημικά μεγέθη.
Αναλόγως του μεγέθους του άστρου,που εκρήγνυται και της μάζας που αυτο έχει συσσωρεύσει πριν την έκρηξη,είναι και η "διασπορα" των φωτονίων.
Συνήθως οι αποστάσεις που θεωρούνται επικίνδυνες,μετα την έκρηξη υπερκαινοφανούς ηλιακής μάζας,[της μάζας του ηλίου μας],φθάνουν και τα 5.000 έτη φωτός απο το σημείο του γεγονότος.

Μωρέ τα γνωρίζω αυτά (3000 νομίζω είναι το "κακό" όριο αν θυμάμαι) αλλά όπως είχα καταλάβει μιλούσαμε για πολύ αρχαιότερο απ αυτό το νούμερο... φυσικά έχει σχέση πάντα και το μέγεθος του υπερκαινοφανούς οπότε πάω πάσο! Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει αν μιλάμε για ακτίνες γάμμα ή για κάτι άλλο. Και μια ερώτηση καθώς ξεφεύγει εντελώς απ τις γνώσεις μου. Γίνεται τόσο φορτισμένα με ενέργεια φωτόνια (ακτίνες γάμμα) να είναι ταυτόχρονα σε κατάσταση bose-einstein? και αν μπορούν να επέλθουν σε τέτοια κατάσταση μπορούν να κρατήσουν αυτή την ενέργεια?


quote:

Ομως η ιδιομορφία της δικής μας ιονόσφαιρας,με τις ζώνες Αλλεν να πιέζουν ενισχυόμενες απο το νέφος φωτονίων και πολλαπλασιάζοντας την επιβλαβή ακτινοβολία τους,δεν νομίζω να αντέξουν.


οκ εδώ κάτι έπιασα...

quote:

Craven ο γαλαξίας μας,όπως θα ξέρεις έχει διάμετρο δεκάδων χιλιάδων ετών φωτός.Κάποια γεγονότα που συμβαίνουν σε κάποια σημεία αυτής της τεράστιας διαμέτρου,ουδόλως επηρρεάζουν την κίνηση του ίδιου του γαλαξία,καθ'όσον κινούνται και αυτα μαζί του.

ναί... φαντάζομαι βέβαια ότι κατάλαβες ότι νόμιζα πως μιλάμε για γεγονός εκτός του δικού μας Γαλαξία μπερδεμένος απ το δικό σου

quote:

Οπως ξέρεις το ηλιακό μας σύστημα κινείται στο διάστημα ταχύτατα ακολουθώντας τον γαλαξία μας,μέρος του οποίου αποτελεί.Ποτε δεν είμαστε στον ίδιο χώρο στο σύμπαν,αλλά συνεχώς αλλάζουμε τοποθεσία.

Θυμάμαι οι δάσκαλοι μας έλεγαν γύρω στο 1980.ότι ο ηλιος μας έχει εισέλθει στις παρυφές του νέφους φωτονίων


Απ το οποία λανθασμένα συμπέρανα ότι μιλάς για ένα νέφος εκτός του γαλαξία. Φυσικά και αν προήλθε απ τον γαλαξία, "ταξιδεύει" με αυτόν.

Όπως και να χει πάνω κάτω (νομίζω) πως κατάλαβα τον συλλογισμό σου.

Edited by - Craven on 05/09/2012 17:17:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2012, 21:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven

quote:

Γίνεται τόσο φορτισμένα με ενέργεια φωτόνια (ακτίνες γάμμα) να είναι ταυτόχρονα σε κατάσταση bose-einstein? και αν μπορούν να επέλθουν σε τέτοια κατάσταση μπορούν να κρατήσουν αυτή την ενέργεια?

Είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω.αφού όπως λές δεν κατέχεις τα στοιχειώδη.Θα προσπαθήσω όμως φίλε.

Δεν μίλησα πουθενά για ακτίνες γ,αλλά υπάρχουν και αυτές.
Πώς ψύχονται?Μέσω του πλάσματος,όπου τα ψυχρά λεπτόνια κινούνται με "βαλλιστική" σχετιτιστική ταχύτητα και σκεδάζουν τα φωτόνια,προς την κατεύθυνση κίνησής τους.Πρόκειται για ένα Κομπτον,ενα φαινόμενο που διακρίνουμε και σε πίδακες φωτονίων,απο ενεργά κέντρα γαλαξιών.

Craven,ειλικρινά δεν μπορώ πιο αναλυτικά χωρίς να αναγκασθώ να εξηγώ διάφορα πεδία αστρονομίας,που είναι δύσκολα ακόμη και για φυσικούς.


quote:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά με τα λίγα που ξέρω απ τις θεωρίες και τα πείραματα, λες ότι το νέφος (τα μποζόνια σε αυτό) είναι σε μια αέρια κατάσταση ύλης τέτοια (συμπυκνωμένα?), ώστε στην ουσία να είναι ένα σχεδόν ακίνητο πλέον νέφος (ώστε έτσι απαντιέται η απορία μου περί ταχύτητας των φωτονίων και του νέφους κτλ..). Πως όμως έφτασαν σε αυτή την κατάσταση αφού χρειάζεται η ψύξη τους στο απόλυτο 0 ενώ ακόμα και στο πιο απόμερο μέρος του σύμπαντος υπάρχει πάντα κάποιου είδους κοσμική ακτινοβολία που προκαλεί πάντα κάποια έστω ελάχιστη θερμότητα.


Οχι Craven,μιλώ συγκεκριμένα για νέφος φωτονίων bose-Einstain.
H oμάδα του Μάρτιν Βελτς στο πανεπιστήμιο Βόννης,κατάφερε το 1995 να παράξει την γέφυρα,σε θερμοκρασία δωματίου.Οπότε καταλαβαίνεις ότι εύκολα δημιουργούνται συμπυκνώματα και στο διάστημα.

Τα σωματίδια φωτός,μεταξύ αυτών και οι ακτίνες γ,εξαφανίζονται μόλις ψυχθούν και ταυτόχρονα αλληλεπιδρούν καθώς απορροφώνται απο άλλους πυρήνες.
Με την συμπύκνωση σκέψου μια θάλασσα φωτονίων,ένα ωκεανό με όλη την ισχύ του,να δρα σαν ένα φωτόνιο.

quote:

(η γενική ταχύτητα προς το ίδιο το νέφος την γνωρίζουμε? του ηλιακού συστήματος πάντα εννοώ)

Ναι,είναι 72.000χιλ./h.

Παιδιά άς σταματήσουμε εδώ τις επι μέρους ερωτήσεις,δεν κάνουμε μάθημα.Απλά απάντησα σε ενα ερώτημα του Αίολου και τίποτα παραπάνω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2012, 19:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και μου αρέσουν οι απαντήσεις του δημοτικού.
Είμαι σχεδόν του δημοτικού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 16:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τέλος του Καντάφι είχε ο Αμερικανός πρεσβευτής... Αραβική Άνοιξη ήθελαν οι ΗΠΑ...

Οι σκηνές τρόμου που εκτυλίχθηκαν γύρω από το αμερικανικό προξενείο στην Βεγγάζη προχθες το βράδυ και κατέληξαν στον θάνατο από λιντσάρισμα (τελικά τον άνθρωπο τον βασάνισαν και τον στραγγάλισαν οι ισλαμιστές...) του Αμερικανού πρεσβευτή Στίβενς...


πραγματικά προκαλούν εντύπωση ως προς την έλλειψη στοιχειωδών μέτρων ασφαλείας του αξιωματούχου και το πως η φρουρά του και το προσωπικό της πρεσβείας τον εγκατέλειψε στα χέρα των αιμοσταγών ισλαμιστών.

Το βράδυ της Τρίτης, πλήθος συγκεντρώθηκε έξω από το αμερικανικό προξενείο στη Βεγγάζη, φωνάζοντας συνθήματα κατά της ταινίας για τον Μωάμεθ που παιζόταν στις ΗΠΑ και της Ουάσινγκτον. Κάποια στιγμή, ακούστηκαν πυροβολισμοί που προκάλεσαν στους συγκεντρωμένους την εντύπωση ότι το προσωπικό ασφαλείας του προξενείου τους πυροβολούσε.

Τότε συγκεντρώθηκαν ένοπλες ομάδες που εξαπέλυσαν γενική επίθεση στο προξενείο με χειρομβομβίδες και πολυβόλα. Μετά από κάποια λεπτά, εμφανίστηκαν φλόγες από την έκρηξη μιας ρουκέτας RPG-7, πιθανόν με θερμοβαρική κεφαλή.

Ενδιάμεσα, και μετά την πρώτη επίθεση των ισλαμιστών, περίπου 30 Αμερικανοί που βρίσκονταν στο προξενείο έφυγαν με οχήματα προς ασφαλέστερες τοποθεσίες, αφήνοντας πίσω ... έναν διπλωματικό υπάλληλο (βασικά μέλος της φρουράς του Στίβενς) και τον ίδιο τον 52 χρονο πρεσβευτή.

Όταν έφτασαν σε ασφαλή τοποθεσία και μετρήθηκαν διαπίστωσαν ότι ... έλειπε ο πρεσβευτής! Δηλαδή είχαν φύγει όλοι από την πρεσβεία, χωρίς να ξέρουν αν στα άλλα αυτοκίνητα ήταν ασφαλισμένος ο κορυφαίος αξιωματούχος της αμερικανικής διπλωματικής αποστολής.

Ο ίδιος πιάστηκε αιχμάλωτος στην επίθεση που έκαναν οι ισλαμιστές στο προξενείο, σκότωσαν τον φρουρό του που επιχείρησε να αμυνθεί (ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες κάνουν λόγο και για άλλους νεκρούς) και τον οδήγησαν σε ένα δωμάτιο όπου τον βασάνισαν και εν συνεχεία τον στραγγάλισαν! Αρχικά η θεωρία περί πλήγματος με RPG-7 του αυτοκινήτου που τον μετέφερε δεν έστεκε από την στιγμή που το νεκρό σώμα του δεν έφερε ίχνη καψίματος.

Το σώμα του μεταφέρθηκε από άλλους Λίβυους και παραδόθηκε, χωρίς να έχει αναγνωριστεί, σε κοντινό νοσοκομείο.

Στη φωτό φαίνεται ο άγριος όχλος να σέρνει τον σορό του πρεσβευτή, ο οποίος απλώς είχε προδοθεί από το προσωπικό της πρεσβείας το οποίο .... την κοπάνησε και τον άφησε στην τραγική του μοίρα του!

Ανάμεσα στο πλήθος που είχε συγκεντρωθεί μπροστά στο προξενείο, εντοπίστηκαν μέλη της τοπικής ισλαμιστικής οργάνωσης Ανσάρ αλ Σαρία, οι οποίοι βέβαια ενορχήστρωσαν το λιντσάρισμα και την επίθεση γενικότερα. Στις φωτό που έχουμε δημοσιεύσει ξεχωρίζει αυτή με το νεκρό σώμα του πρεσβευτή να περιφέρεται ως σφαγμένο αρνί στην πλάτη ενός ισλαμιστή...

Οι εικόνες είναι περίπου οι ίδιες με το νεκρό σώμα του Καντάφι που το περιέφεραν οι αιμοσταγείς φονταμενταλιστές και το βιβλικό "μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις" έρχεται στο μυαλό όλων μας, αν και αυτό αφορά μόνο την επίσημη πολιτική των ΗΠΑ και όχι τον άτυχο άνδρα...

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Τα ιδια γινονται και σε Υεμενη..βλεπω κατι να γινεται φετος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 17:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενδιάμεσα, και μετά την πρώτη επίθεση των ισλαμιστών, περίπου 30 Αμερικανοί που βρίσκονταν στο προξενείο έφυγαν με οχήματα προς ασφαλέστερες τοποθεσίες, αφήνοντας πίσω ... έναν διπλωματικό υπάλληλο (βασικά μέλος της φρουράς του Στίβενς) και τον ίδιο τον 52 χρονο πρεσβευτή.

Μάλλον νεκρό τον θέλανε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 21:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η «ταινία» που βάζει φωτιά στον αραβικό κόσμο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2012, 23:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δεύτερη μάχη στην Βεγγάζη - Καρέ-καρέ το νέο Μογκαντίσου των ΗΠΑ - 4 οι νεκροί...!!

Νέες λεπτομέρειες βγαίνουν στο φως της δημοσιότητας από τα τραγικά γεγονότα της Λιβύης όπου έχασε τη ζωή του ο Αμερικανός πρεσβευτής στη χώρα Christopher Stevens, ένα ακόμη άτομο από το διπλωματικό προσωπικό και δύο από τους κομμάντο που είχαν σπεύσει από την Τρίπολη ως συνοδεία του Stevens.


Όπως αναφέρουν ασφαλείς πηγές από την Ουάσιγκτον και τις ισραηλινές υπηρεσίες πληροφοριών, μόλις ξεκίνηση η πολιορκία του προξενείου στη Βεγγάζη, μια ομάδα Αμερικανών κομάντο – το πιθανότερο οκτώ ατόμων- έφυγε εσπευσμένα από την Τρίπολη με ελικόπτερο και αποστολή της να συναντήσει τα 37 συνολικά άτομα της αμερικανικής αποστολής στη Βεγγάζη σε ένα «σίγουρο κρησφύγετο» το οποίο θα χρησιμοποιείτο για ανάλογες περιπτώσεις.

Ο Λίβυος υπεύθυνος ασφαλείας λοχαγός Fathi al-Obeidi είχε ως αποστολή να συναντήσει τους οκτώ Αμερικανούς Πεζοναύτες στο αεροδρόμιο της Βεγγάζης και από εκεί να κατευθυνθούν όλοι μαζί στο μυστικό κρησφύγετο –μια απομονωνόμενη βίλα-ν όπου είχαν βρει καταφύγιο οι 37 της αμερικανικής αποστολής για να τους συνοδεύσουν πίσω στο αεροδρόμιο της Βεγγάζης και από εκεί να διαφύγουν. Όταν όμως οι δύο ομάδες έφτασα στην υποτιθέμενη μυστική τοποθεσία δέχτηκαν καταιγιστικά πυρά όλμων τα οποία ήταν ιδιαίτερα εύστοχα.

«Ειλικρινά θεωρώ πως η επίθεση αυτή ήταν προσχεδιασμένη», είπε ο Obeidi ο οποίος συμπλήρωσε πως η επίθεση εναντίον της αμερικανικής αποστολής ήταν εργο επαγγελματιών; «Η ακρίβεια με την οποία οι όλμοι τους, μας κτυπούσαν ήταν πολύ καλή για να προέρχονται από απλούς επαναστάτες».

Από την ομάδα των 8 Αμερικανών καταδρομέων ένας σκοτώθηκε από τα πυρά των όπλων και άλλοι δύο τραυματίστηκαν έκανε γνωστό ο Obeidi, άλλες πληροφορίες όμως από τον Λίβυο υφυπουργό Εσωτερικών Wanis al-Sharif μιλούν για 2 Αμερικανούς νεκρούς στη μάχη της βίλας, χωρίς όμως να είναι ξεκάθαρο εάν ο δεύτερος νεκρός που ανέφερε ο Λίβυος υφυπουργός ήταν από το διπλωματικό προσωπικό, από την ένοπλη συνοδεία του προξενείου ή από την ομάδα των 8 Πεζοναυτών.

«Ξεκίνησε μια βροχή όλμων εναντίον μας» λέει ο Obeidi στο πρακτορείο Reuters καθώς αυτός και η ομάδα του αλλά και η αμερικανική έβαζαν μπροστά τα 10 περίπου τζιπ που είχαν φέρει μαζί τους για να μεταφέρουν την αμερικανική αποστολή πίσω στο αεροδρόμιο της Βεγγάζης.

«Γύρω στα 6 βλήματα όπλων έπεσαν κατευθείαν στο χώρο που υπήρχαν σταθμευμένα τα οχήματα» ανέφερε ο Λίβυος λοχαγός και συνέχισε «Κατά τη διάρκεια των πυρών ένας από τους Πεζοναύτες που είχαν έρθει μαζί μας τραυματίστηκε και έπεσε στο έδαφος. Καθώς τον έσυρα στο έδαφος σε ένα καλύτερα φυλαγμένο σημείο κάποιοι Πεζοναύτες που ήταν στην οροφή της βίλας και οι υπόλοιποι που ήταν γύρω από το σπίτι, έπεσαν στο έδαφος καθώς υπήρχαν έντονα πυρά από ελεύθερους σκοπευτές. Ένα βλήμα χτύπησε ένα από τους εξωτερικούς τοίχους της βίλας. Ένας Πεζοναύτης από την οροφή εκτινάχτηκε κυριολεκτικά στον αέρα και έπεσε επάνω μας»

Ο Λίβυος όμως λοχαγός δίνει και άλλες λεπτομέρειες για το τι είχε εξελιχθεί πριν φτάσουν στο υποτιθέμενο κρησφύγετο.

Ένας ανώτερος Αμερικανός διπλωματικός υπάλληλος – που πέθανε αργότερα στο νοσοκομείο από σφαίρες - πίεζε τον Obeidi να ξεκινήσει αμέσως το σχέδιο εκκένωσης του προξενείου αλλά ο ίδιος είχε ένα πρόβλημα μέσων.

Του είχε γίνει γνωστό ότι περίμενε μια ομάδα 10 Αμερικανών στο αεροδρόμιο της Βεγγάζης και έπρεπε να τους παραλάβει και έχοντας ήδη 37 άτομα στο προξενείο δεν είχε τα απαραίτητα οχήματα για να κάνουν και τις δύο δουλειές.

«Βομβαρδιζόμουν από τηλέφωνα από κάθε λογής Λίβυο κυβερνητικό επίσημο να τους πάρω από εκεί το συντομότερο δυνατό, αλλά τους απαντούσα ότι βρισκόμασταν σε τόσο δύσκολη κατάσταση και ότι είχαμε ανάγκη από περισσότερους άνδρες αλλά και οχήματα» δήλωσε ο Obeidi .

Έτσι περίπου 12 οχήματα αποσπάστηκαν από κάποιες φιλοκυβερνητικές ταξιαρχίες που έδρευαν στην περιοχή και αφού διέφυγαν προς τη βίλα στη συνέχεια όλοι μαζί κατευθύνθηκαν προς το αεροδρόμιο όπου και αμερικανικό στρατιωτικό αεροσκάφος τους μετάφερε στην Τρίπολη.

Ο Λίβυος υφυπουργός Εσωτερικών δήλωσε πως εκτός του Stevens ακόμη ένα άτομο –διπλωμάτης- πέθαναν μέσα στο προξενείο, ενώ άλλοι δύο Αμερικανοί σκοτώθηκαν στην επιχείρηση διάσωσης στη βίλα.

«Ο Αμερικανός πρεσβευτής πέθανε μέσα από ασφυξία από τη φωτιά μέσα στο προξενείο, ενώ ένας ακόμη διπλωμάτης από πυροβολισμό πριν τα 37 άτομα μεταφερθούν στη βίλα που θεωρούσαμε ότι ήταν ένα ασφαλές μέρος», λέει με νόημα ο Sharif. Μιλώντας για την αποστολή διάσωσης δήλωσε επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά τον Obeidi:

«Μια ομάδα κομάντος έφθασε αεροπορικώς και κατευθύνθηκε στο βίλα, την οποία νομίζαμε ότι ήταν ασφαλής. Μόλις έφτασαν εκεί δέχτηκαν πυκνά πυρά από πολυβόλα, οπλοβομβίδες και αυτόματα όπλα που είχαν ως αποτέλεσμα το θάνατο ακόμη δύο Αμερικανών".

Τα παραπάνω καταδεικνύουν ότι αφ'ενός μεν το "safe house" των Αμερικανών στην Βεγγάζη είχε προδοθεί και τους περίμεναν, αφ'ετέρου πρόκειται για ήττα μεγαλύτερης έκτασης από αυτή στο Μογκαντίσου για τις ΗΠΑ, αφού εν προκειμένω λιντσαρίστηκε (άσχετο αν λένε ότι πέθανε από ... ασφυξία" από το πλήθος όπως φαίνεται στις φωτό) ένας πρεσβευτής τους, κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ μέχρι σήμερα....

http://elnewsgr.blogspot.gr/2012/09/4_13.html

Πολυ πληροφορημενοι αυτοι που σχεδιασαν την επιθεση στη πρεσβεια,εκ των εσω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 05:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον νεκρό τον θέλανε...

Θα συμφωνήσω.Εκτός αν ήθελε να ...αυτοκτονήσει.
Ούτε στο "μόνος στο σπίτι" δεν ξέχασαν τον πιτσιρικά 30 άτομα.Ήταν μόλις 4-5 που έπαθαν επιλεκτική αμνησία στην ταινία.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 15:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να ξέρω... ποιος υποκίνησε τόσες ομάδες μουσουλμάνων... που για ένα βίντεο που ούτε θα το ξέραμε αν δεν είχαν γίνει όλα αυτά, έγινε τόση φασαρία;

Μήμπως είναι το μοναδικό;

Απορώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 11:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτοφανής παράταξη δυνάμεων στον Κόλπο - 25 χώρες έχουν στείλει δυνάμεις!!

Μια πρωτοφανής αρμάδα αμερικανικών, βρετανικών αλλά και πολεμικών σκαφών από συνολκά 25 χώρες, έχει συγκεντρωθεί εντός του Κόλπου ή στην έξοδο των Στενών του Ορμούζ αναμένοντας την μεγαλύτερη πολεμική σύγκρουση μετά τον Β'Π.Π. στην περιοχή αφού...


στους δύο πολέμους του Κόλπου η αντιπαράθεση ητα σαφώς μικρότερης κλίμακας αφού το Ιράκ είχε το 20% του πληθυσμού που έχει το Ιράν σήμερα.

Πολεμικά σκάφη επιφανείας, αεροπλανοφόρα, ναρκαλιευτικά αλλά και υποβρύχια από 25 συνολικά χώρες, συγκλίνουν προς την πλέον «θερμή περιοχή» του πλανήτη τα στενά του Χορμούζ.

Στην Ουάσιγκτον αλλά και στο Λονδίνο θεωρούν σχεδόν σίγουρο ότι από τους τρόπους που το Ιράν θα αντιδράσει σε ισραηλινή επίθεση θα είναι η ναρκοθέτηση του Κόλπου, για τη διακοπή κάθε δραστηριότητας ναυσιπλοΐας στην περιοχή, όπου τουλάχιστον 18 εκατ. βαρέλια πετρελαίου περνούν κάθε ημέρα από τα στενά σχεδόν το 35% της παγκόσμιας παραγωγής.

Φυσικά κάθε αποκλεισμός των στενών θα έχει καταστροφικές συνέπειες στις εύθραυστες οικονομίες των ΗΠΑ της Ευρώπης αλλά και της Ιαπωνίας προκαλώντας ενεργειακή «ασφυξία».

Τα στενά είναι εύκολο να αποκλειστούν από μαζικές ναρκοθετήσεις ιδιαίτερα στο στόμιο όπου το μέγιστο πλάτος δεν ξεπερνά τα 40 χλμ.

Οι ναυτικές ασκήσεις –ή προετοιμασίες για τον πόλεμο κατ΄ άλλους- πρόκειται να ξεκινήσουν σήμερα και να κρατήσουν περί τις 12 ημέρες, είναι τα μεγαλύτερα ναυτικά γυμνάσια που πρόκειται να πραγματοποιηθούν και εκτός των ΗΠΑ και Βρετανίας σκάφη έχουν χώρες όπως η Γαλλία, η Σαουδική Αραβία και τα ΗΑΕ.

Η ακριβής σύνθεση της αμερικανικής ναυτικής παρουσίας στην περιοχή δεν έχει πλήρως πληροφορίες αναφέρουν πάντως πως αποτελείται από τρεις ομάδες αεροπλανοφόρων με επικεφαλής πιθανότατα τα USS Enterprise, USS Dwight D. Eisenhower και USS George Washington το οποίο βρίσκεται κάπου στον ινδικό Ωκεανό.

Κάθε ομάδα αεροπλανοφόρων υποστηρίζεται από τουλάχιστον 12 κύριες μονάδες επιφανείας, με αντιτορπιλικά κατευθυνομένων βλημάτων , αμφίβια σκάφη αποβάσεων και υποβρύχια. Η βρετανική δύναμη αποτελείται από 4 ναρκαλιευτικά, ένα σκάφος επιμελητείας και υποστήριξης αποβάσεων το Cardigan Bay, μια φρεγάτα τύπου Type 45 και ένα σκάφος γενικής υποστήριξης το HMS Diamond

Την ίδια στιγμή όμως το βρετανικό Ναυτικό θα πραγματοποιεί κοινές ναυτικές ασκήσεις στην Ανατ. Μεσόγειο με το ελικοπτεροφόρο HMS Illustrious –με ελικόπτερα Apache- και το γαλλικό αεροπλανοφόρο Charles de Gaulle και θα σε περίπτωση πολέμου θα είναι τα πρώτα σκάφη που θα φτάσουν προς ενίσχυση των ναυτικών δυνάμεων στον Κόλπο.

Σε περίπτωση επίθεσης του Ισραήλ και ιρανική αντίδρασης αυτή αναμένεται να έρθει κατά κύριο λόγο από τις ναυτικές μονάδες των ιρανών φρουρών της επανάστασης οι οποίοι θα δραστηριοποιηθούν σε όλο το εύρος των δυνατοτήτων τους, προσπαθώντας να πλήξουν ναυτικές μονάδες των ΗΠΑ και της Βρετανίας κυρίως χρησιμοποιώντας ότι μέσα διαθέτουν στοχεύοντας σε «ασύμμετρου» τύπου επιθέσεις.

Αυτό γιατί δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν μεγάλα σκάφη επιφανείας γνωρίζοντας ότι θα χάσουν κατά κράτος εάν επιδιώξουν μια ανοικτή σύγκρουση, αντίθετα θα ρίξουν στη μάχη, μίνι υποβρύχια, ταχύπλοα σκάφη, νάρκες και φυσικά θα γίνει ευρεία χρήση πυραύλων εδάφους-επιφανείας.

Αλλά και το Ιράν προγραμματίζει τις μεγαλύτερες, ασκήσεις αεράμυνας που έχουν διεξαχθεί ποτέ στη χώρα, για τον Οκτώβριο όπου θα εξεταστεί κατά πόσο προστατεύονται επαρκώς περίπου 3600 στόχοι στρατηγικής σημασίας για το Ιράν, όπως διυλιστήρια, σταθμοί ενέργειας και φυσικά οι πυρηνικές του εγκαταστάσεις.

Ο ταξίαρχος Farzad Esmaili διοικητής της βάσης αεράμυνας Khatam al-Anbiya είχε δηλώσει νωρίτερα στο μήνα ότι οι ασκήσεις θα διαπιστώσουν τυχόν κενά στην αεράμυνα αλλά και τη δόκιμη νέων τακτικών και εξέταση των υπαρχόντων.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2012, 11:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κινέζος ΥΠΑΜ σε Ινδία: "Φοβάμαι Γ'Π.Π."! - Στρατηγός PLA: "Να ετοιμάζεστε για πόλεμο"...

Μια από τις ισχυρότερες προσωπικότητες στο στρατιωτικό σύμπλεγμα της Κίνας ο στρατηγός Xu Caihou αντιπρόεδρος στην Κεντρική Ετρατιωτική Επιτροπή της Κίνας –η οποία θεωρείται η ανώτατη πολιτικο-στρατιωτική επιτροπή στη χώρα- δήλωσε πως...


οι κινεζικές ένοπλες δυνάμεις της Κίνας (PLA) πρέπει να ετοιμάζονται για πόλεμο, εννοώντας την προστριβή της χώρας του με την Ιαπωνία για το διαφιλονικούμενο νησιωτικό σύμπλεγμα στην νότια κινεζική θάλασσα.

«Πρέπει να γίνει κάθε προσπάθεια ώστε να διασφαλιστεί ότι ο Στρατός θα είναι έτοιμος να επιτελέσει το καθήκον του στον απόλυτο βαθμό ώστε να διαφυλάξει την εθνική ακεραιότητα της χώρας, τη σταθερότητα και την εδαφική κυριαρχία όποτε καταστεί αναγκαίο από το κόμμα και το λαό», δήλωσε ο Κινέζος στρατηγός σε μια ασυνήθιστη δήλωσή του η οποία διοχετεύτηκε εντέχνως στον κινεζικό Τύπο.

Στη δήλωση αυτή προέβη ο Κινέζος στρατηγός κατά τη διάρκεια επιθεώρησης στρατιωτικών μονάδων στο βόρεια επαρχία της Κίνας Shanxi.

Ο Xu δήλωσε ακόμη ότι οι ένοπλες δυνάμεις της Κίνας πρέπει να βελτιώσουν την απόδοσή τους στην αποτροπή και στις επιχειρησιακές αποστολές, καλώντας παράλληλα τους στρατιώτες και τους αξιωματικούς να βελτιώσουν το πολιτικό τους αισθητήριο, την αίσθηση της κατάστασης που επικρατεί και την υπευθυνότητά τους.

«Ο Στρατός πρέπει πάντα να διατηρεί την πολιτική του αποφασιστικότητα, την ιδεολογική του σταθερότητα και ενότητα», συμπλήρωσε.

Η κινεζική θέση είναι πως το σύμπλεγμα των νήσων Diaoyou –έτσι όπως τα ονομάζουν οι ίδιοι- είναι κληροδοτημένη εθνική κυριαρχική έκταση από τα αρχαία χρόνια και τόσο οι νησίδες όσο και τα παρακείμενα ύδατα είναι παραδοσιακά αλιευτικά τους πεδία.

Παρόλα αυτά σε απόρρητο χάρτη της κινεζικής υπηρεσίας χαρτών του 1969 την κατοχή του οποίου έχει η ιαπωνική κυβέρνηση φαίνεται καθαρά πως οι νησίδες Diaoyou απεικονίζονται με το ιαπωνικό τους όνομα ως Senkaku απεικονίζεται επίσης η διαχωριστική γραμμή στα ύδατα η οποία περνά από τις νήσους και έτσι ουσιαστικά οι νησίδες εμφανίζονται σε ιαπωνικό έλεγχο.

Τότε γιατί η Κίνα αντιδρά έτσι; Γιατί αυτές οι πρωτοφανείς και ακραίες αντιδράσεις μέσα στην Κίνα, με πυρπολήσεις κτιρίων ιαπωνικών συμφερόντων και με ιαπωνικές εταιρείες να αναστέλλουν προσωρινά τη λειτουργία τους;

Γιατί παράλληλα ο Κινέζος υπουργός Αμύνης ανησυχεί για ένα Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο, κάτι που εκμυστηρεύτηκε στον Ινδό ομόλογό του όταν βρέθηκε στην Ινδία σε ένα ταξίδι έκπληξη; Και γιατί τώρα το ταξίδι αυτό τη στιγμή που οι Ινδοι παρέταξαν τουλάχιστον 40.000 άνδρες και 2 ΤΘΤ στα σύνορα με την Κίνα;

Τι συμβαίνει μέσα στην Κίνα; Υπάρχουν δύο πόλοι εξουσίας στο Στρατό; Ο ένας με τον Κινέζο υπουργό Αμύνης Liang Guanglie – ο οποίος υποδέχθηκε εχθές τον Αμερικανό υπουργό Άμυνας Leon Panetta- και ο άλλος με τον στρατηγό Xu Caihou και ο οποίος δεν πρόκειται να παρεβρεθεί σε καμία συνάντηση με τον Αμερικανό επίσημο;

Και ποιος ή ποιοι είναι αυτοί που επιθυμούν μια παγκόσμια ανάφλεξη τώρα, πριν τις αμερικανικές προεδρικές εκλογές της 6ης Νοεμβρίου, πιθανόν μόνο και μόνο για να μην επανεκλεγεί ο Obama; Αν και μετά από μια τέτοια ανάφλεξη λίγη σημασία θα έχει το αποτέλεσμα των αμερικανικών εκλογών...

Μάλιστα ο Κινέζος υπουργός Αμύνης ήταν ιδιαίτερα προβληματισμένος –προβληματισμό τον οποίο εξέθεσε στον Ινδό ΥΠΑΜ- με το θάνατο του νέου Ιάπωνα πρεσβευτή στο Τόκιο Shinichi Nishimiya , ο οποίος θα αναλάμβανε τα καθήκοντά του τον Οκτώβριο και την αιτία θανάτου ακόμη να ανακοινώσει η ιαπωνική κυβέρνηση.

Αυτά είναι τα βασικά ερωτήματα που παρατίθενται σε μυστική αναφορά της ρωσικής υπηρεσίας αντικατασκοπείας (GRU) που επιδόθηκε πρόσφατα στον πρόεδρο Putin, χωρίς να έχει γνωστή η αντίδραση του Ρώσου προέδρου, δείχνοντας όμως τη ρωσική ανησυχία για τα τεκταινόμενα.

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα είναι αναμφίβολο πως θα απασχολήσουν τη διεθνή κοινότητα στις αμέσως επόμενες ημέρες.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

secret-of-youth
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 18:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Πλουσιοι αρχιστε να τρωτε τα λεφτα σας, Φτωχοι παρτε δανεια (δεν θα χρειαστει να τα πληρωσετε),Παρθενοι και Παρθενες καντε το για να ξερετε πως ειναι ΕΜΕΙΝΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.
Που ειναι ο ΝΙΜΠΙΡΟΥ ? ΟΕΟ ! Που ειναι ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ Χ ? ΟΕΟ ! Που ειναι οι ΕΞΩΓΙΗΝΟΙ ? ΟΕΟ ! Που ειναι ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ? ΟΕΟ ! Που ειναι ο ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ? ΟΕΟ !
Περαν του χιουμορ θα επρεπε να εχουμε ηδη σημαδια αν ηταν να γινει κατι τον Δεκεμβριο.Τα βιβλια για το 2012 εχουν ξεπουληθει δεν κινειται τιποτα. Ειμαι σιγουρος οτι μεσα στο 2013 αφου θα εχει καταλαγιασει το πραγμα θα βγαλουν ΑΛΛΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ.
Ωστε να μπορεσει και παλι να κινηθει η βιομηχανια των ταινιων και των βιβλιων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2012, 22:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fear-Porn

Ο φόβος πουλάειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2012, 15:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H τουρκική Βουλή αδειοδοτεί τον Ερντογάν για πόλεμο με τη Συρία
Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 4 Οκτωβρίου 2012, 15:20

Την στρατιωτική επέμβαση κατά της Συρίας ενέκρινε πριν από λίγο η τουρκική εθνοσυνέλευση, σύμφωνα με τα ξένα ΜΜΕ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 10:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν διαβασεις στο αλλο θεμα, ανεφερα την "αναδιπλωση" του Ερντογκαν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 15:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τουρκικός στόλος βγαίνει από τα Στενά

Σε κατάσταση συναγερμού βρίσκονται οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις. Αυτήν την ώρα παρατηρείται μεγάλη κινητικότητα στον στόλο, σύμφωνα με όσα αναφέρουν τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης.

Όπως γράφει η εφημερίδα «Hurriyet» φρεγάτες και άλλα πολεμικά πλοία που βρίσκονται στην κύρια ναυτική βάση «Gölcük» φορτώνουν πυρομαχικά και διάφορες άλλες προμήθειες με επάρκεια 50 ημερών, το λεγόμενο «πολεμικό φορτίο».

Επίσης, έχει γίνει γνωστό ο αριθμός των τουρκικών πολεμικών πλοίων στη Μεσόγειο έχει αυξηθεί.

http://www.zougla.gr/kosmos/article/o-tourkikos-stolos-vgeni-apo-ta-stenaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2012, 19:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώ στον τίτλο του θέματος:
Αυτή τη χρονιά γίνεται λίγο παραπάνω της που%^&ας,απ' ότι την περσινή χρονιά.Βάσει αυτής της επιστημονικής εξήγησης,του χρόνου θα γίνεται ακόμα παραπάνω της που#$%ας,με αποτέλεσμα η κορύφωση να έρθει όταν θα βλέπουμε παντού που^&%νες.
Σοβαροί πολιτικοοικονομικοί κύκλοι διαρρέουν ότι αυτό θα συμβεί σε ακριβώς @# έτη.
ΥΣ: Νικόμαχε συγνώμη που διαφωνούμε στο έτος κορύφωσης αλλά κάπου μέσα μου νοιώθω ότι με δικαιολογείς κατά βάθος.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2012, 12:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΩΣΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΡΙΣΗ: Απήγαγαν αεροπλάνο με ρωσικό υλικό οι Τούρκοι - Έστειλαν Tu-160 οι Ρώσοι!

Την ώρα που στην Αθήνα περίσσευαν τα καλά λόγα του...
Έλληνα υπουργου Εξωτερικών Δ.Αβραμόπουλου
για τον νεοθωμανό Τούρκο υπουργό Εξωτερικών Α.Νταβούτογλου που αμφισβητεί ευθέως δικαιώματα και κυριαρχία της Ελλάδας σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο, ξεσπούσε μια άνευ προηγουμένου κρίση στις ρωσοτουρκικές σχέεσεις, η οποία οδήγησε στην ματαίωση του ταξιδιού του προέδρου της Ρωσίας Β.Πούτιν στην Τουρκια και πρακτικά το "πάγωμα" των ρωσοτουρκικών σχέσεων.
Αιτία η τουρκική στάση στο θέμα της Συρίας και αιτία φαίνεται ότι ήταν η απαγωγή ρωσικού μεταφορικού αεροσκάφους από τουρκικά μαχητικά, τα οποία προσγείωσαν το αεροσκάφος στην Άγκυρα! Είναι η πρώτη φορά που η Τουρκία τολμά να κάνει κάτι τέτοιο και μόνο το γεγονός ότι ακυρώθηκε η επίσκεψη του προέδρου Β.Πούτιν, η οποία προετοιμαζόταν επί πολλούς μήνες, δίνεςι μια πρόγευση του το πρόκειται να ακολουθήσει από πλευράς Μόσχας για αντίποινα.
Από την Αθήνα, όπου απολάμαβεν την ζεστή φικοξενία του ΥΠΕΞ ο Α.Νταβότουγλου δήλωσε με θράσος "χιλίων πιθήκων" ότι "Στο αεροσκάφος υπήρχουν είδη, τα οποία δεν είναι νόμιμα" χωρίς να διευκρινίζει τι δεν ήταν νόμιμο, αφού δεν υπάρχει καμία απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ που να απαγορεύει διακίνηση παντός είδους υλικού προς την Συρία.
Μάλιστα ο Α.Νταβούτογλου έσπευσε να τονίζει ότι "Το θέμα αυτό δεν είναι σε θέση να επηρεάσει τις σχέσεις Ρωσίας-Τουρκίας", αλλά μάλλον οι Ρωσοι έχουν διαφορετική άποψη: Πέρα από ένα οξύτατο διάβημα ακολούθησε την απαγωγή του αεροσκάφους και ρωσικά στρατηγικά βομβαρδιστικά αεροσκάφη Τu-160 πέταξαν στην Μαύρη Θάλασσα κοντά στα σύνορα με την Τουρκία (άλλη πηγή από την Μόσχα αναφέρει ότι ήταν Tu-22M).
Mε απίστευτο θράσο ο Α.Νταβούτογλου υποστήριξε ότι "Εδώ και πολλές εβδομάδες ανακοινώσαμε πως δεν θα επιτρέπει τη διέλευση στρατιωτικού υλικού προς τη Συρία, μέσω του εναέριου χώρου της και τόνισε πως το αεροσκάφος της Συρίας , εξαναγκάσθηκε να προσγειωθεί λόγω πληροφοριών που είχαν φτάσει στη χώρα περί μεταφοράς στρατιωτικού υλικού.
Το αεροσκάφος που μετέφερε 35 επιβάτες απήχθη από F-4Ε της τουρκικής Αεροπορίας και αναγκάστηκε να προσγειωθεί στο αεροδρόμιο Εσένμπογκα της Άγκυρας για να υποβληθεί σε έλεγχο και εν συνεχεία κρατήθηκε.

Ο Νταβούτογλου μιλώντας σε τηλεοπτική εκπομπή της χώρας του , από την Αθήνα είπε ότι το αεροσκάφος “Δεν τήρησε τους κανόνες της διεθνούς αεροπλοίας και γι΄αυτό το προσγειώσαμε”.
Είναι βέβαιο ότι η Ρωσία δεν πρόκειται να περιοριστεί σε αυτές τις ενέργεις. Οι επόμενες ώρες και ημέρες θα είναι πολύ ενδιαφέρουσες σε ότι αφορά την καταγραφή των αντιδράσεων της "αρκούδας" απέναντι στην Τουρκία...

defencenet.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2012, 14:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Ιππότη τι στο καλό σχέση έχουν όλα αυτά που βάζεις τον τελευταίο καιρό σε αυτό το θέμα με τις προφητείες για το 2012? Υπάρχει το Ελλάδα - Τουρκία αν θες να κάνεις συνέχεια copy paste άρθρα για την Τουρκία. Όχι τίποτε άλλο άλλα μου έρχονται συνέχεια στο email πως υπάρχει νέα ανάρτηση, μπαίνω και βλέπω ένα μάτσο άσχετα με το θέμα. Δεν μας έφταναν τα copy paste απο defencenet στο άλλο θέμα θα τα χουμε και εδώ? Βλέπετε λίγο με τι σκοπό ανοίγει ένα θέμα και τι ακριβώς συζητιέται απ την αρχή και μην το χαλάτε με του κόσμου τα άσχετα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 13:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα λεγεται : 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2

Δε βαζουμε μονο προφητειες αλλα και οτιδηποτε γινεται στο 2012 που μπορει να οδηγησει σε ενα πολεμο,παγκοσμιο ή τοπικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 13:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θεμα λεγεται : 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
Δε βαζουμε μονο προφητειες αλλα και οτιδηποτε γινεται στο 2012 που μπορει να οδηγησει σε ενα πολεμο,παγκοσμιο ή τοπικο.

Το θέμα λέγεται: 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2
Δεν λέγεται ΤΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ. Θα μπορούσε να μην γίνει πόλεμος αλλά να πέσει μετεωρίτης ας πούμε. Γιατί εσύ σώνει και καλά το περιορίζεις στον πόλεμο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2012, 14:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το θεμα λεγεται : 2012 - ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ; No2

Δε βαζουμε μονο προφητειες αλλα και οτιδηποτε γινεται στο 2012 που μπορει να οδηγησει σε ενα πολεμο,παγκοσμιο ή τοπικο.


Όταν κοιτάς ένα θέμα κοιτάς ΤΙ ΣΚΟΠΟ ΕΊΧΕ ΑΥΤΌΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ και όχι πως γουστάρεις εσύ να ερμηνεύσεις τον τίτλο.. νομίζω είναι ξεκάθαρο.


Ποιοί είστε εσείς που δεν "βάζετε" και μιλάς και εκ μέρους σας? γιατί εγώ μόνο εσένα βλέπω να γράφεις εδώ μέσα για την Τουρκία και για πολέμους συνέχεια όταν για δεύτερη φορά υπάρχει συγκεκριμένο θέμα γιαυτού του είδους τα post (αλλά και σίγουρα πολύ καταλληλότερα forum).

Δες λοιπόν το θέμα πως άνοιξε και με τι σκοπό
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1673
κάτσε διάβασε τι έχει συζητηθεί όλα αυτά τα χρόνια, άσε τις ερμηνείες κατά το δοκούν και σεβάσου τουλάχιστον όποιον άνοιξε το θέμα και τους προηγούμενους συμμετέχοντες σε αυτό.
Ξαναλέω για τρίτη φορά ότι υπάρχει θέμα Ελλάδα - Τουρκία γιαυτό τον σκοπό. Ούτε αυτό δεν σας κάνει πια?

Επίσης άσχετο αλλά πραγματικά ΕΛΕΟΣ με το defencenet παντού σε αυτό το forum, που τα μισά απ αυτά που γράφει είναι αποκυήματα φαντασίας και ποτέ δεν επαληθεύονται. Τι στο καλό κόλλημα έχετε φάει μερικοί? Το έχετε κάνει εικόνισμα και ότι γράφει το παίρνετε σαν γεγονός όταν έχει αποδειχθεί στο παρελθόν 100δες φορές πόσο άθλιο είναι. Τέλος αν το να κάνουμε copy paste το θεωρείτε συνεισφορά σε ένα forum νομίζω ότι έχετε μερικοί λανθασμένα στο μυαλό σας ότι ένα forum είναι το ίδιο με ένα blog όπου μπαίνει ένα άρθρο copy paste και υπάρχουν μερικά σχόλια από κάτω.

Απαντάω παρμένος γιατί τον τελευταίο χρόνο έχει παραγίνει το κακό με το defencenet σε κάθε θέμα του forum και το να γυρνάμε κάθε θέμα στην γεωπολιτική με αποτέλεσμα όσοι συμμετείχαν παλιά στα θέματα να έχουν πάψει πλέον να συμμετέχουν. Δεν μπορείτε να συνειδητοποιήσετε ότι είστε μέσα σε ένα forum που λέγεται "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ"? Το ότι αφέθηκε ένα θέμα από τους admin (πολύ κακώς) να ξεφύγει και από Ελλάδα Τουρκία - ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ έγινε αναγκαστικά Ελλάδα Τουρκία - Κοντινός πόλεμος (καθώς μερικοί δεν σταμάταγαν σαν εσένα το copy paste σε OTI έβλεπαν και αφορούσε την γείτονα χώρα), δεν σημαίνει ότι πρέπει αφεθεί να γίνει το ίδιο παντού αλλιώς να το μετονομάσουμε απο παράξενο σε γεωπολιτική και να σας αφήσουμε μόνους να συνεχίσετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 44 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy