ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 00:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 08:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα Κώστα μου, στην ιστορία είναι γραμμένος, με χρυσά γράμματα....
Για να τον αναγνωρίσεις, πρέπει να κοιτάς προς τα κεί...
Όταν κοιτάς αλλού, δεν τον βλέπεις...
Αλλά, ο ήλιος, κρύβεται ποτέ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 09:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει αμφισβητήσει ποτέ , έστω και ένας άνθρωπος τοη ήλιο ή έστω το φεγγάρι..???

Ποτέ και κανείς , όλοι τα βλέπουν και όλοι τα αναγνωρίζουν...


Αμφισβητούν όμως , ότι ουδέποτε δεν είδαν αλλα καλούνται να πιστέψουν ότι υπάρχει ...

Εσύ υπάρχεις φίλε μου πάντως και βλέπω τα γραπτά σου και σε έχω και τηλεφωνικά ακούσει...εγώ "πιστεύω" πάντως στον Βαγγέλη..

Καλημέρα φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 10:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε τρεχαγύρευε, καιρός δεν είναι να αρχίσεις να διαχωρίζεις ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ απο τον ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΜΥΘΟ?

Ας απολαύσουμε λοιπόν τον Θεολόγο -διευθυντή της Μονής Πετράκη, ο οποίος ευθέως αμφισβητεί την ύπαρξη του Ιησού:

«Κάτι το οποίο αποδεικνύεται, επιβάλλεται κιόλας. Αν η ύπαρξη του Χριστού αποδεικνυόταν μαθηματικώς - ιστορικώς, θα ήταν υποχρεωτική για τους ανθρώπους, ενώ τώρα είναι στη διάθεση των ανθρώπων. Δεν είναι υποχρεωτική, είναι μόνο δεσμευτική».

Όχι, τα παραπάνω λόγια δεν ανήκουν σε κάποιον «προοδευτικό» αριστεροκουλτουριάρη, αλλά στον στενό συνεργάτη του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου και καθηγητή της Θεολογικής Σχολής, Μάριο Μπέγζο!

Ούτε λίγο ούτε πολύ δηλαδή ο κ. Μπέγζος βγήκε το μεσημέρι της Μεγάλης Δευτέρας, στην εκπομπή της Ρίκας Βαγιάννη (ΕΤ-1) και μας είπε ότι δεν είναι σίγουρο πως ο Ιησούς Χριστός υπήρξε Ιστορικό Πρόσωπο!

Κι αφού μας έκανε την παρομοίωση με την. ύπαρξη ή μη των αδελφών Καραμαζόφ, έβγαλε και το πόρισμα ότι άλλες μαρτυρίες λένε ότι υπήρξε κι άλλες ότι δεν υπήρξε, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Αρκεί να πιστεύουμε στην διδασκαλία του!!!!!

Όμως, ποιός θα περίμενε πως οι μεγαλύτεροι πολέμιοί της - έστω και χωρίς δόλο - θα βρίσκονταν μέσα στα ίδια τα ανώτερα στελέχη της;

Ποιός θα πίστευε πως κάποιος "έμπιστος" του αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος θα κατάφερνε ένα τέτοιο σοβαρό δογματικό χτύπημα, για το οποίο θα έπρεπε να έχει ήδη αποχωρήσει από την θέση του ο κύριος Ιερώνυμος ή θα έπρεπε να εγκαλέσει δημοσίως τον πανεπιστημιακό θεολόγο, αντί να τον διορίζει Διευθυντή στη Μονή Πετράκη!

Και για να αρχίσουνε να ΒΑΖΟΥΝΕ ΜΥΑΛΟ οι απανταχού χριστιανοί ότι άλλο η αληθινή ιστορία και άλλο ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΜΥΘΟΣ, ως επίλογο αυτής της αμπελοφιλοσοφίας περί της δήθεν «ύπαρξης» του μυθικού Ιησού ας δούμε το άρθρο του κ. Μπέγζου με τον. προφητικό τίτλο «Χριστός και Χρόνος» και τα συμπεράσματα δικά σας:

«Μένοντας μέσα στην ατμόσφαιρα της ορθόδοξης πατερικής παράδοσης μπορούμε να γράψουμε τον επίλογο αυτού του σημειώματος μας με την πέννα του π. Γ. Φλωρόφσκυ επικαλούμενοι μια δική του ρήση που αποκαλύπτει με ενάργεια την σχέση ανάμεσα στον θεό και τον χρόνο από τους προπάτορες του Ισραήλ μέχρι και τους Πατέρες της Εκκλησίας κατά τον ακόλουθο τρόπο: "Όποιος μένει απαθής ενώπιον της ιστορίας, αυτός ποτέ δεν μπορεί να είναι καλός χριστιανός"».

Έ ρε τύφλα που προκαλεί η α-λογη πίστη.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 10:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Schwabe θα σε μαλωσω ... τι ειναι αυτα που λες ... γιατι δεν "ανοιγεις" τα ματια σου να ΔΕΙΣ , το φως το αληθινο ... αλλα βεβαια , οπως σε βολευει

ρε φιλε . ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ λεμε , εαν ΥΠΗΡΧΕ ιστορικα ο χριστος θα ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΝ καταλαβες ? κατι τετοιο ομως δεν το θελει ... οποτε ΕΠΡΕΠΕ να περασει ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΣ .. ΑΟΡΑΤΟΣ ...

μαλιστα καποιες μυστικες πηγες μου (μην επιμενεις δεν μπορω να πω τιποτα παραπανω) μου λενε οτι πολλοι ιστορικοι ΓΡΑΨΑΝ για τον χριστο αλλα ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ και για την ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ , τα γραπτατους εξαφανιστικαν , ετσι οταν βρηκαμε τις σημειωσεις αυτων των ιστορικων αναμεσα στα φυλα υπηρχαν και ΛΕΥΚΑ ... Άδεια ντιπ κατα ντιπ που λεν !!! αυτα ομως δεν μπορουσε να εξηγηθει , οποτε ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πλεον , επιβεβαιωμενο λεμε , οτι ΕΓΡΑΦΑΝ αυτα τα λευκα φυλλα για τον ΧΡΙΣΤΟ

αρα φιλε μου οπως θα καταλαβες ... Ο ΚΥΡΙΟΣ αυτος ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ την υπαρξη του χριστου και της ιστορικοτητας του μεσα ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ ... (τι εγραψα παλι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

αντε για να μαθαινεις .... χαχαχαχα

(φιλικα και με πολυ χιουμορ μη παρεξηγηθω χαχαχα)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 10:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ας απολαύσουμε λοιπόν τον Θεολόγο -διευθυντή της Μονής Πετράκη, ο οποίος ευθέως αμφισβητεί την ύπαρξη του Ιησού:

«Κάτι το οποίο αποδεικνύεται, επιβάλλεται κιόλας. Αν η ύπαρξη του Χριστού αποδεικνυόταν μαθηματικώς - ιστορικώς, θα ήταν υποχρεωτική για τους ανθρώπους, ενώ τώρα είναι στη διάθεση των ανθρώπων. Δεν είναι υποχρεωτική, είναι μόνο δεσμευτική».

Όχι, τα παραπάνω λόγια δεν ανήκουν σε κάποιον «προοδευτικό» αριστεροκουλτουριάρη, αλλά στον στενό συνεργάτη του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου και καθηγητή της Θεολογικής Σχολής, Μάριο Μπέγζο!



Άλήθεια είπε συνδίκτυε ο εν λόγω άνθρωπος...που είπε ψέμματα..???

Αυτό ακριβώς συμβαίνει , άλλο σημαίνει "γνωρίζω" και άλλο "πιστεύω"...

Πιστεύω σημαίνει ότι δεν έχω δεί κάτι αλλα ούτε μπορώ να το αποδείξω αλλα "πιστεύω" ότι υπάρχει ... κάτι , ως έκφραση της ανάγκης μου να υπάρχει...!

"Πιστεύω εις έναν Θεό...." λένε και όχι "γνωρίζω έναν Θεό"...

Και γώ πιστεύω ότι ο Αστέρας Τρίπολης θα πάρει φέτος τον ντάμπλ -τώρα τι ακριβώς θα πάρει δεν το γνωρίζω-...δικαιωμά μου δεν είναι..έτσι μου αρέσει να πιστεύω...???

"Θέλω να πιστεύω"...αυτή είναι η ορθή διατύπωση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 11:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Σβάμπε και Εαρινέ,θέλω να μου φέρετε, μια άλλη
θρησκεία,πλήν του χριστιανισμού, που να έχει έστω, μια εικόνα,όχι στοιχεία,πέραν του αφηρημένου και
συμβολικού,ικανά, να μετρήσουν σαν ιστορία κι όχι σαν παραμύθι για να κοιμούνται τα παιδιά,όπως πολλοί μύθοι....
Συγκριτικά, φυσικά, με τον χριστιανισμό....Με τόσους μάρτυρες γεγονότων, με τόσα φαινόμενα,με τόσες ενδειξεις,αποδειξεις, με τόσους κοινωνικούς δεσμούς, με όλες τις κοινωνικές τάξεις...
Ούτε μια....
Όλες αποτελόυν μύθους, που κάποιοι θυμουνται,αλλά, δεν ξέρουν πως πραγματικά ήταν και χρειάζονται μυστικότητα...Μα το καλό ,θέλει να κρύβεται;Η δύναμη,έχει ανάγκη να κρυφτεί;
Όχι βέβαια...
Άρα, κάτι έχει χαλάσει στην κοινωνία, αφού,βλέπει τόσο στρεβλά...
Τουλαχιστον τον χριστιανισμό, δεν πρέπει να κάνετε το λάθος να
τον κρίνεται με ότι θάβει κυριολεκτικά, την αρχαία ελληνική θρησκεία, ή όποια άλλη...
Γιατί, απο θεό του τότε,εκείνων των χρόνων και θρησκοληψιών, δεν έχουμε ούτε δείγμα...Μονο αγάλματα, ανίκανα και αποπροσανατολιστικά, σύμφωνα, με τα δικά σας λεγόμενα, περί συμβολισμού των...
Για να το πούμε απλά, ότι και να θελήσετε να πείτε για τον χριστιανισμό, δεν υπάρχει καμία άλλη θρησκεία, που να τον φτάνει σε αποδείξεις και πιστούς, που έζησαν τον Θεό τους....
Γι αυτο,τελικά, είναι ελαφρύτητα σύγκρισης, που υπάρχει για το θείο, αυτό που ζούμε, η απλά, αμφισβήτηση;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 11:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαγγέλη άσε μας εμάς...εμείς είμαστε "άπιστοι".."άθεοι" και όπως θές πές μας...το θέμα είναι ότι άλλος έκανε τις δηλώσεις αυτές , οπότε αν θές πάρε θέση στις θέσεις του εν λόγω Κυρίου...!!!

Αλλα μου κάνει εντύπωση , που ξανα-αναφέρεσαι στο Δωδεκάθεο και μάλιστα ενώ σου έχω δηλώσει ότι δεν ασχολούμαι με αυτό ... όπως και με καμμιά θρησκεία..!

Πάς να με ντριπλάρεις ε???...και να μου προσάψεις δόλο και σκοποθεσία..???

Σου το έχω ξανα-πεί φίλε μου , δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν και δεν εξαρτώμαι απο κανέναν και δεν ΑΝΗΚΩ σε κανέναν...οπότε δεν λειτουργώ για λογαριασμό ΚΑΝΕΝΟΣ...!

Με λίγα λόγια δεν πληρώνομαι απο κανέναν και δεν κατευθύνομαι απο ΚΑΝΕΝΑΝ...ελπίζω ότι δεν θα χρειασθεί να το ξανα-πώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 11:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρεξήγησες ρε Δήμο, εγώ, έγραφα για την προκατάλειψη και ειδωλοπόιηση της αρχαιας Ελλάδας, όχι του 12θεου, απο πολλούς, σε βαθμό υπερβολής..Των ηθών, εθίμων, επιστημών και προκαταλήψεων του τότε...
Αυτό που λέμε δεισιδαιμόνια....
Δεν νομίζω, γραφω, να συγκρίνεται πουθενά, με τον χριστιανισμό,
απο άποψη στοιχειων, λεπτομερειών και ιστορικών δεδομένων, καμία άλλη θρησκεία, αφού δεν έχει τόσα στοιχεία, περαν του παραμυθιού.......
Να ξεχωρίσουμε τους μύθους, απο όσα πραγματικά γίνανε, για να ξέρουμε, γιατι μιλάμε...
Αν θέλουμε παραμύθια, δεν είναι κακό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 12:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με παρεξήγησες ρε Δήμο, εγώ, έγραφα για την προκατάλειψη και ειδωλοπόιηση της αρχαιας Ελλάδας, όχι του 12θεου, απο πολλούς, σε βαθμό υπερβολής..Των ηθών, εθίμων, επιστημών και προκαταλήψεων του τότε...
Αυτό που λέμε δεισιδαιμόνια....
Δεν νομίζω, γραφω, να συγκρίνεται πουθενά, με τον χριστιανισμό,
απο άποψη στοιχειων, λεπτομερειών και ιστορικών δεδομένων, καμία άλλη θρησκεία, αφού δεν έχει τόσα στοιχεία, περαν του παραμυθιού.......
Να ξεχωρίσουμε τους μύθους, απο όσα πραγματικά γίνανε, για να ξέρουμε, γιατι μιλάμε...
Αν θέλουμε παραμύθια, δεν είναι κακό....

Ο Αριστοτέλης -αν δεν κάνω λάθος..δεν είναι κα δώ σήμερα για να μας βοηθήσει- έχει άλλη άποψη αλλα και τα όσα αναφέρει ο Μακεδόνας και μάλιστα με στοιχεία συνηγορούν σε διαφορετικές απόψεις...ακόμα και ο συνεργάτης του Ιερωνύμου αναφέρει διαφορετικά πράματα...

Βλέπεις και ακούς τόσες απόψεις και ερμηνείες...που πραγματικά νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κινούμενη άμμο...και ασφαλώς αυτά είναι "εσωτερικές υποθέσεις" του Χριστιανισμού φίλε μου...και δεν φταίνε όλοι όσοι απλά και μόνον τα αναφέρουν...!

Τώρα περί παραμυθιών στον Χριστιανισμό , καλύτερα να μην το ξεκινήσουμε αυτό το θέμα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 12:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο, οφείλω να αποκαταστήσω, για σένα,την αλήθεια,
σε θέματα, του χριστιανισμού,πρώτον, γιατί είναι θέμα λογικής και δεύτερον,γιατί το ψέμα, δε θα οφελήσει, παρά μικρούς εγωισμούς και
τίποτε άλλο...
Εσωτερική υπόθεση του χριστιανισμού,είναι ότι αφορά, τα διδάγματα,
του Χριστού,όσα είπε, όσα έπραξε...Αυτά, φίλε μου, δεν αλλοιώνονται,γι αυτά κρίνεται και δικαιώνεται..
Για τους ανθρώπους,τους πιστούς, απιστους,συμφεροντολόγους, κρυφοπαλιούς, που κάνουν τους χριστιανούς, ενώ είναι ειδωλολάτρες,
που μέσα τους, δεν παύουν να είναι ειδωλολάτρες, είναι σαφώς, μια άλλη συζήτηση, που έχει να κάνει με την μη σωστή κυκλοφορία
της γνώσης, στον απλό λαό..
Το τι λεει ο καθένας,δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό...Αυτά
που δίδαξε ο Χριστός, είναι η αθάνατη ουσία του, που δεν αλλάζει, όσοι κι αν μπούν για να τον διαβάλλουν και συκοφαντήσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 12:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο, οφείλω να αποκαταστήσω, για σένα,την αλήθεια,
σε θέματα, του χριστιανισμού,πρώτον, γιατί είναι θέμα λογικής και δεύτερον,γιατί το ψέμα, δε θα οφελήσει, παρά μικρούς εγωισμούς και
τίποτε άλλο...
Εσωτερική υπόθεση του χριστιανισμού,είναι ότι αφορά, τα διδάγματα,
του Χριστού,όσα είπε, όσα έπραξε...Αυτά, φίλε μου, δεν αλλοιώνονται,γι αυτά κρίνεται και δικαιώνεται..
Για τους ανθρώπους,τους πιστούς, απιστους,συμφεροντολόγους, κρυφοπαλιούς, που κάνουν τους χριστιανούς, ενώ είναι ειδωλολάτρες,
που μέσα τους, δεν παύουν να είναι ειδωλολάτρες, είναι σαφώς, μια άλλη συζήτηση, που έχει να κάνει με την μη σωστή κυκλοφορία
της γνώσης, στον απλό λαό..
Το τι λεει ο καθένας,δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό...Αυτά
που δίδαξε ο Χριστός, είναι η αθάνατη ουσία του, που δεν αλλάζει, όσοι κι αν μπούν για να τον διαβάλλουν και συκοφαντήσουν...

Δηλαδή μου λές ότι ο Χριστός είναι στο απυρόβλητο και θα πρέπει ότι είπε να το δεχόμαστε ανεξέλεγκτα???

Και αν άλλα λέει ο Πέτρος...άλλα ο Παύλος και άλλα ο Ιωάννης , ότι αυτό οφείλεται σε διαβολή άλλων..???

Έλα ρε Βαγγέλη , δεν το πιστεύεις αυτό...δεν μπορεί να θεωρείς ότι έχουν παραποιηθεί στοιχεία...καθότι αναφέρονται μέσα στις γραφές..!

Τώρα , αν ο καθένας γράφει ότι θέλει και θεωρείς είμαστε υποχρεωμενοι να μην δίνουμε σημασία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 12:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Δήμο, μην μπερδεύεσαι...Λέω, ότι, έχουμε μια θρησκεία,
που έχει τα περισσότερα, αποδεικτικά στοιχεία, απο κάθε άλλη,
μέχρι τώρα, πράγμα, που δεν αμφισβητείται, εκ των πραγμάτων...
Αλλά, αξίζει να δεις,οτι δεν την βλέπουμε την θρησκεία του χριστιανισμού, με τον πρέπον σεβασμό, για κάτι που υπήρξε, αλλά,
του φερόμαστε, σαν να περιμένει απο μας να τον δεχτούμε,με εξετάσεις,όταν τον δέχτηκε ο κόσμος όλος, απο άκρη, σε άκρη, όπως καμιά άλλη θρησκεία..
Και, πρωτόγνωρα, προσπαθούμε να δούμε,μια θρησκεία, σαν άτομο, με ελλατώματα, με αδυναμίες,σαν κάποιο στάρ της εποχής μας που εφόσον, δεν αποδεικνύει κάτι,άρα, είναι ένοχος...
Πολύ κουτσομπολίστικη, αριθμητική ρε φίλε, για Κάποιον, που θυσιάστηκε για μας..Μόνο ότι δεν το κατάλαβες, μπορείς να πεις;Για όσα έκανε, δεν λές τιποτε;
Στο κάτω κάτω,μιλάς, για 2000 χρόνια πριν,μια εποχή, που ότι υπήρχε, ήταν είτε χριστιανικό, είτε αφηρημένο, που εννοούσε κάτι, που κανεις δεν ήξερε, γι αυτό και χάθηκε....
Ποιός είναι για σένα ο πραγματικός και ποιός ο ψεύτικος;Αυτό που φεύγει, η αυτό που έρχεται;
Υπάρχει και λογική, θέλω να πω, καλέ μου φίλε, πέραν του συναισθήματος και του ρομαντισμού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 13:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δήμο, μην μπερδεύεσαι...Λέω, ότι, έχουμε μια θρησκεία,
που έχει τα περισσότερα, αποδεικτικά στοιχεία, απο κάθε άλλη,
μέχρι τώρα, πράγμα, που δεν αμφισβητείται, εκ των πραγμάτων...
Αλλά, αξίζει να δεις,οτι δεν την βλέπουμε την θρησκεία του χριστιανισμού, με τον πρέπον σεβασμό, για κάτι που υπήρξε, αλλά,
του φερόμαστε, σαν να περιμένει απο μας να τον δεχτούμε,με εξετάσεις,όταν τον δέχτηκε ο κόσμος όλος, απο άκρη, σε άκρη, όπως καμιά άλλη θρησκεία..
Και, πρωτόγνωρα, προσπαθούμε να δούμε,μια θρησκεία, σαν άτομο, με ελλατώματα, με αδυναμίες,σαν κάποιο στάρ της εποχής μας που εφόσον, δεν αποδεικνύει κάτι,άρα, είναι ένοχος...
Πολύ κουτσομπολίστικη, αριθμητική ρε φίλε, για Κάποιον, που θυσιάστηκε για μας..Μόνο ότι δεν το κατάλαβες, μπορείς να πεις;Για όσα έκανε, δεν λές τιποτε;
Στο κάτω κάτω,μιλάς, για 2000 χρόνια πριν,μια εποχή, που ότι υπήρχε, ήταν είτε χριστιανικό, είτε αφηρημένο, που εννοούσε κάτι, που κανεις δεν ήξερε, γι αυτό και χάθηκε....
Ποιός είναι για σένα ο πραγματικός και ποιός ο ψεύτικος;Αυτό που φεύγει, η αυτό που έρχεται;
Υπάρχει και λογική, θέλω να πω, καλέ μου φίλε, πέραν του συναισθήματος και του ρομαντισμού...

H λογική -αξιολόγηση- χρειάζεται αποδεικτικά στοιχεία αδιάσειστα φίλε μου...με τις Θρησκείες όμως αυτα δεν υπάρχουν , απλά καλείται ο καθένας να πιστέψει αυτά που κάποιοι "εικάζουν" και δεν είναι τυχαίο αυτό βεβαίως...

Αν υπήρχαν αποδείξεις δεν θα ήταν θέμα πίστεως αλλα γνώσης.....

Γνωρίζω έναν Θεό θα ελέγετο...και όχι "πιστεύω" σε έναν θεό...!

Είναι απλά τα πράματα και μην τα κάνουμε σύνθετα...


Θα έλεγες ποτέ.."πιστεύω στην Αλαφαβήτα"???

Όχι βεβαίως..."γνωρίζω την Αλφα-βήτα"...και κανείς δεν την αμφισβητεί...όπως και την "Αριθμητική" ή και την Θάλασσα ή τα βουνά ή το χιόνι ή οτιδήποτε άλλο βλέπουν και αγγίζουν....

Ότι ποτέ δεν έχουν δεί...καλούνται απλά να πιστέψουν ότι υπάρχει.....ε! εκεί υπάρχουν αυτοί που έχοντας ανάγκη να πιστέψουν κάτι..το πιστεύουν και κάποιοι άλλοι δεν το πιστεύουν...απλά πράματα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 13:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε, αλλα, κι αυτο το ....αυθαίρετο, βάζω πόντους, όπου αγαπάω, δεν είναι υπερβολή;...Κι η λογική, ο κοινός νούς;..
Δεν υπάρχει κάποιο όριο, του τι είναι καλό και τι αληθινό;
Αυθόρμητη, συναισθηματική δεσμευση, είναι;
Δεν υπάρχει περιθώριο, να είναι απο τα νούμερα, τα στοιχεία που έχουμε,το συμπέρασμα κι όχι απο επιλογή, συναισθήματος;
Πρέπει να είναι εκ βάθους καρδίας, κι όχι μυαλου;
Ριάλιτυ σοου,είναι η ζωη μας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 14:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι ρε φίλε, αλλα, κι αυτο το ....αυθαίρετο, βάζω πόντους, όπου αγαπάω, δεν είναι υπερβολή;...Κι η λογική, ο κοινός νούς;..
Δεν υπάρχει κάποιο όριο, του τι είναι καλό και τι αληθινό;
Αυθόρμητη, συναισθηματική δεσμευση, είναι;
Δεν υπάρχει περιθώριο, να είναι απο τα νούμερα, τα στοιχεία που έχουμε,το συμπέρασμα κι όχι απο επιλογή, συναισθήματος;
Πρέπει να είναι εκ βάθους καρδίας, κι όχι μυαλου;
Ριάλιτυ σοου,είναι η ζωη μας;...

Τι σχέση έχει η λογική με τον "κοινό νού"???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 17:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστευα, ότι θα καταλάβαινες, το αυτονόητο, φίλε μου Δήμο,
ότι ,η κοινή λογικη, νούς, είναι, ότι δεν μπορεί να πιστευει
ή δέχεται κανείς, μύθους και να μην δέχεται αλήθειες, με τόσες αποδείξεις..
Πόσο πιο απλά, πρέπει να ειπωθεί αυτό;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 17:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
...και να μην δέχεται αλήθειες, με τόσες αποδείξεις..

Ε, δώσε μας ντε μια απόδειξη και σε μας. Μία! Αλλά απόδειξη όμως, όχι μια από τις συνηθισμένες ανοησίες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια, για κάθε πραγματικά αληθινό αναζητητή, θα ήταν
ότι ο χριστιανισμός, δεν έχει συναγωνισμό,απο πλευράς στοιχείων, λεπτομερείων και συγκριτικά,με καμία άλλη θρησκεία, που ξέρουμε σήμερα...
Κι αυτό, δεν μπορείς να το αλλάξεις Κώστα ΜΟΥ, όσο κι αν το λαχταράς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 18:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία όλα αυτά. Δώσε μας ντε εκείνη την απόδειξη που είπες προηγουμένως. Δεν θέλω κήρυγμα, την απόδειξη που παπαγαλίζεις θέλω...

Καλή η αερολογία αλλά ... στα δύσκολα αρχίζουμε τις κολοτούμπες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 19:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι Κώστα ΜΟΥ,μιλώντας,για πνευματικά, λέμε, πνεματικά...
Μιλώντας για θρησκεία, αναφέρουμε τον Θεό..Είδες κάτι πράγματα;
Παράλογα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 19:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία με την αερομπουρδολογία, είσαι άσος σ'αυτό και σε παραδέχομαι.

Τώρα θα μας δώσεις μία από τις αποδείξεις που υποστηρίζεις ότι υπάρχουν;

Εκτός αν δεν έχεις τέτοιο πράμα και απλά λες ανοησίες για την ύπαρξη αποδείξεων...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 19:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που σου έγραψα, Μακεδών, είναι, ότι σε σχέση με τις άλλες
θρησκείες, έχει περισσότερες αποδειξεις, που σήμερα, λόγω απόστασης χρόνου, δεν μπορούν να τεκμηριωθούν απόλυτα...Τις δίνουμε πίστη, γιατί διατηρήθησαν αιώνες διωγμού και εξέλιξης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 20:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«θέλω να μου φέρετε, μια άλλη θρησκεία,πλήν του χριστιανισμού, που να έχει έστω, μια εικόνα..»

Τι «εικόνα» χαριεντίζεσαι φίλτατε?

Νομίζεις ότι υπάρχει έστω και κάτι ελάχιστο (επιστημονικά αποδεδειγμένο) «ιστορικό» για τον Ιησού?

Πλάκα μας κάνεις ή ξεχνάς σε ποιούς απευθύνεσαι?

trexagireve:
«Με τόσους μάρτυρες γεγονότων, με τόσα φαινόμενα,με τόσες ενδειξεις,αποδειξεις, με τόσους κοινωνικούς δεσμούς, με όλες τις κοινωνικές τάξεις...»

Όλα αυτά που λες, ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΤΗΣ. Όλα αυτά, δεν είναι γνώση ή επιστημονική τεκμηρίωση φίλτατε, αλλά ΛΑΪΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ και ΜΥΘΟΙ.

Σου είναι δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά άκου και τον Θεολόγο-διευθυντή της Μονής Πετράκη, κάτι ξέρει παραπάνω απο την ταπεινότητα σου!

trexagireve:
«Τουλαχιστον τον χριστιανισμό, δεν πρέπει να κάνετε το λάθος να
τον κρίνεται με ότι θάβει κυριολεκτικά, την αρχαία ελληνική θρησκεία, ή όποια άλλη..»

Ο Χριστιανισμός, όπως και τα υπόλοιπα ξαδέρφια του Αβρααμικά παρακλάδια, μπορεί να βρει χώρο να αναπτυχθεί ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΟ, το οποίο είτε δημιουργεί ο χριστιανισμός (δια της πολιτικής εξουσίας) είτε συντηρεί και τροφοδοτεί με διαφόρους τρόπους και προπαγάνδες.

Είναι στην ουσία ένα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ και όχι μια πραγματική ιστορία, όπως και κάθε άλλη θρησκεία εξάλλου.

trexagireve:
«Για να το πούμε απλά, ότι και να θελήσετε να πείτε για τον χριστιανισμό, δεν υπάρχει καμία άλλη θρησκεία, που να τον φτάνει σε αποδείξεις και πιστούς, που έζησαν τον Θεό τους....»

Τι λες ρε τρεχαγύρευε, ΠΟΥ ΖΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ?

Όλα τα υπόλοιπα δόγματα στη γη, είναι μακράν πολυπληθέστερα σε αριθμό πιστών απο ότι ο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΔΟΓΜΑΤΑ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ».

Η λύσσα και το μίσος που υπάρχει ΕΝΤΟΣ του χριστιανικού δόγματος είναι άνευ προηγούμενου, κάτι που το μαρτυρούνε τα εκατοντάδες χριστιανικά δόγματα τα οποία το καθένα έχει και την δική του «αληθινή ιστορία»!

Εσύ κατα τα άλλα, ζεις το όνειρο σου περί «αποδείξεων» έ?

Έ, τι να κάνουμε, εμείς θα σου χαλάσουμε τώρα το όνειρο.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2010, 21:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, ρε Schwabe! Πάνω που ήταν έτοιμος ο trexagireve να μας δώσει αποδείξεις, τον πήρες απ'τα μούτρα...

Να δεις τώρα που θα θυμώσει και δεν θα μας δώσει ούτε μια απόδειξη!

(Λες να μας δώσει κανά τιμολόγιο;)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 11:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σου μέρα αγαπητέ μου Σβάμπε,αλλά επισης και Μακεδών...Να το
δούμε λογικά, είπα το πράγμα, αυτό θα κάνουμε, με όσα λέτε....
Ποια εικόνα;Μα, ποιά εικόνα θρησκείας,έχουν άλλες, που να μην ταυτίζεται με κάποια άλλη, να μην είναι μια μετονομασία, θεών και θεουσών...Να έχει ιστορία, δική της, με μάρτυρες, με γεγονότα, περιστατικά,με ανθρώπους, όπως συμβαινει με τον χριστιανισμό,κάτι που δεν μπορούμε να πουμε,επαναλαμβάνω,για καμία άλλη...Όλες οι υπόλοιπες θρησκείες, είναι περιληπτικές,αόριστες,αφηρημένες,με στρογγυλεμένες άκρες, γεγονότων, ώστε να παίζουν άνετα,στη σφαίρα του μύθου και της φαντασίας, μαζί με την εγκυκλοπαιδική γενικότητα,χωρίς λεπτομέρειες, που να πείθουν, ότι κάτι έγινε, κάποος έκανε κάτι, έφερε μια αλλαγή, μεγάλη στον κόσμο,σε μια χώρα, για την έννοια άνθρωπος κι όχι για την πάρτη του, ή για κάποιους δικούς του...
Μόνο ο Χριστός, ήρθε για τον άνθρωπο, όλοι οι άλλοι, ήρθαν για την πάρτη τους, να περάσουν καλά..Αυτό, αν το παραδεχτείτε, άσχετα απο το πως το κρίνετε, ως πράξη,μπορούμε μετά να πάμε παρακάτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 11:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και επειδή, δεν απαντάει κανείς, ας πάμε παρακάτω, σε άλλα,
που έθεσες, αγαπητέ μου Σβάμπε...
Σσν θρησκεία,λέμε,δεν έχει αμφισβήτηση,σε σχέση, με τις άλλες, σε
ότι έχουμε γι αυτη και τις άλλες...
Αυτά τα ΠΑΡΑΓΩΓΑ, που λες, της πίστης,δεν είναι ενδεικτικό,της αληθειας του χριστιανισμού, αφού στις άλλες, δεν υπάρχουν;...
Στη δύση, που απευθύνθηκε,αρχικά, ο χριστιανισμός, κυριαρχεί φιλε
μου, παλιά η συζήτηση...
Και το μήνυμα, είναι ο καθένας, άκουσε για τον χριστιανισμό,άρα
όταν έρθει η ώρα της κρίσης, όλι θα έχουν τοποθετηθεί και κανείς δεν θα πει εγώ δεν ήξερα....
Αυτό συμβαινει φίλοι μου...
Και ειλικρινά, κανείς, δεν θα μπορεί να πει τότε, ότι δεν καταλάβε....
Τώρα, περι αποδέιξεων, έχουμε την σχετικότητα, της λέξης αποδειξη....
Γιατί, εικόνες που κάνουν θαύματα, κείμενα, χιλιάδες, που καταμαρτυρούν την αλήθεια του χριστιανισμού, πίστη, που κάπου πατάει,όχι σε ψέματα, υπάρχουν...
Το αν τα βλέπεις,ή καλύτερα, αν θέλεις να τα δεις, φίλε μου, είναι το θέμα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 12:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλους!

Να καταθέσω και γώ την προσωπική μου εμπειρία ΄και μάλιστα σημερινή....

Είμαι παραλία και απέναντίμου βρίσκεται ένα θηλυκό βγαλμένο απο τον παράδεισο..."Θεός" και πρωτοπαλλήκαρο...αποδείξεις παραγματικές και όχι αστεία...ο "Θεός" μπροστά μου και μου χαμογελάει τόσο "γλυκά"...

Την καλημέρα μου σε όλους και πάλι...πάω για "προσκύνημα"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 12:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Μόνο ο Χριστός, ήρθε για τον άνθρωπο

Και υποθέτω ότι έχεις αποδείξεις για το ότι όντως ήρθε ένα τέτοιο πρόσωπο, ναι;

quote:
Τώρα, περι αποδέιξεων, έχουμε την σχετικότητα, της λέξης αποδειξη....

Δεν υπάρχει σχετικότητα. Η έννοια της λέξης "απόδειξη" είναι απόλυτη. Και συ λες ότι έχουμε αποδείξεις. Φέρτες!

quote:
Γιατί, εικόνες που κάνουν θαύματα

"Θαύμα" είναι κάτι που αποδεδειγμένα ανήκει στη σφαίρα του εξωπραγματικού. Δείξε μας λοιπόν κάποιον που του φύτρωσε καινούριο πόδι ή χέρι στη θέση του κομμένου και αυτό αποτελεί "απόδειξη" του θαύματος.

quote:
κείμενα, χιλιάδες

Καλά, τα κείμενα είναι για γέλια. Μπορείς να το διαπιστώσεις αν τα διαβάσεις...

Συνεχίζεις όμως να μιλάς για αποδείξεις αλλά δεν μας παρουσιάζεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ! Γιατί;

ΥΓ. Ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει η λέξη "απόδειξη", ε; Τώρα, θα μας φέρεις καμία να δούμε ή θα συνεχίζεις να αερομπουρδολογείς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 12:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς, που ο κόσμος, δεν αντιμετώπισε τα ελληνικα κι όχι τα χριστιανικά μόνο,κείμενα,όπως βλέπεις εσύ, αγαπητέ μου Μακεδών....
Θα ήμαστε ακόμη βάρβαροι, με θεο τον Δια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy