ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 17:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εδώ είναι το θέμα, αγαπητέ μου Μακεδών, ότι ο Χριστός, επειδή ήξερε ότι είναι Θεός,γι αυτό και δεν φοβήθηκε τον θάνατο στον σταυρό, την θυσία που έκανε, αυτής της γήινης ζωής, που εμεις θεοποιήσαμε....
Αυότ μας έδειξε..Ότι κοιτάμε κάτι εφήμερο κι όχι το αιώνιο...
Παιδιά, που γοητευτήκαν απο τα μπιχλιμπίδια του τώρα...
Όσο για το ψέμα σου, περί μη ίδιων κωδίκων,της Αγίας Γραφής,σε καταλαβαίνω,αλλά, υπάρχουν αποδείξεις επ αυτού, οι ίδιοι οι κώδικες...Δεν αλλάξαν καθόλου, .....ούτε σήμερα, για να καταλάβεις....
Το οτι κανένα άλλο θρησκευτικό κείμενο,δεν έχει τόσα αντίγραφα, αρχαία,τόσες μαρτυρίες και καινείς δεν τα αμφισβητεί, βλέπω το καταπίνεις αμάσητο..Αλλα κι εγώ, δεν στο ξανατονίζω...
Πάμε παρακάτω...
Και βέβαια, αν ψάχνεις να μην πιστέψεις, δεν χρειάζεσαι δικά
μου λάθη, ή σωστά...Το αποφάσισες μόνος σου...Μην με κάνεις συνένοχο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 18:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagyreve

quote:
ότι ο Χριστός, επειδή ήξερε ότι είναι Θεός

Το αποδίδω κι αυτό στην άγνοιά σου. Ο Ιησούς λέει ρητά ότι δεν είναι θεός.

quote:
Όσο για το ψέμα σου, περί μη ίδιων κωδίκων,της Αγίας Γραφής,σε καταλαβαίνω,αλλά, υπάρχουν αποδείξεις επ αυτού, οι ίδιοι οι κώδικες

Επειδή δεν έχεις ιδέα τι γράφει το σημερινό ευαγγέλιο (πόσο μάλλον οι αρχαίοι κώδικες) να σου βάλω μια εργασία. Πάρε τον Σιναϊτικό κώδικα που είναι του 4ου αιώνα (ο αρχαιότερος πλήρης κώδικας) και βρες την πρώτη σειρά του ευαγγελίου του Μάρκου. Τι βλέπεις;

Τώρα πάνε στο τελευταίο κεφάλαιο. Τι βλέπεις;

(Αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, γιατί είσαι άσχετος από μελέτη, πες μου να το κάνω εγώ).

quote:
Το οτι κανένα άλλο θρησκευτικό κείμενο,δεν έχει τόσα αντίγραφα, αρχαία,τόσες μαρτυρίες και καινείς δεν τα αμφισβητεί, βλέπω το καταπίνεις αμάσητο

Κι επειδή, κάποιος που είναι άσχετος με το ευαγγέλιο, δεν μπορεί να είναι σχετικός με τις έρευνες πάνω σ'αυτό, να σε ενημερώσω ότι:

1. Οι μαρτυρίες του ευαγγελίου δεν αξίζουν ούτε το χαρτί που είναι τυπωμένες.
2. Ότι υπάρχουν τόσα αντίγραφα δεν κάνει το περιεχόμενό του αληθινό και πραγματικό.
3. Όσο για την αμφισβήτηση, ας μη συζητάμε. Τόννοι ερευνών υπάρχουν που αμφισβητούν τα πάντα για τα ευαγγέλια.

quote:
Και βέβαια, αν ψάχνεις να μην πιστέψεις, δεν χρειάζεσαι δικά
μου λάθη, ή σωστά

Σε ρώτησα και προηγουμένως αλλά δεν απάντησες: Τι να πιστέψω;

Ότι οι πεθαμένοι αναστήθηκαν την Παρασκευή το μεσημέρι και μπήκαν στην Ιερουσαλήμ την Κυριακή το πρωί, περιμένοντας 2 μέρες πλάι στους τάφους τους και συζητώντας για τα παλιά;

Να πιστέψω ότι ο Ιησούς μπήκε στην Ιερουσαλήμ καβάλα σε 2 γαϊδούρια ταυτόχρονα;

Να πιστέψω ότι την τρίτη μέρα μετά τη βάφτισή του ήταν ΚΑΙ στην έρημο μόνος του ΚΑΙ σε ένα γάμο με τη μάνα του;

Να πιστέψω ότι επειδή έγινε απογραφή στη Συρία, σηκώθηκε ο Ιωσήφ από τη Γαλιλαία να πάει ... στην Ιουδαία να απογραφεί;

Να πιστέψω πως ο Ηρώδης έσφαξε 14.000 αρσενικά παιδιά κάτω των 2 ετών που τα βρήκε σε ένα χωριό που στις δόξες του είχε 200 κατοίκους;

Οχι ρε τρεχαγύρευε, αυτά μόνον ένας ηλίθιος μπορεί να τα πιστέψει.

Τώρα, κάνε την εργασία που σου έβαλα και πες μας τα αποτελέσματα, ανίδεε, που θα μας πεις για τους αρχαίους κώδικες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 20:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν εμοί ο Πατήρ κι εγώ εν το Πατρι, δεν λέει, ο Χριστός, αν είναι Θεός;..
Όταν έλεγε, ότι "θεοί είστε και Υιοί Υψίστου, πάντες",δεν θυμάμαι να έβγαζε τον εαυτό του απο έξω...
Όταν έλεγε το "δει ανυψωθήναι τον Υιό του ανθρώπου", τι εννοούσε;
Με ποιές δυνάμεις ανθρώπινες, ή θεικές;
Όταν έλεγε, βλέπεις εμένα βλέπεις και τον Πατέρα, τι εννοούσε;
Αλλά, γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις;....Εκεί η απορία η μεγάλη....
Απο ότι θυμάμαι, δεν αμφισβητεί τα αντίγραφα, κανείς, γιατι είναι χιλιάδες, ενώ παράδειγμα, του όποιου αρχαιου φιλόσοφου ένα έργο, είναι έως 10 το πολύ,μέχρι και ένα..Που θα μπορούσε να ειναι πλαστό..Πως εμπιστευόμαστε, κάτι με λίγα αντίγραφα, ως γνήσιο και την Αγία Γραφή με 14000 κωδικούς(!!!) μη έγκυρη;
Μονο με πάθος παράλογο, για παραλογισμό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 20:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
texagireve

quote:
Όταν έλεγε, ότι "θεοί είστε και Υιοί Υψίστου, πάντες",δεν θυμάμαι να έβγαζε τον εαυτό του απο έξω...

Μου απαντάς με ερώτηση; Γιατί ξέρεις τι λένε, όποιος απαντάει με ερώτηση είναι ηλίθιος...

Κάνε λοιπόν την εργασία σου πρώτα και απάντησέ μας τι βρήκες συγκρίνοντας το σιναϊτικό κώδικα στα δύο αυτά σημεία με το σημερινό ευαγγέλιο και θα σου απαντήσω τι σημαίνει το παραπάνω...

macedon

Edited by - macedon on 28/07/2010 20:16:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 20:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ρε Κώστα, μας δουλεύεις, ή μας επεξεργάζεσαι;
Ρε φιλε, σου λέω ρήματα του Χριστού, αν εσύ χρησιμοποιείς πότε την δημοτική,πότε την καθαρεύουσα, εγώ τι σε φταίω;
Αυτά, τα είπε και τα εννοούσε...
Άρα, γυρνα πίσω στα βιβλία και πάλι διάβασμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 20:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο ότι θυμάμαι, δεν αμφισβητεί τα αντίγραφα, κανείς, γιατι είναι χιλιάδες, ενώ παράδειγμα, του όποιου αρχαιου φιλόσοφου ένα έργο, είναι έως 10 το πολύ,μέχρι και ένα..Που θα μπορούσε να ειναι πλαστό..Πως εμπιστευόμαστε, κάτι με λίγα αντίγραφα, ως γνήσιο και την Αγία Γραφή με 14000 κωδικούς(!!!) μη έγκυρη;

μαλιστα, τόσο ηλίθια άποψη δύσκολο να βρεις

με λίγα λογία αν εγώ γράψω ότι σήμερα στο κέντρο της αθήνας στις δυο το μεσημέρι χιόνισε και βγάλω 14000 αντίγραφα τότε θα είναι αλήθεια
ενώ αν κάποιος γράψει ότι σήμερα στο κέντρο είχαμε έντονη ηλιοφάνεια και 37 βαθμούς αλλά δεν έχει αντίγραφα τότε είναι ψέμα

να χαρώ χριστιανική λογική


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 21:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Καλά, ρε Κώστα, μας δουλεύεις, ή μας επεξεργάζεσαι;

Τίποτε από τα δύο. Υποστήριξες ότι οι αρχαίοι κώδικες είναι ίδιοι με τα σημερινά ευαγγέλια και σου ζήτησα να το αποδείξεις. Αλλά μάλλον δεν μπορείς να αποδείξεις καμία από τις ανοησίες που λες, γιατί τις βγάζεις από το μυαλό σου (ή τέλος πάντων αυτό που βρίσκεται στην κρανιακή σου κοιλότητα)

Όταν λοιπόν θα αρχίσεις να αποδεικνύεις αυτά που λες, τότε μπορεί κάποιος να σε πάρει σοβαρά εδώ μέσα. Μέχρι τότε θα κάνεις τον καραγκιόζη να γελάνε οι υπόλοιποι.

quote:
Ρε φιλε, σου λέω ρήματα του Χριστού

Αέρα κοπανιστό λες. Σου είπα ότι θα σου απαντήσω μόλις απαντήσεις τη δική μου ερώτηση αλλά άρχισες τις κωλοτούμπες.

quote:
Άρα, γυρνα πίσω στα βιβλία και πάλι διάβασμα...

Κι επειδή είσαι τελείως αμαθής και ανίδεος, κοροϊδεύοντας (όπως όλοι οι αγράμματοι) όσους γνωρίζουν κάτι παραπάνω επειδή όντως μελετούν, να σου απαντήσω εγώ στην ερώτηση που σου έκανα.

Στον ισχυρισμό σου
"Όσο για το ψέμα σου, περί μη ίδιων κωδίκων,της Αγίας Γραφής,σε καταλαβαίνω,αλλά, υπάρχουν αποδείξεις επ αυτού, οι ίδιοι οι κώδικες"

σου απαντάω:

1. Δεν έχεις δει κώδικα ούτε ζωγραφιστό, δεν ξέρεις τι λένε, δεν έκατσες ποτέ να συγκρίνεις αρχαιότερα κείμενα και δεν ξέρεις καν τι λέει το ευαγγέλιό σου.

2. Συγκρίνοντας το Σιναϊτικό Κώδικα με το σημερινό ευαγγέλιο και στα σημεία που σε ρώτησα σχετικά, έχουμε:

Σιναϊτικός Κώδικας
"Αρχή του ευαγγελίου Ιησού Χριστού" (Μαρκ. 1, 1)

Σημερινή έκδοση:
"Αρχή του ευαγγελίου Ιησού Χριστού του υιού του Θεού" (Μαρκ. 1,1)

To "του υιού του θεού" δεν υπάρχει στους αρχαίους κώδικες, τουλάχιστον μέχρι τον 4ο αιώνα.

Σιναϊτικός Κώδικας
Το ευαγγέλιο τελειώνει στο κεφ. 16, στίχο 8. Δεν υπάρχουν οι εμφανίσεις του Ιησού στους μαθητές ή στις γυναίκες.

Σημερινή έκδοση:
Το ευαγγέλιο τελειώνει στο κεφάλαιο 16 στίχο 20. Έχουν προστεθεί 12 στίχοι που δείχνουν τον Ιησού να εμφανίζεται σε διάφορους ανθρώπους.

Δύο από τις διαφορές που είχα πρόχειρες. Οι διαφορές ανάμεσα στους αρχαίους κώδικες και στη σημερινή έκδοση ανέρχονται στο 45,4%. Από τους 3.769 στίχους των 4 ευαγγελίων, οι 1713 είναι διαφορετικοί!

Όταν θα κατηγορήσεις λοιπόν κάποιον ότι λέει ψέματα, όπως εσύ βλακωδώς κάνεις (προς όλους), όντας στη μακαριότητα της αμάθειάς σου, να έχεις είτε την ικανότητα να το αποδείξεις αυτό είτε τον αντρισμό να παραδεχτείς ότι απλά λες ό,τι σου κατέβει.

Αλλά προφανώς δεν έχεις τίποτε από τα δύο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 21:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνηθίζεται ο άνθρωπος, να σκέφτεται πριν γράψει, αλλά, εσύ Μακεδών, πρέπει να αποτελεις μόνιμη εξαίρεση και να εκτίθεσαι...ανεπανόρθωτα....
Βρε κακόμοιρε, σου έχουμε γράψιρε πολλοί, όχι μονο εγώ, ότι 14000 αντιγραφα, κώδικες, ολόκληροι, ή μισοί, δείχνουν, την αλήθεια του ευαγγελίου...Το μόνο που έχεις να αντιπαραθέσεις, είναι κάποιες λέξεις πρόσθετες, ή λειψές, για να αλλάξει και στρεβλώσει το νόημα του χριστιανισμου;...Κακίες σκετες...
Κι είναι και ψεύτικα κι ολας;...Μήπως, πάει και τα παιδιάστο σχολείο;
Σε καλύπτει σε πολλά...
Δες τι σε βολεύει, γιατί, όπως τα γράφεις, δεν φαίνεται καθαρά,τι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙΣ...Ψέματα, αλλοίωση, ή παραμύθιασμα;.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 22:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Βρε κακόμοιρε, σου έχουμε γράψιρε πολλοί, όχι μονο εγώ, ότι 14000 αντιγραφα, κώδικες, ολόκληροι, ή μισοί, δείχνουν, την αλήθεια του ευαγγελίου

Δεν αρκεί να γράφετε μόνο βρε τενεκέ. Πρέπει να τα αποδεικνύετε κιόλας αυτά που λέτε. Και ΔΕΝ μπορείτε να τα αποδείξετε γιατί ΔΕΝ είναι έτσι όπως τα λέτε.

Και ο αριθμός των κωδίκων δεν αποδεικνύει την αλήθεια κανενός περιεχομένου.

quote:
Το μόνο που έχεις να αντιπαραθέσεις, είναι κάποιες λέξεις πρόσθετες, ή λειψές, για να αλλάξει και στρεβλώσει το νόημα του χριστιανισμου

κάποιες λέξεις το μισό 16ο κεφάλαιο του Μάρκου;
κάποιες λέξεις η πρόσθεση της ιδιότητας στον Ιησού;
κάποιες λέξεις η πρόσθεση της αγίας τριάδας στην επιστολή του Ιωάννη;
κάποιες λέξεις ολόκληρη η ιστορία της μοιχαλίδας;
κάποιες λέξεις οι 1700 διαφορετικοί στίχοι;

quote:
ες τι σε βολεύει, γιατί, όπως τα γράφεις, δεν φαίνεται καθαρά,τι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΙΣ...Ψέματα, αλλοίωση, ή παραμύθιασμα;.....

Θα σε θεωρούσα απατεώνα, αν δεν σε θεωρούσα απλά βλάκα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2010, 22:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ,φίλε μου Κώστα, το ίδιο, γιατί, δεν μπορεί να μου λές,
ότι επειδή ο ένας κώδικας,ήταν μισός κι οι άλλοι ολόκληροι,πάει να πει ότι είναι λάθος, όλοι, γι αυτό το λόγο κι όχι γιατί διεφέρανε, στο νόημα...
Ξεφεύγει και της ...εμπάθειας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2010, 00:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«ήταν η μόνη θρησκεία, που θα μπορούσε να κριθεί έτσι, με ονόματα, πόλεις,χρόνους και άτομα...»

Έεεπ! Δεν τα λες καλά, και προπάντων όλα, φίλτατε.

Ο Χριστιανισμός όλα αυτά που αφηγείται περί των δράσεων του Χριστού, αφορούνε μια περίοδο 1-2 χρόνων με το ζόρι.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ, ΚΟΥΦΑ ΚΑΙ ΤΥΦΛΑ?

Διότι φίλτατε ένα-δυο χρόνια εύκολα μπορείς να τα καλύψεις, όμως για προσπάθησε να καλύψεις δράση και παρουσία π.χ. 10 ή 20 χρόνων?

Και κάτι ακόμα: ακόμα και για αυτή την εξαιρετικά μικρή χρονική περίοδο γνωρίζουμε ότι υπάρχουνε τεράστια ιστορικά κενά και φυσικά μια γοερή αντίφαση όσον αφορά ΥΠΑΡΚΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ της ύπαρξης και δράσης του Ιησού.

Για σκέψου λοιπόν να προσπαθούσανε οι χριστιανοί να «περιγράψουνε» τα τελευταία 10 ας πούμε χρόνια της ζωής του Ιησού!

Ο νοών νοείτω θα έλεγα....

trexagireve:
«Εκεί, όμως,θα ήθελα πραγματικά να μου πεις, ποιές ημερομηνίες, είναι ορθές,στο που, πότε, γιατί..»

Φίλτατε, εκεί στήριξε ο Χριστιανισμός εν πολλοίς τις απαιτήσεις του: στο ότι οι υπόλοιπες θρησκείες μίλαγαν για το «μέλλον», ενώ ο Χριστιανισμός είπε (το εξής τρελό) ότι «ο Θεός ήρθε αυτοπροσώπος και μας μίλησε!».

Εδώ φτιάχθηκε η διαφορά, και εδώ άρχισε να χτίζεται ο μύθος της Δευτέρας Παρουσίας, κάτι που πλέον ήταν ξένο σώμα απο την Ιουδαϊκή μήτρα και είχε ως συνέπεια την αναγκαστική συκοφάντιση των Εβραίων (προδοσία-Ιούδας κτλ) ώστε να αναδειχθεί η «αλήθεια» του νεόκοπου δόγματος.

Τα υπόλοιπα, είναι γνωστά.

trexagireve:
«Αυτά, γινονται δεκτά, φιλε μου και η ιστορία τόσων ευαγγελιστών και άλλων, με λεπτομέρειες, που δεν συναντάς πουθενά..»

Όχι «λεπτομέρειες» τρεχαγύρευε. ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ οι οποίες ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έλαβαν χώρα.

Όμως, η ρημάδα η ιστορία αγνοεί αυτές τις «λεπτομέρειες» των ενός ή δυο χρόνων απο τα 33 που έζησε ο ήρωας της περιγραφής....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2010, 09:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου Σβάμπε, είναι πολλά τα δεδομένα, που αλλάζουν
αυτό που λές και μου κάνει εντύπωση, που δεν τα προσέχεις...
Όπως, είπαμε, ο χριστιανισμός,χρησιμοποιεί λεπτομέρειες, που άλλες θρησκείες δεν έχουν...
Γεγονότα και καταστάσεις, που δεν φαντάζεται, αλλά, ζει κανείς,
αφού έχουν στοιχεία,που τα κάνουν συγκεκριμένα κι όχι αφηρημένα, όπως άλλες θρησκείες...
Και τους λέτε αγράμματους, ενώ συγχρόνως, τους κατηγορείτε, ότι έγραψαν, το ..μπέστ σέλλερ των εποχών, με τόση φαντασία και έμπνευση,που το χόλυγουντ, πρέπει να ...σκίσει τα πτυχία του...
Διχάζεστε, στο ίδιο κειμενο σας, πράγμα, που δείχνει σύγχιση και εμπάθεια, όχι κριτική...
Για τα δυο,που είναι τρια χρόνια της δράσης του Ιησού,έχουμε πολλά, γιατί γι αυτο ήρθε, όχι για να ζήσει....Τα υπολοιπα, θα δημιουργούσαν πρότυπα,που ο Κύριος δεν ήθελε...
Δεν ήθελε να γίνει μοντέλο σωτηρίας,
με την έννοια του "δημιουργήστε πανομοιότυπα αντίγραφα μου ",
αλλά δείξτε τον Θεό, που έχετε όλοι μέσα σας....Ο καθένας μας, καλείται να συμβασιλεύσει, όχι να γίνει υπήκοοος,στη βασιλεία του Πατρός...Απαιτείται και το ένδυμα το κατάλληλο...Δεν νομίζεις;
Ήρθε ,σε ηλικία για να ακουστεί, όχι για να δείξει τον Εαυτό Του, αλλά, για να μας δείξει τον δρόμο...Κάθε άνθρωπος, είναι ιδιαίτερος
και μοναδικός,έτσι πρέπει να ζήσει.. Αλλά, ορθώς, διάγων βίο, ανδρός σοφού...
Και βέβαια, μπορώ να σου περιγράψω τα χρόνια τα πριν...Απο μικρός δούλευε με τον Ιωσήφ, ενώ τα παιδιά στην πόλη τους, τον ξέρανε,σαν ένα περιεργο παιδί, που ήταν πάντα συνεπής και σωστός σε ότι του λέγανε...Απο την φάση του ναού, 12 ετών και μετά, η μητέρα Του, έκρυβε την αλήθεια, άρα κι ο ίδιος....Υπάρχουν τα στοιχεία, αλλά, επαναλαμβάνω, δε ήθελε να γίνει πρότυπο, αλλά, παράδειγμα....
Το νόημα ήταν η θυσία, όχι ο ίδιος....Η ανωτερότητα, ενός Θεού, που ο άνθρωπος, που έχει τέτοια μοίρα, έπρεπε να καταλάβει...
Στο τέλος του μηνύματος σου, με ευχαρίστησε που ασχέτως τρόπου, συμφωνείς, ότι υπάρχει ένα αύριο του ανθρώπου,που θα είναι αλλοιώς...Εμείς θα του ΑΞΊΖΟΥΜΕ;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 11:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
schwabe
quote:

Έεεπ! Δεν τα λες καλά, και προπάντων όλα, φίλτατε.

Ο Χριστιανισμός όλα αυτά που αφηγείται περί των δράσεων του Χριστού, αφορούνε μια περίοδο 1-2 χρόνων με το ζόρι.

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΑ, ΚΟΥΦΑ ΚΑΙ ΤΥΦΛΑ?


Eπ' αυτού και σε σχετική ερώτησή μου σε "θεούσους" και "θεούσες" , πήρα την εξής καταπληκτική απάντηση :
Περίμενε λέει , ο Ιησούς να γίνει 30 χρόνων , γιατί τότε ενηλικιωνόσουν σύμφωνα με τα εβραϊκά έθιμα (και πέθαινες 40 χρονών συμπλήρωσα εγώ). Δηλαδή εάν άρχιζε να "διδάσκει (τι ;)" π.χ. 22 χρονών θα τον έκλειναν στη φυλακή ή....στο αναμορφωτήριο ;;;;;;
Δεν γνωρίζω πραγματικά αν υπήρχε όντως τέτοιο έθιμο εκείνη την εποχή . Μου φαίνεται όμως "μούφα" η όλη ιστορία.
Θα σταθώ όμως στην αμεσότητα της απάντησης , που ασφαλώς μετέφεραν από τους "πνευματικούς" τους , στο πλαίσιο απέλπιδων προσπαθειών να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και κουφά του μύθου , να δώσουν "απαντήσεις" στα έντονα ερωτήματα που εγείρονται , στις αμφιβολίες που δημιουργούνται μερικές φορές και μέσα στους κύκλους τους .
Απορείτε κύριοι για το τι έκανε ο Ιησούς επί 18 χρόνια ; Έ λοιπόν....δούλευε στο ξυλουργείο του πατέρα του , μέχρι να ....γίνει ενήλικος (ολόκληρος θεός !), για....να αρχίσει δράση ! Φάτε το ....και σκάστε ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 11:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι δεν καταλαβαινεις, τα ήθη ΆΛΛΩΝ εποχών, φιλε
ειναι δικο σου προβλημα,αλλά, όλοι, όσοι έχουν διαβάσει μερικά κείμενα αρχαίων χρόνων, ξέρουν, ότι ΚΑΙ στην αρχαία Ελλάδα,
δεν μιλούσαν οι νέοι στις αγορές αλλά, άκουγαν..Έπρεπε να φτάσουν όριο ικανό της ηλικίας, για να απευθύνουν λόγο..
Το τόσο ελληνικό αυτό ιδίωμα, δεν το γνωρίζεις, αλλά, μην το φέρεις και σαν επιχείρημα..Τώρα, μιλαει ο καθείς και λέει το μακρύ του και το κοντό του, τότε έκαναν ....τουμπεκί οι νέοι....
Βγάζεις τα ..ματάκια σου, καλέ μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 13:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάθε να διαβάζεις τι λέει και τι εννοεί ο άλλος επιτέλους . Άλλα αντ' άλλων συνεχώς.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 13:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά θα έκανες να διάβαζες αυτό που έστειλες DPJ10..
Έχει πλάκα που το λές για μένα, όταν το κάνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 13:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ δηλαδή όταν ρωτούσες (άν ρωτούσες !) από μικρός , τι έκανε ο Χριστός 18 χρόνια και γιατί περίμενε να γίνει 30 χρονών μαντράχαλος για να φύγει από το σπίτι του και να "διδάξει" , έπαιρνες αυτήν την απάντηση ;
Αν ναι......πάω πάσο !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2010, 14:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι ήρθε για να εφαρμόσει τον τύπο, τον χριστό,όπως προφητεύθηκε,δίχως αλλαγές,ήταν το βασικό μέλημα του Χριστού....
Δεν ήθελε, ούτε την δόξα, ούτε την μεγάλη δόξα,"Πάτερ,άφες
αυτοίς,ού γαρ είδασιν τι ποιούσι.."είπε στον σταυρό...
Μικρό κανείς δεν δινει σημασία, μεγάλος μόνο ακουγεται...Και ειδικά τότε,που οι άνθρωποι, πίστευαν στην δύναμη του λόγου της ισχύος, όχι του διαλόγου...
Τώρα, ότι έτσι προφητεύθηκε κι έτσι έγινε...Προφανώς κατ εντολήν του Πατρός, ίσως για σένα να μην έχει σημασία, αλλα έχει για τον χριστιανισμό...Δείχνει, πόσο πρέπει να υποακούμε τον Θεό....Για
το δικό μας καλό,μέσα απο κινήσεις, που εμείς δεν κατανοούμε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2010, 23:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Τώρα, ότι έτσι προφητεύθηκε κι έτσι έγινε...Προφανώς κατ εντολήν του Πατρός

Ποιου πατρός βρε Βαγγέλη , αφού οι γραφές έχουν γίνει λάστιχο προκειμένου να ταιριάξουν τα αταίριαχτα . Γι’ αυτό υπάρχουν στα ευαγγέλια τόσες αντιφάσεις , ανιστόρητες αναφορές και ασυναρτησίες . ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 00:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φαίνεται, η γενεαλογία του Χριστού έχει συντεθεί κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δείχνει ότι είναι από βασιλικό σοι. Έτσι θα ‘βγαινε το συμπέρασμα ότι είναι απόγονος των εβραίων βασιλιάδων: τόσο του Δαβίδ και του Σολομώντος, όσο και του Ρομποάμ. Αυτό ήταν αναγκαίο για να προξενεί μεγαλύτερη εντύπωση στη φαντασία του λαού. Τη στιγμή που ο χριστιανισμός, έγινε από θρησκεία των δούλων, θρησκεία των κυρίαρχων τάξεων, μια γενεαλογία όπου ο Χριστός να φαίνεται ότι κατάγεται από βασιλικό σόι ήταν εξαιρετικά αναγκαία, για τη θεοποίηση των βασιλιάδων και των εκμεταλλευτών.

Όταν στην αρχαιότητα οι άνθρωποι ήθελαν να εξυμνήσουν κάποιον, ιδιαίτερα όταν τον κήρυτταν θεό, όταν προσκυνούσαν κανέναν, έψαχναν να του βρουν χαρίσματα πού να τον ξεχωρίζουν απ’ όλους τους άλλους θνητούς. Γι' αυτό πολύ συχνά αποδίνανε στον ένα ή στον άλλο άνθρωπο θεϊκή καταγωγή. Τον θεοποιούσαν και τον θεωρούσαν θεογέννητο . Πολλές φορές οι βασιλιάδες, για να εξυψωθούν στα
μάτια του πλήθους και για να ενισχύσουν την εξουσία τους πάνω στις λαϊκές μάζες, διαβεβαίωναν ότι τάχα είναι θεϊκής καταγωγής ότι γεννήθηκαν με άμωμο σύλληψη . Σχεδόν σ' όλες τις χώρες βρίσκουμε ένα σωρό τέτοιες αφηγήσεις. Σ' αυτές τις αφηγήσεις, πότε οι θεοί κατέβαιναν στη γη συζούσαν με γυναίκες πού με μέσον αυτονών ήθελαν να ενσαρκωθούν σαν άνθρωποι πάνω στη γη, πότε καταχτούσαν
αυτές τις γυναίκες ακόμα και με τη βία. Συχνά, μπαίνανε μες στο κορμί της γυναίκας την ώρα που κοιμόταν και την γκάστρωναν. Για τον ίδιο σκοπό, μερικές φορές στέλνανε το «άγιο πνεύμα», με μορφή περιστεράς , ή εφτάχρωμης αχτίδας φεγγαριού , είτε με τη μορφή ηλιαχτίδων . Σε ορισμένες περιπτώσεις, για τον ίδιο σκοπό, οι θεοί μεταμορφώνονταν ακόμα και σε ζώα : βόδια, φίδια, ελέφαντες, ρινόκεροι κ.λπ. Άλλα το πιο ενδιαφέρον είναι ότι σε τέτοιου είδους καταστάσεις οι γυναίκες κατάφερναν να παραμένουν παρθένες, «άμωμες παρθένες» και γι' αυτό λατρεύονταν, μα και σήμερα ακόμη λατρεύονται από εκατομμύρια ευκολόπιστους ανθρώπους, αποβλακωμένους από το όπιο της θρησκευτικής απάτης.
Να μερικά από τα πιο χτυπητά παραδείγματα (και ο αριθμός τους θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερος).

1. 1500 χρόνια πριν από τη χριστιανική εποχή, η ιέρεια Ματεμούα, αιγύπτια παρθένα, γέννησε το βασιλιά Αμενχότεπ τον Γ'. Στους τοίχους του ναού του Λούξορ, αυτό το γεγονός απεικονίστηκε στις παρακάτω σκηνές :

α) Ο αγγελιοφόρος θεών Θωτ αναγγέλλει στη μέλλουσα μάνα-παρθένα βασίλισσα ότι σύντομα θα κάνει παιδί.
β) Η άμωμος (υπερφυσική) σύλληψη: ο θεός Νέφτι, (άγιο πνεύμα) μπαίνει κρυφά μες στο κορμί της παρθένας ακουμπώντας στο στόμα το σταυρό, το σημάδι της ζωής18.
γ) γέννηση του θεανθρώπου.
δ) Το βρέφος το προσκυνούν θεοί και άνθρωποι, ανάμεσα τους τρεις πρίγκιπες (μάγοι) που του φέρνουν δώρα. Σ' αυτήν την σκηνή απεικονίζεται και ό σταυρός, σαν εικόνα (σύμβολο) της ζωής (και όχι του θανάτου) .

2. Σε έναν άλλον προχριστιανικό αιγυπτιακό ναό (Ντεντέρα), αφιερωμένο στη θεά
της γονιμότητας Αθώρ, η αγία αυτή «θεομήτωρ» απεικονίζεται με το «θείο»
βρέφος στην αγκαλιά.

3. Η Ίσις, αιγύπτια θεά της ευφορίας γέννησε, σύμφωνα με τη θρησκεία των Αι-
γυπτίων, με άμωμο σύλληψη, το θεό του ήλιου Ώρο. Μικρά αγάλματα της Ί-
σιδας (και του Ώρου) ήταν σκορπισμένα, στην αρχαιότητα, σ' όλα τα παράλια
της Μεσογείου θαλάσσης και σ' ολόκληρη την Ανατολή. Εν μέρει αυτά χρησί-
μευσαν σαν υπόδειγμα στους χριστιανούς ευαγγελιστές.
Σ' ένα ναό της Θεάς Ίσιδας ήταν σκαλισμένη η επιγραφή αυτή: «Εγώ είμαι
η μάνα του θεού Ώρου και κανένας δε μου σήκωσε το φουστάνι.»

4. Με, την ευκαιρία των ανασκαφών στην Αθήνα, ανάμεσα στα αρχαία ευρήματα
που ανακαλύφθηκαν στην Καρχηδόνα, στην Κύπρο, στην Ασσυρία, βρέθηκαν
επίσης μορφές μερικών «θεομήτορων» με το μωρό στην αγκαλιά. Πρόκειται
για τις «παρθένες»: Αφροδίτη, Ήρα, Ίσταρ-Αστάρτη κ.λπ.. Δεν πρέπει να
ξεχνάμε ότι «η παρθένα» Ήρα, όπως λένε γι' αυτήν οι μύθοι, είχε αποχτήσει
κάμποσα παιδιά. Η Αθηνά επίσης είχε γίνει κάμποσες φορές μητέρα, παραμέ-
νοντας ωστόσο «παρθένα». Παρόλο ότι στους μύθους την Ήρα την είχε βιάσει
ο θεός Ήφαιστος και την Αθηνά ο Ποσειδώνας, και οι δυο παρέμειναν «παρ-
θένες».

5. Ο Ρα, ο αιγύπτιος θεός του ήλιου, είχε γεννηθεί από μάνα παρθένα, τη θεά του ουρανού Νουτ, χωρίς τη μεσολάβηση κανενός άντρα.

6. Ο θεός της Φρυγίας Άττις γεννήθηκε από την παρθένα-μάνα Νάνα, που έμεινε έγκυος όταν έπεσε στο στήθος της ένα κουκούτσι από αμύγδαλο ή από ρόδι.

7. Ο έλληνας θεός του κρασιού Διόνυσος είναι γιος του Δία και της βασιλοκόρης Σεμέλης (επειδή πέθανε η μάνα με τα την σύλληψη, το Διόνυσο τον έβαλε μες στο κορμί του ο Δίας, ράβοντας τον στο μερί του).

8. Ο έλληνας ήρωας Περσεύς γεννήθηκε από την παρθένα Δανάη, και η ιστορία του μοιάζει τόσο πολύ με την ιστορία του Χριστού ώστε ο μάρτυρας Ιουστίνος που έζησε στον II αιώνα, εξηγεί το γεγονός αυτό λέγοντας ότι ο διάβολος, ξέροντας ότι ο Χριστός θα ‘ρθει σύντομα στη γη, κανόνισε τα πράγματα έτσι ώστε όλα τα θαύματα να γίνουν πριν ακόμα τον ερχομό του Χρίστου.

9. Ο Άδωνης, ο θεός της βλάστησης στους Ασσυρίους και Φοίνικες, ο Όσιρις συγγενής του και κεντρική μορφή της αιγυπτιακής τριάδας καθώς και ο Μίθρας, ο πέρσης θεός του ήλιου, γεννήθηκαν από άμωμες παρθένες. Στους θρύλους γι' αυτούς τους θεούς, που κυκλοφορούσαν πολύ πριν τη χριστιανική εποχή, βρίσκουμε σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά της γέννησης, της ζωής και του θανάτου του Χρίστου.

10. Στις αφηγήσεις για το Βούδα πού, σύμφωνα με τους θρύλους, γεννήθηκε από τη Μάγια (500 χρόνια πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού), βρίσκουμε επίσης πολλά όμοια στοιχεία με την αφήγηση για τη γέννηση του Χριστού. Όπως λένε οι θρύλοι, πριν γεννηθεί, ο Βούδας ζούσε στον ουρανό. Για να λυτρώσει όλες τις ζωντανές υπάρξεις απ’ τα βάσανα και απ’ το θάνατο, ο Βούδας αποφάσισε να ενσαρκωθεί σε άνθρωπο με τη βοήθεια μιας επίγειας γυναίκας. Εκεί που κοίταζε γύρω τριγύρω πάνω σ' όλη την έκταση της γης, είδε την άμωμη
παρθένα Μάγια και την προτίμησε. Κατέβηκε στη γη και μπήκε μες στο κορμί της με τη μορφή μιας πεντάχρωμης αχτίδας19. Έτσι έγινε η «άμωμη σύλληψη του Βούδα» την ώρα που γεννιόταν στον ουρανό φάνηκε ένα άστρο. Οι βασιλιάδες ήρθαν να τον προσκυνήσουν και του πρόσφεραν δώρα. Την ίδια στιγμή φάνηκαν υπέροχα σημάδια στον ουρανό, η γη σείστηκε, και ακούστηκε η «φωνή πολυάριθμων ουρανίων, αγγέλων». Όλα αυτά σημειώθηκαν 500 χρόνια πριν τη χριστιανική εποχή.

Δεν αποτέλεσε άραγε αυτός ο θρύλος, έστω και κατά μέρος υλικό για τις αφηγήσεις των ευαγγελιστών σχετικά με την παρθένα Μαρία και το Χριστό ???

Από το βιβλίο του Εμ. Γιαροσλάβσκι "Πως γεννιούνται ζουν και πεθαίνουν οι ΘΞεοί και οι Θεές"


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 08:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris,όλες οι θρησκείες είναι μέσα στην αλήθεια,
και έχουν τμήματα της...Αλλά,το άν ο Θεός είναι Αυτός που είναι, διχως, δικούς μας ορισμούς, με όσες εμφανίσεις έχει κάνει, για να
τον μάθει και χαρεί, όλος ο κόσμος...
Δεν ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΊ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ..
Ας ξεφύγουμε, απο αυτή την λούμπα...
Όλοι, μαζί είμαστε και για όλους νοιάζεται ο Θεός...
Είναι ανόητο, ο δικός μας κι ο δικός σας...
Ένας είναι και κατά πολύ μεγαλύτερος, απο όλους εμας...
Παράλογο,δείχνει και γι αυτό δεν συννεννοούμαστε...
Για τον ένα Θεό μιλάμε...
Με τον Χριστό, ήρθε στη γή..Το μήνυμα Του, το ίδιο για όλους...
Το εννοούμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 11:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για τον ένα Θεό μιλάμε...


Με τον Χριστό, ήρθε στη γή..


Το μήνυμα Του, το ίδιο για όλους...
Το εννοούμε;...



Άντε πές το σε καναν Μουσουλμάνο αυτό και θα γίνει της "Επισκοπής"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 12:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μουσουλμάνοι ,τον δέχονται αγαπητέ μου Δήμο...Οι ...δικοί Του
δεν τον δεχτήκαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 13:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μουσουλμάνοι ,τον δέχονται αγαπητέ μου Δήμο...Οι ...δικοί Του
δεν τον δεχτήκαν...

Εμ!!! τι να του κάνω εγώ , εκείνος τους επέλεξε ως τον ιδανικό λαό -Εβραίους- και να τι έπαθε......θα έπρεπε να πρόσεχε περισσότερο αλλα μάλλον ήταν βιαστικός ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 14:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο, πρέπει να μπορέσεις να δεις τον χρόνο ανάποδα,
για να καταλάβεις,γιατί ξεκίνησε απο τους εβραίους όπως και αναδείχθηκε,απο τους ΄Ελληνες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 13:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι μουσουλμάνοι ,τον δέχονται αγαπητέ μου Δήμο...Οι ...δικοί Του
δεν τον δεχτήκαν...


Τον δεχονται ως προφητη ομως


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 19:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι φίλε PREDATOR,μόνο εδώ παριστάνουμε τους αμερόληπτους,
για να μην χρεωθούμε,φοντομενταλισμό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 20:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι είναι φίλε PREDATOR,μόνο εδώ παριστάνουμε τους αμερόληπτους,
για να μην χρεωθούμε,φοντομενταλισμό....

και μην ξεχναμε οτι εχουν και την Παναγια στο Κορανι, και μαλιστα την εχουν σε πολυ μεγαλη εκτιμηση...

Οπως για παραδειγμα και τον Αγ. Γεωργιο, που καθε χρονο την ημερα εορτασμου, γινεται κοσμοσυρροη σε ενα μοναστηρι (δεν θυμαμαι τωρα ακριβως σε ποιο), απο πολλους μουσουλμανους


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 21:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι, όπως τα λές, αγαπητέ μου PREDATOR....
Δεν είναι χαζοί οι μουσουλμάνοι...Θεός, ειναι λένε,γιατί να τον προσβάλλω...Μόνο κατι ...σαίνια,εγχώρια,
αμφιβάλλουν αν γεννήθηκε ο Χριστός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 23:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Μόνο κατι ...σαίνια,εγχώρια,
αμφιβάλλουν αν γεννήθηκε ο Χριστός...

Η Ιστορία αμφιβάλλει αγαπητέ... Η Ιστορία που λέει "δεν τον ξέρω τον κύριο, τι είπαμε ότι ήταν;"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy