ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 02:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι έτσι και χειρότερα, καλύτερα δεν ξέρω stiv!

Ενα πράμα ξέρω στην προκειμένη περίπτωση...
Μόλις είδα τα σήματα καπνού να με βάζουν σε κλοιό,
αποφάσισα να γίνω λαγός!
Μη σου πώ ότι εγώ έγινα καπνός!

Έτσι μετά την πρώτη δημοσία εμφάνιση ακολούθησε τώρα η δημοσία εξαφάνιση!

Edited by - trelantonis on 12/06/2011 02:12:33

Edited by - trelantonis on 12/06/2011 02:16:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 02:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελος παντων ολα καλα απ'οτι φαινονται πηγαν για σενα τα πραματα ,οποτε θα εχεις δημοσια εμφανιση εδω .

Θα εισαι υπο επιτηρηση τωρα τρελλαντωνη

Η πολυ Αγαπη μηπως τυφλωνει!!!

Edited by - stiv on 12/06/2011 02:23:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 02:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την επανεμφάνιση σε καραντίνα δηλαδή?

Χρειάζεται γιατί η πολύ αγάπη όχι μόνο τυφλωνει,αλλά απορροφαει,πνίγει και εξαερωνει!
Μη πω ότι εξαυλωνει κιόλας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 05:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως το φίλο τον χρήστο,

Πέρασα απο τέτοιες καταστασεις, μια μόνο φορα, (στη συνέχεια δεν με απασχόλησε, ΚΑΤΆΛΑΒΑ)

Παντός φίλε σε όλα όσα συναντάς στη ζωη, κρατά στα ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ κάτι,

Πρώτα εξετασε ΕΣΈΝΑ,, τη σχέση που δημιουργεις με τον άλλο, (όταν γράφω σχέση, δεν είναι αποκλειστικά έρωτες, μα ΣΧΈΣΗ)
(ακόμα και όταν γράφεις στο εσωτερικά είσαι σε σχέση...με κάποιον που γνωρίζεις η όχι)

Δεν φταίει ο κόσμος η κάποιος άλλος χρήστο,

Μα Εμείς, στη σχέση διλ. που δημιουργείται με τον άλλο,

Αυτο δημιουργει το προβλημα, και ΚΑΤ επέκταση δημιουργει το προβλημα του κόσμου!

Και ο νοών....

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/06/2011 07:02:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 09:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικ
Και πάμε τώρα στον δοσίλογο ταγματασφαλίτη με την κουκούλα!
Βέβαια σήμερα δρά με την σύγχρονη τεχνολογία και αντί για
κουκούλα,εχει laptop,αντι να προτάσει το χέρι με τον δείκτη,
στέλνει e-message.Και λέει:

Ναι φίλε μου αυτό είναι η αποθέωση της «ρουφιανιάς»
Μια ερμαφρόδιτη τραβεστί νοοτροπία, κάθετα διάφορη με τον ανδρισμό.
Το μουστάκι, το κοντό γενάκι, οι βρισιές και το «αντριλικι» είναι ο φερετζές του ΠΟΥΣΤΗ.
Αυτό λεει ο σοφός λαός μας, αυτά επαναλαμβάνω.


quote:
Chess
Απλως πιστευω οτι ειναι πολυ αδικο και μεγαλη κακια να προσπαθεις να μειωσεις καποιον λεγοντας κατο προσωπικο του που στην τελικη μπορει να μην ισχυει κιολας....Δεν καταλαβαινω για ποιον λιγο τα εχετε βαλει ολοι με τον αλεξ και τον ζιπ...Ο καθενας εχει την αποψη του και την υποστηριζει....Εσυ μπορει να διαφωνεις αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να τον κατακρινεις για κατι ασχετο....


Αμάν !!
Τι γίνεται?
Ζορίσανε τόσο πολύ τα πράγματα, και επιστρατεύτηκαν μετά τα «παιδιά» και οι γυναίκες?
Και τα γυναικόπαιδα στην μάχη?
Κήρυξε γενική επιστράτευση ο τρεμοκεφαλάκης υδροκέφαλος troll?

Μέχρι και ναζιστικά (Γερμανικά) ανθελληνικά έντυπα επιστρατευτικά την εσχάτη ώρα.
ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 11:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stiv :

Η πολυ Αγαπη μηπως τυφλωνει!!!


quote:
trelantonis :

Χρειάζεται γιατί η πολύ αγάπη όχι μόνο τυφλωνει,αλλά απορροφαει,πνίγει και εξαερωνει!
Μη πω ότι εξαυλωνει κιόλας!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ :

Πέρασα απο τέτοιες καταστασεις, μια μόνο φορα, (στη συνέχεια δεν με απασχόλησε, ΚΑΤΆΛΑΒΑ)
Παντός φίλε σε όλα όσα συναντάς στη ζωη, κρατά στα ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ κάτι, . . .


Αγαπητοί φίλοι

Ο Ντε Μυσσέ είχε πει : «Όλοι οι άνθρωποι είναι ψεύτες , επίορκοι , υποκριτές , μωροί , κομπαστές . Όλες οι γυναίκες είναι ματαιόδοξες , επιπόλαιες , άπιστες . . . αλλά υπάρχει στον κόσμο κάτι το ιερό και υπέροχο , και αυτό είναι η ένωση αυτών των δύο ατελών μισών» .

Και ο Νίτσε , επίσης , διακόπτει για λίγο το γκρέμισμα των ειδώλων , για να υποβάλει τα σέβη του στον έρωτα : «Η αγνότερη φράση που άκουσα ήταν :
“A la veritable amour c'est l'âme qui enveloppe le corps” – “Στον αληθινό έρωτα , η ψυχή είναι εκείνη που περιβάλλει το σώμα” .

Πώς πρέπει να εξηγήσουμε αυτήν την μετατροπή της φυσιολογικής επιθυμίας σε ρομαντικό έρωτα ; Τι έκανε ώστε από την πείνα να ανθίσει η ευγένεια , και η ταραχή του σώματος να γίνει τρυφερότητα ψυχής ;

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 12:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι φίλε μου αυτό είναι η αποθέωση της «ρουφιανιάς»
Μια ερμαφρόδιτη τραβεστί νοοτροπία, κάθετα διάφορη με τον ανδρισμό.
Το μουστάκι, το κοντό γενάκι, οι βρισιές και το «αντριλικι» είναι ο φερετζές του ΠΟΥΣΤΗ.
Αυτό λεει ο σοφός λαός μας, αυτά επαναλαμβάνω.

Ρε βόθρε,δεν πας αλλού καλύτερα,βρωμάς απίστευτα ρε γαμώτο.Δεν έχω ξαναδεί τόση μπόχα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 12:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιάξτε για αλλλη μια φορά τον αδερφίστικο τρόπο του Γιαννηψευτη,μιλάμε δεν υπάρχει ο τύπος,είναι μεγάλη αδερφάρα.Κάνει συτό ακριβώς που είπα,έμεση επιθεση επειδή φοβάται το ένας εναντίον ενός. Τί Λούγκρα είναι αυτή ρε? ΑΝ σε ενοχλεί ο τρόπος κάποιου,μίλα στον ίδιο μωρή εκφυλισμένη π*34^&%!

Edited by - alex22 on 12/06/2011 12:20:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 12:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Καλως το φίλο τον χρήστο,

Πέρασα απο τέτοιες καταστασεις, μια μόνο φορα, (στη συνέχεια δεν με απασχόλησε, ΚΑΤΆΛΑΒΑ)

Παντός φίλε σε όλα όσα συναντάς στη ζωη, κρατά στα ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ κάτι,

Πρώτα εξετασε ΕΣΈΝΑ,, τη σχέση που δημιουργεις με τον άλλο, (όταν γράφω σχέση, δεν είναι αποκλειστικά έρωτες, μα ΣΧΈΣΗ)
(ακόμα και όταν γράφεις στο εσωτερικά είσαι σε σχέση...με κάποιον που γνωρίζεις η όχι)

Δεν φταίει ο κόσμος η κάποιος άλλος χρήστο,

Μα Εμείς, στη σχέση διλ. που δημιουργείται με τον άλλο,

Αυτο δημιουργει το προβλημα, και ΚΑΤ επέκταση δημιουργει το προβλημα του κόσμου!

Και ο νοών....

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/06/2011 07:02:00


Πλάτωνα, αυτές τις μέρες ξανασκεφτόμουν όλες τις συζητήσεις που έχουμε κάνει κατά καιρούς με όλη την εδώ παρέα.

Καθισα και έγραψα σε ένα χαρτί κάποιες σκέψεις μου όπως έρχονταν μέσα απο την συνειδητοποίηση των στιγμών και το έκανα για να τις δω όσο δύναμαι πιο καθαρά με τη ματιά του παρατηρητή σε απο-ταύτιση.
Η κεντρική ιδέα στην οποία στάθηκα κοιτώντας τον εαυτό μου είναι ότι τα "βαμπίρια" και οι "δράκουλες", που αναπτύσσουμε εμείς οι ίδιοι μέσα μας, δημιουργούν τις μεγαλύτερες νοητικές εξαρτήσεις εσωτερικά σε εμάς τους ίδιους και προβάλλονται στην οποιαδήποτε είδους σχέση όπως ακριβώς λες. Και στη συνέχεια τρέχουμε να κρυφτούμε απο τους "δράκουλες" που δημιουργήσαμε εμείς οι ίδιοι με την εσωτερική μας στάση ζωής.

Αυτά που γράφεις και σε αυτό το μήνυμα επαναφέρουν στο κέντρο τα πράγματα.
Χρειάζονται βαθύτερη κατανόηση και επεξεργασία.

quote:
Κηφέας
Πώς πρέπει να εξηγήσουμε αυτήν την μετατροπή της φυσιολογικής επιθυμίας σε ρομαντικό έρωτα ; Τι έκανε ώστε από την πείνα να ανθίσει η ευγένεια , και η ταραχή του σώματος να γίνει τρυφερότητα ψυχής ;

Καλημέρα Κηφέα,
Μήπως μέσω της "Θείας" Κατανόησης;
Μέσω της συμπόνιας και της συντροφικότητας;
Και της Κατανόησης του ίδιου μας του Εαυτού πρώτα απ' όλα;
Το Εγώ δημιουργεί το πρόβλημα

Καλημέρα και στους υπόλοιπους φίλους και στον Doctor που έχω καιρό να τον χαιρετήσω.


Edited by - trelantonis on 12/06/2011 12:45:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 13:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιάξτε για αλλλη μια φορά τον αδερφίστικο τρόπο του Γιαννηψευτη,μιλάμε δεν υπάρχει ο τύπος,είναι μεγάλη αδερφάρα.Κάνει συτό ακριβώς που είπα,έμεση επιθεση επειδή φοβάται το ένας εναντίον ενός. Τί Λούγκρα είναι αυτή ρε? ΑΝ σε ενοχλεί ο τρόπος κάποιου,μίλα στον ίδιο μωρή εκφυλισμένη π*34^&%!

Edited by - alex22 on 12/06/2011 12:20:03


Xαχα!!!! Δωσε!!

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 13:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Chess
Απλως πιστευω οτι ειναι πολυ αδικο και μεγαλη κακια να προσπαθεις να μειωσεις καποιον λεγοντας κατο προσωπικο του που στην τελικη μπορει να μην ισχυει κιολας....Δεν καταλαβαινω για ποιον λιγο τα εχετε βαλει ολοι με τον αλεξ και τον ζιπ...Ο καθενας εχει την αποψη του και την υποστηριζει....Εσυ μπορει να διαφωνεις αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να τον κατακρινεις για κατι ασχετο....


Αμάν !!
Τι γίνεται?
Ζορίσανε τόσο πολύ τα πράγματα, και επιστρατεύτηκαν μετά τα «παιδιά» και οι γυναίκες?
Και τα γυναικόπαιδα στην μάχη?
Κήρυξε γενική επιστράτευση ο τρεμοκεφαλάκης υδροκέφαλος troll?

Μέχρι και ναζιστικά (Γερμανικά) ανθελληνικά έντυπα επιστρατευτικά την εσχάτη ώρα.
ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ……




Κοιτα να δεις...Απο την μια χτυπιεσαι σαν το χταποδι οτι η αλληλοσυμπληρωση υποβαθμιζει την γυναικα και τωρα κανεις κ διακρισεις για το ποιος υπερασπιζεται τον ζιπ...Βρε πως αλλαζει ο ανθρωπος οταν αλλαζει account....

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 13:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trelantonis :

Καλημέρα Κηφέα,

Μήπως μέσω της "Θείας" Κατανόησης;
Μέσω της συμπόνιας και της συντροφικότητας;
Και της Κατανόησης του ίδιου μας του Εαυτού πρώτα απ' όλα;
Το Εγώ δημιουργεί το πρόβλημα


Φίλε trelantonis

Μία καλή συμμετοχή θα ήταν αυτό που έχω σημειώσει με έντονα γράμματα (το της "κατανόησης του ίδιου του εαυτού μας") . Δεν θεωρώ σε καμια περίπτωση (κατά τη γνώμη μου) την σύμπραξη της "θείας Κατανόησης" , (για την οποία, εφόσον υπάρχει, δεν ασχολείται με τα "ανθρώπινα") .

Για να το δούμε λίγο το ερώτημα από άλλη οπτική γωνία :

Ήταν άραγε το ότι ο πολιτισμός , μετέθετε διαρκώς την ηλικία του γάμου και άφηνε τη σάρκα στην κατάσταση του ανικανοποίητου πόθου , ενός πόθου που έγινε εσωστρεφής και ευφάνταστος και έντυσε το αντικείμενό του με τα ιδεώδη χρώματα της ανεκπλήρωτης επιθυμίας ;

Εκείνο το οποίο αναζητούμε και δεν βρίσκουμε γίνεται πολυτιμότερο ακριβώς επειδή δεν το βρίσκουμε .

Η ωραιότητα του αντικειμένου της επιθυμίας , έγκειται στην δύναμη της επιθυμίας . Η δε επιθυμία , η οποία εξασθενεί με την εκπλήρωση , αντίθετα αυξάνεται και ενισχύεται με την άρνηση .

Ο έρωτας επομένως είναι περισσότερο πνευματικός κατά την νεότητα του ατόμου και κατά την ωριμότητα του πολιτισμού .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 15:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας
Φίλε trelantonis

Μία καλή συμμετοχή θα ήταν αυτό που έχω σημειώσει με έντονα γράμματα (το της "κατανόησης του ίδιου του εαυτού μας") . Δεν θεωρώ σε καμια περίπτωση (κατά τη γνώμη μου) την σύμπραξη της "θείας Κατανόησης" , (για την οποία, εφόσον υπάρχει, δεν ασχολείται με τα "ανθρώπινα") .


Και κατά δική μου γνώμη πλέον απ' όσο διαπιστώνω και απο προσωπική εμπειρία και με άλλους συνανθρώπους μας, η σύμπραξη της "Θείας Κατανόησης" και να υπάρχει ακόμη, δεν σημαίνει αυτόματα ότι υπάρχουν και οι θεμελιώδεις γνώσεις και η αντίληψη περί της κατανόησης "των ανθρώπινων" σε βάθος.
Επι τη ευκαιρία πολλοί απο την εδώ παρέα μας έχουν φιλοσοφήσει αυτές τις γνώσεις στην θεμελιώδη βάση και υφή τους πολύ περισσότερο απο άλλους που το ισχυρίζονται ακόμα και με βιώματα της "Θείας Κατανόησης".

quote:
Για να το δούμε λίγο το ερώτημα από άλλη οπτική γωνία :

Ήταν άραγε το ότι ο πολιτισμός , μετέθετε διαρκώς την ηλικία του γάμου και άφηνε τη σάρκα στην κατάσταση του ανικανοποίητου πόθου , ενός πόθου που έγινε εσωστρεφής και ευφάνταστος και έντυσε το αντικείμενό του με τα ιδεώδη χρώματα της ανεκπλήρωτης επιθυμίας ;


Αυτό κατά μια έννοια δεν είναι η δημιουργία μιας μορφής "βαμπιρικής" επιθυμίας;

quote:
Εκείνο το οποίο αναζητούμε και δεν βρίσκουμε γίνεται πολυτιμότερο ακριβώς επειδή δεν το βρίσκουμε .

Αυτό κατά μια έννοια δεν είναι η ανάπτυξη μιας ισχυρής νοητικής εξάρτησης απο μια δημιουργημένη "βαμπιρική" επιθυμία που αναζητά αλλά δεν βρίσκει εκπλήρωση;

quote:
Η ωραιότητα του αντικειμένου της επιθυμίας , έγκειται στην δύναμη της επιθυμίας . Η δε επιθυμία , η οποία εξασθενεί με την εκπλήρωση , αντίθετα αυξάνεται και ενισχύεται με την άρνηση .

Αυτός κατά μια έννοια δεν είναι ο μηχανισμός που τρέφεται μια "βαμπιρική" επιθυμία εσωτερικά απο εμάς απο την δική μας ενέργεια μεγαλώνοντας την νοητική μας εξάρτηση απ' αυτήν και ισχυροποιώντας την ακόμα περισσότερο στο νού μας;

quote:
Ο έρωτας επομένως είναι περισσότερο πνευματικός κατά την νεότητα του ατόμου και κατά την ωριμότητα του πολιτισμού .

Πολύ όμορφο αυτό που έγραψες φίλε Κηφέα.
Θα ήθελα να συμπληρώσω και με τα δικά μου λόγια μια σκέψη:
Είναι περισσότερο πνευματικός κατά την νεότητα του ατόμου όσο λιγότερο νοητικός είναι.
Δηλαδή είναι περισσότερο πνευματικός όσο λιγότερο ο νούς των ατόμων μπαίνει ανάμεσα τους.
Και νομίζω πως το ίδιο συμβαίνει και με την Αγάπη.

Edited by - trelantonis on 12/06/2011 15:20:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 17:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Chess
Απλως πιστευω οτι ειναι πολυ αδικο και μεγαλη κακια να προσπαθεις να μειωσεις καποιον λεγοντας κατο προσωπικο του που στην τελικη μπορει να μην ισχυει κιολας....Δεν καταλαβαινω για ποιον λιγο τα εχετε βαλει ολοι με τον αλεξ και τον ζιπ...Ο καθενας εχει την αποψη του και την υποστηριζει....Εσυ μπορει να διαφωνεις αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να τον κατακρινεις για κατι ασχετο....


Αμάν !!
Τι γίνεται?
Ζορίσανε τόσο πολύ τα πράγματα, και επιστρατεύτηκαν μετά τα «παιδιά» και οι γυναίκες?
Και τα γυναικόπαιδα στην μάχη?
Κήρυξε γενική επιστράτευση ο τρεμοκεφαλάκης υδροκέφαλος troll?

Μέχρι και ναζιστικά (Γερμανικά) ανθελληνικά έντυπα επιστρατευτικά την εσχάτη ώρα.
ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ……




Κοιτα να δεις...Απο την μια χτυπιεσαι σαν το χταποδι οτι η αλληλοσυμπληρωση υποβαθμιζει την γυναικα και τωρα κανεις κ διακρισεις για το ποιος υπερασπιζεται τον ζιπ...Βρε πως αλλαζει ο ανθρωπος οταν αλλαζει account....

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ



Ναι καλή μου chess.
Αυτά τα είπα και αποτελούν ένα μέρος από τις «τρελές» ιδέες μου, για τις γυναίκες, αλά όχι για τους γυναικωτούς με αντριλίκι «φερετζέ»

Χωρίς να είμαι ρατσιστής, να δεν τις πάω με τίποτα αυτές τις κατά τα άλλα τραγικές φιγούρες που είναι εγκλωβισμένες μεταξύ δύο φύσεων.

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να τους απευθύνω τον λόγο προσφωνότας τους «Καλή μου» και η προσφώνηση «Μωρή ξεκωλιάρα» δεν είναι συμβατή με το ήθος μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 17:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα μπορούσα με τίποτα να τους απευθύνω τον λόγο προσφωνότας τους «Καλή μου» και η προσφώνηση «Μωρή ξεκωλιάρα» δεν είναι συμβατή με το ήθος μου.

Η γνωστή τακτική. Είμαι σίγουρος πλέον οτι αυτός ο άρρωστος είναι στημένος.Αυτό που κάνεις, το κάνεις μόνο για να εκνευρίσεις τους άλλους.Δε λέω είσαι master σε αυτό,μπράβο.Απλά πράγματα ειναι αυτά,το ποδόσφαιρό μας είναι στημένο, η πολιτική της χώρας είναι στημένη,οι ειδήσεις είναι στημένες οι χαζοεκπομπές είναι και αυτές στημένες για την αποβλάκωση.Έ τι διάλο τώρα,εμείς θα την βγάλουμε καθαρή εδω μέσα? Οχι βέβαια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 17:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trelantonis :

Θα ήθελα να συμπληρώσω και με τα δικά μου λόγια μια σκέψη:
Είναι περισσότερο πνευματικός κατά την νεότητα του ατόμου όσο λιγότερο νοητικός είναι.
Δηλαδή είναι περισσότερο πνευματικός όσο λιγότερο ο νούς των ατόμων μπαίνει ανάμεσα τους.
Και νομίζω πως το ίδιο συμβαίνει και με την Αγάπη.


Φίλε trelantonis , θα το αναλύσω με δικά μου λόγια , όπως εγώ το καταλαβαίνω (νομίζω ότι ταυτίζονται τελικά με τα δικά σου γραφόμενα) :

Όπως και αν έχουν τα πράγματα , ας εξετάσουμε τώρα την ψυχολογική εξέλιξη του έρωτα .

Αρχίζει τις περισσότερες φορές , με μια ιδιαίτερη τρυφερότητα του κοριτσιού προς τον πατέρα του και του αγοριού προς την μητέρα του .

Κατόπιν τροποποιείται σε μια ισχυρότερη λατρεία προς ένα πρόσωπο που βρίσκεται κάπως πλησιέστερα προς την ηλικία του αγαπώντος προσώπου .

Σε κάθε τάξη μαθητών του σχολείου θα υπάρχουν μερικά παιδιά ερωτευμένα με έναν διδάσκαλο του αντίθετου φύλου .

Ο ρομαντικός εξωραϊσμός έχει ήδη φθάσει στο ζενίθ σε αυτούς τους πρώιμους έρωτες .

Η φαντασία αναστατώνεται όσο προχωρεί η σωματική ανάπτυξη και συλλαμβάνει ιδανικές παραστάσεις , τις οποίες το άτομο τόσο πολύ θα ήθελε να δει πραγματοποιούμενες , ώστε εξιδανικεύει κάθε αντικείμενο επιθυμίας του που του θυμίζει τις φανταστικές του παραστάσεις .

Το φυσιολογικό , το σωματικό στοιχείο , δεν παρεμβαίνει εδώ ενσυνείδητα καθόλου . "Οι πρώτες ερωτικές ροπές , σε μια αδιάφθορη νεότητα" , λέγει ο Γκαίτε ,"λαμβάνουν εντελώς πνευματική κατεύθυνση" .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 18:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όπως αναφέρεται...

"Η λογική θεωρείται ο δήμιος του ερωτα.."

Καλώς μας ήρθες Μίλτο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 19:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη τι ακριβως ιδεες εχεις για τις γυναικες?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδη τι ακριβως ιδεες εχεις για τις γυναικες?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύ


Προφανώς δεν θα έχεις δει τις τοποθετήσεις μου στο φόρουμ για τις σχέσεις των δυο φύλων.
Συνοπτικά θα έλεγα ορίζονται στο «προφητικό» του Ελύτη που τελειώνει ως εξής (αν το θυμάμαι καλά)
« …….τότε ο στερνός των ανθρώπων θα πει. Να ψηλώσουν τα χόρτα, και η γυναίκα στο πλάι του άντρα σαν ακτίνα του ήλιου να βγει, και να την λατρέψει ο άντρας και να την ξαπλώσει στα χόρτα όπως του ετάχθη. Για να πάρουν τα όνειρα εκδίκηση, και να σπείρουν γενεές στους αιώνες των αιώνων.»

Αν δεν το έχεις διαβάσει , να το διαβάσεις, είναι ένα υπέροχο έργο το «Άξιον Εστί» του Ελύτη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδη τι ακριβως ιδεες εχεις για τις γυναικες?

Διάβασε τις ιδέες του,θα πάθεις πλάκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς δεν θα έχεις δει τις τοποθετήσεις μου στο φόρουμ για τις σχέσεις των δυο φύλων.
Συνοπτικά θα έλεγα ορίζονται στο «προφητικό» του Ελύτη που τελειώνει ως εξής (αν το θυμάμαι καλά)
« …….τότε ο στερνός των ανθρώπων θα πει. Να ψηλώσουν τα χόρτα, και η γυναίκα στο πλάι του άντρα σαν ακτίνα του ήλιου να βγει, και να την λατρέψει ο άντρας και να την ξαπλώσει στα χόρτα όπως του ετάχθη. Για να πάρουν τα όνειρα εκδίκηση, και να σπείρουν γενεές στους αιώνες των αιώνων.»

Αν δεν το έχεις διαβάσει , να το διαβάσεις, είναι ένα υπέροχο έργο το «Άξιον Εστί» του Ελύτη


Μπούρδες λέει.Καμία σχέση με αυτό που υποστηρίζει,η θεωρία του για την γυναίκα (όπως και για τον αντρα,γιατί είναι η άλλη όψη του νομίσματος),είναι οτι έχει φτιαχτεί για να ικανοποιεί οποιαδήποτε επιθυμία της,μπορεί να ανοίξει τα πόδια της σε όποιον γουστάρει. Πιστεύει δηλαδή οτι η γυναίκα είναι πόρνη απο την φύση της και είναι ελευθερη να πάει μέ όσους αντρες θέλει( το ίδιο πιστεύει βέβαια και για τον άντρα). Για αυτό τον αποκάλεσα "έκφυλη".

Αυτός ο μαλάκας δηλαδή,θεωρεί όλες τις γυναίκες πόρνες ή τουλάχιστον οτι έτσι πρέπει να συμπεριφέρονται,γιατί αν δεν το κάνουν,καταπιέζονται.

Εμ,τί είδους αγάπη είναι αυτή που δεν αφήνεις την καλή σου να πάει με τον κολλητό σου και τους φίλους σου? Ντροπή!


Edited by - alex22 on 12/06/2011 20:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
chess :

Δηλαδη τι ακριβως ιδεες εχεις για τις γυναικες?



Για να δώσω λοιπόν , αγαπητή chess , συγχρόνως και μια συνέχεια στο προηγούμενό μου μήνυμα ας δούμε τι ακολουθεί μετά από λίγο .

Η θεϊκή εκείνη πρώτη ερωτική εμπειρία , συνήθως τηρείται μυστική και ανομολόγητη .

Τα κορίτσια , στο στάδιο αυτό , είναι τολμηρότερα από τ’ αγόρια . Και , μολονότι χάνουν (εξωτερικώς) ένα μέρος αυτής της τόλμης τους κατά τα επόμενα χρόνια , εξακολουθούν μέχρι τέλους να υπερέχουν στην τέχνη του έρωτα .

Το αγόρι συμπεριφέρεται ανόητα , ενώ το κορίτσι έχει αυτοκυριαρχία και διατηρεί τον έλεγχο της κατάστασης .

Το αγόρι μερικές φορές παρεκκλίνει από την ορθή πορεία και αποφεύγει το κορίτσι το οποίο τόσο ποθεί .

Μένει επί ώρες μόνο στο σκοτάδι την νύκτα ή περιπλανάται μόνο την ημέρα , σκεπτόμενο με κατάθλιψη τα άστοχα πράγματα που είπε ή έπραξε μπροστά στην αγαπημένη του ύπαρξη .

Σε μερικούς νέους , οι οποίοι γνώρισαν υπερβολική μητρική στοργή και προσήλωση στην μητέρα τους , αυτός ο συναισθηματισμός προκαλεί μια ακατανίκητη αμηχανία , εξ αιτίας της οποίας μένουν άγαμοι δια βίου .

Σε άλλους νέους εκτρέφεται το πνεύμα της επίδειξης . Και , όταν βρει το κορίτσι των ονείρων του , το αγόρι διακινδυνεύει και την ζωή του σε αθλήματα και άλλες προσπάθειες , μόνο και μόνο για να ρίξει μερικές δάφνες μπρος τα πόδια της αγαπημένης του .

Οι νέοι μεταφέρουν στο πεδίο των αθλητικών αγώνων , τους αιματηρούς ανταγωνισμούς των αρσενικών ζώων κατά την διεκδίκηση του θηλυκού και σ’ αυτό το σημείο οι αγώνες τους αυτοί προηγούνται των σφοδρών οικονομικών αγώνων τους οποίους διεξάγουν οι ενήλικες , για να κατακτήσουν την ωραία κυρία και να εξασφαλίσουν τα χαμόγελα της επιδοκιμασίας της .

Και έτσι , ο έρωτας δίνει στον κόσμο την κίνηση της περιστροφής του .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι είναι αναπόδραστο στο διαφυγείν απο τον "ψυχολογικό μας" εαυτό και πέραν κάθε αμφιβολλίας "εκείνος" άρχει σε κάθε μας συνδιάλεξη....ορίζει το "σκέπτεσθαι" αλλα και το "αισθάνεσθαι" του "είναι" μας , οδηγώντας μας σε λεκτικές και οχι μόνο διατυπώσεις εντελώς διαφορετικές απ'οτι το συνειδητό μας μέρος θέλει να πείσει ότι δεσπόζουν στην πραγματικότητα μας...
Η πραγματικότητα είναι αυτή που προβάλλει ο καθένας μας , ασχέτως απο λόγια και επιχειρηματολογίες εναγώνιες που εντέλλει΄"έρχονται" ως μια προσπάθεια να πείσουν εμάς τους ιδίους και να αισθανθούμε διαφορετικοί απότι εν'τέλλει είμαστε...έμπρακτα εννοώ!

Τελικά τι κάνουμε εδώ???
Αναρρωτιέμαι απλά...
Καταθέτουμε τις απόψεις μας ή προσπαθούμε να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλο κριτικάροντας τις απόψεις του???


Επί του θέματος τώρα και του ερωτήματος που έχει προκύψει για το τι είναι και πως ερμηνεύει ο καθένας μας τον ρόλο και την φύση , τόσο του άντρα ... όσο και της γυναίκας...θα έλεγα ότι αυτό είναι μια εντελώς προσωπική υπόθεση του καθενός -άντρα και γυναίκας- και είναι ο καθένας αποκλειστικά υπεύθυνος για τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει τόσο το αντίθετο φύλλο ... όσο και την ζωή του ολόκληρη...
Κνένας δεν έχει το δικαίωμα -ΚΑΝΕΝΑΣ- να τον αναγορεύει ο δικός του κώδικας πεποιθήσεων και αρχών ως κριτή και τοποτηρητη των άλλων...
Υπάρχουν άνθρωποι που συλλαμβανουν την ζωή με δικό τους τρόπο και αισθάνονται ευτυχισμένοι κάνοντας ζωή εμτελώς ασύμβατη με κοινωνικούς κώδικες και ηθικά προστάγματα....
Κάποιος μπορεί να πεί για κάποια γυναίκα , ότι είναι "Θεούσα" π.χ επειδή αυτή είναι ενδεχομένως μονογαμική κλπ...και για κάποια αλλη να πεί -βλέποντας τον τρόπο που ζεί- ότι είναι π@@@@να...
Και τα δυό προσωπική μου άποψη είναι εντελώς λαθεμένα και διακρίνουν εκείνον ο οποίος τοποθετείται έτσι ή αλλοιώς για κάτι που δεν τον αφορά...
Αν κοιτάζαμε ο καθένας τα του εαυτού του , έχω την αίσθηση ότι θα είμασταν και πιο ελεύθεροι και καλύτεροι άνθρωποι...αλλα αυτό δεν συμβαίνει δυστυχώς!
Κριτής τησ ποιότητας του καθενός είναι ο ίδιος του ο εαυτός και μόνο και κανείς δεν μπορεί να του προσυπαγορεύσει το καλό ή το κακό ... το σωστό ή το λάθος...το αληθές ή το ψευδές...
Το πως εγώ ή κάποιος άλλος "βλέπω/ει" την γυναίκα ως οντότητα και παρουσία στο κοινωνικό γίγνεσθαι ή τον άνδρα , είναι προσωπική μου/του υπόθεση και εκείνο το οποίο ως άνθρωπος έχω δικαίωμα είναι να κάνω τις επιλογές που με εκφράζουν και όχι να κάνω κηρύγματα με προφανείς σκοπούς και επιδιώξεις...
Ο σεβασμός απορρέει απο την στάση μας απέναντι στο διαφορετικό...

Υπάρχουν άνθρωποι -άντρες και γυναίκες- που κατα την διάρκεια της νεότητάς τους , ήθελαν και θέλουν να έχουν εμπειρίες και όχι σταθερές σχέσεις...ήθελαν και θέλουν να γευθούν διάφορες εμπειρίες και κάποια στιγμή "καταστάλαξαν" σε μια μοναδική σχέση...άλλοι πάλι γνώρισαν έναν άνδρα ή μια γυναίκα και τον παντρεύτηκαν για να χωρίσουν σε ελάχιστο διάστημα...αλλα και πάλι αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός και απόλυτα σεβαστό...!

Αυτά τα πράγματα είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός...αρκεί να μην βλάπτει κάποιον άλλο....είναι πολύ σχετικό το υγιές και το αντίθετό του και για κάποιον που το ένα θεωρείται ως "έτσι" για τον άλλο να θεωρείται ως "αλλοιώς"....
Εκείνο -επαναλαμβάνω- που ως άνθρωποι έχουμε το δικαίωμα , είναι μόνο το δικαίωμα της επιλογής...
Αν δεν μας αρέσει κάτι , φεύγουμε και ΔΕΝ ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΟΥΜΕ...ΑΡΧΊΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΗΧΗΣΗ!!!
Αν αρχίσει η κατήχηση , τότε απέναντί μας δεν έχουμε τίποτ'αλλο απο την αρρώστια ενδεδυμμένη με ψευδο-ηθικό προσωπείο...

Ας μην "σφαζόμαστε" λοιπόν για θέματα που δεν μας αφορούν και αν πρέπει κάτι να μας αφορά είναι θέματα που έχουν σχέση με τον εαυτό μας και μόνο....και μην ξεχνάμε ότι ο καθένας έχει προσωπική/ές εμπειρίες για το κάθε τι που σε άλλη περίπτωση ενδεχομένως να είχαν σχηματίσει διαφορετικές πεποιθήσεις και εικόνες...

Άποψή μου..!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μπούρδες λέει.Καμία σχέση με αυτό που υποστηρίζει,η θεωρία του για την γυναίκα (όπως και για τον αντρα,γιατί είναι η άλλη όψη του νομίσματος),είναι οτι έχει φτιαχτεί για να ικανοποιεί οποιαδήποτε επιθυμία της,μπορεί να ανοίξει τα πόδια της σε όποιον γουστάρει. Πιστεύει δηλαδή οτι η γυναίκα είναι πόρνη απο την φύση της και είναι ελευθερη να πάει μέ όσους αντρες θέλει( το ίδιο πιστεύει βέβαια και για τον άντρα). Για αυτό τον αποκάλεσα "έκφυλη".

Αυτός ο μαλάκας δηλαδή,θεωρεί όλες τις γυναίκες πόρνες ή τουλάχιστον οτι έτσι πρέπει να συμπεριφέρονται,γιατί αν δεν το κάνουν,καταπιέζονται.

Εμ,τί είδους αγάπη είναι αυτή που δεν αφήνεις την καλή σου να πάει με τον κολλητό σου και τους φίλους σου? Ντροπή!


Edited by - alex22 on 12/06/2011 20:33:22


Αυτο το πιστευει και καποιος αλλος εδω μεσα.....

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ρε παιδιά...

Εγώ νομίζω ότι εμείς οι άρρενες επιχειρηματολογούμε τόσο πολύ υπέρ της γυναίκας και της ανεξαρτησίας της αυτομάτως τις αποδεχόμαστε ως υποδεέστερες...

Κατά τα άλλα τα περί αγάπης...αγαπήστε όπως θέλετε και μην το πολυψάχνετε γτ για αγάπες ξεκίνησε το θέμα και σε πόλεμο κατέληξε...Μήπως δεν απέχουν και τόσο αυτά τα δυο τελικά;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπέχουν αγορίνα μου...απέχουν παρασάγγες...
Όμως οι άνθρωποι νομίζουν ότι αγαπάνε ανώ εκείνο που εκφωνούν και υπερασπίζονται ως αγάπη δεν είναι τίποτα περισσότερο απο πάθος και εξάρτηση και γι'αυτό συμβαίνουν όλα τα όμορφα στην ζωή τους ... απο την πολύ αγάπη τους...

http://www.youtube.com/watch?v=rw36n0U6Dzw


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός :

Επί του θέματος τώρα και του ερωτήματος που έχει προκύψει για το τι είναι και πως ερμηνεύει ο καθένας μας τον ρόλο και την φύση , τόσο του άντρα ... όσο και της γυναίκας...θα έλεγα ότι αυτό είναι μια εντελώς προσωπική υπόθεση του καθενός -άντρα και γυναίκας- και είναι ο καθένας αποκλειστικά υπεύθυνος για τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει τόσο το αντίθετο φύλλο ... όσο και την ζωή του ολόκληρη...
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα -ΚΑΝΕΝΑΣ- να τον αναγορεύει ο δικός του κώδικας πεποιθήσεων και αρχών ως κριτή και τοποτηρητη των άλλων...
Υπάρχουν άνθρωποι που συλλαμβανουν την ζωή με δικό τους τρόπο και αισθάνονται ευτυχισμένοι κάνοντας ζωή εμτελώς ασύμβατη με κοινωνικούς κώδικες και ηθικά προστάγματα....
Κάποιος μπορεί να πεί για κάποια γυναίκα , ότι είναι "Θεούσα" π.χ επειδή αυτή είναι ενδεχομένως μονογαμική κλπ...και για κάποια αλλη να πεί -βλέποντας τον τρόπο που ζεί- ότι είναι π@@@@να...
Και τα δυό προσωπική μου άποψη είναι εντελώς λαθεμένα και διακρίνουν εκείνον ο οποίος τοποθετείται έτσι ή αλλοιώς για κάτι που δεν τον αφορά...
Αν κοιτάζαμε ο καθένας τα του εαυτού του , έχω την αίσθηση ότι θα είμασταν και πιο ελεύθεροι και καλύτεροι άνθρωποι...αλλα αυτό δεν συμβαίνει δυστυχώς!
Κριτής της ποιότητας του καθενός είναι ο ίδιος του ο εαυτός και μόνο και κανείς δεν μπορεί να του προσυπαγορεύσει το καλό ή το κακό ... το σωστό ή το λάθος...το αληθές ή το ψευδές...


Πολύ σωστή η επισήμανσή σου, φίλε Δήμο, με την οποία και συμφωνώ απόλυτα !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 21:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο το πιστευει και καποιος αλλος εδω μεσα.....

Tα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται βλέπεις .

Οπως και να χει είναι δικαίωμα του, και αυτουνού και του Νικόμαχου.Πάντως αυτό το πράγμα που περιγράφουν,μπορεί να γίνομαι γραφικός αλλά δεν είναι αγάπη,είναι μια κατάσταση ακολασίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 22:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτο το πιστευει και καποιος αλλος εδω μεσα.....

Tα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται βλέπεις .

Οπως και να χει είναι δικαίωμα του, και αυτουνού και του Νικόμαχου.Πάντως αυτό το πράγμα που περιγράφουν,μπορεί να γίνομαι γραφικός αλλά δεν είναι αγάπη,είναι μια κατάσταση ακολασίας.



Ειστε και τα δυό σας υπερνοήμονα όντα.
Την πέταξε η Chess.
Ηρθε ο κουκουλοφόρος ταγματασφαλίτης να πει και
το όνομα συγκεκριμένα,μήπως και οι υπόλοιποι <<χαζοι>>
του φόρουμ δεν κατάλαβαν ποιόν εννούσε η chess!!!!

Μόνο που αγαπητά μου πουλάκια,δεν έχετε καταλάβει γρι απο
οσα περι αγάπης υποστήριξα μερικές σελίδες πίσω.Γρι εντελώς.

:Αλλά είπαμε οι μεγάλες κουβέντες απαιτούν και υψηλή νοημοσύνη
ώστε να γίνουν κατανοητές!

Notirk κάνε δύο τα καράβια με τις μπανάνες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 22:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην πιασουμε το θεμα της νοημοσυνης....ΝΙκομαχε εσυ δεν εχεις πει οτι θεωρεις οτι το σεξ με αλλους δεν ειναι δειγμα οτι δεν αγαπας τον/την συντροφο σου και οτι εσυ συγκεκριμενα πιστευεις οτι αφηνοντας την γυναικα σου ελευθερη να πηγαινει με οποιον θελει ειναι δειγμα της αγαπης σου προς αυτην?

Όταν ο κλόουν του τσίρκου, αυτοκτόνησε πάνω στη σκηνή, όλοι νομίσαν ότι ήταν μέρος του σόου και γελάσανε ακόμη πιο πολύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy