ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 17:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως σου ήρθε πάλι να μας πεις Εαρινέ μου, ότι η στάυρωση, ήταν ανακάλυψη;....Μιλαμε για έναν Θεό, που σταυρώθηκε για να δείξει στον άνθρωπο, να κάνει το θέλημα του Πατρός,οπως το έκανε Αυτός, ο Χριστός....Με απώτερο σκοπό,μια καλυτερη αυριανή πραγματικότητα...
Πόσο δύσκολο είναι ;;
Μην ξαναγυρνάμε σε μύθους για τους 13 σταυρωμένους....
Θέλεις να πεις, ότι δεν μπορείς να δεις την εκούσια σταύρωση του Χριστού;;
Και προς Θεού, μην πεις πάλι γιατί τον αναφέρω....
Γι Αυτον μιλάμε και το έργο Του επι γής, πως θα μιλάμε,δίχως να μιλάμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 18:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά τα λέτε εσείς φίλε μου και για εσωτερική κατανάλωση δική σας..!

Ποιός θεός και ποιά θρησκεία???

Αφού τα πιστεύετε εσείς ,χαράς το κουράγιο σας φίλε μου..!

Είδες εσύ καμμιά ανάσταση οπουδήποτε...σας τα λένε και σείς "υποχρεώνεστε" να τα δεχθείτε..αφού τα πιστεύετε εμένα τι με "κόφτει"..???

Εδώ σας έχουν πείσει για "Ιερότητες" των βιβλίων και σείς τα καταπίνετε..αλλα τι να κάνουμε , για κάποιους ο Μεσσαίωνας δυστυχώς δεν πέρασε..!!!

Χαράς το κουράγιο σας...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 19:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πως σου ήρθε πάλι να μας πεις Εαρινέ μου, ότι η στάυρωση, ήταν ανακάλυψη;....Μιλαμε για έναν Θεό, που σταυρώθηκε για να δείξει στον άνθρωπο, να κάνει το θέλημα του Πατρός,οπως το έκανε Αυτός, ο Χριστός....Με απώτερο σκοπό,μια καλυτερη αυριανή πραγματικότητα...
Πόσο δύσκολο είναι ;;
Μην ξαναγυρνάμε σε μύθους για τους 13 σταυρωμένους....
Θέλεις να πεις, ότι δεν μπορείς να δεις την εκούσια σταύρωση του Χριστού;;
Και προς Θεού, μην πεις πάλι γιατί τον αναφέρω....
Γι Αυτον μιλάμε και το έργο Του επι γής, πως θα μιλάμε,δίχως να μιλάμε;...

Τόσα χρόνια φίλε μου αναμονής , απελπισίας και οπισθο-γυρίσματος δεν αρκούν να καταλάβετε την ψευδαίσθηση του όλου "εγχειρήματος" φίλε μου ... τόση δυστυχία και πόνος-φόβος δεν ήρκεσαν για να "συλλάβετε" βιωματικά τα παραμύθια της Χαλιμάς..???

Πόσος πόνος πιά χρειάζεται για να δείτε την πλάνη και την Μυθολογία απο την οποία έχει μπολιασθεί το "είναι" σας όλο???

Σείς τόσα χρόνια νοηματοδοτούσατε λαούς ολόκληρους ...σείς και όταν λέω εσείς εννοώ την "φιέστα Χριστιανισμός"...εσύ μου είσαι συμπαθής εξάλλου συνάνθρωπός μου είσαι και δεν οφείλεις εσύ να απολογηθείς για τίποτα...!

Προσωπικά και με όλο μου το είναι φίλε μου , θα δίνω καθημερινές μάχες προκειμένου να απαλλαγεί τούτος ο τόπος απο το κακό συναπάντημα και να λευθερωθεί η χώρα μας που τελλεί σε καθεστώς Ομηρίας "Εβραιόπληκτων ιδεών"...τόσο σαθρών και τόσο μα τόσο ευτελών!

Να είσαι καλά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 03/07/2010 19:13:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 19:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω που ζεις εσύ καλέ μου Εαρινέ, αλά, εμείς ,εδώ στο
Ελλάδα, είχαμε πολλά άσχημα συναπαντήματα,αυτούς τους αιώνες,
που μας τύχανε και προσπαθούμε να ανασυγκροτηθούμε κάποια στιγμή, σαν αυτό που ειμαστε..
Έλληνες χριστιανοί, με ότι σκοπούς και στόχους, εθνικούς έχουμε..Όσοι έχουν ...ψυχολογικά προβλήματα, υπάρχουν κι οι ψυχίατροι...
Αυτοί τι θα κάνουν;Άνεργοι θα μείνουν;....
Καλησπέρα και ...μη μου θυμώσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 19:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω που ζεις εσύ καλέ μου Εαρινέ, αλά, εμείς ,εδώ στο
Ελλάδα, είχαμε πολλά άσχημα συναπαντήματα,αυτούς τους αιώνες,
που μας τύχανε και προσπαθούμε να ανασυγκροτηθούμε κάποια στιγμή, σαν αυτό που ειμαστε..
Έλληνες χριστιανοί, με ότι σκοπούς και στόχους, εθνικούς έχουμε..Όσοι έχουν ...ψυχολογικά προβλήματα, υπάρχουν κι οι ψυχίατροι...
Αυτοί τι θα κάνουν;Άνεργοι θα μείνουν;....
Καλησπέρα και ...μη μου θυμώσεις....

Δεν πρόκειται να σου θυμώσω Βαγγέλη πλέον και ποτέ..δεν είσαι σύ το "θέμα" μου αλλα εκείνοι που σε ποδηγέτησαν , εκείνοι που χρόνια ολόκληρα καταλήστεψαν "πρωτόλειες γνώσεις" και χαμαιλεοντίζουν ως λύκοι με την "προβιά αρνιού" διαρκως ομιλούντες για την αγάπη ... μια αγάπη χωρίς λογική και συνέχεια ... μια αγάπη ευ-φάνταστη και ανύπερκτη!

Αυτοί που σύρθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν ως εργαλείο "ευνουχισμού" και καθυπόταξης των ανθρώπων , εισάγοντας τον φόβο του δαιμονικού -τι έμπνευση και αυτή- στην ζωή των ανθρώπων και θεμελίωσαν την ύπαρξή τους σε αυτό τον φόβο δια μέσου του μηνύματος της σωτηρίας που "έφεραν"...

Ανήκω σε μένα και στα ονειρά μου φίλε μου και δεν θα αναγορεύσω κανέναν επιτηρητή στην ζωή μου και κανέναν συμβουλάτορα και εισηγητή ιδεών...ο Θεός των παππάδων είναι τόσο ανύπαρκτος όσο και οι ίδιοι και η παιδεία τους και η καλλιέργειά τους...που επικαλούνται το όνομά του...μα τόσο "ρηχός" είναι αυτός ο Θεός τους???

Άτιμε Διάολε και συ συνασπίσθηκες μαζί τους...όλοι στο παιχνίδι και στην μοιρασιά...

Στο στόμα τους είναι κάθε μέρα και ζωή του δίνουν και κεινος τους το ανταποδίδει...χέρι με χέρι ο Θεός τους με τον διάβολο..!

Αυτοί είναι..και έτσι θα τους βλέπουμε πλέον φίλε μου...ο Διάβολος κάθε μέρα εκεί βρίσκεται , στο στόμα τους και στις εκκλησιες τους...εκείνοι τον δηιούργησαν και τον συντηρούν!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 20:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ήρθε σαν ο ιδανικός άνθρωπος, έζησε διδάσκοντας,για τον ανθρωπο θεό..Αυτος πίστεψε σε μας...»

Το ιδανικός, είναι σχετικό. Σχετικό με παράγοντες όπως η μόρφωση, το περιβάλλον, το επίπεδο της κοινωνίας, η ευμάρεια του κόσμου και άλλα πολλά.

Ιδανικό φαντάζει κάτι ανάλογα με τα μάτια που το βλέπεις. Ωστόσο, δεν θεωρώ προσωπικά ότι ο κόσμος έως τότε στερούνταν κάτι σχετικό...

trexagireve:
«Αυτό είναι αγάπη Θεού, όπως και η σταύρωση Του, που έγινε οικιοθελώς, για να μας διδάξει την αυτάπερνηση, την αγάπη για τον συνάνθρωπο...»

Η σταύρωση απο μόνη της δεν λέει τίποτα. Απλοί άνθρωποι ΣΗΜΕΡΑ, τινάζονται στον αέρα για τα ιδανικά τους. Και λοιπόν?

Η δε αγάπη για τον συνάνθρωπο, μάλλον είχε περιορισμούς για τον Χριστό της αφήγησης: δεν τον βλέπουμε να μιλάει για τους αλλόθρησκους με αγάπη, δεν βλέπουμε να τους αναγνωρίζει το δικαίωμα στη σωτηρία ένεκα μιας απλά αγαθής ζωής και βίου, δεν τον βλέπουμε γενικά ανοικτό στην διαφορετικότητα και στο αναφαίρετο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης.

Παράξενο, δεν νομίζεις?

trexagireve:
«Αυτο που θέλω να πω, είναι, ότι ο Χριστός, έδωσε την λύση για τον άνθρωπο, ήρθε σαν το κλειδί για την έξοδο απο τον κόσμο της φθοράς...»

Ο κόσμος δεν έγινε καλύτερος μετά τον Χριστό.

Τι άλλαξε δηλαδή προς το καλύτερο? Απο τι απαλλάχθηκε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ο άνθρωπος? Για ψάξε καλύτερα.

Αντιθέτως, έκτοτε έχουμε ένα σύστημα ενοχών και ενόχων ακριβώς λόγω αμφισημίας λόγου, πρόβλημα το οποίο μάλλον προκύπτει εκ του γεγονότος ότι ο Χριστός μίλαγε μονάχα Αραμαϊκά και όχι Ελληνικά. Οι δε «μεταφραστές», μάλλον προσέθεσαν και απο κάτι με το χεράκι τους....

Μάλλον φαίνεται ότι ο φουκαράς δεν φαντάστηκε ποτέ του να γίνει παγκόσμια θρησκεία, έστω και μετά θάνατον.

trexagireve:
«Και φυσικά, ο ενάρετος, σωστος άνθρωπος,σώζεται απο τα έργα του...»

Άρα, προς τι οι ασπασμοί στο δόγμα?

Κατα τα άλλα, πάμε καλά, 0-3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 20:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
0-4...παρακαλώ..0-4...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 21:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις ποιό είναι το αστείο φίλε μου Εαρινέ;Ούτε κι εγώ σε
παρεξηγώ, που δεν με καταλαβαινεις και βλέπεις αυτό που εσύ
θέλεις να δείς...
Σύνηθες φαινόμενο της εποχής..
Όλοι νομίζουν, ότι ανακάλυψαν κάτι νέο...
Αλλά, το όλο θέμα, έχει να κάνει με την ακύρωση του διαλόγου, με την απαξίωση του άλλου...Όχι, βέβαια, γιατι ο απαξιών δικαιώνεται,
ή ο απαξιωμένος,αποδεικνύεται,αλλά, ο καθένας μένει με τη δική του γνώμη και το κοκοριλίκι, ποιός έχει δικιο..Κάτι που,δείχνει ότι δεν υπήρξε διάλογος, τιποτε άλλο...Συμπέρασμα, επι του θέματος,δλδ, δεν
υπήρξε, απλά τις θέσεις του διαλαλεί ο καθεις...Στου κουφού την πορτα, πάρε την πόρτα και φύγε....
Έχει το νόημα της η φράση...
Αγαπητέ μου Σβάμπε,δεν θα διαφωνήσω με την θέση σου περι ιδανικού,
διότι, άνθρωπος ήθελε να δείξει ιδανικός, όχι θεός...Εμείς,τι δειχνουμε;Ποιός άλλος, διδαξε κάτι τέτοιο;
Ιδανικός;Ναι, γιατι,έφτασε στον προορισμό Του..Ποιός απο μας, μπορεί να το πει αυτό;Είναι το πως βλέπεις το ιδανικός....
Ο ατιμωτικός θάνατος με σταύρωση, που ήταν για ληστές, δειχνει μια ταπείνωση, που ο άνθρωπος πρέπει να διδαχτεί, γιατί κανεις μας,
δεν δέχεται να κανει, κάθε φορά, ότι πραγματικά χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά...Επι του έργου, που λέμε, επιλέγουμε τι θα κάνουμε, ας λέμε, ότι πιστεύουμε κάποια πλευρά,κάνουμε και τις δυο....
Έχεις παρεξηγήσει, τον Χριστό..Δεν πήγε στους εβραιους, γι αυτούς...Ήξερε οτι θα τον προδώσουν...Ξεκίνησε απο το χειρότερο σημείο....Ήξερε, ότι οι άλλοι λαοί θα τον δεχτούν πιο εύκολα...
Ο Χριστός, άλλαξε τον κόσμο και το ξέρεις..Μέχρι τότε, ήταν θέμα ανδρείας, δύναμης,όχι αγάπης, αίσθημα δικαίου, όσο κι αν υπήρχαν, ήταν κατώτερα της δύναμης...Τώρα, με τον Χριστό, ανέβηκαν κλίμακα αξίας..Έχει σημασία για τον πολιτισμο και την πρόοδο...
Ποτέ δεν είπα, οτι το δογμα ειναι που σώζει, αλλά, τα έργα...
Αλλά, γιατι πάντα ο άνθρωπος, πρέπει να είναι περίπου κι όχι ακριβώς σωστός;Αυτή την απορία έχω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 00:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο Χριστός, άλλαξε τον κόσμο και το ξέρεις..


Οπωσδήποτε φιλε μου ... και το παππαδαριό...συνεχίζει!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 10:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι λίγο νέος στα θέματα αυτα φιλε Εαρινέ,γιατί αλλοιώς, θα ήξερες, ότι τα ιερατεία, ΠΑΝΤΑ έτσι ήταν...Κάθε θρησκείας...
Ή για να το πουμε απλά, η εξουσία διαφθείρει, η απόλυτη εξουσία τρελαίνει....
Την απόλυτη εξουσία ασκεί ο άνθρωπος, ως έννοια,ενώ την εξουσία, συσχετισμοί, μεταξύ των ανθρώπων στην κοινωνία,όπως οι ιερείς, οι κυβενήτες,κλπ....
Θέλει πολύ σκέψη, φίλε μου, γιατί εδω και χιλιάδες χρόνια, ο άνθρωπος, κάνει πάντα το ίδιο λάθος, με φοβερή ..συνέπεια..
Εκμεταλεύεται την εξουσία,λές και αυτός την καθορίζει..
Αυτό,δεν τον κάνει κακό, αλλά, ανίκανο να χειριστεί τέτοιες δυνάμεις, οπότε, άχρηστο στη θέση που βρισκεται και κατέχει, ως κυρίαρχος του κόσμου τούτου, ως συντονιστής του κόσμου τούτου, το ανώτερο όν του πλανήτη...
Ένα κόσμο, που ο Θεός έφτιαξε και θα μας ζητησει λογαριασμό, για ότι κάναμε, γιατί δεν μας ανήκει..Σε μας και στους άλλους..Γιατί κι ο εαυτος μας, σαν σώμα, ακόμη, Του ανήκει...
Νοικάρηδες είμαστε, προς το παρόν, δεν έχουμε κερδίσει την υπόσταση μας..
Μέχρι να δείξουμε ικανότητα...Σαν ....ανάπηροι,που ειμαστε, τι ρολο να παίξουμε;Εμείς διαλέγουμε;
Ειναι και το τι ρόλο, πέραν του τι θέλει, τι νομίζει πως βαράει ο καθένας, όχι μόνο πως τη βλέπει, αλλά,και τι πρέπει να κάνει, που πρέπει να σκεφτόμαστε, ανήκωντας σε σύνολο...Κάτι, που κανείς δεν σκέφτεται..Ουσιαστικά...Όλοι, σκεφτόμαστε, τι θέλουμε να κάνουμε...
Ανήκουμε σε ένα σύνολο και πέραν των ατομικών αναγκών μας, εξυπηρετουμε και την κοινωνια, τις προσωπικές μας σχεσεις με ανθρώπους,μέσα απο κάθε δραστηριότητα μας...
Λειτουργούμε, όμως, σαν ομάδα, ή ο καθένας, κοιτάει την πάρτη του, σε ένα καθαρά ομαδικό παιχνίδι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 12:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εισαι λίγο νέος στα θέματα αυτα φιλε Εαρινέ,γιατί αλλοιώς, θα ήξερες, ότι τα ιερατεία, ΠΑΝΤΑ έτσι ήταν...Κάθε θρησκείας...
Ή για να το πουμε απλά, η εξουσία διαφθείρει, η απόλυτη εξουσία τρελαίνει....
Την απόλυτη εξουσία ασκεί ο άνθρωπος, ως έννοια,ενώ την εξουσία, συσχετισμοί, μεταξύ των ανθρώπων στην κοινωνία,όπως οι ιερείς, οι κυβενήτες,κλπ....
Θέλει πολύ σκέψη, φίλε μου, γιατί εδω και χιλιάδες χρόνια, ο άνθρωπος, κάνει πάντα το ίδιο λάθος, με φοβερή ..συνέπεια..
Εκμεταλεύεται την εξουσία,λές και αυτός την καθορίζει..
Αυτό,δεν τον κάνει κακό, αλλά, ανίκανο να χειριστεί τέτοιες δυνάμεις, οπότε, άχρηστο στη θέση που βρισκεται και κατέχει, ως κυρίαρχος του κόσμου τούτου, ως συντονιστής του κόσμου τούτου, το ανώτερο όν του πλανήτη...
Ένα κόσμο, που ο Θεός έφτιαξε και θα μας ζητησει λογαριασμό, για ότι κάναμε, γιατί δεν μας ανήκει..Σε μας και στους άλλους..Γιατί κι ο εαυτος μας, σαν σώμα, ακόμη, Του ανήκει...
Νοικάρηδες είμαστε, προς το παρόν, δεν έχουμε κερδίσει την υπόσταση μας..
Μέχρι να δείξουμε ικανότητα...Σαν ....ανάπηροι,που ειμαστε, τι ρολο να παίξουμε;Εμείς διαλέγουμε;
Ειναι και το τι ρόλο, πέραν του τι θέλει, τι νομίζει πως βαράει ο καθένας, όχι μόνο πως τη βλέπει, αλλά,και τι πρέπει να κάνει, που πρέπει να σκεφτόμαστε, ανήκωντας σε σύνολο...Κάτι, που κανείς δεν σκέφτεται..Ουσιαστικά...Όλοι, σκεφτόμαστε, τι θέλουμε να κάνουμε...
Ανήκουμε σε ένα σύνολο και πέραν των ατομικών αναγκών μας, εξυπηρετουμε και την κοινωνια, τις προσωπικές μας σχεσεις με ανθρώπους,μέσα απο κάθε δραστηριότητα μας...
Λειτουργούμε, όμως, σαν ομάδα, ή ο καθένας, κοιτάει την πάρτη του, σε ένα καθαρά ομαδικό παιχνίδι;...

Καλημέρα Βαγγέλη !

Διάβασα με προσοχή τα όσα ανέφερες και ως προς το "νοικάρης" και "ανάπηρος" έχω να πώ , ότι μπορείς να αισθάνεσαι όπως σου αρέσει και σ'ευχαρισθεί!

Δεν ειναι δικά μου λόγια -αλλοίμονο- εσύ τα αναφέρεις και προφανώς αφού έτσι πιστεύεις για όλους ... εικάζω ότι κατ'αυτόν τον τρόπο σκέπτεσαι και για σένα!

Αλλα αν κάποιος είναι ανάπηρος στο μυαλό -αυτό φαντάζομαι ότι λές-τι να διαλέξει και τι καλό να επιλέξει???

-Ως ανάπηρος εγκεφαλικά και ψυχολογικά , η όποια επιλογή του μέλλεται να είναι αντίστοιχη με κείνη του ανάπηρου μυαλού του...έχω την αίσθηση!

-Λές..."Θέλει πολύ σκέψη, φίλε μου, γιατί εδω και χιλιάδες χρόνια, ο άνθρωπος, κάνει πάντα το ίδιο λάθος, με φοβερή ..συνέπεια..
Εκμεταλεύεται την εξουσία,λές και αυτός την καθορίζει.."

-Θα σου απαντήσω , το εξής:

Καθένας κάνει όπως του κόβει το μυαλό και όσα του επιτάσσει το "είναι" του και τα ασυνείδητα μορφώματα που αναβλύζουν αλλα αυτό φίλε μου αποτελεί αποτέλεσμα μη σωστής νοηματοδότησης και καλλιέργειας...ασφαλώς ένας άνθρωπος -όσο υψηλό δείκτη i.q..κι'αν έχει- με εσωτερικά προβλήματα και διατρήσεις , θα χρησιμοποιήσει την εξουσία , προκειμένου να βγεί απο την αφάνεια...απο την αφάνεια που εδράζει ως πίστη για τον εαυτό του εντός του!

Αυτό ακριβώς έλεγα φίλε μου και επιβεβαιώνομαι...ότι ο Χριστιανισμός ως μη έχων καμμιά γνώση περί της ανθρώπινης καταστατικότητας και αποδίδοντας την ευθύνη στον παρέμβαση του διαβόλου , αποστερεί την δυνατότητα - δικαίωμα σε κλαθε άνθρωπο να ωριμάσει και να βελτιωθεί δια μέσου της επισήμανσης του λάθους του αλλα και της ανάληψης των ευθυνών του!

Χρόνια το βλέπουμε...χρόνια το ζούμε , τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε είναι???

Προφανώς για κάποιους "ναί"..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 13:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα μωρέ Δήμο, αφού όλους θέλεις να μας πάρεις απο το χερακι, να πάμε βόλτα, εκεί που σε πήγανε εσενα, να μας δείξεις τι σε ενέπνευσε...
Τοσο πολύ ενθουσιάστηκες..
Εγώ τώρα, τι να πω..Ότι θα ξυπνήσεις κάποτε και θα είναι επώδυνο;
Άστο καλύτερα...
Καλή η ελευθερία του νου..
Φτάνει να μην γίνεται ανεξέλεγκτη η ....κυκλοφορία της
σε άλλων μυαλά...
Ρε φίλε, ηρέμησε λίγο...
Το ανάπηρος,που έλεγα, εκεί πάει,στη συμπεριφορά σου. γιατι, νομίζεις ότι οι άλλοι δεν ξέρουν οτι ξέρεις και είσαι προθυμος να τους καθοδηγήσεις...
Θα απογοητευτείς, ολοι τα περάσαμε αυτά, τα εθνικοπατριωτικά μας...
Και είσαι φοβερός !!!!Ρε φίλε, απο τη μια δεν σε αφήνουμε να έχεις τις ιδέες σου κι απο την άλλη μας λές τι να κάνουμε....
Ρε σύ,γιατι σε σένα μόνο;
Εμείς το κατουρήσαμε πάλι το .....πηγάδι;
Πότε το γ@@@μένο και δε το κατάλαβα, να το φχαριστηθώ κι ολας;
Άρε Δήμο, με έκανες και γέλασα πάλι ,με τον ενθουσιασμό σου....
Που τον ....θυμήθηκες;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 13:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα μωρέ Δήμο, αφού όλους θέλεις να μας πάρεις απο το χερακι, να πάμε βόλτα, εκεί που σε πήγανε εσενα, να μας δείξεις τι σε ενέπνευσε...
Τοσο πολύ ενθουσιάστηκες..
Εγώ τώρα, τι να πω..Ότι θα ξυπνήσεις κάποτε και θα είναι επώδυνο;
Άστο καλύτερα...
Καλή η ελευθερία του νου..
Φτάνει να μην γίνεται ανεξέλεγκτη η ....κυκλοφορία της
σε άλλων μυαλά...
Ρε φίλε, ηρέμησε λίγο...
Το ανάπηρος,που έλεγα, εκεί πάει,στη συμπεριφορά σου. γιατι, νομίζεις ότι οι άλλοι δεν ξέρουν οτι ξέρεις και είσαι προθυμος να τους καθοδηγήσεις...
Θα απογοητευτείς, ολοι τα περάσαμε αυτά, τα εθνικοπατριωτικά μας...
Και είσαι φοβερός !!!!Ρε φίλε, απο τη μια δεν σε αφήνουμε να έχεις τις ιδέες σου κι απο την άλλη μας λές τι να κάνουμε....
Ρε σύ,γιατι σε σένα μόνο;
Εμείς το κατουρήσαμε πάλι το .....πηγάδι;
Πότε το γ@@@μένο και δε το κατάλαβα, να το φχαριστηθώ κι ολας;
Άρε Δήμο, με έκανες και γέλασα πάλι ,με τον ενθουσιασμό σου....
Που τον ....θυμήθηκες;..

Για μένα αποτελεί επιτυχία Βαγγέλη , το γεγονός ότι μιλάμε χωρίς να υπάρχουν προσβολές εκατέρωθεν..αυτό απο μόνο του συνιστά μεγάλη επιτυχία!

Επίσης το ότι γελάς , είναι και αυτό επιτυχία και χαίρομαι γι'αυτό..διότι σημαίνει ότι είσαι καλά και ήρεμος!

Πάντως σε διαβεβαιώ , ότι και γώ είμαι πολύ ήρεμος και όπως έχω ξανα-πεί τίποτα δεν έχω μαζί σου -αντίθετα μάλιστα- και με κανέναν συνδίκτυο αλλα με ένα πλαίσιο αναφοράς που νοηματοδοτεί σαθρά και μια περιήγηση σε ανανωρισμένα βιβλία μπορούν να σου αποδείξουν του λόγου το αληθές..!

Έχουμε πρωτογενή δική μας γνώση Φίλε μου και ας μην "κωφεύουμε" , δική μας Ελληνικότατη και όχι Εβραϊκή ... γνώσεις και ιδέες που νοηματοδότησαν και νοηματοδοτούν όλη την Οικουμένη..προσωπικά είμαι περήφανος γι'αυτό!

Σημ:"Δεν μιλάω για το Δωδεκάθεο.."

Καλούς και καλλιεργημένους ανθρώπους χρειάζονται οι κοινωνίες και όχι δογματικούς και φοβισμένους φίλε μου...ανθρώπους που θα νοηματοδοτήσουν ορθά τις επερχόμενες γενεές...ανθρώπους που θα είναι εγγενώς καλοί και η καλοσύνη , η αξιοπρέπεια και η αγάπη θα αναβλύζουν απο το είναι τους αβίαστα σαν ζεστή αγκαλιά αρμονίας και γαλήνης προς όλες τις κατυθύνσεις και όχι καλούς ως αποτέλεσμα "δωρο-επιταγών".

Ανθρώπους που πρωτίστως αναγνωρίζουν τον εαυτό τους και επιδρούν επι -του- και οχι εκεινος σε αυτούς...ανθρώπους με καλλιέργεια και ήθος και με διάθεση για συνέργεια ... ανθρώπους σύγχρονους που θα μπορούν να επιδράσουν στο σήμερα και να βελτιώνουν κάθε μέρα τον εαυτό τους πάνω σε πανανθρώπινες αξίες και με σεβασμό στην "οντότητα" άνθρωπος...!

Ο Χριστιανισμός δυστυχώς δεν έχει την γνώση και δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν αλλα διότι έτσι είναι και όσο και να μιλήσουμε γι'αγάπη και να την επιβάλλουμε ακόμα , δυστυχώς οι άνθρωποι -όπως έχει αποδειχθεί- δεν θα αγαπήσουν ποτέ..!

Η αγάπη και όλα τα όμορφα συναισθήμτα καλλιεργούνται εντός μας και εφόσον αυτή η καλλιέργεια αποδώσει καρπούς εντός μας , τότε και μόνο τότε και εφόσον έχουμε τους καρπούς αυτούς εντός μας , μπορούμε μετέπειτα να τους μοιρασθούμε-προσφέρουμε και στους γύρω μας...!

Αρκεί να λές σε κάποιον "αγάπα" ή "σεβάσου" ή "κάνε τούτο" ή "εκείνο"..επειδή είναι καλό και χριστιανικό και δεν ξέρω εγώ τι άλλο???

Ασφαλώς όχι φίλε μου Βαγγέλη ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 14:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε να δεις φίλε μου Εαρινέ...Αν το να συνομιλείς με
σεβασμό, προς τον συνομιλητή σου,τις θέσεις και απόψεις του,
είναι όρος υπερβολής, ή επιταγή, τι να πω;Προτιμώ να μην συζητώ, όταν ξέρω, ότι ο άλλος, απλά, θέλει να με κατηγορήσει, γιατί
το έχει ανάγκη, για να βγάλει τον εαυτό του σωστό....
Δεν θέλω, δυο άλογα όντα που φωνάζουν το ένα στο άλλο και κοιτάνε ποιό φωνάζει πιο δυνατά...
Το να θεωρείς επιτυχία, ότι συνομιλείς με ενα συνέλληνα σου, ένα άνθρωπο, που οι συνθήκες ζωής του είναι περίπου ίδιες με τις δικές σου, για μένα είναι λίγο παράξενο..Δηλαδή, με τον ξένο, τον ....αυστραλέζο, που ζει εκατοντάδες χιλιόμετρα, μακρυά σου,σε κουλτούρα, νοοτροπία ζωής και βιοτικό επίπεδο,ποσα πιστεύεις, μπορείς, επιτυχημένα, να συζητήσεις;
Και το αστειο είναι ότι εσύ, εγώ, όλοι μας μιλάμε για ελευθερία και ανοιχτά μυαλά και το τονίζουμε αυτό, υποβιβάζοντας τον συνομιλητή μας...
Μάλλον ανωριμότητα δείχνει, όχι επιτυχία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίταξε να δεις φίλε μου Εαρινέ...Αν το να συνομιλείς με
σεβασμό, προς τον συνομιλητή σου,τις θέσεις και απόψεις του,
είναι όρος υπερβολής, ή επιταγή, τι να πω;Προτιμώ να μην συζητώ, όταν ξέρω, ότι ο άλλος, απλά, θέλει να με κατηγορήσει, γιατί
το έχει ανάγκη, για να βγάλει τον εαυτό του σωστό....
Δεν θέλω, δυο άλογα όντα που φωνάζουν το ένα στο άλλο και κοιτάνε ποιό φωνάζει πιο δυνατά...
Το να θεωρείς επιτυχία, ότι συνομιλείς με ενα συνέλληνα σου, ένα άνθρωπο, που οι συνθήκες ζωής του είναι περίπου ίδιες με τις δικές σου, για μένα είναι λίγο παράξενο..Δηλαδή, με τον ξένο, τον ....αυστραλέζο, που ζει εκατοντάδες χιλιόμετρα, μακρυά σου,σε κουλτούρα, νοοτροπία ζωής και βιοτικό επίπεδο,ποσα πιστεύεις, μπορείς, επιτυχημένα, να συζητήσεις;
Και το αστειο είναι ότι εσύ, εγώ, όλοι μας μιλάμε για ελευθερία και ανοιχτά μυαλά και το τονίζουμε αυτό, υποβιβάζοντας τον συνομιλητή μας...
Μάλλον ανωριμότητα δείχνει, όχι επιτυχία...

Το να θεωρείς φίλε μου ωριμότητα την όποια υιοθέτηση των απόψεών σου ....και μάλιστα ως προϋπόθεση για την εμφάνιση της επικοινωνίας και του σεβασμού στο πρόσωπό σου , αποτελεί ένα δικό σου -αποκλειστικά δικό σου- ευφυολόγημα!

Συζητώ μαζί σου και διατυπωνω τις σκεψεις μου , που είναι εκ διαμέτρου αντίθετες απο τις δικές σου -λέω-...τώρα , αν εσύ αυτό το εκλαμβάνεις ως προσπάθεια υποβίβασής σου ... θα σου πώ ότι και αυτό είναι δική σου πεποίθηση και δεν έχει καμμιά σχέση με τις δικές μου επιδιώξεις και στοχοθεσία!

Επίδιώξή μου , είναι μόνο η γνωστοποίηση των δικών μου απόψεων κατα των Θρησκειών και ειδικότερα του Χριστιαναισμού , που δεν λέει να πάει απο κεί που ήρθε και να μας αφησει ήσυχους...πιστευω στην νέα γενιά , ότι επιτέλους θα κάνει εκείνο που οι προηγούμενες γενιές δεν κατόρθωσαν!

Μαζί σου -ξαναλέω- δεν έχω απολύτως τίποτα , απλά είμαστε σε διαφορετικό αντιληπτικό επίπεδο..και δεν φταίς εσύ τίποτα για το κακό συναπάντημα..και κατα την γνώμη μου ... "θύμα" είσαι και σύ αυτού αδηφάγου "θεού" του Γιαχβε...!

Είμαι σίγουρος ότι πλέον έχει γίνει συνείδηση των νέων το παραμύθι...το βλέπω καθημερινά αλλα και την αγωνία του "κονκλαδίου" μην χάσει τα "οφίτσιά" του...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 18:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι μωρε Δήμο, δεν πιστεύω, ότι το να δεχτείς τις αποψεις
μου είναι θέμα διαλογου.....Πως σου ήρθε, μια τέτοια φαεινή
ιδέα;....
Δημοκρατίας θέμα, είναι κι ας μην θέλεις να το δεις....
Βλέπεις,στον διάλογο,δεν είναι απαραίτητο να υιοθετήσεις
τις θέσεις του άλλου, φτάνει να τις σέβεσαι, σαν θέσεις για να
συζητήσεις μαζί του...
Κάτι, που θέλει ωριμοτητα, πάντως...
Λένε, ότι αν δεν δέχεσαι τις θέσεις του άλλου, είναι γιατί δεν
έχεις δικες σου...Αλλά, μάλλον κακοήθειες,θα είναι..
Έχεις άποψη, έτσι δεν είναι;...
Όσον αφορά το αντιληπτικό επιπεδο,οπως το έθεσες, πολύ μου άρεσε, έχεις απολυτο δίκιο:Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε,θέλει να το θέλεις, μόνο του,δεν γίνεται...
Άλλα, άσε το θέμα του χριστιανισμού, ρε παιδί μου, μην ασχολείσαι
με ότι δεν καταλαβαινεις.....
Σου είπανε μερικές κοτσάνες, τις έχαψες και μιλάς;Ποιόν Γιάχβε
λες ;
Δεν υπάρχει πια Γιάχβε, τον είπανε Χριστό και τώρα Θεό..Ξέρεις, αυτον που πιστευουν, όλοι,ΣΧΕΔΟΝ, οι Έλληνες...
Να λέμε ότι νάναι, μόνο για να γράφουμε;Αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα, μην γράφεις, εκτίθεσαι..Δεν παιζουμε εδώ....
Τουλάχιστον όχι με τέτοιες έννοιες...
Κάποτε θα ξυπνήσεις κι εσύ και μερικοί άλλοι και θα δείτε, ότι
σε μια ΚΟΙΝΩΝΊΑ Ελλήνων, αποτελείτε την μύγα μες στο γάλα....
Γιατί, όλοι οι υπόλοιποι εκτός ολίγων γραφικών, ειναι χριστιανοί κι εσύ,εσείς, αντίθετοι....
Άρα, ανθέλλην, όσο κι αν σε ....ξαφνιάζει...
Κι αν διαβάζανε τέτοιες γραμμές, σαν τις δικές σου, θα σε πέρνανε με τις τομάτες, φίλε μου...Ξέρεις, εκείνος ο μέσος πολίτης, που δεν σηκώνει χωρατά, με την πίστη του...
Που ζεις αγόρι μου ;Εν Ελλάδι, ή εν Αφασία;Ακόμη δεν έμαθες τη θρησκεία της φυλής σου;...Του 98%, έστω...
Γιατί, οι μειονότητες που γράφεις, είναι πιο κάτω κι απο τους μουσουλμάνους, που μόνο το ελληνικό συοιχείο, δεν εκφράζουν...
Θέλετε να το παίζετε παράξενοι, ψαγμένοι, ή ότι άλλο σας ...συμβαίνει;
Καλώς, αλλα, μην τα βάζετε με τους υπολοιπους....
Δεν σας φταίνε τίποτε...Η αφασία σας τα φταίει όλα και η βαρεμάρα σας, που ανακαλύπτει γίγαντες, σε νερόμυλους.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 18:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι μωρε Δήμο, δεν πιστεύω, ότι το να δεχτείς τις αποψεις
μου είναι θέμα διαλογου.....Πως σου ήρθε, μια τέτοια φαεινή
ιδέα;....
Δημοκρατίας θέμα, είναι κι ας μην θέλεις να το δεις....
Βλέπεις,στον διάλογο,δεν είναι απαραίτητο να υιοθετήσεις
τις θέσεις του άλλου, φτάνει να τις σέβεσαι, σαν θέσεις για να
συζητήσεις μαζί του...
Κάτι, που θέλει ωριμοτητα, πάντως...
Λένε, ότι αν δεν δέχεσαι τις θέσεις του άλλου, είναι γιατί δεν
έχεις δικες σου...Αλλά, μάλλον κακοήθειες,θα είναι..
Έχεις άποψη, έτσι δεν είναι;...
Όσον αφορά το αντιληπτικό επιπεδο,οπως το έθεσες, πολύ μου άρεσε, έχεις απολυτο δίκιο:Δεν μπορούμε να συννενοηθούμε,θέλει να το θέλεις, μόνο του,δεν γίνεται...
Άλλα, άσε το θέμα του χριστιανισμού, ρε παιδί μου, μην ασχολείσαι
με ότι δεν καταλαβαινεις.....
Σου είπανε μερικές κοτσάνες, τις έχαψες και μιλάς;Ποιόν Γιάχβε
λες ;
Δεν υπάρχει πια Γιάχβε, τον είπανε Χριστό και τώρα Θεό..Ξέρεις, αυτον που πιστευουν, όλοι,ΣΧΕΔΟΝ, οι Έλληνες...
Να λέμε ότι νάναι, μόνο για να γράφουμε;Αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα, μην γράφεις, εκτίθεσαι..Δεν παιζουμε εδώ....
Τουλάχιστον όχι με τέτοιες έννοιες...
Κάποτε θα ξυπνήσεις κι εσύ και μερικοί άλλοι και θα δείτε, ότι
σε μια ΚΟΙΝΩΝΊΑ Ελλήνων, αποτελείτε την μύγα μες στο γάλα....
Γιατί, όλοι οι υπόλοιποι εκτός ολίγων γραφικών, ειναι χριστιανοί κι εσύ,εσείς, αντίθετοι....
Άρα, ανθέλλην, όσο κι αν σε ....ξαφνιάζει...
Κι αν διαβάζανε τέτοιες γραμμές, σαν τις δικές σου, θα σε πέρνανε με τις τομάτες, φίλε μου...Ξέρεις, εκείνος ο μέσος πολίτης, που δεν σηκώνει χωρατά, με την πίστη του...
Που ζεις αγόρι μου ;Εν Ελλάδι, ή εν Αφασία;Ακόμη δεν έμαθες τη θρησκεία της φυλής σου;...Του 98%, έστω...
Γιατί, οι μειονότητες που γράφεις, είναι πιο κάτω κι απο τους μουσουλμάνους, που μόνο το ελληνικό συοιχείο, δεν εκφράζουν...
Θέλετε να το παίζετε παράξενοι, ψαγμένοι, ή ότι άλλο σας ...συμβαίνει;
Καλώς, αλλα, μην τα βάζετε με τους υπολοιπους....
Δεν σας φταίνε τίποτε...Η αφασία σας τα φταίει όλα και η βαρεμάρα σας, που ανακαλύπτει γίγαντες, σε νερόμυλους.....


Γνήσια Χριστιανική σκέψη και διατύπωση λόγου...και είχα ανησυχήσει ρε Βαγγέλη που είχες αργήσει να τον εκ-φωνήσεις τον Χριστιανικό σου λόγο..ουφ! ησύχασα τώρα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα ευχαριστιέσαι και τους "δεκαρίσιους"που ρίχνεις, με τα μηνύματα σου, είναι το θέμα φίλε μου Εαρινέ....Γιατί,όντως, Δημο-αγωγείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άμα ευχαριστιέσαι και τους "δεκαρίσιους"που ρίχνεις, με τα μηνύματα σου, είναι το θέμα φίλε μου Εαρινέ....Γιατί,όντως, Δημο-αγωγείς...

Δεν κατα-νοώ το λεξιλόγιό σου περί "δεκαρίσιων" φίλε μου αλλα για να το λές .... όλο και κάτι θε ξέρεις..περί της εν γένει θεωρίας που νοηματοδοτεί ατούς τους ¨δεκαρίσιους" που λές...

Φαντάζομαι , ότι το κάνεις με καλή πρόθεση , μιας και είσαι καλός χριστιανός-άνθρωπος...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει πολυ να λέω την αλήθεια φίλε μου Εαρινέ....Έχω κόλλημα
με αυτό....Να μην υποκρίνομαι δεν θέλω...Το θεωρώ φτηνό...
Σαν τις ψεύτικες θρησκείες, που άνθρωποι κατασκεύσαν,για να
καλύψουν τα κενά της πραγματικής τους ιδιότητας...
Τις ψεύτικες θρησκείες, που λατρεύουν τα ανθρώπινα πάθη, τον ειδωλολάτρη(που πιστεύει σε πράγματα, είδωλα, εικόνες) άνθρωπο,
αντι να λατρέψει τον Κτίσαντα.....
Τοσο απλά και τόσο ειλικρινά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου αρέσει πολυ να λέω την αλήθεια φίλε μου Εαρινέ....Έχω κόλλημα
με αυτό....Να μην υποκρίνομαι δεν θέλω...Το θεωρώ φτηνό...
Σαν τις ψεύτικες θρησκείες, που άνθρωποι κατασκεύσαν,για να
καλύψουν τα κενά της πραγματικής τους ιδιότητας...
Τις ψεύτικες θρησκείες, που λατρεύουν τα ανθρώπινα πάθη, τον ειδωλολάτρη(που πιστεύει σε πράγματα, είδωλα, εικόνες) άνθρωπο,
αντι να λατρέψει τον Κτίσαντα.....
Τοσο απλά και τόσο ειλικρινά..

Πολύ απλή ... απλοϊκότατη σκέψη φίλε μου...ο κάθε πιστός και κάθε Θρησκείας το ίδιο ακριβώς λέει...κατηγορεί όλες τις άλλες Θρησκείες ως "μαϊμού" και θεωρεί ως μόνη αληθινή την δική του...αλλα αυτά είναι θεματα που προσωπικά δεν με αφορούν , βρείτε τα μεταξύ σας...

..μην με ανακατεύεις εμένα με "εσωτερικές σας" υποθέσεις και προβληματισμούς..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγόρι μου Εαρινέ, πως το κάνεις αυτὄ;Με ρωτάς κάτι και μετα
με λές μην σε ανακατεύω;Καλέ μου, κάνει πολύ ζέστη, τελικά;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 19:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγόρι μου Εαρινέ, πως το κάνεις αυτὄ;Με ρωτάς κάτι και μετα
με λές μην σε ανακατεύω;Καλέ μου, κάνει πολύ ζέστη, τελικά;...

Μα μίλησες για ψεύτικες Θρησκείες σε μένα και ενώ ξερεις ότι προσωπικά ΟΛΕΣ ψεύτικες τις θεωρώ -και είναι ασφαλώς για μένα-..οπότε σου απαντώ ότι αυτά είναι θεματα που αφορούν εσας ... τους πιστούς δηλαδή , όλων των θρησκειών...βρείτε τα λοιπόν μεταξύ σας..αυτό λέω!

Ζεσταίνομαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 20:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε κατηγόρησα ρε Δήμο, ότι τις ασπάζεσαι, ότι εδω συζητάμε γι ΑΥΤΕΣ,προσπαθώ να σου πω....Ειναι το αντικείμενο της συζήτησης, όχι η αδυναμία κανενός...
Δεν είναι να τα βρουμε, αλλά να τα καταλάβουμε..Κι εσύ μπορεί να έχεις άποψη και να πεις κάτι οφέλημο...Απλά αντιπαλότητα δεν θέλει.....
Καλό απόγευμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 20:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Δεν υπάρχει πια Γιάχβε, τον είπανε Χριστό και τώρα Θεό..Ξέρεις, αυτον που πιστευουν, όλοι,ΣΧΕΔΟΝ, οι Έλληνες...

Η στατιστική υπηρεσία μίλησε…

Υ/Γ: Η υπογράμμιση και τα bold είναι δικά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 21:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου elo, ...98% του ελληνικού πληθυσμού το .....συνιστούν,εδώ και αιώνες....Έχυσαν το αιμα τους γι αυτό, είναι δυνατόν να κάνουν λάθος;
Στατιστικά, όπως λές κι εσύ,δεν στέκει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αγαπητέ μου elo, ...98% του ελληνικού πληθυσμού το .....συνιστούν,εδώ και αιώνες....Έχυσαν το αιμα τους γι αυτό, είναι δυνατόν να κάνουν λάθος;
Στατιστικά, όπως λές κι εσύ,δεν στέκει....

Καθημερινά μιλάω με συνανθρώπους μου , όπως και ο καθένας εξ'αλλου και ακούω προσεκτικά τα λόγια τους...

Οι περισσότεροι , θέλουν την επίτευξη-έλευση της ευτυχιας στην ζωή τους ... λογικό φαίνεται..!

Και η ευτυχία αυτή μπορεί να ορισθεί ως η σύμπτωση των επιθυμιών τους με την πραγματικότητα...οπότε σε αναλογία θα πρέπει η δυστυχία να είναι η μη-σύμπτωση ανάμεσα στην επιθυμία τους και στην πραγματικότητα!

Όλοι τους θελουν την ευτυχία.."ευ-δαιμονία" μπορεί να πεί κάποιος άλλος...όπως και να το λένε , ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο πράμα..!

Με διαφορετικά λόγια , μπορούμε να ορίσουμε ως δυστυχία , την μη υλοποίηση των όσω επιθυμούμε ... την απόσταση που χωρίζει την επιθυμία μας απο την πραγματικότητα!

Εκεί λοιπόν , οι δυστυχισμενοι άνθρωποι -δυστυχώς- προσβλέπουν στον θεό , ως "ύστατη ελπίδα"...

Αν δεν υπάρχει και αυτός "τελειώσαμε"...κοντολογίς λένε...και προσπαθούν να συντηρούν και να πιστεύουν σε αυτήν την ελπίδα..!

Απο την άλλη μεριά , όλοι λένε το ίδιο ακριβώς.."Δεν υπάρχουν άνθρωποι"...και ξεκάθαρα ορίζουν το θεμελιώδη ανάγκη τους ...την "απωλεσθεισα" επι-κοινωνία...λές και την είχαν ποτέ και την έχασαν..!

Εκεί δυστυχώς ορίζεται η εξάρτηση και η ανάγκη του "Θεού" ... η αδυναμία και η απομόνωση και η μη επίτευξη των επιθυμιών ενός-εκάστου εκ των έσω...εκ του εαυτού του...που επιφέρει πόνο και δυστυχία στην ζωή του!

Τόσο απλό και τόσο εύκολο , αρκεί προσεκτικά να ακούσουμε τον καθε συνάνθρωπό μας...και την απόγνωσή του απο την μη έλευση του "θεού" στην ζωή του εμπράκτως , επιφέροντας όλα όσα επιθυμούσε...

Αλλα κει κεί ακόμα υπάρχει η εκ-λογίκευση ή η "ορθή ερμηνεία" του απελπισμένου πιστού...και μάλιστα απο τον καθ'ην αρμόδιο , τον παππά της ενορίας:"Μην χάνεις την πίστη σου...ο θεός σε δοκιμάζει"...και κείνος μια ζωή ολόκληρη πείθεται και δοκιμάζεται...αλλα πεθαίνει δυστυχισμένος αλλα και πάλι ελπίζοντας , ότι τουλάχιστον θα έχει προνομιούχο θέση στον παράδεισο που στην ζωή του έχασε..!

Δεν είμαι τόσο πιστός .... όσο θά'πρεπε....και ο θεός στην ζωή μου δεν εμφανίσθηκε..και δεν εμφανίσθηκε διότι δεν το άξιζα...αλλα στον παράδεισο θα πάω...γιατί το αξίζω...."λέει , ο πιστός"..πόσο οξυμωρο!!!

Τόση δυστυχία .. 98%...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 22:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου Εαρινέ, εισαι σιγουρος, ότι οι άλλοι, που είναι πολλοί μέσα σε αυτό το 2%, εννοώ, μουσουλμάνοι, ινδουιστές,
ιεχωβάδες, 12θειστές,κλπ, είναι πιο ευτυχισμένοι;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 23:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αγαπητέ μου Εαρινέ, εισαι σιγουρος, ότι οι άλλοι, που είναι πολλοί μέσα σε αυτό το 2%, εννοώ, μουσουλμάνοι, ινδουιστές,
ιεχωβάδες, 12θειστές,κλπ, είναι πιο ευτυχισμένοι;....

Μιας και το αναφέρεις , πές μου την απόψή σου γι'αυτούς που αναφέρεις παραπάνω...είναι ή όχι ευτυχισμένοι???

Ωστόσο , θα ήθελα να σου πώ , ότι για μένα δεν υπάρχει έννοια του τύπου "πιο ευτυχισμένος"...απλά ευτυχισμένος , ή είναι κάποιος ή δεν είναι...όλα τα υπόλοιπα ουσιαστικά εκφράζουν τα συναισθήματα της στιγμής απο μια "συναισθηματική πλήρωση"...ευχαρίστηση - ευτυχία..ικανοποίηση μπορώ να πώ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 08:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφιβάλλω ότι νοιώθουν το ίδιο ευτυχισμένοι, όπως οι
χριστιανοί, φίλε μου Δήμο,...
Ποτέ δεν το σκέφτηκα, αλλοιώς,γιατί, βλεπεις, άσχετα
απο το τι πιστεύει ο κανθείς,παραμένει, άγνωστο πεδίο, η πιστη,η αληθινή, εννοώ, για τον μέσο πολίτη...Πιστεύουν, για να πιστεύουν, οι περισσότεροι...
Και ναι, έχεις δίκιο, δεν υπάρχει η έννοια ευτυχισμένος,να ανήκουν κάπου θέλουν οι άνθρωποι,δεν εννοούν πολλά, να μην νοιώθουν μόνοι θέλουν....
Αλλά και η σχέση με τον Θεό, όλων, είναι μοναδική...Δεν μπορεί να μην την εκτιμάμε και να υπλογίζουμε, μόνο τα καπρίτσια της στιγμής, που ζούμε, αλλάζοντας, νόμους αιώνιους, για ένα μικρό τώρα, το δικό μας σήμερα......
Υπάρχει και κάτι παραπερα, απο τα κοντινά που βλέπουμε εμείς...
Καλημέρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy