ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυρ-Γιάννης
«Φαίνεται» δηλαδή, το σύμπαν να διέπεται από νόμους, και να λειτουργεί στα πλαίσια αυτών των νόμων, χωρίς να επιδέχονται τροποποιήσεις. (τουλάχιστον δεν έχουν επιβεβαιωθεί τέτοιες παραβιάσεις)


Επειδή αυτό το κομμάτι του λόγου σου Γιάννη,αφορά ενα θέμα που κατέχω [λόγω επιφοίτησης],σε πληροφορώ οτι εχουν διαπιστωθεί πάμπολλες παραβιάσεις των νόμων που αναφέρεις.


Αν θέλεις να επεκταθω με παραδείγματα,θα το κάνω.

Απλά σε ενημερώνω,μήπως αυτό αλάζει το νόημα των όσων θέλεις να αποτυπώσεις στο παραπάνω κείμενό σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι , αναρρωτιέμαι αν και πόση σχέση έχουν όλα όσα αναφέρουμε με το θέμα...
Θεωρώ ότι πρόκειται για μια ατέρμονη συζήτηση και όσα και να λεχθούν θα είναι σχετικά...
Θα πώ..θα πείς..θα πούν και με δεδομμένο ότι ΔΕΝ γνωρίζουμε αλλα καταθέτουμε απλά σκέψεις και ενδείξεις , εν'τέλλει δεν θα καταλήξουμε πουθενά...και όλα ως πιθανά θα παραμείνουν...
Αναρρωτιέμαι δε -για να επανέλθω- στο θέμα , γνωρίζει κανείς κάποιον ή κάποιαν που να αγάπησε και να αγαπάει , όντας φτωχός*/ή*..άσχημος*/η*...κοκ..???
Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν εκτός απο άσχημους και φτωχούς που δεν έχουν πρόσβαση στο πλούσιο και όμορφο* και αναγκαστικά επιλέγουν κάτι αντίστοιχο και "πονεμένο"*....

Θα επέλεγε έχει κανείς την εντύπωση , κάποιος ή κάποια...κάποιον ή κάποια άσχημο/η και φτωχό και μίζερο για να αποκτήσει απογόνους μαζί του???
Και αν "ναί" τι είδους αγάπη θα ήταν αυτό για τους επερχόμενους απογόνους που θα ζούσαν σε ένα περιβάλλον ανέχειας...τόσο πνευματικής ... όσο και υλικής???


*Φτωχός=ο φτωχός σε δυνατότητες , ο ακαλλιέργητος , ο τεμπέλης κοκ.
*Άσχημος=ο εκ φύσεως προικισμένος με άσχημα χαρακτηριστικά και ο οποίος έχει αφεθεί μοιρο-λατρικά στην τύχη του μη κάνοντας οτιδήποτε γι'αυτό...ο κακός ως άνθρωπος που φθείρει τον εαυτό του με τα αισθήματα που ενοικούν εντός του...κοκ.

Μια γενικόλογη αναφορά είναι ασφαλώς , διότι ο κατάλογος τελειωμό δεν έχει..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 18:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βρε Μάριε, αν έχεις την καλοσύνη , για πες μερικά παραδείγματα ΒΑΣΙΚΩΝ νόμων που άλλαξαν.
ΔΕΝ εννοώ αρχικών συνθηκών που μεταβλήθηκαν όμοια σε όλο το βάθος του χρόνου, ίδια παντού.
Θα με διευκόλυνες φοβερά στις αναζητήσεις μου.
Θα έλυνε σε ένα βαθμό το πρόβλημα του «ορίζοντα» των γεγονότων, με αποτέλεσμα να διευρίνει την σκέψη μου.
Φαντάζομαι θα γνωρίζεις το πρόβλημα
Προσωπικά γνωρίζω για την σταθερά άλφα (τη σταθερά λεπτοδομής), που ενδεχομένως να μην είχε την ίδια τιμή αρχικά
Έχει διατυπωθεί θεωρία και μελετηθεί σενάριο, με διαφορετική τν τιμή της , που δεν μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα, αν ταυτόχρονα αλλάξουν τιμές και κάποιες άλλες σταθερές.

Αυτές οι γνωστές διαφοροποιήσεις στο βάθος του χρόνου, με οδήγησαν στο «τυχαίο σενάριο» που εξετάζω, και που ωστόσο έχει και αυτό τις δικές του «αδυναμίες» που ψάχνω.
Παλιά σου είχα αναφέρει τις σκέψεις μου για αναζήτηση ενός προγράμματος που θα πρέπει να είναι γραμμένο το «σχέδιο του θεού»
Δεν ξέρω αν θυμάσαι το γεγονός.
Εκείνη η αναζήτηση δεν έχει τελειωμό.
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ΄μου ήταν πολύ μα πολύ χρήσιμη.

Φίλε Δήμο , προφανώς και δεν θα λύσουμε εμείς τώρα εδώ , το προαιώνιο πρόβλημα της ύπαρξης
Θα κατακτούσαμε την «απόλυτη γνώση» αν το καταφέρναμε.
Αυτό δεν κάνει ματαιόπονη την αναζήτηση, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.

Το θέμα της αγάπης, μια και το αναφέρει και ό Πλάτωνας (ο δικός μας) , θαρρώ πως η αγάπη είναι το ύψιστο ανθρώπινο συναίσθημα. Αν καταφέρουμε να αγαπάμε ανιδιοτελώς και πλατιά, όλον τον κόσμο, χωρίς διακρίσεις και προαπαιτούμενα, θα απαλλαγούμε από την αυτοκαταστροφή (εκεί οδηγούμαστε από τον εγωισμό)

Η αγάπη και φροντίδα προς τους απόγονους είναι κατά την γνώμη μου η σοφότερη γενικευμένη μετάλλαξη των θηλαστικών, που τα οδήγησε στη κορυφή της πυραμίδας του οικοσυστήματος.
Η εμβάθυνση και εξειδίκευση της από τον άνθρωπο, τον έκανε να διαφέρει από τα υπόλοιπα ζώα, αλλά ταυτόχρονα τον έκανε και το πλέον εγωιστικότερο ζώο.

Είναι και αυτό μεγάλο θέμα για συζήτηση, και οι διαφωνίες τεράστιες (ένεκα ακριβώς του ανθρώπινου εγωισμού)
Τα έχουμε κουβεντιάσει ήδη αυτά , και έχουν γίνει αιτία πολλών ( και αγεφύρωτων) αντιπαραθέσεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 18:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ ότι πρόκειται για μια ατέρμονη συζήτηση και όσα και να λεχθούν θα είναι σχετικά...
Θα πώ..θα πείς..θα πούν και με δεδομμένο ότι ΔΕΝ γνωρίζουμε αλλα καταθέτουμε απλά σκέψεις και ενδείξεις , εν'τέλλει δεν θα καταλήξουμε πουθενά...και όλα ως πιθανά θα παραμείνουν...
Αναρρωτιέμαι δε -για να επανέλθω- στο θέμα , γνωρίζει κανείς κάποιον ή κάποιαν που να αγάπησε και να αγαπάει , όντας φτωχός*/ή*..άσχημος*/η*...κοκ..???
Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν εκτός απο άσχημους και φτωχούς που δεν έχουν πρόσβαση στο πλούσιο και όμορφο* και αναγκαστικά επιλέγουν κάτι αντίστοιχο και "πονεμένο"*....

Θα επέλεγε έχει κανείς την εντύπωση , κάποιος ή κάποια...κάποιον ή κάποια άσχημο/η και φτωχό και μίζερο για να αποκτήσει απογόνους μαζί του???
Και αν "ναί" τι είδους αγάπη θα ήταν αυτό για τους επερχόμενους απογόνους που θα ζούσαν σε ένα περιβάλλον ανέχειας...τόσο πνευματικής ... όσο και υλικής???


*Φτωχός=ο φτωχός σε δυνατότητες , ο ακαλλιέργητος , ο τεμπέλης κοκ.
*Άσχημος=ο εκ φύσεως προικισμένος με άσχημα χαρακτηριστικά και ο οποίος έχει αφεθεί μοιρο-λατρικά στην τύχη του μη κάνοντας οτιδήποτε γι'αυτό...ο κακός ως άνθρωπος που φθείρει τον εαυτό του με τα αισθήματα που ενοικούν εντός του...κοκ.

Μια γενικόλογη αναφορά είναι ασφαλώς , διότι ο κατάλογος τελειωμό δεν έχει..



Φίλε Εαρινέ, σου έκανα μια ερώτηση στις προηγούμενες σελίδες σχετικά με το ποιο εργαλείο είναι αυτό που κατηγοριοποιεί. Αυτή η ερώτηση σχετίζεται και με αυτό που λες. Κυρίως βέβαια τα φαινόμενα που περιγράφεις έχουν να κάνουν με όσα λέγαμε περι ψυχισμού, συνειδητού, ασυνείδητου κλπ.


quote:
Βρε Ντόκτορ τώρα που φτάσαμε στην ουσία, θα το αφήσουμε ?
Στην διάρκεια τον συζητήσεών μας δεν βρήκα καμιά ουσία. Ίσα ίσα από την αρχή βλέπω μια τάση για παρεκτροπή από το κύριο θέμα με άσχετες ερωτήσεις και αναφορές περι χριστιανισμού, πνευματικών οντοτήτων κτλπ. Γενικότερα αλλο πράγμα λέω και άλλο πράγμα ερμηνεύεις. Εγώ έτσι δεν μπορώ να συνεχίσω κουβέντα μαζί σου.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 07/08/2011 18:36:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 19:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιαννης
Προσωπικά γνωρίζω για την σταθερά άλφα (τη σταθερά λεπτοδομής), που ενδεχομένως να μην είχε την ίδια τιμή αρχικά
Έχει διατυπωθεί θεωρία και μελετηθεί σενάριο, με διαφορετική τν τιμή της , που δεν μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα, αν ταυτόχρονα αλλάξουν τιμές και κάποιες άλλες σταθερές.


Ποιός σου είπε οτι δεν μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα?
Η αμφισβήτηση της λεπτής υφής είναι το μεγαλύτερο παράδειγμα οτι οι Νόμοι στο σύμπαν αλλάζουν.

Η αλλάγή <<πλεύσης>> περί του ανωτάτου ορίου ταχύτητας,που θεωρείτο η του φωτός,άλλο ενα παράδειγμα.

Λεπτομέρειες όμως.Οσον αφορα το θέμα,απάντησα μόνο ώς πρός το κομμάτι που είπες και παραθέτω:

quote:
Γιαννης
Η ανάγκη της ανώτερης δύναμης /ουσίας , εισάγεται ως ερμηνεία μιας παρατηρούμενης ύπαρξης φυσικών νόμων και σταθερών, που ωστόσο δεν αλλάζουν και ούτε μπορούν να αλλάξουν.


Αρα αλλάζουν και μπορούν να αλλάξουν,μόνο και μόνο επειδή είναι ανθρώπινα δημιουργήματα.Δεν είναι Νόμοι της ουσίας,αλλά νόμοι που ο άνθρωπος εκ παρατηρήσεως άρθρωσε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 12:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor
Στην διάρκεια τον συζητήσεών μας δεν βρήκα καμιά ουσία. Ίσα ίσα από την αρχή βλέπω μια τάση για παρεκτροπή από το κύριο θέμα με άσχετες ερωτήσεις και αναφορές περι χριστιανισμού, πνευματικών οντοτήτων κτλπ. Γενικότερα αλλο πράγμα λέω και άλλο πράγμα ερμηνεύεις. Εγώ έτσι δεν μπορώ να συνεχίσω κουβέντα μαζί σου.

Βρε ντόκτορα από το θέμα είχαμε ξεφύγει ούτως ή άλως, από την στιγμή που άρχισες να αναφέρεσαι σε “αγίους” σε “ψυχές” και “πνεύματα” και ανατολίτικες φιλοσοφίες, παραβάλλοντάς τες σαν φιλοσοφικές αυθεντίες.
Έτσι είπαμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, για να καταλάβουμε γιατί μιλάμε, και πως αποκτήσαμε αυτή την γνώση που υποστηρίζει ο καθένας μας.
Και όταν τελικά καταλήξαμε σε τι θα βασίζουμε τις γνώσεις που θα επικαλούμαστε, και σε ρώτησα με ποια επιστημονική μεθοδολογία εντόπισες πνευματικές οντότητες, θυμήθηκες πως είμαστε εκτός θέματος?

Κατάλαβα – εμμέσως - πηγές των γνώσεών σου.
Καλοπροαίρετα στο λέω.
Βασίζομαι στη διαίσθηση και στην επιφοίτηση σου.
Ευχαριστώ πολύ ΔΕΝ θα πάρω
Να είσαι καλά.


quote:
Nikomaxos
Ποιός σου είπε οτι δεν μεταβάλει το τελικό αποτέλεσμα?
Η αμφισβήτηση της λεπτής υφής είναι το μεγαλύτερο παράδειγμα οτι οι Νόμοι στο σύμπαν αλλάζουν.

Κοίτα δεις Μάριε.
Εγώ αγράμματος είμαι και οι πνευματικές οντότητες δεν με συμπαθούν και δεν μου στέλνουν μηνύματα και “επιφοίτησεις”.(μήτε καν SMS)
Ούτε και αναλαμπές δεν έχω βρε γαμώτο μου.

Ότι μαθαίνω λοιπόν είναι εμπειρικά (για τον καιρό – παράδειγμα – από τα αρθριτικά), αλά και ρωτώντας από δω και εκεί.

Έτσι ρώτησα ενά κουμπάρο ενός ξαδέρφου μου, που ο μπατζανάκης του εργάζεται υψηλόβαθμα (έγκυρη πηγή?) σε ερευνητικό κέντρο, και λέει πως αυτή η Άλφα, παραμένει σταθερά τα τελευταία 7 δις χρονάκια, και πως μπορεί λέει να έχει και άλλη τιμή σε νότιο ημισφαίριο (αστρικό) και άλλη στο βόρειο.
Εκτός δηλαδή απο την χρονική να παρουσιάζει και χωρική διακύμανση.
Κάτι βέβαια που δεν ορίζεται απο τον άνθρωπο όπως λες, αλλά είναι άγνωστο γιατί.

Σε άλλες ερωτήσεις μου, μου εξήγησε πως ακόμη και η σταθερά της βαρύτητας μπορεί αρχικά να μην είχε την ίδια τιμή, καθώς και η planck, και άκου να δεις παραμύθι , λέει λοιπόν αυτός ο γαλονάς, πως σε πρόγραμμα υπολογιστή μπορούσαν (λέει) να δίνουν διαφορετική τιμή στην άλφα, και διαφοροποιώντας την τιμή σε κάποιες άλλες σταθερές (παράδειγμα στην plank που σχετίζεται) να οδηγούμαστε στο ίδιο αποτέλεσμα, δηλαδή να έχουμε άνθρακα.
(καλά τόση φασαρία για τα κάρβουνα?)

Αυτές βέβαια είναι μαλακίες όπως καταλαβαίνεις, αλλά αυτός επιμένει εκεί.
Εγώ τι να πώ?
Οτι ακούω λέω, ασε που με βολεύουν αυτές οι υποθέσεις στις φαντασιώσεις μου.
Εσύ τι λες που έχεις άνωθεν ενημέρωση/επιφοίτηση?

Σκέφτομαι και αυτά που μου έχεις μάθει μέχρι τώρα, πως και 1 προς 1000 να είναι σωστός ο κουμπάρος , δεν πρέπει να τα απορρίψουμε σαν χοντρομαλακίες.

Εγω φίλε μου πολύ - μα πάρα πολύ- θα ήθελα οι σταθερές αυτές να “αυτορρυθμίζονται”.
Άλλωστε στο μοντέλο που γυροφέρνει το χαζό κρανίο μου, προβλέπονται αυτές οι χωροχρονικές ρυθμίσεις στις τιμές των “σταθερών”.
Το μόνο που απαιτείται είναι ο χωροχρόνος, η υλοενέργεια και η βαρύτητα.
Αν υπάρχουν αυτά, η “σούπα” μπορεί να γίνει απο μόνη της, χωρίς κάποιο πνεύμα/θεός να χρειαστεί να βάλει το χεράκι του στο ανακάτεμα.
Είναι τρέλα βέβαια, αλλά γιατί να υπάρχει “λογική”?

Το θέμα είναι περίπλοκα απλό, και απαιτεί μεγάλη ανάλυση, και εδώ μιλάμε για αγάπη.
Είμαστε δηλαδή ήδη εκτός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 14:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε ντόκτορα από το θέμα είχαμε ξεφύγει ούτως ή άλως, από την στιγμή που άρχισες να αναφέρεσαι σε “αγίους” σε “ψυχές” και “πνεύματα” και ανατολίτικες φιλοσοφίες, παραβάλλοντάς τες σαν φιλοσοφικές αυθεντίες.
Έτσι είπαμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, για να καταλάβουμε γιατί μιλάμε, και πως αποκτήσαμε αυτή την γνώση που υποστηρίζει ο καθένας μας.
Και όταν τελικά καταλήξαμε σε τι θα βασίζουμε τις γνώσεις που θα επικαλούμαστε, και σε ρώτησα με ποια επιστημονική μεθοδολογία εντόπισες πνευματικές οντότητες, θυμήθηκες πως είμαστε εκτός θέματος?

Κατάλαβα – εμμέσως - πηγές των γνώσεών σου.
Καλοπροαίρετα στο λέω.
Βασίζομαι στη διαίσθηση και στην επιφοίτηση σου.
Ευχαριστώ πολύ ΔΕΝ θα πάρω
Να είσαι καλά.



-"Πνευματικές οντότητες" δεν αναφέρονται καθόλου στο απόσπασμα που παρέθεσα, ούτε και αναφέρω τίποτα τέτοιο εγώ. Αν ίσχυε αυτό που λες, θα έπρεπε να δώσεις και τα αποσπάσματα που το αποδεικνύουν(μιας και αναφέρεσαι στην επιστημονική μέθοδο).
-Εκφράζω απόψεις, αν θέλεις τις παίρνεις, αν όχι τις αφήνεις.

Να είσαι καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 16:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι κυρ-Γιάννη μου,όπως τα λές είναι.!!


Εαρινέ βάλτου σε παρακαλώ εκείνο το κουταβάκι με το χέρι που το χαϊδεύει προστατευτικά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 21:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνο το κουταβάκι φίλε μου , μπορεί να είναι ο καθένας μας...όλοι μας κάποια στιγμή στην ζωή μας μπορεί να αισθανθούμε ως ένα κουταβάκι ή ένα φοβισμένο και πληγωμένο η μόνο κουταβάκι ... παιδάκι πές το εσύ....και είναι εκείνη ακριβώς η στιγμή που ενδεχομένως να χρειασθούμε μια καλή κουβέντα ή παρεούλα ή ακόμα και μια αγκαλιά για να νοιώσουμε ασφάλεια ή ακόμα να αποκτήσουμε δύναμη και κουράγιο...
Ακόμα και σύ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 22:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα είναι ετσι Δήμο,βάλε μου κι εμένα ενα κουταβάκι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 23:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αγαπάς τα κουταβάκια Μάριε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 03:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα αγαπώ Δήμο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 12:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Μάριε βάλε τον “μπούμπη” να ψάξει εκεί στην περιοχή σου, μπας και εντοπίσει κα να καλό λαγούμι, - καμιά σπηλιά έστω-, να κρυφτούμε όλοι μας την “εσχάτη ώρα”.
Κοίτα να έχει και νερό. Ξηρά τροφή θα φέρω εγώ.
Εκτός από τον Εαρινό να πάρουμε και τον Ντόκτορ, και αυτός καλός φίλος είναι.
Ο Πλάτωνας θα είναι στην Ιταλία τότε, δεν θα προλάβει να γυρίσει.

Όπως διαπιστώνω δεν θα προκάνουμε να χτίσουμε τεχνικό λαγούμι ο καθένας δικό του.
“Ο γαρ καιρός εγγύς”
Δυο μήνες - βία τρεις – μας μείνανε.
Σωστά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 23:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πλάτωνας σας στελενει χαιρετίσματα απο ελαφονησο, και νότια πελλοπονησο...

Η μεγαλύτερη δυσκολία φίλε Γιάννη, είναι να μπορέσεις να δεις (και να ακούσεις) με τα ματια του απέναντι. Ο απέναντι είναι πάντα διαφορετικός, μπορει να είναι πλούσιος, μπορει να είναι φτωχός, μπορει να είναι άρρωστος, να έχει οικογένεια, μπορει να εχει προβλήματα, απογοητεύσεις...κλπ κλπ.

Θέλει μεγάλη ενγρηγορση, και κατανόηση για να γίνει κάτι τέτοιο, και ειναι η αρχη της αγάπης. Βλέπεις τα πράγματα και τις καταστασεις για αυτο που έιναι, και όχι για αυτο που θέλεις, η για αυτο που (βολεύει.) τοτε μόνο έχεις να κανείς με γεγονότα, και αν γίνει κάτι τέτοιο, υπάρχει θεός, η δεν υπάρχει, υπάρχουν εξωγήινοι η δεν υπάρχουν, πέφτουν τα χρηματιστήρια η γίνεται το πανδεμονιο, όλα αυτα έχουν να κάνουν πάντα με κάτι εξωτερικο, δεν αφορά αυτο, (την αγάπη) ούτε καν την επιρεαζουν.

Ξέρω, σου αρέσουν με όσα λέγονται και οι αποδείξεις, μα δεν έχω τέτοιες, εκτος του οτι εχω Νικομαχεια ηλικια, μα δειχνω ακομα εφηβος, και πως απλά κάθε τόσο σας διαβάζω και όταν δυναμαι σας γράφω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 23:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Πλάτωνας σας στελενει χαιρετίσματα απο ελαφονησο, και νότια πελλοπονησο...


πλατωνα ειναι φανταστικη η ελαφονησος την ειχα επισκεφθει και γενικα ολες τις γυρω πλευρες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 11:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Πλάτωνας σας στελενει χαιρετίσματα απο ελαφονησο, και νότια πελλοπονησο...

Η μεγαλύτερη δυσκολία φίλε Γιάννη, είναι να μπορέσεις να δεις (και να ακούσεις) με τα ματια του απέναντι. Ο απέναντι είναι πάντα διαφορετικός, μπορει να είναι πλούσιος, μπορει να είναι φτωχός, μπορει να είναι άρρωστος, να έχει οικογένεια, μπορει να εχει προβλήματα, απογοητεύσεις...κλπ κλπ.

Θέλει μεγάλη ενγρηγορση, και κατανόηση για να γίνει κάτι τέτοιο, και ειναι η αρχη της αγάπης. Βλέπεις τα πράγματα και τις καταστασεις για αυτο που έιναι, και όχι για αυτο που θέλεις, η για αυτο που (βολεύει.) τοτε μόνο έχεις να κανείς με γεγονότα, και αν γίνει κάτι τέτοιο, υπάρχει θεός, η δεν υπάρχει, υπάρχουν εξωγήινοι η δεν υπάρχουν, πέφτουν τα χρηματιστήρια η γίνεται το πανδεμονιο, όλα αυτα έχουν να κάνουν πάντα με κάτι εξωτερικο, δεν αφορά αυτο, (την αγάπη) ούτε καν την επιρεαζουν.

Ξέρω, σου αρέσουν με όσα λέγονται και οι αποδείξεις, μα δεν έχω τέτοιες, εκτος του οτι εχω Νικομαχεια ηλικια, μα δειχνω ακομα εφηβος, και πως απλά κάθε τόσο σας διαβάζω και όταν δυναμαι σας γράφω.


Φίλε Πλάτωνα καλημέρα.
Αυτά σου τα έλεγα παλιότερα και εγώ.
Αλλού είναι η δυσκολία.
Να προσπαθήσεις δηλαδή να μπεις στην θέση του άλλου, και όχι οποιουδήποτε άλλου, αλά του άλλου που έμεινε ξαφνικά χωρίς δουλειά με πιεστικά προβλήματα επιβίωσης.
Εμείς οι χορτάτοι, όποια παχιά, μεγάλα λόγια και να πούμε, θα είναι κούφια και κενά.

Σκέφτομαι τα λόγια του Τ. Έλιοτ για τι ζωή
“Φαγοπότι κοπριά και θάνατος”
Μπορεί να είναι σωστά, σαν γενική άποψη, και στην τελική φάση το αποτέλεσμα να είναι ίδιο για όλους, “βολεμένους” και μη.

Ισχύει άραγε το ίδιο και κατά την διάρκεια της ζωής?
Εκεί είναι ο πόνος και η δυστυχία.
Τα λόγια της αγάπης σπουδαία μεν, αλλά σε κενά στομάχια, κενά.
Τι θα πεις στο παιδάκι που πεινάει?
Πως θα χορτάσει στον παράδεισο?

Το ότι η αγάπη είναι το σπουδαιότερο και αγιότερο ανθώπινο συναίσθημα το έχω διακυρίξει σε όλους τους τόνους.
Η πείνα όμως δεν είναι το ίδιο.
Δεν αισθάνεσαι πεινασμένος ΕΙΣΑΙ.
Αυτό δεν μπορείς να το ξεπεράσεις με την αγάπη και πράσινα άλογα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 14:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης


Το ότι η αγάπη είναι το σπουδαιότερο και αγιότερο ανθώπινο συναίσθημα το έχω διακυρίξει σε όλους τους τόνους.
Η πείνα όμως δεν είναι το ίδιο.
Δεν αισθάνεσαι πεινασμένος ΕΙΣΑΙ.
Αυτό δεν μπορείς να το ξεπεράσεις με την αγάπη και πράσινα άλογα.
................

Η πείνα είναι γιαννης είναι μια κατάσταση, που δημιουργείται στο χρόνο. Δεν έχεις φαγητο, πεινας, έχεις, δεν πεινας. Κατι, που όταν το έχεις, το ξεπερνας.
Τα πρασσινα κόκκινα και όλα τα χρώματα να βάλεις, και φαγωμενος να είσαι, την αγάπη δεν μπορείς να την έχεις. Δεν είναι του χρόνου, ούτε της πεινας, ούτε κανενός παιδι. Η σύγκριση λοιπόν είναι ανωφελη, και ατόπη. Δεν μιλω στο φόρουμ σε ανθρώπους που πεινάνε, γιατί αν πηναγανε δεν θα διάβαζαν το εσωτερικα, μα θα έκαναν κάτι για να καλύψουν την πείνα τους.

Αν θέλεις να μιλήσεις σοβαρά, κοίταξε να μην συγκρίνεις καταστασεις, μα να δεις πως και ο Σωκράτης μιλάγε σε συμποσια, (χοτασμενους) και ο Χριστός έδινε τροφη σε πεινασμένους, και μετα μιλαγαν. Αυτο δεν θα πει πως είμαι Σωκράτης η Χριστός.

Αν λοιπόν έχει πιάσει φωτιά το σπίτι σου, πρώτα θα κοιτάξεις να τη σβήσεις, και μετα θα το τακτοποιήσεις, έτσι κάπως λειτουργει και η αγάπη. Τελειωνεις με τη σύγκρουση, την αθλιότητα, την πονηριά, το ψέμμα, κλπ κλπ και όταν πραγματικά τελειώσεις, δεν κανείς τίποτα, απλούστατα γιατί η αγάπη, είναι...εκει,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 14:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο Πλάτωνας σας στελενει χαιρετίσματα απο ελαφονησο, και νότια πελλοπονησο...


πλατωνα ειναι φανταστικη η ελαφονησος την ειχα επισκεφθει και γενικα ολες τις γυρω πλευρες



Είναι πράγματι φιλαρακο, αν εχω χρόνο θα πάω και κυθηρα. Είναι δυο ώρες απο εδω..τα λέμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 15:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να μιλάς για την πείνα σαν χόμπι.
ΔΕΝ μιλάμε για δίαιτα αλά για πείνα αναγκαστική.

Δεν έχεις μπει στο πετσί του απέναντι σου Πλάτωνα ουσιαστικά, αλά φιλοσοφικά.
Η πείνα και η εξαθλίωση δεν απαλείφονται με ευχολόγια και βεβαίως ούτε με φιλοσοφήματα.

Βεβαίως ο Σωκράτης μίλαγε στα συμπόσια.
Εκεί πήγαιναν οι χορτάτοι.
Οι πεινασμένοι είχαν άλλες προτεραιότητες, δεν είχαν άμεση ανάγκη τα φιλοσοφήματα.
Πρέπει να είναι κανείς χορτάτος, χωρίς τις έγνοιες της επιβίωσης, και αραχτός (ή και περιπατητής) - χασομέρης με λίγα λόγια-, για να έχει χρόνο να το φιλοσοφήσει το θέμα, αν δηλαδή η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα.
Και δεν κάνω φίλε μου πλάκα, μιλώ πολύ σοβαρά και επι της ουσίας.
Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν και οι δούλοι (άνθρωποι ήσαν και αυτοί) και δεν τους αναφέρουμε.

Όσο για το Ιησού, αυτός όλο και κάτι μάζευε από τα “μαγικά” που έκανε.
Ποιος άλλωστε, από όλη την ομάδα του, δούλευε?

Μην παρουσιάζεις άστοχα παραδείγματα με ένα κόσμο “αγγελικά πλασμένο”

Υ.Γ
Η Ελαφόνησος είναι όντος πολύ ωραίο νησί.
Είχα επισκεφτεί το μέρος στο δρόμο μου για τη Μονεμβασία.
Τα μέρη του Ρίτσου.
Ήλιος, πέτρα, και θάλασσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2011, 19:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Έχω την εντύπωση πως δεν κατάλαβες που γράφεις, δεν κάνουμε πολιτική, μα συζητάμε σε φιλοσοφικό φόρουμ.

2. Δεν αισθάνομαι ενοχή για τι τραβά ο κόσμος, δεν είναι hobby η νηστεία, μα άσκηση. Μπορω να κερδίσω παρα πολλα χρήματα, μα αρκουμε μια ζωη σε λίγα και δεν έχω σφαιτερησθει άνθρωπο μα και κανένα, για όσα κερδίσω. Δουλεύω 4-5 ώρες μέσο όρο, την ημέρα, για κάτι μήνες, και μετα γυρίζω τον κόσμο και τον παρατηρώ ήσυχα, μόνος μου η με την συμβια μου.

3. Δεν έχω παιδια, σκυλιά, υποχρεώσεις, μετα απο δική μου επιλογή. Η συμβια μου, στην ίδια συχνότητα.

4. Αυτα στα γράφω, για να καταλάβεις πως ο ελεύθερος χρόνος για μένα είναι πολυτιμότερος και απο το φαγητο, μιας και τρώω τόσο λιγο, όσο δεν φανταζεσαι. Έτσι ποτε δεν ήταν προβλημα η πείνα, μιας και με τη φιλοσοφία, ποτε μου δεν πεινω, μα ζω...

5. Φίλε Γιάννη, σου έχω ξαναγράψει, τον Διογένη τον γνωρίζεις; Τέτοιος είμαι, αν και στην ελαφονησο τώρα, αύριο στα κυθηρα, μεθαύριο στη μονεμβασια, απλά θαυμάζω γύρω μου, μα και σε Ένα δωμάτιο να καθομουν η μέσα σε Ένα πυθαρι, το ίδιο θα ήταν....για οτι μιλάμε. Την αγάπη...

Να περνάς καλα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 12:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Πλάτωνα δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά το θέμα, και μου αναφέρεις τα προσωπικά σου.

Δεν κρίνω εσένα – και για ποιο λόγο να το κάνω -?
Δεν κάνουμε πολιτική κουβέντα, και δεν αναφέρθηκα σε πολιτικές επιλογές.
Προφανώς κατάλαβες λάθος την αναφορά μου σε “πράσινα άλογα” και την θεώρησες πολιτικό υπονοούμενο.
Προφανώς δεν γνωρίζεις την λαϊκή ρήση
“Ποιες αγάπες και πράσινα άλογα κουβεντιάζουμε, αυτά δεν τρώγονται”
Στα μέρη μου το λένε για τους ερωτευμένος που πιστεύουν πως ΜΟΝΟ η αγάπη τους αρκεί να ζήσουν την υπόλοιπη ζωή τους.

Μου έθεσες ένα ερώτημα/δίλημμα, προτείνοντας μου να μπω στην θέση του απέναντι.
Φίλε μου τις μέρες αυτές επικοινωνώ με κάποιο άτομο 39 ετών, άνεργο, που πριν 14 μήνες έχασε την δουλειά του.(έκλεισε η επιχείρηση) .
Χωρισμένο με μια κόρη 12 ετών.
Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο οδηγείται στην λύση της “εθελουσίας εξόδου”
Στην θέση αυτού του ατόμου φίλε μου προσπαθώ να μπω, και να βρω κάποιο λόγο ελπίδας.
Δεν πιστεύει σε προσωπικούς θεούς, και η ελπίδα της μετά θάνατον δικαίωσης και γαλήνης δεν βοηθά , και ούτε ο φόβος της τιμωρίας από το βαρύτατο αμάρτημα που θα προκύψει από την πράξη του, φαίνεται να τον απασχολεί.

Εγώ ο ίδιος έχω χάσει τον ύπνο μου.
Γιαυτό φίλε μου πίστεψέ με, ακούγονται ανούσια όλα αυτά τα “φιλοσοφήματα”.
Ελπίζω να τον αποτρέψω.

Καλή σου μέρα.

Υ.Γ
Η ζωή είναι ένα αγγούρι, που κάποιους τους ζορίζει πολύ.
(...Θρασύβουλος...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 21:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπη...

http://www.youtube.com/watch?v=7kTJo2qP6mc


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy