ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 01:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel:
Ρε φίλε, έχεις ακούσει πουθενά για καμιά θρησκεία που λέγεται επιστήμη; Που καυχάται ότι κάνει καλύτερο τον άνθρωπο; Δίνει οδηγίες για το τι είναι ηθικό; Ζητάει από τους ανθρώπους ένα τρόπο ζωής συγκεκριμένο; Να πηγαίνουν σε ναούς κάθε Κυριακή; Η επιστήμη είναι σύστημα δικαιολόγησης της γνώσης. Να γνωρίζουμε κάτι με κάποια σιγουριά. Αυτό. Επίσης έχει 3 χρησιμότητες. Τις έχω ήδη πει, ψάξε και βρες τες. Το πως χρησιμοποείται η γνώση δεν είναι ζήτημα της επιστήμης. Και επιτέλους ΜΗ βάζετε στο ίδιο τσουβάλι επιστήμη και θρησκεία...είναι ΑΣΧΕΤΑ πράγματα...

Το γεγονός ότι υπάρχουν άθεοι θεολόγοι δε σε προβληματίζει; Άλλο η μελέτη η επιστημονική μιας θρησκείας και άλλο η πίστη...


Mην μπερδεύεις τη θρησκεία με τη θεολογία. Η Θεολογία είναι όντως επιστήμη, η θρησκεία όχι.
Δεν βάζω στο ίδιο τσουβάλι την επιστήμη με τη θρησκεία γιατί είναι όντως άσχετα πράγματα μεταξύ τους, όπως πολλές φορές έχω πει.
Η επιστήμη απευθύνεται στην ύλη ενώ η θρησκεία στο πνεύμα.

-Το πως χρησιμοποιείται η γνώση σαφώς και δεν είναι η επιστήμη υπεύθυνη, αυτή είναι ο φορέας της. Τη διαχείριση θα την κάνει όμως και πάλι ο άνθρωπος.....ο οποίος είδαμε παραπάνω ότι την παράγει.

Και εδώ ακριβώς βρίσκεται η απάντηση στα πως και στα γιατί. Που δεν είναι άλλη από τον Κάιν και τον Άβελ.



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 25/06/2010 01:58:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 09:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Βλέπεις, δεν μπορείς να μην παραδεχτείς, ότι η θρησκεία εξευγένισε τον άνθρωπο......1. Ότι με τον φόβο της τιμωρίας, 2. της αμοιβής, 3. απο το νόημα της αγάπης του Θεού, δεν έγινε πιο ανθρώπινος, πιο σωστός με τον συνάνθρωπο του..


1. Εξευγενισμός που προέρχεται από φόβο μιας τιμωρίας, δεν είναι εξευγενισμός. Είναι καταναγκασμός και εκβιασμός. --- "άμα δεν είσαι καλό παιδί, θα σε τιμωρήσει ο θεός"----.

2. Εξευγενισμός που προέρχεται έχοντας ως απώτερο σκοπό ένα είδος αμοιβής - οποιασδήποτε αμοιβής, οπιουδήποτε είδους - δεν είναι εξευγενισμός. Είναι δελεασμός. ---"να είσαι καλό παιδί και ο θεός θα σε ανταμοίψει"---.

3. Εξευγενισμός που προέρχεται από μια οποιαδήποτε εικασία, δεν είναι εξευγενισμός. Είναι πλάνη.---"ο θεός είναι καλός και αγαπάει τον κόσμο και γι' αυτό κι εσύ να είσαι καλός και να αγαπάς τον κόσμο"---.

trexagireve,

θα σου πω κάτι και δεν θα ασχοληθώ άλλο - είναι χάσιμο χρόνου μια κουβέντα μαζί σου και δεν έχω και πολύ χρόνο για να χάσω μαζί σου -

Μ' αρέσει που βγάζεις γενικά συμπεράσματα, μιλώντας για σύνολα, χωρίς να έχεις την παραμικρή γνώση, συναίσθηση και - αν θες - αρμοδιότητα να το κάνεις. Λες π.χ πως η θρησκεία εξευγένισε τον άνθρωπο. Ξέρεις ποια είναι η έννοια της θρησκείας ή αναφέρεσαι συγκεκριμένα στην δική σου θρησκεία για να το πεις αυτό ;

Θρησκεία είναι και ο Μωαμεθανισμός. Λέγοντας το γενικό θρησκεία εξευγένισε τον άνθρωπο", συμπεριλαμβάνεις - ασυνείδητα ασφαλώς - και τον Μωαμεθανισμό π.χ. Άμα όμως σε ρωτήσω ευθέως και πιο συγκεκριμένα, αν νομίζεις πως ο Μωαμεθανισμός εξευγένισε τον άνθρωπο, τι θα πεις ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 09:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
elo:


[quote] Εαρινός:
Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά καθόλου να μάθω ... πως ήταν ο Κάϊν και ο Άβελ...μου αρκεί αυτό που βλέπω τώρα..το πως είναι σήμερα ο άνθρωπος και ο φερόμενος ως μορφωμένος και καλλιεργημένος και αν είναι έτσι όπως τον βλέπω και όσα φέρνει στην ζωή του , τα αποτελέσματα που φέρνει...τότε θα πρέπει να "ανασκουμπωθούμε" φίλε πολύ και να αρχίσουμε να "αμφιβάλλουμε" για τα όποια επιτευγματά του...!



Όπως ακριβώς και σήμερα.
Στη γένεση δεν περιγράφεται (στο εν λόγω κομμάτι), παρά η πορεία του ανθρώπου.....η ιστορική του πορεία. Και αυτή δεν είναι άλλη από αυτήν των Κάϊν και Άβελ.....που εσένα δεν ενδιαφέρει....

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 25/06/2010 00:00:15


Καλημέρα Ευρωπαίε !

Ασφαλώς και δεν με ενδιαφέρει...και ασφαλώς εκείνο που με ενδιαφέρει είναι ο άνθρωπος και η ουσία του!

Πάμπολλες φορές , έχω πεί ότι δεν έχω τίποτα ... απολύτως τίποτα με κανέναν Χριστιανό και που για μένα δεν είναι παρά ένας άνθρωπος και αυτός , όπως όλοι οι απανταχού στην γή ευρισκόμενοι άνθρωποι!

Αγαπώ τους ανθρώπους και "συμμετέχω" στον πόνο και στην δυστυχία που αναβλύζει απο το είναι τους , ως αποτέλεσμα φόβου και εξάρτησης απο έναν κώδικα πεποιθήσεων , ο οποίος εντέχνως εισήχθη και νοηματοδότησε κάθε σκέψη και κάθε βήμα τους και ενοχοποίησε την φύση τους , μια φύση τους που άλλα τους "επιτάσσει" και ευθύς αμέσως φροντίζει αυτός ο κώδικας να ενοχοποιήσει κάθε αυθόρμητα εμφανιζόμενο , θεμελιώνοντας νευρώσεις και άλλα ψυχολογικά προβλήματα εντός του!

Οι θρησκείες , ως μή έχουσες καμμιά μα καμμιά αναφορά και γνώση επι θεμελιωδών κανόνων και λειτουργιών αλλα και της δομής και καταστατικότητας του υποκειμένου άνθρωπος συντελλούν δια μέσου των απαγορεύσεων και των κατηγοριοποιήσεων να αναζωπυρώνουν στο έπακρο τις επιθυμίες των ανθρώπων και αυτό διότι η ουσία των ανθρώπων και η κινητήριος αιτία του είναι η επιθυμία...αυτή τον κινεί..αλλα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να αναφερθούμε σ'αυτό!

Ο διάβολος και το καταστροφικό δεν έχει καμμιά σχέση με αυτόν τον διάβολο που ο Χριστιανισμός εφηύρε αλλα πρόκειται για την άγνοια και την συσκότιση που επιφέρει η παρουσία του Χριστιανισμού , είναι ο ίδιος ο Χριστιανισμός !

Και αυτά περί επιστήμης της Θεολογίας δεν θέλω να το σχολιάσω...ίσως αν αναρτηθεί ως θέμα να το κάνω..!

Έχω πεί επίσης πάμπολλες φορές , ότι για όσους δεν μπορούν εκ των έσω να αντιμετωπίσουν την ζωή και τους προβληματισμούς που αυτή θέτει , οι θρησκείες αποτελούν ένα "ψυχαναλυτικό εργαλείο" που προσφέρει μια κάποιου είδους ανακούφιση αλλα αυτό δεν σας αρκεί , θέλετε κεντρικό ρόλο να διαδραματίσετε -ως θρησκεία- και να απαξιώσετε οτιδήποτε άλλο και να αλώσετε απ'ακρου σ'ακρη ολόκληρες κοινωνίες..Ε! ΛΟΙΠΟΝ , ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ..το αντίθετο μάλιστα!

Δεν μπορεί το οτιδήποτε συμβαίνει στην ζωή του ανθρώπου , να αποδίδετε στην παρέμβαση του σατανικού αλλα στην αδυναμία -νοητική και ψυχολογική- ενός εκάστου εξ'ημών , δίνοντας βήμα στην ανάληψη της ευθύνης και συντελλώντας σε μια θεματική διορθωτική αλλαγή , δια μέσου της κατανόησης του λάθους ...!

Αυτά λοιπόν που λένε και υπερασπίζονται ως αληθή οι θρησκείες , καλό θα ήταν να τα λένε εκεί που "περνάνε" , σε κάτι αγράμματα και φοβισμένα ανθρωπάκια που μη έχοντας που αλλού ν'απευθυνθούν -δεν γνωρίζουν οι άνθρωποι- απευθύνονται στους "ιερείς" και γίνονται ακόμα χειρότεροι και πιο δυστυχισμένοι!!!

Καλή σου μέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 09:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip

Υπάρχει όμως και μια άλλη σημαντική διαφορά. Η επιστήμη παραδέχεται ότι δεν γνωρίζει κάτι σε αντίθεση με την θρησκεία που δεν το παραδέχεται.

europaios2

Κάνεις λάθος εδώ. [ Μπορεί, απλά εξέφρασα μια προσωπική μου γνώμη που διαμόρφωσα κατόπιν κάποιων παρατηρήσεων. Μπορεί να κάνω και λάθος ]

Πάρε για παράδειγμα τη χριστιανική θρησκεία και τα μυστήρια. Ο γάμος είναι ένα μυστήριο. Η βάπτιση είναι και αυτή ένα άλλο μυστήριο. Και γιατί τα ονομάζει έτσι? Γιατί πολύ απλά δε γνωρίζει τη διαδικασία τέλεσης του μυστηρίου και απλά συμμετέχει σε αυτή ως κομπάρσος. [ Δηλ. ευθέως παραδέχεσαι πως η Χριστιανική θρησκεία συμμετέχει στις διαδικασίες τέλεσης των μυστηρίων της, όχι ως γνώστης του νοήματος των μυστηρίων της, αλλά ως κομπάρσος όπως χαρακτηριστικά λες. Ok, 'ντάξει ]
Το μυστήριο της Θείας κοινωνίας, την οποία παλαιότερα την έχεις χλευάσει και κατηγόρησες εμάς τους χριστιανούς για ανθρωποφαγία.....είναι και αυτό ένα μυστήριο. [ Κατ' αρχήν, δεν έχω χλευάσει την Θεία Κοινωνία. Απλά, έδωσα μια διαφορετική ερμηνεία του "μυστηρίου", βασιζόμενος σε εθιμοτυπικά και παραδόσεις της συγκεκριμένης εποχής που τελούνταν αυτό το "μυστήριο", αναφέροντας χαρακτηριστικά την Τελετή της Αδελφοποίησης. Αν θες το καταλαβαίνεις, αν δεν θες, ok, κανένα πρόβλημα ]

zip

Π.χ έχω ακούσει πολλούς επιστήμονες να λένε πως δεν γνωρίζουν κάτι σε σχέση με την επιστήμη τους αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν παπά / ιερέα / επίσκοπο κτλ. να λέει πως δεν γνωρίζει κάτι για τον θεό του και την θρησκεία του. Ένας επιστήμων θεολόγος όμως, ακριβώς επειδή διακατέχεται από το λεγόμενο "επιστημονικό πνεύμα", θα μπορούσε να παραδεχθεί ακόμη και την άγνοιά του. Ένας παπάς - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, πιθανότατα μοναχών ή ασκητών που έχουν μια άλλη αντίληψη του "θεού" - δεν παραδέχεται πως ουσιαστικά δεν γνωρίζει τίποτε για τον θεό του. Αυτό κατά την άποψή μου είναι σημαντικό.

europaios

Φαίνεται ότι όταν τους βλέπεις στην t.v. να μιλάνε,..... ασυναίσθητα αλλάζεις κανάλι. [ Αυτό που λέω, δεν το λέω μόνο επειδή τους βλέπω στην t.v όπως λες, αλλά επειδή έχω κουβεντιάσει και με μοναχούς και με ασκητές και με θεολόγους. Όχι βέβαια με το σύνολο αυτών, αλλά με κάποιους. Γι' αυτό έχω αυτήν την εντύπωση. Προσωπική άποψη είναι, δεν σου λέω σώνει και ντε να συμφωνήσεις με αυτή, μην αγχώνεσαι ]

zip

Πιστεύω γενικότερα πως η ανθρωπότητα θα μπορούσε να επιβιώσει κάλλιστα χωρίς θρησκεία αλλά δεν θα μπορούσε να επιβιώσει χωρίς επιστήμη.

europaios2

Κατ' αρχάς είναι λάθος να συγκρίνουμε δύο ανόμοια πράγματα όπως είπες παραπάνω.....αλλά ξέχασες λίγο μετά. [ Αυτό που κάνω δεν είναι σύγκριση. Όπως γράφω παρακάτω, ο Λόγος του Ιησού θα μπορούσε να υπάρχει, ακόμη κι αν δεν ήταν "ενταγμένος" σε κάποια θρησκεία, ακόμη δηλ. κι αν δεν είχε μια ταμπέλα. Αυτό και μόνο δείχνει πως αναγνωρίζω στον Λόγο του Ιησού μια ικανότητα να υπερβαίνει ανθρώπινα χαρακτηριστικά και περιφρουρητικά τερτίπια ένταξής του σε κάποιο σύνολο θρησκευτικών κανόνων. Πρέπει να καταλάβουμε πως ο Ιησούς δεν παρέδωσε τον Χριστιανισμό ως θρησκεία, αλλά παρέδωσε στον κόσμο ένα μοναδικό είδος ελευθερίας. Ανάλογη ελευθερία παραδίδει στον κόσμο και η Επιστήμη. Προσωπικά, θεωρώ την Θρησκεία αυτό : ένα ακόμη είδος ανθρώπινης πλάνης και αυταπάτης, γι' αυτό λέω πως η ανθρωπότητα θα μπορούσε κάλλιστα να επιβιώσει χωρίς αυτήν. Ο Λόγος του Ιησού, δεν εντάσσεται σε καμία θρησκεία παρά μόνο στην "θρησκεία" της Συνειδητότητας του ανθρώπου και της "θρησκείας" της αυτογνωσίας. Και δεν είναι ο μόνος. Υπάρχουν κι άλλοι Λόγοι από άλλους φωτισμένους ανθρώπους που λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα με τον Jesus. ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 10:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα πάντως, δεν εννοώ την προκατάλειψη που έχουν πολλοί
έναντι των άλλων, zip μου...Αυτή που διακατέχει πολύ κόσμο και δημιουργεί αντιπαλότητες...Όπως εδω, με σένα...
Τώρα, ποια αλήθεια, όπως λέω πιο πάνω, είναι περισσότερο κοντά στο ορθό, ναι,ρε φίλε, ο χριστιανισμός..Όλες οι θρησκείες, ειναι μια, αποδοσεις του ιδίου θέματος είναι, τίποτε άλλο...
Διαστρεβλωμένη, ή αντίθετη, δεν έχει σημασία...Υπάρχει ένας καλός Θεός κι ένας κακός σφετεριστής..Όλες αυτό λένε...
Εμείς οι άνθρωποι κάνουμε διαχωρισμούς, για να είμαστε καλύτεροι απο τους άλλους....Αλλά, αν έρθουμε στον φόβο ,το σέβας, αν έχεις πάει φαντάρος, θα καταλάβεις, ότι χρειάζονται και οι τυπικότητες, για ένα νέο όν, όπως ο άνθρωπος, που είναι παιδί και τα κάνει όλο μαντάρα...
Μολις ωριμάσει, βλέπει τον Θεό όπως είναι..Αιώνιος κι αυτός τίποτε, ένα μικρό τμήμα πνεύματος στο σύμπαν...
Αυτό λέγεται κι αλλοιώς....Κι αν ο άνθρωπος, δεν ζητήσει ... συλλογική σύμβαση εργασίας απο τον Θεό, μπορεί, λέω μπορεί, να
δει κάποτε,ότι όλα είναι έτοιμα, ένας κόσμος υπέροχος, μοναδικός και τον περιμένουν κι αυτός είναι που βλέπει, άλλα, κατά την ανώριμη λογική του και φέρετια, σαν ζώο, που φοβάται, μην χάσει κάτι...
Ο Θεός, είναι κάτι άγνωστο για τον άνθρωπο, φίλε μου..
Το άγνωστο, δεν το φοβάσαι, σαν μπαμπούλα, αλλά, επειδή δεν ξέρεις τι είναι....Δεν είναι κακό...
Θέλει ψάξιμο, αλλά, δεν νομίζω, ότι σε ενδιαφέρει η έννοια, αλλά, ποιός είναι καλύτερος...Απο μάς, εσύ, εγώ, ο άλλος...Οπως με τις θρησκείες, που είναι ίδιες, αλλά, πολεμάνε μεταξύ τους...Ουσιαστικά, για την πρωτοκαθεδρία...Χαζα πράγματα,λες και υπάρχιε καλύτερος.....Υπάρχει το σωστό και το λάθος, όχι πολλά σωστά...
Εκεί χάνουν, όσοι πιστευουν, ότι μπορουν να δουν και να καθορίσουν
τι θα γίνει..Γιατί, ο Θεός δεν κρίνεται, δεν δοκιμάζεται....Ο άνθρωπος είναι που δείχνει πόσο λίγος είναι, για ότι κουβαλάει
μέσα του...Έτσι,αναγκάζεται,απο μονος του,απο ανάγκη του για πνευματική υπόσταση,να πλησιάζει τον Θεό, με πολλούς τρόπους..
Αλλά, εν τέλει,πιο απλά, τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που μένεις,
τον σέβεσαι ,σαν ιδιοκτήτη,φοβάσαι μην κάνεις ζημιά και στο χρεώσει, ή το αλλάζεις τα φώτα το σπιτι λέγοντας,δεν είναι δικό μου;...
Γιατί, περι αυτού προκειται, νοικάρηδες είμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 13:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip,
ναι μεν διάβασα αυτά που έγραψες, αλλά ήταν κουραστικό λόγω μεγέθους γραμματοσειράς.
Για να μην κάθομαι να τα μεταφέρω στο word, ώστε να τα διαβάσω, θα ήθελα να γράφεις με κανονική γραμματοσειρά όπως όλοι μας.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 15:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο ρε φίλε Ευρωπαίε δύο για το τραγούδι.

Θα ξυπνήσει ο έλληνας; γιατί αν ξυπνήσει... δεν είμαστε Αργετινή.

Προσωπικά δεν το βλέπω προς το παρόν.

Αφού μας ξεσκίσει το ΔΝΤ θα έχουμε να αναλογιστούμε αν καταγόμαστε απ τον Πυθαγόρα ή απ το Πίθηκο.
Με τα λύπης μου το γράφω αυτό.

Οι βάρβαροι προχώρησαν στις επιστήμες.

Εμείς; αφισοκολλητές;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 16:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Δημήτρη,
σε καλώ να ρίξεις μια ματιά στο παρακάτω θέμα: "Η ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ" στην τελευταία σελίδα. εδώ για συντομία όπου θα ειπωθούν ορισμένα σημαντικά πράγματα, μετά από μικρό σχετικά χρονικό διάστημα, με στόχο την αφύπνιση συνειδήσεων γιατί μ' έχουν τρελάνει τα ροχαλητά.

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 17:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα με κάνεις;
Εδω πωλείται η ελλάς με τα σκόπια θα ασχοληθούμε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 17:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip:
Κατ' αρχήν, δεν έχω χλευάσει την Θεία Κοινωνία. Απλά, έδωσα μια διαφορετική ερμηνεία του "μυστηρίου", βασιζόμενος σε εθιμοτυπικά και παραδόσεις της συγκεκριμένης εποχής που τελούνταν αυτό το "μυστήριο", αναφέροντας χαρακτηριστικά την Τελετή της Αδελφοποίησης. Αν
θες το καταλαβαίνεις, αν δεν θες, ok, κανένα πρόβλημα

Η αντίληψή μου δεν είναι τόσο χαμηλή ώστε να μην είχα καταλάβει αν χλεύαζες ή όχι.

quote:
zip:
Δηλ. ευθέως παραδέχεσαι πως η Χριστιανική θρησκεία συμμετέχει στις διαδικασίες τέλεσης των μυστηρίων της, όχι ως γνώστης του νοήματος των μυστηρίων της, αλλά ως κομπάρσος όπως χαρακτηριστικά λες. Ok, 'ντάξει

Γιατί έχεις διαβάσει πουθενά ότι στη χριστιανική θρησκεία ο ιερέας συνομιλεί με το Άγιο Πνεύμα και οι δύο μαζί από κοινού φέρουν τη Θεία Χάρη κι ευλογία είτε στο νήπιο είτε στο ζευγάρι?
Αν ναι, να μου πεις κι εμένα που για να πάω να το διαβάσω.

quote:
zip:
Αυτό που λέω, δεν το λέω μόνο επειδή τους βλέπω στην t.v όπως λες, αλλά επειδή έχω κουβεντιάσει και με μοναχούς και με ασκητές και με θεολόγους. Όχι βέβαια με το σύνολο αυτών, αλλά με κάποιους. Γι' αυτό έχω αυτήν την εντύπωση. Προσωπική άποψη είναι, δεν σου λέω σώνει και ντε να συμφωνήσεις με αυτή, μην αγχώνεσαι

Ε! μα τι γκίνια κι αυτή βρε zip να πέφτεις συνεχώς σε απαίδευτους...και ειδικά στους θεολόγους!.....τι να σου πω? φτύσ' τον κόρφο σου!

quote:
zip:
Αυτό που κάνω δεν είναι σύγκριση. Όπως γράφω παρακάτω, ο Λόγος του Ιησού θα μπορούσε να υπάρχει, ακόμη κι αν δεν ήταν "ενταγμένος" σε κάποια θρησκεία, ακόμη δηλ. κι αν δεν είχε μια ταμπέλα. Αυτό και μόνο δείχνει πως αναγνωρίζω στον Λόγο του Ιησού μια ικανότητα να υπερβαίνει ανθρώπινα χαρακτηριστικά και περιφρουρητικά τερτίπια ένταξής του σε κάποιο σύνολο θρησκευτικών κανόνων. Πρέπει να καταλάβουμε πως ο Ιησούς δεν παρέδωσε τον Χριστιανισμό ως θρησκεία, αλλά παρέδωσε στον κόσμο ένα μοναδικό είδος ελευθερίας.

Ανάλογη ελευθερία παραδίδει στον κόσμο και η Επιστήμη. Προσωπικά, θεωρώ την Θρησκεία αυτό : ένα ακόμη είδος ανθρώπινης πλάνης και αυταπάτης, γι' αυτό λέω πως η ανθρωπότητα θα μπορούσε κάλλιστα να επιβιώσει χωρίς αυτήν. Ο Λόγος του Ιησού, δεν εντάσσεται σε καμία θρησκεία παρά μόνο στην "θρησκεία" της Συνειδητότητας του ανθρώπου και της "θρησκείας" της αυτογνωσίας. Και δεν είναι ο μόνος. Υπάρχουν κι άλλοι Λόγοι από άλλους φωτισμένους ανθρώπους που λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα με τον Jesus.


Πριν καταλάβω αυτό που λες, θα πρέπει πρώτα να καταλάβω αν για σένα υπήρξε τελικά ο Ιησούς ως φυσικό πρόσωπο....γιατί μέχρι τότε που αποχώρησες από τω χώρο του "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ", ο Ιησούς για σένα ήταν ένα ανύπαρκτο πρόσωπο.....Άλλαξες άποψη? και αν ναι γιατί? τι σε επηρέασε? οι μοναχοί και οι θεολόγοι που μίλησες μαζί τους? κάποιο βιβλίο? τι? (αν δε θες, μην απαντάς στο γιατί, δεν τρέχει και τίποτα, πρέπει όμως να γνωρίζουμε την άποψή σου περί υπάρξεως Του, ή όχι.

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2010, 17:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Δημήτρη, δεν αναφέρομαι στα Σκόπια και δε θα αναφερθώ.
Το πρόβλημα είναι η Τουρκία και το μαγαζάκι τους, που έχει στήσει από κοινού μαζί με τους Άγγλους και τους Αμερικάνους, χρησιμοποιώντας ως υπαλλήλους τους, (πωλητές, με όλη τη σημασία της λέξεως) τους κυβερνώντες και γενικά προσωπικό, σε θέση "κλειδιά"

Ποντιακή Ιστορία

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 10:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επανέλθουμε λίγο αγαπητέ μου zip και βέβαια η θρησκεία εξευγενίζει, βάζοντας μεγάλα ιδεώδη, ως κινητρα στον πιστό,ή μέσα απο παραδείγματα συμπεριφοράς πνευματικού ανθρώπου, μέσα απο αγίους,
πρόσωπα, που δείξαν ένα μεγάλο μέλλον του ανθρώπου...
Κι αυτό, είναι το βασικότερο απο όλα..Σε αυτό βασίστηκε, η θετική προσέγγιση του αυριο που ζούμε και απολαμβάνουμε μέσα απο τον πολιτισμο μας, ο κόσμος όλος..Είτε σε ανατολή, είτε σε δύση, η ηθική και ο σωστός τρόπος ζωής ενός ανθρώπου, καθορίζεται απο θρησκευτικά κριτήρια..Άρα, η πνευματική υπόσταση, ο εξευγενισμός της ψυχής και της προσωπικότητας, του καθένα, δεν μπορεί να μην έχει σχέση με την θρησκεία, ότανμβέβαια κάποιος διαβάζει και ξέρει τι πιστεύει....
Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 10:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να επανέλθουμε λίγο αγαπητέ μου zip και βέβαια η θρησκεία εξευγενίζει, βάζοντας μεγάλα ιδεώδη, ως κινητρα στον πιστό,ή μέσα απο παραδείγματα συμπεριφοράς πνευματικού ανθρώπου, μέσα απο αγίους,
πρόσωπα, που δείξαν ένα μεγάλο μέλλον του ανθρώπου...
Κι αυτό, είναι το βασικότερο απο όλα..Σε αυτό βασίστηκε, η θετική προσέγγιση του αυριο που ζούμε και απολαμβάνουμε μέσα απο τον πολιτισμο μας, ο κόσμος όλος..Είτε σε ανατολή, είτε σε δύση, η ηθική και ο σωστός τρόπος ζωής ενός ανθρώπου, καθορίζεται απο θρησκευτικά κριτήρια..Άρα, η πνευματική υπόσταση, ο εξευγενισμός της ψυχής και της προσωπικότητας, του καθένα, δεν μπορεί να μην έχει σχέση με την θρησκεία, ότανμβέβαια κάποιος διαβάζει και ξέρει τι πιστεύει....
Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό...

Καλημέρα Βαγγέλη!

Διάβασα με έκπληξη το τελευταίο μήνυμά σου και πραγματικά μου προξενεί εντύπωση το γεγονός ότι με έμμεσο τρόπο , αποκαλείς ζώα όσυς δεν έχουν σχέσεις με τις θρησκείες ... !

Μπορείς δηλαδή και συγκρίνεις πνευματικά απλούς ανθρώπους και αγράμματους με ωκεανούς πνεύματος -λογοτέχνες-ποιητές-φιλοσόφους επιφανείς..κλπ..κλπ- και συγκρίνεις το πνεύμα των μεν με τους άλλους...συγκρίνεις το πνεύμα "τιτάνων" της σκέψης και της μόρφωσης με ανθρωπάκια καθημερινά και αδύναμα να στηρίξουν την ζωή τους εκ των έσω και φθάνεις μάλιστα στο σημείο αυτούς τους "ωκεανούς πνεύματος" να τους αποκαλείς ζώα , μόνο και μόνο επειδή δεν αναγνωρίζουν τις θρησκείες και τον οποιοδήποτε θεό εφηύραν για προσωπική τους "κατανάλωση" άνθρωποι ανήμποροι και φοβισμένοι???

Και ποιός σου δίνει το δικαίωμα , εσένα η του οποιουδήποτε άλλου...-όποιος και αν είναι αυτός-και να αποκαλείς συνανθρώπους σου ως ζώα???

Θα σε παρακαλέσω , να ανασκευάσεις την δήλωσή σου -περί δηλώσεως πρόκειται- και να αναδείξεις εσύ την διαφορά σου απο το οτιδήποτε το έχον σχέση με τα "ζώα" , μπορείς και έχεις δικαίωμα , να πιστεύεις ότι θέλεις και όπου θέλεις -όπως και κάθε ένας μας- αλλα δεν έχεις δικαίωμα να αποκαλείς ζώο , όποιον δεν συμφωνεί μαζί σου !!!

Αλλοίμονο , αν συμφωνούσαμε μαζί σου ή εσύ με οποιονδήποτε άλλον...τότε ούτε εγώ θα ήμουν ο "Εαρινός" ... ούτε και σύ ο "Τρεχαγύρευε"....!

Πρσωπικά δεν σε αποκάλεσα ποτέ "Ζώον"...!

Περιμένω να ανασκευάσεις και να ζητήσεις συγγνώμη , πιστεύω να την έχεις αυτήν την γενναιότητα..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 11:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ,αρχικά καλημέρα, αλλά, γιατι με ....μεταφράζεις;Εγώ έγραψα, ότι ο άνθρωπος, επειδή έχει πνεύμα,ΔΕΝ μπορεί να είναι ζώο...Εσύ που ειδες, το αντίθετο;....
Τωρα τι θρησκεία έχει, παλιά μέση, νέα, σύγχρονη, είναι άλλο ζήτημα....
Δεν πειράζει, κι όλας..
Να το πω αλλοιώς,ρε φίλε, όλοι στραβοί είμαστε, που θέλουμε να δούμε τον ήλιο, ΑΛΛΑ,όλοι με ειδικό τρόπο, ατομικό, και χωρίς να είναι αντιφατικοί και διαχωριστικοί μεταξύ των....
Κατανοείς τι γράφω;...
Η προσωπική έκφραση, του πνεύματος απο τον καθένα, είναι η έννοια πιστός, στο πνέυμα, που εκπορεύεται, εκ Θεού...Σε όλες τις θρησκείες, παρακαλώ...Μην μπερδευτούμε πάλι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 11:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....

Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό...


Δεν θέλω να αδικήσω κανέναν Βαγγέλη και γι'αυτό παράθεσα την τελευταία "απόστροφο" της κατάθεσής σου...

Λές λοιπόν , ότι τα ζώα δεν αναγνωρίζουν τον θεό...δηλαδή όλοι όσοι δεν αναγνωρίζουν το θεό εκ των πραγμάτων -έτσι όπως είναι η διατύπωσή σου - είναι ζώα..!

Λες:"Τα ζώα δεν αναγνωρίζουν τον θεό"

Δηλαδή κοντολογίς λές ότι , ο οποιοσδήποτε δεν αναγνωρίζει το θεό , εκ των πραγμάτων είναι ζώο...κάνω λάθος???

Δές πιο πάνω την δηλωσή σου και θα καταλάβεις...γι'αυτό και επειδή δεν το πιστεύω ότι ήθελες να πείς αυτό το πράμα...σε παρακάλεσα να ανασκευάσεις την δηλωσή σου...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 11:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...
Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό..."
Αν το διαβάσεις, όλο μαζι,Εαρινέ μου, θα καταλάβεις τι γράφω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 11:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«..και βέβαια η θρησκεία εξευγενίζει, βάζοντας μεγάλα ιδεώδη, ως κινητρα στον πιστό,ή μέσα απο παραδείγματα συμπεριφοράς πνευματικού ανθρώπου, μέσα απο αγίους..»

Τώρα μάλιστα!

Εάν κοιτάξουμε πίσω στο χρόνο, και δούμε τα όσα «μεγάλα ιδεώδη» η νέα Ιουδαϊκή αίρεση των Χριστιανών κατάφερε με την επιβολή του καισαροπαπισμού να αναστρέψει, τότε βλέπουμε ότι οι ζημίες υπήρξανε τεράστιες αλλά και αξίες και πρότυπα πανάρχαια ξεπέσανε ανεπανόρθωτα.

Η υπερηφάνεια θα αντικατασταθεί από την ταπείνωση, η χαρά της ζωής από την λύπη και τη μελαγχολία, ο αθλητισμός θα γίνει μοναχισμός, ο ήρωας μάρτυρας, η έρευνα άλογη πίστη, το θάρρος φόβος, και η λογική και το κριτικό πνεύμα παράνοια.

ΕΡΗΜΙΤΕΣ, ΣΠΗΛΑΙΟΒΙΟΙ, ΑΝΑΧΩΡΗΤΕΣ-ΑΣΚΗΤΕΣ και ΤΡΩΓΛΟΔΥΤΕΣ θα αποτελέσουνε ξαφνικά τους εκφραστές των «νέων συμβολισμών» αλλά και ταυτόχρονα το πρότυπο του μεσαιωνικού ανθρώπου που θα ακολουθήσει τα νέα Ασιατικά μεγάλα ιδεώδη.

Ας το δούμε πιο πρακτικά όμως.

ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ που κυριαρχούσε και διαπότιζε την νέα αίρεση του Ιουδαϊσμού, οδήγησε τους μοναχούς-ασκητές ΣΕ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ.

Ο Αιγύπτιος ασκητής Παχώμιος ΜΑΣΤΙΓΩΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

Ο Βησσαρίων αυτοβασανιζόταν με αγκάθια ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ.

Ο Άγιος Αντώνιος ο Μέγας, αιγυπτιακής καταγωγής, πέρασε τη ζωή του μέσα σε μια σπηλιά της Ερυθραίας, προσευχόμενος στον Γιαχβέ. Στο διάστημα που ασκήτευε ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕ ΕΝΔΥΜΑ (!) ΔΕΝ ΕΠΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ (!!) ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΤΑΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ (!!!) . ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΠΟΤΕ....

Ο εκ Σαξωνίας Άγιος Γορδικός τρεφόταν αποκλειστικά με ΣΑΠΙΟ ΦΑΓΗΤΟ.

Η καλόγρια Ελισάβετ ΕΠΙΝΕ ΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΥΛΑΒΕΙΑ.

Ο Σύριος Βαραδάτος ζούσε μονίμως μέσα σε ένα σάκκο ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΕΠΝΕΕ, ΤΡΕΦΟΤΑΝ, ΟΥΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΦΟΔΕΥΕ.

Ο Μακάριος ο Αλεξανδρινός, δεμένος πάντοτε με αλυσίδες βάρους σαράντα και πλέον κιλών, ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΕΙΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΥ ΜΕ ΜΕΛΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΥΓΕΣ.

Ο όσιος Συμεών ο Στυλίτης πέθανε, αφού έζησε επί σαράντα χρόνια ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΤΥΛΟΥΣ, ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΚΗΡΎΤΤΟΝΤΑΣ….ΤΟΝ «ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ»! ΑΦΗΝΕ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΤΟΥ. Ο θάνατος του ήταν φρικτός και επήλθε, ΑΦΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΣΤΥΛΟ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ.

Σε όλους τους παραπάνω Αγίους της Χριστιανοσύνης, μάλλον περρίσευσε θα λέγαμε φίλτατε τόσο ο εξευγενισμός όσο και τα μεγάλα ιδεώδη. Έτσι δεν είναι?

Έ ρε Ελλάδα, Αρχαία και Νέα, πόσο μακριά βρίσκεσαι απο το υπόδειγμα του πνευματικού (υπ-)ανθρώπου της Χριστιανοσύνης.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 11:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Ο άνθρωπος, με την θρησκεία, μόνο είναι άνθρωπος...
Όλα τα άλλα τα έχουν και τα ζώα....Τα ζώα, δεν αναγνωρίζουν Θεό..."
Αν το διαβάσεις, όλο μαζι,Εαρινέ μου, θα καταλάβεις τι γράφω...

Βαγγέλη , δεν θέλω να καταλάβω τίποτα , ούτε να ερμηνεύσω....

Ευθέως θέλω να μου πείς...όποιος δεν πιστεύει σε θρησκείες , είναι ζώον..???

Ναί ή όχι..αυτό θέλω και τίποτ'αλλο και σ'ευχαριστώ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντελώς ευθέως, σου λέω,καλέ μου Εαρινέ, ότι έγραψα, πως ο άνθρωπος, διαφέρει απο τα ζώα, γιατί έχει Θεό, είναι θρήσκος,
άσχετα ποια θρησκεία έχει...
Τη δική σου ερώτηση, δεν την περιείχα....
θελεις να απαντήσω, ξεχωριστά;Να απαντήσω..Δεν υπάρχει άνθρωπος δίχως θρησκεία..Ακόμη κι αν λέγεται ..Πανάθα....Πάρα πολλοί απο μας, έχουμε πολλές..
Φίλε μου Σβάμπε,μίλησα, για την έννοια θρησκεία....
Ξεκόλλα κι έλα στου Νικολά...Οι θρησκείες, εξευγενίζουν τον άνθρωπο, μιλώντας του για ανώτερα όντα, που παίρνει σαν πρότυπα και προσπαθεί να μοιάσει, φερόμενος καλύτερα, ή να τους δείχνει σωστός...
Διαφωνείς;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ μου αυτό που μάλλον εννοούσε ο trexagirevakos είναι το εξής

«ΕΝ ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος.»

Ο άνθρωπος είναι λογικό ζώο αυτός που δεν είναι λογικός είναι σκέτο ζώο, βρίσκεται σε ζωώδη κατάσταση, κάπως έτσι.

υ.γ.Ωραία ψηφιακή υπογραφήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πρόλαβες trexagirevakoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid: "Με πρόλαβες.."
Καλημέρα, καλή μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν υπάρχει άνθρωπος δίχως θρησκεία..Ακόμη κι αν λέγεται ..Πανάθα....Πάρα πολλοί απο μας, έχουμε πολλές..



Ξαναρωτώ Βαγγέλη...

-Όσοι δεν έχουν θρησκεία ... ή δεν πιστεύουν σε καμμιά θρησκεία..αυτοί είναι άνθρωποι ή ζώα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ μου αυτό που μάλλον εννοούσε ο trexagirevakos είναι το εξής

«ΕΝ ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος.»

Ο άνθρωπος είναι λογικό ζώο αυτός που δεν είναι λογικός είναι σκέτο ζώο, βρίσκεται σε ζωώδη κατάσταση, κάπως έτσι.

υ.γ.Ωραία ψηφιακή υπογραφή


Σ'ευχαριστώ και χαίρομαι που σ'αρέσει!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Τώρα μάλιστα!
Εάν κοιτάξουμε πίσω στο χρόνο, και δούμε τα όσα «μεγάλα ιδεώδη» η νέα Ιουδαϊκή αίρεση των Χριστιανών κατάφερε με την επιβολή του καισαροπαπισμού να αναστρέψει, τότε βλέπουμε ότι οι ζημίες υπήρξανε τεράστιες αλλά και αξίες και πρότυπα πανάρχαια ξεπέσανε ανεπανόρθωτα.

Η υπερηφάνεια θα αντικατασταθεί από την ταπείνωση, η χαρά της ζωής από την λύπη και τη μελαγχολία, ο αθλητισμός θα γίνει μοναχισμός, ο ήρωας μάρτυρας, η έρευνα άλογη πίστη, το θάρρος φόβος, και η λογική και το κριτικό πνεύμα παράνοια.

ΕΡΗΜΙΤΕΣ, ΣΠΗΛΑΙΟΒΙΟΙ, ΑΝΑΧΩΡΗΤΕΣ-ΑΣΚΗΤΕΣ και ΤΡΩΓΛΟΔΥΤΕΣ θα αποτελέσουνε ξαφνικά τους εκφραστές των «νέων συμβολισμών» αλλά και ταυτόχρονα το πρότυπο του μεσαιωνικού ανθρώπου που θα ακολουθήσει τα νέα Ασιατικά μεγάλα ιδεώδη.

Ας το δούμε πιο πρακτικά όμως.
ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ που κυριαρχούσε και διαπότιζε την νέα αίρεση του Ιουδαϊσμού, οδήγησε τους μοναχούς-ασκητές ΣΕ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ.
Ο Αιγύπτιος ασκητής Παχώμιος ΜΑΣΤΙΓΩΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.
Ο Βησσαρίων αυτοβασανιζόταν με αγκάθια ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ.
Ο Άγιος Αντώνιος ο Μέγας, αιγυπτιακής καταγωγής, πέρασε τη ζωή του μέσα σε μια σπηλιά της Ερυθραίας, προσευχόμενος στον Γιαχβέ. Στο διάστημα που ασκήτευε ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕ ΕΝΔΥΜΑ (!) ΔΕΝ ΕΠΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ (!!) ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΤΑΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ (!!!) . ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΠΟΤΕ....
Ο εκ Σαξωνίας Άγιος Γορδικός τρεφόταν αποκλειστικά με ΣΑΠΙΟ ΦΑΓΗΤΟ.
Η καλόγρια Ελισάβετ ΕΠΙΝΕ ΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΥΛΑΒΕΙΑ.
Ο Σύριος Βαραδάτος ζούσε μονίμως μέσα σε ένα σάκκο ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΕΠΝΕΕ, ΤΡΕΦΟΤΑΝ, ΟΥΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΦΟΔΕΥΕ.
Ο Μακάριος ο Αλεξανδρινός, δεμένος πάντοτε με αλυσίδες βάρους σαράντα και πλέον κιλών, ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΗΓΑΔΙ ΑΛΕΙΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΥ ΜΕ ΜΕΛΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΥΓΕΣ.

Ο όσιος Συμεών ο Στυλίτης πέθανε, αφού έζησε επί σαράντα χρόνια ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΤΥΛΟΥΣ, ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΚΗΡΎΤΤΟΝΤΑΣ….ΤΟΝ «ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ»! ΑΦΗΝΕ ΤΑ ΕΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΙΣ ΣΑΡΚΕΣ ΤΟΥ. Ο θάνατος του ήταν φρικτός και επήλθε, ΑΦΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟΝ ΣΤΥΛΟ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ.

Σε όλους τους παραπάνω Αγίους της Χριστιανοσύνης, μάλλον περρίσευσε θα λέγαμε φίλτατε τόσο ο εξευγενισμός όσο και τα μεγάλα ιδεώδη. Έτσι δεν είναι?
Έ ρε Ελλάδα, Αρχαία και Νέα, πόσο μακριά βρίσκεσαι απο το υπόδειγμα του πνευματικού (υπ-)ανθρώπου της Χριστιανοσύνης.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας



Χωρίς να γνωρίζω τι από τα παραπάνω είναι αλήθεια και τι ψέματα, μιας και ο φίλος μου ο Schwabe, είναι επηρεπής στους μύθους και στα ψέματα, να αναφέρω για τον Βησσαρίων ότι ήταν διαπρεπής στην πολυμάθεια, διαθέτων ρητορική δεινότητα, πρέσβης του Ιωάννη Παλαιολόγου στή Φερράρα και Φλωρεντία για την ένωση των εκκλησιών, παραλίγο πάπας και καρδινάλιος.
Μεταφρασής αρχαίων Ελληνικών κειμένων και αφοσιωμένος στη μελέτη του Πλάτωνα.
Πολυγραφότατος, άφησε πίσω του μια σειρά από συγγράμματα θεολογικά, πολιτικά, φιλολογικά και φιλοσοφικά.

Ο Βησσαρίων είχε επίγνωση της αρχαίας κληρονομιάς όχι μόνο για τον ευρωπαϊκό πολιτισμό, αλλά και γι' αυτή την ύπαρξη και το μέλλον του Ελληνικού Έθνους.
Ιδίως μετά την Άλωση ενδιαφέρεται ζωηρά για την αγορά, συγκέντρωση και διαφύλαξη των θησαυρών αυτών σ' έναν ασφαλή τόπο .....Αυτή η σκέψη τον έκανε κατά τα τέλη της ζωής του να χαρίσει τη βιβλιοθήκη του στη Βενετία (800-900 χειρόγραφα από τα οποία πάνω από 600 Ελληνικά)
....Η βιβλιοθήκη αυτή υπήρξε ένα από τα κυριότερα πνευματικά κεφάλαια της Μαρκιανής βιβλιοθήκης.

Από κει κι έπειτα το χιλιόχρονο Βυζάντιο και η ιστορία του, δεν αφήνουν κανένα περιθώριο περί πολιτισμικής ή πνευματικής παρακμής ένδειας, παρά μόνο στους ψεύτες και τους μυθοπλάστες. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απαγορευόταν στον καθένα να αντιληφθεί το Θείο και την προσέγγισή του σε αυτό, όπως αυτός νόμιζε.
Μία σειρά από διαπρεπείς και μορφωμένους μοναχούς που άφησαν εποχή όπως ο Θεόδωρος Μετοχίτης, δεν αφήνει ούτε αυτή υποψίες περί του αντιθέτου.

Το χριστιανικό Βυζάντιο ως συνέχεια της αρχαίας Ελλάδας, φάνηκε όχι μόνο αντάξιο της αλλά και σε πολλούς τομείς ανώτερο από αυτήν, έτσι αυτό που δεν κατάφερε η αρχαία Ελλάδα -πλην λίγων περιπτώσεων όπου ο κίνδυνος του αφανισμού για τους Έλληνες ήταν ορατός-, το κατάφερε το Βυζπάντιο, να προσδώσει δηλαδή στους κατοίκους της Ελλάδας, την ομογένεια και ομοψυχία που ήταν απαραίτητα στοιχεία για τη διάσωση και συνέχεια του Γένους.

ΠΟΝΤΟΣ :Εδώ είμαστε λίγοι, ΕΚΕΙ είμαστε πολλοί....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 26/06/2010 12:30:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος θρησκεία, που χρησιμοποιείται ενίοτε εναλλακτικά με την λέξη πίστη, ή σύστημα πίστης καθορίζει γενικώς την πίστη στο υπερφυσικό, το ιερό ή το θείο και τους ηθικούς κώδικες, πρακτικές, αξίες, οργανισμούς και τελετουργικά που συνδέονται της.

-Απο το Γκούγκλ..!

ο Παναθηναϊκός ή ο Ολυμπιακός ή οποιαδήποτε άλλη ομάδα -δεν εννοώ αποκλειστικά ποδοσφαιρική- έχει ενταχθεί ο οποιοσδήποτε άνθρωπος δεν αποτελεί θρησκεία , ασχέτως αν θέλοντας να δείξει την αγάπη του και την ταυτισή του με αυτήν την αποκαλεί ως "θεό"..ουσαστικά πρόκειται για την προβολή των συναισθημάτων του γι'αυτήν ...!

Ο όρος θρησκεία αναφερεται στην θεϊκή ύπαρξη και όλα όσα της αποδίδονται , απο αυτούς που της απαδίδονται , όλα όσα της αποδίδονται!

Ρωτώ λοιπόν φίλε και συνδίκτυε Βαγγέλη , όποιος δεν πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία με την έννοια του όρου...ειναι "ζώον" και δεν έχει λογική..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ρε Δήμο, ελληνικά ξέρεις;;Εγώ αγόρι μου, λέω, ότι
δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει σε κατι, ότι είναι, άρα
η πίστη είναι ανθρώπινο στοιχείο...Δεν βλέπω να έχουν τα ζώα...
Πως πρέπει να στο πω, για να καταλάβεις, ότι δεν μπορείς να με βγάλεις λάθος;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 12:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Χωρίς να γνωρίζω τι από τα παραπάνω είναι αλήθεια και τι ψέματα..»

Μάλλον καλά κάνεις και δεν γνωρίζεις. Εξάλλου, δεν θα είναι και τα πρώτα που δεν γνωρίζεις.

Διότι εάν είσαι Άγιος, τότε απο την πολλή δόση αρετής....ούτε να μαγειρέψεις ή να φας δεν χρειάζεται πλέον!!

Η μητέρα του Ιησού π.χ. δεν μαγείρεψε ποτέ της, παρά τρέφοταν «ξενοπρεπώς» απο τον Αρχάγγελο Γαβριήλ που της έφερνε «ουράνια τροφή». (ένα είδος.....Βιβλικού delivery!!!)

Αυτό τέκνον μου θα το μάθεις εάν ανοίξεις το συναξάρι των Εισοδίων της Θεοτόκου (τόμος Β σελ.149), ένα έχεις την περιέργεια.

Κατα τον ίδιο τρόπο, ο άλλος Όσιος Ιερομάρτυς Έρασμος (2 Ιουνίου) έζησε ζωή ασκητική και έφθασε σε τέτοια.....τελειότητα (ανωμαλία δηλαδή) ώστε έλαβε απο τον Γιαχβέ-Χριστό το προνόμιο να διαθέτει δικό του καθημερινό delivery service: κάθε μέρα του έφερναν την τροφή του κόρακες!

Κατα τον ίδιο τρόπο περίπου τρέφοταν και ένα άλλο λαμπερό (α-)μυαλό παλικάρι της Χριστιανοσύνης, ο Όσιος Συμεών (24 Μαϊου), ο οποίος «δεν ετρέφετο με ανθρώπινον φαγητόν,αλλά με τροφήν άφθαρτον, η οποία εις αυτόν απο τον ουρανόν έως της δια τουθανάτου αυτού αναλύσεως».

Και για πιτσιρικάδες όμως έχει λύσεις η απύθμενη «σοφία» της Χριστινικής ιεροσύνης: Ο Άγιος Κορδάτος (10 Μαϊου) επειδή έμεινε πολύ μικρός ορφανός απο μητέρα, τρέφοταν απο.......ένα σύννεφο το οποίο φαινόταν γύρω του όταν πεινούσε και του έδινε τροφή!!

Οι γελοιότητες και οι ανωμαλίες των Αγίων, τελειωμό δεν έχουνε. Το ίδιο και η βλακεία του παπαγαλισμού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 13:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, φίλε μου Σβάμπε, όλες οι θρησκειες, επαναλαμβάνω,
τα έχουν αυτά...Συμβολισμοι, μύθοι, υπερβολές....
Η άγνοια των τότε πιστών,δεν έχει να κάνει τίποτε με την ουσία των θρησκειών...Αυτή, χάθηκε, όπως όλα, που πρεσαρίστηκαν, απο την σύγχρονη καταναλωτική κοινωνία....Θεός το χρήμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2010, 13:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω ρε Δήμο, ελληνικά ξέρεις;;Εγώ αγόρι μου, λέω, ότι
δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει σε κατι, ότι είναι, άρα
η πίστη είναι ανθρώπινο στοιχείο...Δεν βλέπω να έχουν τα ζώα...
Πως πρέπει να στο πω, για να καταλάβεις, ότι δεν μπορείς να με βγάλεις λάθος;....

Η ερώτησή μου Βαγγέλη είναι απλή...αν θές μου απαντάς...

Πρόθεσή μου δεν είναι να σε βγάλω λάθος σε καμμιά περίπτωση και πίστεψέ με , έχω "ξεφύγει" απο παιδικά σύνδρομα...ξανα-ρωτώ λοιπόν ..

-όποιος δεν πιστεύει σε οποιαδήποτε θρησκεία..είναι άνθρωπος ή ζώον κατα την γνώμη σου και το σκεπτικό σου..ένα "ναί" ή ένα "όχι" ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2029419
Maintained by Digital Alchemy