ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 10:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάγουμεν, σιέστα, ΠΣΚ,φιλε μου Εαρινέ..
Ξέρεις, εδώ στον κάμπο, το Σαββατοκύριακο, ξεκινάει απο την
.....Πέμπτη το βράδυ.....
Συμφωνώ, απολυτα, με όσα αναφέρεις, ο καθείς, τον εαυτό του πρέπει να προσέχει τι κάνει και με την έννοια, ο άνθρωπος, μπορεί να είναι οριστικός σε πράγματα και πρέπει να μην ελέγχει την κατάσταση,ώστε να ποαφεύγει υπευθυνότητα, ή υποατιότητα, αλλά, να συμμετέχει, με εμπιστοσύνη σε ότι διαδραματίζεται....
Έχουμε, ένα σώμα, μυαλό, που μπορούν να κάνουν καλό και κακό....
Ας εκτιμήσουμε τι έχουμε και τι πιστευουμε, με απόδειξη την ιδια ζωή μας, τις πράξεις κι ότι μπορούμε να ζήσουμε, όχι να υποστηριξουμε...
Καλή σου μέρα, φίλε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 12:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Νόμιζα, ότι μια μειονότητα, που γινεται γραφική με ασπίδες και ρολόγια κουάρτζ,σε φωτογραφία ή βίντεο, δνε είναι για να τον κάνεις κουβέντα...»

Το ζητούμενο δεν είναι η όποια γραφικότητα, διότι γραφικοί υπάρχουνε παντού, και φυσικά και στον χριστιανισμό.

Το ζητούμενο είναι η ανάδειξη ιστορικών και θεολογικών μυθοπλασιών, η ανάδειξη του μύθου και της πραγματικότητας, η ανάδειξη της πραγματικής εξέλιξης των πραγμάτων που οδηγούν στο σήμερα.

trexagireve:
«Τότε φίλε μου,όμως, έχεις προβλημα με το μεγαλυτερο ποσοστό του ελληνικού πληθυσμου..»

Πρόβλημα υφίσταται μονάχα με κολλημένους και θρησκόληπτους, οι οποίοι είναι μια μειοψηφία. Οι περισσότεροι είναι απλά τυπολάτρες απο συνήθεια, συνεπώς κανένα πρόβλημα δεν υφίσταται στη συζήτηση και τον ανοιχτό διάλογο.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο «σκληρά» όσο φαίνονται....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 12:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω ρε φίλε οτι δεν ειναι τόσο σοβαρα τα πράγματα,μην ανησυχείς, αλλα, με ενδιαφερει,πολύ τι ζούμε, η αποδοχή του κόσμου, στο τι συμβαινει και στο τι του περνάνε και τι αντιλαμβάνεται...
Με την αλήθεια μόνο οδηγό, φίλε μου Σβάμπε....
Τη μόνη αθάνατη υπόσταση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 14:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Ναι Εαρινέ μου κι εγώ, όταν κοίταζα μέσα μου, έβλεπα ένα αδηφάγο ζώο, που δεν χόρταινε με τίποτε.


Τότε ... αυτό είσαι : ένα αδηφάγο ζώο που δεν χορταίνει με τίποτε.

Το βλέπουμε κι εμείς άλλωστε αυτό σε σένα. Καθημερινά ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 14:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ σ αγαπάω, καλέ μου zip...Απλά, όχι τόσο αδηφάγα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 15:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ ... 11,000 μηνύματα ρε άνθρωπέ μου δηλ. 11,000!!! από την 5/2/2008 όπως είδα δηλ που είσαι μέλος. Δηλ. περίπου 15 posts/μέρα στέλνεις, 15!!! Δεν χορταίνεις δηλ ;;; Άλλος είναι μέλος 6 χρόνια στο forum και τόσα μηνύματα δεν έχει. Και να πει κανείς πως γράφεις και κάτι ουσιώδες ; To 99,9% των μηνυμάτων σου - για να μην σε αδικώ δηλ. αφήνω κι ένα 0,1% αβάντα - δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια απελπισμένη προσπάθεια να βρεις έναν άνθρωπο να ανταλλάξεις μια κουβέντα, ότι να 'ναι, όπως να 'ναι. Έστω και με αυτόν τον τρόπο, έστω και μέσα από ένα forum. Σε λυπάμαι ρε φίλε, ειλικρινά. Αλήθεια ρε φίλε, εσύ άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις ; Άνεργος είσαι ; Δεν έχεις οικογένεια ; Δεν έχεις σπίτι, γυναίκα, παιδιά, υποχρεώσεις ; Όλη την μέρα δηλ. μπρος σε μια οθόνη ; Τι να πω ρε γμτ ... τι να πω !;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 02/07/2010 15:54:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 17:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ πάντως αγαπητέ μου zip, σίγουρα δεν κάνεις τίποτε, για να προλαβαίνεις να σκέφτεσαι τόσο βαρεμένα...
Διότι, ούτε έλεγχο για το πόσα μηνύματα γράφεις, πρόλαβα να σκεφτώ,ούτε γιατί, δεν με προπσερνάς, με ανωτερότητα και πρ΄πειε να μας καταδειξεις, ότι διαφωνείς μαζί μου, σαν άτομο...
Αγόρι μου, αν συμωνούσες, θα παρεξηγιόμουνα εγώ....
Τώρα, όσο για εμένα,ξέρω θα σε στενοχωρέσω, είμαι συνέχεια
πανω απο υπολογιστη και ιντερνέτ, γι αυτό και μπαίνω τακτικά...
Εσένα, όμως,όπως κι άλλους, πως σας πιάνει αυτο το ενδιαφέρον για μένα, την οικογένεια μου, την δουλειά μου;
Να ασχοληθω κι εγώ λές;...
Και ρε φιλε, τόσο κόμπλεξ;Φόρουμ ανοιχτό για όλους είναι....
Κριμα να το ξεχνάς συνέχεια...
Τι έγινε;...Σου κάνα καμιά χαλάστρα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 19:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ ... 11,000 μηνύματα ρε άνθρωπέ μου δηλ. 11,000!!! από την 5/2/2008 όπως είδα δηλ που είσαι μέλος. Δηλ. περίπου 15 posts/μέρα στέλνεις, 15!!! Δεν χορταίνεις δηλ ;;; Άλλος είναι μέλος 6 χρόνια στο forum και τόσα μηνύματα δεν έχει. Και να πει κανείς πως γράφεις και κάτι ουσιώδες ; To 99,9% των μηνυμάτων σου - για να μην σε αδικώ δηλ. αφήνω κι ένα 0,1% αβάντα - δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια απελπισμένη προσπάθεια να βρεις έναν άνθρωπο να ανταλλάξεις μια κουβέντα, ότι να 'ναι, όπως να 'ναι. Έστω και με αυτόν τον τρόπο, έστω και μέσα από ένα forum. Σε λυπάμαι ρε φίλε, ειλικρινά. Αλήθεια ρε φίλε, εσύ άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις ; Άνεργος είσαι ; Δεν έχεις οικογένεια ; Δεν έχεις σπίτι, γυναίκα, παιδιά, υποχρεώσεις ; Όλη την μέρα δηλ. μπρος σε μια οθόνη ; Τι να πω ρε γμτ ... τι να πω !;

Ασε τον άνθρωπο να κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του,δέν έχεις δικαίωμα να κρίνεις τόσο σκληρά.Το λέω αυτό γιατί ξέρω οτι ο σκοπός σου δέν είναι να βοηθήσεις,αλλά να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου.Αν ήθελες να βοηθήσεις,να τον κάνεις να αλλάξει στάση ζωής επειδή ξέρεις οτι κάνει λάθος,θα το έκανες με την απαραίτητη ένδειξη ενδιαφέροντος πρός τον άλλον.Εξάλου κανείς δέν μπορεί να υποδείξει σε κάποιον τί να μήν κάνει και τί να κάνει.Το ξέρεις ομως αυτό έτσι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 19:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι αυτο και το κάνει αγαπητέ strangerz2...
Βλέπεις, η απαξίωση των άλλων, φυσικά σε ατομικό και προσωπικό επίπεδο, αποτελεί το ψωμοτύρι του οπλοστασίου τους..Πρόκειται
για τακτική, όχι για γνήσιες αντιδράσεις....Πολλά παραδείγματα,ξέρουν οι παλιοί..
Το χάιδεμα, στα "θεία" βρέφη του φόρουμ...Και παλι, δεν με χαλάει...Να είναι συνεπείς μόνο και να μην πράττουν, αντίθετα....
Δεν μπορεί να τον πειράζει πως τη βλέπω εγώ στη ζωή μου..Ειναι προσωπικό, ρε φίλε!!!!Αλλά κι αυτός;; Τι παριστάνει, με ότι
κάνει;
Τι δείχνει τώρα και τι αλλού;
Άλλως,γιατί έγραφε τα ποιήματα που έγραφε, πιο κάτω, με τόσο ρομαντισμό...
Ας διαλέξει χαρακτήρα και ας τοποθετηθεί,με τις θέσεις που έχει,
αντι να περιμένει να αντιδράσει, όπως κι άλλοι, σε κάποιου τη
θέση, με σκέτη χολή...
Δεν δικαιούνται, αφού δεν συζητάνε,δεν υπερασπιζονται θέσεις, αλλά, ....καημούς...
Αλλά, πέραν αυτού, επιτέλους, ένας διάλογος, δεν γἰνεται, χωρίς κάποιον σπασίκλα,να το αποπροσανατολίζει;...
Και τι όφελος υπάρχει;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 20:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και λίγο επι της ουσίας, φιλε μου ζίπ...Ποτέ, δεν παρακάλεσα, ή ζήτησα απο κανέναν ,να μου μιλήσει....Σε όλη μου τη ζωή....
Λες να το άρχιζα εδώ;Μιλάω, με όποιον τοποθετείται στις θέσεις μου, απαντάει, σχολιάζει...
Να είμαι τιμωρία,λες, δεν δικαιούμαι να απαντάω κάν;
Με ποια έννοια διαλόγου;....
Αλλά και για το ζήτημα του ποσα και τι γράφω, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι κάνω...Επικοινωνω,ένα ανθρώπινο δικαίωμα, που κανείς δεν μπορεί να μου το αφαιρέσει..Όσο και να ζηλεύει....
Πάντως, εγώ, ρε φιλαράκι, βλέπω το αντίθετο, μιας και το θέτεις...
Όπου μπεις ΕΣΥ, τα κανεις θάλασσα..Αλλά, δεν είπα τίποτε...Αντιθέτως, περιμενα να κουλάρεις και να λές τιποτε, γιατι, σε κόβει ,δεν είσαι χαζός...
Λες να φταίρει το άρωμα που φοράς;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 20:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Το χάιδεμα, στα "θεία" βρέφη του φόρουμ...Και παλι, δεν με χαλάει..»

Υπάρχουνε και «θεία βρέφη» εδώ μέσα?

Για παράδειγμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 20:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναρχική μου φιλοσοφία, είναι ενάντια σε κυνήγια μαγισσων,
όπως και ρουφιανιές,αγαπητέ μου Σβάμπε, εκ πεποιθήσεως, καταλαβαίνεις...
Απο την άλλη, το θράσσος,μερικών, είναι τόσο υπέρμετρο, που μόνο
ως προωθούμενοι μοιάζουν....Γι αυτο και η επιπολαιότητα της κρισης....Κάποιος που ξέρει, δεν κάνει τέτοιες κρίσεις...
Ξέρει, παράδειγμα,οτι στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν μιλάνε για σκοινί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 20:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ξέρει, παράδειγμα,οτι στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν μιλάνε για σκοινί...»

Έσσεται ήμαρ ότ άν...

Η μέρα θα’ρθει, που η θρησκεία δεν θα’ναι πλέον βατήρας διεκδικήσεων έναντι τρίτων, πες τους «άπιστους», πες τους «ειδωλολάτρες», πες τους «αβάπτιστους».

Και δεν είναι ούτε χρησμός της Πυθίας ούτε απο το (Δ) 164 της Ηλιάδας..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 20:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακρυά απο μένα, η όποια διεκδίκηση, αγαπητέ μου Σβάμπε,δεν
είμαι ιεραποστολος,αλλά, επιστρέφων μέτοικος....
Δεν διεκδικώ, τιποτε και απο κανέναν,εκ πεποιθήσεως,
επαναλαμβάνω...
Κοινό αγαθό η αλήθεια,ότι και να πιστευουν μερικοί...
Μονο με συγχωρεις, αλλά, κάνεις λίγο λάθος, στο "έσσεται"....
Τό "έσομαι" είναι ο μέλλων τού "ειμί" και τό γ΄ενικό πρόσωπο εκφράζεται ανωμάλως, ήτοι"έσται"...Με το συμπάθιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 22:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διάγουμεν, σιέστα, ΠΣΚ,φιλε μου Εαρινέ..
Ξέρεις, εδώ στον κάμπο, το Σαββατοκύριακο, ξεκινάει απο την
.....Πέμπτη το βράδυ.....
Συμφωνώ, απολυτα, με όσα αναφέρεις, ο καθείς, τον εαυτό του πρέπει να προσέχει τι κάνει και με την έννοια, ο άνθρωπος, μπορεί να είναι οριστικός σε πράγματα και πρέπει να μην ελέγχει την κατάσταση,ώστε να ποαφεύγει υπευθυνότητα, ή υποατιότητα, αλλά, να συμμετέχει, με εμπιστοσύνη σε ότι διαδραματίζεται....
Έχουμε, ένα σώμα, μυαλό, που μπορούν να κάνουν καλό και κακό....
Ας εκτιμήσουμε τι έχουμε και τι πιστευουμε, με απόδειξη την ιδια ζωή μας, τις πράξεις κι ότι μπορούμε να ζήσουμε, όχι να υποστηριξουμε...
Καλή σου μέρα, φίλε....

Kαλησπερα Βαγγέλη!

Διάβασα την παραπάνω απάντησή σου αλλα επειδή δεν κατάλαβα τι εννοείς λέγοντας , ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι "οριστικός"..θα σε παρακαλούσα -αν θές- να μου το εξηγούσες..!

Α!και καλή "Σιέστα"...μολονότι εγώ ως "Επαρχιώτης Έλληνας" χρησιμοποιώ ...μου αρέσει η λέξη Μεσημεριανή ανάπαυση...η siesta kai sexta δεν με εκφράζουν αλλα περί ορέξεως κολοκυθόπιττα , όπως εχει μάθει ο καθενας.....

Εγώ θα είμαι παραλία... ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/07/2010 22:34:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 23:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ, ότι κάνουμε μεγάλο Σαββατοκύριακο, απο την Πέμπτη, μέχρι
την Δευτέρα, αγαπητέ μου Εαρινέ....
Όντως, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 23:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«δεν είμαι ιεραποστολος,αλλά, επιστρέφων μέτοικος....»

Ποιά είναι άραγε τα «δικαιώματα» που σου λείπουνε, ως μέτοικος?

trexagireve:
«Μονο με συγχωρεις, αλλά, κάνεις λίγο λάθος, στο "έσσεται"....»

Ῥίγησεν δ' ἄρ' ἔπειτα ἄναξ ἀνδρῶν Ἀγαμέμνων
ὡς εἶδεν μέλαν αἷμα καταῤῥέον ἐξ ὠτειλῆς•
ῥίγησεν δὲ καὶ αὐτὸς ἀρηΐφιλος Μενέλαος.
ὡς δὲ ἴδεν νεῦρόν τε καὶ ὄγκους ἐκτὸς ἐόντας
ἄψοῤῥόν οἱ θυμὸς ἐνὶ στήθεσσιν ἀγέρθη.
τοῖς δὲ βαρὺ στενάχων μετέφη κρείων Ἀγαμέμνων
χειρὸς ἔχων Μενέλαον, ἐπεστενάχοντο δ' ἑταῖροι•
φίλε κασίγνητε θάνατόν νύ τοι ὅρκι' ἔταμνον
οἶον προστήσας πρὸ Ἀχαιῶν Τρωσὶ μάχεσθαι,
ὥς σ' ἔβαλον Τρῶες, κατὰ δ' ὅρκια πιστὰ πάτησαν.
οὐ μέν πως ἅλιον πέλει ὅρκιον αἷμά τε ἀρνῶν
σπονδαί τ' ἄκρητοι καὶ δεξιαὶ ᾗς ἐπέπιθμεν.
εἴ περ γάρ τε καὶ αὐτίκ' Ὀλύμπιος οὐκ ἐτέλεσσεν,
ἔκ τε καὶ ὀψὲ τελεῖ, σύν τε μεγάλῳ ἀπέτισαν
σὺν σφῇσιν κεφαλῇσι γυναιξί τε καὶ τεκέεσσιν.
εὖ γὰρ ἐγὼ τόδε οἶδα κατὰ φρένα καὶ κατὰ θυμόν•
ἔσσεται ἦμαρ ὅτ' ἄν ποτ' ὀλώλῃ Ἴλιος ἱρὴ
καὶ Πρίαμος καὶ λαὸς ἐϋμμελίω Πριάμοιο,
Ζεὺς δέ σφι Κρονίδης ὑψίζυγος αἰθέρι ναίων
αὐτὸς ἐπισσείῃσιν ἐρεμνὴν αἰγίδα πᾶσι
τῆσδ' ἀπάτης κοτέων• τὰ μὲν ἔσσεται οὐκ ἀτέλεστα•
ἀλλά μοι αἰνὸν ἄχος σέθεν ἔσσεται ὦ Μενέλαε
αἴ κε θάνῃς καὶ πότμον ἀναπλήσῃς βιότοιο.

Έξ ου και «έσσεται ήμαρ», ως αναφορά.

Άντε και πάμε σε παράταση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2010, 23:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εννοώ, ότι κάνουμε μεγάλο Σαββατοκύριακο, απο την Πέμπτη, μέχρι
την Δευτέρα, αγαπητέ μου Εαρινέ....
Όντως, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα..

Ωραία με την κολοκυθόπιττα.....περί "οριστικού" δεν μου είπες..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 08:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην ορίζουμε μόνοι μας τα πράγματα, εννοώ φίλε μου Εαρινέ,
αλλά, να προσδιορίζονται, εκ των δρωμένων κι όχι απο μας...
Ειναι καλύτερα τα αποτελέσματα...
Μπορείς να αφεθεις να ....πέσεις, ελέγχοντας την πτώση;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 09:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να μην ορίζουμε μόνοι μας τα πράγματα, εννοώ φίλε μου Εαρινέ,
αλλά, να προσδιορίζονται, εκ των δρωμένων κι όχι απο μας...
Ειναι καλύτερα τα αποτελέσματα...
Μπορείς να αφεθεις να ....πέσεις, ελέγχοντας την πτώση;...

Μα τι λές ρε Βαγγέλη , σοβαρά μιλάς τώρα???
Να μην ορίζουμε μόνοι μας τα πράματα και ποιός θα τα ορίσει τα "ημέτερα" δηλαδή ... ο γείτονας???

Δηλαδή τι μου λές ...-εκτός και αν δεν καταννοώ τι λές-...λέγοντας "εκ των δρωμένων"???

Ποιός δρά , αν όχι ο καθένας για τον εαυτό του???

Και γιατί να πέσω δηλαδή , για να διαπιστώσω ότι δεν μπορώ να ελέγξω την πτώση...απλά θα φροντίσω να μην πέσω..

Αλλα και τα δρώμενα , ποιός αλήθεια τα "παράγει" αν όχι εμείς οι ίδιοι..???

Ίσως να μην έχεις διατυπώσει καλά τις σκεψεις σου και γι'αυτό να μην μπορώ να σε καταλάβω...οπότε -εφόσον είναι έτσι- ξανα-διατύπωσέ τα...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 09:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι είναι ορισμένα κι εμείς πρέπει να τα αναγνωρίσουμε, λέω αγαπητέ
μου Εαρινέ..Ότι εμείς οι άνθρωποι, είμαστε οι νέοι σε αυτόν τον κόσμο και κανουμε λάθη, σαν αρχάριοι ...θεοί..
Δεν μπορούμε να ορίσουμε εμείς τίποτε, γιατί, υπαρχουν και δεν μπορεί να πιστευεις, ότι κάτι που υπάρχει δεν έχει όνομα και περιμένει εμάς να του δώσουμε....
Κάθε έννοια έχει ορισμό...Μονο το αν τον μαθαίνουμε,ή βλέπουμε,
μετράει...Αν μπορούμε να δούμε τι γίνετια στον πραγμα6τικό κόσμο και πόσο εμείς απέχουμε....Πόσο η άγνοια μας, μας κάνει να πιστεύουμε, ότι μπορούμε έτισ, να καθορίσουμε αιώνια πράγματα.....
Με επιθυμίες του σήμερα, να οριστούν θέματα δίχως χρόνο...Αλλά,δεν γίνεται....Δεν μπορούμε να αναπροσαρμόσουμε τον κόσμο...
Όσο κι αν υπάρχουν τέτοιοι ματαιόδοξοι άνθρωποι, που πιστέυουν, ότι μπορούν να καθορίσουν το μέλλον του κόσμου...
Αυτοί,είναι που κατασκευάζουν μια θρησκεία με το χρήμα...Περιμένουν ότι θα ορίσουν τον κόσμο...Χτίσανε τον πύργο τους και ονμίζουν ότι έφτασαν στον ουρανό...Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει...
Διασκεδάζει Κύριος τας βουλας των ανθρώπν, φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 10:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Όσο κι αν υπάρχουν τέτοιοι ματαιόδοξοι άνθρωποι, που πιστέυουν, ότι μπορούν να καθορίσουν το μέλλον του κόσμου...»

Και όμως, η χριστιανική εκκλησία έχει δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά τα θέματα.

Έχει καθορίσει την Δευτέρα Παρουσία, έχει καθορίσει την έλευση του Χριστού, έχει καθορίσει την τιμωρία των άπιστων.

Με άλλα λόγια, έχει καθορίσει το τι επακριβώς θα συμβεί σύμφωνα πάντοτε με τον Ιωάννη, ο οποίος γράφει ως φωνή υποτίθεται του Θεού.

Ματαιοδοξία του Ιωάννη? Ματαιοδοξία του Θεού?

Παιχνίδια των ανθρώπων?

Ο νοών νοείτω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 12:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το κάνουν κι όποιοι το κάνουν, στον χριστιανισμό,να είσαι σίγουρος, ότι είναι το ίδιο κατακριτέοι απο μένα, όσο κι απο σενα, φίλε μου Σβάμπε....
Ποτέ δεν μπόρεσα να αντέξω την σαπίλα...
Αλλά, αυτό που εννοεις, είναι ότι έχει δείξει με ποιό τροπο ο άνθρωπος θα σωθει,αν προσέξει,στην πορεία του...
Αν ειναι ενάρετος και σωστός, με ότι πιστεύει,τι μπορεί να περιμένει...
Αλλά, μάλλον δεν κατάλαβες,περί αμαρτίας, ότι αμαρτωλοί ειμαστε όλοι,μηδενός εξαιρουμένου...Υπάρχει όμως, ελπίδα, αν καταλάβουμε,οτι όλα ο Θεος τα επιτρέπει, για κάποιο λόγο και στόχος είναι να φτάσουμε να είμαστε όργανα του...Όργανα που κανουν καλό,βέβαια, όχι κακό....
Δεν μπορεί να λες ότι είναι του Θεού, μια κακή πράξη..Μόνο των ανθρώπων είναι, που δεν χορταίνουν με τίποτε..Μονο δαιμόνων είναι
που θέλουν να ζήσουν, όχι ζωντανών...
Κι οι άνθρωποι;Παιχνίδια;Ναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 13:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αν το κάνουν κι όποιοι το κάνουν, στον χριστιανισμό,να είσαι σίγουρος, ότι είναι το ίδιο κατακριτέοι απο μένα..»

Το κάνει το ίδιο το δόγμα.

trexagireve:
«Αν ειναι ενάρετος και σωστός, με ότι πιστεύει,τι μπορεί να περιμένει...»

Ενάρετος μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, και δεν χρειάζεται να είναι Χριστιανός ή
Μουσουλμάνος. Συνεπώς...

trexagireve:
«Αλλά, μάλλον δεν κατάλαβες,περί αμαρτίας, ότι αμαρτωλοί ειμαστε όλοι,μηδενός εξαιρουμένου..»

Για ποιό λόγο είμαστε «αμαρτωλοί»? Αμαρτία ίσον αστοχία.

Η αστοχία, για ποιό λόγο καθίσταται κριτήριο μεταθανάτιας εμπορευματοποίησης και λαμβάνει μανδύα ιεροπρέπειας στην χριστιανική εσχατολογία?

Τεκμήρια θέλω και όχι υποθέσεις...

trexagireve:
«αν καταλάβουμε,οτι όλα ο Θεος τα επιτρέπει, για κάποιο λόγο και στόχος είναι να φτάσουμε να είμαστε όργανα του...Όργανα που κανουν καλό,βέβαια, όχι κακό...»

Μα, το κακό, όπως το εννοεί ο χριστιανισμός και θέλει να μας σώσει, το έχει δημιουργήσεις ο ίδιος ο θεός. Ο εκπεσών Άγγελος, ο Όφις, είναι έργα και αστοχίες (δηλαδή ΑΜΑΡΤΙΕΣ) του ίδιου του Θεού που ευαγγελίζεσαι.

Λοιπόν, ποιανού όργανο θέλεις να γίνεις?

trexagireve:
«Δεν μπορεί να λες ότι είναι του Θεού, μια κακή πράξη.»

Μόλις σου περιέγραψα μια. Υπάρχουνε και άλλες πολλές.

Εσύ, μπορείς να τις δεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 13:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ο όφις τα κάνει όλα, στην πυρά στην πυρά.

Λέω να ξεκινήσω να γράφω σε ένα φορουμ για αστροναύτες, νομίζω ότι ξέρω περισσότερα για το φεγγάρι από αυτούς διότι ως γνωστόν αυτός που διαβάζει ξέρει περισσότερα από αυτόν που έχει την εμπειρία...............Schwabe μου

σε πειράζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 13:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

keep walking, δημοκρατία έχουμε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 13:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ότι είναι ορισμένα κι εμείς πρέπει να τα αναγνωρίσουμε, λέω αγαπητέ
μου Εαρινέ..Ότι εμείς οι άνθρωποι, είμαστε οι νέοι σε αυτόν τον κόσμο και κανουμε λάθη, σαν αρχάριοι ...θεοί..
Δεν μπορούμε να ορίσουμε εμείς τίποτε, γιατί, υπαρχουν και δεν μπορεί να πιστευεις, ότι κάτι που υπάρχει δεν έχει όνομα και περιμένει εμάς να του δώσουμε....
Κάθε έννοια έχει ορισμό...Μονο το αν τον μαθαίνουμε,ή βλέπουμε,
μετράει...Αν μπορούμε να δούμε τι γίνετια στον πραγμα6τικό κόσμο και πόσο εμείς απέχουμε....Πόσο η άγνοια μας, μας κάνει να πιστεύουμε, ότι μπορούμε έτισ, να καθορίσουμε αιώνια πράγματα.....
Με επιθυμίες του σήμερα, να οριστούν θέματα δίχως χρόνο...Αλλά,δεν γίνεται....Δεν μπορούμε να αναπροσαρμόσουμε τον κόσμο...
Όσο κι αν υπάρχουν τέτοιοι ματαιόδοξοι άνθρωποι, που πιστέυουν, ότι μπορούν να καθορίσουν το μέλλον του κόσμου...
Αυτοί,είναι που κατασκευάζουν μια θρησκεία με το χρήμα...Περιμένουν ότι θα ορίσουν τον κόσμο...Χτίσανε τον πύργο τους και ονμίζουν ότι έφτασαν στον ουρανό...Η απόλυτη εξουσία διαφθείρει...
Διασκεδάζει Κύριος τας βουλας των ανθρώπν, φίλε μου...

Δεν "τέμνονται" σε κανένα σημείο οι απόψεις μας φίλε μου..

Τι πάει να πεί "αναπροσαρμογή" του κόσμου και τι "ματαιοδοξία" και πόση αξία ή εγκυροτητα μπορεί να εχουν αυτά που λές για μένα???

Απολύτως καμμιά , ίσως για σένα -προφανώς- μα στον δικό μου κώδικα πεποιθήσεων και αντιλήψεως ... ούτε καν νοούνται τέτοιες αρχές..!

Αλλοίμονο , αν οι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν "πραγματα"..και εξαντλείτο η κάθε επικοινωνία και σκέψη στην απλή ανταλλαγή πληροφοριώς και δεν μπορούσε να οδηγήσει στην "μέθεξη" της πραγματικής επικοινωνίας...αλλοίμονο!

Η εμπειρία -κάποιων να ανθρώπων- έχει αποδείξει το εντελώς αντίθετο και πρόκειται γι'ανθρώπους με βαθειά γνώση και καλλιέργεια...και ε βαθειά γνώση της οντολογικής αναγκαιότητας της επικοινωνίας και με την θεμελιώδη γνώση που ροκύπτει και αναφέρομαι στην οντλογική αναγκαιότητα του Εσύ -του άλλου-...γιατί τι επικοινωνία θα ήταν αυτή αλήθεια , χωρίς τον αντίθετο πόλο???

Με γνώση , της ηθικής της αναγνώρισης και του σεβασμού του άλλου ...της ελευθερίας του άλλου και με την γνώση , ότι ο ανθρωπος δεν είναι "οντολογικά αυτάρκης" ...δεν είναι Θεός!

Γεννιέται και πεθαίνει , περί του αντιθέτου μόνο εικασίες υπάρχουν και "διαβεβαιώσεις" τις οποίες οι άνθρωποι απλά καλούνται να πιστέψουν ανεξέλεγκτα , επιβεβαιώνοντας την πίστη τους...και μάλιστα σε έναν πόλο -επικοινωνίας..τον θεό- ουσιαστικά ανύπαρκτο!

Δεν θα πιστέψω σε εικασίες φίλε μου , δηλώνοντας ανεπαρκής..φοβισμένος και μη-ενήλικας...ενίοτε και ως ο ορίζων και υποστασιοποιώντας δίνοντας περιεχόμενο σε μιας φαντασιακής τάξεως ύπαρξη και που την δημιουργώ εξ ανάγκης πλήρωσης των φόβων και "επιθυμιών μου"..!

Θα προσπαθώ να καλύπτω ενεργητικά εγώ τις "ανάγκες μου" αναλαμβάνοντας εγώ τον εαυτό μου και την ευθύνη του επίσης...

Δικαίωμά σου εσύ να αφήνεις στον θεό ή σε οτιδήποτε άλλο την ζωή σου και όλα όσα -υποτιθεται- εμπεριέχει εν δυνάμει αυτή!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 15:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Σβάμπε,πέραν απο την απόδοση των πιστών, του δόγματος, ο χριστιανισμός, σαν μήνυμα σωτηρίας του ανθρώπου, είναι νεότερος και βελτιωμένη έκδοση του όλου θέματος,σχετικά με το ο άνθρωπος που πάει και απελευθέρωσε την επομενη φάση για την εξέλιξη του ανθρώπου...
Η ιστορία είναι μια, με αποδοσεις, έχουμε πει....Ο Χριστός, έδωσε κάτι που δεν έδωσε κανείς,πριν απο Αυτον, τόσο άμεσα,γι αυτό και ποιμήν..Ήρθε σαν ο ιδανικός άνθρωπος, έζησε διδάσκοντας,για τον ανθρωπο θεό..Αυτος πίστεψε σε μας...
Αυτό είναι αγάπη Θεού, όπως και η σταύρωση Του, που έγινε οικιοθελώς, για να μας διδάξει την αυτάπερνηση, την αγάπη για τον συνάνθρωπο...
Κανείς άλλος δεν θα το έκανε, για τον άνθρωπο...Για την έννοια άνθρωπος, αν με εννοείς...Αυτο που θέλω να πω, είναι, ότι ο Χριστός, έδωσε την λύση για τον άνθρωπο, ήρθε σαν το κλειδί για την έξοδο απο τον κόσμο της φθοράς.....Αυτό,διαφοροποιεί το μήνυμα του απο των άλλων...Σαφώς, προς το καλύτερο....
Και φυσικά, ο ενάρετος, σωστος άνθρωπος,σώζεται απο τα έργα του...
Αγαπητέ μου Εαρινέ, εγώ θα εκπληττόμουνα, αν τέμνονταν, γιατί, πιστέυω, στην διαφορετικότητα του ανθρώπου...Ότι δεν είναι ίδιοι και βλέπουν άλλα πράγματα...
Δοκιμασε το καμιά φορά...
Σου γράφω για την ανθρώπινη κοινωνια του σήμερα,όχι για σενα ή εμένα....Το σύνολο, δειχνει καλύτερα τι γίνεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 16:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Σβάμπε,πέραν απο την απόδοση των πιστών, του δόγματος, ο χριστιανισμός, σαν μήνυμα σωτηρίας του ανθρώπου, είναι νεότερος και βελτιωμένη έκδοση του όλου θέματος,σχετικά με το ο άνθρωπος που πάει και απελευθέρωσε την επομενη φάση για την εξέλιξη του ανθρώπου...
Η ιστορία είναι μια, με αποδοσεις, έχουμε πει....Ο Χριστός, έδωσε κάτι που δεν έδωσε κανείς,πριν απο Αυτον, τόσο άμεσα,γι αυτό και ποιμήν..Ήρθε σαν ο ιδανικός άνθρωπος, έζησε διδάσκοντας,για τον ανθρωπο θεό..Αυτος πίστεψε σε μας...
Αυτό είναι αγάπη Θεού, όπως και η σταύρωση Του, που έγινε οικιοθελώς, για να μας διδάξει την αυτάπερνηση, την αγάπη για τον συνάνθρωπο...
Κανείς άλλος δεν θα το έκανε, για τον άνθρωπο...Για την έννοια άνθρωπος, αν με εννοείς...Αυτο που θέλω να πω, είναι, ότι ο Χριστός, έδωσε την λύση για τον άνθρωπο, ήρθε σαν το κλειδί για την έξοδο απο τον κόσμο της φθοράς.....Αυτό,διαφοροποιεί το μήνυμα του απο των άλλων...Σαφώς, προς το καλύτερο....
Και φυσικά, ο ενάρετος, σωστος άνθρωπος,σώζεται απο τα έργα του...
Αγαπητέ μου Εαρινέ, εγώ θα εκπληττόμουνα, αν τέμνονταν, γιατί, πιστέυω, στην διαφορετικότητα του ανθρώπου...Ότι δεν είναι ίδιοι και βλέπουν άλλα πράγματα...
Δοκιμασε το καμιά φορά...
Σου γράφω για την ανθρώπινη κοινωνια του σήμερα,όχι για σενα ή εμένα....Το σύνολο, δειχνει καλύτερα τι γίνεται....

Ασφαλώς φίλε μου και δεν ανακάλυψε τον τροχό της σταύρωσης ο Χριστός...πριν απο αυτόν και άλλοι άνθρωποι είχαν περάσει απο αυτήν την "δοκιμασία"...και μέχρι και σήμερα κάποιοι σταυρώνονται...!

Και γώ για την "οντολογική ανάγκη" σου μιλάω φίλε μου..αυτήν της επικοινωνίας , που ως προϋπόθεση θέτει την ενδο-επικοινωνία που διαμορφώνει εκίνη την κατάσταση -εσωτερική- προκειμένου να προωθηθεί απο ευχολόγια σε μια εν ενεργεία κατάσταση-αποτελεσμα...αλλα εδώ ως προϋπόθεση εμφανίζονται δύο πόλοι..ο ένας -ας υποθέσουμε- ότι είναι ο άνθρωπος...ο άλλος που εισάγει -όμως- ο Χριστιανισμός ως Έτερο πόλο...δυστυχώς απουσιάζει...μια ζωή απών και μια ζωή με την ελπίδα οι οπαδοί του αφιερώνουν να τον βρούν...εδώ ορίζεται η ματαιότητα του φόβου και της άγνοιας αλλα και της ανευθυνότητας έναντι του εαυτού και που τόσο επιτακτικά αλλα και καθημερινά μιλάει για την αγάπη , μια αγάπη μονίμως απούσα και μια ολόκληρη κοσμοθεωρία ωσαν την Νικολούλη να την ψάχνει..με μια διαφορά η Νικολούλη την βρίσκει -πολλές φορές- γιατί ψάχνει εδώ στην γή και όχι κάπου αλλού εκεί ψηλά..!

Μια προϋπόθεση που μεγάλοι Έλληνες φιλόσοφοι "εισήγαγαν" εκείνοι πρώτοι και συνέλαβαν την ιδέα αλλα και θεμελίωσαν την βασική προϋπόθεση...κάτι που αγνοούν "οι χριστιανικές γλυκύζουσες" κοσμοθεωρίες , έχοντας βαθειά άγνοια θεμελιωδών νόμων και γνώσεων!

Εκεί έγκειται και το δράμα της ΝεοΕλληνικής πραγματικότητας...διότι νοηματοδοτείται απο δυο διαφορετικά πλαίσια αναφοράς...που όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Νίκος Δήμου , πρόκειται για δύο πλαίσια αλληλοσυγκρουόμενα και που το ένα οδηγεί σε Ιρανο-ποίηση και το άλλο σε Μια πρωτογενή Ελληνική σκέψη...στην δική μας σκέψη φίλε μου και όχι των Εβραίων...που πριν το 1910 ήσαν το μεγαλύτερο πληθυσμιακά κομμάτι της Θεσσαλονίκης...τώρα ποιός τους έφερε εκεί και γιατί έμειναν εκεί , φαντατάζομαι ότι καταλαβαίνεις όπως και καθε φίλος συνδίκτυος τους λόγους και τις αιτίες..που ξεκινούν απο το Βυζάντιο και για το οποίο τόσο κάποιοι υπερηφανεύονται και για τους εναρέτους και αγιοποιημένους Αυτόκρατορές του!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2010, 16:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
όπως και η σταύρωση Του, που έγινε οικιοθελώς,

Αν δεν μπορείς να αποφύγεις κάτι, κάθησε να το ευχαριστηθείς....

Αυτό έκανε ο χριστός των ευαγγελίων.

Η πιο "θεϊκή" κουβέντα που είπε, μετά τη σύλληψή του, ήταν το "συ είπας"!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy