ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 06:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ από σένα δεν το περίμενα αυτό.
Ποιος το κρίνει αυτό για έναν ακρωτηριασμένο άνθρωπο????
Δηλαδή να μην έχει την ευκαιρία κανγιατί εμείς οι φυσιολογικοί το λυπόμαστε

Φίλη ksvtikoula δέν έχουμε κανένα απολύτως δικαίωμα να επέμβουμε στην ζωή ενός εμβρύου επειδή γεννήθηκε ανάπηρο, αυτό που έκαναν οι Σπαρτιάτες άν και κάπως δικιολογείται ήταν πολύ παρατραβηγμένο. Για το μόνο που δέν θα διαφωνούσα θα ήταν επειδή μπορεί να προβλεφθεί η αναπηρία απο τους πρώτους μήνες της κύησης, διακοπή της κύησης μετά απο πολύ σκέψη και τίποτα περισσότερο. Εγώ το λέω αυτό γιατί πιστεύω οτι το να μήν γεννηθεί ένας άνθρωπος ανάπηρος είναι για καλό του ίδιου και μόνο. Αναλογίζομαι τί είδους ζωή θα ζήσει στην κοινωνία που ζούμε σε τέτοια κατάσταση.

quote:

Πολλά παιδιά γεννιούνται με διανοητική καθυστέρηση επειδή οι γονείς τους ήταν ανεύθυνοι(πχαλκολικοί,ναρκωμανείς,έπασχαν από ανίατες ασθένιεςκλπ)και παρά ταύτα αποφάσισαν να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί.

Αυτό όπως είπα μπορεί να προβλεφθεί απο την περίοδο της κύησης. Απο την στιγμή όμως που θα γεννηθεί κάποιος πρέπει να αναλάβει να το μεγαλώσει. Άν το απαρνηθούν οι γονείς του και το δεχτούν δύο άντρες δέν υπάρχει λόγος να πούμε ΟΧΙ!!

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 10:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα υγιές παιδί για το οποίο κανείς δέν μπορεί να ξέρει τις δυνατότητες του και πού μπορεί να φτάσει τί φταίει για τις αμαρτίες των γονέων του και ποιός ο λόγος να θανατωθεί επειδή οι γονείς του αρνήθηκαν να αναλάβουν την ευθύνη να το μεγαλώσουν?

αγαπητη krisnna μιλαω πολυ σοβαρα,και θα σου εξηγησω με επιχειρηματα.δεν μιλησα για υγιες παιδια.ενα παιδι που γεννιεται φυσιολογικο και υγιες δεν υπαρχει κανενας λογος να θανατωθει.οι γονεις του οσο λαθος και να το μεγαλωσουν,αν το παιδι ειναι φυσιολογικο δεν θα αλλαξει.

quote:
Κι εγώ αυτό ήλπιζα,
αλλά δεν νομίζω.
Αυτά που λες πές τα σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που αγωνίζονται παρά τα όποια ελαττώματά τους,
ή την διαφορετικότητά τους,
και είναι δημιουργικοί, ανοιχτόκαρδοι, αισιόδοξοι και ευτυχισμένοι.
Και οι αδαείς περιμένουν καταννόηση για την ομοφυλοφιλία,
την στιγμή που κάποιοι διατυμπανίζουν στα άτομα με ειδικές ανάγκες ότι ποτέ δεν θα ζήσουν μια φυσιολογική ζωή γιατί δεν είναι όπως πρέπει.

kswtikoula νομιζω οτι δεν με καταλαναινεις καθολου.αυτοι οι ανθρωποι μπορουν να ειναι ανοιχτοκαρδοι και αισιοδοξοι οπως και διμιουργικοι οπως και ευτυχισμενοι{αν η ευτυχια ειναι υποκειμενικη}
ως αντρας δεν μπορω να δειξω κατανοηση απο την ομοφυλοφιλια,δεν την καταδικασα σε θανατο,ειπα οτι απλα λυπαμε για αυτους.
αυτοι που το διατυμπανιζουν εχουν το θαρρος και την ευθυνη να λενε μια αληθεια.μα αφου δεν μπορουν αν ζησου οπως ολοι ρε παιδια,κοροιδευουμε τους ευατους μας

quote:
Σιγά τόσος ανθρωπισμός θα μας βλάψει.
Σας παρακαλώ όλους να σκεφτείτε ότι αυτή τη στιγμή μπορεί αυτό το φόρουμ να το διαβάζουν ομοφυλόφιλοι, ανάπηροι, προβληματικοί, ακρωτηριασμένοι, που έχουν ακριβώς την ίδια νοητική ικανότητα με εμάς και ίσως και πολύ ανώτερη.
Λίγος σεβασμός για τους ανθρώπους που δεν είναι "φυσιολογικοί" ή είναι "προβληματικοί" είναι τουλάχιστον αναγκαίος.
Να χαρώ εγώ εσωτεριστές...

πιστεψε με σεβομαι αυτους τους ανθρωπους οπως ολους τους αλλους.τα ατομα που το διαβαζουν αυτο θα ξερουν το προβλημα τους και ελπιζω να καταλαβαινουν την αποψη μου.η νοητικη ικανοτητα μπορει να ειναι και πιο υψηλη απο την δικη μας.δεν τους κατηγορω ουτε τους κοροιδευω.απλως επιμενω οτι θα ηταν πολυ καλυτερα{μιλαμε για τους πολυ αναπηρους.οχι να εχει σπασει καποιος ενα ποδι} να ξαναερθουν και να ζησουν οπως ολοι οι υπολοιποι.

quote:
τότε κι εγώ λέω ότι ο Χίτλερ ήταν ο απόλυτος ανθρωπιστής.
Πολύ τελειότητα δεν αποδίδουμε εαυτούς όλοι εδώ μέσα???
Ας το ξανασκεφτούμε κατά πόσο έχουμε το δικαίωμα να καταδικάζουμε όλοι εμείς οι φυσιολογικοί.

μην μας φερνεις ακραια παραδειχματα αν και αυτο του χιτλερ ηταν και ατυχες.ο χιτλερ σκοτωνε τους παντες για την παρτη του.δεν αποδιδω καμμια τελειοτητα στον εαυτο μου.δεν καταδικαζω κανεναν,λεω την γνωμη μου για αυτους τους ανθρωπους{αναφερομαι σε πολυ αναπηρους,οχι σε ομοφυλοφιλους}.τωρα το κατα ποσο εμεις ειμαστε φυσιολογικοι ας μας κρινουν αλλοι.δεχομαι ολες τις κριτικες και απαντω σε αυτες σε επιχειρηματα.αν υπαρχει καποια αληθεια.για παραδειχμα αν σπασω το ποδι μου και μεινω σε καροτσακι θα παραδεχτω οτι δεν μπορω να κανω οτι και οι αλλοι.η ζωη μου δεν θα τελειωσει αλλα δεν θα συνεχιστει και πολυ ομορφα

quote:
Deghar Adhark Δεν μπορείς να καταδικάζεις κάποιους ανθρώπους για αυτό που είναι και για αυτό που νιώθουν, ποίος είσαι εσύ που θα τους καταδικάσεις ως κατώτερους, σε πληροφορώ πως υπάρχουν άνθρωποι ομοφυλόφιλοι που είναι ανώτεροι και το έχουν αποδείξει με την αξία τους.
Είναι πολύ κρίμα να καταδικάζεις ένα πλήθος ανθρώπων
Τους ομοφυλόφιλους δεν τους θεωρό προβληματικούς αλλά ξεχωριστούς, δεν πάει να πει ότι τους θεωρώ ανώτερους η κατώτερους απλά Είναι ξεχωριστοί,
όπως κάθε άνθρωπος Είναι ξεχωριστός κανένας δεν Είναι όμοιος με κανένα

OSIRIS A K δεν καταδικασα σε θανατο τους ομοφυλοφιλους αλλα τους εντονα προβληματικους.τους θεωρεις ξεχωριστους γιατι εισαι γυναικα.για εμενα ειναι προσβολη.ειναι προσβολη να διαμαρτυρονται οι γυναικες οτι δεν υπαρχουν πια αντρες.προσβαλουν ολο το φυλο.
και ξαναλεω,η γνωμη μου για τους ομοφυλογιλους ειναι οτι λυπαμαι την γνωμη μου για τους εντονα προβληματικους την ανεπτυξα παραπανω[/i]

quote:
ίσος δεν φταις εσύ αλλά το περιβάλλων σου σε ανάγκασε να γίνεις τέτοιος άνθρωπος, γιατί αν το παιδί σου γεννηθεί έτσι δεν πιστεύω να το σκοτώσεις,

τωρα με προσβαλεις προσωπικα και αυτο θα σε παρακαλουσα να το παρεις πισω.
αν το παιδι μου γεννιοταν αρρωστο,να θα το εδινα για ευθανασια.θα του εδινα την ευκαιρια οπως ξαναειπα να ξαναρθει και να ζησει σωστα.γιατι τοτε θα ηταν μονο μια πολυ δυσκολη και σκληρη στιγμη στην ζωη μου.ενω αν το μεγαλωνα θα προσποιουμουν οτι ειναι φυσιολογικο και θα κατεσρεφα την ζωη την δικια μου,αλλα και την δικια του.

τελος θελω να πω να μην βιαζεστε να κρινετε καποιον που εχει διαφορετικη αποψη.προσεξτε αυτα που λεω και ισως μου αποδοθει καποιο δικιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deghar Adhark το παράδειγμα του Χίτλερ δεν είναι και τόσο ατυχές όσο νομίζεις.
Ήταν ο πρώτος που οραματίστηκε έναν κόσμο τέλειων ανθρώπων.
Κανένας διαφορετικός ή μη "φυσιολογικός" δεν είχε δικαίωμα στη ζωή.
Οι αφορισμοί ολόκληρων ομάδων ως μη φυσιολογικών έχει διαφορά από το ναζισμό μόνο ως προς το είδος του θανάτου.
Γιατί και ο κοινωνικός αποκλεισμός,
η μόνιμη κατακραυγή,
η άρνηση από την ίδια σου την οικογένεια,
δεν θανατώνει?
Δεν βασανίζει?
Ο μεγάλος Καβάφης πέθανε με τον καημό της σαρκικής του αδυναμίας.
Γιατί η διαφορετικότητα διδάσκει και ταπεινοφροσύνη μερικές φορές.
Σκέψου πόσοι μεγάλοι και ταλαντούχοι ήταν διεστραμμένοι και πέθαναν υπερόπτες γιατί είχαν πετύχει σε κάτι?
Αλλά για μερικούς η σύγκρουση με το πάθος τους είναι αυτό που τους κρατά προσγειωμένους.
Ο κουφός Μπετόβεν,
ο ομοφυλόφιλος Όσκαρ Ουάιλντ,
ο ανάπηρος Χώκινς....
Είναι άδικο απλά για τους διαφορετικούς,
γιατί η τελειότητα δεν υφίσταται.
Δεν υπάρχει σπιτικό,
χωρίς έναν αλκοολικό,
χωρίς έναν ναρκωμανή,
χωρίς έναν στη φυλακή,
χωρίς έναν ομοφυλόφιλο,
Χωρίς έναν με ψυχολογικά προβλήματα,
χωρίς έναν ανάπηρο,
χωρίς μια "ντροπη" για τον περίγυρο.
Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι!!!
Φιλικά Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ...

ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ...

ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ...

ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.....

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ?????
ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΩ....

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΩΜΑΙ...

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...
ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...
ΑΛΛΑ ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΑΙΔΙΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ Ε ΚΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ... (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ....

ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΘΩ ΝΑΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ.

ΤΩΡΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Η ΤΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑ Η ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ Ε ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να λοιπόν οι λέξεις - φράσεις "κλειδιά"...

1. Τι θα πει ο περίγυρος, πώς θα το δεχτεί δηλαδή η κοινωνία.
2. "Βαπτίζουμε" κάτι φυσιολογικό σύμφωνα με τα δεδομένα μας.

Επί της ΟΥΣΙΑΣ δηλαδή, τίποτα!



ΕΓΡΑΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ
ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ AVATAR GR ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σας,πρωτα απο ολα θελω να πω οτι συμφωνω με το AVATAR GR στο θεμα της ομοφυλοφιλιας

[i]φιλη kswtikoula ομολογω οτι με μπερδεψες.αν γινετε να μιλας λιγο πιο απλα.
απο οτι καταλαβα εννοεις οτι οι αναπηροι,οι ομοφυλοφιλοι και ολοι αυτοι χρειαζονται ωστε να ειναι ο καθενας διαφορετικος.
επισης θελω να επισημανω οτι μιλησα υπερ της ευθανασιας σε εκεινους που εχουν πολυ σοβαρα προβλημματα υγειας.το οτι πολλοι σημαντικοι ανθρωποι ηταν ομοφυλοφιλοι δεν το αρνουμαι και ουτε τους καταδικαζω σε ολους τους τομεις.
θελω επισης να επισημανω στους ομοφυλοφιλους,ο oscar whield ηταν αμφιφυλος ειχε οικογενεια και παιδια./i]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο οτι καταλαβα εννοεις οτι οι αναπηροι,οι ομοφυλοφιλοι και ολοι αυτοι χρειαζονται ωστε να ειναι ο καθενας διαφορετικος.

Υπάρχουν και εφόσον υπάρχουν υποχρέωσή μας είναι να τους σεβαστούμε.
quote:
θελω επισης να επισημανω στους ομοφυλοφιλους,ο oscar whield ηταν αμφιφυλος ειχε οικογενεια και παιδια
Αυτό τον καθιστά ημι-φυσιολογικό?
Δεν σε αντιλαμβάνομαι ούτε εγώ....
Οι ομοφυλόφιλοι είναι ντροπή και οι αμφίφιλοι με παιδιά ανώτεροι?
Ή θεωρείς ότι η κοινωνική καταξίωση μέσω ενός γάμου τουλάχιστον κρατά τα προσχήματα?
Τη γυναίκα που θα καταλάβει ότι ο άντρας της δεν την αγάπησε ποτέ γιατί προτιμά τους άντρες,
ποιος τη συμπονά?
Είναι καλύτερη η προσποίηση?
Το όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρο για να καταννοήσεις τα όσα γράφω.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 20:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν και εφόσον υπάρχουν υποχρέωσή μας είναι να τους σεβαστούμε

ωραια,αυτό τι σχεση εχει? Δεν διαφωνισα στα θεματα σεβασμου το αναφερω και σε παραπανω απαντηση ότι πρεπει να τους σεβομαστε.

quote:
Αυτό τον καθιστά ημι-φυσιολογικό?
Δεν σε αντιλαμβάνομαι ούτε εγώ....
Οι ομοφυλόφιλοι είναι ντροπή και οι αμφίφιλοι με παιδιά ανώτεροι?

Κατ’αρχην δεν ειπα ποτε ότι οι ομοφυλιλοφιλοι είναι κατωτεροι από τους υπολοιπους.ειπα ότι είναι μη φυολογικοι.τωρα οι αμφιφυλοι είναι λιγο διαφορετικοι από τους ομοφυλοφιλους.οι bi είναι μπερδεμενοι αναμεσα στα δυο φυλα και ετσι από την μια είναι φυσιολογικοι και από την αλλη όχι.οι ομοφυλοφιλοι εχουν αποκλειστει μονο στους αντρες ενώ οι αλλοι ταλαντευονται αναμεσα στα δυο φυλα.

quote:
Τη γυναίκα που θα καταλάβει ότι ο άντρας της δεν την αγάπησε ποτέ γιατί προτιμά τους άντρες,
ποιος τη συμπονά?
Είναι καλύτερη η προσποίηση?

Όχι φυσικα και δεν είναι καλη η προσποιηση αλλα οι bi μπορουν να αγαπησπουν μια γυναικα,όπως και έναν αντρα.εγω θα ηθελα να ρωτησω…..αν αρεσει στις γυναικες το ότι πολλοι αντρες σημερα είναι ομοφυλοφιλοι,πως σου φαινεται εσενα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 20:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα ηθελα να ρωτησω…..αν αρεσει στις γυναικες το ότι πολλοι αντρες σημερα είναι ομοφυλοφιλοι,πως σου φαινεται εσενα?

Αγαπητέ στη σημερινή κοινωνία με ενοχλούν άλλες κατηγορίες μη-αντρών πολύ περισσότερο.
Με ενοχλούν οι άντρες που στα δύσκολα λακίζουν,
με ενοχλούν οι άντρες που είναι μάγκες μόνο όπου τους παίρνει,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν αναλαμβάνυν τις ευθύνες τους,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν έχουν λόγο τιμής.
Γιατί η τιμή είναι στο κούτελο και στην καρδιά και όχι στο κρεβάτι.
Ξέρω ομοφυλόφιλους που δεν λάκισαν ποτέ και ήταν βράχοι.
Που είχαν το θάρρος της γνώμης και των επιλογών τους.
Που παραδέχτηκαν την αλήθεια που θα τους περνούσε στο περιθώριο.
Και εξάλλου δεν ενοχλεί όπως ειπώθηκε αρκετές φορές ως τώρα η γυναικεία ομοφυλοφιλία?
Γιατί να κρίνονται μόνο οι άνδρες?
Φοβούνται όλοι μάλλον μην καταρρεύσει η ανδροκρατούμενη κοινωνία?
Εξάλλου δεν ξέρω και πολλές γυναίκες να ερεθίζονται βλέποντας δυο άντρες να παίζουν...
Αντίθετα στους άνδρες αυτό συμβαίνει κατά κόρον όταν βλέπουν δυο γυναίκες...
Ξανασκέψου λίγο τι πραγματικά σε ενοχλεί και γιατί περιορίζεται σε μια έκφραση του θέματος και όχι στο σύνολό του.....
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 21:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φοβούνται όλοι μάλλον μην καταρρεύσει η ανδροκρατούμενη κοινωνία?

νομιζω πως εχεις φανατισμο κατα των αντρων.ειδα τα μυρια σε αλλο τοπικ παλι δικο σου σκεφτηκα να μιλησω αλλα θα ημουν ασχετος και δεν το εκανα.πρεπει λιγο να χαλαρωσεις νομιζω.

quote:
Και εξάλλου δεν ενοχλεί όπως ειπώθηκε αρκετές φορές ως τώρα η γυναικεία ομοφυλοφιλία?
Γιατί να κρίνονται μόνο οι άνδρες?

εδω θα σου απαντησω και ελπιζω να το καταλαβεις.ο αντρας ομοφυλοφιλος εχει γυναικεια συμπεριφορα κατι που απωθει τις γυναικες,για αυτο αλλωστε και κρινονται τοσο ασχημα.η γυναικα δε μπορει να ειναι ομοφυλοφιλη αλλα δεν χανει την γυναικεια συμπεριφορα και ιδιοτητα,για αυτο τον λογο σε πολλους αντρες αρεσουν οι λεσβειες,γιατι ειναι σαν να εχουν δυο γυναικες με θυληκοτητα.

quote:
Ξανασκέψου λίγο τι πραγματικά σε ενοχλεί και γιατί περιορίζεται σε μια έκφραση του θέματος και όχι στο σύνολό του.....
Φιλικά Ξωτικούλα

αυτο που με ενοχλει ειναι οι ομοφυλοφιλοι.το παραδεχομαι και το πιστευω.
και να ξερεις kswtikoula οτι το φαινομενο των ομοφιλοφυλων επηρεαζει οσο και εμας τοσο και εσας....
και μην μου αναφερεις παλι για τις λεσβειες γιατι οι γυναικες ως πλυθησμος ειναι πολυ περισσοτερες απο τους αντρες και υπαρχουν πολλες ετεροφυλες. και παρ'ολα αυτα το ποσσοστο των λεσβειων ειναι μικροτερο απο των ομοφυλοφιλων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 21:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά τη γνώμη μου το να κρίνουμε αν είναι "φυσιολογικό" να γεννηθεί κάποιος ομοφυλόφιλος δεν είναι δόκιμο γιατί ακόμα δεν γνωρίζουμε γιατί γίνεται αυτό.

Έχω φίλους ομοφυλόφυλους που ανήκουν και στα δύο φύλα και απ'οτι ξέρω συνειδητοποιησαν ότι "κατι τους συμβαίνει" σε παιδικη ηλικία όπου δεν ήταν θέμα επιλογής.

Τώρα για το θέμα αν θα μπορούν όχι να παντρεύονται -όπως είπε και ο φίλος παραπάνω- αλλά να αναγνωρίζεται νομικά η συμβίωση τους ώστε να έχουν δικαίωμα στην κοινή περιουσία στη σύνταξη ο ένας του άλλου το θεωρώ πολύ λογικό γιατί δεν πιστεύω ότι δυο ανθρωποι που συμβιώνουν πολλά χρόνια δεν πρέπει να έχουν μιας μορφής ασφάλεια τυπικά συνταξιοδοτικά κ.λ.π.

Στο θέμα της υιοθεσίας παιδιών, πιστεύω ότι το παιδί χρειάζεται και το γυναικείο και το αντρικό πρότυπο στην οικογένεια. Παιδιά χωρισμένων γονιών που μεγαλώνουν μόνο με τον ένα γονέα υπάρχει πιθανότητα να τους δημιουργηθούν προβήματα.
"Υπάρχει πιθανότητα" το τονίζω. Όχι ότι δεν μπορούν να έχουν προβλήματα και παιδιά που μεγαλώνουν σε καθ'όλα "φυσιολογικές" οικογένειες λόγω αυταρχικων ή αδιάφορων γονιών. Ακόμα κι εκεί είναι θέμα λανθασμένου πρότυπου είτε πατέρα είτε μητέρας.

Και για να το προχωρήσουμε πιο μεταφυσικά για όσους πιστεύουν στη θεωρία της μετενσάρκωσης. Σήμερα που ο πληθυσμός αυξάνεται ραγδαία και η ψυχή δεν ξεκουράζεται όσο πρέπει είναι πολύ πιθανό να μεταπηδάμε από γυναικείες σε αντρικές ενσαρκώσεις πολύ γρήγορα και να δημιουργείται πρόβλημα.

Βέβαια απορίας άξιον είναι γιατί στον δυτικό κόσμο πληθαίνει το ποσοστό των ομοφυλόφυλων σε αντίθεση π.χ. με τους Ταλιμπάν ή τους Ασιάτες γενικά.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Giatros
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 21:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Giatros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη για τη μεγάλη απουσία μου από το θέμα... Δυστυχώς ανειλημμένες υποχρεώσεις δε μου έδωσαν την ευκαιρία να απαντώ επί καθημερινής βάσης σε πολλά απ' όσα γράφτηκαν εδώ μέσα...

Φίλε Deghar Adhark θα απαντήσω σε κάποια πράγματα που είπες, και ας είναι λίγο εκτός πλαισίων αυτού του τόπικ και ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους γι' αυτό. Είσαι της άποψης ότι κάποιος ο οποίος μπορεί να μην γεννηθεί φυσιολογικός [και εξήγησα παραπάνω πως το εννοώ αυτό] θα έπρεπε να στερείται το δικαίωμα της ζωής? Ακόμα και στη χειρότερη των περιπτώσεων όπου το πρόβλημα του είναι σοβαρό... Ποιος Θεός και ποιος άνθρωπος θα δεχόταν κάτι τέτοιο? Ποιος μπορεί να αποφανθεί με σιγουριά ότι το άτομο αυτό, ακόμα και ως έμβρυο, πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος να ζήσει? Πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος να δει ένα λουλούδι να ανθίζει, να το μυρίσει, να το αγγίξει? Να ξυπνήσει το πρωί και να πιει ένα ποτήρι καφέ, να μυρίσει το άρωμα του. Να δει το βράδυ τα αστέρια να λαμπιρίζουν στον σκοτεινό ουρανό? Όποιο και αν είναι το πρόβλημα του, ποιος μπορεί να υπογράψει και να του αφαιρέσει όλα αυτά που για μας είναι δεδομένα και τα θεωρούμε μικρά και ασήμαντα?
"Που πήγαν όλοι οι άνδρες"? Φίλε μου δεν είναι παρά στο χέρι σου να αποδείξεις που πήγαν! Δεν χρειάζεται να οδηγήσουμε σε περιθωριοποίηση άτομα που διαφέρουν απλά και μόνο για να εδραιώσουμε τη θέση μας! Θυμίζει άλλες εποχές και άλλες απόψεις για τον ανθρώπινο γένος...

Φίλη kswtikoula μας αρέσει ή όχι πρέπει να κρατάμε κάποια πρωτόκολλα συμπεριφοράς και αναγνώρισης ως φυσιολογικού σε αυτήν την κοινωνία, διαφορετικά [και ελπίζω να έχω άδικο] θα κατέρρεε εντελώς το κοινωνικό οικοδόμημα! Δεν είμαι αντίθετος στην αποδοχή από την κοινή γνώμη της ομοφυλοφιλίας, αλλά είμαστε σίγουρη για την ωριμότητα μας ως άνθρωποι ώστε αφενός να ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ απόλυτα αυτήν την διαφορετικότητα και αφετέρου να αλλάξουμε την εικόνα της στην κοινή άποψη χωρίς να παρεκκλίνουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση? Μήπως δηλαδή πηγαίνοντας να "κάνουμε το καλό" οδηγηθούμε σε υπερβολές ή υπερβολικές συμβάσεις που ίσως οδηγήσουν σε νέα λάθη?

Φίλε ananasss ακόμα προσπαθώ να δώσω μια εξήγηση στον εαυτό μου γιατί αντιπαραθέτεις κάτι άσχημο για να υποστηρίξεις κάτι το αμφιλεγόμενο? Και αναφέρομαι στην υιοθέτηση παιδιών από ομοφυλόφιλους. Γιατί δηλαδή να πρέπει ν γίνει αναφορά μιας κατεστραμμένης οικογένειας και του περιβάλλοντος στο οποίο μεγαλώνει ένα τέτοιο παιδί? Λογικό είναι οτιδήποτε άλλο να είναι καλύτερο... Αυτό βέβαια δεν επιβεβαιώνει ότι το "οτιδήποτε άλλο" πέρα από απλώς "καλύτερο" θα είναι και "καλό"... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...
Πέρα από αυτό κάποιος ανέφερε ότι θα υπάρχει πρόβλημα κοινωνικού ρατσισμού σε παιδιά υιοθετημένα από ομοφυλόφιλους γονείς... Η απάντηση σου ήταν "1. Τι θα πει ο περίγυρος, πώς θα το δεχτεί δηλαδή η κοινωνία. - Επί της ΟΥΣΙΑΣ δηλαδή, τίποτα!" Μπορεί ως esoteristes να μην ζούμε για το φαίνεσθαι αλλά για το είναι! Αλλά και ως κοινωνικά όντα είναι σαν να απαρνούμαστε την ίδια μας τη φύση αρνούμενοι να δεχτούμε τη στάση της κοινωνίας απέναντι σε ορισμένα θέματα... Ουσία δεν είναι μόνο το τι πιστεύω εγώ ή εσύ, αλλά και το τι πιστεύουν οι πολλοί! Και ίσως να μην έχω εγώ το δικαίωμα να υποβάλω χωρίς λόγο ένα παιδί να υποστεί αυτήν την κοινωνική συμπεριφορά, χωρίς στο κάτω-κάτω να είναι και επιλογή του! Θα δώσω ένα παράδειγμα: Όταν ήμουν ακόμα μαθητής Δημοτικού θυμάμαι υπήρχε ένα παιδί στην τάξη μας, που μαθεύτηκε ότι ο πατέρας του ήταν ομοφυλόφιλος... Σε πληροφορώ ότι τέτοια ήταν η σκληρότητα μας [και δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω από αυτό, αν και πλέον μετανιώνω για τη συμπεριφορά μου] που δε θέλω ούτε να σκέφτομαι σε τι ψυχολογική κατάσταση βρισκόταν το παιδί κατά τη διάρκεια της παρουσίας του στο σχολείο...

Συγχωρήστε με αν φαίνεται ότι δεν κρατάω σταθερή στάση απέναντι στο θέμα, αλλά από τις πρώτες μου απαντήσεις δήλωσα ότι θα προσπαθήσω να κάνω τον αντίλογο για να διατηρηθούν κάποιες ισορροπίες. Επίσης παρακαλώ θερμά όλους να μη χρησιμοποιούν εκφράσεις που ίσως προσβάλουν κάποιους ανθρώπους! Έστω και άθελα μας, λόγω της λεπτότητας του θέματος, ίσως κάποια από αυτά που γράφουμε ίσως ακουστούν προσβλητικά...

ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
νομιζω πως εχεις φανατισμο κατα των αντρων.ειδα τα μυρια σε αλλο τοπικ παλι δικο σου σκεφτηκα να μιλησω αλλα θα ημουν ασχετος και δεν το εκανα.πρεπει λιγο να χαλαρωσεις νομιζω.


quote:
Με ενοχλούν οι άντρες που στα δύσκολα λακίζουν,
με ενοχλούν οι άντρες που είναι μάγκες μόνο όπου τους παίρνει,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν αναλαμβάνυν τις ευθύνες τους,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν έχουν λόγο τιμής.

Αρνείσαι αγαπητέ ότι αυτοί οι χαρακτήρες υπάρχουν?
Ή το ότι πληθαίνουν με ταχύτερους ρυθμούς από τους ομοφυλόφιλους?
Ή επειδή κοιμούνται με γυναίκες,
αρκεί ώστε να τους αποδώσουμε την αντρική αρετή???
Θεωρείς τη συμπεριφορά αυτή αντρίκια???
Γιατί αν βλέπω τα κακώς κείμενα ορισμένων πρέπει να σημαίνει πως τους μισώ?
Μάλλον μισώ τότε όλη την κοινωνία και εμένα μαζί,
γιατί βλέπω ότι δεν είμαστε τέλειοι.

quote:
quote:
εδω θα σου απαντησω και ελπιζω να το καταλαβεις.ο αντρας ομοφυλοφιλος εχει γυναικεια συμπεριφορα κατι που απωθει τις γυναικες,για αυτο αλλωστε και κρινονται τοσο ασχημα.η γυναικα δε μπορει να ειναι ομοφυλοφιλη αλλα δεν χανει την γυναικεια συμπεριφορα και ιδιοτητα,για αυτο τον λογο σε πολλους αντρες αρεσουν οι λεσβειες,γιατι ειναι σαν να εχουν δυο γυναικες με θυληκοτητα.

Ελπίζω αυτή η παράγραφος να αποτελεί χιούμορ...
quote:
Βέβαια απορίας άξιον είναι γιατί στον δυτικό κόσμο πληθαίνει το ποσοστό των ομοφυλόφυλων σε αντίθεση π.χ. με τους Ταλιμπάν ή τους Ασιάτες γενικά.

Αγαπητή gretel καθόλου παράξενο δεν είναι αν σκεφτείς ότι εκεί αν κάποιος πει πως είναι ομοφυλόφιλος κινδυνεύει με θανάτωση.
Παρόλα αυτά αν κάνεις μια έρευνα στο δίκτυο θα βρεις αρκετές διευθύνσεις οργανώσεων ομοφυλόφιλων από Ισλαμικές χώρες.

[quote]Φίλη kswtikoula μας αρέσει ή όχι πρέπει να κρατάμε κάποια πρωτόκολλα συμπεριφοράς και αναγνώρισης ως φυσιολογικού σε αυτήν την κοινωνία, διαφορετικά [και ελπίζω να έχω άδικο] θα κατέρρεε εντελώς το κοινωνικό οικοδόμημα! Δεν είμαι αντίθετος στην αποδοχή από την κοινή γνώμη της ομοφυλοφιλίας, αλλά είμαστε σίγουρη για την ωριμότητα μας ως άνθρωποι ώστε αφενός να ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ απόλυτα αυτήν την διαφορετικότητα και αφετέρου να αλλάξουμε την εικόνα της στην κοινή άποψη χωρίς να παρεκκλίνουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση? Μήπως δηλαδή πηγαίνοντας να "κάνουμε το καλό" οδηγηθούμε σε υπερβολές ή υπερβολικές συμβάσεις που ίσως οδηγήσουν σε νέα λάθη?



Αγαπητέ συμμερίζομαι την ανησυχία σου και δεν είμαι τόσο απελευθερωμένη όσο ίσως ακούγομαι(διαβάζομαι).
Κι εγώ ακόμη το ερευνώ το θέμα...
Απλά πιστεύω πως όλοι έχουν κάποια δικαιώματα και αυτό που θέλω να ανακαλύψω είναι η χρυσή τομή.
Το που σταματάει η ελευθερία,
ώστε να μην κλονιστούν βασικές δομές της κοινωνίας
και που η κοινωνία φτάνει στο σημείο να ευθύνεται αποκλειστικά για την περιθωριοποίηση προσωπικοτήτων.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ξωτικούλα δε θα διαφωνήσω ως προς τους Ασιάτες -ότι δεν τολμάνε να το πούνε- αλλά με βάση τον πληθυσμό τους σίγουρα είναι λιγότεροι από εκείνους στον Δυτικό κόσμο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει ν' απαντήσω λοιπόν, αν και νόμιζα ότι ήμουν αρκετά σαφής.

Τι πρώτα όμως; Ο γραπτός λόγος δεν είναι και ό,τι καλύτερο για να κατατεθούν απόψεις που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ λεπτές και χρείζουν άμεσης απάντησης. Και λέγοντας "άμεσης" εννοώ σε πραγματικό χρόνο και χώρο ώστε να γίνονται όλα πιο κατανοητά.

Θα προσπαθήσω όμως, συγχωρέστε με, χωρίς quote γιατί δεν έχω πολύ χρόνο.

Open Mind,
Τι το ΜΗ ρεαλιστικό βρίσκεις σ' αυτό που έγραψα και παραθέτεις; Δεν είναι "ρεαλιστικό" ότι μας καίει πάντα "τι θα πει ο κόσμος" και με δεδομένο αυτό βάζουμε φρένο σε προσταγές της ψυχής (και του σώματος);
Δεν είναι ρεαλιστικό ότι σύμφωνα με τα εκάστοτε δεδομένα βαφτίζουμε πράγματα και καταστάσεις ανάλογα; Δεν κατάλαβα λοιπόν το σχόλιό σου, ειλικρινά.

Αγαπητέ Giatros,
νομίζω πως μόνος σου δίνεις απάντηση στον προβληματισμό που σου δημιούργησα σε σχέση με την ΟΥΣΙΑ, με το παράδειγμα που μας έδωσες από τη σχολική σου ηλικία. Το κακό λοιπόν ήταν ότι ο πατέρας του συμμαθητή σου ήταν ομοφυλόφιλος, ή η δική σας συμπεριφορά απέναντι στο παιδί του; Τώρα μετανιώνεις. Γιατί όμως; Εκεί είναι η απάντηση.
Σχετικά με την αντιπαράθεση κάτι άσχημου για την υποστήριξη κάτι του αμφιλεγόμενου τώρα, νομίζω πως είναι αυτονόητο (για μένα τουλάχιστον): Ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι (αντρών ή γυναικών) αλλά και ένα ετεροφυλόφιλο δεν θα υιοθετήσουν ένα παιδί από μια ευτυχισμένη οικογένεια, αλλά σίγουρα ένα παιδί που για Χ λόγους είναι μόνο (και πιθανόν δυστυχές). Η χρησιμότητα της πράξης αυτής είναι σαφής. Άλλωστε κανείς δεν υιοθετεί χωρίς πρώτα να περάσει από τους απαραίτητους ελέγχους για να κριθεί αν είναι ικανός να το κάνει. Είναι γνωστά αυτά. Οι απαντήσεις μου όμως στις οποίες αντιπαρέθεσα το παράδειγμα ενός παιδιού μιας "κατεστραμένης" οικογένειας, ήταν ξεκάθαρα απέναντι στους προηγούμενους συνομηλιτές που υποστήριζαν ότι σκοπός του γάμου είναι η απόκτηση παιδιών και ότι ένα παιδί μεγαλώνει "φυσιολογικά" μόνο από ζευγάρια ετεροφυλοφίλων. Ειδικές απαντήσεις πάνω σε γενικεύσεις. Απλό!

Και κάτι τελευταίο για να... σκανδαλίσω ή και να... αηδιάσω ίσως κάποιους...

Σε ένα μικρό νησάκι του Ειρηνικού έχει αναπτυχθεί μία μικρή κοινωνία ανθρώπων οι οποίοι μέχρι σήμερα δεν έχουν έλθει ποτέ σε επαφή ούτε με κάποια από τις γνωστές θρησκευτικές ιδεολογίες, ούτε με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο του υπόλοιπου κόσμου. Δεν υπάρχει φυσικά τηλεόραση και κανένα άλλο μέσο μαζικής ενημέρωσης.

Οι άνθρωποι αυτοί, άντρες, γυναίκες και παιδιά ζουν αιώνες τώρα έχοντας μόνο τα απαραίτητα που τους προσφέρει η φύση για να ζήσουν, γυμνοί, ομαδικά, με τα καταλύματα τους ανοιχτά ο ένας για τον άλλον, χωρίς την έγνοια της «αμαρτίας» και της «τιμωρίας» από κανέναν για τις πράξεις τους.

Ο νεαρός της καλύβας στο τρίτο μεγάλο δέντρο δεξιά, έχει εδώ και χρόνια κολλητό του τον νεαρό της πρώτης καλύβας δίπλα στο μικρό βραχάκι. Ένα βράδυ, μετά το κυνήγι, καθίσανε να ξαποστάσουν σ’ ένα ξέφωτο χαζεύοντας τ’ άστρα, ενώ το φως της σελήνης τούς έλουζε τα κορμιά. Καθώς λοιπόν ανταγωνίζονταν για το ποιος είναι ο καλύτερος κυνηγός – μια συζήτηση που κρατάει χρόνια – ήλθανε στα χέρια. Παλεύοντας γυμνοί και καταϊδρωμένοι για ώρες, χωρίς κανείς να μπορεί να επιβληθεί στον άλλον, όντας και οι δύο το ίδιο δυνατοί και μαχητικοί, ο ένας νεαρός κυριευμένος από το πάθος τους για επιβολή, άρπαξε τον άλλον και του κόλλησε τα χείλη στα χείλη του κόβοντάς του την ανάσα. Η κίνηση αυτή εξέγειρε τα ερωτικά αισθήματα των δύο πολυαγαπημένων φίλων και κατέληξαν να κάνουν έρωτα εκεί, κάτω απ’ το φως της σελήνης.

Η άλλη μέρα τους βρήκε αγκαλιασμένους στην πρωινή δροσούλα, πλήρεις συναισθημάτων και ψυχικής ευφορίας, ήρεμους και χαμογελαστούς, απαλλαγμένους από στυγνούς ανταγωνισμούς σχετικά με το κυνήγι, και με υποσχέσεις αφοσίωσης τέτοιες που δίνανε όταν ήταν μικροί και λέγανε ότι θα ζήσουν αχώριστοι για πάντα.

Έζησαν έτσι την υπόλοιπη ζωή τους, έχοντας μάλιστα αναλάβει την προστασία και της μικρούλας που έχασε τους γονείς της στη φοβερή παλίρροια μιας εφιαλτικής νύχτας. Μιας μικρούλας που μεγαλώνοντας έμαθε από πρώτο χέρι τι θα πει «στοργή», «τρυφερότητα», «κατανόηση», «αλληλοεκτίμηση», «σεβασμός», «ΑΓΑΠΗ»…

Παράλληλα, στην άλλη άκρη του νησιού, η Χρυσή Ηλιαχτίδα και η Βροχερή Αυγή μεγάλωναν μαζί από μικρές όταν στα 16 τους, η πρώτη κατάφερε και γλύτωσε την άλλη πετώντας μια πέτρα κατακούτελα στον άθλιο πατέρα. Σ’ αυτόν τον αγριάνθρωπο που την είχε στριμώξει σε μια υγρή και σκοτεινή γωνιά και ζητούσε απεγνωσμένα να ικανοποιήσει τις άγριες σεξουαλικές ορέξεις του πάνω της. Η Βροχερή Αυγή αγάπησε με όλη της την ψυχή τη Χρυσή Ηλιαχτίδα και υποσχέθηκε πως θα της μείνει πιστή μέχρι το θάνατο. Η σχέση τους ήταν από τις πλέον ζηλευτές στο νησί και οι οικογένειές τους, οι γονείς της Χρυσής Ηλιαχτίδας και η κακότυχη μάνα της Βροχερής Αυγής που έτυχε ν’ αγαπήσει έναν άνθρωπο ύπουλο και πονηρό, αλλά πλέον απαλλαγμένη απ’ αυτόν, ζούσαν όλοι μαζί ενώνοντας τις αυλές τους και τις ζωές τους στο μικρό νησί.

-----------
*** Τίποτα δεν είναι δεδομένο.
*** Όλα είναι στο μυαλό.
-----------

(πού να είχα και χρόνο δηλαδή!)...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις ζήσει σε ασιατική χώρα?
Ξέρεις τι ακριβώς γίνεται στην εκεί ζωή???
Αν ναι ίσως μπορείς να μας πεις τι γίνεται και πως αντιμετωπίζεται το θέμα γενικότερα.
Αλλά αν δεν έχεις ζήσει,
πως μπορείς να ξέρεις?
Νομίζω πως γενικότερα υπάρχει μια άγνοια για το πως ζούνε οι λαοί αυτοί και όχι μόνο για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 23:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ζήσει σε ασιατική χώρα. Μια απορία εξέφρασα.
Εκεί ήθελα να φτάσω. Είναι δυνατόν η φασιστική εκφραση μιας ακραίας οψης μιας οποιασδήποτε θρησκείας να αναστείλει ή να εμποδίσει το φαινόμενο της ομοφυλοφυλίας. Είναι κοινωνικό φαινόμενο της "λεγόμενης" ελευθερίας.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ ΣΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟ ΕΚΦΡΑΖΩ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 01:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και το θέμα εξελίσσεται με πολύ ενδιαφέρον και εξετάζονται αρκετές του πλευρές θα περιοριστώ, σε ένα γενικότερο σχόλιο:

Θεωρώ ότι η στάση μας απέναντι στην «διαφορετικότητα» (όποια και να είναι αυτή), έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβανόμαστε ότι αυτή η διαφορετικότητα μας επηρεάζει.
Για παράδειγμα, αν αντιλαμβανόμαστε ότι αυτή η «διαφορετικότητα» μας απειλεί άμεσα ή έμμεσα , αυτό είναι μάλλον φυσικό να εγείρει ανακλαστικά τους όποιους μηχανισμούς άμυνας διαθέτουμε, κάποιοι από τους οποίους μπορεί να είναι ιδιαίτερα επιθετικοί.

Αν όμως αισθανόμαστε αρκούντως ισχυροί ώστε να μπορούμε να δεχτούμε αυτήν την «διαφορετικότητα» στο προσωπικό μας σύμπαν χωρίς να φοβόμαστε ότι αυτό θα καταρρεύσει, τότε μάλλον τα πράγματα γίνονται πολύ πιο απλά και ενδεχομένως πιο δημιουργικά για όλους.


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 02:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deghar Adhark δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί αναιρείς κάποια από τα λεγόμενα σου τα όπια έχεις γράψει???
quote:
η αληθεια μερικες φορες ειναι σκληρη και αδικη.αυτοι οι ανθρωποι δεν μπορουν να ζησουν σαν τους υπολοιπους.οσο και αν προσπαθησουμε παντα θα ειναι κατωτεροι.
αυτο ειναι φυσικα πολυ λυπηρο και ακουγεται σκληρο αλλα...ειναι η αληθεια.


Και μετά λες
quote:
Κατ’αρχην δεν ειπα ποτε ότι οι ομοφυλιλοφιλοι είναι κατωτεροι από τους υπολοιπους.ειπα ότι είναι μη φυολογικοι.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου πριν γράψεις κάτι.

quote:
OSIRIS A K δεν καταδικασα σε θανατο τους ομοφυλοφιλους αλλα τους εντονα προβληματικους.τους θεωρεις ξεχωριστους γιατι εισαι γυναικα.για εμενα ειναι προσβολη.ειναι προσβολη να διαμαρτυρονται οι γυναικες οτι δεν υπαρχουν πια αντρες.προσβαλουν ολο το φυλο.


Όχι δεν είμαι γυναίκα από που το συμπέρανες αυτό?
Αυτο που λες ότι οι γυναίκες διαμαρτύρονται ότι δεν υπάρχουν πια άντρες... νομίζεις ότι το λένε για τους ομοφυλόφιλους?
Ο άντρας δηλαδή είναι άντρας και μόνο επειδή κάνει έρωτα.. αυτό σημαίνει άντρας?
Άντρας σημαίνει πολλά περισσότερα και Όχι να έχει το μυαλό του μόνο στο κρεβάτι για να αποδείξει ότι είναι άντρας
Μήπως εννοούν κάτι άλλο οι γυναίκες? Δεν ξέρω ας μας απαντήσουν αυτές καλύτερα...

quote:
ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.....

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ?????
ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΩ....



Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό η όχι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος γιατί το θέμα είναι ότι έτσι γεννήθηκαν από τι φύση τους δεν είναι κάτι που έγινε από κάποιες μη αφύσικες αιτίες ( εκτός αν έχουν βάλει το χεράκι τους οι εξωγήινοι.. ) Απλά οι κοινωνία μας δεν μπορεί να δεχτεί αυτό το είδος τον ανθρώπων τόσο εύκολα αυτή την χρονική περίοδο, ίσος στο μέλλων να το δεχτούν ως κάτι φυσιολογικό, ίσος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 02:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως εννοούν κάτι άλλο οι γυναίκες? Δεν ξέρω ας μας απαντήσουν αυτές καλύτερα...

[quote]
Αγαπητέ στη σημερινή κοινωνία με ενοχλούν άλλες κατηγορίες μη-αντρών πολύ περισσότερο.
Με ενοχλούν οι άντρες που στα δύσκολα λακίζουν,
με ενοχλούν οι άντρες που είναι μάγκες μόνο όπου τους παίρνει,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν αναλαμβάνυν τις ευθύνες τους,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν έχουν λόγο τιμής.
Γιατί η τιμή είναι στο κούτελο και στην καρδιά και όχι στο κρεβάτι.
Ξέρω ομοφυλόφιλους που δεν λάκισαν ποτέ και ήταν βράχοι.
Που είχαν το θάρρος της γνώμης και των επιλογών τους.
Που παραδέχτηκαν την αλήθεια που θα τους περνούσε στο περιθώριο.
[quote]
Καλά κατάλαβες OSIRI_A_K...
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 12:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kάποιο πρωι σε κάποια ηλίθια πρωινή ή μεσημεριανή εκπομπή -δεν μπορώ να θυμηθώ- τραγουδούσε μια γαβ τραγουδίστρια διπλα σε μία πισίνα σε απευθείας συνδεση με το στούντιο που γινόταν η εκπομπή ένα "λαϊκό-κάτι" τραγουδάκι που είχε τίτλο "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΡΕΣ". Όπως οι περισσότερες τραγουδίστριες του ρεπρετορίου της φορούσε ένα πολύ κοντό φόρεμα που μάλλον ως φαρδιά ζώνη φαινόταν παρά ως φόρεμα.

Μόλις τελείωσε λοιπόν το τραγούδι τη ρώτησαν αν το πιστεύει αυτό που λέει. Με ασυνήθιστη εφυία -ομολογώ ότι δεν το περίμενα- είπε σχεδόν ότι και η αγαπητή Ξωτικούλα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ???? Τα αρσενικά της παρέας στο τέλος της σύνδεσης είπαν:

ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Η.... ΣΕ ΠΟΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΡΕΣ???

Τώρα σε ποιο ακριβώς σημείο τοποθετούσαν τις αποδείξεις... δεν ξέρω.

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ πιστεύω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΑΝΤΡΕΣ. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να επαναπροσδιοριστεί Τί σημαίνει να είσαι άντρας γιατί κάπου στο δρόμο το χάσαμε το παιχνίδι.

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΦΙΡΜΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΖΑΧΑΡΗ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΟΥΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΦΟΡΜΗ ΥΣΤΕΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΚΛΑΙΝΕ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΟΥΝ, ΛΕΩ ΟΤΙ "ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ".

Τους εν λόγω κυρίους βέβαια δεν τους ακουμπαει κανείς, όλοι τους γλυφουν.

Είχαν βγει ένα ελληνικό συγκροτηματάκι με κάτι πιτσιρικάδες που τραγουδούσαν και καλά χιπ-χοπ. Στους στίχους ενός από τα τραγούδια τους λοιπόν αναφερόταν σε γνωστό Ελληνα τραγουδιστή και υπαινίχθηκαν ότι είναι κρυφο-αδερφή. Ποιος είδε το Θεό και δεν τον φοβήθηκε.
Πήρε τηλέφωνο Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ εξοργισμένος λες και το είπαν για το γίο του.

Αν είναι λοιπόν να μιλήσουμε για πρότυπα και Μ.Μ.Ε πάει μακριά η βαλίτσα γιατι το πρόβλημα δεν είναι στους ομοφυλοφυλους.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 13:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σας

λοιπον θα απαντησω σε εναν εναν για να μην μπερδευτω.

ο Giatros λεει.

quote:
Φίλε Deghar Adhark θα απαντήσω σε κάποια πράγματα που είπες, και ας είναι λίγο εκτός πλαισίων αυτού του τόπικ και ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους γι' αυτό. Είσαι της άποψης ότι κάποιος ο οποίος μπορεί να μην γεννηθεί φυσιολογικός [και εξήγησα παραπάνω πως το εννοώ αυτό] θα έπρεπε να στερείται το δικαίωμα της ζωής? Ακόμα και στη χειρότερη των περιπτώσεων όπου το πρόβλημα του είναι σοβαρό... Ποιος Θεός και ποιος άνθρωπος θα δεχόταν κάτι τέτοιο? Ποιος μπορεί να αποφανθεί με σιγουριά ότι το άτομο αυτό, ακόμα και ως έμβρυο, πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος να ζήσει? Πρέπει να στερηθεί του δικαιώματος να δει ένα λουλούδι να ανθίζει, να το μυρίσει, να το αγγίξει? Να ξυπνήσει το πρωί και να πιει ένα ποτήρι καφέ, να μυρίσει το άρωμα του. Να δει το βράδυ τα αστέρια να λαμπιρίζουν στον σκοτεινό ουρανό? Όποιο και αν είναι το πρόβλημα του, ποιος μπορεί να υπογράψει και να του αφαιρέσει όλα αυτά που για μας είναι δεδομένα και τα θεωρούμε μικρά και ασήμαντα?
"Που πήγαν όλοι οι άνδρες"? Φίλε μου δεν είναι παρά στο χέρι σου να αποδείξεις που πήγαν! Δεν χρειάζεται να οδηγήσουμε σε περιθωριοποίηση άτομα που διαφέρουν απλά και μόνο για να εδραιώσουμε τη θέση μας! Θυμίζει άλλες εποχές και άλλες απόψεις για τον ανθρώπινο γένος...

πρεπει να καταλαβεται ολοι σας οτι δεν εχω καμμια ταση προς την βια και μου αρεσει να σκοτονω ανθρωπους.η με κρινω σαν θεο και νιωθω ικονος να αποφασισω ποιος θα ζησει και ποιος οχι.εγω προτεινω την ευθανασια στους μη υγυεις ωστε μακροπροθεσμα να τους κανω καλο,γιατι μεσα απο ολα αυτα τα ομορφα πραγματα που θα στερηθουν η ζωη κρυβει αλλα τοσα ασχημα που αν τα ζουσαν ολα τα ομορφα πραγματα θα πνιγοντουσταν στα ασχημα που θα ηταν φυικα περισσοτερα.

μετα θα απαντησω στην kswtikoula

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
νομιζω πως εχεις φανατισμο κατα των αντρων.ειδα τα μυρια σε αλλο τοπικ παλι δικο σου σκεφτηκα να μιλησω αλλα θα ημουν ασχετος και δεν το εκανα.πρεπει λιγο να χαλαρωσεις νομιζω.

--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Με ενοχλούν οι άντρες που στα δύσκολα λακίζουν,
με ενοχλούν οι άντρες που είναι μάγκες μόνο όπου τους παίρνει,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν αναλαμβάνυν τις ευθύνες τους,
με ενοχλούν οι άντρες που δεν έχουν λόγο τιμής.

--------------------------------------------------------------------------------

Αρνείσαι αγαπητέ ότι αυτοί οι χαρακτήρες υπάρχουν?
Ή το ότι πληθαίνουν με ταχύτερους ρυθμούς από τους ομοφυλόφιλους?
Ή επειδή κοιμούνται με γυναίκες,
αρκεί ώστε να τους αποδώσουμε την αντρική αρετή???
Θεωρείς τη συμπεριφορά αυτή αντρίκια???
Γιατί αν βλέπω τα κακώς κείμενα ορισμένων πρέπει να σημαίνει πως τους μισώ?
Μάλλον μισώ τότε όλη την κοινωνία και εμένα μαζί,
γιατί βλέπω ότι δεν είμαστε τέλειοι.


εδω παλι δεν με καταλαβες η δεν ηθελες να με καταλαβεις.μου μπερδεψες τα qoute,εγω για τον φανατισμο δεν εννοουσα αυτα που γραφεις πανω αλλα αυτο που δεν εβαλες σε quote "Φοβούνται όλοι μάλλον μην καταρρεύσει η ανδροκρατούμενη κοινωνία?
" εγω αυτο εννοουσα οτι εχεις φανατισμο εναντια των αντρων.

τωρα ομως στα παραπανω θα συμφωνησω,δεν συμφωνω με αυτους τους αντρες αλλα μην νομιζεις οτι δεν υπαρχουν και αληθινοι.μετα λες οτι μια απο τις παραγραφους μου αποτελει χιομορ,τωρα η αυτο ειναι υπεκφυγη για να μην απαντησεις η ο δεικτης νοημοσυνης σου ειναι τοσο μεγαλος που το θεωρεις ανουσιο να ασχοληθεις με κατι τοσο...ασημαντο που ειπα

θα απαντησω πρωτα στο OSIRIS AK και μετα στο ananasss που ειπε κατι πολυ ενδιαφερον.

αγαπητε μου αν κρινω απο την πρωτη σου με τα δυο quote νομιζω οτι δεν εχεις διαβασει ολα αυτα οπου γραφω.θα το πω παλι και αυτη την φορα ας το διαβαουν ολοι.ευθανασια προτεινα για τους αρρωστους.τους καθυστερημενους και τους μη υγιεις,για τους ομοφυλοφιλους ειπα απλως οτι δεν τους θελω και οτι λυπαμε.
επισης σιγουρα ενας αντρας δεν χαρακτηριζεται μονο απο το κρεββατι πρεπει να ειναι και αντρας στον λογο του.ομως ρωτα μια οποιδηποτε γυναικα αν την ενοχλει η οχι το φαινομενο της ομοφυλιφιλιας.μετα ελα να μου απαντησεις.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 13:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο φιλος ananasss ειπε μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια που διολου απιθανο να αληθευει

quote:
Σε ένα μικρό νησάκι του Ειρηνικού έχει αναπτυχθεί μία μικρή κοινωνία ανθρώπων οι οποίοι μέχρι σήμερα δεν έχουν έλθει ποτέ σε επαφή ούτε με κάποια από τις γνωστές θρησκευτικές ιδεολογίες, ούτε με οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο του υπόλοιπου κόσμου. Δεν υπάρχει φυσικά τηλεόραση και κανένα άλλο μέσο μαζικής ενημέρωσης.

Οι άνθρωποι αυτοί, άντρες, γυναίκες και παιδιά ζουν αιώνες τώρα έχοντας μόνο τα απαραίτητα που τους προσφέρει η φύση για να ζήσουν, γυμνοί, ομαδικά, με τα καταλύματα τους ανοιχτά ο ένας για τον άλλον, χωρίς την έγνοια της «αμαρτίας» και της «τιμωρίας» από κανέναν για τις πράξεις τους.

Ο νεαρός της καλύβας στο τρίτο μεγάλο δέντρο δεξιά, έχει εδώ και χρόνια κολλητό του τον νεαρό της πρώτης καλύβας δίπλα στο μικρό βραχάκι. Ένα βράδυ, μετά το κυνήγι, καθίσανε να ξαποστάσουν σ’ ένα ξέφωτο χαζεύοντας τ’ άστρα, ενώ το φως της σελήνης τούς έλουζε τα κορμιά. Καθώς λοιπόν ανταγωνίζονταν για το ποιος είναι ο καλύτερος κυνηγός – μια συζήτηση που κρατάει χρόνια – ήλθανε στα χέρια. Παλεύοντας γυμνοί και καταϊδρωμένοι για ώρες, χωρίς κανείς να μπορεί να επιβληθεί στον άλλον, όντας και οι δύο το ίδιο δυνατοί και μαχητικοί, ο ένας νεαρός κυριευμένος από το πάθος τους για επιβολή, άρπαξε τον άλλον και του κόλλησε τα χείλη στα χείλη του κόβοντάς του την ανάσα. Η κίνηση αυτή εξέγειρε τα ερωτικά αισθήματα των δύο πολυαγαπημένων φίλων και κατέληξαν να κάνουν έρωτα εκεί, κάτω απ’ το φως της σελήνης.

Η άλλη μέρα τους βρήκε αγκαλιασμένους στην πρωινή δροσούλα, πλήρεις συναισθημάτων και ψυχικής ευφορίας, ήρεμους και χαμογελαστούς, απαλλαγμένους από στυγνούς ανταγωνισμούς σχετικά με το κυνήγι, και με υποσχέσεις αφοσίωσης τέτοιες που δίνανε όταν ήταν μικροί και λέγανε ότι θα ζήσουν αχώριστοι για πάντα.

Έζησαν έτσι την υπόλοιπη ζωή τους, έχοντας μάλιστα αναλάβει την προστασία και της μικρούλας που έχασε τους γονείς της στη φοβερή παλίρροια μιας εφιαλτικής νύχτας. Μιας μικρούλας που μεγαλώνοντας έμαθε από πρώτο χέρι τι θα πει «στοργή», «τρυφερότητα», «κατανόηση», «αλληλοεκτίμηση», «σεβασμός», «ΑΓΑΠΗ»…


περιοριζομαι μονο σε ενα μερος της ιστοριας γιατι νομιζω αυτο εχει ολο το ψωμι.
ομολογω οτι οταν το διαβασα μου ηρθε ταση για εμμετο.οστοσο οταν το τελειωσα ειδα οτι διαφερει πολυ απο την σημερινη ομοφυλοφιλια.αυτοι οι ανθρωποι εχουν ζησει εντελως μονοι τους,εχουν θεσπισει δικους τους κανονες και εχουν τα δικα τους ιδανικα.για αυτους αυτο το φαινομενο μπορει να μην σημαιενι τιποτα και αυτο γιατι δεν εχουν την γνωση που εχουμε εμεις.εκεινοι ζουν μακρυα απο τον πολιτισμο και ακομα εξερευνουν σε προτογωνα πλαισια τους ευατους τους.εμεις ζουμε μεσα στον πολιτισμο και εχουμε την γνωση των αιωνων που περασαν,αυτο μας καθιστα ικανους να καταλαβουμε μερικα πραγματα που αυτοι ισως αδυνατουν.οποτε αυτο το περιστατικο δεν μπορω να το ονομασω ομοφυλοφιλια,αλλα εξερευνηση του σωματος.
οι δυο νεαροι δεν ξεραν το καλο και το κακο,το δικαιο και το αδικο,οποτε επραξαν αναλογα με τα συναισθηματα τους.αυτου του ειδους η ομοφυλιφιλια δεν με ενοχλει γιατι δεν ειναι συνειδητη.το οτι μπορει να μεγαλωσαν ενα κοριτσακι με πολυ καλες αρχες συμφωνω επισης.αλλα ολα αυτα μπορουν να γινουν μονο εαν και εφοσον ζουμε σε τετοιες καταστασεις μακρυα απο τον πολιτισμο απομονομενοι και με τα τα ματια κλειστα μπροστα στον κοσμο.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 13:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ananasss ΛΕΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ
ΕΓΡΑΨΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΝ ΟΠΩΣ
ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ
ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 14:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές φορές διαβάζω το επιχείρημα ότι επειδή είναι ανθρώπινη δυνατότητα αυτό νομιμοποιεί την ομοφυλοφιλία και την ελεύθερη έκφραση της:
Αρχικά δεν είναι μόνο ανθρώπινη δυνατότητα. Είναι δυνατότητα σε όλα τα θηλαστικά και σε κατώτερα ακόμα είδη (σε μερικά μάλιστα κατώτερα είδη υπάρχει και η δυνατότητα αλλαγής φύλου σαν προσαρμογή στο περιβάλλον).

Ανθρώπινες δυνατότητες είναι επίσης η παιδεραστία ο βιασμός η αιμομιξία και κύρια ο φόνος. Πράγματα που η ανθρώπινη κοινωνία δεν μπορεί παρά να τα απαγορεύσει ακριβώς επειδή είναι ανθρώπινες δυνατότητες και προκαλούν την κατάρρευση της..

Κάθε κοινωνία προσπαθεί να ορίσει η να περιορίσει τη σεξουαλικότητα και τον έρωτα ανάλογα με το πώς την συμφέρει.

Η Σπάρτη και η Θήβα που είχαν στρατό που δεν έπρεπε ποτέ να υποχωρεί χρειαζόταν την αδιάρρηκτη συνοχή που προσέφεραν οι ερωτικοί και σεξουαλικοί δεσμοί μεταξύ των ανδρών- πολεμιστών. Πώς να υποχωρήσεις όταν ο αγαπημένος σου μάχεται δυο μέτρα πιο μπροστά και κινδυνεύει να σκοτωθεί, ή, όταν το λατρεμένο σώμα του κείτεται νεκρό δίπλα σου πώς να το αφήσεις να το βεβηλώσουν οι εχθροί.
Η Αθήνα πάλι χρειαζόταν τον έρωτα των εφήβων με άνδρες για να φτιάξει σωστούς πολίτες, να μεταδώσει μια υψηλή παιδεία και να εδραιώσει ένα πολίτευμα πρωτόγνωρο για την εποχή του. Ο νεαρός προσπαθούσε να μοιάσει και να γίνει καλύτερος από τον άνδρα – τέλειο πολίτη που αγαπούσε και ο εραστής του, από την ανάγκη του έρωτα να γοητεύεις συνέχεια αυτόν που αγαπάς, άπλωνε μπροστά του όλη τη δύναμη τη γνώση και τη σοφία του που κατείχε.

Ο Μωυσής και η ελίτ γύρω του αντίθετα δημιουργεί ένα νέο λαό από αγροίκους ανθρώπους για να διασωθεί η καινοφανής ιδέα του μονοθεϊσμού και το ιερατείο της, οι Λευίτες, που αφού για λίγα χρόνια επικράτησε στην Αίγυπτο γρήγορα τέθηκε σε διωγμό με την παλινόρθωση της παλαιάς θρησκείας. Ο λαός αυτός μετά την ηρωική του έξοδο από την Αίγυπτο, κατά την πολυετή του περιπλάνηση, συναντά και σμίγεται με άλλες άγριες νομαδικές φυλές της ερήμου. Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να βρουν πατρίδα και να επιβιώσουν. Περιστοιχίζονται από πολυαρίθμους και πιο πολιτισμένους εχθρούς δηλαδή καλύτερα εξοπλισμένους..
Η υψηλή σε νόημα θρησκεία του Μωυσή δεν φτάνει. Πρέπει να γίνουν πολλοί.
Να υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να κρατούν όπλα. Να προασπίζουν αυτόν τον καινούριο λαό που πρέπει να αυξάνει συνεχώς για να μην τον σβήσουν τα πλήθη των άλλων λαών που τον περιστοιχίζουν. Έτσι κάθε σταγόνα σπέρματος είναι πολύτιμη κάθε μήτρα πρέπει να είναι γεμάτη συνέχεια. Να μην πάει χαμένο τίποτα.. Η ομοφυλοφιλία λοιπόν και ο αυνανισμός είναι αμαρτίες- εγκλήματα κατά του λαού και του θεού του γιατί ξοδεύεται άσκοπα σπέρμα που θα μπορούσε να φέρει παιδια, να αυξηθεί ο λαός. Αν μάλιστα ήταν και αγόρια - αυριανοί πολεμιστές τόσο το καλύτερο.
Η στειρότητα στις γυναίκες επίσης. Μομφή μεγάλη. Καταραμένη και εξοστρακισμένη κοινωνικά η στείρα γυναίκα. Άθλιος αυτός που είναι μαζί της.
Η αγωνία «του αυξάνεσθε και πληθύνεσθε» αποτελεί ένα μόνιμο και κουραστικό μοτίβο που διατρεχει ολη τη Γένεση αλλα και τα υπόλοιπα βιβλία της Βίβλου.

Αυτά τα σημαντικά για την αρχική επιβίωση του εβραϊκού λαού κληρονόμησε σαν θρησκεία πια ο Ιουδαϊσμός και ο Χριστιανισμός που προχώρησε ακόμα περισσότερο. Κάθε ηδονή που δεν είναι αναγκαίο κακό της διαδικασίας τεκνοποίησης είναι έγκλημα-αμαρτία. Σε αυτό το ακραίο και μισάνθρωπο πρόταγμα και τη σύνδεση του με τον φυσικό ανθρώπινο φόβο του θανάτου στήριξε και διαιώνισε για δυο χιλιάδες χρόνια την εξουσία του το ιερατείο του χριστιανισμού σε αγαστή σύμπνοια με τα απολυταρχικά καθεστώτα που υποστήριζε η δημιούργησε από τον Μ. Κωνσταντίνο μέχρι σήμερα.
Απαγορεύσεις πια χωρίς κανένα πρακτικό περιεχόμενο και κανένα αναγκαίο κοινωνικό αποτέλεσμα. Αντίθετα απαγορεύσεις που προκαλούν άσκοπη οδύνη στους ανθρώπους και απειλούν συνεχώς τη συνοχή της κοινωνίας. Καθημερινό παράδειγμα ο αποκλεισμός και ο υποβιβασμός χρήσιμων ατόμων για τη σεξουαλική τους συμπεριφορά, ακραίο αλλά όχι σπάνιο παράδειγμα οι αυτοκτονίες εφήβων και νεαρών που νοιώθουν ένοχοι για τις ομοφυλοφιλικές επιθυμίες τους. Απαγορεύσεις που δεσμεύουν ατομική και συλλογική ενέργεια που θα μπορούσε να διοχετευτεί στη δημιουργικότητα των μελών αλλά και όλης της κοινωνίας γενικά..
Απαγορεύσεις που συμφέρει τη σημερινή δυτική κοινωνία να απαγορεύσει να έχουν οποιοδήποτε πρακτικό – καθημερινό αποτέλεσμα στη ζωή των πολιτών της.
Και δεν αρκεί μονό αυτό.

Η κοινωνία σήμερα, σε μια εποχή που τα καθολικά νοήματα έχουν καταρρεύσει έχει ανάγκη ξανά τον έρωτα σε κάθε μορφή του σαν μια παντοτινή και ανεξάντλητη μορφή ενέργειας και δύναμη συνοχής και δημιουργίας.
Πρέπει λοιπόν να προστατεύει με κάθε τρόπο τον έρωτα σε όλες τις μορφές του δηλαδή να προστατεύει και τον ομοφυλόφιλο έρωτα που σε πολλές ιστορικές περιόδους αλλα και στη δική μας έχει αποδείξει ότι αποτελεί πηγή μεγάλης δημιουργικότητας σε όλους τους τομείς.
Να προστατεύει και να εύχεται κάθε μορφή έρωτα και κάθε έκφραση του όπως η σεξουαλικότητα μεταξύ ατόμων ίσης περίπου δύναμης. Γιατί είναι προς όφελος της. Παράλληλα να απαγορεύει και να διώκει αυτά που δεν είναι έρωτας αλλα η δίψα για εξουσία ανεπαρκών ανθρώπων όπως ο εξαναγκασμός ή το σεξουαλικό κυνήγι της υφισταμένης η του υφισταμένου από τον(ην) διευθυντή(τρια) και ακόμα χειρότερα ο δήθεν έρωτας με ανήλικα άτομα, ένα κακούργημα που διαπράττουν συχνά και μέλη του χριστιανικού ιερατείου χωρίς αιδώ και χωρίς ενοχές, (βλέπε και το πρόσφατο επιβεβαιωμένο με δικαστικές αποφάσεις εκτεταμένο σκάνδαλο της καθολικής εκκλησίας στις Η.Π.Α.). Γιατί όπως λέει και ο Αλμοδόβαρ: «Δεν ερωτεύεσαι ένα παιδί. Το κακοποιείς.»
Αυτά τα όρια, που πρέπει να τηρούνται με αυστηρότητα, αρκούν.
Κάθε άλλη έκφραση της σεξουαλικότητας και του έρωτα ωφελεί τη σημερινή κοινωνία. Πρέπει λοιπόν να βάλει φραγμό με θεσμούς σε αυτούς που διώκουν η δημιουργούν απαξιωτκή νοοτροπία στην οποιαδήποτε σεξουαλική έκφραση και κυρίως την ομοφυλοφιλική. Παράλληλα να δημιουργηθούν θεσμοί που θα διευκολύνουν τους ανθρώπους να χαίρονται τη ζωή του σεξουαλικά και ερωτικά. Ακούγεται προωθημένο αλλα είναι μια άμεση σημερινή κοινωνική ανάγκη. Θα είναι καλό για όλους και για τους αποκλειστικά ετεροφυλόφιλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τωρα ομως στα παραπανω θα συμφωνησω,δεν συμφωνω με αυτους τους αντρες αλλα μην νομιζεις οτι δεν υπαρχουν και αληθινοι
Μα αν δεν πίστευα κάτι τέτοιο δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να εξηγήσω και να καταδείξω τι με ενοχλεί αγαπητέ.
quote:
μετα λες οτι μια απο τις παραγραφους μου αποτελει χιομορ,τωρα η αυτο ειναι υπεκφυγη για να μην απαντησεις η ο δεικτης νοημοσυνης σου ειναι τοσο μεγαλος που το θεωρεις ανουσιο να ασχοληθεις με κατι τοσο...ασημαντο που ειπα

Πως αλλιώς μπορώ να σχολιάσω, το μεγαλύτερο μύθο της ανδρικής φαντασίας?
Έχεις δει ποτέ λεσβία να φλερτάρει με γυναίκα?
Αν το θεωρήσεις θυληκό αυτό τον τρόπο, τι να πω,
τότε οι ομοφυλοφιλικές τάσεις όλων των αντρών είναι κατάφανες.
Εμένα πάντως ποτέ κανένας άνδρας δεν "μου την έπεσε" τόσο άγαρμπα και στεγνά όσο δυο γυναίκες.
Και αν πιστεύεις
πως σοκαρίστικα λιγότερο από έναν άντρα που τον φλερτάρει άντρας, πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Επίσης έλα μια βόλτα από ανατολική Γερμανία για να δεις το πραγματικό πρόσωπο των λεσβιών και να διαλυθεί η εικόνα που έχεις από τις αισθησιακές σκηνές .
Τέλος όλες οι λεσβίες θεωρούν αδιαννόητο να κοιμηθούν με άντρες, σε πλήρη αντίθεση με την αντρική φαντασίωση που θέλει μετά από ένα αισθησιακό παιχνίδι να ψάχνουν το αρσενικό.
Εντάξει δεν μπορείς να αποδεχτείς τους ομοφυλόφιλους,
αυτό το σέβομαι.
Αλλά το να πιστεύεις τυφλά σε ανδρικούς μύθους της ανδροκρατούμενης κοινωνίας (όσο κι αν σε ενοχλεί η φράση είναι μια αλήθεια),
το θεωρώ τουλάχιστον αφελές και ακραία άδικο για τους άντρες ομοφυλόφιλους.
Το κακό είναι ότι δεν είσαι ο μόνος.
Κι εμένα κάποτε ο φίλος μου με θεώρησε κολλημένη που σοκαρίστικα από το φλερτ της άλλης γυναίκας, καθώς το βρήκε ενδιαφέρουσα εμπειρία.
Μέχρι που τον χάιδεψε ερωτικά ένας άντρας και κατάπιε τη γλώσσα του.
Εφόσον δηλώνεις άγνοια για το θέμα,
θα σε συμβούλευα (με όλο το σεβασμό) να ανοίξεις τα αυτιά σου και να μάθεις και να αδέιάσεις το μυαλό σου από τα στερεότυπα που σου μάθανε και να ψάξεις για την αλήθεια μόνος σου.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Σπάρτη και η Θήβα που είχαν στρατό που δεν έπρεπε ποτέ να υποχωρεί χρειαζόταν την αδιάρρηκτη συνοχή που προσέφεραν οι ερωτικοί και σεξουαλικοί δεσμοί μεταξύ των ανδρών- πολεμιστών. Πώς να υποχωρήσεις όταν ο αγαπημένος σου μάχεται δυο μέτρα πιο μπροστά και κινδυνεύει να σκοτωθεί, ή, όταν το λατρεμένο σώμα του κείτεται νεκρό δίπλα σου πώς να το αφήσεις να το βεβηλώσουν οι εχθροί.
Η Αθήνα πάλι χρειαζόταν τον έρωτα των εφήβων με άνδρες για να φτιάξει σωστούς πολίτες, να μεταδώσει μια υψηλή παιδεία και να εδραιώσει ένα πολίτευμα πρωτόγνωρο για την εποχή του. Ο νεαρός προσπαθούσε να μοιάσει και να γίνει καλύτερος από τον άνδρα – τέλειο πολίτη που αγαπούσε και ο εραστής του, από την ανάγκη του έρωτα να γοητεύεις συνέχεια αυτόν που αγαπάς, άπλωνε μπροστά του όλη τη δύναμη τη γνώση και τη σοφία του που κατείχε.


Aυτές τις αθλιότητες που γράφεις που τις διάβασες? Από μόνος σου τα λες?


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω παρατηρήσει ότι ο ομοφυλόφιλος σήμερα, πέρα απόαυτή του την ιδιαιτερότητα,παίρνει και μερικές ενδιαφέρουσες θέσεις γενικότερα για τα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα, για ζητήματα ηθικής, για τον θεσμό της οικογένειας, για τα χρηστά ήθηκλπ

Είναι η ιδέα μου?


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξωτικούλα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Αγαπητέ DECADANCE1 τα περί ομοφυλοφυλίας στην αρχαία Ελλάδα παίρνουν πολύ νερό οπότε μην το παίρνεις ως δεδομένο.

Αγαπητέ DACON ας συνεχίσουμε τη συζήτηση ως διά-λογο και ας είμαστε φειδωλοί στις εκφράσεις που μπορούν να επιφέρουν οξυνση.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως αλλιώς μπορώ να σχολιάσω, το μεγαλύτερο μύθο της ανδρικής φαντασίας?
Έχεις δει ποτέ λεσβία να φλερτάρει με γυναίκα?
Αν το θεωρήσεις θυληκό αυτό τον τρόπο, τι να πω,
τότε οι ομοφυλοφιλικές τάσεις όλων των αντρών είναι κατάφανες.
Εμένα πάντως ποτέ κανένας άνδρας δεν "μου την έπεσε" τόσο άγαρμπα και στεγνά όσο δυο γυναίκες.
Και αν πιστεύεις
πως σοκαρίστικα λιγότερο από έναν άντρα που τον φλερτάρει άντρας, πλανάσαι πλάνην οικτράν.
Επίσης έλα μια βόλτα από ανατολική Γερμανία για να δεις το πραγματικό πρόσωπο των λεσβιών και να διαλυθεί η εικόνα που έχεις από τις αισθησιακές σκηνές .
Τέλος όλες οι λεσβίες θεωρούν αδιαννόητο να κοιμηθούν με άντρες, σε πλήρη αντίθεση με την αντρική φαντασίωση που θέλει μετά από ένα αισθησιακό παιχνίδι να ψάχνουν το αρσενικό.
Εντάξει δεν μπορείς να αποδεχτείς τους ομοφυλόφιλους,
αυτό το σέβομαι.
Αλλά το να πιστεύεις τυφλά σε ανδρικούς μύθους της ανδροκρατούμενης κοινωνίας (όσο κι αν σε ενοχλεί η φράση είναι μια αλήθεια),
το θεωρώ τουλάχιστον αφελές και ακραία άδικο για τους άντρες ομοφυλόφιλους.
Το κακό είναι ότι δεν είσαι ο μόνος.
Κι εμένα κάποτε ο φίλος μου με θεώρησε κολλημένη που σοκαρίστικα από το φλερτ της άλλης γυναίκας, καθώς το βρήκε ενδιαφέρουσα εμπειρία.
Μέχρι που τον χάιδεψε ερωτικά ένας άντρας και κατάπιε τη γλώσσα του.
Εφόσον δηλώνεις άγνοια για το θέμα,
θα σε συμβούλευα (με όλο το σεβασμό) να ανοίξεις τα αυτιά σου και να μάθεις και να αδέιάσεις το μυαλό σου από τα στερεότυπα που σου μάθανε και να ψάξεις για την αλήθεια μόνος σου.
Φιλικά Ξωτικούλα

τα επιχειραματα σου ειναι σωστα,το αληθινο προσωπο των λεσβειων δεν το εχω δει προσωπικα και τa οσα λεω ειναι υποθετικα.δεν λεω οτι δικαιολογω μια γυναικα λεσβεια περισσοτερο απο εναν ομοφυλοφιλο αντρα,αλλα νομιζω οτι μια γυναικα πιο ευκολα αγκαλιαζεται και φιλιεται{μαγουλο} με μια γυναικα,παρα ενας αντρας με εναν αντρα.στην πρωτη περιπτωση δεν ειναι απαραιτητα για πονηρο ενω στην δευτερη ειναι.
δεν ειναι οτι ειμαι γεματος με στερεοτυπα αλλα μου ειναι αδυνατο να αποδεχτω αυτη την φυση ενoς αντρα.νιωθω οτι παρακμαζει το ανθρωπινο ειδος απο αυτο που πραγματικα ειναι

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy