ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 09:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε μου DPJ10, προθυμοποιείσαι να είσαι κι εσυ ένας απο τους
μαθητάς μου, εις την γνώση περι μαρτύρων του χριστιανισμου;
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι, που θα οφεληθείτε...
Διαβάστε, λοιπόν..
Στο άλλο θέμα, άρχισα με Πολωνία...Εδώ θα αρχίσω με Έλληνες....Εκατομμύρια,είναι οι νεκροί και τους πρέπει τιμή...
Έτσι στον αιώνα που μας πέρασε έχουμε τον άγιο Σάββα της Καλύμνου, τον άγιο Νεκτάριο την Αίγινας, τους αναρίθμητους αγίους της Ρωσίας, που αγίασαν κατά τους χρόνους που επικράτησε ο άθεος Μαρξισμός.
Ενώ όμως είναι ενθαρρυντικός ο τελευταίος λόγος της συστάσεως της εορτής, είναι συγχρόνως και ελεγκτικός και αφυπνιστικός για μας τους ράθυμους και ακηδείς. Διότι η ύπαρξη γνωστών και αγνώστων αγίων μας ενθαρρύνει μεν αλλά και μας κρίνει και μας καταδικάζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 10:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζοντας, λοιπόν, με τους μάρτυρες της εκκλησίας,ανα ΤΟΝ ΚΌΣΜΟ, να δούμε, τους αγίους νεομάρτυρες, κι όλας,της Ουκρανίας και μάλιστα, μιας πειοχής, μόνο της Σλομπόντσκαγια....:

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Βαρσανούφιος, κατά κόσμον Βαλεντίνος Μιχαήλοβιτς Μάμτσιτς. Ήταν ιερομόναχος στη μονή του Τόλγκα, στην Επισκοπή του Γιαροσλάβλ, και μαρτύρησε το 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Κυπριανός, κατά κόσμον Λέων Νικολάεβιτς Γιανκόβσκιυ, ο οποίος γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1897 στο Χάρκωβ και μαρτύρησε το 1938.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιάκωβος Ιβάνοβιτς Ρεντοζούμπωφ, πρωτοπρεσβύτερος, ο οποίος γεννήθηκε στην πόλη Κούγκουεβ, στην επαρχία του Χάρκωβ, και μαρτύρησε το Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Νικόλαος Μιχαήλοβιτς Ζαγκορόφασκιυ, πρωτοπρεσβύτερος, ο οποίος γεννήθηκε το 1872 στην πόλη Αχτύρκα, στην Επισκοπή του Χάρκωβ και μαρτύρησε το 1841.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Πέτρος Βερθολομέεβιτς Ντοροσένκο, πρωτοπρεσβύτερος, ο οποίος γεννήθηκε στην πόλη Κούγκουεβ και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιωάννης Θέντοροφ, διάκονος της εκκλησίας του Αρχαγγέλου Μιχαήλ του Κρασνοκούτσκ, ο οποίος μαρτύρησε το 1941.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιλαρίων Νικολάεβιτς Ζούκωφ, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στο χωριό Καμπάνοβκα του Σταρομπέλσκ και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Σέργιος Παύλοβιτς Ζίπουλιν, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1872 στην πόλη Μπέλσκ και μαρτύρησε το 1940.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Αντώνιος Αρτέμοβιτς Γκόρμπαν, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1866 στο χωριό Γκόρμπαν της επαρχίας Πολτάβα και μαρτύρησε το Νοέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιωάννης Βασίλεβιτς Τίμονωφ, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στο χωριό Κερνγιάνσκ της επισκοπής του Κούρσκ και μαρτύρησε τον Οκτώβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Βλαδίμηρος Νικολάεβιτς Βασιλέφσκιυ, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε 6 Ιανουαρίου 1892 στην πόλη της Τασκένδης και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Νικόλαος Τιμοφέεβιτς Μιγκούλιν, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στις 4 Δεκμβρίου 1872 στο χωριό Μαλάγια Βόλκα της επαρχίας Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Σεπτέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Βίκτωρ Νικολάεβιτς Γιαβόρκσιυ, διάκονος, ο οποίος γεννήθηκε στις 2 Απριλίου 1873 στο χωριό Κοροσίνο και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Διονύσιος Αντρέεβιτς Καγκόβετς, ο οποίος γεννήθηκε στο χωριό Ντεργκάτσι της Επισκοπής του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Στέφανος Αλεξάντροβιτς Αντρόνωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου 1867 στο χωριό Ζολόκεφ της Επισκοπής του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Οκτώβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιωάννης Πέτροβιτς Θεοντόρωφ, ο οποίος γεννήθηκε στο χωριό Σεσλαβίνο της επαρχίας του Ταμπώφ και μαρτύρησε τον Αύγουστο του 1937.

Ο άγιος Ιερομάρτυς Λουκιανός Πέτροβιτς Θεντότωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 13 Οκτωβρίου 1895 στην πόλη Ιζγιούμ της επαρχίας του Χαρκώβ και μαρτύρησε τον Οκτώβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Αλέξιος Νικολάεβιτς Ταταρίνωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 30 Μαρτίου 1885 στο χωριό Κούνε της επαρχίας του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιάκωβος Ιλίτς Ματυνένκο, ο οποίος γεννήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1878 στο χωριό Κορότιτς της επαρχίας του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Οκτώβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Παύλος Μιχαήλοβιτς Κρασνοκούτσκιυ, ο οποίος φυλακίσθηκε το 1930.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Παΐσιος Γρηγόρεβιτς Μόσκοτ, ο οποίος γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1869 στο χωριό Πέσκι Ραντκόφσκι της επαρχίας του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Οκτώβριο του 1937.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Νικόλαος Σεργκέεβιτς Εφίμωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 3 Φεβρουαρίου 1890 στο χωριό Βέρχνιυ Σάτωφ της επαρχίας του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Δεκέμβριο του 1937.

Ο Άγιος Γαβριήλ Αλεξάντροβιτς Προτόποπωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 26 Μαρτίου 1880 στο χωριό Πετσενέγκι και μαρτύρησε τον Μάρτιο του 1938.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Σπυρίδων Μακάροβιτς Εβτουσένκο, ο οποίος γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1883 στο χωριό Σολοχισέβκα της Επισκοπής του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Μάρτιο του 1938.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ιωάννης Αντρέεβιτς Κονονένκο, ο οποίος γεννήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1880 στο χωριό Σολόχι της επαρχίας του Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Απρίλιο του 1938.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Φίλιππος Μιχαήλοβιτς Ορντίνετς, ο οποίος γεννήθηκε την 1η Ιουνίου 1888 στην Μυρόπολη και μαρτύρησε τον Μάρτιο του 1938.

Ο Άγιος Ιερομάρτυς Ανδρέας Νικήτοβιτς Μισένκο, ο οποίος γεννήθηκε στις 30 Οκτωβρίου 1893 στο Χάρκωβ και μαρτύρησε τον Απρίλιο του 1938.
Ειναι εκατομμύρια και καλά είναι να δούμε, πόσοι και που μαρτύρησαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 11:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώστε (και) έτσι κατασκευάζεται μια θρησκεία.....
Πες υπερβολές με όλη τη σημασία της λέξης , πες ιστορίες για.....δράκους, πες αερολογίες που ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να κάτσει να τις επαληθεύσει (τι λέω τώρα) ο μέσος πιστός του δόγματος , δώσε και μπόλικες δόσεις φόβου και......βουαλά !
Αφού σκέφτομαι να αρχίσω μια δική μου θρησκεία . Λέω μάλιστα να σε πάρω σαν executive manager....αγαπητέ trexagireve !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 11:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω φιλε μου D.P.J. 10,οτι μερικοι, μόνο την αλήθεια δεν αντέχετε,για όλα τα άλλα μπορείτε....
Πλέον, μόνο για ...εξωγήινους, δράκους, ....φιδια κι άλλα ζωα, θα μιλαμε...Αρειανούς, πνεμυατικές οντότητες απο τον Σείριο,κλπ...
...Για τη δουλειά, περιμένω επίσημη πρόταση..Κάνουμε και εκπτώσεις......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 13:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Και δε μου λες... Όλοι αυτοί πώς "μαρτύρησαν"; Είχε θρησκευτικούς διωγμούς το 1938 στην Ουκρανία;

Ας πούμε "Ο Άγιος Γαβριήλ Αλεξάντροβιτς Προτόποπωφ, ο οποίος γεννήθηκε στις 26 Μαρτίου 1880 στο χωριό Πετσενέγκι και μαρτύρησε τον Μάρτιο του 1938." τι έκανε και "μαρτύρησε";

Σε ρωτάω γιατί η ιστοσελίδα απ'όπου αντιγράφεις τις ανοησίες αυτές, δεν προσφέρει καμία λεπτομέρεια και οι άλλες τρεις ιστοσελίες περιέχουν ακριβώς τα ίδια.

Τελικά δυσκολεύεσαι πολύ με τα βιβλία, αγράμματε ψεύτη, ε;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 13:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαλλον εσύ εκνευρίζεσαι πολύ καλέ μου Κώστα και το γυρνάς
αλλοιώς,γιατί, εγω ονόματα απο βιβλία μαρτυρολογίων, επισημα, πολλών χωρών κι όχι μονο ελληνικών αναφέρω...
Αυτά τα βιβλία,λένε εδώ και αιώνες, ή πρόσφατα,γι αυτούς,που τους ήξεραν....Και που δεν μπορείς να
τα χαρακτηρίζεις εσύ ψευδή, ο ...Ψευδομακεδών, με τις τόσες
παραποιήσεις και παρερμήνειες, που βλέπεις σε ότι διαβάζεις ...

Και δεν μου λες,όταν σφάζουν,λόγω πίστης,σε διωγμό, πολεμο,
τους ρωτάνε πόσο χρονών είσαι ,γιατί, πάνω απο 70 δεν σφάζουμε;
Πόσα θές να μας τρελάνεις Κώστα ΜΟΥ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 13:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄τρέχα
quote:
Η εκπόρευση του Αγίου Πνεύματος, γίνεται εκ του Πατρός και έχει οριστεί πέραν του χρόνου, σύμφωνα, με την εκκλησιαστική χρονολόγηση, πάμε στην αρχική εποχή που μετράνε ως Αιώνες..Μετά έχουμε τους Αγγέλους,την κτίση και μετά τον άνθρωπο...Ο δε Θεός, "τα πάντα εν σοφίαν εποίησεν", σημαίνει, ότι όλα όσα ζούμε,έχουν οργανωθεί τόσο καλά απο την θεία Πρόνοια,δια του Αγίου Πνεύματος, ανα τους δικούς μας αιώνες,για να βγουν κάπου συγκεκριμένα, που ο Θεός προόρισε.......
Ότι αυτό που ζούμε, πάει κάπου, έχει προορισμό και εκεί, θα καταλήξει...Αυτό, είναι η πλευρά των χριστιανών,που οι υπόλοιποι,
δίχως, δικές τους λύσεις, απλά, πολεμάνε στον χριστιανισμο, γιατί υστερούν


Δε σου ζήτησα να μου παρουσιάσεις τη θεολογία της πλάκας που γνωρίζεις... Δεν περιμένω από τον άνθρωπο που μπερδεύει τα γεγονότα της Μεγαλοβδομάδας να μου πει τίποτα σοβαρό θεολογικά...


Η ερώτηση μου είναι ΑΛΛΗ. Ανέφερα ΕΠΙΤΗΔΕΣ 2 συγκεκριμένα θεολογικά-δογματικά ζητήματα. Έχεις ιδέα τι είναι το filioque ή είσαι εντελώς ανιστόρητος; Οι Καθολικοί στο Πιστεύω, στην εκπόρευση του Αγίου Πνεύματος έχουν προσθέσει το "και εκ του υιού". Επίσης, έχεις ακούσει για το άλλο δόγμα των Καθολικών,το δόγμα της "αμώμου συλλήψεως" της Παναγίας; Ότι γεννήθηκε χωρίς προπατορικό αμάρτημα;


Η ερώτηση μου είναι πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε μια αλήθεια, της αγιότητας της Παναγίας για παράδειγμα η οποία διχοτομείται σε 2 άλλες, στην άμωμη και στη μη-άμωμη σύλληψη. Η' την αλήθεια της οντότητας του Αγίου Πνεύματος η οποία γίνεται 2 επιμέρους, με τη μία να το θέλει να εκπορεύεται από τον υιό και τον πατέρα και η άλλη από τον πατέρα ΜΟΝΟ. Και η πλάκα είναι ότι αυτοί που είναι Καθολικοί είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ οπότε τα επιχειρήματά σου του τύπου "τόσοι άνθρωποι δεν κάνουν λάθος" επιστρέφονται και σου ζητώ να αναθεωρήσεις τα πιστεύω σου γιατί "500 εκ. Καθολικοί δεν μπορεί να κάνουν λάθος". Άρα το επιχείρημα "τόσοι άνθρωποι έχουν δίκιο" (όπως οι κατασκευαστές πλυνητρίων) δε σε συμφέρει γιατί αν θες να το επικαλείσαι ΟΦΕΙΛΕΙΣ να υποταχθείς ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ στη θέληση των πολλών και να προσθέσεις το "εκ του υιού" ΚΑΘΕ φορά που λες το ΠΙΣΤΕΥΩ. Για ποιον ένα Χριστιανισμό μου μιλάς όταν ήδη έχω δείξει ότι τα 2 παρακλάδια του λένε ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ αντίθετα πράγματα; Και πώς μπορεί να διαπιστωθεί η αλήθεια;


Άσε το Μακεδών τον "κομπλεξικό χριστιανομάχο". Συμφώνησε ΠΡΩΤΑ με τους άλλους θρησκευόμενους σε 1 Θεό, με συγκεκριμένες ιδιότητες και λατρεία και μετά έλα να πουλήσεις θρησκεία


Έχεις πλάκα πάντως όταν αντιγράφεις κείμενα, ΚΟΠΤΟΡΑΠΤΡΙΑ(εσύ τα έλεγες για όσους αντιγράφουν). Δεν έχεις ούτε το θάρρος να δώσεις ΠΗΓΗ,από που τα αντιγράφεις, λογοκλόπε...


Μακεδών


Γιατί τα συναξάρια είναι ψευδή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 14:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Γιατί τα συναξάρια είναι ψευδή;

Όσον αφορά τους υποτιθέμενους "μάρτυρες", δεν είναι απλά ψευδή. Είναι καθαρά δημιουργήματα της φαντασίας. Τα αναγραφόμενα στο συναξαριστή δεν αναφέρονται σε καμία άλλη ιστορική πηγή ούτε επιβεβαιώνονται από κανέναν ιστορικό.

Για παράδειγμα διαβάζει κανείς στο συναξαριστή:
18 Μαρτίου:
"Κυρίλλου αρχιεπισκόπου Ιεροσολύμων (1) (†386). Μαρτύρων Ευκαρπίωνος, Τροφίμου και ετέρων Μυρίων (10.000), τους αυχένας τμηθέντων (†300).

Αυτοί οι 10.000 πού μαρτύρησαν; Με ποιον τρόπο; Η ιστορία δεν αναφέρει καμία μαζική σφαγή 10.000 χριστιανών το 300.

28 Δεκεμβρίου
"Των αγίων δισμυρίων (20.000) μαρτύρων, των εν Νικομήδεια καέντων (302)"

Η ιστορία δεν γνωρίζει κανένα κάψιμο 20.000 ανθρώπων στη Νικομήδεια.

29 Δεκεμβρίου
"Μνήμη των αγίων 14.000 Νηπίων, των υπό Ηρώδου αναιρεθέντων. "

14.000 νήπια που βρέθηκαν σε μία πόλη που κατοικούνταν συνολικά από 200 άτομα! (χώρια που τον 1ο αιώνα ήταν ακατοίκητη).

Αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον και το πώς κατασκευάζονται οι "μάρτυρες".

5 Ιουλίου
"Οσίων Αθανασίου του εν Άθω (1) (†1000) και των συν αυτώ αποκταθέντων Εξ μαθητών"

Σκέφτεσαι: "Πώς μαρτύρησαν αυτοί οι άνθρωποι;" Και ψάχνεις τις λεπτομέρειες:

Ο όσιος Αθανάσιος... μπλα μπλα... Στην συνέχεια εξεδήμησε προς Κύριον και μάλιστα κατά τρόπο μαρτυρικό.

"Πω πω τον καημένο", σκέφτεσαι. "Ποιος ξέρει τι βασανιστήρια του έκαναν οι αντίχριστοι, αυτόν και τους μαθητές του". Και διαβάζεις παρακάτω:

"Συγκεκριμένα υπήρχε ανάγκη να ανασκευαστεί η οροφή του Ναού της Μονής. Ο όσιος, αν και σε μεγάλη ηλικία, ανέβηκε και αυτός μαζί με άλλους αδελφούς της μονής για να κάνουν το έργο. Η οροφή όμως κατέρρευσε και καταπλάκωσε τον όσιο μαζί με τους υπόλοιπους αδελφούς."

Μάλιστα. Από εργατικό ατύχημα πήγε ο όσιος. Δεν έχει σημασία όμως...

Και βέβαια, να μην ξεχνάμε τον Άγιο Αρτέμιο, προστάτη της αστυνομίας μας και των ... όρχεων, ο οποίος επιδιδόταν στο ευγενές άθλημα του πασπατέματος των αχαμνών του κόσμου για να τα ... θεραπεύσει...

H δημιουργία των "μαρτύρων" ήταν η αποκλειστική ασχολία των μοναχών συγγραφέων του 5ου-6ου αιώνα. Γράφανε φανταστικές ιστορίες για ανύπαρκτα πρόσωπα που υπέστησαν ανύπαρκτα βασανιστήρια και στο τέλος βάζανε και άλλους 5-10.000 ανθρώπους να πεθαίνουν μαζί τους, για να έχει σασπένς το έργο.

Αν διαβάσεις το συναξαριστή, ρίξε μια ματιά στις ... πηγές του Αλλωστε δεν είναι τυχαίο πως κανείς συγγραφέας δεν χρησιμοποιεί τον συναξαριστή σαν ιστορική πηγή του και κανείς δεν τον αναφέρει στη βιβλιογραφία του. Απλά παραμύθια για αφελείς που ήθελαν "μάρτυρες" για να τονωθεί το θρησκευτικό τους αίσθημα και τίποτε παραπάνω.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 14:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να με προσβάλεις, αγαπητε μου Μακεδών, όσο κι αν
προσπαθήσεις να υποτιμησεις εμένα, ή τους άλλους χριστιανος συννομιλητές σου, συκοφαντώντας τους και βρίζοντας τους..
Αλίμονο, αν εξαρτιότανε απο άτομα σαν εσένα, το τι είμαστε....
Η άγνοια σου, σε ταλαιπωρεί,χρόνια...Μιλάμε,για αγιους,μάρτυρες
που αναγνωριζει η εκκλησία και για την πιστη τους στον Χριστό,
διώχθηκαν,μαρτύρησαν, πολεμήθηκαν, σκοτώθηκαν, κλπ...
Πόσο λιανά να στο κάνω;Σε όλο τον κόσμο,ακόμη και στις μέρες μας, απο μουσουλμάνους,σφάζονται χριστιανοί...
Κι αυτό περί Αγίου Πνεύματος, τι το ήθελες;
Άσχετο εντελώς....
Αυτά που γράφω, είναι απο εκκλησιαστικές πηγές...Αν τις αμφισβητείς,
θέλω τουλάχιστον να μην τις χρησιμοποιείς ώς έγκυρες, μόνο υπέρ σου.....
Λίγο ..ανφαίρ, που λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 14:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Αλίμονο, αν εξαρτιότανε απο άτομα σαν εσένα, το τι είμαστε....

Προφανώς και δεν εξαρτάται από μένα το τι είσαι. Δεν είχα καμία συμμετοχή στην εγκεφαλική σου βλάβη.

quote:
Μιλάμε,για αγιους,μάρτυρες
που αναγνωριζει η εκκλησία

Μόνο που η ιστορία έχει άγνοια τόσο περί αυτών όσο και περί των "κατορθωμάτων" τους.

quote:
διώχθηκαν,μαρτύρησαν, πολεμήθηκαν, σκοτώθηκαν, κλπ...

Το ίδιο συνέβηκε και στη Σταχτοπούτα αλλά δεν το κάναμε θέμα...

quote:
Αυτά που γράφω, είναι απο εκκλησιαστικές πηγές

Αυτά που γράφεις είναι από ανώνυμες ιστοσελίδες που δεν παραθέτουν ούτε τις πηγές τους. Και τι πηγές να παραθέσουν δηλαδή; "Μου το είπε κάποιος;"

quote:
Αν τις αμφισβητείς,
θέλω τουλάχιστον να μην τις χρησιμοποιείς ώς έγκυρες, μόνο υπέρ σου

Τα'χεις χάσει τελείως.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 17:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ρε Κώστα, θέλεις σοβαρά να πάμε κόντρα;...
Θα χάσεις!!!!
Εγκεφαλικά, επικοινωνείς;Θα πεις εσύ, πως έχουν τα πράγματα;
Ποιός είσαι, η Δομή;...
Η ιστορία, έχει καταγράψει πολλά γεγονότα,αλλά, όπως ξέρεις, όχι
όλα..Επίσης,επειδή οι διώκτες, έγραφαν την ιστορία, ότι ενδιέφερε αυτούς, ήταν σημαντικο, ότι δεν τους ενδιέφερε δεν ήταν...
Αυτό σημαίνει, ότι κάτι που θεωρήθηκε αμφιλεγόμενο, για την εποχή, ότι έκανε ο χριστιανισμός και οι χριστιανοί,με την αυτοθυσία, υπέρ πίστεως,σημαίνει ότι αυτά που δεν έγραψαν, δεν υπήρχαν;
Τρελά πράγματα, φίλε μου...
Αν πας σε καμιά Πολωνία, Ουκρανία, Ρωσία, μην τους πεις αυτά που έγραψες για την Σταχτοπούτα, γιατί, μπορεί να σε...καπνίσουν κι εσένα λίγο....Εντελώς παραμυθένια..
Βλέπεις, απαιτούν οι άνθρωποι, σεβασμό στην πιστη τους και ποσο μάλλον σε νεκρούς των...
Οι αναίσθητοι, όχι...
Επειδή, εγώ δεν τα χάνω ποτέ, σου ξαναθυμίζω, που έγραφες,οτι τόσοι είναι οι άγιοι, στηριζόμενος στον Συναξαριστή....Ξαναγράφω, ή θα τις δέχεσαι,τέτοιες πηγές, ή όχι....
Παιδικές συνήθειες, έχεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 17:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pinokio

quote:
Επειδή, εγώ δεν τα χάνω ποτέ, σου ξαναθυμίζω, που έγραφες,οτι τόσοι είναι οι άγιοι, στηριζόμενος στον Συναξαριστή.

Κανείς απ'τους απίθανους τύπους που αναφέρεις δεν βρίσκεται στο Συναξαριστή που χρησιμοποιεί η εκκλησία της Ελλάδας, ψεύτη.

Σε αντίθετη περίπτωση δώσε μας τίτλο και σελίδα να το δούμε... Απατεώνα!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 18:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ λέω, Κώστα ΜΟΥ,χρησιμοποίησες πηγές εκκλησίας, όπως κι εγώ
θέλω να μου διευκρινήσεις,αν τις δέχεσαι ή όχι;
Ειναι επίσημες,θα σου αναφέρω απο που...
Δεν μπορείς, όπως θές εσύ....
Κοντά σου ειναι, Θεσσαλονίκη,οι περισσότερες...Εκδόσεις,βιβλία,
αναγγελίες άλλων χωρών....
Υπάρχουν,αλλα, δεν τα δέχεσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 18:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίτλο και σελίδα ψεύτη. Να τα δούμε και μεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 21:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εισαι δηλωμένος ψεύτης,Κώστα ΜΟΥ,μην το λές, έτσι απλά, γιατί, μοιάζει τίτλος τιμής απο σένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίτλο και σελίδα δώσε μας κι άσε τις κωλοτούμπες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους Αγίους της Πολωνίας, στο μαρτυρολόγιο της χώρας τους,
στη Ρωσία το ίδιο, στη Κίνα το ίδιο κι ούτω καθ εξής...
Θα μάθειs σιγά,σιγά Κώστα ΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 08:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε trexagireve θα μας σκάσεις ! Εκτός και αν αυτό είναι το σατανικό σου ,.... συγνώμη το...θεϊκό σου σχέδιο να μας εξοντώσεις !
Ο άνθρωπος σου ζήτησε δυο απλά πράγματα. Ένα τίτλο (= κάποιες λέξεις στη σειρά) , ακολουθούμενες από ένα ή περισσότερα νούμερα (= ψηφία π.χ. 2 , 34 , 666... κ.ο.κ.) . Τι από όλα αυτά δεν κατάλαβες και απαντάς συνεχώς με υπεκφυγές ;
Απάντησε , έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 09:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς αγαπητέ μου DPJ10, νομιζα, ότι θα καταλαβαίνατε το αυτονόητο....Ορίστε η διεύθυνση,κοιτάξτε το θέμα για τους,...νεομάρτυρες....Γι αυτο που μιλάμε, δλδ...
users.uoa.gr/~nektar/.../agiologion/other.htm -
Που θα πάει, κάποια στιγμή θα βρεθούμε στον ίδιο χώρο...
Στον ίδιο πλανήτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 10:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και το γυρισαμε, στην πλάκα, για πείτε μου, σε ποιά πηγή ιστορική, αναφέρετε, βρε παιδιά, η γέννηση του ...Δια,
των θεών, κάθε θρησκείας;...
Κοινως,απορία ψάλτου, βήξ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 10:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ουτως ή αλλως, η Ελληνικη θεογονια δεν βασιζεται σε καποια απτα στοιχεια, πηγες, αποδειξεις!

Γενικοτερα, ολες οι "θρησκειες" δημιουργησαν την πιστη για να εχει ο ανθρωπος ενα στηριγμα! απο κει και επειτα, ο ανθρωπος ειτε θα πιστεψει σε αυτο που επιθυμει ο ιδιος ειτε οχι. Ετσι ειναι!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 10:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λεω, φιλε μου PREDATOR, ότι ενώ υπάρχουν των χριστιανών, ιστορικοθρησκευτικά βιβλία, απολογισμού πίστης,χριστιανικά, ανα
τους αιώνες, γραμμένα απο πολλούς,υπογεγραμένα απο άτομα, που ήταν γνωστό, ότι έζησαν έτσι και κανείς δεν τους αμφισβήτησε ΤΟΤΕ...
Στοιχεία, με λεπτομέρειες βασανιστηριων,ονόματα,περιοχές, υπάρχουν άτομα, που συγκρίνουν, θεοειδείς με τον Θεό και λένε ψευδή την πίστη των χριστιανών, που η δύναμη του Θεού, τους έκανε να περάσουν άθλους, βασανιστήρια, που κανείς άλλος δεν πέρασε, αποδεδειγμένα,οπως οι χριστιανοί, για τον Χριστό...
Όλοι οι άλλοι, είναι μύθοι διεστραμένοι της μίας Θεότητας,χωρίς θυσίες,αγάπη τέτοια,απολυτη..
Αλλά, τις ως ο Θεός ημών;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy