ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 05:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Τουλάχιστον θα μας πεις που σπούδασες την επιστήμη της καρδιάς αγαπητή Lightworker? δε θα δώσεις κάτι από τα φώτα σου στον υπόλοιπο κόσμο???

Άχ το άτιμο,δυστυχώς δεν διδάσκεται.Απο την άλλη όμως δεν χρειάζεται κιόλας,όποιος θέλει μπορεί να την βρεί την αγάπη,αρκεί να το θέλει.

Βέβαια,κάτι τέτοιο προυποθέτει θυσίες και αρνήσεις.Δεν γίνεται αλλιώς,αν θέλεις να αποκτήσεις κάτι,τότε πρέπει να πληρώσεις για αυτό,το τσάμπα σε τέτοια πράγματα δεν υπάρχει,για την ακρίβεια ποτέ δεν υπήρχε.

Θα σου περιγράψω μια θεωρία που ασπάζομαι.

Ας πούμε οτι η αγάπη εκπέμπει σε μια πολύ υψηλή συχνότητα για τα γνωστά μας δεδομένα,για να μπορεσεις να δονηθείς σε αυτήν την συχνότητα,θα πρέπει πρώτα να έχεις εξουδετερώσει τις άλλες συχνότητες,τις χαμηλές(λαγνεία κυρίως,σεξ για απόλαυση του σώματος μόνο,κλπ.)Και πρόσεξε,γιατί το κάνεις εσύ αυτό,μην μου πείς μετά "α δηλαδή θα πρέπει να πάψω να θέλω το σέξ?",οχι δεν εννοώ αυτό,εξαλου κάτι τέτοιο δεν γίνεται.Αυτό που εννοώ γενικά,είναι η καλλιέργια της αγνότητας,μόνο έτσι δημιουργείται χώρος για τις ανώτερες δονήσεις.Να βλέπεις κάποιον που σου αρέσει για παράδειγμα,και να μην πάει ο νούς κατευθείαν στο σέξ μαζί του.Να ζητάς πάντα το ανώτερο,το ψυχικό μέρος,το εσωτερικό.Να μην είσαι ο μαύρος κύκνος αλλα ο άσπρος.

Η αγνότητα λοιπόν,κατα την αποψή μου,είναι το κλειδί.

Edited by - alex22 on 30/05/2011 21:28:53


Φιλε alex22 στην ουσια τους ειναι σωστα αυτα που λες και καταλαβαινω τι θες να πεις!!

Για καποιον ομως που δεν εχει εντριφισει στον εσωτερισμο μπορει να φερουν τ αντιθετα αποτελεσματα!!


Διαφωνω οτι πρεπει να καταπιεζεις το οτιδηποτε!!Το θεμα δεν ειναι να καταπιεσεις αλλα να σου βγαινει αβιαστα και με τη θεληση σου!!Ειπαμε πρωτα γινεται στο πνευμα και μετα υλοποιειται!!Δηλαδη πρεπει πρωτα να κατανοησεις για να εχεις τη θεληση να το κανεις!!

Και μιας και εκανες το λογοπεγνιο με το BLACK SWAN,οχι,το θεμα ειναι να ΙΣΣΟΡΟΠΗΣΕΙΣ το ΜΑΥΡΟ με τον ΑΣΠΡΟ κυκνο και μαλιστα η ταινια ηταν πολυ Σοφη!!Τα παντα ειναι κομματια του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ(=ΟΛΟΝ) που θελουν ομως εξισσοροπηση!!


Δε χρειαζεται να νιωθεις ενοχες οταν βλεπεις μια κοπελα που σου αρεσει και τη σκεφτεσαι σεξουαλικα κι αυτο κομματι του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ειναι, να ανυσηχεις οταν σου λειπουν και τα υπολοιπα κομματια!!!


Ξαναλεω οτι στην ουσια μπορει να θες να πεις αυτο,απλα προσπαθωντας να το πεις με απλα λογια παρερμηνευεται γι αυτο εκανα τη διευκρηνηση αυτη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 10:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

LIGHTWORKER
quote:
Διαφωνω οτι πρεπει να καταπιεζεις το οτιδηποτε!!Το θεμα δεν ειναι να καταπιεσεις αλλα να σου βγαινει αβιαστα και με τη θεληση σου!!Ειπαμε πρωτα γινεται στο πνευμα και μετα υλοποιειται!!Δηλαδη πρεπει πρωτα να κατανοησεις για να εχεις τη θεληση να το κανεις!!

Πολλύ σωστά,πρέπει πρώτα να το κατανοήσεις.Πάντως προς υπεράσπισή μου,δεν ανέφερα ποτέ οτι πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματα και τις ορμές,ίσως δεν το διευκρίνησα επειδή το θεωρώ δεδομένο.

(Η άποψη που ενστερνίζομαι σχετικά με αυτό,είναι οτι η φυσική μας κατασταση είναι μια κατάσταση αγνότητας,στην πραγματικότητα δηλαδή,εμείς οι άντρες βλέπουμε τις άλλες γυναίκες σαν αδερφές μας και το αντίστροφο οι άλλες γυναίκες.ΑΛΛΑ, αυτό έχει αλλάξει επειδή η φύση μας έχει διαφθαρεί.)

Η καταπίεση το μόνο που δημιουργεί είναι μια τρύπα στο νερό,η ίδια δύναμη που συγκρατούμε θα μας πάρει και θα μας σηκώσει αργότερα,π.χ. βλέπουμε τους καημένους τους μοναχούς που προσπαθούν να είναι αγνοί και στο τέλος καταλήγουν ομοφυλόφιλοι.Αυτό είναι μια περίπτωση.

quote:
Και μιας και εκανες το λογοπεγνιο με το BLACK SWAN,οχι,το θεμα ειναι να ΙΣΣΟΡΟΠΗΣΕΙΣ το ΜΑΥΡΟ με τον ΑΣΠΡΟ κυκνο και μαλιστα η ταινια ηταν πολυ Σοφη!!Τα παντα ειναι κομματια του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ(=ΟΛΟΝ) που θελουν ομως εξισσοροπηση!!

Ναι,εξισορρόπηση αλλα δεν γίνεται εύκολα κατανοητό αυτό.Θελω να πώ δηλ. οτι το μαύρο είναι το αμαρτωλό(να το πώ έτσι) και το άσπρο το αγνό.Δηλαδή τί?Πρέπει να είμαστε και απ'τα δύο? πώς? τι μία θα υπηρετούμε την σκοτεινή πλευρά και την άλλη την φωτεινή? Με μπερδεύει κάπως αυτό,αλλα έχω μια ιδέα,αν και κάπως ασαφή.

quote:
Δε χρειαζεται να νιωθεις ενοχες οταν βλεπεις μια κοπελα που σου αρεσει και τη σκεφτεσαι σεξουαλικα κι αυτο κομματι του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ειναι, να ανυσηχεις οταν σου λειπουν και τα υπολοιπα κομματια!!!

Για μένα δεν είναι μόνο οι ενοχές,αλλά και η αποστράγγιση του συναισθηματικού μου κέντρου.Κάθε φορά που σου αρέσει μία κοπέλα,το συναισθηματικό σώμα ερεθίζεται,εκπέμπει ηλεκτρισμό,σπαταλάει ενέργεια,υπερπολύτιμη ενέργεια.Αυτό θέλει εξήγηση. Το να σου αρέσει μια κοπέλα,να έλκεσαι σεξουαλικά δηλ. είναι κάτι που δεν συνδέεται με την πηγή,επειδή είναι μια παροδική κατάσταση,κάτι θνητό,δεν είναι αληθινή αγάπη.Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν,αυτό που συμβαίνει είναι η απώλεια της σεξουλικής και συναισθηματικής σου δύναμης,αποστραγγίζεσαι,αδειάζεις.Απο την στιγμή που αυτή η ελξη είναι θνητή και δεν συνδέεται με την πηγή θεό των πάντων,θα περιμένεις μεχρι να γεμίσουν οι μπαταρίες σου απο μόνες τους,αυτό όμως οδηγεί στην φθορά του μηχανισμού(για αυτό ο "έρωτας" πεθαίνει,γιατί στην βάση του δεν είναι αληθινός,δεν τροφοδοτείται για να εξελιχθεί,έχει την βάση του στην εγωική ικανοποίηση).Στο τέλος καταλήγουμε γέροι και αδύναμοι για όλα.

Σε αντίθεση με την σωστή έλξη,που όταν δίνεις την ενεργεια-αγάπη στην αγαπημένη σου,τότε η πηγή, σου το αναπληρώνει άμεσα,για αυτό αισθάνεσαι μετά οτι το να δίνεις είναι το ίδιο με το να παίρνεις.Αυτό είναι το υγειές.

Μπορείς να σκεφτείς το εξής,στην περίπτωση του ερωτα και της αγάπης ,και οι δύο συνδέεστε με την πηγή και παίρνετε ενέργεια απο αυτήν για να εξελιχθείτε και στο τέλος να γίνεται ένα με αυτή.Ενώ στην άλλη περίπτωση,του "έρωτα" και της "αγαπης", ΔΕΝ υπάρχει συνδεση με την πηγή και υπάρχει μόνο ο θάνατος αυτού του δυνατού πάθους,αχ.Ο θάνατος υπάρχει αφου η ενεργεια που έχουμε δεν είναι άπειρη.Τέτοιοι μεγάλοι "ερωτες" συμβαίνουν συνήθως στο χόλιβουντ,γτπ δηλαδή.

Εαρινέ και εγώ σε συμπαθώ (αυτό εννοείς και ας λές "αγαπάμε"),αυτό είναι δεδομένο για μένα,αλλα ώρες ώρες γίνεσαι ακατανόητος και τότε διερωτάμε,πάει καλά αυτός?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 10:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

BLACK SWAN
quote:
Και λες πάλι κάτι που είπα σε προήγουμενο ποστ ότι αν δω κάποιον όμορφο στο δρόμο τον θαυμάζω.. θαυμάζω την ομορφιά του και δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ σε αντίθεση με σένα που είχες θορυβηθεί ιδιαίτερα αν τοιχόν και κοιτάξεις μια όμορφη κοπέλα στο δρόμο φοβούμενος τον εαυτό σου και τις σκέψεις που μπορεί να κάνεις μετά και οι οποίες ίσως ήταν ανήθικες...

Xaxaxaxa .Με τσάκωσες πονηρή,η αλήθεια είναι οτι προφάλασω τον εαυτό μου απο αυτό για να είμαι 100% πιστός στην αγαπημένη μου σε όλα.Πιστός εξωτερικά αλλα και εσωτερικά.Ας πούμε βλεπεις την Ελενα Παπαρίζου,συγνώμη αλλα αυτή η γυναίκα θέλει να ξεζουμίσει ενεργειακά τους πάντες εδω στην Ελλάδα.Δεν είμαι μαλάκας να της δώσω την δική μου ενέργεια.Αυτό είναι άμυνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 11:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Black Swan

...ότι τελικά η αγαπή συνέπαγεται με πόνο αφού απαιτεί θυσίες και αρνήσεις...ότι δεν είναι εύκολη ούτε ότι ειναι συννεφάκια και λουλουδάκια (μόνο


Έχω την αντίληψη πως αυτή η αντίληψη αμαυρώνει το νόημα της αγάπη καλή μου
Η πραγματική αγάπη ΔΕΝ απαιτεί θυσίες, ΔΕΝ επιθυμεί αρνήσεις, ΔΕΝ δεν συνοδεύεται από πόνο.
Η πραγματική αγάπη ΔΕΝ διχάζει τα άτομα, ΔΕΝ έχει εκλεκτούς, και ιδιαιτερότητες, αλλά μοιράζεται ίσα και όμοια χωρίς να μειώνεται όταν διαιρείται, αλά αυξάνεται γιατί πλαταίνει όσο εξαπλώνεται,
ΔΕΝ έχει ιδιόκτητα κτήματα/ανθρώπους, είναι πηγή χαράς και ευτυχίας για ελεύθερους ανθρώπους, ανθρώπους ανιδιοτελείς.
Είναι έξω, πάνω και πέρα από κάθε μορφής εξάρτησης,
Σε περίπτωση που μπορεί να συνδυαστεί και με την σεξουαλική συνεύρεση, δίδει μεγαλύτερη αξία στη σεξουαλική πράξη προσφέροντας ύψιστο νόημα και απόλαυση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 13:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την αντίληψη πως αυτή η αντίληψη αμαυρώνει το νόημα της αγάπη καλή μου
Η πραγματική αγάπη ΔΕΝ απαιτεί θυσίες, ΔΕΝ επιθυμεί αρνήσεις, ΔΕΝ δεν συνοδεύεται από πόνο.
Η πραγματική αγάπη ΔΕΝ διχάζει τα άτομα, ΔΕΝ έχει εκλεκτούς, και ιδιαιτερότητες, αλλά μοιράζεται ίσα και όμοια χωρίς να μειώνεται όταν διαιρείται, αλά αυξάνεται γιατί πλαταίνει όσο εξαπλώνεται,
ΔΕΝ έχει ιδιόκτητα κτήματα/ανθρώπους, είναι πηγή χαράς και ευτυχίας για ελεύθερους ανθρώπους, ανθρώπους ανιδιοτελείς.
Είναι έξω, πάνω και πέρα από κάθε μορφής εξάρτησης,
Σε περίπτωση που μπορεί να συνδυαστεί και με την σεξουαλική συνεύρεση, δίδει μεγαλύτερη αξία στη σεξουαλική πράξη προσφέροντας ύψιστο νόημα και απόλαυση.

Οχι οτι περιμένω να απαντήσεις,αλλα για να καταλάβω,υπσηρίζεις μια τελείως ανοιχτή σχέση έτσι? Δεν υπάρχει το "μου ανήκεις και σου ανήκω",κατα μία έννοια είναι σωστό, αλλα υπάρχουν λεπτές διαχωριστικές γραμμές.Εσύ εννοείς προφανώς οτι είμαστε ελεύθεροι να πάμε με όποιον και με όσους θέλουμε,αρκει να τον-τους αγαπάμε,σωστά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 14:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σε τι να σου απαντήσω?
Εσύ είσαι κολλημένος την αντίληψη της άμεσης συσχέτισης της αγάπης με την σεξουαλική συνεύρεση/πράξη.
Εγώ αντίθετα πιστεύω σε μια αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη.
Αγάπη μπορεί να υπάρχει και χωρίς το σεξ και να είναι ίδια μεγάλη.
Αλά και το σεξ μπορεί να υπάρχει με απουσία αγάπης. (για τους περισσότερους, όχι για μένα)
Η αγάπη δεν συνδέεται άμεσα και με το πιστοποιητικό του παπά, όπως πιστεύεις εσύ.
Υπάρχουν άντρες που αγαπούν και γαμούν την γυναίκα τους – ένας είμαι εγώ – υπάρχουν και άλλοι που μόνον την γαμούν.

Έχουμε αβυσσαλέα διαφορά φίλε μου για το τι είναι αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 14:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ είσαι κολλημένος την αντίληψη της άμεσης συσχέτισης της αγάπης με την σεξουαλική συνεύρεση/πράξη.

Πιστεύω οτι το σέξ υπάρχει μόνο για την αγάπη,οτι δεν πρέπει να γίνει σε άλλη περίπτωση.

quote:
Εγώ αντίθετα πιστεύω σε μια αγάπη που είναι ΜΟΝΟ αγάπη.
Αγάπη μπορεί να υπάρχει και χωρίς το σεξ και να είναι ίδια μεγάλη.

Ναι,μπορεί να υπάρξει αυτό,ωστόσο το σέξ ανάμεσα στο ζευγάρι,είναι η αποθέωση αυτής της αγάπης,το ζενίθ.


quote:
Αλά και το σεξ μπορεί να υπάρχει με απουσία αγάπης. (για τους περισσότερους, όχι για μένα)

Καλά εντάξει,αυτό είναι ζωώδες.


quote:
Η αγάπη δεν συνδέεται άμεσα και με το πιστοποιητικό του παπά, όπως πιστεύεις εσύ.

Εχεις καταλάβει λάθος,καμία σχέση ο παπάς και το πιστοποιητικό του.

quote:
Υπάρχουν άντρες που αγαπούν και γαμούν την γυναίκα τους – ένας είμαι εγώ – υπάρχουν και άλλοι που μόνον την γαμούν.

Ναι, αλλα εσύ είπες οτι αγαπάς και τις αλλες γυναίκες το ίδιο,αρα τί? Πάς και με αυτές? Αν θες μου απαντάς.Μην σε φέρνω σε δύσκολη θέση.


Κοίταξε να σου πώ κάτι,την αγάπη την βιώνεις μόνο ΜΙΑ φορά στην ζωή σου.Αρα αναγκαστικά αυτή που θα αγαπήσεις θα είναι η μια και μοναδική για πάντα.Το να κάνεις σέξ με πολλές γυναίκες και να λές οτι τις αγαπάς ως δικαιολογία,είναι ένα μεγάλο ψέμα,γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο είναι φύση αδύνατον. Σε αυτήν την περίπτωση μιλάει κάποιο εγώ της λαγνείας,όχι το πραγματικό σου είναι.

Νομίζω πως η μόνη σοβαρή διαφορά μας είναι στον αριθμό,εγω υποστηρίζω την μία και μοναδική και εσύ προφανώς όχι.Οσον αφορά αυτό που λές οτι συσχετίζω αμεσα το σεξ με την αγάπη,είναι φανερό οτι το συνδέεις με μια εγωιστική συμπεριφορά,που θέλουμε τον αλλον αποκλειστικά δικό μας.Δε λέω,αυτό υπάρχει,και είναι μια αρρωστημένη κατάσταση ζήλιας.Όπως είπα όμως και πιό πάνω υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμή,μερικά πράγματα μοιάζουν με τα αληθινά αλλα δεν είναι,οτι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός.

Στην περίπτωση της εγωικής σχέσης, υπάρχει ζήλια.Ενω στην καθαρή σχέση,δίνουμε όλη την ελευθερία του κόσμου στον άλλον να κάνει ό,τι θέλει,αλλα επειδή είναι τέτοια η φύση της αγάπης -ενωτική δηλαδή- που ο άλλος μας είναι πιστός,κάποιος που αγαπάει αληθινά,θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να προδώσει την αγάπη,ξέρω ακούγεται τραβηγμένο αλλά είναι αλήθεια.Αυτή η πίστη δεν υπάρχει "επειδή έτσι πρέπει ή το είπε ο παπάς",αλλα πηγάζει απο μέσα ώς μια φυσική αντίληψη.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Edited by - alex22 on 31/05/2011 14:51:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 15:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά εντάξει,αυτό είναι ζωώδες.

Φίλε alex22, νομίζω πως αυτό είναι λίγο υπερβολικό.

Η σεξουαλική επιθυμία είναι ανάμεσα στις βασικές ανάγκες του ανθρώπου, ίσως κάπως διαφορετικής φύσεως από αυτές όμως αυτό δεν την κατατάσσει στις ζωικές ανάγκες ή λειτουργίες.
Ο άνθρωπος προκειμένου να προσπαθήσει να καλύψει ανάγκες διαφορετικής φύσεως και ιεραρχικά ανώτερες ανάγκες από τις βασικές - τουλάχιστον σύμφωνα με τον Maslow και το μοντέλο του περί πυραμίδας των αναγκών - θα πρέπει να έχει καλύψει αυτές τις βασικές ανάγκες του.

Ας μην ενοχοποιούμε λοιπόν το σεξ, είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό για τον άνθρωπο.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 17:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω πως η μόνη σοβαρή διαφορά μας είναι στον αριθμό,εγω υποστηρίζω την μία και μοναδική και εσύ προφανώς

Άλέξ πόσο καιρό είσαι με την κοπέλα που αγαπάς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 18:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alex
Πιστεύω οτι το σέξ υπάρχει μόνο για την αγάπη,οτι δεν πρέπει να γίνει σε άλλη περίπτωση.



Γιαυτό μιλώ για αβυσσαλέα διαφορά. Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι καψούρα, ΔΕΝ είναι αγάπη.
quote:
Ναι,μπορεί να υπάρξει αυτό,ωστόσο το σέξ ανάμεσα στο ζευγάρι,είναι η αποθέωση αυτής της αγάπης,το ζενίθ.


Λάθος και εδώ.
Αυτό είναι η αποθέωση του σεξ, όχι της αγάπης.
Γιαυτό φρόντισε να πηδάς ΜΟΝΟ από αγάπη και όχι για την ισορροπία των υγρών σου.

quote:
Καλά εντάξει,αυτό είναι ζωώδες (σεξ χωρίς αγάπη)

Είναι μια ενστικτώδης φυσική ανάγκη, θα έλεγα.
Χωρίς όμως συναίσθημα είναι μια πράξη εκτόνωσης, που καμία σχέση δεν έχει με ονειρική απόλαυση.
Σεξ και πραγματική αγάπη = ένωση των αγγέλων με τα άστρα.

quote:

Εχεις καταλάβει λάθος,καμία σχέση ο παπάς και το πιστοποιητικό του

Αυτό το λες γιατί δεν είσαι παντρεμένος. Είναι ένα “προκάλυμμα” για να δικαιολογείς την “αμαρτία σου” και έτσι βολεύεσαι με την “ανομία” σου. Έχεις ξεχειλώσει το βαγγέλιο στο μέτρο που σε βολεύει. Είσαι δηλαδή ένας ακόμη “νέο φαρισαίος”.
Ουαί υμιν.....

quote:

Ναι, αλλα εσύ είπες οτι αγαπάς και τις αλλες γυναίκες το ίδιο,αρα τί? Πάς και με αυτές? Αν θες μου απαντάς.Μην σε φέρνω σε δύσκολη θέση.



Απαραίτητη προϋπόθεση για μια ερωτική έλξη (μιλώ προσωπικά) είναι να υπάρχει αγάπη.
Για να υπάρχει αγάπη πρέπει να προϋπάρχει πνευματική και εγκεφαλική επικοινωνία, αμφίδρομη, κάτι που δεν γίνεται ακαριαία, με μια πρώτη ματιά, αυτό κοινώς δηλαδή που ονομάζεται “ κεραυνοβόλος έρωτας”.

Δεν είναι αγάπη, είναι πάθος (καψούρα ή καύλα) που έχει ορισμένη
διάρκεια, μερικούς μήνες, μπορεί και μερικά χρόνια.

quote:

Κοίταξε να σου πώ κάτι,την αγάπη την βιώνεις μόνο ΜΙΑ φορά στην ζωή σου.Αρα αναγκαστικά αυτή που θα αγαπήσεις θα είναι η μια και μοναδική για πάντα.Το να κάνεις σέξ με πολλές γυναίκες και να λές οτι τις αγαπάς ως δικαιολογία,είναι ένα μεγάλο ψέμα,γιατί πολύ απλά κάτι τέτοιο είναι φύση αδύνατον. Σε αυτήν την περίπτωση μιλάει κάποιο εγώ της λαγνείας,όχι το πραγματικό σου είναι

Τώρα περιγράφεις τους νεανικούς έρωτες.
Οι νεανικοί έρωτες, είναι πάθη (καψούρα) που διαρκούν μερικές φορές έως και 10 χρόνια(πολύ σπάνια).
Τα περισσότερα άτομα έχουμε βιώσει και έχουμε ξεπεράσει αυτή την όμορφη κατά τα άλλα “παιδική αρρώστια”
Όλοι μας σχεδόν έχουμε δώσει “ΟΡΚΟΥΣ” αιώνιας πίστης και αφοσίωσης.
Μην θαρρείς πως είσαι ο πρώτος “αιώνιος σύζυγος” και μήτε ο τελευταίος που θα διαψευσθεί.
Σε ΟΛΗ μου την ζωή ΔΕΝ έχω συναντήσει κανέναν/καμία που θα διαψεύσει αυτό τον κανόνα.
Συ είσαι ακόμα στο μέλι, δεν έχεις φτάσει στο “σκατό”
ΔΕΝ σου μιλώ ωμά, η ζωή είναι έτσι.
Ρώτα όσους έχουν περάσει τα 30-35


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 18:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black swan

quote:
Άλέξ πόσο καιρό είσαι με την κοπέλα που αγαπάς?

Τώρα εσύ γιατί ρωτάς? Για να διαπιστώσεις αν βρίσκομαι στα πρώτα δύο ή τρία χρόνια και με πλημμυρίζουν οι ενδορφίνες? Με την συγκεκριμένη κοπέλα είμαι ερωτευμένος απο το γυμνάσιο οπότε υπολόγισε αρκετά χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 19:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓιαννηςΨευτης
quote:
Γιαυτό μιλώ για αβυσσαλέα διαφορά. Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι καψούρα, ΔΕΝ είναι αγάπη.

Αφού σου είπα ΡΕ ΣΤΟΚΕ, ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.Και εσύ μου μιλάς για καψούρα? Μην πως παίρνεις ληγμένα?

Κάτσε να στο δείξω κιόλας,(Στην περίπτωση της εγωικής σχέσης, υπάρχει ζήλια.Ενω στην καθαρή σχέση,δίνουμε όλη την ελευθερία του κόσμου στον άλλον να κάνει ό,τι θέλει,αλλα επειδή είναι τέτοια η φύση της αγάπης -ενωτική δηλαδή- που ο άλλος μας είναι πιστός,κάποιος που αγαπάει αληθινά,θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να προδώσει την αγάπη,ξέρω ακούγεται τραβηγμένο αλλά είναι αλήθεια.Αυτή η πίστη δεν υπάρχει "επειδή έτσι πρέπει ή το είπε ο παπάς",αλλα πηγάζει απο μέσα ώς μια φυσική αντίληψη.)

Κοιτάξτε δηλαδή τί λέει το άτομο,με βγάζει καψούρη,την στιγμή που γράφω για απόλυτη ελευθερία.Τι να του πείς τώρα?

quote:
Λάθος και εδώ.
Αυτό είναι η αποθέωση του σεξ, όχι της αγάπης.
Γιαυτό φρόντισε να πηδάς ΜΟΝΟ από αγάπη και όχι για την ισορροπία των υγρών σου.

Γιατί βρε,το σεξ υπάρχει απο πρίν? Κάνουμε δηλ.σέξ προτού υπάρξει επαφή έ? Και μετά έρχεται η αποθέωση με την δυίσδυση . Βασικά η πρότασή σου δεν στέκει κάν,δεν βγάζει νόημα.Παιδιά πείτε μου τί θέλει να πεί ο ποιητής άν έχετε την καλοσύνη,αν υπάρχει κάτι δηλ.

Η αγάπη και το σέξ είναι στενά συνδεδεμένα.Μόνο κάποιος με μεγάλη αγνοια μπορεί να κάνει τόσο αυθαίρετη δήλωση περι διαχωρισμού.

quote:
Είναι μια ενστικτώδης φυσική ανάγκη, θα έλεγα.
Χωρίς όμως συναίσθημα είναι μια πράξη εκτόνωσης, που καμία σχέση δεν έχει με ονειρική απόλαυση.
Σεξ και πραγματική αγάπη = ένωση των αγγέλων με τα άστρα.

Σε αυτό συμφωνω,ομως ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς το συνδέεις με τα άλλα.Δεν μιλάς ξεκάθαρα.

quote:
Αυτό το λες γιατί δεν είσαι παντρεμένος. Είναι ένα “προκάλυμμα” για να δικαιολογείς την “αμαρτία σου” και έτσι βολεύεσαι με την “ανομία” σου. Έχεις ξεχειλώσει το βαγγέλιο στο μέτρο που σε βολεύει. Είσαι δηλαδή ένας ακόμη “νέο φαρισαίος”.
Ουαί υμιν.....

quote:
Δεν είναι αγάπη, είναι πάθος (καψούρα ή καύλα) που έχει ορισμένη
διάρκεια, μερικούς μήνες, μπορεί και μερικά χρόνια.

Τί είπες τώρα ρε μεγάλε? Μιλάμε ανακάλυψες την Αμερική.

quote:
Τώρα περιγράφεις τους νεανικούς έρωτες.
Οι νεανικοί έρωτες, είναι πάθη (καψούρα) που διαρκούν μερικές φορές έως και 10 χρόνια(πολύ σπάνια).
Τα περισσότερα άτομα έχουμε βιώσει και έχουμε ξεπεράσει αυτή την όμορφη κατά τα άλλα “παιδική αρρώστια”
Όλοι μας σχεδόν έχουμε δώσει “ΟΡΚΟΥΣ” αιώνιας πίστης και αφοσίωσης.
Μην θαρρείς πως είσαι ο πρώτος “αιώνιος σύζυγος” και μήτε ο τελευταίος που θα διαψευσθεί.
Σε ΟΛΗ μου την ζωή ΔΕΝ έχω συναντήσει κανέναν/καμία που θα διαψεύσει αυτό τον κανόνα.
Συ είσαι ακόμα στο μέλι, δεν έχεις φτάσει στο “σκατό”
ΔΕΝ σου μιλώ ωμά, η ζωή είναι έτσι.
Ρώτα όσους έχουν περάσει τα 30-35

Εγώ ξέρω πολλούς που είναι μαζί απο το λύκειο και ποτέ δεν χώρισαν.Παραδείγματα αληθινής αγάπης υπάρχουν αμέτρητα,ειδικά παλιότερα.Το "σκατό" που τρώνε οι άνθρωποι,το τρώνε απο τις λάθος επιλογές που κάνουν στην ζωή τους.Ο κυριότερος λόγος που χωρίζουν τα ζευγάρια,είναι επειδή γίνονται έρμαια της λαγνείας τους,δεν χαλιναγωγούν την σεξουαλική τους ενέργεια όπως πρέπει.Δεν ξέρουν τί τους γίνεται-δεν το λέω με κακία αυτό-και είναι αναπόφευκτο να επέλθει ο χωρισμός.Ζουν στο μαυρο το σκοτάδι.

Αν κάποιος δουλεύει με τον εαυτό του εσωτερικά,εξελίσεται και κάνει τις σωστές επιλογές στην ζωή του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 19:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχωρέστε με που εκφράζομαι έτσι,αλλα ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έχει τον θεό του.

Διαβάζει μόνο αυτά που τον συμφέρουν και δεν σταματάει να λέει κοτσάνες,όπως αυτό με την καψούρα.

Δεν έχω άλλα νεύρα για να αντιμετωπίσω έναν τόσο κολλημένο νού.Ο ανθρωπος δεν ξέρει τί του γίνεται στην ζωή του,τι μία λέει> "Σεξ και πραγματική αγάπη = ένωση των αγγέλων με τα άστρα". και την άλλη λέει αυτό,οτι αγαπάει την γυναίκα του όμοια με τις άλλες γυναίκες.Πείτε μου τώρα εσείς πώς συνδέονται αυτά τα δύο?

Υπάρχουν ανθρωποι που έχουν μπερδέψει την βούρτσα με την λούτσα και όχι μόνο δεν ντρέπονται να βάζουν στο στόμα τους μια τόσο ιερή λέξη,αλλα το παίζουν και γνώστες απο πάνω.Ανθρωποι που είναι ερμαια των σεξουλικών τους εντικτων και πάνε όπου τους πάει το ρεύμα.Είναι τόσο βαθιά λασπωμένοι,που ψάχνουν πιασάρικες θεωρίες για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα,γιατι κατα βάθος μέσα τους,ξέρουν οτι κάνουν λάθος,απλά δεν θέλουν να το πιστέψουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...

"Κάτσε να στο δείξω κιόλας,(Στην περίπτωση της εγωικής σχέσης, υπάρχει ζήλια.

Ενω στην καθαρή σχέση,δίνουμε όλη την ελευθερία του κόσμου στον άλλον να κάνει ό,τι θέλει,αλλα επειδή είναι τέτοια η φύση της αγάπης -ενωτική δηλαδή- που ο άλλος μας είναι πιστός....

.....κάποιος που αγαπάει αληθινά,θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να προδώσει την αγάπη,ξέρω ακούγεται τραβηγμένο αλλά είναι αλήθεια.


Αυτή η πίστη δεν υπάρχει "επειδή έτσι πρέπει ή το είπε ο παπάς",αλλα πηγάζει απο μέσα ώς μια φυσική αντίληψη.)"


Φίλε Άλεξ καλησπέρα...
Βλέπω συνεχώς εκτρέπεσαι και χάνεις τον έλεγχο , έναν έλεγχο τον οποίο συνεχώς επικαλείσαι και προτείνεις...ας είναι!!!
Αυτά που λές ασφαλώς για να τα λές , τα "πιστεύεις"!!!
Διαβάζω πράγματα ειπωμένα απο σένα και πραγματικά απορώ μήπως βρίσκομαι σε παραληρηματική κατάσταση μη έχοντας καμμιά σχέση με την πραγματικότητα...

Λές -προφανώς διότι κάτι έχεις υπ'οψιν σου και το θεωρώ λίαν επικίνδυνο..ΛΙΑΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ το ξαναλέω- ότι :".....κάποιος που αγαπάει αληθινά,θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να προδώσει την αγάπη,ξέρω ακούγεται τραβηγμένο αλλά είναι αλήθεια".

Και θέλοντας να το δικαιολογήσεις -παρ'ολ'αυτά το είπες και αυτό παραμένει- ... λές ότι ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ....ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ!!!
Ελπίζω ότι κανείς και ιδιαίτερα καμμιά γυναίκα δεν ενστερνίζεται αυτές τις αρρωστημένες αντιλήψεις σου και θα σου έλεγα ότι αν θές να αυτοκτονήσεις -για την ενδεχόμενη κατα την δική σου άποψη , αγάπη που πρόδωσες- στο καλό και να μας στείλεις και φωτογραφίες αλλα πάψε να λές τέτοιες τόσο μεγάλες ανοησίες που στόχο έχουν να χειραγωγήσουν και να θυματοποιήσουν -για προφανείς σκοπούς- ανθρώπινες υπάρξεις!
Προσωπικά δεν θα κάνω πλέον καμμιά συζήτηση μαζί σου και θεωρώ ότι είσαι άρρωστη προσωπικότητα και μάλιστα επικίνδυνος!
Κράτα την αρρώστια για τον εαυτό σου φίλε μου αλλα κανένα κορίτσι κανενός ανθρώπου που το έχει αναθρέψει με κόπο και πολλές φορές με το υστέρημά του , δεν σου φταίει σε τίποτα....

Να ανακαλέσεις τώρα όλα όσα είπες και να ζητήσεις συγγνώμη...άκου τι είπε ο άνθρωπος , ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!

υγ:Έχω κι'αλλα ράμματα για την γούνα σου αλλα θα αρκεσθώ προς στιγμήν σε αυτό και δεν θα αναφερθώ σε άλλες ανοησίες απείρου κάλλους που αμόλησες..."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 31/05/2011 20:12:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Άλεξ καλησπέρα...
Βλέπω συνεχώς εκτρέπεσαι και χάνεις τον έλεγχο , έναν έλεγχο τον οποίο συνεχώς επικαλείσαι και προτείνεις...ας είναι!!!
Αυτά που λές ασφαλώς για να τα λές , τα "πιστεύεις"!!!
Διαβάζω πράγματα ειπωμένα απο σένα και πραγματικά απορώ μήπως βρίσκομαι σε παραληρηματική κατάσταση μη έχοντας καμμιά σχέση με την πραγματικότητα...

Λές -προφανώς διότι κάτι έχεις υπ'οψιν σου και το θεωρώ λίαν επικίνδυνο..ΛΙΑΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ το ξαναλέω- ότι :".....κάποιος που αγαπάει αληθινά,θα προτιμούσε να αυτοκτονήσει παρά να προδώσει την αγάπη,ξέρω ακούγεται τραβηγμένο αλλά είναι αλήθεια".

Και θέλοντας να το δικαιολογήσεις -παρ'ολ'αυτά το είπες και αυτό παραμένει- ... λές ότι ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ....ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ!!!
Ελπίζω ότι κανείς και ιδιαίτερα καμμιά γυναίκα δεν ενστερνίζεται αυτές τις αρρωστημένες αντιλήψεις σου και θα σου έλεγα ότι αν θές να αυτοκτονήσεις -για την ενδεχόμενη κατα την δική σου άποψη , αγάπη που πρόδωσες- στο καλό και να μας στείλεις και φωτογραφίες αλλα πάψε να λές τέτοιες τόσο μεγάλες ανοησίες που στόχο έχουν να χειραγωγήσουν και να θυματοποιήσουν -για προφανείς σκοπούς- ανθρώπινες υπάρξεις!
Προσωπικά δεν θα κάνω πλέον καμμιά συζήτηση μαζί σου και θεωρώ ότι είσαι άρρωστη προσωπικότητα και μάλιστα επικίνδυνος!
Κράτα την αρρώστια για τον εαυτό σου φίλε μου αλλα κανένα κορίτσι κανενός ανθρώπου που το έχει αναθρέψει με κόπο και πολλές φορές με το υστέρημά του , δεν σου φταίει σε τίποτα....

Να ανακαλέσεις τώρα όλα όσα είπες και να ζητήσεις συγγνώμη...άκου τι είπε ο άνθρωπος , ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!

υγ:Έχω κι'αλλα ράμματα για την γούνα σου αλλα θα αρκεσθώ προς στιγμήν σε αυτό και δεν θα αναφερθώ σε άλλες ανοησίες απείρου κάλλους που αμόλησες..."


Ισως έχεις δίκιο,είπα βλακεια,όχι και αυτοκτονία.Δεν το εννούσα έτσι τουλάχιστον, όπως το λές εσύ τώρα και με κάνεις να συνειδητοποιώ το λάθος μου.ΣΥΓΝΩΜΗ,ξέφυγα.Και το εννοώ.Να σε καλά που με έκανες και το είδα.


Edited by - alex22 on 31/05/2011 20:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Εαρινέ μην ξεσυνερίζεσαι το παιδί.
Δεν έχει νόημα

Όνος με ελάκτισε. Ει εγώ αντιλακτίσω, τι τούτω διοίσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά δεν θα κάνω πλέον καμμιά συζήτηση μαζί σου και θεωρώ ότι είσαι άρρωστη προσωπικότητα και μάλιστα επικίνδυνος!

Αφού βρε Εαρινέ δεν έχουμε κάνει και ποτέ κάποια συζήτηση μαζί,αφού δεν μπορώ να σε καταλάβω με τους ψυχολογικούς όρους που μιλάς.Δηλαδή μπορώ,αλλα όχι με τη μία.Χάρη μου κάνεις.

Edited by - alex22 on 31/05/2011 20:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

LIGHTWORKER

quote:
Διαφωνω οτι πρεπει να καταπιεζεις το οτιδηποτε!!Το θεμα δεν ειναι να καταπιεσεις αλλα να σου βγαινει αβιαστα και με τη θεληση σου!!Ειπαμε πρωτα γινεται στο πνευμα και μετα υλοποιειται!!Δηλαδη πρεπει πρωτα να κατανοησεις για να εχεις τη θεληση να το κανεις!!

Πολλύ σωστά,πρέπει πρώτα να το κατανοήσεις.Πάντως προς υπεράσπισή μου,δεν ανέφερα ποτέ οτι πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματα και τις ορμές,ίσως δεν το διευκρίνησα επειδή το θεωρώ δεδομένο.

(Η άποψη που ενστερνίζομαι σχετικά με αυτό,είναι οτι η φυσική μας κατασταση είναι μια κατάσταση αγνότητας,στην πραγματικότητα δηλαδή,εμείς οι άντρες βλέπουμε τις άλλες γυναίκες σαν αδερφές μας και το αντίστροφο οι άλλες γυναίκες.ΑΛΛΑ, αυτό έχει αλλάξει επειδή η φύση μας έχει διαφθαρεί.)

Η καταπίεση το μόνο που δημιουργεί είναι μια τρύπα στο νερό,η ίδια δύναμη που συγκρατούμε θα μας πάρει και θα μας σηκώσει αργότερα,π.χ. βλέπουμε τους καημένους τους μοναχούς που προσπαθούν να είναι αγνοί και στο τέλος καταλήγουν ομοφυλόφιλοι.Αυτό είναι μια περίπτωση.

quote:
Και μιας και εκανες το λογοπεγνιο με το BLACK SWAN,οχι,το θεμα ειναι να ΙΣΣΟΡΟΠΗΣΕΙΣ το ΜΑΥΡΟ με τον ΑΣΠΡΟ κυκνο και μαλιστα η ταινια ηταν πολυ Σοφη!!Τα παντα ειναι κομματια του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ(=ΟΛΟΝ) που θελουν ομως εξισσοροπηση!!

Ναι,εξισορρόπηση αλλα δεν γίνεται εύκολα κατανοητό αυτό.Θελω να πώ δηλ. οτι το μαύρο είναι το αμαρτωλό(να το πώ έτσι) και το άσπρο το αγνό.Δηλαδή τί?Πρέπει να είμαστε και απ'τα δύο? πώς? τι μία θα υπηρετούμε την σκοτεινή πλευρά και την άλλη την φωτεινή? Με μπερδεύει κάπως αυτό,αλλα έχω μια ιδέα,αν και κάπως ασαφή.

quote:
Δε χρειαζεται να νιωθεις ενοχες οταν βλεπεις μια κοπελα που σου αρεσει και τη σκεφτεσαι σεξουαλικα κι αυτο κομματι του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ειναι, να ανυσηχεις οταν σου λειπουν και τα υπολοιπα κομματια!!!

Για μένα δεν είναι μόνο οι ενοχές,αλλά και η αποστράγγιση του συναισθηματικού μου κέντρου.Κάθε φορά που σου αρέσει μία κοπέλα,το συναισθηματικό σώμα ερεθίζεται,εκπέμπει ηλεκτρισμό,σπαταλάει ενέργεια,υπερπολύτιμη ενέργεια.Αυτό θέλει εξήγηση. Το να σου αρέσει μια κοπέλα,να έλκεσαι σεξουαλικά δηλ. είναι κάτι που δεν συνδέεται με την πηγή,επειδή είναι μια παροδική κατάσταση,κάτι θνητό,δεν είναι αληθινή αγάπη.Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν,αυτό που συμβαίνει είναι η απώλεια της σεξουλικής και συναισθηματικής σου δύναμης,αποστραγγίζεσαι,αδειάζεις.Απο την στιγμή που αυτή η ελξη είναι θνητή και δεν συνδέεται με την πηγή θεό των πάντων,θα περιμένεις μεχρι να γεμίσουν οι μπαταρίες σου απο μόνες τους,αυτό όμως οδηγεί στην φθορά του μηχανισμού(για αυτό ο "έρωτας" πεθαίνει,γιατί στην βάση του δεν είναι αληθινός,δεν τροφοδοτείται για να εξελιχθεί,έχει την βάση του στην εγωική ικανοποίηση).Στο τέλος καταλήγουμε γέροι και αδύναμοι για όλα.

Σε αντίθεση με την σωστή έλξη,που όταν δίνεις την ενεργεια-αγάπη στην αγαπημένη σου,τότε η πηγή, σου το αναπληρώνει άμεσα,για αυτό αισθάνεσαι μετά οτι το να δίνεις είναι το ίδιο με το να παίρνεις.Αυτό είναι το υγειές.

Μπορείς να σκεφτείς το εξής,στην περίπτωση του ερωτα και της αγάπης ,και οι δύο συνδέεστε με την πηγή και παίρνετε ενέργεια απο αυτήν για να εξελιχθείτε και στο τέλος να γίνεται ένα με αυτή.Ενώ στην άλλη περίπτωση,του "έρωτα" και της "αγαπης", ΔΕΝ υπάρχει συνδεση με την πηγή και υπάρχει μόνο ο θάνατος αυτού του δυνατού πάθους,αχ.Ο θάνατος υπάρχει αφου η ενεργεια που έχουμε δεν είναι άπειρη.Τέτοιοι μεγάλοι "ερωτες" συμβαίνουν συνήθως στο χόλιβουντ,γτπ δηλαδή.

Εαρινέ και εγώ σε συμπαθώ (αυτό εννοείς και ας λές "αγαπάμε"),αυτό είναι δεδομένο για μένα,αλλα ώρες ώρες γίνεσαι ακατανόητος και τότε διερωτάμε,πάει καλά αυτός?


Οσο λοιπον ο ερωτας το σεξ και η αγαπη εχουν εγωικη ικανοποιηση τοσο λιγοτερο συνδεονται με την πηγη!!Και τοσο πιο ευκολα πεθαινουν!!Συμφωνουμε σ αυτο!!Και το αντιστροφο,τοσο πιο πολυ συνδεονται!!

Ποιος σου ειπε οτι ο ερωτας δε συνδεεται με την πηγη και το σεξ δε συνδεεται με την πηγη!!Πότε ομως?Οταν ξεκινανε απ το πνευμα!!Οταν θα ξεκινηση απ το πνευμα στο σωμα σου θα εχει αντικτυπο που θα εχει?πνευμα και υλη συνδεονται μη το ξεχνας!!


ΝΑΙ οταν το σεξ ξεκιναει απ το σωμα και ΜΟΝΟ τοτε ειναι "θνητο"!!

Το οτι ενας ανθρωπος θα κανει ΣΕΞ μονο σαρκικα δε φταιει το ΣΕΞ η εγωικη φυση του ανθρωπου φταιει και η μη αναπτυξη του πνευματος του!!Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω!!

Το ιδιο και ο ερωτας,δεν ενοχοποιειται ο ερωτας καθεαυτος!!Ο ερωτας
θα τελειωσει αν εχει εγωικα κινητρα οπως πολυ σωστα ειπες!Αλλα ακομα και τοτε ο ανθρωπος πρεπει να περασει καποιες μαθητειες!!


Η ΑΓΑΠΗ τωρα!!Οσο λιγοτερα εγωικα κινητρα εχει τοσο πιο α-χρονη ειναι!!και τοσο περισσοτερο ταυτιζεται με την ενεργεια Κ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ερωτας!!(Σ ενα ζευγαρι το τονιζω)


Η ΑΓΑΠΗ λοιπον ειναι αυτη που μετραει συμφωνω χωρις ομως να ενοχοποιουνται τα αλλα δυο αφου εχουν αμεση συνδεση!!

Οσο για το μαυρο-ασπρο οχι δεν εχει να κανει με τη σκοτεινη πλευρα εχει να κανει με τη διττοτητα!!Εχεις κατανοησει και βρισκεσαι σε ισσοροπια δεν εισαι μια απο δω μια απο κει!!Στη ΦΩΤΕΙΝΗ πλευρα εισαι οταν ισσοροπεις!!Οταν εισαι ομως στη γη εχεις να κανεις με τη διττοτητα δεν εισαι στην ΠΗΓΗ!!Οποτε ισσοροπωντας τη διττοτητα γηωνεις το πνευμα στη γη!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 20:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο λοιπον ο ερωτας το σεξ και η αγαπη εχουν εγωικη ικανοποιηση τοσο λιγοτερο συνδεονται με την πηγη!!Και τοσο πιο ευκολα πεθαινουν!!Συμφωνουμε σ αυτο!!Και το αντιστροφο,τοσο πιο πολυ συνδεονται!!

Ποιος σου ειπε οτι ο ερωτας δε συνδεεται με την πηγη και το σεξ δε συνδεεται με την πηγη!!Πότε ομως?Οταν ξεκινανε απ το πνευμα!!Οταν θα ξεκινηση απ το πνευμα στο σωμα σου θα εχει αντικτυπο που θα εχει?πνευμα και υλη συνδεονται μη το ξεχνας!!


ΝΑΙ οταν το σεξ ξεκιναει απ το σωμα και ΜΟΝΟ τοτε ειναι "θνητο"!!

Το οτι ενας ανθρωπος θα κανει ΣΕΞ μονο σαρκικα δε φταιει το ΣΕΞ η εγωικη φυση του ανθρωπου φταιει και η μη αναπτυξη του πνευματος του!!Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω!!

Το ιδιο και ο ερωτας,δεν ενοχοποιειται ο ερωτας καθεαυτος!!Ο ερωτας
θα τελειωσει αν εχει εγωικα κινητρα οπως πολυ σωστα ειπες!Αλλα ακομα και τοτε ο ανθρωπος πρεπει να περασει καποιες μαθητειες!!


Η ΑΓΑΠΗ τωρα!!Οσο λιγοτερα εγωικα κινητρα εχει τοσο πιο α-χρονη ειναι!!και τοσο περισσοτερο ταυτιζεται με την ενεργεια Κ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ερωτας!!(Σ ενα ζευγαρι το τονιζω)


Η ΑΓΑΠΗ λοιπον ειναι αυτη που μετραει συμφωνω χωρις ομως να ενοχοποιουνται τα αλλα δυο αφου εχουν αμεση συνδεση!!

Οσο για το μαυρο-ασπρο οχι δεν εχει να κανει με τη σκοτεινη πλευρα εχει να κανει με τη διττοτητα!!Εχεις κατανοησει και βρισκεσαι σε ισσοροπια δεν εισαι μια απο δω μια απο κει!!Στη ΦΩΤΕΙΝΗ πλευρα εισαι οταν ισσοροπεις!!Οταν εισαι ομως στη γη εχεις να κανεις με τη διττοτητα δεν εισαι στην ΠΗΓΗ!!Οποτε ισσοροπωντας τη διττοτητα γηωνεις το πνευμα στη γη!!!


Συμφωνώ απόλυτα και με κάλυψες σε μερικά πράγματα.Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι σαν εσένα .Ξέρεις,σε πιάνει μια στεναχώρια όταν βλέπεις τους άλλους να είναι τόσο αλλιώτικοι και να σε βγάζουν λάθος με τέτοια σιγουριά.Πάλι καλά που δέν είμαι ο μόνος σε αυτόν τον κόσμο που πιστεύει στην αληθινή αγάπη.


Edited by - alex22 on 31/05/2011 21:00:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 22:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου δίνεται η αίσθηση διαβάζοντας ορισμένες τοποθετήσεις , ότι ο άνθρωπος είναι κάτι το στατικό ... μη μεταβαλλόμενο και εξελισσόμενο όν...
Μπορούμε να πούμε ότι ένας άνθρωπος είναι ο ίδιος στα πέντε του και στα δέκα του ... στα τριάντα ή τα εξήντα του..???
Απο την άλλη ορισμένοι φίλοι με τις απόψεις τους , θαρρούν ότι τώρα ανακαλύφθηκε ο τροχός και μάλιστα απο τους ιδίους και ΜΑΛΙΣΤΑ ότι επιφανή πνεύματα -Ωκεανοί πνεύματος- τίποτα δεν οίδαν και τίποτα δεν κατάλαβαν και όλα όσα είπαν αποτελούν μια ανοησία και ψευδαίσθηση...
Να πούμε ότι δια μ΄σου των "λαθών" μας δεν συλλαμβάνουμε την έννοια του "καλού" και του υγιούς..να το πούμε???
Να πούμε , ότι η αγάπη -σε όλες τις μορφές της- δεν απολαμβάνει και δεν υποστασιοποιείται απο πολύ συγκεκριμμένες αρετές που ο άνθρωπος με σκληρή δουλειά και επιμονή και καλλιέργεια αποκτάει στο διάβα της ζωής του???
Να πούμε ότι η αγάπη , δεν εμπεριέχει στοιχεία όπως :"Κατανόηση , σεβασμό , νοιάξιμο , ζεστή αγκαλιά και προστασία"???
Τόσο αφηρημένη έννοια είναι πια αυτή η Οικουμενικά αναζητούμενη Κυρία???
Τόσο υπερβατική και όχι γήινη και ότι δεν συντελλείται-υποστασιοποιείται και δεν δίνεται απο τον έχοντά της και κατακλυζόμενο απο αυτήν και μόνο???
Να πούμε ή να απαιτήσουμε απο κάποιον να μας δώσει άραγε κάτι που ΔΕΝ ΕΧΕΙ???
Και πόση αγάπη αυτό δείχνει -ως σκέψη και προοπτική- απο τον εαυτό μας προς τον εαυτό μας???
Να υποθέσουμε ότι μπορεί κάποιος να αγαπάει κάποιον άλλο/ους χωρίς ωστόσο να αγαπάει τον ιδιο τον εαυτό του???
Και να υποθέσουμε πάλι , ότι κάποιος αγαπάει τον εαυτό του κάνοντας επιλογές καταστροφικές -επιλέγοντας μη ισορροπημένους ανθρώπους για να αγαπήσει- και αν το κάνει αυτό πόση αγάπη μπορεί αυτός ο άνθρωπος να επιδεικνύει για τον ίδιο του τον εαυτό και πόσο μπορεί κάποιος να τον εμπιστευθεί και να τον αγαπήσει???
Αλλα αν τα ανωτέρω είναι έτσι και αληθή ... αναρρωτιέμαι , πως κάποιος δείχνει έμπρακτα την αγάπη του προς τον εαυτό του , κάνοντας τι ακριβώς....???
Επίσης αναρρωτιέμαι αν όλα όσα προαναφέρθηκαν -ως σκέψεις- έχουν οποιαδήποτε σχέση με υπερβατικής φύσεως πράγματα και πηγές???
Επίσης αναρρωτιέμαι πόση αγάπη επιδεικνύει κάποιος κάποια πιλέγοντας ως δυνητικό σύντροφο ζωής κάποιον ή κάποια αντιστοίχως που δεν είναι συγκροτημένος και ανεξάρτητος ως άνθρωπος , καλλιεργημένος και ώριμος και με πλούσιο συναισθηματικό κόσμο και θεωρείται αυτό αγάπη και μπορεί να εκληφθεί απο τους μελλοντικούς -δυστυχισμένους- απογόνους εξ αυτής της επιλογής ως αγάπη για τους ιδίους???

Μήπως την μπερδεύουμε με κάτι άλλο...???


Αγάπη που 'γινες δίκοπο μαχαίρι....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 22:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...

Λές.."Πάλι καλά που δέν είμαι ο μόνος σε αυτόν τον κόσμο που πιστεύει στην αληθινή αγάπη".

Συνεχίζεις με έντεχνο τρόπο να γίνεσαι προκλητικός και με διάθεση ευτελισμού των άλλων αλλα στο ξανα-είπα "εδώ δεν μιλάς με κοριτσάκια άβγαλτα.."...κατάλαβες φίλε μου???
Ναι , ευτυχώς έχεις και ομοιδεάτες που νομιμοποιούν τις αντιλήψεις σου...τα ίδια λένε και οι συναρθροιζόμενοι -όλοι- σε ομάδες , υπάρχει η κατανόηση του ενός προς τον άλλο...και πάντα του τύπου "τελικά δεν είμαι μόνος"!!!
Επιχείρημα και αυτό...
Την είδα την αληθινή -σου- αγάπη...που οδηγεί σε αυτοκτονία , τι λές ρε μεγάλε , ποιός είσαι δηλαδή το κέντρο του κόσμου και αναντικατάστατος , σε παρακαλώ....σε παρακαλώ πολύ...
ΚΟΨΕ ΤΙΣ "ΜΛΚΣ"...
YΓ:"Δέχομαι την συγγνώμη σου ως ειλικρινή , θάθελα και εμπράκτως να το δείξεις.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 23:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα περιγράφεις τους νεανικούς έρωτες.
Οι νεανικοί έρωτες, είναι πάθη (καψούρα) που διαρκούν μερικές φορές έως και 10 χρόνια(πολύ σπάνια).
Τα περισσότερα άτομα έχουμε βιώσει και έχουμε ξεπεράσει αυτή την όμορφη κατά τα άλλα “παιδική αρρώστια”
Όλοι μας σχεδόν έχουμε δώσει “ΟΡΚΟΥΣ” αιώνιας πίστης και αφοσίωσης.
Μην θαρρείς πως είσαι ο πρώτος “αιώνιος σύζυγος” και μήτε ο τελευταίος που θα διαψευσθεί.
Σε ΟΛΗ μου την ζωή ΔΕΝ έχω συναντήσει κανέναν/καμία που θα διαψεύσει αυτό τον κανόνα.
Συ είσαι ακόμα στο μέλι, δεν έχεις φτάσει στο “σκατό”
ΔΕΝ σου μιλώ ωμά, η ζωή είναι έτσι.
Ρώτα όσους έχουν περάσει τα 30-35


Αυτές είναι οι πιο σωστές κουβέντες...και πάνω στο θέμα μας. Αλήθεια Άλεξ αν αυτή η μοναδική αγάπη (πράγμα που δεν στο εύχομαι) σε προδώσει κάποια μέρα πως θα αισθανθείς? μπορείς να μας πεις? έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σου?

Edited by - Black_Swan on 31/05/2011 23:02:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 23:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LIGHTWORKER...

"(Η άποψη που ενστερνίζομαι σχετικά με αυτό,είναι οτι η φυσική μας κατασταση είναι μια κατάσταση αγνότητας,στην πραγματικότητα δηλαδή,εμείς οι άντρες βλέπουμε τις άλλες γυναίκες σαν αδερφές μας και το αντίστροφο οι άλλες γυναίκες.

ΑΛΛΑ, αυτό έχει αλλάξει επειδή η φύση μας έχει διαφθαρεί.)

Δηλαδή για να το καταλάβω...
Όλοι όσοι εκτός της μητέρας μας , της αδελφής μας και των συγγενών γυναικών , τι υπόλοιπες γυναίκες δεν τις βλέπουμε ως αδελφές μας αλλα ως θηλυκά ... είμαστε διεφθαρμένοι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 23:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
B.S

"Αυτές είναι οι πιο σωστές κουβέντες...και πάνω στο θέμα μας. Αλήθεια Άλεξ αν αυτή η μοναδική αγάπη (πράγμα που δεν στο εύχομαι) σε προδώσει κάποια μέρα πως θα αισθανθείς? μπορείς να μας πεις? έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σου"?

Τι εννοείς όταν λές "σε έχει προδώσει φίλη μου???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 03:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

LIGHTWORKER...

"(Η άποψη που ενστερνίζομαι σχετικά με αυτό,είναι οτι η φυσική μας κατασταση είναι μια κατάσταση αγνότητας,στην πραγματικότητα δηλαδή,εμείς οι άντρες βλέπουμε τις άλλες γυναίκες σαν αδερφές μας και το αντίστροφο οι άλλες γυναίκες.

ΑΛΛΑ, αυτό έχει αλλάξει επειδή η φύση μας έχει διαφθαρεί.)

Δηλαδή για να το καταλάβω...
Όλοι όσοι εκτός της μητέρας μας , της αδελφής μας και των συγγενών γυναικών , τι υπόλοιπες γυναίκες δεν τις βλέπουμε ως αδελφές μας αλλα ως θηλυκά ... είμαστε διεφθαρμένοι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Φιλε Αερινε να σου επενθυμησω μονο οτι αυτο δεν το εγραψα εγω αλλα ο alex22!!Τωρα αν ρωτας εμενα επ΄αυτου να σου πω!!

Οχι δεν ειστε διεφθαρμενοι!!Ετσι εχετε μαθει!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 07:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lightworker...

"Οχι δεν ειστε διεφθαρμενοι!!Ετσι εχετε μαθει"!!

Καλημέρα φίλη μου!
Δεν θα σχολιάσω τίποτα , τα σχόλια περιττεύουν!!!
Εφόσον εσύ έτσι το βλέπεις...δικό σου θέμα!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 10:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου δίνεται η αίσθηση διαβάζοντας ορισμένες τοποθετήσεις , ότι ο άνθρωπος είναι κάτι το στατικό ... μη μεταβαλλόμενο και εξελισσόμενο όν...
Μπορούμε να πούμε ότι ένας άνθρωπος είναι ο ίδιος στα πέντε του και στα δέκα του ... στα τριάντα ή τα εξήντα του..???
Απο την άλλη ορισμένοι φίλοι με τις απόψεις τους , θαρρούν ότι τώρα ανακαλύφθηκε ο τροχός και μάλιστα απο τους ιδίους και ΜΑΛΙΣΤΑ ότι επιφανή πνεύματα -Ωκεανοί πνεύματος- τίποτα δεν οίδαν και τίποτα δεν κατάλαβαν και όλα όσα είπαν αποτελούν μια ανοησία και ψευδαίσθηση...
Να πούμε ότι δια μ΄σου των "λαθών" μας δεν συλλαμβάνουμε την έννοια του "καλού" και του υγιούς..να το πούμε???
Να πούμε , ότι η αγάπη -σε όλες τις μορφές της- δεν απολαμβάνει και δεν υποστασιοποιείται απο πολύ συγκεκριμμένες αρετές που ο άνθρωπος με σκληρή δουλειά και επιμονή και καλλιέργεια αποκτάει στο διάβα της ζωής του???
Να πούμε ότι η αγάπη , δεν εμπεριέχει στοιχεία όπως :"Κατανόηση , σεβασμό , νοιάξιμο , ζεστή αγκαλιά και προστασία"???
Τόσο αφηρημένη έννοια είναι πια αυτή η Οικουμενικά αναζητούμενη Κυρία???
Τόσο υπερβατική και όχι γήινη και ότι δεν συντελλείται-υποστασιοποιείται και δεν δίνεται απο τον έχοντά της και κατακλυζόμενο απο αυτήν και μόνο???
Να πούμε ή να απαιτήσουμε απο κάποιον να μας δώσει άραγε κάτι που ΔΕΝ ΕΧΕΙ???
Και πόση αγάπη αυτό δείχνει -ως σκέψη και προοπτική- απο τον εαυτό μας προς τον εαυτό μας???
Να υποθέσουμε ότι μπορεί κάποιος να αγαπάει κάποιον άλλο/ους χωρίς ωστόσο να αγαπάει τον ιδιο τον εαυτό του???
Και να υποθέσουμε πάλι , ότι κάποιος αγαπάει τον εαυτό του κάνοντας επιλογές καταστροφικές -επιλέγοντας μη ισορροπημένους ανθρώπους για να αγαπήσει- και αν το κάνει αυτό πόση αγάπη μπορεί αυτός ο άνθρωπος να επιδεικνύει για τον ίδιο του τον εαυτό και πόσο μπορεί κάποιος να τον εμπιστευθεί και να τον αγαπήσει???
Αλλα αν τα ανωτέρω είναι έτσι και αληθή ... αναρρωτιέμαι , πως κάποιος δείχνει έμπρακτα την αγάπη του προς τον εαυτό του , κάνοντας τι ακριβώς....???
Επίσης αναρρωτιέμαι αν όλα όσα προαναφέρθηκαν -ως σκέψεις- έχουν οποιαδήποτε σχέση με υπερβατικής φύσεως πράγματα και πηγές???
Επίσης αναρρωτιέμαι πόση αγάπη επιδεικνύει κάποιος κάποια πιλέγοντας ως δυνητικό σύντροφο ζωής κάποιον ή κάποια αντιστοίχως που δεν είναι συγκροτημένος και ανεξάρτητος ως άνθρωπος , καλλιεργημένος και ώριμος και με πλούσιο συναισθηματικό κόσμο και θεωρείται αυτό αγάπη και μπορεί να εκληφθεί απο τους μελλοντικούς -δυστυχισμένους- απογόνους εξ αυτής της επιλογής ως αγάπη για τους ιδίους???

Μήπως την μπερδεύουμε με κάτι άλλο...???


Αγάπη που 'γινες δίκοπο μαχαίρι....


Μπλά μπλά μπλά,ολο λές και τίποτα δεν λές.Γιατί κάνεις μόνο ερωτήσεις,ποιός είσαι ο Σωκράτης? Αερινός πράγμα.

quote:
Άλεξ...

Λές.."Πάλι καλά που δέν είμαι ο μόνος σε αυτόν τον κόσμο που πιστεύει στην αληθινή αγάπη".

Συνεχίζεις με έντεχνο τρόπο να γίνεσαι προκλητικός και με διάθεση ευτελισμού των άλλων αλλα στο ξανα-είπα "εδώ δεν μιλάς με κοριτσάκια άβγαλτα.."...κατάλαβες φίλε μου???
Ναι , ευτυχώς έχεις και ομοιδεάτες που νομιμοποιούν τις αντιλήψεις σου...τα ίδια λένε και οι συναρθροιζόμενοι -όλοι- σε ομάδες , υπάρχει η κατανόηση του ενός προς τον άλλο...και πάντα του τύπου "τελικά δεν είμαι μόνος"!!!
Επιχείρημα και αυτό...
Την είδα την αληθινή -σου- αγάπη...που οδηγεί σε αυτοκτονία , τι λές ρε μεγάλε , ποιός είσαι δηλαδή το κέντρο του κόσμου και αναντικατάστατος , σε παρακαλώ....σε παρακαλώ πολύ...
ΚΟΨΕ ΤΙΣ "ΜΛΚΣ"...
YΓ:"Δέχομαι την συγγνώμη σου ως ειλικρινή , θάθελα και εμπράκτως να το δείξεις.."


"ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ" πολύ σωστά. Θα ήταν η σοφότερη κουβέντα αν την έλεγες μπροστά απο κανα καθρέπτη.Ως ψυχολόγος είσαι οικτρός,δεν έχεις πέσει πουθενά μέσα.Αν θέλεις να μάθεις για την συμπεριφορά των ανθρώπων,μελέτησε πρώτα την δική σου,εξυπνάκια.Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.


Black swan

quote:
Αυτές είναι οι πιο σωστές κουβέντες...και πάνω στο θέμα μας. Αλήθεια Άλεξ αν αυτή η μοναδική αγάπη (πράγμα που δεν στο εύχομαι) σε προδώσει κάποια μέρα πως θα αισθανθείς? μπορείς να μας πεις? έχει περάσει ποτέ από το μυαλό σου?

Μπορεί να λές "πράγμα που δεν στο εύχομαι" αλλα και εγώ και εσύ,ξέρουμε πολύ καλά οτι το εύχεσαι και μάλιστα έντονα.(είδες εαρινέ,πώς το κατάλαβα?!αν θες θα σου πώ το κατάλαβα)Αν με απατήσει η Δ. τότε θα την απατήσω και εγώ .

Πέρα απο την πλάκα,θα με πλήγωνε πάρα μα πάρα πολύ κάτι τέτοιο.Αλλα απο την άλλη γνωρίζω οτι τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία στην ζωή,όλα τα ασχημα προκύπτουν απο το κάρμα,και αν το χειριστείς σωστά,μόνο επωφελημένος μπορείς να βγείς.Μπορείς να το δείς και ώς δοκιμασία.Πάντως όχι, δεν θα αυτοκτονήσω .Πρώτα θα σκοτώσω εκείνη .(αστειεύομαι έτσι?Γιατί εσείς θελετε και επεξήγηση)


quote:
Όλοι όσοι εκτός της μητέρας μας , της αδελφής μας και των συγγενών γυναικών , τι υπόλοιπες γυναίκες δεν τις βλέπουμε ως αδελφές μας αλλα ως θηλυκά ... είμαστε διεφθαρμένοι???

Η ανθρώπινη φυλή είναι διεφθαρμένη μέχρι το κόκκαλο.Που να σκάς,αυτή είναι η αλήθεια,δυστηχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 11:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lightwarker
Οσο για το μαυρο-ασπρο οχι δεν εχει να κανει με τη σκοτεινη πλευρα εχει να κανει με τη διττοτητα!!Εχεις κατανοησει και βρισκεσαι σε ισσοροπια δεν εισαι μια απο δω μια απο κει!!Στη ΦΩΤΕΙΝΗ πλευρα εισαι οταν ισσοροπεις!!Οταν εισαι ομως στη γη εχεις να κανεις με τη διττοτητα δεν εισαι στην ΠΗΓΗ!!Οποτε ισσοροπωντας τη διττοτητα γηωνεις το πνευμα στη γη!!!


Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να πεις.

Με ποια έννοια χρησιμοποιείς τη λέξη “διτότητα”.
Του δυισμού – μονισμού?
Των δυο διαφορετικών όψεων?
Του δίπολου/αντίθετου?

Μπορείς να μου εξηγήσεις την φράση “ισσοροπωντας τη διττοτητα γηωνεις το πνευμα στη γη!!!”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 11:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...

""ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ" πολύ σωστά. Θα ήταν η σοφότερη κουβέντα αν την έλεγες μπροστά απο κανα καθρέπτη.Ως ψυχολόγος είσαι οικτρός,δεν έχεις πέσει πουθενά μέσα.Αν θέλεις να μάθεις για την συμπεριφορά των ανθρώπων,μελέτησε πρώτα την δική σου,εξυπνάκια.Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος".

Φίλε μου , ο τρόπος μου ήταν λίαν επιεικέστατος σε σχέση με τα όσα είπες και εμμέσως προτρέπεις ή προσπαθείς να νουθετήσεις με προφανείς ιδιοτελέστατους σκοπούς....νέους ανθρώπους προκειμένου να μην εγκαταλείψουν την αγάπη της "αφεντομουτσουνάρας" σου...
Ποιός είσαι ρε???
Ο Μπράντ Πήτ ή ο Τζόρτζ Κλούνεϋ...Ε???
Ακόμα και αυτοί αγάπησαν και χώρισαν ως κύριοι όμως...
Ποιός???
Θα έπρεπε να σε έστελνα απο κεί που ήρθες αλλα δεν μπορώ βλέπεις και συμμαζέψου και πές ρητά ότι "Όποιος μας προτρέπει σε αυτοκτονία -για την αγάπη- είναι παρανοϊκός"....
Πές το...διότι αν δεν το πείς , θα πώ ευθέως σε όλους ότι είσαι ένα άρρωστο και νοσηρό μυαλό...
Πές το , ΤΩΡΑ και μην ασχολείσαι με τους τρόπους μου , που ήταν λίαν επιεικέστατοι σε σχέση με αυτά που προτρέπεις!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 01/06/2011 11:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy