ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 02:40:41  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

Από το πρώτο ερώτημα που έκανες, θεώρησα πως μιλούσες σοβαρά ... μέχρι που συντάχθηκες με τις ανοησίες του doctor που μιλάει για ν' ακούει τη φωνή του. Εγώ πάντως θα σου απαντήσω...

quote:
Xωρίς κανένα σκοπό αντιπαράθεσης,εξηγησέ μου ποιός ευθύνεται για τον πόλεμο;

Η άποψη ότι ο Χίτλερ ευθύνεται για έναν παγκόσμιο πόλεμο είναι και υπερβολικά απλοϊκή και ιστορικά επικίνδυνη και ίδιας σημασίας δήλωση με εκείνην που υποστηρίζει πως οι ΗΠΑ μπήκαν στο Ιράκ για να αποκαταστήσουν τη δημοκρατία...

Περισσότερα μπορούμε να συζητήσουμε, εφ' όσον το επιθυμείς, σε ένα άλλο θέμα μια και εδώ το θέμα είναι η λαθρομετανάστευση. Αρκετά εκτροχιάστηκε με τις κραυγές και τις γραφικότητες του doctor, ας μην το συνεχίσουμε...

quote:
Για όσους πάντως ασπάζονται την ιδεολογία του Χίτλερ, να ξέρουν ότι ο Χίτλερ σκότωσε ΠΟΛΛΟΥΣ μα πάρα ΠΟΛΛΟΥΣ Έλληνες!

Και τι σχέση έχει μια πολιτική ιδεολογία ενός πολιτικού κινήματος με μια πολεμική δράση ενός κράτους κατά της Ελλάδας;

Ποιον σκοπό μπορεί να εξυπηρετεί η ταύτιση του ιδεολογικού φρονήματος με τις πολεμικές ενέργειες, εκτός από την καλλιέργεια πλαστών εντυπώσεων του συστήματος εις βάρος των αμαθών;

Και για να στο πω πιο απλά και ειλικρινά: Ο Χίτλερ σαν πολιτικός στη Γερμανία εφάρμοσε αξιοζήλευτα μέτρα, στηριζόμενος στη συγκεκριμένη ιδεολογία, δημιουργώντας μια υπερδύναμη εκ του μηδενός.

Ο Χίτλερ σαν κατακτητής της Ελλάδας είναι εχθρός μου όπως είναι και εχθρός του κάθε Έλληνα.

Ελπίζω να τα ξεκαθάρισες... Βέβαια, παρακάτω στην προσπάθειά σου να δημιουργήσεις αντιπαράθεση (παρά την αντίθετη περί τούτου δήλωσή σου), συμμερίζεσαι και υπερθεματίζεις τις ανοησίες του doctor, οπότε εκεί θα μου επιτρέψεις να μην σου απαντήσω...

Να σχολιάσω μόνον ένα σημείο:

quote:
άλλα πιστέυω η μη εφαρμογή νόμων και κατ'επέκταση η ατιμωρησία και η ασυδοσία του πολιτικού συστήματος επί 40 έτη περίπου, καπάκι και η οικονομική κρίση ίσως και διάφορα συμπλέγματα που έχουμε απο εποχής τουρκοκρατίας,έφερε στο προσκήνιο την είσοδο ακραίων κομμάτων όπως είναι η Χρυσή Αυγή.

Η ιστορία έχει αποδείξει πως η δημοκρατία είναι ανίκανη να διαχειριστεί οποιαδήποτε κρίση, ακόμη κι αυτές που δημιουργεί η ίδια λόγω της εγγενούς ανικανότητάς της και της παρά φύσει λειτουργίας της. Έτσι, σαν πρώτο μέτρο δίνει η ίδια το δικαίωμα της αυτοκατάργησής της μέσα από το Σύνταγμα. Επιπλέον, σε περιόδους κρίσης, δεν μπορούν να προσφέρουν καμία λύση ούτε τα αστικά κόμματα ούτε τα κομμουνιστικά κόμματα που διέπονται από μια ιδεολογία που χαρακτηρίστηκε αποτυχημένη από την γέννησή της και αποδείχτηκε αποτυχημένη στα αστυνομικά κράτη όπου εφαρμόστηκε.

Η μόνη λύση που απομένει είναι ο εθνικισμός, που απευθύνεται στις φυσικές αξίες και αρχές του ανθρώπου. Εκεί οφείλεται η άνοδος της Χρυσής Αυγής σήμερα και η αντίστοιχη απαξίωση των υποτιθέμενων προοδευτικών και ιδεολογικά απαρχαιωμένων κομμάτων τύπου ΚΚΕ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 07:41:53  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon

quote:
Η μόνη λύση που απομένει είναι ο εθνικισμός, που απευθύνεται στις φυσικές αξίες και αρχές του ανθρώπου

Δηλαδή η υποτίμηση άλλων εθνών απευθύνεται στις φυσικές αξίες και αρχές του ανθρώπου;
Tι να πώ.. Ιστορικά ίσως να συμβαίνει...
Έτσι όμως είναι σαν να πηγαίνουμε πίσω...

quote:
Επιπλέον, σε περιόδους κρίσης, δεν μπορούν να προσφέρουν καμία λύση ούτε τα αστικά κόμματα ούτε τα κομμουνιστικά κόμματα που διέπονται από μια ιδεολογία που χαρακτηρίστηκε αποτυχημένη από την γέννησή της και αποδείχτηκε αποτυχημένη στα αστυνομικά κράτη όπου εφαρμόστηκε.

Δηλαδή ο εθνικισμός είναι η μόνη λύση στη φάση που βρισκόμαστε...
Μάλιστα..Κατανοητό..

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 08:18:34  Εμφάνιση Προφίλ
Για να είμαστε και λίγο δίκαιοι και όχι τελείως απόλυτοι να πούμε ότι ο εθνικισμός άρχισε να κυριαρχεί στα τέλη του 18ου αιώνα,είναι δηλαδή ένα κίνημα νεώτερων χρόνων.

Οι απόλυτες μοναρχίες μεγάλων συγκεντρωτικών κρατών και απο την άλλη η οικονομική και κοινωνική αλληλεξάρτηση που προέκυψε απ΄τη βιομηχανική επανάσταση και απο την εξέλιξη της σύγχρονης εκβιομηχάνισης οδήγησε και άυξησε προοδευτικά την συνειδητοποίηση των ανθρώπων ότι αποτελούν την δύναμη και τον πλούτο ενός κράτους.

Άρα ο φίλτατος Macedon θέλω να πιστέυω ότι εννοεί την εθνική ιδέα με θετικό χαρακτήρα που επικρατεί στην διαμόρφωση των σύγχρονων εθνικών κρατών και όχι στον εθνικισμό με αρνητικό και εξτρεμιστικό χαρακτήρα που χαρακτηρίζει μερικές ειδικές τάσεις εκφυλιστικές της εθνικής ιδέας.

Η αλήθεια είναι ότι είχα μπερδέψει λίγο τον ορισμό του εθνικισμου!

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 15/09/2012 08:19:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 11:58:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η ιστορία έχει αποδείξει πως η δημοκρατία είναι ανίκανη να διαχειριστεί οποιαδήποτε κρίση,
...Και οτι ο Μιχαλιολάκος είναι ο πλεόν κατάλληλος για να διαχειριστεί κάθε κατάταση κρίσης.
Τι δε καταλαβαίνεις;
ΘΕΛΟΥΜΕ Ο ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Τι δε καταλαβαίνεις απο αυτό δηλαδή;

quote:

quote:Για όσους πάντως ασπάζονται την ιδεολογία του Χίτλερ, να ξέρουν ότι ο Χίτλερ σκότωσε ΠΟΛΛΟΥΣ μα πάρα ΠΟΛΛΟΥΣ Έλληνες!

Και τι σχέση έχει μια πολιτική ιδεολογία ενός πολιτικού κινήματος με μια πολεμική δράση ενός κράτους κατά της Ελλάδας;


Έλα ντε.. τι σχέση έχει; Καμία σχέση! Βλέπεις εσύ καμία σχέση;
Βλέπεις εσύ καμία σχέση ανάμεσα στη Χιτλερική ιδεολογία και τη βία, Όχι!
Και να το πάμε στο σήμερα για να μη μιλάμε για το παρελθόν; Βλέπεις καμία σχέση ανάμεσα στη Χρυσή Αυγή και τη βία; Όχι! Ιδεολόγοι είναι οι άνθρωποι. Έναν ιδεολόγο, μη-ναζί, σαν τον Μιχαλολιάκο χρειαζόμαστε, αυτό είναι άλλο. Και τσούπ! λύθηκαν όλα τα πρόβλημα. Λεφτά πέφτουν απ' τον ουρανό, μισθοί τριπλασιάζονται.. δηλ. τι άλλο θες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

quote:
Δηλαδή η υποτίμηση άλλων εθνών απευθύνεται στις φυσικές αξίες και αρχές του ανθρώπου;

Το παραπάνω αποτελεί ένα (εσκεμμένο ή λόγω άγνοιας) προπαγανδιστικό λάθος που ούτε σχετίζεται με τον εθνικισμό ούτε εμπεριέχεται στην ιδεολογία του. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει!

Ο εθνικισμός, ακριβώς επειδή βασίζεται πάνω στην αξία του έθνους (που είναι σύνολο ιδιοτήτων και όχι απλά ατόμων) αναγνωρίζει σε κάθε έθνος τα ίδια δικαιώματα που έχει και το δικό του. Γι' αυτό και προσβλέπει σε μια "Ευρώπη των εθνών" που θα αντικαταστήσει την "Ευρώπη των τραπεζών", όπως είναι σήμερα η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Γι' αυτό και ο εθνικιστής τρέφει απεριόριστο σεβασμό προς κάθε άλλο εθνικιστή που ανήκει σε διαφορετικό έθνος και πολεμάει για τις ίδιες ακριβώς αξίες του δικού του έθνους.

Την "υποτίμηση άλλων εθνών" πού ακριβώς την είδες;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 14:39:54  Εμφάνιση Προφίλ
Μα κοίτα τώρα πώς η αριστερή προπαγάνδα, δίνει την εντύπωση οτι οι αυτοθεωρούμενοι εθνικιστές δεν αγαπάνε τους ξένους. Υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα απο αυτό;
quote:
Την "υποτίμηση άλλων εθνών" πού ακριβώς την είδες;
Άλλο που στην πράξη τους πλακώνουμε στο ξύλο, μη μπερδεύεσαι. Στην θεωρία τους αγαπάμε. Αρκεί να μην τους έχουμε μπροστα στα μούτρα μας ΚΑΙ να ανήκουν στην αρία λευκή φυλή. Όσο είναι κλεισμένοι στο έθνος τους, σε γκαραντίντα, είναι μια χαρά.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/09/2012 14:50:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 15:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon

quote:
Την "υποτίμηση άλλων εθνών" πού ακριβώς την είδες;

Eθνικισμός: H υπερβολική προσήλωση προς την ιδέα του έθνους,με την παράλληλη υποτίμηση άλλων εθνών (Λεξικό:Γ.ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ)

Διάβασε όμως και το παρακάτω post μου.

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 15/09/2012 15:45:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 16:45:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

quote:
Eθνικισμός: H υπερβολική προσήλωση προς την ιδέα του έθνους,με την παράλληλη υποτίμηση άλλων εθνών (Λεξικό:Γ.ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ)

Όταν σε ρώτησα "πού την είδες την υποτίμηση των άλλων εθνών" περίμενα να μου δώσεις κάποια αναφορά από κάποιον θεωρητικό του εθνικισμού ή κάποιο εθνικιστικό κείμενο και όχι την άποψη ενός αμαθή περί εθνικισμού γλωσσολόγου.

Και πες τον Μπαμπινιώτη πως εθνικισμός δεν είναι "η προσήλωση προς την ιδέα του έθνους" αλλά μία ολόκληρη βιοθεωρία.

Όσον αφορά τις σχέσεις ενός έθνους με τα υπόλοιπα έθνη, ο εθνικισμός ούτε τα υποτιμάει ούτε έχει κάποιο πρόβλημα μαζί τους ή με τα μέλη τους (τους πολίτες τους).

Κανένας Έλληνας εθνικιστής δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τον Πακιστανό που βρίσκεται στο Πακιστάν και καλλιεργεί το χωράφι του. Το πρόβλημα το έχει με τον κάθε είδους εισβολέα στη χώρα του, είτε αυτός έρχεται με Panzer από τα βόρεια σύνορα, είτε με ψαροκάικο από την Τουρκία είτε με χαρτοφύλακα από τις Βρυξέλλες.

quote:
Άρα ο φίλτατος Macedon θέλω να πιστέυω ότι εννοεί την εθνική ιδέα με θετικό χαρακτήρα που επικρατεί στην διαμόρφωση των σύγχρονων εθνικών κρατών και όχι στον εθνικισμό με αρνητικό και εξτρεμιστικό χαρακτήρα που χαρακτηρίζει μερικές ειδικές τάσεις εκφυλιστικές της εθνικής ιδέας.

Ο φίλτατος macedon ως εθνικισμό εννοεί αυτό ακριβώς που περιέχει ο όρος: Τον εθνικοσοσιαλισμό.

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι εννοείς με τους όρους "εξτρεμιστικό χαρακτήρα" και "εκφυλιστικές τάσεις της εθνικής ιδέας" και μέχρι να τις αποσαφηνίσεις δεν μπορώ να σου απαντήσω επ' αυτών.

macedon

Edited by - macedon on 15/09/2012 16:46:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 17:32:04  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon

quote:
Ο φίλτατος macedon ως εθνικισμό εννοεί αυτό ακριβώς που περιέχει ο όρος: Τον εθνικοσοσιαλισμό.

Eγώ γνωρίζω ότι ο εθνικοσοσιαλισμός είναι ένα πολιτικό κίνημα που εμφανίστηκε στην Γερμανία μέτα τον Α παγκόσμιο πόλεμο,με πρωταγωνιστή τον Αδόλφο Χίτλερ.

Ο Εθνικοσοσιαλισμός έβλεπε στην Γερμανική φυλή την ανώτερη και την καθαρότερη απ'όλες τις φυλές και για το λόγο αυτό υποστήριζε σαν κύριους αντικειμενικούς σκοπούς της Γερμανίας τη διαφύλαξη της καθαρότητας της φυλής κυριως με τον αντισημιτισμό και την συγκρότηση ενός κράτους που θα συγκέντρωνε όλους τους Γερμανικούς πληθυσμούς.

Τόσο οι ιδεολογικές αρχές όσο και η εφαρμογή τους στην πράξη ήταν απάνθρωπες,βάρβαρες και καταστροφικές!

ΔΗΛΑΔΗ: Με την κατάρρευση των δημοκρατικών θεσμών ο εθνικοσοσιαλισμός διάβρωσε όλες τις εκδηλώσεις της Γερμανικής κοινωνίας.Η τελετουργική μεγαλοπρέπεια των εθνικοσοσιαλιστικών συγκεντρώσεων έγινε η ίδια εικόνα του τυφλού φανατισμού και της εξαφάνισης του ανθρωπισμού και της λογικής.

Υ.Γ. Όσο για τον Μπαμπινιώτη (δεν έχω πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) γνωρίζω όμως, ότι είναι top!

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 15/09/2012 17:33:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 18:57:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ιαπετός

quote:
Eγώ γνωρίζω ότι ο εθνικοσοσιαλισμός είναι ένα πολιτικό κίνημα που εμφανίστηκε στην Γερμανία μέτα τον Α παγκόσμιο πόλεμο,με πρωταγωνιστή τον Αδόλφο Χίτλερ.

Ο εθνικοσοσιαλισμός εμφανίστηκε για πρώτη φορά στα τέλη του 19ου αιώνα (ο όρος ανήκει στον Γάλλο Μπαρέ) ενώ η πρώτη πολιτική εθνικοσοσιαλιστική κίνηση εμφανίστηκε στην Τσεχία όπου είχαμε και το πρώτο ιστορικά εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα.

Εθνικοσοσιαλιστικά στοιχεία είχε το πολίτευμα της αρχαίας Σπάρτης ενώ η βάση της ιδεολογίας του ανάγεται στον Πλάτωνα και δευτερευόντως στον Αριστοτέλη.

Αυτό που περιγράφεις είναι ο γερμανικός εθνικοσοσιαλισμός.

quote:
Τόσο οι ιδεολογικές αρχές όσο και η εφαρμογή τους στην πράξη ήταν απάνθρωπες,βάρβαρες και καταστροφικές!

Θα σου έλεγα, εντελώς φιλικά, να μελετήσεις πρώτα τις ιδεολογικές αρχές του, πριν εκφράσεις οποιαδήποτε άποψη επ' αυτών.

quote:
Όσο για τον Μπαμπινιώτη (δεν έχω πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης) γνωρίζω όμως, ότι είναι top!

Σαν γλωσσολόγος μπορεί να είναι ό,τι νομίζεις. Αυτό δεν τον κάνει ούτε πολιτικό επιστήμονα ούτε γιατρό. Όσο θα τον εμπιστευόσουν (καθ' όσον "top") να σου κάνει μια εγχείρηση αφαίρεσης σκωληκοειδίτιδας άλλο τόσο θα τον εμπιστευόμουν να μου ερμηνεύσει τι είναι ο εθνικισμός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 19:22:43  Εμφάνιση Προφίλ
Κάτι άσχετο: Eσύ είσαι δικηγόρος αν δεν κάνω λάθος..
Παρ'Αρείω Πάγω;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 20:06:00  Εμφάνιση Προφίλ
Κάνεις λάθος. Δάσκαλος είμαι. Το πτυχίο νομικής το παίρνω φέτος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 21:58:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάτι άσχετο: Eσύ είσαι δικηγόρος αν δεν κάνω λάθος..
Παρ'Αρείω Πάγω;
Επειδή βάζει στο ειδώλιο όλους τους χριστιανούς ορθόδοξους (και τον χριστιανισμό γενικά) μη παίρνεις την εντύπωση οτι έχει και το ανάλογο αξίωμα. Αυτό το κάνει απο χόμπι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 23:00:03  Εμφάνιση Προφίλ
Dr..

quote:
Επειδή βάζει στο ειδώλιο όλους τους χριστιανούς ορθόδοξους (και τον χριστιανισμό γενικά) μη παίρνεις την εντύπωση οτι έχει και το ανάλογο αξίωμα. Αυτό το κάνει απο χόμπι



All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2012, 23:54:33  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

Κοίτα κάποιες αμφιβολίες που αφορούν τον χριστιανισμό κατα καιρούς
έχω και εγώ.. Άλλα αυτά είναι και φάσεις τις οποίες περνάς.
Αν παρατηρήσεις όσο περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνεις φτάνεις και σε ένα σημείο κοντά στο θάνατο (τουλάχιστον αυτά που ξέρω απο μεγαλύτερους) αρχίζεις και αναθεωρείς κάποια πράγματα. Γιατί ίσως δεν ξέρεις και τι "παίζει" μετά!

Σε αυτό το forum πάντως η αλήθεια είναι ότι έχουμε πολλούς άθεους. Μέχρι και οι διαχειριστές σε αντιπαραθέσεις Χριστιανών-Άθεων "κλίνουν" ελαφρά πρός τους άθεους.

Σε πολλές λογομαχίες τους σε κερδίζουν περισσότερο οι άθεοι, πλασάρονται πιο ωραία και έχουν πιο σωστά επιχειρήματα.

Αυτά..Και ξεφύγαμε απ'το θέμα μας

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 01:29:56  Εμφάνιση Προφίλ
Οι περιπτώσεις που οι πρακτικές που ακολουθούνται κατά την εφαρμογή μιας ιδεολογίας καταστρατηγούν την αρχική ιδεολογία είναι οι περισσότερες.Αυτό δεν καθιστά την ιδεολογία κακή.

Αν φέρουμε ως παράδειγμα την αρχική ιδέα της δημοκρατίας (με τα χαρακτηριστικά της αμεσότητας,των μορφωμένων πολιτών,την εγγενή ενασχόλησή τους με τα κοινά κ.λ.π),θα δούμε ότι η σημερινή μορφή της είναι εμετική-παραμένοντας καλύτερη από απολυταρχικό καθεστώς-

Ο εθνικοσοσιαλισμός έχει εφαρμοστεί σε διάφορες περιπτώσεις καταστρατηγώντας επίσης τις ιδεολογικές αρχές του.

Δεν θεωρώ ότι γνωρίζω αρκετά ακόμη την θεωρία του.
Η μελέτη ιδεολογιών είναι από τις πιο χρονοβόρες.
Επίσης απαιτεί γνώση ιστορίας και έλλειψη προκατάληψης.
Το πρώτο προαπαιτούμενο το καλύπτω,το δεύτερο το προσπαθώ.

Όσο κάποιος που μου φαίνεται ότι γνωρίζει το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα (Βλ. Macedon), και όσο βλέπω ότι καταδικάζει στα σημεία τις λάθος εφαρμογές της θεωρίας,θα τον διαβάζω προσεκτικά. Η κριτική είναι αυτονόητη όπου χρειαστεί.

Πιο συγκεκριμένα τώρα.
Ο Χίτλερ κατά την άποψή μου,είχε εμμονές, ελλιπή αντίληψη σε αρκετούς τομείς,και μπόλικο μίσος για την θέση που βρέθηκε η Γερμανία μετά τον 1ο ΠΠ.
Παρά ταύτα έχει χρεωθεί τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο κατά 100% και αυτό είναι ιστορικά αναληθές.Στο σημείο αυτό συμφωνώ με τον Macedon.

Η συνολική αποτίμηση που θα έκανα περί Χίτλερ είναι καθαρά αρνητική,αλλά αυτό ισχύει για πολλούς ακόμη που έπαιξαν ρόλο στον 2ο ΠΠ,αρκετούς από αυτούς με αρκετή ποσότητα αίματος στα χέρια τους και καταγεγραμμένους ως "δημοκράτες".

Όσον αφορά τους ξένους σε μια χώρα,ανέκαθεν ήταν από δεκτοί με τιμές μέχρι καταδικασθέντες σε θάνατο.
Η κλίμακα εξαρτάται με τους όρους και τους λόγους επίσκεψης ή παραμονής τους.
Ακόμα και στις χώρες με αληθινό έλλειμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων(και δεν νομίζω να ανήκουμε σε αυτές),ένας τουρίστας που επισκέπτεται την χώρα αυτή για να κάνει διακοπές και να αφήσει τα ωραία του λεφτά,είναι καλοδεχούμενος.
Αντιθέτως ακόμη και σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες-όπως εξελίσσεται η Αγγλία π.χ. τα τελευταία χρόνια-άν κάψεις την σημαία της χώρας στην πλατεία,θα βρεθείς πίσω από κάγκελα,και κανείς δε θα σε υπερασπιστεί.

Εδώ έχουμε μια τάση να υπερασπιζόμαστε υπέρμετρα λάθος ξένους.Ως αποτέλεσμα την πληρώνουν και κάποιοι από αυτούς που θα άξιζαν της ανοχής ή και ακόμα της αρωγής μας.
Είναι απωθημένο της επταετίας προφανώς, αλλά ας σταματήσουμε να το πληρώνουμε πια.Φτάνει.

Dr,

Έχω συζητήσει με εσένα Dr,και νομίζω ότι δεν είχαμε αναιρέσει αλλήλους,συμφωνώντας ή διαφωνώντας στα σημεία.
Μερικές φορές βλέπω στα post σου την αναγκαία κριτική ματιά,και μια ασφαλιστική δικλείδα προς όποιον τείνει πολύ "δεξιά".
Όμως αδερφέ,στα τελευταία post θεωρώ ότι έχεις φάουλ.
Καταννοώ τις αντιρρήσεις σου,συμφωνώ και με αρκετές από αυτές,αλλά περίμενα επιχειρήματα που δεν είδα στις τοποθετήσεις σου.
Πειράζει που περίμενα περισσότερα;

Ιαπετέ,

Όταν ρωτάμε έναν συνομιλητή θεωρώντας ότι μπορεί να μας δώσει μια απάντηση σε κάτι που υποτίθεται δεν ξέρουμε,δεν αυτοαναιρούμαστε στο επόμενο post.Αν είμαστε εξαρχής αντίθετοι,πράγμα θεμιτότατο και δικαίωμά μας αν συμβαίνει, το δηλώνουμε καθαρά.
Κάνουμε και οικονομία χρόνου έτσι και είναι και πιο σωστό πιστεύω.

Macedon,

Έχω διαβάσει το "Ο Αγών μου" και το έχω στο ράφι του 2ου ΠΠ.Θεωρώ ότι έχει αρκετά σωστά σημεία,και για την εποχή που γράφτηκε ακόμη περισσότερα,αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν "θα με έβγαζα φωτογραφία με φόντο αυτό το βιβλίο".
Αν έπρεπε να φωτογραφηθούν κάποιοι με φόντο ντε και καλά κάποιον κατακτητή,ας έβαζαν τον Αλέξανδρο,τουλάχιστον.Η εμμονή με τον Χίτλερ είναι περίεργη και για τους μη προκατηλειμμένους.
Διαφωνείς;
Η γνώμη μου για τα ηγετικά στελέχη της X.A. εξακολουθεί να είναι αρνητική,και δεν μου έχεις δώσει κάποιο επιχείρημα για να αλλάξω ίσως γνώμη.Στο έχω επισημάνει και σε άλλα post μου,χωρίς αποτέλεσμα.

ΥΣ: στο σχολιασμό μου στα post των Dr και κυρίως του Ιαπετού δεν έβαλα τα αντίστοιχα quote θεωρώντας ότι είναι αυτονόητο το που αναφέρομαι.Αν υπάρχει απορία ευχαρίστως να το διευκρινίσω.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/09/2012 01:36:39

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/09/2012 01:38:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 02:21:16  Εμφάνιση Προφίλ
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

quote:
Οι περιπτώσεις που οι πρακτικές που ακολουθούνται κατά την εφαρμογή μιας ιδεολογίας καταστρατηγούν την αρχική ιδεολογία είναι οι περισσότερες.

Δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να ταυτίζουμε την πολιτική ιδεολογία με το πολιτικό σύστημα. Πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα που ναι μεν, έχουν ανιούσα σχέση (το δεύτερο προέρχεται από την πρώτη) αλλά δεν ταυτίζονται. Ένα πολιτικό σύστημα μπορεί να βασίζεται σε μια ιδεολογία αλλά δεν είναι πιστή μεταφορά της στην πράξη. Αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν έχει εφαρμοστεί καμία απολύτως πολιτική θεωρία σε κανένα μέρος του κόσμου!

Αυτό που πολλές φορές χαρακτηρίζουμε σαν "καταστρατήγηση" της ιδεολογίας, είναι στην πραγματικότητα η μεταφορά της στην πράξη με τις απαραίτητες διορθώσεις/παρεμβάσεις προς όφελος της πρακτικής.

quote:
Αν φέρουμε ως παράδειγμα την αρχική ιδέα της δημοκρατίας (με τα χαρακτηριστικά της αμεσότητας,των μορφωμένων πολιτών,την εγγενή ενασχόλησή τους με τα κοινά κ.λ.π),θα δούμε ότι η σημερινή μορφή της είναι εμετική-παραμένοντας καλύτερη από απολυταρχικό καθεστώς-

Στην περίπτωση αυτή πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά συστήματα. Το πρώτο ήταν δημοκρατία (αρχή του λαού) ενώ το δεύτερο κοινοβουλευτική μοναρχία, γεννημένο στην Αγγλία. Χρησιμοποιώ τον όρο "μοναρχία" γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση η πλειοψηφία της Βουλής να μην ψηφίσει αυτό που θέλει ο αρχηγός ο οποίος ουσιαστικά επιβάλλει τη θέλησή του στο κουκλοθέατρο του κοινοβουλίου.

quote:
Ο εθνικοσοσιαλισμός έχει εφαρμοστεί σε διάφορες περιπτώσεις καταστρατηγώντας επίσης τις ιδεολογικές αρχές του.

Ποιές ακριβώς;

quote:
Ο Χίτλερ κατά την άποψή μου,είχε εμμονές, ελλιπή αντίληψη σε αρκετούς τομείς,και μπόλικο μίσος για την θέση που βρέθηκε η Γερμανία μετά τον 1ο ΠΠ.

Θα συμφωνήσω με τα δύο πρώτα και θα τον δικαιολογήσω απόλυτα για το τρίτο. Το ίδιο μίσος για τους Ευρωπαίους και ειδικά για τους Γερμανούς σήμερα έχουν οι περισσότεροι Έλληνες εξ αιτίας των ίδιων ακριβώς αιτιών: Της κατοχής της χώρας και του εξευτελισμού του λαού της.

quote:
Θεωρώ ότι έχει αρκετά σωστά σημεία,και για την εποχή που γράφτηκε ακόμη περισσότερα,αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν "θα με έβγαζα φωτογραφία με φόντο αυτό το βιβλίο".

Ούτε εγώ.

quote:
Η εμμονή με τον Χίτλερ είναι περίεργη και για τους μη προκατηλειμμένους.
Διαφωνείς;

Ο Χίτλερ ήταν ο πρώτος που εφάρμοσε τη θεωρία του εθνικοσοσιαλισμού στην Ευρώπη. Ταυτόχρονα ήταν ο πρώτος που φανερά προσπάθησε να "δέσει" αρχαιοελληνικές ιδέες με την εθνικοσοσιαλιστική θεωρία. Δες για παράδειγμα στο πρόγραμμα των 25 σημείων (είναι στο 2ο τόμο του "Mein Kampf") το σημείο 11 που λέει:

"Ζητούμε την κατάργηση όλων των εισοδημάτων που δεν προέρχονται από την εργασία" (π.χ. τόκοι από καταθέσεις).

Αυτό παραπέμπει ευθέως στον Αριστοτέλη που έλεγε πως:

"...ο δε τόκος γίνεται νόμισμα εκ νομίσματος. Ώστε και μάλιστα παρά φύσιν ούτος των χρηματιστών εστιν" (Πολιτικά Β΄, 1258)

Δεν θα το ονόμαζα λοιπόν "εμμονή" αλλά μάλλον σαν αναγνώριση της συνεισφοράς του στη διαμόρφωση του σύγχρονου εθνικοσοσιαλισμού. Αν θέλεις, πρόκειται για την ίδια εμμονή που διακατέχει τους αριστερούς ως προς τον Λένιν.

quote:
Η γνώμη μου για τα ηγετικά στελέχη της X.A. εξακολουθεί να είναι αρνητική,και δεν μου έχεις δώσει κάποιο επιχείρημα για να αλλάξω ίσως γνώμη.

Αρνητική ως προς τι; Ως προς την ιδεολογική τους κατάρτιση; Την ρητορική τους δεινότητα; Την δυνατότητα άσκησης πολιτικής; Τη συνέπεια λόγων και έργων;

Αν θέλεις γίνεσαι πιο σαφής ώστε να σου πω και τη δική μου γνώμη.

Παρεμπιπτόντως, η γνώμη που μπορεί να σχηματίσει για κάποιο πολιτικό πρόσωπο οποιοσδήποτε βρίσκεται εκτός του χώρου αυτού, είναι μόνον μέσω των ΜΜΕ (Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης), τα οποία ενίοτε δεν διστάζουν να πλαστογραφούν οτιδήποτε προκειμένου να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους. Τελευταίο παράδειγμα η παρουσίαση των γεγονότων στο Ανθήλι, όπου το βίντεο που παρουσιάστηκε από τον Αlpha ήταν βάρβαρα πλαστογραφημένο.

macedon

Edited by - macedon on 16/09/2012 02:21:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 02:57:08  Εμφάνιση Προφίλ
Oσων αφορα τον 2 Π.Π,υπαρχουν πολλες ανακριβειες και μυθοι.Διαβαζοντας κανεις ιστορια,θα διαπιστωσει οτι οι κακοι ναζι με τον αξονα ηθελαν να κατακτησουν το κοσμο και οι καλοι συμμαχοι ηθελαν ελευθερια και δημοκρατια.Ειναι γνωστες οι σχεσεις ΕΣΣΔ-ναζι,επισης ειναι γνωστη και η χρηματοδοτηση των ναζι,απο αμερικανικες εταιριες,πραγμα που εξηγει την ''τυχαια'' ανοδο του χιτλερ,ο οποιος στο παρελθον ειχε κανει αποπειρα πραξικοπηματος,της μπυραριας.Η αληθεια ειναι,οτι οπως καθε πολεμος,ετσι και ο 2 Π.Π,χρησιμοποιησε καποιες ιδεες,για εναν διαφορετικο σκοπο.

Στη σημερινη εποχη,η ημιμαθεια,οσων αφορα τα εγκληματα των ναζι,μαζι με την φτωχεια την εξαθλιωση δημιουργει οπαδους,του χιτλερ,οι οποιοι κινουμενοι,ειτε απο εσωτερικο μισος,που βρισκει φωλια εναντιων των μεταναστατων,ειτε απο απλη αναγκη για εκτονωση και σχεδον παντα μηδενικη ιδεολογικη κριτικη σκεψη και ακατασχετο φανατισμο,να προσπαθουν να διεκδικησουν μερος της ''δημοκρατιας'' ασχετα απο οτι την θεωρουν την πηγη του κακου.

Αγνοοντας την βασικη αρχη καθε συγχρονης ιδεολογιας.Οτι δεν υπηρξε τυχαια ή αυθορμητη γεννηση,αλλα σχεδον παντα οργανωμενο σχεδιο,ανωτερων δυναμεων,με σκοπο την χειραγωγηση,τον ελεγχο και τελικα την πληρη υποταγη των απλων ανθρωπων.

Στην δικια μας περιπτωση,η χα ,μια οργανωση που ουσιαστικα διαλυθηκε στα τελη του '90,βρηκε οπαδους,κυριως σε παιδια και νεους ανθρωπους.Εδωσε σε ολους αυτο που θελουν,εναν μεσσια,καποιον ο οποιος θα λυσει ολα τα προβληματα,δεν θα τους κρινει,δεν θα τους κατηγορησει για τιποτα,γιατι εχει εναν ή πολλους εχθρους ηδη ετοιμους.Ειτε ειναι οι μεταναστες,ειτε ειναι οι κλεφτες πολιτικοι(που τωρα με χαρα δεχονται τα βουλευτικα προνομια),ειτε οι αριστεροι και οι κομμουνιστες(θα μας παρουν τα σπιτια τις γυναικες κλπ κλπ) ειτε ειναι οι εβραιοι κοκ.

Η χα εκανε αυτο που κανενα πολιτικο κομμα δεν εκανε,μπηκε μεσα στη κοινωνια,τη στιγμη που ολοι αδιαφορουσαν,αυτη εδειξε οτι ενδιαφερεται,φυσικα ο κοσμος,εξαθλιωμενος,φτωχος,μνησικακος σε αρκετες περιπτωσεις,δεν ηθελε καθαρες απαντησεις,δεν ηθελε να μαθει την αληθεια,απλα ηθελε δουλεια λεφτα για να καταναλωνει.

Για να δικαιολογησω το τελευταιο,κατα τη γνωμη μου,ο μεγαλυτερος ενοχος για την κατασταση της ελλαδας,ειναι ο ιδιος ο ελληνικος λαος.Ο λαος αυτος που τοσα χρονια αδιαφορουσε για τα κοινα,κατεβαινε σε διαδηλωσεις μονο οταν αφορουσαν την μισθοδωσια του,αδιαφορουσε για την διαφθορα,την σαπιλα και τη βρωμα.Οσον ειχε λεφτα να περναει καλα,να καταναλωνει και να ζει το ελληνικο ονειρο,ολα ηταν καλα,ολοι ηταν κλεφτες και μ22@κες,γιατι να ασχοληθει.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 04:53:45  Εμφάνιση Προφίλ
Macedon,

quote:
Αυτό που πολλές φορές χαρακτηρίζουμε σαν "καταστρατήγηση" της ιδεολογίας, είναι στην πραγματικότητα η μεταφορά της στην πράξη με τις απαραίτητες διορθώσεις/παρεμβάσεις προς όφελος της πρακτικής.

Να δεχθώ ότι πολλές φορές η μεταφορά στην πράξη χρήζει διορθώσεων και παρεμβάσεων.Δεν δέχομαι όμως ότι όλες είναι δικαιολογημένες,και κάποιες από αυτές που έγιναν στο όνομα της ιδεολογίας ήταν απαράδεκτες.

quote:
Στην περίπτωση αυτή πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά συστήματα. Το πρώτο ήταν δημοκρατία (αρχή του λαού) ενώ το δεύτερο κοινοβουλευτική μοναρχία, γεννημένο στην Αγγλία. Χρησιμοποιώ τον όρο "μοναρχία" γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση η πλειοψηφία της Βουλής να μην ψηφίσει αυτό που θέλει ο αρχηγός ο οποίος ουσιαστικά επιβάλλει τη θέλησή του στο κουκλοθέατρο του κοινοβουλίου.

Δεν βλέπω διαφωνία εδώ.

quote:
Ποιές ακριβώς;

α.

quote:
Ο εθνικισμός, ακριβώς επειδή βασίζεται πάνω στην αξία του έθνους (που είναι σύνολο ιδιοτήτων και όχι απλά ατόμων) αναγνωρίζει σε κάθε έθνος τα ίδια δικαιώματα που έχει και το δικό του

Δανείζομαι δικά σου λόγια.Νομίζω ότι τα εφαρμοσμένα εθνικοσοσιαλιστικά καθεστώτα της Ιταλίας και Γερμανίας δεν σεβάστηκαν τα δικαιώματα κάποιων εθνών.Όπως βλέπεις γράφω κάποιων,διότι με ορισμένα ήταν δικαιολογημένο σε μεγάλο βαθμό.

β.Το ολοκαύτωμα μπάζει όσον αφορά τα πραγματικά νούμερα,αυτό είναι αλήθεια,αλλά τα βίντεο και οι φωτογραφίες των νεκρών εβραίων και μη, στα στρατόπεδα συγκέντρωσης είναι από εποχή που δεν υπήρχε photoshop,και video editing.
Στην περίπτωση που γι' αυτά ευθύνοντο παρακαθεστωτικοί- που δεν το πιστεύω-,η ευθύνη της κεντρικής εξουσίας είναι και πάλι τεράστια.

Θεωρώ ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν αρχές της ιδεολογίας και δεν αποτελούν αποδεκτές παρεμβάσεις στο όνομα της πρακτικής εφαρμογής,ούτε κατά διάννοια.


quote:
Ο Χίτλερ ήταν ο πρώτος που εφάρμοσε τη θεωρία του εθνικοσοσιαλισμού στην Ευρώπη.

Συμφωνώ κι εγώ ότι εφάρμοσε ορισμένα δυνατά σημεία της θεωρίας.Ένα από αυτά είναι και αυτό που αναφέρεις.
Δεν δικαιολογεί τις υπόλοιπες πράξεις του.

quote:
Θα συμφωνήσω με τα δύο πρώτα και θα τον δικαιολογήσω απόλυτα για το τρίτο.

Τον δικαιολογώ και εγώ αλλά εν μέρει.

Ο τρόπος που επέλεξε να "λυτρώσει" τη Γερμανία από τις επιπτώσεις του 1ου ΠΠ. ήταν να την φορτώσει με τις επιπτώσεις του 2ου ΠΠ.
Και ακόμα δεν έχουμε υπολογίσει το ηθικό κόστος των ανθρωπίνων ζωών,που έστω και επιμερισμένο είναι βαρύτατο.
Την πρόκληση του 1ου ΠΠ από τον Kaizer,την αφήνω απ' έξω ως επιχείρημα και δεν το χρησιμοποιώ, γιατί ελέγχεται σοβαρά, καθώς προφανώς ξέρεις.

quote:
Δεν θα το ονόμαζα λοιπόν "εμμονή" αλλά μάλλον σαν αναγνώριση της συνεισφοράς του στη διαμόρφωση του σύγχρονου εθνικοσοσιαλισμού. Αν θέλεις, πρόκειται για την ίδια εμμονή που διακατέχει τους αριστερούς ως προς τον Λένιν.

Ας κρατήσουμε τη συνεισφορά και ας αποβάλλουμε τον υπόλοιπο χαρακτήρα του ατόμου.
Μόνο βαρίδι είναι σε αυτό που ονειρεύεσαι αδερφέ μου.Στο λέω με καλή πρόθεση και πλήρη επίγνωση.
Έχω ελλείψεις στη θεωρία του εθνικοσοσιαλισμού και σε παραδέχομαι ως ανώτερο γνωστικά στο θέμα αυτό και με διαφορά,αλλά στην ιστορία ως ίσος σου,αναγνωρίζω ότι γράφτηκε από τους νικητές,αλλά στα σημεία δείχνει ορισμένες πλευρές που δεν έχει νόημα να τις υπερασπιζόμαστε..

quote:
Αρνητική ως προς τι; Ως προς την ιδεολογική τους κατάρτιση; Την ρητορική τους δεινότητα; Την δυνατότητα άσκησης πολιτικής; Τη συνέπεια λόγων και έργων;

Είναι πολύ,μα πολύ κατώτεροί σου,και ακόμα και εσύ αντιμετωπίζεις "διπλωματικές δυσκολίες" με κάτι περίεργους σαν και εμένα..

Εξακολουθώ να θέλω την κριτική σου στα κεντρικά πρόσωπα της Χ.Α.
Αφού επιμένεις να σου δώσω ειδικότερη κατεύθυνση,θα το κάνω.
Δεν φοβάμαι τον εξαγνισμό του αίματος αλλά μόνο όταν είναι απολύτως αναγκαίος.
Αυτό ο Χίτλερ το τράβηξε από τα μαλλιά μέχρι εγκλήματος σε υπερθετικό βαθμό.
Το ίδιο φοβάμαι και για την περίπτωσή μας.
Επίσης σε έναν ηγέτη καθοριστικό προτέρημα είναι η επιλογή και ο έλεγχος των συνεργατών του.Δεν το διακρίνω στην ηγεσία της Χ.Α.

Περιμένω όπως πάντα με ενδιαφέρον και εκτίμηση τα σχόλια σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 16/09/2012 04:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 11:26:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
(με τα χαρακτηριστικά της αμεσότητας,των μορφωμένων πολιτών,την εγγενή ενασχόλησή τους με τα κοινά κ.λ.π),
Παρεμβαίνω για μια διόρθωση, για να μην διαιωνίζεται η προπαγάνδα. Δεν εννοώ ότι προπαγανδίζεις φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ, αλλά έτσι σου τα έμαθαν, έτσι τα λές.
Τα κύρια χαρακτηριστικά της Δημοκρατίας ήταν η ΙΣΟΝΟΜΙΑ, ΙΣΟΤΙΜΙΑ, ΙΣΗΓΟΡΙΑ.

Δηλαδή: Ισονομία θα είχαμε, αν ο πολίτης αμοίβετο με το ίδιο νόμο του Προέδρου.
Αν ασφαλίζοταν και συνταξιοδοτούντο με τον ίδιο νόμο όλοι οι πολίτες.
Ισοτιμία θα είχαμε αν η Πολιτεία συνέτρεχε τον πολίτη όπως τον Πρόεδρο της δημοκρατίας.

Εάν ίσχυαν όλα αυτά, δεν θα μας ενδιέφρε ποίο κόμμα θα κυβερνήσει - θα είχαν εξαφανισθεί* - διότι εαν εκείνος που αποφασίζει υφίσταται πρώτος τις αποφάσεις του, σίγουρα αποφασιζει πολύ διαφορετικά απ' όταν αποφασίζει και διατάσσει τους άλλους λες και είναι υπάλληλοί του.
Οτι γίνεται σήμερα δηλαδή. Και γι' αυτό, ΜΟΝΟΝ οι αμαθείς και οι απατεώνες το λένε δημοκρατία.
Δικτατορία, Φασισμός, Ολιγαρχία, Κατοχή, ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές πες τε το, διότι οι αρχές και τ' αποτελέσματα είναι οι ίδιες.

ΟΧΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

(*)Δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης...
Κάτι μου θυμίζει αυτό. Ρε λες...;

Με το συμπάθειο για την παρέμβαση

Edited by - Αίολος on 16/09/2012 11:47:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 11:48:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ιαπετός

Κοίτα κάποιες αμφιβολίες που αφορούν τον χριστιανισμό κατα καιρούς
έχω και εγώ..


Μα το παράλογο θα ήταν να μην έχεις. Δεν είναι περίεργο να έχει κάποιος αμφιβολίες, το περίεργο είναι να το έχει κάνει επάγγελμα.
Και όπως είπαμε.. όταν κάποιος αντλεί ικανοποίηση απο αυτό, μπορούν και οι άλλοι να αντλούν ικανοποίηση απο αυτόν
Τι ποιο λογικό;

quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Έχω συζητήσει με εσένα Dr,και νομίζω ότι δεν είχαμε αναιρέσει αλλήλους,συμφωνώντας ή διαφωνώντας στα σημεία.

Άλλο εσύ, εσένα σε συμπαθώ
Το Macedon τον αγαπώ, και όποιον αγαπάω τον παιδεύω
quote:
Μερικές φορές βλέπω στα post σου την αναγκαία κριτική ματιά,και μια ασφαλιστική δικλείδα προς όποιον τείνει πολύ "δεξιά".
Σωστά βλέπεις.
(Αν και δεν είναι ακριβώς ακροδεξιά παράταξη, μάλλον ακροαριστερή είναι. Ξαδερφάκι του Λενιν. Αλλά αφού έχουμε ταυτίσει την δεξιά με αυτούς που θέλουν ισχυρό έως πανίσχυρο κράτος, ας πούμε οτι είναι ακροδεξιοί)
quote:
Όμως αδερφέ,στα τελευταία post θεωρώ ότι έχεις φάουλ.

Μα έχω λάθος όταν λέω οτι η Χρυσή Αυγή θέλει να μας κυβερνήσει απολυταρχικά ένας μελαμψός τύπος υπο το όνομα Μιχαλολιάκος;
Δηλαδή, και απο αυτά που διαβάζεις από τον Macedon, εσύ τι αντύπωση παίρνεις; οτι θέλουν να... ενισχύσουν τη δημοκρατία;
Και ως προς τη βία; Τι λέμε για τη βία;
Δικαιολογείται αρκεί να.. μην βαράνε εμάς;
Ναι. Αλλά κάποτε θα έρθει και η σειρά μας.
Και αν ήταν κάποιο άλλο κόμμα που το έκανε αυτό, που δεν είχε ναζιστικό ιστορικό, που δεν αναμασούσε ιδέες "ενθοσοσιαλισμού" να πω οκ, μπορεί να είναι κάτι καινούριο!
Αλλά οι άνθρωποι φαίνονται οτι ειναι ψυχασθενείς & φανατικοί. Και ο "ηγέτης" τους, είναι ένας επαγγελματίας ρατσιστής που μας έρχεται απο το παλιό σύστημα, δεν είναι τίποτα καινούριο.
quote:
Καταννοώ τις αντιρρήσεις σου,συμφωνώ και με αρκετές από αυτές,αλλά περίμενα επιχειρήματα που δεν είδα στις τοποθετήσεις σου.
Πειράζει που περίμενα περισσότερα;

Δεν πειράζει.
Θα σου πω όμως ποιο είναι το δικό μου επιχείρημα. Σκέφτομαι, οτι αν βγει η Χρυσή Αυγή, θα πρέπει να ξεχάσω τα εξής:
1)Τον φίλο μου απο Ρωσία
2)Τις αλβανίδες που έτρωγα απ' το πιάτο τους στο πανεπιστήμιο και που ανταλλάζαμε σημειώσεις και διαβάζαμε μαζί.
3)Τον φίλο μου από Αγγλία.
4)Την πρώην κοπέλα μου απο Αμερική
5)Τον φίλο μου απο Νιγηρία
6)Την οικογένεια φίλων απο νότια αμερική
7)Τον φίλο απο Ισπανία

Όλοι οι παραπάνω μένουν Ελλάδα.
Λοιπόν, τι μπορεί να συμβεί στους παραπάνω αν βγει κυβέρνησει η Χρυσή Αυγή;
Και πες εντάξει, άνδρες είναι, κάπως θα τα βγάλουνε πέρα. Οι γυναίκες; Τι μπορεί να συμβεί αν η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία πάνω στην έξαρσή της τις πετύχει στο δρόμο; Για ρίξε μια ιδέα..

Όλα αυτά, τροφή για σκέψη.

quote:
Η χα εκανε αυτο που κανενα πολιτικο κομμα δεν εκανε,μπηκε μεσα στη κοινωνια,τη στιγμη που ολοι αδιαφορουσαν,αυτη εδειξε οτι ενδιαφερεται,φυσικα ο κοσμος,εξαθλιωμενος,φτωχος,μνησικακος σε αρκετες περιπτωσεις,δεν ηθελε καθαρες απαντησεις,δεν ηθελε να μαθει την αληθεια,απλα ηθελε δουλεια λεφτα για να καταναλωνει.

Παμε όμως στα θετικά, γιατί όλο αυτό το καιρό λέμε τα αρνητικά για να ευχαριστήσουμε τον Macedon.

Θεωρώ, και το χω ξαναπεί, οτι η Χρυσή Αυγή είναι καλό να υπάρχει σε ένα χαμηλό ποσοστό.
Δηλαδή, αν υπάρχει και ασκεί πίεση στο κράτος.. να γίνει κράτος. Το δέχομαι αυτό. Σχεδόν μου αρέσει. Όχι όμως οτι θα την ήθελα και κυβέρνηση.

Και να το εξηγήσω αυτό.
Λέει παραπάνω ο φίλος, ήταν το μοναδικό κόμμα που μπήκε στην ελληνική κοινωνία.
Πράγματι, ισχύει αυτό. Ερώτημα όμως γιατί το συγκεκριμένο κόμμα; Γιατί όχι κάποιο άλλο το οποίο όμως να μην έχει ακραίες ιδέες; (και να ηγείται απ' τον Μιχαλιολιάκο)

Και ξεκαθαρίζω το εξής. Αν υπήρχε ένα κόμμα που δεν σχετιζόταν με τον "εθνοσοσιαλισμό", που δεν χρησιμοποιούσε για σημαία του αγκυλωτούς ημι-σταυρούς (γιατι αυτό είναι) βαμμένους σε κόκκινο και μαύρο, που δεν έλεγε "έλληνας γιεννιέσαι, δε γίνεσαι", "έξω όλοι οι μετανάστες", αλλα αντ'αυτού έλεγε π.χ. έξω όλοι οι μετανάστες που βαραίνουν την οικονομία μας, αν δεν είχε την ίδια πολιτική επιχειρηματολογία τύπου Τσίπρα "εκτός μνημονίου, μέσα ΕΕ", αν δεν ασκούσε υπερβάλλουσα βία και δεν διέποταν απο φανατισμό/ψυχασθένεια, τότε αυτό το κόμμα θα το ψήφιζα.

Αλλά η Χρυσή Αυγή δεν πληρεί τίποτα απο τα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:02:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν πειράζει.
Θα σου πω όμως ποιο είναι το δικό μου επιχείρημα. Σκέφτομαι, οτι αν βγει η Χρυσή Αυγή, θα πρέπει να ξεχάσω τα εξής:
1)Τον φίλο μου απο Ρωσία
2)Τις αλβανίδες που έτρωγα απ' το πιάτο τους στο πανεπιστήμιο και που ανταλλάζαμε σημειώσεις και διαβάζαμε μαζί.
3)Τον φίλο μου από Αγγλία.
4)Την πρώην κοπέλα μου απο Αμερική
5)Τον φίλο μου απο Νιγηρία
6)Την οικογένεια φίλων απο νότια αμερική
7)Τον φίλο απο Ισπανία

Όλοι οι παραπάνω μένουν Ελλάδα.
Λοιπόν, τι μπορεί να συμβεί στους παραπάνω αν βγει κυβέρνησει η Χρυσή Αυγή;
Και πες εντάξει, άνδρες είναι, κάπως θα τα βγάλουνε πέρα. Οι γυναίκες; Τι μπορεί να συμβεί αν η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία πάνω στην έξαρσή της τις πετύχει στο δρόμο; Για ρίξε μια ιδέα..


Θα τους έστελνε στις χώρες τους, και εάν ήθελαν και δεν ήταν εγκληματίες εκεί, να επιστρέψουν ΝΟΜΙΜΑ. Είναι φασιστικό;
Φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα με τους Ελληνες...
Ούτε ένας φίλος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:12:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
(με τα χαρακτηριστικά της αμεσότητας,των μορφωμένων πολιτών,την εγγενή ενασχόλησή τους με τα κοινά κ.λ.π),
Παρεμβαίνω για μια διόρθωση, για να μην διαιωνίζεται η προπαγάνδα. Δεν εννοώ ότι προπαγανδίζεις φίλε @ΑΜΕΙΝΙΑΣ, αλλά έτσι σου τα έμαθαν, έτσι τα λές.
Τα κύρια χαρακτηριστικά της Δημοκρατίας ήταν η ΙΣΟΝΟΜΙΑ, ΙΣΟΤΙΜΙΑ, ΙΣΗΓΟΡΙΑ.

Δηλαδή: Ισονομία θα είχαμε, αν ο πολίτης αμοίβετο με το ίδιο νόμο του Προέδρου.
Αν ασφαλίζοταν και συνταξιοδοτούντο με τον ίδιο νόμο όλοι οι πολίτες.
Ισοτιμία θα είχαμε αν η Πολιτεία συνέτρεχε τον πολίτη όπως τον Πρόεδρο της δημοκρατίας.

Εάν ίσχυαν όλα αυτά, δεν θα μας ενδιέφρε ποίο κόμμα θα κυβερνήσει - θα είχαν εξαφανισθεί* - διότι εαν εκείνος που αποφασίζει υφίσταται πρώτος τις αποφάσεις του, σίγουρα αποφασιζει πολύ διαφορετικά απ' όταν αποφασίζει και διατάσσει τους άλλους λες και είναι υπάλληλοί του.
Οτι γίνεται σήμερα δηλαδή. Και γι' αυτό, ΜΟΝΟΝ οι αμαθείς και οι απατεώνες το λένε δημοκρατία.
Δικτατορία, Φασισμός, Ολιγαρχία, Κατοχή, ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές πες τε το, διότι οι αρχές και τ' αποτελέσματα είναι οι ίδιες.

ΟΧΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

(*)Δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης...
Κάτι μου θυμίζει αυτό. Ρε λες...;

Με το συμπάθειο για την παρέμβαση




Αίολος θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το οτι δεν έχουμε δημοκρατία. Αυτό που έχουμε εγώ το αποκαλώ Αντιπροσωπευτική Ολιγαρχία.

Μίλησε όμως για ισοτιμία και ισονομία.

Θα ήθελα να πω, οτι η μη-ισονομία και μη-ισοτιμία, είναι σύμφυτο του Καπιταλισμού.

Όσο επιτρέπεται σε έναν άνθρωπο, να έχει περισσότερα απο τους άλλους, αυτός θα μπορεί όχι απλά να παραγκωνίζει τους νόμους αλλά θα είναι ο ίδίος που θα τους φτιάχνει.

Ας θυμηθούμε οτι στην Αθηναϊκή Δημοκρατία υπήρχε κάτι το οποία σήμερα δεν υπάρχει. Ο εξοστρακισμός.
Αυτό αποτελούσαι μια σχετική δικλείδα ασφαλείας για το πολίτευμα. Δε σημαίνει οτι ο εξοστρακισμός ήταν απαραίτητα αποτελεσματικός σαν μέθοδος προστασίας, αλλά το concept πίσω απο τον εξοστρακισμό, οι λόγοι με άλλα λόγια που έκαναν τους Αθηναίους να δημιουργήσουν μια τέτοια μέθοδο, θα έπρεπε να μας βάλουν απο καιρό τώρα, σε σκέψεις.
Τόσο καιρό τώρα, οι ηγέτες φωνάζουν για την "Δημοκρατία". Η Δημοκρατία και η Δημοκρατία και η Δημοκρατία. Είδατε καμια αναφορά στον εξοστρακισμό;
Μήμπως εγώ απλά δεν έτυχε να δω καμία;
Πώς γίνεται να μιλάς τόσο πολύ για τη δημοκρατία και για την αρχαία Ελλάδα και να μην έχεις αναφερθεί ποτέ στον εξοστρακισμό; Μάλλον δεν σε συμφέρει. Μάλλον κανέναν πολιτικάντζι δεν τον συμφέρει κάτι τέτοιο.

Λοιπόν, σας καλώ όλους, να σκεφτείτε για το σήμερα, μια μέθοδο "εξοστρακισμού", ή τέλος πάντων μια δικλείδα ασφαλείας ανάμεσα σε καπιταλισμό & δημοκρατία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/09/2012 12:18:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:14:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι μπορεί να συμβεί αν η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία πάνω στην έξαρσή της τις πετύχει στο δρόμο;
Χαααχαχαχα!
Είσαι διεστραμένος!
Μόνιμα στο κοκό το μυαλό σου άρρωστε!
Που το βρήκες γραμμένο ότι θα τις πηδήξει η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία" βρε;;;
Εσύ αυτό θα έκανες; Μάλλον ε;
Γι' αυτό πάει εκεί συνέχεια το μυαλό σου...

Το Πήδημα είναι φασισμός;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:15:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Δεν πειράζει.
Θα σου πω όμως ποιο είναι το δικό μου επιχείρημα. Σκέφτομαι, οτι αν βγει η Χρυσή Αυγή, θα πρέπει να ξεχάσω τα εξής:
1)Τον φίλο μου απο Ρωσία
2)Τις αλβανίδες που έτρωγα απ' το πιάτο τους στο πανεπιστήμιο και που ανταλλάζαμε σημειώσεις και διαβάζαμε μαζί.
3)Τον φίλο μου από Αγγλία.
4)Την πρώην κοπέλα μου απο Αμερική
5)Τον φίλο μου απο Νιγηρία
6)Την οικογένεια φίλων απο νότια αμερική
7)Τον φίλο απο Ισπανία

Όλοι οι παραπάνω μένουν Ελλάδα.
Λοιπόν, τι μπορεί να συμβεί στους παραπάνω αν βγει κυβέρνησει η Χρυσή Αυγή;
Και πες εντάξει, άνδρες είναι, κάπως θα τα βγάλουνε πέρα. Οι γυναίκες; Τι μπορεί να συμβεί αν η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία πάνω στην έξαρσή της τις πετύχει στο δρόμο; Για ρίξε μια ιδέα..


Θα τους έστελνε στις χώρες τους, και εάν ήθελαν και δεν ήταν εγκληματίες εκεί, να επιστρέψουν ΝΟΜΙΜΑ. Είναι φασιστικό;
Φαίνεται ότι έχεις πρόβλημα με τους Ελληνες...
Ούτε ένας φίλος...


Μπράβο Αίολε, το ξύλο λέγεται "θα τους έστελνε στις χώρες τους", πολύ καλό.
Νομίζεις τώρα τη μάθαμε τη Χρυσή Αυγή.
Τη ξέρουμε πολύ πριν αποκτήσει κύρος & αρχίσει να βγαίνει στα κανάλια, "φίλε μου" ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:17:45  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, διέγραψες το προηγούμενο μήνυμά σου για να στείλεις ένα χειρότερο; Γούστα είναι αυτά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:19:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χαααχαχαχα!
Είσαι διεστραμένος!
Μόνιμα στο κοκό το μυαλό σου άρρωστε!
Που το βρήκες γραμμένο ότι θα τις πηδήξει η "εθνοσοσιαλιστική" νεολαία" βρε;;;
Εσύ αυτό θα έκανες; Μάλλον ε;
Γι' αυτό πάει εκεί συνέχεια το μυαλό σου...

Το Πήδημα είναι φασισμός;;;


...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:21:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πώς γίνεται να μιλάς τόσο πολύ για τη δημοκρατία και για την αρχαία Ελλάδα και να μην έχεις αναφερθεί ποτέ στον εξοστρακισμό; Μάλλον δεν σε συμφέρει. Μάλλον κανέναν πολιτικάντζι δεν τον συμφέρει κάτι τέτοιο.
Εκεί που πας να πεις κάτι καλό, εκεί τα σκαατώνεις.
Για τις αρχές της δημοκρατίας μιλάμε και όχι για τις μεθόδους της.
Αλλά αν θέλεις, να σου πω και γι' αυτό.
Ο εξοστρακισμός υπήρχε - ήταν για 10 χρόνια - για να μην αποκτά κάποιος πολίτης περισσότερη εξουσία απ' ότι του αναλογεί.
Δηλαδή ήταν δικλείδα ασφαλίας του πολιτεύματος.
Δηλαδή το πολίτευμα δεν επέτρεπε την αλόγιστη συσσώρρευση πλούτου.
Δεν επέτρεπε Καραμανλήδες και Παπανδρέου.
Δεν επέτρεπε παράσιτα με άλλα λόγια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:25:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μπράβο Αίολε, το ξύλο λέγεται "θα τους έστελνε στις χώρες τους", πολύ καλό.
Ιδέα δεν ζήτησες;
Δεν σε βολεύει έ;
Γιατί ζήτησες ιδέα βρε; Για να προπαγανδίσεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2012, 12:29:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Πώς γίνεται να μιλάς τόσο πολύ για τη δημοκρατία και για την αρχαία Ελλάδα και να μην έχεις αναφερθεί ποτέ στον εξοστρακισμό; Μάλλον δεν σε συμφέρει. Μάλλον κανέναν πολιτικάντζι δεν τον συμφέρει κάτι τέτοιο.
Εκεί που πας να πεις κάτι καλό, εκεί τα σκαατώνεις.
Για τις αρχές της δημοκρατίας μιλάμε και όχι για τις μεθόδους της.
Αλλά αν θέλεις, να σου πω και γι' αυτό.
Ο εξοστρακισμός υπήρχε - ήταν για 10 χρόνια - για να μην αποκτά κάποιος πολίτης περισσότερη εξουσία απ' ότι του αναλογεί.
Δηλαδή ήταν δικλείδα ασφαλίας του πολιτεύματος.
Δηλαδή το πολίτευμα δεν επέτρεπε την αλόγιστη συσσώρρευση πλούτου.
Δεν επέτρεπε Καραμανλήδες και Παπανδρέου.
Δεν επέτρεπε παράσιτα με άλλα λόγια.

Ευχαριστώ που επαναλαμβάνεις αυτά που είπα. Τώρα ξαναδιάβασε το μήνυμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2197266
Maintained by Digital Alchemy