ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amelia
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 14:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η συγκεκριμένη συζήτηση μου κέντρισε το ενδιαφέρον.
εχω δει κατα καιρούς καποιές ταινιες που μου έχουν μείνει
φυσικα αρκέτες απο αυτές που αναφέρατε αλλα απο οτι κατάλαβα υπάρχουν ακόμα περισσότερες ...επομένως προς ολοταχώς..
- λαθος στροφη
- το αντικλείδι
-.....
λοιπον και να ζητήσω απο τους metr εδώ του τρόμου να μου προτείνουν κάποιες ταινίες που να έχουν σχέση με βρυκόλακες.. ειμαι fan του είδους....
στο σπίτι έχω πολλα dvd άλλα τα περισσότερα είναι επίστημονικης φαντασίας μιας και ο αδερφός μου είναι πιο του "επιστημονικού"..

"οτι θέλεις μπορείς να το κάνεις, αρκεί να το θέλεις . ¨Οπου υπάρχει θέλω υπάρχει και δρόμος"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 05:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι σίγουρος πως θα ακουστούν πολλές προτάσεις.

Η δική μου τώρα:

Μία από της αγαπημένες μου και πιο ατμοσφαιρικές ταινίες anime-τρόμου είναι και το Vampire Hunter D: Bloodlust.

Η ταiνία είναι βασισμένη σε χαρακτήρες από τις νουβέλες του Ιάπωνα Hideyuki Kikuchi.

O D είναι ένας dhampir δηλαδή ο γόνος ενός βαμπίρ και μιας ανθρώπου. Σε ένα μετα-αποκαλυπτικό κόσμο επιζεί ως κυνηγός βαμπίρ τα οποία ενώ κάποτε κυριαρχούσαν στην γη τώρα βρίσκονται υπό διωγμό. Όταν η κόρη ενός πλούσιου αγρότη πέφτει θύμα απαγωγής από το βαμπίρ Meier Link ο πατέρας προσλαμβάνει τον D καθώς και τους αντιπάλους κυνηγούς αδερφούς Markus.

Μήπως όμως δεν πρόκειται για απαγωγή αλλά για θεληματική φυγή; Και τι θα κάνει ο D που είναι και αυτός απόγονος μιας ανάλογης βλάσφημης ένωσης ανάμεσα σε ένα βαμπίρ και μία άνθρωπο;

Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Και δεν θέλω να σας ξενίσει το γεγονός πως είναι anime. Τα anime δεν είναι για παιδιά!!!!!!!!




Edited by - A. Kircher on 20/12/2006 05:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 13:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fright night του tom holland

η κορυφαία ίσως ταινία με βαμπίρ,δοσμένη με αυθεντικό
μαύρο χιούμορ και με πολύ νόημα στην ανάγνωσή της

σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα

παραγωγή του 1985(?) - για ρώτα λίγο τον agnostic !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 13:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του 85 οπως ειπεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 10:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
danke schoen !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 11:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΩΣ ΤΗΝ ΑΥΓΗ 1 - FROM DUSK TILL DAWN

Απίστευτη ταινία σχετικά με βρυκόλακες! Παίζει όλος ο καλός ο κόσμος
Το νούμερο 1 όμως ε? Ποιό μακελειό από έτσι δεν γίνεται


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 12:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΤΟΥ "ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 13:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου vasiliskos, την φωτογραφία αυτή από το Silent night, deadly night κάπου την έχω ξαναδεί και νομίζω σ' αυτό το θέμα...
Η απομυθοποίηση του ’η Βασίλη...
Χεχε!

Καλή Πρωτοχρονιά και σε σένα και στους υπόλοιπους φίλους του θέματος!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 05:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΡΟΥΠΟ ΩΣ ΤΗΝ ΑΥΓΗ 1 - FROM DUSK TILL DAWN

Απίστευτη ταινία σχετικά με βρυκόλακες! Παίζει όλος ο καλός ο κόσμος
Το νούμερο 1 όμως ε? Ποιό μακελειό από έτσι δεν γίνεται


Πράγματι φίλη vasiliskos(χρόνια πολλά και για τη γιορτή σου επί τι ευκαιρία) το Σούροπο.... είναι αρκετά καλή και αιματηρή ταινία.

quote:
Φίλη μου vasiliskos, την φωτογραφία αυτή από το Silent night, deadly night κάπου την έχω ξαναδεί και νομίζω σ' αυτό το θέμα...

Σωστά νομίζεις φίλε μου Dying. Την έχω παραθέσει την ταινία αυτή νωρίτερα, αλλά δεν θυμάμαι σελίδα τώρα.


Θα προσθέσω άλλες δύο ταινίες στο ίδιο ποστ μιας και το σενάριο τους παρουσιάζει πολλες ομοιότητες. Ουσιαστικά πραγματεύονται την υπόθεση βιβλίου του Lovecraft (The Colour out of space).

Πρόκειται για το Die Monster Die(ελληνιστί "Σατανικό Μυστικό") του 1965 και το The Curse (ελληνιστί "Κατάρα") του 1987.

Το Die Monster Die είναι αρκετά καλό και ατμοσφαιρικό, ενώ το The Curse...έτσι κι έτσι....

Το βασικό κοινό στοιχείο των δύο ταινιών είναι ότι ένας κομήτης που πέφτει στο ύπαιθρο επηρεάζει την χλωρίδα της περιοχής με αποτέλσμα να παθαίνουν διάφορα ευτράπελα οι κοντινοί κάτοικοι(αλοιώσεις στην εμφάνιση, παράνοια κτλ). Τα έχω δει και τα δύο πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Κατ'αρχήν το Die Monster Die που με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο αναφέρεται σε έναν νεαρό άντρα ο οποίος επισκέπτεται για πρώτη φορά το εξοχικό σπίτι της αρραβωνιαστικιάς του στο οποίο διατηρεί το εργαστήριό του ο επιστήμονας πατέρας της(τον υποδύεται ο Boris Karloff). Ο νεαρός άντρας έχει καταλάβει από την διαδρομή της κοντινής περιοχής ότι κάτι δεν πάει καλά με την χλωρίδα της περιοχής. Το ωραίο είναι ότι βλέπει και την τεράστια τρύπα στο έδαφος που έχει αφήσει ο μετεωρίτης αλλά του πουλάνε παραμύθια ότι προκειται για κάτι άλλο αν θυμάμαι καλα.
Αφού λοιπόν φιλοξενηθεί στο σπίτι της αρραβωνιαστικιάς του, διαπιστώνει ότι τα φυτά στο θερμοκήπιο του πατέρα της έχουν υπερβολικά αναπτυχθεί και όχι μόνο αυτό. Η ίδια της η μάνα έχει παραμορφωθεί τα μάλλα και ο νεαρός πρωταγωνιστής προσπαθεί να σταματήσει τα πειράματα του πατέρα της. Φυσικά ο πατέρας της προσπαθεί να τον βγάλει από τη μέση και μια πεικίνδυνη περιπέτεια για τον πρωταγωνιστή και την αρραβωνιαστικιά του αρχίζει. Αν και όπως είπα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, η συγκεκριμένη ταινία μου άρεσε αρκετά και είχε σκοτεινή ατμόσφαιρα.

Αντίθετα το The Curse κινείται σε γενικότερη μετριότητα και απ'ότι διαβάζω σε διαδικτυακές πηγές περιέχει μερικούς ερασιτεχνισμούς που βγάζουν μάτια. Για παράδειγμα υπάρχει στιγμή που το παιδί-πρωταγωνιστής αποκαλείται από τη μάνα του με το όνομα του αληθινού ηθοποιού που υποδύεται τον ήρωα και όχι με αυτό που τον φωνάζουν στην ταινία όλες τις άλλες στιγμές!!!

http://www.allmovie.com/cg/avg.dll?p=avg&sql=1:11802

Ε κι εδώ τα ίδια. Σκάει ο μετεωρίτης κοντά στη φάρμα του πιτσιρικά πρωταγωνιστή, χύνοντας γλίτσα, μεταλλάσοντας τα φυτά της περιοχής σε εκτρώματα και μολύνει το νερό έτσι ώστε αυτοί που το πίνουν να χάνουν τα λογικά τους! Θυμάμαι σκηνή που ο πατριός του μικρού ήρωα της ταινίας έχει γίνει σαν ζόμπι με παραμορφωμένη φάτσα και κυνηγάει τον πιτσιρικά! Παλιότερα μου είχε αφήσει μέτριες εντυπώσεις. Τώρα αν το ξαναδώ ίσως και να φρίξω!
Εγώ πάντως σας προειδοποίησα!

Αντε καλή θριλλερο-χρονιά να έχουμε με πολλες καλές νέες ταινίες τρόμου!!!

ΥΓ. Πρόσφατα είδα και αυτό το χριστουγεννιάτικο τάχα μου θρίλερ "Black Christmass" και αποδείχτηκε μεγάλη πατάτα. Φυλάξτε τα λεφτά σας για κάτι καλύτερο. Trust me...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 12:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ πατάτα φίλε !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 14:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας κι η φίλη μας η vasiliskos γιόρταζε εχθές να της ευχηθώ κι εγώ Χρόνια Πολλά!

Φίλε Agnostic, το "The curse" το είχα δει πριν καιρό - δεν θυμάμαι πόσο για να είμαι ειλικρινής - αλλά θυμάμαι οτι ήταν μεγάλη παντόφλα το έργο!
Το άλλο που πρότεινες πάντως δεν το έχω δει οπότε...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 19:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ευχαριστώ για τις ευχές σας και σας εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου εκτός από τις γνωστές ευχές υγεία, χαρά, αγάπη κλπ να δούμε και καμμιά ταινία της προκοπής αυτή τη χρονιά γιατί πολλές πατάτες κυκλοφορούν

O agnostic με έπιασε αδιάβαστη γιατί καμμιά από τις δυό ταινίες δεν έχω δει και μάλλον τη δεύτερη μετά από τα σχόλια σας δεν θα την πολυψάξω.
Τη πρώτη μια και υπάρχει ο Μπορίς Καρλόφ μάλλον θα την δω!

Και μια παρένθεση. Είδα το prestige και μου άρεσε πάρα πολύ!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 22:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πληροφοριακά, και το Die, monster, die και το The curse υποτίθεται πως βασίζονται στο Colour from outer space του H.P. Lovecraft.
Στην πραγματικότητα είναι απλώς χαλαρά εμπνευσμένα από αυτό.
Το The Curse ίσως είναι λίγο πιο κοντά στην πλοκή του διηγήματος.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 19:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμηθούμε ένα παλιό trash-διαμάντι;
Living dead at the Manchester morgue
ή
Non si deve profanare il sonno dei morti
Ταινία του 1974, ισπανική, του Jorge Grau. Επηρεασμένο από Ρομέρο, φτηνή παραγωγή, την είχα δει σε άθλια κόπια σε παλιότερο Φεστιβάλ Τρόμου!
Αστυνομικός κυνηγά δυο χίππηδες για φόνους που στην πραγματικότητα διέπραξαν κάποια ζόμπι. Αρκετά ατμοσφαιρικό, με βαριά ατμόσφαιρα και καλά πλάνα.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 20:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Blood relations του 1988, του Graeme Campbell.
Αναπάντεχα καλή ταινία, στυλάτη, σέξι και σχετικά πρωτότυπη. Δεν έχει πολύ splatter και ούτε το χρειάζεται. Καλές ερμηνείες και σενάριο.

Ο πλούσιος γιος παρουσιάζει τη μνηστή του (πανέμορφη η Lydie Denier) στον χειρούργο πατέρα του. Πατέρας και γιος δεν τα πάνε καλά και φαίνεται πως το ζευγάρι σκοπεύει να δολοφονήσει τον πατέρα. Ο οποίος, όμως, δεν διστάζει να φλερτάρει τη μνηστή και τα πράγματα παίρνουν πολύ περίεργες διαστάσεις.
Την είχα δει τυχαία στην τηλεόραση και μπορώ να πω πως με εξέπληξε.
Ο σκηνοθέτης κάνει κυρίως τηλεοπτικές δουλειές κι έτσι δεν έχω δει άλλη ταινία του. Κρίμα...


No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 05/01/2007 20:28:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 11:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία πολύ καλή ταινία τρόμου με μερικά στοιχεία "black humour" είναι το Homebodies, με τον Ελληνικό τίτλο να είναι Δολοφόνοι ή Οι Δολοφόνοι. Είναι του 1974. Την είχα δει πριν 7 περίπου χρόνια, αλλα δυστυχώς το βίντεο-κλαμπ αυτό έκλεισε(και από το οποίο είχα πάρει πολλες καλες ταινίες τρόμου που δεν τις εβρισκα αλλού) και δεν την έχω πετύχει μέχρι τώρα πουθενά αλλού για να το ξαναθυμηθώ. Σίγουρα όμως η ταινία αυτή αξίζει και με το παραπάνω αφού πέρα από το πανέξυπνο και πρωτότυπο σενάριο έχει μερικους μουράτους φόνους εώς και κοινωνικούς προβληματισμούς!!

Η υπόθεση έχει ως εξής:

Σε ένα μικρό συγκρότημα σπιτιών διαβιούν 5-6 ηλικιωμένοι. Ωστόσο, αποφασίζεται - όχι και τόσο δημοκρατικά - από φορείς της πόλης, να κατεδαφιστεί το κτιριακό συγκρότημα των ηλικιωμένων για να χτιστούν τα γραφεία μιας εταιρίας. Ηδη απέναντι χτίζεται ένας ουρανοξύστης που πρόκειται να στεγάσει άλλα γραφεία της εταιρίας αυτής.

Ε, οι ηλικιωμένοι παθαίνουν αυτό που λέμε "Αμόκ" και αποφασίζουν να εκδικηθούν την άσπλαχνη πολιτεία που τόσο άδικα τους στερεί τη στέγη τους. Και πώς εκδικούνται? Μα φυσικά δολοφονώντας με στυλ, εργάτες του απέναντι κτιρίου και γενικότερα οποιονδήποτε επιχειρεί να κάνει έργα γύρω από το κτίριο τους!! Θυμάμαι δύο φόνους μόνο.
Στον πρώτο "χαλαρώνουν"(νομίζω) τα σχοινιά ενός εργάτη που εργάζεται σε μια πλατφόρμα στον διπλανό ουρανοξύστη, με αποτέλεσμα αυτός να γκρεμοτσακιστεί από ύψος πολλών πολλών ορόφων!!! Ο δεύτερος και ιδιαίτερα κτηνώδης φόνος που θυμάμαι, είναι ενός πολεοδόμου ή κάτι τέτοιο(πάντως όχι απλού εργάτη) τον οποίο τα γεροντάκια...θάβουν ζωντανό σε τσιμέντο!!!!!!

Απ'ότι βρίσκω σε διαδικτυακές κριτικές, έχει αποσπάσει πολύ καλά σχόλια. Θα προσπαθήσω να την ξαναβρώ με κάθε τρόπο(όχι μην ανησυχείτε, δεν θα κάνω και φονικό) γιατί θυμάμαι ότι με είχε εντυπωσιάσει!!! Αν μη τι άλλο μας παρέχει και το δίδαγμα, να μην εγκαταλείπουμε τους ηλικιωμένους στη μοίρα τους και να μην τους συμπεριφερόμαστε άσπλαχνα και άδικα....

Μην σας προβληματίζουν τα διαφορετικά εξώφυλλα και οι διαφορετικοί τίτλοι. Πρόκειται για την ίδια ταινία. Εγώ την είχα πετύχει σε εκείνο το αδικοχαμένο βίντεο-κλαμπ με το πρώτο εξώφυλλο.

Ψάξτε το. Αξίζει.

http://www.imdb.com/title/tt0071617/


ΥΓ. Θα έχω υπόψη και τις προτάσεις του φίλου wendigo παραπάνω. Ούτε που τις ήξερα τις δύο ταινίες που προτείνει. Τελικά ποτέ δεν θα έχουμε δει τα πάντα όσο ψαγμένοι κι αν είμαστε σε ένα είδος!

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 08/01/2007 11:58:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 04:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Blood: The Last Vampire

Πρόκειται για μια ακόμα σπουδαία ταινία anime-horror του 2000.

Η ιστορία διαδραματίζεται στην αμερικανική βάση αεροπορίας Yocota στην Ιαπωνία λίγους μήνες πριν το ξέσπασμα του πολέμου του Βιετνάμ. Ενώ όλοι ετοιμάζονται για τον πόλεμο, διάφορες ανεξήγητες αυτοκτονίες λαμβάνουν χώρα στην γειτονική πόλη και πολλοί στρατιώτες αρχίζουν να συμπεριφέρονται περίεργα. Η απειλή φυσικά προέρχεται από κάποιους βαμπιρικούς δαίμονες τους λεγόμενους Chiropterans. Η μόνη ελπίδα είναι μια κοπέλα με το όνομα Σάγια και η πανίσχυρη κατάνα της.

Η ταινία είναι αρκετά τρομαχτική με εντυπωσιακά οπτικά εφέ και αρκετή ενέργεια στις σκηνές δράσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 03:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι ότι πρόκειται για κάποιο τρομερό ή τρομακτικό θρίλερ, αλλά απλά και μόνο λόγω του μουράτου "κακού", δηλαδή του δαίμονα που αποτελεί το δέλεαρ της ταινίας, πιστεύω αξίζει μια θέση στις παρουσιάσεις

Η ταινία λέγεται Rawhead Rex και στα ελληνικά την είχα βρει πριν 6-7 χρόνια με τίτλο Το Ξύπνημα του Δαίμονα. Είναι του 1986.

Υπόθεση απλή χωρίς πολλά φρου φρου.

Σε μια επαρχιακή περιοχη της Ιρλανδίας, ένας ανίδεος αγρότης, αποφασίζει να μετακινήσει μια μεγάλη πέτρα, κάτι σαν τους βράχους του Στόουνχετζ. Δυστυχως για τον ίδιο και την ευρύτερη περιοχή, ο ογκόλιθος αυτός σφράγιζε τον τάφο ενός πανάρχαιου παγανιστικού δαίμονα του οποίου το όνομα είναι Rawhead Rex, ο τίτλος της ταινίας δηλαδή

Ο Δαίμονας ξεπετάγεται(αφού πρώτα ένας κεραυνός χτυπάει την πέτρα "εφετζίδικα") από τον τάφο του και ως βδελυρός, αιμοβόρος και σαρκοφάγος που είναι, αρχίζει να σκορπίζει τον τρόμο και την καταστροφή στην γύρω περιοχή. Εννοείται πως την πληρώνουν με τη ζωή τους όσοι κοινοί θνητοί βρεθούν στο δρόμο του, τους οποίους εξολοθρεύει με συνοπτικές διαδικασίες.

Πρωταγωνιστής είναι ένας Αμερικάνος καθηγητής ιστορίας ο οποίος αν θυμάμαι καλά βρίσκεται στην περιοχή με την οικογένειά του για να καλύψει κάποιο θέμα σχετικά με τα μυστικά βιβλία των εκκλησιών ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δυστυχώς για τον πρωταγωνιστή, ο Rawhead Rex σκοτώνει το μικρό του γιο, κι έτσι ο καθηγητής, αποφασίζει να εξοντώσει τον φρικτό Δαίμονα ψάχνοντας στην εκκλησία της περιοχής για κρυμμένα βιβλία με ξόρκια που θα στείλουν το Δαίμονα από 'κει που'ρθε. Και αν θυμάμαι καλά, η ίδια η εκκλησία είναι χτισμένη πάνω σε κατάλοιπα παλιότερου παγανιστικού ναού που νομίζω συσχετιζόταν με τον Rawhead Rex.

Εν πάση περιπτώσει, η ταινία κινείται γρήγορα, έχει δράση, μουρατο κακό Δαίμονα αλλά δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο. Βασικά περίμενα πιο πολύ αίμα δεδομένου του στιλ της ταινίας(hack & slash). Σε όσους αρέσουν οι ταινίες τρόμου με τέρατα, θα περάσετε γύρω στη μιαμιση ώρα ευχάριστα.

Κι εδώ που τα λέμε ο δαίμονας Rawhead Rex, σε κάποια κοντινά πλάνα...πλαστικοφέρνει επικίνδυνα(τουλάχιστον η άγρια μουτσούνα του)


Κι επειδή έχει γίνει σχετικά τρέντυ ο συγκεκριμένος δαίμονας, τον βγάλανε και σε κουκλάκι


Τα λέμε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 13:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το΄χω δει !

καρα-cultΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 18:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The keep (1983) του Michael Mann.
Β' Παγκόσμιος Πόλεμος. Οι ναζί καταλαμβάνουν ένα ναό χτισμένο σε ορεινή τοποθεσία. Στα βάθη του, όμως, ο ναός κρύβει ένα μυστικό.
Μια κρύπτη, σφραγισμένη από αιώνες που κανείς δεν πρέπει να ανοίξει.
Οι ναζί την ανοίγουν...

Αργόσυρτο, ατμοσφαιρικό θρίλερ που σε υποβάλλει. Διάχυτη αίσθηση απειλής και ζόφου, με Λαβκραφτική γεύση. Τα εφφέ στο τέλος θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αλλά σε έχει κερδίσει πολύ πριν το τέλος! Ενδιαφέροντες ηθοποιοί:
Σκοτ Γκλεν
Γιούργκεν Πρόχνοβ
Γκάμπριελ Μπερν
Ίαν ΜακΚέλλεν

ΥΓ: Το Rawhead Rex βασίζεται σε ιστορία του Κλάϊβ Μπάρκερ. Όχι κορυφαίο αλλά και καθόλου άσχημο. Προσπαθούσα να θυμηθώ τον τίτλο του αλλά με πρόλαβε ο Agnostic. Τα μεγάλα (τρομάρα μου!) πνεύματα...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 20:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
the keep,
κι αυτή ωραία ταινία !

από καλό σκηνοθέτη,βεβαίως βεβαίως !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 07:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία δυνατή ταινία με "νεκροζώντανους" τώρα

Για την ακρίβεια, δεν έχει να κάνει με τα παραδοσιακού τύπου ζόμπι που βγήκαν από τους τάφους τους, αλλά με ζωντανούς ανθρώπους οι οποίοι μολύνθηκαν από ραδιενέργεια σε ένα αεροπλάνο και αφού παραμορφώθηκαν στις μουτσούνες τους κυρίως, διψάνε λόγω της μετάλλαξής τους για ανθρώπινο αίμα! Αναφέρομαι στο Nightmare City του 1980! Αφού λοιπόν οι μολυσμένοι προσγειωθούν στο αεροδρόμιο μιας Ιταλικής πόλης και σφαγιάσουν τους υπαλλήλους και μπάτσους του αεροδρομίου, ξεχύνονται στην υπόλοιπη πόλη σπέρνοντας τον πανικό και το θάνατο! Φυσικά όποιον δαγκώσουν τον μετατρέπουν κι αυτόν σε μολυσμένο "ζόμπι" που διψάει για νέο αίμα!

Πρωταγωνιστής στο Nightmare City είναι ένας δημοσιογράφος που διέφυγε σώος από το αεροδρόμιο και αφού έρχεται σε ρήξη με το κανάλι του αλλά και τον αρχηγό του στρατού της περιοχής(ο οποίος θέλει να αποκρύψει το συμβάν), αναζητά τη γυναίκα του. Αφού την βρίσκει στο νοσοκομείο που εργάζεται, ξεκινάνε μια αδυσώπητη πάλη, έναν ατελείωτο αγώνα επιβίωσης κόντρα στα πεινασμένα "ζόμπι". Στόχος τους να εγκαταλείψουν την αιματοβαμμένη πλέον πόλη...αλλά τα "ζόμπι" έχουν επεκταθεί και στα προάστια!

Η ταινία έχει αρκετούς βίαιους φόνους(όπως ένα σιχαμερό βγάλσιμο ματιού), συνεχόμενη δράση, δεν σ'αφήνει να πάρεις ανάσα και παρά κάποιες περιστασιακές προχειρότητες, ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό τους φαν του είδους. Το ωραίο είναι πως εφόσον δεν έχουμε να κάνουμε εδώ με αργοκίνητους νεκροζώντανους, όπως στις περισσότερες ταινίες με ζόμπι, οι "κακοί" που προσομοιάζουν τα ζόμπι, τρέχουν όπως οι κανονικοί άνθρωποι, έχουν αναπτυγμένη νοημοσύνη και μπορούν να χειρίζονται ακόμα και πολυβόλα(αν και σπάνια στην ταινία θα σκοτώσουν με αυτά)! Είναι δηλαδή ακόμα πιο τρομακτικό σαν σενάριο αν το καλοσκεφτείτε.

Ισως το μόνο κουφό του έργου να είναι το γεγονός ότι τα "ζόμπι" πεθαίνουν μόνο με χτύπημα στο κεφάλι, (κλισαρισμένος τρόπος στις ταινίες με νεκροζώντανους)επειδή λέει η μόλυνση από τη ραδιενέργεια τους άλλαξε τη σωματοδομή και τα σχετικά...
Στα θετικά της ταινίας συγκαταλλέγεται και το εντελώς απρόσμενο φινάλε. Δεν θυμάμαι δυστυχώς τον Ελληνικό τίτλο. Την ξαναείδα πρόσφατα μετά από πολλά χρόνια!

Το παλιό εξώφυλλο της βιντεοκασσέτας

Το νέο του dvd

σκηνές από την ταινία

Με τις υγείες σας

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 21:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε Agnostic!
Θυμάμαι παλιότερα είχα αναφέρει το τέλος της ταινίας ψάχνοντας τον τίτλο της. Τώρα που βλέπω και τις φωτό, μπαίνω στα αίματα (χε,χε) να την ψάξω για να τη δω μετά από τόσα χρόνια.
Παλιά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 15:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλή ταινία τρόμου που παρακολούθησα εχθές είναι Η άφιξη του Δαίμονα.
Αφορά μια σχετικά πλούσια οικογένεια σε μια επαρχιακή πόλη της Αμερικής το 1817 όπου μια γυναίκα με φήμη μάγισσας καταριέται τον πατέρα της οικογένειας που την εξαπάτησε και την εκμεταλλεύτηκε οικονομικά και την όμορφη κόρη του.
Σύντομα ο άνδρας αρχίζει να έχει κάποιες παραισθήσεις ενώ η κοπέλα βασανίζεται από εφιάλτες και σύντομα κάποιες μεταμεσονύχτιες επισκέψεις στο δωμάτιο της, την τρομάζουν...
Με τον καιρό τα πράγματα γίνονται χειρότερα κι η κοπέλα κινδυνεύει να πεθάνει.
Ενδιαφέρουσα πάντως είναι η τελική κατάληξη της υπόθεσης κι η αποκάλυψη που ακολουθεί.

Θα την βρείτε στα videoclubs σε ημερήσια προβολή (σε μερικά μπορεί να είναι και τριήμερη).

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 18:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying Incubus,
εγώ και εσύ είμαστε η μειοψηφία αυτών που τους άρεσε η παραπάνω ταινία (american haunting λέγεται στα αγγλικά).
Η ταινία πήρε όντως πολύ κακές κριτικές παρόλο που έχει την Sissy Spacek και τον Donald Sutherland ανάμεσα στους προταγωνιστές.

Τώρα το ενδιαφέρον σε αυτήν την ταινία είναι ότι βασίζεται στα γεγονότα που σχετίζονται με την λεγόμενη Bell Witch και τα οποία έλαβαν χώρα στο Tennessee ανάμεσα στο 1818-1820. Το τι πραγματικά συνέβη αυτά τα δύο χρόνια στην οικογένεια Bell αποτελεί μυστήριο και ο θρύλος πλανάται στην περιοχή από τότε μέχρι σήμερα.

Αυτός ήταν και ο λόγος που η ταινία με τρόμαξε αρκετά καθώς υπάρχουν αρκετά τεκμηριωμένες αναφορές για το στοίχειωμα και για το τι συνέβη, όχι όμως για τό ήταν αυτό που το προκάλεσε.

Για το περιστατικά της Bell Witch υπάρχουν χιλλιάδες ιστοσελίδες. Δείτε το ανάλογο άρθρο της wikipedia εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bell_Witch

Και την άποψη των σκεπτικιστών εδώ:

http://mtskeptics.homestead.com/files/The_Legend_Exposed.htm


Edited by - A. Kircher on 04/02/2007 18:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2007, 09:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου A. Kircher, δεν το γνώριζα οτι η ταινία είχε αποσπάσει τόσο κακές κριτικές.
Εμένα μου άρεσε πάλι, δεν ήταν δηλαδή από τις ταινίες που θεωρώ οτι - βλέποντας την - έχασα τον χρόνο μου.

Η ταινία πράγματι βασίζεται σε αληθινά γεγονότα κι αυτό ήταν που τρόμαξε κι εμένα, τουλάχιστον μέχρι να αποκαλυφθεί η αλήθεια...
Αλήθεια, μήπως γνωρίζεις αν το "μυστικό" που αποκαλύφθηκε ίσχυε πράγματι?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 09:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε μάγκες ψάχνω να βρω μια παλιά(μάλλον δεκαετίας 80) ταινία τρόμου και δεν μπορώ να θυμηθώ τον Αγγλικό τίτλο. Την είχα δει πιτσιρικάς και αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι ο Ελληνικός τίτλος είναι Στον ίλιγγο της φρίκης. Θυμάμαι αμυδρά την υπόθεση...ένα μουσικό συγκρότημα ροκ αν δεν κάνω λάθος, πήγαίνει σ'ένα μεγάλο σπίτι σε μια χιονισμένη επαρχιακή περιοχή για να γυρίσει ένα βίντεο κλιπ και στο σπίτι αυτό κατοικεί ον - παραμορφωμένος άνθρωπος για την ακρίβεια - το οποίο αρχίζει να σκοτώνει τα μέλη του συγκροτήματος. Θυμάμαι επίσης και το εξώφυλλο της ταινίας την οποία παλιά την είχα πετύχει σε αρκετά βίντεο-κλαμπ, αλλά τώρα τζίφος. Εδειχνε ένα πρόσωπο να ουρλιάζει, στο στόμα του προσώπου έδειχνε άλλο ένα πρόσωπο να ουρλιάζει, στο στόμα του δεύτερου προσώπου ένα τρίτο πρόσωπο να ουρλιάζει και πάει λέγοντας. Βέβαια το εξώφυλλο αυτό ήταν της βιντεοκασσέτας και τώρα μπορεί να έχει αλλάξει, οπότε μη σταθείτε πολύ εκεί.
Σας θυμίζει τίποτα αυτή η υπόθεση? Συγκρότημα νομίζω ροκ μουσικής, πάει για το γύρισμα ενός βίντεο σε μια χιονισμένη επαρχιακή περιοχή σε ένα σπίτι όπου ένας παραμορφωμένος/καθυστερημένος άνθρωπος τους σκοτώνει έναν έναν. Δεν μπορώ ρε γαμώτο να θυμηθώ αγγλικό τίτλο και οσες τυχαίες προσπάθειες έχω κάνει στο νετ δεν έχουν καρποφορήσει. Με είχε εντυπωσιάσει όταν το είχα δει μικρός. Το ψάχνω απεγνωσμένα.
.
.
.
.
.
.
Παρόμοιο σενάριο με το παραπάνω έχει μια παλιά ταινία τρόμου του 84 με πρωταγωνιστή τον...Alice Cooper!!! Ναι ναι σωστά διαβάσατε. Αν και low budget film θυμάμαι ότι αυτή τη μία φορά που την είδα, μου είχε προκαλέσει θετική εντύπωση χωρίς όμως να με ενθουσιάσει και πολύ. Η ταινία λέγεται Monster Dog και ο ελληνικός τίτλος ήταν Η Αγέλη των Δολοφόνων. Ο Alice Cooper είναι ο τραγουδιστής ενός ροκ συγκροτήματος και επισκέπτεται με τη μπάντα του και τις φιλενάδες τους το σπίτι που γεννήθηκε κοντά σε μια επαρχιακή πόλη. Καθ'οδόν ο σερίφης τους σταματαέι και τους προειδοποιεί να μην πλησιάσουν την περιοχή διότι έγιναν λέει μιρκοί φόνοι από...αγέλες λύκων ή σκυλιών. Η μπάντα δεν τον παίρνει στα σοβαρά και πάει στο σπίτι.

Κι εδώ είναι το μυστήριο. Ο πατέρας του Alice, είχε δολοφονηθεί από τον όχλο της περιοχής παλιότερα επειδή θεωρήθηκε υπεύθυνος για παρόμοιους φόνους που είχαν σημειωθεί τότε, και μάλιστα θεωρήθηκε ότι ήταν λυκάνθρωπος!!! Οι κάτοικοι τώρα πιστεύουν ότι και ο γιός του, δηλαδή ο Alice(στην ταινία έχει το όνομα Vincent) έχει κληρονομήσει το γονίδιο λυκανθρώπου!!! Τι γίνεται τώρα? Είναι ο Alice λυκάνθρωπος? Ειλικρινά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Και να θυμώμουν δεν θα τις έλεγα εννοείται. Θυμάμαι αμυδρά ότι μέλη της μπάντας του δέχονται επίθεση από λύκο...και μετά σκοτάδι! Αλλά πάλι καλά που βρήκα τον Αγγλικό τίτλο και θα κατεβάσω κάποια στιγμή την ταινία από το νετ, αφού το βίντεο-κλαμπ της γειτονιάς μου δεν πολυφέρνει παλιες ταινίες τρόμου

Στα θετικά της ταινίας η ροκ αισθητική συνδυασμένη με τρόμο καθώς και 1-2 τραγούδια που παίζει στην ίδια την ταινία το συγκρότημα του Alice. Βασικά όσοι είστε φαν του, πρέπει να την αναζητήσετε, κι ας μην είναι κάτι κορυφαίο!

ΥΓ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί το συγκρότημα να μην πηγαίνει για γύρισμα βίντεο κλιπ, αλλά απλά για μουσική πρόβα, στην ταινία που σας είπα ότι ψάχνω(Στον ίλιγγο της φρίκης)

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 06/02/2007 10:07:30

Edited by - Agnostic on 06/02/2007 10:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 13:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια διευκρίνιση μόνο...

vincent λέγεται ο alice cooper κανονικά

vincent furnier το πλήρες όνομα

.......................................................

αυτό το american haunting κυκλοφορεί σε dvd ??

καλό ακούγεται σαν υπόθεσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 18:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτό το american haunting κυκλοφορεί σε dvd ??

καλό ακούγεται σαν υπόθεση


Εγώ το βρήκα καλό πάντως.
Με άλλα λόγια, δεν έχασα τον χρόνο μου που το είδα (είναι μια έκφραση που χρησιμοποιώ για τις ταινίες που βλέπω)!
Η ταινία κυκλοφορεί σε dvd, αν δεν την βρεις με το αμερικάνικο τίτλο της θα την βρεις με τον ελληνικό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου.
Λογικά θα είναι ακόμα στις προβολές μίας ημέρας ή το πολύ στις τριήμερες.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 21:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα ένα δωράκι στον φίλο Agnostic

Grotesque (1988)

http://www.imdb.com/title/tt0095256/

Την θυμήθηκα γιατί παίζει η Linda Blair από τον εξορκιστή. Η ταινία δεν έχει βγει σε DVD οπότε μόνο βιντεοκασέτα.

http://www.vrochidisvideoclub.gr/gr/vhs/show.asp?product_code=8913

quote:
Αλήθεια, μήπως γνωρίζεις αν το "μυστικό" που αποκαλύφθηκε ίσχυε πράγματι?

Dying Incubus
έπρεπε να πως η ταινία βασίζεται σε ένα βιβλίο με τον ίδιο τίτλο (το οποίο με την σειρά του βασίζεται στα πραγματικά (?) περιστατικά). Τώρα το τέλος της ταινίας είναι το τέλος του βιβλίου το οποίο και είναι επινόηση του συγγραφέα.

Και αυτό γιατί στα περισταικά που έλαβαν χώρα δεν έχει δωθεί εξήγηση μέχρι τώρα. Ή μάλλον υπάρχουν πολλές εξηγήσεις από τις "ρεαλιστικές" μέχρι τις "παράλογες".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy