ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 12:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα εχτες το REC είναι ισπανική ταινία τρόμου σε στυλ blair witch καθώς πάνε και καλά
Απ την τηλεόραση μια δημοσιογράφος και ένας κάμεραμαν για ένα ρεπορτάζ στην πυροσβεστική εκεί ακολούθουν το πλήρωμα ενός πυροσβεστικού σε μια κλήση για
Κάποιο απεγκλωβισμό σε ένα κτήριο εκεί γίνεται χαμός καθώς έχουν μολυνθεί από ένα ιο και γίνονται οι ένοικοι κάτι σαν ζόμπι .
Πολύ καλο χωρίς πολλά εφέ και ρεαλιστικό καιρό είχα να ενθουσιαστώ με θρίλερ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 08:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω κόψει εντελώς τις ταινίες τρόμου με ζόμπι.
Όχι τίποτα άλλο, δε με τρομάζουν κιόλας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 12:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή δες την αξίζει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 21:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, ο "πρωτος" τους ειδους, ειναι ο George A. Romero... πανω σε αυτον, βασιστηκαν τα ποιο πολλα ειδη zombie-virus... και ετοιμαζονται ΞΑΝΑ πολλα remake!

Φιλε Incubus, αυτες τις ταινιες δεν τις βλεπεις για να τρομαξεις, αλλα για να διασκεδασεις! Δεν εχουν το "τραβηχτικο" τους φοβου, οπως θα ειχαν την δεκαετια του ΄70 ή ΄80


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 12:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το REC είναι φοβερό δεν έχει καμια σχέση με τις ταινίες στυλ ROMERO είναι
Πρωτότυπη αν και έχει θέμα κάτι το χιλιοπαιγμενο δειτε τη και πείτε μου
Έμενα μου άρεσε πολύ και έχω δει ότι ταινια τρόμου υπάρχει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 20:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν την βρω σε rapid... θα το κατεβασω... αλλα επισης οταν θα εχω και χρονο


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EYES OF FIRE (1983).

Ταινια τρομου που διαδραματιζεται στην αποικιακη Αμερικη.Ενας ιεροκηρυκας που εχει δεσμο με μια παντρεμενη γυναικα αναγκαζεται να εγκαταλειψει το χωριο του οταν οι εξαγριωμενοι κατοικοι επιχειρουν να τον λυντσαρουν οταν ανακαλυπτουν την σχεση του.Μαζι του παιρνει τα παιδια της γυναικας και μια νεαρη κοπελα ιρλανδικης καταγωγης της οποιας η μητερα ειχε θανατωθει ως μαγισσα.Μαζι με τον συζυγο της γυναικας που τους ειχε ακολουθησει για να παρει πισω τα παιδια του και μετα απο διαφορες περιπετειες καταληγουν σε εναν εγκατελειμενο οικισμο σε ενα απομονωμενο δασος που οι Ινδιανοι θεωρουν καταραμενο.Μετα απο λιγο καιρο αρχιζουν να λαμβανουν χωρα παραξενα γεγονοτα που υποδεικνυουν οτι στο δασος δρουν καποια κακοβουλα υπερφυσικα οντα.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 07:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή medtech, δεν έχω δει την ταινία που προτείνεις.
Κάτι μου λέει όμως ότι το πρόσωπο - κλειδί της υπόθεσης μάλλον είναι η κοπέλα ιρλανδικής καταγωγής κι η μητέρα της...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 01:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι δεν ευθυνονταν για την δραση των κακοβουλων πνευματων η Ιρλανδεζα κοπέλα.

Παντως απο αυτη την ταινια μου εχει μεινει εχει καταπληκτικη ατμοσφαιρα και δειχνει πως μπορεις να τρομαξεις καποιον χωρις υπερβολικα εφε και σλατεριες.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 21/05/2008 01:53:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 08:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως απο αυτη την ταινια μου εχει μεινει εχει καταπληκτικη ατμοσφαιρα και δειχνει πως μπορεις να τρομαξεις καποιον χωρις υπερβολικα εφε και σλατεριες.

Για αυτόν ακριβώς το λόγο που αναφέρεις μου αρέσουν πάρα πολύ τα κινέζικα/γιαπωνέζικα θρίλερ επειδή δημιουργούν πολύ καλή ατμόσφαιρα, μπορείς να τρομάξεις αρκετά και να μην δεις και καθόλου αίμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 16:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βαμπιρια?Οταν λεω καλη δεν εννοω τις ταινιες τυπου "BLADE" που καταληγεις να νομιζεις οτι διαλεξες ταινια απο τις επιλογες "πολεμικες τεχνες" του ραφιου του καταστηματος ενοικιασης DVD...

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 18:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βαμπιρια?Οταν λεω καλη δεν εννοω τις ταινιες τυπου "BLADE" που καταληγεις να νομιζεις οτι διαλεξες ταινια απο τις επιλογες "πολεμικες τεχνες" του ραφιου του καταστηματος ενοικιασης DVD...

RECΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 20:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK! Μόλις το είδα. Δείτε το. Και μόνο που είναι γυρισμένο με αυτόν τον τρόπο και χωρίς μουσική αξίζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 19:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βαμπιρια?Οταν λεω καλη δεν εννοω τις ταινιες τυπου "BLADE" που καταληγεις να νομιζεις οτι διαλεξες ταινια απο τις επιλογες "πολεμικες τεχνες" του ραφιου του καταστηματος ενοικιασης DVD...

The plural of anecdote is not data.



30 days night (30 μερες νυκτα)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 12:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Saw V


Saw V is the upcoming fifth installment in the Saw film series of films. The film is set to be released on October 24, 2008, following the tradition of the Saw films, being released every year on the Friday before Halloween. Unlike the previous three installments, Saw V has not been directed by Darren Lynn Bousman, but instead by David Hackl, who was the production designer of Saw II, Saw III and Saw IV.


Plot details
The plot details have not yet been revealed, although in an interview with IGN, Patrick Melton revealed that Saw V will explain what happened to Corbett, the daughter of Lynn Denlon and Jeff Reinhart, following the conclusion of Saw III that left her in danger. An interview with Tobin Bell revealed that the origins of Billy the puppet and his red tricycle would be further explained after having the story's roots planted in Saw IV. Also, in an interview on June 13, 2007, Tobin Bell teased that he would not be surprised if the character of Cecil made a reappearance, and that the pieces of flesh taken from the victims in the form of a jigsaw puzzle might be explained.

According to director David Hackl, one trap can potentially kill the actor meant to be placed in it, and so paramedics will be standing by while filming; Hackl joked that the trap would truly test the actor, just like Jigsaw tests his victims.

In the Saw IV DVD commentary, Darren Lynn Bousman stated that the glass box trap, which was originally planned to be used in Saw IV, will be further explored in Saw V. The glass trap was only shown, not used, in the final cut of Saw IV.

Lionsgate recently released a brief plot synopsis for Saw V that "Hoffman is seemingly the last person alive to carry on the Jigsaw legacy. But when his secret is threatened, Hoffman must go on the hunt to eliminate all loose ends."

According to the producer, a theme of the film will be teamwork and it will thematically be like the original Saw

In an interview discussing a trap in Saw V, David Hackl revealed that Scott Patterson's character, Agent Strahm, would be placed in a trap that Hackl called 'the most dangerous' and 'elegant in its simplicity'. There will be a total of seven traps in this film.

According an interview with IGN, Julie Benz said that the character of Brit is a real-estate developer and that the character is corporate like a thorough-bred race-horse. She also revealed that this is the first film she ever had a nightmare about.


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 12:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειδα χθες σε DVD το:

The Invasion



μια μετρια ταινια, αλλα αναλογως τον καθε θεατη που εχει αποψη, μπορει να αρεσει!


Φίλε μου,

Το είχα δει και 'γω στο σινεμά. Να σου πω, η δική μου γνώμη είναι πως, είναι σχετικά καλή ταινία του συγκεκριμένου είδους(Αμερικανιά φυσικά, αλλά είμαι φαν του είδους). Αυτό που με απογοήτευσε εντελώς ήταν το τέλος. Λες και είχαν εξαντλήσει τα λεπτά που έπρεπε να διαρκέσει η ταινία και σαν τρελοί, της έδωσαν ένα τέλος σε 6-7 λεπτά...


* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 12:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βαμπιρια?Οταν λεω καλη δεν εννοω τις ταινιες τυπου "BLADE" που καταληγεις να νομιζεις οτι διαλεξες ταινια απο τις επιλογες "πολεμικες τεχνες" του ραφιου του καταστηματος ενοικιασης DVD...

Συμφωνώ με τον φίλο predator.

Είδα χθες το 30 μέρες νύχτα. Δεν ενθουσιάστηκα γιατί συνήθως καταλήγω να βαριέμαι αφόρητα, μετά την μέση, τις ταινίες με βαμπίρ (εντελώς όμως...) αλλά θα σου αρέσει αφού είσαι φαν του είδους


* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 11:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εχει κανεις να προτεινει καμια προσφατη καλη ταινια με βαμπιρια?Οταν λεω καλη δεν εννοω τις ταινιες τυπου "BLADE" που καταληγεις να νομιζεις οτι διαλεξες ταινια απο τις επιλογες "πολεμικες τεχνες" του ραφιου του καταστηματος ενοικιασης DVD...

Συμφωνώ με τον φίλο predator.

Είδα χθες το 30 μέρες νύχτα. Δεν ενθουσιάστηκα γιατί συνήθως καταλήγω να βαριέμαι αφόρητα, μετά την μέση, τις ταινίες με βαμπίρ (εντελώς όμως...) αλλά θα σου αρέσει αφού είσαι φαν του είδους


* Ειρήνη *



Eιναι μια διαφορετικη "προσεγγιση" στο θεμα, απο τα τετριμμενα (ή τυπου Blade-Underworld ή τα συνηθες Dracula)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 19:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THE STRANGERS

Σκηνοθεσία: Μπράιαν Μπερτίνο
Πρωταγωνιστούν: Λιβ Τάιλερ, Σκοτ Σπίντμαν, Τζέμα Γουόρντ
Κατηγορία: Θρίλερ
Διάρκεια: 85'
Επίσημος Τίτλος: THE STRANGERS
Βαθμολογία:



Υπόθεση:
Η Λιβ Τάιλερ ("Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών", "Αρμαγεδδών") και ο Σκοτ Σπίντμαν ("Underworld", "H Ζωή Χωρίς Εμένα") πρωταγωνιστούν σε ένα δυνατό θρίλερ, βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα. Αν νομίζατε ότι το μοναδικό μέρος που αισθάνεστε ασφαλείς είναι το σπίτι σας, ήρθε η στιγμή να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας...
Η Κρίστεν και ο Τζέιμς καταφθάνουν στο απομονωμένο εξοχικό σπίτι των γονιών του Τζέιμς, αναζητώντας λίγες στιγμές ηρεμίας και ξεκούρασης. Δεν γνωρίζουν όμως ότι πρόκειται να ζήσουν την πιο εφιαλτική νύχτα της ζωής τους, όταν τρεις μεταμφιεσμένοι άγνωστοι κάνουν την εμφάνισή τους έξω από το σπίτι και αρχίζουν να τρομοκρατούν το ζευγάρι. Η Κρίστεν και ο Τζέιμς προσπαθούν με κάθε μέσο να ξεφύγουν, χρησιμοποιώντας ακόμη και τα δικά τους άγρια ένστικτα...!


THE STRANGERS (web site)


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 12:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PREDATOR, την έχω δει την ταινία The strangers.
Ομολογώ πως καθ' όλη την διάρκεια ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα και το μυαλό μου πήγαινε σε φαντάσματα κλπ.
Όταν όμως αποκαλύφθηκε το τέλος ομολογώ ότι απογοητεύτηκα, παρόλο που ήταν όντως ανατρεπτικό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 19:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν:
Είδα προσφάτως την ΟΜΙΧΛΗ και το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ..
Το πρώτο είναι καταπληκτικό και με πολύ καλό τέλος - μακριά από τα τετριμμένα... Πάρτε το και δείτε το - αξίζει πιστεύω, γιατί τόσο οι ρόλοι, όσο τα εφέ και το όλο στήσιμο είναι αρκετά καλά...
Στην συγκεκριμένη βάζω ένα ωραίο 9...

Το δεύτερο είναι παρωδία - σχετική βέβαια...
Εντάξει δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό που διαπραγματεύεται, αλλά είναι ευχάριστα αιματοβαμένη...
Με λίγα λόγια η εκδίκηση των αμνών και των χορτοφάγων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 08:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή με τον τίτλο "Ομίχλη" νομίζω ότι έχω δει δύο ταινίες, μπορείς να κάνεις μια μικρή περίληψη της ταινίας που αξίζει το 9άρι που έδωσες;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 12:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι, ποιο απο τα 2 (κυριωτερα) ειδες φιλε OANNHSEA?


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 13:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως εννοεις αυτο?

The Fog (2005 film)

The Fog is a 2005 horror film directed by Rupert Wainwright. It is a remake of John Carpenter's film of the same name (1980), but with more of a "teen horror film" angle. The original music score is composed by Graeme Revell.


Cast

Tom Welling – Nick Castle
Maggie Grace – Elizabeth Williams
Selma Blair – Stevie Wayne
Kenneth Welsh – Tom Malone
Adrian Hough – Father Robert Malone
Sara Botsford – Kathy Williams
Cole Heppell – Andy Wayne
Mary Black – Aunt Connie
Rade Šerbedžija – Captain Blake
Jonathon Young – Weatherman Dan
R. Nelson Brown – Mr. Machen

Plot

The backstory of the film is somewhat similar to the original film: In 1871, a group of men conspired to mislead and murder the crew of the Elizabeth Dane, a clipper carrying a group of lepers seeking sanctuary. The Dane was captained by William Blake, a wealthy man infected with leprosy who made an agreement with the town's founders to buy half of the island for a leper colony. However, when the islanders' leaders meet with Blake onboard the Dane to make the purchase, the islanders double-cross the lepers, loot the ship and then set the ship on fire, slaughtering everyone onboard. In this film, the town of Antonio Bay is preparing to celebrate a new statue dedicated to the "founding fathers" of the town. This awakens the ghostly crew of the Elizabeth Dane, who have sworn revenge on the town for what the "founding fathers" did to them.


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 19:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ομίχλη είναι η ολοκαίνουρια του 2008...
Τώρα η υπόθεση έχει ως εξής:
Μία μυστήρια ομίχλη απλώνεται πάνω από μία μικρή αμερικάνικη πόλη η οποία βρίσκεται μέσα στα βουνά...
Μέσα στην ομίχλη όμως βρίσκεται και κάτι άλλο...
Κάποιοι μπαίνουν μέσα σε ένα σούπερ μάρκετ για να γλυτώσουν από αυτό που βρίσκεται στην ομίχλη και να φύγει ίσως η ομίχλη...
Η ομίχλη όμως δεν φεύγει...
Ειλικρινά μου άρεσε γιατί είναι αφάνταστα παραστατική.
Τόσο με τους ανθρώπους, όσο και με τα πλάσματα που βρίσκονται στην ομίχλη. Δεν το βρίσκεις εύκολα σε αμερικανική ταινία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 09:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά εγώ έχω δει την Ομίχλη του 2005, την περίληψη της οποίας παρέθεσε ο PREDATOR.
Γιατί όμως έχω την εντύπωση πως είτε έχω δει κι αυτήν που αναφέρει ο OANNHSEA είτε την έχω αλλά δεν την έχω δει ακόμα


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 04:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Ομίχλη είναι η ολοκαίνουρια του 2008...
Τώρα η υπόθεση έχει ως εξής:
Μία μυστήρια ομίχλη απλώνεται πάνω από μία μικρή αμερικάνικη πόλη η οποία βρίσκεται μέσα στα βουνά...
Μέσα στην ομίχλη όμως βρίσκεται και κάτι άλλο...
Κάποιοι μπαίνουν μέσα σε ένα σούπερ μάρκετ για να γλυτώσουν από αυτό που βρίσκεται στην ομίχλη και να φύγει ίσως η ομίχλη...
Η ομίχλη όμως δεν φεύγει...
Ειλικρινά μου άρεσε γιατί είναι αφάνταστα παραστατική.
Τόσο με τους ανθρώπους, όσο και με τα πλάσματα που βρίσκονται στην ομίχλη. Δεν το βρίσκεις εύκολα σε αμερικανική ταινία...

Nαι, όντως είναι ωραία ταινία.Εξεπλάγηκα γιατί δεν περίμενα να με καλύψει πράγμα που συνήθως γίνεται όταν διαβάσεις πρώτα το βιβλίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 20:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον... συμφωνα με τα κοιταπια για ΟΛΕΣ τις ταινιες του 2008, μεχρι και τον Δεκεμβριο... Ομιχλη ταινια 2008 δεν υπαρχει (με αυτον τον τιτλο τουλαχιστο, ητοι FOG) μηπως στην αγγλιστι εχει αλλη ονομασια?


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 19:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα βρηκα την εν λογω ταινια...

ονομαζεται:


The Mist

The Mist (also known as Stephen King's The Mist), is a 2007 American horror film based on the 1980 novella The Mist by Stephen King. The film is written and directed by Frank Darabont, who had previously adapted Stephen King's work and had been interested in adapting The Mist for the big screen since the 1980s.

With an ensemble cast including Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Toby Jones and Andre Braugher, Darabont began filming The Mist in Shreveport, Louisiana in February 2007. The director revised the ending of the film to be darker than the novella's ending, a change to which Stephen King was amicable. Unique creature designs were also sought to differ from creatures in past films. The Mist was commercially released in the United States and Canada on November 21, 2007.

Plot

After a massive thunderstorm, commercial artist David Drayton (Thomas Jane) and his wife Stephanie (Kelly Collins Lintz) witness the advance of an unusual mist from across the lake bordering their property. More immediately concerned with cleaning up in the aftermath of the storm, David and neighbor Brent Norton (Andre Braugher), along with David's five-year-old son Billy (Nathan Gamble), go to the local grocery store which, like the rest of the community, was left without power. While at the store, an increasing amount of police activity in the streets draws the attention of the patrons, culminating with Dan Miller (Jeffrey DeMunn) running to the store with a bloody nose warning of something dangerous in the oncoming mist. Seeing the mist roll over the parking lot and hearing the scream of a man caught outside, the store patrons heed Miller's advice and seal themselves within the store, which is soon shaken by a violent earthquake. With visibility reduced to near-zero outside and uncertainty surrounding the fate of the man heard screaming before, a siege mentality takes hold. Unable to convince anyone to escort her back home to her children whom she left alone, a mother of two (Melissa McBride) departs into the mist by herself.

As confusion sets in, the deeply religious Mrs. Carmody (Marcia Gay Harden) suspects the onset of Armageddon as others search for a different answer. While trying to find a blanket for his son, David hears something pushing against the door of the loading dock. He is unable to convince local mechanics Myron (David Jensen) and Jim (William Sadler) of what he witnessed, and they, and bag-boy Norm (Chris Owen), open the loading-bay door in an attempt to repair the ailing generator. A set of otherworldly tentacles lined with claws grip Norm, dragging him away before the loading-bay door is closed again. Now aware of the deadly properties of the mist and the danger it poses to everyone in the store, David and assistant manager Ollie Weeks (Toby Jones) try, and fail, to convince Norton and other skeptical patrons not to go outside. They tie a clothesline around the waist of a man who agrees to retrieve a shotgun from Cornell's (Buck Taylor) car, so that they can measure how far he is able to go. The clothesline goes taut, and when pulled back drags the man's severed lower body into view, convincing the rest of the store's patrons of the danger outside.

The patrons prepare to defend themselves by making torches. New creatures appear from the mist at nightfall; enormous flying insects perch on the store windows, and pterodactyl-like animals with two pairs of wings pluck them off, eventually breaking one of the windows and allowing the creatures in. Two people die in the ensuing attack, and another is badly burned. During the attack, one of the insects lands on Mrs. Carmody, then flies away instead of delivering a fatal sting. Viewing this as validation of her beliefs, Carmody begins quickly gaining followers among the distraught patrons in the belief that the world is ending and a human sacrifice is needed to save them from the wrath of God. After Amanda Dumfries (Laurie Holden), who has been looking after Billy, discovers a friend who committed suicide by overdose, Billy makes his father promise that he will not let the monsters catch him. Aware of the growing danger Carmody poses to the group, David turns to thoughts of escape. To test the idea of safely reaching his car, he and a group of volunteers try to retrieve medical supplies for the burn victim from the pharmacy next door, but are attacked by spider-like creatures which claim the lives of two of the volunteers. Seeing the failed expedition, Carmody's following grows stronger, with a visibly shaken Jim becoming one of her most vocal followers.

Billy, who had begged his father not to go out and leave him behind, makes him promise that from now on they will stay together. With the discovery that two soldiers from the Arrowhead Project committed suicide during the expedition's absence, the remaining soldier, Wayne Jessup (Samuel Witwer), reveals that the project, an attempt to look into dimensions, was the origin of the mist. At Carmody's command, her enraged followers stab the young soldier several times in the stomach and throw him outside, where he is quickly killed by an enormous, mantis-like creature. Preparing to leave, David and his group are intercepted by Mrs. Carmody, who demands that Billy and Amanda are to be sacrificed. As the crowd advances to grab Billy and Amanda, Ollie Weeks shoots Carmody dead. The group then proceeds out the front door. Ollie, Myron, and Cornell are killed in the ensuing escape and Bud Brown (Robert Treveiler) runs back to the store in panic, but Amanda, David, Billy, Dan and Irene (Frances Sternhagen) make it safely to the car.

Driving through the mist, David returns home to find his wife has fallen victim to the spider-like creatures. Heartbroken, he drives the group south, witnessing the destruction left in the wake of the mist and encountering a tentacled beast towering hundreds of feet high. Eventually, they run out of gas without finding any other survivors. While Billy is sleeping, the four adults accept their fate, deciding that there is no point in going any further. With four bullets left in the gun and five people in the car, David shoots Amanda, Dan, Irene, and his son, Billy, to spare them a more violent death by the creatures. Sobbing, he attempts to shoot himself with the now-empty gun before exiting the vehicle to let the creatures in the mist take him. He hears what sounds like a creature moving toward him, but instead turns out to be a tank, followed by a long column of other military vehicles and disembarked soldiers in NBC suits. As the mist parts, several trucks filled with survivors pass David, among them the mother whom nobody from the store would escort and her two children. David realizes in horror that he had been driving away from help the whole time and falls to his knees screaming whilst two soldiers watch in confusion.


by WIKIPEDIA.org


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2008, 19:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως και οι 2 ταινιες, δημιουργηματα των 2 μεγαλυτερων σεναριογραφων ταινιων τρομου, και με "παραπλησιο" τιτλο, λογικο ηταν να μπερδευτω


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy