ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 18:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την πρώτη φορά που είδα τα "σαγόνια του καρχαρία" πήγαινα ακόμα σχολείο φυσικά τα είδα στο βίντεο, όταν πρωτοπαίχτηκαν στους κινηματογράφους ήμουν τόσο μικρή που ούτε τις φωτογραφίες από έξω από τον κινηματογράφο δεν θα με άφηναν να κοιτάξω.
Πάντως στην ηλικία των 17 που το είχα δει δεν μπορώ να πω ότι με έπεισε η κατασκευή του καρχαρία σαν κάτι το αληθοφανές, θα πεις τέτοια τεχνικά μέσα είχαν στην δεκαετία του 70 τι περίμενες.Η ιστορία είναι πολύ ενδιαφέρουσα αν γυριζόταν στην εποχή μας πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει ο απόλυτος τρόμος με τα μέσα που διαθέτουμε τώρα. Ο καρχαρίας από τη φύση του είναι ένα από τα πλάσματα που και μόνο στην ιδέα της παρουσίας του στο χώρο προκαλεί τρόμο.
Μια σχετικά καινούργια εκδοχή μπορεί να χαρακτηριστεί το Deep blue Sea μια ταινία του 1999, έχει κλειστοφοβική αγωνία, είναι γρήγορη , έχει αληθοφανές σενάριο με όλα αυτά τα βιογενετικά πειράματα που κάνει η σύγχρονη επιστήμη, και ο συγκεκριμένος καρχαρίας είναι πιο φοβιστικός.


Wolf

Edited by - keraynos on 22/09/2007 19:16:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 19:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ ΕΙΧΕ ΓΙΑ
ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΥ ΘΡΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ
ΚΙΟΛΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΘΕΙ
ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΠ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 09:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν είχα δει τα Σαγόνια του καρχαρία ήμουν παιδί και θυμάμαι ότι μετά σκεφτόμουν το αν θα ξαναμπώ σε θάλασσα ή όχι...

Το Deep blue sea το είχα δει πριν λίγα χρόνια κι είναι κι αυτό καλό, αν και με χάλασε το τέλος.

Όσον αφορά τον Εξορκιστή, το πιστεύετε ότι βλέποντας το δύο φορές δεν θυμάμαι να τρόμαξα σε καμία?
Δεν ξέρω αν σας τρομάζει αλλά προσωπικά δεν μου προκλήθηκαν συναισθήματα τρόμου, φόβου κλπ.
Περισσότερο μπορώ να πω ότι τρόμαξα με το presequel παρά μ' αυτό!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 19:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ταινιες τυπου slasher ή του Ταραντινο, σας "προκαλουν" φοβο????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 20:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ταινιες τυπου slasher ή του Ταραντινο, σας "προκαλουν" φοβο????

Το μόνο που φοβάμαι σε αυτές είναι μην πέσω κάποια μέρα στα χέρια ενός ψυχασθενή σαν του Ταραντίνο... Ο άνθρωπος θα έπρεπε να βρίσκεται σε κάποιο ψυχιζατρικό ίδρυμα και όχι ελεύθερος να γράφει αυτές τις γελοιότητες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 00:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ από ταινίες του Ταραντίνο το Pulp Fiction έχω δεί που ήταν σεναριογράφος και σκηνοθέτης της ταινίας, σαν ταινία η συγκεκριμένη μου είχε αρέσει.
Η άλλη ταινία του Ταραντίνο που είδα ήταν το Hostel που ήταν παραγωγός της ταινίας, για την συγκεκριμένη ταινία είχα πει πριν λίγες μέρες τα συναισ8ήματα που μου είχε αφήσει. Αλλες ταινίες του δεν έχω δει για να μπορώ να τον κρίνω συνολικά για το έργο του.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 05:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τον Εξορκιστή, το πιστεύετε ότι βλέποντας το δύο φορές δεν θυμάμαι να τρόμαξα σε καμία?

DI, όχι δεν το πιστεύω!

Το είχα δει όταν ήμουν φοιτητής και το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ακόμα και τώρα όποτε την βλέπω τρομάζω.

Όσον αφορά τον Ταραντίνο κατά την γνώμη μου είναι μεγάλος απατεώνας. Και χωρίς ταλέντο!

Είδα μια ταινία που είχε βγει πρόσφατα και μου άρεσε αρκετά. Το 1408. Αρκετά καλογυρισμένη και με καλή ερμηνεία από τον Cusack. Την είδε κανένας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 07:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ταινιες τυπου slasher ή του Ταραντινο, σας "προκαλουν" φοβο????

Ε, εντάξει!
Δεν πεθαίνω κι από τον φόβο μου κιόλας!

quote:

DI, όχι δεν το πιστεύω!

Το είχα δει όταν ήμουν φοιτητής και το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ακόμα και τώρα όποτε την βλέπω τρομάζω.


Τι να κάνω, να το δω πάλι?
Την πρώτη φορά το είχα δει παλιά και δεν θυμάμαι να είχα τρομάξει.
Την δεύτερη φορά το είχα δει μόνος μου και πάλι δε με τρόμαξε.

Καλά, εγώ μπορεί να τρομάξω με καμία ταινία που δεν τρομάζει και πολλούς ανθρώπους - απ' όσο μου λένε τουλάχιστον!
Είχα δει το Ju-On μόνος μου κι η καρδιά μου κόντευε να ξεκολλήσει από την θέση της!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 12:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά τον Εξορκιστή, το πιστεύετε ότι βλέποντας το δύο φορές δεν θυμάμαι να τρόμαξα σε καμία?
Δεν ξέρω αν σας τρομάζει αλλά προσωπικά δεν μου προκλήθηκαν συναισθήματα τρόμου, φόβου κλπ

Εξαρτάται ποτε την ειδές εγώ όταν την είδα πρώτη φορα ήμουν πιτσιρικάς
Και δεν μπορούσα να κοιμηθώ για μια βδομάδα τώρα που την ξαναείδα πριν
Τέσσερα χρονιά και πριν μερικές ημέρες την πέτυχα στην τηλεόραση δεν
Με τρόμαξε καθόλου βεβαία με τόσα θρίλερ που έχω δει έχω πάθει ανοσία
Δεν βρίσκω κάτι να με τρομάξει πια.


quote:
Οι ταινιες τυπου slasher ή του Ταραντινο, σας "προκαλουν" φοβο????

Μπα καμια φορα μου προκαλούν και γέλιο καθώς τα παρατραβάνε και
Κάνει μπαμ ότι είναι ψέμα όπως πχ στο kill bill αλλα και στο ελληνικό
To Κακό έχει μια φάση μέσα που μια γκόμενα το παίζει Ουμα Θερμαν
Αλλα kill bill και πραγματικά προσφέρει γελιο η ταινία σε αυτή τη σκηνή
Αν και γενικά για ελληνική καλή ήταν.


quote:
Το μόνο που φοβάμαι σε αυτές είναι μην πέσω κάποια μέρα στα χέρια ενός ψυχασθενή σαν του Ταραντίνο... Ο άνθρωπος θα έπρεπε να βρίσκεται σε κάποιο ψυχιζατρικό ίδρυμα και όχι ελεύθερος να γράφει αυτές τις γελοιότητες...

Πρέπει να είναι λίγο ψυχακιας .
.
quote:
Είδα μια ταινία που είχε βγει πρόσφατα και μου άρεσε αρκετά. Το 1408. Αρκετά καλογυρισμένη και με καλή ερμηνεία από τον Cusack. Την είδε κανένας;



Την έχω δει εγώ και μου άρεσε την πρότεινα κιόλα στην προηγουμένη σελίδα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 17:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Σκηνοθεσία: ΟΛΙΒΕΡ ΧΙΡΣΜΠΙΓΚΕΛ
Πρωταγωνιστούν: ΝΙΚΟΛ ΚΙΝΤΜΑΝ, ΝΤΑΝΙΕΛ ΚΡΕΓΚ, ΤΖΕΡΕΜΙ ΝΟΡΘΑΜ, ΤΖΑΚΣΟΝ ΜΠΟΝΤ, ΤΖΕΦΡΙ ΡΑΪΤ
Κατηγορία: Tρομου
Διάρκεια: 100'
Επίσημος Τίτλος: THE INVASION
Βαθμολογία: ****-

Υπόθεση:
Μια παράξενη επιδημία έχει ως σύμπτωμα την αλλαγή συμπεριφοράς των ανθρώπων. Η Κάρολ εργάζεται ως ψυχίατρος στην Ουάσινγκτον και η συναναστροφή της με άτομα, τα οποία πάσχουν από τον ιό τη φέρνει αντιμέτωπη με μια τρομακτική ανακάλυψη. Η απότομη αλλαγή στη συμπεριφορά των ασθενών της προέρχεται από την "εισβολή" εξωγήινων πλασμάτων στον ανθρώπινο οργανισμό, με στόχο τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους. Η Κάρολ προσπαθεί απεγνωσμένα να σταματήσει την εξάπλωση της επιδημίας, μόνο που η λύση βρίσκεται πιο κοντά απ΄ ότι φαντάζεται. Η σωτηρία του κόσμου εξαρτάται από τον ίδιο της το γιο.


http://theinvasionmovie.warnerbros.com/

http://www.youtube.com/watch?v=qOfXGrI26Eg


Edited by - PREDATOR on 24/09/2007 17:04:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 17:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ταινιες του George Romero (ή ολες οι υπολοιπες, που επηρεαστηκαν απο αυτον) με τα ζομπι...πως σας φανηκαν?

Να ενα δειγμα του Romero...

"Night of the living Dead", στην πρωτη εκδοση της, το 1968!

καλη "απολαυση"

http://www.youtube.com/watch?v=XhgVHTVi_h4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 17:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Y625g0edhF0


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εισβολή θέλω να την δω ότι είναι με εξωγηινους το γουστάρω.
Ταινίες με ζομπι τις βλέπω αλλα κάπου είναι κοινότυπο το σενάριο και
Πρέπει να είναι πολύ καλή για να σε τραβήξει το 28 εβδομάδες μετα
Το έχετε δει ?Πολύ καλό αν σας αρέσουν ταινίες του είδους είναι η συνεχεία του 28 μέρες μετά.
Η νύχτα των ζωντανών νεκρών είναι ταινία θρύλος στο είδος της καθώς εκεί βασιστήκαν οι μεταγενέστερες εγώ βασικά έχω την έκδοση που είχε γυριστεί στις
Αρχές το 1980 έχει βγει και η συνεχεία της λέγεται η μέρα των ζωντανών νεκρών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 19:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτη που λες, το Night of the living Dead, το ριμεϊκ της εγινε το 1990 και το 1994 γυριστηκε το Dawn of the Dead (και το ριμεϊκ αυτης το 2003)!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 00:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την έχω δει εγώ και μου άρεσε την πρότεινα κιόλα στην προηγουμένη σελίδα .

Open mind, δεν το πρόσεξα. Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε!

quote:
Οι ταινιες του George Romero (ή ολες οι υπολοιπες, που επηρεαστηκαν απο αυτον) με τα ζομπι...πως σας φανηκαν?

Ο Romero είναι κλασικός και ανεπανάληπτος!Για τις μετέπειτα εξαρτάται. Και οι δύο 28 Μέρες ήταν πάντως πολύ καλές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 08:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται ποτε την ειδές εγώ όταν την είδα πρώτη φορα ήμουν πιτσιρικάς

Γύρω στα 15 - 16 την είχα δει πρώτη φορά.

Οι ταινίες που έχουν να κάνουν με εξωγήινες εισβολές κλπ με κουράζουν λίγο για να είμαι ειλικρινής.
Αν θέλουν να μας επιτεθούν, μας επιτίθενται.
Αν όχι δεν θα το κάνουμε και θέμα!

Κι οι ταινίες με ζόμπι μου φαίνονται κάπως fake.
Μόνο τα Resident evil μου άρεσαν γιατί η Mila ξεδίπλωσε όλο το ταλέντο της!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 12:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι οι ταινίες με ζόμπι μου φαίνονται κάπως fake.
Μόνο τα Resident evil μου άρεσαν γιατί η Mila ξεδίπλωσε όλο το ταλέντο της!

Μάλλον η mila σου άρεσε και όχι η ταινία
quote:
Οι ταινίες που έχουν να κάνουν με εξωγήινες εισβολές κλπ με κουράζουν λίγο για να είμαι ειλικρινής.
Αν θέλουν να μας επιτεθούν, μας επιτίθενται.
Αν όχι δεν θα το κάνουμε και θέμα

Το predator δεν σου άρεσε ?

quote:
αυτη που λες, το Night of the living Dead, το ριμεϊκ της εγινε το 1990 και το 1994 γυριστηκε το Dawn of the Dead (και το ριμεϊκ αυτης το 2003)!!!!

Λοιπόν η μέρα των ζωντανών νεκρών είναι του ρομερο και είναι η
Η τρίτη ταινία της τριλογίας η πρώτη είναι το ζόμπι το ξύπνημα των νεκρών
Η δεύτερη είναι το η νύχτα των ζωντανών νεκρών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 07:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον η mila σου άρεσε και όχι η ταινία

Μα, είπαμε!
Ξεπλιδώθηκε το ταλέντο της!

Το Predator δεν θυμάμαι αν το έχω δει.
Μπορεί κάποιος να πει λίγα πράγματα για την υπόθεση?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 17:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μάλλον η mila σου άρεσε και όχι η ταινία

Μα, είπαμε!
Ξεπλιδώθηκε το ταλέντο της!

Το Predator δεν θυμάμαι αν το έχω δει.
Μπορεί κάποιος να πει λίγα πράγματα για την υπόθεση?

In anticipation of my resurrection...



[/quote]

Στο PREDATOR 1 , ετος 1987... πρωταγωνιστουσε ο Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers...


The film begins with a mysterious spacecraft entering the Earth's atmosphere. On the coast of Guatemala, a US Army Special Forces unit led by Major Alan "Dutch" Schaefer (Arnold Schwarzenegger) is ordered by General Phillips (R. G. Armstrong) to rescue a cabinet minister. Dutch is informed they will be on their own. CIA agent Major George Dillon (Carl Weathers) joins the team and they travel by helicopters to their destination within the jungle.

They are dropped behind the border where they find a crashed helicopter as well as traces of rebels being followed by U.S. soldiers. This unusual circumstance is noted by the team. They soon discover the slain U.S. soldiers hanging from a tree, all of them skinned and mutilated. Dutch reads the dog tags of one of the victims and realizes it to be his friend Hopper, a Green Beret squad leader stationed in Fort Bragg, and questions Dillon as to why Hopper's unit was in the jungle. Evidence from the pitched battle puzzles the team.

They find the guerrilla post, including multiple rebels and Soviet military advisers. The team attacks and destroys the base with little effort and with no casualties on their part, but the prisoners were marked as members of the CIA and assassinated in advance. Dutch puts together the intelligence items gleaned from his team members immediately following the attack, learning that not only was the "cabinet minister" story false, but the slain U.S. soldiers they'd discovered had been ordered to attack the base before disappearing. Dutch angrily confronts Dillon who states that Dutch and his team are "expendable assets". With a female prisoner, Anna, (Elpidia Carrillo) in their custody, the whole group proceeds to their rendez-vous point for extraction near the border. As they move through the jungle, they are unknowingly stalked by an unseen creature who views the group in infra-red and records certain phrases they speak.


The team attempting to kill the Predator. Left to right: Dutch, Mac, Dillon, Poncho, BillyThe group halts when its tracker Billy (Sonny Landham) is disturbed by a mysterious presence hiding within the trees. When Anna attempts to escape, Hawkins (Shane Black) chases her but is killed by the stalking creature.

Blain (Jesse Ventura) is killed moments later while searching for Hawkins' body. When Sergeant "Mac" Eliot (Bill Duke) rushes to assist his fallen comrade, he sees what appears to be a large, transparent creature with flashing eyes. Eliot starts screaming and immediately opens fire and is joined by the remaining members of the unit. In what is known as a "mad minute", all members of the team saturate the jungle with bullets. They stop firing and to their shock, are unable to find any bodies. The team cannot locate Hawkins' body but takes Blain's body with them. What they did not know, but is realized by Anna, was that they had only managed to wound the creature slightly in the leg, leaving a small puddle of glowing green blood on a jungle frond.

That night they decide to set up a "night defensive position" with claymore mines, flares and trip wires. Later the flares go off and Eliot wrestles with what he believes to be the creature that killed his friend, but upon using a flashlight to examine his kill, sees that what he has actually been fighting is a wild boar. The team finds it funny at first, but stop laughing when they realize that the creature used the convienient distraction to come into the camp and make off with Blain's body. Now the remaining team members begin to realize they are dealing with a powerful alien creature. When questioned at daylight, Anna recalls a local legend of villagers disappearing in particularly hot years, much like this one, until their mutilated bodies are discovered. She says that the village women refer to whatever killed them as the "Demon who makes Trophies of Men." Dutch decides to lay a trap for the creature knowing now that they are all being hunted. After the various traps are set, Dutch walks out into the clearing to get the creature to move and expose itself. Suddenly a huge thing trips a net trap, but the creature struggles free, shooting in all directions and causing a dead fall log to swing down and seriously injure Poncho (Richard Chaves).

Mac and Dillon pursue the Predator claiming that they want "payback" for their lost comrades, only to find the creature waiting for them as they are killed by its advanced weaponry and tricked by its playback of phrases like "over here" in their voices. Dutch, Billy, Pancho, and Anna struggle through the jungle towards the extraction point. At a huge log bridge, Billy stays behind to make a suicide-stand against the Predator, which buys the survivors some time. The creature kills Billy easily and catches up with the rest and kills Poncho and slightly wounds Dutch. Realizing that the Predator will not kill an unarmed person as it would be "unsporting", Dutch refuses to give Anna a gun and tells her to flee towards the extraction location.

Although wounded, and with the creature catching up, Dutch escapes by sliding off of a cliff and dropping into a huge river eventually going over a large waterfall and crawling out through the mud at the water's edge. The Predator continues his pursuit, landing in the water seconds behind Dutch. Covered in mud, Dutch finally sees the creature when the advanced technology that warped visible light is damaged and he realizes that behind the cold mud he cannot be seen by the creature's infrared vision and the creature goes to where he had left Billy's body so that he could prepare his human trophy. Meanwhile Dutch, lacking firearms, prepares to fight the creature by creating a variety of primitive weapons including spears and bow and arrows. As Dutch arms himself for battle, the Predator cleans the skulls of his victims to display as trophies. The scene is set for the final showdown between the two.


A close-up of the face of the PredatorAfter nightfall, Dutch starts a large fire and lets out an intense war cry and awaits the creature's arrival. Dutch surprises the creature using a modified explosive-tipped arrow once again making the creature visible and the creature fires his plasmacaster energy weapon all over the jungle trying to flush Dutch out into the open. This action is successful and the Predator corners Dutch. The two face each other and the creature decides to remove his high-tech weapons in favor of more sporting hand to hand combat. The creature casts off its firearms and its mask, showing its true face and a fight follows where, because of the huge difference in size, Dutch seems to be getting the worse of the fight. But, Dutch tricks the alien into following him into a booby trap, springing a huge log which crushes the Predator.

The creature, now mortally wounded and covered in glowing blood, activates a self-destruct device attached to its wrist and begins to mimic a maniacal laugh patterned after Billy's voice which the creature had copied. Dutch immediately runs for cover as the creature self-destructs and a massive explosion ignites the jungle. As dawn breaks the rescue helicopter with General Phillips and Anna arrives on the scene (which shortly before had been hidden by a mushroom cloud) and encounters Dutch standing alone on the scorched plain. Flying back to safety, Dutch stares at the jungle in mournful silence.



Edited by - PREDATOR on 26/09/2007 17:29:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 17:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREDATOR 2

Ετος 1990, πρωταγωνιστες Kevin Peter Hall, Danny Glover

Predator 2 takes place during the year 1997, with Los Angeles suffering from a vicious street war between rival Jamaican and Colombian drug cartels. Police officers Leona Cantrell (Maria Conchita Alonso) and Danny Archuleta (Ruben Blades) await the aid of veteran Lieutenant Michael Harrigan (Danny Glover). After an intense firefight with the officers, criminals withdraw into a nearby building. A series of explosions rock the structure, followed by mysterious gunfire. Harrigan and his team investigates, only to find all but one of the criminals dead. Harrigan determines that a new "player" has entered the drug war.

At the police station, Harrigan is introduced to Special Agent Peter Keyes (Gary Busey), leader of a federal task force investigating drug conspiracy rumors. Harrigan is also introduced to new officer Jerry Lambert (Bill Paxton).

Jamaican criminals attack a Colombian drug lord at his home. The Predator takes advantage of the situation and kills the criminals, leaving only a terrified woman murmuring Spanish. Keyes threatens Harrigan during the investigation, saying the crime is more serious than he realizes. Harrigan and Archuleta plan to return to the crime scene for further investigation into the murders. Archuleta arrives before Harrigan and is killed by the Predator.

Harrigan is devastated, vowing to destroy the perpetrator responsible for his friend's death. Now working with Cantrell and Lambert as a team, they visit a pathologist. She discusses the origins of a weapon found at the crime scene, noting the weapon's molecular structure does not correspond with the elemental table. Harrigan sets up a meeting with a Jamaican drug lord, who says the creature involved in the killings of his men is not of this world. Harrigan leaves and the Predator immediately attacks and kills the drug lord.

Cantrell and Lambert, planning to meet Harrigan, are traveling by subway when a group of thugs threaten a man. They pull guns on each other, causing Jerry and Leona to pull their own weapons. As the tense standoff ensues, the Predator suddenly attacks. During the confusion, Cantrell fights her way to safety within another subway car. She soon doubles back to find Lambert has been killed. She encounters the predator, who scans her body with infrared technology. Viewing a fetus within her, the Predator refrains from attacking.

Harrigan arrives at the new crime scene and discovers Leona is still alive. Following a blood trail down the subway tunnel, he witnesses the Predator mutilating Lambert's body. Harrigan pursues the creature, only to be captured by Keyes' special team.

Keyes reveals his agenda. His team of Black Ops have been following encounter sites with the Predator. Keyes and his men hope to capture the creature for study. Armed with weaponry intended to immobilize the creature, they set a trap in a vacant warehouse. The Predator attacks the government team, killing everyone except Keyes. Harrigan is able to escape custody and immediately arms himself.

A short battle follows, resulting in the death of Keyes. The Predator retreats to an underground spaceship followed closely by Harrigan. The two have a final battle, ending with Harrigan killing the creature. Harrigan realizes that additional Predator creatures are onboard. They take their comrade's body away, and the elder predator gives Harrigan an antique pistol inscribed "Raphael Adolini 1715," implying that the creatures have been visiting Earth for hundreds of years. The ship begins to lift off and Harrigan flees. He emerges from underground, ignoring questions from Keyes' assistant.

New facts about Predators


A xenomorph skull in Predator 2


Predator 2 established several new facts about the predator creatures, painting them less harshly than in the original film. The predators are portrayed as noble hunters, following a code in which they refuse to kill unarmed, ill or pregnant prey. This was hinted at in the 1987 film when an unarmed Anna (Elpidia Carrillo) was never attacked. At the end of Predator 2, after Harrigan (Glover) kills the creature, he is suddenly surrounded by additional predators. Presumably because their comrade was defeated in a fair match, they let Harrigan leave and even give him a trophy (gun) in honor of his victory.

Near the end of the film, an Alien skull can be seen in the predator's trophy collection. The first time the Alien and Predator franchises were combined was in November of 1989 when Dark Horse Comics released Aliens vs. Predator. This combination would later be explored in the 2004 film Alien vs. Predator.


Edited by - PREDATOR on 26/09/2007 17:31:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 10:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SOON...

FLIGHT OF THE LIVING DEAD

Τα zombie επιστρεφουν!!!

http://www.youtube.com/watch?v=pJn-mcjMqvo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 13:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Predator δεν θυμάμαι αν το έχω δει.
Μπορεί κάποιος να πει λίγα πράγματα για την υπόθεση?



Σαφώς ο καταλληλότερος για να μιλήσει για το predator είναι o predator
Που ήταν αναλυτικότατος
.
Εμένα μου άρεσε το πρώτο πολύ με τον Αρνολντ το νούμερο 2 το περίμενα
Καλύτερο ενώ μου άρεσε και το Alien vs Predator..

quote:
FLIGHT OF THE LIVING DEAD

Μετά τα φίδια στο αεροπλάνο τώρα έρχονται τα ζόμπι στο αεροπλάνο
Πάντως το βιντεακι ήταν καλοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 16:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το Predator δεν θυμάμαι αν το έχω δει.
Μπορεί κάποιος να πει λίγα πράγματα για την υπόθεση?

quote:

Σαφώς ο καταλληλότερος για να μιλήσει για το predator είναι o predator
Που ήταν αναλυτικότατος
.
Εμένα μου άρεσε το πρώτο πολύ με τον Αρνολντ το νούμερο 2 το περίμενα
Καλύτερο ενώ μου άρεσε και το Alien vs Predator..


O Arnold δεν επαιξε στο Predator 2, γιατι "αρνηθηκε" ευγενικα...λογω του TERMINATOR 2, που γυριζοταν την ιδια περιοδο


FLIGHT OF THE LIVING DEAD


Μετά τα φίδια στο αεροπλάνο τώρα έρχονται τα ζόμπι στο αεροπλάνο
Πάντως το βιντεακι ήταν καλο



Βεβαια, ειναι "αντιγραφη" του μοτιβου των ταινιων του Romero... ΑΛΛΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΧΩΡΟ ΔΙΑΦΥΓΗΣ!!!!!! ΧΕΧΕΧΕΧΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ "ΣΦΑΓΗ"

Edited by - PREDATOR on 27/09/2007 16:58:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 08:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά τα φίδια στο αεροπλάνο τώρα έρχονται τα ζόμπι στο αεροπλάνο

Ζόμπι αεροσυνοδοί?
Αντί να σου σερβίρουν κανένα γεύμα βλέπουν εσένα ως γεύμα!

Βρε παιδιά, δεν τον μπορώ τον Άρνολντ...
Όποτε τον βλέπω σε ταινία σκέφτομαι ότι αν τον τρυπήσεις με βελόνα θα ξεφουσκώσει σαν μπαλόνι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 11:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν τον δεις πως εχει γινει τωρα... θα φριξεις!!!! Ενας Λαπαδιασμενος.. αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι σχεδον 65 χρονων


ενα "δειγμα"


Edited by - PREDATOR on 28/09/2007 11:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 03:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χειρότερο θα είναι να ήταν κάπως έτσι

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 04:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα χθες την "εισβολή" , μου άρεσε σαν ταινία, είχε αληθοφάνεια το σενάριο, γρήγορη πλοκή, αν και με έπιασε η σχετική αηδία μου στις σκηνές με τους εμετούς , σε αντίθεση με τον "πόλεμο των κόσμων" με τον Τομ Κρουζ που μου είχε φανεί πολύ Χολλυγουντιανό και ψεύτικο.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 10:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είδα χθες την "εισβολή" , μου άρεσε σαν ταινία, είχε αληθοφάνεια το σενάριο, γρήγορη πλοκή, αν και με έπιασε η σχετική αηδία μου στις σκηνές με τους εμετούς , σε αντίθεση με τον "πόλεμο των κόσμων" με τον Τομ Κρουζ που μου είχε φανεί πολύ Χολλυγουντιανό και ψεύτικο.

Wolf



Καλα... το "Πολεμος των Κοσμων" ηταν εξωφρενικα αθλια ταινια... το ειχαμε ξανα αναλυσει παλιοτερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 10:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδα προχθες την ταινια "28 weeks Later" με τα zombies...


Δεν με ενθουσιασε καθολου... δεν ειχε την γρηγοραδα που εχουν οι ταινιες του "πρωτοπορου" και "μαστορα" George Romero, αλλα ουτε των Resident Evil...

Πολυ χαλαρο το σεναριο... ακομα κα ιτα zombie δεν ηταν το "μεγαλειο" του Romero, οπου πεθαιναν απλα οταν τα πυροβολουσες οπουδηποτε (ενω στου Romero & R.E. ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 12:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O Arnold δεν επαιξε στο Predator 2, γιατι "αρνηθηκε" ευγενικα...λογω του TERMINATOR 2, που γυριζοταν την ιδια περιοδο


Δεν το ήξερα αυτό κρίμα.
quote:
Aν τον δεις πως εχει γινει τωρα... θα φριξεις!!!! Ενας Λαπαδιασμενος.. αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι σχεδον 65 χρονων

Εντάξει ρε παιδιά τι περιμένετε 65 χρονων είναι ο άνθρωπος .
quote:
Είδα χθες την "εισβολή" , μου άρεσε σαν ταινία, είχε αληθοφάνεια το σενάριο, γρήγορη πλοκή, αν και με έπιασε η σχετική αηδία μου στις σκηνές με τους εμετούς , σε αντίθεση με τον "πόλεμο των κόσμων" με τον Τομ Κρουζ που μου είχε φανεί πολύ Χολλυγουντιανό και ψεύτικο.

Θέλω να την και εγώ την εισβολή έχω ακούσει καλά λόγια ,
Ο πόλεμος των κόσμων εμένα μου άρεσε .
quote:
Ειδα προχθες την ταινια "28 weeks Later" με τα zombies...


Δεν με ενθουσιασε καθολου... δεν ειχε την γρηγοραδα που εχουν οι ταινιες του "πρωτοπορου" και "μαστορα" George Romero, αλλα ουτε των Resident Evil...

Πολυ χαλαρο το σεναριο... ακομα κα ιτα zombie δεν ηταν το "μεγαλειο" του Romero, οπου πεθαιναν απλα οταν τα πυροβολουσες οπουδηποτε (ενω στου Romero & R.E. ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ)



Εμένα μου άρεσε είναι η συνεχεία του 28 μέρες μετάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy