ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 20:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o Jason Vourchees, τουλαχιστο απο την 5η ταινια και μετα, δεν ειχε πρωτοτυπια πια!

μεχρι δηλαδη και την δεκατη un-official στην σειρα (αφου ονομαστηκε JASON X)...εχασε το ρεζουμε της!

η "αντιστοιχη-αντιπαλη" της New Line (Nightmare on Elm Street) ειχε φθασει τις 12 ταινιες!


οντως... στο "διαστημα" ηταν λιγο "χλυαρη" η ολη υποθεση!

ομως οι 3 πρωτες ηταν καταπληκτικες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 08:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρώτα "Friday the 13th" ήταν πάρα πολύ καλά, σε κρατούσαν σε αγωνία και δημιουργούσαν μια ατμόσφαιρα.
Μετά όμως έγινε πολύ μαυσωλείο η όλη υπόθεση, όλα τα θετικά στοιχεία που έβγαιναν με τα πρώτα μέρη είχαν αυτοκτονήσει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 17:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου ειχε χαθει η "πρωτοτυπια" των πρωτων ταινιων...και ειχε ηδη αρχισει να κουραζει το ολο θεμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 21:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The Eye (2008)


The Eye is an upcoming 2008 film starring Jessica Alba. It is a remake of a 2002 Hong Kong film of the same name

Plot
Sydney Wells (Jessica Alba) is an accomplished concert violinist who has been blind since a childhood tragedy. Sydney undergoes a double corneal transplant, and her sight is restored. But Sydney's happiness is short-lived as unexplainable shadowy and frightening images start to haunt her. Are they a passing aftermath of her surgery, Sydney's mind adjusting to sight, a product of her imagination, or something horrifyingly real? As Sydney's family and friends begin to doubt her sanity, Sydney is soon convinced that her anonymous eye donor has somehow opened the door to a terrifying world only she can now see.


Rating
The film has been rated PG-13 by the MPAA for "violence/terror and disturbing content


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 21:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
One Missed Call 2008



One Missed Call is the 2008 American remake of the Japanese film Chakushin Ari. The film was released in North America on January 4, 2008 and is directed by Eric Valette and written by Andrew Klavan. The film stars Edward Burns as Detective Jack Andrews and Shannyn Sossamon as Beth.


Plot summary
Beth Raymond (Shannyn Sossamon) is terrified by the deaths of four friends, three of which she personally witnessed, after they received chilling phone calls apparently from themselves in the future, showing the exact time of their deaths. After every death, a small red candy is found in the victim's mouth. Beth reports these strange occurrences to the police; however, they think she is delirious. Detective Jack Andrews (Edward Burns), however, believes her, stating that his sister died in a similar way. Together, they begin to unravel the mystery of the chain of calls, but are unsure if they can figure it out before Beth's phone starts to ring the same eerie tune.

They eventually trace the series of calls back to a woman named Marie Layton, who was apparently abusing her children, Ellie and Laurel, for attention, as in cases of Munchausen by Proxy. They learn that Ellie later died of an asthma attack, and that Laurel is in foster care after her mother went missing.

Believing that Marie is the force behind the murders, Beth travels to the recently burned-down St. Luke's hospital, where Marie was last seen, bringing Laurel in for a cut on her arm. After searching the hospital, Beth finds the body of Marie in the hospital ducting, where she apparently burned to death, clutching a cell phone. Marie's corpse moves and assaults Beth while weeping, and collapses when Detective Andrews makes his way into the ducting to help Beth. During this episode, the time of Beth's own phone call passes without her dying.

After contacting authorities, who arrive to collect the body, Beth returns home and Andrews goes to tell Laurel that her mother is dead. While visiting, Andrews finds a video disc in the back of Laurel's teddy bear. The disc is a video of a camera Marie hid in her children's room to monitor Laurel and Ellie. Ellie, clothed in a black hoodie, cuts Laurel's arm with a large butcher knife. Marie comes in and finds the children, realizing that the abuse she has been blamed for has been Ellie all along, and leaves to take Laurel to the hospital, locking Ellie in the bedroom.

Ellie, frantic, tries to force open the door, and suffers an asthma attack. Reaching for her inhaler, she finds it empty, and dies while dialing her mother's cell phone, making Marie the first real victim of the curse, dying in the fire. Laurel enters the room and Andrews says that it was Ellie who hurt her all the time, not her mother. Laurel nods, and speaking for the first time since the death of her mother, says, "But she always gave me candy," and holds out one of the red hard candies found in the mouths of all the victims.

Andrews realizes that the force behind the murders is Ellie, and races to Beth to make sure she's alright. Finding Beth unharmed, Andrews is then killed by Ellie with a knife through the eye, as dictated by the last call received. Ellie then reaches out to strangle Beth when the spirit of Marie appears and grabs the spirit of Ellie. After apparently ripping Ellie's ghost out of the phone and consuming it, Marie's ghost vanishes, leaving Beth to stare bewildered into the distance. Then the phone begins to dial a number and the scene ends with the phone ringing.


Relationship with Chakushin Ari
One Missed Call include several scenes that were in the original film. This includes the exorcism scene, where one of the characters is killed whilst filming the show "American Miracles". Other similarities include the characters of Beth Raymond, Leann Cole, Taylor Anthony, Jack Andrews, and Brian Sousa all being based off the original characters


Edited by - PREDATOR on 18/01/2008 21:24:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 21:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Funny Games (2008)



Funny Games U.S. is the American remake of the 1997 Austrian thriller of the same name. Original writer/director Michael Haneke (Caché and La Pianiste) wrote and directed, and British actress Naomi Watts plays role of Anne originally played by Susanne Lothar and Tim Roth plays George. Devon Gearhart plays the role of their son, Georgie. The two malevolent young men are played by Brady Corbet and Michael Pitt. The projected American release date is scheduled by Warner Independent for February 15, 2008. It premieres at the 2008 Sundance Film Festival. The film is an exact shot-for-shot remake of its predecessor.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 10:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR, το κινέζικο The eye πάντως είναι πολύ καλή ταινία, σε κρατάει σε αγωνία κι είναι ένα από τα πολύ καλά παραδείγματα ταινιών τρόμου από τον κινέζικο κινηματογράφο.
Το πρώτο μέρος μάλιστα είναι και το καλύτερο.

Δεν ξέρω, οι μεταφορές στον αμερικάνικο κινηματογράφο κινέζικων ταινιών τρόμου εμένα μου φαίνονται κάπως αποτυχημένες.
Ούτε τα Ring μου άρεσαν περισσότερο από την κινέζικη τριλογία αλλά ούτε και το The grudge μου άρεσε περισσότερο από το Ju-on.
Ας δούμε τι θα γίνει με αυτό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 11:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερεις γιατι γινονται οι "μεταφορες" απο παλιοτερες (και κυριως ιαπωνο-κινεζικες) ταινιες?

Κυριως γιατι "στερεψαν" οι σεναριογραφοι των ΗΠΑ και επειδη υπαρχει "φλεβα χρυσου" στον ανατολικο κινηματογραφο, με εκατομμυρια ταινιες τρομου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 12:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο οι αμερικανικές μεταφορές καθώς με
Χαλαει η κινεζική προφορά τώρα οσο αφορά το μάτι το νούμερο ένα ήταν το καλύτερο
Το είχα δει και στο σίνεμα στις 1 τα ξημερώματα και όταν πηρά το ασανσέρ να κατέβω στο Παρκινγκ με έπιασε ένας ψιλοφοβος
Καθώς μου ήρθε στο μυαλό η σχετική σκηνή απ την ταινία .
Το νούμερο 2 πάλι καλο ήταν το 3 ήταν αποτυχία .
.
το περιμένω με ανυπομονησία καθώς το νούμερο 1 μου άρεσε και θυμαμαι
ότι όταν είχα πρωτοδεί την ταινία έλεγα μακάρι να βγει και σε αμερικανική έκδοση
γιατι όπως προανέφερα με ειχε χαλάσει η προφορά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 12:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο οι αμερικανικές μεταφορές καθώς με
Χαλαει η κινεζική προφορά τώρα οσο αφορά το μάτι το νούμερο ένα ήταν το καλύτερο
Το είχα δει και στο σίνεμα στις 1 τα ξημερώματα και όταν πηρά το ασανσέρ να κατέβω στο Παρκινγκ με έπιασε ένας ψιλοφοβος
Καθώς μου ήρθε στο μυαλό η σχετική σκηνή απ την ταινία .
Το νούμερο 2 πάλι καλο ήταν το 3 ήταν αποτυχία .
.
το περιμένω με ανυπομονησία καθώς το νούμερο 1 μου άρεσε και θυμαμαι
ότι όταν είχα πρωτοδεί την ταινία έλεγα μακάρι να βγει και σε αμερικανική έκδοση
γιατι όπως προανέφερα με ειχε χαλάσει η προφορά .




τωρα εσυ λες για το "ΤΗΕ ΕΥΕ" ή το "One Missed Call" ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 17:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το μάτι λέω αλλα και το άλλο καλο είναι το έχω δει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 15:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυριως γιατι "στερεψαν" οι σεναριογραφοι των ΗΠΑ και επειδη υπαρχει "φλεβα χρυσου" στον ανατολικο κινηματογραφο, με εκατομμυρια ταινιες τρομου!

Πιστεύω ότι ο βασικότερος λόγος θα είναι αυτός.
Κι ο ανατολικός κινηματογράφος τρόμου έχει πολλές καλές ταινίες, άγνωστες στο ευρύτερο κοινό, οι οποίες μπορούν να τρομάξουν τον θεατή χωρίς να δει αίματα, ξεκοιλιάσματα κλπ.

Φίλε Open Mind, εμένα πάλι μου αρέσει πάρα πολύ η κινέζικη προφορά, νιώθω ότι δίνουν άλλη χροιά στην ταινία και κατά κάποιο τρόπο μπορείς να νιώσεις λίγο περισσότερο αυτό το λαό.
Έχοντας δει λοιπόν τις πρώτες κινέζικες ταινίες και βλέποντας μετά τις αμερικανικές μεταφορές τους, είδα ότι είχε χαθεί όλο αυτό το μυστήριο.

Έχω δει και τα τρία μέρη του The eye αλλά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι καλά το 2 και το 3.
Ποιό είναι αυτό με την έγκυο;
Γενικά, μπορείς να κάνεις μια μικρή περίληψη για τα 2 μέρη;

quote:
ωρα εσυ λες για το "ΤΗΕ ΕΥΕ" ή το "One Missed Call" ?

Για το The eye λέει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 19:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω εχω δει την ταινια The Eye (την ιαπωνικη) αλλα παλια, και δεν την θυμαμαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 08:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να την δεις πάλι - και τα 3 μέρη της - αλλά βράδυ κι όταν είσαι μόνος σου.
Θα με θυμηθείς!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 14:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουσταρω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 13:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχοντας δει λοιπόν τις πρώτες κινέζικες ταινίες και βλέποντας μετά τις αμερικανικές μεταφορές τους, είδα ότι είχε χαθεί όλο αυτό το μυστήριο.

Χάθηκε το μυστήριο γιατί έχεις δει τις κινέζικες και ξέρεις τι θα γίνει .
quote:
Έχω δει και τα τρία μέρη του The eye αλλά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι καλά το 2 και το 3.
Ποιό είναι αυτό με την έγκυο;
Γενικά, μπορείς να κάνεις μια μικρή περίληψη για τα 2 μέρη;



Χάθηκε το μυστήριο γιατί έχεις δει τις κινέζικες και ξέρεις τι θα γίνει .

Το 2 είναι με τις έγκυες όπου περιμένουν οι ψυχές να μπουν στο μωρό μόλις γεννηθεί
Ώστε να ξαναενσαρκωθουν .
Το 3 είναι άστα να πάνε με μια παρέα κινέζων που προσπαθούν να καλέσουν πνεύματα
Με διαφόρους τρόπους αν δεν ήταν η συνεχεία από τα προηγούμενα δυο θα σου έλεγα
Να μη την δεις γιατί είναι μάπα αλλα από περιέργεια δες την για να έχεις δει και τα
Τρία μέρη.
Predator αν το δεις το μάτι το νούμερο ένα μονός σου βράδυ που σου πρότεινε ο Dying
Σίγουρα θα τον θυμηθείς
.
Καλυτέρα δες την με παρέα θα με θυμηθείς .
Εγώ παντός που την είχα δει 1 ωρα το βράδυ στι σινεμά με την γυναίκα μου όταν πήραμε
Το ασανσέρ να κατεβούμε στο παρκινγκ μας ψιλό φύγανε θυμούμενοι την σκηνή με το ασανσέρ ιδιαίτερα όταν άνοιξε η πόρτα του ασανσέρ και ξαναέκλεισε χωρίς να είναι κάνεις
Βεβαία Δεν ήταν τίποτα το μεταφυσικό απλά το κάνει καμία φορά η πόρτα αυτό .
Παντός είχε πλακά δύσκολα αγριεύομαι με θρίλερ με τόσα που έχω δει και
Γουστάριζα πολύ την φάση γι αυτό περιμένω το αμερικανικό μάτι πως και πως .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 08:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με διαφόρους τρόπους αν δεν ήταν η συνεχεία από τα προηγούμενα δυο θα σου έλεγα
Να μη την δεις γιατί είναι μάπα αλλα από περιέργεια δες την για να έχεις δει και τα
Τρία μέρη.

Αφού τα έχω ήδη δει και τα τρία μέρη!
Το 2ο δεν ήταν κακό απλά δεν ήταν τόσο καλό όσο το πρώτο.
Το 3ο μέρος το είχα ξεχάσει εντελώς αν κι είχα στο μυαλό μου μια ταινία κινέζικη που είχα δει με μια παρέα που ήθελε να δει πνεύματα με διάφορους τρόπους κι η οποία δε μου άρεσε.
Απλά δεν θυμόμουν ότι ήταν το τρίτο μέρος του "The eye".

Ίσως να ξαναδώ κάποια στιγμή το πρώτο μέρος που μου άρεσε.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 18:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά δεν θυμόμουν ότι ήταν το τρίτο μέρος του "The eye".

Η αλήθεια είναι ότι δεν του φαίνεται πολύ φτηνοπαραγωγη ρε παιδι μου
Πως ξέπεσε έτσι ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 07:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως ένα από τα κριτήρια για sequels ταινιών που έκαναν επιτυχία είναι το αν αυτά είναι αποτέλεσμα έμπνευσης ή αν είναι προϊόν της επιθυμίας για κέρδος απλά.
Στην περίπτωση του "The eye 3" - όπως και πολλών άλλων ταινιών - πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με την δεύτερη περίπτωση...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 13:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα ανήκει στην δεύτερη περίπτωση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 11:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cloverfield


Cloverfield is a 2008 monster/horror film produced by J. J. Abrams, directed by Matt Reeves, and written by Drew Goddard. Prior to the film's release, Paramount Pictures carried out a viral marketing campaign to promote the film. The campaign included viral tie-ins similar to the Lost Experience.[6] The film follows five young New Yorkers who throw their friend a going-away party on the same night that a gigantic monster attacks the city.


Plot summary
The movie opens with a "Property of the U.S. Government" watermarked screen declaring that the viewers are watching a "Digital SD Memory Card" of video pertaining to U.S. Case Designate "Cloverfield", found in an area "formerly known as Central Park". The found footage that follows makes up the rest of the movie, all shot from the point of view of a hand-held camera.

The movie follows the journey of four friends after the shock attack from an unidentified entity on the city of Manhattan as they initially attempt to escape the city and subsequently try to rescue a friend caught in the attack in a different part of the city.

The plot of the four friends reveals details about the eponymous monster but has no true insights into actual events, as many aspects and plot details are left unclear; leading to much speculation about events and the creature itself


...

δεν λεω περισσοτερα, γιατι η ιδια η ταινια ειναι ενα μυστηριο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 18:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Αρχικά να πω ότι βαρέθηκα να διαβάσω και τις 19 σελίδες και διάβασα μόνο την πρώτη και την τελευταία...)
Η ταινία που μ' έχει επηρεάσει ψυχολογικά περισσότερο από κάθε άλλη (σε σημείο απίστευτης φοβίας!) ήταν το Juon. Απλά υπέροχο και... σου 'δινε να καταλάβεις... Οι Ιάπωνες (και οι Κινέζοι) είναι MASTERS του είδους γι' αυτό και θεωρώ σχεδόν πάντα γελοίες τις αμερικάνικες απόπειρες να τους μιμηθούν!

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....

Edited by - luvian_elf on 10/02/2008 19:08:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 22:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Είδα σήμερα μία ταινία, "τις κατακόμβες",
Η άλλη όψη του Παρισιού, από πόλη του φωτός, των ζωγράφων, του ρομαντισμού, και του έρωτα, στην ταινία μετατρέπεται σε πόλη του σκοταδιού, της αρωστημένης φάρσας, του φόβου, και του αίματος.
Μία περιπλάνηση στο υπόγειο Παρίσι, στις κατακόμβες, η υπόθεση στο εισαγωγικό της ταινίας μας λένε ότι προέρχεται από αληθινά γεγονότα.
Σκοτεινά πλάνα και μουσική που σε υποβάλει σε συνθήκες στρες( εμένα τουλάχιστον μου έφερε δυσφορία και μου δημιουργούσε άγχος)
Λίγα λόγια για την υπόθεση:

Η ιστορία διαδραματίζεται στο Παρίσι όπου μια κοπέλα φθάνει μετά από πρόσκληση της αδελφής της. Εκεί βρίσκεται σε ένα ρέιβ πάρτι κατά τη διάρκεια του οποίου αυτή και η παρέα της βρίσκονται στις κατακόμβες του Παρισιού, έναν λαβύρινθο 200 μιλίων, στις οποίες φιλοξενούνται άταφα 7.000.000 πτώματα. Σε κάποια φάση μένει μόνη της και είναι πεπεισμένη ότι κάποιος ή κάτι την ακολουθεί.

το τρέιλερ της ταινίας το βρήκα στο YouTube αν κάποιος δεν την έχει δει μπορεί να πάρει μια μικρή γεύση αν θέλει :
http://uk.youtube.com/watch?v=eIpHjHDmLKU

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 08:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή luvian_elf, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συναντώ έναν άνθρωπο που αναφέρει για το αυθεντικό Ju-On!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 05:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πάμε τώρα σε μια ακόμα ταινία σπλάτερ των 80's που μάλλον περισσότερο B-movie πρέπει να θεωρηθεί παρά "νορμάλ" ταινία τρόμου. Είναι από αυτές τις ταινιές που αφήνουν γλυκοπικρη γεύση,δηλαδή απ'αυτές που οταν τις βλέπεις στενοχωριέσαι γιατί ξέρεις ότι με λίγη προσοχή και περισσότερη όρεξη για δουλειά, θα μπορούσε ο σεναριογράφος-σκηνοθετης να φτιάξει αν όχι ένα αριστουργημα, τουλάχιστον μια ταινία σπλάτερ-τρομου που θα στεκεται σε υψηλά standards.

Πρόκειται για το The Mutilator του 1985.

Η ταινία ξεκινάει καλά παρουσιαζοντας ένα τραγικό περιστατικό. Ενας πιτσιρικάς παίζοντας με την καραμπίνα του πατέρα του, σκοτώνει κατά λάθος τη μητέρα του με αποτέλεσμα ο πατέρας του να πάθει ισχυρό σοκ. Ηταν και η μέρα των γεννεθλίων του πατέρα, οπότε το σοκ ήταν ακόμη μεγαλύτερο αφού τέτοιο δώρο δεν θα το περίμενε ποτέ ο φουκαράς.

Μετά από πολλά χρόνια και αφότου ο τραγικός μητροκτόνος πιτσιρικάς γινεται έφηβος αποφασίζει να πάει διακοπές με τη νεανική παρέα του στο παραθαλάσσιο εξοχικό σπίτι του πατέρα του, ο οποίος εντωμεταξεί έχει εξελιχθεί σε ικανό κυνηγο. Οι εφηβοι φαίνονται να το διασκεδάζουν και επιδίδονται σε ψυχαγωγικά παιχνιδάκια, βόλτες και απολαύσεις που παρέχει το εξοχικό, όπως...μπάνιο σε πισίνα! Η χαρά τους όμως δεν θα κρατήσει για πολύ!! Διότι όπως φυσικά καταλάβατε...ένας αιμοβόρος φονιάς με αρέσκεια στο "rotation" των φονικών όπλων αρχίζει να καθαρίζει έναν έναν τους νεανίες και τις κοπέλες με απολαυστικούς ως επι το πλείστον φόνους.

Το σενάριο είναι τυπικό ταινίας τρόμου με teen-agers που επισκέπτονται ένα μέρος στο ύπαιθρο και δολοφονούνται από έναν αιμοσταγή παρανοϊκό. Ωστόσο το The Mutilator καταφέρνει να μείνει όρθιο λόγω 1) της τραγικής αρχής του όπου το φυσίγγιο διπερνά το κορμί της μητέρας απολαυστικά, 2) ορισμένων εμπνευσμένων και ιδιαίτερα αιματηρών φόνων, όπως π.χ. το κάρφωμα ενός μεγάλου γάτζου στο...γεννητικό όργανο μιας άτυχης κοπέλας ο οποίος βγαίνει στη συνεχεια από τα έντερα 3)ελάχιστων σκοτεινων-ατμοσφαιρικών σκηνών.

Κατά τ'άλλα η προχειρότητα και οι σεναριακές τρύπες αφθονούν...
Για παράδειγμα η ταινία είναι αρκετά προβλέψιμη με πρώτο βασικό προβλέψιμο στοιχείο την ταυτότητα του φονιά την οποιά αποκαλύπτει από την αρχή σχεδόν και που άλλωστε δεν θα ήταν δύσκολο να προβλέψετε
Ερασιτεχνισμός υπάρχει επίσης σε δύο φόνους. Ο ένας αφορά στον αποκεφαλισμό ένός σερίφη ο οποίος όσο εντυπωσιακός και αν είναι αρχικά...στη συνεχεια καταντάει γελοίος αφού το σώμα μένει αρκετή όρα όρθιο και βολοδέρνει μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας! Ο δεύτερος μεγάλος ερασιτεχνισμός υπάρχει στη σκηνή όπου ένα άτυχος νέος πριονίζεται από τον φονιά και αντί να απολαμβάνουμε έναν σοβαρό εντυπωσιακό φόνο, γελάμε με τους ψευτικος κωμικοτραγικούς σπαραγμούς του παντελώς ατάλαντου ηθοποιού που υποδύεται το θύμα. Τρέμει σαν σαρδέλα και μάλλον περισσότερο γελάει παρά υποφέρει. Αυτά παθαίνει κανείς όταν βάζει ατάλαντους ηθοποιούς να υποδύονται τέτοιους ρόλους. Ηθελα να'ξερα...ο σκηνοθέτης δεν το είδε το χάλι του να ξαναγυρίσουν τη σκηνή? Τέλος πάντων...

Βασικά περισσότερο χτυπάνε άσχημα τα σεναριακά κενά παρά οι προχειρότητες των εφέ και των ηθοποιών. Και ενώ το εντυπωσιακό, επιβλητικό εξώφυλλο σε "φτιάχνει" ότι θα παρακολουθήσεις μια δυναμική ταινία τρόμου με μπόλικο αίμα και σασπένς, τελικά σε αφήνει με ένα μικρό παράπονο...όχι λόγω έλλειψης αιματηρών σκηνών αλλά κυρίως όπως είπα λόγο πλοκής. Anyway...για τους λάτρεις των σπλάτερ/slasher προτείνεται αυτή η αλλόκοτη ταινία τρόμου που προσπαθεί απεγνωσμένα να περάσει τη βάση της βαθμολογίας. Το αν τα καταφέρνει αφήνω εσάς να το κρίνετε (αν ποτέ το δείτε)...

Αξίζει πιστεύω έστω για μια φορά...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 11:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδα χθες σε DVD το:

The Invasion


The Invasion, previously known as Invasion and The Visiting, is a 2007 science fiction film based on a screenplay by Dave Kajganich, a remake of the 1956 film, Invasion of the Body Snatchers. Initially directed by Oliver Hirschbiegel with Nicole Kidman and Daniel Craig as leads, Warner Bros. Pictures later hired James McTeigue to shoot scenes rewritten by the Wachowski brothers. The Invasion was released on August 17, 2007 in the United States, and was both a box office and critical failure, earning $39,801,733 worldwide against a $65 million budget and garnering a 19% rating on Rotten Tomatoes.

μια μετρια ταινια, αλλα αναλογως τον καθε θεατη που εχει αποψη, μπορει να αρεσει!


"Say HELLO to My Little Friend"

Edited by - PREDATOR on 20/02/2008 11:51:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2008, 04:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και είμαι λάτρης κυρίως των ταινιών τρόμου των 70's και 80's(κυρίως), θα ήταν αδικία να μην αναφερθώ και σε ορισμένα καινούρια τρομου που μ'εντυπωσίασαν(λέγοντας καινούρια εννοώ βασικά από το 2000 και μετά).

Τέτοιο είναι το Fear Dot Com του 2002.

Προκειται ουσιαστικά για ένα θρίλερ παρόμοιο του "Ψιθυροι των πνευματων" και "Gothica" αφού αφορά σε ένα "πνεύμα" που ζητάει εξιλέωση.
Είμαι λίγο spoiler τώρα, αλλά δεν πειράζει

Η υποθεση έχει ώς εξής: Υπάρχει ένα site το fear.com το οποίο όσοι επισκέφθηκαν μετά από 2 μέρες βρέθηκαν νεκροί κάτω από περίεργες συνθήκες!

Ενας ντετέκτιβ λοιπόν, αναλαμβάνει να λύσει το μυστήριο, με τη βοήθεια μιας γιατρού αν θυμάμαι καλά. Η πλοκή εξελίσσεται αρκετά καλά, με απρόβλεπτα γεγονόταν να λαμβάνουν χώρα, και οι ζωές των πρωταγωνιστών τίθενται σε κίνδυνο απ'τη στιγμή που αποφάσισαν -ναι καλά καταλάβατε- να επισκεφθούν την θανατηφόρα ιστοσελίδα...
Και ο χρόνος κυλάει αντίστροφα και για τους δύο!!

Οι αποκαλύψεις στο τέλος είναι συγκλονιστικές. Η ατμόσφαιρα είναι ιδιαίτερα σκοτεινή και τρομακτική σε σημεία βελτιώνοντας κατά πολύ αυτό το αξιολογότατο θρίλερ.

Ουσιαστικά το Fear Dot Com συνδυάζει επιτυχώς στοιχεία μεταφυσικά και αστυνομικά. Εγώ πάντως εντυπωσιάστηκα από την ταινία, παρ'όλο που αρχικά ήμουν προκατειλημμένος αφού πολλά θρίλερ από το 2000 και μετά μου έχουν φανεί μέτρια.

Εδώ το ελληνικό εξώφυλλο, όπως το βρήκα στο βίντεο κλαμπ

Το αγγλικό

Να το δείτε!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2008, 08:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Agnostic, την ταινία αυτήν την είχα δει πριν - τουλάχιστον - 4 - 5 χρόνια και μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις.
Αν και δεν θυμόμουν όταν διάβαζα την περιγραφή σου το τι έγινε στο τέλος, βλέποντας την τελευταία φωτογραφία που παρέθεσες θυμήθηκα πάρα πάρα πολλά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2008, 09:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Death Race 2000


Death Race 2000 is a cult action film directed by Paul Bartel in 1975. The movie takes place in a dystopian American society in 2000. David Carradine, Simone Griffeth and Sylvester Stallone played the star roles; Mary Woronov, Roberta Collins, The Real Don Steele, Joyce Jameson, Carle Bensen, Sandy McCallum and Harriet Medin co-star. The screenplay was based on the short story "The Racer" by Ib Melchior

Plot synopsis

The film is set in the year 2000, when the United States has been destroyed by a financial crisis and a military coup, and the United Provinces, (a fascist police state), rules America, keeping the people satisfied by feeding a stream of gory gladiatorial entertainment. The political parties have collapsed into a single Bipartisan Party, which also fulfils the religious functions of a unified church and state.

Frankenstein (Carradine) is the most celebrated racer in a bloody spectacle instituted by the President of the United Provinces, the Transcontinental Road Race. He is reputed to be part machine, rebuilt after many crashes, and he is the government's champion. The race itself, in three segments from east coast to west, is scored both by traditional methods of timed checkpoints, and also by the number, age and gender of people killed by the drivers. The cars are equipped to kill, bearing anti-personnel weaponry ranging from blades to rockets, and the drivers and their cars are themed in a manner reminiscent of the Hanna-Barbera animated series Wacky Races.

In form, the film is thus part horror film, part satire. The dysfunctional fascist society is depicted, often accompanied by sick humor, through the playing out of the suicidal and homicidal impulses of the drivers and their victims. For example, in one memorable early scene, the staff of a geriatric nursing home array their patients in the path of the race. Frankenstein veers off the road and kills the staff instead.

There are three main subplots: the deadly competition between the rival drivers, particularly Frankenstein and "Machine Gun" Joe Viterbo (Stallone), who hates playing second fiddle; the revolutionary machinations of Thomasina Paine (Harriet Medin), a lineal descendant of Thomas Paine and head of the Resistance, and her daughter Annie (Simone Griffeth), who infiltrates herself into the race as Frankenstein's co-driver intending to lure him into a planned ambush where he is to be replaced by a double; and finally, the enigmatic identity of Frankenstein himself.

The plot twist is that Frankenstein is not a willing government stooge. There is no single Frankenstein, and he is simply one of many trained to race in the role. "When one is used up, they bring in another", he tells Annie. He isn't opposed to Annie and the resistance as such, but instead has his own plan to end the tyranny: win the race and shake hands with the President, detonating a grenade planted in his right hand.

Frankenstein successfully outmaneuvers both the rival drivers and the Resistance, and is declared the winner and sole survivor. In a swift-moving climax, Frankenstein and Annie combine to dodge Mrs Paine's attempt to assassinate Frankenstein, and Frankenstein succeeds in killing the President. In an epilogue, Annie and Frankenstein are wedded, and Frankenstein, now President, abolishes the race and the perverse laws of the Provinces.


----------------------------------------------------


Death Race


Death Race is an upcoming American film written and directed by Paul W.S. Anderson. The film is a remake of the 1975 film Death Race 2000 and stars Jason Statham in the lead role. The remake had been in development since 2002, though production was delayed by disapproval of early screenplays then placed in turnaround following a dispute between Paramount Pictures and the producer duo Tom Cruise and Paula Wagner. Death Race was acquired by Universal Pictures, and Anderson re-joined the project to write and direct. Filming began in Montreal in August 2007, and Death Race is slated for a release on September 26, 2008


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 20:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doomsday



Doomsday is a 2008 British science fiction film written and directed by Neil Marshall. The film takes place in a quasi-post-apocalyptic United Kingdom, that quarantined an infected Scotland which has since been presumed dead. Rhona Mitra stars as the heroine who leads a team to seek a cure in inhospitable Scotland when the virus begins to belatedly emerge in their preserved homeland of England. Marshall cited Doomsday as an homage to numerous films from his childhood, including Mad Max and Escape from New York. Filming took place in Scotland and South Africa in the course of 2007. Doomsday was released on 14 March 2008 in the United States and Canada. It is scheduled to be released in the United Kingdom on 5 May 2008.

Plot
In 2008, a lethal plague ("Reaper") has infected Scotland. As the country is walled off by the government to quarantine the infected, a young girl, Eden, is amongst the last to be airlifted out. In 2033, a fully-grown Eden (Rhona Mitra) leads a police task force, the DSS. Reaper has spread to England, and the Prime Minister (Alexander Siddig) orders an excursion into Scotland to locate a Dr Kane (Malcolm MacDowell), who the PM hopes will be able to find a cure.

Eden is teamed with a small military group and crosses the border. The group heads to the hospital at which Kane was working before the quarantine was placed, but are ambushed by violent cannibalistic bandits. Eden is captured and taken to their leader, Sol (Craig Conway). Eden tells him the purpose of her mission, and Sol reveals that Dr Kane had told them all that nothing remained of the world outside Scotland. The group holds a vaudeville-style show, which culminates in the cooking and eating of one of the military personnel who accompanied Eden into Scotland. Eden manages to escape with the help of another prisoner, Cally (MyAnna Buring), killing Sol's girlfriend in the process. Cally reveals that she is Kane's daughter and Sol is in fact her brother and knows where to find Kane. Cally and Eden meet up with the two surviving members of Eden's team and a group of rebels associated with Cally.

After being chased by Sol's group, the rebels eventually make their way through the mountains to be confronted by horsemen, who are commanded by Dr Kane. Kane tells Eden that he doesn’t care about the outside world and that there is no cure for the virus. The people that are alive have survived simply because they’re immune. Dr Kane forces Eden to fight in gladiatorial combat his best warrior. Eden kills him and escapes, finding a cell phone in a cache of supplies in an old fallout shelter. Eden, Cally and one surviving member of her troop escape by car also found in the shelter.

In England, when one of the infected is shot by Eden's former commander, Nelson (Bob Hoskins), while in close proximity to the Prime Minister, the PM is sprayed with blood. Rather than die of the plague, he commits suicide. His aide, Canaris (David O'Hara), reveals his plans to take over the country. Eden calls Nelson's cell phone, telling him she has what they're looking for. Canaris takes the cell phone and orders the call traced.

Eden is followed by Sol and his bandits and a violent car chase ensues. Sol jumps into Eden's car, and is killed by decapitation when the car drives through one of the chasing vehicles. Eden meets with Canaris, telling him that because those in Scotland are immune, Cally's blood could help to find a vaccine. Canaris admits wanting to let the plague continue spreading before planning to bring the cure to the masses. Eden stays in Scotland and is visited by Nelson at her mother's house. She doesn't find her mother but finds a picture of the two. Nelson found her through the envelope she gave him and she lets him keep as she now has a picture to remember her mother by. She gives him a tape recording of the conversation with Canaris in order for Nelson to use it to incriminate him.

Eden travels to Sol’s gang's hideout carrying Sol’s head. After she throws it down in front of the gang, they cheer, and accept her as their leader.



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy