ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa
Απλώς, εγώ προσωπικά, αισθάνθηκα ότι ο Giannipseftis ταύτισε τη μονογαμία με τον τυπικό θεσμό του γάμου. Δηλαδή ξεκινά να μιλά για τη μονογαμία και συνεχίζει αναφερόμενος στο γάμο. Η μονογαμία δεν αποτελεί ντε και καλά έκφραση μιας κοινωνικής τυπικότητας!

Καλή μου η τοποθέτησή μου ήταν η συνέχεια της εξής ερώτησης μου στο φίλο Αντώνη,

quote:
Φίλε τρελαντώνη συνδέεις την ηθική με τον γάμο, και την μονογαμία?
Η προγαμιαίες σχέσεις είναι ηθικές ή ανήθικες?


Σκοπός της τοποθέτησής μου ηταν να κατατεθεί μια άποψη που να αποσυνδέει την ηθική από την μονογαμία αφενός, και αφετέρου να θέσει κάποιους προβληματισμούς για την ηθικότητα ή μη των σεξουαλικών συνευρέσεων μεταξύ ενηλίκων εντός και εκτός γάμου.

Είμαι αντίθετος με τη παπαδίστικη νοοτροπία κάποιων θρησκόληπτων να συνδέουν την ηθική ζωή, αποκλειστικά ή κατά κύριο λόγο με την σεξουαλική πράξη, στιγματίζοντας ανθρώπους και συμπεριφορές ανθρώπων, απόλυτα φυσιολογικές, χωρίς ίχνος διαστροφής, με μόνο ηθικό ελάττωμα την απουσία της έγκρισης του παπά, ή τον σκανδαλισμό μιας σεμνότυφης κοινωνίας .

Αλλά μια και αναφέρεσαι στην μονογαμία και σε αυτό που αποκαλείς “τυπικό θεσμό” του γάμου, θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις ποιον γάμο περιγράφεις σαν “τυπικό θεσμό”.

Επιπλέον, διακρίνεις διαφορά στην μονογαμία εντός και εκτός οποιουδήποτε θεσμού γάμου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eμείς Αλεξ μόνο αυτο που λές εσυ δεν είπαμε!!

Δεν πάμε με άλλους συντρόφους απο αγάπη για αυτούς.
Μονο σωματική είναι η έλξη.

Επιτρέπουμε στον/την σύντροφό μας να πάει με αλλόν/λλη,
απο αγάπη πρός τις επιθυμίες του συντρόφου μας.

Ψιλά γράμματα αυτά έτσι??


ΚΑι αύτο που γράφει ο Ψεύτης οτι αγαπάει τις άλλες γυναίκες το ίδιο με την δική του? Ε? Τι είναι αυτό? Για σένα δεν θυμάμαι,μπορεί και χεις δίκιο.Αυτός όμως το έχει δηλώσει ξεκάθαρα.

Βέβαια εσύ κάνεις το λάθος να αποσυνδέεις το σέξ απο την αγάπη,αλλα αυτά είναι ψιλά γράμματα για σένα.Anyway.

Edited by - alex22 on 18/06/2011 12:24:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, όταν η αγάπη, η ύψιστη του ανθρώπου αρετή,χρησιμοποιείται από κάποιους εγωιστικά και κτητικά, με ιδιοτέλεια και υστεροβουλία, τι προσπαθείς τώρα να εξηγήσεις?
Θα καταλάβει?
Αγαπάμε δηλαδή για να κατοχυρώσουμε το αποκλειστικό δικαίωμα στο πήδημα?
Αυτός είναι ο εξευτελισμός της αγάπης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Narkissa


Αλλά μια και αναφέρεσαι στην μονογαμία και σε αυτό που αποκαλείς “τυπικό θεσμό” του γάμου, θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις ποιον γάμο περιγράφεις σαν “τυπικό θεσμό”.

Επιπλέον, διακρίνεις διαφορά στην μονογαμία εντός και εκτός οποιουδήποτε θεσμού γάμου?




Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει ως σκοπό να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είναι ο γάμος που γίνεται με τη βλέψη "έλα μωρέ, θα αγαπηθείτε στην πορεία", όπως για παράδειγμα τα παλαιότερα χρόνια κατά τα οποία οι άνθρωποι παντρεύονταν με προξενιά, με λογοδοτήσεις των γονέων τους κτλπ.

Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει σκοπό να ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΣΕΙ κοινωνικά την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είμαι γυναίκα, αλλά δεν αρνούμαι το γεγονός πως οι πολλές του φύλου μου παντρεύονται μόνο και μόνο για να καλούνται "παντρεμένες" σε μια κοινωνία που θα τις "στιγματίσει" αν "μείνουν στο ράφι" ή δεν δημιουργήσουν απογόνους.

Υπαρχουν, βέβαια, και γάμοι μέσω των οποίων ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ η αγάπη, και αναφέρομαι φυσικά στους γκλαμουράτους γάμους ζευγαριών που μετά από ένα μήνα χωρίζουν...

Τώρα, θα μου πεις, τι ανάγκη έχει η αγάπη για να επισημοποιηθεί? Θα σου πω και γω ΚΑΜΙΑ. Ο γάμος είναι πλέον απλώς κάτι σαν έθιμο, σαν συνήθεια... δεν αναβαθμίζει την αγάπη, ούτε σε δεσμεύει περισσότερο με τον σύντροφό σου.

Αν και δεν είμαι σίγουρη πως κατάλαβα την ερώτηση, θα σου απαντήσω με τον τρόπο που την αντιλαμβάνομαι. Διαφορά στη μονογαμία υπάρχει, όχι μόνο μεσα σε έναν τυπικό ή μη τυπικό γάμο, αλλά και γενικότερα μέσα σε μία τυπική ή μη τυπική σχέση. Αυτό που διαχωρίζει το τυπικό από το ουσιώδες είναι η ύπαρξη πραγματικής αγάπης. Συνεπώς, αν είσαι μαζί με κάποιον απλώς και μόνο για να... είσαι με κάποιον, η μονογαμία αποτελεί μια ακόμη έκφραση υποκρισίας και τυπικότητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπάμε δηλαδή για να κατοχυρώσουμε το αποκλειστικό δικαίωμα στο πήδημα?
Αυτός είναι ο εξευτελισμός της αγάπης.

Ναι ρε φίλε,συμφωνώ σε αυτό που λές.Ποιός σου είπε όμως οτι κάνω κάτι τέτοιο?

Edited by - alex22 on 18/06/2011 12:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε, όταν η αγάπη, η ύψιστη του ανθρώπου αρετή,χρησιμοποιείται από κάποιους εγωιστικά και κτητικά, με ιδιοτέλεια και υστεροβουλία, τι προσπαθείς τώρα να εξηγήσεις?
Θα καταλάβει?
Αγαπάμε δηλαδή για να κατοχυρώσουμε το αποκλειστικό δικαίωμα στο πήδημα?
Αυτός είναι ο εξευτελισμός της αγάπης.




Φίλε μου, ισχυρίζεσαι πως η μονογαμία στην αγάπη είναι δείγμα εγωισμού και κτητικότητας και ότι σχετίζεται μόνο με την κατοχύρωση αποκλειστικού διακιώματος στο σεξ??

Αν εσύ θεωρείς τη μονογαμία ευτελισμό της αγάπης, τότε και γω μπορώ να ισχυριστώ πως εσύ εκμεταλλεύεσαι την έννοια του μοναδικού αυτού συναισθήματος, προκειμένου να ικανοποιήσεις τις σεξουαλικές σου ορέξεις. Σ' αγαπάω τόσο, που σε αφήνω να πηδηχτείς με όποιον θες... Αν μ' αγαπάς πραγματικά και συ, θα με αφήσεις να πάω με όποια θέλω...

Αν η αποκλειστικότητα στον έρωτα υποβαθμίζει την αγάπη, τότε το να την προφασιζόμαστε προκειμένουν να πηδήξουμε, τι είναι...????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 12:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa please μην μπείς στον κόπο να μιλήσεις μαζί τους για αυτό.Για το καλό σου στο λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω πως διαφωνούμε απόλυτα στο ζήτημα των σχέσεων και της έκφρασης της αγάπης και , όπως είπα, με τον Νικόμαχο τα έχω ήδη συζητήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkisasa
Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει ως σκοπό να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είναι ο γάμος που γίνεται με τη βλέψη "έλα μωρέ, θα αγαπηθείτε στην πορεία", όπως για παράδειγμα τα παλαιότερα χρόνια κατά τα οποία οι άνθρωποι παντρεύονταν με προξενιά, με λογοδοτήσεις των γονέων τους κτλπ.

Θεωρείς δηλαδή τις σεξουαλικές επαφές των δύο αυτών ατόμων στην περίπτωση που αναφέρεσαι ηθικές?
Συμφωνείς με αυτές τις σχέσεις?

quote:
Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει σκοπό να ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΣΕΙ κοινωνικά την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είμαι γυναίκα, αλλά δεν αρνούμαι το γεγονός πως οι πολλές του φύλου μου παντρεύονται μόνο και μόνο για να καλούνται "παντρεμένες" σε μια κοινωνία που θα τις "στιγματίσει" αν "μείνουν στο ράφι" ή δεν δημιουργήσουν απογόνους.


Μα η περίπτωση αυτή είναι άκρως αντίθετη από την πρώτη.
Και η μία και ή άλλη είναι “τυπικός γάμος”
Μήπως “άτυπος γάμος” είναι η συμβίωση δύο ατόμων που αγαπιούνται, χωρίς την βούλα του παπά?
Είναι ανήθικη μια τέτοια συμβίωση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Narkissa
Τώρα, θα μου πεις, τι ανάγκη έχει η αγάπη για να επισημοποιηθεί? Θα σου πω και γω ΚΑΜΙΑ. Ο γάμος είναι πλέον απλώς κάτι σαν έθιμο, σαν συνήθεια... δεν αναβαθμίζει την αγάπη, ούτε σε δεσμεύει περισσότερο με τον σύντροφό σου.



Κατά την δική μου γνώμη, ο γάμος δεν είναι μια συνήθεια, μια εποχική μόδα.
Είναι μια κατά συνθήκη σχέση, με κύριο σκοπό την δημιουργία οικογένειας και την κατοχύρωση των περιουσιακών στοιχείων των ενδιαφερομένων και την κληροδότησή τους στους απογόνους τους.
Επιπλέον στις σημερινές κοινωνίες κατοχυρώνει κάποιες κοινωνικές παροχές στην οικογένεια, στην γυναίκα/μητέρα και τα τέκνα.
Στις σύγχρονες κοινωνίες γίνεται προσπάθεια οι κοινωνικές αυτές παροχές να δίδονται με τον ίδιο τρόπο στις εντός και εκτός γάμου μητέρες και τέκνα.

Σαν “κατά συνθήκη σχέση” περιλαμβάνει όρους “συμβολαίου” που ορίζουν καθήκοντα και υποχρεώσεις μεταξύ των δύο μερών.

Η τήρηση των όρων και υποχρεώσεων είναι θέμα που επιδέχεται πολλές αναγνώσεις και ερμηνείες.

quote:
Αν εσύ θεωρείς τη μονογαμία ευτελισμό της αγάπης, τότε και γω μπορώ να ισχυριστώ πως εσύ εκμεταλλεύεσαι την έννοια του μοναδικού αυτού συναισθήματος, προκειμένου να ικανοποιήσεις τις σεξουαλικές σου ορέξεις. Σ' αγαπάω τόσο, που σε αφήνω να πηδηχτείς με όποιον θες... Αν μ' αγαπάς πραγματικά και συ, θα με αφήσεις να πάω με όποια θέλω...


Είναι προφανές πως εσύ θεωρείς πως πρώτα πηδάς και μετά αγαπάς.
Πως η αγάπη έπεται του πηδήματος και δεν προηγείται.

Ναι αυτό για μένα είναι και ευτελισμός της αγάπης και συνάμα πράξη ανήθικη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι προφανές πως εσύ θεωρείς πως πρώτα πηδάς και μετά αγαπάς.
Πως η αγάπη έπεται του πηδήματος και δεν προηγείται.

Ναι αυτό για μένα είναι και ευτελισμός της αγάπης και συνάμα πράξη ανήθικη.


Η γνωστή τακτική του Γιαννηψεύτη,το ψέμα!Καμία απολύτως σχέση.Και πάλι βγάζεις συμπερασμα χωρίς να πρέπει,και πάλι το συμπέρασμά σου είναι λάθος.

Γιατί υπάρχεις,για να εκνευρίζεις τους άλλους.

Το βλέπει κανείς άλλος αυτό

Μπορείτε να δείτε πόσο άρρωστο μυαλό έχει ο τύπος

Edited by - alex22 on 18/06/2011 13:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Narkisasa
Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει ως σκοπό να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είναι ο γάμος που γίνεται με τη βλέψη "έλα μωρέ, θα αγαπηθείτε στην πορεία", όπως για παράδειγμα τα παλαιότερα χρόνια κατά τα οποία οι άνθρωποι παντρεύονταν με προξενιά, με λογοδοτήσεις των γονέων τους κτλπ.

Θεωρείς δηλαδή τις σεξουαλικές επαφές των δύο αυτών ατόμων στην περίπτωση που αναφέρεσαι ηθικές?
Συμφωνείς με αυτές τις σχέσεις?

quote:
Τυπικός γάμος είναι αυτός που έχει σκοπό να ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΣΕΙ κοινωνικά την αγάπη και όχι να την επισημοποιήσει θρησκευτικά. Είμαι γυναίκα, αλλά δεν αρνούμαι το γεγονός πως οι πολλές του φύλου μου παντρεύονται μόνο και μόνο για να καλούνται "παντρεμένες" σε μια κοινωνία που θα τις "στιγματίσει" αν "μείνουν στο ράφι" ή δεν δημιουργήσουν απογόνους.


Μα η περίπτωση αυτή είναι άκρως αντίθετη από την πρώτη.
Και η μία και ή άλλη είναι “τυπικός γάμος”
Μήπως “άτυπος γάμος” είναι η συμβίωση δύο ατόμων που αγαπιούνται, χωρίς την βούλα του παπά?
Είναι ανήθικη μια τέτοια συμβίωση?




Όπως σου είπα ήδη, θεωρώ ότι η αληθινή αγάπη δεν χρειάζεται κανενός είδους επισημοποίηση και ότι δεν πιστευω ότι ο γάμος έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω στ σχέση των ανθρώπων.

Είναι νομίζω καταφανές ότι δεν συμφωνώ ούτε με την πρώτη, αλλά ούτε και με τη δεύτερη περίπτωση γάμου και φυσικά, ποτέ η αγαπητική συμβίωση δεν είναι ανήθικη, αλλά είναι το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ.

Και ναι, συμφωνώ με την έννοια του άτυπου γάμου που παραθέτεις. Αλλά ας μην ξεχν'αμε ότι υπάρχουν και άνθρωποι που επιθυμούν να επισημοποιήσουν θρησκευτικά την αγαπητική αυτή συμβίωση.Εδώ μιλάμε πάλι για "άτυπο" γάμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν εσύ θεωρείς τη μονογαμία ευτελισμό της αγάπης, τότε και γω μπορώ να ισχυριστώ πως εσύ εκμεταλλεύεσαι την έννοια του μοναδικού αυτού συναισθήματος, προκειμένου να ικανοποιήσεις τις σεξουαλικές σου ορέξεις. Σ' αγαπάω τόσο, που σε αφήνω να πηδηχτείς με όποιον θες... Αν μ' αγαπάς πραγματικά και συ, θα με αφήσεις να πάω με όποια θέλω...


Είναι προφανές πως εσύ θεωρείς πως πρώτα πηδάς και μετά αγαπάς.
Πως η αγάπη έπεται του πηδήματος και δεν προηγείται.

Ναι αυτό για μένα είναι και ευτελισμός της αγάπης και συνάμα πράξη ανήθικη.



[/quote]
Καλά, πλάκα μου κάνεις τώρα? Δηλαδή από πού συμπέρανες ότι για μένα το σεξ προηγείται της αγάπης...? Δεν νομίζω ότι αυτό σχετίζεται με όσα σου έγραψα παραπάνω. Πραγματικά, δεν ξέρω πώς τα "γυρίζεις" έτσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονομα και πράγμα,Γιαννηςψεεεεεεύτης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν εσύ θεωρείς τη μονογαμία ευτελισμό της αγάπης, τότε και γω μπορώ να ισχυριστώ πως εσύ εκμεταλλεύεσαι την έννοια του μοναδικού αυτού συναισθήματος, προκειμένου να ικανοποιήσεις τις σεξουαλικές σου ορέξεις. Σ' αγαπάω τόσο, που σε αφήνω να πηδηχτείς με όποιον θες... Αν μ' αγαπάς πραγματικά και συ, θα με αφήσεις να πάω με όποια θέλω...


Είναι προφανές πως εσύ θεωρείς πως πρώτα πηδάς και μετά αγαπάς.
Πως η αγάπη έπεται του πηδήματος και δεν προηγείται.

Ναι αυτό για μένα είναι και ευτελισμός της αγάπης και συνάμα πράξη ανήθικη.





Καλά, πλάκα μου κάνεις τώρα? Δηλαδή από πού συμπέρανες ότι για μένα το σεξ προηγείται της αγάπης...? Δεν νομίζω ότι αυτό σχετίζεται με όσα σου έγραψα παραπάνω. Πραγματικά, δεν ξέρω πώς τα "γυρίζεις" έτσι.


[/quote]


Αν ο ΜΟΝΟΣ λόγος συνεύρεσης μεταξύ δύο ενηλίκων είναι η αγάπη.

Αν η αγάπη, αυτή καθεαυτή, ΔΕΝ θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα και ούτε αποτελεί πρόφαση με σκοπό το πήδημα ή τον γάμο.

Μα τότε συμφωνούμε

Βλέπεις να λέω κάτι διαφορετικό?
Εκτός βέβαια και αν κάπου δεν σε καταλαβαίνω

Για πες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες: Ο ΜΟΝΟΣ λόγος συνεύρεσης δύο ενηλίκων είναι η αγάπη.

Και μετά λες:...η αγάπη, αυτή καθεαυτή, ΔΕΝ θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα...

Ας υποθέσουμε ότι ένας όρος που θέτει η αγάπη είναι η αποκλειστικότητα του συντρόφου. Τότε θα μου πεις ότι αυτό εκφράζει την κτητικότητα και τον εγωισμό του ανθρώπου, οπότε εδώ δεν εχουμε έκφραση αληθινής αγάπης, αλλά εγωιστική συμπεριφορά.

Ας υποθέσουμε ότι η αγάπη δεν θέτει κανέναν όρο και δεν σχετίζεται με την σεξουαλική αποκλειστικότητα.Οκ... Τότε, δεν θα είσαι αναγκασμένος να κάνεις σεξ μόνο με την ίδια γυναίκα, δηλαδή θα αγαπάς μία και μοναδική, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα να πηγαίνεις και με άλλες με σκοπό την ικανοποίηση σωματικών αναγκών. Όμως, πιο πάνω αναφέρεις ότι ο μόνος λόγος συνεύρεσης δύο ανθρώπων είναι η ΑΓΑΠΗ. Εσύ θα αγαπάς μόνο μία... οι άλλες?? Οπότε, και δω κάτι πάει στραβά.

Αυτά που λές είναι αντικρουόμενα,κάτι δεν πάει καλά στον συλλογισμό σου.

Εκτός κι αν εγώ δεν μπορώ να σε καταλάβω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 13:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας υποθέσουμε ότι η αγάπη δεν θέτει κανέναν όρο και δεν σχετίζεται με την σεξουαλική αποκλειστικότητα.Οκ... Τότε, δεν θα είσαι αναγκασμένος να κάνεις σεξ μόνο με την ίδια γυναίκα, δηλαδή θα αγαπάς μία και μοναδική, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα να πηγαίνεις και με άλλες με σκοπό την ικανοποίηση σωματικών αναγκών. Όμως, πιο πάνω αναφέρεις ότι ο μόνος λόγος συνεύρεσης δύο ανθρώπων είναι η ΑΓΑΠΗ. Εσύ θα αγαπάς μόνο μία... οι άλλες?? Οπότε, και δω κάτι πάει στραβά.

Μπινγο! Αυτή ακριβώς ήταν και η δική μου απορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 14:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες: Ο ΜΟΝΟΣ λόγος συνεύρεσης δύο ενηλίκων είναι η αγάπη.

Και μετά λες:...η αγάπη, αυτή καθεαυτή, ΔΕΝ θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα...

Ας υποθέσουμε ότι ένας όρος που θέτει η αγάπη είναι η αποκλειστικότητα του συντρόφου. Τότε θα μου πεις ότι αυτό εκφράζει την κτητικότητα και τον εγωισμό του ανθρώπου, οπότε εδώ δεν εχουμε έκφραση αληθινής αγάπης, αλλά εγωιστική συμπεριφορά.

Ας υποθέσουμε ότι η αγάπη δεν θέτει κανέναν όρο και δεν σχετίζεται με την σεξουαλική αποκλειστικότητα.Οκ... Τότε, δεν θα είσαι αναγκασμένος να κάνεις σεξ μόνο με την ίδια γυναίκα, δηλαδή θα αγαπάς μία και μοναδική, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα να πηγαίνεις και με άλλες με σκοπό την ικανοποίηση σωματικών αναγκών. Όμως, πιο πάνω αναφέρεις ότι ο μόνος λόγος συνεύρεσης δύο ανθρώπων είναι η ΑΓΑΠΗ. Εσύ θα αγαπάς μόνο μία... οι άλλες?? Οπότε, και δω κάτι πάει στραβά.

Αυτά που λές είναι αντικρουόμενα,κάτι δεν πάει καλά στον συλλογισμό σου.

Εκτός κι αν εγώ δεν μπορώ να σε καταλάβω.



Τι δεν πάει καλά?
Θεωρείς την αγάπη σαν ένα αίσθημα που υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει ΜΟΝΟ μεταξύ δύο ατόμων?
Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά συναισθήματα.

Όταν νιώθεις αγάπη για κάποιον, ενδέχεται μετά από ένα μήνα ή ένα χρόνο ή κάποιο ορισμένο διάστημα, να πάψεις να τον αγαπάς?
Υπάρχουν προϋποθέσεις που συντηρούν την αγάπη, όπως η ανταπόκριση, ας πούμε?
Δεν κρατά μια ολόκληρη ζωή?

Είναι φανερό για άλλα συναισθήματα μιλάμε.

Edited by - gianipseftis on 18/06/2011 15:05:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 14:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν εσύ θεωρείς τη μονογαμία ευτελισμό της αγάπης, τότε και γω μπορώ να ισχυριστώ πως εσύ εκμεταλλεύεσαι την έννοια του μοναδικού αυτού συναισθήματος, προκειμένου να ικανοποιήσεις τις σεξουαλικές σου ορέξεις. Σ' αγαπάω τόσο, που σε αφήνω να πηδηχτείς με όποιον θες... Αν μ' αγαπάς πραγματικά και συ, θα με αφήσεις να πάω με όποια θέλω...


Είναι προφανές πως εσύ θεωρείς πως πρώτα πηδάς και μετά αγαπάς.
Πως η αγάπη έπεται του πηδήματος και δεν προηγείται.

Ναι αυτό για μένα είναι και ευτελισμός της αγάπης και συνάμα πράξη ανήθικη.





Καλά, πλάκα μου κάνεις τώρα? Δηλαδή από πού συμπέρανες ότι για μένα το σεξ προηγείται της αγάπης...? Δεν νομίζω ότι αυτό σχετίζεται με όσα σου έγραψα παραπάνω. Πραγματικά, δεν ξέρω πώς τα "γυρίζεις" έτσι.


[/quote]

Πραγματικά είναι απορίας άξιο που υπάρχει το πρόβλημα και η ένσταση στα όσα ανέφερε ο φίλος G.P....
Ασφαλώς και η έλευση της αγάπης έρχεται κατόπιν καλλιέργειας του ανθρώπου και "Αν έρθει βέβαια.."....και αγάπη δεν μποεί να προσφέρει κάποιος σε κάποιον άλλο αν και εφόσον δεν υπάρχει εντός του...και μην μπερδεύουμε την μεθονομασμένη ανάγκη ορισμένων προς κάποιον/αν άλλον/η με την αγάπη...δεν μπορούμε να υπαγορεύσουμε σε κάποιον τι σημαίνει αγάπη και μάλισαυ υπενθυμίζοντας του ότι αν μας απατήσει αυτό αντιβαίνει στην αγάπη του για μάς....
Αν μας αγαπάει -πραγματικά- το γνωρίζει κείνος πολύ καλά ήδη αυτό...αν όχι -δεν το γνωρίζει- προφανώς δεν μας αγαπάει και με το ζόρι δεν πρόκειται να μας αγαπήσει ουδέποτε κανείς..οπότε καλό δρόμο και εμπειρίες..απλά δεν είναι έτοιμος/η ακόμα για να αγαπήσει...

Και η δύναμη που τον ωθεί στο να συνευρεθεί ερωτικά είναι καταστατικού τύπου και ενχάρακτη...θέμα ορμονών εν ολίγοις και μη δυνάμενος ο άνθρωπος να καταστείλει αυτές τις ορμές , εκτός αν ικανοποιήσει/εί αυτές τις ορμές ή ευνουχισθεί...αλλα ευνουχιζόμενος κάποιος εντέλλει ευνουχίζει την ίδια την φύση του και λειτουργεί παρα φύσιν ηθικά .....
Μιλάμε για αγάπη αλλα ουδέποτε έχουμε αναφερθεί στο τι και πως θεμελιώνεται και "υλοποιείται" αυτή η περίφημη αγάπη....

Ας πεί κάποιος λοιπόν , ότι η αγάπη εμφανίζεται όταν επιδεικνύονται-εμφανίζονται αυτά και αυτά τα στοιχεία που την συγκροτούν-θεμελιώνουν...διότι σε άλλη περίπτωση και αν δεν καταλήξουμε κάπου σε κάτι κοινά αποδεκτό...συζήτηση δεν μπορεί να γίνει έχω την αίσθηση....
Πότε λέμε ότι αυτός ή αυτή αγαπάει κάποιον/Α...και κάνοντας ΤΙ???
Σ"ΑΓΑΠΑΩ...λέει κάποιος/α/οι...
Να μην μου το λές...δείξ'το μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 20:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννηςψευτης

quote:
Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά συναισθήματα.

Όντως,η Ναρκίσσα μιλάει για την αληθινή αγάπη,και εσύ μιλάς για φιλικά συναισθήματα απέναντι σε μια γυναίκα που θές να απαυτώσεις.


quote:
Όταν νιώθεις αγάπη για κάποιον, ενδέχεται μετά από ένα μήνα ή ένα χρόνο ή κάποιο ορισμένο διάστημα, να πάψεις να τον αγαπάς?

Αυτοί που αγαπάνε αληθινά,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΤΕ να πάψουν να αισθανονται έτσι,γιατί χωρίς αυτό η ζωή τους δεν έχει νόημα,έχουν ζήσει κάτι τόσο ανείπωτο,που η ζωή τους χωρίς αυτό απλά δεν είναι ζωή για αυτούς.Βέβαια τι σου λέω τώρα,θα μου πείς πάλι(έμεσα βεβαίως) για εγωισμό,κτητικότητα,παπάδες,φαρισαίους κλπ .


quote:
Υπάρχουν προϋποθέσεις που συντηρούν την αγάπη, όπως η ανταπόκριση, ας πούμε?

Το μυστικό για να υπάρχει αντπόκριση δεν υπάρχει.Αν αγαπάς αληθινά κάποια,αργά η γήγορα θα νιώσει και εκείνη το ίδιο.

Οπότε Γιαννηψεύτη,ή το ένα συμβαίνει ή το άλλο.Η αυτό που σου λέω είναι το original ή είναι το δικό σου. Και τα δύο δεν μπορεί να είναι.Το original είναι πάντα ένα.

Κοιτάξτε εδώ τι γράφει ο Αμοθεν στην αρχή του θέματος:
Και η ερώτηση είναι.Μηπως εμείς τα αγόρια όταν λέμε σε κάποια «ζουμερή» κοπελια,σ’αγαπω ,στην πραγματικότητα λέμε «γρήγορα στο κρεβάτι για τα περαιτερω»;;;και εκεί τελειώνει και όποια αγάπη αισθανόμαστε;;;


Έ Γιαννηψεύτη? Σου θυμίζει τίποτα αυτό Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 22:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπο το διαδίκτυο...

http://sciencearchives.wordpress.com/2009/11/17/%ce%ae-%ce%ac/#more-534

Η επιλογή του σωστού συντρόφου είναι μια πολύ σημαντική υπόθεση, με ποια κριτήρια γίνεται λοιπόν αυτή η επιλογή;

Υπάρχουν πολλοί αθροιστικοί παράγοντες για την επιλογή του επιθυμητού συντρόφου. Η εξωτερική εμφάνιση είναι ένας σημαντικότατος προφανής παράγοντας.

.
.
.
.
.
.

Ο εθισμός

Τι ακριβώς λοιπόν συμβαίνει κατά τη διάρκεια των απότομων αλλαγών της διάθεσης μας όταν ερωτευόμαστε;

Στον εγκέφαλο μας, ο έρωτας παρουσιάζει ομοιότητες με την κατάσταση της ψυχικής αναταραχής ή με μια ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.

Σύμφωνα με κάποιες μελέτες, όταν κάποιος ερωτεύεται αρχικά τα επίπεδα της σεροτονίνης στον οργανισμό του πέφτουν κατακόρυφα ενώ αυξάνονται κατά πολύ τα επίπεδα της ντοπαμίνης στον εγκέφαλο.

Αυτή η κατάσταση παρουσιάζει αρκετές ομοιότητες με την κατάσταση του εθισμού από ένα φάρμακο, δημιουργώντας ισχυρή συσχέτιση μεταξύ της ευχαρίστησης και του αντικείμενου του πόθου μας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να επιθυμούμε να βλέπουμε συχνά το αγαπημένο μας πρόσωπο.

Ο πόθος μας ελέγχεται από τις σεξουαλικές ορμόνες, όπως η τετοστερόνη, τα επίπεδα της οποίας είναι ευμετάβλητα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τα επίπεδα της ορμόνης κορτιζόλης που ελέγχει το άγχος και της φενιλεθιλαμίνης, η οποία προκαλεί την εγρήγορση μας.

Στη συνέχεια κάποιες άλλες ορμόνες όπως η οξυτοκίνη και η βαζοπρεσσίνη επηρεάζουν τον οργανισμό του ατόμου και φαίνεται να είναι πολύ σημαντικές για την διατήρηση μακροχρόνιων σχέσεων.

Τα ζευγάρια τα οποία είναι μαζί αρκετά χρόνια παρουσιάζουν αυξημένη εγκεφαλική δραστηριότητα που σχετίζεται με αυτές τις ουσίες, όταν αντικρίζουν τον αγαπημένο τους.

Η εξέταση των ερωτευμένων ατόμων απέδειξε την ακρίβεια του παλιού ρητού: «Η αγάπη είναι τυφλή». Έχει αποδειχτεί ότι όταν κάποιος είναι ερωτευμένος τα επίπεδα της ντοπαμίνης είναι αυξημένα ενώ περιοχές οι οποίες συνδέονται με αρνητικά συναισθήματα και κοινωνικά προβλήματα είναι απενεργοποιημένες...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 22:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Λες: Ο ΜΟΝΟΣ λόγος συνεύρεσης δύο ενηλίκων είναι η αγάπη.

Και μετά λες:...η αγάπη, αυτή καθεαυτή, ΔΕΝ θέτει όρους, προϋποθέσεις, προαπαιτούμενα...

Ας υποθέσουμε ότι ένας όρος που θέτει η αγάπη είναι η αποκλειστικότητα του συντρόφου. Τότε θα μου πεις ότι αυτό εκφράζει την κτητικότητα και τον εγωισμό του ανθρώπου, οπότε εδώ δεν εχουμε έκφραση αληθινής αγάπης, αλλά εγωιστική συμπεριφορά.

Ας υποθέσουμε ότι η αγάπη δεν θέτει κανέναν όρο και δεν σχετίζεται με την σεξουαλική αποκλειστικότητα.Οκ... Τότε, δεν θα είσαι αναγκασμένος να κάνεις σεξ μόνο με την ίδια γυναίκα, δηλαδή θα αγαπάς μία και μοναδική, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα να πηγαίνεις και με άλλες με σκοπό την ικανοποίηση σωματικών αναγκών. Όμως, πιο πάνω αναφέρεις ότι ο μόνος λόγος συνεύρεσης δύο ανθρώπων είναι η ΑΓΑΠΗ. Εσύ θα αγαπάς μόνο μία... οι άλλες?? Οπότε, και δω κάτι πάει στραβά.

Αυτά που λές είναι αντικρουόμενα,κάτι δεν πάει καλά στον συλλογισμό σου.

Εκτός κι αν εγώ δεν μπορώ να σε καταλάβω.



Τι δεν πάει καλά?
Θεωρείς την αγάπη σαν ένα αίσθημα που υπάρχει ή μπορεί να υπάρξει ΜΟΝΟ μεταξύ δύο ατόμων?
Μάλλον μιλάμε για διαφορετικά συναισθήματα.

Όταν νιώθεις αγάπη για κάποιον, ενδέχεται μετά από ένα μήνα ή ένα χρόνο ή κάποιο ορισμένο διάστημα, να πάψεις να τον αγαπάς?
Υπάρχουν προϋποθέσεις που συντηρούν την αγάπη, όπως η ανταπόκριση, ας πούμε?
Δεν κρατά μια ολόκληρη ζωή?

Είναι φανερό για άλλα συναισθήματα μιλάμε.

Edited by - gianipseftis on 18/06/2011 15:05:20



Συγγνώμη, με ρωτάς αν θεωρώ ότι η αγάπη προυπάρχει μέσα μας ως συναίσθημα προς όλους τους ανθρώπους ή αν δημιουργείται μόνο μεταξύ συγκεκριμένων ανθρώπων?

Φίλε μου, δεν είμαι εδώ για να φιλοσοφήσω υπέρ της ουσίας και της υπόστασης της αγάπης, εγώ παραθέτω απλώς μια άποψη που με αντιπροσωπεύει όσον αφορά στην έκφραση του συναισθήματος αυτού.

Αν μιλάμε για την ανθρωπιστική αγάπη, θα έπρεπε λογικά να υπάρχει μέσα μας εξ αρχής, απ την στιγμή που λεγόμαστε άνθρωποι. Αν μου μιλάς για την ερωτική αγάπη, δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να την κατέχουμε και να την εκφράζουμε προς όλους.

Ζητάς την άποψή μου στο θέμα της διάρκειας της αγάπης. Δεν θα σου πω το κλασικό, ότι η αληθινή αγάπη διαρκεί μια ολόκληρη ζωή.

Όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν τις σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων. Κάποιος άνθρωπος που χάνει τον/την αγαπημένο/η του και αργότερα φτιάχνει τη ζωή του με κάποιον άλλο, δεν σημαίνει πως δεν αγάπησε τον προηγούμενο, ούτε ότι "προδίδει" την αγάπη τους.

Γενικότερα, είναι εύκολο να λέμε ότι "αν αγαπιόντουσαν πραγματικά, θα ήταν ακόμα μαζί", αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς , ο άνθρωπος είναι "παράξενο" ον, ακόμη κι όταν αγαπάει...

Edited by - Narkissa555 on 18/06/2011 22:55:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2011, 23:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την ίδια διεύθυνση...

"Η απόρριψη

Δυστυχώς δεν είναι όλα ευχάριστα όταν πρόκειται για την αγάπη. Η έκσταση, η ευφορία και η χαρά μπορεί να συνοδεύονται από τη ζήλια, το θυμό και την απόρριψη.

Η κατάσταση του έρωτα έχει εξελιχθεί διότι οι άνθρωποι οι οποίοι επικεντρώνουν την προσοχή τους σε έναν ιδανικό σύντροφο κερδίζουν χρόνο και ενέργεια και έτσι βελτιώνουν τις πιθανότητες της επιβίωσης και της επιτυχούς αναπαραγωγής τους. Αυτό όμως σημαίνει ότι οι άνθρωποι βιώνουν τρομερή απογοήτευση όταν απορρίπτονται από τον αγαπημένο τους.

Οδυνηρά συναισθήματα δημιουργούνται όταν τα κέντρα του εγκεφάλου που σχετίζονται με τα επίπεδα της ντοπαμίνης αποτυγχάνουν στον σκοπό τους.

Παραδόξως όταν νιώθουμε την απόρριψη από κάποιο άτομο μπορεί να τον αγαπήσουμε ακόμα πιο πολύ. Αρχικά διαμαρτυρόμαστε και επιχειρούμε να κατακτήσουμε ξανά τον αγαπημένο μας.

Επίσης δημιουργείται ένας πανικός καθώς νιώθουμε κάτι συναφές με το άγχος του αποχωρισμού που βιώνουν τα νεαρά άτομα τα οποία απορρίπτονται από τους γονείς τους.

Στη συνέχεια η αγάπη μπορεί να γίνει θυμός και μίσος, καθώς οι περιοχές που σχετίζονται με την αποδοχή συνδέονται στενά με τον εγκέφαλο. Τελικά συχνά καταλήγουμε να βιώνουμε μεγάλες περιόδους κατάθλιψης και απογοήτευσης.

Αυτά τα αρνητικά συναισθήματα μπορεί να προκαλέσουν εμμονές και τάσεις βίας.

Παρότι αυτές οι συμπεριφορές μπορεί να χαρακτηριστούν παθολογικές και ίσως να είναι σχετικά σπάνιες, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ πιο κοντά σε εμάς απ’ ότι πιστεύουμε. Η κατάσταση του πάθους μοιάζει με ψυχαναγκαστική διαταραχή, αλλά για μερικούς ανθρώπους, η αγάπη μπορεί να είναι κάτι πολύ πιο απειλητικό".


Θα συμπλήρωνα ότι όλοι οι μηχανισμοί προώθησης και θεμελίωσης όλων των επιμέρους συναισθημάτων είναι ενχάρακτοι και κανείς απο μάς δεν του δημιούργησε ασφαλώς....επίσης αυτοί -οι μηχανισμοί- ενεργοποιούνται απο διάφορα εξωτερικά ερεθίσμα -που δεν είναι μόνο και τόσο εξωτερικά όσο νομίζουμε- και προωθούν διάφορα συναισθήματα είτε αγάπης -εν προκειμένω- είτε μίσους που είναι τόσο κοντά...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 00:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Αλεχ και Ναρκισσα

Δωστε προσοχή στα παρακάτω και ισως καταλάβετε τι
λέω περι αγάπης.


Ας υποθέσουμε Αλεχ ,οτι εχεις μια δυνατη σχέση αγάπης
με την κοπέλα των ονείρων σου.Στην πορεία μετα απο ενα
διαστημα,ας υποθέσουμε 6 μηνων σχέσης,εσύ παθαίνεις ενα
ατύχημα και σου κόβεται το πουλί[χτύπα ξύλο].
Τι θα γίνει η σχέση Αλεξ?
Θα τελειώσει επειδή δεν θα υπάρχει σεξ?
Και η αγάπη?Πάει περίπατο?
Πάνε μαζί αυτα τα δύο ισχυρίζεσαι.
Αν την αγαπάς πραγματικά,θα την αφήσεις να πηγαίνει αλλού
για σεξουαλική ικανοποίηση,ή οχι?
Ακόμη και αν αυτή δεν θέλει,δεν θα την πιέσεις να το κάνει επειδή ξέρεις οτι θα της λειπει το σεξ?
Αν δεν κάνεις τίποτα απο αυτα,δεν θα εχεις ενοχές οτι καταστρέφεις
την ζωή του ανθρώου που λές οτι αγαπάς?

Αν ομως είχες μέσα σου,την αγάπη με την έννοια της αλτρουιστικής
ερμηνείας και οχι της κτητικής,θα σου ηταν πιο ευκολο να το κάνεις?

Να δώ τις θέσεις σου.


Ναρκίσσα

Μετα απο συντομη διαρκεια του ερωτα της ζωης σου παθαίνει
αυτός ενα παρόμοιο ατύχημα[χτύπα ξύλο κι εσυ].
Σαν γυναίκα απαντας.Τι θα γίνει?
Δεν θα θέλεις να ικανοποιήσεις τις σωματικές σου ανάγκες και
παράλληλα να κρατήσεις την αγάπη της ζωής σου?
Δεν θα ήθελες κι απο αυτόν να σου υποδείξει να το κάνεις,
επειδή θα είναι απόδειξη πως σε αγαπάει και δεν θέλει να
στερηθείς?

Αναμένω.

Και μετα θα σας ρωτήσω:
Καταλάβατε τώρα τι ειδους αγάπη εννοώ?
Αν ναι πείτε μου με μια λέξη.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 09:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας υποθέσουμε Αλεχ ,οτι εχεις μια δυνατη σχέση αγάπης
με την κοπέλα των ονείρων σου.Στην πορεία μετα απο ενα
διαστημα,ας υποθέσουμε 6 μηνων σχέσης,εσύ παθαίνεις ενα
ατύχημα και σου κόβεται το πουλί[χτύπα ξύλο].
Τι θα γίνει η σχέση Αλεξ?
Θα τελειώσει επειδή δεν θα υπάρχει σεξ?
Και η αγάπη?Πάει περίπατο?
Πάνε μαζί αυτα τα δύο ισχυρίζεσαι.
Αν την αγαπάς πραγματικά,θα την αφήσεις να πηγαίνει αλλού
για σεξουαλική ικανοποίηση,ή οχι?
Ακόμη και αν αυτή δεν θέλει,δεν θα την πιέσεις να το κάνει επειδή ξέρεις οτι θα της λειπει το σεξ?
Αν δεν κάνεις τίποτα απο αυτα,δεν θα εχεις ενοχές οτι καταστρέφεις
την ζωή του ανθρώου που λές οτι αγαπάς?

Αν ομως είχες μέσα σου,την αγάπη με την έννοια της αλτρουιστικής
ερμηνείας και οχι της κτητικής,θα σου ηταν πιο ευκολο να το κάνεις?


Ακούς εκεί να σου κοπεί το πουλί! Σε αυτήν την περίπτωση φίλε μου,θα την πίεζα εγώ ο ίδιος να κάνει την ζωή της,εννοείται αυτό.Γιατί με πέρασες βρε,για κανένα αρρωστημένοεγωιστή (πλάκα πλάκα,μερικοι αυτό πιστεύουν για μένα,πόσο λάθος κάνουν όμως)?
Σου μιλάω ειλικρινά.
Στην περίπτωση όμως που εκείνη είχε ένα παρόμοιο ατύχημα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να εκληπρώνει τις σωματικές τις ανάγκες.Δεν μπορώ να πώ ακριβώς πώς θα ήταν η κατάσταση μέσα μου,αλλά έτσι όπως το βλέπω και έτσι όπως αισθάνομαι τώρα,δεν θα έκανα τίποτα με κάποια άλλη,θα έμενα ώς το τέλος έτσι,αν θέλεις πιστεψέ το. Είναι αυτό που λέμε μαζί στις χαρές μαζί και στις λύπες. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Edited by - alex22 on 19/06/2011 09:57:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 10:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν Αλεχ και Ναρκισσα

Δωστε προσοχή στα παρακάτω και ισως καταλάβετε τι
λέω περι αγάπης.

Ναρκίσσα

Μετα απο συντομη διαρκεια του ερωτα της ζωης σου παθαίνει
αυτός ενα παρόμοιο ατύχημα[χτύπα ξύλο κι εσυ].
Σαν γυναίκα απαντας.Τι θα γίνει?
Δεν θα θέλεις να ικανοποιήσεις τις σωματικές σου ανάγκες και
παράλληλα να κρατήσεις την αγάπη της ζωής σου?
Δεν θα ήθελες κι απο αυτόν να σου υποδείξει να το κάνεις,
επειδή θα είναι απόδειξη πως σε αγαπάει και δεν θέλει να
στερηθείς?

Αναμένω.




Μάλιστα... Καταρχάς, αυτή είναι μία περίπτωση κατά την οποία το σεξ είναι αδύνατο να γίνει ανάμεσα στους ανθρώπους που αγαπιούνται, σε αντίθεση με όλα όσα μας περιγράφετε εσείς, αφού έχετε την επιλογή να πάτε με τη γυναίκα σας!

Τέλος πάντων. Αν, λοιπόν, συνέβαινε αυτό το ακραίο περιστατικό (επειδή έχω συζητήσει παρόμοιο θέμα), εκείνος σίγουρα θα με πίεζε και μάλιστα πολύ να καλυψω με κάποιον άλλον τις σωματικές μου ανάγκες. Ίσως και σε μια στιγμή απόγνωσης να με χώριζε προκειμένου να με αφήσει "ελεύθερη".

Τώρα, όσο για μένα, δεν είναι καθόλου εύκολο να απαντήσω εκ του ασφαλούς. Σ'αυτή τη φάση θα μπορούσα να σου πω ότι θα δυσκολευόμουν πολύ να πάω με κάποιον άλλον(αυτό είναι σίγουρο), ενδεχομένως να απείχα για χρόνια.

Όπως είπε και ο Άλεξ, μιλώντας τώρα εκ του ασφαλούς, θα σου πω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πήγαινα με άλλον.

Αλλά το να πω ότι δεν θα ξαναέκανα σεξ για όλη μου τη ζωή, είναι μεγάλη κουβέντα και, όπως είπα, άλλο να το συζητάς απλώς και άλλο να σου τυχαίνει.

Πάντως, αν λύγιζα και πήγαινα με άλλον, σίγουρα δεν θα ημουν καλά συναισθηματικά.

Edited by - Narkissa555 on 19/06/2011 10:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 10:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, νομίζω ότι και ο Άλεξ και εγώ έχουμε καταλάβει για τι είδους αγάπη μιλάς.

Απλώς, εσύ έχεις την επιλογή να πάς με τη σύντροφό σου, σε αντίθεση με την περίπτωση που παραθέτεις, κατά την οποία αυτό είναι αδύνατον.

Επίσης, εσύ το θεωρείς εντελώς φυσιολογικό να ικανοποιείς τις σωματικές σου ανάγκες και με άλλες, σε αντίθεση με τον Άλεξ και εμένα που-ακόμα κι αν κάποια στιγμη αναγκαζόμασταν να κάνουμε το ίδιο στην περίπτωση που αναφέρεις- σίγουρα θα είχαμε το λιγότερο τύψεις...

Άλεξ, συγγνώμη που μιλάω συμπεριλαμβάνοντας και σένα, διορθωσέ με αν θες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 11:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Narkissa έχουμε τις ίδιες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 15:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Κάνοντας μια μικρή παρέκβαση, ας ανασκοπήσουμε τον κύκλο του έρωτα, με ένα βλέμμα – σαν την ένωση των κυττάρων των μικροσκοπικών πρωτόζωων , στο βίαιο πάθος του κτήνους , στην λάμψη των ματιών των νέων και στην συγκίνηση του ηλικιωμένου ζευγαριού , όταν βλέπει τα παιδιά του και τα παιδιά των παιδιών του να συγκεντρώνονται για να τιμήσουν ένα έρωτα μισού αιώνα .

Τι το θαυμαστότερο από αυτήν την μεταμόρφωση , αυτήν την βαθμιαία ανύψωση από την λατρεία των σωματικών θέλγητρων στην λατρεία μιας ολόκληρης ζωής ;

Θυμάται κανείς τα λόγια του Σανταγιάνα :

“ Κάθε τι το ιδεώδες έχει τη ρίζα του στην φύση και κάθε τι το φυσικό ανελίσσεται σε ιδεώδες ” .

Ας μη ντρέπεται λοιπόν ο έρωτας για την καταγωγή του και ας σιωπά κάθε επιθυμία η οποία δεν ανυψώνεται σε αφοσίωση .

Ο φιλόσοφος του έρωτα , ο Πλάτων , ήταν εκείνος που είπε :

“ Εκείνος , τον οποίο δεν αγγίζει ο έρωτας , βαδίζει στο σκοτάδι ” .

Ο Laplace , κατά την ώρα του θανάτου του , επιτίμησε τους φίλους του , διότι προσπάθησαν να τον παρηγορήσουν , υπενθυμίζοντάς του την δόξα που είχε κερδίσει με τις ανακαλύψεις του και τα έργα του : “Αυτά ,” είπε με θλίψη , “δεν ήταν το σπουδαίο στην ζωή μου”. “Τι τότε ;” , τον ρώτησαν . Και ο γηραλέος επιστήμονας , αγωνιώντας για μια τελευταία πνοή, απάντησε : “Ο έρωτας”.

Τα πάντα πεθαίνουν μόνο ο έρωτας εξαπατά τον θάνατο .

Υπερπηδά τάφους και γεφυρώνει με τις γενεές το χάσμα που ανοίγει εκείνος .

Πόσο σύντομος και πρόσκαιρος φαίνεται υπό το κράτος μιας απογοήτευσης !

Αλλά πόσο αιώνιος , υπό το πρίσμα της μοίρας της ανθρωπότητας – πώς διασώζει τελικά ένα ίχνος μας από την φθορά και μεταφυτεύει την ζωή μας στο σφρίγος ενός παιδιού !

Ο υλικός μας πλούτος είναι ένα βάρος και η σοφία μας ένα αμυδρό και ψυχρό φως .

Αλλά ο έρωτας θερμαίνει την καρδιά μας με παρηγοριά , περισσότερο δε όταν προσφέρεται παρά όταν λαμβάνεται .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2011, 15:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο υπέροχο να ακούς και να διαβάζεις όμορφους ανθρώπους που η καλλιέργειά τους αποτυπώνεται αβίαστα μέσα απο κάθε σκέψη τους...

Όντως ... "Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/06/2011 15:58:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy