ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 09:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αμφιβάλλω ότι νοιώθουν το ίδιο ευτυχισμένοι, όπως οι
χριστιανοί, φίλε μου Δήμο,...
Ποτέ δεν το σκέφτηκα, αλλοιώς,γιατί, βλεπεις, άσχετα
απο το τι πιστεύει ο κανθείς,παραμένει, άγνωστο πεδίο, η πιστη,η αληθινή, εννοώ, για τον μέσο πολίτη...Πιστεύουν, για να πιστεύουν, οι περισσότεροι...
Και ναι, έχεις δίκιο, δεν υπάρχει η έννοια ευτυχισμένος,να ανήκουν κάπου θέλουν οι άνθρωποι,δεν εννοούν πολλά, να μην νοιώθουν μόνοι θέλουν....
Αλλά και η σχέση με τον Θεό, όλων, είναι μοναδική...Δεν μπορεί να μην την εκτιμάμε και να υπλογίζουμε, μόνο τα καπρίτσια της στιγμής, που ζούμε, αλλάζοντας, νόμους αιώνιους, για ένα μικρό τώρα, το δικό μας σήμερα......
Υπάρχει και κάτι παραπερα, απο τα κοντινά που βλέπουμε εμείς...
Καλημέρα....

Πρώτος εγώ Βαγγέλη , θα "ευχόμουν" και θα ήθελα καθημερινά να βλέπω όλο τον κόσμο ευτυχισμένο και ήρεμο...δεν διαχωρίζω τους ανθρώπους , διότι δεν μπορεί να διαχωρισθούν ... αλλα δυστυχώς η "ευτυχία" και όλα τα όμορφα που ομορφαίνουν και αγκαλιάζουν με έναν μοναδικό τρόπο τον άνθρωπο συναισθήματα , εκ-λείπουν και είναι κάπου αλλού αλλα όχι δίπλα και μέσα στους ανθρώπους!

Κοινό γνώρισμα -πλέον- όλων σχεδόν των ανθρώπων , ασχέτως θρησκείας και καταγωγής αποτελεί η αποξένωση και η απομόνωση , ένα "βουβό κλάμμα" και μια διαμαρτυρία η ματιά τους...που να σταθούν δεν έχουν...

Καλημέρα και απο μένα..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 09:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις μεγάλο δίκιο φίλε μου Εαρινέ κι όλοι οι ταγοί, όλων των φορέων, έχουν αποτύχει σε αυτό το πράγαμ..Κι αντί να το κοιτάξουν και διορθώσουν,συνεχίζουν απτόητοι, μια καταστροφική για τον άνθρπωο πορεία...
Ειναι προδότες των ανθρώπων, όλοι όσοι εκμεταλεύθηκαν, εκμεταλεύονται και καταχρούνται την πίστη και το μέλλον των άλλων...
Πρέπει να αφυπνιστεί ο άνθρωπος και αυτό,δεν θα αργήσει...Ο άνθρωπος, όπως κάθε οργανισμός, όταν βρει εμπόδιο, βρικσει τρόπο και το παρακάμπτει...Κι αυτό που ζούμε, αυτή η έκπτωση αξιών, θα περάσει και το όφελος της θα κερδιθεί...
Θα καταλάβει ο άνθρωπος, ότι οι ίδιες οι αξίες, αυτοκαθορίζονται και
εμείς πρέπει να το καταλαβαίνουμε,δίχως να τις ορίζουμε εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 10:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα καταλάβει ο άνθρωπος, ότι οι ίδιες οι αξίες, αυτοκαθορίζονται και
εμείς πρέπει να το καταλαβαίνουμε,δίχως να τις ορίζουμε εμείς...


Θα με συγχωρέσεις αλλα πιστεύω ότι εμείς ορίζουμε τις τύχες μας και εμείς διαμορφώνουμε την ζωή μας .... διότι αν δεχθώ Βαγγέλη , ότι εμείς δεν μπορούμε να ορίσουμε τις αξίες εκείνες που αποτελούν εργαλείο και δομικό λίθο για την έλευση της χαράς στην ζωή μας...τότε ο άνθρωπος μου φαντάζει ως καράβι , που το οδηγεί ο αέρας και τα ρεύματα , όπου εκείνα οδηγούν...!

Αποψή μου και τίποτ'αλλο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 12:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις κάποιο μικροπρόβλημα στην αντίληψη,αγαπητέ μου Δήμο,
αλλά αφου εντοπίστηκε, ότι δεν είναι κακοπροαίρετο,θα το
λύνουμε...Θέλω να πω,ότι οι έννοιες έχουν οριστέι εξ αρχης,δνε τις δίνουμε εμείς, εμείς πρέπει να τις καταλαβαίνουμε, να τις αισθανόμαστε...Παράδειγμα, ότι καλά είναι τον ελεφαντα να τον
λέμε ελέφαντα, επειδή είναι ελέφαντας..Αν αρχίσουμε και δίνουμε δικά μας ονόματα, κατά βούλησην και κατ επιθυμίαν, θα χαθούμε...
Κάπως έτσι..
Περί ορισμού εκ φύσεως των πραγμάτων κι όχι απο μας, ρε
γαμ@@το μιλάω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 13:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις κάποιο μικροπρόβλημα στην αντίληψη,αγαπητέ μου Δήμο,
αλλά αφου εντοπίστηκε, ότι δεν είναι κακοπροαίρετο,θα το
λύνουμε...Θέλω να πω,ότι οι έννοιες έχουν οριστέι εξ αρχης,δνε τις δίνουμε εμείς, εμείς πρέπει να τις καταλαβαίνουμε, να τις αισθανόμαστε...Παράδειγμα, ότι καλά είναι τον ελεφαντα να τον
λέμε ελέφαντα, επειδή είναι ελέφαντας..Αν αρχίσουμε και δίνουμε δικά μας ονόματα, κατά βούλησην και κατ επιθυμίαν, θα χαθούμε...
Κάπως έτσι..
Περί ορισμού εκ φύσεως των πραγμάτων κι όχι απο μας, ρε
γαμ@@το μιλάω...

Εξ'ορισμού και εκ φύσεως ...είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες ....

Ως Ελέφαντας , ορίσθηκε απο μας τους ανθρώπους....

Εκ φύσεως , δεν γνωρίζω αλήθεια πως -θα- λεγόταν...ίσως "αυτό δα...να".

Γαμ@@@τοοοοο....

Κοπανημένος είμαι ρε Βαγγέλη???

Λές , το φραππεδάκι πλατεία να με χάλασεεεε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 05/07/2010 13:14:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 13:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο..Μολις γύρισα, απο δουλειά και ψώνια για το
σπιτι κι έβαλα το πρώτο μου τσίπουρο.....
Αυτές οι 6 σακκούλες ψώνια στο ποδήλατο, είναι αλαζζονία του ποδηλάτη...Και το κανα...Άρα ,είμαι αλλαζονικό γουρούνι...
Έτισ φτιάχνουμε δεδομένα, που εμείς βάζουμε;Όπως με τις θρησκείες, που καπηλεύονται την αλήθεια και τη γνώση;
Κι αυτά που υπάρχουν;Ότι υπάρχει εκεί,δεν έχει υπόσταση,ασχέτως
ποσο το αντιλαμβανόμαστε εμείς;
Τα λαμβάνουμε υποψην μας,ως υπάρξεις, αυτοτελείς, ή τα προσδιορίζουμε, φιλικά και συναισθημαιτκά, με την μεγάλη μας
καρδιά;;
Όλοι μας θέλω να πω, δείχνουμε, σαν να αμφιβάλουμε για κάτι..
Ψάχνουμε νέες ιδέες, νέες θρησκείες..Γιατί;..
Τι δεν μας καλύπτει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 13:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο..Μολις γύρισα, απο δουλειά και ψώνια για το
σπιτι κι έβαλα το πρώτο μου τσίπουρο.....
Αυτές οι 6 σακκούλες ψώνια στο ποδήλατο, είναι αλαζζονία του ποδηλάτη...Και το κανα...Άρα ,είμαι αλλαζονικό γουρούνι...
Έτισ φτιάχνουμε δεδομένα, που εμείς βάζουμε;Όπως με τις θρησκείες, που καπηλεύονται την αλήθεια και τη γνώση;
Κι αυτά που υπάρχουν;Ότι υπάρχει εκεί,δεν έχει υπόσταση,ασχέτως
ποσο το αντιλαμβανόμαστε εμείς;
Τα λαμβάνουμε υποψην μας,ως υπάρξεις, αυτοτελείς, ή τα προσδιορίζουμε, φιλικά και συναισθημαιτκά, με την μεγάλη μας
καρδιά;;
Όλοι μας θέλω να πω, δείχνουμε, σαν να αμφιβάλουμε για κάτι..
Ψάχνουμε νέες ιδέες, νέες θρησκείες..Γιατί;..
Τι δεν μας καλύπτει;

Έχω την αίσθηση , η άγνοια του εαυτού μας φίλε μου και των δυνατοτήτων του..!!!

Μη μιλάς έτσι για τον εαυτό σου ... άνθρωπος είσαι και ανθρώπους χρειάζεσαι , όπως όλοι μας...!

Αυτούς όλοι ψάχνουμε...μπορούμε να τους φέρουμε κοντά μας...ξεχνώντας το "εγώ" μας...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η έννοια άνθρωπος είναι φίλε μου Εαρινέ που με προβληματίζει....
Δόξα τω Θεώ και δεν το λέω για να σε τσιγκλίσω,έχω την ηρεμία
μου,δεν έχω πρόβλημα,αλλά,μας έχουν κάνει πολύ πρόβατα, τα τελευταία
χρόνια,πολιτικοί,κλπ....Λένε ότι ναναι και περιμένουν να τους ...πιστέψουμε...
Δεν κάνουν μια νέα θρησκεία, με ολα αυτά τα νέα δεδομένα που
μας βάζουν, σε ρωτάω;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η έννοια άνθρωπος είναι φίλε μου Εαρινέ που με προβληματίζει....
Δόξα τω Θεώ και δεν το λέω για να σε τσιγκλίσω,έχω την ηρεμία
μου,δεν έχω πρόβλημα,αλλά,μας έχουν κάνει πολύ πρόβατα, τα τελευταία
χρόνια,πολιτικοί,κλπ....Λένε ότι ναναι και περιμένουν να τους ...πιστέψουμε...
Δεν κάνουν μια νέα θρησκεία, με ολα αυτά τα νέα δεδομένα που
μας βάζουν, σε ρωτάω;...

Είναι ένα "θέμα" αυτό Βαγγέλη και πολύ μεγάλη συζήτηση...ελπίζω κάποια μέρα να την κάνουμε , πίνοντας μπυρίτσα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι θές κι όποτε θές, έλα απο Λάρισα...Θα δεις, τι ποτά πίνω,...
Απο παραγωγούς και ντόπιο...Να ξέρω ότι δεν έχει χημικά και ότι είναι γνήσιο....
Νέκταρ,αλλά κι η μπύρα,καλοκαίρι,λέει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 17:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ιδανικός;Ναι, γιατι,έφτασε στον προορισμό Του..»

Αυτό είναι υποκειμενικό. Και ΠΟΙΟ παρακαλώ το πρακτικό αποτέλεσμα?

trexagireve:
«Ο ατιμωτικός θάνατος με σταύρωση, που ήταν για ληστές, δειχνει μια ταπείνωση..»

Δείχνει απλά τα ήθη και έθιμα της εποχής, κατα την οποία οι άνθρωποι δημιουργούνε και διάφορους βατήρες που υποτίθεται θα τους βγάλουνε απο το χάλι τους. Η απελπισία δημιουργεί τηνόλη ιστορία φίλτατε, η απελπισία.

Εάν παιζόταν σήμερα το σκηνικό, θα είχαμε φυλάκιση ή άλλη τιμωρία αναλόγου πολιτείας π.χ. στην Αμερική.

trexagireve:
«Έχεις παρεξηγήσει, τον Χριστό..»

Ο Χριστός, ο φέρων το χρίσμα, είναι το ιδεατό αυτής της οντολογικής προσέγγισης, και όχι απαραίτητα μια συγκεκριμένη μορφή ή πρόσωπο. Χριστός δεν υπήρξε όπως τον περιγράφουνε τα διάφορα δήθεν «πραγματικά» Ευαγγέλια...

trexagireve:
«Ήξερε, ότι οι άλλοι λαοί θα τον δεχτούν πιο εύκολα...»

Δεν νομίζω φίλτατε, καθώς κάτι σχετικό δεν τον βλέπουμε να λέει. Απλά, έπεσε λίγο έξω ως προς τις εκτιμήσεις του σε σχέση με τους ομόθρησκους του.

Διότι, λέγει τα εξής:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα mας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες .

Σου μοιάζει εσένα σαν κάτι απο αυτο που γράφεις?

trexagireve:
«Ο Χριστός, άλλαξε τον κόσμο και το ξέρεις.»

Οι πολιτικοί που υιοθέτησαν τον χριστιανισμό άλλαξαν τον κόσμο, και είναι γνωστό. Όπως γνωστό είναι και το ότι όσοι ασπάστηκαν το Ισλάμ άλλαξαν επίσης τα κράτη που επικράτησαν.

Φίλτατε, οι άνθρωποι δημιούργησαν τα πάντα. Και τον «Θεό», και τον Χριστό, και ότι άλλο θα έρθει στο μέλλον....

trexagireve:
«Μέχρι τότε, ήταν θέμα ανδρείας, δύναμης,όχι αγάπης, αίσθημα δικαίου, όσο κι αν υπήρχαν, ήταν κατώτερα της δύναμης...»

Λάθος.

Και ο Μίθρας λατρεύονταν ως Θεός, ως ο Ποιμένας (και την εορτή του αντικατέστησαν οι χριστιανοί με τα «Χριστούγεννα»), και φυσικά έχει κατα 90% τα ίδια συστατικά ο μύθος....

trexagireve:
«Αλλά, γιατι πάντα ο άνθρωπος, πρέπει να είναι περίπου κι όχι ακριβώς σωστός;»

Και ποιός σου είπε ότι όπως περιγράφεται η ζωή και η διδασκαλία του Ιησού, υπήρξε σωστός και όχι λάθος?

Σημειώνω:
«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ι’,15)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 18:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Scwhabe,πρακτικό αποτέλεσμα,δεν μπορούμε να δουμε
εμείς οι ημιτελείς...Πιο μετά θα καταλάβουμε...
Ο Χριστός ήξερε που έρχονταν, ήξερε ότι θα τον σκοτώσουν, όπως έλεγε, δεν ήρθε η ώρα ακόμη, όταν οι μαθητές του φοβότανε να πάνε στην Ιερουσαλείμ...Ήξερε τι θα ζήσει,αλλά, έπρεπε να γίνει έτσι..
Να εντυπωσιαστεί ο άνθρωπος απο τη θυσία....
Να δει μια αγάπη, αλλόκοτη,τόσο μεγάλη...
Για να έχει μεγαλύτερα μεγέθη, ο ίδιος ο άνθρωπος, σαν παράδειγμα...
Το να μην πάνε στα έθνη, αφορούσε,το ότι το Ισραήλ του τότε, ήταν να επιστρέψει....Οι υπολοιποι λαοί, δέχτηκαν τον χριστιανισμο πιο εύκολα....Γι αυτο και το "τινάξατε τον κονιορτό απο τους ποδας ημών, χειρότερα επι Σοδόμων",κλπ...
Τα έθνη σώθησαν, οι εβραίοι, όχι...
Το σωστός, ήταν δικό μου λάθος, φίλε μου, εννοούσα θεός,έλειπε κάποιος να δειξειτι πραγματικά είμαστε, κάποιος να δειξει το εύρος του ανθρώπου....Γι αυτο και εξέτεινε τα χείρας Του επι τον σταυρό......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 10:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να εντυπωσιαστεί ο άνθρωπος απο τη θυσία....
Να δει μια αγάπη, αλλόκοτη,τόσο μεγάλη...

Αυτό λέγεται κατά κόρον από τους χριστιανούς , χωρίς να το .....πολυκαταλαβαίνουν (να ήταν και το μόνο) οι περισσότεροι .
Πως δηλαδή κατάλαβε ο μέσος άνθρωπος της εποχής την "θυσία" , ώστε να ενυπωσιαστεί ; Εάν δεις έναν ληστή κατ' εσένα και το σύστημα , να εκτελείται , θα "εντυπωσιασθείς" από την......αγάπη που........θα καταλάβεις ότι "είχε για σένα" ;
Για τους υπόλοιπους λαούς........Απορίας άξιον είναι ότι οι εβραίοι που περίμεναν κάποιον μεσσία , δεν πίστεψαν τον Χριστό των ευαγγελίων και........τον "πιστέψαμε" εμείς που δεν τον περιμέναμε !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 12:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις τα δικια σου,DPJ10 φίλε, δεν λέω...Βλέπεις, η βασιλεία των
ουρανών, δεν έχει καμιά σχέση, με επιγειες βασιλείες, που ζητούσαν και περίμεναν οι εβραίοι πρώτοι, αλλά και ολοι μας,ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ,αφού, πιστευουμε, ότι δικαιούμαστε,γήινα αγαθα, απο την φιλοσοφία αυτού που πιστευουμε...Δόξα θέλει ο άνθρωπος και πλούτη....Εμείς δεν ειμαστε ειλικρινείς, για το τι θέλουμε....Κάτι που θα φθαρεί, ή κάτι αιώνιο;
Όταν η πιστη, η ψυχή, αφορούν σε πνευματικά πεδία κι όχι υλικά...
Είμαστε υλιστές, φίλε μου,είναι αλήθεια...Ακόμη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 21:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ο Χριστός ήξερε που έρχονταν, ήξερε ότι θα τον σκοτώσουν, όπως έλεγε, δεν ήρθε η ώρα ακόμη..»

Ήξερε και το χάλι που θα προκαλούσε η θρησκεία που θα ξεκινούσε μετά τον θάνατο του?

Ήξερε και τα εκατομμύρια των ανθρώπων που θα έριχναν το αίμα τους εις το όνομα της πίστης του?

Ήξερε και τα απύθμενα πλούτη που θα μάζευε η εκκλησία της θρησκείας του?

Ήξερε και το μίσος που γεννιόταν στον κόσμο ανάμεσα σε χριστιανούς?

Ήξερε και τις απάνθρωπες σφαγές που θα γινόταν στο όνομα του?

ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ?

Εάν τα ήξερε, υπήρξε εξαιρετικά ημιτελής αλλά και επιζήμιος ακόμα και ως απλός άνθρωπος, εάν δεν τα ήξερε τότε η αφέλεια του μας στοιχίζει βαρύτατα....

trexagireve:
«Οι υπολοιποι λαοί, δέχτηκαν τον χριστιανισμο πιο εύκολα..»

Κάνεις λάθος. Κανείς λαός δεν δέχθηκε «εύκολα» τον χριστιανισμό. Στον τόπο του τον εξόρισαν, καθώς δεν εκπλήρωνε τις βασικές προυποθέσες των γραφών, σε άλλους λαούς επιβλήθηκε μέσω της πολιτικής εξουσίας και του καθαρά κοινωνικού και οικονομικού οφέλους.

Αυτή είναι η αλήθεια, και όλα τα άλλα είναι ευχολόγια για αδαείς.

trexagireve:
«Τα έθνη σώθησαν, οι εβραίοι, όχι...»

Δική σου άποψη. Εγώ πάντως, δεν βλέπω κανέναν να έχει «σωθεί».

Αισθάνεσαι εσύ ότι έχεις «σωθεί» δηλαδή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 00:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα διαφωνήσω, επι του νοήματος του μηνύματος σου ,φίλε μου Σβάμπε, αλλά, εδώ μιλάμε ιγα το μήνυμα που μεταφέρει ο λόγος ενός Θεού,αληθινού, που πέραν απο τις μικρότητες των ανθρώπων,
έφτασε να περιμένει ,ένα άλλο κόσμο, καλύτερο..
Ειναι πολυ μπροστά,πιστεύω κι όχι κατά λάθος, σε
σχέση με όλους τους άλλους....
Δεν νομίζεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 10:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δική σου άποψη. Εγώ πάντως, δεν βλέπω κανέναν να έχει «σωθεί».

Αισθάνεσαι εσύ ότι έχεις «σωθεί» δηλαδή?


Και από τι ;
Μόνιμη καραμέλλα είναι η σωτηρία . Από τον θάνατο ; Αστείο. Οι άνθρωποι συνεχίζουν να πεθαίνουν , αρκετοί μάλιστα με πολύ οδυνηρό και επαίσχυντο τρόπο.
Από τι τέλος πάντων θέλουν να μας σώσουν οι "σωτήρες" ;
Ελπίζω η απάντηση (-σεις) να μην είναι "για την σωτηρία.....της ψυχής" . Δεν θα το αντέξω......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 12:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε φιλαράκι, που τα βλέπεις τόσο ρηχά..
Ότι πρέπει να λεπτύνει ο άνθρωπος,λέμε, για να γίνει πιο πνευματικός, γιατί αυτός ο κόσμος, ο κόσμος του αύριο, είναι η αιωνιότητα που έρχεται για όλο το σύμπαν...
Κι όποιος αντέχει, ή φορά, το "ένδυμα του γάμου"....
Προβληματιστειτε καμιά φορά, με τις λέξεις...
Δεν είναι κακό...
Το ΠΩΣ θα σωθείς, ώς τι, σε ενδιαφέρει;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 12:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

γιατί αυτός ο κόσμος, ο κόσμος του αύριο, είναι η αιωνιότητα που έρχεται για όλο το σύμπαν...


Ώ ρε μάγκα, βαριά φιλοσοφία. Κάτσε κάτω απ' την μπάρα ρε! Είσαι για βραβείο Παπαρίων αγόρι μου, για βραβείο παπαρίων!

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 13:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έπαθες πάλι ρε κολλητέ zip;Γιατι μου τρελαίνεσαι;
Η αιωνιότητα, υπάρχει, ο δικός μας χρόνος δεν υπάρχει στην αιωνιότητα,αλλά μόνο τώρα, άρα, δεν υπάρχει γύρω μας, μονιμα η αιωνιότητα και μεις ζούμε την μερικη αντιληψη της πραγματικότητας
πυ μας περικλείει, μέρος μόνο του μεγάλου όλου;
Κι ακόμη, είμαστε μακρυά απο το να συνεργούμε, σε ένα τέτοιο τεράστιο έργο, ώστε να δείχνουμε κι εμείς, χρήσιμοι,που ....αυτός είναι ο σκοπός της δημιουργίας μας....
Ενεργοί, αιώνιοι θεοί...
Γιατί, πρέπει να παριστανουμε μόνιμα "τα παλιόπαιδα τ ατίθασα";
Φιλακια...Δεν σε κακιλωνω...Ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί τα παίρνετε κρανίο με μένα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 13:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Η αιωνιότητα, υπάρχει, ο δικός μας χρόνος δεν υπάρχει στην αιωνιότητα,αλλά μόνο τώρα, άρα, δεν υπάρχει γύρω μας, μονιμα η αιωνιότητα και μεις ζούμε την μερικη αντιληψη της πραγματικότητας


Η απόγνωση άνοιξε λαγούμι. Μικρή μικρή Αλίκη στην χώρα των Τραυμάτων ...

υ.γ. αχ! να είχα κι εγώ ένα θέμα να γράφω ελεύθερα ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 07/07/2010 14:02:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 14:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε αιώνιε πιτσιρικά zip, θα ήθελα, να ζούσες μια μέρα μαζί μου...
Το πρόγραμμα μου, εννοώ, που αν το ήξερες, σίγουρα, θα έβλεπες αλλοιώς, το τι κάνω και γράφω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 08:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Έλα ρε φιλαράκι, που τα βλέπεις τόσο ρηχά..
Ότι πρέπει να λεπτύνει ο άνθρωπος,λέμε, για να γίνει πιο πνευματικός, γιατί αυτός ο κόσμος, ο κόσμος του αύριο, είναι η αιωνιότητα που έρχεται για όλο το σύμπαν...
Κι όποιος αντέχει, ή φορά, το "ένδυμα του γάμου"....
Προβληματιστειτε καμιά φορά, με τις λέξεις...
Δεν είναι κακό...
Το ΠΩΣ θα σωθείς, ώς τι, σε ενδιαφέρει;;

Πείτε αυτά τα .... υποψιασμένα και ανώτερα στους μπαρμπάδες , στις γιαγιάδες και τους παπούδες που είναι οι ....βασικοί πελάτες του δόγματος .Και επίσης εν πολλοίς αγράμματοι . Σ' αυτούς που τους τάζετε μια ζωή "σωτηρία" (απειλώντας τους βέβαια με τιμωρία αν δεν υπακούσουν). Είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβουν (!!!!) , θα αναλύσουν , θα .....ψάξουν πιο βαθιά και θα προβληματιστούν......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 10:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε τώρα, ρε φίλε DPJ10, εγώ δεν σε πρόσβαλα, εσύ, γιατί...αυτοπροσβάλεσαι, λέγοντας, ότι δεν ειναι για σένα οι σκεψεις;...
Τι εννοείς,όταν λές ότι δεν θέλεις εσύ να ασχοληθείς,ακατοίκητο εντελώς τόχεις;Νυχτεριδες κι αράχνες ντίπ για ντιπ;...
Θα σε πείραζε, να σκεφτοσουνα για λίγο εννοείς;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 10:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την πόλη έρχομαι....και στην κορφή κανέλλα.... Συγκεντρώσου επιτέλους. Τι έγραψα και τι κατάλαβες......
Θα στο πω πιο ξεκάθαρα για να μην κουράζεις το .....πολύστροφο και πολυμήχανο μυαλό σου .
Είμαι ένας απλός άνρωπος και θέλω μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση : Από τι θέλεις (το δόγμα σου) να με σώσεις ; Και συνέχεια αυτής : Αν δεν "σωθώ" τι θα πάθω ;
Αν δεν μπορείς να απαντήσεις ευθέως με απλά Ελληνικά και όχι .....αέρα πατέρα , άστο καλύτερα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 11:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός απο το τι θέλεις να ακουσεις αγαπητέ μου DPJ10, πιστευεις, μπορείς να κανεις μια προσπάθεια να καταλάβεις και τι σου λέει ο άλλος;
Το ένδυμα του γάμου, είναι το ρουχο, που φορά κανείς, όταν πάει σε μια καλή, επίσημη εκδήλωση..Εδώ, ο Χριστός, εννοεί, αν ο άνθρωπος, μονος του επιδιώκει κάτι καλύτερο, για τον εαυτό του, μπορεί να δει κάτι καλύτερο στο μέλλον, ή αν είναι προετοιμασμένος,
μόνο για άσχημα και δυσάρρεστα έργα...Η δική μας θέληση, πρόθεση, έχει σημασία για ότι μας συμβάινει..Οπως και όταν μας δινουν κάτι και το σνομπάρουμε...
Και τώρα, το αν κατάλαβες, ή όχι, ποσως με απασχολεί, αγόρι μου..
Για να μην νομιζεις ότι μπορεις να το κανεις μονο εσύ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 11:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Δεν θα διαφωνήσω, επι του νοήματος του μηνύματος σου ,φίλε μου Σβάμπε, αλλά, εδώ μιλάμε ιγα το μήνυμα που μεταφέρει ο λόγος ενός Θεού,αληθινού..»

Ρε συ τρεχαγύρευε διαβάζεις τι σου γράφουνε και τι απαντάς?

Αμφιβάλω!

Για ποιό «Λόγο αληθινού Θεού» μιλάς όταν δεν απαντάς σε βασικά πράγματα? Νομίζεις ότι με το να κλείνεις απλά τα μάτια σου και τα αυτιά σου, έχεις αράξει στον «αληθινό θεό»?

Έχεις φίλτατε μια ιδανική εικόνα ως δεκανίκι, και μάλλον δεν μπορείς καν να φανταστείς τον εαυτό σου σε μια προσπάθεια να πορευτείς δίχως δεκανίκι.

Λίγος, εξαιρετικά λίγος φίλτατε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 12:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ρε Σβάμπε, εσενα σε πειράζει που συμφωνώ μαζί σου, πάει να πει, ότι εγώ δεν ξέρω τι κάνω;Σε παρακαλώ..
Εσύ, βλέπεις λοξά ,όχι εγώ...
Οι άνθρωποι, εχουμε χιλιοπει, αλλοιώνουν νοήματα, ειδικά απο τον Θεό, είτε γιατί δεν μπορούν να τα αποδώσουν, ειτε γιατι τα μεταφράζουν, ειτε γιατί τα χρησιμοποιούν...
Ο Θεός τι σχέση έχει με τις αναπηρίες μας;
Και με έκανες πάλι να γελάσω...Ιδανική εικόνα εγώ;
Ποια ιδανική εικόνα;Για ποιόν;Τον Θεό ή τον ανθρωπο;
Για σενα, αυτοί οι ..δύο, είναι ατελείς;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 12:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10
Γιατί έχεις την εντύπωση ότι ο Χριστιανισμός θέλει να σε σώσει από κάτι? Γιατί να ασχοληθεί μαζί σου?

Και που θέλεις να ξέρει ο κάθε άνθρωπος τι θα πάθεις εσύ εάν δεν προβείς σε αυτό το σώσιμο που αναφέρεις, είναι δικό σου πρόβλημα. Μπα σε καλό σου.....

Εάν θέλεις πιο ξεκάθαρη απάντηση πες το κι έγινε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 13:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Οι άνθρωποι, εχουμε χιλιοπει, αλλοιώνουν νοήματα, ειδικά απο τον Θεό, είτε γιατί δεν μπορούν να τα αποδώσουν, ειτε γιατι τα μεταφράζουν, ειτε γιατί τα χρησιμοποιούν...»

Βολική απόδοση, εξόχως βολική. Οφείλω να το ομολογήσω!

Εγώ θα σου πω τι τρέχει (άποψη μου):

Καθώς ο/οι πιστός/οι αδυνατεί να δώσει απαντήσεις σε βασανιστικά ερωτήματα, αρκείται σε γενικόλογες και αόριστες ετσιθελικές «ερμηνείες», όπως καλή ώρα αυτά που και εσύ γράφεις, ότι τάχα «..οι άνθρωποι δεν μπορούν να μεταφράσουν τα νοήματα» και πάει λέγοντας.

Χρυσώνοντας με άλλα λόγια το χάπι της άγνοιας, πετάμε ένα «..ο Θεός τι σχέση έχει με τις αναπηρίες μας», και ώ του θαύματος λύθηκε το πρόβλημα μονομιάς!!!

Δεν λέω, βολικό τρεχαγύρευε, βολικό και ηρεμιστικό το σενάριο σου. ΓΝΗΣΙΟΣ ΠΙΣΤΟΣ με άλλα λόγια!

trexagireve:
«Ποια ιδανική εικόνα;Για ποιόν;Τον Θεό ή τον ανθρωπο;»

Μα, ποιόν άλλο, τον θεό.

Τον Θεό που δεν είδες, δεν άκουσες, δεν βλέπεις, δεν μπορείς να του μιλήσεις, δεν βεβαιώνεις την παρουσία ή την απουσία του, τον οποίο όμως πιστεύεις όπως σου έχουνε πει ότι είναι, τον οποίο προσκυνάς, λατρεύεις, δεν κρίνεις, δεν αμφισβητείς, δεν θέλεις να αποχωριστείς.

Αντιλαμβάνεσαι γιατί ΠΙΣΤΗ ζητά ο Θεός σου και τίποτα άλλο φαντάζομαι.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy