ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 11:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που να την βρούμε αυτήν, βρε Agnostic, αφού δεν βρίσκεται εύκολα στα videoclubs?

Άσε, που να χάνω 73 λεπτά από την ζωή μου...?

Καλά, από χαζές ταινίες έχω δει κι εγώ κάποιες κι έβαζα απίστευτα γέλια.
Το Killjoy και το Λύκε, λύκε είσαι εδώ?
Το πρώτο το είδα ολόκληρο και νόμισα οτι αντί για θρίλλερ είχα πάρει κωμωδία.
Το δεύτερο δεν το είδα μετά το δεκάλεπτο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πω,πω !!!!!!!!!!
καραγουστάρω ταινίες τύπου blood farmers
διότι καταστρέφουν κάθε έννοια καλού κινηματογράφου !
είναι σαν τα παιδιά που καταστρέφουν το παιχνίδι
αλλά επιμένουν να συμμετέχουν σ'αυτό.
αναγκαίο κακό...
θα βάλω τα δυνατά μου να δω την ταινία αυτή,
αφού την έχω πετύχει σε ένα ράφι ενός videoclub
στην πόλη μου,
που έχει κρατημένες τις πιο απίθανες ταινίες.

agnostic, την ταινία communion με τη brooke shields
εντελώς θεόμ....(α,πα,πα,πα....!),
την έχεις δει ?
έχει σχέση με δύο κοριτσάκια,που το ένα δέχεται όλη σχεδόν την
αγάπη των γονιών του και το άλλο (η brooke δηλαδή)
μένει με τη ζήλεια.
αλλά τα πράγματα αλλάζουν όταν το "καλό" κορίτσι δολοφονείται
κατά τη διάρκεια της θείας κοινωνίας (communion σημαίνει θεία κοινωνία)...
το έχεις δει ?
είναι πολύ ατμοσφαιρικό και πολύ απρόβλεπτο στο τέλος.
σου προτείνω αν δεν το έχεις δει,να το ψάξεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 17:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ταινεια εχει επισης το τιτλο ¨alice sweet alice".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 01:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών, ρίξε μια ματιά στην τρίτη σελίδα του τόπικ

Το "Γλυκιά μου Άλις" (Alice Sweet Alice), το έχω ήδη περιγράψει.
Είναι πράγματι εξαιρετικό θρίλερ και συνάμα "βλάσφημο"

Το έχω και σε αυθεντικό dvd, το οποίο βρίσκεται στο ράφι μου, 1,5 μέτρο από εδώ που γράφω αυτή τη στιγμή

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 12:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμαται κανεις το stad μια σειρα επεισοδια του steven king που ειχε προβαλει το star channel γυρω στο 1995;

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 18:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θυμαται κανεις το stad μια σειρα επεισοδια του steven king που ειχε προβαλει το star channel γυρω στο 1995

Ο τίτλος είναι The stand. Μίνι-σειρά βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Κινγκ. Αν θυμάμαι καλά ήταν η τελευταία φορά που είδα την πρώην "pretty in pink" Μόλυ Ρίγκγουολντ. Υπήρχε σε βιντεοκασσέτα, δεν ξέρω αν βγήκε σε dvd.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 26/07/2006 18:45:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 21:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικαιο για τον τιτλο.Μετα απο 11 χρονια ομως συμβαινει. Ευχαριστω.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ingrao
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 00:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ingrao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THE THING(ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΠΕΝΤΕΡ)
THE FLY 1(ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ 2)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 17:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω πολυ Dying incubus,τωρα ειδα το μυνημα.
ελπιζω αυτο το εξαιρετικο τοπικ να μεινει καθαρο,διοτι ειλικρινα προσφερει.

το ειπε κανενας αυτο ? σε συγκριση με το 1 μετριο...
η ιδεα ομως ειναι απο τις πιο τρομακτικες που εχω δει,και νομιζω οτι ειναι απο τις λιγες ταινες που διακαιως φερουν τον τιτλο του "αυστηρως ακαταλληλο".

santaclaws is coming....to town!

_______________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 10:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για εμενα η ταινια αυτη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες που εχω δει στην κατηγορια των θριλερ.

ενας τυπος 20-22 χρονων θυματε τα παιδικα του χρονια,θυματε οτι επασχε απο μια περειεργη ασθενεια κατα την οποια δεν θυμοταν διαφορα πραγματα που μπορει να εκανε μολις πριν,θυματε το ασχημο φιλικο περιβαλλον που μεγαλωσε,την κοπελα που πρωτοερωτευτηκε κτλπ.
ανακαλυπτει λοιπον οτι μεσω καποιων ημερολογιων που εχει γραψει ο ιδιος,ολη του την ζωη,μπορει να γυρισει τον χρονο πισω,να ξαναζησει οτιδηποτε η να αλλαξει πραγματα.
ξεκιναει με τις καλυτερες διαθεσεις,αλλα παντα κατι συμβαινει.
ατμοσφαιρικο ψυχολογικο θριλερ,ακραιων συμπεριφορων χωρις ανοητο και ανουσιο love story,και το τελος ειναι οπωσδηποτε,το κερασακι στην τουρτα.την συνιστω σε ολους ειναι μια πολυ καλη ταινια.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 05:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Deghar Adhark, την συγκεκριμένη ταινία δεν την γνωρίζω καθόλου και την ακούω για πρώτη μόλις φορά.

Πάντως το σενάριο μου θυμίζει το "Φαινόμενο της πεταλούδας".
Δεν βρίσκετε...?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 03:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΘΡΙΛΕΡΟΦΙΛΟΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ,ΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΘΡΙΛΕΡ ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΙΛΕΡΟΣΚΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΜΙΛΥ ΡΟΟΥΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ 6 ΟΝΟΜΑΤΑ,ΕΡΕΘΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΣΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΚΗΝΗ!!

ΤΑ SAW ΗΤΑΝ ΨΙΛΟΦΡΙΚΗ Η ΙΔΕΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑ Η ΠΡΑΞΗ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ ΚΛΑΣΙΚΗ ΦΡΙΚΗ

ΚΑΤΙ ΣΤΥΛ JASON ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ,ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΘΑ ΧΑΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ,ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ

ΤΟ ΜΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΛΕΓΟΝΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΕΖΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΜΠΡΡ...

ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΡΙΚΗ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΑΛΛΟΥ...ΑΦΗΣΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 11:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και γυρίσαμε από διακοπές ας επιστρπεψουμε στο τόπικ αυτό με κανένα δυνατό θριλεράκι!!!!

Λοιπόν ένα πολύ δυνατό και πρωτότυπο θρίλερ/τρόμου που έχω δει(τελευταία φορά πριν 3-4 χρόνια) είναι το "THEATRE OF BLOOD". Στα ελληνικά λέγεται όπως και ο αγγλικός τίτλος " ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ".

Η ταινία είναι του 1973 και αναφέρεται σε έναν "σεκσπιρικό" ηθοποιό, τον Εντουαρντ(Vincent Price), του οποίου η καριέρα πήγε κατά διαόλου, από τη στιγμή που ορισμένοι κριτικοί θεάτρου "έθαψαν" κανονικά τις ερμηνείες του και του στέρησαν και ανάλογο βραβείο. Ετσι, λοιπόν, εκείνος, μέσα στην απελπισία του αποφασίζει να δώσει τέλος στη ζωή του πηδώντας από ένα μπαλκόνι.

Ευτυχώς για τον Εντουαρντ, και δυστυχώς για τους κριτικούς που τον "έθαψαν" στις κριτικές τους, θα καταφέρει να επιζήσει από την πτώση του και στη συνέχεια τον περιθάλπτουν ορισμένοι φτωχοί, και άστεγοι που ζουν σαν κάστα εκεί στην περιοχή. Ο Εντουαρντ λοιπόν επιδιώκει λυσσαλέα εκδίκηση κόντρα σε όλους αυτούς που απέρριψαν τις ερμηνείες και τα έργα του και ξεκινάει μια σειρά αιματοβαμένων δολοφονιών με τη συνδρομή και των φτωχοζητιάνων που τον έσωσαν ύστερα από την πτώση του.

Κι εδώ είναι το ωραίο και πρωτότυπο της ταινίας. Σε κάθε φόνο, Ο Εντουαρντ μαζί με τον όχλο των ζητιάνων του και αιχμαλωτιασμένο το υποψήφιο θύμα τους, υποδύονται ρόλους από έργα του Shakespeare στα οποία υπάρχει και κάποιος θάνατος(Ο Εμπορος της Βενετίας, Ρωμαίος και Ιουλιέτα κ.α.). Και φυσικά, κάθε φορά το αιχμαλωτισμένο θύμα δολοφονείται στ'αλήθεια με εντυπωσιακό τρόπο(πνιγμός, κάψιμο, ηλεκτροπληξία, ξεκοίλιασμα κ.α.)!!! Εντυπωσιακό ε?? Εμένα πάντως με είχε ξετρελάνει αυτή η ταινία, αφού την ώρα που ο Εντουαρντ μαζί με τους ζητιάνους του παίζουν ένα θεατρικό έργο και στη συνέχεια δολοφονούν το θύμα τους επικρατεί μέγιστη παράνοια!!!

Θεατρικό θρίλερ λοιπόν, για κουλτουριαρέους και όχι μόνο
Σας το προτείνω χαλαρά. Δεν θα απογοητευτείτε.

Θα προσπαθήσω να το ξαναδώ κι εγώ οπωσδήποτε!!!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 03:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

NIGHTMARE ON ELM STREET 1 KAI 3

(Aπο τα πιο πρωτοτυπα σεναρια,ο δαιμονας που οταν σε σκοτωσει σtα ονειρα σου πεθαινεις και στην πραγματικοτητα.Μετα φοβοσουν και να κοιμηθεις!
Δυστυχως τελικα την ξεφτιλισανε την σειρα.)

THE FOG (με κορυφωση την τελευταια σκηνη)

PRINCE OF DARKNESS
(ο Καρπεντερ οταν θελει ειναι Ο μαστορας του τρομου!)

THE BEYOND του fullci.


απο τα best του SCFI τρομου:

THE THING
ALIEN
INVASION OF THE BODY SNATCHERS
PHANTASM (ναι ειναι ταινια τρομου επιστημονικης φαντασιας!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 04:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑΑ πως μου διεφυγε:

στα καλυτερα του sf τρομου προσθεστε και την ταινια PREDATOR (ο κυνηγος).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 15:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με εντυπωσίασες, medtech!
Πέρα από τον αγαπημένο μου Κάρπεντερ βρήκα πράγματα που δεν θα περίμενα.
Και καλά ο Φούλτσι... το Phantasm;
Τι τρομερή, υποτιμημένη, υπόγεια ταινία!
Σκηνοθεσία Ντον Κοσκαρέλι, γυρίστηκε το ΄77, και όποιος το είδε δεν ξεχνά εύκολα τον "Ψηλό Άνθρωπο"!
Έχω αποφύγει τα sequel, φοβάμαι πως θα είναι... τρομακτικά κακά!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 12:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω αποφύγει τα sequel, φοβάμαι πως θα είναι... τρομακτικά κακά!

Εχει και sequel το phantasm??
Συμφωνω προκειται για ακρως υποτιμημενη και ακρως σκοτεινη ταινια...

Ο Καρπεντερ ειναι ο Αρχων του Τρομου!!!!
The Fog,the thing και Prince of darkness μου κοβουν τα ηπατα ακομα και σημερα που τα εχω δει χιλιαδες φορες.


Ο Φουλτσι με το Beyond εδωσε ρεστα!!!(7η πυλη της κολασεως ο ελληνικος τιτλος αν θυμαμαι καλα).

Τωρα που το θυμηθηκα.

Προσθεστε τα:

Return to Salems Lot (οχι την ταινια,την σειρα-η σκηνη με το παιδι βρυκολακα ηταν ΟΛΑ τα λεφτα).

Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βρυκολακακια?(που ειναι και η αδυναμια μου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 15:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
The Fog,the thing και Prince of darkness μου κοβουν τα ηπατα ακομα και σημερα που τα εχω δει χιλιαδες φορες.

Πιστεύω κι εγώ πως είναι πολύ δυνατές ταινίες.
Μου άρεσε πολύ και το In the mouth of madness ("Στο στόμα της τρέλλας").
Δεν πολυπερίμενα πως ο Κάρπεντερ το είχε ακόμη μέσα του για κάτι τόσο καλό αλλά, ευτυχώς, διαψεύστηκα. Νομίζω πως θα σου αρέσει.
Πρόσφατο και καλό βρυκόλακα δεν ξέρω.
Αν θες κοίτα προηγούμενη σελίδα όπου αναφέρω το παλιότερο αλλά υπέροχο Near Dark. Δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνική κόπια ή αν το βρίσκεις μόνο από το εξωτερικό. Με είχε εντυπωσιάσει.
Το Phantasm έχει 2 ή 3 σήκουελ μα έχω την αίσθηση πως δεν αξίζουν τον κόπο.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 01:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου άρεσε πολύ και το In the mouth of madness ("Στο στόμα της τρέλλας").

Καλη ηταν.

quote:
Αν θες κοίτα προηγούμενη σελίδα όπου αναφέρω το παλιότερο αλλά υπέροχο Near Dark.

Το εχω δει.Πολυ καλο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 07:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις The fog & Prince of darkness τις έχω δει κι εγώ!
Αρκετά καλές!

Το The thing δεν το έχω δει εκτός κι αν δεν το θυμάμαι...

Πάντως, βρε παιδιά, επειδή μου αρέσουν κι εμένα οι βαμπιροταινίες αν ξέρει κάποιος ας προτείνει καμία καλή γιατί τελευταία έχω χάσει τη μπάλα και δεν ξέρω τι παίζει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 08:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον φίλο Wendigo για το Near Dark. Είναι από τα αγαπημένα μου.

Φίλε Dying Incubus,

δεν ξέρω αν έχεις δει καμία ταινία από τα Subspecies. Έχουν βγει 4 μεχρι στιγμής, το τελευταίο βγήκε το 1998. Είναι όλα τους καλά, ατμοσφαιρικά και το αίμα ρέει ποτάμια.

Για πιο καινούργια δεν έχει βγεί κάποιο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 13:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, δεν έχω ακούσει καν τα Subspecies!
Δεν θυμάμαι να τα είχα δει και σε κάποιο videoclub.
Να σου πω την αλήθεια, σκεφτόμουν να πάω σήμερα μια βόλτα για να δω καμία ταινία το βράδυ...
Θα δούμε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε σεις ουτε εγώ είχα υπόψιν μου αυτή τη σειρά που λέτε, το "Subspecies". Από την εικόνα καλό φαίνεται

Τέλος πάντων, ας αναφερθώ τώρα σε ένα "τρόμου" το οποίο με είχε τρομάξει στην παιδική μου ηλικία αλλα πριν κανα δυο μήνες που το ξαναείδα είπα "τελικά αυτό ήταν?".

Πρόκειται για ένα παιδικό/ψυχολογικό και με λίγη δόση περιπέτειας θρίλερ, το Grandmother's House. Ελληνιστί,Το σπίτι της γιαγιάς.

Δύο νεαρά ορφανά πλέον, αδέρφια η Λιν και ο μικρότερος αδερφός της, ο Ντέιβιντ, ύστερά και από τον πρόσφατο θάνατο του πατέρα τους, μετακομίζουν μόνιμα στο σπίτι της γιαγιάς και του παππού τους.

Ομως, κάποιο "σατανικό" μυστικό κρύβεται στο σπίτι των δύο ηλικιωμένων, και από τη στιγμή που ο μικρός Ντέιβιντ(ύστερα και από ένα φρικτό όνειρο-σημάδι) ανακαλύπτει ένα γυναικείο πτώμα(?) στο υπόγειο(η μεγάλη του αδερφή πέρα βρέχει), η συμπεριφορά των δύο γέρων αλλάζει μυστηριωδώς. Σα να θέλουν να του κλείσουν το στόμα του πιτσιρικά, ίσως και με...την απειλή της ζωής του. Ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Και ποια είναι αυτή η μυστηριώδης κουρελιασμένη γυναίκα, η οποία εμφανίζεται, αρχικά στο δρόμο την ώρα που το λεωφορείο μεταφέρει τα δύο παιδιά στο σπίτι της γιαγιάς τους, και αργότερα στο ίδιο το σπίτι???

Τι παίζει???(που λέει και ο Λιακό)

Εν ολίγοις, ενώ το σενάριο είναι πρωτότυπο και ενδιαφέρον, η πλοκή εξελίσσεται κάπως άγαρμπα, βιαστικά και με κάποιους ερασιτεχνισμούς ευτυχώς βέβαια όχι στο κωμικοτραγικό επίπεδο του INVASION OF THE BLOOD FARMERS!!!

Η ταινία σώζεται ίσα ίσα στη βάση, λόγω του σεναρίου και κάποιων "σκοτεινών" στιγμών του παππού, ο οποίος είναι λίγο τρομακτικός σε σημεία.

Ενα μικρό παιδάκι θα τρομάξει αν δει το Grandmother's House.
Εσείς όμως όχι. Απλά μπορεί να το βρείτε ενδιαφέρον. Μπορείτε βέβαια να το πάρετε για το παιδάκι σας ή το ανιψάκι σας, σε περίπτωση που θέλετε να το εισαγαγετε στο μαγικό κόσμο του τρόμου! ΧΕΧΕ



Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 04:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αφού σταμάτησα σε παιδικό θρίλερ, ας συνεχίσω με ένα ακόμα "παιδικό" θρίλερ, πιο σοβαρό όμως και καλύτερο από το Grandmother's House.

Λέγεται "Clownhouse"και ο ελληνικός τίτλος είναι " Το Τσίρκο του Τρόμου".

Το είχα δει πιτσιρικάς και το ξαναείδα πριν δύο βδομάδες. Η ταινία αναφέρεται στον φόβο που έχει ένα μικρό αγόρι για τους Clowns.

Ωσπου μία μέρα οι γονείς του φεύγουν και τον αφήνουν μαζί με τα δύο μεγαλύτερα αδέρφια του στο σπίτι. Ο μεγάλος του αδερφός (δεν θυμάμαι ονόματα τώρα), κοροϊδεύει τον μικρό για την φοβία του, ενώ ο μεσαίος παίζει το ρόλο του προστάτη του μικρού αναγνωρίζοντας το πρόβλημά του και προσπαθώντας να τον καθυσηχάσει.

Το βράδυ λοιπόν που λείπουν οι γονείς των τριων αγοριών, αυτά θα επισκεφτούν ένα τσίρκο που περιοδεύει στην περιοχή. Ο μικρός προσπαθεί να αντέξει μπροστά στο φόβο που του δημιουργούν οι Clowns του τσίρκου, αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει και φεύγει έξω πανικόβλητος.

Εντωμεταξύ, τρεις παρανοϊκοί φονιάδες και αρκετά καθυστερημένοι εγκεφαλικά, έχουν από το απόγευμα δραπετεύσει από το τρελάδικο που τους είχαν κλείσει και το βράδυ παραφυλάνε κρυμμένοι έξω από το τσίρκο. Αφού τελειώσει η παράσταση οι 3 παρανοϊκοί θα δολοφονήσουν τους 3 Clowns μέσα στη σκηνή τους και ως τρελοί που είναι, μεταμφιέζονται οι ίδιοι ως Clowns και σουλατσάρουν στην επαρχιακή αυτή περιοχή.

Για κακή τύχη του αγοριού που φοβάται τους Clowns, οι τρεις παρανοϊκοί ντυμένοι ως ...ο χειρότερτος εφιάλτης του πιτσιρικά, θα επιτεθούν τη νύχτα στο σπίτι με άγριες και δολοφονικές διαθέσεις φυσικά. Και ένας αδυσώπητος αγώνας ξεκινά με τα 3 αγόρια να παλεύουν για την επιβίωσή τους εναντίον των μανιακών Clowns.

Η ταινία μάλλον δεν θα σας τρομάξει(Δεν έχει σχεδόν καθόλου αίμα) όπως θα τρόμαζε ένα πιτσιρίκι, αλλα σε γενικές γραμμές αξίζει τον κόπο. Αλλωστε πολλά μικρά παιδιά έχουν φοβίες με τους Clowns. Αυτή η φοβία αντικατοπτρίζεται ιδανικά στην ταινία. Ισως να σας θυμίσει τον συγκεκριμένο παιδικο σας φόβο αν τον είχατε ποτέ βέβαια(εγώ όχι, αλλα την καραγούσταρα την ταινία από παλιά).

Γενικά περνάει ευχάριστα η ώρα με το Clownhouse. Στα highlights η σκηνή στην οποία μέσα στη νύχτα και στο παγωμένο φως από το φεγγάρι, το μικρό αγόρι βλέπει μπροστά του έναν από τους 3 Clowns να το κοιτάζει αινιγματικά.

Αυτά τα ολίγα.

Εικόνα παρακαλώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 23/09/2006 04:26:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 03:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν συνεχίσω την περιγραφή μου σε μία ακόμα δυνατή ταινία τρόμου, να πω ότι είδαπρόσφατα και το "Η ΚΑΘΟΔΟΣ" και μου άφησε μια σχετικά καλή εικόνα. Ηταν σκοτεινό, πρωτότυπο, είχε αγωνία αλλά μπορούσαν να το κάνουν ακόμα καλύτερο πιστεύω. Εν πάση περιπτώσει.


Πρόσφατα λοιπόν, μαζί με την "ΚΑΘΟΔΟ" είδα και ένα επίσης δυνατό θρίλερ/τρόμου το οποίο ειλικρινά δεν θυμάμαι αν το είχαν παίξει οι ελληνικοί κινηματογράφοι.
Είναι ταινία σχετικά καινούργια(2004) και ονομάζεται "CREEP". Ο ελληνικός τίτλος με τον οποίο θα το βρείτε στα βίντεο κλαμπ είναι "Τρόμος στο Μετρό".

Η υπόθεση είναι γενικά ρηχή. Η ταινία χωρίς πολλά φρου φρού κι αρώματα σε βάζει κατευθείαν στο ψητό, είναι άμεση, δεν κουράζει, σε κρατάει σε κάποια σχετική αγωνία, αν και γενικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι λίγο πιο επεξηγηματική για να φτάσει σε υψηλά επίπεδα και να το αποθεώσω.

Είναι επίσης στην κυριολεξία σκοτεινή... αφού η περιπετεια διαδραματίζεται μέσα στο Μετρό, στις σύραγγες και στους υπονόμους εκεί γύρω. Δεν θυμάμαι να δείχνει καθόλου φως της ημέρας το έργο...

Ενιγουέι, η πρωταγωνίστρια, η Κέιτ, επιστρέφει από μια δεξίωση και μπαίνει στον πλησιέστερο σταθμό Μετρό του Λονδίνου. εκεί όμως την παίρνει ο ύπνος στο παγκάκι του σταθμού και όταν ξυπνάει βρίσκεται κλειδωμένη μέσα στο σταθμό!!! Παρ'όλα αυτά παίρνει το τρένο που έρχεται....αλλά διαπιστώνει ότι δεν είναι μόνη στο Μετρό. Και δεν αναφέρομαι σε κάτι άστεγους που κοιμούνται εκεί, ούτε σε ένα τυπά από τη δεξίωση που την ακολουθεί για να...ερωτοτροπήσει μαζί της μεθυσμένος καθώς είναι.

Κάτι άλλο, διαβολικό, σκοτεινό, μυστηριώδες και τρομερά επικίνδυνο κρύβεται στις υπόγειες σύραγγες και κατασφάζει ότι ανθρώπινο "κινείται" στο χώρο. Δεν σας λέω αν αυτό το ον, είναι ανθρωποειδές ή όχι. Το έργο δίνει στιγμιαία μια εξήγηση που να καταλαβαίνεις γενικά τι έχει παίξει με αυτό το σιχαμερό "πλάσμα". Αλλά εδώ είναι και η αδυναμία της ταινίας. Η εξήγηση είναι πολύ σύντομη και απλοϊκή και δεν ικανοποιεί τον τηλεθεατή ο οποίος περιμένει κάτι πιο ολοκληρωμένο ρε παιδί μου.

Πάντως το "ον" σφάζει με στυλ. Μιλάμε την έχει δει χειρούργος, όχι αστεία!!! Θαρρώ επίσης, ότι χρειαζόταν η ταινία 1-2 φόνους παραπάνω για να ανέβει και το επίπεδο του σπλάτερ ρε γαμώτο(όχι ότι δεν έχει μπόλικο αίμα...απλά ήθελε λιγουλάακι ακόμα νομίζω για να επικροτήσω στο φουλ).

Θα καταφέρει λοιπόν η ξανθιά πρωταγωνίστρια να επιβιώσει από αυτό τον θανάσιμο και απροσδόκητο κίνδυνο?
Γενικά με άριστα το 10 θα έβαζα ένα 7...και κάτι πολύ ψηλά, ανάλογα τη διάθεση βέβαια...

Μου άρεσε επίσης και το γλυκύτατο σκυλάκι...που ευτυχώς επιβιώνει

Ηθικό δίδαγμα. Οσοι χρησιμοποιείτε μετρό, προσέχετε πολύ τα βράδια μην σας πάρει ο ύπνος και κλειστείτε μέσα...μιας και ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να παραμονεύει εκεί κάτω...
χεχε...

Αυτά.

Δείτε το. Αξίζει.


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 26/09/2006 03:55:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 16:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα τα CREEPSHOW, BODY BAGS και TALES FROM THE DARKSIDE θα αναφερθώ σε άλλο ένα σχετικά καλό τρόμου με 3 ιστοριούλες που έχω δει.

Λέγεται CAMPFIRE STORIES. Ο Ελληνικός τίτλος είναι "ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. Εχει τον ίδιο ελληνικό τίτλο δηλαδή με το "TALES FROM THE DARKSIDE" που έχω ήδη περιγράψει, αλλά προκειται περί διαφορετικης ταινίας.

Το έργο ξεκινάει με 2 νέους να οδεύουν οδικώς προς κάποιο πάρτυ,αν θυμάμαι καλα, κάπου σε επαρχιακή περιοχή, όταν ξαφνικά βρίσκουν στο δρόμο μια κοπέλα η οποία τους ζητάει να την πάνε κάπου. Για κακή τους τύχη όμως σκάει το λάστιχο του αυτοκινήτου τους και αναζητούν κάποια βοήθεια διαπερνώντας το γειτονικό δάσος.
Ομως στο δάσος μέσα, συναντούν ένα μυστηριώδη δασοφύλακα ο οποίος τους διηγείται 3 τρομακτικές ιστορίες για να περάσει η ώρα.

Ιστορία 1η) 4 κακομαθημένοι μαθητές κολλεγίου αποφασίζουν να σπάσουν στο ξύλο τον διανοητικά καθηστερημένο επιστάτη κηνηγόντας τον στο δασος της περιοχής. Ελα όμως που ο επιστάτης έχει άσχημο παρελθόν αφού είχε πέσει θύμα φρικτών βασανιστηρίων από τους γονείς του στα νιάτα του, γεγονός που τον κάνει να θέλει να βγάλει τα απωθημένα του. Ετσι λοιπόν οι μαθητές από θύτες γίνονται θύματα των δολοφονικών τάσεων που κρύβει ο "φιλήσυχος" όπως νόμιζε το σχολείο επιστάτης

Ιστορία 2η) Δύο ρεμάλια χασικλήδες μαζί με μια κοπέλα χασικλού, σταμπάρουν έναν ηλικιωμένο ινδιάνο σε ένα καφέ και τον ακολουθούν μέχρι το τροχόσπιτό του στο δάσος. Ο ινδιάνος κάνει μια τελετή αφιερωμένη στους προγόνους του καπνίζοντας μια "ιερή" πίπα πλάι σε μια φωτιά. εκείνη την ώρα όμως τα ρεμάλια τον στραγγαλίζουν και αρχίζουν να λεηλατούν τα υπάρχοντά του. Οταν όμως δοκιμάζουν την "ιερή" πίπα για να φτιαχτούν, αρχίζουν να βλέπουν τρομακτικά οράματα...σε σημείο υπερβολικό. Επίσης αρχίζουν να νιώθουν περίεργα....σα να χάνεται η νεότητα από μέσα τους...

Ιστορία 3η) Δύο φίλες καλούν τα αγόρια τους στο εξοχικό τους για....να κάνουν όργια και να τα κινηματογραφήσουν!!! Στην προεία όμως αρχίζουν να δολοφονούνται ένας ένας οι παρευρισκόμενοι. Υπάρχει η φήμη ότι το φάντασμα της γιαγιά της μιας από τις κοπέλες που ζούσε στο σπίτι παλιά...κυκλοφορεί ακόμα!!! Λέτε??? Δεν λέω τίποτα!!!

Να σημειώσω ότι κατά τη διάρκεια των ιστοριών, μάντεψα τι περίπου πρόκειται να γίνει στο τέλος της ταινίας και έπεσα κατά μεγάλο ποσοστό μέσα λόγω...πείρας φυσικά στις ταινίες αυτες!!!

Το Ελληνικό εξώφυλλο με το οποίο θα το βρείτε στα βίντεο κλαμπ είναι αυτό

Το ξένο αυτό

Δεν χάνετε τίποτα να του ρίξετε μια ματιά. Σε σημεία είναι αρκετά τρομακτικό. Από αίμα,έτσι κι έτσι. Από ευρηματικότητα αρκετά καλό.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 23:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, θέλω τα φώτα σου!
Σε κάποια σπονδυλωτή ταινία υπάρχει το εξής εύρημα:
Δυο άνδρες σε αμάξι διηγούνται ο ένας στον άλλο τρομακτικές ιστορίες, για να περάσει η ώρα στο ταξίδι. Είναι ο οδηγός και ένας τύπος που έκανε οτοστόπ. Επίσης κάνουν χιούμορ, τραγουδάνε θεματάκια από ταινίες κλπ.
Στο τέλος, λέει ο οδηγός "You wanna see something really scary?"
Ο συνοδηγός... θέλει (τς,τς, τι αφελείς υπάρχουν σ'αυτό τον κόσμο!) και ο οδηγός βγάζει το πρόσωπό του, σα να ήταν μάσκα, και από κάτω είναι τέρας. Zoom out από το σταματημένο μές στη νύχτα αμάξι όπου δεν βλέπουμε τη ζουμερή συνέχεια, αλλά τη φανταζόμαστε.
Δεν θυμάμαι αν οι ιστορίες που λέγαν αποτελούσαν την ταινία ή αν αυτή η ιστορία με το αμάξι ήταν μια από τις 3-4 της ταινίας.
Ξέρεις ποιά λέω; Θυμάσαι τον τίτλο;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 23:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου θυμίζει κάτι.

Πάντως την φράση "You wanna see something really scary?" την έχω ξανακούσει από το....Warcraft 3(άσχετο)!!!

Υπάρχουν πολλές ταινίες τρόμου με ιστοριούλες. Δεδομένου ότι δεν θυμάμαι να υπάρχει η φράση και η σκηνή αυτή σε κάποια από αυτές που έχω αναφέρει, ίσως να είναι από κάτι άλλες ταινίες τρόμου με ιστοριούλες οι οποίες στο εξώφυλλο δείχνουν 3 τερατάκια ξαπλωμένα σε ένα κρεβατι και να τους διαβάζει παραμύθι μια μάγισσα. Δεν θυμάμαι τον τίτλο τους αλλά είχαν βγει 3-4 ταινίες τέτοιες με τρεις ιστοριούλες η κάθεμια. Μερικές θυμάμαι ήταν αρκετά καλές. Για κάνε μια βόλτα στο βίντεο κλαμπ της γειτονιάς σου μήπως και τις βρεις και είναι εκεί αυτή η ιστοριούλα. Θα τις αναζητήσω κι εγώ επι τη ευκαιρία..

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 01:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα τις αναζητήσω κι εγώ επι τη ευκαιρία..

Ευχαριστώ για την προσπάθεια. Αν βοηθάει: είχα δει την ταινία πριν το 1994.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 04:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wendigo,
η ταινία που αναφέρεσαι είναι το Twilight Zone:The Movie

http://en.wikipedia.org/wiki/Twilight_Zone:_The_Movie

http://www.imdb.com/title/tt0086491/

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy