ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 21:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus,
κάθε φορά που μπαίνω στο esoterica από αυτό τον υπολογιστή (στην δουλειά) τα εικονίδια δεν εμφανίζονται. Δεν είναι κανά μεγάλο πρόβλημα απλά δεν μπορώ να κάνω edit...

Agnostic να και το εξώφυλλο που έλεγες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 08:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, κι εμένα στον υπολογιστή της δουλειάς μου ενίοτε συμβαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα.
Αυτό που τυχαίνει όμως σε μένα είναι αντί να εμφανίζονται τα διάφορα εικονίδια κανονικά, να βλέπω στην θέση τους ένα τετράγωνο κουτάκι με ένα "X" στη μέση.
Βάζοντας το ποντίκι πάνω στο καθένα μου λέει ποιό είναι οπότε ευτυχώς δεν χρειάζεται να μαντεύω!

Μήπως σου τυχαίνει το ίδιο ή δεν σου εμφανίζονται καθόλου?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 08:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher αν έρθεις Ελλάδα, σου χρωστάω μια μπύρα!!
Πώς το βρήκες βρε μπαγάσα? Καίτοι σκεπτικιστής/ορθολογιστής αρχίζω να πιστεύω ότι διατηρείς μεταφυσικές ιδιότητες ενόρασης με τόσες ταινίες που έχεις μαντέψει σ'αυτό το τόπικ
Το καλό με τις ΗΠΑ όπου και βρίσκεσαι είναι ότι στα βίντεο-κλαμπ έχουν τις πιο ξεχασμένες και άγνωστες - αν και μερικες φορές λαυράκια - ταινίες τρόμου. Εδώ τα βίντεο κλαμπ φέρνουν όλο τα καινούργια και τρέντυ θριλλεράκια με ελάχιστες εξαιρέσεις.
Θενξ ένιγουέι
Ήδη το έβαλα να κατεβαίνει, αν και το βλέπω να σέρνεται λιγουλάκι

.
.
.
.
.
.
Να σας πάω τώρα σε ένα...αστυνομικό θρίλερ από μυθιστόρημα της Αγκάθα Κρίστι, το οποίο έχω δει 2-3 φορές στην τηλεόραση παλιότερα και μ' έχει εντυπωσιάσει.

Το θρίλερ λέγεται The Mirror Crack'd και ο ελληνικός τίτλος είναι Στον καθρέφτη είδα το δολοφόνο.
Πρωταγωνιστεί η Ελίζαμπεθ Τέιλορ. Η υπόθεση έχει ως εξής: Η Ελίζαμπεθ υποδύεται μια γνωστή και μεγάλη ηθοποιό, η οποία προσπαθεί να επανακάμψει στο χώρο του κινηματογράφου ύστερα από μια σημαντική αρρώστεια που την ταλαιπώρησε, γεγονός που είχε άσχημες επιπτώσεις για την καρριέρα της.
Παρευρίσκεται λοιπόν σε ένα ρεβεγιόν μιας νέας ταινίας στην οποιά θα πρωταγωνιστήσει αυτή καθώς και η μισητή της ανταγωνίστρια. Η Ελίζαμπεθ θα συναντήσει στο ρεβεγιόν μαι φανατικής της θαυμάστρια η οποία της ζαλίζει τον έρωτα με ιστορίες για αγρίους, πόσο την θαυμάζει κτλ.
Λίγο αργότερα, θα επέλθει το σοκ! Η θαυμάστρια βρίσκεται νεκρή στο ρεβεγιόν, δηλητηριασμένη ύστερα από την κατανάλωση ενός κοκτέιλ το οποίο προοριζόταν για την Ελίζαμπεθ!

Ενας ντετέκτιβ θα ξεκινήσει να ερευνά την υπόθεση ζητώντας την βοήθεια της θείας του, η οποία δεν είναι άλλη από τη γνωστή γιαγιάκα-ντετέκτιβ Miss Marple

Φυσικά, οι φόνοι συνεχίζονται και η υπόθεση περιπλέκεται ακόμα περισσότερο. Για να δούμε θα βρείτε τον/την δολοφόνο? Οσοι το έχετε δει, παρακαλείστε θερμά να μη μαρυρήσετε τίποτα και κάνετε χαλάστρα σ'αυτούς που θέλουν να το δουν!

Ομολογώ, ότι το The Mirror Crack'd, ειδικά την πρώτη φορά που το είδα, με είχε τρομάξει σε συγκεκριμένα σημεία! Είναι και μερικά βλέμματα της Ελίζαμπεθ που σε καθηλώνουν!

Δείτε το! Ειδικά οι φαν της Αγκάθα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 03:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καίτοι σκεπτικιστής/ορθολογιστής αρχίζω να πιστεύω ότι διατηρείς μεταφυσικές ιδιότητες ενόρασης με τόσες ταινίες που έχεις μαντέψει σ'αυτό το τόπικ

Χε χε! Φίλε μου Agnostic η απλή εξήγηση είναι τις περισσότερες φορές και η πιο σωστή. Απλά έχω δει αρκετές ταινίες τρόμου και συνεχίζω να βλέπω συνέχεια προσπαθώντας ταυτόχρονα να κρατάω και ένα αρχείο για τις ταινίες που βλέπω μιας και ένα από τα χόμπι μου είναι να συλλέγω ταινίες τρόμου.

Πάντως αν κατέβω Ελλάδα το καλοκαίρι ετοιμάσου για μπύρες

Την ταινία με την Τέιλορ δεν την έχω δει θα την ψάξω.

quote:
Μήπως σου τυχαίνει το ίδιο ή δεν σου εμφανίζονται καθόλου?

Dying Incubus, εμφανίζονται τρία άσχετα εικονίδια αλλά πραγματικά δεν είναι κανά μεγάλο πρόβλημα.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 13:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α.Κιrcher,
όντως είσαι πολύ καλός στο σπορ ταινίες τρόμου

κι εγώ αυτό το χόμπι είχα μέχρι τα 30 και βάλε και ακόμη και τώρα,
προτιμώ να δω μια οποιαδήποτε ταινία τρόμου παρά παπαριές του τύπου
underworld ή sin city

χτες είδα το isolation,ιρλανδέζικη καινούρια παραγωγή,με πολλά στοιχεία από alien στη σκηνοθεσία αλλά και στο σενάριο

η υπόθεση είναι ότι κάτι πάει στραβά σε μια φάρμα αγελάδων,όπου σημειώνεται μία μετάλλαξη την οποία δυστυχώς οι άνθρωποι δεν προλαβαίνουν...

μπορώ να πω ότι ήταν καλό έως αρκετά καλό
.................................................................
όμως εκεί που χάρηκα αλλά και απογοητεύτηκα ταυτόχρονα,ήταν στην ταινία "ils"-"εκείνοι",
το οποίο ναι μεν βρήκα αρκετά πρωτότυπο και αρκετά καλό ως ταινία
αλλά ρε παιδιά, έλεος,τρομάζει κανείς μ'αυτά πλέον ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 14:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όμως εκεί που χάρηκα αλλά και απογοητεύτηκα ταυτόχρονα,ήταν στην ταινία "ils"-"εκείνοι",
το οποίο ναι μεν βρήκα αρκετά πρωτότυπο και αρκετά καλό ως ταινία
αλλά ρε παιδιά, έλεος,τρομάζει κανείς μ'αυτά πλέον ???

Ώπα!
Επειδή θέλω να την δω την ταινία αυτή, μπορείς να πεις λίγα πράγματα για την υπόθεση κτλ?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2007, 11:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, ΤΟ ΚΑΚΟ το είδε κανένας?
Μήπως έχει ήδη συζητηθεί και δεν το έχω αντιληφθεί?
Εγώ το είδα προχτές....
Πρέπει να συνειδητοποιήσω τι είδα για να μπορέσω να το σχολιάσω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2007, 18:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vasiliskos,η ταινία που αναφέρεις έχει συζητηθεί,
αλλά όχι εδώ σ'αυτό το τόπικ (νομίζω...)

κάπου αλλού πρέπει να την αναφέραμε και ελπίζω ότι ίσως
κάποιος θυμηθεί που ακριβώς

άσε που μπορεί να είναι στις πρώτες σελίδες του παρόντος τόπικ
κι εγώ να κάνω λάθος...

πάντως το σίγουρο είναι ότι έχουμε μιλήσει γι'αυτήν

..............................................................

σου άρεσε σαν ταινία ΤΟ ΚΑΚΟ ? σε κάλυψε σαν ταινία τρόμου ??

μην ξεχνάμε ότι είναι η πρώτη προσπάθεια στην ελλάδα για την παραγωγή μιας τέτοιου είδους ταινίας

εντάξει...σεναριακά έπασχε λίγο,το καλό (με ΤΟ ΚΑΚΟ !!!) είναι ότι
δεν έλειπε το χιούμορ και τα εφέ ήταν αρκετά καλά
(ευγενική προσφορά των αφών Αλαχούζου)

..................................................................

εγώ το βρήκα εν τέλει καλό ΤΟ ΚΑΚΟ !!

......................................................................

dying incubus,
αφού θες να το δεις θα σου πω γενικά πράγματα

είναι πολύ καλή σαν ταινία,με φοβερή μουσική στο υπόβαθρο (πολύ...spooky...!)
πολύ καλές και πραγματικές ερμηνείες από το ζευγάρι των γάλλων...

αρκετή αγωνία με κάτι περίεργους ήχους και κραυγές,με φώτα που αναβοσβήνουν χωρίς λόγο,
με σκηνές κυνηγητού και σκηνές "αληθινών" τραυματισμών...

με πολύ πρωτότυπο "δολοφόνο" (φυσικά δε θα σου τι είναι !)
και πολύ καλό τέλος γενικότερα...

άσε που όπως λένε οι άνθρωποι που την έφτιαξαν,βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα

...................................................................

το ils ανήκει στην ίδια κατηγορία όμως με την άλλη γαλλική ταινία του aja (γαμώτο,μου διαφεύγει ο τίτλος),με τις δύο κοπέλες και τους σκληρούς φόνους

μία στροφή του γαλλικού σινεμά σε ένα νέο είδος gore βασισμένο πολύ στο texas chainsaw massacre του tobe hooper
..................................................................

πάραυτα,ο τρόμος -κατά την άποψή μου- λείπει εντελώς
(ίσα που εμφανίζεται σε κάτι πολύ μικρές σκηνές)

................................................................

με λίγα λόγια...δέστο γιατί είναι μια πολύ ωραία ταινία αγωνίας

πολύ καλή θα έλεγα !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2007, 20:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΚΟ
Η ταινία κατά τη γνώμη μου είναι απίστευτη!!
Για ποιούς λόγους?
Πρώτον οι σκηνές βίας δηλ.το μακελειό με τα ζόμπι κάνουν ακόμα και ταινίες πολύ αιματοβαμένες να μοιάζουν με τη κοκινοσκουφίτσα!!

Δεύτερον, το να ακούς διάφορα μαργαριτάρια (...) στα ελληνικά είναι κάτι το πρωτόγνωρο. Δηλαδή την ώρα που γίνεται χαμός και κάποιος έχει βάλει κάτω ένα ζόμπι και το λυώνει να λέει συγρόνως διάφορα γνωστά ελληνικά μπινελίκια ...Αυτό έχει μεγάλη φάση!

Τρίτον υπάρχουν σκηνές που δεν παίζονται. Μόνο στην Ελλάδα θα γινόντουσαν. Π.χ. η παρέα έχει αποδεκατίσει δεκάδες ζόμπι έχει γίνει γύρω της τρελλής, αίματα, κεφάλια, και διάφορα άλλα σκόρπια παντού και λέει ο ένας στον άλλο τον ανεκδιήγητο "ρε παιδιά έχω μια πείνα..."
Και πάνε όλοι σε ένα ταβερνάκι και πλακώνονται στα τζατζίκια στους κεφτέδες και στα μπιρόνια !!!!

Κεντρική ιδέα? Τι θα έκαναν οι έλληνες αν ξαφνικά η Αθήνα γέμιζε νεκροζώντανους!!! Πως έχουμε δει τις αντιδράσεις των αμερικανών σε μια τέτοια περίπτωση? ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Δεν ξέρω εγώ το ευχαριστήθηκα αλλά ως γνωστόν, στο θέμα σπλατεριές, b-movie z-movie κλπ εγώ είμαι και άρρωστη βαρειά ....

Απ΄ότι διαβάζω πρέπει να δούμε και το ils... αυτό μας ξέφυγε!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2007, 08:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το έχω στα υπόψιν μου, φίλε αγνοών!
Νομίζω πως παίζεται ακόμα στους κινηματογράφους, σωστά?
Λέω να περιμένω να το δω σε dvd γιατί σκέφτομαι να πάω να δω το "Prestige" για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.

Εν τω μεταξύ έχω νοικιάσει για να δω μέχρι αύριο 2 ταινίες τρόμου.
Η μία λέγεται "Satan" και πρωταγωνιστεί ο Κασέλ.
Όσο για την άλλη - δεν θυμάμαι τον ακριβή τίτλο - έχει να κάνει με μια νοσοκόμα η οποία δουλεύει σε ένα νοσοκομείο το οποίο είναι στοιχειωμένο.
Μάλιστα, προβάλλεται αυτή την εβδομάδα στο FILMNET1!

Θα τις δω και θα σας πω κριτικές.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2007, 20:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπαααα....
δε νομίζω να παίζεται ακόμη η ταινία,
αγαπητέ dying incubus...

τουλάχιστον εδώ στη Λάρισα δεν.....

εγώ σε dvd το είδα που κυκλοφόρησε πρόσφατα

μάλλον θα το βρεις κι εσύ σε αυτό που πηγαίνεις
...................................................................
vasiliskos,
εσύ που το είδες ΤΟ ΚΑΚΟ ??

στο σινεμά ή σε dvd ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 08:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ αγνοών, δεν την έχω δει την ταινία σε dvd στο videoclub που πηγαίνω.
Εντύπωση μου κάνει, τουλάχιστον μέχρι προχθές δεν υπήρχε.
Είδα όμως τον Δολοφόνο με το πριόνι οπότε θα κοιτάξω πάλι σήμερα που θα πάω μήπως πάρω και τις 2.

Εχθές είδα την ταινία "Το φάντασμα" (στα Αγγλικά ο τίτλος είναι "Fragile") όπου πρωταγωνιστούσε η Καλίστα Φλόκαρτ.
Η υπόθεση είναι για ένα στοιχειωμένο νοσοκομείο το οποίο ετοιμάζεται να κλείσει και φιλοξενεί λίγα παιδιά.
Μια νοσοκόμα παραιτείται κι η αντικαταστάτρια της, ενώ έρχεται κοντά με τα παιδιά, τρομοκρατείται όταν ακούει θορύβους συνεχώς.
Παράλληλα, συμβαίνουν διάφορα περίεργα γεγονότα όπως τραυματισμοί και μυστηριώδεις θάνατοι.
Η νοσοκόμα είναι η μόνη που πιστεύει ένα κοριτσάκι που νοσηλεύεται πως υπάρχει κάτι στο νοσοκομείο που δεν αφήνει τα παιδιά να φύγουν...

Σε γενικές γραμμές είναι καλή η ταινία αλλά δεν είναι και τόσο πολύ τρομακτική.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iphigeneia
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 12:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iphigeneia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω ότι τις περισσότερες ταινίες που αναφέρεται δεν τις έχω δει. Προσωπικά νομίζω οτι πολυ καλη ταινία ήυαν το ΗΟSTEL και το saw2. Το δεύτερο, επειδή το είδα σε κινηματογράφο ,μου έσπασε κυριολεκτικά τα νεύρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 13:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα υποσχεθεί να σας πω την άποψη μου για μια ταινία τρόμου, το Shatan με τον Βενσάν Κασσέλ.
Την είδα προχθές και μπορώ να πω ότι η ταινία ήταν μεγάλο φασόλι...

Ίχνος τρόμου δεν υπήρχε πουθενά, ξενερωτικό το τέλος με την αποκάλυψη της συζύγου (για όσους το δουν θα καταλάβουν γιατί) και γενικά η ταινία ήταν λίγο φεύγα...

Εχθές νοίκιασα κι είδα το Μανιακό Δολοφόνο με το πριόνι - Η αρχή και στάνιαρα λιγάκι!
Χεχε!
Αν αντέχετε δείτε το, καλό είναι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 18:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι εγώ θα σου προτείνω να νοικιάσεις ένα καινούριο

λέγεται reeker και το υπογράφει ο dave dunn

θα πάθεις πλάκα με το τέλος αλλά και η ίδια η ταινία
είναι πολύ κάλτ !

πάρτο οπωσδήποτε

ελληνικός τίτλος : ΤΟ ΣΑΠΙΟ (...!!!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iphigeneia
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2007, 22:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iphigeneia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως το ΣΑΠΙΟ το είδα πρόσφατα και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ φευγάτο και με εντελώς απρόσμενο τέλος.Το συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 08:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών, δεν ξέρω αλλά κάτι μου θυμίζει αυτός ο τίτλος.
Όπως και να 'χει, θα κοιτάξω να το πάρω για να σου πω την γνώμη μου.
Αν έχει όντως απρόσμενο τέλος, σε παραδέχομαι!

Προσπαθώ να βρω την ταινία Εκείνοι που μου είπες τις προάλλες αλλά δε μπορώ.
Αντ' αυτής, πήρα ένα Γιαπωνέζικο με τίτλο Λύτρωση.
Το έχετε δει?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 18:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρεεεεε!!!Έλειψα για ένα μεγάλο διάστημα και αφήσατε αυτό το τόπικ-ορόσημο του κινηματογραφικού τρόμου να μαραζώσει???

Ένιγουέι, ας βάλουμε καμιά καλή ταινιούλα τρόμου μπας και αλλάξει η κατάσταση

Πρόκειται για ένα αρκετά δυνατό και τρομακτικό θρίλερ του Fulci,του 1989 με τίτλο House of Clocks (δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο δυστυχώς).
Η υπόθεση διαδραματίζεται σε μια απομονωμένη βίλα μιας επαρχιακής περιοχής, στην οποία κατοικεί ένα ανατριχιαστικό ζευγάρι ηλικιωμένων. Απο τις πρώτες -και πιο αιματηρές- σκηνές είναι η δολοφονία της οικιακής βοηθού η οποία έκανε το μοιραίο λάθος να ανακαλύψει ότι σε ένα δωμάτιο του σπιτιού,το οποίο παρεπιπτώντως είναι γεμάτο ρολόγια τοίχου αναρτημένα σχεδόν σε κάθε σημείο, βρίσκονται τα πτώματα του δολοφονημένου(?) ανηψιού του ηλικιωμένου ζευγαριού και της επίσης δολοφονημένης(?) νύφης του.

Μια παρέα τριων ατίθασων και αληταμπουραίων νέων (2 αγόρια,1 κορίτσι)αποφασίζει να ληστέψει την πλούσια βίλα του ηλικιωμένου ζευγαριού με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται!!! Η παρέα διεισδύει στη βίλα τη νύχτα, αλλά δυστυχώς(για ποιον άραγε?) οι ηλικιωμένοι προβάλλουν αντίσταση με αποτέλεσμα οι δύο πλευρές να συγκρουστούν και οι 2 ηλικιωμένοι μαζί με τον κηπουρό τους να θανατωθούν από την παρέα των νέων "διαρρηκτών". Και εδώ ξεκινάει ο απόλυτος τρόμος!!
Μετά τον θάνατο του ηλικιωμένου ζευγαριού, όλα τα ρολογια που πλημυρρίζουν τους τοίχους σταματάνε ανεξήγητα να λειτουργούν και έπειτα από κάποιο διάστημα αρχίζουν μυστηριωδώς να γυρνάνε τους δείκτες τους προς τα πίσω ασταμάτητα...

Και ενώ οι 3 νέοι ξεκουράζονται στη βίλα των ηλικιωμένων, σκοτεινές μυστηριώδεις φωνές ακούγονται από τους τοίχους και είναι πλέον φανερό πως κάτι δεν πάει καθόλου καλά! Πράγματι οι δύο ηλικιωμένοι έχουν μετακινηθεί από τη θέση τους, το τραπέζι της κουζίνας η οποία είχε γίνει μπάχαλο από την αιματηρή συγκρουση που προηγήθηκε, είναι στρωμένο και ο τρόμος δεν έχει τελειωμό! Όπως είναι εύκολα αντιληπτο, οι δύο ηλικιωμένοι έχουν ξαναζωντανέψει και αναζητούν εκδίκηση γι'αυτό που τους συνέβη από την ατίθαση νεανική παρέα! Οι νέοι δεν μπορούν να βρουν τρόπο διαφυγής μιας και κάτι λυσσασμένα ντόπερμαν παραμονεύουν στην αυλή της έπαυλης...
Ομως...μήπως τα ρολόγια γύρισαν το χρόνο πίσω με απρόβλεπτες συνέπειες για όλους??

Σε γενικες γραμμές, η ταινία κερδίζει πολλούς πόντους χάρη στην τρομακτική ατμόσφαιρα που δημιουργείται, ειδικά τις στιγμές που τα ρολόγια παύουν και αρχίζουν να γυρνάνε αινιγματικά τους δείκτες προς τα πίσω, αλλά και στη συνέχεια που αρχίζουν τα περίεργα συμβάντα εντός του σπιτιού. Το αίμα και η βία στέκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα ενώ και η απροβλεψιμότητα που χαρακτηρίζει την ταινία, την ανεβάζει αρκετά στην υπόληψή μου. Την συνιστώ στους λάτρεις του είδους και όχι μόνο.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 20/06/2007 18:33:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 15:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tυχαια τα ματια μου επεσαν στην αρχη της σελιδας,και ειδα το εξωφυλλο του Grotesque,που ανεβασε ο Α.Κircher.Ομως αν δεν κανω λαθος η αφισα αυτη ανηκει σε μια αλλη ταινια φρικης,επισης παλια,που στα ελληνικα τιτλοφορηθηκε ως "Το εστιατοριο του αιματος",οπου εκει οι αδελφοι Τατμαν μαγευουν με τις σπεσιαλιτε τους τους πελατες τους,χωρις αυτοι να υποψιαζονται οτι τρωνε ανθρωπους.Αν ξερει καποιος τον αγγλικο τιτλο της ταινιας που λεω,ας μου πει.Thanks!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 06:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φιλόλαε,
δεν μπορώ να θυμηθώ αν την έχω δει την ταινία που αναφέρεσαι.

Ξέρω κάποιες που έχουν να κάνουν με κανιβαλισμό και εστιατόρια αλλά δεν θυμάμε τίποτα αδέρφια.

Κανας άλλος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 07:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Philolaos:
οπου εκει οι αδελφοι Τατμαν μαγευουν με τις σπεσιαλιτε τους τους πελατες τους,χωρις αυτοι να υποψιαζονται οτι τρωνε ανθρωπους.

quote:
A. Kircher:
Ξέρω κάποιες που έχουν να κάνουν με κανιβαλισμό και εστιατόρια αλλά δεν θυμάμε τίποτα αδέρφια.

Ηθικόν δίδαγμα:

Αναρωτηθείτε για την πιθανή προέλευση των νόστιμων κοκορετσιών που έχουμε φάει...

Δεν ξέρω, διαβάζοντας για τον καννιβαλισμό και τα αδέρφια, μου έρχεται στο νου κάποια ταινία της δεκαετίας του '80.
Αλλά έχω την εντύπωση πως ήταν στο κόλπο κι η μάνα των αδερφών.

P.S. Στον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι που βγήκε πριν κανένα χρόνο παίζει ένα τέτοιο σενάριο - ανάμεσα βέβαια και στην υπόλοιπη πλοκή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 08:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτηθείτε για την πιθανή προέλευση των νόστιμων κοκορετσιών που έχουμε φάει...

Ωχ και εγώ έχω φάει πολλά!

quote:
P.S. Στον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι που βγήκε πριν κανένα χρόνο παίζει ένα τέτοιο σενάριο - ανάμεσα βέβαια και στην υπόλοιπη πλοκή.

Αυτό είναι το Texas Chainsaw Massacre; Σας άρεσε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 10:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωχ και εγώ έχω φάει πολλά!

Εγώ να δεις!

Το Texas chainsaw massacre μου άρεσε.
Δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα αλλά δεν θεώρησα ότι έχασα και την ώρα μου που το είδα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 04:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αναφερθώ σε ένα συμπαθητικό εργάκι τρόμου που με είχε εντυπωσιάσει όταν ήμουν πιτσιρικάς και πριν λίγο καιρό που το ξαναείδα, απλά νοστάλγησα εκείνα τα ωραία, ανέμελα παιδικά χρόνια.

Πρόκειται για το Cellar Dweller, με ελληνικό τίτλο Το κελλάρι του τρόμου ή "το κελλάρι"(δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί υπήρχαν 2 ελληνικά διαφορετικά τρόμου με παρόμοιο όνομα).

Το σενάριο είναι αναμφίβολα έξυπνο και πρωτότυπο. Εκεί που χάνει η ταινία, είναι στη συνοχή και στους λίγους αριθμητικά φόνους.

Αναλυτικότερα, το έργο ξεκινάει με έναν σκιτσογράφο κόμικς, ο οποίος κατα τη δεκαετία του 50, απομονωμένος στο επαρχιακό του σπίτι, σχεδιάζει παθιασμένα ιστορίες τρόμου με πρωταγωνιστή ένα φρικτό τερατάκι(Cellar Dweller) που καταβροχθίζει ανυπεράσπιστα θύματα. Ο ίδιος ο σκιτσογράφος, έχει στην κατοχή του και ένα μυστηριώδες βιβλίο με μαγικά αποκρυφιστικά ξόρκια, μέσω του οποίου κατορθώνει άθελά του να ζωντανέψει το αιμοβόρο κτήνος μέσα από τις σελίδες του κόμικ του. Το κτήνος βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τον δημιουργό του, αλλά αυτός καταφέρνει να το ξεπαστρέψει βάζοντας φωτια΄στις σελίδες του κόμικ! Ωστόσο η φωτιά απλώνεται και στο υπόλοιπο σπίτι, οπότε......

Η κύρια ταινία διαδραματίζεται στα 80's όπου η κατοικία του σκιτσογράφου έχει μετατραπεί σε μια μικρή σχολή καλών τεχνών, την οποία διευθύνει μια αντιπαθέστατη πενηντάρα κυρία. Πρωταγωνίστρια είναι μια νεαρή και φιλόδοξη σκιτσογράφος η οποία πασχίζει να μάθει περισσότερα για την ιστορία του σκιτσογράφου που ζωγράφιζε τον Cellar Dweller και εξαφανίστηκε ύστερα από εκείνη τη θλιβερή βραδιά. Υπάρχει όμως στο σπίτι το τρομακτικό κελάρι που σα να καλεί τη νεαρή κοπέλα να το επισκεφτεί...παρόλο που η μεγαιρα ιδιοκτήτρια της σχολής της το απαγορεύει. Η πρωταγωνίστρια αγνοεί την απαγόρευση και κρυφά επισκέπτεται το κελάρι για να ανακαλύψει ξεχασμένα έργα με τον Cellar Dweller του προαναφερθέντος σκιτσογράφου καθως και εκείνο το περίεργο βιβλίο με τα μαγικά ξόρκια!!!

Η κοπέλα ζωγραφίζει το γνωστό τερατάκι εχοντας διαβάσει ορισμένους στίχους από το βιβλίο....πράξη όχι και τόσο έξυπνη, καθώς ο εφιάλτης πρόκειται να γίνει πραγματικότητα, όχι όμως επιτόπου μπροστά της. Για την ακρίβεια, η κοπέλα ζωγραφίζει μια ιστοριούλα στην οποία μια ενοχλητική συγκάτοικός της στο συγκεκριμένο σπίτι, πεφτει θύμα των αιμοβόρων ορέξεων και της πείνας του τέρατος! Ελα όμως που η ιστοριούλα όπως σχεδιάζεται από την πρωταγωνίστρια στο χαρτί, γίνεται πραγματικότητα μέσα στο σπίτι!!

Η πρωταγωνίστρια δεν το αντιλαμβάνεται, αλλά δυστυχως τα πράγματα φαίνεται πως δεν κυλάνε και τόσο ομαλά, αφού μυστηριωδώς εμφανίζονται στο κελάρι σελίδες με το τέρας να φονεύει και άλλους κατοίκους του σπιτιού, και πλέον όλοι στο σπίτι βρίσκονται σε μεγάλο κίνδυνο! Η πρωταγωνίστρια μαζί με έναν τύπο που τη γουστάρει, προσπαθούν να βάλλουν ένα τέλος στο κακό, αλλά το εγχείρημα δεν θα είναι και τόσο εύκολο

Στα highlights είναι ένας εντυπωσιακός αποκεφαλισμός - αν δεν κάνω λάθος - του δεύτερου θύματος, αλλά και το ίδιο το τέρας είναι από μόνο του ένα highlight! Τρομακτικό, φρικτό, αποκρουστικό, παραπέμπει λίγο σε λυκάνθρωπο...ενώ και η πεντάλφα στήθος το καλλωπίζει ιδιαίτερα

Εν κατακλείδι,

Αν ο δημιουργός της ταινίας την πρόσεχε λίγο περισσότερο, δηλαδή προσέθετε 2-3 ακόμα φόνους, κάλυπτε κάποιες τρύπες στην υπόθεση και δεν το τελειωνε τόσο απότομα, θα είχαμε να κάνουμε με ένα κρυφό διαμαντάκι
Αντ'αυτού προκειται απλά για μια απλώς συμπαθητική και πρωτότυπη ταινία τρόμου, η οποία σίγουρα εντυπωσιάζει τους πιτσιρικάδες(από προσωπική πείρα μιλάω), ίσως και λόγο της ιδιαίτερης συμπάθειας που δείχνουν για τα κόμικς. Ρίχτε της μια ματιά αν βρείτε χρόνο.

Ενδεικτικές εικόνες....

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 07/08/2007 04:57:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΧΩΡΗΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2007, 22:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΧΩΡΗΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ . ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΑΣΧΟΛΙΕΣ, ΕΙΠΑ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ .
ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ, ΜΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ (ΧΩΡΙΣ, ΟΜΟΛΟΓΩ, ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ). Η ΤΑΙΝΙΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ" ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, Ο ΑΓΓΛΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΕΙΝΑΙ "IDENTITY". ΔΙΑΦΩΝΗΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;

Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2007, 12:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,
έτσι κι αλλιώς ο lucio fulci είναι κορυφή !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2007, 13:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΝΑΧΩΡΗΤΗ, καταρχάς καλώς ήλθες στις Συζητήσεις!

Σχετικά με την ταινία "Identity" που αναφέρεις, μήπως αναφέρεσαι σε μια ταινία όπου είναι 10 άτομα μαζεμένα σε ένα motel και γίνονται φόνοι ο ένας μετά τον άλλον?
Αν εννοείς αυτήν, είναι πάρα πολύ καλή ταινία και με εντελώς απρόβλεπτο τέλος!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2007, 14:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλύτερη ταινία τρόμου που έχω δει είναι αναμφισβήτητα...

Μια καλή ταινία είναι και αυτή: Το Νησί Του Δρ.Μορω (The Island of Dr. Moreau), η τελευταία ταινία του Μάρλον Μπράντο. Απ’ ότι ξέρω δεν προβλήθηκε στην ελληνική τηλεόραση.
Βέβαια δεν πολυτρόμαξα όταν την είδα (το 1998), αλλά αν την συνδυάσει κανείς με την ενδεχόμενη πραγματικότητα τότε…

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 05:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Identity, δυστυχως δεν το έχω δει, αν και φαίνεται πολυ καλό. Το Νησί του Δρ Μονρο, κάτι μου θυμίζει, αλλά δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν το έχω δει ή όχι.

Τέλος πάντων θα σας πάω σε ένα ακόμα τρόμου με δαίμονες του 1990.

Λέγεται Demon Wind και ο ελληνικός τίτλος με τον οποιό το είχα δει παλιά, ήταν Η εξουσία του Δαίμονα.
Ομολογώ πως όταν το είχα δει εκεί στις αρχές των 90's είχα τρομάξει αρκετά και το θεωρούσα από τα πιο δυνατά θρίλερ. Οταν το ξαναείδα πριν λίγο καιρό...ομολογώ ότι έβαλα λιγάκι τα γέλια....

Για να μην μακρηγορούμε η υπόθεση έχει ως εξής.

Ο πρωταγωνιστής με το όνομα Κορι, μαζεύει μερικούς φίλους του και επισκέπτεται το απομονωμένο, ερειπωμένο σπίτι του παππού και της γιαγιάς του σε μια υπάιθρια περιοχή. Το σπίτι καταστράφηκε ύστερα από ντου δαιμόνων οι οποίοι ξύπνησαν μέσω μαγικών επικλήσεων που έκανε η γιαγιά του πρωταγωνιστή. Ο παππούς και η γιαγιά του Κόρι, δολοφονήθηκαν από τα δαιμόνια.

Ο Κόρι, μεγάλος πλέον, επιστρέφει στον "τόπο του εγκλήματος" για να διαλευκάνει το μυστηριο. Ελα όμως που οι σατανικές - δαιμονικές δυνάμεις ελοχεύουν ακόμα στην περιοχή και παρά τις προειδοποιήσεις ενός μυστηριώδη βενζινά, ο Κόρι και η παρέα του φθάνουν στο σπίτι και έρχονται αντιμέτωποι με τους δαίμονες οι οποίοι καραδοκούν στο σκοτάδι για ανθρώπινη σάρκα. Θα καταφέρει ο Κόρι να βρει το μυστικό για να σταματήσει τις αιμοβόρες δαιμονικες δυνάμεις?

Σε γενικές γραμμές η ταινία έχει κάποια καλά, αλλά και πολλά στραβά εως βλακώδη σημεία και χαρακτηριστικά.
Τα καλά είναι η γενική ιδεά του φιλμ, το επαρχιακό τρομακτικό τοπίο όπου διαδραματίζεται η ιστορία, το look των δαιμόνων είναι εντυπωσιακό καθώς και 3-4 ακόμα ευρηματικες και εντυπωσιακές σκηνές(π.χ. ένα αινιγματικό παραμορφωμένο κοριστσάκι που στέκεται σε ένα λόφο δείχνοντας με ένα κόκκαλο το αυτοκίνητο του πρωταγωνιστή όταν αυτός κατευθύνεται προς το σπίτι, η νεκροκεφαλή τράγου που κατασπαράζει μια φίλη του πρωταγωνιστή αφού πρώτα την αρπάζει από το λαιμό με τη γλώσσα και την φέρνει κοντά κ.α.).

Τα αρνητικά είναι δυστυχώς αρκετά, όχι όμως τόσα ωστε να χαρακτηρίσουμε την ταινία σκουπίδι. Για παράδειγμα υπάροχυν πολλές προχειρότητες και ερασιτεχνισμοί που αφορούν στην αλληλουχία τω συμβάντων, κάποιες άγαρμπες επεξηγήσεις που δίνονται, δύο φίλοι του πρωταγωνιστή που εμφανίζονται αδικαιολογητα μετά τη μεση της ταινίας στο σπίτι - προφανώς για να προστεθούν δύο ακόμη θύματα που δεν είχαν υπολογίσει εξαρχής -, αλλά το χειρότερο όλων είναι το εντελώς απρόσμενο και απογοητευτικό φινάλε. Πρόκειται για μεγάλη κοτσάνα. Θα δείτε π.χ. στην τελική τροπή των πραγμάτων κάτι που μοιάζει με εξωγήινο να ρίχνει κλωτσιά στα @@ του Αντίχριστου! Από τα πιο απαράδεκτα φινάλε σε ταινία τρόμου και συναγωνίζεται σε αθλιότητα το φινάλε του Grotesque!( ο Kircher μάλλον ξέρει...χεχε...) Δεν λέω περισσότερα! Δείτε το και θα καταλάβετε τι εννοώ!

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω κάτι ακόμα με το Demon Wind που μ'έχει προβληματίσει. Στο εξώφυλλο του DVD αναφέρεται και η συμμετοχή του γνωστού ηθοποιού Lou Diamond Phillips(Young Guns 1 kai 2). Ωστόσο ο ηθοποιος δεν φαίνεται πουθενά στην ταινία, εννοώ ότι δεν υποδύεται το ρόλο κάποιου από τους φίλους του πρωταγωνιστή όπως θα περίμενε κανείς. Στο imdb πράγματι αναφέρεται η συμμετοχή του αλλά δίπλα στο όνομά του γραφει (uncredited).

http://www.imdb.com/title/tt0099401/fullcredits

Προφανώς υποδύεται κάποιον από τους δεκάδες μακιγιαρισμένους δαίμονες και γι'αυτό δεν τον κατάλαβα. Δεν ξέρω τι πιστεύετε εσείς, αλλά η αναγραφή του ονόματός του στο εξώφυλλο του DVD,όταν απλά έχει συμμετάσχει στην ταινία ως κομπάρσος, είναι κατ'εμέ λιγάκι παραπλανητική και μάλλον αποσκοπεί στο να βγάλλουν οι δημιουργοί κανά φράγκο παραπάνω.....τσ τσ τσ....

Γενικά πάντως,αν η ταινία είχε πιο προσεγμένη πλοκή, περισσότερο αίμα και καλύτερο τέλος θα είχαμε να κάνουμε με ένα ακόμα κρυφό διαμαντάκι...αλλα δυστυχώς μένουμε με το όνειρο. Για μία φορά αξίζει να το δείτε και να κρατήσετε τα θετικά του στοιχεία.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2007, 10:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά το ΚΑΚΟ που ανέφερε κάποιος,το είχα δεί σε πρεμιέρα(είχα κερδίσει πρόσκληση από ραδιοφωνικό σταθμό).Πήγα να το δω,χωρίς να γνωρίζω ότι είναι ελληνικό.Αφού όταν ξεκίνησε,νόμισα ότι μπήκα σε λάθος αίθουσα!!!Τεσπα,ομολογώ ότι περισσότερο γέλιο σε ταινία,δεν έχω ξαναρίξει,ακόμα και στην καλύτερη κωμωδία!!!Ήταν ένα ελληνικό θρίλλερ και φαινόταν.Νομιζω ότι πρέπει να την δούν όσοι δεν την έχουν δεί, και όχι από άποψης ταινίας τρόμου.
Έχει δεί κανείς μια γαλλική ταινία τρόμου,το "Σε υπερένταση";το είδα χτες βράδυ σε dvd και ομολογώ ότι είχε ιδιαίτερα πολλή αγωνία κι ένα απίστευτα απρόσμενο τέλος.


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy