ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Μετανάστες-Τι πιστεύετε;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 09:39:01  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν υπάρχει λόγος. Όσοι ήταν να καταλάβουν κατάλαβαν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 04:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Τι μας λες;!!

Ο Μέγας Διδάσκαλος εμίλησε ξανά!
Ας υποκλιθούμε όλοι τώρα ταπεινά μπροστά στο μεγαλείο του τεκμηριωμένου του λόγου, στην υπέρτατη αντικειμενικότητα της ανάλυσής του!
Εμπρός, μην αργοπορείτε! Περιμένει. Και ξέρετε... μπορεί να "εξαντληθούν και όλα τα περιθώρια ανοχής του".

Δυστυχώς για σένα, θα πρέπει να σε πληροφορήσω, Χ, εκ μέρους -όπως μπορώ να καταλάβω- και πολλών άλλων συμμετεχόντων στις συζητήσεις καθώς και φίλων/επισκεπτών του χώρου ότι τα δικά μας όρια ανοχής τα έχεις εξαντλήσει κατά πολύ και από καιρό τώρα.
Και λέω "δυστυχώς για σένα" διότι δεν έχεις καταλάβει πως δεν μας κούρασαν τα όποια λιγότερο ή περισσότερο στέρεα επιχειρήματά σου ή τα στοιχεία και "στοιχεία" τα οποία έχεις προσκομίσει για να υποστηρίξεις τις θέσεις σου αλλά αυτό το απίστευτο τείχος Μίσους που υψώνεις απέναντι στο οτιδήποτε και στον οποιοδήποτε δε αποδέχεται την ιδεολογία σου, αλλά τολμά να την αμφισβητήσει.

Από την πλευρά της Κοινότητας προσπαθήσαμε να κάνουμε Διάλογο μαζί σου, αν θέλεις σε είδαμε και ως εκπρόσωπο ενός μειονοτικού ρεύματος σκέψης, το οποίο και αυτό δικαιούται να αρθρώσει λόγο και να υποστηρίξει τις υποθέσεις που συνθέτουν τις ιδέες του.
Αυτό εξάλλου προσπαθούμε να κάνουμε πάντα, σχεδόν με όλες τις απόψεις, όσο ακραίες και απεχθείς και να είναι για την πλειονότητα ή την κατεστημένη ιδεολογία (ενίοτε και ιδεοληψία).

Σου προσφέραμε λοιπόν αυτή τη δυνατότητα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να συνομιλήσεις και να επικοινωνήσεις τις απόψεις σου σε έναν ελεύθερο χώρο Διαλόγου και σε ισοτιμία με άλλους συνομιλητές, σε ένα περιβάλλον που προωθεί τον φιλοσοφικού τύπο διάλογο, όμως εσύ φαίνεται πως το μόνο που αποζητάς είναι η πόλωση. Επίσης αποζητάς κλακαδόρους και καθαρούς οπαδούς. Τέτοιους που να ακολουθήσουν αναντίρρητα τη διδαχή Μίσους που κάνεις. Δεν είναι βέβαια τυχαίο που τέτοιου είδους Εμμονές στη Σύγκρουση και στην κατάκριση του Διαφορετικού ανθούν και κερδίζουν δυναμικότητα σε εποχές σαν αυτή που ζούμε, όπου το ευκολότερο είναι να ρίξουμε τις ευθύνες στους Άλλους, στους "Ξένους" με τη δική μας "Οικογένεια". Σε τέτοιες εποχές, δύσκολες για τους περισσότερους, είναι και που οι Διδάσκαλοι του είδους βρίσκουν τα πλέον ευήκοα ώτα. Τα βρίσκουν και το ξέρουν καλά πως τότε θα τα βρούνε ευκολότερα και φυσικά αν κάτι είναι "μισοέτοιμο", θα κάνουν οτιδήποτε για να το βουτήξουν μία ώρα γρηγορότερα στον βόρβορο του μίσους.

Μπουχτίσαμε λοιπόν, φίλε μας, να προσπαθείς συνεχώς να υποτιμήσεις και να απαξιώσεις τον οποιονδήποτε σου πάει κόντρα και ακόμη περισσότερο όταν τα αντίθετα με τα δικά σου επιχειρήματα φαίνονται πολύ περισσότερο ισχυρά και τεκμηριωμένα από τα δικά σου.

Αηδιάσαμε πραγματικά να σε βλέπουμε να προπαγανδίζεις με κάθε αθέμιτο τρόπο το Μίσος εναντίον ατόμων, ενεργών σε διάφορους τομείς δράσης ομάδων πληθυσμού, κοινωνικές τάξεις και επαγγελματικές ομάδες, "αντίπαλων" ιδεολογιών, φυλετικών και εθνοτικών ομάδων ακόμη και ολόκληρων λαών(να υπενθυμίσω εδώ και το απαράμιλλου κάλους Τα αποτελέσματα του Κομμουνισμού, ένα "πραγματικό διαμάντι αντικειμενικής ματιάς" , όπου το πλέον ανατριχιαστικό ήταν που βρήκες και πανεύκολα τον χειροκροτητή σου που έσπευσε εντέχνως να προσυπογράψει πληροφορώντας μας κι αυτός με τη σειρά του -αντικειμενικά πάντα- ότι οι Κινέζοι... "τρώνε βρέφη").

Τέλος πάντων, για να μη συνεχίσω τώρα να θυμάμαι και να παρουσιάζω και άλλα εξοργιστικά και απαράδεκτα από κάθε μετριοπαθή και κοινωνικά λογική οπτική, πονήματά σου, καθώς μάλλον θα επιτείνω την οργή και τη θλίψη απέναντι σε μία τέτοια στάση και θα στεναχωρηθώ και ο ίδιος περισσότερο, θα έλθω αμέσα στο δια ταύτα.

Σου κάναμε μία "τελευταία προειδοποίηση" πριν λίγες μόλις ημέρες. Όπως θα καταλαβαίνεις λοιπόν, μετά και την πρόσφατη αυτή "επιχείρηση σπίλωσης" που ανέλαβες, θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε χρονικά (αλλά με δέσμευση/περιοριστική συνθήκη) τον λογαριασμό σου.

Εκ μέρους του χώρου και της Κοινότητας Διαλόγου του, σου δίνουμε την δυνατότητα μετά την παρέλευση δύο μηνών από τώρα, αν έχεις δει το ζήτημα της αντιπαράθεσης με μία μεγαλύτερη μετριοπάθεια και έχεις κατανοήσει καλύτερα το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να "προσφέρει" ο εδώ διαδικτυακός τόπος, να στείλεις ένα e-mail αίτησης επανενεργοποίησης, όπου όπως επίσης θα καταλαβαίνεις θα χρειαστεί να τοποθετηθείς πειστικά και πάνω απ'όλα αληθινά σε σχέση με τα αμέσως παραπάνω.
Σε περίπτωση που μία τέτοια αίτηση κριθεί θετικά από την πλευρά μας (και διαβεβαιώνουμε πως δεν έχουμε κάποιον λόγο να μη δούμε το ζήτημα πραγματικά αντικειμενικά και με δημιουργικό τρόπο) θα πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων πως μία τυχόν εκ νέου απενεργοποίηση, για σοβαρό λόγο, θα είναι και τελική.

Ο λογαριασμός θα απενεργοποιηθεί εντός του 24ώρου.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 08:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip

Αποχαιρετισμός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 09:27:00  Εμφάνιση Προφίλ
Admin,
quote:
Ο Μέγας Διδάσκαλος εμίλησε ξανά! Ας υποκλιθούμε όλοι τώρα ταπεινά μπροστά στο μεγαλείο του τεκμηριωμένου του λόγου, στην υπέρτατη αντικειμενικότητα της ανάλυσής του!
Αναλύσεις και τεκμηριώσεις κάνω όπου χρειαστεί. Στο δε προηγούμενο μήνυμά μου ασχολήθηκες μόνον με το υστερόγραφο, αλλά εγώ δεν μπήκα στον κόπο να γκρινιάξω για "αναλύσεις".
quote:
Και λέω "δυστυχώς για σένα" διότι δεν έχεις καταλάβει πως δεν μας κούρασαν τα όποια λιγότερο ή περισσότερο στέρεα επιχειρήματά σου ή τα στοιχεία και "στοιχεία" τα οποία έχεις προσκομίσει για να υποστηρίξεις τις θέσεις σου αλλά αυτό το απίστευτο τείχος Μίσους που υψώνεις απέναντι στο οτιδήποτε και στον οποιοδήποτε δε αποδέχεται την ιδεολογία σου, αλλά τολμά να την αμφισβητήσει.
Και εμένα μ' έχει κουράσει το απίστευτο τείχος μπούρδας και διαστρέβλωσης των γραφομένων μου, αλλά προσπαθώ να το αγνοήσω.

Περιττό φυσικά να ρωτήσω πού είδες αυτό το "τείχος μίσους" που τάχα υψώνω και σε ποιά ιδεολογία αναφέρεσαι αφού είναι μόνον στην φαντασία σου.

quote:
Από την πλευρά της Κοινότητας προσπαθήσαμε να κάνουμε Διάλογο μαζί σου, αν θέλεις σε είδαμε και ως εκπρόσωπο ενός μειονοτικού ρεύματος σκέψης, το οποίο και αυτό δικαιούται να αρθρώσει λόγο και να υποστηρίξει τις υποθέσεις που συνθέτουν τις ιδέες του.
Μειονοτικό ρεύμα σκέψης;;; Το οποίο είναι;
quote:
Σου προσφέραμε λοιπόν αυτή τη δυνατότητα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα να συνομιλήσεις και να επικοινωνήσεις τις απόψεις σου σε έναν ελεύθερο χώρο Διαλόγου και σε ισοτιμία με άλλους συνομιλητές, σε ένα περιβάλλον που προωθεί τον φιλοσοφικού τύπο διάλογο, όμως εσύ φαίνεται πως το μόνο που αποζητάς είναι η πόλωση.
Αυτό που επιζητούσα είναι η σοβαρότητα (και όχι ο πουριτανιστικός καθωσπρεπισμός) την οποία και επέδειξα εκεί που έπρεπε.

Εσύ ίσως να ήθελες να αντιμετωπίζω το ίδιο τους σοβαρούς με τους καραγκιόζηδες αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

quote:
Επίσης αποζητάς κλακαδόρους και καθαρούς οπαδούς.
Επίσης συνεχίζεις να μπουρδολογείς.
quote:
Τέτοιους που να ακολουθήσουν αναντίρρητα τη διδαχή Μίσους που κάνεις.
Τα φληναφήματα περί μίσους με αφήνουν αδιάφορο και δείχνουν ακόμα περισσότερο την γύμνια αυτών που τα παπαγαλίζουν.
quote:
Μπουχτίσαμε λοιπόν, φίλε μας, να προσπαθείς συνεχώς να υποτιμήσεις και να απαξιώσεις τον οποιονδήποτε σου πάει κόντρα μπουρδολογεί, υπεκφεύγει ή τρολάρει και ακόμη περισσότερο όταν τα αντίθετα με τα δικά σου επιχειρήματα φαίνονται πολύ περισσότερο ισχυρά και τεκμηριωμένα από τα δικά σου είναι ένα μάτσο μπαρούφες.
Fixed.
quote:
Αηδιάσαμε πραγματικά να σε βλέπουμε να προπαγανδίζεις με κάθε αθέμιτο τρόπο το Μίσος εναντίον ατόμων, ενεργών σε διάφορους τομείς δράσης ομάδων πληθυσμού, κοινωνικές τάξεις και επαγγελματικές ομάδες, "αντίπαλων" ιδεολογιών, φυλετικών και εθνοτικών ομάδων
Μπλα, μπλα, μπλα... (μόνο για τους Νεφελίμ δεν μας είπε)

Πότε πρόλαβα να τα κάνω όλα αυτά στα ελάχιστα θέματα που έχω γράψει είναι απορίας άξιον.

Βέβαια όταν δεν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας είναι απαραίτητοι τέτοιοι λίβελλοι.

quote:
να υπενθυμίσω εδώ και το απαράμιλλου κάλους Τα αποτελέσματα του Κομμουνισμού
Α, επιτέλους κάτι συγκεκριμένο.

Πρώτον σ' αυτό το θέμα παρουσιάζεται ένα πραγματικό περιστατικό. Δεύτερον η χρήση της εν λόγω φράσης από μέρους μου δεν στηριζόταν μόνον σε αυτό αλλά και σε άλλα που τυγχάνει να έχω υπ' όψιν.

Φυσικά το θέμα κλειδώθηκε χωρίς να μου δοθεί η δυνατότητα για περαιτέρω εξηγήσεις, ενώ αυτά που έγραψα απείχαν πολύ από τις "καταναλώσεις βρεφών" τις οποίες δεν προσυπέγραψα. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους "αντικειμενικούς".

quote:
Τέλος πάντων, για να μη συνεχίσω τώρα να θυμάμαι και να παρουσιάζω και άλλα εξοργιστικά και απαράδεκτα από κάθε μετριοπαθή και κοινωνικά λογική οπτική, πονήματά σου,
Διότι όπως είδαμε παρέθεσες τόσα πολλά που χάσαμε το μέτρημα.
quote:
Σου κάναμε μία "τελευταία προειδοποίηση" πριν λίγες μόλις ημέρες. Όπως θα καταλαβαίνεις λοιπόν, μετά και την πρόσφατη αυτή "επιχείρηση σπίλωσης" που ανέλαβες, θα πρέπει να απενεργοποιήσουμε χρονικά (αλλά με δέσμευση/περιοριστική συνθήκη) τον λογαριασμό σου.
Η "επιχείρηση σπίλωσης" που φαντάζεσαι είναι μόνον στα γραφόμενά σου, όπως και στα γραφόμενα της Αμαλίας, η οποία μπήκε φουριόζα να μας πληροφορήσει οτι σκοπεύω να μετατρέψω όχι μόνον το παρόν θέμα αλλά όλο το φόρουμ σε αρένα μίσους!

Και αυτό την στιγμή που στην προηγούμενη σελίδα είχα γράψει μερικά μηνύματα μόλις 2-3 φράσεων (που δεν είχαν τίποτα το συνταρακτικό), και δεν σκόπευα καν να συνεχίσω.

Και έρχονται μετά οι υπέρμαχοι του "τεκμηριωμένου λόγου και των αντικειμενικών αναλύσεων" να μας πουν για σπίλωση!

quote:
Εκ μέρους του χώρου και της Κοινότητας Διαλόγου του, σου δίνουμε την δυνατότητα μετά την παρέλευση δύο μηνών από τώρα, αν έχεις δει το ζήτημα της αντιπαράθεσης με μία μεγαλύτερη μετριοπάθεια και έχεις κατανοήσει καλύτερα το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να "προσφέρει" ο εδώ διαδικτυακός τόπος, να στείλεις ένα e-mail αίτησης επανενεργοποίησης, όπου όπως επίσης θα καταλαβαίνεις θα χρειαστεί να τοποθετηθείς πειστικά και πάνω απ'όλα αληθινά σε σχέση με τα αμέσως παραπάνω.
Μπορείτε να κάνετε ό, τι θέλετε με τον λογαριασμό. Στο κάτω-κάτω έχω διαβάσει αρκετά σε άλλα θέματα από άλλους χρήστες οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν αποκλειστεί με παρόμοια "αιτιολογία".

Όχι όμως ζουν και βασιλεύουν, αλλά δεν τους έγινε καν υπόδειξη. Διότι πολύ απλά η διαχείριση δεν ενδιαφερόταν καθόλου για τον "πολιτισμένο" ή "φιλοσοφικού τύπου" διάλογο στα εν λόγω θέματα. Είναι λοιπόν σαφές τι μπορεί και τι δεν μπορεί να προσφέρει ο εδώ διαδικτυακός τόπος.

Και σ' έναν χώρο που ξεχειλίζει η υποκρισία και ο πουριτανισμός μπορώ να αποχωρήσω και μόνος μου αφού δεν έχω λόγο παρουσίας.

Edited by - Χ on 23/11/2011 10:56:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 15:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
στα έλεγα χ στα έλεγα μην λες πράγματα που δεν θέλουν να μάθουν άστους στον μικρόκοσμο τους, είδες σου την φύλαγαν από το θέμα με τους ναζί
οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να μάθουν την αλήθεια αρκούνται στον κόσμο που τους πλάθουν οι άλλοι
δεν είδες πόσο ωραία και δημοκρατικά μιλάνε, αρκεί να συμπλέουν όλοι με τα όσα πρεσβεύουν
αν έλεγες ότι οι ναζί όχι μόνο έκαιγαν τους εβραίους αλλά τους ανάσταιναν με μαύρη μαγεία και μετά τους ξανά σκότωναν τότε θα ήσουν ο καλύτερος
αν έλεγες για πειράματα εξωγήινων στην γη θα ήσουν βασιλιάς αν έλεγες ότι οι λαθρομετανάστες ήρθαν και έφτιαξαν την χώρα θα σε πρότειναν για πλανητάρχη
αλλά βλέπεις αποφάσισες να τους ξυπνήσεις

σου το είχα πει κανε σιγά κοιμούνται


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 15:47:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τα ξέρω αυτά που λες και δεν με απασχολούν καθόλου.

Από έναν τέτοιο χώρο θα έφευγα ούτως ή άλλως από μόνος μου, ή θα συμμετείχα πολύ σπάνια.

Αρκεί που θα δουν και οι υπόλοιποι την υποκρισία.

Edited by - Χ on 23/11/2011 15:47:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 16:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

Τα ξέρω αυτά που λες και δεν με απασχολούν καθόλου.

Από έναν τέτοιο χώρο θα έφευγα ούτως ή άλλως από μόνος μου, ή θα συμμετείχα πολύ σπάνια.

Αρκεί που θα δουν και οι υπόλοιποι την υποκρισία.

Edited by - Χ on 23/11/2011 15:47:54


δεν τους είναι δύσκολο να εξαφανίσουν με "δημοκρατικούς" τρόπους ότι έχεις γράψει

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 18:21:00  Εμφάνιση Προφίλ
Admin

Γιατι πρέπει να φιμωθεί μια φωνή σαν του Χ ?

Σαν του άθεου ?

Σαν μερικών ακόμη αντισυμβατικών συνδίκτυων [και ο υποφαινόμενος εντός],επειδή "βλέπουν" κάποια πράγματα πέρα απο το παρωπιδικό σύστημα,το οποίο έχει επιβληθεί με διάφορους τρόπους?

με θεοσοφιστικές θεωρίες,τεκτονικές στοές,ολιγομελή κέντρα λήψης αποφάσεων?

Ο Ντ.Αίκι,ο γνωστός συνομωσιολόγος,ομιλεί καθαρά και ξάστερα για ερπετοειδής και σαυράνθρωπους.Ο Νταίνικεν για εξωγήϊνους.Και άλλοι για διάφορα άλλα "κουφά".Αν αυτοί ήταν δυνατόν να εγγραφούν ώς μέλη στο esoterica και να εκθέτουν τις απόψεις τους,θα ήτο υπό ατμόν λόγω μη αρεσκείας στη διαχείρηση?


quote:
Admin
Από την πλευρά της Κοινότητας προσπαθήσαμε να κάνουμε Διάλογο μαζί σου, αν θέλεις σε είδαμε και ως εκπρόσωπο ενός μειονοτικού ρεύματος σκέψης,

Μήπως Admin το βλέπεις καλύτερα τώρα σε quote και μπορέσεις να διακρίνεις την αστοχία,αυτής της παραγράφου?
Με ποιά κριτήρια υπάρχει μειονοτικό ρεύμα σε μια ελεύθερη συζήτηση?
Εγινε κάποια ψηφοφορία και έδειξε κάτι τέτοιο?
Ενα γκάλοπ ίσως?


Μερικές φορές σε καταλαβαίνω απόλυτα admin και μερικές δεν μπορώ να ακουμπήσω καθόλου το σκεπτικό σου.Οπως τώρα,που δεν διακρίνω κανένα σοβαρό λόγο υπέρ της διαγραφής του Χ.

Εκτός κι άν ισχύει το "δικό μου είναι το φόρουμ και οτι θέλω κάνω".
Αν ισχύει αυτο και το τονίζω ΑΝ,τότε πρός τι οι "δημοκρατικές" δικαιολογίες δια την αποπομπή μέλους? Σκέψεις...
Και να είσαι σίγουρος πώς δεν τις κάνω μόνο εγω,αλλά σίγουρα και άλλα μέλη και επισκέπτες,όπως αυτοί που σου "διαμαρτυρήθηκαν" για την συμπεροφορά του Χ.

Λές admin:

quote:
admin
Δυστυχώς για σένα, θα πρέπει να σε πληροφορήσω, Χ, εκ μέρους -όπως μπορώ να καταλάβω- και πολλών άλλων συμμετεχόντων στις συζητήσεις καθώς και φίλων/επισκεπτών του χώρου ότι τα δικά μας όρια ανοχής τα έχεις εξαντλήσει κατά πολύ και από καιρό τώρα

-όπως μπορώ να καταλάβω-
Και αν καταλαβαίνεις λάθος admin ?
Τό σκέφθηκες αυτό?
Ανθρωπος είσαι.Μπορεί να κάνεις λάθος.
Μπορεί οι συνδίκτυοι να θέλουν να ακούν μερικές "αντισυμβατικές",μερικές ελεύθερες,μη δογματικές απόψεις.
Και μπορεί να επιθυμούν τον "εντονο" διάλογο,διότι απο κει φαίνεται πολλάκις η σκληρή αντιπαράθεση ιδεών και τα επιχειρήματά της.

Διαφωνώ στην διαγραφή ή την παύση του Χ.
Με την όποια δύναμη,μου δίνει ο χαρακτηρισμός <,Πλήρες Μέλος του esoterica>>, ψηφίζω ΟΧΙ στην διαγραφή του μέλους Χ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 18:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Εδώ ταιριάζει η γνωστή παροιμία (για όσους την γνωρίζουν)…..
“Βρήκε ο Φίλιππος (άθεος) τον Ναθαναήλ (Χ)”.


Edited by - elo on 23/11/2011 18:31:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 21:26:14  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δεν είναι ετσι ακριβώς τα πράγματα ,
σωστή (εν μέρη) η άποψη σου, δε λεω ,

Αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά
ΠΟΤΕ απο τα φόρουμ του esoterica.gr δεν αποπέμφθηκαν άτομα για το ιδεολογικό (ή το ευφάνταστο) υπόβαθρο τους .

Αποπομπή γίνετε ΜΟΝΟ όταν ο εκάστοτε "φανατικός" υποστηρικτής
εξελίσσετε σε ... "μουτζαχεντίν"
όπου εκτός απο κοινωνός της άποψη του (λάθος σωστή δεν έχει σημασία)
αρχίζει τις γνωστές απαξιωτικές και υβριστικές τακτικές προς τους συνομιλητές του
έλλειψή τεκμηρίωσης της άποψης του . (?) ισως

Ενα που θα μπορούσες να προσάψεις στους συντονιστές/διαχειριστές
ειναι οτι είναι υπερβολικά ανεκτικοί... εκεί να συμφωνήσουμε

Σαφώς και πρέπει να είμαστε οσο το δυνατό ανοιχτοί στο οτιδήποτε ,
αλίμονο αν επιδιώκουμε ολοι μας εδω μέσα να διαβάζουμε
"οτι μας αρέσει" !

Μα δεν κατανοούν οι παραπάνω "μουτζαχεντίν",
οτι με το ΜΗΝ μπορούν να κάνουν αξιοπρεπή διάλογο αυτομάτως χάνουν το όποιο δίκιο (ενδεχομένως) έχουν ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2011, 23:15:54  Εμφάνιση Προφίλ
Να δώσω και εγώ τα 2 cents μου;


Είμαι κατά των διαγραφών. Το έχω πει και παλιότερα. Από τη στιγμή που δίνεται σε κάποιον το βήμα, δεν έχει νόημα να του αφαιρεθεί. Το μόνο που γίνεται είναι να μεταμορφώνεται ο άλλος σε "μάρτυρα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 00:03:26  Εμφάνιση Προφίλ
Aitherovamon

Δεν ισχυρίσθηκα οτι ο Χ είναι αναμάρτητος και αδίκως αποπέμπεται.
Είμαι κατά της διαγραφής ώς "ποινή" για την άρνηση διαλόγου.
Την θεωρώ υπερβολική.
Βεβαίως ο Χ,θα πρέπει να υποστεί την δοκιμασία του διαλόγου και αν δεν γίνεται καταληπτός να ξαναπροσπαθήσει και όχι να αποπαίρνει τους συνδίκτυους.

Απο αυτό μέχρι την διαγραφή,είναι πολύς δρόμος και μάλιστα ενώ υπάρχουν άλλοι μονόλογοι και εξόχως ακατάληπτοι και άνευ διαλόγου [anna999].

Θα πρόσεξες οτι ενίσταμαι,κατά κύριο λόγο,στον τρόπο με τον οποίο ο admin,προβάλλει τους λόγους διαγραφής.Είτε ενήργησε απο υπερβάλλοντα ζήλο,είτε έκανε λάθος,είτε εν τέλει πήρε την απόφαση αυτή ψύχραιμα και υπο το κράτος της λογικής.

Οπως και ο Βιομηχανικός υποστηρίζει,όταν κάποιος λαμβάνει το βήμα και εκθέτει τις απόψεις του,αλλά αρνείται να τις συζητήσει,πρέπει να τον διαγράφουμε?Δεν μπορούμε να μην τον διαβάζουμε ή να μην απαντάμε?
Αυτό δεν είναι η ελευθερία του λόγου?

Η διαχείρηση εχει κάνει αρκετές φορές παρατηρήσεις σε πολλούς εδω μέσα [και σε εμένα],για τις κατα καιρούς "παρατυπίες" μας.Τι παραπάνω έκανε ο Χ,ώστε να επισύρει την διαγραφή του?
Εδώ ακριβώς εστιάζεται η ένστασή μου και πιστεύω οτι και ο admin [δεν προϊδεάζω],θα το δεί πιό ήπια το θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 09:13:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σε όλους...
Διαβάζω τα τελευταία μηνύματα και πραγματικά οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι κάτι που μου αρέσει...
Είμαι στο φόρουμ κάποια χρόνια και έχουν δεί τα μάτια μου διάφορες "εμπλοκές" και είναι γεγονός ότι ο συνδίκτυος Χ δεν έχει φθάσει σε ακρότητες άλλους κατα καιρούς "εκνευρισμενους" σε καμμιά περίπτωση -όχι ότι δεν έχει ΚΑΙ αυτός τις εκτροπές του..- , ωστόσο θα μπορούσε να το έχει αποφύγει....
Σε όσα έχει αναφέρει , σε πολλά απο αυτά έχει δίκιο και δεν μπορούμε μονόπλευρα να βλέπουμε μια κατάσταση και θεωρώ ότι το θέμα των μεταναστών χρήζει πιο προσεκτικής και λεπτομερούς ανάλυσης και σε κάθε περίπτωση δεν είναι όλοι ίδιοι...
Υπάρχει όμως μεγάλο θέμα με τους μετανάστες και τους Έλληνες και προσωπικά το έχω ξανα-πεί ότι δημιουργείται -εκ των πραγμάτων- ένας εκφυλισμός και μια αντιπαλότητα ανάμεσα στους ανθρώπους που συμβαίνει να κατάγονται απο το μέρος που τους φιλοξενεί και επιπροσθέτως θα πρέπει να σέβονται εκείνοι πρωτίστως τον τόπο που τους φιλοξενεί και εφόσον δεν τους αρέσει μπορούν να μεταβούν όπου τους αρέσει και τους εκφράζει...δεν τους έφερε κανένας με το ζόρι εδώ -ή οπουδήποτε πάνε..- και γώ προσωπικά αν πηγαινα κάπου ως μετανάστης θα φρόντιζα να σεβαστώ τον πολιτισμό αλλα και τον κώδικα πεποιθήσεων αυτών που με φιλοξενούσαν!!!
Αυτά όμως ως γεγονότα και στάσεις ζωής αλλα και ως συμπεριφορές -φυλετικός και κοινωνικός ρατσισμός συμβαίνουν και ανάμεσά μας , απο ένθεο σε άθεο..απο πλούσιο σε φτωχό...απο όμορφο σε άσχημο και απο Ολυμπιακό σε Παναθηναϊκό αλλα και απο Πασόκο σε Νεοδημοκράτη και το αντίστροφο...και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό αγαπητοί συνδίκτυοι...και θεωρώ ότι δεν θα διαφωνήσει κανένας με αυτό!!!
Ασφαλώς ορισμένες κουβέντες του συνδίκτυοι επαναλαμβάνω -όπως αυτή η παρομοίωση περί Καραγκιοζίπ..- θα μπορούσαν να μην είχαν λεχθεί...ωστόσο θεωρώ ότι ΚΑΙ ο ίδιος ενδεχομένως τώρα που το βλέπει πιο ήρεμα το πράμα να διαπιστώνει ότι δεν ήταν -ίσως- και ότι καλύτερο αλλα άνθρωποι είμαστε και αδυναμίες προβάλλουμε ορισμένες φορές!!!
Οφείλω δε -για να κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου..- ότι προκλήθηκε -έστω και έμεσα..- και ο ίδιος και πιθανολογώ ότι αυτό τον εκνεύρισε και έχασε τον έλεγχο...γι'αυτό και κατα την γνωμη μου , όλοι μας θα πρέπει να είμαστε πιο εγκρατείς και να δίνουμε χρόνο στην σκέψη!!!
Η/οι διαγραφή/ές δεν λύνουν το θέμα και θεωρώ ότι το οξύνουν περαιτέρω και θα πρότεινα να επικρατήσουν πιο ήρεμες σκέψεις και γι'αυτό το λόγο περιμένω επανατοποθέτηση του φίλου και συνδίκτυου Χ...ΚΑΙ θα έλεγα και προς την συντονιστικη ομάδα με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό τους , αναγνωρίζοντας το δύσκολο έργο που έχουν αναλάβει να φέρουν εις πέρας , να δώσουν χώρο σε σκέψεις που ΚΑΙ θα εκτονώσουν την όλη κατάσταση αλλα και σοφότερους θα μας κάνουν όλους!!!
Με εκτίμηση προς άπαντες!!!

ΥΓ:"θα ήθελα απο τον φίλο Χ να πάρει πίσω ορισμένους χαρακτηρισμούς και να ζητήσει συγγνώμη -όλοι το έχουμε κάνει εξάλλου και δεν είναι κακό..το αντίθετο μάλιστα..- απο οποιονδήποτε θεωρησε ότι προσβλήθηκε εκ μερους του και να το κάνει ασφαλώς και όποιος άλλος προς τον ίδιο , εφόσον διαπιστώσει ότι η διατύπωσή του τον εκνεύρισε ή ενόχλησε...μια παρέα είμαστε ρε παιδιά..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 10:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Εαρινέ άλλο είναι τα συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα που παρατηρούνται σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους λόγω αλληλεπίδρασης και άλλο η σταθερή κίνηση προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο, κατά την άποψή μου, ορθό για το μέλος και το περιβάλλον που αλληλεπιδρά είναι η χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού και η επανατοποθέτηση του μέλους ώστε να διαπιστωθεί εάν υπήρξε επεξεργασία και διαχείριση των όσων το κινούσαν προς εκδήλωση της χ συμπεριφοράς.

Επιπλέον δεν διαγράφεται κανείς, δεν στηρίζεται η ύπαρξη ενός ανθρώπου σε ένα λογαριασμό φορουμ.

Καταλήγω λέγοντας πως είναι καλό να επικροτούνται αποφάσεις που δείχνουν προς την απελευθέρωση του ατόμου, και αυτή είναι μια τέτοια απόφαση.

Καλημέρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 12:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Μπούρδες φίλτατε
....και δεν πλησιάζει καν ο ΑύγουστοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 12:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
ωπ, ξέχασα την παράθεση, διορθώνω

quote:
Σφαξε με αγα μου ν'αγιασω!

Μπούρδες φίλτατε

Το υπόλοιπο ισχύει ως έχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 12:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Σωστός ο pyramid! Εαρινέ το υστερόγραφό σου είναι μάλλον εκτός πραγματικότητας...ναι μεν "μακάριοι οι ειρηνοποιοί" αλλά εδώ μιλάμε για ανεδαφικές καταστάσεις.

Να πω πάντως κάτι. Όταν ένα μέλος λέει "θα έφευγα ούτως ή άλλως από μόνος μου", όπως ο Χ, τότε είναι εντελώς άστοχο να τρέχουν άλλα μέλη αυτόκλητα και να επικαλούνται δήθεν τη "δημοκρατία" που θα έπρεπε να υπάρχει, ζητώντας την μη-απενεργοποίησή του.

Εδώ λοιπόν εγώ βλέπω μία άτυπη "συμφωνία". Δηλαδή: "Admin: αν δεν αλλάξεις στάση έφυγες οριστικά", Χ:"δεν αλλάζω στάση για κανένα λόγο οπότε φεύγω από μόνος μου".

Ούτε γκρίνιες, ούτε παράπονα και λοιπά...έρχονται όμως οι άθεος, νικόμαχος, εαρινός και αραδιάζουν ιστορίες περί δημοκρατίας, φίμωσης κτλ....

Και μπορεί η δοθείσα αφορμή να μην ήταν και η χειρότερη όμως όταν κάποιος έχει επανειλημμένα αποδείξει πως δεν διαθέτει στοιχειώδη σεβασμό για τους συνομιλητές, τότε είναι θέμα χρόνου να του ζητηθεί να φύγει. Το "καραγκιοζίπ" ας πούμε μπορεί να είναι light μπροστά σε άλλα που λέει ο Χ, όμως προφανώς ήταν και το ξεχείλισμα του ποτηριού για τους διαχειριστές...και αυτό φυσικά δεν είναι αβάντα προς εκείνους...ίσα-ίσα, είναι στα μείον τους που κάποιες φορές είναι τόσο ανεκτικοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:19:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Σωστός ο pyramid! Εαρινέ το υστερόγραφό σου είναι μάλλον εκτός πραγματικότητας...ναι μεν "μακάριοι οι ειρηνοποιοί" αλλά εδώ μιλάμε για ανεδαφικές καταστάσεις.

Να πω πάντως κάτι. Όταν ένα μέλος λέει "θα έφευγα ούτως ή άλλως από μόνος μου", όπως ο Χ, τότε είναι εντελώς άστοχο να τρέχουν άλλα μέλη αυτόκλητα και να επικαλούνται δήθεν τη "δημοκρατία" που θα έπρεπε να υπάρχει, ζητώντας την μη-απενεργοποίησή του.

Εδώ λοιπόν εγώ βλέπω μία άτυπη "συμφωνία". Δηλαδή: "Admin: αν δεν αλλάξεις στάση έφυγες οριστικά", Χ:"δεν αλλάζω στάση για κανένα λόγο οπότε φεύγω από μόνος μου".

Ούτε γκρίνιες, ούτε παράπονα και λοιπά...έρχονται όμως οι άθεος, νικόμαχος, εαρινός και αραδιάζουν ιστορίες περί δημοκρατίας, φίμωσης κτλ....

Και μπορεί η δοθείσα αφορμή να μην ήταν και η χειρότερη όμως όταν κάποιος έχει επανειλημμένα αποδείξει πως δεν διαθέτει στοιχειώδη σεβασμό για τους συνομιλητές, τότε είναι θέμα χρόνου να του ζητηθεί να φύγει. Το "καραγκιοζίπ" ας πούμε μπορεί να είναι light μπροστά σε άλλα που λέει ο Χ, όμως προφανώς ήταν και το ξεχείλισμα του ποτηριού για τους διαχειριστές...και αυτό φυσικά δεν είναι αβάντα προς εκείνους...ίσα-ίσα, είναι στα μείον τους που κάποιες φορές είναι τόσο ανεκτικοί.


Αυτό "έρχονται όμως οι άθεος, νικόμαχος, εαρινός και αραδιάζουν ιστορίες περί δημοκρατίας, φίμωσης κτλ...."
δηλ αγαπητέ Kost , πως θα μπορούσα να το εκλάβω???

Τι πάει να πεί "έρχονται"???
Κια σύ δηλ δεν ήρθες και είπες -κατέθεσες- την άποψή σου???
Και δηλ γιατί η δική σου ερμηνεία-τοποθέτηση είναι η σωστή και ειλικρινής και οι δικές μας -των άλλων που προανέφερες θεωρούνται ως ιστορίες???
Ειλικρινά εκτιμώ την παρουσία σου και τον λόγο σου και γι'αυτό το θεωρώ υποχρέωσή μου να έχω μια όσο το δυνατόν ευγενική στάση απέναντί σου , θα σε παρακαλούσα θερμά το ίδιο να κάνεις και σύ...
Προσωπικα κατέθεσα την αποψή μου αυθόρμητα και τον συνδίκτυο Χ δεν τον γνωρίζω καθόλου , ωστόσο έχω την αίσθηση ότι εξήγησα τις θέσεις μου στο πρώτο μηνυμα και με το οποίο πήρα θέση επι του γεγονότος...
Αν δε οι απόψεις -οι όποιες απόψεις...- δεν συμπίπτουν με διαφόρων άλλων συνδικτύων , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να τις αναφέρουμε...
Επαναλαμβάνω φίλε Kost...ότι δεν αράδιασα ιστορίες [...] αλλα κατέθεσα την άποψή μου και θα παρακαλούσα να ανασκευάσεις τα όσα είπες και τα οποία σέβομαι κατανοώντας ενδεχομένως την μια συναισθηματική σου ένταση -έχεις δικαίωμα να τα πείς..- αλλα δεν επικροτώ-συμμερίζομαι....
Είπα τόσα στο μηνυμά μου και συ στάθηκες ακριβώς σε ποιό μέρος???

Άραγε τι θέλουμε-επιζητούμε ως άνθρωποι/ανθρωπότητα φίλε Kost???
Την τιμωρία ή την θεραπεία???
Την τιμωρία ή αυτο-γνωσία και παραδοχή του λάθους???

Επιπλέον θα ήθελα να πώ ότι "μονός καυγάς" δεν γίνεται...εκτός και αν μιλάμε για ανισόρροπους ανθρώπους , ωστόσο υπαρκτούς!!!

Με εκτίμηση στο πρόσωπό σου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:23:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συμφωνω απολυτα!
Το αιτιολογω λεγοντας οτι εξεταζεις μονοπλευρα την πλαστικη παραμορφωση(μονιμη δηλαδη) και οχι τα αιτια που οδηγησαν σ'αυτη!

Edited by - GRΕΕΝ REVOLUTION on 24/11/2011 12:44:16


Έχεις δικαίωμα να συμφωνείς και να διαφωνείς με όποιον θέλεις και όποια άποψη θέλεις συνδίκτυε και ο καθένας το ίδιο ασφαλώς...
Ποιά είναι αυτή πλαστική παραμόρφωση φίλε μου...???
Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:27:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινέ άλλο είναι τα συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα που παρατηρούνται σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους λόγω αλληλεπίδρασης και άλλο η σταθερή κίνηση προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο, κατά την άποψή μου, ορθό για το μέλος και το περιβάλλον που αλληλεπιδρά είναι η χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού και η επανατοποθέτηση του μέλους ώστε να διαπιστωθεί εάν υπήρξε επεξεργασία και διαχείριση των όσων το κινούσαν προς εκδήλωση της χ συμπεριφοράς.

Επιπλέον δεν διαγράφεται κανείς, δεν στηρίζεται η ύπαρξη ενός ανθρώπου σε ένα λογαριασμό φορουμ.

Καταλήγω λέγοντας πως είναι καλό να επικροτούνται αποφάσεις που δείχνουν προς την απελευθέρωση του ατόμου, και αυτή είναι μια τέτοια απόφαση.

Καλημέρα


Αγαπητή Pyramid καλώς σε ξανα-βλέπουμε , έστω και υπο αυτές τις συνθήκες!!!
Θα ήθελα πάντως να μου δείξεις που υπήρξε "σταθερή κίνηση προς συγκεκριμένη κατεύθυνση" και αυτό δεν εμφανίζεται σε γενικότερο επίπεδο και σχεδόν απ'ολους τους συμμετέχοντες....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 14:46:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GRΕΕΝ REVOLUTION

Συμφωνω απολυτα!
Το αιτιολογω λεγοντας οτι εξεταζεις μονοπλευρα την πλαστικη παραμορφωση(μονιμη δηλαδη) και οχι τα αιτια που οδηγησαν σ'αυτη!


Ουτε μια "καλησπέρα" βρε GRΕΕΝ REVOLUTION ?

ετσι για στάχτη στα μάτια βρε αδερφέ !

κατευθείαν κριτική ?

Αν, λεω ΑΝ εγω τώρα κάνω συνηρμούς θα είμαι καχύποπτος ε ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 15:17:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο, κατά την άποψή μου, ορθό για το μέλος και το περιβάλλον που αλληλεπιδρά είναι η χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού.....

...και η επανατοποθέτηση του μέλους ώστε να διαπιστωθεί εάν υπήρξε επεξεργασία και διαχείριση των όσων το κινούσαν προς εκδήλωση της χ συμπεριφοράς.


Χμμμμ...να δείς πως το λένε αυτό...
"Συμμόρφωση" , νομίζω...ε???

Εγώ πάντως γνωρίζω -υποτίθεται- ότι όλα έχουν μια "λογική συνέχεια"...δράση-αντίδραση και πρωτίστως ερέθισμα!!!
Και παντως το αν ερεθιστώ ή ερεθιστείς δεν εξαρτάται μόνο απο σένα ή απο μένα αλλα και απο τον πομπό...και καλό είναι και οι πομποί να ειναι και καλοί δέκτες φίλη μου!!!
Σκέψεις απλά..τίποτ'αλλο!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 15:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
τώρα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ο λόγος διαγραφής του χ είναι απλός και γνωστός
η αρχή έγινε όταν είχε στριμώξει στα σχοινιά τον Agnostic στο θέμα με τους ναζί
και το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν είπε

quote:
ΥΓ. Γύρισα να διαβάσω προηγούμενες σελίδες και είδα οτι είσαι εκπαιδευτικός. Οπότε όπως είπε και ο άθεος, "μου λύθηκαν πολλές απορίες".

είναι εύκολο να καταλάβουμε για ποιον λόγο γίνετε η διαγραφή
βέβαια τους καθόταν στον λαιμό με τις τοποθετήσεις του περί λαθρομεταναστών και όχι και τόσο σατανικών ναζί, αλλά το βασικότερο είναι ότι έθιξε το ίματζ των συντονιστών, κάτι που δεν συγχωρείτε
γιατί οι περισσότεροι ζούμε για το θεαθήναι έστω και αν πρόκειται για τον ψηφιακό μας εαυτό

πως να το κάνουμε δεν μπορεί να μας κατεβάζουν από το βάθρο του θεού
τα απλά μέλη, εμείς οι συντονιστές έχουμε το θεϊκό αλάθητο


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 20:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ποιά "συναισθηματική ένταση" βρε Εαρινέ? Καμία σχέση...

Με συγχωρείς πάντως που τσουβάλιασα και τις τρεις απόψεις (η δική σου τοποθέτηση στο θέμα είναι πιο σωστή σε σχέση με τις άλλες). Όταν όμως διάβασα να πλασάρουν τον Χ ως "φωστήρα" και "αντισυμβατικό", που "δεν φοβάται να πει την αλήθεια" έβαλα τα γέλια...όπως και η δική σου παρότρυνση για "ειρήνη" και "μεταμέλεια" εκατέρωθεν μπορεί να είναι σωστή κίνηση αλλά είναι απολύτως ανεφάρμοστη...το να ζητάς δηλαδή από τον Χ να ζητά συγγνώμη για τον τρόπο που εκφράζεται είναι σαν να λέμε το ανέκδοτο της ημέρας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 20:45:18  Εμφάνιση Προφίλ
Με αφορμή το μήνυμα του διαχειριστή του φόρουμ θα ήθελα να τοποθετηθώ πάνω σε μερικές επισημάνσεις του αλλά και σε μερικές γενικούς αφορισμούς που χρησιμοποιήθηκαν στα τελευταία μηνύματα κι από τους δύο, ένας από τους οποίους με θίγει προσωπικά.

Είμαι στο φόρουμ αυτό περίπου 7 χρόνια, από τον Ιούλιο του 2004. Στα χρόνια αυτά δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή μου οποιαδήποτε ενέργεια φίμωσης εκ μέρους της διαχείρισης για οποιοδήποτε θέμα και αναφορικά με οποιοδήποτε μέλος εξέφραζε ή προωθούσε "διαφορετικές" απόψεις από την "mainstream ιδεολογία". Με άλλα λόγια, η δήλωση του διαχειριστή "δεν μας κούρασαν τα όποια λιγότερο ή περισσότερο στέρεα επιχειρήματά σου ή τα στοιχεία και "στοιχεία" τα οποία έχεις προσκομίσει για να υποστηρίξεις τις θέσεις σου" θεωρώ πως είναι απόλυτα ειλικρινής και πως απηχεί τις απόψεις όλης της συντονιστικής ομάδας του esoterica.gr. Δεν θα μπορούσε να είναι αλλοιώς.

Η άποψη λοιπόν του άθεου "ο λόγος διαγραφής του χ είναι απλός και γνωστός η αρχή έγινε όταν είχε στριμώξει στα σχοινιά τον Agnostic στο θέμα με τους ναζί" θεωρώ πως υποτιμάει τον Agnostic, αν χρειάστηκε τέτοιου είδους "δεκανίκια" ή "βοήθεια" για να ανταπεξέλθει στη συζήτηση, (του τύπου "πετάξτε έξω τον "ενοχλητικό"") γιατί στη συζήτηση εκείνη ο τελευταίος δεν συμμετείχε με την ιδιότητα του συντονιστή αλλά με εκείνη του μέλους του φόρουμ. Και τον Agnostic τον γνωρίζω χρόνια, και τον εκτιμώ σαν άνθρωπο και σαν συνομιλητή, όπως και όλους όσους έχουν συζητήσει σοβαρά στο φόρουμ αυτό. Μπορεί να θεωρώ πως οι ιδέες του στο συγκεκριμένο θέμα αναπαράγουν την συγκεκριμένη προπαγάνδα, πως τα στοιχεία του ήταν για πέταμα, πως μου έδωσε και σε μένα την εντύπωση ότι "στριμώχτηκε στα σχοινιά" αλλά αυτό σε τίποτε δεν αλλάζει την γνώμη που έχω για τον ίδιο και βέβαια για τον οποιοδήποτε άλλο έχω ιδεολογικές διαφορές. Προσωπικά δεν πιστεύω λοιπόν όχι μόνο ότι δεν συνέβηκε κάτι τέτοιο αλλά ότι δεν θα μπορούσε ποτέ να συμβεί!

Θα ήθελα να σταθώ σε μία φράση του Διαχειριστή:

"Τέτοιους που να ακολουθήσουν αναντίρρητα τη διδαχή Μίσους που κάνεις."

Αν η φράση αναφέρεται στις τοποθετήσεις του Χ στο θέμα των μεταναστών, δεν διαπίστωσα προσωπικά να προωθείται κάποιο μίσος. Και το λέω με πλήρη συναίσθηση. Δεν αποτελεί "διδαχή μίσους" η καταγραφή της πραγματικότητας, ακόμη κι αυτής που δεν φαίνεται ή αποτυπώνεται στις επίσημες στατιστικές και έρευνες αλλά που αποτελεί "κοινή πεποίθηση" (ανεξάρτητα αν αυτή είναι σωστή ή λάθος, τεκμηριωμένη ή αυθαίρετη). Και η κοινή πεποίθηση στην Ελλάδα είναι πως οι μετανάστες είναι υπεύθυνοι για την αυξηση της εγκληματικότητας. Η ίδια η έρευνα που παρουσίασε η Αμαλία αποδεικνύει αυτό ακριβώς: Ότι υπάρχει μια γενική πεποίθηση "Α" και η έρευνα θα εξετάσει αν ευσταθεί ή όχι.

Το να αρνούμαστε το πρόβλημα (είτε αυτό είναι η εγκληματική δραστηριότητα των μεταναστών είτε η κοινή πεποίθηση για μια τετοια δραστηριότητα) δεν βοηθάει ούτε στον εντοπισμό του προβλήματος, ούτε στη λύση του και φυσικά με κανέναν τρόπο στην εξάλειψη του ίδιου του προβλήματος. Η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο, όσο κι αν εγώ το αρνούμαι και υποστηρίζω το αντίθετο.

Χωρίς να υπεισέρχομαι στην ανάλυση των υπολοίπων επιχειρημάτων του Διαχειριστή (ορισμένα από τα οποία με βρίσκουν σύμφωνο και με ορισμένα διαφωνώ κάθετα και που θα απαιτούσαν κάμποσο χώρο εδώ) θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου, με την ιδιότητα του φιλοξενούμενου στο χώρο αυτό:

Αν η επικείμενη (ή συντελεσθείσα, δεν γνωρίζω) απενεργοποίηση του Χ βασίζεται στους παραπάνω λόγους, τότε τη θεωρώ τελείως άδικη.

Αν η απενεργοποίηση βασίζεται σε λόγους που προκύπτουν από τους παραπάνω, τότε είναι επίσης άδικη, κατά τη γνώμη μου.

Τελειώνοντας εύχομαι να είχα μια διευκρίνιση πάνω στο μήνυμα του X προς την amalia: "είδα οτι είσαι εκπαιδευτικός. Οπότε όπως είπε και ο άθεος, "μου λύθηκαν πολλές απορίες".

Θα ήθελα να σου πω, αγαπητέ Χ, ότι για τον καθένα που δεν είναι εκπαιδευτικός, ο μετανάστης (νόμιμος ή λαθραίος) είναι μια αφηρημένη έννοια, ένας ξένος, ένας γείτονας που δεν ξέρεις το όνομά του, κάποιος που μιλάει διαφορετικά από σένα, ένας δυνητικός εγκληματίας ενδεχομένως.

Για μένα που είμαι εκπαιδευτικός, ο μετανάστης, ακόμη και ο λαθραίος, έχει όνομα και πρόσωπο: Είναι η Μαριέτα, ο Γκιουλάν, η Σελιμέ, ο Χουσεϊν, η Ταμάρα , η Κριστίνα... όλοι παιδιά της τάξης μου, όλοι δικά μου παιδιά. Παιδιά που περνάω μαζί τους 6 ώρες τη μέρα, που παίζω μαζί τους, που διαβάζω μαζί τους και που προσπαθώ να τους κάνω να νιώθουν αυτόν τον ξένο γι'αυτούς τόπους σαν το σπίτι τους.

Μπορεί αύριο, μεθαύριο κάποιοι απ'αυτούς να γίνουν εγκληματίες. Ίσως και όχι. Αν γίνουν όμως, δεν θα έχουν αποτύχει αυτοί. Η αποτυχία θα είναι όλη δικιά μου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 22:53:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ποιά "συναισθηματική ένταση" βρε Εαρινέ? Καμία σχέση...

Με συγχωρείς πάντως που τσουβάλιασα και τις τρεις απόψεις (η δική σου τοποθέτηση στο θέμα είναι πιο σωστή σε σχέση με τις άλλες). Όταν όμως διάβασα να πλασάρουν τον Χ ως "φωστήρα" και "αντισυμβατικό", που "δεν φοβάται να πει την αλήθεια" έβαλα τα γέλια...όπως και η δική σου παρότρυνση για "ειρήνη" και "μεταμέλεια" εκατέρωθεν μπορεί να είναι σωστή κίνηση αλλά είναι απολύτως ανεφάρμοστη...το να ζητάς δηλαδή από τον Χ να ζητά συγγνώμη για τον τρόπο που εκφράζεται είναι σαν να λέμε το ανέκδοτο της ημέρας...


Έχω δεί πολλά ανέκδοτα στην ζωή μου φίλε Kost...να γίνονται πραγματικότητα και θεωρώ ότι δεν πρέπει ποτέ να προσπαθούμε...
Ξεκινώντας απο τον ίδιο μου τον εαυτό και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ειλικρίνεια και ΘΑΡΡΟΣ να τεθώ απέναντι των όποιων αδυναμιών μου -προσωπικα θεωρώ ότι εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε καλύτερα απο τον καθένα το εσωτερικά δηλωμένο πραγματικό μας..- μπορώ να καταλάβω - συναισθανθώ και τους γύρω μου...και αν εγώ αισθάνομαι ορισμένες φορές αδυναμία-απειλή ή βλακεία -ή όπως θές πέστο..- φαντάζομαι ότι περίπου έτσι θα αισθάνονται και οι συνάνθρωποί μου και κεί αυτή η γνώση με βοηθάει στο να έχω μια ανθρώπινη και ήπια στάση..όσο μπορώ , δεν διατείνομαι δα ότι είμαι κανένας "αδάμας"...ή Άγιος άνθρωπος...όχι φίλε μου , ένας απλός ανθρωπάκος είμαι ... με τις αδυναμίες και τις παραπραξίες μου και τα λαθη μου -και μου αρέσει αυτό μπορώ να σου πώ..-, τα οποία ωστόσο προσπαθώ να κατανοήσω και να διορθώσω αλλα και να ανθίσταμαι σε εσωτερικές εντολές και χειραγωγήσεις...το τι καταφέρνω είναι ασφαλώς ένα θέμα αλλα προσπαθώ και κυρίως παραδέχομαι λάθη μου και αδυναμίες μου και εξ'αυτού θεωρώ ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας...αλλοίμονο αν δεν το πίστευα!!!
Όπως ήδη έχω αναφέρει , στο διάστημα που είμαι στο φόρουμ έχω δεί πολλά...και σε σημείο που προσωπικά -σε πρώτη φάση- απορούσα αν όντως αυτό είναι γεγονός και αν άνθρωποι μπορούν να σκέπτονται και να συμπεριφέρονται κατ'αυτόν τον τρόπο...ώσπου το εμπέδωσα ασφαλώς!!!
ΩΣΤΟΣΟ και χωρίς καμμιά διάθεση για υπερβολή και δικαιολόγηση του οποιουδήποτε -και το εννοώ..- θεωρώ ότι η συμπεριφορά του Χ σε καμμιά περίπτωση δεν συγκρίνεται με άλλων συνδικτύων και η ανοχή που επέδειξε απέναντί τους η συντονιστική ομάδα....όλοι παροικούντες είμαστε και γνωρίζουμε και εν πάσει περιπτώσει όποιος γνωρίζει ... γνωρίζει....και ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...ακόμα και αν ερωτηθώ και ζητηθούν διευκρινήσεις ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ!!!
Τώρα , αν ενοχλήθηκαν κάποιοι απο τον Χ ....είναι θεματάκι δικό τους και έχει να κάνει με εσώτερα θεματολόγια δικά τους και ας ψάξει ο καθένας να τα λύσει με τον εαυτό του...
Προσωπικά "τσαμπουκάδες" και "μαγκιές" αλλα και τελεσίγραφα δεν τα "σηκώνω" και ούτε αισθήσεις ορισμένων -ονόματα δεν λέμε- περί σωστού και λάθους...και θα έλεγα ότι αυτά να τα πουλάνε σε τίποτα παιδάκια του Δημοτικού...μόνο εκεί τους παίρνει..ΜΟΝΟ!!!
Και δεν αναφέρομαι σε σένα...γνωρίζουν αυτοί -οι Γκουρού- ποιοί είναι και μάλιστα πολύ καλά , ασχέτως αν το παίζουν τραλαλά και σφυρίζουν αδιάφορα...ταχα'μου!!!
Γνωρίζω τι λέω και έχω σώας τα φρένας και δεν ξεχνώ και διάφορες μπηχτές και υπονοούμενα που ήμουν ΚΑΙ γώ αποδέκτης...και σταματάω διότι δεν θα ήθελα να πώ πράγματα για τα οποία θα μετανοιώσω ως άνθρωπος!!!
Θα πώ μόνο -επ'αυτού- ότι αν ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ αισθάνονονται φόβο και αδυναμίες να αναβλύζουν απο το είναι τους με την παρουσία και τον λόγο συνομιλητών τους και αισθάνονται ενδεχομένως υποδεέστεροι...ας το ψάξουν , καλό θα τους κάνει και να μην ψάχνονται αλλού αλλα στον εαυτό τους...
Η αξιοπρέπεια ενός ανθρώπου , έχει μεγαλύτερη αξία απο οτιδήποτε άλλο ΚΑΙ απο οποιονδήποτε άλλο που θέλει να επιμένει ότι διεκδικεί με την παρουσία του και τον λόγο του το αλάθητο.....και κλείνοντας θα ήθελα να πώ , ότι ως άνθρωπος ουδέποτε συμμετείχα σε συνομωσιολογίες και κλίκες...μόνος μου πορεύτηκα και θα παραμείνω μοναχικός καβαλλάρης και δεν θα δώσω εξηγήσεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΙ ΕΝΝΟΩ!!!
Αυτά τα λίγα..προς το παρόν!!!
Την καλησπέρα μου!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2011, 23:00:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μακεδόνας

Θα ήθελα να σου πω, αγαπητέ Χ, ότι για τον καθένα που δεν είναι εκπαιδευτικός, ο μετανάστης (νόμιμος ή λαθραίος) είναι μια αφηρημένη έννοια, ένας ξένος, ένας γείτονας που δεν ξέρεις το όνομά του, κάποιος που μιλάει διαφορετικά από σένα, ένας δυνητικός εγκληματίας ενδεχομένως.

Για μένα που είμαι εκπαιδευτικός, ο μετανάστης, ακόμη και ο λαθραίος, έχει όνομα και πρόσωπο: Είναι η Μαριέτα, ο Γκιουλάν, η Σελιμέ, ο Χουσεϊν, η Ταμάρα , η Κριστίνα... όλοι παιδιά της τάξης μου, όλοι δικά μου παιδιά. Παιδιά που περνάω μαζί τους 6 ώρες τη μέρα, που παίζω μαζί τους, που διαβάζω μαζί τους και που προσπαθώ να τους κάνω να νιώθουν αυτόν τον ξένο γι'αυτούς τόπους σαν το σπίτι τους.

Μπορεί αύριο, μεθαύριο κάποιοι απ'αυτούς να γίνουν εγκληματίες. Ίσως και όχι. Αν γίνουν όμως, δεν θα έχουν αποτύχει αυτοί. Η αποτυχία θα είναι όλη δικιά μου.


Φίλε Κώστα , θεωρώ ότι ξέχασες κάτι -όχι επίτηδες- και θεωρώ υποχρεώσή μου να το επισημάνω εγώ...
Το γεγονός ότι ορισμένοι συνάνθρωποί μας είναι ή θεωρούνται ως εκπαιδευτικοί , αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι έχουν την απαιτούμενη ωριμότητα και γνώση αλλα και σοφία προκειμένου να είναι εκπαιδευτικοί και θεωρώ ότι το ποσοστό που τους ανήκει δικαιωματικά ο τίτλος του εκπαιδευτικού είναι πολύ-πολύ μικρός...ίσως σε μονοψήφιο αριθμό και ίσως και πολύ να λέω...
Οι περισσότεροι , ούτε τον εαυτό τους δεν μπορούν να καθοδηγήσουν και να συμβουλέψουν!!!
Νά'σαι καλά Κώστα!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 00:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Έχω δεί πολλά ανέκδοτα στην ζωή μου φίλε Kost...να γίνονται πραγματικότητα και θεωρώ ότι δεν πρέπει ποτέ να προσπαθούμε...

"να μην προσπαθούμε" μάλλον εννοείς...τι να πω Εαρινέ?...κάπως έτσι τα έβλεπα και εγώ κάποτε τα πράγματα...τελικά κατάλαβα ότι κάποια πράγματα όσο απίθανα κι αν φαίνονται αξίζει όντως να τα προσπαθούμε...κάποια άλλα όμως είναι εξαρχής lost cases και χαμένος κόπος...και γάμος με το στανιό όπως ξέρεις δεν γίνεται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 02:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
άθεος

τώρα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ο λόγος διαγραφής του χ είναι απλός και γνωστός
η αρχή έγινε όταν είχε στριμώξει στα σχοινιά τον Agnostic στο θέμα με τους ναζί
και το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν είπε...κλπ, κλπ..


Να φανταστείς το στρίμωγμα είναι τόσο ασφυκτικό, περισσότερο και από αυτό στο μετρό κατά τις ώρες αιχμής.

Πριν φρεσκάρω λίγο τη μνήμη σου, σε προκαλώ να μου υποδείξεις πού έγινε αυτό το στρίμωγμα και να το εξηγήσεις. Όταν το κάνεις μπορώ να σου βάλω πολλά σημεία που το στρίμωγμα όχι μόνο δεν υφίσταται αλλά γίνεται αντίστροφα.

Γενικότερα όμως διαπιστώνω μια φτηνή προσπάθεια εκ μέρους σου να αποπροσανατολίσεις τον αναγνώστη με ανόητες και ρηχές εξηγήσεις του χαβαλέ. Ας πάμε όμως στο φρεσκάρισμα της μνήμης σου.

Συγκεκριμένα οι πρώτες παρατηρήσεις/επισημάνσεις έγιναν εδώ και πολύ καιρό πριν, από τις αρχές Δεκέμβρη 2010 όταν το συγκεκριμένο μέλος είχε φανερά "ξεφύγει" με τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς.

(Απεστάλη: 05/12/2010, 21:45:07)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10751&whichpage=10&ARCHIVE=

Αφού το θέμα προσωρινά ηρεμεί για λίγους μήνες χωρίς νέες δημοσιεύσεις, το ίδιο μέλος το επαναφέρει με νέα "στοιχεία" και "επιχειρήματα".

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=18&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751
(Απεστάλη: 04/06/2011, 08:20:06)

Στο πρώτο μήνυμα (εν προκειμένω δικό μου - Απεστάλη: 06/06/2011, 03:40:01) που βλέπει ότι τα στοιχεία του αμφισβητούνται και αντικρούονται ανταπαντά με τους γνωστούς (και μερικούς νέους) υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς (βλέπε μήνυμα Χ, Απεστάλη: 06/06/2011, 11:28:59) στους οποίους μας είχε συνηθίσει και στην πρώτη φάση της συζήτησης.

Συνεχίζει την ίδια τακτική προσβλητικών εκφράσεων σε όλο το υπόλοιπο της συζήτησης. Το προσεκτικό μάτι παρατηρεί ότι το συγκεκριμένο μέλος εκφράζεται με προσβλητικούς και υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς προς οποιονδήποτε αμφισβητεί έντονα και με επιχειρήματα τις θέσεις και τα "στοιχεία" του και γενικά καταφεύγει σε διάφορες απαράδεκτες τακτικές, μερικές από τις οποίες συνοψίζονται παρακάτω:

1)Καλεί άλλα μέλη όπως τον RedArrowZ να μην ασχολούνται με κάποια άλλα όπως τον IndustrialAngel.
(Απεστάλη: 17/09/2011, 08:24:35)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=27&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751

2)Αρχίζει να παραποιεί το ψευδώνυμο του IndustrialAngel ως "Industrialiar" υπονοώντας ότι είναι ψεύτης.
(Απεστάλη: 17/09/2011, 08:24:35)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=27&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751
Νωρίτερα χρησιμοποιεί υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς όπως "δυσλεκτικός" για το ίδιο μέλος.
(Απεστάλη: 16/09/2011, 20:28:18)
(Απεστάλη: 16/09/2011, 20:54:53)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=26&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751

3)Αρχίζει να αποκαλεί υποτιμητικά και τον zip αναλφάβητο. Μάλιστα ζητάει να του αδειάσει τη γωνιά.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=27&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751
(Απεστάλη: 17/09/2011, 09:07:18)
Στη συνέχεια ακολούθησαν κι άλλοι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί μέσω διαστρέβλωσης του nickname του zip όπως "καραγκιοζίπ" ενώ ο zip ουσιαστικά αντικρούει τα "στοιχεία" του Χ για τους θαλάμους αερίων στα ίσια και με ακριβή επιχειρήματα επί της ουσίας.
(Απεστάλη: 25/09/2011, 09:48:56)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751

4) Το χειρότερο είναι ότι ζητάει με θράσος να φύγουν από το τόπικ οι άσχετοι, οι δυσλεκτικοί κ.α. προσβάλλοντας συνολικά πολλούς συνομιλητές του που καταθέτουν στοιχεία και επιχειρήματα.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=26&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10751
(Απεστάλη: 16/09/2011, 20:28:18)
(Απεστάλη: 16/09/2011, 20:54:53)

Αυτά ως μια πρώτη δόση, αλλά υπάρχει και συνέχεια.

Σε μια εντελώς διαφορετική συζήτηση, το ίδιο μέλος, χωρίς να του έχω δόσει αφορμή και μάλιστα χωρίς καν να έχω επέμβει πρόσφατα στη ροή της συζήτησης συνεχίζει τις προσβολές ενώ σε μία περίπτωση προσβάλλει και τον zip.(Απωθημένα? Ποιος ξέρει?)

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 7

Παράδειγμα 1:
Το είπα ήδη. Ιδεολογίες, προκαταλήψεις ή απλή αδιαφορία. Δεν επιτρέπεται να κάνεις τέτοιες ερωτήσεις όταν έχεις υπ' όψιν την περίπτωση του γρασαδόρου.
(Απεστάλη: 08/11/2011, 16:30:21)

Παράδειγμα 2(το αμέσως επόμενο μήνυμά του!):
Αυτό που επεσήμανα είναι οτι την νοημοσύνη μπορεί να την έχουν, αλλά για διάφορους λόγους ανά περίσταση δεν την χρησιμοποιούν (πχ γρασαδόρος).

Παράδειγμα 3:
Δεν είσαι ηλίθιος, είσαι απλά κολλημένος ή θρησκόληπτος. Και σου έφερα συγκεκριμένο παράδειγμα (γρασαδόρος).

Νικόμαχε έχεις αρχίσει να μου θυμίζεις τον καραγκιοζίπ. Ελληνικά γράφω.
(Απεστάλη: 09/11/2011, 08:02:57)

Θες κι άλλο?
Κοίτα στην σελίδα 18 του παρόντος θέματος όπου ο ίδιος χρήστης γράφει:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=18&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10877
(Απεστάλη: 19/11/2011, 17:44:37)
Έχεις αρχίζει να μου θυμίζεις έντονα τον καραγκιοζίπ. Δεν καταλαβαίνεις απλές προτάσεις και φαίνεται να είσαι και εκτός πραγματικότητας.

Ποια λογική βρίσκεις στο να προσβάλλει διάφορα μέλη σε διαφορετικές συζητήσεις χωρίς μάλιστα να έχει κάποια αντιπαράθεση μαζί τους εκείνη τη στιγμή?

Ποια η γνώμη σου για όλη αυτή την εικόνα του χειμάρρου υποτιμητικών και προσβλητικών χαρακτηρισμών? Συμφωνείς με αυτή την κατάσταση? Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με μια περιστασιακή ένταση κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης που στιγμιαία οδήγησε σε ανταλλαγή μερικών απαξιωτικών χαρακτηρισμών που τέλος πάντων θα μπορούσαν μέχρι ένα σημείο να γίνουν κατανοητοί ως ανθρώπινο ξέσπασμα, αλλά με συγκεκριμένη και συνεπή τακτική που επαναλαμβάνεται αδιάκοπα από το ίδιο μέλος. Αν ψάξεις περισσότερο στις συζητήσεις θα βρεις περαιτέρω ανάλογες εκφράσεις από το ίδιο άτομο. Για τα θρασύδειλα υπονοούμενα για την εργασία της Αμαλίας τα είδες εύκολα και μόνος σου.
Ε, μήπως πρέπει να αρχίσεις να σκέπτεσαι ότι για αυτή την απαράδεκτη τακτική που κρατάει μήνες και δεν εξαντλείται στα πλαίσια μίας μόνο συζήτησης ή κάποιου υποτιθέμενου "στριμώγματος"() πρέπει να υπάρχει και ένα όριο ανεκτικότητας?

Ψάξε λοιπόν καλύτερα και προσεκτικότερα τα δεδομένα προτού καταφύγεις σε κουτοπόνηρες ερμηνείες για δημιουργία ψευδών εντυπώσεων.

Τέλος δεν κρατιέμαι να μη σχολιάσω το άλλο τρομερό και "βαθυστόχαστο" που έγραψες.

quote:
άθεος

στα έλεγα χ στα έλεγα μην λες πράγματα που δεν θέλουν να μάθουν άστους στον μικρόκοσμο τους, είδες σου την φύλαγαν από το θέμα με τους ναζί
οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να μάθουν την αλήθεια αρκούνται στον κόσμο που τους πλάθουν οι άλλοι
δεν είδες πόσο ωραία και δημοκρατικά μιλάνε, αρκεί να συμπλέουν όλοι με τα όσα πρεσβεύουν
αν έλεγες ότι οι ναζί όχι μόνο έκαιγαν τους εβραίους αλλά τους ανάσταιναν με μαύρη μαγεία και μετά τους ξανά σκότωναν τότε θα ήσουν ο καλύτερος
αν έλεγες για πειράματα εξωγήινων στην γη θα ήσουν βασιλιάς αν έλεγες ότι οι λαθρομετανάστες ήρθαν και έφτιαξαν την χώρα θα σε πρότειναν για πλανητάρχη
αλλά βλέπεις αποφάσισες να τους ξυπνήσεις

σου το είχα πει κανε σιγά κοιμούνται


Πέρα από το καταγέλαστο, παραπλανητικό και επαίσχυντο παραμύθι που προπαγανδίζεις ότι και καλά "σου τη φύλαγαν στο τόπικ με τους ναζί" όπου η ρηχότητα με την οποία αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα δεν σου επέτρεψε να δεις ότι το ίδιο το μέλος προκαλεί την τύχη του με τη συμπεριφορά του και όχι με τα "στοιχεία" του, έχεις και την αλαζονεία να αυτοπροβάλλεσαι εμμέσως και ως ενταγμένος σε κάποια απροσδιόριστη ελίτ "φωτισμένων" που είδαν την αλήθεια ενώ η μάζα, μαζί και η συντονιστική ομάδα του Esoterica.gr κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Δεν μας λες κι εμάς ρε άθεε πώς θα αποκτήσουμε αυτή τη γνώση? Εσύ με ποια μεθοδολογία την απέκτησες και δεν μπήκες στο κοπάδι που ικανοποιείται με τον κόσμο που τους έχουν πλάσει(ποιοι αλήθεια?)? Ανυπομονώ να γίνω κοινωνός αυτής της μοναδικής γνώσης.

Με τις υπόλοιπες ανοησίες καφενειακού επιπέδου που εξαπολύεις αλλά αδυνατείς να τεκμηριώσεις ανακατεύοντας διάφορα θέματα όπως πειράματα εξωγήινων, ναζί, νεκραναστάσεις Εβραίων κλπ που τάχα θα επικροτούσαμε, περισσότερο γελοιοποιείσαι επιβεβαιώνοντας την προκατάληψη και πνευματική ρηχότητά σου παρά λες κάτι σοβαρό και άξιο λόγου.

Κοίτα να συνέλθεις λίγο και προσπάθησε να εμβαθύνεις περισσότερο όταν επιθυμείς να θίξεις μια υποτιθέμενα αρνητική κατάσταση, διαφορετικά θα εκτίθεσαι όπως τώρα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 25/11/2011 05:07:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2011, 02:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Εαρινός

Θα ήθελα πάντως να μου δείξεις που υπήρξε "σταθερή κίνηση προς συγκεκριμένη κατεύθυνση" και αυτό δεν εμφανίζεται σε γενικότερο επίπεδο και σχεδόν απ'ολους τους συμμετέχοντες....


Διάβασε το τελευταίο μήνυμά μου (Απεστάλη: 25/11/2011, 02:25:56) και πιθανότατα θα διαπιστώσεις αυτή τη "σταθερή κίνηση" αγαπητέ Εαρινέ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1881104
Maintained by Digital Alchemy