ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Κατασκευάζοντας τη «θρησκεία»
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 14:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, DPJ10 και Scwhabe, οι προβληματισμοί σας
ήταν και είναι δικοί μου εδώ και αιώνες,γιατί, ότι παράλογο,
με βρισκει αντίθετο...
Οι άνθρωποι, είναι λίγοι, στο να αντιληφθούν, το πνεύμα του Θεού.Γι αυτό, μερική είναι η αντίληψη των αναλόγων εννοιών...
Μια έννοια, είναι αυτη που είναι,ανεξαρτήτως της αντιληψης της
δικής μας...Ο άνθρωπος, πρέπει να τις φτάσει..Δεν μετράει τα λάθη, γιατί δνε είναι στόχος οι αποτυχίες, αλλά, να φτάσει να εννοήσει τον Θεό..
Τον Θεό...Δεν τον είδα;Δεν τον ένοιωσα, δεν τον εννόησα;
Δεν το ξέρεις φίλε μου...Και δεν ψάχνεις να βρεις...Αυτό, κανει εσένα λίγο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 14:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Οι άνθρωποι, είναι λίγοι, στο να αντιληφθούν, το πνεύμα του Θεού.»

Άρα, καταπιάνεσαι με κάτι που δεν μπορείς καν να αντιληφθείς. Ενδιαφέρον....

trexagireve:
«Τον Θεό...Δεν τον είδα;Δεν τον ένοιωσα, δεν τον εννόησα;»

ΠΩΣ τον εννόησες, όταν ως άνθρωπος είσαι λίγος ώστε να αντιληφθείς το πνεύμα του Θεού? Εννόησες τα «εύκολα» του πνεύματος του ας πούμε και όχι τα «δύσκολα»?

Άκρη δεν βγάζουν τα όσα γράφεις....

trexagireve:
«Δεν το ξέρεις φίλε μου...Και δεν ψάχνεις να βρεις...Αυτό, κανει εσένα λίγο....»

Εγώ λίγος, εσύ ενδεχομένως περισσότερος ή και πολύς, ας πούμε.

Ωστόσο, εσύ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙ ΟΜΙΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ?

Καθώς, ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, είσαι και λίγος αλλά απλά ψάχνεις (στα τυφλά μονοπάτια της πίστης..), είσαι τελικά οκ με τον εαυτό σου??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ξαφνιάζεσαι Σβάμπε;Δεν το ήξερες;Εσύ πιστεύεις, μπορείς
να αντιληφθείς το θείο, πιο πολύ απο άλλους;
Όχι ρε φίλε, δεν ενοιωα τον Θεό, στις δυσκολίες,όπως λές...Εκει ήμουνα με την πάρτη μου, απο εγωισμό....
Τον είδα πιο ζωντανό,μέσα απο πολύ έντονες κι όχι απλά δύσκολες
καταστάσεις, μέσα απο θαύματα, που εγώ,με την τετράγωνη λογική που είχα, δεν δεχόμουνα με τίποτε...
Ένοιωα τον Θεό, στη λεπτομέρεια, είδα ένα μάγο της μοροφιάς, σε φάσεις, που απο συνήθεια, φωτογράφησα...Ειμαι συλλέκτης φίλε μου...
Μαζεύω ομορφιά..Και η πηγή είδα ότι είναι ο Θεός....Γι αυτό και"του την πέφτω"...
Αν νομιζα, ότι ήξερα, καλά τον Θεό, τότε δεν θα ήμουνα καλά, γιατί,
είναι τόσο μεγάλος, που δεν μπορούμε ακόμη να τον αντιληφθούμε, πώς να τον περικλείσω ,σε όρια;..Γι αυτό και αδυνατώ, αλλα, λόγω κατασκευής και γένους, προσπαθώ μέχρι να το πετύχω....
Γιατί, γι αυτο έγινα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 14:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Εσύ πιστεύεις, μπορείς να αντιληφθείς το θείο, πιο πολύ απο άλλους;»

Εγώ λέω το Θείο είναι ΑΓΝΩΣΤΟ. Εσύ τους έχεις δώσει βιογραφικό μάλιστα...

trexagireve:
«Τον είδα πιο ζωντανό,μέσα απο πολύ έντονες κι όχι απλά δύσκολες καταστάσεις, μέσα απο θαύματα..»

Η πίστη, δημιουργεί πολλά. Και θαύματα, και Θεούς, και ότι θες....

trexagireve:
«Μαζεύω ομορφιά..Και η πηγή είδα ότι είναι ο Θεός...»

Άβυσσος το μυαλό του ανθρώπου και τα μονοπάτια της φαντασίας του....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 19:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε Σβάμπε, μόλις παραπάνω, λέω, ότι το θείο είναι άγνωστο
και γι αυτό αποδίδεται λειψά απο τον άνθρωπο, που είναι μερικός,
πως, μετά,το φέρνεις σαν να διαφωνούμε;
Με το ζόρι; ...
Αν ζήσεις καταστάσεις, με ανθρώπους, με χώρους, που να σε βεβαιώνουν, ότι ο Θεός είναι πολύ ωραιος τύπος, δεν νομίζω, ότι μπορεί να κάνει λάθος, κανείς σε κάτι τέτοιο...
Δοξάζω,φίλε μου τον θεό για ότι έχω, τον ευχαριστω, κάθε μέρα, γιατι νοιώθω πλούσιος, με ότι μου έδωσε....
Και φυσικά, καταλαβαίνεις,ότι σδεν εννοώ δουλειά και σπίτι, ή οικονομική άνεση,...Άλλα είναι τα ωραιά, που σε κανουν, να δεις τον Θεό...
Όπως η οικογένεια...Κοιτάζω τα μικρά και τρελαίνομαι..Χαίρομαι, που τα ..έχουμε, με τη γυναίκα μου...Δεν υπερβάλω..Απλά, εκτιμώ τι έχω και αναγνωρίζω, ότι είναι πολλά...
Αυτά όλα, δείχνουν ότι έχουν ομορφιά και προέλευση, όχι την τύχη, αλλά, κάτι προνοητικό, κάτι ανώτερο..Κι είναι πολύ ωραιο,ξέρεις, να υπάρχει ένα ανώτερο Όν, που νοιάζεται για σένα....Όχι να σε προσέχει, αλλά, να σε αγαπά και να σου προσφέρει ,κάτι καλύτερο, την αιωνιότητα....
Γιατί, αν δούμε αιώνιες αρχές, ότι διέπουν πραγματικά τον πνευματικό άνθρωπο, τότε, θα γινουμε αιώνιοι..Σε αυτό, ελπίζω...Σε μια αιώνια ευτυχία, που ξέρω ότι θα ρθει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 21:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αν ζήσεις καταστάσεις, με ανθρώπους, με χώρους, που να σε βεβαιώνουν, ότι ο Θεός είναι πολύ ωραιος τύπος..»

Αυθυποβολή, πίστη, παιχνίδια του μυαλού....

trexagireve:
«Δοξάζω,φίλε μου τον θεό για ότι έχω, τον ευχαριστω, κάθε μέρα, γιατι νοιώθω πλούσιος, με ότι μου έδωσε....»

ΠΩΣ είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ο Θεός έχει ανάγκη την εκδήλωση ευχαρίστησης σου?

ΓΙΑΤΙ νομίζεις ότι τον ενδιαφέρει η άποψη σου?

ΠΩΣ είσαι σε θέση να ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ότι ευχαριστείς τον Θεό και όχι το τίποτα?

trexagireve:
«Όπως η οικογένεια...Κοιτάζω τα μικρά και τρελαίνομαι..Χαίρομαι, που τα ..έχουμε, με τη γυναίκα μου..»

Συμφωνώ απόλυτα, είναι μαγικές στιγμές και γνωρίζω επακριβώς τι λέω.

Ωστόσο, αυτό δεν είναι τεκμήριο ύπαρξης Θεού. Ένας όγκος ολίγων εκατοντάδων μέτρων να χτυπήσει τη γη κάποια στιγμή απο το διάστημα, που και αυτό θα συμβεί, μπορεί να αφανίσει ολάκερο το ανθρώπινο είδος.

Ή ανάλογα των καταστάσεων, και η ίδια η γη κάποια στιγμή θα πάψει να υφίσταται, μαζί και ότι έχει υπάρξει.

Και τότε τι?

trexagireve:
«Αυτά όλα, δείχνουν ότι έχουν ομορφιά και προέλευση, όχι την τύχη, αλλά, κάτι προνοητικό, κάτι ανώτερο..»

Η ίδια η Φύση, μας είναι ακόμα άγνωστη. Τύχη? Όχι, εξέλιξη.

trexagireve:
«Κι είναι πολύ ωραιο,ξέρεις, να υπάρχει ένα ανώτερο Όν, που νοιάζεται για σένα...»

Συμφωνώ. Όλα τα όνειρα είναι ωραία. Το θέμα είναι εάν θέλεις να ζεις με όνειρα ή με αλήθειες.

Εξάλλου, εγώ δεν βλέπω πουθενά στην ιστορία του ανθρώπινου είδους να έχει υπάρξει ένα ανώτερο Όν που έχει ενδιαφερθεί για το καλό των ανθρώπων. Ούτε παλαιότερα, και ούτε βεβαίως τώρα.

Τα παραδείγματα ατελείωτα.

trexagireve:
«Όχι να σε προσέχει, αλλά, να σε αγαπά και να σου προσφέρει ,κάτι καλύτερο, την αιωνιότητα....»

Ά μάλιστα, όχι πρακτικά αποτελέσματα λοιπόν, αλλά........μεταθανάτιες υποσχέσεις!

Με την καραμέλα της αιωνιότητας φίλτατε, χτίστηκαν περιουσίες και ολάκερα συστήματα (θρησκείες), διότι οι υποσχέσεις δεν χρειάζονται αποδείξεις. Πίστη θέλουνε. Και εσύ την πίστη σου τους χάρισες....

trexagireve:
«Σε αυτό, ελπίζω...Σε μια αιώνια ευτυχία, που ξέρω ότι θα ρθει...»

Αντιφάσκεις. Ελπίζεις, δεν γνωρίζεις. Πιστεύεις, δεν ξέρεις, ειδάλλως θα έλεγες ΓΝΩΡΙΖΩ. Όμως, ταυτόχρονα λες ότι ξέρεις πως θα έρθει.

Χρειάζεται και άλλο σχολιασμό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 23:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φιλε Σβάμπε, για τόσο αθώο μέ έχεις, που να ...αυθυποβληθώ; Όχι φίλε, έχω υψηλά στάνταρ και ότι λέω, το λέω, με το δάχτυλο στον τύπο των ήλων...
Αν θυμηθείς το παράδειγμα των 10 λεπρών, που μόνο ο ένας, γύρισε
να ευχαριστήσει για το δώρο της λύτρωσης, απο μια ανίατη ασθένεια,
θα καταλάβεις, για τι είδους ευχαρίστηση μιλάω...
Αν φίλε, βλέπεις την οικογένεια σου και δεν αισθάνεσαι ότι είσαι
ένα ανώτερο όν,απο ένα απλό σε νόμους υποκείμενο, θα ήθελα να σε ρωτήσω, πως κι έχεις τόση ταπεινότητα..Ειναι υπερβολική...
Αλλά, δεν σε προβλημάτισε, τόση ομορφιά, πως έγινε; Αυτή της οικογένειας εννοώ..Έτσι είναι και τα ζώα;
Αυτή η εξέλιξη,δε, που θέτεις, είναι έτσι τυφλή, ή έχει κάποιο σκοπό; Και τον ξέρουμε αυτόν τον σκοπό της εξέλιξης;
Σβάμπε μου, εγώ είμαι εγωιστής, η αιωνιότητα, έχει ξεκινήσει για μένα, απο δώ...
Γιατί,σου είναι τόσο δύσκολο να εννοήσεις την αδυναμία μας, να αντιληφθούμε την πληρότητα του Ανώτερου ΄Οντος που καλείται απο μας Θεός, όταν, η πολυμορφία του, κάνει εξ αρχης, αδύνατη, την ολόκληρη εννόηση Του;Θέλω να πω, ως ποτε θα εκπλήσσεσαι που δεν καταλαβαίνουμε, τον Θεό, τόσο πολύ ανώτερο απο μας, που δεν
μπορούμε καν να τον εννοήσουμε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 23:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αν θυμηθείς το παράδειγμα των 10 λεπρών, που μόνο ο ένας, γύρισε
να ευχαριστήσει για το δώρο της λύτρωσης, απο μια ανίατη ασθένεια

Μια και το ανάφερες, το παραπάνω "θαύμα" φωνάζει από μακριά ότι είναι φανταστικό και κατασκευάστηκε από τους ευαγγελιστές, και ότι δεν θα μπορούσε να έχει συμβεί όπως περιγράφεται, για λόγους που εμπίπτουν στην πραγματικότητα της εποχής

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2010, 23:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Κώστα,άλλο έγραψα, άσε το αν συμβαινει..
Αναφερόμουνα, στο ειδος της ευχαριστίας....Πορώθηκες, λιγο με το βιβλίο σου, ή μου φαίνεται;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 00:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά έκανα μια παρατήρηση σε κάτι που παρουσίασες σαν "γεγονός".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 00:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Γιατί,σου είναι τόσο δύσκολο να εννοήσεις την αδυναμία μας, να αντιληφθούμε την πληρότητα του Ανώτερου ΄Οντος που καλείται απο μας Θεός, όταν, η πολυμορφία του, κάνει εξ αρχης, αδύνατη, την ολόκληρη εννόηση Του;Θέλω να πω, ως ποτε θα εκπλήσσεσαι που δεν καταλαβαίνουμε, τον Θεό, τόσο πολύ ανώτερο απο μας, που δεν
μπορούμε καν να τον εννοήσουμε;
...

Κι εσύ, όπως και οι υπόλοιποι χριστιανοί του φόρουμ, ΠΏΣ ΓΝΩΡΊΖΕΤΕ τι θέλει ο θεός από εμάς;
Γιατί μας λέτε ότι ο θεός θέλει να είμαστε έτσι ή αλλιώς, ότι μας ετοιμάζει τιμωρίες, αν δεν καταλάβουμε τι θέλει και δεν το κάνουμε, ότι τους καλούς θα τους στείλει στον παράδεισο και τους κακούς στην κόλαση;

Γιατί μας λέτε, ακόμη και τι σκέφτεται ο θεός;;;

Αφού ισχύουν όλα τα παραπάνω που έγραψες, τι διαφορετικό έχουν οι χριστιανοί, από τους άλλους ανθρώπους και γνωρίζουν το θεό, απ' την καλή κι απ' την ανάποδη;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2010, 10:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητέ μου Γιάπετ,ακριβώς, επειδή, δεν θέλει τίποτε απο μας ο Θεός,τίποτε που δεν μας έδωσε, εννοώ, γι αυτό λέω, ότι εύκολα ο άνθρωπος μπορέι να επικονιωνήσει με τον Θεό...Ειμαστε μόνιμα, σε πνευματική επαφή, με το Ανώτερο Όν, που το πνεύμα απορρέει απο Αυτόν...Δεν μπορούμε να τον αποφύγουμε, τολμώ να πω...
Απο κει κι έπειτα, η επικοινωνια μαζί Του βγαινει σαν φυσική ανάγκη, ναυτιλομένου, προς προσανατολισμό,αφού το πνεύμα, είναι πιο άπειρο και περιέχει ύλη, πολλαπλάσια, αυτής οπυ ζούμε γύρω μας...Ζούμε σε μρρικά τετραγωνικά μια ζωή, όταν το μυαλό μας, μπορεί να έχει διασχισει γαλαξίες...Δυσανάλογο...Δεν είναι σχεδόν ύποπτο;...
Καμιά διαφορετικότητα,δεν υπάρχει μεταξύ χριστιανού άλλου πιστού, ή μόνο μια, ότι όταν ακολουθάς τον Υιό του Θεού,ζώντας, πραγματικά χωρίς να βλάφτεις, αλλά οφελώντας τον συνάνθρωπο σου,τότε, είσαι με τον Θεό για μένα....
Αλλα, να γίνεται πραγματικά αυτό...Όποιος το κάνει, για μένα είναι καλύτερος μου...Ποιός είμαι εγώ να σου πω τι σκέφτεται ο Θεός; Δεν ξέρω φίλε, κρατιέμαι απο όσα είπε...
Δεν έγινε τίποτε Κώστα μου....Θα τα πούμε σε λίγο...Με σένα θέλω να μιλήσω σήμερα...Θεού θέλλοντος, και δουλειάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tannhauser
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2010, 23:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tannhauser  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα βιβλίο που σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς από εσάς είναι
Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΑΦΥΠΝΙΣΕΩΣ του
Julius Evola, η οποία συνοδευέται από ένα Εννοιολογικό λεξικό βουδιστικών και ανατολικών παραδοσιακών όρων.

Περίληψη και για τα 2 βιβλία μπορείτε να βρείτε στο
www.JuliusEvola.gr

καθώς και στο παρακάτω link, όσοι από εσάς έχουν λογαρασμό facebook

http://www.facebook.com/pages/Julius-Evola-E-Didaskalia-tes-Aphypniseos/123056771052873?v=info

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 10:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ εύστοχη, η τοποθέτηση, αγαπητέ Tannhauser...
Μιλάμε, για μια άλλη νέα θρησκεία που κατασκευάζεται,προς όφελος, της Νέας Τάξης πραγμάτων ή κάποια που πολεμά την υποδούλωση, στην Νεα Εποχή;...
Γιατί, μόνο αυτές οι δυο πλευρές μπορούν να υπάρχουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 21:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αν φίλε, βλέπεις την οικογένεια σου και δεν αισθάνεσαι ότι είσαι
ένα ανώτερο όν,απο ένα απλό σε νόμους υποκείμενο, θα ήθελα να σε ρωτήσω, πως κι έχεις τόση ταπεινότητα..Ειναι υπερβολική...»

Ταπεινότητα? Ίσως. Κατα την άποψη μου, απέχουμε έτη φωτός απο την κατανόηση του Κόσμου που μας αγκαλιάζει, απο την Φύση.

Συνεπώς, με ποιά τεκμήρια να θεωρήσω εαυτόν ως κάτι το ανώτερο, όταν απλά γνωρίζω ότι ελάχιστα γνωρίζω?

trexagireve:
«Αυτή η εξέλιξη,δε, που θέτεις, είναι έτσι τυφλή, ή έχει κάποιο σκοπό; Και τον ξέρουμε αυτόν τον σκοπό της εξέλιξης;»

Σκοπό? Δεν είμαι σε θέση να είμαι βέβαιος. Ωστόσο, εάν δούμε το πόσο ευάλωτος είναι ο άνθρωπος, το πόσο εξαρτάται απο όσα τον περιβάλλουνε, όπως και όλα τα υπόλοιπα δημιουργήματα της φύσης, τότε η έννοια του σκοπού μάλλον απομακρύνεται.

Ο σκοπός που λές, λαμβάνει αξία και περιεχόμενο βάση των όσων προεξοφλούμε, ή μάλλον μας έχουνε μάθει να προεξοφλούμε.

trexagireve:
«Γιατί,σου είναι τόσο δύσκολο να εννοήσεις την αδυναμία μας, να αντιληφθούμε την πληρότητα του Ανώτερου ΄Οντος που καλείται απο μας Θεός, όταν, η πολυμορφία του, κάνει εξ αρχης, αδύνατη, την ολόκληρη εννόηση Του;»

Φίλτατε, υπάρχει κάτι πιο «υπερφυσικό» απο την ίδια την φύση?

Κατα τα άλλα, ένας θεός που στήνει παγίδες και «εισενέγκει ημάς εις πειρασμούς», δεν είναι θεός ανώριμος και φιλοπαίγμων?

Ομιλείς για την αδυναμία αντίληψης του θεού. Εγώ θα σου πω ότι η επιθυμία σου γονιμοποιεί τη θρησκευτική φαντασία η οποία και δημιουργεί βιωματικές ψευδαισθήσεις. Έτσι, καταλήγει ο ψυχικά αδύνατος, δυνατός. Ο αμαθής, σοφός. Ο φτωχός, πλούσιος. Ο θνητός, αθάνατος.

Αντιλαμβάνεσαι φίλτατε ότι ουσιαστικά δεν μπορείς εσύ πλέον να τα βάλεις με τη θρησκεία?

Γεμάτη ειρωνίες η ζωή, δεν βρίσκεις? Το ψηλότερο σημείο στον Οίκο του Θεού, στην εκκλησία που επισκέπτεσαι τρεχαγύρευε, δεν είναι ο σταυρός του Θεού, αλλά το αλεξικέραυνο.

Μια (ακόμη) ειρωνία της Φύσης στη μεταφυσική της θρησκείας.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 22:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σοφά βλέπεις τα πράγματα, αγαπητέ μου Σβάμπε,αλλά, ο διάλογος με καλεί για να σου πω, ότι η ανωτερότητα, δεν είναι αίσθηση, σαν
ικανοποπίηση,αλλά, ικανότητα, που απορρέει απο την παρατήρηση και
την άσκηση....Αν η ύπαρξη σου, είναι μοναδική,καθε άνθρωπος, είναι
μοναδικός, δεν επαναλαμβάνεται,πως να μην νοιώσεις ανώτερος, όταν τα άλλα όντα,γύρω σου, είναι απλά κλώνοι του είδους τους;
Μεταφέρουν ,όλα τα άλλα είδη,μόνο τα γονίδια και δεν έχουν δική τους προσωπικότητα,αλλά, μια κληρονομιά, που κουβαλάνε,σχεδόν σαν κατάρα, στην πλάτη τους...Απο την άλλη, ο άνθρωπος,ΑΓΝΩΣΤΟΣ δεν φανερώνει τον πραγματικό του εαυτό, ποτέ..
Οποτε, δεν ξέρεις, ξέρουμε, καν ποσο ανώτεροι είμαστε...
Αυτό δεν μας κάνει λιγότερο ανώτερους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 23:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«αλλά, ο διάλογος με καλεί για να σου πω, ότι η ανωτερότητα, δεν είναι αίσθηση, σαν ικανοποπίηση,αλλά, ικανότητα, που απορρέει απο την παρατήρηση..»

Και εγώ για την παρατήρηση σου μιλάω φίλτατε. Την αντικειμενική, επιστημονική παρατήρηση.

trexagireve:
«Οποτε, δεν ξέρεις, ξέρουμε, καν ποσο ανώτεροι είμαστε...»

Η πορεία του κόσμου είναι κυκλική: τα πράγματα διανύουν τον κύκλο της γένεσης και της φθοράς τους, καταλήγοντας κατ’ανάγκη εκεί απο όπου ξεπήγασαν. Όλα όσα συνθέτουν τον κόσμο λειτουργούν σαν αντίπαλα και μαζί ισότιμα μέλη.

Η πορεία όλων όσων συμβαίνουν γύρω μας φίλτατε, δεν είναι τυχαία παρά έλλογη, διατεταγμένη, υποκείμενη σε νόμους και κανόνες.

Όλα τα κυβερνά, τα προσδιορίζει ουσιαστικά και τα ελέγχει το άπειρο, παράγοντας τα και επαναπορροφώντας τα τελικά, όταν αυτά ολοκληρώνουν τον κύκλο της γένεσης τους.

Το άπειρο ελέγχει όλο το κοσμικό γίγνεσθαι «περιέχοντας», περιβάλλοντας και συγκρατώντας τα πάντα.

Λοιπόν, δεν χρειάζεται να φανταστούμε το άπειρο σαν πνεύμα ή νου που διοικεί τον κόσμο (π.χ. ο Θεός). Το άπειρο δεν κυβερνά παρεμβαίνοντας στην κοσμική αταξία και διευθετώντας τις αντιθέσεις, τις όποιες «αδικίες» των πραγμάτων με διορθωτικές ή επανορθωτικές ρυθμίσεις της πορείας τους (π.χ. η δήθεν «θεϊκή πρόνοια»). Το άπειρο είναι αυτορρυθμιζόμενο.

Το άπειρο, ελέγχει τα πάντα. Αλλά ο «έλεγχος», δεν είναι αυτό που οι φτωχοί και ανασφαλείς άνθρωποι έχουνε φανταστεί μέσω του εκάστοτε προσωπικού και εξόχως αντιφατικού Θεού τους.

Με μύθους, σοφιστείες και υστερόβουλες υπεκφυγές φίλτατε τρεχαγύρευε, χτίζονται οι «μεγάλες αλήθειες» για τα μικρά μυαλά.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2010, 23:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η φυσική φθορά, ο θάνατος,η πτώση των αξιών, η των ανθρώπων,αγαπητέ μου Σβάμπε, πιστέυω, ότι είναι μια παραπλάνηση,
που λόγω της έντασης της, δεν μας αφήνει να βλέπουμε τι πραγματικά συμβαίνει...
Να δούμε, μια ακατανίκητη συνέχεια του όντος που είμαστε, γιατί δενε το λέω απλά άνθρωπο..Ένα όν, που όσο κι αν διανύουμε ακόμη μια αφύσικα μεγάλη νεότητα, ωριμάζει μέσα μας και θα γίνουμε ικανοί,άξιοι της μοίρας μας:....Να γινουμε θεοί...
Και να για να γίνει αυτό, πρέπει να γκρεμιστούν ακόμη,δυστυχώς,πολλά είδωλα μέσα μας...
Ερχόμενοι, όμως, στην αντικειμενική παρατήρηση,θα έλεγα, ότι αν
δεις τον άνθρωπο,την ανθρωποτητα,σαν ένα όν,που άλλοι είναι το κεφάλι, άλλοι το σώμα, άλλοι τα χέρια, άλλοι τα πόδια, τότε θα καταλάβεις,ότι η πρόοδος του, είναι διαφορετική απο των άλλων όντων, που ξέρουμε..Καταλαβαίνεις, πως είναι πολύ σημαντικό Όν ο άνθρωπος, αν και πιστεύω, ότι το ξέρεις αυτό...
Και ναι, όλα γυρνάνε απο κει που ξεκινήσαν, αλλα, σίγουρα, πολύ
πιο ώριμος ο άνθρωπος, μπορει τώρα, να έχει αυτό που του ανήκει, μπορεί τώρα, να ξέρει καλύτερα τι να κάνει, ή τώρα να έχει την ευκαιρία να είναι αυτός που ειναι...
Όλα γίνονται για κάποιο λόγο, έτσι δεν ειναι; Δεν υπάρχει τυχαίο,μόνο το αποτέλεσμα,θα είναι μοναδικό...
Αλλά, αυτό το αποτέλεσμα, είναι το Όν που θα προκύψει απο τον άνθρωπο...Κυρίαρχο στο σύμπαν...
Γιατί,αυτή είναι η θέση του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 00:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα γίνονται για κάποιο λόγο, έτσι δεν ειναι; Δεν υπάρχει τυχαίο,μόνο το αποτέλεσμα,θα είναι μοναδικό...
Αλλά, αυτό το αποτέλεσμα, είναι το Όν που θα προκύψει απο τον άνθρωπο...Κυρίαρχο στο σύμπαν...
Γιατί,αυτή είναι η θέση του...

Πάλι με αυτά τα εκπληκτικά που έγραψες φίλτατε με έκανες να θέλω να γράψω κάτι

Φυσικά και όλα γίνονται για ένα λόγο

Ο άνθρωπος δεν είναι σάρκα και οστά μόνο είναι κάτι ανώτερο,η Αγία Γραφή ειναι ένας οδηγός ζωής για εμάς,αλλα ο Χριστιανισμός είναι ζωντανή θρησκεία δεν βρίσκεται μόνο στην Βίβλο αλλα είναι ένα σύνολο βιωμάτων και εμπειριών που είχανε αρκετοί απο αυτούς που πιστέψανε στο Χριστό,βεβαια σε αυτούς μετά η πίστη μεταονομάζεται σε γνώση.

Οντώς ο άνθρωπος είναι το πιο πληρέστερο δημιούργημα Του και έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε πάνω σε αυτό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 08:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου diego, "κράτησε αυτό που έχεις, ινα μη λάβει ουδείς έτερος τον στέφανον σου", λέει στην Αποκάλυψη, ο θείος Ιωάννης...
Έχε υπομονή και ο δρόμος τελειώνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 10:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Αυτή η φυσική φθορά, ο θάνατος,η πτώση των αξιών, η των ανθρώπων,αγαπητέ μου Σβάμπε, πιστέυω, ότι είναι μια παραπλάνηση...»

Και γιατί πιστεύεις ότι είναι παραπλάνηση? Διότι έχεις υιοθετήσει τις άκρως ευχάριστες για την ανθρώπινη φαντασία αφηγήσεις του δόγματος. Τυχαίο?

Καθόλου φίλτατε.

trexagireve:
«Και ναι, όλα γυρνάνε απο κει που ξεκινήσαν, αλλα, σίγουρα, πολύ πιο ώριμος ο άνθρωπος, μπορει τώρα, να έχει αυτό που του ανήκει..»

Φίλτατε, εάν πάψει ο ήλιος να φωτίζει τη γη, παύει και ο άνθρωπος με την «ανωτερότητα» του. Ένας ιός, είναι σε θέση να τον αφανίσει, όπως και κάθε άλλο πλάσμα της φύσης.

Παιχνίδια της φαντασίας που έγιναν θεμέλια της μεταφυσικής: η ανθρωποποίηση του Θεού – η θεοποίηση του ανθρώπου.

Ο νοών νοείτω.

trexagireve:
«Όλα γίνονται για κάποιο λόγο, έτσι δεν ειναι;»

Για κάποιο λόγο ναι. Όχι όμως απαραίτητα και για έναν τελικό σκοπό. Εδώ κάπου χάνεις το παιχνίδι....

trexagireve:
«Αλλά, αυτό το αποτέλεσμα, είναι το Όν που θα προκύψει απο τον άνθρωπο...Κυρίαρχο στο σύμπαν...»

Φοβερό στοιχείο της φύσης φίλτατε ο θνητός άνθρωπος. Μπορεί και πλάθει αθάνατους θεούς για να τον προστατεύουν, να του δίνουνε βατήρα για τα πέρατα της φαντασίας του.

«Ζείς» τον κόσμο που έχεις πιστέψει, και συνεπώς δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου χαλάσει το όνειρο σου.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 10:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego:
«Ο άνθρωπος δεν είναι σάρκα και οστά μόνο είναι κάτι ανώτερο..»

Δηλαδή?

diego:
«..η Αγία Γραφή ειναι ένας οδηγός ζωής για εμάς..»

Η κάθε θρησκεία, είναι ένας οδηγός ζωής για τους πιστούς της. Αυτό επιζητά η κάθε θρησκεία. Τα αυτονόητα δεν χρειάζονται σχολιασμούς.

diego:
«αλλα ο Χριστιανισμός είναι ζωντανή θρησκεία δεν βρίσκεται μόνο στην Βίβλο αλλα είναι ένα σύνολο βιωμάτων και εμπειριών που είχανε αρκετοί απο αυτούς που πιστέψανε στο Χριστό,βεβαια σε αυτούς μετά η πίστη μεταονομάζεται σε γνώση.»

Η κάθε θρησκεία, είναι μια ζωντανή θρησκεία. Το ίδιο ισχύει για το Ισλάμ και τον Ιουδαϊσμό.

Φαντάζεσαι ότι υπάρχει θρησκεία που είναι «νεκρή»?

Τα βιώματα και οι εμπειρίες, είναι προσωπικές εκτιμήσεις, οι οποίες ενίοτε στηρίζοται στο ψέμα το ευεργετικό, στην αυθυποβολή, στην αδυναμία ελέγχου των πραγματικών καταστάσεων, στην απόσταση απο τα πραγματικά αίτια του Σύμπαντος που μας περιβάλλει.

Η δε γνώση, δεν υφίσταται. Αντικειμενικά τουλάχιστον.

Υποκειμενικά, ο καθένας μπορεί να βαφτίσει την πίστη του όπως του ταιριάζει, ωστόσο η γνώση είναι κάτι άλλο.

Ένας τέλειος θεός που συνάμα δημιουργεί ατελείς ανθρώπους, αλλά και ατελείς κόσμους, αντιφάσκει στον ευατό του. Η, ακόμα χειρότερα, παίζει εν ου παικτοίς..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 11:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος που θέτω ,την έννοια παραπλάνηση, αγαπητέ μου Σβάμπε, είναι
γιατί, ξέρω, ότι ο άνθρωπος, επαίρεται εύκολα, σαν παιδί, απο πνευματική ανωριμότητα... Νοιώθει, ότ με την μερική οπτική που έχει, ως απλό όν,έχει μαθει αρκετά και μετά δεν πορεί να μαθαίνει τα υπόλοιπα των διδακτέων του,εφόσον, έχει πολυπλοκότητα μέσα του, θεού...
Αυτό που συμβαινει, λοιπόν,είναι, ότι σε κάποια φάση, πορώνεται η συνείδηση του ανθρώπου, απο υποκειμενικότητα και παύει να βλέπει αντικειμενικά..
Ειναι οξύμωρο το σχήμα, γιατί,τα παιδιά, έχουν σοφία, που χάνουν μεγαλώνωντας κι εμείς, μόλις αποκτήσουμε τη γνώση, ξαναγυρνάμε στον εγωισμό, μια παιδική ασθένεια...
Τότε έρχεται η παραπλάνηση, για να μας φέρει στα ίσα και να ξαναγίνουμε ενεργητικοί κι όχι υποκείμενοι,παθητικοί,σε ότι μας συμβαίνει..Μας δείχνει, ότι πράγματα, δεν είναι εκεί που νομίζουμε κι έτσι, ξαναμπαίνουμε στο παιχνίδι...
Κι όλα αυτά, για να μεγαλώσουμε, με πολλές έννοιες της λεξεως..
Μην φοβάσαι τη φύση ,φίλε μου, έγινε για να τη χαρούμε,οχι για
να τη φοβόμαστε...Δεν υπάρχει τετοιος κακόβουλος δημιουργός, που
να έφτιαξε τέτοιο κόσμο...Κακοί διαχειριστές του υπάρχουν....
Και γι αυτόυς, πρέπει να μιλάμε εδώ,γιατί, εμείς τους φτιάχνουμε...
Στην ανθρωποποίηση και θεοποίηση, που θέτεις, θα αντιτάξω,την αναζήτηση των δυο εννοιών, γιατί, ίσως είναι μια...Ούτε τι είναι πραγματικά άνθρωπος ξέρουμε, αφού ακόμη το ψάχνουμε, ούτε τι είναι Θεός, αφού δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε κάν, ή μη, μόνο μέσω των έργων Του...Κι αν τα βλέπουμε κι αυτά και δεν τα ...βαφτίζουμε με δικά μας ονόματα, ως δικά μας, ή άλλων..
Φίλε, υπάρχει Θεός, υπάρχει κόσμος,εμείς, όμως,τι ρολο παίζουμε;
Αφού αντιλαμβανομαστε, πολλά,αλλά, όχι όλα, υπάρχει κάποιο σημειο, που μας διαφεύγει;
Το ότι όλα εξυπηρετούν, ένα σκοπό, με την ύπαρξη τους, φιλε μου, είναι αξίωμα..Δεν υπάρχει κάτι άχρηστο,ολα κάτι χρησιμεύουν...Η αντίληψη μας, όμως, βλέπει καθαρά;Ή χτίζει μια άλλη πραγματικότητα, που η ίδια σχεδιάζει;
Αυτο, μπορεί να εξαφανίσει την πραγματικότητα;Όχι βέβαια..Άρα, όλα περιμένουν, εμάς να ξυπνήσουμε...
Κι εδώ, ερχόμαστε, στο τελευταίο σου σχόλιο, περι ύπνου και ξυπνιου...Φίλε μου, τι είναι ύπνος, και που είναι το ξύπνιο;
Το ..Μάτριξ, το είδες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 16:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
diego:
«Ο άνθρωπος δεν είναι σάρκα και οστά μόνο είναι κάτι ανώτερο..»

Δηλαδή?


Τι να κάνουμε που υπάρχει και η ψυχή ζώσα τώρα αφου σε στεναχωρεί αυτό..


quote:
Φαντάζεσαι ότι υπάρχει θρησκεία που είναι «νεκρή»?

Τα βιώματα και οι εμπειρίες, είναι προσωπικές εκτιμήσεις, οι οποίες ενίοτε στηρίζοται στο ψέμα το ευεργετικό, στην αυθυποβολή, στην αδυναμία ελέγχου των πραγματικών καταστάσεων, στην απόσταση απο τα πραγματικά αίτια του Σύμπαντος που μας περιβάλλει.


Ολοζώντανη είναι η θρησκεία φίλε μου,φυσικά μπορούμε να μιλάμε και για βιωματικό Χριστιανισμό αλλα γιατί θα πρέπει να παίρνω στα σοβαρότερα εσένα που ποστάρεις π.χ ενα άρθρο Φυσικών για να αποδειξεις την Αθεία(!) και όχι συνανθρώπους μου που έχουνε ευεργετηθεί?

Κάποτε ήτανε ο Ιησούς στην Γη και βοηθούσε τους συνανθρώπους μας,αργότερα έστειλε τους 'Οσιούς Του να το κάνουνε αυτό και πράγματι αρκετοί συνάνθρωποι μας βρήκανε βοήθεια στο Θεό,άλλοι με ανίατες ασθένειες τώρα μπορούνε να κάθονται μπροστά σου και να σου σφίξουνε το χέρι,άλλοι είδαν τον Προστάτη τους να τους βοηθά...

Εχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί μερικοί εγκαταλείψανε όλα τα εγκόσμια και πήγανε στις ερημιές να αφοσιωθούνε στο Θεό,μιλάμε και για νέα άτομα που σου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση,αμα τους πλησιάσεις και επιμείνεις λίγο(επείδη αυτοί δεν θέλουν να περιαυτολογούν)κάτι θα σου ψελίσουν στο τέλος

Τράβα και πες σε όλους αυτούς που λάβανε για ανθυποβολή τοτε..
Και δεν είναι ένας και δυο..
Οτι δεν είδατε αυτά που είδατε δηλαδή και δεν ακούσατε αυτα που ακούσατε και όλα αυτά επειδή εσένα δεν σου βγαίνουνε οι εξισωσείς!!!

Και αν καταφέρεις να πείσεις κανέναν απο αυτούς θα πείσεις και μένα μετά

Με μαθηματικά και εξισώσεις δεν βρίσκεις το Άκτιστο Φώς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 16:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Νοιώθει, ότ με την μερική οπτική που έχει, ως απλό όν,έχει μαθει αρκετά και μετά δεν πορεί να μαθαίνει τα υπόλοιπα των διδακτέων του.»

Μόνο που μιλάς για θεωρίες, και όχι για τεκμήρια. Συνεπώς....

trexagireve:
«Μην φοβάσαι τη φύση ,φίλε μου, έγινε για να τη χαρούμε,οχι για
να τη φοβόμαστε..»

Που είδες ότι φοβάμαι τη φύση? Το αντίθετο φίλτατε!

Απλά, δεν μπορούμε να βαφτίζουμε «θεό» την άγνωστη πλευρά της.

trexagireve:
«Δεν υπάρχει τετοιος κακόβουλος δημιουργός, που
να έφτιαξε τέτοιο κόσμο...Κακοί διαχειριστές του υπάρχουν....»

Λάθος.

Τίποτα δεν είναι τέλειο φίλτατε, σύμφωνα με τα μέτρα των ανθρώπων. Ούτε ο άνθρωπος, ούτε ο κόσμος που ζει, αλλά ούτε και το σύμπαν, το οποίο μια μέρα απλά θα μας καταπιεί, όπως μας δημιούργησε.

Απλά το πρόβλημα το έχεις εσύ, με τον «τέλειο θεό» ο οποίος όμως κάθε άλλο παρά τέλειο άνθρωπο δημιούργησε ή τον κόσμο που ζει.

Ώστε ο θεός έχει παράπονα απο εμάς? ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?

trexagireve:
«Φίλε, υπάρχει Θεός, υπάρχει κόσμος,εμείς, όμως,τι ρολο παίζουμε;»

Τόσων αιώνων θεολογία για να πλάσουμε μια Σιωπή, και τελικά αφού την βαφτίζουμε Λόγο να πέσουμε στα γόνατα και να την προσκυνάμε.

Αυτό το ρόλο θέλεις να παίζεις...

trexagireve:
«Κι εδώ, ερχόμαστε, στο τελευταίο σου σχόλιο, περι ύπνου και ξυπνιου...Φίλε μου, τι είναι ύπνος, και που είναι το ξύπνιο;»

Για να μας παρασταθεί φίλτατε ο θεός του χριστιανισμού, ζητάει να του θυσιάσουμε τη μοναχοκόρη μας τη λογική, με το μαχαίρι της πίστης.

Αναρωτιέσαι τι είναι ύπνος?

trexagireve:
«Το ..Μάτριξ, το είδες;.»

Το «ο τελευταίος πειρασμός» του Καζαντζάκη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 16:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Κάποτε ήτανε ο Ιησούς στην Γη και βοηθούσε τους συνανθρώπους μας

Χώρια που η παγκόσμια ιστορία αγνοεί το "γεγονός" αυτό, η Καινή Διαθήκη μας λέει πως ούτε τα αδέρφια του πιστεύανε ότι έκανε θαύματα, ούτε ο Ιωάννης ο Βαπτιστής, ενώ η μάνα του θεωρούσε πως ο γιος της τα έχει χαμένα...

Άμα σε αμφισβητούν κι οι δικοί σου... κλάφτα Χαράλαμπε...

quote:
αρκετοί συνάνθρωποι μας βρήκανε βοήθεια στο Θεό,άλλοι με ανίατες ασθένειες

Αν οι συνάνθρωποί μας βρήκανε βοήθεια στο θεό με ανίατες ασθένειες, τότε όλοι αυτοί που γεμίζουνε τα νοσοκομεία και απευθύνονται στο γιατρό κι όχι στο θεό, πρέπει να είναι άθεοι...

Παρεμπιπτόντως, κανείς ασθενής δεν έγινε καλά από ανίατη ασθένεια. Ούτε πόδια φυτρώσανε σε κάποιον κουτσό, ούτε χέρια σε κάποιον κουλό ούτε είδα κανέναν με κατεστραμμένα νεφρά να ξαναμπαίνουν σε λειτουργία ούτε κάποιον εγκεφαλικά νεκρό να ξαναζωντανεύει...

Αυτά που διαβάζεις στα θρησκευτικά περιοδικά, απ' όπου "μορφώνεσαι" απευθύνονται σε αμόρφωτους αφελείς και μόνο.

quote:
Εχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί μερικοί εγκαταλείψανε όλα τα εγκόσμια και πήγανε στις ερημιές να αφοσιωθούνε στο Θεό

Γιατί είναι τεμπέληδες και άχρηστοι και δεν μπορούν να επιβιώσουν στα δύσκολα, που είναι η καθημερινή ζωή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 16:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego:
«Τι να κάνουμε που υπάρχει και η ψυχή ζώσα τώρα αφου σε στεναχωρεί αυτό..»

Υπάρχει? Και είναι «ζώσα»?

Πόθεν τα τεκμήρια αυτής της αποδοχής φίλτατε? Η ομιλεί απλά η πίστη σου, δηλαδή οι υποθέσεις που συνθέτουνε το δόγμα του χριστιανισμού?

Καλείται να αποδείξει μια υπόθεση, όποιος την υποστηρίζει, όχι όποιος ερωτά τα τεκμήρια που συνοδεύουνε την υπόθεση.

Λοιπόν?

diego:
«..αλλα γιατί θα πρέπει να παίρνω στα σοβαρότερα εσένα που ποστάρεις π.χ ενα άρθρο Φυσικών για να αποδειξεις την Αθεία(!) και όχι συνανθρώπους μου που έχουνε ευεργετηθεί?»

Πρώτον δεν υφίσταται «Αθεϊα», καθώς εσύ δεν δικαιούσαι να ομιλείς αποκλειστικά περί του τι εστί ΘΕΟΣ, απο την στιγμή που δεν κατέχεις ΓΝΩΣΗ ώστε να τεκμηριώσεις έστω και το 0,1% των όσων θεολογικά αποδέχεσαι.

Και να είσαι απολύτως βέβαιος ότι γνωρίζω άριστα το δόγμα του χριστιανισμού.

Τώρα, το ποιός δικός σου ευεργετήθηκε ή νομίζει ότι ευεργετήθηκε, είναι προσωπικά θέματα και όχι βάση για θεολογικές αποδοχές.

diego:
«Κάποτε ήτανε ο Ιησούς στην Γη και βοηθούσε τους συνανθρώπους μας..»

Ναι, και αφού....ξεχάστηκε για καμιά 30ριά χρόνια φτιάχνοντας καρέκλες και παγκάκια για τις λαϊκές της Ιερουσαλήμ (!), μετά θυμήθηκε ότι του έμεινε ένας, άντε ένας και κάτι χρόνος ώστε να βοηθήσει και τους ανθρώπους.

Ξέρεις, όλα τα παραμύθια έχουνε τον ήρωα τους.....

diego:
«..άλλοι με ανίατες ασθένειες τώρα μπορούνε να κάθονται μπροστά σου και να σου σφίξουνε το χέρι,άλλοι είδαν τον Προστάτη τους να τους βοηθά...»

Όσοι πάνε κάθε χρόνο στην Τήνο σέρνοντας με τις ασθένειες τους, με τις ίδιες ασθένειες αναχωρούν. Έως τώρα, κανείς ανώτερος ή κατώτερος ιερωμένος άπαξ και αρρώστησε βαριά, δέν έπεσε κάτω απο μια εικόνα για να γίνει καλά, παρά όλοι τους επέλεξαν τα έργα της επιστήμης.

Τι παράξενο έ?

diego:
«Εχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί μερικοί εγκαταλείψανε όλα τα εγκόσμια και πήγανε στις ερημιές να αφοσιωθούνε στο Θεό..»

Πολλά τα ψυχολογικά προβλήματα των ανθρώπων, πολλές οι διαστροφές, οι αδυναμίες, οι αδύναμοι χαρακτήρες και πάει λέγοντας ο κατάλογος των λόγων και πραγματικών αιτιών.

diego:
«Τράβα και πες σε όλους αυτούς που λάβανε για ανθυποβολή τοτε.»

Έχω γνωρίσει αρκετούς, για παράδειγμα στο Άγιο Όρος της αυτόνομης μοναστικής πολιτείας της χριστιανοσύνης, όπου έχω παει τρεις φορές. Συχνά είναι για να κλαίς το επίπεδο των γνώσεων τους, και όσοι θα μιλήσουνε θα παπαγαλίσουνε ρηχότητες και άλλα τετριμμένα.

Και λοιπόν?

diego:
«Και αν καταφέρεις να πείσεις κανέναν απο αυτούς θα πείσεις και μένα μετά.»

Να τους πείσω? Για ποιό λόγο? Δικαίωμα τους να μουρμουρίζουνε και να περιφέρονται με μαύρες ρόμπες. Δημοκρατία έχουμε.

Ο θρησκευτικός αποχρωματισμός είναι μια επίπονη διεργασία, που συχνά κρατάει μια ολόκληρη ζωή. Εκείνοι εκεί μέσα, δεν έχουνε καμία ελπίδα.

diego:
«Με μαθηματικά και εξισώσεις δεν βρίσκεις το Άκτιστο Φώς»

Το σίγουρο είναι ότι με το να αναγάγουμε την ομφαλοσκόπηση σε «θείο έργο», κάθε άλλο παρά φως γενικά θα δούμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
schwabe με εξαίρεση τα παγκάρια και τις λαικές τουλάχιστον προς το παρόν κρατάς ενα επίπεδο στην συζήτηση και αυτό το σέβομαι

Είσαι απο τα άτομα που αυτή την συζήτηση θα την έκανα κάπου έξω ξένοιαστα πίνοντας ένα καφέ,διότι πάμε σε πιο προσωπικά θέματα και το forum έχει κάποια όρια..

Εγώ καλύπτομαι προσωπικά πάντως με αυτά που ακούσει απο αξίοπιστες μαρτυρίες αν θές να ξέρεις αν και κατάφερα να βρώ και την επαλήθευση απο αλλού

Τώρα για τους μοναχούς που επισκέφτηκες,ο Θεός έκανε για Προφήτες Του και Αποστόλους Του ανθρώπους αρκέτα φτωχούς και και με μηδαμινό επίπεδο γνώσεων επειδή σε αυτούς συνήθως εβρίσκε ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ

Χωρίς να σημαίνει αυτό όμως οτι επιστήμονες και οι άνθρωποι των γραμμάτων τον έχουν απορρίψει,τον pascal τον γνωρίζεις?

Ο μεγάλος αυτός επιστήμονας ομολόγησε τον Θεό ενώ έχει γράψει και βιβλία περι της Θεοπνευστίας των Γραφών

Αργότερα ονομάστηκε και ο <<Αγίος της επιστήμης>>

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B6_%CE%A0%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BB Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego:
«schwabe με εξαίρεση τα παγκάρια και τις λαικές τουλάχιστον προς το παρόν κρατάς ενα επίπεδο στην συζήτηση και αυτό το σέβομαι»

Ορισμένα «μαργαριτάρια» σκοπό έχουνε να τονίσουμε τον σχολιασμό. Λογικό.

diego:
«Είσαι απο τα άτομα που αυτή την συζήτηση θα την έκανα κάπου έξω ξένοιαστα πίνοντας ένα καφέ,διότι πάμε σε πιο προσωπικά θέματα και το forum έχει κάποια όρια..»

Γιατί όχι!

diego:
«Τώρα για τους μοναχούς που επισκέφτηκες,ο Θεός έκανε για Προφήτες Του και Αποστόλους Του ανθρώπους αρκέτα φτωχούς και και με μηδαμινό επίπεδο γνώσεων επειδή σε αυτούς συνήθως εβρίσκε ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ»

Παράξενη «λογική» για έναν Πάνσοφο ή Παντογνώστη Θεό φίλτατε!

Ένας ΥΠΑΡΚΤΟΣ προσωπικός θεός ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε, πόσο δε μάλλον να τους βρίσκει ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΟΥΣ τους ακολούθους του. Και αυτο διότι η πίστη είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας και προσβολή για την ύπαρξη ενός Θεού.

Χρειάζεται κανείς να πιστέψει ή να ταπεινωθεί πρώτα για να αποδεχθεί την δύναμη και την ύπαρξη του ήλιου? Μάλλον όχι.

Χρειάζεται κανείς να πιστέψει ή να ταπεινωθεί πρώτα για να αποδεχθεί την δύναμη και την ύπαρξη του ρεύματος? Άσχετα εάν δεν το βλέπεις, εάν βάλεις το χέρι σου στη πρίζα αμέσως το νιώθεις! Είτε είσαι χριστιανός, είτε οτιδήποτε άλλο.

Τον θεό που πραγματεύεται ο Χριστιανισμός?

diego:
«Χωρίς να σημαίνει αυτό όμως οτι επιστήμονες και οι άνθρωποι των γραμμάτων τον έχουν απορρίψει,τον pascal τον γνωρίζεις?»

Κοίτα να δεις, το ότι κάποιος ασχολείται με κάποια επιστήμη δεν σημαίνει και ότι κατέχει το θέσφατο σε θέματα Οντολογίας ή Θεολογίας. Οι αδυναμίες του κάθε χαρακτήρα είναι πάμπολλες.

Εξάλλου, το λεγόμενο «στοίχημα του Pascal» μας δείχνει και την ανοησία του γάλλου σε θέματα θεολογικά.

Υπάρχει σειρά άλλων γνωστών και διακεκριμένων επιστημόνων που απλά υποβαθμίζουνε τη θρησκεία και το θεό σε θέμα λαογραφικής αξίας και περιεχομένου.

Που στην ουσία, περί αυτού και πρόκειται...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2010, 21:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Σβάμπε,ποτέ δεν προσκύνησα κάτι ξένο...Πάντα, ότι δικό μου, για να το τιμώ...Η πληθωρική σημερινή ζωή, έχει κανει τον
άνθρωπο, λιγότερο ανθρώπινο και περισσότερο υπόχρεο σε γενικές έννοιες, που δεν του δινουν τιποτε και τον κάνουν δυσαρρεστημένο και αντιδρών.....Κι αποκλείεται απο την κοινωνία γύρω του...
Έτσι, δεν μπορούμε να ζήσουμε κι ΑΥΤΟ δεν είναι θεωρία..
Δεν είναι παράξενο, που όσο εξελισσόμεθα, τα πράγματα, δυσκολεύουν;
Δεν είναι παράξενο, που έχουμε πολλά και δεν έχουμε τιποτα;..
Που δεν είμαστε καν άνθρωποι;
Δεν μοιάζει φυσικό..
Αν επηρεαζόμαστε, απο ότι δήποτε,τότε, δεν είμαστε, αλλά, εξαρτώμεθα....Κι όμως, η ιστορία, άλλα λέει...
Γι αυτό το "φοβάσαι",δεν πήγαινε, στο ατομικό και προσωπικό αίσθημα,
αλλά, αν βλέπιες, ότι υπάρχει περιθώριο επικοινωνίας,σήμερα, ή όχι;
Αν ο άνθρωπος, μπορεί, ή δεν τον αφήνουν...
Γιατί,αυτή η τόσο έντονη και βαριά πραγματικότητα, που μας ντύνουν, κάτι κρύβει...Και η αλήθεια, δεν κρύβεται..Θα φανεί...Και θα τη ζήσουμε...Πολλά, γίνονται κα ίσως, επιτέλους,ζήσουμε το γκρέμιασμα των ειδώλων...
Ο Θεός, δεν είναι απογοητευμένος, ξέρει τι θα γίνει, όπως το έχει φτιάξει..Εμείς, απογοητευόμαστε, για να ζήσουμε, αυτό που εμείς θέλουμε κι ας είναι μερικό κι όχι σωστό..Έλλειψη επιπέδου, έχουμε...
Τον τελευταίο πειρασμό, τον διάβασα πριν 25 χρόνια...Απο τότε, δεν ξαναδιάβασα, κάποιον που για να αρνηθεί κάτι, πρέπει να οτ κατηγορήσει..Προτιμώ, ανθρώπους που λένε τι σκέφτονται αυτοί, χωρίς να έχει σχέση με άλλους..Δεν μου αρεσει το αντιδρών ζώο στον άνθρωπο....
Βλέπεις, ποτέ δεν πίστεψα σε Θεό, που με ήθελε σκλάβο...Δεν είναι Θεός, όποιος με έχει ανάγκη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy