ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 12:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω με το εξαιρετικό και συνάμα διαστροφικό "I Spit on your Grave". Μια συγγραφέας νοικιάζει ενα εξοχικό σε μια περιοχή υπαίθρια για να χαλαρώσει. εκεί μια ομάδα ντόπιων χωριατων την βιάζουν και την παρατάνε στο δάσος νομίζοντας πως είναι νεκρή. Μεγα λάθος!! Η πρωταγωνίστρια επιζεί και ξεκινάει την εκδίκησή της ξεπαστρέφωντας έναν έναν τους βιαστές της με "στυλάτους" τρόπους. Η ταινία είναι παρακμιακή και να φανταστείτε δεν έχει καν μουσική! ακούς τα πουλιά στην εξοχή λες και είσαι εκεί. Από τα highlight ένας ανατριχιαστικός ευνουχισμός ενός από τους δράστες! Οσα αρσενικά πανηγύριζαν με τον βιασμό της πρωταγωνίστριας μετα το βουλώνουν και καταπίνουν την γλώσσα τους όταν η γκόμενβα παίρνει ρεβάνσ από τους βιαστές της. Δείτε το έχει φάση!!

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 17:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να έρθουμε σε πιο trendy φόρμες. Πολλοί θα έχετε δει το τρομερό βαμπρικό θρίλλερ The Lost Boys, ελληνιστί "Τα παιδιά της νύχτας". Κατά την άποψή μου αποτελεί ένα από τα καλύτερα θρίλερ με vampires. Είναι νεανικό, σαγηνευτικό και φέρνει στο νου την αλήτικη εποχή των 80's. Μηχανές, δερματινα μπουφάν, ροκ αισθητική και στυλατοι βρυκόλακες συνθέτουν αυτό το φοβερο θρίλερ. Ο νεαρός πρωταγωνιστής Michael μπλέκει με μια παρέα νεαρών βρυκολάκων οι οποίοι προσπαθούν να τον εντάξουν στην κάστα τους αλλά αυτός έχει τις αμφιβολίες του και θα βρεθει΄αντιμέτωπος με τους βρυκόλακες προσπαθοντας παράλληλα να σώσει και την οικογένειά του από την απειλή των vampires. Εχω πολύ καιρό να το δω αλλά κάπως έτσι έχει το σενάριο. Οι λάτρεις των vampires θαρρώ πως θα το γουστάρουν πολύ.Ορμάτε!!
Παίζει και ο Κίθερ Σάδερλαντ υποδυόμενος τον αρχηγό της ομάδας των βρυκολάκων


Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2006, 18:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο ένα αγαπημένο θρίλλερ/τρόμου σχετικά άγνωστο είναι το εξαιρετικό "Γλυκιά μου Αλις", στα Αγγλικά "Alice Sweet Alice". Η δίδυμη αδερφη της μικρής Άλις δολοφονείται στην Εκκλησία την ώρα της θείας κοινωνίας. Ο/Η δολοφόνος φοράει κίτρινη καμπαρντίνα και μια περίεργη μάσκα. Οι γονείς της Αλις υποψιάζονται πως η μικρή τους κόρη πάσχει από σοβρά ψυχολογικά προβλήματα και προσπαθούν να την βοηθήσουν. Σειρά φόνων ξεκινάει πάλι από τον/την ίδια φιγούρα με το κίτρινο μπουφάν και τη μάσκα. Η Αστυνομία ερευνά την υπόθεση και υποψιάζονται και την μικρή Αλις. Μπορεί τελικά η μικρή "αθώα"
Αλις να δολοφόνησε την αδερφή της μέσα στην εκκλησία και να είναι και υπεύθυνη για τη σειρά φόνων που εκτιλλύσεται? Η μήπως κάποιος άλλος προσπαθεί να βλάψει την οικογένεια της Αλις? Εξειρετικό θρίλερ. Αστυνομικό, αιματοβαμμένο, βλάσφημο και σε σημεία παρανοϊκό. Ρουφήξτε το χαλαρά.

*Οσοι γουστάρετε φόνους στην εκκλησία την ώρα της μετάληψης θα το βρείτε ενδιαφέρον. Ειδικά αν κρίνω από τις "βλάσφημες" συζητήσεις του ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ....ΧΕΧΕΧΕ

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 04:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταίο για σήμερα και πάω για ύπνο. Αν σας αρέσουν ταινίες όπως Η έκτη αίσθηση, οι ψίθυροι των πνευμάτων, το gothica, οι αλλοι, και γενικά θρίλερ που κάποιος ήκάποιοι από τους πρωταγωνιστές είναι ήδη νεκροι αλλά δεν το καταλαβαίνει ο τηλεθεατης...τότε για ιστορικούς λόγους θα πρέπει να δείτε και την ταινία από την οποία πηγάζουν όλα αυτά τα σενάρια με νεκρούς πρωταγωνιστές.
Η ταινία τρόμου λέγεται "Carnival Of Souls" και είναι πολύ παλιά και ασπρόμαυρη. Η πρωταγωνίστρια κάνει κόντρα με το αμάξι της με κάτι αγόρια αντιπάλους. Χάνει όμως τον έλεγχο του αυτοκινήτου της κα πέφτει σε μια λίμνη ή θάλασσα δεν θυμάμαι ακριβώς. Αφού την βγάζουν έξω τα συνεργεία διάσωσης η πρωταγωνίστρια συνεχίζει την ζωή της...μόνο που κάτι δεν πάει καλά....νιώθει λίγο παράξενα και μια τρομακτική σκοτεινή φιγούρα την ακολουθεί κάποιες φορές. Η πρωταγωνίστρια προσπαθεί και με τη βοήθεια γιατρού να δώσει λύση στο πρόβλημά της...μέχρι να ανακαλύψει ότι-τι φρίκη-δεν έζησε ποτέ από το ατύχημα με το αμάξι της!!!
Με λίγα λόγια το "Carnival of Souls" αποτελεί την πηγή έμπνευσης για τις σύγχρονες ταινίες τρόμου με φαντάσματα πρωταγωνιστές. Απαραίτητο για ιστορικούς λόγους για τους λάτρεις του τρόμου. Απλά σκεφτείτε ότι αν δεν υπήρχε ο παππούς σας δεν θα υπήρχατε ούτε εσεις.

αντε καληνύχτα με όνειρα τρομακτικά!!!Μπουχαχαχα

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 18:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχοντας βρει λίγο ελεύθερο χρόνο ας εμπλουτίσω περισσότερο την αναφορά μου σε ταινίες τρόμου.
Σας παρουσιάζω ,αν όχι την παρανοϊκότερη, μια από τις πιο παρανοϊκές ταινίες τρόμου στην ιστορία. Μια ταινία στην οποία η νεκροφιλία έχει την τιμητική της. Το είχα δει πριν κάμποσα χρόνια και ειλικρινά θαρρώ πως είναι από τις πιο διαστροφικές ταινίες ever. Το στόρυ δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο όπως καταλαβαίνετε. Ειναι ένα ζευγάρι, ο άντρας εργάζεται σε νεκροτομείο, μια νύχτα φέρνει δώρο στην αγαπημένη του ένα μισο-σκελετωμένο πτώμα...ε και την βρίσκουν και οι τρεις. Ποιος είπε ότι δεν είναι ωραίο και το τρίο??
Αν θυμάμαι καλά γίνονται και κάποιο φόνοι ακόμα και γενικά το έργο έχει πάρα πολλες αηδιαστικιές σκηνές. Θυμάμαι τον πρωταγωνιστή να κάνει μπάνιο σε μπανιέρα γεμάτη αίμα και ορισμένα εντόσθια π.χ.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Υπάρχει και Necromantik 2 αλλά δεν το έχω δει ακόμα. Σόρρυ αν σας αηδίασα αλλά αν καφιέστε ότι έχετε γερό στομάχι και αντοχή τεστάρετε τους ευατούς σας βλέποντας το σίχαμα που λέγεται Necromantik(προσέχτε και το λογοπαίγνιο στον τίτλο Nec-romantik)...Για να σας δω...χαχαχα

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2006, 18:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ξέχασα να αναφέρω πως το Nekromantik για κάποια χρόνια είχε απαγορευτεί σε πάρα πολλές χώρες του κόσμου. Γιατί άραγε??

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2006, 11:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλασσικες movies τυπου Slacher με "αθωους teenagers" οπως φυσικα
FRIDAY THE 13TH.... αξεχαστες σκηνες, οπου καθε 15 λεπτα σκοτωνονταν καμποσοι, κα8ε φορα με "διαφορετικο τροπο".
Επισης, προσφατα το THE DARK κατι λεει, αλλα και το THE CAVE βγαζει κατι το αποκοσμο...
Νομιζω ομως οτι και το THE BLAIR WITCH PROJECT, ειναι μια εξαιρετικη ταινια τρομου, που με την "εξυπναδα" του σκηνοθετη που την γυρισε ετσι, νομιζεις οτι ειναι αληθινη.

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 06:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο παλιες ταινιες τρομου
1. Τhe thing
2. Εξορκιστης
Απο καινουριες
1. Hostel
2. The cave
Και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο site για να κατευασω το Necromantik ?

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 07:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αχαιέ, τις ταινίες που ανέφερες τις έχω δεί εκτός από το "Hostel".
Θα μπορούσες να μας πείς μερικά πράγματα για αυτήν?
Όσον αφορά το "The cave", δε μπορώ να πώ οτι μου άρεσε ιδιαίτερα...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 08:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο αφορα το Hostel:
Προκειται για μια παρεα τριων φιλων που αποφασιζουν να πανε διακοπες στην Ευρωπη με σκοπο να αναζητησουν τροπους για τρελο τρελο ξεφαντωμα. Σε καποιο σημειο αφτη τους η αναζητηση τους οδηγει στην Μπρατισλαβα οπου και ενα απο αυτους εξεφανιζεται ολως μυστηριοδως. Στην προσπαθεια τους να τον βρουν, οι φιλοι του ανακαλυπτουν........ και μετα.......


[ Θα ηθελα επισης να ρωτησω αλλη μια φορα αν γνωριζει καποιος απο που μπορω να κατεβασω το Nekromantik ???? ]

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

Edited by - Αχαιός on 14/03/2006 08:24:36

Edited by - Αχαιός on 14/03/2006 08:25:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2006, 11:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας φίλος μου το κατέβασε από το προγραμμα E-mule. Θα το βρεις γενικα σε τέτοια προγράμματα, απλα χρειάζεσαι σύνδεση adsl για να κατέβει γρηγορά και όχι σε 10 χρόνια. Πάντως το Nekromantik το 1 και το 2 τα πουλάνε και σε μαγαζιά με dvd γυρω στα 15 ευρώ έκαστο. Για όσους είμαστε Αθήνα θα βρείτε τέτοιο μαγαζί με dvd δίπλα σχεδόν από το Metropolis στην Πανεπιστημίου.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2006, 09:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Agnostic αν και τελικα βρηκα τροπο να το κατεβασω σε εφχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 03:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κλασσικες movies τυπου Slacher με "αθωους teenagers" οπως φυσικα
FRIDAY THE 13TH.... αξεχαστες σκηνες, οπου καθε 15 λεπτα σκοτωνονταν καμποσοι, κα8ε φορα με "διαφορετικο τροπο".

Πράγματι οι ταινίες με "αθώους teenagers" που εκτελούνται με μουράτους τρόπους απο τον επίδοξο φονιά είναι όλα τα λεφτά. Δύο τέτοιες ειναι κατα τη γνώμη μου οι καλύτερες. Ολα σχεδόν τα "Friday the 13th" και το "Sleepaway Camp" με την τρομερή Angela να εξολοθρεύει τα κακομαθημένα παιδιά της πόλης που έρχονται κατασκήνωση.

quote:
Νομιζω ομως οτι και το THE BLAIR WITCH PROJECT, ειναι μια εξαιρετικη ταινια τρομου, που με την "εξυπναδα" του σκηνοθετη που την γυρισε ετσι, νομιζεις οτι ειναι αληθινη.

πράγματι το The Blair Witch Project είναι εργάρα!! Πρωτότυπο,απρόβλεπτο και με την κάμερα που το έχουν γυρίσει μοιάζει να το ζεις ρε παιδί μου. Τρομερό!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 03:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλο ένα πολύ καλό, άγνωστο και παρακμιακό θρίλερ είναι το Mother's Day, ελληνιστί "Χρόνια Πολλά, Ετοιμάσου να πεθάνεις". Τρεις νεαρές κοπελες πάνε διακοπές σε ένα εξοχικό μέρος στο ύπαιθρο για να ξεφύγουν από την αγχοτική ζωή της πόλης αλλά και επειδή, αν θυμάμαι καλά, τα έχουν τσουγκρίσει με τους γκόμενούς τους. Anyway, δυστυχώς γι'αυτές εκεί που αράζουν στην εξοχή βρίσκεται το σπίτι μιας παρανοϊκής οικογένειας που τις αιχαμλωτίζουν, βιάζουν τη μία, τη σκωτώνουν και οι άλλες δύο κοπέλες έχοντας καταφέρει να το σκάσουν, οργανώνουν τη ρεβάνσ για να εκδικηθούν το θάνατο της φίλης τους. Οι παρανοϊκή οικογένεια απο θύτης γίνεται τώρα θύμα της ατελείωτης εκδικητικότητας των ωεαρών κοριτσιών που...πραγματικά ξέρουν να παίρνουν εκδίκηση και με το παραπάνω. Στα θετικά του έργου, το οποίο θυμίζει την ατμόσφαιρα του "Θα φτύσω στους τάφους σας" που σας περιέγραψα παραπάνω(I spit on your grave), είναι το εντελώς απρόσμενο φινάλε!!! Τσεκαρετε το.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 04:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης το "The Unnamable" ελληνιστί "Το Απερίγραπτο" βασισμένο σε βιβλίο του Lovecraft...είναι μια αρκετά καλή επιλογή για τους λάτρεις του τρόμου. Μια παρέα νέων αποφασίζει να επισκεφθεί ένα σπίτι για το οποίο υπάρχει ο θρύλος πως παλιά, ο ιδιοκτήτης του σπιτού ο οποίος ασχολείτο με μαγεία προσπαθησε να κάνει την γυναίκα του με ξόρκια ομορφότερη, αλλά αντιθέτως την μετέτρεψε σε φρικτό τέρας και την φυλάκισε στο σπίτι μέχρι που αυτή ένα βράδυ τον "καθάρισε". Οι νέοι επισκέπτονται τελικά το σπίτι αψηφώντας τον "θρύλο" και καταλαβαίνετε τι γίνεται απο κει και πέρα...Fresh meat just arrived for the beast...χεχε...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2006, 19:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχίσω την περιήγησή μου στις ταινίες τρόμου με ένα από τα καλύτερα gore/splutter που θυμάμαι. Είναι γαλλικό και λέγεται "Les Raisins de la Mort" και ο ελληνικός τίτλος είναι ακριβώς όπως ο γαλλικός.Δηλαδή "Τα Σταφύλια του Θανάτου".
Σε μια αγροτική περιοχή παραγωγής κρασιού της Γαλλίας ένα εντομοκτόνο έχει άσχημες επιδράσεις στα σταφύλια επομένως και στους κατοίκους της περιοχής που τα δοκιμάσανε ή σκέτα ή απο το παραγώμενο κρασί...τόσο άσχημες ώστε να τους μεταλλάξει σε νεκροζώντανα αιμοβόρα zombies τα οποία εξολοθρεύουν και καταβροχθίζουν ότι ζωντανό κινείται. Στα highlights η σκηνή που ένας πατέρας νεκροζώντανος καρφώνει με μία αγροτική τρίαινα(πως διάολο λέγεται) την κόρη του στον τοίχο!!! Πρωταγωνίστρια είναι μια γυναίκα νεαρή σχετικά που τυχαίνει να διασχίζει την περιοχή. Περισσότερα δεν θυμάμαι καθότι το έχω δει μία μόνο φορά πριν από πολλά χρόνια. Θυμάμαι όμως με σιγουριά ότι το έργο ήταν πολύ βίαιο και θα το γουστάρουν οι λάτρεις του gore!!!Ορμάτε λεβέντες μου!! Φρέσκο κρέας ανθρώπινο!!!!

Γαμώτο πορώθηκα τώρα!!!Πρέπει να το ξαναδώ για να φρεσκάρω τα γαλλικά μου αφού η ταινία είναι στα γαλλικά!!C'est magnifique!!!

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 19/03/2006 19:41:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 02:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω, πω! "Τα σταφύλια του θανάτου": Agnostic, σχεδόν συγκινήθηκα!
Ακόμα θυμάμαι το "Julie, je t'aime", συνοδευμένο από αποκεφαλισμό!
Όσον αφορά το υπερτιμημένο Lost Boys απλά θα πω πως δεν είναι τίποτα μπροστά στο εκπληκτικό και στυλάτο Near Dark της Κάθριν Μπίγκελοου, την ταινία που επαναπροσδιόρισε και εκμοντέρνισε το βαμπιρικό θρύλο πίσω στο 1987 (κι ας μην παίχτηκε εδώ).
Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Αν το βρείτε μη το χάσετε.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 02:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις κατάλαβα πως πέρασαν τρεις σελίδες χωρίς αναφορά στα Evil Dead;
Ειδικά τα πρώτα δύο έβαλαν το Σαμ Ραίημι στο χάρτη του Χόλυγουντ και στην καρδιά κάθε σπλατερόβιου με αυτά τα καλτ ταινιάκια αίματος και μαύρου χιούμορ!
Δρόμο που ακολούθησε ο Πήτερ Τζάκσον -παρακαλώ!- με το ανεπανάληπτο Brain Dead: ίσως το πιο αιματοβαμμένο και ταυτόχρονα το πιο πλακατζίδικο θρίλερ όλων των εποχών. Προσοχή: Μόνο για γερά στομάχια.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 02:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακάμπτω λίγο το σπλάτερ για να αναφερθώ σε μια από τις πιο γοητευτικές, ατμοσφαιρικές και περίεργες ταινίες που έχω δει.
"Το μυστικό του βράχου των κρεμασμένων" του Πήτερ Γουίαρ. Φιλμ τρυφερό, νοσταλγικό και ταυτόχρονα ανατριχιαστικό, αλλόκοσμο.
Δεν ξέρω αν ανήκει καν στα θρίλερ αλλά πού αλλού να ενταχτεί;
Είναι ένα σπάνιο πετράδι για κάθε φίλο του κινηματογράφου...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 09:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους...

Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε που μπορω να βρω καποιες απο αυτες τις ταινιες?


ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 13:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wendigo δεν το έχω δει το Near Dark αλλά με λίγο ψάξιμο στο διαδύκτιο φαίνεται ενδιαφέρον.

Αχαιέ εγώ τα περισσότερα από αυτά τα είχα νοικιάσει από βίντεο club της γειτονιάς μου. Το Suspiria που περιγράφω στην δεύτερη σελίδα το έχω σε αυθεντικό dvd.Το "I spit on your grave" το έχω σε mpeg στο pc...το βλέπεις δηλαδή με windows media player ενώ σε mpeg έχω και το "Island of Death" του Νίκου Μαστοράκη που είναι γυρισμένο στη Μύκονο και θα σας το περιγράψω σε λιγάκι(ελπίζω). Εχω αγορασμένα μερικά θρίλερ/τρόμου τα οποία κάποια στιγμή θα σας τα περιγράψω κι αυτά. Προσφατα έβαλα και dvd recorder στο pc μου αλλά περιμένω να μου περάσουν και προγράμματα για να αντιγράφω dvd. Οταν μου τα φέρουν τα προγράμματα θα νοικιάζω αβέρτα ταινίες τρόμου από το Video Club και θα τις αντιγράφω. Πραγματικά το είχα παραμελήσει το θέμα εύρεσης ταινιών τρόμου διότι δεν έβρισκα χρόνο να ασχοληθώ και να τρέχω στα video clubs. Και ένας φίλος μου κατεβάζει με adsl μερικές και μου φέρνει αλλά δεν έχει και αυτός χρόνο για πολλές και δεν κατεβάζει μόνο τρομου, οπότε καθυστερεί και από αυτή την πηγή μου η απόκτηση ταινιών τρόμου.
Το θέμα είναι ότι πορώθηκα τώρα με τις περιγραφές που έκανα και πρέπει να αρχίσω να οργανώνομαι.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 13:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε λοιπόν στο εξαιρετικό, αιματοβαμένο, σεξοπορνοδιαστροφικό ,πωρωτικό Island of death το οποίο έχει γυρίσει ο Νίκος Μαστοράκης στο νησί της Μυκόνου!!! Υποθεση απλή. Ενα παρανοϊκό ζευγάρι πηγαίνει διακοπές στη Μύκονο...αλλά για να σφάξει κόσμο!! Στόχος του οι gays και οι lesbians διότι το ζευγάρι θεωρεί πως πρέπει να εξαγνίσει το νησί από τις διαστροφές!! Οι φόνοι είναι απολαυστικοί, σκηνές διαστροφικης τσόντας λαμβάνουν χώρα σε σημεία και το τελος..είναι απρόσμενο!!! Από ένα σημείο και μετά παίζει και ο ίδιος ο Μαστοράκης κάνωντας τον ντετέκτιβ. Πολύ το γουστάρω το θρίλερ αυτό και οι λάτρεις του gore είμαι σίγουρος πως θα συμφωνήσουν. Φόνοι, σεξ, διαστροφή και παραδοσιακό ελληνικό σουβλάκι είναι μιλάμε όλα τα λεφτά. Το νου σας όσοι πάτε στη Μύκονο, ποτέ δεν ξέρετε τι παραμονεύει!!! Το έχω σε mpeg στο pc! Η ταινία κάποτε υπήρξε απαγορευμένη γεγονός που μας ωθεί να την δούμε και να την ξαναδούμε όλοι οι λάτρεις του splutter!!! Στα highlight η σκηνή που ο άντρας από το ζευγάρι βιάζει μία κατσίκα και μετά την σφάζει!!!Ορμάτε!!!

δείτε στο παρακάτω link φωτογραφίες να πάθετε πλάκα!!!
http://www.islandofdeath.com/island.htm

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 21/03/2006 13:43:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2006, 14:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα από τα καλύτερα τρόμου από αυτά που περιλαμβάνουν τρεις μικρές ιστοριές τρόμου είναι το "Body Bags" στα ελληνικά θα το βρείτε ως "Σημεία και Τέρατα".
Ιστορία πρώτη - ενας serial killer επιτίθεται στο βενζινάδικο που εργάζεται μία κοπέλα τη νύχτα. Ποιος μπορεί να είναι ο δολοφόνος όμως από όλους τους πελάτες που έφθασαν στο βενζινάδικο κατά τη διάρκεια της νύχτας? Η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο πιο απροσδόκητο?

Ιστορία δεύτερη - ένας τύπος κάνει εμφύτευση μαλλιών και σε μία νύχτα από εκεί που ήταν ψιλοφαλακρούλης ξυπνάει με μαλλί μέχρι τη μέση!! Η χαρά του όμως δεν κρατάει για πολύ....βλέπετε...τα μαλλιά που φύτρωσαν είναι ολιγων τι ζωντανά και αρχίζουν να τον πνίγουν, να τον τρώνε, να τον ροκανίζουν!! Και ποιοι είναι αυτοί οι περίεργοι τύποι που έχουν την εταιρία εμφύτευσης τηυν οποία εμπιστεύτηκε ο πρωταγωνιστής της ιστορίας??

Ιστορία τρίτη - ενας τρανός και διάσημος παίχτης του baseball χάνει το ένα του μάτι σε τροχαίο. Ενας γιατρός του κάνει εγχείρηση με αμφιλεγόμενη μέθοδο, βάζοντάς του στη θέη του χαμένου ματιού...το μάτι ενός νεκρού μοχθηρού εγκληματία!! Ολα πάνε καλά μέχρι που ο ήρωας αρχίζει να βλέπει τρομακτικές σκηνές και να γίνεται ανεξήγητα(?) βίαιος ακόμα και προς την ίδια του τη γυναίκα..ώστε στο τέλος η κατάληξη να είναι...μάλλον τραγική για τον ήρωά μας...
Από τα καλύτερα θρίλερ/τρόμου στο είδος του(με μικρές ιστοριούλες σε μία ταινία δηλαδή)

Θα το βρέιτε εύκολα στα βίντεο κλαμπ...το έχω βρει σε αρκετά που έχω κοιτάξει...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apogonos
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2006, 02:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apogonos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρις να μου αρεσουν αυτες οι ταινιες απλα απο ενδιαφερον για αυτους που γουσταρουν.σας λεω οτι υπαρχει ενα μαγαζακι με DVD στην θεμιστοκλεους αν δεν κανω λαθος (και αν κανω ειναι σε ενα απο τα στενα που βγαινουν απο την πλατεια των εξαρχειων) που ειναι αφιερωμενο σε ταινιες τρομου καθαρα....πηγαινετε and have fun

Και για να πω και εγω την γνωμη μου απο τα πιο ατμοσφαιρικα θριλερ (soft) που εχω δει ειναι το Ring το αμερικανικο(οποιος το εχει δει και σε DVD και εχει δει ενα video που περιεχει πιστευω θα εχει κανει κακα του)
Επισης μου αρεσε ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι στην καινουργια του παραγωγη(πριν δυο χρονια αν δεν κανω λαθος)

επισης θεωρω θριλερ το κουρδιστο πορτοκαλι (ΤΑΙΝΙΑΡΑ)

Νεκροι ,ζωντανοι και νεκροζωντανοι
ολοι μαζι φωναζουμε με οπλο την σιωπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 21:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ego paidia tha grapso gia mia tainia pou eixa dei edo kai peripou 8 xronia sto mega me titlo h nekranastash tou tromou. an kai exo dei sxedon olles tis poio gnostes tainies tromou auth mou ekane enthposh giati htan agnosth alla teleia. parakalo an kserei kapoios ton agliko titlo na ton grapsei mhpos kai mporeso na thn vro kapou.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 01:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε navas για πες συνοπτικά την υπόθεση μήπως και μου θυμίσει κάτι. Εχω δει πάρα πολλά θριλερ/τρομου και πιθανώς να το ξερω. Πολλά άγνωστα και άσημα films αποδεικνύονται λαβράκια και μερικές φορές βάζουν τα γυαλιά στα εμπορικά glamorous εργα.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 03:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2 είναι τα αγαπημένα μου τρομου με 3 ιστοριούλες. Το ένα είναι αυτό που έχω ήδη περιγράψει πιο πριν το "body bags". Το δευτερο είναι το εξαιρετικό "Tales from the Darkside - The movie"
Ο Ελληνικός τίτλος είναι απλα "Σκοτεινές Ιστορίες" και θα το βρείτε εύκολα στα βίντεο κλαμπ της γειτονιάς σας. Εγώ το έχω σε αυθεντικό DVD από ένα περιοδικό το cinema horror που το είχε δώρο Μια συντομη περιγραφή της ταινίας.
Πρωσπαθώντας να γλυτώσει από μια κακιά μάγισσα που θέλει να τον φάει ζωντανό στο φούρνο, ένας πιτσιρικάς της αφηγείται τρεις ιστορίες τρόμου...με απρόβλεπτο φινάλε..

Ιστορία 1η - Οι μαθητές ενός κολλεγίου, εκ των οποίων ο ένας είναι ο Κρίστιαν Σλέιτερ, μεταφέρουν στο σπίτι ενός από αυτούς μια μούμια που βρήκαν στο κολέγιο μαζί με κάτι περίεργα ξόρκια. Μεγάλο λάθος!!! Η μούμια δεν είναι και τόσο νεκρή όσο φαίνεται...ειδικά αν διαβαστούν τα ξόρκια....

Ιστορία 2η - Ενας επαγγελματίας ντετέκτιβ/ψυχρός φονιάς σχεδόν, προσλαμβάνεται από έναν ηλικιωμένο πλούσιο κύριο για να εξολοθρεύσει μια...μαύρη γάτα που ευθύνεται όπως ο πλούσιος ηλικιωμένος κύριος ισχυρίζεται για τον θάνατο των μελών της οικογένειάς του. Βλέπετε ο πλούσιος κύριος είχε μεγάλη φαρμακοβιομηχανία και για την παραγωγή ενός φαρμάκου χρησιμοποίησε πειραματόζωα πολλες γάτες οι οποίες θανατώθηκαν για το φάρμακο αυτό. Μήπως αυτή η διαβολική μαύρη γάτα ήρθε για να παρει εκδίκηση? Θα μπορέσει ο ντετέκτιβ να την εξολοθρεύσει???

Ιστορία 3η - Ενας αποτυχημενος ζωγράφος γίνεται μάρτυρας ενός φόνου από ένα αλλόκοτο δαιμονικό πλάσμα σε σκοτεινό σοκάκι της πόλης. Το πλάσμα του χαρίζει την ζωή με την προϋπόθεση ότι ο ζωγράφος δεν θα μιλήσει ποτέ για την ύπαρξή του και για το συμβάν. Τα χρόνια περνάνε, ο ζωγράφος κάνει οικογένεια, γίνεται πετυχημένος, αλλά δεν μπορεί να κρατήσει άλλο μέσα του εκείνο το φρικιαστικό μυστικό....τι συνέπεις θα μπορούσε να έχει αυτό άραγε??? Προσωπικά η τρίτη ιστορία είναι και η καλύτερη!!!

Να και το dvd για να το ψάξουν οι ενδιαφερόμενοι

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 04/04/2006 03:38:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 07:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε navas, θα σε παρακαλούσα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες για να διαβάζονται πιο εύκολα τα μηνύματα σου.

Φίλε μου Agnostic, προσωπικά όπως το ακούω κι εγώ η τρίτη ιστορία μου ακούγεται ως η καλύτερη...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 14:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sugnomh paidia gia ta latinika einai vareto alla mou einai duskolo giati den exo ellhnikous xarakthres sto pc. loipon to ergo eixe na kanei me kapoia peiramata pou ekane kapoios ton mesaiona, kai eixe kataferei na dimiourghsei kapoia perierga anthropomorfa pou ta kaigane argotera sthn peira san daimones. pisteuo na sas fotisa ligo.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 11:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε navas, κοίταξε λίγο το παρακάτω topic μήπως βοηθηθείς στο πρόβλημα σου με τα greeklish (κλίκαρε στον τίτλο για να το δείς):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy