ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 00:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ αρχάς, Βηθλεέμ Εφραθά είναι και ονόματα συγκεκριμένων ατόμων

Γελάει ο κόσμος λεμε πραγματικά!!!!

Φίλε μου δεν ξέρω πραγματικά τι σε κάνει να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα?!

Τα βγάζεις και τα κόβεις όπως σε βολεύουνε μόνο,μετά το Βηθλεμ Εφράθα η προφητεία μας ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ τι εννοεί ξεκάθαρα την αποκαλεί ΜΙΚΡΗ(το μικρή πηγαίνει στην Βηθλεέμ φίλε μην παίζεις με την νοημοσύνη μας),την πιο μικρή απο όλες ΤΙΣ ΠΌΛΕΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ

Ο καθείς λογικός άνθρωπος ας την δεί και ας μας κρίνει

Κι εσύ, Βηθλεέμ Εφραθά, η μικρή, αν και είσαι από τις πιο μικρές πόλεις του Ιούδα, εγώ θα κάνω να προέλθει εκείνος που θα γίνει άρχοντας του Ισραήλ. Η καταγωγή του είναι από παλιά, ξεπερνά την αρχή των ημερών της δημιουργίας

Φίλοι μου απευθύνομαι σε εσάς που έχετε μια κοινή λογική για να συνεχίσω ΜΟΝΟ μέσα απο την Παλαιά Διαθήκη το ξεγύμνωμα των ανίδεων των Γραφών

Η εκπληκτική προφητεία του Μιχαίου λοιπόν,μας δίνει φοβερά στοιχεία όπως οτι ο ΜΕΣΣΙΑΣ θα γεννηθή στην Βηθλεέμ και ότι ΑΥΤΟΣ υπήρχε προ της δημιουργίας του κόσμου(Πλάστης του σύμπαντος)

Τα κρατάμε αυτά και πάμε στον Προφήτη Ησαία τώρα

Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον. Ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και θέλει γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ (Ησαΐας 7:14.)

Ο μεγάλος προφήτης μας δίνει το όνομα οπότε έχουμε Βηθλεέμ,Εμανουήλ,Μεσσίας μέχρι τώρα

Καταπεφρονημένος και απερριμμένος υπό των ανθρώπων( Ησαΐας [νγ΄] 53:3)

Η περιγραφή πάλι μας θυμίζει το μαρτύριο του Ιησού

Πάμε στους ψαλμούς τώρα

Ετρύπησαν τας χείρας μου και τους πόδας μου.» Ψαλμοί [κβ΄] 22:16.

Τα σημάδια της σταύρωσης είναι τα τρυπημένα πόδια και χέρια του Κυρίου μας

Και αυτός ο άνθρωπος μετά του οποίου έζων ειρηνικώς, επί τον οποίον ήλπισα, όστις έτρωγε τον άρτον μου, εσήκωσεν επ’ εμέ την πτέρναν (Ψαλμοί 41:9).

Μιλάει ξεκάθαρα για κάποιον στο κοντινό του περιβάλλον ο οποίος τον πρόδωσε

Φίλοι μου η Παλαία διαθήκη γράφτηκε εξ΄ολοκλήρου προ της γεννήσεως του Χριστού αυτά είναι εκπληρωμένες προφητείες και αποδυκνείουνε το Θεόπνευστο των Γραφών,όποιος θέλει να απαντήσει ας το κάνει μέσα απο τις Γραφές και με στοιχεία

Υ.Σ 1 Φίλε Σβάμπε με απογοήτευσες και δεν λέω για τις μπούρδες στην απάντηση της προφητείας αλλα αν έχεις ταύτιση απόψεων με τον βιομηχανικό δλδ οτι στο Σούλι οπου πεθάνανε υπερ πατρίδος οι συνέλληνες για να είμαστε εμείς τώρα ελεύθεροι ειναι το ίδιο με κάποιον άνανδρο που κρεμάστηκε επειδή δεν άντεχε τις συνέπειες της πράξεως του,κρίμα και σε είχα για σοβαρό άτομο

Υ.Σ 2 Σε ανόητες ατεκμηρίωτες απαντήσεις δεν θα ξαναπαντήσω όσοι μας διαβάζουν ας κρίνουν


Edited by - diego on 25/07/2010 02:14:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 00:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

Ας πάρουμε τις προφητείες που αραδιάζεις μία-μία για να δούμε τι ακριβώς λένε...

quote:
Η εκπληκτική προφητεία του Μιχαίου λοιπόν,μας δίνει φοβερά στοιχεία όπως οτι ο ΜΕΣΣΙΑΣ θα γεννηθή στην Βηθλεέμ και ότι ΑΥΤΟΣ υπήρχε προ της δημιουργίας του κόσμου(Πλάστης του σύμπαντος)

Όπως μας δίνει την προφητεία ο Μιχαίας, φαίνεται ότι μιλάει, όχι για μια πόλη αλλά για μια φατρία που ονομάζεται Βηθλεέμ, που ανήκει στον Οίκο του Εφραθά και που είναι ολιγομελής («ολιγοστός ει»). Ο Μιχαίας δεν αναφέρεται στη Βηθλεέμ αλλά στη «Βηθλεέμ Εφραθά» που είναι το όνομα της φατρίας. Η φατρία αυτή κατάγεται από το Δαβίδ, του οποίου η οικογένεια καλούνταν και Εφρατίτες. Σύμφωνα με το Βιβλικό Λεξικό Μέρσερ, η Εφρατά (ή Εφραθά) ήταν σύζυγος του Χεζρόν, ο οποίος με τη σειρά του ήταν πατέρας του Ραμ και του Καλέμπ. Μετά το θάνατο του Χεζρόν ο Καλεμπ παντρεύτηκε την Εφρατά και γέννησε τον Χουρ, ο οποίος ονομαζόταν «πατέρας της Βηθλεέμ» (W.E. Mills & R.A. Bullard, “Mercer Dictionary of the Bible”, 1990, σελ. 257).

H Βηθλεέμ, του οίκου του Εφραθά που αναφέρει ο Μιχαίας, είναι η φατρία και όχι η πόλη. Η αναφορά στην προφητεία αυτή του Μιχαία από το Ματθαίο δεν έχει καμία σχέση με τη Βηθλεέμ της Ιουδαίας, ως τόπο γέννησης του Ιησού όπως δεν έχει καμία σχέση και με τον ίδιο τον Ιησού.

Ακόμη πιο σημαντική είναι η ουσία και το περιεχόμενο της προφητείας του Μιχαία. Ο Ματθαίος υποστηρίζει πως από τη Βηθλεέμ θα βγει ο Μεσσίας, όπως υποτίθεται ότι είπε ο Μιχαίας. Αλλά ο καημένος ο Μιχαίας δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα. Αν διαβάσουμε λίγους στίχους παρακάτω, θα δούμε πως:

1. Από τη φατρία αυτή της Βηθλεέμ που ανήκει στον Οίκο του Εφρατά θα γεννηθεί ένας στρατιωτικός ηγέτης ή βασιλιάς.

2. Αυτός ο ηγέτης θα πολεμήσει τους Ασσύριους και θα τους διώξει από το Ισραήλ (Μιχαίας 5:1-8)

Η προφητεία του Μιχαία γράφεται σε μια περίοδο που οι Ασσύριοι είχαν καταλάβει το Ισραήλ (8ος αιώνας παχχ) και εκεί ακριβώς αναφέρεται. Εξ όσων γνωρίζουμε άλλωστε, ο Ιησούς ούτε βασιλιάς ήταν ούτε στρατιωτικός ηγέτης ήταν ούτε πολέμησε ποτέ με τους Ασσύριους. Δεν υπάρχει καμία εκπλήρωση της προφητείας στο πρόσωπο του Ιησού και η προφητεία δεν θα μπορούσε να εκπληρωθεί ποτέ, καθώς οι Ασσύριοι δεν υπήρχαν πλέον.

Πρόκειται για μια χοντροκομμένη προσπάθεια του ανώνυμου συγγραφέα του ευαγγελίου του Ματθαίου να πλαστογραφήσει μια προφητεία της ΠΔ, όπως κάνει κάμποσες φορές ακόμη μέσα στο ευαγγέλιό του.

Τώρα θες αλήθεια να δούμε και τις υπόλοιπες προφητείες που αραδιάζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 00:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

Α, και κάτι άλλο.

Μια προφητεία είναι ένα σύνολο ολοκληρωμένο και για να εκπληρωθεί πρέπει να εκπληρωθεί ολόκληρη. Δεν παίρνουμε μια σειρά, την ταιριάζουμε με κάτι που φανταζόμαστε κι έχουμε εκπλήρωση της προφητείας...

Κι επειδή δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις, να σου δώσω ένα παράδειγμα:

Έστω ότι έχουμε την προφητεία:

1. Θα έρθει η στιγμή που θα γεννηθεί ένας βασιλιάς που θα κατάγεται από τη Θεσσαλονίκη.
2. Θα τον λένε Αλέξανδρο και θα δώσει πολλές μάχες.
3. Θα νικήσει τους Τούρκους και θα πάρει πίσω τη Βόρεια Κύπρο.
4. Όταν γίνουν όλα αυτά θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη
5. Θα μπει μέσα στην πόλη καβάλα σ’ ένα άσπρο άλογο.

Έστω λοιπόν πως κάποτε ένας τύπος με το όνομα Αλέξανδρος μπαίνει μέσα στη Θεσσαλονίκη καβάλα πάνω σ’ ένα άσπρο άλογο. Έχει εκπληρωθεί η προφητεία; Φυσικά και όχι! Γιατί μπορεί ο στίχος 5 της προφητείας μας να μιλάει γι’αυτό ακριβώς αλλά ο συγκεκριμένος στίχος δεν είναι μόνος του. Δεν αποτελεί μια αυτόνομη προφητεία αλλά αποτελεί μέρος της προφητείας και μάλιστα πολύ μικρό. Είναι εξαιρετικά αφελές να λέει κάποιος ότι εκπληρώθηκε μια προφητεία όταν στην πραγματικότητα το γεγονός που ανάγεται στην προφητεία αποτελεί πολλές φορές τμήμα της μιας σειράς της αρχικής προφητείας.

Επίσης, οι ψαλμοί του Δαβίδ (απ' όπου αντιγράφεις ένα στίχο που δεν είναι καν έτσι στο πρωτότυπο) δεν αποτελούν προφητείες . Τραγούδια είναι!

Εσείς είστε ικανοί να θεωρήσετε σαν προφητεία ακόμη και τα εξώφυλλα της ΠΔ, αν αυτό εξυπηρετεί την απέλπιδα προσπάθειά σας να αποδείξετε ότι ο Ιησούς μνημονεύεται στην ΠΔ (που δεν μνημονεύεται καθόλου κι από κανέναν).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 00:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Kρίμα φίλε μου το μυαλό σου να το καταναλώνεις ωστε να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα,εξηγησέ μου γιατι φίλε μου ΠΟΤΕ δεν είναι το προφανές οτι ακριβώς λέει η προφητεία(δηλαδή η μικρότερη πόλη) και να είναι αυτό που μας λες εσύ και να ψάχνουμε απίθανες απαντήσεις??

Γιατί θα πρέπει πάντα να ακολουθούμε τον δύσκολο δρόμο δεν μπόρω να το καταλάβω ειλικρινά με εσάς?

Δηλαδή σε κάθε προφητεία αυτό θα κάνεις τώρα θα μας λες δεν είναι αυτό που νομίζεις?

ΟΧΙ φίλε μου αυτό που βλέπω αυτό και νομίζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 00:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ψαλμοί για εμάς τους Χριστιανούς αν θέλεις να ξέρεις ΔΕΝ είναι τραγούδια φίλε μου,είναι λόγια του Αγιού Πνεύματος και αυτοί οι ψαλμοί που παρέθεσα 'οπως και άλλοι που υπάρχουνε και αναφέρονται στον ΜΕΣΣΙΑ λέγονται και Μεσσιανικοί ψαλμοί και ολόκληρους αν τους δεις πάλι για τον ΜΕΣΣΙΑ μιλάνε μην φοβάσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 01:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Kρίμα φίλε μου το μυαλό σου να το καταναλώνεις ωστε να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα

Δεν τίθεται θέμα συμπερασμάτων. Διάβασε την προφητεία και θα δεις ότι αυτό ακριβώς λέει.

quote:
γιατι φίλε μου ΠΟΤΕ δεν είναι το προφανές οτι ακριβώς λέει η προφητεία(δηλαδή η μικρότερη πόλη) και να είναι αυτό που μας λες εσύ και να ψάχνουμε απίθανες απαντήσεις??

Γιατί δε μιλάει για πόλη. Για "οίκο" μιλάει:

"Και συ Βηθλεέμ, οίκος του Εφραθα, ολιγοστός ει του είναι εν χιλιάσιν Ιούδα".

Και συ Βηθλεέμ, οίκος του Εφραθά, ολιγομελής είσαι ανάμεσα στις χιλιάδες του Ιούδα".

Πού ακριβώς μιλάει για πόλη, όταν καθαρά και ρητά μιλάει για οίκο (φατρία);

quote:
Δηλαδή σε κάθε προφητεία αυτό θα κάνεις τώρα θα μας λες δεν είναι αυτό που νομίζεις?

Όχι, θα εξηγώ γιατί οι χριστιανοί πλαστογραφούν, κατασκευάζουν και μεταφράζουν λανθασμένα τις προφητείες και με ποιον τρόπο το κάνουν.

quote:
ΟΧΙ φίλε μου αυτό που βλέπω αυτό και νομίζω

Δυστυχώς ούτε βλέπεις, ούτε καταλαβαίνεις. Γιατί αν έβλεπες, θα έβλεπες ότι ο Ματθαίος και ο Μιχαίας διαφωνούν σε δύο πράγματα: στο μέγεθος της Βηθλεέμ και στο τι είναι αυτή. Ο Ματθαίος απλά πλαστογραφεί την προφητεία του Μιχαία, για δικούς του λόγους.

Ο Ματθαίος λέει:
Και συ Βηθλεέμ, γη Ιούδα, ουδαμώς ελαχίστη ει εν τοις ηγεμόσιν Ιούδα"

και ο Μιχαίας λέει:
Και συ Βηθλεέμ, οίκος του Εφραθα, ολιγοστός ει του είναι εν τοις χιλιάσιν Ιούδα"

Ο Μιχαίας μιλάει για έναν οίκο, ονομαζόμενο Βηθλεέμ που είναι ολιγομελής

Ο Ματθαίος μιλάει για μία πόλη, που ΔΕΝ είναι μικρή.

Ο Ματθαίος απλά πλαστογραφεί τον Μιχαία και παρουσιάζει μια προφητεία που της έχει αλλάξει τα φώτα και δεν έχει καμία σχέση με την αρχική.

Ούτε αυτό το βλέπεις;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 01:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego


quote:
Οι ψαλμοί για εμάς τους Χριστιανούς αν θέλεις να ξέρεις ΔΕΝ είναι τραγούδια φίλε μου,είναι λόγια του Αγιού Πνεύματος

Ο,τι πεις. Πάντως τραγούδια είναι...

quote:
και αυτοί οι ψαλμοί που παρέθεσα 'οπως και άλλοι που υπάρχουνε και αναφέρονται στον ΜΕΣΣΙΑ λέγονται και Μεσσιανικοί ψαλμοί

Οι ψαλμοί ΔΕΝ αναφέρονται στο Μεσσία. Οι μεσσιανικές προφητείες αναφέρονται στο Μεσσία. Και οι προφητείες αυτές είναι συγκεκριμένες.

quote:
και ολόκληρους αν τους δεις πάλι για τον ΜΕΣΣΙΑ μιλάνε μην φοβάσαι

Οσο και να θέλεις, ούτε οι ψαλμοί ούτε τίποτε άλλο μέσα στην ΠΔ μιλάει για τον Μεσσία σας, τη μάνα του, τον πατέρα του, το θείο του ή άλλο μέρος της οικογένειάς του. Και αν έχεις αμφιβολία, εδώ είμαστε και μπορούμε να το συζητήσουμε... Αν δεν φοβάσαι βέβαια...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 01:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Κατ΄αρχας το πρωτοτυπο κείμενο που έχω μπροστά δεν λέει για οίκο η μετάφραση ειναι απο τον αρχιμανριτη νεοφ.βαμβα

ΚΑΙ ΣΥ ΒΗΘΛΕΕΜ ΕΦΡΑΘΑ Η ΜΙΚΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΗΣΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ ΕΚ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΞΕΛΘΕΙ ΕΙΣ ΕΜΕ ΑΝΗΡ ΔΙΑ ΝΑ ΗΝΑΙ ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΝ ΤΩ ΙΣΡΑΗΛ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΑΙ ΕΞΟΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ ΑΙΩΝΟΣ

Λέει η ΜΙΚΡΑ θα το ξανακοιτάξω και αλλού αν το βρω αλλα..
Εμένα όταν το διαβάζω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλει να τονίσει τότε ότι είναι μικρή η φατρία ανάμεσα στις χιλιάδες
Νοηματικά δηλαδή δεν στέκει έτσι φίλε εσύ θα λέγες ποτέ η μικρότερη φατρία ανάμεσα στις χιλιάδες?

Μόνο σαν μικρή πόλη ανάμεσα στις χιλιάδες βγαίνει νοηματικά ορθά το κείμενοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 01:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Κατ΄αρχας το πρωτοτυπο κείμενο που έχω μπροστά δεν λέει για οίκο η μετάφραση ειναι απο τον αρχιμανριτη νεοφ.βαμβα

Άρα δεν έχεις το πρωτότυπο, έχεις τη μετάφραση. Και είπαμε ότι οι μεταφραστές προσθέτουν και αλλάζουν λέξεις, σύμφωνα με τις ανάγκες τους...

Εγώ χρησιμοποιώ την Παλαιά Διαθήκη που είναι έκδοση της "Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδας, 1981" και δεν έχει μετάφραση...

quote:
Νοηματικά δηλαδή δεν στέκει έτσι φίλε εσύ θα λέγες ποτέ η μικρότερη φατρία ανάμεσα στις χιλιάδες?

Δε λέει "η μικρότερη" λέει "ολιγοστός", ολιγομελής δηλαδή...

quote:
Μόνο σαν μικρή πόλη ανάμεσα στις χιλιάδες βγαίνει νοηματικά ορθά το κείμενο

Μόνο που δεν μιλάει για "πόλη" αλλά για "οίκο". Και οίκος σημαίνει φατρία (οικογένεια).

Σαν συμβουλή, όταν ανατρέχεις σε κείμενα της ΠΔ και ΚΔ, κοίταζε το πρωτότυπο κι άσε τις μεταφράσεις. Θα έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 02:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε λέει "η μικρότερη" λέει "ολιγοστός", ολιγομελής δηλαδή...

Εγώ βλέπω οτι καθείς θα συνεχίζει να υποστηρίζει την ερμηνεία του..

Αν ο Μιχαίας και ο Ματθαίος συμφωνούν ή διαφωνούν δηλαδή..

Αν και οι υπόλοιπες προφητείες,ψαλμοί μας φανερώνουνε ξεκάθαρα τον Χριστό διότι μεγάλη σύμπτωση βρε αδελφέ όλα να δείχνουνε σε μια κατεύθυνση και να μην ισχύουνε..
Και δεν πιστεύω καθόλου στις συμπτώσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 02:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Εγώ βλέπω οτι καθείς θα συνεχίζει να υποστηρίζει την ερμηνεία του..
Αν ο Μιχαίας και ο Ματθαίος συμφωνούν ή διαφωνούν δηλαδή..

Απλό είναι. Διάβασε και τα δύο τα πρωτότυπα και δες μόνος σου...

quote:
Αν και οι υπόλοιπες προφητείες,ψαλμοί μας φανερώνουνε ξεκάθαρα τον Χριστό διότι μεγάλη σύμπτωση βρε αδελφέ όλα να δείχνουνε σε μια κατεύθυνση και να μην ισχύουνε..

Δεν υπάρχει καμία σύμπτωση. Οι προφητείες που υποτίθεται ότι αναφέρονται στον Ιησού είτε είναι ανύπαρκτες (π.χ. προφητεία περί "Ναζωραίου") είτε πλαστογραφημένες (όπως η παραπάνω του Μιχαία) είτε μεταφράζονται λανθασμένα (π.χ. προφητεία περί "παρθένου") είτε είναι άσχετες τελείως...

Αν θέλεις, βάλτες μία-μία να τις δούμε αναλυτικά...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 12:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego:
«Γελάει ο κόσμος λεμε πραγματικά!!!»

Ναι, αλλά μάλλον με τα χάλια σου γελάει φίλτατε!

Επειδή ο macedon ήδη έχει παραθέσει ονόματα ανθρώπων Βηθλεέμ και Εφραθά, προς το παρόν το προσπερνώ. Πάντως, ήμουν σίγουρος ότι θα την πατήσεις.

diego:
«Τα βγάζεις και τα κόβεις όπως σε βολεύουνε μόνο,μετά το Βηθλεμ Εφράθα η προφητεία μας ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ τι εννοεί ξεκάθαρα την αποκαλεί ΜΙΚΡΗ(το μικρή πηγαίνει στην Βηθλεέμ..»

Έτσι σε έχουνε μάθει να τα λες έ? Ας πρόσεχες!

Το «μικρή» δεν προσδιορίζει πόλη, αλλά ΟΙΚΟ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ με άλλα λόγια! Μάθε ελληνικά τουλάχιστον μιας και δεν έμαθες τουλάχιστον τα Βιβλικά θέματα.

diego:
«Φίλοι μου απευθύνομαι σε εσάς που έχετε μια κοινή λογική για να συνεχίσω ΜΟΝΟ μέσα απο την Παλαιά Διαθήκη το ξεγύμνωμα των ανίδεων των Γραφών»

Δυστυχώς για σένα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΑ «ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ. Εάν διαβάσεις λίγο παρακάτω τον Μιχαϊα θα δεις ότι ομιλεί ΓΙΑ ΑΠΟΓΟΝΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΤΟΥ και όχι για έναν Ιησού που θα γεννηθεί...απο τον κρίνο!

Έπαιξες και έχασες φίλτατε. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά, να είσαι βέβαιος.

diego:
«Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον. Ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και θέλει γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ (Ησαΐας 7:14.)»

Γνωρίζουμε ότι ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και θα το ονομάσουν ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ.

Αναγνωρίζοντας οι πλαστογράφοι την ανακολουθία αυτή καταφεύγουνε σε μία γελοία εξήγηση προς τους (αγράμματους και εξαθλιωμένους) οπαδούς τους: παρουσιάστηκε δήθεν στον Ιωσήφ ένας άγγελος και τον διέταξε να δώσει στο παιδί το όνομα Ιησούς, που σημαίνει στα εβραϊκά «Σωτήρας ο Γιαχβέ»!

Τόσο εύκολα ανατρέπουνε οι χριστιανοί τις προφητείες επειδή δεν τους βγαίνει το παραμύθι με τον «θεάνθρωπο Ιησού».

Επίσης, το «παρθένος» δεν ισχύει, καθώς η αναφορά γίνεται για μια ΝΕΑΡΑ ΓΥΝΑΙΚΑ.

Πάμε να δούμε και τις υπόλοιπες χαλκεύσεις.

diego:
«Ετρύπησαν τας χείρας μου και τους πόδας μου.» Ψαλμοί [κβ΄] 22:16.»

Άλλη μια γνωστή ΑΠΑΤΗ των χριστιανών, ώστε να στηρίξουνε τον μύθο τους χαλκεύοντας την αρχική σημασία της αναφοράς.

Πριν αναλύσουμε το συγκεκριμένο ψέμα, αξίζει να σημειώσουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΣΤΑΥΡΟΣ» Ή «ΣΤΑΥΡΩΣΗ».

Το πόσο ΣΑΘΡΑ είναι όλα αυτά , το αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς εάν απλά ανοίξει την Παλαιά Διαθήκη ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ.

Η συγκεκριμένη αναφορά στους Ψαλμούς, φυσικά δεν ταυτίζεται με την υποτιθέμενη σταύρωση και μια δήθεν «σχετική προφητεία», διότι:

Οι «σκύλοι» π.χ. που περικυκλώνουν τον Μεσσία και τα «πόδια και χέρια που τρυπήθηκαν» έχουνε ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ, όπως φαίνεται ξεκάθαρα και απο τον τους προηγούμενους στίχους των Ψαλμών όπου αναφέρεται ότι: « Ταύροι πολλοί με περιεκύκλωσαν, ταύροι δυνατοί απο Βασάν με περιετριγύρισαν, ήνοιξαν κατεπάνω μου τα στόματα των λέων αρπάζων βρυχόμενος.» (Ψαλμοί κβ’12/13)

Έτσι, βλέπουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ (και φυσικά η ίδια η λέξη ΣΤΑΥΡΩΣΗ δεν αναφέρεται πουθενά!), αλλά απλά οι χριστιανοί χαλκεύουνε κατα το δοκούν συμβολικά και αλληγορικά κείμενα της Πεντατεύχου.

Γνωστή η τακτική.

diego:
«Και αυτός ο άνθρωπος μετά του οποίου έζων ειρηνικώς, επί τον οποίον ήλπισα, όστις έτρωγε τον άρτον μου, εσήκωσεν επ’ εμέ την πτέρναν (Ψαλμοί 41:9).»

Καμία απολύτως σχέση με τον Ιούδα!

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΣΕ «ΣΤΑΥΡΩΣΗ».
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΓΙΑ «ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ».
ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ.

Όποιος ελάχιστα γνωρίζει την ιουδαϊκή θεολογία, είναι σε θέση να γνωρίζει ότι στην θεολογία της Πεντατεύχου δεν υπάρχει ούτε «Τριαδική Θεότητα», ούτε η δυνατότητα «ενσάρκωσης του Θεού» αλλά ούτε και φυσικά ο παραλογισμός του «θεανθρώπου».

Αυτός και ο λόγος για το ότι ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΥΦΑΡΠΑΞΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΛΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΛΑΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.

Και εξ αυτής της αντίφασης, αναγκάζονται τώρα οι κάθε diego να χαλκεύουνε στίχους της Πεντατεύχου ώστε να βγει, έστω και τραβηγμένα απο τα μαλλιά, η «προφητεία» για τον Ιησού.

diego:
«Υ.Σ 2 Σε ανόητες ατεκμηρίωτες απαντήσεις δεν θα ξαναπαντήσω όσοι μας διαβάζουν ας κρίνουν»

Δεν μπορείς να απαντήσεις φίλτατε, να είσαι σίγουρος! Γνωρίζω άριστα το τι έχεις και δεν έχεις στη φαρέτρα σου, και άδικα μην εκτίθεσαι. Προφητείες που να σχετίζονται τάχα με τον Ιησού ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

Δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά η αλήθεια πάντα πονάει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 13:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
έβαλα τα πρωτότυπα κείμενα για μην έχουμε κανένα μπέρδεμα πάλι,ας δούμε τώρα όλες τις εκπληρωμένες προφητείες στο πρόσωπο του Χριστού απο την Παλαιά διαθήκη,να προσθέσω κάτι εχώ βάλει και ψαλμούς μέσα διοτί δίνουνε φοβερές λεπτομέρειες για την Σταύρωση και την Προδοσία,τώρα άλλοι αν θέλουνε τα ρίξουνε στην τύχη αυτά ας το κάνουνε εγώ δεν χαρίζω τίποτα στην τύχη όμως

Και σύ,Βηθλεέμ,οίκος του Έφράθα,ολιγοστός ει του είναι εν χίλιασιν Ιούδα εκ σου μοι εξελεύσεται του είναι εις άρχοντα εν τω Ισραήλ,και αι εξόδοι αυτού απ΄αρχής εξ ημερών αιώνος.(Μιχαίας 5/2).

Λοιπόν εδώ ο macedon μας είπε οτι ο οίκος Εφράθα είναι κάποια φατρία εγώ έψαξα λίγο το θέμα και βρήκα ότι τον καιρό εκείνο που γράφτηκε η προφητεία υπήρχαν δύο πόλεις στον Ισραήλ με το όνομα Βηθλεέμ μία κοντά στην Ιερουσαλήμ η οποία από αρχαίους χρόνους αναφαίρετο και ως Εφραθά και μία κοντά στην Ναζαρέτ ( αναφορά της οποίας γίνεται στο βιβλίο του Ιησού του Ναυή 19:10,15).

Ρίξτε και μια ματιά εδώ
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5kCTAHm99qsJ:el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B7%CE%B8%CE%BB%CE%B5%CE%AD%CE%BC+%CE%B2%CE%B7%CE%B8%CE%BB%CE%B5%CE%B5%CE%BC+%CE%B5%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B8%CE%B1&cd=1&hl=el&ct=clnk

Το Εφράθα λοιπόν που υπάρχει στην προφητεία το δίνει ο Μιχαίας για να ξεχωρίσει ποια απο τις δύο εννοεί ότι θα εκπληρώσει την προφητεία

Το Εφράθα ήτανε η <<παλιότερη>> ονομασία της Βηθλεέμ στην οπία γεννήθηκε ο Ιησούς εδώ δείτε και φώτο στην οπία φαίνοντε οι δύο Βηθλεέμ

http://www.keyway.ca/htm2001/20010514.htm

Το εφράθα σήμαινε γόνιμος για τους Εβραίους
Τώρα θα σας δείξω σε τι τρομάζουν οι Άθεοι κάνω μια νεοεληνική μετάφραση της προφητείας και μεταφράσω το εφράθα σαν γόνιμος δείτε τι βγαίνει

Κι εσύ, Βηθλεέμ, η γόνιμη(ή οίκε της γονιμότητας), αν και είσαι από τις πιο μικρές του Ιούδα, εγώ θα κάνω να προέλθει εκείνος που θα γίνει άρχοντας του Ισραήλ. Η καταγωγή του είναι από παλιά, ξεπερνά την αρχή των ημερών της δημιουργίας(Πλάστης του Σύμπαντος)

Οπότε αν βγεί αληθινή η προφητεία Μιχαία τελιώνει το παραμύθι της Αθείας και οτι άλλο τρελό έχετε ακούσει σε αυτό το forum

Πιστέψτε ότι θέλετε αλλά εγώ έχω πάντα σταθερές απόψείς ούτε σε απίθανες συνώνυμίες(!) έτρεξα,ούτε σε φατρίες που τα ονοματά τους ήτανε τα δύο όνοματα της πόλης(Βηθλεέμ-Εφράθα(!)),ούτε σε συμπτώσεις,ούτε σε τύχη ΜΟΝΟ στοιχεία και λογική


Ιδού εγώ εξαποστέλλω τον άγγελον μου,και επιβλέψεται οδόν προ προσώπου μου,και εξαίφνης ήξει εις τον ναόν εαυτού Κύριος,ον υμείς ζητείτε,και ο άγγελος της διαθήκης,ον υμείς θέλετε ιδού έρχεται,λέγει Κύριος παντοκράτωρ. (Μαλαχίας 3/1).

Προφητεία οτι ο Μεσσίας θα έχει Πρόδρομο,το λέει καθαρά


διά τούτο δώσει Κύριος αυτός υμίν σημείον ιδού η παρθένος εν γάστρι έξει,και τέξεται υιόν,και κάλεσείς το όνομα αυτού Εμμανουήλ(Ησαίας 7,14)

Το όνομα του Μεσσία

Χαίρε σφόδρα,θύγατερ Σιών κήρυσσε,θύγατερ Ιερουσαλήμ ιδού ο βασιλεύς σου έρχεται σοι,δίκαιος και σώζων αυτός,πράυς και επιβεβηκώς επί υποζύγιον και πώλον νέον.(Ζαχαρίας 9/9).

Ο Μεσσίας θα πάει με γαιδουράκι στα Ιεροσόλυμα


και έρω προς αυτόν τι αι πληγαί αυταί αναμέσον των χειρών σού;
και έρει ας επλήγην εν τω οίκω τω αγαπητώ μου(Ζαχαρίας 13/6).

Ο Χριστός προσδόθηκε από τον Ιούδα, έναν από τους μαθητές Του, που έγινε αιτία να θανατωθεί, και να πληγωθεί στα χέρια Του.

Και αυτός ο άνθρωπος μετά του οποίου έζων ειρηνικώς, επί τον οποίον ήλπισα, όστις έτρωγε τον άρτον μου, εσήκωσεν επ’ εμέ την πτέρναν (Ψαλμοί 41:9).

Τονίζει πάλι οτι θα είναι απο το κοντινό του περιβάλλον η Προδοσία

και ερώ προς αυτούς ει καλόν ενώπιον υμών εστί,δότε στήσαντες τον μισθόν μου η απείπασθε και έστησαν τον μισθόν μου τριάκοντα άργυρους
και είπε Κύριος προς με κάθες αυτούς εις το χωνευτήριον,και σκέψαι ει δόκιμον εστίν,ον τρόπον εδοκιμάσθην υπέρ αυτών και έλαβον τους τριάκοντα άργυρους και ενέβαλον αυτούς εις τον οίκον Κυρίου εις το χωνευτήριον.(Ζαχαρίας 11/12-13).

Και τα τριάντα αργύρια δεν θα επιστραφούν. Θα ριχτούν στον οίκο του Κυρίου, και μετά θα πάνε στον κεραμέα. Θα θυμηθείτε ότι ο Ιούδας κάτω απ' τις τύψεις που είχε προσπάθησε να επιστρέψει τα τριάντα αργύρια, αλλά ο αρχιερέας δεν τα δέχθηκε. Έτσι, ο Ιούδας τα πέταξε στο πάτωμα του ναού και πήγε και κρεμάστηκε. Ο αρχιερέας πήρε τότε τα χρήματα και αγόρασε ένα χωράφι του κεραμέα για να θάβονται εκεί οι ξένοι.εδώ έχει κάποιες δυσκολιές


πάντες ως πρόβατα επλανήθημεν,άνθρωπος τη οδώ αυτού επλανήθη και Κύριος παρέδωκεν αυτόν ταίς αμαρτίαις ημών και αυτός δια το κεκάκωσθαι ούκ ανοίγει το στόμα αυτού ώς πρόβατον επί σφαγήν ήχθη και ως αμνός εναντίον του κείροντος αυτόν άφωνος,ούτως ούκ ανοίγει το στόμα(Ησαΐας 53/6-7).

Ο Μεσσίας θα αιχμαλωτιστεί και δεν θα ανοίξει το στόμα του(θα σιωπήσει) ενώ τον αναπαριστά σαν πρόβατον επι σφαγή σας θυμίζει κάποιον?

ότι εκύκλωσάν με κύνες πολλοί,συναγωγή πονηρευομένων περιέσχον με,ώρυξαν χείρας μου και πόδας(Ψαλμοί 22,16)

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιος καθόταν και έγραφε άσματα για τρυπημένα πόδια και χέρια στον Μεσσία,αν ήτανε τραγούδια τελικά..

διεμέρισθησαν τα ιμάτια μου εις σε εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον (Ψαλμοί 22,18)

Εδώ οτι μοιράσανε τα ρούχα του

Αυτός φυλλάτει πάντα τα οστά αυτού ουδέν εκ τούτων θέλει συντριφθή

Δεν έσπασε ούτε ένα απο τα κόκαλα του!

Ο Σβάμπε θέλει να αναφέρεται μόνο η Σταύρωση αλλα τις άλλες συσσωρευμένες συμπτώσεις τις ρίχνει στην τύχη που υπονοούνε Σταύρωση..

Edited by - diego on 25/07/2010 13:40:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 14:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Λοιπόν εδώ ο macedon μας είπε οτι ο οίκος Εφράθα είναι κάποια φατρία

Δεν το λέω εγώ, το βιβλικό λεξικό Μέρσερ το λέει...

quote:
Οπότε αν βγεί αληθινή η προφητεία Μιχαία τελιώνει το παραμύθι της Αθείας και οτι άλλο τρελό έχετε ακούσει σε αυτό το forum

Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η wikipedia έχει δίκιο έναντι των έγκυρων βιβλικών λεξικών, η προφητεία του Μιχαία μιλάει για κάποιον που θα προέλθει από κει, θα είναι "άρχοντας εν τω Ισραήλ" και θα πολεμήσει τους Ασσύριους.

Ήταν "άρχοντας εν τω Ισραήλ" ο Ιησούς; Πολέμησε τους Ασσύριους; Πότε;

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει καμία σχέση η προφητεία με τον Ιησού.

quote:
διά τούτο δώσει Κύριος αυτός υμίν σημείον ιδού η παρθένος εν γάστρι έξει,και τέξεται υιόν,και κάλεσείς το όνομα αυτού Εμμανουήλ(Ησαίας 7,14)

Το όνομα του Μεσσία


Ήταν το όνομα του Ιησού "Μανώλης"; Οσο για την "προφητεία" του Ησαϊα, αναφέρεται σε κάποια νέα γυναίκα που έχει εκείνη τη στιγμή μπροστά του και όχι στο μακρινό μέλλον. Για μια "αλμά" (νέα γυναίκα και μάλιστα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη) μιλάει και όχι για "μπεθουλά" (παρθένο).

quote:
Ο Μεσσίας θα πάει με γαιδουράκι στα Ιεροσόλυμα

Η προφητεία του Ζαχαρία δεν έχει επίσης καμία σχέση με τον Ιησού, γιατί αυτός που θα μπει με πουλάρι στην Ιερουσαλήμ, πρώτα θα πρέπει να έχει κάνει τα εξής:
1. Να κάψει την Τύρο
2. Να ερημώσει τις πόλεις των Φιλισταίων
3. Να βγάλει το αίμα και τα δόντια από το στόμα των Φιλισταίων
4. Να εξολοθρεύσει όλους τους εχθρούς των Εβραίων
5. Τέλος, θα ξεσηκώσει τα τέκνα των Εβραίων εναντίον των τέκνων των Ελλήνων, τους οποίους θα σκοτώσει όλους με τη βοήθεια του Γιαχωβά.

Μετά απ'όλα αυτά, θα μπει στην Ιερουσαλήμ καβάλα σε ένα πουλάρι. Πότε τα έκανε ο Ιησούς όλα αυτά;

Η προφητεία δεν είναι μισή σειρά από δω και μισή από κει. Είναι ολοκληρωμένο κείμενο με ολοκληρωμένο νόημα...

quote:
ότι εκύκλωσάν με κύνες πολλοί,συναγωγή πονηρευομένων περιέσχον με,ώρυξαν χείρας μου και πόδας(Ψαλμοί 22,16)

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιος καθόταν και έγραφε άσματα για τρυπημένα πόδια και χέρια στον Μεσσία,αν ήτανε τραγούδια τελικά..


1. Ο Δαβίδ ύμνους έγραφε, όχι προφητείες
2. Μόνον οι μεταφράσεις των μεταφράσεων αποδίδουν τη λέξη "καρού" ως "τρύπησαν", δηλαδή η Παλαιολατινική και Λατινική (που είναι μετάφραση από τα ελληνικά) και η Συριακή (που είναι μετάφραση από την αραμαϊκή).
3. Την "προφητεία" αυτή την αγνοεί επιδεικτικά ο Ιωάννης ο οποίος χρησιμοποιεί δυο στίχους παρακάτω μια άλλη "προφητεία" περί διανομής των ιματίων. Φαίνεται ότι θεώρησε την προφητεία αυτή πιο σημαντική από εκείνη που μιλάει για την σταύρωση... Μέχρι που ήρθαν οι νεοαπολογητές να ανακαλύψουν την Αμερική...

quote:
Αυτός φυλλάτει πάντα τα οστά αυτού ουδέν εκ τούτων θέλει συντριφθή

Άλλη μια πλαστογραφία! Λέει ο Δαβίδ:

"Κύριος φυλάσσει τα οστά αυτών. Εν εξ αυτών ου συντριβήσεται"

Ο ψαλμός λέει ότι ο Γιαχωβάς φυλάσσει τα οστά αυτών (των δίκαιων ανθρώπων, όπως λέει παραπάνω). Οι νεοαπολογητές της συμφοράς, πλαστογραφώντας την προφητεία υποστηρίζουν πως ο ψαλμός μιλάει για ένα πρόσωπο...

Πόσο απελπισμένοι είστε τελικά;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 14:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και που είσαι ανίδεε των γραφών Σβάμπε πάρε και την απάντηση για την παρθενία της Θεοτόκου

Ορισμένοι, αντί να θαυμάσουν την ακρίβεια της προφητείας, για τη γέννηση του Κυρίου Ιησού Χριστού από παρθένο, ψάχνουν λόγους απιστίας. Γι' αυτό αμφισβητούν πως στο εδάφιο Ησαΐας ζ', 14 μιλάει για «παρθένο». Το αρχικό εβραϊκό κείμενο, λένε, χρησιμοποιεί την λέξη almah, που σημαίνει «νεαρή γυναίκα» κι όχι την λέξη bethulah, που σημαίνει παρθένος. Ο Ησαΐας , συνεχίζουν, σε άλλα τμήματα του βιβλίου του χρησιμοποιεί και τη λέξη bethulah, αλλά όχι στο ζ', 14. Επομένως θεωρούν πως ξεκάθαρα δεν αναφέρεται σε κάποια παρθένο που θα γεννήσει γιο, αλλά απλώς οι Ο', όταν μετέφρασαν το alma λανθασμένα χρησιμοποίησαν τη λέξη «παρθένος». Yποστηρίζουν πως ο Ματθαίος (1, 23) και ο Λουκάς (1, 26 κ.ε.), προκειμένου να αποδείξουν ότι ο Ιησούς ήταν όντως ο Χριστός, γράφουν ότι γεννήθηκε από παρθένα, ώστε δήθεν να επαληθευτεί η προφητεία του Ησαΐα".
Ας δώσουμε μία απάντηση, μια και το ζήτημα αυτό το έθεσε κι ο παμπόνηρος Πορφύριος κατά τον 3ο αιώνα. Καταρχήν ας δούμε τι λέει ο Ησαΐας.

ΗΣΑΐΑΣ Ζ', 14: "δια τούτο δώσει Κύριος αυτός υμίν σημείον ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει, και τέξεται υιόν, και καλέσεις το όνομα αυτού Εμμανουήλ"

Υπάρχουν 51 εδάφια της Π.Δ. στα οποία χρησιμοποιείται η λέξη bethulah. Εμείς ισχυριζόμαστε ότι πρώτον, η λ. bethulah δεν σημαίνει πάντα την παρθένοΩ δεύτερον ότι η λ. almah σημαίνει ενίοτε την παρθένο, και μάλιστα βάσει των δεδομένων της εποχής, την σημαίνει πάνταΩ τρίτον ότι ακόμη κι αν αντί για «παρθένος» η μετάφραση έγραφε «νεάνις» ή ο Ησαΐας εννοεί «νεανίδα», πάλι αυτή η νεανίδα θα πρέπει να είναι παρθένος.

Ότι η λ. bethulah δεν σημαίνει πάντα την παρθένο φαίνεται από διάφορα εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης. Στη Γένεση διαβάζουμε

ΓΕΝΕΣΙΣ, ΚΔ', 15: "και εγένετο προ του συντελέσαι αυτόν λαλούντα εν τη διανοία αυτού, και ιδού Ρεβέκκα εξεπορεύετο η τεχθείσα Βαθουήλ, υιώ Μελχάς της γυναικός Ναχώρ, αδελφού δε Αβραάμ, έχουσα την υδρίαν επί των ώμων αυτής. 16 η δε παρθένος ην καλή τη όψει σφόδρα παρθένος (bethulah) ην, ανήρ ουκ έγνω αυτήν. Καταβάσα δε επί την πηγήν έπλησε την υδρίαν αυτής και ανέβη...

43ιδού εγώ εφέστηκα επί της πηγής του ύδατος, και αι θυγατέρες των ανθρώπων της πόλεως εκπορεύονται αντλήσαι ύδωρ, και έσται η παρθένος (almah), ή αν εγώ είπω, πότισόν με εκ της υδρίας σου μικρόν ύδωρ..."

Στον στίχο 16, χαρακτηρίζεται η Ρεβέκκα ως bethulah, αλλά αυτό δεν αρκεί για να γνωρίζουμε αν είναι και παρθένος, γι' αυτό ο συγγραφέας προσθέτει ότι η Ρεβέκκα δεν είχε σεξουαλική επαφή ως τότε. Αντίθετα, στο στίχο 43 η Ρεβέκκα χαρακτηρίζεται ως almah και αυτό αρκεί στον συγγραφέα της Γένεσης, για να δείξει ότι η Ρεβέκκα είναι παρθένος. Δεν διευκρινίζει, ο συγγραφέας της Γένεσης, μετά τη λ. almah, ότι η Ρεβέκκα «δεν είχε σχέσεις», προφανώς διότι η λ. almah συνεπάγεται την απουσία σεξουαλικών σχέσεων. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις, όπου η χρήση της λέξης bethulah συνοδεύεται από την επεξήγηση «δεν είχε σεξουαλικές σχέσεις». Στο Ιωήλ Α', 8 διαβάζουμε

ΙΩΗΛ, Α' 8: "θρήνησον προς με υπέρ νύμφην (bethulah) περιεζωσμένην σάκκον επί τον άνδρα (ba'al) αυτής τον παρθενικόν".

Βλέπουμε ότι μια νύφη, δηλαδή που έχει ήδη σεξουαλικές σχέσεις, χαρακτηρίζεται ως bethulah. Κανονικά, αν η λ. bethulah σήμαινε «παρθένος», δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί για μια νύφη, η οποία θρηνεί για τον άντρα της, τον «παρθενικόν», δηλαδή για έναν άντρα που εδώ και πολύ καιρό (από τότε που ήταν παρθένα) ήταν παντρεμένη μαζί του. Το τελευταίο έχει σημασία, γιατί ορισμένοι ισχυρίζονται ότι απλώς η «νύμφη» του παραπάνω εδαφίου είναι απλώς αρραβωνιασμένη (όχι σύζυγος), δίχως ακόμη να έχει σεξουαλικές σχέσεις. Ωστόσο αυτός είναι ο τρόπος έκφρασης για τη μεγάλη διάρκεια (οπότε δεν πρόκειται για αρραβωνιασμένη), όπως φαίνεται και απ' τις Παροιμίες Ε', 18 «συνευφραίνου μετά γυναικός της εκ νεότητός σου». Επιπλέον ο μνηστήρας μιας αρραβωνιασμένης λέγεται ish κι όχι ba'al, το οποίο χρησιμοποιείται πάντα για παντρεμένο κι όχι αρραβωνιασμένο. Η λέξη bethulah δεν σημαίνει κυρίως την παρθένα, αλλά την κοπέλα που μένει στο σπίτι του πατέρα της.

Η λέξη almah χρησιμοποιείται 6 φορές στην Παλαιά Διαθήκη (Γένεσις κδ', 43Ω Έξοδος β', 8Ω Άσμα Ασμάτων α', 3 και στ', 8Ω Ησαΐας ζ', 14Ω Ψαλμοί ξη', 26) και σε καμία από αυτές τις περιπτώσεις δεν εννοείται ως «παντρεμένη (δηλαδή μη παρθένα) γυναίκα».

Αλλά και στις γλώσσες των άλλων λαών της Μ. Ανατολής η αντίστοιχη της λέξης bethulah δεν σημαίνει απαραίτητα την (με την βιολογική σημασία) παρθένα. Για παράδειγμα, στα Ακκαδικά η λέξη batultu σημαίνει κυρίως μια ηλικιακή ομάδα. Μόνο σε συγκεκριμένα πλαίσια σημαίνει την παρθένα. Στα κείμενα της Ουγκαρίτ, η λέξη btlt είναι συνήθης χαρακτηρισμός για την Anat, την γυναίκα του Βάαλ. Σε αραμαϊκά κείμενα διαβάζουμε για γυναίκα, btwlt, η οποία είναι επίτοκος (σε τοκετό).

Στο κάτω-κάτω, εάν ο Ησαΐας προφήτευε ότι «μια (μη παρθένα) γυναίκαθα γεννήσει ένα γιο», αυτό δε θα ήταν «σημείον» που «θα έδινε ο Κύριος». Διότι, το να γεννήσει μια (μη παρθένα) γυναίκα ένα γιο, δεν είναι κάτι το θαυμαστό ή ασυνήθιστο ούτε θαύμα εκ Θεού μπορεί να το πει κανείς, αφού όλες οι γυναίκες που γεννούν δεν είναι παρθένες. Με άλλα λόγια, δεν στέκεται, ο Ησαΐας να έκανε λόγο για (μη παρθένο) που θα γεννούσε παιδί, ως θαύμα. Ακόμη κι αν η λέξη alma δεν σημαίνει ακριβώς «παρθένα», αλλά «νεανίδα», νεαρή κοπέλα που δεν παντρεύτηκε ακόμη, ο Ησαΐας δεν θα ανέφερε ως θαύμα το να γεννήσει μια μη παρθένα ένα γιο. Άλλωστε εκείνη την εποχή οι νεανίδες ήταν εξ ορισμού παρθένες, λόγω των αυστηρών ηθών του Μωσαϊκού Νόμου.

Γράφει ο Μέγας Βασίλειος (Ερμηνεία εις τον Ησαΐαν, 464) για τους ισχυρισμούς των Ιουδαίων (και του Πορφύριου): «Ανθίστανται οι Ιουδαίοι τη εκδόσει των Εβδομήκοντα, λέγοντες μη κείσθαι παρά τω Εβραίω το, «Η Παρθένος», αλλ' «η Νεάνις», ως δυναμένης νεανίδος ονομάζεσθαι της ακμαζούσης καθ' ηλικίαν, ουχί δε της απειρογάμου γυναικόςΩ» και απαντά ο Μ. Βασίλειος:

Ει γαρ σημείόν εστι τεραστίου τινός και περηλλαγμένου την κοινήν συνήθειαν των ανθρώπων επίδειξις, τι θαυμαστόν ην, μίαν των πολλών γυναίκα, ανδρί συνοικούσαν, μητέρα γενέσθαι παιδίου; Πως δ' αν και το από θελήματος σαρκός γεννηθέν Εμμανουήλ προσηγορεύετο; Ώστε ει μεν σημείόν εστι το διδόμενον, παράδοξος έστω και η γέννησις. Ει δε κοινός ο τρόπος της γεννήσεως του παιδίου, μήτε σημείον λεγέσθω, μήτε Εμμανουήλ προσαγορευέσθω. Ώστε ει μη παρθένος η τεκούσα, ποίον τούτο το σημείον; Και ει μη θειοτέρα ή κατά τους πολλούς η γέννησις, Πώς η του Εμμανουήλ παρουσία;»

Ουσιαστικά αυτό που λέει ο Μ. Βασίλειος είναι: "που θα ήταν το θαύμα, αν μια παντρεμένη γυναίκα γινόταν μητέρα παιδιού; Ώστε εάν αυτό είναι «σημείο», δηλαδή θαύμα, τότε πρέπει να είναι παράδοξος ο τρόπος της γέννησης. Εάν είναι συνήθης ο τρόπος της γέννησης, τότε δεν λέγεται θαύμα αυτό. Αν δεν είναι παρθένα αυτή που θα γεννήσει, που βρίσκεται το θαύμα;" Αναφέρει και παραδείγματα, ο Μ. Βασίλειος, το Δευτερονόμιο, κβ', 27 και το Γ' Βασιλειών, α', 3-4, στα οποία παρθένες ονομάζονται «νεάνιδες».

Ακόμη κι αν χρησιμοποίησε ο Ησαΐας τη λέξη almah αντί της λέξης bethulah, το ίδιο πράγμα εννοούσε, ότι μια παρθένος θα γεννήσει ένα γιο. Διαφορετικά δεν στέκει νοηματικά η προφητεία του θαύματος («σημείου») αυτού. Και σωστά μετέφρασαν το almah ως «παρθένος» οι Εβδομήκοντα, διότι αυτό ήθελε να πει ο Ησαΐας: μια γυναίκα, που δε θα είχε σεξουαλικές σχέσεις, θα γεννούσε ένα γιο. Αυτό συνιστά θαύμα και «σημείο».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 14:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

Οι ανοησίες που κατέβασες από την ΟΟΔΕ είναι μόνο για γέλια...
Το θέμα της προφητείας αυτής (όπως και όλων των υπολοίπων που άπτονται
του χριστιανισμού) θα τις δούμε αναλυτικά σε ειδικό θέμα που
σκοπεύω να ανοίξω. Στο μεταξύ, σε όλα αυτά που αντέγραψες και δεν
καταλαβαίνεις, μια παρατήρηση μόνο.

quote:
Ακόμη κι αν χρησιμοποίησε ο Ησαΐας τη λέξη almah αντί της λέξης
bethulah, το ίδιο πράγμα εννοούσε, ότι μια παρθένος θα γεννήσει ένα
γιο.

Μόνο που ο Ησαϊας λέει "χα-αλμά" που σημαίνει "αυτή εδώ
η νέα γυναίκα". Την είχε μπροστά του, την έδειχνε στο βασιλιά...

Επίσης χώρια που ξεκινάει την προφητεία του με τη λέξη "Χιννέχ" που
σημαίνει "Να, ιδού", και χρησιμοποιείται όταν δείχνουμε κάτι.

Επιπλέον, η προφητεία του Ησαϊα λέει δυο σειρές παρακάτω πως ο γιος
που θα γεννήσει η υποτιθέμενη "παρθένος", πριν μάθει να ξεχωρίζει το
καλό από το κακό, θα διαλυθεί η συμμαχία Ραασίμ-Φακεέ.

Ο Ησαϊας αναφέρεται σε γεγονότα κοντινά του, με μια κοπέλα που έχει
μπροστά του και τη δείχνει το βασιλιά Αχαζ...

Τελικά είστε πολύ απελπισμένοι

macedon

Edited by - macedon on 25/07/2010 14:44:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 16:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Ας πάρουμε την προφητεία μιχαία προς το παρον

quote:
Ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι η wikipedia έχει δίκιο έναντι των έγκυρων βιβλικών λεξικών

Κατα ΄αρχάς σου έδωσα και αγγλικό site(εκτός και αν ξέρεις αραμαικά και όχι αγγλικά μόνο),ενώ σου έδωσα και χωρίο της Γραφής αλλα το κάνες γαργάρα(Ιησού του Ναυή 19:10,15)

quote:
η προφητεία του Μιχαία μιλάει για κάποιον που θα προέλθει από κει, θα είναι "άρχοντας εν τω Ισραήλ" και θα πολεμήσει τους Ασσύριους.

Εδώ είναι που κάνετε το λάθος σας όλοι σαν άρχοντας εν τω Ισραηλ,
άκου φίλε μου και οι Ιουδαίοι το ίδιο περιμένανε κάποιον πολεμιστή που θα κάνει μάχες αλλα ΟΧΙ δεν εννοεί αυτό

Φυσικά και είναι ο άρχοντας του Ισραήλ ο Ιήσους κατεύθηνε τους λαούς στην ιστορία αυτό εννοεί και στις προφητείες ΟΧΙ οτι θα πολεμήσει ο ίδιος με ξίφος και πανοπλία όπως φαντάζεστε αλλα μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα μιας μάχης όσο και αν αυτό σου φαίνεται παράξενο(δες παράδειγμα την τιμωρία των εβδομήκοντα στο Ισραήλ),κάποια στιγμη κάλό θα ήτανε να κάνουμε μια κουβέντα για τις προφητείες που αφοράνε τις κατεστρεμένες πόλεις που έχουνε προφητευεί και είναι αρκετές κιόλας

Εν το προκειμένω ο Μιχαίας έζησε το 748-696Π.Χ
οπου είδε τις προφητείες και έχουμε τα παρακάτω γεγονότα ας πούμε για το βασίλειο των Ασσυρίων

738 π.Χ. Ο Ασσύριοι εισδύουν στο Ισραήλ.
727 π.Χ. Η Βαβυλώνα αποσπάται από την Ασσυρία
722 π.Χ. Κατάληψη του Ισραήλ από τους Ασσύριους
631 π.Χ. Παρακμή και τέλος του βασιλείου της Ασσυρίας

Αν θέλεις κράτα οτι το βασίλειο των Ασσυρίων σταμάτησε να υπάρχει λίγες δεκάδες χρόνια μετά την προφητεία εμεις αυτό θεωρούμε εκπλήρωση της προφητείας

Υ.Γ Θα χαρώ να την κάνουμε κάποια στιγμή αυτήν την κουβέντα τελικά είσαι ο μόνος που σκαμπάζει 5 πράγματα εδω μέσα αλλα όχι βρε αδελφέ και μεταφράση στην αραμαική υπερβάλΛεις νομίζω,όχι υπερβολές μόνο δεν τις αντέχω
Τα ξαναλέμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 16:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Εδώ είναι που κάνετε το λάθος σας όλοι σαν άρχοντας εν τω Ισραηλ,
άκου φίλε μου και οι Ιουδαίοι το ίδιο περιμένανε κάποιον πολεμιστή που θα κάνει μάχες αλλα ΟΧΙ δεν εννοεί αυτό

Εδώ αυτοαναιρείσαι. Μας λες ότι οι Εβραίοι περιμένανε κάποιον πολεμιστή (όπως εμφανίζεται μέσα από τις μεσσιανικές προφητείες) και μετά λες ότι δεν εννοεί αυτό...

quote:
Φυσικά και είναι ο άρχοντας του Ισραήλ ο Ιήσους

Ο Ιησούς ούτε άρχοντας του Ισραήλ ήταν ούτε μεσσιανικές προϋποθέσεις είχε ούτε μεσσιανικά έργα έκανε...

quote:
631 π.Χ. Παρακμή και τέλος του βασιλείου της Ασσυρίας

Εφ'όσον οι Ασσύριοι έπαψαν να υπάρχουν 700 χρόνια πριν τον Ιησού, πώς η προφητεία εκπληρώνεται στο πρόσωπο του Ιησού; Η προφητεία μιλούσε γι'αυτόν που θα έκανε όλα όσα αναφέρεται σ'αυτήν. Θα ήταν άρχοντας, θα πολεμούσε τους Ασσύριους και θα προερχόταν από την οικογένεια (τον οίκο) του Βηθλεέμ Εφραθά.

Δεν χρειάζεται να τεντώνονται τα πράγματα στο άκρο του παραλογισμού, ειδικά όταν είναι απλά και ξεκάθαρα...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 20:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego:
«διά τούτο δώσει Κύριος αυτός υμίν σημείον ιδού η παρθένος εν γάστρι έξει,και τέξεται υιόν,και κάλεσείς το όνομα αυτού Εμμανουήλ(Ησαίας 7,14)»

Έ και λοιπόν? Μήπως τον λένε Εμμανουήλ και το ξεχάσαμε? Ούτε καν το όνομα δεν βρίσκει αντίκρυσμα στον Μεσσία που δημιουργούνε οι χριστιανοί!!

Επιπλέον, να πούμε ότι πολλοί υπήρξαν που ΝΟΜΙΖΑΝ ότι είναι Μεσσίες, αλλά όπως απέδειξε η ιστορία τίποτα πέρα απο ελπίδες και φαντασιώσεις δεν ήσαν.

Ο δε Ησαϊας, ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΕ ΣΑΡΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ και άλλα πράσινα άλογα που πλαστογραφούνε και παραποιούνε οι χριστιανοί για δικούς τους πελατειακούς λόγους.

diego:
«Ο Μεσσίας θα πάει με γαιδουράκι στα Ιεροσόλυμα»

Καλά, αυτό και εάν δεν είναι μέγα καλαμπούρι! Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ εκτός απο τους «έγκυρους γραφιάδες» της Καινής Διαθήκης το βεβαιώνουνε αυτό?

Απλά, ΚΑΝΕΝΑΣ.

Να σημειώσουμε συν’αμα ότι η έννοια του «θεανθρώπου» ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΟΥΔΑΙΣΜΟ, όπως δεν υφίσταται και η έννοια της Τριαδικότητας.

diego:
«Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιος καθόταν και έγραφε άσματα για τρυπημένα πόδια και χέρια στον Μεσσία,αν ήτανε τραγούδια τελικά..»

Οι Ψαλμοί δεν είναι προφητείες, αλλά αλληγορικά κείμενα. Το γνωρίζουνε οι πάντες, μάλλον εκτός της αφεντιά σου.

Και οι ερωτήσεις μένουνε αναπάντητες:

1)ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??
2)ΠΟΥ υπάρχει αναφορά πως δύναται να ενσαρκωθεί ποτέ ο Θεός?
3)ΠΟΥ ομιλούν οι προφήτες για σχέση «θεανθρώπου» και «Αγίας Τριάδας»?

Άν δει κανείς απάντηση, τότε θα γίνει και.....η Δευτέρα Παρουσία!

diego:
«διεμέρισθησαν τα ιμάτια μου εις σε εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον (Ψαλμοί 22,18)»

Πριν αναλύσουμε τις ΜΠΟΥΡΔΕΣ που πλαστογραφεί ο Απολογητής, αξίζει να σημειώσουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΣΤΑΥΡΟΣ» Ή «ΣΤΑΥΡΩΣΗ». Απλά ΠΟΥΘΕΝΑ!

Το πόσο ΣΑΘΡΑ είναι όλα όσα χαλκεύει ο Απολογητής και φυσικά με χαρά ΜΑΣΑΕΙ ο κάθε diego, το αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς εάν απλά ανοίξει την Παλαιά Διαθήκη ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΙΣ ΕΤΣΙΘΕΛΙΚΕΣ ΚΑΙ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ.

Η συγκεκριμένη αναφορά στους Ψαλμούς, φυσικά δεν ταυτίζεται με την υποτιθέμενη σταύρωση και μια δήθεν «σχετική προφητεία», διότι:

Οι «σκύλοι» π.χ. που περικυκλώνουν τον Μεσσία και τα «πόδια και χέρια που τρυπήθηκαν» έχουνε ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ, όπως φαίνεται ξεκάθαρα και απο τον τους προηγούμενους στίχους των Ψαλμών όπου αναφέρεται ότι: « Ταύροι πολλοί με περιεκύκλωσαν, ταύροι δυνατοί απο Βασάν με περιετριγύρισαν, ήνοιξαν κατεπάνω μου τα στόματα των λέων αρπάζων βρυχόμενος.» (Ψαλμοί κβ’12/13)

Έτσι, βλέπουμε ότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ (και φυσικά η ίδια η λέξη ΣΤΑΥΡΩΣΗ δεν αναφέρεται!), αλλά απλά οι χριστιανοί χαλκεύουνε κατα το δοκούν συμβολικά και αλληγορικά κείμενα της Πεντατεύχου.

diego:
«Και που είσαι ανίδεε των γραφών Σβάμπε πάρε και την απάντηση για την παρθενία της Θεοτόκου»

Κοίτα να δεις, παπαγάλους του Απολογητή έχουμε κουραστεί να βλέπουμε εδώ μέσα, κάτι πιο ενδιαφέρον δεν έχεις να καταθέσεις?

Ωστόσο, ας δούμε και αυτή την πατάτα.

Προς το τέλος του 1ου κεφαλαίου ο Ματθαίος μας μεταφέρει το πώς έγινε η περίφημη «άσπιλη σύλληψη». Σε αυτό το σημείο ακριβώς δεν παραλείπει να αναφέρει ΚΑΙ την σχετική προφητεία: «ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν και καλέσουσιν το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο εστιν μεθερμηνευόμενον μεθ’ημών ο Θεός» (Ι,23)

Βέβαια, το γεγονός ότι ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ δεν αποδεικνύεται η άμεση καταγωγή του Ιησού από τον Δαβίδ (μιας και ο Ιωσήφ είναι εκείνος που είναι της «οικογένειας», και συνάμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!) έφερε τον γραφιά με την υπογραφή «Ματθαίο» σε αρκετά δύσκολη θέση.

Έπρεπε να παντρέψει την εκδοχή των εβραίων προφητών πλην όμως με την «άσπιλη» και «Θεϊκή» φύση που αυτός φαντάστηκε. Δηλαδή, ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ.

Βέβαια, αν διαβάσουμε το επίμαχο κεφάλαιο της Π.Δ. θα διαπιστώσουμε ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο «ΜΑΤΘΑΙΟΣ» ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ. Το επίμαχο εδάφιο βρίσκεται στο βιβλίο του προφήτη Ησαΐα (VII, 14) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΚΑΝΕΝΑ «ΜΕΣΣΙΑ».

Η εβραϊκή λέξη «άλμα» που υπάρχει στην προφητεία σημαίνει «ΝΕΑΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ» και όχι «ΠΑΡΘΕΝΑ» όπως θέλουνε να ερμηνεύουνε οι πλαστογράφοι μοναχοί της ΝΕΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΠΟΥ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΤΩΜΑ ΕΝΟΣ ΙΟΥΔΑΙΟΥ.

Αυτά παθαίνει κανείς από την ανελέητη πλαστογράφηση…

Ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και ΘΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΟΥΝ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ.

Αναγνωρίζοντας οι πλαστογράφοι την ανακολουθία αυτή καταφεύγουνε σε μία γελοία εξήγηση προς τους (αγράμματους και εξαθλιωμένους) οπαδούς τους: παρουσιάστηκε δήθεν στον Ιωσήφ ένας άγγελος και τον διέταξε να δώσει στο παιδί το όνομα Ιησούς, που σημαίνει στα εβραϊκά «Σωτήρας ο Γιαχβέ»! Τόσο καλά...

Είναι αρκετά ξεκάθαρη θα λέγαμε η τάση των γραφιάδων να παντρέψουνε (με ιδιαίτερα άκομψο τρόπο) τις εβραϊκές προφητείες με τις ανατολικές λατρείες που είχανε σε μεγάλο βαθμό αφομοιώσει στην νέα θρησκεία που μας είναι γνωστή ως «Χριστιανισμός».

Εξάλλου, δεν είναι καθόλου τυχαίο που στο αρχαιότερο χρονολογικά «Ευαγγέλιο», αυτό του Μάρκου, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ. Είναι φανερό πως τότε δεν είχε ακόμα διαμορφωθεί (ή επικρατήσει) ο μύθος της «επίγειας ζωής»....

Άντε και εις ανώτερα για την «θρησκεία της αλήθειας»!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 20:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να αντιληφθούνε συνάμα οι αναγνώστες και το βάθος συνολικά της ΒΙΒΛΙΚΗΣ ΑΠΑΤΗΣ, ότι κυριολεκτικά δεν υφίσταται ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ «ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ» παρά πρόκειται για κείμενα προπαγάνδας και πολιτικής εξουσίας, ας δούμε λίγο απο το προφίλ των τάχα προφητών, απο τα μαλλιά των οποίων προσπαθούνε διάφοροι όπως και ο diego να αποδείξουνε την δήθεν «προφητική προέλευση» του Ιησού που πλην της Καινής Διαθήκης κανείς άλλος δεν γνωρίζει!

Οι περίφημοι προφήτες Ησαϊας, Ιερεμίας και Ιεζεκιήλ, προφήτευσαν και εξαπέλυσαν διάφορες κατάρες εναντίων της Δαμασκού. Ο Ησαϊας προφητεύει πως πρέπει να "αρθήσεται από πόλεων και έσται εις πτώσιν "(Ησα 17:1).

Επίσης, ο Ιερεμίας προφήτευσε (τρομάρα του..) την καταστροφή της Δαμασκού από πυρκαγιά (Ιερ 49:27).Ωστόσο, και όπως γνωρίζουμε, η Δαμασκός στέκεται ακόμα μια χαρά. Έχει υποστεί τα λιγότερα από τις καταστροφές των πολέμων και άντεξε στο χρόνο σχεδόν περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη πόλη της ανατολής!!

Στέκει αγέρωχη πάνω από τρείς χιλιάδες χρόνια δίχως να γίνει τίποτα απολύτως που να μοιάζει με έναν…..κατεστραμμένο σωρό που θέλουνε οι «προφήτες» της Αγίας Γραφής………….

Κατά τον ίδιο τρόπο, ο προφήτης Ιεζεκιήλ είχε πει πως ο Ναβουχοδονώσορας θα κατέστρεφε εντελώς την Τύρο και ότι δεν θα κτιζόταν ποτέ πάλι (Ιεζ 26:714, 21 27:36 28:19).

Ωστόσο, ξέρουμε πολύ καλά πως 250 χρόνια μετά τον Ναβουχωδονώσορα έρχεται ο Μέγας Αλέξανδρος να κυριέψει την πόλη, η οποία ήταν ακόμα μια ισχυρή εμπορική πόλη. Και ακόμα είναι!! Ο Ναβουχωδονώσορ είχε απλά εισχωρήσει και καταστρέψει μερικά τμήματα της Τύρου που ήταν στην ηπειρωτική χώρα, αλλά η πολιορκία της ακρόπολης απέτυχε όπως επίσης και η περίφημη «προφητεία» για την καταστροφή…….

Ο ίδιος προφήτης («προφήτης» να σου βγει..), ο Ιεζεκιήλ, προφήτεψε και την τη καταστροφή της Αιγύπτου. Τίποτα σχετικό φυσικά δεν συνέβη! Είπε επίσης πως ο Ναβουχωδονώσορας θα μετέτρεπε την Αίγυπτο σε έρημη γη. Συγκεκριμένα: « παντελή απόβλητα και μια θλίψη, από τη Μυγδώλ εως τη Συήνη και μέχρι τα σύνορα της Αιθιοπίας.»

Κανένα ανθρώπινο πόδι ή πόδι ζώου δεν θα περνούσε από μέσα της για 40 ολάκερα χρόνια. Μια πρόβλεψη που θα πρέπει να είχε αφήσει έστω και ένα ιστορικό σημάδι. Τίποτα δεν συνέβη και πάλι!!

Η Αίγυπτος δεν έγινε ποτέ έρημη και ακατοίκητη για έναν τόσο μεγάλο διάστημα! 2.500 χρόνια τώρα η Αίγυπτος έχει κατακτηθεί αρκετές φορές αλλά πάντα παραμένει μεγαλύτερη και εποικημένη……

Ο κατάλογος των δήθεν «προφητειών» είναι μεγάλος, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που δήθεν μιλούν για τον ερχομό του Ιησού. Για παράδειγμα, οι προφητείες για την αποκατάσταση των χαμένων φυλών και την αιωνιότητα του θρόνου του Δαβίδ είναι πλήρης αποτυχίες, καθώς ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ!!

Μάλιστα, ο τραγέλαφος των ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΩΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΩΝ (ούτε δελτίου καιρού να ήταν!!) λαμβάνει τέτοιες διαστάσεις ώστε φθάνουν στο σημείο να……..τρώγονται και με τον ίδιο τον Θεό τους!!!!!!!!!!!!!!

«... εγώ δε ου φείσομαι υπέρ Νινευή της πόλεως της μεγάλης, εν ή κατοικούσι πλείους ή δώδεκα μυριάδες ανθρώπων, οίτινες ουκ έγνωσαν δεξιάν αυτών ή αριστεράν αυτών, και κτήνη πολλά...» (Ιωνάς 4:1011).

Αυτή είναι η επίπληξη του Γιαχβέ για την…ερασιτεχνική εργασία που έγινε για μια ακόμη χαμένη καταστροφή, της Νινευής. Βλέπετε, ο Γιαχβέ επιθυμούσε καλύτερο και εντονότερο SHOW TIME!!!!!!!!!!!!

Ε ρε για δες τι κάθεται και πιστεύει ο κοσμάκης ως «Λόγο Θεού»…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 22:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι προφητείες, όπως, αυτη για την Δαμασκό, αγαπητε μου Σβάμπε, δεν αφορούν ,μόνο σε ότι πέρασε, αλλά,αφορούν και σε χρόνους που δεν ήρθαν...
Η Δαμασκός, θα καταστραφει πριν απο τον 3ο Π.Π.,απο βόμβα υδοργόνου,
που το Ισραήλ, ήδη διαθέτει...Ειναι ενδιαφέρον, όμως, η πρόβλεψη, για τα αποτελέσματα, της βόμβας αυτής, καθώς, δεν πειράζει την φύση αλλα μόνο τα ζωντανά όντα..Κι αυτο αναφέρεται στην προφητεία...
Παραμύθια φίλε μου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Η Δαμασκός, θα καταστραφει πριν απο τον 3ο Π.Π.,απο βόμβα υδοργόνου,

Χμμμ... Εσύ δεν μας έλεγες το προηγούμενο καλοκαίρι ότι θα γίνει πόλεμος
Ελλάδας-Τουρκίας μέσα στον Ιούλιο και ότι από τον προηγούμενο Αύγουστο
θα ήσουν στην Κωνσταντινούπολη να κάνεις λειτουργία στην Αγία Σοφία
επειδή έτσι είχε προφητευτεί;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 23:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθόλου, φίλε μου Κώστα, έλεγα, οτι είναι πιθανό, ότι αν είναι φέτος, ή του χρόνου, δεν έχει σημασια, αν πάρεις σαν ζητούμενο το
αν γίνουν τα γεγονότα που αναφέραμε τοτε κι όχι το πότε...
Διάβασε όμως, τον στίχο για τη Δαμασκό,που λέει, ότι σε σενα Δαμασκό,δεν θα ξανακουστει κλάμμα μωρού, γέλιο νύφης, δεν θα τρέξουν ούτε τα ζώα στους αγρούς σου ξανά, κλπ...Ειναι τα αποτελέσματα
βόμβας υδρογόνου,αυτά που αναφέρει,δεν είναι εκπληκτικό, απο μόνο του; Ή η προφητεία για τον 3ο Π.Π.,οπου λέει, ότι τα κατάλοιπα του πολέμου αυτού, για 6 μήνες, θα είναι επικίνδυνα και θα τα μαζεύουν ειδικά συνεργεια, όχι ο καθένας,όπως ειναι με μια περιοχή, που ζει τα αποτελέσματα ραδιενέργειας..
Τέτοια πρόβλεψη, μπορείς να τη βρεις αλλού;
Δεν αποδείχνει έτσι ,τη θεικότητα της προφητείας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2010, 23:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Διάβασε όμως, τον στίχο για τη Δαμασκό,που λέει, ότι σε σενα
Δαμασκό,δεν θα ξανακουστει κλάμμα μωρού, γέλιο νύφης, δεν θα τρέξουν
ούτε τα ζώα στους αγρούς σου ξανά, κλπ...Ειναι τα αποτελέσματα
βόμβας υδρογόνου,αυτά που αναφέρει,δεν είναι εκπληκτικό, απο μόνο
του;

Το μόνο εκπληκτικό είναι πόση ανθρώπινη βλακεία χρειάζεται για
να πιστεύει κανείς παρόμοιες ανοησίες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 00:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
diego
Γελάει ο κόσμος λεμε πραγματικά!!!!

Πράγματι ο κόσμος γελάει φίλε diego , αλλά γελάει με αυτά που αντιγράφεις από τους επαγγελματίες απολογητές της θρησκείας σου . Γι αυτό , αν σε ενδιαφέρει πράγματι η γνώση και όχι η τυφλή πίστη , θα σου συνιστούσα εντελώς φιλικά , πρώτον να μάθης να διαβάζης τα κείμενα στο αρχαίο πρωτότυπο , στην αριστερή πλευρά της σελίδας και όχι στην ερμηνεία , και δεύτερον να ανοίξης και κάποιο ιστορικό βιβλίο , να διαβάσης και να συγκρίνης αυτά που έχουν γράψει καταξιωμένοι ερευνητές πολλοί από τους οποίους είναι θεολόγοι , και έχουν αναλώσει την ζωή τους στην ιστορική έρευνα των γραφών .
Για παράδειγμα θεωρείς προφητικούς τους ψαλμούς του Δαυίδ . Θα σε ρωτούσα λοιπόν φίλε μου , τι γνωρίζεις για τον Δαυίδ πέρα από την υποτιθέμενη μονομαχία του με τον Γολιάθ. Και αν έχεις διαβάσει τα (κατορθώματά) του στην Π.Δ. , πόσο αξιόπιστο κρίνεις ένα πρόσωπο του οποίου ο βίος θα γέμιζε σελίδες στα μητρώα της εγκληματολογικής υπηρεσίας σήμερα , ώστε να θεωρής τους ύμνους του θεόπνευστους και προφητικούς .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 03:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Εδώ αυτοαναιρείσαι. Μας λες ότι οι Εβραίοι περιμένανε κάποιον πολεμιστή (όπως εμφανίζεται μέσα από τις μεσσιανικές προφητείες) και μετά λες ότι δεν εννοεί αυτό...

Πατήσανε τη ίδια μπανανόφλουδα με πολλούς απο εδώ μέσα φαντάζομαι,για αυτό ακόμα περιμένουνε..

Μια καλή αρχή αν θέλουμε να ξεκινήσουμε την ερμηνεία των προφητείων είναι οτι αυτός ο πολεμιστής που συναντάμε συχνά στην Παλιά Διαθήκη είναι το θέλημα Του Θεού όπου βρίσκει εκπλήρωση στον Υιό Του ανα τους αιώνες

quote:
Ο Ιησούς ούτε άρχοντας του Ισραήλ ήταν ούτε μεσσιανικές προϋποθέσεις είχε ούτε μεσσιανικά έργα έκανε...

Δεν θέλει εκλείψει το σκήπτρον εκ του Ιούδα ουδε νομοθέτης εκ μέσου των ποδών αυτού εώσου έλθη ο σηλώ και εις αυτόν θέλει είσθαι η υπακοή των λαών (ΓΕΝΕΣΙΣ 49,10)

Καταλαβαίνεις οτι είχανε ανοίξει παρτίδες με το Ισραήλ απο αρκετά πάλια

εις την αύξησην της εξουσίας αυτού και της ειρήνης δεν θέλει είσθαι τέλος επι τον θρόνον του Δαβίδ και επί την Βασιλείαν αυτού δια να διατάξη αυτήν και να στερεώσει αυτήν εν κρίσει και δικαιόσυνην αποτου νύν και εώς αιώνος ο ζήλος του Κυρίου των Δυνάμεων θέλει εκτελέσει τούτο(ΗΣΑΙΑΣ 9,7)

απόγονος του Βασίλια Δαύιδ,οπότε είχε και παραείχε προυποθέσεις

Για τα Μεσσιανικά έργα φίλε μου τα εκπλήρωσε μια χαρά,αν εννοείς που οι Ιουδαίοι περιμένανε κάποιον να τους απελευθερώσει απο τους Ρωμαίους ΟΧΙ αυτό δεν το έκανε αλλα δεν ήτανε και στα καθηκόντα του όμως

quote:

Εφ'όσον οι Ασσύριοι έπαψαν να υπάρχουν 700 χρόνια πριν τον Ιησού, πώς η προφητεία εκπληρώνεται στο πρόσωπο του Ιησού; Η προφητεία μιλούσε γι'αυτόν που θα έκανε όλα όσα αναφέρεται σ'αυτήν. Θα ήταν άρχοντας, θα πολεμούσε τους Ασσύριους και θα προερχόταν από την οικογένεια (τον οίκο) του Βηθλεέμ Εφραθά.

Δεν χρειάζεται να τεντώνονται τα πράγματα στο άκρο του παραλογισμού, ειδικά όταν είναι απλά και ξεκάθαρα...


Απο την Βηθλεέμ Εφράθα προερχότανε και στο απέδειξα,η εκπλήρωση γίνεται μέσω του θελήματος του Θεού που επέμβαινε όποτε το θεώρουσε χρήσιμο στην ιστορία της ανθρωπότητας,πάμπολες προφητείες θα σου βάλω κάτω να δούμε αν εκπληρώθηκαν ή όχι τελικά..

Και ο μόνος τρόπος για να εκπληρωνότανε οι προφητείες επειδή άνθρωπος ήτανε φύσιν αδύνατον και΄λόγω ικανοτήτων αλλα και ότι βιολογικά πεθαίνει είναι οτι αναλαμβάνει ο Θεός να της εκπληρώσει σε ολόκληρους αιώνες που διαρκούνε ποιος άλλος άραγε?

Ο Υιός έχει έναν πιο αντιπροσωπευτικό ρόλο στην ιστορία καθώς έρχεται στην Γη και ζεί με έμας ενώ του πρόσωπο του Πατέρα δεν το χεί δει ούδεις,έτσι ο Πατέρας θα ακουμπήσει πάνω του πολλές προφητείες για να μπορέσουνε να δούνε οι άνθρωποι οτι σε κάποιον εκπληρώνονται οπότε η επαληθεύση του Υιού επαληθεύει και την Αγία Τρίαδα ύστερα

Πάμε σε κάτι πιο πρακτικό

Η σχέση,του Θεού με το Ισραήλ πάντα μας έδινε τα καλύτερα παραδείγματα σε αυτό

Ο Ιησούς είναι ό Άρχοντας του Ισραηλ?για να το εξετάσουμε λίγο..

Όταν ο Πιλάτος βεβαιώθηκε για την αθωότητα του Χριστού και θέλησε να τον απολύσει τότε οι Ιουδαίοι φώναξαν:

Ημείς νόμον έχομεν και κατά τον νόμον ημών οφείλει αποθανείν, ότι Θεού υιόν εαυτόν εποίησε.(Ιωάν.10'7). Αυτή είναι και η σημερινή θέση των Εβραίων.

λαβών ύδωρ απενίψατο τας χείρας απέναντι του όχλου λέγων. Αθώος ειμί από του αίματος του δικαίου τούτου. Υμείς όψεσθε. Και αποκριθείς πας ο λαός είπε. Το αίμα αυτού εφ' ημάς και επί τα τέκνα υμών. Τότε απέλυσεν αυτοίς τον Βαρραβάν, τον δε Ιησούν φραγγελλώσας παρέδωκεν ίνα σταυρωθή." (Ματθ. ΚΖ' 24)

Εδώ να σου Θυμήσω και άλλα χωρία στις Γραφές απο τους Ευαγγελιστές

Ματθαίος 24/κδ΄: "1 ΚΑΙ εξελθών ο Ιησούς επορεύετο από του ιερού· και προσήλθον οι μαθηταί αυτού επιδείξαι αυτω τας οικοδομάς του ιερού. 2 ο δε Ιησούς είπεν αυτοίς· ου βλέπετε ταύτα πάντα; αμήν λέγω υμίν, ου μη αφεθή ώδε λίθος επί λίθον, ος ου καταλυθήσεται. 3 καθημένου δε αυτού επί του όρους των ελαιών προσήλθον αυτω οι μαθηταί κατ’ ιδίαν λέγοντες· ειπέ ημίν πότε ταύτα έσται, και τι το σημείον της σης παρουσίας και της συντελείας του αιώνος;..."

Ματθαίος 24/κδ΄: "34 αμήν λέγω υμίν, ου μη παρέλθη η γενεά αύτη έως αν πάντα ταύτα γένηται. 35 ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε λόγοι μου ου μη παρέλθωσι."

Ματθαίος 23/κγ΄: "36 αμήν λέγω υμίν ότι ήξει ταύτα πάντα επί την γενεάν ταύτην. 37 Ιερουσαλήμ Ιερουσαλήμ, η αποκτέννουσα τους προφήτας και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν! ποσάκις ηθέλησα επισυναγαγείν τα τέκνα σου ον τρόπον επισυνάγει όρνις τα νοσσία εαυτής υπό τας πτέρυγας, και ουκ ηθελήσατε..."

Είμαστε στο 70 Μ.Χ ,οι Εβραίοι έχοντας είδη στα χέρια τους το αίμα του Ιησού.Ο Αυτοκράτορας Τίτο έχει εισβάλλει στην Ιερουσαλήμ την καταστρέφει και ξεκινάει και ο διασκορπισμός των Εβραίων σε όλα τα έθνη, αυτό ο Χριστός το προανήγγειλε για τη γενεα ταύτη όπως και το γκρέμισμα του Ναού του Σολομώντα

Ιστορικά Γεγονότα - Συνέβησαν ΠΡΙΝ προλάβει να παρέλθει η γενεά του Ιήσου(μια γεννέα διαρκεί όσο η βιολογική ζωή ενος μέσου ανθρώπου)

70Μ.Χ Πτώση της Ιερουσαλήμ απο τον Τίτο,καταστροφή Ναού του Σολομώντα,διασκορπισμός των Εβραίων(ακόμα μια εκπλήρωση προφητειών)

1948 Μ.Χ Επανύδρισις του κράτους του Ισραήλ

Συνολικά μιλάμε για 1868 χρόνια διασποράς είναι πιο το βαρύ τίμημα που έχουν πληρώσει οι Εβραίοι μέχρι σήμερα

Στο έχω ξαναπεί οτι δεν πιστεύω σε συμπτώσεις καθόλου,εσυ ρίξτα εκεί αμα θέλεις αλλα η ιστορία των εθνών και η επαλήθευση των προφητειών σε αυτές μας καθορίζει ποιος ήτο ο Άρχοντας του Ισραήλ,και άμα το δεχτείς εδώ το δέχεσαι και για την προφητεία του Μιχαία και πάει λέγοντας το θέμα όσο θα ανοίγουμε το κεφάλαιο εκπληρωμένες προφητείες,θα ξαναγυρίσουμε όμως σύντομα και στις προφητείες της Παλαίας Διαθήκης για να δούμε την εφαρμογή τους..

Εαν ο Ιησούς έχει επηρεάζει ολόκληρη την ιστορία του Ισραήλ οσο κανένας άλλος,αυτός δεν είναι ο Άρχοντας του Ισραήλ?

Edited by - diego on 26/07/2010 03:21:37

Edited by - diego on 26/07/2010 03:24:14

Edited by - diego on 26/07/2010 04:03:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 03:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
απόγονος του Βασίλια Δαύιδ,οπότε είχε και παραείχε
προυποθέσεις

Λάθος! Ο Ιωσήφ παρουσιάζεται ως απόγονος του Δαβίδ. Ο Ιησούς δεν έχει
σχέση με τον Ιωσήφ άρα δεν είναι απόγονος του Δαβίδ. Η γενεαλογία δεν
περνούσε στους Εβραίους με την υιοθεσία.

Άρα, είτε δεχόμαστε ότι ο Ιησούς ήταν φυσικός γιος του Ιωσήφ (και άρα απόγονος του Δαβίδ) είτε δεχόμαστε ότι δεν ήταν φυσικός γιος του Ιωσήφ και άρα ΔΕΝ ήταν απόγονος του Δαβίδ.

Και τα δύο δεν μπορούν να ισχύουν, δηλαδή ΚΑΙ να είναι φυσικός γιος του Ιωσήφ ΚΑΙ να μην είναι...

quote:
Για τα Μεσσιανικά έργα φίλε μου τα εκπλήρωσε μια χαρά,αν
εννοείς που οι Ιουδαίοι περιμένανε κάποιον να τους απελευθερώσει απο
τους Ρωμαίους ΟΧΙ αυτό δεν το έκανε αλλα δεν ήτανε και στα καθηκόντα
του όμως

Ο Μεσσίας των Εβραίων θα είχε συγκεκριμένες προϋποθέσεις και θα εκπλήρωνε
συγκεκριμένα έργα. Ο Ιησούς δεν είχε τις προϋποθέσεις (που μπορώ να
σου πω ποιες ήταν) ούτε κανένα μεσσιανικό έργο έκανε (που επίσης μπορώ
να στα εξηγήσω).

Και ο Μεσσίας φυσικά, θα έπρεπε να είναι "χρισμένος" (η λέξη Μεσσίας
αυτό σημαίνει) και ο μόνος που μπορούσε να χρίσει ήταν είτε ένας
προφήτης είτε ο αρχιερέας. Κανείς όμως δεν έχρισε τον Ιησού...

quote:
Απο την Βηθλεέμ Εφράθα προερχότανε και στο απέδειξα,η εκπλήρωση
γίνεται μέσω του θελήματος του Θεού

Από τον οίκο του Βηθλεέμ Εφραθά λέει η ΠΔ και δεν υπήρξε καμία
εκπλήρωση στο πρόσωπο του Ιησού.

Καμία εκπλήρωση άλλωστε δεν υπήρξε σε καμία προφητεία του Γιαχωβά...

quote:
Ημείς νόμον έχομεν και κατά τον νόμον ημών οφείλει αποθανείν,
ότι Θεού υιόν εαυτόν εποίησε.(Ιωάν.10'7). Αυτή είναι και η σημερινή
θέση των Εβραίων.

Αυτό απλά δείχνει την άγνοια του ανώνυμου ευαγγελιστή για τα τεκταινόμενα στην
Παλαιστίνη. Ο όρος "υιός του Θεού" σήμαινε απλά τον Εβραίο, όπως άλλωστε ο ίδιος ο Γιαχωβάς λέει.

Και φυσικά, το να υποστηρίζει κανείς ότι είναι "υιός του θεού" δεν
αποτελούσε όχι κακούργημα (όπως διατείνεται ο ευαγγελιστής) αλλά ούτε
καν πταίσμα.

quote:
Ματθαίος 24/κδ΄: "34 αμήν λέγω υμίν, ου μη παρέλθη η γενεά αύτη
έως αν πάντα ταύτα γένηται. 35 ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε
λόγοι μου ου μη παρέλθωσι."

Εδώ ακριβώς ο Ματθαίος διά στόματος Ιησού λέει με απλά λόγια πως θα
γίνει η δευτέρα παρουσία πριν περάσει εκείνη η γενιά. Η γενιά εκείνη
είναι πεθαμένη εδώ και 1950 χρόνια αλλά δευτέρα παρουσία δεν έγινε...

quote:
(...)Είμαστε στο 70 Μ.Χ ,οι Εβραίοι έχοντας είδη στα χέρια τους
το αίμα του Ιησού.Ο Αυτοκράτορας Τίτο έχει εισβάλλει στην Ιερουσαλήμ
την καταστρέφει και ξεκινάει και ο διασκορπισμός των Εβραίων σε όλα τα
έθνη, αυτό ο Χριστός το προανήγγειλε για τη γενεα ταύτη όπως και το
γκρέμισμα του Ναού του Σολομώντα

Σκέψου τώρα πως ένα από τα έργα που θα έκανε ο Μεσσίας θα ήταν να
συγκεντρώσει τους Εβραίους της διασποράς στην Παλαιστίνη. Ο Ιησούς όχι
μόνο δεν τους συγκέντρωσε αλλά λίγα χρόνια μετά το θάνατό του, έφυγαν
κι αυτοί που έμεναν εκεί.

quote:
Εαν ο Ιησούς έχει επηρεάζει ολόκληρη την ιστορία του Ισραήλ οσο
κανένας άλλος,αυτός δεν είναι ο Άρχοντας του Ισραήλ?

Αυτός που επηρέασε την ιστορία του Ισραήλ ήταν μάλλον ο Τίτος που την
έκανε οικόπεδο. Φυσικά εσύ μπορείς να αποδίδεις την καταστροφή αυτή
στον Γιαχωβά ή στο γιο του, αλλά εγώ είμαι αρκετά μεγάλος για να
πιστεύω σε τέτοια παραμύθια...

Και, κάτι για να ασχολείσαι. Σκέψου ότι τα ευαγγέλια γράφονται το 2ο
αιώνα. Τα γεγονότα που υποτίθεται ότι προφητεύονται μέσα (όπως η
καταστροφή της Ιερουσαλήμ) έχουν ήδη γίνει!. Τόσα παραμύθια και
ψέματα βάζουν οι ευαγγελιστές στο στόμα του Ιησού, τι θα τους πείραζε
να βάλουν και μια προφητεία που έχει εξασφαλισμένη εκπλήρωση, αφού
πρόκειται για ήδη τετελεσμένο γεγονός;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 08:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποστρέφεστε,με πολύ ταραχή και βδελυγμία, εκ της αλήθειας, περί έλευσης του Χριστού, αγαπητέ Μακεδών, λες και αποτελει τον θάνατο σας,ή έστω,την απειλή εναντιον σας, Αυτός που ήρθε για να μας σώσει...Και λέω εσείς οι ...νεοεθνικοί κι έτσι που σας λέω, κοπλιμάν κάνω, γιατί ο κόσμος το λέει αλλοιώς, αλλά, το ότι δεν έχετε να δείξετε τιποτε, όχι καλύτερο, αλλά, έστω συγκρίσιμο και στείρα, πολεμάτε τον Χριστό κι ότι πρεσβεύει,δεν
σας λέει κάτι;
Κοιτάξτε τον ήλιο και θα σωθείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 11:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από τον οίκο του Βηθλεέμ Εφραθά λέει η ΠΔ και δεν υπήρξε καμία
εκπλήρωση στο πρόσωπο του Ιησού.

Καμία εκπλήρωση άλλωστε δεν υπήρξε σε καμία προφητεία του Γιαχωβά...


macedon κατ΄αρχάς θέλω να είσαι τίμιος παίχτης και όχι όταν κάτι δεν σου παέι καλά να αλλάζεις όπως εδώ ας πούμε την σειρά των λέξεων στην προφητεία επειδή θα σε βόλευε έτσι.Ο οίκος είναι μετά την Βηθλεέμ και χωρίζει τις δύο λέξεις κόμμα

Μας είπες οτι το Βηθλέέμ Εφράθα είναι όνομα κάποιας φατρίας,αν δοκιμάσουμε να μεταφράσουμε την προφητεία με το δεδομένο οτι το βηθλεέμ εφράθα είναι κάποιο ονοματεπώνυμο το ξέρεις οτι δεν βγαίνει νόημα?

Για να καταλάβουνε και υπόλοιποι ας θεώρησω το βηθλεέμ εφράθα ένα ελληνικό όνοματεπώνυμο όπως Γιάννης Παπαδόπουλος

Και σύ,Βηθλεέμ,οίκος του Έφράθα
το αντικαθιστώ
Και συ,Γιάννη,οίκος του Παπαδόπουλου

Βλέπετε οτι δεν βγαίνει νόημα έτσι.. εκτος απο συντακτικά η πρόταση είναι και λάθος νοηματικά
Πρόκειται για μια ακόμα φανταστική παρερμηνεία των λόγων των Γραφών

θα δοκιμάσω τώρα με ονόματα ελληνικών πόλεων ενώ το εφράθα γνωρίζουμε οτι σήμαινε γόνιμος
Και σύ,Βηθλεέμ,οίκος του Έφράθα
το αντικαθιστώ
Και συ,Αθήνα,οίκος της γονιμότητας
Και συ,Λαμία,οίκος της γονιμότητος

Ολοκληρωμένη η προφητεία τώρα που ξεγυμνώνει την Αθεία σε νεοελληνική μετάφραση 700 χρόνια προ Γεννήσεως Του

Κι εσύ, Βηθλεέμ,οίκος της γονιμότητας, αν και είσαι από τις πιο μικρές του Ιούδα, εγώ θα κάνω να προέλθει εκείνος που θα γίνει άρχοντας του Ισραήλ. Η καταγωγή του είναι από παλιά, ξεπερνά την αρχή των ημερών της δημιουργίας(Πλάστης του Σύμπαντος)

quote:

Λάθος! Ο Ιωσήφ παρουσιάζεται ως απόγονος του Δαβίδ. Ο Ιησούς δεν έχει
σχέση με τον Ιωσήφ άρα δεν είναι απόγονος του Δαβίδ. Η γενεαλογία δεν
περνούσε στους Εβραίους με την υιοθεσία.

Άρα, είτε δεχόμαστε ότι ο Ιησούς ήταν φυσικός γιος του Ιωσήφ (και άρα απόγονος του Δαβίδ) είτε δεχόμαστε ότι δεν ήταν φυσικός γιος του Ιωσήφ και άρα ΔΕΝ ήταν απόγονος του Δαβίδ.

Και τα δύο δεν μπορούν να ισχύουν, δηλαδή ΚΑΙ να είναι φυσικός γιος του Ιωσήφ ΚΑΙ να μην είναι...


Αλλη μια γνωστή κουτοπόνηρη παγιδά
Έχουμε εδω πέρα 2 προφητείες για τον Μεσσία(τις έδωσα πρωτύτερα)
Η μία αφορά το να είναι απόγονος του Δαβίδ
Και η άλλη την Παρθενία της μητρός Του

Κοινή λογική θέλει εδώ ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο ήτανε όπως με αυτό που έγινε με τον Ιησού,η κατα κάποιον τρόπο υιοθεσία του,όλοι τον γνωρίζανε σαν τον υιο του Ιωσήφ άλλωστε
Δεν υπήρχε άλλος να τρόπος να εκπληρωθούνε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ στον Μεσσία

quote:
Και ο Μεσσίας φυσικά, θα έπρεπε να είναι "χρισμένος" (η λέξη Μεσσίας
αυτό σημαίνει) και ο μόνος που μπορούσε να χρίσει ήταν είτε ένας
προφήτης είτε ο αρχιερέας. Κανείς όμως δεν έχρισε τον Ιησού...

Δεν χρείαστηκε τον έχρισε άλλος..

και επεδόθη αυτώ βιβλίον Ησαίου του προφήτου,και ανάπτυξας το βιβλίον
εύρε τον τόπον ου ην γεγραμμένον Πνεύμα Κυρίου επ΄εμέ,ου είνεκεν έχρισε με,ευαγγελίσασθαι πτωχοίς απεσταλκέ με,ιάσασθαι τους συντετριμμένους την καρδίαν,κήρυξαι αιχμαλώτοις άφεσιν και τυφλοίς
ανάβλεψιν,αποστείλαι τευθρασμένους εν αφέσει,κηρύξαι ένιαυτόν Κυρίου δεκτόν και πτύξας το βιβλίον αποδούς τω υπηρέτη εκάθισε και πάντων εν τη συβαγωγή οι οφθαλμοί ήσαν ατενίζοντας αυτώ ήρξατο δε λέγειν πρός αυτούς οτί σήμερον πεπληρώται η γραφή αυτή εν τοίς ώσιν υμών(ΛΟΥΚΑΣ 4,18-21)

quote:
Και, κάτι για να ασχολείσαι. Σκέψου ότι τα ευαγγέλια γράφονται το 2ο
αιώνα. Τα γεγονότα που υποτίθεται ότι προφητεύονται μέσα (όπως η
καταστροφή της Ιερουσαλήμ) έχουν ήδη γίνει!. Τόσα παραμύθια και
ψέματα βάζουν οι ευαγγελιστές στο στόμα του Ιησού, τι θα τους πείραζε
να βάλουν και μια προφητεία που έχει εξασφαλισμένη εκπλήρωση, αφού
πρόκειται για ήδη τετελεσμένο γεγονός;

Πάλι φαντάσματα βλέπεις,δεν πειράζει όμως Θα περάσουμε στις προφητείες της Παλαίας Διαθήκης σύντομα δώσε μου λίγο χρόνο μόνο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 12:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Και σύ,Βηθλεέμ,οίκος του Έφράθα
το αντικαθιστώ
Και συ,Αθήνα,οίκος της γονιμότητας

Γελοίο είναι. Οίκος σημαίνει "Οικογένεια". Σημαίνει "φατρία".
Οπωσδήποτε δεν σημαίνει πόλη. Και ο "προφήτης" είναι σαφής:

1. Από τη φατρία του Βηθλεέμ Εφραθά (δεν είναι όνομα-επίθετο, για να
σε προλάβω) θα βγει ένας στρατιωτικός ή πολιτικός ηγέτης. Ο Ιησούς δεν ήταν τέτοιος!
2. Αυτός θα πολεμήσει τους Ασύριους. O Ιησούς δεν έκανε κάτι τέτοιο.

Η προφητεία πάει για βρούβες... Παρ'όλο που ο Ματθαίος προσπάθησε πολύ
να την πλαστογραφήσει...

quote:
Κοινή λογική θέλει εδώ ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο
ήτανε όπως με αυτό που έγινε με τον Ιησού,η κατα κάποιον τρόπο
υιοθεσία του,όλοι τον γνωρίζανε σαν τον υιο του Ιωσήφ άλλωστε

Αυτό δεν είναι κοινή λογική. Είναι χριστιανική παράνοια και άγνοια των
εβραϊκών νόμων. Με την υιοθεσία δεν περνούσε η γενεαλογία στον
υιοθετημένο.

Αυτό μπορεί να το δει κανείς στους Λευίτες. Ο υιοθετημένος αποκτά
φυσικά τα νομικά και αστικά δικαιώματα του τέκνου αλλά όχι τη
γενεαλογία. Ένας υιοθετημένος από Λευίτη δεν μπορεί να γίνει ιερέας
(Κοέν) γιατί δεν κατάγεται από Λευίτες, παρ'όλο που έχει όλα τα
υπόλοιπα δικαιώματα του τέκνου. Μόνον οι κατά σπέρμα απόγονοι των
Λευιτών μπορούν να γίνουν ιερείς, με τον ίδιο τρόπο που μόνο οι κατά
σπέρμα απόγονοι του Δαβίδ μπορούν να γίνουν Μεσσίες...

Με το να υιοθετήσει ο Ιωσήφ τον Ιησού, ΔΕΝ τον έκανε απόγονο του Δαβίδ
(που και να τον έκανε πάλι δεν θα μπορούσε να έχει τις μεσσιανικές
προϋποθέσεις γιατί από τον Ιωσήφ δεν θα μπορούσε να προέρχεται κανένας
Μεσσίας, λόγω του προγόνου του Ιεχονία που τον καταράστηκε ο Γιαχωβάς).

quote:
Δεν χρείαστηκε τον έχρισε άλλος..

Τότε δεν μπορούσε να είναι Μεσσίας. Απλά πράγματα.

quote:
Πάλι φαντάσματα βλέπεις

Απλά διαβάζω και καταλαβαίνω τι διαβάζω...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy