ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 03:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αφήσω όμως για λίγο στην άκρη τις ταινίες τρόμου και ας πιάσω καμιά με κανά τερατάκι

Πρόκειται για το πολύ καλό τρόμου-επιστημονικής φαντασίας, X-TRO 2. Υπάρχει και το νο 1, αλλά δεν το έχω δει.

Το story διαδραματίζεται σε μια υπόγεια στρατιωτικοεπιστημονική βάση στις Η.Π.Α. όπου γίνονται πειράματα σχετικά με την αποστολή επιστημόνων σε παράλληλες διαστάσεις στο διάστημα(σας κούφανα ε??).
Σε ένα πείραμα κάτι δεν πάει καλά όμως(χεχε)!!Η ομάδα των επιστημόνων/ερευνητών που διακτινίστηκε ακούγεται από τους ασυρμάτους σα να δέχεται επίθεση από κάτι(χεχε)!!!

Τελικά επιστρέφει αναίσθητη μία από τους ερευνητές(αν θυμάμαι καλά είναι γυναίκα) και οι επιστήμονες της βάσης την βάζουν σ'ένα δωμάτιο για να την επαναφέρουν. Δεν γνωρίζουν όμως ότι έχει μολυνθεί από κάτι...ότι κάτι κουβαλάει και επρόκειτο να βγει από μέσα της...
Πράγματι έτσι γίνεται. Αν θυμάμαι καλα, το κορμί της ξεσκίζεται και βγαίνει από μέσα της ένα πανέμορφο εξωγήινο τερατάκι(λέτε να είναι δρακονιανός??) το οποίο κυκλοφορεί και περίπταται στη βάση, έτοιμο να κατασπαράξει ότι ζωντανό κινείται!!!

Οι επιστήμονες διώχνουν τους περισσότερους εργαζόμενους από τη βάση και καλούν μια ομάδα στρατιωτών ειδικών για τέτοιες περιπτώσεις ώστε να υπερνικήσουν τον κίνδυνο. Επειτα σφραγίζουν την βάση για να μην βγει το τέρας έξω και χωρίζονται σε ομάδες για να το κυνηγήσουν!!!
Σύντομα όμως θα καταλάβουν ότι αυτοί είναι τα θηράματα και το γλοιώδες φρικιαστικό εξωγήινο πλάσμα, ο ΚΥΝΗΓΟΣ!!! Εχει αρκετό αίμα, φόνους, δράση, είναι σκοτεινό(γενικά η βάση και το περιβάλλον) και πολύ αγωνία.

Α και να σημειώσω ότι ένας επιστήμονας από αυτούς που μένουν μέσα, επιδιώκει να υπερασπίσει το τέρας προκειμένου να κάνει πειράματα, και αν θυμάμαι καλά προσπαθεί να φέρει κι άλλα τέρατα από τη διάστασή τους. Πάντως έρχεται σε σύγκρουση με την υπόλοιπη ομάδα που προσπαθεί να εξοντώσει τον θανάσιμο κίνδυνο!!

Το έχω δει 3-4 φορές πριν πολλά χρόνια όμως. Το έχω σε βιντεοκασέττα γραμμένο από την τηλεόραση(ο alpha πρέπει να το είχε βάλει), αλλά το βίντεό μου δυστυχώς δεν λειτουργεί. Αν το βρω σε dvd θα το τσιμπήσω.

Στα χνάρια του Alien.Αν σας αρέσουν τρόμου-επιστημονικής φαντασίας πιθανότατα θα το γουστάρετε!!Το προτείνω χαλαρά!!!

Ιδού

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 07:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας αφήσω όμως για λίγο στην άκρη τις ταινίες τρόμου και ας πιάσω καμιά με κανά τερατάκι

Τις ταινίες τρόμου με δολοφοόνους ήθελα να πω

Δεν ξέρω αν έτυχε να δείτε μια ταινία χθες στο Mega κατά τις 1 τη νύχτα. Ηταν το Sleepless που περιέγραψα στην προηγούμενη σελίδα. Αν το είδε κανείς ας πει την άποψή του.

Πάμε τώρα σε άλλο ένα Τρόμου με τερατάκι. Αν το δείτε μπορεί και να με βρίσετε αφού πρόκειται για ένα υπερπαρακμιακό B-movie.Ξέρετε από αυτά που τα κουστούμια των τεράτων είναι τόσο "αληθινά" που δεν το καταλαβαίνει ούτε ένα μικρό παιδάκι.
Το αναφέρω όμως στο τόπικ αυτό διότι ουσιαστικά τέτοιες παλιές παρακμιακές ταινίες τρόμου αποτελούν τη βάση στην οποία αργότερα στηρίχτηκαν οι νεώτερες και πολύ πιο βελτιωμένες. Καλό είναι να ρίχνουμε και μια ματιά στο παρελθόν

Πρόκειται για το "THE WASP WOMAN". Η ταινία είναι του 1959(!!!), είναι ασπρόμαυρη και μικρή σε διάρκεια(λίγο παραπάνω από 75 λεπτά).

Η υπόθεση τώρα...

Η Janice Starlin είναι η βασσίλισα της καλλυντικής βιομηχανίας και πλησιάζει το τεσσαρακοστό έτος της ηλικίας της. Η εκθαμβωτική ομορφιά της έχει αρχίσει να ξεθωριάζει, ενώ τα οικονομικά της τεράστιας εταιρίας καλλυντικών που διοικεί, έχουν πάρει την κάτω βόλτα.
Ξαφνικά, και ενω΄τα πάντα στη ζωή της δείχνουν "μαύρα", ένας ιδιοφυής επιστήμονας, ο Dr.Zinthrop, παρουσιάζεται σαν "από μηχανής Θεός" και της προτείνει να αγοράσει την τελευταία ανακάλυψή του, έναν ορό κατασκευασμένο από μέλισσες, με απίστευτες αναζωογονητικές ιδιότητες. Ασυγκράτητη η Janice δοκιμάζει τον ορό επάνω της...

Μεγάλο λάθος....
Τα αποτελέσματα δεν ήταν η νεότητα που τόσο ποθούσε αλλά η μεταμόρφωσή της σε μια ανθρωπόμορφη θανατηφόρα μελισσα!!! Και ως τέτοια, αρχίζει να εξοντώνει τους πάντες στην εταιρία της!!!
Μην περιμέντε μαγικά εφέ και ψηφιακούς καλικατζαρέους.
Και οι φόνοι είναι αρκετά ψεύτικοι. Σαν σενάριο όμως λέει ρε παιδιά.

Ισως αν θέλετε και να γελάσετε να αξίζει να δείτε το "THE WASP WOMAN". Το ότι η πρωταγωνίστρια απερίσκεπτα και τυφλωμένη από το κόμπλεξ της με την ομορφιά της, δοκιμάζει ένα φάρμακο που δεν είχε μελετηθεί και ήταν αποκλειστική πατέντα του εν λόγω "επιστήμονα", ίσως να μας δίνει κάποια διδάγματα...

Διδάγματα σχετικά με την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε για το τι μας πασάρουν.
Διδάγματα για το πόσο τραγική μπορεί να αποβεί η ανθρώπινη ματαιοδοξία και αλλαζωνεία.
Διδάγματα για την αδυναμία μας να δεχτούμε τον εαυτό μας έτσι όπως είναι.
Διδάγματα για την ανθρώπινη υπερβολή γενικά...

Anyway, ας βάλω μια τελεία κάπου εδώ. Την ταινία την έχω δει μια φορά, και την έχω σε DVD, το οποίο το είχε δώρο περιοδικό για τον κινηματογράφο, εστιαζόμενο στις ταινίες τρόμου. Με παρέα και μπύρα θα την ξανάβλεπα

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 15/06/2006 07:18:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 09:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λαμψη - Κιούμπρικ (απίστευτα ατμοσφαιρικό και ανεξληγητο σε κάποια σημεία)
Ο εξορκιστής
Η προφητεία
Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι....(αν και αρκετά splash)


"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 05:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Helenaki ενδιαφέρουσα η μικρή αλλά ουσιαστική λιστα σου

Θα συνεχίσω το ταξίδι στον τρόμο με άλλη-μαλλον άλλες δύο-ταινίες τρόμου με vamires τις οποίες αρκετοί μαλλον θα έχετε δει. Αλλά αποτελούν από τα καλύτερα τρόμου με βρυκόλακες οπότε δεν μπορώ να μην τα περιγράψω.

Αναφέρομαι στα FRIGHT NIGHT 1 και 2.

Στο πρώτο, βλέπουμε τον μικρό και λάτρη των ταινιών τρόμου, Charley, να πιστεύει ακλόνητα ότι ο νέος τους συγκάτοικος είναι Βρυκόλακας!!!
Οι φίλοι του τον περνάνε για τρελό, ενώ η μάνα του(νομίζω είναι χήρα ή χωρισμένη, δεν θυμάμαι)βρίσκει στο πρόσωπο του γείτονά τους,του Jerry, έναν ιδανικό, πιθανό ερωτικό(?) σύντροφο...

Η πλάκα είναι ότι ο μικρός Charley τελικά έχει δίκιο και το τρομακτικό της υπόθεσης ότι...ο Jerry, το γνωρίζει!!! Αν θυμάμαι καλά απειλεί και τον ίδιο τον μικρό Charley, σε κάποιο σημείο της ταινίας. Ο Charley απελπισμένος ζητά τη βοήθεια του ψυχάκια και αποτυχημένου ηθοποιού Peter για να αντιμετωπίσουν τον Βρυκόλακα της διπλανής πόρτας!!! Πράγματι, θα ξενκινήσουν το επικίνδυνο εγχείρημα όταν ο καταχθόνιος Jerry, σαγηνεύει την κοπέλα του Charlie...

Εξαιρετικό, αν και έχω να το δω πολύ καιρό.

Πάμε τώρα στο Part II

Ο ίδιος πρωταγωνιστής με το πρώτο μέρος, ο Charley, έχει πλέον μεγαλώσει κάπως, πάει στο κολλέγιο και έχει ξεπεράσει τον φόβο του για τα Vampires σε σημείο να μην πιστεύει πια σε αυτά, παρά την περιπέτεια που έζησε παλιότερα.
Μια πανέμορφη και γοητευτική γυναίκα εμφανίζεται στη ζωή του, η Regine, η οποία επιδιώκει να τον σαγηνεύσει με τις καταχθόνιες ραδιουργείες της και σε κάποιο βαθμό τα καταφέρνει.
Ο Charley όμως πάλι αρχίζει να έχει διλήματα και υποψιάζεται πως κάτι δεν πάει καλά με την Regine και την παρέα της...
Ζητάει λοιπόν, όπως και στο πρωτο μέρος, τη βοήθεια του παρανοϊκού Peter για να αντιμετωπίσουν την Regine και τα Vampires-συντρόφους της.
Στα highlights της ταινίας, ένα πάρτυ που διαραματίζεται κάπου στο οποίο αν θυμάμαι καλά η Regine με την παρέα της των Βρυκολάκων εξοντώνουν τους θαμώνες!! Και τελικά μήπως η Regine έχει κάποια σχεση με τον Βρυκόλακα Jerry από το πρώτο μέρος?? Χεχε

Καλό, αλλά κατώτερο από το πρώτο.

Θα τα βρείτε εύκολα και τα δύο στα βίντεο κλαμπ της γειτονιάς σας...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 18/06/2006 05:19:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 15:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Από τις καλύτερες ταινίες σχετικά με τους βρικόλακες?
Κι εγώ γιατί δεν τις γνωρίζω?
Είναι σχετικά παλιές, φίλε μου Agnostic?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 17:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον τελευταίο καιρό με έπιασε ξανά μια θριλερρομανία -όχι ότι μου είχε φύγει ποτέ- τα καλύτερα που είδα ήταν το "Σε Βλέπω" και το "Φύλακας της Νύχτας".

Εφαγα και κάτι θεϊκά φέσια βέβαια, γιατί ως γνωστόν τα θρίλερ και οι κωμωδίες αν δεν είναι πολύ καλά είναι μεγάλα φέσια.

Ορισμένα κλισέ των κινηματογραφικών ταινιών:

1. Οι ωρολογιακές βόμβες έχουν πάντα μεγάλα και ευκρινή γράμματα
2. Οι ήρωες ιδρώνουν μόνο όταν βλέπουν εφιάλτη
3. Τα φορτηγά ανατινάσσονται πανεύκολα έστω κι αν μεταφέρουν γάλα.
4. Ο πιο χοντρός από το καστ είναι πάντα το πρώτο θύμα του τέρατος
5. Όταν ο σταρ αντιμετωπίζει πολλούς εχθρούς έστω κι αν αυτοί είναι ζόμπι θα του επιτεθούν ένας-ένας.
6. Ο σίριαλ κίλερ εξηγεί πάντα στο τέλος το σχέδιό του στο υποψήφιο θύμα
7. Μια γροθέ αρκει να ρίξεις κάποιον νοκ-αουτ
8. Οι χειροπέδες ξεκλειδώνουν με τσιμπιδάκι για τα μαλλιά
9. Οι κλειδαριές των δωματίων και των σπιτιών είναι όλες ίδιες και ξεκλειδώνουν μέ ένα σιδεράκι σαν καρφί
10. Τα σπίτια έχουν πάμπολα παράθυρα γύρω γύρω και πίσω πόρτες ξεκλείδωτες κι έτσι ο/οι κακος/οι μπαίνουν αργά ή γρήγορα
11. Οι πρωταγωνιστές μπορούν και χρησιμοποιούν μυδράλιο με το ένα χέρι


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 08:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying_Incubus το πρώτο FRIGHT NIGHT, είναι εποχής 85 και το δεύτερο του 89. Θα σου σινιστούσα το πρωτο να δεις και άμα σου αρέσει(λογικά θα σου αρέσει) τσεκάρεις και το δεύτερο. Πάντως είναι σχετικά γνωστή ταινία και εύκολα την βρίσκεις στα βίντο κλαμπ. Γι'αυτό παραθέτω και τα εξώφυλλα των ταινιών στις περιγραφές. Το FRIGHT NIGHT έχει πολύ ωραίο και χαρακτηριστικό. Αποκλείεται να μην πέσει το μάτι σου πάνω του. Ζήτα το στα ελληνικά. Λέγεται ΝΥΧΤΑ ΤΡΟΜΟΥ (ξέχασα να το αναφέρω στην περιγραφή).

Φίλη μου gretel, δεν έχεις κι άδικο στα όσα γράφεις. Μια από τις κορυφαίες "γκάφες", ας το πούμε, σε ταινίες τρόμου ή και δράσης, είναι η στιγμή που ο "κακός" φονιάς κυνηγάει τη γυναίκα-υποψήφιο θύμα- και αυτή τον χτυπάει (συνήθως στα "καρύδια") και τον ρίχνει κάτω. Και αντί να συνεχίσει να τον σαπίζει στο ξύλο τώρα που έχει το πάνω χέρι, αυτή τρέχει τρομαγμένη με αποτέλεσμα ο φονιάς να συνέλθει και να συνεχίσει να την κυνηγά. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί επιμένουν οι σεναριογράφοι σε αυτή την συνηθισμένη και όχι και τόσο έξυπνη τακτική. Ισως επειδή έτσι κρατάει η αγωνία περισσότερο...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 09:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και περιέγραψα θρίλερ με βρυκόλακες, ας περιγράψω τώρα και ένα με τους "αιώνιους εχθρούς" τους, τους Λυκανθρώπους...έτσι για να είμαστε δίκαιοι

Είναι μια ταινία που την εχω δει δύο φορές, αλλά η δεύτερη πρέπει να ήταν πριν 4-5 χρονάκια περίπου.

Πρόκειται για το "THE BEAST MUST DIE"
Στα ελληνικά είναι όπως το ακούτε. Δηλαδή "ΤΟ ΚΤΗΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ". Είναι παλιά ταινία της δεκαετίας του 70.

Η υπόθεση τώρα.

Ενας πλούσιος κυνηγός, καλεί στην μεγάλη εξοχική του βίλλα ορισμένα άτομα. Είναι σίγουρος ότι ένας από αυτούς είναι ΛΥΚΑΝΘΡΩΠΟΣ(μη με ρωτήσετε πώς το ξέρει- δεν θυμάμαι-ίσως και η ταινία να μην το εξηγεί). Δεν ξέρει βέβαια ποιος/ποια, αλλά σκοπεύει να το μάθει και να εξοντώσει το κτήνος το οποίο βρίσκεται ανάμεσα στους καλεσμένους του. Το τεράστιο σπίτι παρακολουθείται, αν θυμάμαι καλά από κάμερες για να διευκολυνθεί το έργο του ιδιοκτήτη κυνηγου!!!

Και νομίζω ότι υπάρχει και κάποια περίφραξη σε μακρινή απόσταση, αν και η καταπράσινη αυλή είναι μεγάλη. Τα δάση στη γύρω περιοχή δημιουργούν μια σκοτεινή και τρομακτική ατμόσφαιρα!!! Οι ώρες περνούν βασανιστικά, το κτήνος πεινάει, και σιγά σιγά ένας ένας οι καλεσμένοι πέφτουν θύματα του αιμοβόρου Λυκανθρώπου!!! Ποιος από όλους είναι όμως άραγε?? Θα μπορέσετε να τον βρείτε??

Και εδώ είναι το ωραίο και η πρωτοτυπία του έργου. Γύρω στα 15 λεπτά πριν το τέλος της ταινίας, κι ενώ η αγωνία έχει για τα καλά κορυφωθεί, η ταινία κάνει μια παύση 30 δευτερολέπτων περίπου και ζητάει από εμάς τους τηλεθεατές να διαλέξουμε ποιο πρόσωπο θεωρούμε ότι είναι ο Λυκάνθρωπος!!! Εμφανίζει και κάτι σαν ρολόι νομίζω και δείχνει επί τροχάδην τα εναπομείναντα πρόσωπα.
Θυμάμαι την πρώτη φορά που το είδα, στη συγκεκριμένη στιγμή της επιλογής του ΚΤΗΝΟΥΣ...είχα μαντέψει λανθασμένα
Την δεύτερη θυμώμουν τον Λυκάνθρωπο αλλα το ξαναείδα για επανάληψη και διαπίστωσα ότι το εργάκι πράγματι άξιζε τον κόπο και προσωπικά, είναι από τα αγαπημένα μου με Λυκανθρώπους.

Σε γεννικές γραμμές, το "THE BEAST MUST DIE", είναι ένας εξαιρετικός συνδυασμός αστυνομικής, Σερλοκ Χολμς στυλ, ταινίας και Τρόμου!!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Για να δούμε...θα μπορέσετε να μαντέψετε ποιο άτομο από τους καλεσμένους είναι ο Λυκάνθρωπος της παρέας??? Πάντως, εγώ δεν τα είχα καταφέρει...Χεχεχε


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 19/06/2006 09:17:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 09:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Agnostic, ίσως πάω σύντομα στο video club γιατί έχω καιρό να κάνω μια εξόρμηση κατά κει κι επιπλέον θέλω να δω κι άλλες ταινίες.
Οπότε τη Νύχτα Τρόμου θα την έχω στα υπόψιν μου για να τη νοικιάσω.
Θα είναι κι εβδομαδιαία οπότε θα την δω με την ησυχία μου...

quote:
Σε γεννικές γραμμές, το "THE BEAST MUST DIE", είναι ένας εξαιρετικός συνδυασμός αστυνομικής, Σερλοκ Χολμς στυλ, ταινίας και Τρόμου!!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Για να δούμε...θα μπορέσετε να μαντέψετε ποιο άτομο από τους καλεσμένους είναι ο Λυκάνθρωπος της παρέας??? Πάντως, εγώ δεν τα είχα καταφέρει...Χεχεχε

Κάτι σαν κουίζ είναι αυτό?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 12:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ agnostic,
μ'έστειλες αδερφέ μου !
Το XTRO είναι αναμφισβήτητα από τις πλέον cult ταινίες τρόμου,
μιλάμε χάνεις τη μπάλα με το τέρας !
Θυμάμαι τη σκηνή που εμφανίζεται έρποντας στο δρόμο,στην πρώτη επαφή και το αμάξι φεύγει εκτός πορείας.
Τι θυμήθηκες ρε συ,και γαμώ τις ταινίες !
Αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει και Νο2.
Θα τρέξω να το βρω.
Όσο για το Fright Night...η καλύτερη ταινία βαμπίρ όλων των εποχών
με φοβερό στόρυ,εκπληκτική ερμηνεία από τον...κυνηγό βρυκολάκων
(τον τηλεπαρουσιαστή εννοώ) και τρομερή ενέργεια και ρυθμό.
Την κατατάσσω στις 5 καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ
(μαζί φυσικά με το Evil Dead-Dead By Dawn)
Να'σαι καλά που μου θύμισες δύο από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 12:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα το είδα.
Προσπάθησε να βρεις οπωσδήποτε το XTRO 1,είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 17:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αγνοών δεν το έχω δει το X-TRO το πρώτο αλλά θα το ψάξω.

quote:
Όσο για το Fright Night...η καλύτερη ταινία βαμπίρ όλων των εποχών
με φοβερό στόρυ,εκπληκτική ερμηνεία από τον...κυνηγό βρυκολάκων
(τον τηλεπαρουσιαστή εννοώ) και τρομερή ενέργεια και ρυθμό.
Την κατατάσσω στις 5 καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ
(μαζί φυσικά με το Evil Dead-Dead By Dawn)
Να'σαι καλά που μου θύμισες δύο από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει !!

Θα στο πω όσο πιο απλά μπορώ. ΕΧΩ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!!!
Εχω μεγαλώσει βλέποντας τέτοιες ταινίες και είναι μία από τις ανίατες ασθένειές μου!!! Βλέπω όσο πιο συχνά μπορώ!!! Ο Τρόμος με γοητεύει ρε παιδί μου!!! Γι'αυτό έχω βγει έτσι

Νομίζω ότι είναι φανερό πως η λεπτομερής περιγραφή των ταινιών που κάνω σε αυτό το τόπικ είναι για μένα "ιερός σκοπός"!!!
Το θεωρώ καθήκον ρε παιδί μου!!!

Και να'ξερες πόσες ταινίες έχω ακόμα στα υπόψη μου για να παραθέσω!!!

Ψάξε κι άλλες από αυτές που έχω προτείνει, δεν θα χάσεις


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 18:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θες να πάμε κόντρα ?
Έχω μεγαλώσει με ταινίες τρόμου και πολύ γουστάρω που βλέπω κι άλλον άρρωστο εδώ μέσα.
Για μένα ο τρόμος είναι από τις πιο καλλιτεχνικές,κινηματογραφικές φάσεις,
διότι χρειάζεται πολύ φαντασία ώστε να μετατρέψεις ένα μανάβη σε βαμπίρ
και πάει λέγοντας.
Και μου τη δίνει πολύ που οι περισσότεροι το αντιμετωπίζουν ως b.
Τι να πει κανείς για έναν Carpenter,Argento,Fulci,Hooper,Bava...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 10:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω μεγαλώσει με ταινίες τρόμου και πολύ γουστάρω που βλέπω κι άλλον άρρωστο εδώ μέσα.

Εγώ να δεις πόσο χαίρομαι αγαπητέ

Ας συνεχίσω τώρα με καμιά ταινία

Μιας και τα τελευταία χρόνια έγιναν πολύ της μόδας και εδώ στην Ελλάδα, τα παιχνίδια(για μένα τηλεσκουπίδια) τύπου Big Brother, Bar, Fear Factor(αυτό θα γίνει σε λίγο καιρό, έτσι άκουσα), κρινεται απαραίτητη σε αυτό το σημείο η αναφορά μου σε ένα Τρόμου σχετικό με αυτό το αντικείμενο τηλε-παιχνιδιών.

Η ταινία τρόμου, λέγεται HELL ASYLUM, αλλά δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο ρε παιδιά. Ισως να το έχουν ονομάσει "Το άσυλο της κόλασης" ή κάπως έτσι, αλλά ξαναλέω, δεν είμαι σίγουρος. Μια φορά την έχω δει πριν 2 χρόνια και η ταινία είναι του 2002.

Η ταινία έχει ως υπόθεση, την εισαγωγή 5 sexy θυληκών μοντέλων σε ένα εγκαταλελειμένο ίδρυμα/άσυλο, μαζί με μια τεηλεοπτική ομάδα παραγωγής, ενός αποτυχημένου παραγωγού, ο οποίος προσδοκά ότι το "ιδιοφυες" παιχνίδι του θα του χαρίσει δόξα και λεφτά στο μέλλον.

Στο παιχνίδι-reality, οι κοπέλες εξομολογούνται στην κάμερα(νομίζω πριν μπούνε στο κτίριο) τους μεγαλύτερους φόβους τους, ώστε μετά να έρθουν αντιμέτωπες με έναν από αυτούς όταν ο σκηνοθέτης θα τους το υποδείξει στέλνοντάς τες σε συγκεκριμένο μέρος του κτιρίου. Εχουν στηθεί δηλαδή ειδικές "παγίδες" ας το πούμε, που σχετίζονται με τους φόβους των κοριτσιών και με τις οποίες θα βρεθούν face-to-face. Οποια αντέξει και μείνει μέχρι το τέλος μόνη της στο κτίριο του ίδρυματος, θα κερδίσει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και άλλα βραβεία.

Αν θυμάμαι καλά, το κτίριο ανήκε παλιά σε έναν διεστραμένο πλούσιο άνθρωπο ο οποίος απάγαγε κοπέλες και τις σκότωνε ή κάτι σχετικό τέλος πάντων.

Το παιχνίδι ξεκινάει και οι κοπέλες αντιμετωπίζουν σιγά σιγά τις προκλήσεις του παιχνιδιού. Ομως κάτι δεν πάει καλά. Σιγά σιγά μία μία εξαφανίζονται μυστηριωδώς, ενώ κάτι περίεργο και καταχθόνιο κυκλοφορεί εκεί μέσα. Κάποια δύναμη, κάποιο αλλόκοτο "ον", ίσως, σκορπίζει τον τρόμο και το θάνατο σε όλους τους παρευρισκόμενους στο κτίριο.
Το παιχνίδι μεταβάλλεται ουσιαστικά σε έναν αγώνα επιβίωσης.

Από τα Highligths, της ταινίας, είναι μια σκηνή στην οποία μία από τις κοπέλες η οποία είναι γκοθού και γοητεύεται από το θάνατο, έχει πέσει στο πάτωμα με σπασμένα πόδια ανήμπορη, παρακαλώντας το περίεργο "ον" να την σκοτώσει!!! Ομως αυτό, καταλαβαίνοντας ότι ο θάνατος της αρέσει, επίτηδες την αφήνει και ζει για να βασανίζεται και να φοβάται περισσότερο!!! Παράνοια μεγάλη θα πει κανείς και δεν θα έχει κι άδικο!!!

Σε γενικές γραμμές, δεν πρόκειται για κάποια εξαιρετική ταινία. Ισως από όσες έχω περιγράψει μέχρι τώρα, να είναι και η χειρότερη. Και η αλήθεια είναι ότι έχει και κάποια αδύναμα στοιχεία όσον αφορά στη συνοχή της ιστορίας. Εχει και κάποιος καλούς φόνους βέβαια.

Αυτό όμως που μου άρεσε περισσότερο ήταν το γεγονός ότι αυτή η ταινία, χλευάζει και φτύνει κατάμουτρα όλα αυτά τα τηλε-garbage, ειδικά το Fear Factor, στα οποία η ανθρώπινη κατρακύλα, ο εξευτελισμός της προσωπικότητας και η ανθρώπινη ματαιοδοξία λαμβάνουν χώρα, θυσιάζοντας κάθε πτυχή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας.

Οσοι είστε στο "πνεύμα" μου δεν χάνετε τίποτα να ρίξετε μια ματιά στο HELL ASYLUM.

Να και το ελληνικό εξώφυλλο της ταινίας, τουλάχιστον έτσι όπως την έχω βρει στο βίντεο κλαμπ της περιοχής μου.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 21/06/2006 10:10:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 13:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ γιατί νομίζω οτι την έχω δεί αυτή την ταινία...?
Πάντως, φίλε μου Agnostic, νομίζω οτι μια πολύ καλή ταινία που θα μπορούσαμε να πούμε οτι "εναντιώνεται" στην ιδέα των reality (έστω κι έμμεσα) είναι το Battle Royale.
Τόσο το πρώτο μέρος όσο και το δεύτερο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 14:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Battle Royale, φίλε μου, το έχω νοικιάσει(ένα μέτρο πίσω μου βρίκεται αυτή τη στιγμή) και μέχρι και το Σάββατο θα το έχω δει και θα πω κι εγώ την άποψή μου

Θέλω(και ελπίζω)να δω πολύ αίμα!!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 14:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλεπω που λετε για διαφορα θριλλερ,αλλα εχω την εντυπωση οτι λειπει ενα απο τα κορυφαια του ασιατικου κινηματογραφου...το "Ju On: η καταρα".

πιστευω οτι αυτο το πρωτοτυπο αγγιζει το πολυ ευαισθητο θεμα της ερπουσας σκιας με τοση λεπτοτητα και ρεαλισμο που τελικα σε φοβιζει πραγματικα.εγω μια φορα δεν ηθελα να σκεπαζομαι με παπλωμα γιατι μπορουσε να βγει η σκια απο κατω...ασε...


φιλε Agnostic,
το Battle Royale,αν και πολυ διεστραμμενη ταινια,ηταν οντως καλη.

Comforting home,mother's lap,chance for immortality...where being wanted baame a thrill,I never knew...

...it does not do to dwell on dreams and forget to live,remember that...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 14:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρομοιας θεματολογιας με reality show και φονους ειναι το Reality Check του 2002.Προσωπικα δεν μου αρεσε οπως δεν μου αρεσε και το hell asylum.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 14:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλλο ενα με ριαλιτι ειναι το παιχνιδι θανατου,αγγλικη παραγωγη η αποια δεν μου αφησε το στιγμα της.τον αγγλικο τιτλο δεν το θυμαμαι.

Comforting home,mother's lap,chance for immortality...where being wanted baame a thrill,I never knew...

...it does not do to dwell on dreams and forget to live,remember that...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 15:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα χτες βράδυ το BATTLE ROYAL και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Στο τέλος βεβαια, που σηκώνεται ο καθηγητής να απαντήσει στο τηλέφωνο, ενώ δευτερόλεπτα πριν τον έχουν πυροβολήσει, ήταν παρατραβηγμένο.

Είχε ωραίους φόνους και πολύ αίμα πράγμα που γουστάρω

Θα αναζητήσω και το δεύτερο μέρος να δω τι παίζει και να κάνω συγκρίσεις.
Σίγουρα πάντως πρωτότυπο σενάριο και η ιδέα παρανοϊκή!! Αχ αυτοί οι Ιάπωνες όλα τα τρελά κάνουν

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 17:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πάντως ότι ο Ελληνικός τίτλος είναι και ο προφανής : ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ.
Αλλά ας μη βάλω το χέρι μου στη φωτιά.
agnostic,έχεις δει την ταινία MARTIN του τρισμέγιστου GEORGE ROMERO ?
Το HOUSE BY THE CEMETERY του Lucio Fulci ?
(ο ίδιος που έκανε την cult 7η ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ,για πολύ thrash metal ταινία λέμε !!)
Συνέχισε να μας προτείνεις ταινίες φίλε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 21:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το HOUSE BY THE CEMETERY του Lucio Fulci ?
(ο ίδιος που έκανε την cult 7η ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ,για πολύ thrash metal ταινία λέμε !!)

Πω, πω ταινίες! Του Φούλτσι είχε τον ελληνικό τίτλο "Ενοικιάζεται στοιχειωμένη βίλλα δίπλα στο νεκροταφείο". Υπέροχο trash κατασκεύασμα!
Έχει δει κανείς τα Zombie 1, 2 & 3 του Φούλτσι;
Έχω δει μόνο το τρίτο και δεν ήταν καθόλου καλό αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για το 2 (όπου έπαιζε -αν δεν κάνω λάθος- και η Όλγα Καρλάτου).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 04:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών το MARTIN δεν το έχω δει και ούτε το ήξερα
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες
Τι υπόθεση έχει?

Το HOUSE BY THE CEMETERY, το έχω δει και θυμάμαι ότι μου άρεσε. Αυτό με τον γιατρό-σχεδόν ζόμπυ- που συντηρούταν από νεκρούς που σκότωνε σε ένα υπόγειο δεν είναι??

quote:
Έχει δει κανείς τα Zombie 1, 2 & 3 του Φούλτσι;

Αυτό που παλεύει ένα ζόμπυ με ένα καρχαρία δεν λες? Εχω δει σκηνές αλλα όχι ολόκληρο.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 09:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία MARTIN αναφέρεται σε έναν νεαρό
που ΔΕΝ ξέρει ότι είναι βρυκόλακας,αλλά το ξέρει ο θείος του που προσπαθεί να τον εξοντώσει
(αφού πρώτα προσπαθεί να του περάσει το μήνυμα there is no real magic).
H ταινία είναι αριστουργηματική στη σύλληψη και
έντονα συναισθηματική.
Σχεδόν λυπάσαι που στο τέλος....αλλά άστο μήπως το βρεις σε κάποιο video club και το δεις μόνος σου !
Ψάξτο και δε θα χάσεις.
HOUSE BY THE CEMETERY ,ακόμη θυμάμαι τη *** την υπηρέτρια !
(η οποία εμφανίζεται και σε κάποια ταινία του Argento,αλλά σε ποια ακριβώς...αχχχ,πέρασαν τα χρόνια !)
Για το HILLS HAVE EYES του Wes Craven τι έχεις να πεις ?
Γυρίζεται ή γυρίστηκε σε remake τώρα πρόσφατα,αλλά δε γνωρίζω το αποτέλεσμα.
Επίσης μία πληροφορία : ο γνωστός καλλιτέχνης Rob Zombie γυρίζει
remake του HALLOWEEN,υπό τις ευλογίες του John -ένας είναι ο John !


___________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
___________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 15:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το HILLS HAVE EYES του Wes Craven τι έχεις να πεις ?
Γυρίζεται ή γυρίστηκε σε remake τώρα πρόσφατα,αλλά δε γνωρίζω το αποτέλεσμα.

Τα δύο THE HILLS HAVE EYES τα είχα στα υπόψη να τα περιγράψω σε λίγες μέρες συνάδελφε
Ετσι για να μαθαίνει ο κόσμος.

Το δεύτερο το πήρα με 3 ευρώ αυθεντικό από το Metropolis, ενώ το πρώτο το έχω δει μια φορά πριν 3-4 χρόνια. Θα ξαναδώ το δεύτερο αυτές τις μέρες να κάνω συγκρίσεις.Πάντως εκείνος ο καράφλας ήταν όλα τα λεφτα. Πολύ δολοφονική φάτσα ο άτιμος.

Γενικά τα θρίλερ σε αυτό το στιλ, δηλαδή όταν οικογένεις ή παρέες παιδιών, πηγαίνουν στο ύπαιθρο και πέφτουν θύματα παρανοϊκών οικογενειών ή δολοφόνων είναι από τα αγαπημένα μου.
Διότι σκέφτεσαι ότι μπορεί να τύχει και σε σένα ρε παιδί μου, και σε αγριέυει όταν πας εξοχή

Είδα και αυτό το Hihg Tension ή Haute Tension, στα ελληνικά νομίζω "Ενταση". Πολύ καλό και πολύ αιματοβαμένο!!! Γουστάρω!!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 15:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με την φίλτατη silverwhisper για το Ju-On!
Το Γιαπωνέζικο βέβαια γιατί το Αμερικάνικο (The grudge) το θεωρώ κάπως "λιγότερο".

Μιας που αναφερθήκατε σε vampires, θυμήθηκα οτι πριν κανένα χρόνο είδα μια Γιαπωνέζικη ταινία, συγκριτικά παλιά, που λέγεται οτι είναι η πρώτη Γιαπωνέζικη ταινία που ασχολείται με το μύθο των vampires.
Έχει υπόψιν του κανένας τον τίτλο?
Μου διαφεύγει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά πραγματικά δεν κρατιέμαι για το THE HILLS HAVE EYES,ελληνιστί -ΑΙΜΑ ΣΤΟΥΣ ΛΟΦΟΥΣ - αφού ο φίλος αγνοών, μου το θύμισε. Ας κάνουμε μια σύντομη αναφορά λοιπόν και σε αυτά τα δύο πολύ καλά θρίλερ, έτσι να μαθαίνει κι ο κόσμος.

Στο πρώτο μέρος, έχουμε μια οικογένεια η οποία ταξιδεύει στην έρημο της Καλιφόρνια για να βρει ένα ορυχείο της περιουσίας της. Το όχημά τους που μεταφέρει και τροχόσπιτο(νομίζω), παθαίνει βλάβη (τυχαία?) και μένουν στην έρημο απομονωμένοι.

Ενα μέλος της οικογένειας,νομίζω ο παππούς, πηγαίνει προς τα πίσω όπου βρισκεται ένα μαγαζί-συνεργείο για να ζητήσει βοήθεια και να φέρει τα απαραίτητα.

Για κακή τύχη όλης της οικογένειας,στο σημείο που έμειναν, εκεί κοντά βρισκεται το άντρο μιας τριτοκοσμικής, παρανοϊκής, πρωτόγονης οικογένειας άγριων ημικανιβάλλων, η οποία επιτίθεται στη νορμάλ οικογένεια. Οι αγριάνθρωποι απαγάγουν ένα μωρό της νορμάλ οικογένειας με σκοπό να το φάνε!!!

Και η νορμάλ οικογένεια φυσικά δεν κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια αλλά αντεπιτίθεται. Διεξάγεται λοιπόν ένας πολύ σκληρός και βίαιος αγώνας επιβίωσης εκεί στους έρημους λόφους, μεταξύ των δύο οικογενειών και όποιος αντέξει!!!

Ο καραφλούλης, από τους αγριανθρώπους είναι όλα τα λεφτά!!Απίστευτη σκατόφατσα και ότι πρέπει για παρανοϊκό αγριάνθρωπο!!!


Πάμε τώρα στο δεύτερο μέρος.

Προς την ίδια έρημο λοιπόν κατευθύνονται αυτή τη φορά διάφοροι νέοι με λεοφωρείο και κάποιοι με τις μοτοσυκλέτες τους.

Κλασικά το λεωφορείο χαλαέι. Καποιοι μένουν στο λεωφορείο για να το επισκευάσουν ενώ κάποιοι άλλοι, κυρίως οι μοτοσυκλετιστές, σουλατσάρουν στην ερημική κοιλάδα κάνοντας τα κόλπα τους.

Ελα όμως που οι αγριάνθρωποι του πρώτου μέρους είναι ξανά εδώ και ζητάνε νέα θύματα για να ικανοποιήσουν τις διεστραμένες ορέξεις τους!!! Βάζουν παγίδες στους μοτοσυκλετιστές και σιγά σιγά ξεσπάει πάλι ένας σκληρός αγώνας επιβίωσης μεταξύ των δύο πλευρών.

Στα highlight του δεύτερου μέρους είναι οπωσδήποτε ένας τυπάς από τους αγριανθρώπους ο οποίος είναι χοντρός, με μούσια και κουβαλάει ένα ηλεκτρικό πριόνι!!!Θυμάμαι φάση που γκρεμίζει και τύχο με το πέρασμά του το γομάρι!!! Πραγματικός οδοστροτήρας μιλάμε!!!

Βέβαια και ο κλασικός καραφλούλης δεν πάει πίσω από δραση...

Το δεύτερο θα το ξαναδώ αυτές τις μέρες για να κάνω συγκρίσεις και αν έχει τίποτα αξιοσημείωτο που μου διέφυγε θα το προσθέσω.

Πάντως το πρώτο THE HILLS HAVE EYES θεωρείται κλασσικό και είναι μάλλον καλύτερο από το δεύτερο.

Αυτά


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 11:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα παραδόξως μου άρεσαν και τα δύο JEEPER'S CREEPER'S
αν και οι κριτικές δεν ήταν και οι καλύτερες.
Είχε ένα στοιχείο που δεν το βλέπεις σε πολλές ταινίες τρόμου,
ότι δηλαδή η δράση εκτυλίσσονταν πολλές φορές κάτω από το φως της ημέρας.
Συνήθως τα τέρατα βγαίνουν τη νύχτα.
Επίσης και το σχετικά πρόσφατο DOG SOLDIERS ήταν καλή ταινία
με λυκανθρώπους στη Σκωτία.
Καλό σα σύλληψη αλλά κάπου χάνονταν η μπάλα.
agnostic, έχεις δει ΤΟ ΚΑΚΟ,την πρώτη ταινία ζόμπι στην Ελλάδα ?
Πρόσφατα παίχτηκε σε κάποιες κινηματογραφικές αίθουσες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 05:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα το JEEPERS CREEPERS με ξενέρωσε. Πολύ ρηχή υπόθεση ρε παιδί μου και έλλειψη συνοχής.

Τέλος πάντων, απόψεις είναι αυτά.

Φίλε αγνοών δεν το έχω δει το "ΤΟ ΚΑΚΟ", διότι αποσύρθηκε από τις αίθουσες πολύ σύντομα. Πάντως μου έχουν πει ότι είναι μεγάλη μούφα. Θα το πάρω να το δω μόλις το φέρει το βίντεο κλαμπ έτσι για το χαβαλέ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 07:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το Το Κακό ούτε εγώ άκουσα καλές κριτικές, φίλοι μου.
Ψιλοχάλια μου είπαν...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy