ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 10:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι, θα συμφωνησω... ειναι αρκετα καλη ταινια, και μαλιστα ο τροπος που ειναι γυρισμενη, μοιαζει για αληθοφανης (στο ιδιο στυλ με το Blair Witch Project)....

αν μαλιστα δεν εδειχναν τα προ-εισαγωγικα της εταιριας διανομης και στουντιο, τοτε θα υπηρχε η αμφιβολια για το αν ηταν ή οχι αληθινο σεναριο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 22:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Jacob's Ladder δεν το έχω δει δυστυχώς παρότι φανατικός με τις ταινίες τρόμου. Ξέρω ότι έπρεπε να το έχω ήδη κάνει.



Φίλε Agnostic, αν και δεν ειναι αυτό που θα λέγαμε κλασσική ταινία τρόμου, πιο πολύ ψυχολογικό/μυστηρίου θρίλερ με κάποια στοιχεία τρόμου, είναι από τις ταινίες που προσφέρει πολλά περισστότερα από όσα θα μπορούσε να δει κανείς με μία ματιά.. αν και την τελευταία φορά που την είδα ήταν πριν κάμποσα χρονάκια, όμως πρόκειται πραγματικά για διαμάντι, την έχω δει τουλάχιστον τρεις φορές!!!

quote:
Την έχω δει. Εντάξει είναι μια διασκεδαστική κωμωδία τρόμου με μπόλικο αίμα, δράση, σφαγές, κυνηγητό και πολύ ψέμα και αστείες σκηνές βίας. Δες την μόνο αν θες κάτι για να γελάσεις και έχεις όρεξη για b-movie σαπίλα..
Από αυτά νομίζω καταλαβαίνεις περί τίνος πρόκειται...



Χμ... κατάλαβα.. δεν ξέρω αν θα το κυνηγήσω να την δω, αλλά ίσως να έχει πλάκα να βλέπεις πλάνα από τη πόλη που ζεις και να τριγυρίζουν ζόμπι σε διάφορα μέρη του κέντρου..

Σε ευχαριστώ!!!!

Φιλικά...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 23:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Elo : Τι γνώμη έχετε για αυτές τις ταινίες…

Paranormal Activity 1
Paranormal Activity 2


Εγώ είδα μόνο το μισό, ισως και λίγο περισσότερο, της πρώτης ταινίας αλλά, σόρυ που το λέω, βαρέθηκα γιατί δεν γινόταν τίποτα.. και τελικά την έβγαλα..
Ήταν τόσο καλή? Τί να πω? είναι και θέμα γούστου!!
Πάντως το βέβαιο είναι πως η ταινία ανήκει στις ταινίες χαμηλότερου προϋπολογισμού που έχουνε γυριστεί!! Εμένα μου φάνηκε σαν να έχει πάρει κάποιος ερασιτέχνης τη κάμερα και να τραβάει σε διάφορες φάσεις....



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 09:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Έχει γίνει καμμία αναφορά για το Grave Encounters ???

http://www.youtube.com/watch?v=g8FBRATbJoA&feature=channel

Φαίνεται αρκετά καλό, ειδικά η σκηνή στο 2:12 είναι αρκετά συνατή, παρατάυτα μου γενάται μια απορία...

Υποτίθεται ότι είσαι "κυνηγός φαντασμάτων" και πας να το εντοπίσεις και να το κινηματογραφήσεις. Το εντοπίζεις και σου κάνει ΜΠΟΥ !!! Τι νόημα έχει να γίνεις Λούης ??? Κάτσε να δεις τι θα κάνει ντε, άντε να σου κάνει δέκα γκριμάτσες, τι άλλο θα μπορόύσε να σου κάνει ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 10:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είδα και τις δύο ταινίες Paranormal Activity (1+2).
Δεν ήταν άσχημες. Η 2η είναι καλύτερη από την πρώτη και έχει στοιχεία που την κάνουν αρκούντως τρομακτική.

THE TROLL HUNTER
Την είδα πριν από καμιά δεκαπενταριά μέρες.
Πολύ καλή ταινία!
Και όντως, είναι θρίλερ αλλά και μαύρη κωμωδία μαζί (όπως έγραψε η simori στην προηγούμενη σελίδα). Πολύ ενδιαφέρουσα, διασκεδαστική και ατμοσφαιρική. Να τη δείτε, ανεπιφύλαχτα!
simori, τελικά την είδες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 12:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JACOB'S LADDER

Ταινια που προσφερει αρκετα στην αφυπνιση.ΓΕΝΙΚΩΣ.MUST SEE !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 19:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
THE TROLL HUNTER
Την είδα πριν από καμιά δεκαπενταριά μέρες.
Πολύ καλή ταινία!
Και όντως, είναι θρίλερ αλλά και μαύρη κωμωδία μαζί (όπως έγραψε η simori στην προηγούμενη σελίδα). Πολύ ενδιαφέρουσα, διασκεδαστική και ατμοσφαιρική. Να τη δείτε, ανεπιφύλαχτα!
simori, τελικά την είδες

Αμαλία, χαίρομαι που επιβεβαιώνεις πως πρόκειται για ενδιαφέρουσα ταινία, δυστυχώς εγώ δεν την έχω κατεβάσει ακόμα, θα το κάνω όμως σύντομα και θα την δω, για να έχω και ιδία άποψη.

Φιλικά...




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 19:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: Έχει γίνει καμμία αναφορά για το Grave Encounters ???

http://www.youtube.com/watch?v=g8FBRATbJoA&feature=channel

Φαίνεται αρκετά καλό, ειδικά η σκηνή στο 2:12 είναι αρκετά συνατή, παρατάυτα μου γενάται μια απορία...


Από όσο είδα από το τρέιλερ της ταινίας που έκανες λινκ, προφανώς είναι κάτι σαν το paranormal activity αλλά σε νοσοκομείο, το οποίο το κάνει κάπως ενδιαφέρον, (γενικότερα μου αρέσουν σενάρια που αφορούν νοσοκομεία, τρελοκομεία και το τσίρκο) αλλά οι ηθοποιοί όσο μπορώ να καταλάβω από το τρέιλερ μου φάνηκαν χάλια..
Αλλά εξηγησέ μου κάτι? Αναφέρεσαι στο σημείο 2:12 του συγκεκριμένου τρέιλερ, αλλά δεν υπάρχει σκηνή σε αυτό το σημείο, αφού το τρέιλερ τελειώνει ακριβώς εκεί!!

Φιλικά...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 08:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

quote:
Αναφέρεσαι στο σημείο 2:12 του συγκεκριμένου τρέιλερ

Για το 1:50 ήθελα να πω - sorry....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 08:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori

Αμαλία, χαίρομαι που επιβεβαιώνεις πως πρόκειται για ενδιαφέρουσα ταινία, δυστυχώς εγώ δεν την έχω κατεβάσει ακόμα, θα το κάνω όμως σύντομα και θα την δω, για να έχω και ιδία άποψη.



Περιμένω να διαβάσω το πώς σου φάνηκε!
(έχει και αρκετό γέλιο - ειδικά με τα troll που εξοργίζονται όταν μυρίζουν αίμα Χριστιανών )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 09:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω βεβαια πεσαμε σε μια "αντιθεση", οπου καποια απο τα trolls που ηρθαν στο Esoterica ηταν ηδη Χριστιανοι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τα στείλουμε στη Νορβηγία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ακομα απο τα Puppet Master, αυτη τη φορα το Axis of Evil (δεν ξερω αν πεχτηκε στους κινηματογραφους ή αν το ειδε καποιος ηδη σε DVD)



η "κλασσικη" ταινια με τις κουκλες δολοφονους... στα χναρια του Chucky ισως και κατι περισσοτερο...

Trailer



Edited by - PREDATOR on 24/02/2011 10:50:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 10:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dead SIlence

Trailer


μια καλη ταινια τρομου... εξαιτιας της χρησης της "ησυχιας", δηλαδη χωρις τη χρηση μουσικων εφφε την ωρα των...

δειτε την νυχτα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 11:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=xGNHdsZi3v0&feature=related


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 07:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω να διαβάσω το πώς σου φάνηκε!
(έχει και αρκετό γέλιο - ειδικά με τα troll που εξοργίζονται όταν μυρίζουν αίμα Χριστιανών )

χαχα αυτο θέλω να το δω!!!

Ευελπιστώ μέσα στην εβδομάδα να τα εχω καταφερει κ να το εχω δει!!

και θα γράψω οπωσδήποτε..

Πάντως γενικότερα είναι ενδιαφέρουσες οι ταινίες από τα σκανδιναβικά κράτη..
Είμαι σχεδόν πεπεισμένη πως θα μου αρέσει, ελπίζω να μην διαψευτώ!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 07:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εδω βεβαια πεσαμε σε μια "αντιθεση", οπου καποια απο τα trolls που ηρθαν στο Esoterica ηταν ηδη Χριστιανοι...

Ποιός να το περίμενε πως κάποτε θα πέρνανε τη θέση των Trolls!!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 08:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το 1:50 ήθελα να πω - sorry....

Ναι, στην αρχή και εγώ αυτή τη σκηνή φαντάστηκα πως εννοούσες αφού πράγματι είναι η πιο ενδιαφέρουσα σκηνή του τρέιλερ!!

Αλλά κάπως πολυφορεμένος δεν είναι αυτός ο τρόπος προσέγγισης για να βγάλεις τρόμο, κάτι σε japanese κινηματογράφο δεν παραπέμπει?
Ή κάνω λάθος?
( για την συγκεκριμένη σκηνή εννοώ)

Φιλικά!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2011, 10:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά κάπως πολυφορεμένος δεν είναι αυτός ο τρόπος προσέγγισης για να βγάλεις τρόμο, κάτι σε japanese κινηματογράφο δεν παραπέμπει?
Ή κάνω λάθος?
( για την συγκεκριμένη σκηνή εννοώ)


μην σου πω ολοκληρη η ταινια ειναι επηρεασμενη απο τον Ιαπωνεζικο κινηματογραφο, κορυφη πια στις ταινιες τρομου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 06:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μην σου πω ολοκληρη η ταινια ειναι επηρεασμενη απο τον Ιαπωνεζικο κινηματογραφο, κορυφη πια στις ταινιες τρομου



Πολύ πιθανό, το έχουμε δει να συμβαίνει!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2011, 08:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμαλία: THE TROLL HUNTER

Αμαλία, την είδα χθες το βράδι και μου άρεσε
Πολύ όμορφη και ουδεμία σχέση έχει τελικά και ευτυχώς δηλαδή με την ταινία The Blair Witch Project αν και αρχικά αυτή την εντύπωση δίνει, επειδή πρόκειται επίσης για ταινία ψευδοντοκυμαντέρ....
Γέλασα σε πολλά σημεία και φυσικά σε ό,τι αφορούσε το κόλλημα με τους χριστιανούς και το σημείο με την μουσουλμάνα....!!!
Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα κάποια πράγματα, τα οποία με εξέπληξαν πολύ και μάλιστα θετικά..
Μου άρεσε επίσης που δίνονταν εξηγήσεις επιστημονικές χεχε όπως και τα μυθολογικά στοιχεία..
Καλά εφφέ, συμπαθητικοί οι ηθοποιοί, έξυπνο σενάριο, πολύ πολύ ωραία τοπία, όμορφη γλώσσα και... πραγματικά μαγικό τέλος!!!!!!!!!!!!!

Μου φάνηκε σαν ένα σύγχρονο παραμύθι, όπου οι πραγματικοί κακοί βρίσκονται πισω από τις κρατικές μηχανές ενώ τα τέρατα είναι απλά αθώα "τρολλ".. νομίζω πως πίσω από τη μυθολογία, υπάρχει και οικολογικό μήνυμα.. και νομίζω πως χώρες όπως οι σκανδιναβικές που έχουν απέραντες εκτάσεις από δάση, βουνά και λοιπά που δεν είναι κατοικημένες από ανθρώπους, αλλά και η άγρια φύση, ενδείκνυνται πολύ περισσότερο από άλλες για τέτοιου είδους μυθοπλασίες...

Τελικά δεν διαψεύστηκα

Καλημέρες..!!!

Φιλικά...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2011, 16:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν την έχει αναφέρει κανείς,αλλά προτείνω να δείτε το the orphanage ή El orfanato όπως είναι ο original τίτλος.

http://www.imdb.com/title/tt0464141/

Προσωπικά πρόκειται για μια απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί ποτέ μου.Είχα πάρα πολλύ καιρό να τρομάξω σε ταινία.Εκτός αυτού,η ταινία προσφέρει και ουσία.Δεν είναι δηλαδή μια σκέτη ταινία τρόμου που θέλει μόνο να σε τρομάξει.

Edited by - alex22 on 05/03/2011 16:38:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 01:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι το "ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΟ" είναι από τις καλύτερες ταινίες τρόμου με θεματολογία τα "μηνύματα φαντασμάτων" που έχω δει τα τελευταία χρόνια και πιθανόν θα την τοποθετούσα σε μια top-20 λίστα καλύτερων ταινιών τρόμου των 00's.

Είναι πολύ ατμοσφαιρικό, σκοτεινό, και άρτιο εκτελεστικά. Το τέλος είναι κάπως γλυκόπικρο αλλά νομίζω η ταινία γενικά ικανοποιεί τους οπαδούς του είδους και όχι μόνο. Ο τρόπος που ξετυλίγεται το μυστήριο είναι μαεστρικός.

Η σκηνή με την γριά που την χυπάει αμάξι στραπατσάροντας το σαγόνι της και αυτό που γίνεται λίγα δευτερόλεπτα μετά, πραγματικά μου έκοψε την ανάσα. Πολύ τρομακτική σκηνή που σου παγώνει το αίμα!

Οσοι δεν το έχετε δει, σπεύσατε και δεν θα χάσετε.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2011, 06:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά μου αρέσει πολύ ο Ντελ Τόρο ως σκηνοθέτης και την συγκεκριμένη ταινία ήθελα να την δω για καιρό.
Την είδα λοιπόν με παρέα μια μέρα ενώ ήμουν πτώμα από την κούραση και το μυαλό μου ήταν διασπασμένο σε αρκετά πράγματα οπότε το αποτέλεσμα ήταν να ρωτάω αφού τελείωσε για να καταλάβω τι είχε συμβεί πραγματικά κι ομολογώ ότι εγώ είχα καταλάβει άλλα ντ' άλλων.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 09:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν την έχει αναφέρει κανείς,αλλά προτείνω να δείτε το the orphanage ή El orfanato όπως είναι ο original τίτλος.

quote:
Γενικά μου αρέσει πολύ ο Ντελ Τόρο ως σκηνοθέτης και την συγκεκριμένη ταινία ήθελα να την δω για καιρό.
Την είδα λοιπόν με παρέα μια μέρα ενώ ήμουν πτώμα από την κούραση και το μυαλό μου ήταν διασπασμένο σε αρκετά πράγματα οπότε το αποτέλεσμα ήταν να ρωτάω αφού τελείωσε για να καταλάβω τι είχε συμβεί πραγματικά κι ομολογώ ότι εγώ είχα καταλάβει άλλα ντ' άλλων.

Είναι μία πολύ καλή ταινία το El orfanato με φαντάσματα και παιδιά, όπως μπορεί να αντιληφθεί κάποιος από τον τίτλο και από το γεγονός της υπογραφής του Ντελ Τόρο ως παραγωγός της ταινίας και δεν είναι μακρυά από το ύφος και τη θεματολογία που τον έχουμε συνηθίσει και σαν σκηνοθέτη όπου είναι τα παιδιά, τα φαντάσματα και γενικότερα τα σκοτεινά παραμύθια...
Πάντως η συγκεκριμένη ταινία απαιτεί μία κάποια προσοχή από τον θεατή μιας και είναι κάπως περίεργη ταινία και όντως μπορεί να μπερδέψει τον θεατή..

Καλημέρες σε όλους..



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 18:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί αναφέρουν τον εξορκιστή και την προφητεία. Εγώ θα παραθέσω τα εξής: Εκτός από τα κλασικά του Χιτσκοκ (κάποια, όχι όλα) και το μωρό της Ροζμαρι και αυτά που προανέφεραν οι άλλου συγγράφοντες, αξίζει να ασχοληθείτε με την Ιταλική σχολη ( Argento, Soavi Fulci, Bava). Κάποιοι σκηνοθέτες που έχουν βγάλει αρκετά κλασικά έργα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tasosled
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 18:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθότι κοίταξα τις 2 πρώτες μόνο σελίδες του θέματος( είδα μετά ότι έχει 27 σελιδες) πρόσεξα ότι..τα έχετε αναφέρει σχεδόν όλα βρε παιδιά. Ο agnostic έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Εν καιρώ ίσως αναφέρω και κάτι διαφορετικό. Αυτό που έχω να πω είναι ότι μια ταινία που κάπως με τρόμαξε πριν κάτι χρονάκια όταν την είδα είναι η Wrong turn(λάθος στροφή). Ταινίες με ατμοσφαιρα και όχι πολύ σπλατεριά είναι του Καρπεντερ κλασικά σχεδόν όλα και κυρίως τα 2 αγπημένα μου το the thing και το prince of darkness.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 19:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καθότι κοίταξα τις 2 πρώτες μόνο σελίδες του θέματος( είδα μετά ότι έχει 27 σελιδες) πρόσεξα ότι..τα έχετε αναφέρει σχεδόν όλα βρε παιδιά. Ο agnostic έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Εν καιρώ ίσως αναφέρω και κάτι διαφορετικό. Αυτό που έχω να πω είναι ότι μια ταινία που κάπως με τρόμαξε πριν κάτι χρονάκια όταν την είδα είναι η Wrong turn(λάθος στροφή). Ταινίες με ατμοσφαιρα και όχι πολύ σπλατεριά είναι του Καρπεντερ κλασικά σχεδόν όλα και κυρίως τα 2 αγπημένα μου το the thing και το prince of darkness.




Τη "Wrong Turn", απ' ό,τι θυμάμαι, τη θεώρησα αρκετά καλή ταινία και γω! Πρόσφατα είδα το "Wound", μια ταινία που ήταν πραγματικά "νοσηρή" και οφείλω να ομολογήσω πως δυσκολεύτηκα όσο να 'ναι να κατανοήσω κάποια πράγματα! Δεν προέβαλλε άπλετη βία, βασανιστήρια κτλπ, αλλά είναι κατα κάποιο τρόπο περισσότερο "psycho" thriller... Δεν ξέρεις ποιος είναι ζωντανός και ποιος νεκρός, ποιος είναι αληθινός και ποιος αποτελεί φαντασίωση. Όλα μπερδεμένα και τρελά!

Edited by - Narkissa555 on 08/08/2011 19:07:58

Edited by - Narkissa555 on 08/08/2011 19:22:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 19:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, σχετικά πρόσφατα είδα το "Silent House", το οποίο είναι λίγο κουραστικό στην αρχή, αλλά στη συνέχεια αποκτά κάποιο ενδιαφέρον! Βέβαια, καθόλη τη διάρκεια της ταινίας παίζει σχεδόν μόνο η πρωταγωνίστρια και κανείς άλλος, αλλά σε "βάζει" μια χαρά στο κλίμα. Το τέλος είναι κάπως ανατρεπτικό, όμως το είχα "ψιλιαστεί".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλοί αναφέρουν τον εξορκιστή και την προφητεία.

Θεωρώ ότι η Προφητεία είναι πολύ καλύτερη από τον Εξορκιστή, μια ταινία που όχι μόνο δε με τρόμαξε αλλά δε μου άφησε την τόσο θετική εντύπωση που έχει αφήσει σε μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μας.
Για τα δεδομένα όμως της εποχής στην οποία γυρίστηκε και πρωτοπαίχτηκε, ήταν όντως μια πολύ καλή ταινία τρόμου.

Γενικώς μου αρέσουν πολύ οι ταινίες οι οποίες έχουν ανατρεπτικό τέλος κι οι οποίες δεν περιέχουν αίμα.
Έχω δει πολλά splatters στην ζωή μου και πιστεύω ότι μια ταινία μπορεί να τρομάξει το κοινό χωρίς την χρήση διαφόρων "εύκολων μέσων", ένα εκ των οποίων είναι και το αίμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy