ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΓΑΠΗ-μηπως πισω απο την λεξη κρυβουμε εμεις οι ανδρες ΜΟΝΟ την ερωτικη μας επιθυμια;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 21:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ντέέέέέ...
Όλοι κάτι είναι ρε Νικόμαχε...
Ωστόσο αν είχες μελετήσει τον Ντετερνισμό λεπτομερώς , θα έβλεπες ότι στατιστικά έχει απόλυτο δίκιο ως προς τις θέσεις του , δυστυχώς φίλε μου....
Απο την άλλη μεριά , τι σημαίνει αντι-σκεπτικιστής δηλαδή Νικόμαχε..και μάλιστα δηλωμένος όπως αναφέρεις???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 22:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Δήμο

Χρειάζεσαι εξηγήσεις για αυτά που είπα?
Βαρυέμαι βρε Δήμο,βαρυέμαι τα ιδια και τα ιδια.Αυτές είναι οι θέσεις μου και δεν είναι επειδή ετσι μου <<καύλωσε>>.ΟΙ μελέτες μου και οι εμπειρίες μου με οδήγησαν εκεί.

Αλλοι οδηγούνται σε άλλα συμπεράσματα και άλλοι σε άλλα.Τι να κάνουμε?

Οπως αντιλαμβάνεται κανείς.

Μέχρι εκεί φθάνει η δική μου αντιληπτική ικανότητα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2011, 22:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάριε, τα σενάρια όλα είναι πιθανά, την στιγμή μάλιστα που ΔΕΝ υπάρχει μέχρι σήμερα καμία θεωρία που να εξηγεί ικανοποιητικά τον κόσμο που παρατηρούμε.


Φίλε Δήμο εγώ θα συμφωνήσω με το Μάριο αναφορικά με την αιτιοκρατία.
Πιστεύω πως είναι κυρίως ο ανθρωπικός παράγοντας που μας οδηγεί σε αυτή την … παγίδα..
Για μένα ο …«θεός», Ναι! Παίζει ζάρια, και μπορεί μερικές φορές ….πειραγμένα!

Όσο για τον σκεπτικισμό, θέλει λιγάκι ψάξιμο.

Από την άλλη πλευρά, αν υπάρχουν άνθρωποι που αντιλαμβάνονται δια μέσου των αισθήσεων πνευματικές οντότητες, και αυτή η ικανότητα τους μπορεί να πιστοποιηθεί και να επιβεβαιωθεί, δεν έχω μέχρι τώρα τέτοια πληροφορία για την ύπαρξή τους.
Δεν αποκλείεται να υπάρχει και να μην το γνωρίζω
Απατεώνες που να ισχυρίζονται πως έχουν τέτοιες ικανότητες, ουουου! Έχει γεμίσει ο τόπος.
Με χαρά περιμένω να ακούσω τις πηγές που απέκτησες αυτές τις πληροφορίες που σε οδήγησαν στην υπόθεση πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 00:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη καλησπέρα...
Οφείλω να πώ , ότι σκεπτικιστές...αγνωστικιστές και οτιδήποτε άλλο λίγο πολύ είμαστε όλοι μας και αν το διερευνήσεις θα διαπιστώσεις την εγκυρότητα του...
Επίσης οφείλω να πώ , ότι η αναφορά που έκανα ήταν μια σκέψη μου και τίποτα περισσότερο μιάς και ΔΕΝ γνωρίζω αν όντως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι , οπότε απο την μια μεριά μπορώ να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι ΔΕΝ υπάρχουν αλλα βεβαίως απο την στιγμή που δεν μπορώ να το διερευνήσω/αποδείξω μπορεί κάποιος με την ίδια λογική να πεί ότι αφού ρε σύ Δήμο δεν μπορείς να το διερευνήσεις και οι δυό πιθανότητες -ύπαρξης και μη ύπαρξής τους- είναι ανοικτές και όσο "δίκιο" έχει κάποιος που υποστηρίζει την μια θέση , άλλο τόσο έχει "δίκιο" και ο/οι άλλος/οι που υποστηρίζουν το αντίθετο...
Εγώ φερ'ειπείν δεν μπόρεσα ποτέ και ούτε θα μπορέσω να συνθέσω ένα τραγούδι...ή να αντιληφθώ όσα αντιλαμβανόταν ο Αϊνστάϊν ή ο Χώκινς και άλλοι μεγάλοι επιστήμονες ή καλλιτέχνες κοκ....
Ωστόσο κάποτε μικρός -δεν μου έχει ξανατύχει έκτοτε- ευρισκόμενος με τον πατέρα μου σε ένα χωριό -πρώτη φορά είχα πάει εκεί- γνώριζα το μέρος με λεπτομέρειες και μάλιστα ανέφερα στον πατέρα μου και άλλα σημεία του χώρου που απο κεί που ήμασταν δεν τα βλέπαμε αλλα ωστόσο εγώ τα γνώριζα και τα υπέδειξα στον πατέρα μου , ο οποίος ο άνθρωπος έμεινε κάγκελο...
Αποφεύγω να κάνω τέτοιες συζητήσεις όμως και αυτό διότι δεν μπορώ να αποδείξω οτιδήποτε απλά να καταθέσω τις εμπειρίες μου μπορώ και τίποτα περισσότερο...
Απο κεί ορμώμενος , σκέπτομαι -απλές εκέψεις είναι- ότι ενδεχομένως να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι...ενδεχομένως λέω....
Το θέμα είναι ότι θα υπάρξει καχυποψία σε τέτοιου είδους αναφορές -και γώ τίθεμαι καχύποπτα το παραδέχομαι- και δικαίως διότι ενδεχομένως να είναι και φαντασιώσεις....ή τεχνάσματα για την δημιουργία εντυπώσεων ή ακόμα και για ιδιοτελείς επιδιώξεις ορισμένων...
Τέλος πάντων , δεν θέλω να το συνεχίσω και ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τι θέλω να πώ...ποιός ξέρει , ίσως σε μερικά χρόνια να γνωρίζουμε -ως ανθρωπότητα- πολύ περισσότερα πράγματα και να μην μιλάμε με υποθέσεις...πάντως θεωρώ ότι όντως υπάρχουν εν δυνάμει στοιχεία εντός μας άγνωστα που κάτω απο ορισμένες προϋποθέσεις κάνουν την εμφάνισή τους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 00:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα Δήμο

Χρειάζεσαι εξηγήσεις για αυτά που είπα?
Βαρυέμαι βρε Δήμο,βαρυέμαι τα ιδια και τα ιδια.Αυτές είναι οι θέσεις μου και δεν είναι επειδή ετσι μου <<καύλωσε>>.ΟΙ μελέτες μου και οι εμπειρίες μου με οδήγησαν εκεί.

Αλλοι οδηγούνται σε άλλα συμπεράσματα και άλλοι σε άλλα.Τι να κάνουμε?

Οπως αντιλαμβάνεται κανείς.

Μέχρι εκεί φθάνει η δική μου αντιληπτική ικανότητα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Μη μου θυμώνεις αγορίνα μου , επι της ουσίας αστειεύθηκα μαζί σου και θέλησα λιγάκι να σε πειράξω...όλα καλά φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 01:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμώσω?
Πας καλα βρε?
Ελεύθερα τα πάντα όλα και τα κοάλα...τίποτα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 12:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οφείλω να πώ , ότι σκεπτικιστές...αγνωστικιστές και οτιδήποτε άλλο λίγο πολύ είμαστε όλοι μας και αν το διερευνήσεις θα διαπιστώσεις την εγκυρότητα του...

Βρε Δήμο μου, αυτές οι γενικεύσεις δεν είναι κάπως “ενοχλητικές”?
Και παππάς και ζευγάς και πιλότος φόρμουλα 1?

quote:
Εγώ φερ'ειπείν δεν μπόρεσα ποτέ και ούτε θα μπορέσω να συνθέσω ένα τραγούδι...ή να αντιληφθώ όσα αντιλαμβανόταν ο Αϊνστάϊν ή ο Χώκινς και άλλοι μεγάλοι επιστήμονες ή καλλιτέχνες κοκ....

Μα και φυσικά δεν παρουσιάζουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες φυσικές ικανότητες.
Μιλάμε για φυσικές ικανότητες που μπορούν να ερμηνευτούν στα πλαίσια της φυσικής επιστήμης.
Και οι ικανότητες αυτές επιδεικνύονται και αποδείχνονται.
Δεν γνωρίζω μέχρι αυτή την στιγμή μεταφυσικές/πνευματιστικές ικανότητες κάποιου που να μπορούν να αποδειχτούν επιστημονικά, όπως τηλεκινητική, τηλεπάθεια, επικοινωνία με πνεύματα, εξωσωματική εμπειρία κλπ κλπ
Αν εσύ κάτι γνωρίζεις, είμαι .... όλος αυτιά.

quote:
Ωστόσο κάποτε μικρός -δεν μου έχει ξανατύχει έκτοτε- ευρισκόμενος με τον πατέρα μου σε ένα χωριό -πρώτη φορά είχα πάει εκεί- γνώριζα το μέρος με λεπτομέρειες και μάλιστα ανέφερα στον πατέρα μου και άλλα σημεία του χώρου που απο κεί που ήμασταν δεν τα βλέπαμε αλλα ωστόσο εγώ τα γνώριζα και τα υπέδειξα στον πατέρα μου , ο οποίος ο άνθρωπος έμεινε κάγκελο...

Δήμο εσύ γράφεις ή κάποιος άλος?
Γεγονότα σαν αυτό με το χωριό του πατέρα σου, είναι πολύ κοινά, και ερμηνεύονται όλα.
Απορώ γιατί το ανέφερες.


quote:
ίσως σε μερικά χρόνια να γνωρίζουμε -ως ανθρωπότητα- πολύ περισσότερα πράγματα και να μην μιλάμε με υποθέσεις..

Σίγουρα οσο περνούν τα χρόνια μαθαίνουμε περισσότερα, μα και βλέπουμε και βαθύτερα τον κόσμο.
Μην ξεχνάς το όριο ταχύτητας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 14:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης Ψ.
quote:
Θεώρησα πως με τον αυτοπροσδιορισμό σου ως “υπερβατικού-πνευματιστικού” , δέχεσαι την ύπαρξη πνευματικών οντοτήτων.
Διερωτώμαι λοιπόν, πως απέκτησες αυτήν την γνώση, μια και τα πνεύματα δεν εντοπίζονται δια μέσου των 5 γνωστών μας αισθητηρίων οδών.
Είχα γράψει:
quote:
Φίλε Εαρινέ σου δίνω απλά άριστα για το παραπάνω μήνυμά σου και μπορώ να πω ότι αυτή τη στιγμή σε αυτό το φόρουμ έχει συντελεστεί ένα "επικοινωνιακό θαύμα", έχει σχηματιστεί μια "Αγ. τριάδα" θα μπορούσα να πω στην οποία ο Γιάννης παίζει τον ρόλο του πιο γειωμένου-υλιστή, εγώ του πιο υπερβατικού-πνευματιστικού και εσύ το ενδιάμεσο.. Έτσι συντελείται μία ας πούμε ολοκληρωμένη επικοινωνιακή τριάδα.


Ο λόγος που χρησιμοποίησα την λέξη "πνευματιστικός" αντί για τη λέξη "πνευματικός" ήταν καθαρά πρακτικός, γιατί αν έλεγα ότι εγώ ασχολούμαι με τα πνευματικά θα ήταν σαν να λέω ότι οι εσύ ή ο Εαρινός δεν ασχολείστε με τα πνευματικά, βάσει της αρχικής διατύπωσης ότι ο καθένας μας ασχολείται και με κάτι διαφοτερικό. Επιπλέον ο όρος πνευματιστικός είναι πιο ευρύς, αφού σημαίνει οτιδήποτε σχετιζόμενο με τα πνευματικά και όχι μόνο ότι ευρέως θεωρείται πνευματικό. Γιατί το τι ο καθένας έχει στο νού του ως πνευματικό μπορεί να διαφέρει. Σίγουρα με τον όρο πνευματιστικό δεν εννοούσα τους απατεώνες που με πρόσχημα κάποια υπεβατική διαίσθηση και άλλα τεχνάσματα απομυζούν τα λεφτά των.. πελατών τους. Πράγμα όμως που είναι άσχετο με τα υπερβατικά πνευματικά ζητήματα αλλά και με την ύπαρξη ή μη ύπαρξη ανεξήγητων για τη σύγχρονη επιστήμη φυσικών ικανοτήτων ή/και οντοτήτων.
quote:
Με ενδιαφέρον να ακούσω την “οδό” της γνώσης για εσένα του “υπερβατικού-πνευματιστικού”, και να βεβαιωθώ για την ελλειπή δική μου αίσθηση.
Η οδός της γνώσης για όλα τα ζητήματα είναι η ίδια, το πείραμα και η εμπειρία.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/08/2011 14:23:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 14:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor
Η οδός της γνώσης για όλα τα ζητήματα είναι η ίδια, το πείραμα και η εμπειρία

Από το πείραμα και την εμπειρία που αποκτάται απο την πρακτική επιβαιβέωση του πειράματος, θα συμπλήρωνα.
Σωστά?

Πως προκύπτει/αποδεικνύεται πειραματικά η ύπαρξη πνεύματος σαν οντότητα.
Μήπως δεν ομονοούμε την έννοια της πνευματικής οντότητας?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 15:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από το πείραμα και την εμπειρία που αποκτάται απο την πρακτική επιβαιβέωση του πειράματος, θα συμπλήρωνα.
Σωστά?
Είπαμε, πείραμα&εμπειρία. Κάνεις το πείραμα και του πειράματος έπεται η εμπειρία.

quote:
Πως προκύπτει/αποδεικνύεται πειραματικά η ύπαρξη πνεύματος σαν οντότητα.
Μήπως δεν ομονοούμε την έννοια της πνευματικής οντότητας?
Εγώ γενικά μιλούσα. Εσύ τι ορίζεις ως πνευματική οντότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 19:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είπαμε, πείραμα&εμπειρία. Κάνεις το πείραμα και του πειράματος έπεται η εμπειρία.

Βρε Νοκτορ το ίδιο δεν είπα? Για δες το ξανά.

quote:
Εγώ γενικά μιλούσα. Εσύ τι ορίζεις ως πνευματική οντότητα;

Εγώ ΔΕΝ μπορώ να φανταστώ οποιαδήποτε οντότητα, που να μην σχετίζεται με υλοενέργεια.

Έχω την εντύπωση όμως, πως αυτοί που πιστεύουν σε “πνευματικές οντότητες” τις περιγράφουν με κάποιο άλλο απροσδιόριστο τρόπο, που αδυνατώ να κατανοήσω.

Για πες εσύ που έχεις ερευνήσει πιθανόν τέτοιες οντότητες.
Πως περιγράφονται, από που προέρχονται, πως εντοπίζονται, και ποιος ο λόγος ύπαρξής τους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kromos
Νέο Μέλος

Australia
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2011, 23:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρες... διάβαζα κι είπα να μπω γιατί μου άρεσε το θέμα....
φίλε gianipseftis, υπάρχουν πολλές εξηγήσεις.. γιατί πολύ απλά ο καθένας είτε λέει την γνώμη του είτε το έχει ερευνήσει.. ακόμα και σε βιβλία... ακόμα και σε προσωπικές εμπειρίες...
το καλύτερο για να μάθεις είναι να ανοιχτεί μία μεγάλη κουβέντα περί αυτού που να συμμετάσχεις κι όλας... να ακούσεις μεν όλους, να πεις και εσύ την γνώμη σου, σε στυλ ανταλλαγής απόψεων και να βγάλεις ένα δικό σου συμπέρασμα... εγώ αν θέλετε και δεν έχετε πρόβλημα είμαι μέσα και γουστάρω... και έχω να πω και θέλω να ακούσω... οπότε it's up to you guys...

~Kromos47~

have you ever dance with the devil, under the moonlight??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 00:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

have you ever dance with the devil, under the moonlight??


Every night!!!With or without moonlight!!
I am reading this forum every night!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 07:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε Νοκτορ το ίδιο δεν είπα? Για δες το ξανά.
Το πείραμα είναι πάντα κάτι πρακτικό, ποτέ κάτι θεωρητικό!
quote:
Εγώ ΔΕΝ μπορώ να φανταστώ οποιαδήποτε οντότητα, που να μην σχετίζεται με υλοενέργεια.
Ναι, μα ειναι σαφές για μένα ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο. Απλά αυτό το είδος υλοενέργειες είναι προς το παρόν, αλλά δεν θα μείνει για πάντα, άγνωστο προς την επιστήμη (..ή γνωστό αλλά δεν μας το λένε).
Πιστεύω πάντως ότι αυτό που ονομάζεται "σκοτεινή ύλη" θα αρχίσει να οδηγεί την επιστήμη σε μονοπάτια ριζοσπαστικών ανακαλύψεων...
quote:
Έχω την εντύπωση όμως, πως αυτοί που πιστεύουν σε “πνευματικές οντότητες” τις περιγράφουν με κάποιο άλλο απροσδιόριστο τρόπο, που αδυνατώ να κατανοήσω.
Ναι εντάξει. Εξαρτάται από το άτομο αυτό. Αλλιώς θα σου περιγράψει κάτι μια "διορατική" "αστρολόγος" "ενεργειακή μασέρ" και τα τοιαύτα, αλλιώς π.χ. κάποιος που συμμετείχε στη κατασκευή διαστημοπλοίων..
quote:
Για πες εσύ που έχεις ερευνήσει πιθανόν τέτοιες οντότητες.
Πως περιγράφονται, από που προέρχονται, πως εντοπίζονται, και ποιος ο λόγος ύπαρξής τους?
Ποιος ο λόγος της ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ύπαρξης; Σε όλα αυτά που ρωτάς δεν υπάρχει μια και μοναδική απάντηση, όπως ακριβώς ισχύει και για τις οντότητες του "γνωστού" σε εμάς κόσμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 19:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας


Αισθανομαι την αναγκη να πω δυο λογια μιας,εστω και τυπικα,ειμαι ο θεματοθετης.

Και εξηγουμαι,

«Νεος» στο φορουμ,πριν μερικους μηνες και γεματος «οργη» για την συμπεριφορα αρκετων μελων προς το προσωπο μου,αντεδρασα στην επιμονη του Εαρινου να μιλα για αγαπη σε θεματα μου ασχετα με την αγαπη,ανοιγωντας του το ανωτερω θεμα.

Χαιρομαι που [6] μηνες αργοτερα τον βρισκω να το χαιρεται και να περναει καλα.Τελικα ειχα δικαιο πως το «θεμα» του είναι η αγαπη.

Με την ευκαιρια να σας καταθεσω και την αποψη μου.Μιλαμε ,φυσικα,μονο για ανθρωπινες σχεσεις.

Αγαπη και σεξ είναι δυο εννοιες που δυσκολα μπορει καποιος να διαχωρισει.

Πριν από οτιδηποτε άλλο θα πρεπει να προσδιορισουμε την εννοια της κάθε λεξης,μετα μπορουμε να μαλλιοτραβηχτουμε.

Τελος σας δηλωνω πως ότι ηταν αυτό που πιστευα,αλλαξε από την στιγμη που συνειδητοποιησα πως όλα είναι μια χημικη αντιδραση των γονιδιων μας τοποθετημενη εκει από τον γενετιστη-δημιουργο μας για να μην χαθουμε σαν γενος.

Στο μελλον με την ιδια ευκολια θα μπορουμε ν’απαλλαγουμε από την «αγαπη» το «σεξ» και ότι άλλο θεωρουμε αναγκαιο για να νιωσουμε πιο ελευθεροι ,ισως.

Τα λεμε.  


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 20:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ Ντόκτορα θα με τρελάνεις
Λέω (αναφορικά για το πως αποκτάται η γνώση)
quote:
Από το πείραμα και την εμπειρία που αποκτάται απο την πρακτική επιβεβαίωση του πειράματος, θα συμπλήρωνα.
Σωστά?

Εσύ για το ίδιο θέμα λες.

quote:
Είπαμε, πείραμα&εμπειρία. Κάνεις το πείραμα και του πειράματος έπεται η εμπειρία.

Τα ίδια δεν λέμε? Που διακρίνεις την διαφορά?
Στην συνέχεια σε ρωτώ

quote:
Πως προκύπτει/αποδεικνύεται πειραματικά η ύπαρξη πνεύματος σαν οντότητα.

Εγώ ΔΕΝ μπορώ να φανταστώ οποιαδήποτε οντότητα, που να μην σχετίζεται με υλοενέργεια.


Και μου απαντάς.

quote:
Ναι, μα ειναι σαφές για μένα ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο. Απλά αυτό το είδος υλοενέργειες είναι προς το παρόν, αλλά δεν θα μείνει για πάντα, άγνωστο προς την επιστήμη (..ή γνωστό αλλά δεν μας το λένε).
Πιστεύω πάντως ότι αυτό που ονομάζεται "σκοτεινή ύλη" θα αρχίσει να οδηγεί την επιστήμη σε μονοπάτια ριζοσπαστικών ανακαλύψεων...

Δηλαδή τι μου λες τώρα?
Αυτά που είπαμε πριν πάνε στο βρόντο?
Έχεις ακολουθήσεις για αυτά που λες, τη διαδικασία που πριν δεχτήκαμε για την απόκτηση της γνώσης?
Άρα αναφέρεσαι σε αέρα πατέρα υποθέσεις,
Αν εκείνο που δεν ξέρουμε είναι έτσι,και όχι γιουβέτσι, και αν αποδειχτεί πως ή γιαγιά μου τελικά είχε ρόδες, γιατί είναι παράλογο να ήταν και πατίνι?
Μπράβο λογική !!!!
Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω.

Στο τέλος μετά ρωτάς

quote:
Ποιος ο λόγος της ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ύπαρξης;

Ο λόγος της δικής μου ύπαρξης είναι ακριβώς ό ίδιος με τον δικό σου.
Ό πατέρας μου πήδηξε τη μάνα μου, όπως υποθέτω έκανε και ο δικός σου με την μάννα σου (λέω “υποθέτω” γιατί υπάρχει και η εξωσωματική διαδικασία.)
Ποιος άλλος λόγος φαντάζεσαι να υπάρχει?

Το σύμπαν υπήρχε και χωρίς εσένα, και χωρίς τους ανθρώπους, και χωρίς την γη.
Και θα συνεχίσει να υπάρχει για κάποια τουλάχιστον δις χρονάκια, χωρίς εσένα, χωρίς εμένα (τι δυστυχία για το σύμπαν) χωρίς την γή και τον ήλο της.

Τι σκοπός και τούμπανα? Τόσο σπουδαίοι θαρρείς πως είμαστε?

Σκόνη στον άνεμο, αυτό μόνο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2011, 22:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστο Γιαννάκη μου, άλλη φορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 00:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αστο Γιαννάκη μου, άλλη φορά.


Χα χα καλό Ντοτόρο.
Τα ίδια του λέω κι εγω.
Αλλα λές,άλλα καταλαβαίνει και το κυριότερο,άλλα αντι άλλων λέει!!

Είναι συμπαθητικός όμως ο κακομοίρης,τι λές ντοτόρο?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 00:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι συμπαθητικός όμως ο κακομοίρης,τι λές ντοτόρο?

Ειλικρινα φίλε Νικόμαχε ο Γιάννης είναι απ' τους ανθρώπους που δυσκολεύομαι να τους χαρακτηρίσω

Η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων είναι κάτι το μαγικό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 00:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι κι εγω Ντοτόρο.
Προφανώς επειδή μπερδεύεται στα εύκολα θέματα και τα πάει καλά στα δύσκολα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 00:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεμα συνήθειας ειναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 01:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι κι εγω Ντοτόρο.
Προφανώς επειδή μπερδεύεται στα εύκολα θέματα και τα πάει καλά στα δύσκολα?
Κάπως έτσι Αναρωτιέμαι αν το κάνει επίτηδες όμωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 10:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Ντόκτορ τώρα που φτάσαμε στην ουσία, θα το αφήσουμε ?
Εκτός και δεν ξέρεις τι να απαντήσεις.
Απορία ψάλτου δηλαδή?

Επαναλαμβάνω την απλή ερώτηση, για την καταλάβεις, και εύκολη είναι, να την απαντήσεις.
.
Με ποια επιστημονική μεθοδολογία ανακάλυψες πνευματικές οντότητες?
Άκουσες μήπως τις μαλακίες που έλεγα στον Νικόδημο για την “σκοτεινή ενέργεια”?
Αυτά τα έλεγα για να πάω με τα νερά του, -μην το χάσουμε το παιδί γιατί πολύ το αποπαίρνουν-. Αυτές τις “τρίχες” μου τις επαναλαμβάνεις εσύ στα σοβαρά?
Εγώ σε ήξερα για σοβαρό άνθρωπο, όχι σαν τον άλλονα!

Επιπλέον , για πες , ποιος ο λόγος που οδηγηθήκαμε στην “υπόθεση” της “σκοτεινής ενέργειας”?.

Δεν μπορούμε να διαχειριστούμε τις “πνευματικές οντότητες” λες?
Δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε το “πολλά” μυστηριώδη αντικείμενα που ..... μας περιτριγυρίζουν, και που θέλουμε έντονα να υπάρχουν, για να μας απαλλάξουν από το βάρος της δικής ολοκληρωτικής εκμηδένισης μας, δηλαδή τον μηδενισμό του “Εγώ” μας?

Μα και το άλλο!
Εσύ για ποιο λόγω υπάρχεις?
Πόσο τραγική θα είναι για την εξέλιξη του πλανήτη η απουσία σου, όταν μεθαύριο – πρώτα ο θεός – σε φυτέψουν?
Αν πιάσεις έχει καλώς.
Αν δεν πιάσεις όμως, θα καταστραφεί το σύμπαν?

Μην ακούς τον Νικόδημο.
Αυτός δεν είναι από την “γήινη Ελλάδα” αλλά από την “ανδρομέδια Ελλάδα”
Αλήθεια εσύ από ποια Ελλάδα είσαι? ( άσχετο βέβαια αλλά να! Τώρα τελευταία μας προέκυψαν πολλές Ελλάδες)

Φίλε μου, αν δέν μπορείς να απαντήσεις στα ποιο πάνω ερωτήματα, γιατί δεν έχεις μια επιστημονικά παραδεχτή γνώση, ρώτα τον Ανδρομέδινο.
Δεν μπορεί να μην γνωρίζει με ένα εκατομμύριο – και βάλε - επιστημονική γνώση μπροστά από τη γήινη.
Θα σε βοηθήσει.
Οι φίλοι για αυτό είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 11:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους του φίλους!
Βλέποντας τις εκατέρωθεν τοποθετήσεις , έχω την αίσθηση ότι ο καθένας περιχαρακώνεται στις θέσεις του και δημιουργείται μια ψιλο-ένταση αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω την έκφραση...
Ακόμα και ο φίλος μου ο G.P αναρρωτήθηκε κάποια στιγμή αν εγώ είμαι αυτός που λέει ότι λέει...
Ασφαλώς και είμαι γώ και σε καμμιά περίπτωση τα όσα αναρρωτιέμαι -δεν είπα ποτε ότι έτσι είναι , μιας και δεν έχω αποδεικτικό υλικό- δεν αποτελούν πεποιθήσεις μου , απλά εκφράζουν απορία/ες....
Φερ'ειπείν...
Αναρρωτιέμαι αν η "πρώτη ύλη" απο την οποία δημιουργήθηκε ο άνθρωπος -και όχι μόνο- "παρήχθη" στον πλανήτη μας....
Αναρρωτιέμαι αν όλοι οι μηχανισμοί που υπάρχουν και συνδέουν όλα τα όργανά μας και τα θέτουν σε μια τέλεια συνεργασία δημιουργήθηκαν μόνοι τους...
Αναρρωτιέμαι αν κάθε κύτταρο που υπάρχει και ενεργοποιεί κάθε όργανο και μάλιστα τίθενται σε συνεργασία με τα κύτταρα των υπολοίπων οργάνων...απλά δημιουργήθηκαν μεσα στο πέρασμα του χρόνου...
Αλλα και γιατί άραγε να το κανουν αυτό , δεν θα έπρεπε να υπάρχει έστω μια νοημοσύνη και ένας προγραμματισμός προκειμένου αυτά -κύτταρα- να κάνουν αυτο το πράγμα???
Δηλαδή την απέκτησαν μόνα τους???
Και γιατί δεν δημιουργούνται άνθρωποι απο το πουθενά και τώρα ή οτιδήποτε άλλο???
Σταμάτησε αυτή η διαδικασία , για ποιό λόγο..τελείωσε η μαγιά???
"Λογικά" θα έπρεπε να βλέπουμε γύρω μας αυτη τη διαδικασία να υπάρχει και να βλέπουμε ανθρώπους σε διαφορετικά στάδια να δημιουργούνται....δεν το βρίσκετε "λογικό"???



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 13:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δήμο καλημέρα.

Πολλές και εύλογες οι απορίες σου, και σε κάποιο σημεία, σχεδόν οι ίδιοι προβληματισμοί , απασχολούν και μένα.
Η πολυπλοκότητα της λειτουργίας της ζωής είναι θαυμαστή και ιδιαίτερα του ανθρώπινου εγκεφάλου.
Στην προσπάθεια να κατανοήσω τον κόσμο, εξετάζω φίλε μου, πολλά ενδεχόμενα, αναλύοντας τα σε βάθος σε όλους τους τις παραμέτρους, επαναφέροντας τα στο προσκήνιο ξανά και ξανά, κάθε φορά που κάποιο καινούργιο στοιχείο γίνεται γνωστό, και θα μπορούσε να αναθεωρήσει την εκάστοτε δημιουργούμενη υπόθεση.

Αν και έχω αναφερθεί ξανά στο παρελθόν, θα επαναλάβω τα δικά μου έως τώρα συμπεράσματα.

Συμπέρασμα Α
Ο κόσμος που παρατηρούμε θα μπορούσε να είναι μέρος/γνώρισμα/ιδιότητα/στοιχείο ενός μεγαλύτερου όντος/δύναμης, και αποτελεί μέρος της ουσίας του.
ΔΕΝ δημιουργήθηκε από αυτό ( το όν), αλλά υπάρχει μέσα σε αυτό άναρχα.
ΔΕΝ λειτουργεί βάση κάποιου συγκεκριμένου λόγου/σκοπού που πρέπει να ολοκληρωθεί κάποτε, γιατί τέτοια ζητήματα δεν μπορούν και δεν γίνεται να θεωρούνται λογικά σε ένα άπειρο και άναρχο όν, για τον απλούστατο λόγο πως οποιοδήποτε τεράστιο μέγεθος, και το ποιο μεγάλο που μπορεί να νοηθεί θα είναι πεπερασμένο και θα είχε ήδη συντελεστεί άπειρες φορές.
Επομένως ΔΕΝ υφίσταται θέμα σκοπού (αν διαφωνείς – θα πεί πως δεν κατάλαβες τον συλλογισμό και θα πρέπει να στον αναλύσω περισσότερο)
Αυτή η λύση πλησιάζει πολύ με τον “κόσμο” του Σπινόζα.

Συμπέρασμα Β
Ο κόσμος που παρατηρούμε είναι μέρος μιας άπειρης σούπας κόσμων/συμπάντων που διαμορφώνονται και αυτοοργανώνονται τελείως τυχαία.
Τα περισσότερα από αυτά τα σύμπαντα/κόσμοι η οργάνωσή τους είναι τέτοια που δεν ευνοεί στην δημιουργία όλων των ατομικών στοιχείων, γιατί δεν υπάρχουν οι συνδυασμοί που απαιτούνται για την δημιουργία όλων των στοιχείων που παρατηρούμε στο σύμπαν μας, και που οδήγησαν στην κατάσταση που παρατηρούμε σήμερα.
Μέσα στις άπειρες δυνατές λύσεις συνδυασμών που προσφέρονται, οι περισσότερες καταλήγουν σε στείρους κόσμους χωρίς ίχνος ζωής.
Παρόλο αυτά, για να υπάρχει το σύμπαν που παρατηρούμε με όλες αυτές τις θαυμαστές περιπλοκές και λύσεις του, θα πεί πως τέτοιες λύσεις ΔΕΝ είναι απαγορευτικές, και επομένως μέσα στην απειρία των δυνατών καταλήξεων έχουν ήδη συντελεστεί και μάλιστα άπειρες φορές.

ΔΕΝ μπορώ φίλε μου να φανταστώ κάποιο άλλο σενάριο.
Αν εσύ έχεις σκεφτεί κάτι, ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε.

Φίλε μου σχετικά με την απορία σου για τι να έχει σταματήσει η εξελικτική διαδικασία, και δεν βλέπουμε να “φυτρώνουν” άνθρωποι δεξιά καί αριστερά, μπορώ να στο εξηγήσω, αλλά θα χρειαστώ πολύ χρόνο.
Είναι προφανές πως έχεις παρανοήσει την εξελικτική διαδικασία.
Κάθε άνθρωπός στην διάρκεια της ζωής του θα υποστεί αρκετές μεταλλάξεις (ΟΛΟΙ ΜΑΣ)
Καμία από αυτές δεν θα τον κάνει άλλο είδος. Οι αλλαγές τέτοιας διαφοροποίησης συντελούνταν πολύ αργά σε βάθος εκατοντάδων χιλιάδων χρόνων.
Για να μεταλλαχθεί η ζωή απο τα προκαρυωτικούς αρχαίους μονοκύτταρους οργανισμούς σε ευκαρυωτικους με δίκλωνο κυκλικό μόριο DNA χρειάστηκαν σχεδόν 1 δις χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 16:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο

Αντε να ξεμπερδέψεις με τον κυρ-Γιάννη τώρα!!

Θα εχει πολύ πλάκα να δω τι θα του πείς και τι θα καταλάβει!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 18:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλε Νικ
Τι να απαντήσει ο ντοκτορά και με τι «ντοκτορά» βαρύτερα από τα δικά σου?
Απάλλαξε τον από τις ασάφειες και απάντησε εσύ, να σπάσουμε και λίγη πλάκα.

Εγώ αναλφάβητος ειμί, και τυφλός.
Πνεύμα ακώ και πνεύμα δεν βλέπω.
Αόμματος.

Να σου πω και κάτι μεταξύ μας, τι στι καλό φίλοι είμαστε?
Καλύτερα τυφλός παρά αυγουλομμάτης, με ψευδαίσθηση …. ανοιχτομάτη.

Υ.Γ
Δεν πρέπει να θεωριθεί η αναφορά μου στο γνωστό σύνδρομο της ανωμαλίας των χρωμοσωμάτων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2011, 22:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

Συμπέρασμα Α
Ο κόσμος που παρατηρούμε θα μπορούσε να είναι μέρος/γνώρισμα/ιδιότητα/στοιχείο ενός μεγαλύτερου όντος/δύναμης, και αποτελεί μέρος της ουσίας του.
ΔΕΝ δημιουργήθηκε από αυτό ( το όν), αλλά υπάρχει μέσα σε αυτό άναρχα.


Φίλε μου , καλησπέρα...
Αυτό το "άναρχα" δεν το καταλαβαίνω...τι σημαίνει "άναρχα"???
Πολύ δε περισσότερο δεν μπορώ να το κατανοήσω σε σχέση με την πρώτη απόστροφο του λόγου σου , όπου αναφέρεις ότι "..αποτελεί μέρος της ουσίας ενός μεγαλύτερου όντος" διότι εφόσον δεχθούμε ότι έτσι είναι -αν το θέσουμε ως βάση συζήτησης - και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν γνωρίζουμε οτιδήποτε σε σχέση με αυτό τον "όν" και τις ιδιότητές του , δεν μπορούμε να μιλάμε για αναρχία ή ευταξία....
Προσωπική μου άποψη είναι ότι γνωρίζοντας όλα τα γνωστά και τις ιδιότητές τους και που αυτές ρέπουν -αναρχία/ευταξία- μπορούμε νοερά να προσεγγίσουμε και αυτό το "ον" κατα προσέγγιση έστω...
Αν το δημιούργημα ενός γλύπτη..κατασκευαστή...κοκ...είναι λειτουργικό και με ευταξία δομημένο , τότε μέλλεται να αποκρυσταλλώσουμε και μια άποψη για τον κατασκευαστή του , ασχέτως αν τον έχουμε μπροστά μας ή όχι...
Ωστόσο , θα ήθελα να παραδεχθώ ότι ίσως έχεις δίκιο ως προς τις επισημάνσεις που έκανες για το γνωστικό μου επίπεδο ως προς την θεωρία της εξέλιξης...ΟΜΩΣ...
Μολονότι συμφωνώ ως προς τις διαδικασίες και το χρόνο που απαιτούνται -όπως επεσήμανες σωστά- θα ήθελα να παρατηρήσω , ότι αν αυτές οι διαδικασίες όντως υφίστανται και αποτελούν μέρος του σύμπαντος , δεν θα έπρεπε να έχουν πάψει αλλα να υφίστανται ες αεί κατα την άποψή μου...
Εκτός και αν αυτές στην χαρτογράφισή τους έχουν μια ορισμένη χρονική διάρκεια αλλα και κάτι τέτοιο να συμβαίνει , θα έλεγα ότι ακόμα και αυτό εμπεριέχεται ως αρχή-ιδιότητα στο "λειτουργικό" απο το οποίο είμαστε δημιουργημένοι και οροεξαρτώμαστε...οπότε και δώ προσωπικά δεν βλέπω κάποια αναρχία...
Ασφαλώς ενδεχομένως να μην αντιλήφθηκα-ερμήνευσα σωστά την σκέψη-παρατήρησή σου...ή να μην μπορώ να την κατανοήσω , ωστόσο αυτή είναι η κατ'αρχάς παρατήρησή μου...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 08:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Γιάννης ψεύτης


Καλές και αρμονισμενες οι 2 σκέψεις Γιάννης, γιατί το αν υπάρχει κάποια Τρίτη, (που να περιέχει σκοπό) αυτόματα θα τις καταργουσε. 

Αν στη θεωρία σου δεν είναι τόσο αναγκαίος ο σκοπός, ισως να ισχύει το ίδιο και στη ζωη, παρωτι οι περισσότεροι άνθρωποι ζουν, έχοντας (και βάζοντας) σκοπούς, μικρότερους η μεγαλύτερους.

Η πολυπλοκότητα της ζωής, ισως έτσι να γίνεται απλη, γιατί αν κάποιος μπορει να ζήσει δίχως σκοπούς, απλά να ζει, τοτε ισως καταφέρει να ζει και δίχως συνήθειες.

Τι θα πει αυτο?

Αν το μυαλο, δεν πιαστεί απο ουδεμία συνήθεια, γίνεται να λειτουργει σαν να είναι Νέο. Διλαδη δεν πευτει ούτε στις ίδιες του τις σκέψεις η προεκτάσεις, μα είναι σε θέση να τις εξετάζει συνεχώς εκ νέου. Το παλιο (οι μνήμες και η ψυχολογικη πανούκλα) έχουν Μιαν λειαν περιορισμένη λειτουργία, κυρίως προστατευτική/πληροφωρια/γνώση/)

Τι συνεπάγεται με αυτο?

Αν δεν έχεις συνήθειες, δεν είναι ανάγκη να αλλάξει το DNA σου, ούτε να περάσουν 1.000.000 χρόνια. Το πραγματικο τέλος της συνήθειας, φέρνει μια ολική αλλαγή, στον τρόπου που βλέπεις και βιωνεις τη ζωη. η συνήθεια είναι ο μεγαλύτερος υποστηριχτης της επιθυμίας. Αν τελειώσει το πρώτο τελειώνει και η επιθυμία όπως την γνωρίζουμε. Να είχα εκείνο να είχα το άλλο κλπ γνωστά. Διλαδη δεν βασίζεται η ζωη ούτε στην επιθυμία ούτε σε σκοπούς να τις εκπληρωσεις. 

Που βασίζεται?

Μα είναι απλό. Για αυτο που μιλάει αυτο το θέμα. Οτι και να κανείς το κανείς με αγάπη, γιατί ζεις με αγάπη.

Θα μπορουσα να απαντούσα πολυ διαφορετικά για οτι μιλησες, να έγραφα πως είναι αμπελοκοσμολογιες και τέτοια, μιας και δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να αποδείξεις, και το ίδιο μπορω να κάνω με το 99.9 των ψυχαναλυτων, φιλοσόφων, η και αστροφυσικων, μα το προβλημα όπως σωστά το βλέπεις, είναι να αναθεωρουμε τη σκέψη και τις θέση μας συνεχώς, ακόμα και για τις βλέψεις του Νικομαχου η του άμοθεν, διαφορετικά αδερφέ πιανομαστε στη συνήθεια του νου να αποκριστάλωνει και α πιάνεται απο γνώση για να μπορέσει να επιβιώσει ο ίδιος.

Ισως η αγαπη, αυτα δεν τα χρειάζεται.

Καλο καλοκαίρι σε όλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2011, 11:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δήμο καλημέρα
Παραδέχομαι πως λόγω πολλών καλοκαιρινών υποχρεώσεων, και υπό την πίεση του χρόνου, δεν διαβάζω δεύτερη φορά τα γραπτά μου για να διορθώσω τυχόν λάθη στην έκφραση.
Ως εκ τούτου, στην προηγούμενη τοποθέτηση μου έγραψα «άναρχα» αντί «άναρχα /άχρονα»
Το νόημα δηλαδή που ήθελα να αποδώσω, είναι της μη ύπαρξης αρχής /χρόνου.

Κάτω από αυτό το πρίσμα και οι δύο «υποθέσεις / λύσεις» που εξετάζω σε ένα βαθμό είναι ισοδύναμες, και στο σημείο που ουσιαστικά διαφέρουν, είναι η ανάγκη ύπαρξης μιας ανώτερης υπόστασης / δύναμης.

Και στις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη ύπαρξης σκοπού/ λόγου/ σχεδίου, γιατί η εισαγωγή του «αξιώματος» άναρχου/αχρονου/ απείρου αυτόματα καταργεί τον σκοπό, γιατί αυτός θα είχε ήδη ολοκληρωθεί,.
Οποιοδήποτε πεπερασμένο μέγεθος συγκριθεί με το άπειρο, οδηγεί σε λογικό παράδοξο.

Η λύση της παρουσίας μιας ανώτερης ουσίας / δύναμης, ΔΕΝ οδηγεί υποχρεωτικά και συμπερασματικά, στην ύπαρξη ανθρώπινων πνευματικών οντοτήτων.
Αυτές ΔΕΝ απαιτούνται και μπορούμε να κουβεντιάσουμε γιατί κατά την γνώμη μου ΔΕΝ υφίστανται.

Η ανάγκη της ανώτερης δύναμης /ουσίας , εισάγεται ως ερμηνεία μιας παρατηρούμενης ύπαρξης φυσικών νόμων και σταθερών, που ωστόσο δεν αλλάζουν και ούτε μπορούν να αλλάξουν.
«Φαίνεται» δηλαδή, το σύμπαν να διέπεται από νόμους, και να λειτουργεί στα πλαίσια αυτών των νόμων, χωρίς να επιδέχονται τροποποιήσεις. (τουλάχιστον δεν έχουν επιβεβαιωθεί τέτοιες παραβιάσεις)

Το σύστημα μπορεί να βελτιώνεται και να τροποποιείται , πάντα όμως στα πλαίσια των αρχικών νόμων.

Το θέμα είναι πολύ μεγάλο, και με την βοήθεια του φίλου Πλάτωνα που τον καλωσορίζω, θα μπορέσουμε να το συζητήσουμε σε πολλές πλευρές του.

Μιλάμε για το πανάρχαιο φιλοσοφικό ερώτημα της ίδιας της ύπαρξης, που μόνο φιλοσοφικά μπορεί να το προσεγκίσουμε, μια και η επιστήμη ΜΟΝΟ με κάποια στοιχεία και γνώσεις μπορεί να συνεισφέρει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy