ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 13:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve –Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό...
Εγώ έγραψα, ότι ο άνθρωπος, επειδή έχει πνεύμα,ΔΕΝ μπορεί να είναι ζώο...

Η αλήθεια φίλε trexagireve είναι πως όταν μιλάς για το πνεύμα ο καθένας μας μπορεί να το μεταφράσει όπως θέλει…!!
Για κάποιους το πνεύμα (νους) έχει να κάνει με κάτι ανώτερο, κάτι ξεχωριστό, μια «γέφυρα» που συνδέει τον άνθρωπο με το θεϊκό όπου που κάθε λογική, ηθική, αγαθή σκέψη και πράξη πηγάζει από αυτήν την ένωση.
Για άλλους ανθρώπους βέβαια το πνεύμα (νους)=νοητικές λειτουργιές είναι ένα και αυτό, και δεν χρειάζονται στήριγμα από κάτι (θρησκεία) για να είναι Άνθρωποι και να αναγνωρίζουν το σωστό από το λάθος, το ηθικό από το ανήθικο…
Οπότε το να λες πως ο άνθρωπος χωρίς πνεύμα (θρησκεία) είναι ζώο, είναι καθαρά μια άποψη (πίστη) δικιά σου, μια άποψη που δεν στηρίζεται πουθενά, και δυστυχώς προσβάλει…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 13:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Μάλλον καλά κάνεις και δεν γνωρίζεις. Εξάλλου, δεν θα είναι και τα πρώτα που δεν γνωρίζεις.
Διότι εάν είσαι Άγιος, τότε απο την πολλή δόση αρετής....ούτε να μαγειρέψεις ή να φας δεν χρειάζεται πλέον!!
Η μητέρα του Ιησού π.χ. δεν μαγείρεψε ποτέ της, παρά τρέφοταν «ξενοπρεπώς» απο τον Αρχάγγελο Γαβριήλ που της έφερνε «ουράνια τροφή». (ένα είδος.....Βιβλικού delivery!!!)
Αυτό τέκνον μου θα το μάθεις εάν ανοίξεις το συναξάρι των Εισοδίων της Θεοτόκου (τόμος Β σελ.149), ένα έχεις την περιέργεια.

Βρε παραμυθατζή ποιον νομίζεις ότι πείθεις?

quote:
Schwabe:
Κατα τον ίδιο τρόπο, ο άλλος Όσιος Ιερομάρτυς Έρασμος (2 Ιουνίου) έζησε ζωή ασκητική και έφθασε σε τέτοια.....τελειότητα (ανωμαλία δηλαδή) ώστε έλαβε απο τον Γιαχβέ-Χριστό το προνόμιο να διαθέτει δικό του καθημερινό delivery service: κάθε μέρα του έφερναν την τροφή του κόρακες!
Κατα τον ίδιο τρόπο περίπου τρέφοταν και ένα άλλο λαμπερό (α-)μυαλό παλικάρι της Χριστιανοσύνης, ο Όσιος Συμεών (24 Μαϊου), ο οποίος «δεν ετρέφετο με ανθρώπινον φαγητόν,αλλά με τροφήν άφθαρτον, η οποία εις αυτόν απο τον ουρανόν έως της δια τουθανάτου αυτού αναλύσεως».
Και για πιτσιρικάδες όμως έχει λύσεις η απύθμενη «σοφία» της Χριστινικής ιεροσύνης: Ο Άγιος Κορδάτος (10 Μαϊου) επειδή έμεινε πολύ μικρός ορφανός απο μητέρα, τρέφοταν απο.......ένα σύννεφο το οποίο φαινόταν γύρω του όταν πεινούσε και του έδινε τροφή!!
Οι γελοιότητες και οι ανωμαλίες των Αγίων, τελειωμό δεν έχουνε. Το ίδιο και η βλακεία του παπαγαλισμού.

Αντί να κάθεσαι και να διαστρεβλώνεις τα πράγματα, δε μας φέρνεις τα κείμενα προς εξέταση?
Θα ήταν ποιο τίμιο.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 14:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη , θα απαντήσεις στο ερώτημά μου και για μένα η απάντησή σου , θα αποτελέσει σοβαρότατο ρόλο στο να επιλέξω την στάση μου απέναντί σου πλέον σε νέα δεδομμένα...θεωρείς ότι είμαστε ζώα όλοι όσοι δεν ασπαζόμαστε την θεωρία σου..περί διακρίσεως ζώων και ανθρώπων..έτσι όπως την περιγράφεις...εσύ είσαι άνθρωπος και μείς ζώα???

Τοποθετήσου με ένα "ναί" ή ένα "όχι" και δεν πρόκειται ούτε να σε προσβάλλω , ούτε να σε "ψέξω"...απλά θα επαναπροσδιορίσω την στάση μου απέναντί σου αλλα και γενικότερα επί θέσεων σαν τις δικές σου...η μή απάντησή σου και τοποθέτησή σου θα εκληφθεί ως καταφατική και "εννοούσα" ότι όντως είμαστε "ΖΩΑ"...

Περιμένω...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω ρε παιδιά, λέω εδώ και πολύ ώρα, ότι ο άνθρωπος, πιστέυει
πάντα κάπου, όσο καλό ή κακό κι αν το βλέπει κανείς αυτο κάτι που δεν κανουν τα ζώα...
Πόσο πιο λιανά το θέτε;....
Δεκαρες να το κάνω;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 14:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω ρε παιδιά, λέω εδώ και πολύ ώρα, ότι ο άνθρωπος, πιστέυει
πάντα κάπου, όσο καλό ή κακό κι αν το βλέπει κανείς αυτο κάτι που δεν κανουν τα ζώα...
Πόσο πιο λιανά το θέτε;....
Δεκαρες να το κάνω;...

Άρα κατα το σκεπτικό σου , είμαστε ζώα..οκ λοιπόν!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 19:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε Εαρινέ, το βλάκα παριστανεις;...Εγώ λέω, ότι ο άνθρωπος ειναι εκ φύσεως θρησκευόμενο όν, εσύ, πως βάζεις στο στόμα μου,
ότι αποκαλώ συνανθρώπους μου ζώα;Δεν καταλαβαίνεις, με τίποτα;
Να ανακαλέσεις άμεσα, γιατί στο λέω εδώ και 10 μηνύματα, αλλά, τελικά, ήθελες απλά να το βγάλεις...
Φίλε, πρόσεχε, μου αρέσουν τα παιχνίδια...
Τώρα, το πως αισθάνεσαι εσύ, αυτό είναι μια άλλη συζητηση...
Δεν ξέρω, για να σου πω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 20:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά ρε Εαρινέ, το βλάκα παριστανεις;...Εγώ λέω, ότι ο άνθρωπος ειναι εκ φύσεως θρησκευόμενο όν, εσύ, πως βάζεις στο στόμα μου,
ότι αποκαλώ συνανθρώπους μου ζώα;Δεν καταλαβαίνεις, με τίποτα;
Να ανακαλέσεις άμεσα, γιατί στο λέω εδώ και 10 μηνύματα, αλλά, τελικά, ήθελες απλά να το βγάλεις...
Φίλε, πρόσεχε, μου αρέσουν τα παιχνίδια...
Τώρα, το πως αισθάνεσαι εσύ, αυτό είναι μια άλλη συζητηση...
Δεν ξέρω, για να σου πω...

Να προσέχεις πως μιλάς όταν απευθύνεσαι σε μένα και Ελληνικά όλοι γνωρίζουν εδώ μέσα και όχι μόνο και απο τα λεγόμενά σου , αυτά συνάγονται...και παιχνίδια εγώ δεν παίζω..το τι κάνεις εσύ , προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο..ΑΔΙΑΦΟΡΟ!

Πως είναι θρησκευόμενο όν , ο άνθρωπος , απο που έβγαλες αυτό το τόσο σοφό ευφυολόγημα???

Για ρώτα εδώ μέσα πόσοι είναι θρησκευόμενοι και αλήθεια όλοι αυτοί είναι ζώα???

Για ρώτα ... και ο Φίλος elo έκανε μια πολύ σωστή επισήμανση...αλήθεια την πρόσεξες???

Και θα σε παρακαλέσω να μαζέψεις τα λόγια σου και να μιλάς , όπως σου μιλάω...όπως σου μιλάω Βαγγέλη κατάλαβες???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 26/06/2010 20:11:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 20:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ φιλαράκι Εαρινέ, μιλάς μόνος σου, γιατί, εγώ λέω αλλα κι εσύ
το πας αλλού, επειδή εσύ το θέλεις έτσι...
Δεν ειναι μόνο το ότι με προσβάλεις,με όσα γράφεις, χωρίς να υπάρχει λόγος και δεν ανακαλείς, αλλά, δεν καταλαβαινεις, ότι ότι κανεις, είναι πολύ χοντρό και βγάζει μάτια..Ασε ρε φίλε τι λέμε...Κοίτα να πεις και συ κάτι...
Φιλαράκι, ξεκόλλα λίγο απο τα προσωπικά...Γινεται ενοχλητικό...Δεν μπορείς χωρίς να γράψεις για μένα ρε παιδί μου;Τοσο κόλλημα; ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 20:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού είσαι η ατραξιόν του φόρουμ ρε τρεχα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 21:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να λεμε και καμιά κουβέντα ρε Γιάννη, να μην βλέπεις τον καθένα,
να πιάνει μια λέξη, ή περισσότερες, για να τις χρησιμοποιήσει εναντιον σου...Επανελλειμένα....
Ειναι κουραστικό, όχι τίποτε άλλο και δεν κάνεις κουβέντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 23:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να λεμε και καμιά κουβέντα ρε Γιάννη, να μην βλέπεις τον καθένα,
να πιάνει μια λέξη, ή περισσότερες, για να τις χρησιμοποιήσει εναντιον σου...Επανελλειμένα....
Ειναι κουραστικό, όχι τίποτε άλλο και δεν κάνεις κουβέντα...

Βαγγέλη , αν έχεις την εντύπωση ότι η μόνη μου επιδίωξη , είναι να "πιάσω" μια κουβέντα σου , προκειμένου να την χρησιμοποιήσω εναντίον σου , κάνεις λάθος ... μεγάλο λάθος!

Αλλα μερικές κουβέντες μέσα στον λόγο , δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητες .... για φαντάσου με τον αντίθετο τρόπο εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα να άφηνε να εννοηθεί ότι όσοι ασχολείσθε με την θρησκεία , ότι ειστε ζώα...θα γινόσουν "μπαρούτι" τουλάχιστον εσύ με μαθηματική βεβαιότητα και καλά θα έκανες!!!

Παρ'ολ'αυτά είδες ότι μολονότι εκνευρίσθηκα , ήμουν κόσμιος στις εκφράσεις μου απέναντί σου!

Ξέχνα αυτήν την αίσθησή σου , ότι κάτι έχω προσωπικά μαζί σου , δεν υπάρχει τέτοιο θέμα σε διαβεβαιώ αλλα με τις απόψεις σου ασφαλώς έχουμε ένα αγεφύρωτο χάσμα ... μας χωρίζουν ωκεανοί των ωκεανών σε ιδέες και πεποιθήσεις αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι θα αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα στο να μιλάμε ... έτσι θέλω τουλάχιστον να πιστεύω!!!

Τέλος πάντων...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 09:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως Εαρινέ μου θα πρέπει να δεχτούμε ότι ο κάθε άνθρωπος νιώθει προσβολή/ενόχληση/στενοχώρια για πράγματα πιθανόν διαφορετικά από τον διπλανό του, άρα θεωρώ ότι ο trexagireve έχει το ίδιο δικαίωμα με όποιον άλλον να λέει το α ή το β.
Εάν ψάξουμε σίγουρα θα βρούμε ψεγάδια σε όλους μας, ας ψάξουμε λοιπόν ο κάθε ένας για τον εαυτό του, τα δικά του θέματα.

και
Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 11:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Βρε παραμυθατζή ποιον νομίζεις ότι πείθεις?»

Ημιμαθή ευρωπαίε, αντί να πετάς κοτσάνες βάλε το χεράκι στη τσέπη σου, πάρε κανένα βιβλίο και διάβασε τις γελοιότητες που αυτά περιέχουνε. Και γράφω ακριβώς σελίδα και βιβλίο!

Η βλακεία των διαφόρων «Πατέρων» και «Αγίων» είναι (ευτυχώς) άνευ ορίων.

europaios2:
«Αντί να κάθεσαι και να διαστρεβλώνεις τα πράγματα, δε μας φέρνεις τα κείμενα προς εξέταση?»

Γράφω συγκεκριμένους «Αγίους», ψάξε και ρώτα κανέναν παπά αν βαριέσαι να μάθεις.

Θέλεις ένα ακόμα δείγμα της απύθμενης βλακείας που έδερνε τους περίφημους «Αγίους» και «Οσίους» του δόγματος σου?

Μήπως γνωρίζεις άσχετε γιατί ο όσιος Μακεδόνιος (άν τον έχεις ποτέ ακούσει τον κύριο..) που εορτάζεται στις 24 Ιανουαρίου έχει το παρατσούκλι Γουβάς?

Διότι πολύ απλά.......ΕΠΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΕΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ, ΕΝΑΝ ΛΑΚΚΟ, «ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΗ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΣΚΗΝΗΝ ή ΚΑΛΥΒΗΝ ή ΑΛΛΗ ΣΚΕΠΗΝ»!!

Κανονικά αυτό που θα έπρεπε να γίνει, σε πρώτη φάση, θα ήταν να απαγορευτούνε όλα τα βιβλία που περιέχουνε έργα και ημέρες «Αγίων» και «Οσίων» δια ανηλίκους.

Για σένα είναι όμως ήδη αργά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 11:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως Εαρινέ μου θα πρέπει να δεχτούμε ότι ο κάθε άνθρωπος νιώθει προσβολή/ενόχληση/στενοχώρια για πράγματα πιθανόν διαφορετικά από τον διπλανό του, άρα θεωρώ ότι ο trexagireve έχει το ίδιο δικαίωμα με όποιον άλλον να λέει το α ή το β.
Εάν ψάξουμε σίγουρα θα βρούμε ψεγάδια σε όλους μας, ας ψάξουμε λοιπόν ο κάθε ένας για τον εαυτό του, τα δικά του θέματα.

και
Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας


Έχεις δίκιο σ'αυτό που λές , ακριβώς έτσι είναι..!
Και γώ καμμιά φορά είμαι σκληρός και άδικος ... εκ των υστέρων και σε πιο ήρεμη κατάσταση , αντιλαμβάνομαι το λάθος μου και μπορώ να πώ ότι δεν αισθάνομαι και τόσο όμορφα για τον τρόπο που το χειρίσθηκα...έχεις απόλυτο δίκιο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 14:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ, δεν τα είπα για να στενοχωρηθείς.....
Σκεφτόμουν ότι ο κάθε άνθρωπος που συναντάμε είναι σίγουρο ότι δεν είναι μόνο αυτό που αντιλαμβανόμαστε, ένα χαμόγελο διορθώνει τόσα πράγματα όσα δεν μπορούν να διορθώσουν ώρες συζητήσεων.
Άλλωστε αυτό έδειχνε το «Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας».

Επιπλέον εγώ δεν πιστεύω σε αδικίες, κανείς δεν αδικείται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 15:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωχ, δεν τα είπα για να στενοχωρηθείς.....
Σκεφτόμουν ότι ο κάθε άνθρωπος που συναντάμε είναι σίγουρο ότι δεν είναι μόνο αυτό που αντιλαμβανόμαστε, ένα χαμόγελο διορθώνει τόσα πράγματα όσα δεν μπορούν να διορθώσουν ώρες συζητήσεων.
Άλλωστε αυτό έδειχνε το «Νταλάρας, Νταλάρας, Νταλάρας».

Επιπλέον εγώ δεν πιστεύω σε αδικίες, κανείς δεν αδικείται.


Πολύ σωστή η θέση σου ... έχει σοφία..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2010, 18:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Ημιμαθή ευρωπαίε, αντί να πετάς κοτσάνες βάλε το χεράκι στη τσέπη σου, πάρε κανένα βιβλίο και διάβασε τις γελοιότητες που αυτά περιέχουνε. Και γράφω ακριβώς σελίδα και βιβλίο!

Η βλακεία των διαφόρων «Πατέρων» και «Αγίων» είναι (ευτυχώς) άνευ ορίων.
Γράφω συγκεκριμένους «Αγίους», ψάξε και ρώτα κανέναν παπά αν βαριέσαι να μάθεις.

Θέλεις ένα ακόμα δείγμα της απύθμενης βλακείας που έδερνε τους περίφημους «Αγίους» και «Οσίους» του δόγματος σου?

Μήπως γνωρίζεις άσχετε γιατί ο όσιος Μακεδόνιος (άν τον έχεις ποτέ ακούσει τον κύριο..) που εορτάζεται στις 24 Ιανουαρίου έχει το παρατσούκλι Γουβάς?

Διότι πολύ απλά.......ΕΠΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΕΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ, ΕΝΑΝ ΛΑΚΚΟ, «ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΗ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΣΚΗΝΗΝ ή ΚΑΛΥΒΗΝ ή ΑΛΛΗ ΣΚΕΠΗΝ»!!

Κανονικά αυτό που θα έπρεπε να γίνει, σε πρώτη φάση, θα ήταν να απαγορευτούνε όλα τα βιβλία που περιέχουνε έργα και ημέρες «Αγίων» και «Οσίων» δια ανηλίκους.
Για σένα είναι όμως ήδη αργά....


Στη θέση σου, αντί για φανφάρες θα σκάναρα τη σελίδα ή θα έγραφα το περιεχόμενο της σελίδας.
Ωστόσο σε μία γρήγορη αναζήτηση στο google, διαβάζει κανείς τα εξής:
Για παράδειγμα διαβάζουμε στον Μέγα Συναρξιστή:Όσιος Ιερομάρτυς Έρασμος

"Όσιος Έρασμος ο Ιερομάρτυρας.
Καταγόταν από την Αντιόχεια της Συρίας και έζησε στα χρόνια των αυτοκρατόρων Διοκλητιανού και Μαξιμιανού. Έγινε κληρικός (ίσως και επίσκοπος) και διέπρεψε στη μέριμνα υπέρ των φτωχών και στο κήρυγμα του ευαγγελίου.

Από τον πόθο να ελκύσει όσο γίνεται περισσότερες ψυχές στη ζωή του Χριστού επιδόθηκε σε ακατάπαυστες περιοδείες, στη διάρκεια των οποίων δίδασκε με ζήλο το λόγο του Θεού, που συνοδευόταν με θαύματα.
Κάποτε είχε φτάσει στη σημερινή Αχρίδα, όπου είδε να κηδεύουν ένα παιδί. Το θέαμα τον συγκίνησε, διότι ο πατέρας του το είχε μονάκριβο και θρηνούσε πολύ. Πλησίασε λοιπόν το φέρετρο, προσευχήθηκε, και αφού έπιασε το χέρι του το ανέστησε.

Το θαύμα κατέπληξε τους παρευρισκόμενους, και είχε σαν αποτέλεσμα πολλοί απ' αυτούς, μαζί με το παιδί και τον πατέρα, να βαπτιστούν χριστιανοί.
Κατόπιν δήλωσε στον αυτοκράτορα Μαξιμιανό, ότι άλλους θεούς, εκτός από τον αληθινό Θεό Ιησού Χριστό, δεν γνωρίζει. Τότε υποβλήθηκε σε σκληρά μαρτύρια και ρίχτηκε στη φυλακή.

Αργότερα όμως ελευθερώθηκε και εξακολούθησε την αποστολική του διακονία, μέχρι τα βαθιά γεράματα. Πέθανε ειρηνικά στην πόλη Χερμελία και αξιώθηκε μάλιστα, να δει πριν πεθάνει, σε όραμα, στεφάνι υπέρλαμπρο που κατέβαινε από τον ουρανό προς αυτόν."
πηγή

Εδώ επίσης διαβάζουμε για τον Άγιο Μακεδόνιο (και πάλι από τον Μέγα Συναρξιστή):
"Ὁ Ἅγιος Μακεδόνιος στοὺς πνευματικούς του ἀγῶνες εἶχε ὡς παλαίστρα καὶ στάδιο, τὶς κορυφὲς τῶν ὀρέων.
Δὲν ἐγκαταστάθηκε σὲ ἕναν τόπο, ἀλλὰ συνεχῶς μετακινεῖτο ἀπὸ τὸν ἕναν τόπο στὸν ἄλλο, στὴ Φοινίκη, στὴ Συρία, στὴν Κιλικία.
Καὶ ἀσκήτευε κατ’ αὐτὸν τὸν τρόπο, προκειμένου νὰ ἀποφύγει τὶς ἐνοχλήσεις ἀπὸ ἐκείνους ποὺ προσέτρεχαν κοντά του.

Ἐπὶ σαράντα πέντε χρόνια, λοιπόν, ὁ Ἅγιος ἀσκήτεψε μὲ τὸν τρόπο αὐτὸ καὶ δὲν χρησιμοποίησε οὔτε σκηνὴ οὔτε καλύβα, ἀλλὰ διέμενε μέσα σὲ βαθὺ λάκκο.

Ὅταν ὅμως γέρασε, ὑποχώρησε σὲ κάποιους ποὺ τὸν παρακαλοῦσαν καὶ κατασκεύασε μία καλύβα. Ἔτσι συνέχισε τὸν ἀσκητικὸ ἀγώνα γιὰ εἴκοσι πέντε χρόνια.
Ὁ Ὅσιος ἔλαβε ἀπὸ τὸν Θεὸ τὸ χάρισμα τῆς θαυματουργίας καὶ κοιμήθηκε μὲ εἰρήνη τὸν 4ο αἰώνα μ.Χ."
πηγή

Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, εφόσον θέλει....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 27/06/2010 18:05:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 00:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ἐπι σαράντα πέντε χρόνια, λοιπόν, ὁ Αγιος ασκήτεψε μὲ τον τρόπο αυτο καὶ δεν χρησιμοποίησε ουτε σκηνη ουτε καλύβα, ἀλλὰ διέμενε μέσα σε βαθὺ λάκκο.»

Και για να δούμε τι έγραψα εγώ:
“ ΕΠΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΕΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ, ΕΝΑΝ ΛΑΚΚΟ, «ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΗ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΣΚΗΝΗΝ ή ΚΑΛΥΒΗΝ ή ΑΛΛΗ ΣΚΕΠΗΝ.”

Έ ναι, συγνώμη για την «παραποίηση», ξέχασα να προσθέσω ότι ο Μακεδόνιος δεν στέκοταν μέσα στη γούβα επειδή την μπέρδεψε με στάση του τραίνου αλλά.....γιατί ασκήτευε!!!

Ρε για δες πως αλλάζει το «νόημα» αυτής της στάσης μέσα στη γούβα έ?

europaios2:
«Ὅταν ὅμως γέρασε, ὑποχώρησε σὲ κάποιους ποὺ τὸν παρακαλοῦσαν καὶ κατασκεύασε μία καλύβα. Ἔτσι συνέχισε τὸν ἀσκητικὸ ἀγώνα γιὰ εἴκοσι πέντε χρόνια.»

Έ ναι, μετά απο 45 χρόνια....χριστιανικής σοφίας και διαλογισμού (μετά απο 45 χρόνια παριστάνοντας μέσα σε μια γούβα την καλαμιά ο τύπος ήταν γενικώς «αλλού»..), προφανώς θα είχε αποκτήσει τόσα προβλήματα υγείας που πλέον μόνο σε μια καλύβα δεν θα φαίνονταν το χάλι του και τόσο.

Καλά που βρέθηκαν και λίγοι νοήμονες με άλλα λόγια!

europaios2:
«Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του..»

Αυτό είναι απολύτως βέβαιο!

Και ας ευχηθούμε να μην θελήσουνε πολλοί να μιμηθούνε την χριστιανική αφοσίωση του συγκεκριμένου κυρίου, διότι για φαντάσου να πάρει ο καθένας ένα φτυάρι και να καρφωθεί μέσα σε μια γούβα σαν τη γλάστρα, βρέχει χιονίζει αυτός να....ατενίζει τον Κύριο του στο υπερπέραν!!

Έ ρε Ελλάδα των Προσωκρατικών που ξέπεσες.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 08:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι στυλίτες, ερημίτες και ασκητές, ειναι πολλοί στον χριστιανιαμό, αγαπητέ μου Σβάμπε..Δεν είναι περίπτωση, ο Άγιος Μακεδόνιος....
Αλλά, όταν ακους κάτι τέτοιο απο ..βουδιστές, γιατι το σέβεσαι κι απο χριστιανούς, το ειρωνεύεσαι;..Η απάρνηση της ύλης, είναι νίκη του πνεύματος...
Χρειάζεται και η...διάκρισης, η πραγματικη, φίλε μου...Μην ξεχνάς,ότι εδώ μαθαίνουμε....Θέλεις να μείνεις με μαθήματα, για το ..Σεπτέμβριο;
Διάβασε ,τώρα, για να αράξεις μετά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 10:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:
quote:
europaios2:
«Ἐπι σαράντα πέντε χρόνια, λοιπόν, ὁ Αγιος ασκήτεψε μὲ τον τρόπο αυτο καὶ δεν χρησιμοποίησε ουτε σκηνη ουτε καλύβα, ἀλλὰ διέμενε μέσα σε βαθὺ λάκκο.»

Και για να δούμε τι έγραψα εγώ:
“ ΕΠΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΕΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ, ΕΝΑΝ ΛΑΚΚΟ, «ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΗ ΕΠΑΝΩ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΥ ΣΚΗΝΗΝ ή ΚΑΛΥΒΗΝ ή ΑΛΛΗ ΣΚΕΠΗΝ.”

Έ ναι, συγνώμη για την «παραποίηση», ξέχασα να προσθέσω ότι ο Μακεδόνιος δεν στέκοταν μέσα στη γούβα επειδή την μπέρδεψε με στάση του τραίνου αλλά.....γιατί ασκήτευε!!!

Ρε για δες πως αλλάζει το «νόημα» αυτής της στάσης μέσα στη γούβα έ?



Αλλοίωσες συνειδητά το νόημα.
Δὲν ἐγκαταστάθηκε σὲ ἕναν τόπο, ἀλλὰ συνεχῶς μετακινεῖτο ἀπὸ τὸν ἕναν τόπο στὸν ἄλλο, στὴ Φοινίκη, στὴ Συρία, στὴν Κιλικία.
Καὶ ἀσκήτευε κατ’ αὐτὸν τὸν τρόπο, προκειμένου νὰ ἀποφύγει τὶς ἐνοχλήσεις ἀπὸ ἐκείνους ποὺ προσέτρεχαν κοντά του.

Εσύ το παρουσίασες λες και ο άνθρωπος αυτός απλά μπήκε και καθόταν σε μία γούβα για 45 συνεχόμενα έτη, γράφοντας: "ΕΠΙ 45 ΧΡΟΝΙΑ ΕΣΤΕΚΕ ΟΡΘΙΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ, ΕΝΑΝ ΛΑΚΚΟ"....ζητάς και τα ρέστα?

quote:
Schwabe:
Έ ναι, μετά απο 45 χρόνια....χριστιανικής σοφίας και διαλογισμού (μετά απο 45 χρόνια παριστάνοντας μέσα σε μια γούβα την καλαμιά ο τύπος ήταν γενικώς «αλλού»..), προφανώς θα είχε αποκτήσει τόσα προβλήματα υγείας που πλέον μόνο σε μια καλύβα δεν θα φαίνονταν το χάλι του και τόσο.
Καλά που βρέθηκαν και λίγοι νοήμονες με άλλα λόγια!

Και σένα τι σε κόφτει?

quote:
Schwabe:
Αυτό είναι απολύτως βέβαιο!

Και ας ευχηθούμε να μην θελήσουνε πολλοί να μιμηθούνε την χριστιανική αφοσίωση του συγκεκριμένου κυρίου, διότι για φαντάσου να πάρει ο καθένας ένα φτυάρι και να καρφωθεί μέσα σε μια γούβα σαν τη γλάστρα, βρέχει χιονίζει αυτός να....ατενίζει τον Κύριο του στο υπερπέραν!!

Έ ρε Ελλάδα των Προσωκρατικών που ξέπεσες.....



Ο Διογένης που διέμενε σε πιθάρι είναι κατακριτέος για σένα? ή αυτός δεν ανήκει στην Ελλάδα των Προσωκρατικών?

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 11:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά, έχει δίκιο ο φίλος europaios2, ότι δεν μπορεί, αγαπητέ Σβάμπε, μια κίνηση, να τη βλέπεις αλλοιώς, όταν την κάνουν χριστιανοί και αλλοιώς, όταν την κάνουν φιλόσοφοι...
Δείχνει, κόμπλεξ..
Ή δεχεσαι την κίνηση, ή την απορρίπτεις,δεν μπορεί να εξαρτάται
απο το άτομο, ή την εθνικότητα του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 12:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Δεν είναι περίπτωση, ο Άγιος Μακεδόνιος....Αλλά, όταν ακους κάτι τέτοιο απο ..βουδιστές, γιατι το σέβεσαι κι απο χριστιανούς, το ειρωνεύεσαι;»

Εγώ δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ Βουδιστή που είτε να έπινε τα ούρα του (!), είτε να ζούσε μέσα σε ένα....τσουβάλι (!), είτε να πέρασε τη ζωή του εξαθλιωμένος πάνω σε στύλους έως ότου να ξεραθεί και να πεθάνει!!!

Αυτές οι ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ, αυτή η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, αυτός ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΞΙΑΣ ενυπάρχει ως «αξία» μονάχα στο χριστιανικό μαντρί.

Η ειρωνία σε πείραξε και όχι η απύθμενη βλακεία του δόγματος?

trexagireve:
«Η απάρνηση της ύλης, είναι νίκη του πνεύματος...»

Ναι, και η αυτοκτονία είναι....ο συντομότερος δρόμος να αντικρύσεις τον Κύριο σου!!

Κατα τα άλλα, ο Ιησούς ούτε έξω στα χωράφια κοιμόταν, ούτε σε καμία γούβα στέκοταν και δίδασκε αλλά πάντοτε κοιμόταν ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ φίλων και συγγενών, έτρωγε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ με το κρασάκι του, και φυσικά κανείς εκ των μαθητών του δεν σκέφτηκε ποτέ να......παριστάνει την καλαμιά στον κάμπο ώστε να «νικήσει την ύλη»!!

Ρε συ, εκτός απο παπαγαλία έχεις άραγε ΚΡΙΣΗ και ΛΟΓΙΚΗ σκέψη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 13:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Αλλοίωσες συνειδητά το νόημα.»

Ποιό «νόημα» ψάχνεις βρε άσχετε?

Το «νόημα» ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ? Το ότι......δεν στέκοταν ο ψυχοπαθής ΣΕ ΜΙΑ ΓΟΥΒΑ αλλά...........ΦΡΟΝΤΙΖΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΓΟΥΒΕΣ????

Ρε πας καλά?

europaios2:
«Ο Διογένης που διέμενε σε πιθάρι είναι κατακριτέος για σένα? ή αυτός δεν ανήκει στην Ελλάδα των Προσωκρατικών?»

Πρώτον Προσωκρατικός, άσχετε, δεν μπορεί να είναι καθώς δεν έδρασε ΠΡΙΝ τον Σωκράτη. Είναι Κυνικός φιλόσοφος, έτσι κατατάχθηκε.

Δεύτερον, λέγεται ότι έζησε ένα διάστημα της ζωής του στη Αθήνα σε πιθάρι (προφανώς μια κατασκευή απο πυλό και όχι ένα απλό πιθάρι καθώς κανείς άνθρωπος δεν χωράει εκεί και ούτε έχει ποτέ βρεθεί τόσο μεγάλο πιθάρι σε ανασκεφές) και έζησε επίσης πολλά χρόνια στην Κόρινθο όπου και δεν έχουμε καμία αναφορά ότι και εκεί επέλεξε κάποιο αναλόγου μεγέθους πιθάρι ώστε να ζήσε.

Προσωπικά, δεν με εκφράζει ο Διογένης (αν και Πόντιος) αλλά και πάλι ο τρόπος που είχε επιλέξει για να κατακρίνει τα έργα των ανθρώπων απέχει πολύ απο τις γελοιότητες των «Αγίων» και των «Οσίων» Στυλίτων και των κολλητών του!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ωπα καλέ μου Σβάμπε, σε πιάνω ...αδιάβαστο...
Δεν ξέρεις για τους γιόγκι των ινδιών, που ότι βρουν πάνω, ή μέσα στον Γάγγη το τρώνε και πίνουν, ως θείο δώρο;Ακόμη και πτώματα, ήτοι, ανθρωποφάγοι, που έλεγα....
Δεν πλουτίζεις τις γνώσεις σου, με άλλες κουλτούρες;Χάνεις....
Ατραξιόν..Ούτε φαντάζομαι άκουσες για ανθρώπους που λόγω διψας, έφτασαν να πιούνε τα ούρα τους και γλυτώσαν την αφυδάτωση;
Μα που ζεις χρυσέ μου!!!
Τη διαφορά, δε, σε ανθρώπους, αναλόγως εποχής και ..ομάδας, που ανήκει,γιατί την κανεις;
Δεν είναι μια πράξη, αυτή που είναι;Εξαρτάται απο το ρούχο που φοράς, όταν την κάνεις;
Κοινώς,γιατί υπάρχει υποκειμενική θεώρηση των πραγματων;...
Κοινή η αλήθεια και η αντίληψη της ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 13:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Δεν ξέρεις για τους γιόγκι των ινδιών, που ότι βρουν πάνω, ή μέσα στον Γάγγη το τρώνε και πίνουν, ως θείο δώρο;»

Μίλησα για τους ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ και όχι για τον κάθε ψυχοπαθή της υφηλίου.

trexagireve:
«Ούτε φαντάζομαι άκουσες για ανθρώπους που λόγω διψας, έφτασαν να πιούνε τα ούρα τους και γλυτώσαν την αφυδάτωση;»

Ά,μάλιστα! Δηλαδή και οι χριστιανοί που έπιναν τα ούρα τους το έκαναν για να γλιτώσουν την αφυδάτωση, μιας και ας πούμε τους απαγόρευαν να πάνε στο επόμενο πηγάδι ή να μαζέψουνε π.χ. νερό απο την βροχή?

Έ πες το ντε να το μάθουνε και οι πιστοί σας!!!

trexagireve:
«Κοινώς,γιατί υπάρχει υποκειμενική θεώρηση των πραγματων;»

Αυτό θα σε ρωτούσα και εγώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 14:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φίλε μου, αυτοί οι βουδιστές που λές, έχουν ιερούς ανθρώπους, κάποιους γιόγκι..Οι οποίοι, όταν ασκούνται κοντά στον Γάγγη, θεωρούν τιμή τους να φάνε, ή πιούνε, ότι βρεθει στον ποταμό να επιπλέει...Όπως με την ιερή αγελαδα, που προσκυνάνε...Τέτοια ρεζίλια, δεν βρίσκεις στον χριστιανισμό....
Άλλο η άσκηση του σώματος κι άλλο ο σαμανισμός, παράδειγμα, με σκοπό να ζήσεις άλλες καταστάσεις, πέραν των αισθήσεων.
Όσο για το αν βρεθεί κάποιος σε ανάγκη και πιεί τα ούρα του, αν
ψάξεις, θα βρεις ότι έχει γίνει τόσες φορές, που πολλοί , το κάνανε,γιατί είχανε ακούσει για άλλους που κάνανε το ίδιο.......
Κοινώς, είναι μια συνήθης τακτική, σε περίπτωση δίψας...Για να μην σου πω, ότι παλιά σε πληγές, έλεγαν να κατουρήσεις, ως αντισυπτικό.....Κι άλλα πολλά..
Όσο για υποκειμενική θεώρηση, ναι, υπάρχει,στο τι βλεπουμε..
Το τι είναι,όμως, είναι σταθερό, δεν αλλάζει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 21:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Κι όμως, φίλε μου, αυτοί οι βουδιστές που λές, έχουν ιερούς ανθρώπους, κάποιους γιόγκι.»

Κανείς Βουδιστής μοναχός δεν τρώει σκα.., όπως υπονοείς φίλτατε. Ας το ξεκαθαρίσουμε.

Όμως, έχουμε παραδείγματα «Αγίων» που πίνουνε τα ούρα τους όχι απο ανάγκη αλλά απο........χριστιανική αφοσίωση!

trexagireve:
«Τέτοια ρεζίλια, δεν βρίσκεις στον χριστιανισμό....»

Τι είναι χειρότερο, να προσκυνάς την ιερή αγελάδα ή την μούμια του «Αγίου» της Κέρκυρας ας πούμε?

Να προσκυνάς την ιερή αγελάδα ή το κρανίο της «Αγίας» Άννας του μοναστηρίου των Βασιλικών?

Με δουλεύεις, μιλάς για ρεζίλια? Τα ρεζίλια στον χριστιανισμό είναι ατελείωτα!

trexagireve:
«Όσο για το αν βρεθεί κάποιος σε ανάγκη και πιεί τα ούρα του..»

Ας το αφήσουμε το παραμύθι της «ανάγκης», διότι οι μοναχοί δεν έπιναν τα ούρα τους απο ανάγκη αλλά εκ πεποιθήσεως. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

trexagireve:
«Το τι είναι,όμως, είναι σταθερό, δεν αλλάζει...»

Σταθερό είναι μόνο το αδιέξοδο των δογμάτων και ο δωρεάν εγκιβωτισμός σκέψης που αυτά προσφέρουνε, καθώς ειδάλλως δεν μπορούνε να υπάρξουνε.

Τόσο απλό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 22:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διαφημιστικό τρέιλερ, της εκπομπής "Εξάντας" ασχολήθηκε προσφατα, με τους Αγκόρι Σάντους,αγαπητέ Σβάμπε......
Αγκόρι Σάντους, ονομάζονται οι ινδουιστές ασκητές που, σύμφωνα με τον μύθο, για να ενωθούν με το θείο, τρώνε τις σάρκες των μισοκαμένων πτωμάτων που επιπλέουν στον Γάγγη. Υπάρχουν ή όχι; Και αν υπάρχουν, είναι απλώς παρανοϊκοί κανίβαλοι ή όντα που ανήκουν σε μια πραγματικότητα που εμείς αδυνατούμε να αντιληφθούμε; Με το αποψινό ντοκιμαντέρ του «Εξάντα» που προβάλλει η ΝΕΤ στις 22.00, ο Γιώργος Αυγερόπουλος επιχειρεί να ρίξει φως σε αυτόν τον μύθο με τις «Σάρκες του Σίβα».
Το Βαρανάσι είναι ο ιερός τόπος των ινδουιστών, ό,τι η Μέκκα για τους μωαμεθανούς και τα Ιεροσόλυμα για τους χριστιανούς. Σύμφωνα με τις Βέδες, τα ιερά κείμενα του Ινδουισμού, όποιος πεθαίνει και αποτεφρώνεται στο Βαρανάσι, κερδίζει την πολυπόθητη λύτρωση. Ο θάνατος στο Βαρανάσι είναι για τους ινδουιστές χαρά και ευλογία. Οι συγγενείς μάλιστα του ετοιμοθάνατου θεωρούν καθήκον τους να προσφέρουν αυτό το δώρο στους αγαπημένους τους που φεύγουν από τη ζωή.
Στις όχθες του ιερού Γάγγη όπου επιπλέουν τα καμένα πτώματα των πιστών, ο Γιώργος Αυγερόπουλος ανιχνεύει τα ήθη, τα έθιμα και τις παραδόσεις, τον τρόπο σκέψης και την κουλτούρα του Ινδουισμού. Η κάμερα καταγράφει τα βαθιά, στοχαστικά λόγια των ινδουιστών ασκητών και στην ηρεμία του βλέμματός τους, αναζητά τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνονται τον κόσμο.
Με το βλέμμα του δύσπιστου ορθολογιστή, το συνεργείο του «Εξάντα» ξενυχτάει στο Βαρανάσι και αναζητά τους Αγκόρι Σάντους, τη σέκτα των ασκητών που για να ενωθούν με το Θείο τρώνε τα απομεινάρια από τα καμένα πτώματα που ξεβράζει ο ιερός ποταμός. Υπάρχουν ή είναι μύθος; Και αν υπάρχουν, πρόκειται απλώς για παρανοϊκούς κανίβαλους ή για θεοσεβούμενους ασκητές που στην προσπάθειά τους να επικοινωνήσουν με τον Σίβα, έχουν ξεπεράσει κατά πολύ όσα οι αμύητοι αδυνατούν ακόμη και να αντιληφθούν;
Η νεκροφαγία λαμβάνει χώρα πολύ σπάνια, ίσως και μόνο μία φορά στη ζωή ενός Αγκόρι Σάντους, στο πλαίσιο μιας τελετουργικής προσευχής. Μέσα από αυτήν επιδιώκουν να συμφιλιωθούν με οτιδήποτε τους προκαλεί φόβο και αποτροπιασμό...."
Υπάρχουν πολλά τέτοια, αν βάλεις τις κατάλληλες λέξεις στην αναζήτηση, φίλε μου....Θα κουφαθείς.....
Αν , απο την άλλη,πιστεύεις,οτι μια ...αγελάδα,μπορει να έχει καμιά σχέση με ένα άτομο, που αγίασε, έφτασε σε ένα επίπεδο, που φωτίστηκε,έ, μάλλον είσαι φανατισμένος πολύ για να το δείς...
Σταθερή αξία είναι ο άνθρωπος,ο Θεός και το μέλλον...Αυτο, εσύ το πιστεύεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 23:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αγκόρι Σάντους, ονομάζονται οι ινδουιστές ασκητές που, σύμφωνα με τον μύθο, για να ενωθούν με το θείο, τρώνε τις σάρκες των μισοκαμένων πτωμάτων που επιπλέουν στον Γάγγη.»

Είναι απλά μια ολιγομελή σέκτα, και όχι κάποιο «παράδειγμα» Βουδιστών και άλλα χαζά και ανυπόστατα.

Υπάρχουνε ταυτόχρονα και άλλοι όμως, της ίδιας σέκτας, οι οποίοι λένε πως είναι απλά χορτοφάγοι. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ?

trexagireve:
«Η νεκροφαγία λαμβάνει χώρα πολύ σπάνια, ίσως και μόνο μία φορά στη ζωή ενός Αγκόρι Σάντους, στο πλαίσιο μιας τελετουργικής προσευχής.»

Αυτό, ως θεολογικό θέμα, είναι μια μεγάλη συζήτηση.

Ο άρτος είναι ΤΟ ΣΩΜΑ του Ιησού, το κρασί είναι ΤΟ ΑΙΜΑ του Ιησού, κατα την Θεία Λειτουργία.

Το «φάγωμα» αποτελεί πανάρχαια πρακτική σε πάμπολλες θρησκείες, και ας είναι καλά το φαινόμενο του συγκρητισμού βάση του οποίου βλέπουμε ότι βλέπουμε και σήμερα μέσα στις χριστιανικές εκκλησιές.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 23:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έ τωρα, πάλι στις ......ανθρωποφαγιες, θα το γυρισουμε ρε φιλε
Σβάμπε;Να πούμε, για παιδοφαγία,για βρεφοφαγεία,κλπ, απο δοξασίες παγανιστών;
Ας μίεονμυε στην αλήθεια...Ο χριστιανισμός, ήταν μια ισορροπία,
που ελειπε απο τον κόσμο για να οδηγήσει τον άνθρωπο, όπου το
πνεύμα του μπορεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy