ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:07:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΕοΝ
Το αν έχεις χεσμένο όλο τον κόσμο αυτό δε με ενδιαφέρει καθόλου προσπάθησα να σου απαντήσω με απλά λόγια κατανοητά σε όλους και όχι να στην πω.
Εσύ ο μεγάλος κ(_ο_)λος όμως αυτό δεν το κατάλαβες διότι ήσουν απασχολημένος με την ασχολία σου και ευχαριστημένος μέσα στην ανακούφιση που σου προσφέρει το χέσιμο .
Δε σου μιλάω επιθετικά απλά χρησιμοποιώ τη φρασεολογία σου την οποία έμαθα και εγώ στο πεζοδρόμιο, στην οικοδομή, στο γήπεδο.
Για το θέμα προσφοράς σου απάντησε η Sofia7, ο ABATAR, ο Κέλσος αλλά αυτά δε σου αρέσουν και τα κάνεις γαργάρα, δεν είδα δεν ξέρω ένα πράγμα.
Ωραίο το ποίημα αγαπώ τον άνθρωπο, αλλά δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος μου μιλάει για αγάπη και του απαντώ με φρασεολογία πεζοδρομίου , όπως ευθαρσώς δήλωσες , και προσωπική επίθεση με ειρωνεία και καμία παράθεση στοιχείων.
Να χαρώ εγώ αποκρυπτογράφηση !!!!
Πήρες το τελευταίο μοντέλο « see behind the screen »?????
Χαίρομαι που έχεις ψάξει τόσο καλά το θέμα μυστικές εταιρείες και έχεις βγάλει όλα αυτά τα τόσο τεκμηριωμένα στοιχεία , τα οποία και μας παρέθεσες .
Χαίρομε που η διδασκαλία του Χριστού σε οδηγεί στο χέσιμο του συνανθρώπου σου και την υποτίμηση της αξίας του επειδή μπορεί να έχει κάποια άλλη άποψη από τη δική σου ( καλή η Ιερά Εξέταση ως μέσο επιβολής της διδασκαλίας της αγάπης έπιασε τόπο ).
Αυτά τα περί αποστόλων και διδασκαλίας και εξάπλωσης του Χριστιανισμού εμένα μου τα μάθανε στο σχολείο συγνώμη αν τα θυμάμαι ακόμα.
Το πόσο μπορεί να πιστεύω στο θεό νομίζω ότι έχω δικαίωμα να το ξέρω ΜΟΝΟ εγώ.
Πιστεύω να σοβαρεύτηκα κατά τα δικά σου ανθρωπιστικά και ορθολογιστικά πρότυπα και να σε κάλυψα , αν δε το έκανα και χρειαστεί θα επανέλθω.

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
Στη Καινή Διαθήκη υπάρχει αναφορά μόνο στο θέμα της παρθενίας το οποίο σχετίζεται αλλά δεν εκφράζει απόλυτα το ζήτημα του μοναχισμού. Για εμένα ο ορθόδοξος μοναχισμός (ή καλλίτερα αναχωρητισμός) ήταν η προσωπική στάση ζωής ενός μεγάλου "ΜΕΓΑ" αγίου της ορθοδοξίας σε αντίδραση της διαφαινόμενης ενσωμάτωσης του Χριστιανισμού με τη κοσμική εξουσία. Δεν ξέρω αν ήταν εφεύρεση των πατέρων και δεν με νοιάζει. Ο μοναχισμός (ορθόδοξος ή όχι) αποτελεί στάση ζωής για κάποιους ανθρώπους οι οποίοι αν μη τι άλλο δεν ζήτησαν από κανένα να τους ακολουθήσει. Αντίθετα κάποιοι γυρίζουν όλη τη γη για να τους συναντήσουν.........
Τέλος πάντων για μένα είναι παρένθεση. Δεν εχει καμιά μα καμιά σχέση με το θέμα.........και δεν θα το συζητήσω στο πόδι......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σας φίλοι μου...
Πραγματικά η κουβέντα εξελίσεται ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ...
Ελπίζω και εύχομαι να αποκομοίσουμε ΟΛΟΙ κάτι απο αυτή...

Λοιπόν φίλοι μου, δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον ΕοΝ...
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον 'Αβαλλον και τον Ράμογλου...

Ο λόγος, είναι απλός στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ και δυστυχώς αυτό που υποκειμενικά βλέπω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ αφ'ενός να σας το παρουσιάσω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ αφ'εταίρου να το κάνω....
Δεν έχω σκοπό ΚΑΝΕΝΑΝ να του ΔΕΙΞΩ την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΟΡΘΗ ΑΠΟΨΗ...
Είναι αντίθετο στις ΑΡΧΕΣ μου και στα ΠΙΣΤΕΥΩ μου....

'Ομως αναγνωρίζω την ΑΛΗΘΕΙΑ μέσα απο τα λόγια ΟΛΩΝ σας...
Και ποιά είναι ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ η αλήθεια;;;

ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΑΤΑΙΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Αν δεχθούμε την ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΤΩΠΛΑΣΤΩΝ, τότε θα δούμε ότι ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ έκανε την επιλογή ΤΟΥ...

Τι μας φταίνε λοιπόν ΕΚΕΙΝΟΙ που ήρθαν ανα τους αιώνες και ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ με την διάθεση του ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ στο σύνολο, να βελτιώσουν την παραμονή του ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ επάνω σε αυτόν τον ΓΚΡΙΖΟΜΑΥΡΟ ΠΛΑΝΗΤΗ;;;
Είτε ήταν ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ "αρχηγοί", είτε ήταν "αρχηγοί" ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ σχολών κλπ κλπ κλπ κλπ;;;;;;;

Το θέμα λοιπόν παράμενει ΣΕ ΕΜΑΣ, ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, το πώς θα ΧΕΙΡΗΣΤΟΥΜΕ την "βοήθειά τους" που μας έδωσαν μέσα απο τον βίο που έζησαν και τις "εντολές" που άφησαν ΓΙΑ ΕΜΑΣ δηλαδή ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΑΤΑΛΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ!!!!

Είναι πολύ παιδικό, απο μέρους ανθρώπων ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ φίλοι μου, να κάθόμαστε και να λέμε το δικό μου παιχνίδι είναι καλύτερο απο το δικό σου, και να ΞΕΧΝΟΥΜΕ την χρησημότητα του παιχνιδιού...
ΤΗΝ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ....

Φίλε μου ΕοΝ, στο ξαναλέω, είμαστε ΜΑΖΙ, δε διαφωνούμε στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ...
Φίλοι μου 'Αβαλλον & Ράμογλου, σας το ξαναλέω, είμαστε ΜΑΖΙ, δε διαφωνούμε στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΤΕ...

ΟΜΩΣ......

είμαστε ΜΟΝΟ εξωτερική ή ΜΟΝΟ εσωτερική ζωή;;;

Γιατί λοιπόν ΔΕ ΣΥΝΔΙΑΖΟΥΜΕ αυτό που είπα προτίτερα:

Αποδόσατε στο ΚΑΙΣΑΡΑ τω ΚΑΙΣΑΡΙ
και στο ΘΕΟ τα του ΘΕΟΥ

Πάντως για να ΜΗΝ αφήσω να ενοηθεί πώς ο Ιησούς ήρθε και δίδαξε ΑΝΟΙΚΤΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, έχω να πώ τούτο, ειδικότερα πρός τον καλό μου φίλο ΕοΝ...

Ναι φίλε μου, είπε ΠΑΡΑ πολά ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ, το ΛΑΟ...
Αλλά ΠΩΣ τα είπε καλέ μου φίλε;;;
Τα είπε ΣΥΓΚΑΛΥΜΕΝΑ και μέσα απο ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ, δηλαδή απλές ιστοριούλες που μπορούσαν να γίνουν κατανοητές και στον πιό απλό άνθρωπο...

Στους ΔΩΔΕΚΑ αποστόλους Του και μαθητές Του, στον ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟ ΔΙΔΑΧΗΣ, μάθαμε ποτέ ΤΙ ΔΙΔΑΣΚΕ και ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ;;;
Οχι φίλε μου, δε το ξέρουμε, εκτός και αν πιστεύεις πώς αυτά που ΕΦΤΑΣΑΝ ΩΣ ΕΜΑΣ, ως λόγια του Ιησού, τα ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ, είναι και ΑΛΗΘΙΝΑ!!!

ΟΧΙ, είμαι σίγουρος απο όσο σε έχω διαβάσει μέσα στα τόπικς, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ...
Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που φέρεσαι ΚΑΤΑ της παπαδοκρατίας και είμαι να ξέρεις ΚΑΙ εγώ μαζί σου...

Αφού σε "ενοχλούν" αυτές οι ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ, δές το κάπως έτσι για να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ το ΓΙΑΤΙ είναι ΚΛΕΙΣΤΕΣ...
Δές τες όλες αυτές ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΝΩΕ!!!!
Αλήθεια, πόσο σίγουρο θα ήταν για τη ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ επάνω στον πλανήτη τούτο, το γεγονός να ΗΤΑΝ Η ΚΙΒΩΤΟΣ, ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΑΝ ΒΑΡΚΟΥΛΑ;;;;
Καταλαβένεις φαντάζομαι την ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ που έδωσα...

Είναι ΑΝΑΓΚΗ τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
Απόδειξη;;;
Μα ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΕΙΠΝΟΣ καλέ μου φίλε...
Μέχρι τότε μεταξύ των ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ, υπήρξε και ακολουθούσε και παρακολουθούσε τις διαδασκαλίες Του Ιησού ΚΑΙ Ο ΙΟΥΔΑΣ!!!
Φαντάσου να έρχινε Εκείνος τους "Μαργαρήτες, έμπροσθεν των χοίρων"...
Πόσο θα ΑΝΤΙΦΑΣΚΕ με το ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ που μας έδωσε;;;
Περίμενε λοιπόν και έδωσε στους ΕΝΤΕΚΑ ΠΙΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ το Μυστήριο της ΘΕΙΑΣ επιΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και αυτό φίλε μου το έκανε ΕΝ ΚΡΥΠΤΩ...

Πάντα Φίλος και Εραστής της ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΣΟΦΙΑΣ, ευχόμενος να ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΦΑΝΕΡΗ και προσιτή ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 16:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
quote:
Ο λόγος, είναι απλός στα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ και δυστυχώς αυτό που υποκειμενικά βλέπω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ αφ'ενός να σας το παρουσιάσω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ αφ'εταίρου να το κάνω....
Δεν έχω σκοπό ΚΑΝΕΝΑΝ να του ΔΕΙΞΩ την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΟΡΘΗ ΑΠΟΨΗ...
Είναι αντίθετο στις ΑΡΧΕΣ μου και στα ΠΙΣΤΕΥΩ μου....

'Ομως αναγνωρίζω την ΑΛΗΘΕΙΑ μέσα απο τα λόγια ΟΛΩΝ σας...
Και ποιά είναι ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ η αλήθεια;;;


ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΑΤΑΙΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ



ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟ ΣΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.....
ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ; ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΣ ΣΑΣ;;;;;;
ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ........ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.......ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ .....ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ "ΑΛΗΘΕΙΑ".......


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:09:41  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ φίλε Κέλσο
Σε ευχαριστώ που κατανοείς τι γράφω και απαντάς με ήθος , παραθέτοντας την προσωπική σου αλήθεια, και βοηθώντας όλους μας να πηγαίνουμε ένα βήμα παρακάτω στο δρόμο που οδηγεί στο Φως και είναι ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ.
Δε διαφωνώ πουθενά , ας συνεχίσουμε αυτή την αναζήτηση, πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό τόπικ και μπορούμε να το ψάξουμε κι άλλο.

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Ramoglou ..."λύσε την γάτα" δεν ξανασχολούμαι μαζί σου. Οτι λέω εγώ μετά το λές και σύ. Βρες να πείς κάτι δικό σου ...

Κέλσος σωστά τα λές αλλά μην ξεχνάς το μύνημα της "νεας εποχής" που είναι... ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ...
Κάποτε είχαν το δικαίωμα και έπρεπε να ξέρουν λίγοι...τώρα όμως πρέπει "πάση θυσία" να μάθουν όλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:51:45  Εμφάνιση Προφίλ
ΕοΝ θα συμφωνήσω μαζί σου στις απόψεις που έχεις σχετικά με τον Τεκτονισμό.

Edited by - Wolffaced on 27/03/2003 14:07:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:05:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ ...
Κάποτε είχαν το δικαίωμα και έπρεπε να ξέρουν λίγοι...τώρα όμως πρέπει "πάση θυσία" να μάθουν όλοι.

ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΣΤΟΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
[Κάποτε είχαν το δικαίωμα και έπρεπε να ξέρουν λίγοι...τώρα όμως πρέπει "πάση θυσία" να μάθουν όλοι.]

MOΙΡΑΙΑ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ..."ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΒΙΑΣΥΝΗ;"
(ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΤΟ "ΜΕ ΚΑΘΕ ΘΥΣΙΑ" ΙΣΧΥΕΙ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ...)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:27:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η κυρά Κατίνα πιστεύει στη διδασκαλία του Χριστού ή στον παπά της ενορίας ;
Αν ο κυρ Μήτσος μάθει πως είναι θεός μήπως βγάλει τα απωθημένα της καταπίεσης του με χαστούκια προς πάσα κατεύθυνση ;


Mε κάλυψες φίλε Ramoglou, αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου

Oσο για την ηλικία μου αγαπητέ ΕΟΝ είμαι 33 την ηλικία του Ιησού που κατά περίεργο τρόπο συμπίπτει με τον 33 βαθμό του Τεκτονισμού...
για σένα όμως δεν ξέρω αν έχεις βγάλει ακόμα το Λύκειο με τον τρόπο που μιλάς περί ΜΑΛΑΚΙΑΣ (κάτι που φαίνεται ότι το ξέρεις καλά) σε ένα τέτοιο χώρο που αν μη τι άλλο τον σεβόμαστε και αν κρίνω και από την αντιδραστικότητά σου μάλλον είσαι στην εφηβεία σου...

Να υποθέσω ότι εσύ έχεις ανακαλύψει ήδη ότι είσαι "Θεός"?
Αν, ναι! Αλοίμονό μας
Αν, όχι "καλό κατευόδιο" γιατί απ'ότι φαίνεται έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου


"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ΑΤΜΑ δεν ξέρω ποια η σχέση σου με τα πνευματικά ...απο αυτά που παίρνουν τα αυτιά μου ήδη θα έπρεπε να έχουμε ξεμπερδέψει απο εδώ και καθόμαστε με παράταση . (μπορεί και να κάνω λάθος όμως)
Κάποιοι λέει έχουν κάτσει μπροστά και φράζουν την πόρτα ...
Δεν είμαι υπέρ της βιασύνης (φύση και θέση χαλαρός...) αλλά δεν είμαι και υπέρ των λιμνάζοντων νερών...

Αυτοί οι κάποιοι που φράξαν τις πόρτες ,όσο θα κάθονται στα καρεκλάκια τους ο Άνθρωπος θα συνεχίσει:
να πεινάει( βασικό)
να πονάει (πολύ βασικό)
να ζεί στο σκοτάδι (βασικότατο)
Και φυσικά συμμέτοχος σε αυτό είναι και όποιος έχει αποκτήσει συνείδηση (αλλιώς είπαμε λογίζεται σα μωρό απο πάνω...) αλλά κρατάει παθητική θέση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13

Φίλε μου Drumx13, ΝΑΙ αυτός είναι Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ, EN MEΡΗ φυσικά...
Και για να δώσω "κίνηση"...
Και ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;;

.....σωστα ο ανθρωπος ειναι το κεντρο του συμπαντος..... και θα ειθελα ενα σχολιο γι αυτα που γραφω στο τοπικ καλο- κακο απο εσενα κελσο...και το λεω αυτο διοτι σκεφτομαστε με την ιδια βαση....με βαση λοιπον.... το οτι ο ανθρωπος ειναι το κεντρο του συμπαντος εχουν βγει ως σκεψεις και η συμβολη σου θα με βοηθουσε να το παω παραπερα με την γελοια προς το παρον ερωτηση.....τι ειναι μετα...
βλεπεις δεν εχω "στοιχεια" για να θεσω την επομενη ερωτηση με σαφηνεια τοση οση χρειαζεται για να παρω την απαντηση ..αυτοματα... βαζοντας στην σωστη σειρα πληροφοριες που ηδη ξερω

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
"ΒΡΕ ΕΟΝ!" (Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ!)

ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΕΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΟΥ ΛΩΤΟΥ?....ΧΜΜ...ΝΑΙ..ΕΚΕΙ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΡΑΓΜΕΝΕΣ ΠΟΡΤΕΣ..ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΞΥΛΟ(ΑΝ ΘΕΣ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΤΣΑΛΙ!ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ)...
Ο ΝΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΠΕΡΝΑΕΙ...+ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Αvallon με αποστόμοσες.
Νιώθω τόσο λίγος και μικρός μετά απο αυτά που είπες.
Πάω να πιώ για να ξεχάσω ...με ξεφτύλισες...

Θα μας πείς όμως σε τι μυστήρια έχεις παρεβρεθεί και τι κάνετε και λέτε εκει πέρα ?
και αν θές να σου πώ και γώ εμπειρίες να τα βάλουμε κάτω να τα δούμε (ενδιαφέρον θα έλεγα). Πρόσεξε όμως αν μιλάς χωρίς ποτέ σου να έχεις παραβρεθεί σε μυστήριο (οποιασδήποτε θρησκείας δεν με ενδιαφέρει)τότε θα σε συμβούλεβα να κάτσεις μπροστά απο ένα καθρέπτη να πάρεις ένα total 0% χωρίς λιπαρά και μετά ...ξέρεις πιστεύω...
Λοιπόν περιμένω περιγραφή αλλιώς περιμένω την συγνώμη σου

Επίσης να μας πείς ώριμε κύριε των 33 Mαϊων ποιος σε μύησε στο να πιστεύεις οτι ένας θεός εμπεριέχει μέσα του την εκμετάλλευση ... αλλιώς μάγκα μου μπορεί να είσαι μεγάλος αλλα είσαι πολύ άκυρος και δήθεν ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ATMA όχι ο νούς ... η καρδιά .
Πρώτα η καρδιά και μετά ο νούς.Η καρδιά θα καθαρίσει το νού.
Άλλωστε ο μαθητής της αγάπης έμεινε δίπλα στο σταυρό ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:52:35  Εμφάνιση Προφίλ
Λυκοπρόσωπε
Πραγματικά πλέον με κάνεις να γελάω και μάλιστα πολύ.
Έγραψες 3 μηνύματα τη στιγμή που θα μπορούσες να γράψεις μόνο ένα .
Όταν ο άλλος βλέπει 172628262832 μηνύματα θα πιστεύει πως ο χρήστης είναι πολύ καλός άρα κλπ κλπ κλπ … Καλό το κολπάκι .
Εγώ γλύφω τον Κέλσο με το να δηλώνω την σύμπτωση των απόψεων μας ενώ εσύ δε γλύφεις τον ΕοΝ όταν κάνεις το ίδιο ε ;;;;;
Πάλι για την ταμπακέρα κουβέντα πάλι την πάπια κάνεις ΕΥΓΕ !
Άλλαξε όνομα και βάλε το Donald Duck είναι ποιο καλό και σου πάει μούρλια.
Όσο για το φως στις Στοές πάρε τον προβολέα σου και τρέχα να τις φωτίσεις ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΕ ΦΩΤΟΔΟΤΗ ΠΑΠΙΑ.
Αν δε σου ανοίξουν την πόρτα ξέρεις πως μπορείς να μπεις, οι τρόποι γνωστοί από το παρελθόν, άντε λοιπόν μην αργείς γιατί εκτός από τη μία γενετική μετάλλαξη, αυτή του λύκου – ανθρώπου μπορεί να γίνει και άλλη , από Πάπια σε ΚΟΤΑ.

ΕοΝ
Θέλω να μου αναφέρεις ΕΝΑ κομμάτι που να είπες εσύ κάτι και να το είπα εγώ μετά .
Αλλιώς αυτοχαρακτηρίζεσαι συκοφάντης που τα βρήκε δύσκολα και απάντησε άλλα αντί άλλων ξεφεύγοντας διότι δεν είχε επιχειρήματα.
Στο μόνο που σε ακολούθησα ήταν στο λεξιλόγιο για να μη μιλάμε διαφορετικές γλώσσες και δεν καταλαβαινόμαστε.
Ελπίζω να μπορείς τώρα να καταλάβεις αυτή τη γλώσσα

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Η κυρά Κατίνα πιστεύει στη διδασκαλία του Χριστού ή στον παπά της ενορίας ;
Αν ο κυρ Μήτσος μάθει πως είναι θεός μήπως βγάλει τα απωθημένα της καταπίεσης του με χαστούκια προς πάσα κατεύθυνση ;

--------------------------------------------------------------------------------


συγγλονιστικο.... δεν το ειχα δει ετσι ποτε πριν
συγγλονιστικο..... "γηρασκω αει διδασκομενος"

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΕΟΝ!..
ΚΑΡΔΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...ΜΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ..ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ...
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ..ΧΜ?

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ρε ramoglou ακόμα δεμένη είναι ...λύστην επιτέλους ...
θα σε γρατζουνίσει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:00:46  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΚ αυτοχαρακτηρίστηκες τα θερμά μου συγχαρητήρια !!!!!

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
χαλαρωστεεεεεε.....


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ναι ΑΤΜΑ... ευλογημένη η ισορροπία και η ειρήνη ,γιαυτό δεν έλεγε "γειά σας " και "χέρετε" ...έλεγε "ειρήνη υμίν" ήξερε οτι χωρίς ειρήνη δεν υπάρχει υγεία και ισορροπία ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Αν είναι δυνατόν να φτάνουμε και σε αυτό το topic σε τέτοιο σημείο διαλόγου;

Δηλαδή δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε, ευγενικά, ότι διαφωνούμε; Έτσι θα προχωρήσουμε προς το Φως;

Δηλαδή ΕΟΝ η ευγένεια είναι και αυτή μια μικροαστική αρετή;

Δηλαδή Ράμογλου το να αρχίζεις να χρησιμοποιείς τις εκφράσεις του άλλου θα λύσει τις παρεξηγήσεις;

Κι εσύ wolffaced βρήκες την ευκαιρία να βγάλεις τα απωθημένα σου, εδώ σε αυτό το topic προσπαθώντας να γελοιοποιήσεις ένα σημείο μηνύματος που είναι άσχετο με την συζήτηση;

Τι να πω; Κρίμα. Πίστευα ότι εδώ μπορεί να γίνει μια πιο ουσιαστική συζήτηση σε πολλά θέματα γιατί και το θέμα το "παίρνει" και γιατί συμμετέχουν αξιόλογα μέλη με γνώσεις, αξιοπιστία και πειθώ. Για αυτό είπα και να συμμετέχω.

Αλλά, γελάστηκα!!! Σκυλοκαυγάς έγινε και εδώ.

Η προκατάληψη και ο εγωισμός θα χαίρονται εκεί ψηλά στον θρόνο που εμείς οι ίδιοι τους ανεβάζουμε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ

ΤΕΚΝΑΡΟΣ!!!

Γραφτηκα στη ΣΤΟΑ ΤΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
οι ...βυζοθηκες αγκομαχανε.... αν σπασουν κυνδηνευει το φορουμ...

frampala oooooo frampala....

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 17/03/2003 21:53:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:29:12  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω ότι προσπάθησα να κρατήσω το αρχικό επίπεδο συζήτησης και να μην απαντήσω σε άλλη γλώσσα αλλά αυτό θεωρήθηκε αδυναμία γνώσεων .
Απάντησα λοιπόν στην ίδια γλώσσα για να γίνω κατανοητός .
Είπα και ποιο πάνω στην απάντηση μου προς τον Κέλσο ότι θέλω να διευρύνω τη γνώση μου πάνω στο θέμα και θα παρακαλούσα να συνεχιστεί η κουβέντα όπως είχε αρχίσει και όχι όταν τη στράβωσαν .
Αν ενόχλησε ο λόγος μου ζητώ συγνώμη αλλά ΑΠΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ σε κάτι που εσύ θεωρείς αυτονόητο.

Υ.Γ. Κοίτα τι είπα στο τέλος του λόγου μου προς τον Λυκοπρόσωπο ,


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:46:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αλλού αυτά Ramoglou....
Σε καταλάβαμε...είσαι και εσύ της ΔΕΗ χαχαχα!

Aλήθεια ΕΟΝ τι σημαίνει το όνομά σου?

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Eξελίχθηκε τελικά σε

κρίμα μονάχα που δν μπορώ να βάλω και την μουσική από το
EYE OF THE TIGER

Nα ευλογάω και τα γένια μου

Ψύχραιμα παιδιά...δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα...
όλοι αδέλφια είμαστε...Τέκτονες και μη...

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ
ΟΙ ΕΡ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 21:52:15  Εμφάνιση Προφίλ
Πυρηνικός υδραυλικός , Καζανάκια – μονώσεις – διαστημόπλοια .

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy