ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 11:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Αφ ής στιγμής, φτασαμε να συγκρίνουμε το θρησκευτικό συναίσθημα του απολίτιστου Μαορί και Ζουλού,με την καλλιέργεια του χριστιανικού ιδεώδες,την κομπογιαννίτικη και πρωτόγονη, σχέση του ανθρώπου με τη φύση ,σε σχέση με συτή με το θέιο, πιστεύω, ότι απλά απαρνιέται κανείς το θείο και το μετατρέπει σε συναίσθημα...Αλλά, έχουμε εκατομμύρια αποδέιξεις, ότι το θρησκευτικό στοιχείο,με μαρτυρίες, θαύματα και πιστούς που καταλαβάινουν τι πιστεύουν, θα έπρεπε να κάνει τη διαφορά..

Αλήθεια trexagireve τι διαφορές πιστεύεις ότι έχουν όλες αυτές οι «απολίτιστες» φυλές που αναφέρεις, με τους πολιτισμένους (δυτικούς) πάνω σε θέματα πίστης και θρησκευτικών αντιλήψεων…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 11:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πολύ μεγάλη διαφορά, αγαπητέ μου φίλε elo....Πολύ σημαντική,θα έλεγα...Άλλο, ο φόβος και το άγνωστο για τον απολίτιστο και άλλο, η αίσθηση και η ικανοποίηση του πνεύματος, που βρισκει το πεδιο του, πέραν της ύλης,στον σκεπτόμενο και έμμαθή άνθρωπο...
Αν συγκεραζεις τις κοινές ανθρώπινες αντιδράσεις και εκφράσεις,τότε κι όταν τρώμε και όταν κλαίμε απο λύπη, είναι το ίδιο...Αλλά,ξέρεις, ότι δεν ειναι έτσι...Άλλο η υλική έκφραση κι άλλο η πνευματική...Ακόμη κι οι απολίτιστοι, μέσα τους,κατανοούν το Θεό, δίχως να τον γνωρίζουν και εννοούν...Σέβονται, ότι πιστεύουν, όχι απο φόβο απλά,αλλά απο σεβασμό,στο ανώτερο....
Αυτο τον σεβασμό σε ανώτερο όν, όπως ο Θεός, δεν μπορείς να τον δεις, στην υφή μιας θρησκείας, όταν υπάρχει;Γιατι, σίγουρα, υπάρχουν κι άλλες θρησκείες, που γινονται, μονο για την κονόμα.... Σαιεντόλοτζι, ας πούμε...
Κι επαναλαμβάνω,το θείο στοιχείο, ο άνθρωπος, δεν το ανιχνεύει γύρω του, πιστεύεις;
Δενεπικοινωνεί με το ανώτερο όν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Μια πολύ μεγάλη διαφορά, αγαπητέ μου φίλε elo....Πολύ σημαντική,θα έλεγα...Άλλο, ο φόβος και το άγνωστο για τον απολίτιστο και άλλο, η αίσθηση και η ικανοποίηση του πνεύματος, που βρισκει το πεδιο του, πέραν της ύλης,στον σκεπτόμενο και έμμαθή άνθρωπο...

Μα και για αυτές τις φυλές δεν υπάρχει η έννοια του άγνωστου, κάθε τι το υπερφυσικό και «αόρατο» είναι για αυτούς «γνωστό», ακριβώς όπως και για τους «σκεπτόμενους και ευρυμαθής» ανθρώπους που αναφέρεσαι.
Βέβαια θα διαφωνήσω στο θέμα του φόβου, σε κάθε πολιτισμό, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα το στοιχείο του «φόβου» για τον πιστό είναι κάτι που υπάρχει πολύ έντονα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 13:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι europaios2, Αερινός()
όσα γράφτηκαν στα γράμματα με μπλέ δεν ήταν δικά μου και εκ τούτου δεν θα τα "στηρίξω" παρα μόνο στο βαθμό που συμφωνώ μαζί τους και επαληθεύονται μέσα απο τις γνώσεις μου/εμπειρία μου.
Ο σκοπός μου βέβαια δεν ήταν ούτε να τα παραθέσω για να τα αμφισβητίσετε ούτε να τα θέσω για να συμφωνήσετε μαζί τους. Τα έθεσα όμως γιατί θεώρησα απαραίτητο να διαβάσετε μερικά πράγματα ώστε να αμφισβητίσετε(και εσείς και άλλοι) κάποιες ΙΣΩΣ "ιδεοληψίες" που ΙΣΩΣ έχετε.. και κυρίως
να αμφισβητήσετε
την αυθεντία τον ΝΟΥ
ο οποίος
-όπως ήταν λογικό να συμβεί-
έχει γίνει ο θεός του σύγχρονου ανθρώπου και ακόμα περισσότερο
ο θεός του δυτικού ανθρώπου.

quote:
Φυσικά και έχει. Αν ποτέ γίνεις πατέρας θα το διαπιστώσεις.
Σε ένα βαθμό έχει αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς προσωπικότητα. Τώρα το τι είναι δεν είνα ιεπι της παρούσης να το συζητήσουμε..
quote:
Ωστόσο για μένα η προσωπικότητα σμιλεύεται κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου και πάντα βάση των ερεθισμάτων που δέχεται.

Α. Και αυτό το πράγμα, το τερατούργημα για την ακρίβεια, που το σμιλεύουν οι περιστάσεις, τι δυνατότητες έχει για αλήθεια, μεγάλες ή μικρές?
quote:
Ο νους είναι αυτός που θα διευρύνει τη συνείδηση, εφόσον τον καλλιεργήσεις αυτός έχει την ικανότητα να διευρύνει και τη συνείδηση.
Άρα είσαι ο νούς σου. Και όταν πεθάνει το φυσικό σου σώμα τι θα είσαι?
quote:
Άλλο η ψυχή και άλλο ο νους.
Ο νους είναι όργανο-συντελεστής της ψυχής και η ψυχή το μέσω της αιωνιότητας.
Α, δεν είσαι ο νού σου. Κάτσε. Άρα κ ο νούς και η ψυχή είναι ένα μέσο?
Τότε τι ΔΕΝ είναι μέσο?
Γιατί μέχρι στιγμής για κάποιο λόγο έχεις παραλείψει να αναφέρεις οτιδήποτε ΔΕΝ λειτουργεί ως μέσο.

quote:
Αυτό δε σημαίνει ότι το ένα λογικό συμπέρασμα απαραιτήτως έρχεται σε σύγκρουση με αυτό του άλλου. Μπορούν αμφότερα να ισχύουν.
Αν βασίζονται στις ίδιες "προκείμενες"(που δεν είναι καν απαραίτητο αυτό-για να δεις και πόσο "αντικειμενικό" νού έχουμε)
τότε θα είναι ίδιο και το συμπέρασμα. Λογικό είναι..
quote:
Η διανόηση όμως δε γίνεται απλά για να βγει κάποιο λογικό συμπέρασμα, αλλά για να μπορείς να συμπεράνεις.

Να βγάλεις ένα λογικό συμπεράσμα=να συμπεράνεις(εννοιολογικά).
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς στην παραπάνω πρόταση
αν βέβαια,
θεωρείς ότι είναι σωστή η ροή της σκέψης της.
quote:
Φίλε μου Ντόκτορα , προσωπικά να συμφωνήσω μαζί σου ... αλλα ποιό "στοιχείο" πιστεύεις ότι κρίνεται απαραίτητο , προκειμένου κάποιος ή κάποιοι να συμφωνήσουν μαζί σου ή μαζί μου ή μαζί με τον οποιοδήποτε άλλο...?
Φίλε Αερινέ κάνεις αρκετά εύστοχες ερώτησεις.. Για να συμφωνούν δύο απόψεις-υποθέτω-θα πρέπει να έχουν την ίδια πηγή.
Δηλαδή να πηγάζουν απο μία κοινή αντίληψη.
Αν η αντίληψη αυτή διαφέρει κάπου
ανάμεσα σε δύο άτομα
είναι λογικό επόμενο
κάποια στιγμή να έρθουν και οι (απ)όψης τους
σε σύγκρουση.
Βέβαια αυτό είναι μια προσωπική μου(ανήκει δηλαδή στο πρόσωπό μου) άποψη. Ένα λογικό συμπέρασμα. Καμιά επαφή ή σχέση δεν έχει αυτό με την αλήθεια.
Γιατι την αλήθεια δεν την σκέφτεσαι
την βιώνεις.


quote:
Αναφέρεσαι πολύ σωστά στον νού το ανθρώπου και την εν-νόησή του αλλα και το αντιληπτικό του στάτους ...ίσως και το ψυχολογικό πρότσες του ... και ασφαλώς κάποιος -ο οποιοσδήποτε λγικός άνθρωπος- θα ρωτούσε -όπως σωστά επεσήμανες- ...ερχόμαστε στην ζωή με "γραμμένο εγκέφαλο" ή αρχίζει η εγγραφή εν ζωή και μάλιστα απο το οικείο περιβάλλον αλλα και απο το γενικότεο πλαίσιο αναφοράς όπου γαλουχήθηκε και νοηματοδοτήθηκε ακόμα και αυτό το οικείο -οικογενειακό περιβάλλον"...
Αυτό νομίζω αφορά περισσότερο την επιστήμη... και ίσως(εν μέρει) και τον μυστικισμό.
Η αλήθεια είναι(λέω εγώ) ότι ερχόμαστε, μάλλον, με κάποια πράγματα ήδη "καταγεγραμμένα"
αλλά δεν ξέρω πού και πώς..
ίσως και στο εγκέφαλο
ίσως όχι στο εγκέφαλο
ίσως όχι ΜΟΝΟ στον εγκέφαλο.
Πραγματικά δε ξέρω.
quote:
και απο που συλλαμβάνει αλλα και εμπεδώνει κάθε άνθρωπος αλλα και ορίζει την ορθότητα κάθε ιδέας η οποία εν-τυπώνεται στον εγκέφαλό του???
Ε... δε ξέρω.
Μπορεί να κρίνεται βάσει παλαιότερων ερεθισμάτων όπως είχε πει ο Ελο.
Και σίγουρα αυτό ισχύει σε μικρό, μεσαίο ή μεγάλο βαθμό.
Το αν ο άνθρωπος κρίνει αποκλειστηκά με αυτό το τρόπο..δε το ξέρω.
Αλλά αν αποδεχτούμε ότι κρίνει αποκλειστηκά με αυτό το τρόπο..
Δεν είναικαθόλου παράξενο που τόσο καιρό σε αυτά τα φόρουμς δε βγαίνει άκρη..

quote:
Και έχει δεί κανείς , άνθρωπο γεννημένο στην Αφρική , κάποιον Ζουλού ας πούμε να έχει ιδέες εντυπωμένες ανάλογες με τις εδώ ή στην Ευρώπη ή στην Ινδια , περί αξιολόγησης των πραγμάτων...περί αληθείας ή για επί μέρους θέματα???
Έχουν κάποιες μορφές θρησκείας αλλά αναπτύσσουν διαφορετική νοοτροπία. Ως προς την αντιμετώπιση της "αλήθειας".. μμμ...
quote:
Ασφαλώς όχι και καθένας "δέχεται" ως αληθή -αλλα και νοηματοδοτείται εξ αυτού- όλα όσα του επεβλήθησαν και μάλιστα αποτελούν τους "προσωπικούς χάρτες" με του οποίους θα πορεύεται στην ζωή του και θα αποτελεί το "πραγματικό" εντός του ... ικανός ακόμα και να σκοτώσει για την διατήρηση τους!

Παράδειγμα:Όλα τα μέλη του φόρουμ.
Αν είχαμε γεννηθεί σε άλλη χώρα του κόσμου, σε κάποαι Ισλαμική λόγου χάρη, αντι να λογομαχούμε θα σκοτωνόμασταν απλά. Αυτό που συμβαίνει εδώ είναι ένα πρόβλημα στη μικρή του κλίμακα.

quote:
Απλά ρώτα έναν Μουσουλμάνο για την αλήθεια.. ρώτα έναν Ινδουϊστή..ή έναν ζουλού...ρώτα και θα δείς να εκστομίζεται η πραγματική και αδιαπραγμάτευτη αλήθεια του καθενός ...καθενας έχει και μια αληθεια και θα σκοτώσει γι'αυτήν και θα απαρνηθεί ακόμα και την ίδια του την ζωή..!

Η "προσωπική" αλήθεια δεν μπορεί παρα να είναι ένα ψεύδος.
Η ύπαρξη της "προσωπικής" αλήθειας είναι σαν τα παπούτσια:ο καθένας έχει τα δικα του και αν προσπαθήσεις να τα πάρεις απο κάποιον θα σου κάνει μήνυσει, θα σε χτυπήσει, θα σε βρίσει, θα σε σκοτώσει. Αυτές είναι και οι ενδεικτικές συμπεριφορές του εγωικού ανθρώπου αυτού δηλαδή που είναι προσκολλημένος σε κάποια προσωπική αλήθεια αδυναμώντας μα ζήσει την πραγματική και να είναι πραγματικά ελύθερος.
quote:
Ούτε για να νικήσει ο Αλλάχ μας κατέλαβαν οι Τούρκοι....ούτε για να νικήσει ο Χριστός επαναστατήσαμε εμείς!
Ούτε για κάποια ιδεολογία, πλην αυτής του οικονομικού κέρδους για τους Τούρκους και της ελευθερίας για εμάς!
Ούτε οι Πέρσες ήρθαν εδώ για να μας κάνουν να λατρέψουμε τους θεούς τους, ούτε ο Αλέξανδρος πήγε εκεί για να λατρέψουν τους δικούς μας.....κ.λ.π....

Καταλαβαίνω το λόγο που το γράφεις αυτό αλλά χαλάς ενέργεια χωρίς λόγο. Μπορούσες να τη χαλάς αναζητώντας την αλήθεια αντί να την υπερασπίζεσαι. Αν βέβαια την έχεις ήδη βρει δεν έχω δικαίωμα να σου πω τίποτα γιατί είμαι ένας εγωικός άνθρωπος άρα λίγη αλήθεια έχω και πολύ περισσότερο ψέμα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/04/2010 13:58:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 19:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo,σίγουρα, μπορείς να διακρίνεις τον φόβο του αγράμματου,που φοβάται, ότι δεν καταλαβαίνει, με το σέβας του μορφωμένου, που αναγνωρίζει,ακριβώς τη σοφία του Δημιουργού και
Πλάστη του κόσμου,μέσα απο το έργο Του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 22:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Μου φαίνεται ότι τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα στο μυαλό σου ευρωπαίε.
Αν θυμάσαι καλά στην πρώτη τοποθέτηση του συγκεκριμένου θέματος δεν ρώτησες, αλλά απαίτησες…
Για να σου θυμίσω τι έγραψες…!!!

europaios2: "Επειδή δεν θα μπω στη διαδικασία να τρέχω να διαβάζω τις βλακείες του καθενός, εάν πιστεύεις ότι έχει ουσιώδη επιχειρήματα, μιας και διάβασες τις απόψεις του, δεν έχεις παρά να τα φέρεις να τα δούμε.
Με βάση αυτών που μας έφερες αυτό είναι το συμπέρασμά μου."

Το αστείο πάντως είναι πως άμα διάβαζες το τι έχει γραφτεί εδώ θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει η παραμικρή «επίθεση» σε καμία θρησκεία, ακόμα και το λινκ που έδωσα και σε χάλασε (που ούτε αυτό διάβασες) παραμόνο είδες την εισαγωγή του που έγραψα, θα έβλεπες ότι δεν είναι του συγγραφέα (Pascal Boyer), αλλά μετάφραση από τρίτους που αναλύουν κάποια από αυτά που έχει γράψει στο βιβλίο του, ειδικά η εισαγωγή που σε χάλασε αν την διάβαζες καλύτερα και δεν έμενες σε μια λέξη, θα έβλεπες πως η τοποθέτηση του Boyer ειναι διαφορετική

… «Το λεπτομερές μοντέλο που προτείνει ο Boyer παρέχει μια διαφορετικής απόχρωσης εκδοχή της άποψης του εξελικτικού βιολόγου Richard Dawkins , σύμφωνα με την οποία η θρησκεία είναι ένα ιδεολογικό παράσιτο που φωλιάζει στους νόες αθώων ξενιστών (όπως εύπιστα παιδιά) και τα εμβολιάζει εναντίον κάθε μορφής κοινής λογικής.»


Σχολιάζοντας αυτό"elo:
Σύμφωνα με αυτήν την άποψη η μελέτη της θρησκείας (θρησκευτικών αντιλήψεων) απαιτεί ειδικές και μοναδικές μεθόδους, οι όποιες δεν είναι, και δεν θα πρέπει να είναι διαθέσιμες στις άλλες επιστήμες.
Μια τέτοια προσέγγιση αρνείται τη δικαιοδοσία και το δικαίωμα της επιστημονικής σκέψης να εξετάζει τα θρησκευτικά φαινόμενα και απορρίπτει τη χρησιμότητα της επιστήμης για την εξήγηση και την ερμηνεία της θρησκευτικής δράσης και συμπεριφοράς."
.....
.......Eίχα γράψει: Ποιος έχει αυτή την προσέγγιση? και....τι άποψη έχει η "επιστημονική σκέψη" για την Αγία Τριάδα?
και το κυριότερο όταν ένας "επιστήμονας" είναι υπέρ της θρησκείας και ένας άλλος κατά....εγώ ποιον θα πρέπει να ακούσω?.....

Το ότι έγραψα "Pascal Boyer", αντί για "Richard Dawkins" δεν είναι λόγος για να μη λάβω απάντηση....τώρα λοιπόν που μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους θα λάβω απάντηση στο αρχικό μου ερώτημά?

Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους


"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2010, 23:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Φίλοι europaios2, Αερινός()
όσα γράφτηκαν στα γράμματα με μπλέ δεν ήταν δικά μου όσα γράφτηκαν στα γράμματα με μπλέ δεν ήταν δικά μου και εκ τούτου δεν θα τα "στηρίξω" παρα μόνο στο βαθμό που συμφωνώ μαζί τους και επαληθεύονται μέσα απο τις γνώσεις μου/εμπειρία μου.
Ο σκοπός μου βέβαια δεν ήταν ούτε να τα παραθέσω για να τα αμφισβητίσετε ούτε να τα θέσω για να συμφωνήσετε μαζί τους. Τα έθεσα όμως γιατί θεώρησα απαραίτητο να διαβάσετε μερικά πράγματα ώστε να αμφισβητίσετε(και εσείς και άλλοι) κάποιες ΙΣΩΣ "ιδεοληψίες" που ΙΣΩΣ έχετε.. και κυρίως
να αμφισβητήσετε
την αυθεντία τον ΝΟΥ
ο οποίος
-όπως ήταν λογικό να συμβεί-
έχει γίνει ο θεός του σύγχρονου ανθρώπου και ακόμα περισσότερο
ο θεός του δυτικού ανθρώπου.

]Aυτό το διευκρίνισες από την αρχή, εσύ όμως το έφερες και γι' αυτό χρησιμοποίησα το Nic-name σου.
Τοποθετήθηκα λοιπόν με βάση τις δικές μου σκέψεις.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Σε ένα βαθμό έχει αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς προσωπικότητα. Τώρα το τι είναι δεν είνα ιεπι της παρούσης να το συζητήσουμε..

Ο βαθμός που έχει ένα βρέφος προσωπικότητα ανταποκρίνεται σε αυτό της ηλικίας του.
Να σου φέρω ένα παράδειγμα, όταν ένα βρέφος πεινάει, συνήθως κλαίει προκειμένου να ειδοποιήσει τους γονείς του, ότι άργησαν να το ταΐσουν ή ότι ήρθε η ώρα για να φάει.
Αν το παιδί τώρα έχει απαιτητικό χαρακτήρα αυτό θα φανεί από εκείνη τη βρεφική ηλικία, και λίγο να πεινάσει, χωρίς να έχει έρθει η ώρα για να πιει το γάλα του, σκούζει λες και του πάτησες την ουρά!
Αν όμως έχει χαρακτήρα πράο, θα κλάψει μόνο εφόσον πεινάει πολύ (παρόλο που δεν έφτασε η ώρα του ακόμη) ή εφόσον όντως άργησε η μαμά του να το θηλάσει ή να του δώσει το γάλα του εφόσον δε θυλάζει.
Αυτό το διαπιστώνεις από την ποσότητα του γάλατος που θα πει.

Άλλο παράδειγμα είναι όταν για παράδειγμα αφού σε κοιτάει, με μισό μάτι που λένε και θέλει να το πάρεις αγκαλιά χωρίς καν να πεινάει και πάλι σκούζει και μόλις το πάρεις αγκαλιά αμέσως σταματάει και γελάει.
Και πάλι το παιδί αυτό θα αναπτύξει όχι μόνο απαιτητικό χαρακτήρα αλλά και θα εφευρίσκει στην πορεία της ανάπτυξής του, νέους τρόπους ώστε να σου τραβά την προσοχή ή γενικά να πετυχαίνει το σκοπό του. Άρα το παιδί αυτό, από τη βρεφική κιόλας ηλικία δείχνει μέρος της προσωπικότητας που θα εμφανίσει μεγαλώνοντας.
quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Α. Και αυτό το πράγμα, το τερατούργημα για την ακρίβεια, που το σμιλεύουν οι περιστάσεις, τι δυνατότητες έχει για αλήθεια, μεγάλες ή μικρές?

Ανάλογα με την κριτική του σκέψη.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Άρα είσαι ο νούς σου. Και όταν πεθάνει το φυσικό σου σώμα τι θα είσαι?

Είμαι νους και πνεύμα και όταν πεθάνω θα είμαι μόνο το πνεύμα μου.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Α, δεν είσαι ο νού σου. Κάτσε. Άρα κ ο νούς και η ψυχή είναι ένα μέσο?

Όχι το μέσο είναι η ψυχή και συντελεστής εξέλιξης της ψυχής είναι ο Νους, ο οποίος παύει να υφίσταται με το θάνατο.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Τότε τι ΔΕΝ είναι μέσο?
Γιατί μέχρι στιγμής για κάποιο λόγο έχεις παραλείψει να αναφέρεις οτιδήποτε ΔΕΝ λειτουργεί ως μέσο.

Η ψυχή, το πνεύμα αλλιώς είναι άμεσα το μέσω για να μπορέσει ο άνθρωπος υπό άλλη μορφή να ζήσει αιώνια.
Ο Νους είναι έμεσμα το μέσο αυτό, αφού υπάρχει μόνο στο φυσικό μας σώμα και ανάλογα με τις ενέργειές του ενισχύει ή όχι το πνεύμα του για την μετέπειτα πορεία του. Είναι δηλαδή άμεσα μέσο του πνεύματος και έμμεσα γίνεται και αυτός μέσο για την παραπέρα πορεία του ανθρώπου.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Να βγάλεις ένα λογικό συμπεράσμα=να συμπεράνεις(εννοιολογικά).
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς στην παραπάνω πρόταση
αν βέβαια,
θεωρείς ότι είναι σωστή η ροή της σκέψης της.

Ναι, δεν το διευκρίνισα όπως θα έπρεπε, το ξαναγράφω:
"Η διανόηση όμως, δε γίνεται απλά για να βγει κάποιο λογικό συμπέρασμα, αλλά για να μπορείς να βγάλεις το σωστό συμπέρασμα.
Η διανόηση δηλαδή, είναι το μέσο, ο τρόπος, η διαχείριση αν θέλεις των σκέψεών σου προκειμένου να βγάλεις το σωστό συμπέρασμα και όχι το αποτέλεσμα, δηλαδή το καθ' αυτό συμπέρασμα."
Αν δεν έχεις σωστά δομημένη τη διανόηση σου, το ποιο πιθανό είναι να βγάλεις λάθος ή επιπόλαιο συμπέρασμα.

quote:
Dr Jekyll Mr HydeL:
Καταλαβαίνω το λόγο που το γράφεις αυτό αλλά χαλάς ενέργεια χωρίς λόγο. Μπορούσες να τη χαλάς αναζητώντας την αλήθεια αντί να την υπερασπίζεσαι. Αν βέβαια την έχεις ήδη βρει δεν έχω δικαίωμα να σου πω τίποτα γιατί είμαι ένας εγωικός άνθρωπος άρα λίγη αλήθεια έχω και πολύ περισσότερο ψέμα.

Πιστεύω ότι την έχω βρει φίλε μου.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 03:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -.Eίχα γράψει: Ποιος έχει αυτή την προσέγγιση? και....τι άποψη έχει η "επιστημονική σκέψη" για την Αγία Τριάδα?
και το κυριότερο όταν ένας "επιστήμονας" είναι υπέρ της θρησκείας και ένας άλλος κατά....εγώ ποιον θα πρέπει να ακούσω?.....

Το ότι έγραψα "Pascal Boyer", αντί για "Richard Dawkins" δεν είναι λόγος για να μη λάβω απάντηση....τώρα λοιπόν που μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους θα λάβω απάντηση στο αρχικό μου ερώτημά?


Ο λόγος που δεν μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω σε αυτά που ρώτησες δεν είναι αυτό που γράφεις, αλλά πως βρήκα κοροϊδία από την μια να λες δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάζεις βλακείες και από την άλλη να θες απαντήσεις…!!!

Τέλος πάντων…

Στο πρώτο σου ερώτημα περί Αγίας Τριάδας δεν γνωρίζω (δεν έχω ασχοληθεί) το αν υπάρχει άποψη από την επιστήμη γι’ αυτό, το μόνο που έχω βρει είναι το πώς δημιουργούνται και "επιβιώνουν" όλες αυτές οι «επιτυχείς θρησκευτικές αντιλήψεις και πεποιθήσεις».

Όσο για το … «ποιος έχει αυτή την προσέγγιση;»… δεν πιστεύω ότι η επιστήμη μπορεί να ασχοληθεί με κάποια συγκεκριμένα θέματα (Θεολογικά) που έχουν να κάνουν περί αποδείξεως … Θεού, Α. Τριάδας, κλπ… γιατί όπως καταλαβαίνεις αυτά είναι πέρα του φυσικού κόσμου και φαινομένων, αν πρόσεξες όμως το συγκεκριμένο κομμάτι δεν αναφέρεται για την Α. Τριάδα, αλλά για .. «τη χρησιμότητα της επιστήμης για την εξήγηση και την ερμηνεία της θρησκευτικής δράσης και συμπεριφοράς».. κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που ζητάς...

Πάντως θα με ενδιέφερε μια αναφορά στο τι είναι η Αγία Τριάδα, δηλαδή η έννοια των 3 προσώπων που είναι ένα…

Τώρα στο δεύτερο ερώτημα σου, σου είχα γράψει..

quote:
elo - Ο επιστήμονας ερευνητής (π.χ. ανθρωπολόγος) ανεξάρτητα αν είναι πιστός ή όχι, είναι υποχρεωμένος να παραμερίσει τις προσωπικές του πεποιθήσεις, προκειμένου να κατανοήσει μια θρησκεία , ενδιαφέρετε λιγότερο για θεολογικά ερωτήματα του τύπου ποιές αλήθειες θα έπρεπε να πιστεύει κανείς και περισσότερο για το πώς και γιατί εμφανίζονται δεδομένες θρησκευτικές συμπεριφορές και αντιλήψεις.

Τι δεν κατάλαβες από αυτό;

Γιατί δίνεις σαν παράδειγμα μόνο τις δυο όψεις και όχι και του αντικειμενικού επιστήμονα που απλά ερευνά χωρίς να υπάρχει κάποιος σκοπός από πίσω…

Τώρα το τι θα διαβάσεις εξαρτάται και από το αν θέλεις πραγματικά να «κατανοήσεις» και όχι απλά να φανατιστείς περισσότερο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 13:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο βαθμός που έχει ένα βρέφος προσωπικότητα ανταποκρίνεται σε αυτό της ηλικίας του.
Θα συμφωνήσω βέβαια με αυτό αλλά θα προσθέσω πώς η μη-ανάπτυξη προσωπικότητας είναι εννοιλογογικά το ίδιο με το να πούμε έλλειψη προσωπικότητας. Είναι σαν κάποιος να λέει "κάμπια σε κουκούλι" και ένας άλλος "Πεταλούδα που δεν έχει γεννηθεί" το ίδιο πράγμα.
Αλλά δεν θα ήμουν και τόσο σιγούρος για το κατα πόσο γεννιούνται ΤΕΛΕΙΩΣ τάμπουλα ράζα. Χωρίς όμως να υπάρχει και κάποια σαφής απόδειξη για αυτό ή και το αντίθετό του.

Τα παραδείγματά σου βέβαια αναφερονται κυρίως στο ένστικτο οπότε δεν θα τα κατέτασσα στο πλαίσιο της προσωπικότητας.

quote:
Aυτό το διευκρίνισες από την αρχή, εσύ όμως το έφερες και γι' αυτό χρησιμοποίησα το Nic-name σου.
Τοποθετήθηκα λοιπόν με βάση τις δικές μου σκέψεις.
Ναι no problem απλά το διευκρινίζω.

quote:
Ανάλογα με την κριτική του σκέψη.

Άρα η αλήθεια(για σένα) είναι μια γνώση σαν να λέμε 1 και 1 κάνουν δύο, ένα λογικό συμπέρασμα που μπορεί καταχωρηθεί στον ανθρώπινο εγκέφαλο και να προκύψει απο αυτόν.
Εγώ θεωρώ ότι η αλήθεια ξεπερνάει τα μέτρα του μυαλού και εκ τούτου δεν μπορώ να συμφωνίσω με αυτό.

quote:
Η ψυχή, το πνεύμα αλλιώς είναι άμεσα το μέσω για να μπορέσει ο άνθρωπος υπό άλλη μορφή να ζήσει αιώνια.
Ο Νους είναι έμεσμα το μέσο αυτό, αφού υπάρχει μόνο στο φυσικό μας σώμα και ανάλογα με τις ενέργειές του ενισχύει ή όχι το πνεύμα του για την μετέπειτα πορεία του. Είναι δηλαδή άμεσα μέσο του πνεύματος και έμμεσα γίνεται και αυτός μέσο για την παραπέρα πορεία του ανθρώπου.
Λοιπόν για μην μπλέξουμε τα πόδια μας στις έννοιες θα σρωτήσω απλά το εξής. Θεωρείς ότι η ψυχή απο την αρχή της ύπαρξης της(αν υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοια αρχή γιατί δεν υπάρχει) παύει οποιαδήποτε στιγμή να είναι αυτό είναι? Παύει δηλαδή να υπάρχει ψυχή?

Επιμένω όμως ότι η ψυχή δεν είναι κανενός είδος μέσο. Είναι ο δέκτης. Αν εννοιολογικά η λέξη αυτή σου βγάζει νόημα. Θα μπορούσα να πω ότι η ψυχή είναι "ο παρατηρητής". Δέξου ό,τι καταλαβαίνεις καλύτερα.

quote:
Πιστεύω ότι την έχω βρει φίλε μου.
Άρα
α)Είσαι ευτυχισμένος?
β)Είσαι θεός?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 14:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Αγαπητέ μου elo,σίγουρα, μπορείς να διακρίνεις τον φόβο του αγράμματου,που φοβάται, ότι δεν καταλαβαίνει, με το σέβας του μορφωμένου, που αναγνωρίζει,ακριβώς τη σοφία του Δημιουργού και
Πλάστη του κόσμου,μέσα απο το έργο Του...

Ο νοητικός «μηχανισμός» όμως δεν παύει να παραμένει ο ίδιος, και στις δυο περιπτώσεις και του «μορφωμένου» πιστού και του μη εκπολιτισμένου πιστού.

Και στους δυο υπάρχει ο σεβασμός σε κάτι ανώτερο, αλλά και ο φόβος στο άγνωστο.
Εκτός και αν νομίζεις πως οι «κακές πνευματικές οντότητες» είναι δημιουργήματα μόνο των «απολίτιστων» λαών κλπ…

Γιάννη (Γιαπέτ) σε ευχαριστώ για το λινκ (βιβλίο)…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 14:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι θρησκείες ανά τον κόσμο έχουν θεωρίες σχετικά με το τι συμβαίνει μετά θάνατον, και αυτές οι θεωρίες έχουν σημαντικές συνέπειες για την πίστη και την συμπεριφορά.
Για να το κατανοήσουμε όμως θα πρέπει πρώτα να απορρίψουμε την άποψη ότι όλες οι θρησκείες υπόσχονται την «σωτήρια μετά θάνατον» γιατί αυτό σαφώς δεν αληθεύει.

Δεύτερον θα πρέπει επίσης να θυμηθούμε ότι στα περισσότερα μέρη οι άνθρωποι δεν παρακινούνται από κάποια μεταφυσική επιθυμία να εξηγήσουν ή να μετριάσουν την καθολική πραγματικότητα της θνητής φύσης.
Η αντίληψη ότι αυτό το γεγονός είναι αβάσταχτο ή κάνει την ανθρώπινη ύπαρξη εγγενώς μάταια, προέρχεται από εικασίες κάποιων συγκεκριμένων ανθρώπινων πολιτισμών και όχι από πανανθρώπινα κίνητρα.

Η διαδεδομένη εξήγηση πως «οι άνθρωποι φοβούνται τον θάνατο και η θρησκεία τους κάνει να πιστεύουν ότι δεν τελειώνουν όλα εκεί» είναι βέβαια ανεπαρκής, γιατί ο ανθρώπινος νους δεν παράγει επαρκείς παρηγορητικές αυταπάτες ενάντια σε όλες τις καταστάσεις άγχους ή φόβου.
Μάλιστα κάθε οργανισμός που θα ήταν επιρρεπής σε τέτοιου είδους αυταπάτες δεν θα επιβίωνε για πολύ καιρό. Επίσης επειδή ορισμένες θρησκευτικές σκέψεις όντως κατευνάζουν την αγωνία, το πρόβλημα είναι να εξηγηθεί ο τρόπος με τον οποίο γίνονται αρκετά αληθοφανείς, ώστε να μπορούν να παίξουν αυτόν τον ρόλο.
Η πρόσληψη μιας παρηγορητικής φαντασίωσης δείχνει αρκετά απλή, αλλά όταν αποτελεί τη βάση της συμπεριφοράς μας σημαίνει ότι αντιμετωπίζεται ως κάτι παραπάνω από μια φαντασίωση, την οποία το συναίσθημα από μόνο του δεν μπορεί να εξηγήσει.

Ενδεχομένως ο ανθρώπινος νους έχει μια έμφυτη αγωνία που σχετίζεται με τον θάνατο, αλλά για ποιον λόγο ;
Το ερώτημα μπορεί να φαντάζει παράδοξο, αφού η προοπτική του θανάτου φαίνεται απλή και αρκετά σαφής ώστε να αποτελέσει αντικείμενο προβληματισμού, αλλά τα ανθρώπινα συναισθήματα δεν είναι τόσο απλά.
Υφίστανται επειδή ο εγκέφαλος είναι ένα σύνολο περίπλοκων συστημάτων που λειτουργούν στο διανοητικό παρασκήνιο και επιλύουν ιδιαίτερα σύνθετα προβλήματα.

Σκεφτείτε ένα απλό συναίσθημα, όπως ο φόβος που προκαλείται από την απειλητική παρουσία ενός θηρευτή, σε πολλά ζώα συμπεριλαμβανομένων και των ανθρώπων, αυτό προκαλεί πολλές δραματικές σωματικές διαδικασίες.
Η επιτάχυνση του καρδιακού παλμού και η αύξηση της εφίδρωσης αποτελούν σημάδια των οποίων έχουμε μια επίγνωση.
Παράλληλα όμως υπάρχουν και άλλα συστήματα τα οποία εκτελούν ένα πολύπλοκο έργο, για παράδειγμα, πρέπει να επιλέξουμε μια μεταξύ διαφόρων συμπεριφορών σε τέτοιες καταστάσεις, πχ. την ακινητοποίηση, τη φυγή ή την πάλη, μια επιλογή που είναι αποτέλεσμα υπολογισμού, που προκύπτει δηλαδή μέσω ενός νοητικού συστήματος που εξετάζει ένα σύνολο δεδομένων της κατάστασης και αξιολογεί τη λιγότερο επικίνδυνη εναλλακτική επιλογή.

Ο φόβος λοιπόν δεν είναι απλά αυτό που βιώνουμε όταν γεννιέται μέσα μας, άλλα είναι επίσης ένα πρόγραμμα, κατά κάποιον τρόπο παρεμφερές με ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή, ελέγχει τις εισερχόμενες πληροφορίες του εγκέφαλου με έναν ιδιαίτερο τρόπο, αρκετά διαφορετικό από ότι συμβαίνει σε άλλες περιστάσεις.
Ο φόβος αυξάνει την ευαισθησία ορισμένων αντιληπτικών μηχανισμών και καθοδηγεί τον τρόπο συλλογισμού μέσω περίπλοκων συνόλων πιθανών αποτελεσμάτων.

Αυτό οδηγεί σε άλλο σημαντικό ερώτημα.
Γιατί έχουμε τέτοια προγράμματα και για ποιον λόγο λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο ;
Στην περίπτωση του φόβου που γεννάτε από την παρουσία κάποιου θηρευτή, φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο ότι η φυσική επιλογή έχει διαμορφώσει στον εγκέφαλο μας τέτοιον τρόπο, ώστε να εμπεριέχει αυτό το συγκεκριμένο πρόγραμμα .
Αυτό όμως σημαίνει επίσης ότι τα νοητικά προγράμματα είναι ευαίσθητα στο σχετικό τους περιβάλλον, δεν θα επιβιώναμε πολύ αν ο εγκέφαλος μας αποτύγχανε να θέση σε λειτουργία αυτό το πρόγραμμα όταν μας περικύκλωναν λύκοι, ή αν το ενεργοποιούσαμε κάθε φορά που θα συναντούσαμε ένα πρόβατο.

Η αγωνία της θνητής φύσης ίσως τελικά να μην είναι τόσο απλή όσο νομίζαμε, είναι ενδεχομένως αλήθεια ότι η θρησκευτικές αντιλήψεις αποκτούν την ιδιαίτερη σημασία και το συναισθηματικό τους φορτίο στην ανθρώπινη ψυχή επειδή είναι συνδεδεμένες με σκέψεις για διάφορες καταστάσεις απειλητικές για την ζωή μας.

Επομένως δεν θα καταλάβουμε τη θρησκεία εάν δεν κατανοήσουμε τα διάφορα συναισθηματικά προγράμματα του ανθρώπινου νου, τα οποία είναι πολύ πιο σύνθετα από ένα αφηρημένο άγχος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 19:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε elo, δεν πιστεύω ότι οι κακές πνευματικές οντότητες,ειναι δημιουργήματα απολίτιστων λαών, γιατι, έχουμε και σε πολιτισμένους, τα ίδια χαμηλά πνευματικά επίπεδα,αφού οι άνθρωποι, έχουν γήινες επιθυμίες και όνειρα...
Αλλά, το υψηλό,έχει τη διαφορά του...Είπαμε, το απλό....Κάποιοι θείσκοι, έχουν ανάγκη θυσιών, αίματος,για να υπάρχουν...Μόνο ο Θεός δεν έχει ανάγκη τίποτε, γιατί αυτός τα έφτιαξε όλα...
Και φυσικά, αυτό που έγραψα, αφορούσε σε διαφορές που αφορούν σε ανάγκη και επιθυμία....Θέλει ο άνθρωπος, να ανακαλύψει και εννοήσει, τιμήσει και επικοινωνήσει με τον Δημιουργό και Θεό του....
Δεν μπορεί να μην το δέχεσαι αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 23:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι europaios2, Αερινός()
όσα γράφτηκαν στα γράμματα με μπλέ δεν ήταν δικά μου και εκ τούτου δεν θα τα "στηρίξω" παρα μόνο στο βαθμό που συμφωνώ μαζί τους και επαληθεύονται μέσα απο τις γνώσεις μου/εμπειρία μου.
Ο σκοπός μου βέβαια δεν ήταν ούτε να τα παραθέσω για να τα αμφισβητίσετε ούτε να τα θέσω για να συμφωνήσετε μαζί τους. Τα έθεσα όμως γιατί θεώρησα απαραίτητο να διαβάσετε μερικά πράγματα ώστε να αμφισβητίσετε(και εσείς και άλλοι) κάποιες ΙΣΩΣ "ιδεοληψίες" που ΙΣΩΣ έχετε.. και κυρίως
να αμφισβητήσετε
την αυθεντία τον ΝΟΥ
ο οποίος
-όπως ήταν λογικό να συμβεί-
έχει γίνει ο θεός του σύγχρονου ανθρώπου και ακόμα περισσότερο
ο θεός του δυτικού ανθρώπου.

quote:
Φυσικά και έχει. Αν ποτέ γίνεις πατέρας θα το διαπιστώσεις.
Σε ένα βαθμό έχει αλλά αυτό δεν είναι ακριβώς προσωπικότητα. Τώρα το τι είναι δεν είνα ιεπι της παρούσης να το συζητήσουμε..
quote:
Ωστόσο για μένα η προσωπικότητα σμιλεύεται κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου και πάντα βάση των ερεθισμάτων που δέχεται.

Α. Και αυτό το πράγμα, το τερατούργημα για την ακρίβεια, που το σμιλεύουν οι περιστάσεις, τι δυνατότητες έχει για αλήθεια, μεγάλες ή μικρές?
quote:
Ο νους είναι αυτός που θα διευρύνει τη συνείδηση, εφόσον τον καλλιεργήσεις αυτός έχει την ικανότητα να διευρύνει και τη συνείδηση.
Άρα είσαι ο νούς σου. Και όταν πεθάνει το φυσικό σου σώμα τι θα είσαι?
quote:
Άλλο η ψυχή και άλλο ο νους.
Ο νους είναι όργανο-συντελεστής της ψυχής και η ψυχή το μέσω της αιωνιότητας.
Α, δεν είσαι ο νού σου. Κάτσε. Άρα κ ο νούς και η ψυχή είναι ένα μέσο?
Τότε τι ΔΕΝ είναι μέσο?
Γιατί μέχρι στιγμής για κάποιο λόγο έχεις παραλείψει να αναφέρεις οτιδήποτε ΔΕΝ λειτουργεί ως μέσο.

quote:
Αυτό δε σημαίνει ότι το ένα λογικό συμπέρασμα απαραιτήτως έρχεται σε σύγκρουση με αυτό του άλλου. Μπορούν αμφότερα να ισχύουν.
Αν βασίζονται στις ίδιες "προκείμενες"(που δεν είναι καν απαραίτητο αυτό-για να δεις και πόσο "αντικειμενικό" νού έχουμε)
τότε θα είναι ίδιο και το συμπέρασμα. Λογικό είναι..
quote:
Η διανόηση όμως δε γίνεται απλά για να βγει κάποιο λογικό συμπέρασμα, αλλά για να μπορείς να συμπεράνεις.

Να βγάλεις ένα λογικό συμπεράσμα=να συμπεράνεις(εννοιολογικά).
Θα ήθελες να μου εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς στην παραπάνω πρόταση
αν βέβαια,
θεωρείς ότι είναι σωστή η ροή της σκέψης της.
quote:
Φίλε μου Ντόκτορα , προσωπικά να συμφωνήσω μαζί σου ... αλλα ποιό "στοιχείο" πιστεύεις ότι κρίνεται απαραίτητο , προκειμένου κάποιος ή κάποιοι να συμφωνήσουν μαζί σου ή μαζί μου ή μαζί με τον οποιοδήποτε άλλο...?
Φίλε Αερινέ κάνεις αρκετά εύστοχες ερώτησεις.. Για να συμφωνούν δύο απόψεις-υποθέτω-θα πρέπει να έχουν την ίδια πηγή.
Δηλαδή να πηγάζουν απο μία κοινή αντίληψη.
Αν η αντίληψη αυτή διαφέρει κάπου
ανάμεσα σε δύο άτομα
είναι λογικό επόμενο
κάποια στιγμή να έρθουν και οι (απ)όψης τους
σε σύγκρουση.
Βέβαια αυτό είναι μια προσωπική μου(ανήκει δηλαδή στο πρόσωπό μου) άποψη. Ένα λογικό συμπέρασμα. Καμιά επαφή ή σχέση δεν έχει αυτό με την αλήθεια.
Γιατι την αλήθεια δεν την σκέφτεσαι
την βιώνεις.


quote:
Αναφέρεσαι πολύ σωστά στον νού το ανθρώπου και την εν-νόησή του αλλα και το αντιληπτικό του στάτους ...ίσως και το ψυχολογικό πρότσες του ... και ασφαλώς κάποιος -ο οποιοσδήποτε λγικός άνθρωπος- θα ρωτούσε -όπως σωστά επεσήμανες- ...ερχόμαστε στην ζωή με "γραμμένο εγκέφαλο" ή αρχίζει η εγγραφή εν ζωή και μάλιστα απο το οικείο περιβάλλον αλλα και απο το γενικότεο πλαίσιο αναφοράς όπου γαλουχήθηκε και νοηματοδοτήθηκε ακόμα και αυτό το οικείο -οικογενειακό περιβάλλον"...
Αυτό νομίζω αφορά περισσότερο την επιστήμη... και ίσως(εν μέρει) και τον μυστικισμό.
Η αλήθεια είναι(λέω εγώ) ότι ερχόμαστε, μάλλον, με κάποια πράγματα ήδη "καταγεγραμμένα"
αλλά δεν ξέρω πού και πώς..
ίσως και στο εγκέφαλο
ίσως όχι στο εγκέφαλο
ίσως όχι ΜΟΝΟ στον εγκέφαλο.
Πραγματικά δε ξέρω.
quote:
και απο που συλλαμβάνει αλλα και εμπεδώνει κάθε άνθρωπος αλλα και ορίζει την ορθότητα κάθε ιδέας η οποία εν-τυπώνεται στον εγκέφαλό του???
Ε... δε ξέρω.
Μπορεί να κρίνεται βάσει παλαιότερων ερεθισμάτων όπως είχε πει ο Ελο.
Και σίγουρα αυτό ισχύει σε μικρό, μεσαίο ή μεγάλο βαθμό.
Το αν ο άνθρωπος κρίνει αποκλειστηκά με αυτό το τρόπο..δε το ξέρω.
Αλλά αν αποδεχτούμε ότι κρίνει αποκλειστηκά με αυτό το τρόπο..
Δεν είναικαθόλου παράξενο που τόσο καιρό σε αυτά τα φόρουμς δε βγαίνει άκρη..

quote:
Και έχει δεί κανείς , άνθρωπο γεννημένο στην Αφρική , κάποιον Ζουλού ας πούμε να έχει ιδέες εντυπωμένες ανάλογες με τις εδώ ή στην Ευρώπη ή στην Ινδια , περί αξιολόγησης των πραγμάτων...περί αληθείας ή για επί μέρους θέματα???
Έχουν κάποιες μορφές θρησκείας αλλά αναπτύσσουν διαφορετική νοοτροπία. Ως προς την αντιμετώπιση της "αλήθειας".. μμμ...
quote:
Ασφαλώς όχι και καθένας "δέχεται" ως αληθή -αλλα και νοηματοδοτείται εξ αυτού- όλα όσα του επεβλήθησαν και μάλιστα αποτελούν τους "προσωπικούς χάρτες" με του οποίους θα πορεύεται στην ζωή του και θα αποτελεί το "πραγματικό" εντός του ... ικανός ακόμα και να σκοτώσει για την διατήρηση τους!

Παράδειγμα:Όλα τα μέλη του φόρουμ.
Αν είχαμε γεννηθεί σε άλλη χώρα του κόσμου, σε κάποαι Ισλαμική λόγου χάρη, αντι να λογομαχούμε θα σκοτωνόμασταν απλά. Αυτό που συμβαίνει εδώ είναι ένα πρόβλημα στη μικρή του κλίμακα.

quote:
Απλά ρώτα έναν Μουσουλμάνο για την αλήθεια.. ρώτα έναν Ινδουϊστή..ή έναν ζουλού...ρώτα και θα δείς να εκστομίζεται η πραγματική και αδιαπραγμάτευτη αλήθεια του καθενός ...καθενας έχει και μια αληθεια και θα σκοτώσει γι'αυτήν και θα απαρνηθεί ακόμα και την ίδια του την ζωή..!

Η "προσωπική" αλήθεια δεν μπορεί παρα να είναι ένα ψεύδος.
Η ύπαρξη της "προσωπικής" αλήθειας είναι σαν τα παπούτσια:ο καθένας έχει τα δικα του και αν προσπαθήσεις να τα πάρεις απο κάποιον θα σου κάνει μήνυσει, θα σε χτυπήσει, θα σε βρίσει, θα σε σκοτώσει. Αυτές είναι και οι ενδεικτικές συμπεριφορές του εγωικού ανθρώπου αυτού δηλαδή που είναι προσκολλημένος σε κάποια προσωπική αλήθεια αδυναμώντας μα ζήσει την πραγματική και να είναι πραγματικά ελύθερος.
quote:
Ούτε για να νικήσει ο Αλλάχ μας κατέλαβαν οι Τούρκοι....ούτε για να νικήσει ο Χριστός επαναστατήσαμε εμείς!
Ούτε για κάποια ιδεολογία, πλην αυτής του οικονομικού κέρδους για τους Τούρκους και της ελευθερίας για εμάς!
Ούτε οι Πέρσες ήρθαν εδώ για να μας κάνουν να λατρέψουμε τους θεούς τους, ούτε ο Αλέξανδρος πήγε εκεί για να λατρέψουν τους δικούς μας.....κ.λ.π....

Καταλαβαίνω το λόγο που το γράφεις αυτό αλλά χαλάς ενέργεια χωρίς λόγο. Μπορούσες να τη χαλάς αναζητώντας την αλήθεια αντί να την υπερασπίζεσαι. Αν βέβαια την έχεις ήδη βρει δεν έχω δικαίωμα να σου πω τίποτα γιατί είμαι ένας εγωικός άνθρωπος άρα λίγη αλήθεια έχω και πολύ περισσότερο ψέμα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/04/2010 13:58:42



Συνείδηση και νούς και...και...και...και τελειωμό δεν έχει φίλε Ντόκτορα..

Η απλή σκέψη -έχω την αίσθηση- ότι είναι η πιο απλή αλλα και η πιο "απαιτητική" ... ως προς τα ερωτήματα αλλα και τις απαντήσεις...

Αλήθεια , ποιό παιδί θεωρείται ως "καλό παιδί" με την έννοια του ηθικού παιδιού και το οποίο επιβραβεύεται απο το στενό κατ'αρχάς οικογενειακό του περιβάλλον αλλα και μετέπειτα απο την κοινωνία???

Και έχει κρίση το οποιοδήποτε παιδί ή την δύναμη να αντισταθεί σε όποια επιβεβλημμένη θέση ή προσταγή ή ιδεολογία η οποία του επιβάλλεται απο τον "δέκα μέτρα ψηλό γονέα του" και απο τον οποίο εξαρτάται η ίδια του η ύπαρξη.... -το απανταχού της γής ευρισκόμενο-...προκειμένου να αξιολογήσει την ορθότητα των όσων του υπαγορεύονται ως σωστά και "αληθή"...???

Και αλήθεια , ποιανού παιδιού ανα τον κόσμο δεν χαρτογραφείται ο εγκεφαλός του κατ'απαίτηση και προσταγή του γονεϊκού του περιβάλλοντος και εντυπώνει αλλα και διατυπώνει εκ των υστέρων ανάλογα και σύμφωνα με τις ιδέες αυτές ???

Ξέρεις κάποιο φίλε μου...???

Και αν υποθέσουμε -αν-...αντισταθεί στα όσα του προβάλλονται ως αληθή , αλήθεια ως τι θα θεωρηθεί ???

Ποιός θεωρείται "ενταγμένος" σε μια κοινωνία και ποιός όχι ???

Απάντησέ μου -εφόσον θέλεις- και έχω την αίσθηση , ότι βήμα βήμα και αφού συμφωνήσουμε σε κάποιες σταθερές , θα μπορέσουμε να προσεγγίσουμε "καλύτερα" κάποια θέματα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 16:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου γνωρίσω τον γιο μου Εαρινέ και τα ξαναλέμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 19:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Να σου γνωρίσω τον γιο μου Εαρινέ και τα ξαναλέμε
[/quote

Δεν ξέρεις πόσο θα χαιρόμουν...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Αλλά, το υψηλό,έχει τη διαφορά του...Είπαμε, το απλό....Κάποιοι θείσκοι, έχουν ανάγκη θυσιών, αίματος,για να υπάρχουν...Μόνο ο Θεός δεν έχει ανάγκη τίποτε, γιατί αυτός τα έφτιαξε όλα...

Τελετουργίες υπάρχουν σε κάθε είδους θρησκείες, ακόμα και στον χριστιανισμό, και αυτό δεν έχει να κάνει με το τι θέλει ο Θεός, ο κάθε θεός, αλλά με το τι θέλουν οι άνθρωποι (επιθυμίες, αισθήματα, ανασφάλειες, κλπ.)…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι και να κάνουν οι άνθρωποι, αγαπητέ μου elo,αν δεν υπάρχει απο πίσω Θεός και πνεύμα αιώνιο,τίποτε δεν μένει....
Όπως έγινε με τις παλιές θρησκείες, που κενές και πρόχειρες, εξαφανιστήκαν...
Μόνο η αλήθεια μένει,όπως ξέρεις και η θρησκεία που θα μείνει, είναι η αληθινή,μία και μοναδική...
Το θέμα είναι, το ψάχνουμε να δουμε πως έχει, ή ξεκινάμε αφορίζοντας την ύπαρξη του Θεού και την επικοινωνία του ανθρώπου μαζί Του;...
Δεν μπορεί να αγνοούμε,τον Δημιουργό και Θεό όλων, με τόσα έργα Του γύρω μας....
Όσες θρησκείες κι αν κατασκευάζουμε, ή προωθούμε, ο άνθρωπος,εξυπνότερος απο πριν,μπορεί να δει τον άφθαρτο Θεό,σαν πηγή της καθε ύλης, αφού,όλα υπάγονται κάπου, άρα, υπάρχει ο Θεός των...
Απο την άλλη,οπως το έθεσες το θέμα, όντως, πολλοί και ειδικά στην εποχή μας, κατασκευάζουν θρησκείες, που συνήθως, ειναι διαφοροποιήσεις, άλλων, ενώ, ο τρόπος τους, είναι πιο επιβλητικός και πατριαρχικός,πράγμα που υποδηλώνει την οργάνωση και την σκοπιμότητα του έργου που επιτελείται...
Και γι αυτές τις θρησκείες,όπως Σαιεντόλοτζυ και λοιπά,καλά είναι εδω μια αναφορά σε αυτές και στο τι κάνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια..

Μα η κάθε θρησκεία έχει και από Μια Αλήθεια, μια αλήθεια που είναι πάνω από κάθε άλλη.

Ακόμα και ο Χριστιανισμός όσα παρακλάδια έχει, τόσες διαφορετικές μοναδικές αλήθειες (παραλλαγές) προσφέρει.
Διάλεξε Αλήθειες στο παρακάτω πίνακα (παλιές και καινούργιες) που δεν εξαφανιστήκαν υπό την σκιά της Μιας Αλήθειας όπως λες.

-Christianity 2 billion
Roman Catholicism: 1.1 billion
Protestantism: 360 million
Eastern Orthodoxy: 220 million
Anglican: 84 million
Other Christians: 280 million

-Islam 1.3 billion
Sunnism: 940 million
Shiism 120 million

-Hinduism 900 million

-Secular / Nonreligious / Agnostic / Atheist 850 million

-Buddhism 360 million

-Chinese traditional religion 225 million
Not a single organized religion, includes elements of Taoism, Confucianism, and traditional nonscriptural religious observance.

-Primal indigenous 150 million
Not a single organized religion, includes a wide range of primarily Asian traditional or tribal religions, including Shamanism and Paganism.

-African Traditional and Diasporic 95 million
Not a single organized religion, this includes traditional African beliefs such as Yoruba as well as Diasporic beliefs such as Santeria and Vodoun.

-Sikhism 23 million

-Spiritism 14 million
Not a single organized religion, includes a variety of beliefs including some forms of Umbanda.

-Judaism 14 million

-Baháí Faith 6 million

-Jainism 5 million

-Shinto 4 million

-Cao Dai 3 million

-Tenrikyo 2.4 million

-Neopaganism 1 million

-Unitarian Universalism 800,000

-Rastafarianism 700,000
Not an organized religion

-Scientology 600,000

-Zoroastrianism 150,000

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo, σου διαφεύγει το γεγονός ότι όλοι αυτοί είναι ορθόδοξοι, αλλά δεν το γνωρίζουν ακόμη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά, που θα πάει με τον καιρό θα το ανακαλύψουν (καταλάβουν)…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι αυτοί, λοιπόν, αγαπητέ μου elo, διαπραγματεύονται μεσιτεία, απέναντι στον Θεό, απο τον άνθρωπο...Κάτι υπάρχει,που βλέπουν οι επιτήδιοι και γτο εκεμταλεύονται για ίδιον όφελος,αλλά κάτι αξίας υπάρχει,δεν γινεται έτσι στο αέρα πατέρα...
Γι αυτό και το κάνουν, γι αυτο και το σφετεριζονται....
Γι αυτόν τον Θεό,λέω,τον Δηιμουργό, τον κατασκευάζουμε, ή υπαρχει και μεις παριστανουμε τους ΑΔΙΆΦΟΡΟΥΣ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 00:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve -Όπως έγινε με τις παλιές θρησκείες, που κενές και πρόχειρες, εξαφανιστήκαν...
Μόνο η αλήθεια μένει,όπως ξέρεις και η θρησκεία που θα μείνει, είναι η αληθινή,μία και μοναδική...

Δεν μου απάντησες όμως αγαπητέ trexagireve, ποια Αλήθεια από όλες αυτές είναι η Μια και μοναδική…

Αλλά και για αυτό που αναφέρεις περί «μεσιτείας» μήπως ξεχνάς ότι και ο ίδιος ο χριστιανισμός (ιερατεία) το ίδιο κόλπο χρησιμοποίησε και χρησιμοποιεί…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 09:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ μου elo και φυσικά για το θέμα της αλήθειας, έχω τοποθετηθεί, πολλάκις, καθώς, μια ολόκληρη αλήθεια, δεν μπορεί να ανήκει μερικά, πουθενά, αλλά, ο χριστιανισμός, ακολουθεί, τον Υιό του Θεου, σε αυτό και σαν νεότερη θεησκεία, αφού κανείς έτερος και κατοπινός δεν βγήκε, να διεκδικεί το αλάθητο, ως αυταπόδεικτο, εκ του ενεργού, πνευματικά,ρολου της θρησκείας,που δείχνει ότι υπάρχει άνωθεν ενέργεια που συνεργεί....
Είπαμε το παράδειγμα με τους αγράμματους ψαράδες, όπου, το αποτέλεσμα τους, λογικά δεν στέκει, παρά μόνο, με τη βοήθεια πνευματικής δύναμης, τέτοιας που να ισοπεδώσει, όλες τις άλλες που προυπήρχαν...Υπηρχε, Θεός πίσω τους,δεν ήταν μόνοι τους..
Έτσι,δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 16:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
με τη βοήθεια πνευματικής δύναμης, τέτοιας που να ισοπεδώσει, όλες τις άλλες που προυπήρχαν...

Αυτά που ισοπέδωσε η θρησκεία σου δεν χρειάζονταν πνευματική δύναμη.
Κασμάδες και ανοησία χρειάζονταν και οι πρόγονοί σου διέθεταν και τα δύο σε αφθονία.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 16:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 17:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κασμάδες, εμείς καλέ μου γιάπετ, λέμε κάτι πυροβολημένους, που νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδέψουν τον κόσμο, με ιστορίες πειστημονικής φαντασιας, που τους τάιζουν....
Εντελώς πληροφοριακά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 21:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν πάω σε κηρύγματα, οπότε δεν με αφορούν οι μπούρδες που έγραψες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν χρειάζεται να πας σε τέτοια κηρύγματα, που εννοείς,καλέ μου Γιάπετ, πάς σε άλλα εσύ...Πιο εξοχικά,εις τα όρη και τας ρύμας...
Αλλά και διαβάζοντας ένα ...άρλεκιν του Δαυλού, ξεχνιέστε μια χαρά..Τόσο που δεν έχετε επαφή με το περιβάλλον σας....
Προσέξτε το...Θα χαθείτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δεν πάω σε κηρύγματα, οπότε δεν με αφορούν οι μπούρδες που έγραψες.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Έπρεπε όμως να βρίσκεσαι στο "κακό συναπάντημα"...ή μάλλον "αδελφο-απάντημα" που έλαβε χώρα με επικεφαλής τον Κωνσταντίνο Φίλε Γιάπετ...

Το κείμενο του συμβόλου -το έψαχναν ακόμα..-που είχε γραφτεί απο τον Κωνσταντίνο -με τις υποδείξεις του - , δεν έβρισκε σύμφωνη την πλειοψηφία της Ανατολικής επισκοπής ...προερχόταν όμως απο την γνωστικιστική θεολογία.

Θα πούμε κι'αλλα...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά τον ρομαντισμό και τα άρλεκιν,τη λογοτεχνέια, η αλλαγή, ήταν απαραίτητη.....Τώρα, μπαίνουμε στο αστυνομικό δράμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy