ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 20:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά, απο εδω μέσα, λείπει η πραγματική εξήγηση, του θέματος και η διάσταση του,στο σήμερα...
Είδαν οι του κόσμου απατεώνες, ότι οι θρησκείες πουλάνε και είπανε να κάνουν δυο τρείς,μπας και μαζέψουνε κόσμο...
Και τις κάνανε..Τώρα, κοιτάνε να ξεπαστρέψουν τις αντίπαλες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 22:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ευρωπαίε τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα ή μήπως νομίζεις ότι με αυτά που γράφεις θα μπερδέψεις και μένα…
Η απάντηση που σου έδωσα στην πρώτη παράγραφο στις «29/03/2010, 09:40:54» έχει να κάνει με αυτό το μήνυμα σου..

Που σημαίνει απλά.....γιοκ απάντηση!

quote:
elo:
Δηλαδή με απλά λόγια αν σε ενδιαφέρει κάτι από εδώ μέσα μπορείς να το διαβάσεις μόνος σου μέσα από αυτά που έχω γράψει μέχρι στιγμής και από το λινκ που έχω δώσει, αν όχι άντε να παίξεις με κανένα άλλον…

Τα άλλα παιδάκια δε μ' αγαπάνε.....εσύ όμως με αγαπάς....οπότε δεν μπορείς να με διώξεις!

quote:
elo:
Και κάτι σημαντικό, δεν έχω να υπερασπιστώ καμία άποψη μου, και αυτό γιατί δεν ασπάζομαι τίποτα,
....τουτ' έστιν...τα όσα γράφεις δεν είναι δική σου άποψη.....αλλά άλλων....φταίω εγώ τώρα να σε πω παπαγάλο?

quote:
elo:
απλά ερευνώ και αν βρω κάτι ενδιαφέρων το καταθέτω εδώ μέσα για να το κουβεντιάσω με όποιον ενδιαφέρεται,
....δηλαδή και με μένα!!!

quote:
elo:
και όχι για να περάσω μηνύματα όπως υποστηρίζεις,
....καλά...όπως αγαπάς!


quote:
elo:
αλλά για να έχω την ευκαιρία (βοήθεια) να αντιληφτώ, καταλάβω, ακόμα και να αναιρέσω (λανθασμένες) απόψεις μου μέσα και από άλλες γνώμες και τοποθετήσεις.

Μπράβο σου elo!.... με συγκινείς....αλλά δε με πείθεις....έτερον εκάτερον όμως...

quote:
elo:
Βλέπεις το συγκεκριμένο κομμάτι (ανθρωπολογία της θρησκείας) είναι καινούριο κομμάτι στις έρευνες μου και γι’ αυτό το «μοιράζομαι» εδώ μέσα …!!!

Είσαι λοιπόν ο μικρός εξερευνητής....και πάλι με συγκινείς...με τις παλιές σου έρευνες ολοκλήρωσες?....σκέφτομαι να σε ρωτήσω μερικά πράγματα!

quote:
elo:
Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω μάθει να το παίζω ξερόλας και εξυπνάκιας..

Ε!...κάτι καταλαβαίνω κι εγώ...σεμνά και ταπεινά...

quote:
elo:
Την απάντηση στην έδωσα, από εκεί και πέρα μπορείς να διαβάζεις ότι θέλεις.

Έχεις δίκιο διαβάζω λοιπόν σε αυτά που γράφεις: "ανήν ελλειρινδέ μηχλαρήν εσερινί γκιορούπ, παρμαγημή μηχλαρήν εσερινέ κομάσαμε, ελλειμί δαχή γιανηνά σοκμάσαμε, άσλα ινανμάμ."

quote:
elo:
Διχασμένη προσωπικότητα και βαλε…

Ευκαιρία λοιπόν για νέα έρευνα μόλις τελειώσεις την παρούσα!


Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."


Edited by - europaios2 on 05/04/2010 22:40:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο I. Kant μέσα από το βιβλίο του "Κριτική του Καθαρού Λόγου" ξεκίνησε μια διερεύνηση του τι μπορούμε να γνωρίσουμε πέραν της εμπειρίας, αναφέρει πως η ανθρώπινη λογική πάντοτε βασανίζεται από ερωτήματα που δεν μπορεί ούτε να απαντήσει ούτε να αγνοήσει.

Αργότερα το θέμα της "θρησκείας ως εξήγησης" αναπτύχτηκε από μια σχολή ανθρωπολογίας που ονομάστηκε «Νοησιαρχία», η οποία ξεκίνησε από τους E.B. Tylor και J. Frazer.
Μια κεντρική υπόθεση της νοησιαρχίας είναι πως , εάν ένα φαινόμενο είναι κοινό στην ανθρώπινη εμπειρία και οι άνθρωποι δεν κατέχουν τα διανοητικά μέσα να το κατανοήσουν, τότε θα προσπαθήσουν να βρουν κάποια φανταστική εξήγηση.

Ας δούμε όμως το τι λάθος υπάρχει στην υπόθεση της νοησιαρχίας .
Αρκετά φαινόμενα είναι οικεία σε όλους από πολύ νεαρή ηλικία καθώς και δύσκολα να κατανοηθούν χρησιμοποιώντας την καθημερινή μας αντίληψη, ωστόσο «κανείς» δεν προσπαθεί να βρει κάποια εξήγηση γι’ αυτά.

Πάρτε ως παράδειγμα το πώς όλοι γνωρίζουμε ότι οι κινήσεις του σώματος μας προκαλούνται από τις σκέψεις μας, και όχι από εξωτερικές δυνάμεις ,πως άραγε μπορεί να συμβαίνει αυτό;
Πως μπορεί κάτι (νοητικό) που δεν έχει υπόσταση να έχει επιπτώσεις στο υλικό κόσμο;
Αυτό είναι ένα αρκετά δύσκολο πρόβλημα για τους φιλοσόφους και για τους γνωσιακούς επιστήμονες , και όλως περιέργως δεν αποτελεί πρόβλημα για οποιονδήποτε άλλον σε ολόκληρο τον κόσμο, και γιατί άλλωστε θα έπρεπε να αποτελεί πρόβλημα, αφού απαιτείται μακροχρόνια «εκπαίδευση» σε μια ιδιαίτερη παράδοση για να θεωρεί το ερώτημα ενδιαφέρον ή αινιγματικό.

Το λάθος της νοησιαρχίας ήταν ότι υπόθεσε πως ο ανθρώπινος νους ωθείται από μια γενική ανάγκη να αναζητά γενικά εξηγήσεις.
Στην πραγματικότητα αυτό που κάνει ο νους είναι πολύ πιο πολύπλοκο, καθώς ο εγκέφαλος μας δεν λειτούργει σαν μια γενικής χρήσεως συσκευή η οποία εξετάζει και αναλύει λεπτομερώς όλα τα γεγονότα και φτάνει σε μια εξήγηση, αντιθέτως αποτελείται από πολλούς εξειδικευμένους μηχανισμούς εξήγησης που αποκαλούνται συστήματα συμπερασμού, κάθε ένα εκ των οποίων είναι προσαρμοσμένο σε συγκεκριμένα είδη γεγονότων και αυτομάτως προτείνει εξηγήσεις για αυτά τα γεγονότα.

Ας δούμε κάποια παραδείγματα για να το κατανοήσουμε καλύτερα.

“Το τζαμί του παράθυρου έσπασε γιατί το χτύπησε η μπάλα”
“Η Μαίρη είναι θυμωμένη γιατί τα παιδιά έσπασαν το τζάμι”

Χρησιμοποιούμε αυτά τα εξειδικευμένα συστήματα συμπερασμού, παρότι λειτουργούν τόσο ανεπαίσθητα στον νου μας που δεν έχουμε επίγνωση της λειτουργιάς τους.
Το να αναλύσουμε λεπτομερώς τον τρόπο με τον οποίο συνεισφέρουν στις καθημερινές εξηγήσεις που αποδίδουμε στα πράγματα θα ήταν κουραστικό.
Πχ “Η Μαίρη είναι θυμωμένη, και ο θυμός προέρχεται από δυσάρεστα γεγονότα που προκαλούνται από άλλους ανθρώπους, και ο θυμός στρέφεται προς αυτούς τους ανθρώπους , και η Μαίρη γνωρίζει ότι τα παιδιά έπαιζαν δίπλα στο σπίτι της, και υποψιάζεται πως τα παιδιά γνώριζαν ότι η μπάλα θα μπορούσε να σπάσει το τζάμι, και…” .
Αυτή η σειρά συλλογισμών είναι κουραστική, επειδή ο εγκέφαλος μας θέτει σε λειτουργία όλες αυτές τις αλυσίδες συμπερασμών με αυτόματο τρόπο και μονάχα τα αποτελέσματα τους αναλύονται εκτενώς για συνειδητή λεπτομερή εξέταση.

Αναλύοντας και εξετάζοντας σοβαρά το σενάριο της “ θρησκείας ως εξήγησης” ανοίγουμε μια νέα προοπτική σχετικά με το πώς οι θρησκευτικές έννοιες λειτουργούν στον ανθρώπινο νου.
Οι θρησκευτικές έννοιες μπορεί να φαίνονται πως βρίσκονται εκτός του φυσιολογικού, χρησιμοποιούν όμως επίσης τα συστήματα συμπερασμού όπως παραπάνω, θυμηθείτε και το παράδειγμα με τον ανθρωπολόγο Evans Pritchard και την οροφή που κατάρρευσε, όπου και ο ίδιος ο Pritchard και όσοι παρευρίσκονταν δεν μπήκαν στον κόπο να αναλύσουν (λεπτομερώς) το γεγονός (αιτίες).
Κανείς δεν χρειάζεται να τα αναφέρει όλα αυτά, ούτε καν τα σκέπτεται με κάποιον τρόπο συνειδητό, διότι όλα αυτά είναι αυτονόητα.

Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν τα κοινά συστήματα συμπερασμού μας εξηγεί πολλά σχετικά με την ανθρώπινη σκέψη, μαζί και των θρησκευτικών αντιλήψεων .
Οι λειτουργίες των συστημάτων συμπερασμού δεν είναι κάτι που μπορούμε να παρατηρήσουμε δια της ενδοσκόπησης, είναι πράγματι πολύ δύσκολο να παρατηρήσουμε (συνειδητοποιήσουμε) ότι κάποια περίπλοκα συστήματα κάνουν αρκετή δουλειά στο παρασκήνιο για να παράγουν φαινομενικά απλές σκέψεις, όπως, “Η Μαίρη είναι θυμωμένη επειδή τα παιδιά έσπασαν το τζάμι” ή “Τα πνεύματα θα σας τιμωρήσουν αν βεβηλώσετε το ιερό τους” , όμως τα συστήματα αυτά είναι εκεί, η ανεπαίσθητη λειτουργία τους εξηγεί πολλά σχετικά με την θρησκεία, εξηγεί γιατί ορισμένες αντιλήψεις, όπως αυτές των «αοράτων προσώπων» που δείχνουν ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την συμπεριφορά μας, και είναι ευρύτατα διαδομένες σε ολόκληρο τον κόσμο.
Ενώ κάποιες άλλες πιθανές αντιλήψεις είναι πολύ σπάνιες, εξηγεί ακόμα γιατί οι αντιλήψεις αυτές είναι τόσο πειστικές, όπως θα δούμε στην συνέχεια….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή OANNHSEA, όλα με την σειρά τους…

quote:
trexagireve -Και φυσικά, απο εδω μέσα, λείπει η πραγματική εξήγηση, του θέματος και η διάσταση του,στο σήμερα...
Είδαν οι του κόσμου απατεώνες, ότι οι θρησκείες πουλάνε και είπανε να κάνουν δυο τρείς,μπας και μαζέψουνε κόσμο...
Και τις κάνανε..Τώρα, κοιτάνε να ξεπαστρέψουν τις αντίπαλες...

Φίλε trexagireve έχεις καταλάβει με τι έχει να κάνει το συγκεκριμένο θέμα, απλά αναρωτιέμαι διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα σου…

quote:
europaios2 - Που σημαίνει απλά.....γιοκ απάντηση!

…..

quote:
europaios2 -Τα άλλα παιδάκια δε μ' αγαπάνε.....εσύ όμως με αγαπάς....οπότε δεν μπορείς να με διώξεις!

….

quote:
europaios2 -.τουτ' έστιν...τα όσα γράφεις δεν είναι δική σου άποψη.....αλλά άλλων....φταίω εγώ τώρα να σε πω παπαγάλο?

Καθόλου…
Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε όλοι να έχουμε πρωτογενείς σκέψεις όπως εσύ…

quote:
europaios2 -.Μπράβο σου elo!.... με συγκινείς....αλλά δε με πείθεις....έτερον εκάτερον όμως

Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου, έτσι και αλλιώς ποτέ δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν, εν αντίθεση με εσένα..

quote:
europaios2 -.Είσαι λοιπόν ο μικρός εξερευνητής....και πάλι με συγκινείς...με τις παλιές σου έρευνες ολοκλήρωσες?....σκέφτομαι να σε ρωτήσω μερικά πράγματα

Μήπως θες να σου αντιγράψω όλα τα θέματα που έχω γράψει, ώστε να μην μπεις στον κόπο να τα ψάξεις και μου κουράσεις τα ματάκια σου…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Και φυσικά, απο εδω μέσα, λείπει η πραγματική εξήγηση, του θέματος και η διάσταση του,στο σήμερα...
Είδαν οι του κόσμου απατεώνες, ότι οι θρησκείες πουλάνε και είπανε να κάνουν δυο τρείς,μπας και μαζέψουνε κόσμο...
Και τις κάνανε..Τώρα, κοιτάνε να ξεπαστρέψουν τις αντίπαλες...

Αν σε αυτή σου την απάντηση φίλε trexagireve περιλαμβάνεις όλες ανεξαιρέτως τις θρησκείες , τότε με βρίσκεις 100% σύμφωνο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, που θα σε απογοητεύσω, φιλε μου sesostris,αλλά αυτο που λέω, ειναι ότι κάποιοι, ειδαν οτι οι θρησκείες "πουλάνε" και φτιάξανε κι αυτοί μερικές και με τα μέσα του χρήματος που διαθέτουν και την προπαγάνδα, κοιτάνε να μαζέψουνε εκεί και τον κόσμο...
Αλλά,δεν πουλιέται η ψυχή, εύκολα...Πρέπει να εισαι πολύ παραδόπιστος...
Αλλά και όσες θρησκείες το κάνουν αυτό, ναι, είναι απαράδεκτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 22:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Συγνώμη, που θα σε απογοητεύσω, φιλε μου sesostris,αλλά αυτο που λέω, ειναι ότι κάποιοι, ειδαν οτι οι θρησκείες "πουλάνε" και φτιάξανε κι αυτοί μερικές και με τα μέσα του χρήματος που διαθέτουν και την προπαγάνδα, κοιτάνε να μαζέψουνε εκεί και τον κόσμο...
Αλλά,δεν πουλιέται η ψυχή, εύκολα...Πρέπει να εισαι πολύ παραδόπιστος...
Αλλά και όσες θρησκείες το κάνουν αυτό, ναι, είναι απαράδεκτες...

Δεν με απογοητεύεις καθόλου . Η απάντησή σου ήταν σαφέστατη , και χαίρομαι ιδιαίτερα για το ότι βάζεις όλα τα λαμόγια ανεξαρτήτως της θρησκείας που εκμεταλλεύονται , στο ίδιο τσουβάλι .
Και κάτι ακόμα . Αν δεν κάνω λάθος φίλε Βαγγέλη , αύριο έχεις την ονομαστική σου εορτή . Σου εύχομαι λοιπόν από καρδιάς , χρόνια πολλά !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 22:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo , υπάρχει ένα βιβλίο του Emmanuel Giaroslavsky που πρωτοεκδόθηκε στη Ρωσία το 1923 , και μεταφράστηκε και εκδόθηκε στην Ελλάδα το 1965 , με τον τίτλο «Πώς γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν οι θεοί και οι θεές.»
Μέσα σ’ αυτό το βιβλίο λοιπόν , αποδεικνύεται συγκριτικά, ότι μέσα σε ταυτόσημες συνθήκες ζωής, εμφανίστηκαν στους διάφορους λαούς παρόμοιες θρησκευτικές αντιλήψεις , δοξασίες και λατρείες , ότι οι λαοί όταν έρχονται σ’ επαφή παίρνουν ο ένας απ’ τον άλλον τις θρησκευτικές δοξασίες , και ότι συχνά κάθε νέα θρησκεία είναι σε μεγάλο βαθμό , μια παραλλαγή των θρησκειών που προϋπήρχαν ως τότε .
Από αυτόν τον κανόνα δεν ξέφυγε ούτε ο χριστιανισμός , ο οποίος υιοθέτησε σε πολύ μεγάλο βαθμό , τις δοξασίες και τη λατρεία των λεγόμενων ειδωλολατρικών θρησκειών της Ανατολής .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 23:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sesostris
quote:
Δεν με απογοητεύεις καθόλου . Η απάντησή σου ήταν σαφέστατη , και χαίρομαι ιδιαίτερα για το ότι βάζεις όλα τα λαμόγια ανεξαρτήτως της θρησκείας που εκμεταλλεύονται , στο ίδιο τσουβάλι

Εχω την εντύπωση οτι δεν ερμήνευσες ορθά τα λεγόμενα του..
Ανεξαρτήτου θρησκείας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 12:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φιλε μου allzzaro,σωστά κατάλαβε ο φίλος sesostris...Ανεξαιρέτως θρησκείας, ένα είναι το θείο και ολοι το εκμεταλεύονται, μη εξαιρουμένων πολλών ορθοδόξων, λόγω της διαφθοράς που υπάρχει σήμερα...Νομίζω, είναι σαφέστατο...
Το θείο,απέχει απο ότι διεφθαρμένο...
Όντως, αγαπητέ μου sesostris, σήμερα, έχω την ονομαστική μου εορτή, σε ευχαριστώ κι ανταποδίδω τις ευχές....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 22:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Καθόλου…Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε όλοι να έχουμε πρωτογενείς σκέψεις όπως εσύ…

Eγώ ότι γράφω, είτε δικό μου είναι είτε όχι, μπορώ να το στηρίξω και εδώ ακριβώς είναι η διαφορά μας.

quote:
elo:
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου, έτσι και αλλιώς ποτέ δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν, εν αντίθεση με εσένα..

Aπλά υπερασπίζομαι την πίστη μου και δεν ανοίγω το ένα θέμα πίσω από το άλλο που κατά σύμπτωση!, όλα να επιτίθενται είτε άμεσα είτε έμμεσα κατά της όποιας θρησκείας!


quote:
elo:
Μήπως θες να σου αντιγράψω όλα τα θέματα που έχω γράψει, ώστε να μην μπεις στον κόπο να τα ψάξεις και μου κουράσεις τα ματάκια σου…

Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως...ειδικά τώρα που αποφάσισα να ανακαινίσω την αυλή μου φτιάχνοντας συνάμα κι έναν μικρό κήπο, με αποτέλεσμα μιας βδομάδας άδεια να την ξοδεύω σχεδόν εκεί!

Χρόνια σου πολλά φίλτατε Βαγγέλη!


ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."


Edited by - europaios2 on 07/04/2010 22:45:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 22:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eίχα την εντύπωση οτι γιόρταζες στις 25 Μαρτίου.
Αν και σου ευχήθηκα εκείνη την ημέρα.
Κατά πάσα πιθανότητα θα εορτάζεις με το παλιό ημερολόγιο.
Μπράβο sesostris

Χρόνια σου πολλά Βαγγέλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 23:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ όλους σας ,φίλοι,για τις ευχές σας..Εύχομαι με τη σειρά
μου, ότι επιθυμείτε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 01:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας συνεχίσουμε την ανάλυση των θρησκευτικών αντιλήψεων εξετάζοντας το δεύτερο μέρος «ερμηνειών» που έχουμε για την προέλευση της θρησκείας και που έχουν γραφτεί πιο αναλυτικά στις …27/03/2010, 23:05:59

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν πως υπάρχει μια απλή εξήγηση για την θρησκεία, πως την χρειαζόμαστε για συναισθηματικούς λόγους.
Η ανθρώπινη ψυχή είναι με τέτοιον τρόπο φτιαγμένη που λαχταρά τον καθησυχασμό ή την παρηγοριά που οι υπερφυσικές ιδέες φαίνεται να προσφέρουν.

Συναισθηματικά σενάρια: Η θρησκεία ως παρηγοριά.

5- Οι θρησκευτικές εξηγήσεις κάνουν τη θνητότητα πιο υποφερτή.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν επίγνωση του ότι πρόκειται να πεθάνουν, παρόλα αυτά είναι τα μοναδικά όντα που έχουν την ικανότητα να στοχάζονται για το γεγονός πως ότι και να γίνει, δεν πρόκειται να ξεπεράσουν την θνητή φύση τους.
Αυτό είναι ένα ζήτημα για το οποίο τα περισσότερα θρησκευτικά συστήματα φαίνεται να προτείνουν κάποιο «παυσίπονο», όσο υποτονικό και αν είναι αυτό. Οι αντιλήψεις των ανθρώπων για τους Θεούς, τους προγόνους, τα πνεύματα, εκπηγάζουν από την ανάγκη να εξηγήσουν τη θνητή φύση και να την κάνουν πιο αποδεκτή.

6- Η θρησκεία κατευνάζει την αγωνιά και δημιουργεί έναν υποφερτό κόσμο.
Είναι στη φύση των πραγμάτων ότι η ζωή είναι για τους περισσότερους ανθρώπους δυσάρεστη, σκληρή και σύντομη, ιδιαίτερα κατά την διάρκεια εκείνης της σκοτεινής εποχής κατά την οποία οι θρησκευτικές αντιλήψεις δημιουργήθηκαν για πρώτη φορά από τον άνθρωπο.
Οι θρησκευτικές έννοιες κατευνάζουν την αγωνία παρέχοντας ένα πλαίσιο εντός του οποίου αυτές οι καταστάσεις είτε εξηγούνται είτε αντισταθμίζονται από την υπόσχεση της σωτηρίας ή μιας καλύτερης ζωής.

Όπως και τα διανοητικά σενάρια, αυτές οι προτάσεις μπορεί να φαίνονται αρκετά αληθοφανείς ως έχουν, αλλά πρέπει να πάμε λίγο πιο βαθιά για να δούμε αν εκπληρώνουν τον επιδιωκόμενο σκοπό, αν εξηγούν το γιατί έχουμε θρησκευτικές έννοιες και για ποιον λόγο έχουμε αυτές τις οποίες έχουμε;

Οι ανθρωπολόγοι με τις έρευνες τους, έχουν δείξει εδώ και αρκετό καιρό πως ορισμένα γεγονότα της ζωής είναι «μυστηριώδη ή τρομερά» μόνο σε μέρη στα οποία μια τοπική θεωρία παρέχει μια λύση στο μυστήριο ή μια θεραπεία.
Πχ. υπάρχουν μέρη στην Μελανησία όπου οι άνθρωποι εκτελούν έναν εξαιρετικό μεγάλο αριθμό τελετουργιών για να προστατεύσουν τους εαυτούς τους από την μαγεία, πιστεύοντας ότι ζουν υπό την μόνιμη απειλή αόρατων εχθρών.
Μπορούμε λοιπόν να θεωρήσουμε πως σε τέτοιες κοινωνίες οι μαγικές τελετουργίες και τα προληπτικά μέτρα αποτελούν κατά βάση παρηγορητικούς μηχανισμούς, παρέχοντας στους ανθρώπους κάποιο είδος φαντασιακού ελέγχου αυτού του είδους διαδικασιών.

Παρόλα αυτά σε άλλα μέρη οι άνθρωποι δεν έχουν τέτοιες τελετουργίες και δεν νοιώθουν τέτοιες απειλές για την ύπαρξη τους.
Από την οπτική του ανθρωπολόγου, φαίνεται πιθανό ότι οι τελετουργίες δημιουργούν την ανάγκη που υποτίθεται πως ικανοποιούν, και ενδεχομένως ότι τα δυο στοιχεία αλληλοενισχύονται.
Έξαλλου αν οι θρησκευτικές ιδέες αποτελούν λύσεις σε συγκεκριμένες ανάγκες, τότε δεν κάνουν καλή δουλειά, ένας θρησκευτικός κόσμος είναι συχνά πιο τρομακτικός από έναν κόσμο δίχως υπερφυσική παρουσία, ενώ πολλές θρησκείες δεν δημιουργούν και τόσο καθησυχασμό, παρά ένα αδιαπέραστο πέπλο θλίψης.
Σκεφτείτε τις ευρύτατες διαδομένες πεποιθήσεις σχετικά με κακά πνεύματα, βρικόλακες, μάγισσες, φαντάσματα, κλπ, τα οποία δήθεν ευθύνονται για ασθένειες και δυστυχία.

Η θρησκεία ως καθησυχασμός στο μέτρο που υπάρχει δεν βρίσκεται σε μέρη όπου η ζωή είναι ιδιαίτερη επικίνδυνη ή δυσάρεστη, άλλα ακριβώς το αντίθετο.
Ένα από τα ελάχιστα θρησκευτικά συστήματα που πιθανός σχεδιαστήκαν για να παράσχουν μια παρηγορητική κοσμοθεωρία είναι ο μυστικισμός της Νέας Εποχής, λέγοντας ότι οι άνθρωποι, όλοι οι άνθρωποι, έχουν μια τεράστια δύναμη, ότι όλα τα είδη διανοητικών και φυσικών επιτευγμάτων βρίσκονται εντός των δυνατοτήτων τους και ότι όλοι μας συνδεόμαστε με μυστηριώδεις, καλοπροαίρετες δυνάμεις στο σύμπαν.
Η «καλή υγεία» μπορεί να αποκτηθεί δια της εσωτερικής πνευματικής δύναμης, κλπ .

Όλες αυτές οι καθησυχαστικές αντιλήψεις, που ενισχύουν την αυτοπεποίθηση, εμφανιστήκαν και διαδόθηκαν σε μια από τις πιο ασφαλείς και εύπορες κοινωνίες της ιστορίας.

Αυτά για τώρα φιλαράκια γιατί..
Αύριο θα δούμε το τι «γίνεται» με το θέμα της θνητότητας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 01:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris γνωρίζεις αν κυκλοφορεί ακόμα το συγκεκριμένο βιβλίο και αν ναι, από ποιες εκδόσεις..

quote:
europaios2 -Eγώ ότι γράφω, είτε δικό μου είναι είτε όχι, μπορώ να το στηρίξω και εδώ ακριβώς είναι η διαφορά μας


Μα δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να αμφιβάλει για την ανεπτυγμένη νοημοσύνη σου και τις γνώσεις που κατέχεις….

Πάντως για να στηρίξω αυτά που γράφω σε κάποιον που ενδιαφέρεται να έχει πραγματικό διάλογο εδώ μέσα, πρέπει αυτός να ενδιαφερθεί και να διαβάσει αυτά που γράφονται σε αυτό το θέμα, και όχι να το παίζει εξυπνάκιας…

quote:
europaios2 -Aπλά υπερασπίζομαι την πίστη μου και δεν ανοίγω το ένα θέμα πίσω από το άλλο που κατά σύμπτωση! , όλα να επιτίθενται είτε άμεσα είτε έμμεσα κατά της όποιας θρησκείας!

Και καλά κάνεις..
Η «πίστη» σου έχει ανάγκη από υπερασπιστές σαν και εσένα…

Βαγγέλη ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 08:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris

Το έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο πριν 20 χρόνια. Είναι καταπληκτικό, ευκαιρία να το ξαναδιαβάσω.


Εκδόσεις Αλφειός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 21:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όπως και τα διανοητικά σενάρια, αυτές οι προτάσεις μπορεί να φαίνονται αρκετά αληθοφανείς ως έχουν, αλλά πρέπει να πάμε λίγο πιο βαθιά για να δούμε αν εκπληρώνουν ....τον επιδιωκόμενο σκοπό....


.... αν εξηγούν το γιατί έχουμε θρησκευτικές έννοιες και για ποιον λόγο έχουμε αυτές τις οποίες έχουμε;




Καλησπέρα Elo , πολύ εύστοχα τα όσα κατέθεσες -κατα την απόψη μου- ...εκείνο όμως που μου κέντρισε το ενδιαφέρον , είναι η φράση "επιδιωκόμενος σκοπός"...και κατα την γνώμη μου αποτελεί μια θεμελιώδη ερώτηση για κάθε πράξη-ενέργεια...

Ποιος λοιπόν είναι ο "επιδιωκόμενος σκοπός" και τι ή ποιός το αντικειμενό του???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 00:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Μα δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να αμφιβάλει για την ανεπτυγμένη νοημοσύνη σου και τις γνώσεις που κατέχεις….
Πάντως για να στηρίξω αυτά που γράφω σε κάποιον που ενδιαφέρεται να έχει πραγματικό διάλογο εδώ μέσα, πρέπει αυτός να ενδιαφερθεί και να διαβάσει αυτά που γράφονται σε αυτό το θέμα, και όχι να το παίζει εξυπνάκιας…

Mόνο που όταν σε ρώτησα επί του θέματος.....απάντησες με εξυπνάδα....για γύρνα πίσω να διαβάσεις τι σε είχα ρωτήσει....αλλά και το ερέθισμα για την ερώτηση αυτή που δεν πήρα βέβαια απάντηση και ούτε θα πάρω γιατί ο συγγραφέας σου δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος....

quote:
elo:
Και καλά κάνεις..
Η «πίστη» σου έχει ανάγκη από υπερασπιστές σαν και εσένα…

Η πίστη μου δεν έχει καμία ανάγκη από υπερασπιστές, την υπερασπίζομαι πολύ απλά, γιατί έτσι μ' αρέσει!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 00:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo
Sesostris γνωρίζεις αν κυκλοφορεί ακόμα το συγκεκριμένο βιβλίο και αν ναι, από ποιες εκδόσεις..

Φίλε elo , το βιβλίο είναι αρκετά παλιό . Εκδόθηκε στα ελληνικά από τις «Πολιτικές και Λογοτεχνικές Εκδόσεις» το 1965 , και δεν γνωρίζω αν έκανε επανεκδόσεις . Άλλωστε μεσολάβησε και η (εθνοσωτήριος επανάστασις) η οποία κυνήγησε μετά μανίας κάθε τέτοιο έντυπο . Κάνε μια προσπάθεια στα παλαιοπωλεία , ή επειδή είναι πολύ παλιό και δεν έχει συγγραφικά δικαιώματα , μήπως το βρεις στο internet μέσω του Rapidshare .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 09:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μου κάνει εντύπωση φίλε elo,είναι ότι μλάς για την έννοια θρησκεία,χωρίς να αναφέρεις το θείο,ενώ βάζεις όλες τις εκφράσεις του θρησκευτικού συνασθήματος, να έχει πνευματική αναγωγή...Να αφυπνίζει το πνεύμα το θρησκευτικό στοιχείο, αναθυμούμενο την αιώνια υπόσταση του....
Και φυσικα, με αυτη την σχέση,πάμε και στο συμπέρασμα, ότι το αιώνιο πνεύμα έχει αιώνιες κι όχι θνητές και γήινες αρχές και καταβολές, όπως τα ένστιτα και τα υλιστικά συναισθήματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 16:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βιβλίο στο οποίο αναφέρεται ο φίλος ο Σωτήρης βρίσκεται εδώ , σε ηλεκτρονική μορφή φυσικά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 18:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo όντως έχουν μεγάλο ενδιαφέρον τα όσα έγραψες και μιας και ανέφερες τον νού ας μεταφέρω-ανωνύμως-κάποια λόγια που ακούστηκαν σε άλλο φόρουμ και που πιστεύω θα βοηθήσουν κάποια παιδιά απο εδώ μέσα να γκρεμίσουν κάποια νοητικά τους κάστρα
να δουν μια άλλη οψη
που ισως τους βοηθήσει
στη δικιά τους αναζήτηση της αλήθειας
(αυτοί δηλαδή που την έχουν ήδη βρει καλύτερα να σταματήσουν να διαβάζουν προς αποφυγή της διαστρέβλωσής της αλήθειας τους)

"

quote:
..τότε θα είναι εύκολο να διανοηθείς, ότι ο καθένας μας και συγκεκριμένα η ψυχή του, μπορεί να μεταφέρει από την αιωνιότητα στην προσωπικότητα εικόνες, ήχους και αφηρημένες πληροφορίες δίχως συγκεκριμένη μορφή και σχήμα, σε κάθε προσωπικότητα που ασχολείται σοβαρά με την ψυχή της .

Μου λες να διανοηθώ. Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα..ότι πρέπει να διανοηθώ, να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα και κάποιος άλλος με ένα άλλο λογικό συμπέρασμα να μου την λέει γιατί το δικό του λογικό συμπέρασμα δε συμφωνεί με το δικό μου.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

όμως το οποιοδήποτε συμπέρασμα ανταποκρίνεται σε αυτό που πραγματικά είναι;
Δεν αντιλέγω στο ότι ο νους μπορεί να φέρει κάτι από την αιωνιότητα. Σε αυτό που αντιλέγω είναι ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψύχη της».
Τι είσαι; Η προσωπικότητα ή η ψύχη; Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ είναι κάτι που φέρνεις με την γέννηση σου;
ή είναι κάτι που καλλιεργείτε στην πορεία της ανθρώπινης ζωής;
Δηλ. ένα νεογέννητο έχει προσωπικότητα;

Όταν μου λες ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψυχή της». Είναι σαν να μου λες ότι είσαι το πνεύμα ή η ψυχή, αλλά το μυαλό σου ασχολείτο σοβαρά με το πνεύμα σου.

Έτσι θα ασχολείσαι -και θα ασχολείσαι σοβαρά- χωρίς ποτέ να αποκτήσεις την επίγνωση της ψυχής επειδή στην πραγματικότητα θα είσαι πολύ απασχολημένος.

Όταν σταματήσεις να ασχολείσαι και να απασχολείσαι με τον νου τότε ίσως δεις ότι οι ασχολίες σου ήταν μια ταύτιση, ένα ψέμα.

quote:

Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η διεύρυνση της συνείδησής του .


ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Και πως γίνεται αυτή η διευρύνση της συνείδησης;
Είναι η συνείδηση ο νους; Αν όχι τότε πως θα την διευρύνεις; Με τον νου δεν μπορείς. Γιατί αν ασχολιέσαι με τον νου, τότε δεν κανείς κάτι με την συνείδηση. Διευρύνεις τον νου αλλά την συνείδηση όχι ή αν θες διαφορετικά, δεν αποκτάς επίγνωση.

Ποιος είναι αυτός που ασχολείται; Ποιος;

quote:
Όσο μεγαλύτερη, τόσο ποιο καλύτερη η αντίληψη για την αιωνιότητα.
Μην ξεχνάς ότι ο στοχαστής του άπειρου ,του αιώνιου είναι η ψυχή .
Όσοι έχουνε επικοινωνία με την ψυχή τους ,μπορούνε & δημιουργούνε την δυνατότητα να στοχαστούνε εύστοχα μέσω της ψυχής ,μέσω του αληθινού ,πραγματικού στοχαστή την αιωνιότητα ,το άπειρο και ακόμη παραπέρα .

Αγαπητέ φίλε

Χρησιμοποιείς την ψυχή σαν ένα μέσο, λες και εσύ είσαι κάτι άλλο που πρέπει να αποκτήσει επικοινωνία και μέσα από αυτή την επικοινωνία να δεις την αιωνιότητα. Λες και η ψυχή είναι τα κιάλια σου, το μέσον.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτό που είσαι έως ένα βαθμό είναι η ψυχή σου το Ατμα. Το Ατμα δεν είναι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Η ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ σε έχει οδηγήσει σε κάποια λογικά συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ.

Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με την ψυχή επειδή η ψυχή Είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ. Δεν χρειάζομαι κάποιο μέσο επικοινωνίας για να ΕΙΜΑΙ."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/04/2010 18:11:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 19:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
Το βιβλίο στο οποίο αναφέρεται ο φίλος ο Σωτήρης βρίσκεται εδώ , σε ηλεκτρονική μορφή φυσικά.

Γειά σου ρε παίδαρε..
Το έψαχνα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 19:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά,έχετε μεθύσει με την ιδέα, ότι ο άνθρωπος,τα έκανε όλα,αλλά,τόσο παράλογο και τόσο διχως λογική σκέψη, πια;Δεν καταλαβαίνετε, ότι το να αποδεχτειτε, ή όχι τον Δημιουργό του σύμπαντος και Θεό,είναι υπερβολή σας,γιατί εμείς είμαστε οι αμφισβητούμενοι ως υπάρξεις;
Υπάρχετε, ωρέ, ή νομίζετε, οτι υπάρχετε;
Έχει πλάκα ο εγωισμός του ανθρώπου, να πιστεύει, ότι αυτός έφτιαξε ή έδωσε λογική στον κόσμο και γι αυτο τον αποσυμβολίζει με δικές του εκφράσεις...Αλλά, ο κόσμος, έγινε πριν απο μας,σαν ύλη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 22:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Τι είσαι; Η προσωπικότητα ή η ψύχη; Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ είναι κάτι που φέρνεις με την γέννηση σου;
ή είναι κάτι που καλλιεργείτε στην πορεία της ανθρώπινης ζωής;
Δηλ. ένα νεογέννητο έχει προσωπικότητα;

Φυσικά και έχει. Αν ποτέ γίνεις πατέρας θα το διαπιστώσεις. Ωστόσο για μένα η προσωπικότητα σμιλεύεται κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου και πάντα βάση των ερεθισμάτων που δέχεται.
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Και πως γίνεται αυτή η διευρύνση της συνείδησης;
Είναι η συνείδηση ο νους; Αν όχι τότε πως θα την διευρύνεις; Με τον νου δεν μπορείς. Γιατί αν ασχολιέσαι με τον νου, τότε δεν κανείς κάτι με την συνείδηση. Διευρύνεις τον νου αλλά την συνείδηση όχι ή αν θες διαφορετικά, δεν αποκτάς επίγνωση.

Ποιος είναι αυτός που ασχολείται; Ποιος;



Ο νους είναι αυτός που θα διευρύνει τη συνείδηση, εφόσον τον καλλιεργήσεις αυτός έχει την ικανότητα να διευρύνει και τη συνείδηση.
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Αγαπητέ φίλε
Χρησιμοποιείς την ψυχή σαν ένα μέσο, λες και εσύ είσαι κάτι άλλο που πρέπει να αποκτήσει επικοινωνία και μέσα από αυτή την επικοινωνία να δεις την αιωνιότητα. Λες και η ψυχή είναι τα κιάλια σου, το μέσον.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτό που είσαι έως ένα βαθμό είναι η ψυχή σου το Ατμα. Το Ατμα δεν είναι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Η ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ σε έχει οδηγήσει σε κάποια λογικά συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ.

Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με την ψυχή επειδή η ψυχή Είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ. Δεν χρειάζομαι κάποιο μέσο επικοινωνίας για να ΕΙΜΑΙ."



Άλλο η ψυχή και άλλο ο νους.
Ο νους είναι όργανο-συντελεστής της ψυχής και η ψυχή το μέσω της αιωνιότητας. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί το νου του σωστά, τότε βοηθάει την ψυχή του.
Βέβαια η ψυχή επηρεάζει το νου. Αλλά ο νους αποφασίζει. Οι αποφάσεις του όμως είναι καθοριστικές για την εξέλιξη της ψυχής.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Μου λες να διανοηθώ. Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα..ότι πρέπει να διανοηθώ, να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα και κάποιος άλλος με ένα άλλο λογικό συμπέρασμα να μου την λέει γιατί το δικό του λογικό συμπέρασμα δε συμφωνεί με το δικό μου.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ



Αυτό δε σημαίνει ότι το ένα λογικό συμπέρασμα απαραιτήτως έρχεται σε σύγκρουση με αυτό του άλλου. Μπορούν αμφότερα να ισχύουν.
Η διανόηση όμως δε γίνεται απλά για να βγει κάποιο λογικό συμπέρασμα, αλλά για να μπορείς να συμπεράνεις. Η διανόηση δηλαδή είναι το μέσο, ο τρόπος και όχι το αποτέλεσμα.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2010, 22:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε elo όντως έχουν μεγάλο ενδιαφέρον τα όσα έγραψες και μιας και ανέφερες τον νού ας μεταφέρω-ανωνύμως-κάποια λόγια που ακούστηκαν σε άλλο φόρουμ και που πιστεύω θα βοηθήσουν κάποια παιδιά απο εδώ μέσα να γκρεμίσουν κάποια νοητικά τους κάστρα
να δουν μια άλλη οψη
που ισως τους βοηθήσει
στη δικιά τους αναζήτηση της αλήθειας
(αυτοί δηλαδή που την έχουν ήδη βρει καλύτερα να σταματήσουν να διαβάζουν προς αποφυγή της διαστρέβλωσής της αλήθειας τους)

"

quote:
..τότε θα είναι εύκολο να διανοηθείς, ότι ο καθένας μας και συγκεκριμένα η ψυχή του, μπορεί να μεταφέρει από την αιωνιότητα στην προσωπικότητα εικόνες, ήχους και αφηρημένες πληροφορίες δίχως συγκεκριμένη μορφή και σχήμα, σε κάθε προσωπικότητα που ασχολείται σοβαρά με την ψυχή της .

Μου λες να διανοηθώ. Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα..ότι πρέπει να διανοηθώ, να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα και κάποιος άλλος με ένα άλλο λογικό συμπέρασμα να μου την λέει γιατί το δικό του λογικό συμπέρασμα δε συμφωνεί με το δικό μου.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

όμως το οποιοδήποτε συμπέρασμα ανταποκρίνεται σε αυτό που πραγματικά είναι;
Δεν αντιλέγω στο ότι ο νους μπορεί να φέρει κάτι από την αιωνιότητα. Σε αυτό που αντιλέγω είναι ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψύχη της».
Τι είσαι; Η προσωπικότητα ή η ψύχη; Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ είναι κάτι που φέρνεις με την γέννηση σου;
ή είναι κάτι που καλλιεργείτε στην πορεία της ανθρώπινης ζωής;
Δηλ. ένα νεογέννητο έχει προσωπικότητα;

Όταν μου λες ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψυχή της». Είναι σαν να μου λες ότι είσαι το πνεύμα ή η ψυχή, αλλά το μυαλό σου ασχολείτο σοβαρά με το πνεύμα σου.

Έτσι θα ασχολείσαι -και θα ασχολείσαι σοβαρά- χωρίς ποτέ να αποκτήσεις την επίγνωση της ψυχής επειδή στην πραγματικότητα θα είσαι πολύ απασχολημένος.

Όταν σταματήσεις να ασχολείσαι και να απασχολείσαι με τον νου τότε ίσως δεις ότι οι ασχολίες σου ήταν μια ταύτιση, ένα ψέμα.

quote:

Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η διεύρυνση της συνείδησής του .


ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Και πως γίνεται αυτή η διευρύνση της συνείδησης;
Είναι η συνείδηση ο νους; Αν όχι τότε πως θα την διευρύνεις; Με τον νου δεν μπορείς. Γιατί αν ασχολιέσαι με τον νου, τότε δεν κανείς κάτι με την συνείδηση. Διευρύνεις τον νου αλλά την συνείδηση όχι ή αν θες διαφορετικά, δεν αποκτάς επίγνωση.

Ποιος είναι αυτός που ασχολείται; Ποιος;

quote:
Όσο μεγαλύτερη, τόσο ποιο καλύτερη η αντίληψη για την αιωνιότητα.
Μην ξεχνάς ότι ο στοχαστής του άπειρου ,του αιώνιου είναι η ψυχή .
Όσοι έχουνε επικοινωνία με την ψυχή τους ,μπορούνε & δημιουργούνε την δυνατότητα να στοχαστούνε εύστοχα μέσω της ψυχής ,μέσω του αληθινού ,πραγματικού στοχαστή την αιωνιότητα ,το άπειρο και ακόμη παραπέρα .

Αγαπητέ φίλε

Χρησιμοποιείς την ψυχή σαν ένα μέσο, λες και εσύ είσαι κάτι άλλο που πρέπει να αποκτήσει επικοινωνία και μέσα από αυτή την επικοινωνία να δεις την αιωνιότητα. Λες και η ψυχή είναι τα κιάλια σου, το μέσον.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτό που είσαι έως ένα βαθμό είναι η ψυχή σου το Ατμα. Το Ατμα δεν είναι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Η ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ σε έχει οδηγήσει σε κάποια λογικά συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ.

Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με την ψυχή επειδή η ψυχή Είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ. Δεν χρειάζομαι κάποιο μέσο επικοινωνίας για να ΕΙΜΑΙ."

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/04/2010 18:11:09



Nούς..αλήθεια ..δια-νόηση..συνείδηση...λεξούλες όμορφες και καθημερινά καλούνται , είτε να εντυπωσιάσουν ή να αποδώσουν έννοιες του "ομιλούντα" ...του ομιλούντα -του κάθε ομιλούντα-...

Λένε...λέμε και ξαναλέμε και ξανα-λένε για να ανακαλύψουμε τελικά , ότι δεν είπαμε τίποτα και ξανά απο την αρχή!

Φίλε μου Ντόκτορα , προσωπικά να συμφωνήσω μαζί σου ... αλλα ποιό "στοιχείο" πιστεύεις ότι κρίνεται απαραίτητο , προκειμένου κάποιος ή κάποιοι να συμφωνήσουν μαζί σου ή μαζί μου ή μαζί με τον οποιοδήποτε άλλο...?

Περιμένω -εδώ- την απάντησή σου...

Αναφέρεσαι πολύ σωστά στον νού το ανθρώπου και την εν-νόησή του αλλα και το αντιληπτικό του στάτους ...ίσως και το ψυχολογικό πρότσες του ... και ασφαλώς κάποιος -ο οποιοσδήποτε λγικός άνθρωπος- θα ρωτούσε -όπως σωστά επεσήμανες- ...ερχόμαστε στην ζωή με "γραμμένο εγκέφαλο" ή αρχίζει η εγγραφή εν ζωή και μάλιστα απο το οικείο περιβάλλον αλλα και απο το γενικότεο πλαίσιο αναφοράς όπου γαλουχήθηκε και νοηματοδοτήθηκε ακόμα και αυτό το οικείο -οικογενειακό περιβάλλον"...και απο που συλλαμβάνει αλλα και εμπεδώνει κάθε άνθρωπος αλλα και ορίζει την ορθότητα κάθε ιδέας η οποία εν-τυπώνεται στον εγκέφαλό του???

Και έχει δεί κανείς , άνθρωπο γεννημένο στην Αφρική , κάποιον Ζουλού ας πούμε να έχει ιδέες εντυπωμένες ανάλογες με τις εδώ ή στην Ευρώπη ή στην Ινδια , περί αξιολόγησης των πραγμάτων...περί αληθείας ή για επί μέρους θέματα???

Ασφαλώς όχι και καθένας "δέχεται" ως αληθή -αλλα και νοηματοδοτείται εξ αυτού- όλα όσα του επεβλήθησαν και μάλιστα αποτελούν τους "προσωπικούς χάρτες" με του οποίους θα πορεύεται στην ζωή του και θα αποτελεί το "πραγματικό" εντός του ... ικανός ακόμα και να σκοτώσει για την διατήρηση τους!

Το αναφερόμενο ως "ενδογενές σύστημα" επιτυχίας , ,αποτελεί θεματοφύλακα των ιδεών με τοις οποίες είναι χαρτογραφημμένος κάθε εγκέφαλος και κάθε διαφορετικά διατυπωμένη άποψη δεν εμφανίζεται -απλά- ως προσπάθεια αναίρεσης αυτής καθ'εαυτης της ιδίας -ιδέας- αλλα ως προσπάθεια αναίρεσης του ιδίου του υποκειμένου και εγείρει αφάνταστη ποσότητα ανασφάλειας αλλα και οργής..!

Απλά ρώτα έναν Μουσουλμάνο για την αλήθεια.. ρώτα έναν Ινδουϊστή..ή έναν ζουλού...ρώτα και θα δείς να εκστομίζεται η πραγματική και αδιαπραγμάτευτη αλήθεια του καθενός ...καθενας έχει και μια αληθεια και θα σκοτώσει γι'αυτήν και θα απαρνηθεί ακόμα και την ίδια του την ζωή..!

Με οργή και μίσος ... και ανεξέλεγκτο φανατισμό θα επιτεθεί -όπως και ιστορικά έχει αποδειχθεί- ο κάθε διαφορετικά θρησκευόμενος στον "άπιστο" και χάριν της αληθείας και του εσωτερικού φόβου θα οπλισθούν τα "δολοφονικά χέρια"....αποκαλύπτοντας την ισχύ αλλα και τον σφιχτό εναγκαλισμό των ανθρωπων απο επιμέρους πίστεις και ιδεολογίες...

Και δυστυχώς εκεί , σε αυτό το σημείο με θλίψη θα δείς τον επιμολυσμένο ενήλικο ή μάλλον τον ανύπαρκτο και θα δείς καθαρά το φοβισμένο παιδί εντός του καθενός και τον φόβο και που θα δώσει την σκυτάλη στον κατακριτικό γονέα .... αλλα και που θα του οπλίσει το χέρι...!

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος αποθηκεύει την μνήμη και αυτές οι μνήμες διεγείρονται για να παράγουν την τυρρανία -όσο και τον πλούτο- του παρελθόντος στην τρέχουσα ζωή..!

Θέμα πρώϊμων καταγραφών φίλε μου είναι όλα και μάλιστα ανεξέλεγκτων και άκριτα υιοθετημένων...

Και δεν πρόκειται για μια απλή ανάκληση...αλλα για μια αναβίωση..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 02:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός -Καλησπέρα Elo , πολύ εύστοχα τα όσα κατέθεσες -κατα την απόψη μου- ...εκείνο όμως που μου κέντρισε το ενδιαφέρον , είναι η φράση "επιδιωκόμενος σκοπός"...και κατα την γνώμη μου αποτελεί μια θεμελιώδη ερώτηση για κάθε πράξη-ενέργεια...
Ποιος λοιπόν είναι ο "επιδιωκόμενος σκοπός" και τι ή ποιός το αντικειμενό του???

Έθεσες ένα πολύ σοβαρό ερώτημα αλλά και εξίσου δύσκολο φίλε μου εαρινέ.

Βλέπεις κάθε θρησκεία και θρησκευτική αντίληψη που υπήρχε και υπάρχει ανεξάρτητα το αν ικανοποιεί κάποιους ή όχι έχει έναν "επιδιωκόμενο σκοπό", το να δώσει ένα σκοπό στην ζωή του άνθρωπου ή και μια λύση ...

Η «ύπαρξη σκοπού» είναι κάτι το οποίο είναι βαθιά αποτυπωμένο μέσα στην ανθρωπινή σκέψη (νου), το ότι μπορεί να είμαστε εντελώς «μόνοι» μας δίχως κάτι ανώτερο, υπερφυσικό, υπέρλογο, να μας περιτριγυρίζει (είτε αυτό είναι θεός, πνεύματα, άυλες οντότητες, κλπ) είναι κάτι που φοβίζει, για πολλούς λόγους που αξίζει κάποια στιγμή να αναφερθούμε.

Ακόμα και αυτοί που δεν πιστεύουν σε όλα αυτά τα υπερφυσικά δεν μπορούν να ξεφύγουν από την «ανάγκη του σκοπού», νοιώθοντας πάντα μια ανάγκη για έρευνα, ανάγκη για γνώση, για κατανόηση, αλλά ανάγκη μέσα από πιο «ορθολογικά πεδία» .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 02:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Και έχει δεί κανείς , άνθρωπο γεννημένο στην Αφρική , κάποιον Ζουλού ας πούμε να έχει ιδέες εντυπωμένες ανάλογες με τις εδώ ή στην Ευρώπη ή στην Ινδια , περί αξιολόγησης των πραγμάτων...περί αληθείας ή για επί μέρους θέματα???

Σε ντοκιμαντέρ που έχω παρακολουθήσει, έχω παρατηρήσει ότι ο τρόπος ζωής των δεν είναι ενδεικτικός της διαφορετικότητας μας, όσον αφορά την αξιολόγηση των πραγμάτων και της αληθείας.
Σίγουρα υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις κατ' άτομα, αλλά και μεγάλες ομοιότητες.

quote:
Εαρινός:
Ασφαλώς όχι και καθένας "δέχεται" ως αληθή -αλλα και νοηματοδοτείται εξ αυτού- όλα όσα του επεβλήθησαν και μάλιστα αποτελούν τους "προσωπικούς χάρτες" με του οποίους θα πορεύεται στην ζωή του και θα αποτελεί το "πραγματικό" εντός του ... ικανός ακόμα και να σκοτώσει για την διατήρηση τους!

Φέρε μας ένα παράδειγμα, για να ενισχύσεις την άποψή σου.

quote:
Εαρινός:
Απλά ρώτα έναν Μουσουλμάνο για την αλήθεια.. ρώτα έναν Ινδουϊστή..ή έναν ζουλού...ρώτα και θα δείς να εκστομίζεται η πραγματική και αδιαπραγμάτευτη αλήθεια του καθενός ...καθενας έχει και μια αληθεια και θα σκοτώσει γι'αυτήν και θα απαρνηθεί ακόμα και την ίδια του την ζωή..!

Ένα παράδειγμα, για να καταλάβω καλύτερα?

quote:
Εαρινός:
Με οργή και μίσος ... και ανεξέλεγκτο φανατισμό θα επιτεθεί -όπως και ιστορικά έχει αποδειχθεί- ο κάθε διαφορετικά θρησκευόμενος στον "άπιστο" και χάριν της αληθείας και του εσωτερικού φόβου θα οπλισθούν τα "δολοφονικά χέρια"....αποκαλύπτοντας την ισχύ αλλα και τον σφιχτό εναγκαλισμό των ανθρωπων απο επιμέρους πίστεις και ιδεολογίες...

Ούτε για να νικήσει ο Αλλάχ μας κατέλαβαν οι Τούρκοι....ούτε για να νικήσει ο Χριστός επαναστατήσαμε εμείς!
Ούτε για κάποια ιδεολογία, πλην αυτής του οικονομικού κέρδους για τους Τούρκους και της ελευθερίας για εμάς!
Ούτε οι Πέρσες ήρθαν εδώ για να μας κάνουν να λατρέψουμε τους θεούς τους, ούτε ο Αλέξανδρος πήγε εκεί για να λατρέψουν τους δικούς μας.....κ.λ.π....


Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 08:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφ ής στιγμής, φτασαμε να συγκρίνουμε το θρησκευτικό συναίσθημα του απολίτιστου Μαορί και Ζουλού,με την καλλιέργεια του χριστιανικού ιδεώδες,την κομπογιαννίτικη και πρωτόγονη, σχέση του ανθρώπου με τη φύση ,σε σχέση με συτή με το θέιο, πιστεύω, ότι απλά απαρνιέται κανείς το θείο και το μετατρέπει σε συναίσθημα...Αλλά, έχουμε εκατομμύρια αποδέιξεις, ότι το θρησκευτικό στοιχείο,με μαρτυρίες, θαύματα και πιστούς που καταλαβάινουν τι πιστεύουν, θα έπρεπε να κάνει τη διαφορά..Εδώ, βλέπουμε αστέρια και νομίζουμε ότι θα τα φτάσουμε,τον Θεό ιδέα μας, θα κολλάγαμε να κάνουμε;
Και επαναλαμβάνω, μπορεί κάποιος να μπερδεύει τις παγανιστικές και ανιμιστικές ειδωλολατρείες με όσα βουντού, ζουλού και μάου μάου,θέλει,διότι, έςτσι βλέπει τις θρησκείες, σαν προκατάλειψη, αλλά, επειδή, οι Μαορί,δεν διδάσκουν θρησκεία, καλά θα ήταν και οι απανταχού θιασώτες τους, να μην πιστεύουν ότι διδάσκουν κι αυτοί σε απολίτιστους, με καμάρι το ότι δεν βλέπουν...
Κατασκευάζει κανείς, κάτι που ακολουθεί αυτόν, δεν μπορεί να κατασκευάσει αυτο απο το οποίο προήλθε ο ίδιος...
Δηλαδή, κάπου να είμαστε και λίγο λογικοί, μην λέμε μπαρούφες για τις ωράιες λέξεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 09:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2- Mόνο που όταν σε ρώτησα επί του θέματος.....απάντησες με εξυπνάδα....για γύρνα πίσω να διαβάσεις τι σε είχα ρωτήσει....αλλά και το ερέθισμα για την ερώτηση αυτή που δεν πήρα βέβαια απάντηση και ούτε θα πάρω γιατί ο συγγραφέας σου δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος

Μου φαίνεται ότι τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα στο μυαλό σου ευρωπαίε.

Αν θυμάσαι καλά στην πρώτη τοποθέτηση του συγκεκριμένου θέματος δεν ρώτησες, αλλά απαίτησες…
Για να σου θυμίσω τι έγραψες…!!!

quote:
europaios2- Απεστάλη: 29/03/2010, 01:10:11 Επειδή δεν θα μπω στη διαδικασία να τρέχω να διαβάζω τις βλακείες του καθενός, εάν πιστεύεις ότι έχει ουσιώδη επιχειρήματα, μιας και διάβασες τις απόψεις του, δεν έχεις παρά να τα φέρεις να τα δούμε.
Με βάση αυτών που μας έφερες αυτό είναι το συμπέρασμά μου.

Το αστείο πάντως είναι πως άμα διάβαζες το τι έχει γραφτεί εδώ θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει η παραμικρή «επίθεση» σε καμία θρησκεία, ακόμα και το λινκ που έδωσα και σε χάλασε (που ούτε αυτό διάβασες) παραμόνο είδες την εισαγωγή του που έγραψα, θα έβλεπες ότι δεν είναι του συγγραφέα (Pascal Boyer), αλλά μετάφραση από τρίτους που αναλύουν κάποια από αυτά που έχει γράψει στο βιβλίο του, ειδικά η εισαγωγή που σε χάλασε αν την διάβαζες καλύτερα και δεν έμενες σε μια λέξη, θα έβλεπες πως η τοποθέτηση του Boyer ειναι διαφορετική

«Το λεπτομερές μοντέλο που προτείνει ο Boyer παρέχει μια διαφορετικής απόχρωσης εκδοχή της άποψης του εξελικτικού βιολόγου Richard Dawkins , σύμφωνα με την οποία η θρησκεία είναι ένα ιδεολογικό παράσιτο που φωλιάζει στους νόες αθώων ξενιστών (όπως εύπιστα παιδιά) και τα εμβολιάζει εναντίον κάθε μορφής κοινής λογικής.»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy