ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 00:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Black Swan, αν και όσα λες είναι κατάβάση σωστά, με πιάνει κατάθλιψη όταν τ' ακούω. Ψευδαίσθηση είναι λοιπόν η ευτυχία;




Αγαπητή Levana η ευτυχία είναι στιγμές...για αυτό και όταν είσαι ευτυχισμένη πρέπει να προσπαθείς να το ζεις όσο περισσότερο μπορείς... δεν μπορείς να είσαι όμως συνέχεια ευτυχισμένη... ακόμα και αν τα έχεις ολα στον κόσμο πάντα κάτι λείπει από τον άνθρωπο..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 01:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
B.S

"...ακόμα και αν τα έχεις ολα στον κόσμο πάντα κάτι λείπει από τον άνθρωπο.."!

Σωστή παρατήρηση...

Θεωρώ όμως ταυτόχρονα -αυτήν την αενάως και αδιαλλείπτως ελλείπουσα χαρτογράφισή μας- ως την μεγαλύτερη σοφία της ύπαρξης του ανθρώπου-καταστατικής μορφής-...εκείνη που τον θέτει σε δραστηριότητα και δεν τον θέτει σε τέλμα και άρα αποτελεί κάτι το όμορφο-ζωοσωτήριο και όχι κάτι το οποίο θα πρέπει να εκλάβουμε ως μεμπτό ή ως ελλειματική του χαρακτήρα μας..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 12:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα θα μας λείπουν πράγματα. Συμφωνώ. Αλλά γιατί τους επιτρέπουμε να αποκτήσουν τόσο μεγάλη σημασία μέσα μας; Εμείς τελικά τα καθορίζουμε ή εκείνα διαμορφώνουν εμάς; Και δεν μπορούμε να βρούμε την ευτυχία σ' αυτά που ήδη έχουμε; Γιατί να ψάχνουμε μονίμως να βρούμε κάτι που δεν υπάρχει, κάτι που ίσως να είναι κατασκεύασμα του νου μας; Τελικά τί επιθυμούμε; Μήπως είμαστε απλά πολύ εγωιστές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 12:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ όμως ταυτόχρονα -αυτήν την αενάως και αδιαλλείπτως ελλείπουσα χαρτογράφισή μας- ως την μεγαλύτερη σοφία της ύπαρξης του ανθρώπου-καταστατικής μορφής-...εκείνη που τον θέτει σε δραστηριότητα και δεν τον θέτει σε τέλμα και άρα αποτελεί κάτι το όμορφο-ζωοσωτήριο και όχι κάτι το οποίο θα πρέπει να εκλάβουμε ως μεμπτό ή ως ελλειματική του χαρακτήρα μας..!!!

Κατάλαβε κανείς τί είπε? ή είμαι ο μόνος που δεν το πιάνει?

Εντάξει Εαρινέ το καταλάβαμε,είσαι πολύ μορφωμένος άνθρωπος,μας έπεισες,δεν πάς να πείσεις και τον εαυτό σου καλύτερα?

quote:
Αγαπητή Levana η ευτυχία είναι στιγμές...για αυτό και όταν είσαι ευτυχισμένη πρέπει να προσπαθείς να το ζεις όσο περισσότερο μπορείς... δεν μπορείς να είσαι όμως συνέχεια ευτυχισμένη... ακόμα και αν τα έχεις ολα στον κόσμο πάντα κάτι λείπει από τον άνθρωπο..!

Η αποψή μου είναι οτι του λείπει η αυτογνωσία.Ο ίδιος του ο εαυτός.Το λάθος που κάνουν οι ανθρωποι, είναι να ταυτίζονται με την προσωπικότητα που ανέπτυξαν όλα αυτα τα χρόνια.


Edited by - alex22 on 30/05/2011 12:47:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 12:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Levana

Πάντα θα μας λείπουν πράγματα. Συμφωνώ. Αλλά γιατί τους επιτρέπουμε να αποκτήσουν τόσο μεγάλη σημασία μέσα μας; Εμείς τελικά τα καθορίζουμε ή εκείνα διαμορφώνουν εμάς; Και δεν μπορούμε να βρούμε την ευτυχία σ' αυτά που ήδη έχουμε; Γιατί να ψάχνουμε μονίμως να βρούμε κάτι που δεν υπάρχει, κάτι που ίσως να είναι κατασκεύασμα του νου μας; Τελικά τί επιθυμούμε; Μήπως είμαστε απλά πολύ εγωιστές;


Δεν νομίζω,καλή μου, να είναι μόνο θέμα εγωισμού, αλλά απληστίας, όσον αφορά τα “πράγματα”,
Και σαν “πράγματα” φαντάζομαι αναφέρεσαι ( αν σε μεταφράζω σωστά) την απόκτηση υλικών αγαθών.
Μια σωστή αξιολόγηση των υλικών αναγκών μας, και ο ρεαλισμός θα μας βοηθήσουν να καθορίζουμε εμείς τις εκάστοτε ανάγκες μας, και όχι αυτό να το ορίζουν τα “πράγματα”.

Ας ορίσουμε άυλες ηθικές αξίες σαν τους στόχους μας, και εκεί να στρέψουμε και να χτίσουμε το νόημα και τη χαρά της ζωής μας.

Λόγια της “πλώρης”
Οράματα?
Μ@κακίες?

“τοῦ λόγου δὲ ἐόντος ξυνοῦ ζώουσιν οἱ πολλοὶ ὡς ἰδίαν ἔχοντες φρόνησιν”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 12:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπική μου άποψη και πάντα υποκειμενική φίλη μου , είναι ότι εκείνο που "λείπει" είναι η έλλειψη καλλιέργειας και γνώσης , διότι εφόσον δεν υπάρχει η ανάλογη γνώση δεν μπορούμε και να παρατηρήσοτμε τον εαυτό μας και εφόσον δεν μπορούμε να τον παρατηρήσουμε δεν μπορούμε και να έχουμε αυτεπίγνωση και εφόσν δεν μπορούμε να έχουμε αυτεπίγνωση δεν μπορούμε να χειρισθούμε το οτιδήποτε εντός μας!!!
Λάθος εντυπώσεις γεννούν λαθεμένες διατυπώσεις αναποφεύκτως και τότε όλοι ψάχνουμε γύρω μας...συνήθως προς τα "πάνω" ζητώντας βοήθεια!!!
Δεν εκτιμάμε τίποτα που σημαίνει δεν εκτιμάμε τον ίδιο μας τον εαυτό και αυτό διότι ... οτιδήποτε έχουμε θεωρείται δικό μας απόκτημα κατάκτηση , αν λοιπόν δεν εκτιμάμε ότιδήποτε δικό μας ... τότε σημαίνει ότι αποκτάμε λάθος πράγματα -άρα έχουμε κακή κρίση/επιθυμίες/επιλογές-....
Αν αποστρεφόμαστε τα δικά μας , τότε σημαίνει ότι ειμαστε αυτοκαταστροφικοί και υποκείμενοι σε ιδέες και πεποιθήσεις -είναι και άλλα βεβαια..- που ες αεί θα "γεννούν" τα ίδια και τα ίδια και μείς -ορισμένοι- θα ψάχνουν σε Θεούς και δάιμονες την κακοτυχία τους , χωρίς ποτέ να αντιλαμβάνονται ότι ο "Δαίμονας" είναι απλά οι ίδιοι...για την ακρίβεια το μυαλό τους!!!

Γι'αυτό και είπα "ακινησία"...δηαλδή να μην προστρέχουμε αμέσως να ικανοποιούμε οποιαδήποτε αναβλύζουσα επιθυμία αλλα να ελέγχουμε αν η ικανοποίηση μιας επιθυμίας έρχεται σε αντίθεση με την μελλοντική και όχι μόνο "ευδαιμονία" μας!!!

http://www.youtube.com/watch?v=lyl5DlrsU90

Για να χαλαρώσουμε και λίγο την κουβεντούλα μας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...


"Κατάλαβε κανείς τί είπε? ή είμαι ο μόνος που δεν το πιάνει?

Εντάξει Εαρινέ το καταλάβαμε,είσαι πολύ μορφωμένος άνθρωπος,μας έπεισες,δεν πάς να πείσεις και τον εαυτό σου καλύτερα"?

Δεν είχα τέτοια αξίωση να καταλαβεις οτιδήποτε εσύ ειδικά...οπότε όλα είναι μια χαρά φίλε μου!!!
Το ανησυχητικό θα ήταν να έπαιρνες έστω "πρέφα"...ωστόσο εκ του αποτελέσματος όλα είναι καλά και σε ευταξία...δεν ανησυχώ για σένα και την ενέργειά σου , άλλοι "παρακείμενοί" σου πρέπει ν'αρχίσουν να ψυλλιάζονται...
Σε διαβεβαιώ ότι δεν θ'αργήσουν , αν ήδη ορισμένοι δεν το έχουν ήδη κανει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λάθος που κάνουν οι ανθρωποι, είναι να ταυτίζονται με την προσωπικότητα που ανέπτυξαν όλα αυτα τα χρόνια.

Ναί , κάτι που εσύ ειδικά δεν το έχεις αποφύγει ουδέποτε...αλήθεια με τι ταυτίζεσαι εσύ Άλεξ αν όχι με τις ταυτίσεις σου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναί , κάτι που εσύ ειδικά δεν το έχεις αποφύγει ουδέποτε...αλήθεια με τι ταυτίζεσαι εσύ Άλεξ αν όχι με τις ταυτίσεις σου..???

Πολύ αστείο Εαρινέ.Εγώ τουλάχιστον ξέρω την διαφορά,εσύ νομίζεις οτι η προσωπικότητα σου είναι ο εαυτός σου.Αυτό δεν είναι για γέλια αλλα για κλάματα.

quote:
Δεν είχα τέτοια αξίωση να καταλαβεις οτιδήποτε εσύ ειδικά...οπότε όλα είναι μια χαρά φίλε μου!!!

Για ρώτα τους άλλους? Πόσο ευκολα καταλαβαίνουν τα γραπτά σου? Μόνο όσοι είναι καταρτισμένοι στην ψυχολογία μπορούν να σε καταλάβουν εύκολα.Μπορείς να λές οτι δεν έχω τρόπους,αλλα αυτό που κάνεις εσύ είναι χειρότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλο δηλώσεις είσαι αλλα εδώ δεν θέλεις να αντιληφθείς ότι δεν είναι οι πλατείες όπου ασκείς τις φαντασιώσεις σου σε άσχετα κοριτσάκια που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει "γωνία"....
Λοιπόν αντί να "κρώζεις" μονίμως πές τις απόψεις σου και κανείς δεν χρειάζεται συμβουλές και κατευθύνσεις για να αντιληφθεί...έχουν κρίση δική τους Άλεξ...μην τους υποβιβάζεις αλλα θα μου πείς τώρα τι κάθομαι και σου λέω...ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλο δηλώσεις είσαι αλλα εδώ δεν θέλεις να αντιληφθείς ότι δεν είναι οι πλατείες όπου ασκείς τις φαντασιώσεις σου σε άσχετα κοριτσάκια που δεν γνωρίζουν τι σημαίνει "γωνία"....

Το βρήκες ιδιοφυία μου,τέτοιος είμαι.

quote:
Λοιπόν αντί να "κρώζεις" μονίμως πές τις απόψεις σου και κανείς δεν χρειάζεται συμβουλές και κατευθύνσεις για να αντιληφθεί...έχουν κρίση δική τους Άλεξ...μην τους υποβιβάζεις αλλα θα μου πείς τώρα τι κάθομαι και σου λέω...ε???

Απλά λέω αυτά που πιστεύω,σε αντίθεση με εσένα που αναπαράγεις αυτά που έχεις διαβάσει.Και να πώ ρε παιδί μου οτι λές κάτι ουσιώδες,εντάξει.Τα λόγια σου είναι σαν τον αέρα.

Edited by - alex22 on 30/05/2011 13:41:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...

"Για ρώτα τους άλλους? Πόσο ευκολα καταλαβαίνουν τα γραπτά σου? Μόνο όσοι είναι καταρτισμένοι στην ψυχολογία μπορούν να σε καταλάβουν εύκολα.Μπορείς να λές οτι δεν έχω τρόπους,αλλα αυτό που κάνεις εσύ είναι χειρότερο".


Δεν την είχα προσέξει αυτή σου την άποψη και για να μην σε αφήσω ακάλυπτο επανέρχομαι...

Λοιπόν...
Έχω την αίσθηση ότι μιλάω την Ελληνική Άλεξ ΚΑΙ αν εσύ δεν με αντιλαμβάνεσαι σε ορισμένες διατυπώσεις μου , μπορείς να με ρωτήσεις και θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σου εξηγήσω...δεν είναι όμως εκεί το θέμα έχω την αίσθηση...
Δεν θέλω ειλικρινά να σου μιλάω με τρόπο που και μένα δεν μου αρέσει και με κάνει και μένα να αισθάνομαι άσχημα...και στο λέω ειλικρινά αυτό και να το δεχθείς ως αληθές Άλεξ!!!
Προσπάθησε να ηρεμήσεις και προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν είμαι εχθρός σου και είναι ειλικρινής δήλωση των συναισθημάτων μου αυτή , πέραν των όποιων παραδρομών μου!
Φίλοι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 30/05/2011 13:43:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 13:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλεξ...

"Απλά λέω αυτά που πιστεύω,σε αντίθεση με εσένα που αναπαράγεις αυτά που έχεις διαβάσει".


Ασφαλώς και έχω διαβάσει Άλεξ και πολύ περισσότερο απ'οσο ενδεχομένως φαντάζεσαι και πραγματικά ήταν ότι πιο όμορφο στην ζωή μου και ασφαλώς αναπαράγω πολλά απ'οσα έχω διαβάσει...μην με κατηγορείς γι'αυτό φίλε μου...δεν γεννήθηκα "φωστήρας"...

"Τα λόγια σου είναι σαν τον αέρα".
Αερινός γάρ....
Τι κάθεσαι και σκάς λοιπόν με λόγια του αέρα ρε Άλεξ...μη δίνεις σημασία σε αέρηδες...απλά "χαμογέλα , η ζωή είναι μια τρέλλα"
Ωραίο τραγουδάκι ε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 30/05/2011 13:47:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 14:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιες φορές χρησιμοποιώ την φράση “αμάν! τι ακούν τα .....μάτια μας” και παρεξηγούμε απο κάποιους, αν και απλά παραφράζω το
“Τυφλός τα τ’ ώτα τον τε νουν τα τ’ όμματα ει ..”

Με λίγα λόγια φίλε Εαρινέ “Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα..”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλώς τον υποκριτάκο.Πές καμιά άλλη εξυπνάδα να μας εντυπωσιάσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 14:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουαί Υμίν ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 14:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σαν πολύ χριστιανός δεν το παίζεις εσύ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 18:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Lightworker...

"Το ιδιο και για τον πονο!!Δεν εχει καμια σχεση με την αγαπη ...


....που το συνεδεσες και παλι με τον εαυτο σου εχεις να κανεις!!Αυτο που ειπα ειναι οτι ο πονος,υπαρχει λογος που υπαρχει,κατι θελει να σου δειξει"!!

Aσφαλώς ο πόνος και έχει σχέση με την αγάπη...και αν δούμε-εξετάσουμε επι της ουσίας τι σημαίνει "αγάπη" και τι αυτή επιζητάει , τότε θα δούμε ξάστερα ότι η μη κάλυψή της επιφέρει πόνο στην ψυχική οικονομία κάθε υποκειμένου...
Πότε αλήθεια λέμε σε κάποιον ότι τον αγαπάμε φίλη μου???
Έτσι αναιτίατα και απροϋπόθετα???
Φαντάζομαι ότι κανείς άνθρωπος δεν το "πιστεύει" αυτό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Φιλε Αερινε οχι δεν αγαπας καποιον αναιτια οταν αγαπας καποιον καθρευτιζει πολλες απ τις "ποιοτητες" τις ψυχης σου(αν οχι ολες)οποτε ειναι λογικο να καθρευτιζεις κι εσυ τις δικες του!!Δεν ειναι οτι δε χαιρεσαι δεν ευχαριστιεσαι οταν σου δειχνει οτι Σ αγαπαει δε λεμε οτι δε θελεις να σ'αγαπαει ο αλλος,αλλα δεν τον αγαπας επειδη σ αγαπαει αυτος ουτε επειδη σου καλυπτει τα "κενα" σου!!
(με οσο πιο απλα λογια αν και ειναι πολυσυνθετο)

Αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να μπουμε σε πιο "βαθια νερα" για να γινει κατανοητο γι αυτο το λογο κι ολας δε συνεχισα την εξηγηση μου στην αγαπητη Black Swan τα υπολοιπα ειναι θεμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ,ΚΡΙΣΗΣ κ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 18:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Οτι να ναι!!ειναι αλλη μια εκφραση του λαου που μπορει να χαρακτηρισει αυτα που καταλαβες!!(με καλη διαθεση κ χιουμορ το λεω,αυτο αν θες,το πιστευεις)

Κατα πρωτον να πω οτι ΟΛΑ,μα ΟΛΑ ΟΜΩΣ οσα ειπα τα παρερμηνευσες τοσο οσο δεν παει!!ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχουν αυτα που εννοω εγω μ αυτα που καταλαβες!!Τα ΠΑΝΤΑ ειναι λαθος!!Απεχουν χιλιομετρα μακρια!!Απο που να το πιασω δεν ξερω!!Γι αυτο και δεν κανω παραθεσεις,σε ολα εχεις δωσει δικια σου ερμηνεια!!


Αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου ΤΕΛΟΣ (οχι να ριξεις τον αλλο, και να τον αλλαξεις με την αγαπη σου και και και.... απο που τα εβγαλες δεν ξερω!!)

Το ιδιο και για τον πονο!!Δεν εχει καμια σχεση με την αγαπη που το συνεδεσες και παλι με τον εαυτο σου εχεις να κανεις!!Αυτο που ειπα ειναι οτι ο πονος,υπαρχει λογος που υπαρχει,κατι θελει να σου δειξει!!

Καπου ειπες για κατι πιο πρακτικο!!Μα ολα αυτα ειναι πρακτικα για τη ζωη σου!!Στην πραξη τα βλεπεις να ισχυουν!!Ξεκινανε απ το πνευμα και στη συνεχεια υλοποιουνται!!ΜΟΝΟ οταν τα προσπαθησεις βεβαια!!

Οπως καταλαβαινεις τα "ολα αυτα" θα τα βρεις μονη σου!!!


αγαπητή Lightworker είμαι χαζή μάλλον αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνω γρι απο όσα μου λες...σου έκανα ολόκληρη ερμηνεία των όσων κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενά σου αλλά εσύ δεν λες κάτι.. τι να βρω μόνη μου?ποια όλα αυτά ειναι πρακτικά που λες? μου έχεις αναφέρει κάτι πρακτικό και δεν το βλέπω..?που είναι?

πιάστο από την αρχή αφού το γνωρίζεις το θέμα τόσο καλά και αν έχεις όρεξη να γράψεις γράψε γιατί μπορεί και να βαριέσαι..

Τι δουλειά ακριβώς πρέπει να κάνω με τον εαυτό μου?

quote:

Lightworker
Εχεις μπερδεψει κατι το μαγικο και το ονειρικο δε σου ερχονται ετσι επειδη εισαι τυχερη/ρος!!Εχει προηγηθει παρα πολυ δουλεια και πονος και συνηδητοποιηση!!


τι σημαίνει αυτό? έχει προηγηθεί παρα πολυ δουλειά και πόνος και συνειδητοποίηση.. εσύ το λες αυτό όχι εγω... για τον πόνο...ότι προηγήθηκε.. πριν βιώσεις την αγάπη τόσο καλά όπως μας τα λες...

Και οκ πουθενά δεν ανέφερες το έτερον ήμυσι πως συμμετέχει στην διαδικασία..το όλο θέμα το αντιμετωπίζεις σαν να είσαι ερωτευμένη με τον εαυτό σου κάτι που είναι πολύ θετικό! δεν λέω...αλλά οκ αυτάαα





Οχι δεν εισαι χαζη αγαπητη Black Swan!!Εγω δε σου εδωσα και πολλες πληροφοριες!!

Ειναι σα να μου ζητας ομως να σου πω σε ενα ποστ πως να γινεις γιατρος
και να πας και την επομενη να κανεις εγχηρηση ανοιχτης καρδιας!!Γινεται?δε γινεται!!

Οπως ειπα και στο φιλο Αερινο τα υπολοιπα ειναι θεμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΡΙΣΗΣ κ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 19:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lightworker...

"Φιλε Αερινε οχι δεν αγαπας καποιον αναιτια οταν αγαπας καποιον καθρευτιζει πολλες απ τις "ποιοτητες" τις ψυχης σου(αν οχι ολες)οποτε ειναι λογικο να καθρευτιζεις κι εσυ τις δικες του!!Δεν ειναι οτι δε χαιρεσαι δεν ευχαριστιεσαι οταν σου δειχνει οτι Σ αγαπαει δε λεμε οτι δε θελεις να σ'αγαπαει ο αλλος,αλλα δεν τον αγαπας επειδη σ αγαπαει αυτος ουτε επειδη σου καλυπτει τα "κενα" σου!!
(με οσο πιο απλα λογια αν και ειναι πολυσυνθετο)

Αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να μπουμε σε πιο "βαθια νερα" για να γινει κατανοητο γι αυτο το λογο κι ολας δε συνεχισα την εξηγηση μου στην αγαπητη Black Swan τα υπολοιπα ειναι θεμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ,ΚΡΙΣΗΣ κ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ!!!


Τι εννοεις λέγοντας καθρεπτίζει...
Και αν δεν "καθρεπτίζει" δηλαδή ποιότητες της ψυχής σου...τι γίνεται με την "αγάπη"...δηλαδή όλοι όσοι δεν καθρεπτίζουν αυτό που λές δεν τους αγαπάμε..???
Αναφέρεσαι δε στην έννοια "λογικό" ...δηλαδή η αγάπη περνάει και απο την λογική αξιολόγηση και πως γίνεται αυτό???
Και σαν λές σε κάποιον -εν προκειμένω εκεί στον αγαπητικό σου..- τι εννοείς λέγοντας "σ'αγαπώ" .. είναι απλά μια λέξη ή εμπεριέχει διάφορα συναισθήματα και ιδιότητες???
Λές ότι θέλεις να σ'αγαπάνε..δηλαδή , τι εννοείς μ'αυτό...πως εκδηλώνεται η αγάπη και υποστασιοποιείται και πως εσύ την προσλαμβάνεις???
Απάντησέ μου και ίσως ξεκολλήσω απο τα ρηχά νερά φίλη μου και ευχαρίστως και μεσοπέλαγα μετά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 20:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντα θα μας λείπουν πράγματα. Συμφωνώ. Αλλά γιατί τους επιτρέπουμε να αποκτήσουν τόσο μεγάλη σημασία μέσα μας;

δεν τους επιτρέπουμε μόνο εμείς μας βομβαρδίζουν καθημερινά.. είναι πολύ δύσκολο να αντισταθούμε όταν ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία. Είναι πολύ δύσκολο να αντισταθούμε στην πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν χρόνιααααα μέσα από τις διαφημίσεις, να αναφέρω δε το μεγαλύτερο τερατούργημα των τελευταίων χρόνων τις εκπομπές lifestyle και τα γυναικεία και αντρικά όμως περιοδικά τύπου cosmo....

quote:
Εμείς τελικά τα καθορίζουμε ή εκείνα διαμορφώνουν εμάς;

εκείνοι κάποιοι λίγοι μια χούφτα άνθρωποι μόνο διαμορφώνουν εμάς και μας πλάθουν όπως θέλουν.. είμαστε ένα εύπλαστο ζυμάρι στα χέρια τους..Κάι ένα παράδειγμα εδώ ότι θύματα δεν είμαστε μόνο οι γυναίκες αλλά και οι άντρες... Ξαφνικά έγινε μόδα η αποτρίχωση των ανδρών και πόσοι άντρες δεν τρέχουν σε κέντρα αισθητικής για να μπορέσουν να είναι αποδεκτοί υποτίθεται από τις γυναίκες κάνοντας αποτρίχωση??? Πόσοι δεν πέφτουν θύματα της εικόνας?

Εκτός βέβαια από αυτούς που μπόρεσαν και ξύπνησαν και μπόρεσαν να νικήσουν σε ένα βαθμό αυτή την ανελέιτη επιδρομή στο μυαλό μας και στην τσέπη μας...γιατί όλα αυτά θέλουν χρήμα... πολύ χρήμα...για να εφαρμοστούν. ΄

quote:

Και δεν μπορούμε να βρούμε την ευτυχία σ' αυτά που ήδη έχουμε;
[/quote[

βέβαια μπορούμε να βρούμε την ευτυχία σε αυτά που ήδη έχουμε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα μια οικογένεια στη γειτονιά μου (και το αναφέρω για να μη με λέτε τόσοοο απαισιόδοξη!!) Φτωχή οικογένεια πολύτεκνη που όμως έχει τόση αγάπη! και αυτοί οι 2 γονείς μεγαλώνουν με τόση αγάπη και στοργή τα παιδιά τους που πραγματικά πιστεύω ότι αυτα τα παιδάκια είναι πολύ πιο ευτυχισμένα από κάτι άλλα παιδάκια που έχουν ένα δωμάτιο γεμάτο με κούκλες και παιχνίδια αλλά δεν λαμβάνουν καμία αγάπη από το περιβάλλον τους.

[quote]
Γιατί να ψάχνουμε μονίμως να βρούμε κάτι που δεν υπάρχει, κάτι που ίσως να είναι κατασκεύασμα του νου μας; Τελικά τί επιθυμούμε; Μήπως είμαστε απλά πολύ εγωιστές;



είμαστε και εγωιστές και πλεονέκτες.. γιατί ο άνθρωπος είναι πλεονέκτης, και γιατί μονίμως συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με λάθος πρότυπα...με ότι είναι λαμπερό και γνωστο στον ευρύ κόσμο.. έρχεται πάλι εδώ η πλύση εγκεφάλου που μας έχουν κάνει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 20:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οχι δεν εισαι χαζη αγαπητη Black Swan!!Εγω δε σου εδωσα και πολλες πληροφοριες!!

Ειναι σα να μου ζητας ομως να σου πω σε ενα ποστ πως να γινεις γιατρος
και να πας και την επομενη να κανεις εγχηρηση ανοιχτης καρδιας!!Γινεται?δε γινεται!!

Οπως ειπα και στο φιλο Αερινο τα υπολοιπα ειναι θεμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΡΙΣΗΣ κ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ!!!


Τουλάχιστον θα μας πεις που σπούδασες την επιστήμη της καρδιάς αγαπητή Lightworker? δε θα δώσεις κάτι από τα φώτα σου στον υπόλοιπο κόσμο??? Μη μου γράψεις αναλυτικά γιατί είναι ολόκληρη επιστήμη όπως λες απλά πες μου τι να διαβάσω και σε ποιους δασκάλους να απευθυνθώ νομίζω θα είναι αρκετό.. να'σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 21:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τουλάχιστον θα μας πεις που σπούδασες την επιστήμη της καρδιάς αγαπητή Lightworker? δε θα δώσεις κάτι από τα φώτα σου στον υπόλοιπο κόσμο???

Άχ το άτιμο,δυστυχώς δεν διδάσκεται.Απο την άλλη όμως δεν χρειάζεται κιόλας,όποιος θέλει μπορεί να την βρεί την αγάπη,αρκεί να το θέλει.

Βέβαια,κάτι τέτοιο προυποθέτει θυσίες και αρνήσεις.Δεν γίνεται αλλιώς,αν θέλεις να αποκτήσεις κάτι,τότε πρέπει να πληρώσεις για αυτό,το τσάμπα σε τέτοια πράγματα δεν υπάρχει,για την ακρίβεια ποτέ δεν υπήρχε.

Θα σου περιγράψω μια θεωρία που ασπάζομαι.

Ας πούμε οτι η αγάπη εκπέμπει σε μια πολύ υψηλή συχνότητα για τα γνωστά μας δεδομένα,για να μπορεσεις να δονηθείς σε αυτήν την συχνότητα,θα πρέπει πρώτα να έχεις εξουδετερώσει τις άλλες συχνότητες,τις χαμηλές(λαγνεία κυρίως,σεξ για απόλαυση του σώματος μόνο,κλπ.)Και πρόσεξε,γιατί το κάνεις εσύ αυτό,μην μου πείς μετά "α δηλαδή θα πρέπει να πάψω να θέλω το σέξ?",οχι δεν εννοώ αυτό,εξαλου κάτι τέτοιο δεν γίνεται.Αυτό που εννοώ γενικά,είναι η καλλιέργια της αγνότητας,μόνο έτσι δημιουργείται χώρος για τις ανώτερες δονήσεις.Να βλέπεις κάποιον που σου αρέσει για παράδειγμα,και να μην πάει ο νούς κατευθείαν στο σέξ μαζί του.Να ζητάς πάντα το ανώτερο,το ψυχικό μέρος,το εσωτερικό.Να μην είσαι ο μαύρος κύκνος αλλα ο άσπρος.

Η αγνότητα λοιπόν,κατα την αποψή μου,είναι το κλειδί.

Edited by - alex22 on 30/05/2011 21:28:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 21:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά,μολίς είπα οτι δεν πρέπει να κάνουμε πονηρές σκέψεις για να βρούμε την αγάπη,και ακόμα κανένας να μου τα χώσει? Τί έπαθε το σύστημα? Τί έπαθε το matrix? Πού είναι ο agent smith να βάλει τα πράγματα στην θέση τους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 22:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρ'οτι μπορεί να πιστεύεις σε αγαπάμε Άλεξ και ας μην δονούμαστε...
Βλέπεις η κατάσταση -ψυχική- στην οποία εδράζονται πολλοί άνθρωποι , είναι τέτοια που απαγορεύει να εμφανίζονται άσχημα συναισθήματα εντός τους...και είναι αναπόφευκτο το να αισθάνονται και να βιώνουν όμορφα συναισθήματα όσο και αν αυτό σου εμφανίζεται ως ψεύτικο ή υποκριτικό...
Θεωρώ ότι τα συναισθήματα των ανθρώπων προκύπτουν αβίαστα φίλε μου και όχι κατόπιν κάποιας τεχνικής και σαν αυτό συμβαίνει πρόκειται για αληθινά και πηγαία συναισθήματα...είτε όμορφα είναι αυτά , είτε άσχημα....
Το όμορφο συναίσθημα και η όμορφη ψυχική κατάσταση βρίσκει τρόπους και δρόμους να διατυπώσει και να επικοινωνήσει και πάντα με σεβασμό στον απέναντί τους...δεν προσπαθεί να μειώσει ή να ευτελίσει...
Το αντίθετο όχι...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 23:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άχ το άτιμο,δυστυχώς δεν διδάσκεται.Απο την άλλη όμως δεν χρειάζεται κιόλας,όποιος θέλει μπορεί να την βρεί την αγάπη,αρκεί να το θέλει.

Βέβαια,κάτι τέτοιο προυποθέτει θυσίες και αρνήσεις.Δεν γίνεται αλλιώς,αν θέλεις να αποκτήσεις κάτι,τότε πρέπει να πληρώσεις για αυτό,το τσάμπα σε τέτοια πράγματα δεν υπάρχει,για την ακρίβεια ποτέ δεν υπήρχε.


λες τα ίδια που είπα και εγώ σε προηγούμενα posts βρε αλεξάκη μου ...ότι τελικά η αγαπή συνέπαγεται με πόνο αφού απαιτεί θυσίες και αρνήσεις...ότι δεν είναι εύκολη ούτε ότι ειναι συννεφάκια και λουλουδάκια (μόνο)... άρα που διαφωνούμε? εδώ προκύπτει πουθενά...

Είπα για δασκάλους γιατί η φίλη Lightworker μου το παρούσιασε το όλο θέμα με εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς... γιατρός δεν γίνεσαι αυτοδίδακτα... όχι στις μέρες μας τουλάχιστον!

quote:

Θα σου περιγράψω μια θεωρία που ασπάζομαι.

Ας πούμε οτι η αγάπη εκπέμπει σε μια πολύ υψηλή συχνότητα για τα γνωστά μας δεδομένα,για να μπορεσεις να δονηθείς σε αυτήν την συχνότητα,θα πρέπει πρώτα να έχεις εξουδετερώσει τις άλλες συχνότητες,τις χαμηλές(λαγνεία κυρίως,σεξ για απόλαυση του σώματος μόνο,κλπ.)Και πρόσεξε,γιατί το κάνεις εσύ αυτό,μην μου πείς μετά "α δηλαδή θα πρέπει να πάψω να θέλω το σέξ?",οχι δεν εννοώ αυτό,εξαλου κάτι τέτοιο δεν γίνεται.Αυτό που εννοώ γενικά,είναι η καλλιέργια της αγνότητας,μόνο έτσι δημιουργείται χώρος για τις ανώτερες δονήσεις.Να βλέπεις κάποιον που σου αρέσει για παράδειγμα,και να μην πάει ο νούς κατευθείαν στο σέξ μαζί του.Να ζητάς πάντα το ανώτερο,το ψυχικό μέρος,το εσωτερικό.Να μην είσαι ο μαύρος κύκνος αλλα ο άσπρος.

Η αγνότητα λοιπόν,κατα την αποψή μου,είναι το κλειδί.



αχ ρε αλεξ σε μένα τα λες αυτά...είμαι το τελευταίο άτομο όμως πραγματικα που θα έπρεπε να τα πεις τελοσπάντων έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι μου φαίνεται εγώ πρέπει να τα λέω αυτά σαν γυναίκα. Και λες πάλι κάτι που είπα σε προήγουμενο ποστ ότι αν δω κάποιον όμορφο στο δρόμο τον θαυμάζω.. θαυμάζω την ομορφιά του και δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ σε αντίθεση με σένα που είχες θορυβηθεί ιδιαίτερα αν τοιχόν και κοιτάξεις μια όμορφη κοπέλα στο δρόμο φοβούμενος τον εαυτό σου και τις σκέψεις που μπορεί να κάνεις μετά και οι οποίες ίσως ήταν ανήθικες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black_Swan καθολου μα καθολου δεν παει το μυαλο σου στο σεξ,μηπως δεν ειναι υγιες αυτο,και καταπιεζεις τον ευατο σου μαζι και μας ,λεω εγω τωρα.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 00:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΣΤΑΦΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΔΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣΣΣΣΣ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου εγινε συνηθεια Εαρινε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 01:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πρόσεχες.....
Άντε καληνύχτα και απο δώ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy