ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2011, 00:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επικροτώ τη λίστα σου φίλη erzebet_bathory μιας και περιλαμβάνει και δικές μου αγαπημένες ταινίες τρόμου.

Αυτό που μου κάνει ευχάριστη εντύπωση από τη λίστα σου είναι ότι περιέχει θρίλερ που δεν είναι τόσο γνωστά στο ευρύ κοινό, είναι δηλαδή περισσότερο "underground" αλλά δεν παύουν να διατηρούν τη γνήσια τρομακτική τους ταυτότητα.

Τέτοιο είναι για παράδειγμα το Body Bags με τις σπονδυλωτές ιστορίες τρόμου και το ειρωνικό χιούμορ, που έχω ήδη περιγράψει σε αυτό το topic. Εξαιρετική και η ταινία "Tales from the dark side" με τρεις καταπληκτικές ιστορίες τρόμου (η 3η νομίζω είναι η καλύτερη). Σκοτεινό και άκρως παρανοϊκό το επίσης σπονδυλωτού στιλ "Necronomicon".
Τι μου θυμίζεις!

Για το The Creep που αναφέρεις, είναι το φιλμ με εκείνον τον παραμορφωμένο άνθρωπο που σκοτώνει αποκλεισμένους στο νυχτερινό μετρό?
Εδώ ένα link της ταινίας "Creep" που λέω εγώ.
http://www.imdb.com/title/tt0381966/

Το θεωρώ από τα καλύτερα φιλμάκια τρόμου της περασμένης δεκαετίας.

Παρατηρώ και ένα από τα πιο πρόσφατα καλά θριλεράκια, το Orphan του 2009. Πολύ καλό και αυτό αν και δεν ξέρω αν θα το έβαζα στη λίστα μου με τα καλύτερα. Πάντως είναι από τα καλύτερα της τελευταίας δεκαετίας, η οποία γενικά παρήγαγε πολλές αντιγρα΄φες παλαιότερων ταινιών και μετριότητες.

Το μόνο που δεν έχω δει από τη λίστα σου είναι το Kill Baby Kill. Απ'ότι διαβάζω έχει ενδιαφέρουσα υπόθεση, είναι παλιό (άρα και σκοτεινό πιθανότατα) και η βαθμολογία του στο IMDB πολύ καλή.

http://www.imdb.com/title/tt0060794/

Αφού είναι του Bava μάλλον θα είναι καλή ταινία. Αν θες πες μας περισσότερα για αυτό. Προφανώς το συστήνεις ανεπιφύλακτα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2011, 13:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή erzebet_bathory, η λίστα σου είναι όντως πάρα πολύ καλή για κάποιον που θέλει να δει κάποιες "κλασικές" ταινίες τρόμου.

Δεν έχω δει το Kill baby kill, τις υπόλοιπες τις έχω δει απ' όσο θυμάμαι - κάποιες μάλιστα αρκετά παλιά.
Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι να έχω τρομάξει καθόλου με τον Εξορκιστή, παρόλο που όταν πρωτοβγήκε ήταν μια πολύ καλή κι επιτυχημένη ταινία τρόμου κι η οποία παραμένει στη λίστα των πιο επιτυχημένων ταινιών του είδους έως και σήμερα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 06:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επικροτώ τη λίστα σου φίλη erzebet_bathory μιας και περιλαμβάνει και δικές μου αγαπημένες ταινίες τρόμου.

Αυτό που μου κάνει ευχάριστη εντύπωση από τη λίστα σου είναι ότι περιέχει θρίλερ που δεν είναι τόσο γνωστά στο ευρύ κοινό, είναι δηλαδή περισσότερο "underground" αλλά δεν παύουν να διατηρούν τη γνήσια τρομακτική τους ταυτότητα.

Τέτοιο είναι για παράδειγμα το Body Bags με τις σπονδυλωτές ιστορίες τρόμου και το ειρωνικό χιούμορ, που έχω ήδη περιγράψει σε αυτό το topic. Εξαιρετική και η ταινία "Tales from the dark side" με τρεις καταπληκτικές ιστορίες τρόμου (η 3η νομίζω είναι η καλύτερη). Σκοτεινό και άκρως παρανοϊκό το επίσης σπονδυλωτού στιλ "Necronomicon".
Τι μου θυμίζεις!

Για το The Creep που αναφέρεις, είναι το φιλμ με εκείνον τον παραμορφωμένο άνθρωπο που σκοτώνει αποκλεισμένους στο νυχτερινό μετρό?
Εδώ ένα link της ταινίας "Creep" που λέω εγώ.
http://www.imdb.com/title/tt0381966/

Το θεωρώ από τα καλύτερα φιλμάκια τρόμου της περασμένης δεκαετίας.

Παρατηρώ και ένα από τα πιο πρόσφατα καλά θριλεράκια, το Orphan του 2009. Πολύ καλό και αυτό αν και δεν ξέρω αν θα το έβαζα στη λίστα μου με τα καλύτερα. Πάντως είναι από τα καλύτερα της τελευταίας δεκαετίας, η οποία γενικά παρήγαγε πολλές αντιγρα΄φες παλαιότερων ταινιών και μετριότητες.

Το μόνο που δεν έχω δει από τη λίστα σου είναι το Kill Baby Kill. Απ'ότι διαβάζω έχει ενδιαφέρουσα υπόθεση, είναι παλιό (άρα και σκοτεινό πιθανότατα) και η βαθμολογία του στο IMDB πολύ καλή.

http://www.imdb.com/title/tt0060794/

Αφού είναι του Bava μάλλον θα είναι καλή ταινία. Αν θες πες μας περισσότερα για αυτό. Προφανώς το συστήνεις ανεπιφύλακτα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


καλημερα agnostic. ειμαι βεβαιη οτι διαβαζοντας τη λιστα με τις αγαπημενες μου ταινιες οτι ενιωσες ομορφα κ ειπες απο μεσα σου <αυτα ειναι> οπως το ειπα κι εγω διαβαζωντας σε πριν απαντησω. κι ομολογω οτι εχουμε τα ιδια γουστα! κι εγω λατρευω τις σπονδυλωτες ταινιες με 3 διαφορετικες ιστοριες. κ τωρα θυμηθηκα κ μια τετοια ταινια που τη ειχα ξεχασει να τη αναφερω, κ πιστευω να το εχεις δει. γιατι αξιζει πολυ. το creepshow 2. 3 διαφορετικες μακαμβριες ιστοριες της υπεροχης δεκαετιας 80 που προσωπικα λατρευω σαν εποχη και γιατι βγηκαν τα καλυτερα τραγουδια.. και οι καλυτερες ταινιες τρομου. σκοτεινες κ ανατριχιαστικες. οχι σαν κατι αμερικανικα χαζοθριλερ του 2000 που καμια σχεση.....
το creep ειναι αυτο που περιγραφεις. μια κοπελα την περνει ο υπνος περιμενοντας το μετρο και οταν ξυπναει διαπιστωνει οτι εχει κλειδωθει μεσα στον σταθμο και με τρομο διαπιστωνει οτι στις σηραγγες του μετρο βρισκεται ενας παραμορφωμενος ο οποιος την κυνηγαει.
το kill baby kill ειναι ενα θριλερ οχι γνωστο στο ευρυ κοινο αλλα μονο για πολυ ψαγμενους θριλεροβιους (οπως εγω καλη ωρα χιχιχι) οπου ειναι πολυ σκοτεινο και ανατριχιαστικο.
με καστρα... υπογεια... κι ενα κοριτσι φαντασμα που τριγυρνα εκει κ σκοτωνει.δες το... στο συνιστω ανεπιφυλαχτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 06:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή erzebet_bathory, η λίστα σου είναι όντως πάρα πολύ καλή για κάποιον που θέλει να δει κάποιες "κλασικές" ταινίες τρόμου.

Δεν έχω δει το Kill baby kill, τις υπόλοιπες τις έχω δει απ' όσο θυμάμαι - κάποιες μάλιστα αρκετά παλιά.
Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι να έχω τρομάξει καθόλου με τον Εξορκιστή, παρόλο που όταν πρωτοβγήκε ήταν μια πολύ καλή κι επιτυχημένη ταινία τρόμου κι η οποία παραμένει στη λίστα των πιο επιτυχημένων ταινιών του είδους έως και σήμερα.




In anticipation of my resurrection...




καλημερα dying_inkubus.
σ ευχαριστω. πραγματικα λατρευω κ απολαμβανω να βλεπω θριλερ....και εχω ασχοληθει πολυ ολα αυτα τα χρονια.περιττο να πω οτι εχω δει αμετρητα κι εχω ξεκανει τα βιντεο κλαμπ που βρισκονται στη περιοχη μου κ στις γυρω περιοχες χιχιχι.
οσον αφορα το kill baby kill δεν ειναι πολυ γνωστο για ευνοητους λογους.τα πολυ καλα θριλερ που ειναι σκοτεινα κι ανατριχιαστικα δεν τυγχανουν διαφημισης. ειναι κρυμμενα περιμενοντας τον καταλληλο θριλεροβιο να τα ανακαλυψει .. να διωξει με το χερι του κ τη ανασα του φυσοντας πανω στο σκονισμενο εργο που βρισκεται κρυμμενο κ ανακατεμενο με ενα σωτο αλλα εργα... κ να το απολαυσει με σεβασμο κ δεος στα σκοτεινα...
το εργο αφηγειται την ιστορια ενος μικρου κοριτσιου που σκοτωνεται σε ατυχημα.. στοιχειωνει τα υπογεια του καστρου....κ σκοτωνει...
στο συνιστω ανεπιφυλαχτα. εχω δει πολλα τετοια παρομοια θριλερ. μολις τα θυμυθω.. μιας κ τα αναζητω κι εγω ωστε να κοσμησουν τη ταινιοθηκη μου.. θα τα αναφερω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 06:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή erzebet_bathory, η λίστα σου είναι όντως πάρα πολύ καλή για κάποιον που θέλει να δει κάποιες "κλασικές" ταινίες τρόμου.

Δεν έχω δει το Kill baby kill, τις υπόλοιπες τις έχω δει απ' όσο θυμάμαι - κάποιες μάλιστα αρκετά παλιά.
Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι να έχω τρομάξει καθόλου με τον Εξορκιστή, παρόλο που όταν πρωτοβγήκε ήταν μια πολύ καλή κι επιτυχημένη ταινία τρόμου κι η οποία παραμένει στη λίστα των πιο επιτυχημένων ταινιών του είδους έως και σήμερα.




In anticipation of my resurrection...



οσον αφορα τον εξορκιστη.... πρεπει να παραδεχτουμε οτι τη δεκαετια του 70 που κυκλοφορησε... ηταν πραγματικα ενα τρομακτικο κ σκληρο θριλερ.. ειδικα για τα δεδομενα εκεινης της εποχης... οταν το πρωτοειδα.. γυρω στα 11 μου ... ειχα τρομαξει. ομως μετα απο χρονια αρκετα που το ξαναειδα.. απομυθοποιηθηκε στα ματια μου... βεβαια παζει σπουδαιο ρολο οτι εχω παθει κ ανοσια με τοσα θριλερ (αμετρητα) που εχω δει.
παντως αξιοπεριεργο ειναι τα οσα αναφερθηκαν οτι συνεβησαν στα γυρισματα του εργου. ατυχηματα.. θανατοι... υπαρχει μια φημη οτι αυτο το εργο ηταν καταραμενο γι αυτο συνεβησαν οσα συνεβησαν. τι πιστευεις περι αυτου?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2011, 12:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή erzebet_bathory, ο Εξορκιστής ήταν όντως μια πολύ τρομακτική ταινία για την εποχή που βγήκε, μια εποχή στην οποία τα thrillers δεν ήταν τόσα πολλά όσα έχουν κυκλοφορήσει τις τελευταίες δεκαετίες.
Ήταν λοιπόν φυσιολογικό να καθηλώσει το κοινό από τον τρόμο του.

Όσον αφορά την φήμη σχετικά με τα ατυχήματα, τους θανάτους μελών του συνεργείου κλπ, ειλικρινά δεν έχω εξετάσει κι ούτε έχω ψάξει καθόλου για να δω κατά πόσο αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Είναι όμως μια καλή ευκαιρία να το κάνω τώρα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 03:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή erzebet_bathory, ο Εξορκιστής ήταν όντως μια πολύ τρομακτική ταινία για την εποχή που βγήκε, μια εποχή στην οποία τα thrillers δεν ήταν τόσα πολλά όσα έχουν κυκλοφορήσει τις τελευταίες δεκαετίες.
Ήταν λοιπόν φυσιολογικό να καθηλώσει το κοινό από τον τρόμο του.

Όσον αφορά την φήμη σχετικά με τα ατυχήματα, τους θανάτους μελών του συνεργείου κλπ, ειλικρινά δεν έχω εξετάσει κι ούτε έχω ψάξει καθόλου για να δω κατά πόσο αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Είναι όμως μια καλή ευκαιρία να το κάνω τώρα...

In anticipation of my resurrection...




χαχαχα ετσι... σου παραθετω ενα αρθρο που βρηκα το οποιο το βρισκω διαφωτιστικο.
Οι αστικοί μύθοι για το τι πήγε στραβά στα παρασκήνια της ταινίας "Ο Εξορκιστής" είναι σχεδόν θρυλικές, όπως την ίδια η ταινία.. Τυχαίοι θάνατοι, πυρκαγιές στο πλατό, ακόμη και ψυχικές βλάβες της πρωταγωνίστριας Linda Blair. Λένε ότι τέσσερα με εννέα άτομα έχασαν η ζωή τους κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων . Επίσης παρατηρήθηκε ότι όλοι όσοι συμμετείχαν στην ταινία είχαν παράξενη συμπεριφορά στα γυρίσματα και ήταν κυριευμένοι από πανικό. Σε μια συνέντευξη οι δημιουργοί της ταινίας παραδεχτήκαν πως τα γυρίσματα ήταν μια ανατριχιαστική εμπειρία και ότι όλοι ήταν περισσότερο νευρικοί απ’ όσο θα έπρεπε . Περίεργα πράγματα δεν συνέβησαν ομως μονό στο πλατό, υπήρξαν πολλά περισσότερα όταν η ταινία κυκλοφόρησε..Η Προβολή της προκάλεσε σε πολλά άτομα εμέτους, λιποθυμίες, ακόμη και υστερία. "Ο Εξορκιστής" είχε τις πιο παράξενες αντιδράσεις όλων των εποχών απο τους θεατες.


οσο για το τελευταιο περι υστεριων των θεατων .. ενταξει λογικο κ αναμενομενο το βρισκω.. μιας κ εκεινη τη εποχη δεν υπηρχαν πολλα θριλερ κ μαλιστα με τετοιο θεμα .
επισης βρηκα κ για αλλες ταινιες οι οποιες ειχαν ασχημα συμβαντα στα γυρισματα τους. κι εγω τωρα τις εμαθα ...ως τωρα νομιζα οτι μονο ο εξορκιστης ειχε αυτη τη ΄΄ χαρη΄΄..


The Omen (1976 (ωραιο θριλερ αναμφιβολα)
Το 1976 κυκλοφόρησε η ταινία ΄The Omen΄. Έγινε γνωστό ότι ο Gregory Peck και ο σεναριογράφος David Seltzer επιβιβάστηκαν σε 2 διαφορετικά αεροπλάνα και ταξίδεψαν στην Αγγλία για τις ανάγκες κάποιων γυρισμάτων. Ωστόσο την ίδια μέρα και τα 2 αεροπλάνα χτυπήθηκαν από κεραυνό πάνω από τον Ατλαντικό. Επίσης ο γιος του Gregory Peck αυτοκτόνησε δυο μήνες προτού βγει στις αίθουσες η ταινία.

The Crow (1994)

Η ιστορία του Brandon Lee (γιος του Bruce Lee )είναι γνωστή. Ο Brandon πυροβολήθηκε όταν γύριζε μια σκηνή για την ταινία The Crow. Κάνεις δεν ήξερε πως βρέθηκε η κανονική σφαίρα στο όπλο αφού όλοι πίστευαν ότι το Magnum είχε μέσα άσφαιρα . Αυτό δεν ήταν όμως το μόνο περιστατικό.. Την πρώτη μέρα των γυρισμάτων, ένας τεχνικός έπαθε ηλεκτροπληξία και μετά από λίγο καιρό μια ισχυρή καταιγίδα κατέστρεψε μέρος των σκηνικών, ένας εργάτης τραυματίστηκε στο χέρι του με ένα κατσαβίδι και ένας κασκαντέρ έπεσε από την οροφή ενός κτιρίου.
Φυσικά ο θάνατος του θύμισε σε πολλούς της φήμες που είχαν ακουστεί για τον πατέρα του. Παρόλο που η επίσημη ανακοίνωση ανέφερε ότι βρέθηκε νεκρός στο δωμάτιο του ξενοδοχείου που διέμενε και πως είχε πεθάνει από εγκεφαλικό οίδημα πολλοί ήταν αυτοί που έλεγαν ότι πέθανε στην διάρκεια των γυρισμάτων της τελευταίας του ταινίας όταν σε μια σκηνή που υποτίθεται ότι θα τον πυροβολούσαν κάποιος άλλαξε την ψεύτικη σφαίρα με μια αληθινή!

The Twilight Zone: The Movie (1983) (αγαπημενη η ζωνη του λυκοφωτος)

Ένα τραγικό γεγονός συνέβη στα γυρίσματα της ταινίας The Twilight Zone. Ο ηθοποιός Vic Morrow και οι μικρές ηθοποιοί, Myca Dinh Le (age 7 ) και Renee Shin-Yi Chen (age 6) είχαν ένα φοβερό ατύχημα σε μια σκηνή που απαιτούσε τη χρήση ενός ελικοπτέρου. Το ελικόπτερο πετούσε στα 8 μέτρα και ήταν πολύ χαμηλά για να μπορέσει να αποφύγει τα πυροτεχνήματα και τα εκρηκτικά που υπήρχαν . Ωστόσο τα ακούμπησε και έγινε έκρηξη, η ουρά του ελικοπτέρου αποκόπηκε πέφτοντας στο έδαφος, οι λεπίδες της ουράς αποκεφάλισαν την Myca Dinh Le και τον Vic Morrow ενώ το ελικόπτερο έπεσε και καταπλάκωσε την Renee Shin-Yi Chen. Το παράξενο είναι ότι κανένας από αυτούς που βρίσκονταν μέσα στο ελικόπτερο δεν έπαθε σοβαρή ζημιά.

The Conqueror (1956)Από τα 220 άτομα που δούλεψαν για την ταινία 'The Conqueror', η οποία γυρίστηκε το 1955 κοντά στη Γιούτα των Η.Π.Α , οι 91 απέκτησαν καρκίνο μέχρι στις αρχές της δεκαετίας του '80. Οι 46 από αυτούς, έχουν πεθάνει, μεταξύ τους John Wayne, Susan Hayward, Agnes Moorehead, και ο σκηνοθέτης Dick Powell.


τελικα τι να συμβαινει κ μεσολαβουν ολα αυτα τα κακα σε καποια γυρισματα ταινιων? κ τα περισσοτερα εξ αυτων θριλερ ? μηπως πρεπει να αναρωτηθουμε?
κι αν ... υπαρχει καποιου ειδους ΄΄ καταρα΄΄ ... μηπως αυτη μεταφερεται κ στους θεατες...?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 03:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
erzebet_bathory περνώντας από το θέμα είδα ότι στο μήνυμά σου είχες βάλει όλη την απάντησή σου μέσα στο quote (δε φαινόταν ποιά ήταν η δική σου απάντηση και ποιά ήταν η παράθεση).
Στο διόρθωσα, έβαλα λίγο πιο πάνω το quote

Μια καλή λύση πάντως είναι, όταν θέλεις να αναφερθείς σε κάποιον να κάνεις copy το τμήμα του μηνύματος που θέλεις να παραθέσεις και να το βάζεις ανάμεσα σε quote όπως σου δείχνω εδώ:
[quote] ΕΔΩ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ [/quote]

Επίσης, εάν το μήνυμα στο οποίο θέλεις να απαντήσεις είναι λίγο πριν από το δικό σου, δε χρειάζεται καν να κάνεις quote - απλά, ανέφερε σε ποιον απαντάς σε κάθε περίπτωση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 07:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

erzebet_bathory περνώντας από το θέμα είδα ότι στο μήνυμά σου είχες βάλει όλη την απάντησή σου μέσα στο quote (δε φαινόταν ποιά ήταν η δική σου απάντηση και ποιά ήταν η παράθεση).
Στο διόρθωσα, έβαλα λίγο πιο πάνω το quote

Μια καλή λύση πάντως είναι, όταν θέλεις να αναφερθείς σε κάποιον να κάνεις copy το τμήμα του μηνύματος που θέλεις να παραθέσεις και να το βάζεις ανάμεσα σε quote όπως σου δείχνω εδώ:
[quote] ΕΔΩ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ [/quote]

Επίσης, εάν το μήνυμα στο οποίο θέλεις να απαντήσεις είναι λίγο πριν από το δικό σου, δε χρειάζεται καν να κάνεις quote - απλά, ανέφερε σε ποιον απαντάς σε κάθε περίπτωση





amalia καλημερα.
ναι το παρατηρησα κι εγω.. σ ευχαριστω που διορθωσες το κειμενο μου καθως επισης κ για τη συμβουλη σου. ειναι πολυτιμη μιας κ ειμαι νεο μελος εδω... αλλα παλια αναγνωστρια... κ χαιρομαι που συμμετεχω κι εγω πλεον!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 09:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια διευκρινηση - παρατηρηση:

ο ορος Θριλερ ειναι γενικοτερος και δεν αναφερεται μονο σε ενα ειδος ταινιων... σημαινει "Αγωνια"...

ταινιες θριλερ μπορει να ειναι "αστυνομικου περιεχομενου", "περιπετειας", "τρομου" (αρχοντας εδω ο Χιτσκοκ)


ολες οι συγκεκριμενες ταινιες, ανηκουν στην ιδιαιτερη κατηγορια (εκει που ταιριαζουν) HORROR (=Τρομου)....

υπαρχει και μια υπο-κατηγορια (οπως π.χ. Scream, 7λογια Saw, Friday the 13th κτλ) οι οποιες ειναι τυπου Horror - Shlasher...

αυτα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνεχιζω...

creepshow 2

3 διαφορετικες ιστοριες που σε ανατριχιαζουν..
κ μονο το εξωφυλλο με φτιαχνει.....



Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tales from the crypt

λατρεια !!!!!

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποιος θριλεροβιος σεβεται τον εαυτο του λατρευει κ αυτη τη τελεια σειρα με 3 διαφορετικες ιστοριες.... και ανατριχιαζει στη αινιγματικη εισαγωγη με τη υποχθονια μυστηριακη μουσικη.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ σκοτεινο υποχθονιο κ ακρως ανατριχιαστικο θριλερ. οχι γνωστο στο ευρυ κοινο... οπως ειπα κ αλλου... υπαρχουν θριλερ -διαμαντια... που περιμενουν σκονισμενα τον θριλεροβιο που θα τα παρει απο τη γωνια που ειναι αφημενα ... θα τα κεσκονισει μ ευλαβεια κ θα τα πολαυσει απαραιτητως στα σκοτεινα. κοσμει ασφαλως τη horror movie ταινιοθηκη μου.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2011, 19:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ δε θα μπορουσα να μην αναφερω τη υπεροχη σειρα που καθηλωσε πολυ κοσμο....

friday the 13th the series
οχι ο απολυτος τρομος... αλλα σε καθηλωνε κ σε ανατριχιαζε...


Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 11:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)





Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2011, 13:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αφου σου αρεσε το Silent Hill, εχεις παιξει το αντιστοιχο PC GAME?

Αν οχι, να το δοκιμασεις....


αλλα αν θες για κατι ακομα πιο τρομακτικο, να δοκιμασεις οπωσδηποτε τα:

F.E.A.R.

http://www.youtube.com/watch?v=ylyf9dfp2-c

F.E.A.R. 2 Project Origin

http://www.youtube.com/watch?v=5Exy7ofPMeE&feature=related

(ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΤΑ ΝΥΧΤΑ και σκοτεινο περιβαλλον....) τωρα βγηκε και το 3ο της σειρας...

http://www.youtube.com/watch?v=Vpr_6O5iyls&feature=related

Στο ιδιο μοτιβο και το Jericho
http://www.youtube.com/watch?v=sKKPEU5cX74&feature=related



Edited by - PREDATOR on 06/02/2011 13:35:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2011, 02:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oh yes.. Silent Hill!!!

Δεν έχω παίξει το game αλλά η ταινία μου άρεσε πολύ!!!!


Κάτι ακούστηκε πως ετοιμάζεται και ταινία Νο2?
Ξέρει κανείς να επιβεβαιώσει??





THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσιικα κ μου αρεσε η ταινια sileny hill..κυριως γιατι εχω τερματισει τα game 1-2-3-4,κ οπου να ναι θα παρω να παιξω το 5.ηταν μοναδικη εμπειρια να βλεπω τη ταινια... κ να βλεπω σκηνικα δρομους που τα ειχα παιξει.. μονο οποιος το χει παιξει κ μετα ειδε τη ταινια μπορει να καταλαβει αυτο το ομορφο συναισθημα.....παιχνιδαρρες το silent hill!!!!

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το fear δε το εχω παιξει αλλα ειναι πιο τομακτικο απο silent hill????ποσο τρομακτικο μπορει να ναι. μιας κ το silent το θεωρω το πιο τρομακτικο κ σκοτεινο που υπαρχει. τεσπα θα το τσεκαρω αφου πρωτα ομως παρω κ παιξω το silent hill 5.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι έχω δεί ΤΟΣΕΣ ταινίες τρόμου που δεν με αγγίζει πια τίποτα.

Ψάχνω καιρό να βρω κάτι που θα με "συγκινήσει", αλλά τίποτα δεν μου κάνει αίσθηση.

Το Silent Hill είναι υπέροχο. Δεν θα το έλεγα τόσο ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ όσο συγκλονιστικό. Με το που ακούς τη σειρήνα σε πιάνει κάτι...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 18:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα hostel τα έχετε δει?

Edited by - Narkissa555 on 09/02/2011 18:56:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 19:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα hostel τα έχετε δει?

Έχω δει το πρώτο.. δεν έδωσα δεύτερη ευκαιρία.. υπάρχει και νούμερο 2 ??
δεν είναι άσχημο αλλά πολυφορεμένες τέτοιου είδους ταινίες..

Πάντως εντάξει είναι για dvd.. αλλά αν θέλεις ταινίες σπλάτερ όπως το hostel θα σου πρότεινα και το Wolf Creek το οποίο στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από το hostel



Μία άλλη ταινία είναι το
The Texas Chainsaw Massacre του 1974΄

The Texas Chainsaw Massacre (1974) - Trailer



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 19:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το Silent Hill είναι υπέροχο. Δεν θα το έλεγα τόσο ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ όσο συγκλονιστικό. Με το που ακούς τη σειρήνα σε πιάνει κάτι...!

Ετοιμάζεται ταινία Νο2, ξέρει κανείς?



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 20:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ έχω δει το πρώτο hostel το οποίο γενικά μου άρεσε αρκετά έως πολύ

Από τις ταινίες που αναφέρθηκαν στις τελευταίες δημοσιεύσεις εκφράζω επιγραμματικά τη γνώμη μου:

- Night of the living dead: Ταινία σταθμός στο χώρο του τρόμου, ουσιαστικά εγκαινίασε την εικόνα των ζόμπι ως μοχθηρών σαρκοβόρων πλασμάτων. Προηγουμένως απ'όσο ξέρω υπήρχαν περισσότερο ως κωμικοί ή τελετουργικοί χαρακτήρες. Όπως και να χει μετά από αυτό το ορόσημο στις ταινίες τρόμου ακολούθησαν κι άλλες παρόμοιες -άλλες αξιόλογες κι άλλες απογοητευτικές- πατώντας στην ιδεά του Night of the living dead. Κοντολογίς αν δεν υπήρχε ο παπούς μας δεν θα υπήρχαμε ούτε εμείς. Αυτό το σχόλιο μαρτυρεί την αξία της συγκεκριμένης ταινίας.

- Constantine: Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου. Το βρήκα βαρετό και παραφουσκωμένο σεναριακά. Δεν το θεωρώ καν ταινία τρόμου.

- Silent Hill: Καλούτσικο αλλά δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα εκτός από την σκοτεινή ομολογουμένως ατμόσφαιρα. Κάτι μεταξύ τρόμου και sci-fi θα το χαρακτήριζα.

- The Blob: Κλασικό και ιδιαίτερα ευχάριστο φιλμάκι τρόμου. Από τα καλύτερα και πιο διασκεδαστικά στο είδος του χωρίς να καταντάει κωμικό σε αφελή standards.

- The Omen: Κλασικό κι αυτό, τι να λέμε τώρα. Πρωτότυπο, σκοτεινό, διαβολικό. Οπως πρέπει να είναι μια αυθεντική ταινία τρόμου.

- Wolf Creek: Συμπαθητικό θριλεράκι της slasher σκηνής αν και στο πρώτο μισό είναι κάπως βαρετό. Εχει όμως μερικές αρκετά σκληρές και απολαυστικές αιματοβαμμένες σκηνές που ικανοποιούν τους λάτρεις του είδους.

- The Texas Chainsaw Massacre: Αλλο ένα κλασικό φιλμ αν και δεν το θυμάμαι πολύ καλά διότι το είχα δει πιτσιρικάς και μετά δεν το ξαναβρήκα στα video clubs. Είναι μια σχολή από μόνο του.

Σχετικά με το Wrong Turn 2, δεν το έχω δει αλλά το πρώτο μέρος μου άρεσε αρκετά. Ήταν από τις καλές ταινίες slasher της δεκαετίας που μας πέρασε. Ας πει δυο λόγια όποιος έχει δει το δεύτερο μέρος για να πάρουμε μια ιδέα και όσοι δεν το έχουμε πράξει ακόμα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 21:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic βασικα το wrong turn ηθελα να βαλω κ εβαλα το 2.
το δευτερο δειχνει καποιους που λαμβανουν μερος σε ενα ριαλιτυ σε ενα απομακρυσμενο μερος.. κ εκει οι παραμορφωμενοι κανιβαλοι θα αναλαβουν δραση δειχνοντας στους παιχτες οτι δεν αγωνιζονται μονο για το επαθλο του παιχνιδιου αλλα για τη ιδια τη ζωη τους.
στο constantine οκ κ εμενα δε κατατασσεται στα αγαπημενα μου. απλα βλεπεται.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 21:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για το αν θα βγει silent hill 2 δεν εχω ακουσει κατι.....

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2011, 22:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 10:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ το hostel 2 το είδα πριν χρόνια και αν θυμάμαι καλά, μου άρεσε περισσότερο από το πρώτο!! Άρρωστη ταινία...

Αλλά δεν θα πρότεινα στους άντρες να το δουν

Όσο για το Constantine, εννοείται πως δεν αποτελεί ταινία τρόμου...Και θα συμφωνήσω με τον Agnostic για το σενάριο...

Παρόλα αυτά όμως, εμένα μου άρεσε αρκετά.

Edited by - Narkissa555 on 10/02/2011 10:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2011, 13:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη ταινία του Lucio Fulci

"E tu vivrai nel terrore - L'aldilà"

aka "Seven Doors of Death" - USA (censored version)

aka "The Beyond" - International (English title)

aka "I 7i pyli tis Kolaseos" - Greece (transliterated ISO-LATIN-1 title)

aka "I evdomi pyli tis Kolaseos" - Greece (DVD title)

aka "The Beyond" - (English title)

την έχει δει κανείς???





THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy