ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 13:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia den mporo na vro lush me ta ellhnika . pisteuo na katalavainete.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 23:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Night of the living dead(1968)

Oι νεκροί ξύπνησαν...

Edited by - DAGON on 06/04/2006 23:05:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 23:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dawn of the dead(1978)

...Οι νεκροί έφαγαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 23:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Day of the dead(1985)

...Οι νεκροί επικράτησαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 23:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Land of the dead(2005)

Η ΓΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ

Από τον Ανεπανάληπτο George RomeroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 16:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε...οχι και το Land of The Dead τρομακτικο...
Ειπαμε τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ Friday the 13th (τα πρωτα 4) & Nightmare on Elm Street.

ολα τα αλλα απλως υπαρχουν...

...and the Predators will prevail...

urbis et orbisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 19:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα αμφιλεγόμενο τρόμου που είχα δει πριν 7-8 χρόνια και μου ψιλοάρεσε ήταν το "Uncle SAM" με ελληνικό τίτλο "Θείος Σαμ" (αν θυμάμαι καλά). Η υπόθεση είναι μάλλον της πλάκας αλλά έχει κάποιες καλες σκηνές φόνων και χαβαλέ σε σημεία. Με λίγα λόγια...Ο υπερπατριώτης στρατιώτης Sam Harper σκοτώνεται στον πόλεμο του κόλπου το 92 από φιλικά πυρά. Η σωρός του επιστρέφεται στην μικρή πολη που έζησε ενώ έχει ήδη κερδίσει και παράσημο ανδρείας για την "πόρωση" του στο πεδίο της μάχης. Ξαφνικά, την 4η Ιουλίου(επέτειος ανεξαρτησίας των ΗΠΑ) εντελώς ανεξήγητα(επειδή έτσι γουστάρει ο σεναριογράφος-αυτό εννουσα της πλάκας υπόθεση) ο Harper σηκώνεται από τον τάφο του, φοράει ένα κουστούμι του κλασικού "Θείου Σαμ" και σκοτώνει με στυλ τους διεφθαρμένους στρατιωτικούς της πόλης του, τους φοροφυγάδες, τους διαφορους παράνομους και κατι πιτσιρικάδες που ασελγούν πάνω στην αμερικάνικη σημαία!! Μόνο ο ανιψιός του Χάρπερ συμπαθεί τον νεκροζώντανο θείο του χωρίς όμως να γνωρίζει ότι εν ζωή κακομεταχειριζόταν βίαια την οικογένειά του και τους δικούς του και ήταν και αλκοολικός του κερατά!
Συνοπτικά
Υπόθεση μηδέν , Φόνοι - Αρκετά καλοί, Ηθικά Διδάγματα - Να είστε καλοί πατριώτες μην τυχόν ξυπνήσει κανένας νεκρός ήρωας της χώρας σας και σας "καθαρίσει".(Εγώ δεν είμαι-χεχε) Δείτε το αν έχετε πιει και τίποτα μπύρες, ουζάκια... ή και κάνα χασισάκι ή έξτασυ και έχετε κάνει κεφάλι,διότι αν το πάρετε στα σοβαρά, θα απογοητευτείτε. Πρωτότυπο(παρά την ηλιθιότητά του) αν μη τι άλλο και χαβαλετζίδικο..Σίγουρα η ταινία αυτή την έχει σαν πρώτυπο ο πιθηκάνθρωπος πρόεδρος των ΗΠΑ- Μπους με λένε, και όλα τα παιδάκια κλαίνε!!!


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 01:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού κάνω μαι διόρθωση για το προηγούμενο "τρομου" που περιέγραψα και πω ότι αντι για "Θειος Σαμ" ο ελληνικός τίτλος είναι τελικά "Εκδίκηση για την πατρίδα", προχωρώ σε ένα ακόμη εξαιρετικό και όχι γνωστό θρίλλερ από τον Dario Argento.

Λεγεται "Tenebre" αλλά θα το βρείτε και ως "Shadows". Ως "Shadows" το έχω σε αυθεντικό dvd. Η υπόθεση τώρα...
Ο συγγραφέας Πήτερ Νηλ βρίσκεται στη Ρώμη για να παρουσιάσει το νέο του βιβλίο "Σκιές".Κατά την παραμονή του στη Ρώμη, ένας φανατικός αναγνώστης του Νηλ ξενκινάει μια σειρά από βίαιες δολοφονίες που ακολουθούνται από ανώνυμα μηνύματα προς τον συγγραφέα. Η αστυνομία, ανίκανη να βρει τον δολοφόνο, απευθύνεται στο Νηλ προσπαθώντας να ακολουθήσει τον τρόπο σκέψης του συγγραφέα, ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος ο Νηλ αποφασίζει να ξεκινήσει τη δική του έρευνα με τη βοήθεια ενός νεαρού Ιταλού και της βοηθούς του Αννας. Ομως,τα χτυπήματα αυξάνονται και η βιαιότητα ξεπερνά κάθε φαντασία.
Το αίμα σε μερικές σκηνές φαίνεται να είναι λιγάκι ψεύτικο(είναι παλιά η ταινία άλλωστε) αλλά δεν θα κολλήσετε εκεί καθώς η αγωνία είναι διάχυτη καθ'όλη τη διάρκεια της ταινίας. Και το φινάλε απρόβλεπτο για όλους(αν καταφέρετε και βρείτε το δολοφόνο θα σας κεράσω μπύρες). Να το τσεκαρετε οπωσδήποτε οι λάτρεις των θρίλερ με serial killers.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 15/04/2006 01:39:06

Edited by - Agnostic on 15/04/2006 01:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 14:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το The Legend of Hell House (1973),το εχει δει κανεις;
επισης το Repulsion και το rosemary's baby του polanski,the exorcistΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 17:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

το Rosemary's Baby το έχω δει παλιά και θυμάμαι ότι είχα ψιλοχεστεί από το φόβο-ήμουν και πιτσιρικάς-. Θυμάμαι ότι έχει πολύ τρομακτική και διαβολική ατμόσφαιρα. Ειδικά σε σκηνές που η Rosemary ακούει διάφορους σκοτεινου΄ς ήχους είχα τρομάξει αρκετά.

τον εξορκιστή τον παλιό τον είχα δει πολύ παλιά και δεν το θυμάμαι αλλα και το remake μια χαρά τα κατάφερε πιστεύω.
Τα άλλα δύο που αναφέρεις φίλε cult δεν τα έχω δει. Λένε τίποτα?


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 16:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μενα ναι,για αυτο αλλωστε τις παραθεσα.Ειδικα το legend of hell house(υπαρχει σε dvd).
Τι εννοεις remake του εξορκιστη;Δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο.Μηπως εννοεις την "εμπλουτισμενη" ας πουμε εκδοση του original ή το ανεκδιηγητο preauel του 2004;Γιατι οι διαφορες τους ειναι τεραστιες...

Edited by - cult on 19/04/2006 16:53:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 16:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για μενα ναι,για αυτο αλλωστε τις παραθεσα.Ειδικα το legend of hell house(υπαρχει σε dvd).
Τι εννοεις remake του εξορκιστη;Δεν εχω ακουσει για κατι τετοιο.Μηπως εννοεις την "εμπλουτισμενη" ας πουμε εκδοση του original ή το ανεκδιηγητο prequel του 2004 ή μηπως καποια απο τις συνεχειες του(και καλα);Γιατι οι διαφορες τους ειναι τεραστιες...

Edited by - cult on 19/04/2006 16:53:37


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 18:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ τον εξορκιστή του 2004(αυτό δεν είναι που δείχνει το κοριτσάκι να κατεβαίνει τις σκάλες στα τεσσερα ανάποδα?). Μου άρεσε αρκετά. Θα πρέπει να ξαναδώ τον παλιό εξορκιστή για να κάνω συγκρίσεις.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 19/04/2006 18:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 22:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον Jason Miller,Max von sydow και την Linda Blair;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 00:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ..το είχα δει στον κινηματογράφο πριν λίγα χρόνια μάλλον πριν το 2004. Μάλλον είναι η εμπλουτισμένη έκδοση που λες...Αυτό δεν είχε παιχτεί στις αίθουσες πριν λίγα χρόνια? Ισως να ήταν 2002 δεν θυμάμαι ακριβώς..

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 20:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To Repulsion ("Αποστροφή") ήταν πολύ καλό!
Και το The Tenant ("Ο Ένοικος") του Πολάνσκι, επίσης...
Δεν έχω δει το The Legend of Hell House, αλλά η υπογραφή του συγγραφέα Ρίτσαρντ Μάθεσον στο σενάριο συνήθως είναι εγγύηση.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 13:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και βρισκόμαστε σε «άγιες μέρες» είναι ότι πρέπει για να περιγράψω ένα «σατανικό» θρίλερ που είχα δει πριν7-8 χρόνια περίπου και το ξέθαψα πριν λίγο σερφάροντας στο διαδύκτιο.
Πρόκειται για το “Necropolis” (τρομερός τίτλος ε?). Η υπόθεση έχει ως εξής: Πριν 300 χρόνια μια διαβολική μάγισσα, η Εύα, ετοιμαζόταν να θυσιάσει μια παρθένα σε μια τελετή σατανική ή έστω σατανοειδής, από την οποία θα κέρδιζε αιώνια ζωή. Για κακή της τύχη όμως δεν πρόλαβε να θυσιάσει την παρθένα και να ολοκληρώσει την τελετή αφού την πιάσανε και επιτόπου την κάψανε ζωντανή πάνω σε πάσσαλο.
Η ταινία έρχεται στη δεκαετία των 80’s όπου η μάγισσα Εύα επιστρέφει (!!!) από την κόλαση αλλά εκμοντερνισμένη σύμφωνα με το πνεύμα της εποχής. Δηλαδή, μηχανόβια, punk μαλλί και ροκ αισθητική ενώ παράλληλα εκπέμει και ερωτισμό του δρόμου για να σαγηνεύει τα θύματα της.
Η Ευά λοιπόν ξεχύνεται στους δρόμους του Μανχάταν και όταν σκοτεινιάζει αναζητά θύματα για να τους πάρει την ψυχή αλλά και μια παρθένα ώστε να μπορέσει να ολοκληρώσει την τελετή που ξεκίνησε πριν 300 χρόνια. Απ’ότι θυμάμαι έχει και κάτι περίεργους συνεργούς που φοράνε μαύρες κάπες οι οποίοι αν θυμάμαι καλά δεν βγαίνουν έξω μαζί της αλλά περιμένουν την αφέντρα τους να γυρίσει με το θύμα και να αναλάβουν και αυτοί δράση.
Οσοι/όσες ασχολείστε με μαγεία, σατανισμό, ξόρκια και τα σχετικά πιθανόν να το γουστάρετε πολύ. Εδώ το γουστάρω εγώ ο σκεπτικιστής. Χχεχε. Αρκεί μόνο να μην αντιγράψετε τις πράξεις της Εύας και κυνηγάτε αθώους πολίτες τη νύχτα στους δρόμους των ελληνικών πόλεων.


Lost in Necrooopoliiis....


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 21/04/2006 13:07:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lord of green
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 13:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lord of green  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JU ON H κατάρα. Συνήθως δεν τρομάζω από ταινίες
Κάποιες σκηνές από αυτη τη γιαπωνέζικη ταινία έκαναν το
αίμα μου να παγώσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 15:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Agnostic Manilla Road ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2006, 16:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@Agnostic Manilla Road ε;

Χαλαρά!!!!!
Μ'επιασες.
Βέβαια στην ταινία Necropolis μην φανταστείς ότι εμφανίζονται τίποτα Manilla Road..

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 17:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lord of green, το Ju-On το είδα 2 φορές μέσα σε 3 ημέρες και πραγματικά με τρόμαξε σε αρκετά σημεία και τις 2 φορές.
Προσωπικά το θεωρώ από τα πολύ καλά θρίλλερ που βγήκαν τα τελευταία χρόνια.
Στην αμερικάνικη edition λέγεται "The grudge".
Καλό είναι αλλά το πρωτότυπο έχει άλλη χάρη....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2006, 17:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να έχω την προσοχή όλων σας παρακαλώ τώρα. Την προσοχή σας είπα κύριοι και κυρίες, μην βαριέστε να το διαβάσετε. Μην σκέφτεστε ότι "ωχ άλλο ένα παρακμιακό θριλλερ θα μας περιγράψει αυτός ο ανεκδιήγητος με αίματα και εντόσθια". Κι εσύ που κοιτάς αλλού, ναι σε σένα μιλάω για κοίτα εδώ λίγο!!!Ετσι μπράβο, χαίρομαι που όλοι με προσέχετε τώρα. Για πάμε

Το επόμενο τρόμου δεν είναι απλά άλλο ένα τρόμου. Είναι ο ίδιος ο τρόμος και το μυστήριο σε ένα πακέτο αριστούργημα. Λεγεται "TERROR", ελληνιστί "Τρόμος" και το έχω σε αυθεντικό dvd 3 ευρώ από το σούπερμάρκετ "Μαρινόπουλο" Αργυρουπόλεως.

Πρόκειται για ένα έργο ορόσημο στο είδος του που κρυβει πολλές εκπλήξεις. Κατ'αρχήν δύο ονόματα ηθοποιών είναι τα "Boris Karloff(Frankestein, Dracula) και Jack Nicholson!!!!Ναι σωστά διαβάσατε!!! Ο γνωστός Jack Nicholson....μόνο που εδώ δεν είναι μεσήλικας ή παππούς όπως τον έχουμε συνηθίσει, αλλά γύρω στα 30 χρονών παιδαρέλι. Δεν ξέρω αν είναι η πρώτη του ταινία αλλα σίγουρα μία από τις πρώτες.

Στο προκείμενο τώρα.

Ο Jack Nicholson υποδύεται έναν αξιωματικό του στρατού του Ναπολέωντα ο οποίος αποχωρίζεται από το σύνταγμά του και πλέοντας φθάνει εξαντλημένος σε κάποια ακτή της Βαλτικής. Κουρασμένος και διψασμένος καταρρεει στην παραλία, όταν για καλή του τύχη εμφανίζεται μαι όμορφη νεαρή γυναίκα, η Helen η οποία τον οδηγεί σε μια πηγή, να ξαποστάσει, και μετά η Helen φεύγει. Ο σταρτιώτης προσπαθεί να την ακολουθήσει αλλά...ένα κοράκι του επιτίθεται και τον εμποδίζει και τον ρίχνει λιπόθυμο... Ο στρατιώτης, το όνομα του οποίου είναι Andre Duvalier, συνέρχεται σε ένα σπίτι μιας περίεργης γυναίκας-μέγαιρας η οποία είναι και η "ιδιοκτήτρια" του κόρακα που επιτέθηκε στον Andre. Ο Andre αφού ζητάει εξηγήσεις και αφού η μέγαιρα αρνείται την ύπαρξη της κοπέλας που συνάντησε ο Andre, φεύγει και σε ένα κοντινό δάσος ξαναβλέπει την Helen να περιφέρεται...Τον εμποδίζει όμως να την φθάσει ο υπηρέτης της μέγαιρας, ο οποίος λέει στον Andre πως θα βρει την Helen στον πύργο ενός βαρόνου βετεράνου πολέμουBoris Karloff κάπου στην κοντινή περιοχή.

Ο Andre επισκεπτεται τον πύργο, μιλάει με τον βαρόνο για τον ιστορίες πολέμου αλλά καποια στιγμή τον ρωτάει και για την Helen. Παραδόξως, ένας πίνακας στον πύργο του βαρόνου μοιάζει πολύ στην Helen αλλά ο Βαρόνος ισχυρίζεται ότι αυτή είναι η νεκρή γυναίκα του.Πολλά περίεργα και απροσδόκητα/τρομακτικά συμβαίνουν. Και τι ρόλο παίζει η μυστηριώδης καταπακτή στον πύργο του βαρόνου? Μήπως ο Andre κινδυνευει κιόλας?? Δεν λέω περισσότερα. Επιβάλλεται να το δείτε όλοι οι λάτρεις του τρόμου. Είναι σκοτεινό, απρόβλεπτο, ατμοσφαιτικό....μπορεί να μην έχει εφέ και ψηφιακούς καλικατζαρέους και πίου πίου, αλλά έχει αυτό που λέέι και ο τίτλος του: Τρόμο!!! Και μυστήριο φυσικά. Τι κι αν ο προϋπολογισμός ήταν πενιχρός? Εδώ βγάλαμε αριστούργημα μιλάμε. Πολύ πριν βγουν άλλα κλασικα΄τρόμου. Και όσο να'ναι είναι και εξαιρετικά ενδιαφέρον να δει κανείς τον Jack Nicholson στα πρώτα του βήματα χωρίς ρυτίδες ακόμα και σε μια τέτοια ταινία B movie. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....
έχω να το δω καιρό αλλά θα το ξαναπράξω....καμιά φορά ίσως να το πετύχαιτε και σε καμιά ΕΤ 3...


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 30/04/2006 17:47:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cult
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2006, 14:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cult  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ελεγα οτι το Terror αποτελει οροσημο,περα απο το γεγονος οτι ειναι σκηνοθετημενη απο τον βασιλια των b-movies Roger Corman,o οποιος εχει δωσει μερικα καλα θριλλερ αλλα οχι το συγκεκριμενο,και η παρουσια του Jack Nicholson στον πρωτο του πρωταγωνιστικο ρολο αν θυμαμαι καλα.Eπισης στη θεση του βοηθου σκηνοθετη βρισκουμε τον Francis Ford Coppola,ο οποιος ζητησε την αδεια και την πηρε,να χρησιμοποιησει τα σκηνικα καποιας ταινειας του Corman για να γυρισει το πρωτολειο,Dementia 13.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 23:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμμ...Ταινίες τρόμου λοιπόν...

Έχω να θυμηθώ από παιδί κάποιες που μου έκαναν εντύπωση..Αρχικά

Ο ΕΞΟΡΚΙΣΤΗΣ στάνταρ ορόσημο στη μνήμη μου..Έπειτα

Η ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ που την ώρα που την έβλεπα έτρωγα ψάρια και για να ξαναφάω πρέπει να περάσανε καμμιά δεκαριά χρόνια..

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ+ ΤΑ ΔΥΌ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13 που περίμενα πως και πως για κάθε συνέχεια να βγεί στα βίντεο κλαμπ τότε

Ο ΦΡΕΝΤΥ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ που επίσης περίμενα τις συνέχειές του χωρίς να το βαριέμαι ποτέ

HELLRAISER αυτό το φοβερό αριστούργημα ψυχεδελικού τρόμου με τις ευτυχώς πολλές συνέχειες

ΑΛΙΕΝ ο απόλυτος τρόμος επιστημονικής φαντασίας

ΝΟΣΦΕΡΑΤΟΥ ναι εκείνο το απόκοσμο ασπρόμαυρο αριστούργημα τρόμου

ΟΙ ΔΡΑΚΟΥΛΕΣ με τον master Christopher Lee..που τέτοιοι τύποι σήμερα πια..

Από πρόσφατο σινεμά με ταρακούνησε άσχημα

ΤΟ ΜΑΤΙ

και

Ο ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΜΙΛΥ ΡΟΟΥΖ

επίσης με τσίτωσε το

CONSTANTINE και το

NIGHTWATCHERS.

Γενικά ο τρόμος στο σινεμά έχει πολλές εκφράσεις. Εγώ προσωπικά δεν βλέπω ταινίες με ζόμπι και αποφεύγω τα σπλάτερ. Μου αρέσει ο μεταφυσικός τρόμος

Επισης θυμάμαι με συμπάθεια τα PSYHO και κάτι TALES FROM THE CRYPT
Θεωρώ το DRACULA του COPPOLA ένα φανταστικό love story κι όχι ταινία τρόμου.Με εξιτάρουν τα βιβλία του STEPHEN KING που γίνονται ταινίες και του Λαβκραφτ επίσης.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 03:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από σχεδόν ένα μήνα από την τελευταία περιγραφή μου, ήρθε η ώρα για άλλο ένα εξαιρετικό θρίλερ. Πρόκειται για το "Sleepless", στα ελληνικά "Ο Αγρυπνος", του Dario Argento. Θα το βρειτε και με τον ιταλικό τίτλο Non Ho Sonno. Το έχω δει δύο φορές εκ των οποίων η μία πριν 2 μήνες περίπου..
Η ταινία ξεκινάει με μία πόρνη η οποία φεύγοντας από τον πελάτη της πέρνει κατά λάθος μαζί της κάποιο σημειωματάριό του, με αποκοματα από εφημερίδες, για να ανακαλύψει ότι ο πελάτης της διέπραξε μαι σειρά από φόνους γυναικών πριν 20 χρόνια!!! Μεγάλο λάθος!!Δυστυχώς για την πόρνη, ο δολοφόνος αντιλαμβάνεται το χαμένο σημειωματάρειο του και καταδιώκει την άτυχη ιεροδουλη πετσοκόβοντάς την ύστερα από δραματικό κυνηγητό σε ένα τρένο!! Ελα όμως που αυτός ο φόνος αναζωπυρώνει τη φονική διάθεση του αδίστακτου φονιά και αρχίζει έναν δεύτερο κύκλο αίματος στη Ρώμη(νομίζω) με θύματα γυναίκες...

Το "γοητευτικό" της υπόθεσης είναι ότι ο δολοφόνος σκοτώνει με βάση ένα παιδικό τραγούδι το οποίο ανφέρεται σε διάφορα ζώα. Μετά από κάθε φόνο αφήνει και το σχετικό στοιχείο(στιχους,ζωγραφιά, χάρτινο ζωάκι). Η αστυνομία, αντιλαμβανόμενη την ομοιότητα της υπόθεσης με αυτήν που συγκλόνισε τη Ρώμη πριν 20 χρόνια, ζητάει τη βοήθεια του συνταξιούχου ντετέκτιβ Ulisse Moretti, που ερευνούσε την παλιά υπόθεση καθώς και του Giacomo, ενός νεαρού άντρα που είδε τη μητέρα του να δολοφονείται αποτρόππαια(της κάρφωνε τρομπέτα στο στόμα!!!) από τον συγκεκριμένο φονιά!!! Ο Giacomo, ερχόμενος στη Ρώμη για να βοηθησει την αστυνομία έρχεται σε επαφή και με τους παλιούς του φίλους καθώς και με μια κοπέλα που αγάπαγε στα νιάτα του και την οποία ξαναπροσπαθεί να προσεγγίσει.
Οι φόνοι συνεχίζονται και οι Ulisse Moretti και Giacomo προσπαθούν να συνδυάσουν τις ιδέες και τις αναμνήσεις τους για να εντοπίσουν τον διεστραμένο φονιά. Πολλά ερωτήματα και μυστήριο εισέρχονται στην υπόθεση. Ποιος είναι αυτός ο περίεργος νάνος ο οποίος κατηγορείτο στο παρελθόν για τους φόνους? Και γιατί το πτώμα του κλάπηκε από τον τάφο του?? Μήπως ο δολοφόνος είναι πολύ κοντά στους δύο ερευνητές και τελικά αυτοί είναι τα θυράματα???
ενα από τα καλύτερα θριλερε με serial killers που έχω δει. Απροβλεψιμότητα, μυστήριο, αγωνία και εμπνευσμένες ιδέες χαρακτηρίζουν αυτή την εξαιρετική ταινία τρόμου. Στα ατού και η εξαιρετική μουσική από τους Goblin,ενός συγκροτήματος που έχει συμβάλλει με την υπέροχη και συνάμα τρομακτικη΄μουσική του αρκετές ταινίες του maitre, Dario Argento.
Να το τσεκάρετε παρακαλώ....


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

santaclaws
Νέο Μέλος

Fiji
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 01:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους santaclaws  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβαζοντας το τοπικ εμεινα αφωνος.
θερμα συγχαρητιρια στο συγγραφεα και σε οσους γραψανε γιατι ειδα τελικα...οτι δεν εχω δει και τοσα πολλα θριλερ.
εξαιρετικο υλικο και καλη συζητηση.συνεχιστε να ενημερωνετε με οσα θριλερ ξερετε πλιζ.
εγω εχω να προτεινω αυτο.

προκειτε για μια πολυ αρρωστημενη ταινια.battle royal λεγετε.
η τελευταια ταξη ενω λυκειου {στην ιαπωνια ολα αυτα} βρισκετε ξαφνικα σε ενα αγνωστο μερος.τα παιδια ξυπνανε και βρισκονται σε ενα αγνωστο κτιριο.στον λαιμο τους εχουν περασμενα κατι περιεργα σιδερενια και χοντρα κολαρα.καποια στιγμη μπαινει μεσα στο δωματιο ο διευθυντης του και τους ανακοινωνει κατι.
τους λεει οτι κληρωθηκαν να παιξουν ενα παιγνιδι που γινετε καθε χρονο.βρισκονται σε ενα απομονομενο νησι.θα μοιρασουν στο καθενα τους τσαντες οι οποιες τυχαια κατανεμημενες εχουν μεσα τυχαια πρακτικα πραγματα {απο pc μεχρι περιστροφο}.θα τους αμολησουν στο νησι {μικρο ετσι μην φανταζεστε τιποτα μεγαλο} και θε τους δωσουν 3 μερες προθεσμια...οποιος επιβιωσει.τους λεει οτι τα κολαρα που φορανε ειναι εκρηκτικοι μηχανισμοι και οτι αν επιχειρησουν να τα βγαλουν εκρηγνονται,η αν δεν εχουν ολοκληρωσει την αποστολη σε 3 μερες εκρηγνονται.η αποστολη ειναι απλη,πρεπει να σκοτωθουν μεταηυ τους ωσπου να μεινει ενας.αν δεν γινει αυτο τα κολαρα ανατιναζονται.ολοκληρο το νησι παρακολουθητε με καμερες φυσικα.

σας λεω η ταινια ειναι τιγκα στο αιμα και στην αρρωστια.ερωτευμενοι αυτοκτονουν μαζι,οι καλυεροι φιλοι αλληλοσκοτωνονται,γενικα ολοι αλληλοσκοτωνονται.μερικοι αρνουνται να παιξουν το παιγνιδι {ενας συγκεκριμενα} και το κολαρο του ανατιναζεται...{ωραια φαση εκεινη}.
το απολυτο ομως χαρακτηριστικο της ταινιας {που δυστυχως δεν υπαρχει σην συνεχεια γιατι υπαρχει και 2} ειναι οτι ολα τα παιδια {εκτος απο 2-3} ΟΛΑ ειναι ανηλικα.και εγω οταν μου το ελεγαν δεν το πιστευα αλλα ειναι αληθεια,εχουν βαλει πιτσιρικια να αλληλοσκοτωνονται σε μια πολυ βιααιη ταινια.καλα οι ιαπωνες ειναι πολυ αρρωστοι.
αφου ο σκηνοθετης εφαγε μυνηση και στην συνεχεια {υπαρχει και 2} οι ηθοποιοι ειναι 20-25.
παντως ειναι μοναδικη ταινια,λιγο παλια αλλα μοναδικη.
battle royal θα το βρειτε σε πολλα βιντεο κλαμπ.

santaclaws is coming to town...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 04:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν μεγάλε δεν φαντάζεσαι τι καλό που έκανες απόψε!!!
Αυτή την ταινία δεν την έχω δει αλλά θυμάμαι ξανά να μου έχουν πει την υπόθεση. Θα είναι από τις πρώτες ταινίες που θα ζητήσω από το βίντεο club όταν ξαναπάω σε λίγες μέρες!!! Να'σαι καλα!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 07:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Battle Royale, έ?
Να ξέρεις μόνο πως έχουν βγεί 2 μέρη.
Προσωπικά μου άρεσε το πρώτο καλύτερα αλλά και το δεύτερο είναι πιστό στο πρώτο μέρος...

Σαν κεντρικός άξονας της ταινίας ισχύει αυτό που είπε ο φίλος santaclaws, το περιέγραψε πολύ καλά.

Με την ευκαιρία, φίλε μου santaclaws, καλώς ήλθες και πάλι!
Χαίρομαι που σε βλέπω και πάλι κοντά μας!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 04:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα αρκετά καλό θριλεράκι και αρκετά πρωτότυπο είναι το Silent Night, Deadly Night... ελληνιστί Αγια Νύχτα,Νύχτα Θανάτου.
Το έχω δει μια φορά και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε απλά, χωρίς να το θεωρώ must. Εχει βέβαια την εξής πρωτοτυπία: Μετατρέπει τις κατά παράδοση χαρούμενες και ζεστές μέρες των Χριστουγέννων σε αληθινό εφιάλτη και λουτρό αίματος!!!

Η υπόθεση έχει ως εξής: Ο μικρός Billy, βλέπει τους γονείς του να δολοφονούνται από έναν εγκληματία(αν θυμάμαι καλά στην άσφαλτο γίνεται το συμβάν) ο οποίος ήταν ντυμένος Αγιος Βασίλης!! Ηταν εννοείται περίοδος Χριστουγέννων.
Ο Billy μεγαλώνει σε ορφανοτροφείο αλλά δεν καταφέρνει να ξεπεράσει το συμβάν...και ακόμη χειρότερα, συνδέει τον Αγιο Βασίλη με φονικά ένστικτα!!
Οταν λοιπόν μεγαλώνει σχετικά, εργάζεται σε ένα κατάστημα παιχνιδιών και σε κάποια χριστούγεννα, υποδύεται τον Αγιο Βασίλη...
Ομως...όχι για να φέρει δώρα αλλά για να πάρει κεφάλια!!! Ντυμένος Αη Βασίλης σκορπίζει τον τρόμο και τον πανικό!!!(YEAH!!!)
Το βασικό του όπλο είναι ένα ωραιότατο τσεκούρι!! Σκοτώνει και με άλλους τρόπους βέβαια!! Ο συνδυασμός, στο μυαλό του νέου πλέον Billy,του Αγιου Βασίλη με αυτόν τον φονιά που σκότωσε τους γονείς του, τον έχει πραγματικά αποτρελάνει!!!
Και όποιον πάρει ο Χαρος στη μικρή πόλη που διαμένει!!!

Αν θέλετε να κάνετε οικονομία τα Χριστούγεννα και να μην πάρετε δώρα στα παιδιά σας τότε βάλτε τα να δουν την συγκεκριμένη ταινία Τρόμου!!
Ομως επειδή, αυτό παραείναι αυστηρό για τα καημένα τα παιδάκια προτείνω απλά να τους δείξετε την ταινία, ώστε να καταρριφθεί ο μύθος του αισχρού χοντρομπαλά Αγιο Βασίλη(ποτέ δεν τον συμπάθησα σαν παιδί). Μπορείτε κάλλιστα να πείτε στα παιδάκια σας ότι τα Χριστουγεννιάτικα δώρα τους τα φέρνουν όμορφες αιθέριες νεράιδες. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η παρωδία με τον αντιπαθέστατο μπούλη ο οποίος πιθανολογείται ότι έχει την προέλευσή του σε στρατηγική της Coca Cola(όχι ότι έχω πρόβλημα με την Coca Cola)

Οπως και να'χει, δείτε το "Αγια Νύχτα, Νύχτα Θανάτου" σε περίοδο Χριστουγέννων, για να δένει με το κλίμα

Για πάμε φώτος...

Εχει βγεί και Νο 2 αλλά δεν το έχω δει ακόμα...


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 06:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω και εγω για το <<τα παιδια της νυχτα>> μου θυμησε ομως και μια αλλη ταινια που ειχα δει την ιδια εποχη και λεγεται, <<η γενια της νυχτας>> στα αγγλικα <<The Night Breed >>,γραφτηκε και σκηνοθετηθηκε απο τον Clive Barker, στην οποια παιζει ο David Cronenberg που υποδυεται εναν γιατρο. Το στορυ σχετιζεται με εναν τυπο που εχει καποια περιεργα ονειρα και μια ελξη που νιωθει για κατι που δεν μπορει να κατανοησει, υπαρχει ομως μια γενια που ζει κατω απο ενα νεκροταφειο και μπορω να πω πως δεν ειναι απλοι ανθρωποι...... θα αφησω ομως την συνεχεια σε οσους δεν την εχουν δει... πραγματικα πολυ εντυπωσιακη για την εποχη της, 1990
Να κανω ποστ και μια φωτογραφια


Αλλα και τα θρυλικα Hellraiser του ιδιου

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy