ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LIGHTWORKER
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 16:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε alex22 μη συγχιζεσαι με τους συνδυκτιους ο καθενας εχει το μονοπατι του!!Το θεμα ειναι να προχωραει κι ενα βημα μπροστα σ αυτο και να μη μενει στασιμος!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 17:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φιλε Alex22,
Πριν απο μερες,διαβαζοντας τα διαφορα ποστ σου,διαπιστωσα
συνταυτιση με τις δικες μου αποψεις.
-Αποφασισα λοιπον και σου εστειλα ενα private message,το οποιο δεν περασε,προφανως για τεχνικους λογους.Ζητουσα τη βοιθεια σου για
να ξεκαθαρισω ορισμενα ζητηματα κοινου πνευματικου ενδιαφεροντος.
-Εν τω μεταξυ μεσολαβισαν τα τελευταια ποστς,δικα μου,του Νικομαχου,του Εαρινου,του Γιαννη και το δικο σου.
-Διβαζοντας τα οδηγηθικα σε δυο σκεψεις.
1.-Στην αναζητηση της Αληθειας τπαρχουν πολοι δρομοικαι
ο καθε αναζητιτης ακολουθει το δικο του.
Το ζητουμενο ειναι η αναζητηση και λιγοτερο ο στοχος.
2.-Μετρο της Γνωσης ειναι η ταπεινοφροσυνη,η απαθεια για
οτι μας προξενει κακες σκεψεις,η συμπονια για ολα τα
πλασματα της δημιουργιας,η ταυτιση με τους συνανθρωπους
και τελος η μη επιλεκτικη Αγαπη.
-Ασφαλως και δε πιστευω οτι καποιος απο εμας εχει φτασει σε τοσο
υψηλο επιπεδο Γνωσης.Διεπιστωσα ομως-κατα τη ταπεινη μου γνωμη-
δειγματα αυτων των Αρετων σε καποιους συνδικτυους και ενοιωσα την
αναγκη να το εκφρασω ετσι οπως το εξεφρασα.
-Μοναδικο μου προτυπο,ειναι το Συμπατικο γιγνεσθαι.Για να το κατανοησω χρειαζομαι τη συμβολη της Επιστημης.Μονη της η Ενωραση
μπορει να καταληξει σε φαντασιωσεις επικυνδινες,μονη της η επιστιμη
και ο ορθολογισμος μπορει να καταληξει σε αδιεξοδα το ιδιο επικυνδινα.
-Θεωρω οτι τα παντα ειναι Υλη που δονειται με διαφορετικες συχνοτητες.Απο πολυ χαμηλες που της αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις,υψηλες που τις εντοπιζει η επιστημη με τα οργανα,εως πολυ υψηλες(ΠΝΕΥΜΑ) που μπορει ο Ανθρωπος να τις αντιληφθει με την ενωραση και κατανοησει με τη συμβολη της επιστημης.
-Δυστυχως για την ωρα η επιστημονες και οι ενωρατικοι επιδιδονται
σε ακαρπες κοκορομαχιες αντι να ψαξουν για το χαμενο κρικο που
που συνδει την υλη με το πνευμα.

Edited by - Notirk on 28/05/2011 17:21:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 17:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk:
-Θεωρω οτι τα παντα ειναι Υλη που δονειται με διαφορετικες συχνοτητες.Απο πολυ χαμηλες που της αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις,υψηλες που τις εντοπιζει η επιστημη με τα οργανα,εως πολυ υψηλες(ΠΝΕΥΜΑ) που μπορει ο Ανθρωπος να τις αντιληφθει με την ενωραση και κατανοησει με τη συμβολη της επιστημης.
=============================================================

Αν κατανοείς πλήρως όσα πιο πάνω έγραψες,τότε φίλε μου
δεν χρειάζεσαι την βοήθεια κανενός!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 17:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Νικομαχε,
Αλλο αντιλαμβανομαι και αλλο κατανοω.Κτανοω σημαινει οτι τα εχω κανει
μερος της υπαρξης μου και χωρις προσπαθεια εκδηλωνω τις Αρετες που προανεφερα.Απλα τα εχω παρει μυρωδια και παιδευομαι να τα κατανοησω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 17:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk νομίζω οτι,τις πολύ υψηλές δονήσεις,αυτές του πνεύματος,
ο καθένας τις κατανοεί μόνος του.
Απο κάποιο σημείο και μετά η ύλη γίνεται ενέργεια και η ενέργεια
πάλι ύλη.Αρα δεν υπάρχει σημείο αναφοράς,δεν υπάρχει αρχή και
τέλος.Δυό μέτρα και δυό σταθμά,έχει αυτός ο κύκλος.
Τα πάντα είναι η δημιουργία,ή τα πάντα είναι εκ της δημιουργίας,
άρα και η δημιουργία εκ των πάντων!

Σε ζαλίζω μου φαίνεται,αλλά μπές στον κόπο να το αναλύσεις
μόνος σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Νικομαχε μου βαζεις δυσκολα,θα το παλεψω ομως,αλλα αργοτερα,
γιατι τωρα με περιμενουν για το μεσημεριανο που ειναι κατι ψαρουκλες
που ψαρεψαμε εδω που ειμαστε στη Βραζιλια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φανταστειτε τον ερωτα,την αγαπη και το σεξ σαν τρεις ευθειες γραμμες που δεν ειναι ομως παραλληλες και οσο διαγραφουν μια πορεια προς τα πανω τοσο περισσοτερο συγκλινουν και καπου θα συναντηθουν!!(δε μπορουσα να γινω πιο παραστατικη,απλα μαθηματικα για τους φιλους των επιστημων)Οσο ειμαστε "κατω" ομως μας φαινονται ξεχωρα μεταξυ τους και ειναι απολυτα λογικο!!


φαντάζομαι ότι σε σένα προσωπικά έχουν συγκλίνει αυτές οι γραμμές οπότε για αυτό βλέπεις και το όλο θέμα τοσο ονειρικό και μαγικό.. αν όντως έχει γίνει αυτό και από τις 2 πλευρές πρέπει να είσαι ευτυχισμένη και να ευχαριστείς τον Θεό για την τύχη σου..

Το ίδιο θα έλεγα και για τον Άλεξ, μόνο έτσι μπορώ να δικαιολογήσω τα λεγόμενα σας... καθώς και με βάση την μικρή σας ηλικία...

Edited by - Black_Swan on 28/05/2011 18:29:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LIGHTWORKER
quote:
Συμφωνω απολυτα σε οσα λεει ο φιλος alex22!!Το σεξ ειναι η σωματικη εκδηλωση της Αγαπης!!Οπως υπαρχει η υψιστη Αγαπη ετσι υπαρχει και ο υψιστος Ερωτας ο οποιος αποτελειται απο υψιστη αγαπη εκδηλωμενη και σε σωματικο επιπεδο(σωματικη ελξη).Οσο υψιλοτερα δονησε προς την αγαπη τοσο περισσοτερο συγκλινουν και τ αλλα δυο (ερωτας,σεξ)οσο χαμηλοτερα δονησε τοσο περισσοτερο τα βαζεις σε "κουτακια"!!
Φανταστειτε τον ερωτα,την αγαπη και το σεξ σαν τρεις ευθειες γραμμες που δεν ειναι ομως παραλληλες και οσο διαγραφουν μια πορεια προς τα πανω τοσο περισσοτερο συγκλινουν και καπου θα συναντηθουν!!(δε μπορουσα να γινω πιο παραστατικη,απλα μαθηματικα για τους φιλους των επιστημων)Οσο ειμαστε "κατω" ομως μας φαινονται ξεχωρα μεταξυ τους και ειναι απολυτα λογικο!!
Και να διευκρινησω κατι γιατι βιαστηκατε οι περισσοτεροι να βγαλετε συμπερασματα!!Μιλαμε για ερωτικη αγαπη δηλαδη εμπεριεχει τον ερωτα μεσα,γι αυτο και ο φιλος alex22 συμπεριλαμβανει και το σεξ,αλλοστε και το θεμα γι αυτο μιλαει!!Αν θελετε να μιλησουμε γενικα για την αγαπη να διευκρινιζουμε τι λεμε!


Τα μεγαλα παθη ειναι τοσο σπανια οσο και οι μεγαλοφυιες!!
Ζαν-Ζακ Ρουσω


Να που υπάρχει και κάποιος που καταλαβαίνει.Να σε καλά.Ωραια τα λές.

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει για το θέμα της αγάπης γενικά, και τείνω να το έχω ώς δόγμα ,είναι οτι αν δεν το έχεις ζήσει, δεν μπορείς να μιλάς,δεν ξέρεις πώς είναι και το μπερδεύεις.Είναι σαν κάποιος να είναι παρθένος και να βγάζει συμπεράσματα για το σέξ!Η ακόμα χειρότερα-επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας-,σαν κάποιος να αυνανίζεται μπροστά στον υπολογιστή του(συγχωρέστε με για την έκφραση)και να νομίζει οτι κάνει σέξ.

Και εδώ πέρα,δέν μπορούμε να πούμε,ά εντάξει, εγώ αγάπησα κάποτε και ξέρω πώς είναι.Δεν είναι αλήθεια αυτό,δεν είναι η αληθινή αγάπη κάτι που πεθαίνει!Το αθάνατο είναι ταυτόχρονα και αληθινό.Αυτό που χάνεται είναι φθαρτό,ψεύτικο,δεν συνδέεται με την πηγή,γιατί μόνο αν κάτι συνδέεται με την πηγή τροφοδοτείται αιωνίως με ενέργεια(ζωή δηλαδή) και εξελίσεται(αλλάζει σε ποιότητα) μέχρι να γίνει ένα με αυτή.

quote:
Φιλε alex22 μη συγχιζεσαι με τους συνδυκτιους ο καθενας εχει το μονοπατι του!!Το θεμα ειναι να προχωραει κι ενα βημα μπροστα σ αυτο και να μη μενει στασιμος!!

Το εύχομαι αυτό ώς ανθρωπος.Απλά να σου πώ,με πειραζει που ξευτιλίζουν έτσι σημαντικές έννοιες.Ως δικαιολογία για την συμπεριφορά μου σίγουρα δεν μπορώ πώ για την δύσκολη μέρα που πέρασα,αλλά όσο να ναι...


ΝORTIK

quote:
-Φιλε Alex22,
Πριν απο μερες,διαβαζοντας τα διαφορα ποστ σου,διαπιστωσα
συνταυτιση με τις δικες μου αποψεις.
-Αποφασισα λοιπον και σου εστειλα ενα private message,το οποιο δεν περασε,προφανως για τεχνικους λογους.Ζητουσα τη βοιθεια σου για
να ξεκαθαρισω ορισμενα ζητηματα κοινου πνευματικου ενδιαφεροντος.

Οποιοδήποτε και να ήταν το πρόβλημα,εγώ δεν θα σου έλεγα τί να κάνεις για να το λύσεις,γιατί αυτό ΔΕΝ επιτρέπεται, είναι πνευματικός νόμος.Πάντως θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον ανώτερο εαυτό σου,προσωπικά αυτό κάνω πάντα,διαλογίζομαι έντονα σε αυτό που δεν καταλαβαίνω,για να δημιουργηθεί ένα κανάλι ροής της ενέργειας και να φωτιστώ επι του θέματος.Η ενέργεια είναι πληροφορία. Η επιφοίτηση μπορεί να σου έρθει απότομα ενω κάνεις κάτι άσχετο.Ξαφνικά το βλέπεις μπροστά σου,σαν να έχεις πολλά αντικείμενα που μοιάζουν μεταξύ τους και δεν ξέρεις ποιο είναι αυτό που ψάχνεις,αλλά ξαφνικά το αντικείμενο που ψάχνεις, φωτίζεται και το διακρίνεις εύκολα.Ενα είδος έντονης νόησης.Αυτό προκύπτει μετά απο τον διαλογιασμό,μπορεί να πάρει ώρες ή και μέρες,αναλογώς πάντα.Πάντως μερικές φορές μπορεί να μην δείς αυτό που ψάχνεις,αλλα να οδηγηθείς ενστικτωδώς σε αυτό και να περάσουν οι μήνες ή και τα χρόνια(αναλογα) και να συνειδητοποιήσεις μια μέρα και να πείς,"Ωχ πάντα το ήθελα αυτό".ο ανώτερος εαυτός σε καθοδηγεί πάντα,ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ.Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάτι πνευματικό,θα το μάθεις αργά η γρήγορα,αυτό είναι σίγουρο.Ο διαλογισμός σε διευκολίνει όπως και να το κάνουμε.

quote:
1.-Στην αναζητηση της Αληθειας τπαρχουν πολοι δρομοικαι
ο καθε αναζητιτης ακολουθει το δικο του.
Το ζητουμενο ειναι η αναζητηση και λιγοτερο ο στοχος.

Αυτοί οι δρόμοι,καθώς οι αναζητητές πλησιάζουν,συγλίνουν μεταξύ τους,αυτό που λέει και η LIGHTWORKER.


quote:
-Ασφαλως και δε πιστευω οτι καποιος απο εμας εχει φτασει σε τοσο
υψηλο επιπεδο Γνωσης.Διεπιστωσα ομως-κατα τη ταπεινη μου γνωμη-
δειγματα αυτων των Αρετων σε καποιους συνδικτυους και ενοιωσα την
αναγκη να το εκφρασω ετσι οπως το εξεφρασα.

Οχι,φίλε μου,δεν είναι δείγματα αρετών αυτά που βλέπεις(εαρινός και γιαννηςψευτης),μια υποκρισία είναι.Εχουν αναγκη να τροφοδοτούν το εγώ τους με επιβράβευση,θέλουν να αισθάνονται ωραία και χρησημοποιούν όποιον βρίσκουν.Απο ανάγκη το παίζουν καλοί.Το βλέπουν ώς ένα σοβαρό παιχνίδι και θέλουν να επωφεληθούν.Αυτό που λέμε να κερδίσουν τις εντυπώσεις.

Και συγνώμη που γίνομαι σκληρός και μιλάω τόσο άσχημα,αλλα η υποκρισία με κάνει να βγάζω σπυράκια.

Αυτό που αναφέρω,το έχω παρατηρήσει και σε εμένα,για να μην λέω ψέματα,εχω παρατηρήσει δηλαδή αυτήν αίσθηση που παράγεται απο το εγώ της ματαιοδοξίας και έχω αηδιάσει.Αν το παρατηρήσει κάποιος,αυτό αισθάνεται.


quote:
-Μοναδικο μου προτυπο,ειναι το Συμπατικο γιγνεσθαι.Για να το κατανοησω χρειαζομαι τη συμβολη της Επιστημης.Μονη της η Ενωραση
μπορει να καταληξει σε φαντασιωσεις επικυνδινες,μονη της η επιστιμη
και ο ορθολογισμος μπορει να καταληξει σε αδιεξοδα το ιδιο επικυνδινα.
-Θεωρω οτι τα παντα ειναι Υλη που δονειται με διαφορετικες συχνοτητες.Απο πολυ χαμηλες που της αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις,υψηλες που τις εντοπιζει η επιστημη με τα οργανα,εως πολυ υψηλες(ΠΝΕΥΜΑ) που μπορει ο Ανθρωπος να τις αντιληφθει με την ενωραση και κατανοησει με τη συμβολη της επιστημης.
-Δυστυχως για την ωρα η επιστημονες και οι ενωρατικοι επιδιδονται
σε ακαρπες κοκορομαχιες αντι να ψαξουν για το χαμενο κρικο που
που συνδει την υλη με το πνευμα.

Παρα πολύ σωστά αυτά που λές,πρόσεχε όμως μην σε ακούσει κανένανας "αληθινός" επιστήμονας και σου τα χώσει,γιατί αυτά είναι βλακίες εννοείται.Είσαι σοβαρός τώρα? Τί δονήσεις και κουραφέξαλα? Τι ενόραση και αηδίες,αν δεν αποδειχθεί κάτι μέσα σε πειραματικό εργαστήριο και δεν ανακοινωθεί επίσημα απο την επιστημονική κοινότητα(Ελιτ) Τότε ΔΕΝ υπάρχει.

Αρα η αληθινή αγάπη ΔΕΝ υπάρχει,αφού δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά.Ο Εαρινός πάντως αυτό περιμένει για να πιστέψει .(πλάκα κάνω)


Edited by - alex22 on 28/05/2011 18:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φαντάζομαι ότι σε σένα προσωπικά έχουν συγκλίνει αυτές οι γραμμές οπότε για αυτό βλέπεις και το όλο θέμα τοσο ονειρικό και μαγικό.. αν όντως έχει γίνει αυτό και από τις 2 πλευρές πρέπει να είσαι ευτυχισμένη και να ευχαριστείς τον Θεό για την τύχη σου..

Το ίδιο θα έλεγα και για τον Άλεξ, μόνο έτσι μπορώ να δικαιολογήσω τα λεγόμενα σας... καθώς και με βάση την μικρή σας ηλικία...


BlackSwan,δεν υπάρχει τύχη,οτι μας έρχεται στην ζωή,έρχεται επειδή υπάρχει μια αιτία.Εμείς δημιουργούμε την τύχη μας.Αν θέλεις την αληθινή αγάπη,τότε θα την βρείς,αυτό είναι σίγουρο.Την θέλεις όμως?Αυτό είνα το ερώτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 18:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22 ξερεις πολλους που να μην θελουν την αληθινη αγαπη στη ζωη του?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22 ξερεις πολλους που να μην θελουν την αληθινη αγαπη στη ζωη του?

Πάρα πολλούς,το 90% και βάλε της νεολαίας και όχι μόνο,θέλει μόνο να περνάει καλά.οχι μόνο δεν θέλουν την αληθινή αγάπη,αλλα την φοβούνται και την αποφεύγουν.Γιατί να σου πώ κάτι, όσο απλοικό και να ακούγεται,αν την ήθελαν,θα την είχαν.

Edited by - alex22 on 28/05/2011 19:04:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ίδιο θα έλεγα και για τον Άλεξ, μόνο έτσι μπορώ να δικαιολογήσω τα λεγόμενα σας... καθώς και με βάση την μικρή σας ηλικία...


quote:

BlackSwan,δεν υπάρχει τύχη,οτι μας έρχεται στην ζωή,έρχεται επειδή υπάρχει μια αιτία.Εμείς δημιουργούμε την τύχη μας.Αν θέλεις την αληθινή αγάπη,τότε θα την βρείς,αυτό είναι σίγουρο.Την θέλεις όμως?Αυτό είνα το ερώτημα.


Καθαρά θέμα τύχης είναι φίλε άλεξ... αλλά και συμπατικών παραγόντων...
Μάλιστα θα σου πω ότι οι άνθρωποι που αξίζει να βρουν την αληθινή αγαπή είναι συνήθως αυτοί που δεν την βρίσκουν ποτέ...γιατί πολύ απλά δεν καταστρώνουν σχέδια ούτε την κυνηγούν... απλά θέλουν να αγαπούν και να αγαπιούνται χωρίς ανταλλάγματα και χωρίς εγωϊσμούς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθαρά θέμα τύχης είναι φίλε άλεξ... αλλά και συμπατικών παραγόντων...
Μάλιστα θα σου πω ότι οι άνθρωποι που αξίζει να βρουν την αληθινή αγαπή είναι συνήθως αυτοί που δεν την βρίσκουν ποτέ...γιατί πολύ απλά δεν καταστρώνουν σχέδια ούτε την κυνηγούν... απλά θέλουν να αγαπούν και να αγαπιούνται χωρίς ανταλλάγματα και χωρίς εγωϊσμούς...

Δεν ξέρω αν πιστεύεις στο κάρμα,αλλα αυτό είναι το επιχείρημά μου.Ολα είναι καρμικά.Ποιός ξέρει τί έχουμε κάνει σε προηγούμενες ζωές?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξακολουθώ να πιστεύω όμως,οτι η θέληση καθορίζει απόλυτα την τύχη μας.Τώρα,όσον αφορά την δυσκολία του εγχειρήματος,εξαρτάται απο το κάρμα.Κάποιοι βρίσκουν εύκολα την αγάπη τους και κάποιοι άλλοι δύσκολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alex22 ξερεις πολλους που να μην θελουν την αληθινη αγαπη στη ζωη του?

Πάρα πολλούς,το 90% και βάλε της νεολαίας και όχι μόνο,θέλει μόνο να περνάει καλά.οχι μόνο δεν θέλουν την αληθινή αγάπη,αλλα την φοβούνται και την αποφεύγουν.Γιατί να σου πώ κάτι, όσο απλοικό και να ακούγεται,αν την ήθελαν,θα την είχαν.

Edited by - alex22 on 28/05/2011 19:04:12



ακριβώς μιλάς με βάση την νεολαία λοιπόν τύπου 18-20 χρονών... δεν είναι σωστό το παράδειγμα σου εμείς μιλάμε για ενήλικες και όχι για μωρά που δεν ξέρουν ακομα τι τους γίνεται...και πετάνε σε συννεφάκια...μη γενικεύεις λοιπόν τα πράγματα στο στάδιο που είσαι γιατί ακόμα έχεις να μάθεις πάρα πολλά... Πάντως αν έχεις βρει το μυστικό Άλεξ δεν το λες και σε μας τους απλούς ανθρώπους? να μας φωτίσεις? Λοίπόν άκου τι θέλω... θέλω ένα GOLF-R με 500 άλογα, ένα εξοχικό με θέα θάλασσα, και έναν "πρίγκιπα" που να με αγαπάει και να τον αγαπάω αληθινά, αυτά τα λίγα μόνο... μου λες το μυστικό λοιπόν αφού όλα είναι τόσο απλά να γίνουν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε λίγο την μεγάλη διάφορα που υπάρχει στις δονήσεις,στα τραγούδια που μιλάνε για αληθινή αγάπη και σε σκουπίδια τραγούδια απο την rihanna και τις άλλες πατσαβούρες που πλασάρει το σύστημα.

http://www.youtube.com/watch?v=b38GESDK9-4

Ακόμα και εδώ βλέπουμε την διαφορά.Το αληθινό είναι πάντα όμορφο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Θεματοθέτης , αναρρωτιέται αν :"Μηπως εμείς τα αγόρια όταν λέμε σε κάποια «ζουμερή» κοπελια,σ’αγαπω ,στην πραγματικότητα λέμε «γρήγορα στο κρεβάτι για τα περαιτερω»;;;και εκεί τελειώνει και όποια αγάπη αισθανόμαστε";;;

Και γώ αποη μεριά μου , αναρρωτιέμαι τι άραγε σημαίνει "αγάπη"...
Και με απλή λογική σκεπτόμενος επίσης , άραγε "αγαπάμε" τον/ην οποιοδήποτε και απροϋπόθετα???
Δηλαδή ισχυρίζονται ορισμένοι συνδίκτυοι -και όχι μόνο- ότι αγαπούν όλο τον κόσμο και ο οποιοδήποτε και να είναι αυτός/ή..???
Η αγάπη δεν ορίζει και μια επιθυμία...την επιθυμία της επιθυμίας του "αγαπημένου/ης"???
Η αγάπη δεν είναι ένα τέχνασμα άραγε...???
Δεν είναι αυτοερωτική και η δομή της εντελώς ναρκισσιστική???
Δεν ενέχει μια φαντασιακή αμοιβαιότητα , αφού το ν'αγαπάς ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤ'ΟΥΣΙΑΝ να θέλεις να αγαπηθείς"???
Αυτή ακριβώς η αμοιβαιότητα μεταξύ του "ν'αγαπάς" και του "ν'αγαπιέσαι" δεν συνιστά τον απατηλό χαρακτήρα της αγάπης και αυτό που την διακρίνει απο την τάξη των ορμών , στην οποία δεν υπάρχει αμοιβαιότητα , παρά μόνο καθαρή δραστηριότητα???
Και αν όντως η αγάπη είναι κάτι άλλο -έτσι υπερβατικά και αόριστα όπως ορίζεται απο ορισμένους φίλους- γιατί η αγάπη δεν ακολουθεί κατα πόδας τον αγαπησιάρη όταν ο καλός ή η καλή -ο αγαπημένος /η- θέλει να θέσει εαυτόν εκτός σχέσης ΑΛΛΑ αρχίζει η κλαψούρα και η προσπάθεια ενοχοποίησης του αγαπημένου/ης με τα εντελώς κονά τεχνάσματα του τύπου :"Μα εγώ σ'αγαπώ και σε φροντίζω και αφιέρωσα την ζωή μου .... "???
Μετά δε όταν αυτά δεν αποδώσουν αρχίζουν τα υπόλοιπα πανέμορφα -που ορίζονται απο την αγάπη..- ....:"Είσαι ψεύτης/τρα...σπατάλησα την ζωή μου , με κάποιον που δεν άξιζε...κλπ...κλπ...κλπ.."???
Αγάπη δηλαδή κατα πως συμφέρει τον καθένα και την καθεμμιά...???
Η αγάπη στοχεύει εκείνο που διαθέτει το αντικείμενο της αγάπης ή εκείνο που του λείπει και τίποτα περισσότερο απο αυτό???
Το αντικείμενο δεν αποκτά αξία στο βαθμό που καταλαμβάνει αυτήν την έλλειψη???
Δεν θα ήταν δυνατόν δε να θεωρηθεί , ότι η αγάπη σκοτώνει την επιθυμία -που αναβλύζει απο την έλλειψη- αφού η αγάπη βασίζεται σε μια φαντασίωση ένωσης με τον αγαπημένο/η και αυτό είναι κάτι που ακυρώνει την διαφορά που προκαλεί την επιθυμία???
Αλήθεια αγαπάμε τον οποιοδήποτε τελικά και αν όχι γιατί αγαπάμε εκεινον ή εκείνη ή για να το διατυπώσουμε και λίγο διαφορετικότερα "αγαπάμε μόνο εκείνον -τον συγκεκριμμένο- που επιθυμεί την επιθυμία μας και καλείται να την καλύψει"???
Το να είμαστε ειλικρινείς -κυρίως με τον εαυτό μας και την φύση μας- δεν μας ευτελίζει καθόλου...η υποκρισία είναι εκείνη που ευτελίζει και αποδομεί τον άνθρωπο...και η διαρκής εγωϊστική διάθεση και παρουσίαση των πραγμάτων κατα πως κάθε φορά μας συμφέρει να τα παρουσιάζουμε...έχω την αίσθηση..!!!
Πολύ μου αρεσουν οι ειλικρινείς άνθρωποι που εκφράζονται ευθέως -αν μη τι άλλο , τουλάχιστον έχουν την δύναμη να είναι ειλικρινείς- και λένε :"Σ'ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ"


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black swan
quote:
ακριβώς μιλάς με βάση την νεολαία λοιπόν τύπου 18-20 χρονών... δεν είναι σωστό το παράδειγμα σου εμείς μιλάμε για ενήλικες και όχι για μωρά που δεν ξέρουν ακομα τι τους γίνεται...και πετάνε σε συννεφάκια...μη γενικεύεις λοιπόν τα πράγματα στο στάδιο που είσαι γιατί ακόμα έχεις να μάθεις πάρα πολλά...


Αν το πρόσεξες,εγραψα "και όχι μόνο" ασφαλώς λοιπόν εννοώ οτι και πιό μεγάλοι πάνω κάτω τα ίδια θέλουν,αλλα η νεολαία περισσότερο.Αυτό εννούσα.


quote:
Πάντως αν έχεις βρει το μυστικό Άλεξ δεν το λες και σε μας τους απλούς ανθρώπους? να μας φωτίσεις? Λοίπόν άκου τι θέλω... θέλω ένα GOLF-R με 500 άλογα, ένα εξοχικό με θέα θάλασσα, και έναν "πρίγκιπα" που να με αγαπάει και να τον αγαπάω αληθινά, αυτά τα λίγα μόνο... μου λες το μυστικό λοιπόν αφού όλα είναι τόσο απλά να γίνουν?

Μα εγώ σου είπα για την αληθινή αγάπη,δεν σου είπα για πρίγκιπα,εξοχικά στην νέα θάλασσα και GOLF-R me 500 άλογα.Δεν είναι κατανοητό αυτό? Κατάλαβες την διαφορά? Μιλάω μόνο για την αγάπη και τίποτα άλλο,ανεξάρτητα απο λεφτά ομορφιά δόξα κλπ. Δεν έγραψα ποτε κάτι τέτοιο.

Edited by - alex22 on 28/05/2011 19:30:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε οτι δεν ειναι αληθινο και πραγματικο με την παροδο του χρονου πεθαινει ,τα υπολοιπα ειναι κινησεις πανικου ,ανασφαλειας,και αλλα λογια να αγαπιομαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καθαρά θέμα τύχης είναι φίλε άλεξ... αλλά και συμπατικών παραγόντων...
Μάλιστα θα σου πω ότι οι άνθρωποι που αξίζει να βρουν την αληθινή αγαπή είναι συνήθως αυτοί που δεν την βρίσκουν ποτέ...γιατί πολύ απλά δεν καταστρώνουν σχέδια ούτε την κυνηγούν... απλά θέλουν να αγαπούν και να αγαπιούνται χωρίς ανταλλάγματα και χωρίς εγωϊσμούς...

Δεν ξέρω αν πιστεύεις στο κάρμα,αλλα αυτό είναι το επιχείρημά μου.Ολα είναι καρμικά.Ποιός ξέρει τί έχουμε κάνει σε προηγούμενες ζωές?


ναι έτσι εξηγούμε ότι δεν κατανοούμε... είναι το κάρμα σου.. φταις για κάτι που έκανες στην προηγούμενη ζωή σου...για αυτό τώρα το πληρώνεις αν και φαινομενικά δεν φταις... πόσο δύσκολο είναι για τον άνθρωπο να παραδεχτεί τελικά ότι δεν υπάρχει τίποτα άπο όλες αυτές τις πολύ ενδιαφέρουσες κατά τα άλλα ιστοριούλες για να περνάει η ώρα μας.. πόσο δύσκολο είναι να δεκτεί ότι δεν υπάρχει τίποτα από αυτά...και πολλά άλλα... θα έπεφτε σε κατάθλιψη.. όλα αυτά είναι απλά για να τον κρατούν σε μια Α κατάσταση...

Τελοσπάντων πάντως για πλάκα το είχα ψάξει λίγο με το κάρμα και μου είχαν πει ότι σε προηγούμενη ζωή μου είμουν αδελφή του ελέους και δούλευα σε πτωχοκομεία, και σε άλλη ζωή χορεύτρια σε διάφορους θιάσους και τσίρκα αα και δικαστής για αυτό το έντονο αίσθημα δικαιοσύνης που με διακατέχει πάντα!

Edited by - Black_Swan on 28/05/2011 19:47:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης blackswan να σου πώ οτι δεν είμαι μικρός,είμαι 24.Μην πιστεύεις οτι η ηλικία του σώματος παίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο στην αγάπη.Υπάρχει και η ψυχική ηλικία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Black_Swan εγω περι προηγουμενης ζωης κ.τ.λ. δεν τα πιστευω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 19:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης blackswan να σου πώ οτι δεν είμαι μικρός,είμαι 24.Μην πιστεύεις οτι η ηλικία του σώματος παίζει κάποιο σπουδαίο ρόλο στην αγάπη.Υπάρχει και η ψυχική ηλικία.


ναι φίλε μου άλεξ δεν αντιλέγω άλλωστε δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά αλλά μέσα από τις εμπειρίες έστω και μερικών χρόνων παραπάνω σίγουρα αλλάζουν κάποια πράγματα στην αντίληψή μας για τον κόσμο... βασικά προσγειωνόμαστε είναι θετικό πάντως να έχεις την αγάπη σε τόσο υψηλό βαθμό αν και 24.. που παραμένεις μικρός και όχι μεγάλος

Edited by - Black_Swan on 28/05/2011 19:54:38

Edited by - Black_Swan on 28/05/2011 19:55:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 20:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Stiv

quote:
Black_Swan εγω περι προηγουμενης ζωης κ.τ.λ. δεν τα πιστευω

Θα σου ποδείξω οτι στην πραγματικόιτητα τα πιστεύεις αλλα δεν το έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα.

Εδώ λές

quote:
Εαρινε οτι δεν ειναι αληθινο και πραγματικο με την παροδο του χρονου πεθαινει ,τα υπολοιπα ειναι κινησεις πανικου ,ανασφαλειας,και αλλα λογια να αγαπιομαστε

Αρα το αληθινό διατηρείται και αντέχει στον χρόνο, σύμφωνα με εσένα.Η θεωρία για το κάρμα είναι μια ΠΑΝΑΡΧΑΙΑ γνώση που έχει διατηρηθεί και αντέξει εδώ και χιλιάδες χρόνια! Αρα πιστεύεις στο κάρμα,είτε το θέλεις είτε όχι. Δεν δέχομαι αντιρήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 20:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ετσι οπως το τοποθετεις ναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 20:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινε οτι δεν ειναι αληθινο και πραγματικο με την παροδο του χρονου πεθαινει ,τα υπολοιπα ειναι κινησεις πανικου ,ανασφαλειας,και αλλα λογια να αγαπιομαστε



Μήπως ήθελες κάτι άλλο να πείς φίλε μου???
Διότι όλα αληθινά είναι γύρω μας , δεν βλέπω οτιδήποτε το ψεύτικο εκτός απο το πήγαιν'ελα του ανθρώπου , που λένε συνεχώς "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε και αυτό είτε διότι δεν γνωρίζουν ... είτε δεν θέλουν να δούν την αλήθεια ... εννοώ να την παραδεχθούν.."
Και το καλό και το κακό αληθινά είναι...και το άσχημο και το όμορφο...και το ελεύθερο και το εξαρτημένο και το υγιές και το άρρωστο...όλα αληθινά είναι αυτά!!!
Και όλα όσα βλέπεις ως σκέψεις του καθενός αλλα και ως συμπεριφορές...τώρα αν ορισμένοι θέλουν να δίνουν ερμηνείες και έννοιες σε οτιδήποτε κατα το πως τους συμφέρει ή φαντασιώνονται , αυτό είναι άλλη υπόθεση...
Προσωπικά απλά σκεπτόμενος , έθεσα κάποια ερωτήματα ... ερωτήματα που θα τα έθετε ο καθε απλά σκεπτόμενος άνθρωπος...όχι περί αληθείας αλλα περί "υφισταμένου"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 21:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγω περι υφισταμενου για την αγαπη ειπα πιο πανω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 21:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρείς δηλαδή ότι η αγάπη -των ανθρώπων- είναι κάτι το ψεύτικο και άρα φυσιολογικά χάνεται -πεθαίνει-..ως "ουδέποτε υφισταμένη"???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 21:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε ειπα οτι ειναι αληθινο στην παροδο του χρονου και στις αντιξοοες καταστασεις κρατιεται ,αν ειναι ψευτικο θα σβησει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια ρε Σταύρο...???
Τόσο απλά ε???
Καλώς τότε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1711426
Maintained by Digital Alchemy