ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 01:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A.Kircher, είσαι αστέρι!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 04:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα από τα παλιά (δεκαετίας 60) θρίλερ που εχω δει και μου αρέσει αρκετά είναι το Dementia 13 σκηνοθετημένο από τον Coppola.

Η ταινία λαμβάνει χώρα στην Ιρλανδία, σε ένα κάστρο όπου κατοικεί μια πλούσια οικογένεια. Η ηλικιωμένη μητέρα της οικογένειας ακόμα δεν έχει ξεπεράσει το θάνατο της κόρης της στην παιδική της ηλικία απο πνιγμό στο διπλανό ποτάμι. Ακόμα έχει παραισθήσεις,λιποθυμάει μπροστά στο τάφο της κόρης της και νομίζει ότι η μικρή της αδικοχαμένη Καθλίν, είναι κάπου εκεί έξω και θέλει να "εποικηνωνήσει" μαζί της.

Το γεγονός αυτό το εκμεταλλεύεται η νύφη ενός μέλους της οικογένειας ο οποίος πεθαίνει ξαφνικά ένα βράδυ από καρδιά. Η συγκεκριμένη κοπέλα κρύβει το πτώμα του συζήγου της ώστε να μην αποκλειστεί από την διαθήκη της ηλικιωμένης μητέρας της οικογένειας. Επίσης αρχίζει διάφορες ραδιουργίες επηρρεάζοντας την ηλικιωμένη μητερα με σκοπό να την πείσει ότι η ψυχή της κόρης της όντως θέλει να επικοινωνήσει με αυτήν.

Ωστόσο, στο κάστρο και στο ποτάμι παραδίπλα, εμφανίζεται μια μυστηριώδης σκοτεινή φιγούρα, που κρατώντας ένα τσεκούρι τρομοκρατεί και παίρνει ζωές. Θα μπορούσε να είναι κάποιο από τα μέλη της οικογένειας?? Με τι σκοπούς? Εγώ πάντως είχα μαντέψει σωστά τον/την δολοφόνο

Η ταινία, τουλάχιστον αυτή που έχω δει εγώ, είναι ασπρόμαυρη και διαρκεί μία ώρα και κάνα τέταρτο περίπου. Για την εποχή της αρκετά καλή θα έλεγα και ατμοσφαιρική/σκοτεινή. Δεν ξέρω μήπως έχει βγει και καμιά έγχρωμη βελτιωμένη έκδοση.

ΥΓ.Την Παρασκευή είδα το καινούργιο Leather Face Texas Chainsaw Massacre το οποίο αποτελεί ουσιαστικά prequel της αντίστοιχης ταινίας που είχε παιχτεί πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά. Μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Πολύ αίμα, εντυπωσιακοί φόνοι, υπέρτατη παράνοια!! Και κλασικά λόγω της πείρας μου σε τέτοιες ταινίες πρόβλεψα πάλι 3-4 σκηνές

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 07:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί νομίζω οτι την ταινία αυτή την έβαλε πολύ πρόσφατα στην τηλεόραση?
Δεν θυμάμαι βέβαια τον ελληνικό τίτλο...
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 19:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαριτήρια για μια ακόμα φορά στον Agnostic για το γούστο του.

Το Dementia 13 είναι μια καταπληκτική αλλά σχετικά άγνωστη ταινία που αξίζει να δείτε αν σας αρέσει η ατμόσφαιρα και το σασπένς.

quote:
Δεν ξέρω μήπως έχει βγει και καμιά έγχρωμη βελτιωμένη έκδοση.

Όχι δεν υπάρχει καμιά άλλη έκδοση, δυστυχώς η ταινία είναι ξεχασμένη και από τον Κόππολα και από τους περισσότερους που τους αρέσουν οι ταινίες τρόμου. Εγώ την αγόρασα τυχαία σε μια πειρατική έκδοση για 3 δολλάρια πριν από πολλά χρόνια αλλά δεν νομίζω να έχει κυκλοφορίσει επίσημα (εννοώ σε προσεγμένη έκδοση όπως οι άλλες ταινίες των στούντιο).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2006, 21:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 10:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το lamogio μου έδωσε μία καλή ώθηση.
Τώρα εάν εγώ ρωτήσω εάν είναι λογικό και ψυχολογικό ορθό να βλέπουμε ταινίες τρόπμου - φρίκης - ή γενικά εξόντωσης ανθρώπων με ιδιαίτερα σκληρούς τρόπους, γίνομαι κακός και σας την σπάω;
Ή μήπως απλός πρέπει να ανοίξω κενούργιο τόπικ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2006, 13:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lamogio ΚΑΛΟ.
OANNHSEA ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ.
ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΚΑΘΩΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΤΕΘΕΙ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 12:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γενικά ο τρόμος έχει πάνω κάτω τα ίδια αποτελέσματα
με την κωμωδία.

στα αμερικανικά τηλεοπτικά δίκτυα,οι ταινίες τρόμου παίζονται κατά κανόνα παρασκευή βράδυ,
τελευταία εργάσιμη ημέρα που σημαίνει εκτόνωση αδρεναλίνης.

για να απντήσω στην ερώτηση του φίλου μας,
δεν είναι κακό να βλέπει κανείς ταινίες τρόμου,αρκεί να μην τις παίρνει και πολύ σοβαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 16:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επισης να μην ειναι παιδι πανω στην εγκεφαλικη αναπτυξη και μας προκυψει serial Killer!!!!!


THE ΗΟUSE CAT

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 18:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα εάν εγώ ρωτήσω εάν είναι λογικό και ψυχολογικό ορθό να βλέπουμε ταινίες τρόπμου - φρίκης - ή γενικά εξόντωσης ανθρώπων με ιδιαίτερα σκληρούς τρόπους, γίνομαι κακός και σας την σπάω;

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, φίλε OANNHSEA.
Πριν μπω στο ζουμί θα σχολιάσω τα εξής: δε νομίζω πως ταιριάζουν εύκολα οι όροι "λογικό" και "ψυχολογικά ορθό" σε πράγματα που αφορούν επιλογές καλλιτεχνικών δημιουργημάτων (ακόμα κι αν είναι κακοφτιαγμένα, αποτύχημένα ή ... άτεχνα!). Δεν είναι "λογικό" ή "παράλογο" να σου αρέσει η όπερα, το ambient, το μπαλέτο, οι αισθηματικές ταινίες ή οι ταινίες τρόμου. Δεν αποφασίζεις πρώτα με τη λογική σε τέτοια πράγματα. Η λογική έρχεται μετά και αναλύει τις εμπειρίες που πήρες. Ούτε οι αισθητικές επιλογές μας οφείλουν να διαβαθμίζονται ανάλογα με κάποια ψυχολογική ορθότητα: ποιός θα κρίνει; με τι κριτήρια;
Ακόμα, η λογοτεχνία και οι ταινίες τρόμου και φρίκης δεν σημαίνουν πάντα εικόνες "εξόντωσης ανθρώπων με ιδιαίτερα σκληρούς τρόπους". Υπάρχει κι αυτό το στοιχείο συχνά ή κυριαρχεί σε κάποιες υποκατηγορίες του χώρου.

Τώρα, στο θέμα μας.
Τις καλύτερες σκέψεις επ'αυτού τις έχω βρει στα βιβλία Danse Macabre και On Writing του Στήβεν Κινγκ. Δεν είναι μυθιστορήματα, είναι απλές και ζουμερές πραγματείες πάνω στον τρόμο σε λογοτεχνία/σινεμά/TV το πρώτο, και πάνω στη γραφή το δεύτερο. Αν σε ενδιαφέρει πολύ το ερώτημά σου θα σου αρέσουν οι σκέψεις του.
Εγώ πιστεύω τα εξής:
Τέτοια δημιουργήματα (στη χειρότερη περίπτωση) ή έργα τέχνης (στην καλύτερη) χρησιμεύουν σε κάμποσα πραγματάκια σε όσους τα αγαπούν.
1. Εξωτερικεύουν και "εξορκίζουν" τους φόβους και τις ανασφάλειές μας.
2. Δίνουν τη χαρά του να μπαίνεις σε κίνδυνο -εκ του ...ασφαλούς!- και να τη γλιτώνεις: προσφέρουν μια ψυχολογική κάθαρση.
3. Με ένα λίγο περίεργο τρόπο εξυμνούν τη χαρά της ζωής όσο και άλλα έργα τέχνης: Όταν τα τρομερά και φοβερά τελειώσουν και ανοίγουν τα φώτα της αίθουσας, κλείνεις το βιβλίο, ή πατάς το eject στο DVD επιστρέφεις στο "φως" ακόμα πιο ευγνώμων και ανακουφισμένος, αφού πήρες μια γεύση από τον τρόμο του "σκότους"! Στην πραγματικότητα, λίγα πράγματα αναγνωρίζουν την ψυχολογική ανάγκη για το "νορμάλ" όσο αυτά τα έργα που προβάλλουν το "αλλοιωμένο", κι ας μην το καταλαβαίνουμε άμεσα!
4. Σε φέρνουν τετ-α-τετ με ένα πιο πρωτόγονο κομμάτι του εαυτού σου και ίσως -λέω ΙΣΩΣ- να σε συμφιλιώνουν λίγο με μια πλευρά μας που συνήθως προτιμούμε να μην αναγνωρίζουμε.
5. Εκτονώνουν με ελεγχόμενο τρόπο περίσσεια ενέργειας, θυμού ή επιθετικότητας. Ίσως δεν είναι τυχαίο που αρέσουν συνήθως σε νέους ανθρώπους.

Φυσικά δεν τα βάζω όλα στο ίδιο σακούλι. Και ομολογώ πως σε κάποιο βαθμό η υπερβολική ενασχόληση με ένα υπερ-βίαιο κομμάτι μπορεί να έχει και κάτι νοσηρό ή να αυξάνει τις φοβίες μας. Ίσως να πάει ανάλογα με τον χαρακτήρα, τις ψυχολογικές άμυνες και το πώς τα αντιμετωπίζει κανείς. Μέσα στα χρόνια βλέπω πολύ λιγότερες ταινίες τρόμου απ'ό,τι κάποτε. Δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει αυτό.
Έχω παρατηρήσει, πάντως, πως οι περισσότεροι θιασώτες τέτοιων έργων είναι άνθρωποι με καλό χιούμορ και ευχάριστοι στην παρέα. Μπορεί ένα ποσοστό της απόλαυσης να έχει να κάνει με το κατά πόσο μπορείς να μην τα παίρνεις πολύ σοβαρά όλα αυτά: όπως δέχεσαι να τρομάξεις στο τραινάκι του λούνα-παρκ και να χαρείς την ευχάριστη τσίτα που σου προσφέρει (την αδρεναλίνη που ανέφεραν πιο πάνω οι άλλοι φίλοι).

Η ηλικία, πάλι, ίσως να μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο στο πόσο υγειώς μπορεί να φιλτράρει κανείς τέτοια ερεθίσματα. Σε ένα παιδί που δέχεται τέτοιες εικόνες μπορεί να δημιουργούνται φοβίες χωρίς λόγο. Αλλά πάλι, ένα παιδί που βλέπει σήριαλ και ταινίες δράσης (φαινομενικά πιο ήπιες από τρόμου, που δεν θεωρούνται "ακατάλληλες"!) εκτίθεται σε τόσους φόνους και βία που παίρνει το μήνημα πως "life is cheap". Ενώ και τα πιο παραδοσιακά παραμύθια είναι γεμάτα με σενάρια τρόμου (παιδιά εγκαταλλειμένα στο δάσος, λύκοι που τα τρώνε, μάγισσες που τα ψήνουν!) πράγμα που δεν τα εμπόδισε να είναι σε συνεχή δημοτικότητα εδώ και αιώνες. Μήπως η "πολιτική ορθότητα" των τελευταίων ετών μας οδηγεί σε πλασματικούς, μη-ρεαλιστικούς διαχωρισμούς; Ακούω απόψεις!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 09:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα εάν εγώ ρωτήσω εάν είναι λογικό και ψυχολογικό ορθό να βλέπουμε ταινίες τρόπμου - φρίκης - ή γενικά εξόντωσης ανθρώπων με ιδιαίτερα σκληρούς τρόπους, γίνομαι κακός και σας την σπάω;

Καθόλου my friend

Καμιά φορά μέσα από ταινίες με αίμα, θανάτους, σκοτωμούς, τρόμο κτλ μπορεί ένα άτομο να εκτιμήσει περισσότερο την αξία της ζωής.

Για μένα οι ταινίες τρόμου είναι και ένας καλός τρόπος να ξεφεύγεις για λίγο από την πραγματικότητα ακριβώς λόγω της φαντασίας(ακραίας καμια φορά είναι η αλήθεια) που τις χαρακτηρίζει. Είναι τέχνη πως να το κάνουμε

Ασε που σε πολλες ταινίες τρόμου δε νικάει πάντα ο "καλός". Υπάρχει χώρος και για τα "evil" τερατάκια να γίνουν αυτά οι τελικοί νικητές της περιπέτειεας. Εχω βαρεθεί τις κλισαρισμένες γκλαμουράτες αστυνομικές περιπέτειες όπου ο "καλός" μπάτσος ή ο "καλός" κομάντο καθαρίζει με το όπλο του και τις γροθιές του τους "κακούς", σώζει την όμορφη γκόμενα και της τραβάει και ένα παθιασμένο γλωσσόφιλο στο τέλος.

Αντιθέτως ο Φρέντυ Γκρούκερ και ο Τζέισον Βόρχις θα είναι πάντα εκεί να στοιχειώνουν τα όνειρα των φλώρων που νόμιζαν ότι θα μπορούσαν να τους υπερνικήσουν!!!
Πεθαίνουν ρε αυτοί που είναι ήδη νεκροί!!!???

(πώς τα λέω έτσι)

ΥΓ 1. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και με το πολύ καλό και περιεκτικό ποστ του φίλου wendigo

ΥΓ 2. Οποιαδήποτε τάση μου για βία τη βγάζω βλέπωντας μια βίαιη ταινία τρόμου κι έτσι είμαι πολύ ήσυχο παιδάκι στην καθημερινότητά μου

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 06/11/2006 09:48:47

Edited by - Agnostic on 06/11/2006 09:53:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 07:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσοι γουστάρετε ταινίες τρόμου με παιδικά παιχνίδια ή κουκλάκια πιστεύω ότι θα ικανοποιηθείτε βλέποντας το Demonic Toys του οποίου τον ελληνικό τίτλο δεν θυμάμαι. Είναι ταινία του 1992.

Καλά, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη υπόθεση, αλλά τα παιχνίδια/κουκλάκια αφενός και το μπόλικο αίμα για μια τέτοια ταινία αφετέρου, καθιστούν το θρίλερ αυτό προτεινόμενο...έστω για μια ιδέα ρε παιδί μου.
Συνοπτικά, το έργο διαδραματίζεται σε μια αποθήκη παιχνιδιών, όπου για ένα βράδυ βρίσκονται παγιδευμένοι 5-6 άνθρωποι.

Ελα όμως που στο κτήριο της αποθήκης βρισκόταν το πνεύμα ενός αρχαίου δαίμονα(εξηγεί πως και γιατί, δυστυχώς όμως χωρίς να ικανοποιεί η εξήγηση)το οποίο ξυπνάει από το αίμα ενός εγκληματία που βρέθηκε στην αποθήκη σε σημείο "ιερό" ύστερα από κυνηγητο μπατσίνας(η οποία βρίσκεται και αυτή στην αποθήκη και είναι η βασική πρωταγωνιστρια).
Ε και η δύναμη αυτού του δαιμονικού πνεύματος χρησιμοποιεί ορισμένα παιχνίδια/κουκλάκια της αποθήκης για να εξοντώσει τους παγιδευμένους και μέσω της πρωταγωνίστριας η οποιά είναι και έγκυος, να αναγεννηθεί από τη μήτρα της(τι σας λέω τώρα)!!!

Το έργο μπαίνει κατευθείαν στο ψητό...υπερβολικά κατευθείαν θα έλεγα. Εν πάση περιπτώσει, δεν διεκδικεί δάφνες για το σενάριο. Ολα τα λεφτά είναι τα κουκλάκια/παιχνίδια τα οποία μετατρέπονται σε φονικά μέσα από το δαιμονικό αυτό πνεύμα. Είναι μεγάλα μούτρα πώς να το κάνουμε. Το φρικιαστικό κουκλάκι του κλόουν με τα μεγάλα κοφτερά δόντια, το ρομποτάκι που εκτοξεύει επικίνδυνα "λέηζερ", το κακάσχημο μωρό-κουκλάκι με το διαβολικό του ύφος και ο σκατουλί αρκούδος, ο οποίος προς το τέλος μεταμορφώνεται σε extra-large αρκούδο για να σπείρει τον πανικό, είναι αν μη τι άλλο τρομερές φιγούρες!! Και σκοτώνουν με στιλ και ομαδική καμιά φορά εργασία

Θα σας συμβούλευα να το δείτε μαζί με το παιδάκι σας ή το ανηψάκι σας ώστε να χεστεί από το φόβο του κι έτσι να μη ζητάει παιχνίδια για δώρο Χριστουγέννων.

ΥΓ. Υπάρχουν και κάποια σίκουελ αλλά δεν τα έχω δει.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 26/11/2006 07:19:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 11:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Τσάκι!

quote:
Θα σας συμβούλευα να το δείτε μαζί με το παιδάκι σας ή το ανηψάκι σας ώστε να χεστεί από το φόβο του κι έτσι να μη ζητάει παιχνίδια για δώρο Χριστουγέννων.

Άσε, είναι και περίεργη εποχή!

Θυμάται μήπως κανείς ένα θρίλερ με τίτλο Birds?
Πρέπει να βγήκε πριν 3 χρόνια το πολύ και δείχνει μια ομάδα ανθρώπων που πηγαίνουν σε ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι ψάχνοντας ένα θησαυρό κτλ.
Ήταν καλό αλλά δεν το πολυθυμάμαι και για να το παρουσιάσω θα πρέπει να το νοικιάσω πάλι ώστε να το θυμηθώ.

Agnostic, εσύ μήπως?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 11:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου ρχεται τώρα κάτι στο μυαλό βρε Dying. Είμαι και άυπνος όλη τη νύχτα...

Μόνο το κλασσικό "The Birds" του Χιτσκοκ θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Κανεις άλλος ρε παιδιά?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 12:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν και αλλοι σαν εμένα!!!ομολογώ ότι έχω σημειώσει σε ένα χαρτάκι όλες τις ταινίες που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα,ώστε να τις νοικιάσω.και νόμιζα ότι είχα δεί ότι υπάρχει από θρίλλερ/τρόμου!το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι τους τίτλους από διαφορα που έχω δεί..τεσπα.
οι ταινίες που με έχουν τρομάξει πάντως ήταν ο Εξορκιστής(ίσως να φταίει ότι το είδα σε "τρυφερή" ηλικία),the Fog,η προφητεία.Και πιο πρόσφατα μπορώ να πώ ότι μου άρεσε(και με ψιλοτρόμαξε κιόλας) το Jeepers Creepers,το Saw,και το Silent Hill.
Κι επειδή διάβασα να λέτε για το Κακό,ντρέπομαι να πω ότι το είδα.Δεν θα το έβλεπα,αλλά κέρδισα πρόσκληση από το ραδιόφωνο και πήγα.Και να σημιεώσουμε ότι δεν ήξερα ότι ήταν ελληνικό,πουθενά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο!!!!για να μην πολυλογώ,όποιος έχει ακεφιές,είναι στις μαύρες του κτλ,ας το νοικιάσει(αν κυκλοφορεί).Θα ψοφήσει από τα γέλια,εγώ πάντως στο σινεμά,γέλασα πιο πολύ από κάθε κωμωδία που έχω δεί,το ίδιο και οι υπόλοιποι θεατές.Όταν βλέπεις μια τύπισσα να καρφώνει το παπούτσι της στο δοξα πατρί ενος ζομπιού,έ,θα γελάσεις!!!!Ή ένα χείμαρρο από ζόμπι να κυκλοφορούν στην Κλεισθένους και στην Πατησίων,πάλι κάπως σου έρχεται!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 03:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν εμένα εδώ να με έχετε να σας βρίσκω τις ταινίες.

Dying Incubus, νομίζω ότι εννοείς το Dead Birds του 2004.

http://www.imdb.com/title/tt0377749/

Τι κερδίζω;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 08:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α μπράβο, βρε A. Kircher!!!
Αυτή την ταινία έλεγα...
Την έχεις δει?

quote:
Τι κερδίζω;

Θα σου στείλω την επιταγή να την συμπληρώσεις εσύ!
Χεχεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 02:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιούπιιιιιιι!!!!!!!

Ναι την είχα δει όταν βγήκε στους κινηματογράφους και μου είχε αρέσει αρκετά. Σου προτείνω να την ξανανοικιάσεις.

Προσπαθώ να κρατάω ένα αρχείο με τις ταινίες τρόμου που έχω δει και βλέπω γιαυτό και την βρήκα.

Κάτι ενδιαφέρον. Ο κύριος πρωταγωνιστής ονόματι Henry Thomas έκανε τον μικρό Elliot στο Ε.Τ. αν θυμάστε.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 08:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να τη νοικιάσω πάλι, φίλε μου, γιατί έχω αρχίσει να παθαίνω Αλτσχάϊμερ...

Αρχείο των ταινιών τρόμου που έχω δει δυστυχώς δεν έχω κρατήσει.
Κι επειδή γυρίζω σε 2 - 3 video clubs έχω πάρει πολλές ταινίες από 2 φορές...
Χεχε!

quote:
Κάτι ενδιαφέρον. Ο κύριος πρωταγωνιστής ονόματι Henry Thomas έκανε τον μικρό Elliot στο Ε.Τ. αν θυμάστε.

Χμμμ!
Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 17:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προτείνω δύο ακόμη σχετικά καλές ταινίες τρόμου

Πρόκειται για τα Anatomy και Anatomy 2.

Η υπόθεση είναι πάνω κάτω όμοια. Σε μία μεγάλη κλινική λειτουργεί "υπόγεια" μια ομάδα "περίεργων" ιατρών οι οποίοι δοκιμάζουν "εναλλακτικές" ιατρικές μεθόδους οι οποίες αν θυμάμαι καλά αφορούν σε εμφυτεύσεις βιονικών μυών ή κάτι τέτοιο(είμαι και άσχετος από ιατρική ) Αυτός ο μυστικός κύκλος γιατρών, οι οποίοι αυτοαποκαλούνται "αντι-Ιπποκρατικοί" (ουάου), αποτελούμενος και από μερικά νέα άτομα-φοιτητές ιατρικης τα οποιά έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από τον ιθύνοντα νου του όλου σχεδίου, πειραματίζεται πάνω σε άτυχα θύματα από το χώρο της κλινικής.

Στο πρώτο Anatomy πρωταγωνιστεί μια νεαρή φοιτήτρια ιατρικής, η οποία αφού ανακαλύπτει στην κλινική το πτώμα ένός συμφοιτητή της, προσπαθεί να λύσει το μυστήριο, με κίνδυνο τυης ζωής της. Στο Anatomy 2 πρωταγωνιστεί ένας νεαρός, ο οποίος έχει βάλει σκοπό να βρει μια ιδανική θεραπεία για τον ανάπηρο αδερφό του, κι έτσι μπλέκει χωρίς να το καταλάβει με την ίδια ομάδα των "αντι-Ιπποκρατικών" που εφαρμόζουν τα εναλλακτικά και συνάμα επικίνδυνα ιατρικά τους "πειράματα". Και φυσικά αφού τους ανακαλύπτει προσπαθεί να τους σταματήσει με κίνδυνο της ζωής του(άντε να ξεφύγεις αμα μπλέξεις)

Οι ταινίες είναι σχετικά πρόσφατες(2000 και 2003), έχουν ενδιαφέρον, πρωτοτυπία, αν και θα περίμενα πιο πολύ αίμα ειδικά λαμβάνοντας υπόψιν το σενάριο. Δεν τρελάθηκα όταν τις είδα αλλά έστω για μια φορά αξίζουν.
Τουλάχιστον θα σας κάνει πιο επιφυλακτικούς όταν εμπιστεύεστε έναν γιατρό ο οποίος προωθεί μια "εναλλακτική" θεραπεία (αστειεύομαι)

Δεν θυμάμαι τον Ελληνικό τίτλο. Πάντως θα το βρείτε εύκολα στα βίντεο-κλαμπ της γειτονιάς σας.


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 02/12/2006 17:07:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 15:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 1ο που εχω δει ειναι αρκετα καλο.Στα συν η πρωταγωνιστρια Franka Potente απο το run Lola runΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη κυριακή ξεψαχνίζοντας τις παλιές μου ταινίες, είδα συνεχόμενα "altereated states", "in the mouth of madness" και "καραντίνα ο ουρανός γέμισε θάνατο"!

Παλιές δυσεύρετες αλλά πάντα μια καλή επανάληψη βοηθάει!!!

Ακούγεται βέβαια λίγο psycho να δεις 3 ταινίες καπάκι τέτοιου είδους αλλά μερικοί μπορεί να δειξουν κατανόηση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 06:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επ, εσύ είσαι δικιά μας
Τρία θρίλερ στη σειρά ε? Nice, nice...
Το "Στο στόμα της τρέλας" κορυφαίο!!

Εγώ πάντως εννοείται πως σου δείχνω κατανόηση(αλίμονο, εγώ?)

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 20:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το "Στο στόμα της τρέλας" κορυφαίο!!

Οντως κορυφαιο!!

Η κλασσική επιμορφωτική σειρά είναι :
-Στο στόμα της τρέλλας
-Η ομίχλη (η παλιά η κλασσική)
-The thing
-Αντε να προσθέσουμε και το Re-animator
-Καιμετά την all time classic τριλογία του evil dead

Εντάξει είναι και Νεκρονομικόν και το Dagon αλλά μην μας πέσει λίγο βαριά η λαβκραφτική μελέτη

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω να προσθέτω φωτογραφίες αλλοιώς θα έβαζα μια καλή στο τέλος του μηνήματος

Για εκείνο το pet cemetary με το ανάλογο σοφό τραγουδάκι? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 06:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως να είναι μεγάλη παράλειψη που δεν έχω αναφέρει ακόμα μία από τις καλύτερες ταινίες τρόμου που έχω δει. Πρόκειται για άλλο ένα αριστούργημα του "μετρ" του είδους Dario Argento.

Η ταινία λεγεται Phenomena και είναι του 1985.

Στην υπόθεση τώρα...

Μια έφηβη κοπέλα, η Τζένιφερ, κόρη ενός γνωστού ηθοποιού, αποστέλεται από τον πατέρα της σε ένα ιδιωτικό σχολείο θηλέων στην Ελβετία. Στην επαρχιακή αυτή περιοχή που βρίσκεται το σχολείο, ξεκινάει μια σειρά από μυστηριώδεις δολοφονίες, κυρίως νεαρών κοριτσιών. Γενικά, τα κορίτσια του σχολείου θεωρούν τη Τζένιφερ τρελή και δεν την πολυσυμπαθούν με εξαίρεση την συγκάτοικό της.
Η Τζένιφερ διαθέτει δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά:

1)Υπνοβατεί μυστηριωδώς νιώθοντας "κινδύνους"

2)Εχει το μεταφυσικό χάρισμα να επικοινωνεί με τα έντομα και με κάποιο μυστηριωδη τρόπο να τα "ελέγχει"

Και ενώ οι φόνοι συνεχίζονται, η Τζένιφερ έρχεται - μετά από μια περιπετειώδη νύχτα υπνοβασίας - σε επαφή με έναν ανάπηρο εντομολόγο ο οποίος συνεργάζεται και με έναν ντετέκτιβ που ερευνά την υπόθεση των δολοφονιών. Ο εντομολόγος εκπληκτος από το μεταφυσικό αυτό χάρισμα της Τζένιφερ την παροτρείνει να χρησιμοποιήσει την μεταφυσική ιδιότητά της για να βοηθήσει στη διαλεύκανση της υπόθεσης(λεπτομέρειες για το πώς, θα δείτε στην ταινία, όλα εγώ θα σας τα λέω?).

Η Τζένιφερ το πράτει...πράγμα που την οδηγεί όλο και πιο κοντά στον εφιάλτη.....

highlight 1 - Ο πανέξυπνος και άριστα εκπαιδευμένος χιμπατζής του εντομολόγου, ο οποίος...παίζει κάτι παραπάνω από σημαντικό ρόλο στην πορεία του έργου

higlight 2 - Το κορυφαίο Soundtrack της ταινίας περιλαμβάνει κομμάτια όπως (κρατηθείτε) Motorhead - (Locomotive), Iron Maiden - (Flash of the Blade) και φυσικά τους Goblin - (Sleepwalking). Και το ωραίο είναι ότι ειδικά οι Maiden και το θεϊκό κομμάτι των Goblin(συνδυάζει όπερα με ροκ) κάνουν την εμνφάνιση τους συχνά στην ταινία, εμπλουτίζοντάς την με ακόμη περισσότερο σασπένς!!! Τρομερη ενορχήστρωση!!

highlight 3 - Μερικές πόζες της πρωταγωνίστριας και διάφορες άλλες σκηνες του έργου σε καθηλώνουν, έτσι απλά....

highlight 4 - Το αιματηρό και απρόσμενο φινάλε, το οποίο αποτελεί ένα από τα καλύτερα και πιο εντυπωσιακά που έχω δει σε ταινία τρόμου.

Θα το βρείτε εύκολα στα βιντεοκλαμπάδικα. Δεν θυμάμαι όμως τον ελληνικό τίτλο. Σε όποιον δεν αρέσει, το πληρώνω εγώ!!!


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 11:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 11:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,
και στα ελληνικά "ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ" λέγεται η ταινία

να πω το τέλος ?????
pleeeaaasee !!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

left950
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 22:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους left950  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος left950  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ταινία με ελληνικό τίτλο "Η 7η π΄θλη της κόλασης", μάλλον απο την Videosonic αν θυμάμαι καλά, μήπως κανείς ξέρει τον πρωτότυπο τίτλο της?

όλα είναι δρόμος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 07:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου left950, καλώς ήλθες κοντά μας!

Η ταινία "Έβδομη πύλη της Κολάσεως" είναι από τις πρώτες Ιταλικές ταινίες zombie horror και βγήκε το 1981.
Ο τίτλος της είναι:

"The beyond (L' aldila)".

Ελπίζω να μην κάνω λάθος και βρήκα άλλα αντ' άλλων!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
left950
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 10:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους left950  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος left950  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ!

όλα είναι δρόμος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy